Ruské zbraně pro boj s terorismem

Příprava ruského letadla pro bojovou operaci v Sýrii. / mil.ru; CC BY 4.0

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské kampani ruské ozbrojené síly ověřují schopnosti své techniky. Ostré nasazení je využito i pro demonstraci ruské vojenské síly a ke zdokonalování vojenské techniky a výcviku.

Ruské letecké síly v Sýrii

Ruské základny v Sýrii Tartus, Hmímím a Latákia od počátku chrání systémy protivzdušné obrany (PVO), včetně radarových stanic kompletu S-400 a mobilních prostředků PVO krátkého dosahu Pancir S1.

Po ztrátě Su-24 Rusové vyslali na základnu Hmímím také palebné prvky S-400. Díky dosahu až 400 km (pro nejvýkonnější rakety) Rusové pokrývají pomocí S-400 všechny vstupní i výstupní místa používaná koaličním letectvem pro údery v Sýrii.

Ochranu bombardovacích a bitevních zajišťují také stíhačky Su-30SM.

Ruské letectvo v Sýrii názorně předvedlo schopnosti bombardérů Tu-22M3, Tu-95 a Tu-160. Tyto stroje působily ze základen v jižním Rusku a po určitou dobu i ze základen v Íránu. Pole webu Defense-Update takové složité operace nebyly z vojenského hlediska nutné, ale posloužily dobře k výcviku personálu a k otestování techniky v reálných bojových situacích.

Od začátku se akcí účastnily stíhací bombardéry Su-34 a nejnovější víceúčelové stíhačky Su-35.

Letadla na pozemní cíle útočila pomocí klasických “hloupých” pum, ale také pomocí laserem a satelitem naváděných zbraní. Ke slovu se dostaly střely s plochou dráhou letu Ch-55 (dolet 2500 km) a Ch-101 (5000 km).

Střely s plochou dráhou letu Kalibr byly vypuštěny z ruských plavidel a ponorek ve Středozemním moři - střely uletěly zhruba 1500 km než zasáhly cíle v Sýrii.


Su-34 na základně Hmímím

Ruské vrtulníky v akci

Ruské vrtulníky Mi-24/35, Mi-28NE a Ka-52 (i bitevní letadla Su-25) zajišťují jednotkám loajálním Bašáru Asadovi blízkou leteckou podporu, aeromobilní výsadky a dopravu vojenského materiálu.

Do akce se zapojily také nové verze dopravních vrtulníků Mi-8AMTŠ určené k ničení pozemních cílů, včetně  tanků a obrněných vozidel, a k přepravě a vysazování výsadku. Na výstavě Armija 2017 ruský průmysl představil vylepšený stroj Mi-8AMTŠ doplněný o balistickou ochranu a o další systémy vlastní ochrany.

V Sýrii můžeme také brzy vidět nejnovější bitevní stroj Mi-28NM “Night Hunter. Vrtulník MI-28NM získá rakety vzduch-země s poloaktivním laserovým navedením Ugroza (modifikace 80 mm neřízených raket typu S-8) a protitankové řízené střely (PTŘS) 9M123 s dosahem 400 m až 6000 m.

Klíčovým novým senzorem MI-28NE se stane radar N025 ukryty v kulovém radomu nad hlavním rotorem. Radar dokáže skenovat okolí v několika pásmech současně, což se pozitivně projevilo jak v přesnosti určování pozici cílů, tak překážek v přízemním letu.

Rusové rovněž v Sýrii nasadili celou plejádu bezpilotních systémů, jde zejména o lehký dron Orlan-10 určený k průzkumu, zjišťování informací o cílech a také k vyhodnocování úspěšnosti leteckých útoků.

Dodejme, že na výstavě Armija 2017 ruská společnost Kronstadt představila model dronu Orion E - prvního ruského dronu s dlouhou výdrží určeného pro operace ve středních výškách MALE (Medium-Altitude Long-Endurance).

Pozemní síly

Do bojů v Sýrii se zapojily především ruské speciální síly. Z těžké bojové techniky Rusové vyslali do Sýrie nejnovější tanky T-90 a vozidla palebné podpory BMPT Terminátor. Není ale jisté, zda tyto vozidla obsluhují ruští nebo syrští vojáci. Dodejme, že obě vozidla jsou schopny vést boj ve dne/noci a jsou dobře chráněná proti útokům PTŘS.

V Sýrii byly spatřeny raketomety TOSH-1A a BM-30 Směrč. Jeden TOSH-1A dokáže na vzdálenost 600 m až 6000 m zničit nechráněnou živou sílu na ploše 40 000 m2. Těžký raketomet Směrč ráže 300 mm má dostřel až 90 km - k dispozici jsou rakety s jednotnou tříštivo-trhavou, termobarickou hlavicí nebo kazetovou municí.


Prostředky radioelektronického boje Krašucha-4

Radioelektronický boj

Rusko nad Sýrii vyslalo letouny Tu-214R určené pro radiotechnický, radiolokační a optický průzkum. Úkolem letounů je získávat informace o spojovacích prostředcích a pozemních radiolokačních stanicích protivníka.

Do akce se zapojilo také letadlo pro rádioelektronický průzkum a boj IL-20M1. Hlavními senzory letadla je radiolokátor s bočním vyzařováním a stanice pro radiotechnický průzkum.

Na zemi Rusové nasadili taktické mobilní rušičky schopné rušit rádiovou komunikaci protivníka v okruhu 10 až 15 km i větší prostředky radioelektronického boje na nákladních automobilech.

Na základně Hmímím byly spatřeny výkonné prostředky radioelektronického boje Krašucha-4 - jde o víceúčelový systém rádioelektronického boje, který ruší radiolokační systémy letadel, radarů, bezpilotních letadel i družic na nízké oběžné dráze.  Podle prohlášení výrobce (KRAT) komplex Krašucha-4 poskytuje ochranu proti radiolokačnímu průzkumu protivníka do vzdálenosti 150 až 300 km.

Ruská armáda používá prostředky Krašucha-4 především ke krytí provozů raketových kompletů Iskander a systému PVO S-400. Podle západních zdrojů systémy Krašucha-4 maskují provoz ruských leteckých i pozemních sil v Sýrii před průzkumnými prostředky západních zemí.

Operace v Sýrii jsou skvělou příležitostí otestovat a vylepšovat nejnovější ruské zbraně, doktríny i výcvik vojáků. Rusové si také jistě nenechají ujít příležitost sbírat elektronické “podpisové” vzory nejrůznějších západních zbrojních systémů pro další zdokonalování vlastních systémů radioelektronického boje.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kozlus
  10:59 30.08.2017

  Javelin se uz nasel.
  https://southfront.org/iraqi-a...
  video od 4. minuty

  Javelin se uz nasel.
  https://southfront.org/iraqi-a...
  video od 4. minuty

 • Klimesov
  10:21 30.08.2017

  givicz: Trochu sčítáte jablka a hrušky. ISIS není to stejně jako FSA, nebo Al-kajda a jiné organizace působící v Sýrii. Popravdě ony si navzájem konkurují. Takže pokud jste svůj ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Trochu sčítáte jablka a hrušky. ISIS není to stejně jako FSA, nebo Al-kajda a jiné organizace působící v Sýrii. Popravdě ony si navzájem konkurují. Takže pokud jste svůj prvotní příspěvek myslel všeobecné ruské zásahy v Sýrii, tak to se potom omlouvám, špatně jsem pochopil váš text a máte pravdu. Takže chyba na mé straně.
  Myslel jsem, že máte na mysli jen boj s ISIS.

  Co se týče toho prodeje zbraní. V jakékoli válce bývá černý trh se zbraněmi a nemá cenu v něm hledat nějakou teorii. Valná většina těch zbraní totiž není novovýroby, ale jsou třeba z 80. 90. 70. let. Ve velké většině se jedná už o vyřazené armádní kusy, které skupují různí překupníci a pak je prodávají na černém trhu. Hledáte v tom opravdu něco co v tom není. Nebo opravdu si myslíte, že ty PTŘS Kornet, které v Iráku používá ISIL jsou dodány z Ruska? Ano pokud by se tam začali objevovat modernější kusy techniky jako třeba střely Javelin, tak to by bylo na pováženou.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:52 30.08.2017

  Klimesov tak to je mi líto .. zřejmě se díváme každý na jinou mapku... protože mapky, které jsem postnul jasně ukazují jak se územní zisky syrské armády x násobě zvětšili hlavně na ...Zobrazit celý příspěvek

  Klimesov tak to je mi líto .. zřejmě se díváme každý na jinou mapku... protože mapky, které jsem postnul jasně ukazují jak se územní zisky syrské armády x násobě zvětšili hlavně na úkor ISIS, Al Kajdy a jiných islamistických skupin za pouhé dva roky od zapojení Ruské armády se souhlasem Syrské vlády .. do této doby se totiž území ISIS rozšiřovalo... zřejmě ti také uniklo, že prakticky veškeré stěžejní vojenské operace v poslední době probíhají na východě Sýrie ve směru na obklíčený Deir ez Zor (k prolomení obklíčení v současné době schází cca 60 km vzdušnou čarou... takže ano Rusko má velké zásluhy na porážce islámského státu na území Sýrie.. ještě podotknu, že již USA syrské armádě pohrozili, že pokud překročí řeku Eufrat tak budou bombardováni a to i přesto, že za touto řekou až k hranici s Irákem je čistě území ISIS...

  co se týče, těch dodávek zbraní do Sýrii pamatuji si video skladu islamistů v Aleppu, kde byli nalezeny zbraně české provenience RPG, ruční palné zbraně atp. jak se tam asi dostaly ??
  http://eurodenik.cz/zpravy/evr...


  co třeba další foto nového moderního raketometu Chorvatské provenience u džihádistů v provincii Latakia :

  https://twitter.com/JulianRoep...
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  08:33 30.08.2017

  @lorgarius Jednoduse, pred postupujicimi jednotkami v pousti leti UCV, najde tabor ISIS, Smerch na to posle 9M55F/9M55C, postupujici jednotky vyslou Task Force, ta to docisti, jede ...Zobrazit celý příspěvek

  @lorgarius Jednoduse, pred postupujicimi jednotkami v pousti leti UCV, najde tabor ISIS, Smerch na to posle 9M55F/9M55C, postupujici jednotky vyslou Task Force, ta to docisti, jede se dal.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  08:26 30.08.2017

  Takže se podívejme co dokázaly ozbrojené síly a zbraně ruské federace v Sýrii za pouhé dva roky.. Sýrie v záři ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže se podívejme co dokázaly ozbrojené síly a zbraně ruské federace v Sýrii za pouhé dva roky..

  Sýrie v záři 2015
  http://www.eurasia24.cz/images...

  Mapa léto 2017
  http://www.eurasia24.cz/images...

  Zde je nejnovější mapka z fronty Syrské armády a ISIS
  https://twitter.com/Souria4Syr...

  Je to jedním slovem fičák.. Syrská armáda v poslední době za podpory VKS Ruské federace postupuje rychlostí 30-40 km za den, kdy se blíží k Syrskému Stalingradu městu Deir ez Zor, které je obklíčené ISIS již tři roky v kuse...

  Jinak zde je malá ochutnávka jak to v Sýrii kosí protiletadlový systém krátkého dosahu Pnacir-S1. Jen v období od 23. března do 6. července Rusové „sundali“ ze syrského nebe dvanáct narušitelských vzdušných cílů, mimo jiné šest (!) bezpilotních letadel.

  https://pbs.twimg.com/media/DI...
  https://pbs.twimg.com/media/DI...

  Zde je video jak se zlepšuje Syrská armáda v poslední době oddíl syrské armády se úspěšně vysadil v týlu bojovníků teroristické skupiny Islámský stát na hranici provincií Homs a Rakka a osvobodil několik osad
  https://www.youtube.com/watch?...

  Naopak zde mám chlubící se foto amerického letounu na kterém je namalovaný symbol sestřelené syrského Su-22 pod kabinou ke kterému došlo ve svrchovaném syrském vzdušném prostoru

  http://modelforum.cz/download/... Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:19 30.08.2017

  celkom ma zaujala info o vyslani BM-30 Směrč do Syrie. Na co tam sluzi? Ako prostriedok "plosnej" palebnej podpory na velku vzdialenost?

  celkom ma zaujala info o vyslani BM-30 Směrč do Syrie. Na co tam sluzi? Ako prostriedok "plosnej" palebnej podpory na velku vzdialenost?

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5