Latinská Amerika vidí úpadek Ruska. A zvažuje dodávky zbraní Ukrajině

Latinská Amerika vidí úpadek Ruska. A zvažuje dodávky zbraní Ukrajině
Mexičtí vojáci / depositphotos.com (Zvětšit)

Spojené státy požádaly šest latinskoamerických zemí, aby darovaly Ukrajině své vojenské vybavení zakoupené od Ruska. Na oplátku Američané nabízejí dodávky amerických zbraňových systémů.

„Rusko má spojence ve [vládách] Kuby, Venezuely a Nikaraguy, ale šest dalších zemí má ruské vojenské vybavení. USA se snaží přimět těchto šest zemí, aby darovaly ruské vojenské vybavení Ukrajině a nahradily ho americkými zbraněmi,“ řekla generálka Laura Richardson, velitelka Jižního velení Spojených států (U.S. Southern Command). „Naši partneři [v Latinské Americe] vědí, že jsme spolehliví a schopní, protože vidí, co umíme na Ukrajině.“

Generálka zároveň uznala nebezpečně rostoucí / přetrvávající vliv Ruska, a zejména Číny, v Latinské Americe. Washington tak podle generálky musí rychle upravit svou strategii a zesílit investice v tomto regionu.

Vždyť v Latinské Americe žije přes 650 milionů obyvatel, je to region neuvěřitelně bohatý na suroviny a má vyspělý průmysl a technologie (zejména v Brazílii). Rusko a Čína pochopitelně nechtějí tuto kapacitu přenechat Spojeným státům.

Podle The Washington Times v Latinské Americe působí nejméně sedm čínských bank, které realizují rozsáhlé investice do infrastruktury. Velká část regionu se potýká s hospodářskými problémy a Peking je ochoten platit velmi rychle. I když jsou s tím spojeny určité podmínky, je to lákavá nabídka, kterou si mnozí v Latinské Americe nemohou nechat ujít.

„Lidé [Jižní Americe] začínají být netrpěliví. Potřebují pomoc hned,“ zdůraznila generálka Richardson nutnost velmi rychlého jednání. „My prostě do regionu neinvestujeme tak, jak bychom mohli nebo měli.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

TATRA TRUCKS expeduje první vozy do Mexika

V těchto dnech společnost TATRA TRUCKS a.s. realizuje dodávku 16 vozidel do Mexika, kde uspěla ve ...

Brazílie hledá nový hlavní bojový tank. Maximální hmotnost 50 tun

Brazilská armáda (Exército Brasileiro) v rámci projektu VBC-CC (Blindada de Combate-Carro de ...

Vliv čínské, íránské a ruské propagandy na Latinskou Ameriku

Latinská Amerika je vzhledem ke své blízkosti nedaleko Spojených států oblíbeným cílem vlivových a ...

Italské kolové tanky Centauro II pro Brazílii

Italská společnost Leonardo (ve spolupráci s Iveco) zaznamenala velký obchodní úspěch v Latinské ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.