Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy

Foto: Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo
Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo

Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je podle ruského serveru Sputnik International z dovozu a jejich import se zastavil kvůli současným sankcím. Ruští vývojoví inženýři proto hledají různá náhradní řešení.

Ruská vojenská modernizace trpí sankcemi

Ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov podle Sputnik International doslova uvedl, že nebude možné v letošním roce realizovat nákupy pro armádu v takovém míře, jak bylo původně plánováno.

Ambice navýšit letošní armádní nákupy ve srovnání s minulým rokem o dvacet procent se proto možná nepodaří naplnit a jedinou možností je hledat pro zahraniční bojové systémy či jejich komponenty alternativu v podobě dílů z domácího trhu, což není vždy snadné. 

Problém je poměrně závažný i z toho důvodu, že otázka modernizace je pro ruskou armádu velice závažným tématem. Jen třicet procent techniky odpovídá současným trendům a nárokům.

Zbytek tvoří často velice zastaralé vybavení mnohdy pamatující časy bývalého SSSR. Poměrně ambiciózní plány počítaly s tím, že do roku 2020 bude zhruba 70 % veškeré armádní techniky odpovídat současným technickým požadavkům.

Ukázka techniky na Krymu

I když jsme například při obsazování Krymu viděli v televizním zpravodajství ruské vojáky vybavené moderní technikou, šlo pouze o elitní jednotky, které jsou v případě přezbrojování u každé armády na prvním místě.

Ruská armáda se snaží demonstrovat po světě svou sílu a mnohdy k tomu využívá techniku z dob SSSR. Takovým typickým a doslova globálním přízrakem je například bombardér Tu-95, který pravidelně již několik let testuje vzdušnou obranu různých zemí – zejména členských států NATO.

Přestože se jedná o nosič jaderných zbraní, jde o jednu z mnoha ukázek zastaralé techniky, představující nostalgické vzpomínky na časy studené války, kdy mělo vyzbrojování zelenou – a dá se říci, že sovětská ekonomika se tehdy doslova uzbrojila ke kolapsu.

I když mnozí Rusové při pohledu na techniku z dob zašlé slávy sovětského impéria vzpomínají s nostalgií jako na časy své největší slávy, v mnoha dalších zemích vzbuzuje pohled na tuto techniku jiné asociace. Ať už jde například o Maďarsko v roce 1956 či Československou v roce 1968.

Techniku, kterou jsme viděli při odsunu sovětských vojsk začátkem devadesátých let u nás, jsme pak vídali jen o několik let později na záběrech televizního zpravodajství z konfliktu v Čečensku. Zastaralé vybavení ruské armády pak bylo pomalu jedinou úsměvnou věcí na celé události a ilustrovalo minimálně technologický úpadek kdysi nejmocnější armády světa.

Po čečenském konfliktu pak aktivity ruské armády začaly plnit titulní strany novin v souvislosti s konfliktem v Jižní Osetii. Nicméně ani tam nebylo vidět, že by se ruská vojenská technika dočkala výraznější obměny.

O to větším překvapením byly zmíněné televizní záběry z obsazovaní strategicky důležitého Krymu. Doslova v přímém přenosu jsme měli možnost vidět tu část pozemních sil, která již modernizací prošla.

Několik paralelních Krymů

Moskva chce být připravená a dostatečně vyzbrojená tak, aby mohla řešit hned několik „Krymů" zároveň. Takovým počtem moderní techniky však současná ruská armáda nedisponuje. A protože nový Krym může být v Severním ledovém oceánu, u hranic s Čínou či kdekoli jinde, nestačí jen modernizovat pozemní síly.

Navíc armádní analytici se v Moskvě domnívají, že někdy v letech 2020 – 2025 by mohl vypuknout možná i nový globální konflikt, tedy jakási 3. světová válka, kterou jsme očekávali již v časech RVHP při naprosto jiné situaci.

Někdejší převážně bipolární uspořádání světa se změnilo a jedním z milníků bylo nepochybně 11. září 2001, i když to se Ruska primárně netýkalo, svět se jednoduše po tomto termínu změnil.

Kromě útoku na newyorská dvojčata také anexe Krymu, využití dronů nejen v Iráku či v Afghánistánu nebo expanze Islámského státu jsou jakousi hořkou ochutnávkou toho, jakou esenci by mohly mít budoucí vojenské konflikty včetně těch s globálními důsledky.

To vše jednoduše ukazuje, na jaké typy bojových situací musejí být moderní bezpečnostní síly připraveny a požadavky na technologicky vyspělé zbraňové systémy se jednoduše stupňují.

To si nepochybně uvědomují vojenští analytici kdekoli na světě včetně těch, kteří sedí v Kremlu.

Současné sankce je přitom možné ve vyzbrojování považovat za nikoli nepřekonatelnou překážku ve snaze Ruska vybudovat jednu z nejmodernějších armád světa (mezi nejsilnější vojenská uskupení nepochybně nepřestala patřit ani po pádu železné opony).

Závody ve zbrojení Rusko nevyhrává

Současná míra zbrojení v Rusku představuje podle SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) za rok 2013 4,1 % HDP. Pokud bychom měli ale porovnat výdaje na zbrojení v poměru k výši HDP u různých zemí světa, je Rusko v tomto směru až na deváté pozici.

Rusko loni podle SIPRI vydalo na armádu 87,8 miliardy dolarů. Tato částka byla poměrně nízká i ve srovnání s Čínou, která je obávaným sousedem Ruska na východních hranicích. Obranný rozpočet Pekingu byl ve stejném období víc než dvojnásobný a dosáhl částky 188 miliard dolarů.

V Rusku tedy mají, co dohánět, ale každý dolar, nebo spíše rubl vydaný na obranu, bude nutné ubrat někde jinde. Rovněž hrozí, že se ruská ekonomika jednoduše uzbrojí jako před koncem studené války.

Peníze přidané obraně mohou pochopitelně způsobit například různé sociální nepokoje atd. A aby situace nebyla tak jednoduchá, vedle chybějících komponentů ze zahraničí se Rusko musí potýkat s dalším problémem – poměrně nízké vývozní ceny ropy znamenají výrazný výpadek exportních příjmů.

Jenže války si jednoduše nevybírají, v jaké ekonomické situaci se ta či ona země zrovna nachází. Navíc se války často vedou kvůli špatné ekonomické situaci – ukázat na konkrétního nepřítele spolehlivě odvede pozornost od nespokojenosti s vlastní vládou.

Řada válek se také vede za účelem zvýšení národního bohatství – typickou ukázkou takového potenciálního konfliktu je oblast okolo severního pólu s nevídanými zásobárnami ropy, kde se Rusko hlásí a bude vedle dalších států hlásit o slovo i nadále.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A poprvé ve vzduchu

Před pár dny se dostalo poprvé do vzduchu ruské dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A. Jedná se o ...

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...

Berjev A-100 Premier: Nový ruský AWACS na obzoru

V letošním roce ruské letectvo, resp. Státní letecké testovací centrum v Achtubinsku, začne s ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 5
 • KOLT
  23:18 26.01.2015

  fenri, potěšení na mé straně.

 • Moogwi
  22:51 26.01.2015

  Zajímavá debata zakončená imaginárním potřesením rukou, takže máte oba palec nahoru. Takhle to má vypadat :)

 • fenri
  21:54 26.01.2015

  Máte pravdu, že jsme v komunikaci "šuměli" a moje psaní z mobilu tomu taky mnoho nepomohlo. Bylo mi ctí a příjemnou zkušeností vést s Vámi debatu.

 • KOLT
  19:57 26.01.2015

  fenri, mám dojem, že nedorozumění vznikla spíš vinou nedokonalosti písemné komunikace a mé neschopnosti se jednoduše a srozumitelně vyjádřit. Rozhodně nejsme ve sporu ohledně AK vs. Sa. 58 – AK-47 byla o deset let starší, přesto progresivnější konstrukce, díky zamykání rotačním závorníkem a tělu z lisovaného kovu. Ohledně délky chodu pístu je to o preferencích, každý má své výhody a nevýhody.

 • fenri
  08:15 26.01.2015

  KOLTE, z této věty: "Prvním je snížení hmotnosti zbraně, druhým je lepší vyváženost – zbraň tolik nepřepadává na předek, třetím je ona přesnost." jsem se domníval, že to vztahute k dělenému pístu. Je fakt, že to píšete k dlouhému pohybu. Gro zůstává: proč by píst spojený s nosičem závorníku a dlouhým chodem měl vážit více než dělené zařízení (v podstatě materiálu tam může být stejně, jen tam chybí vratná vzpruha pístu. Píst je bez ohledu na koncepci v různém těžišti zbraně. Jinak vyvažený je "kanadský" Sa58 (858), jinak standard, jinak krátký Novohradský a úplně jinak ultrakrátký Sporter ("Charlie Hebdo"). Prostě tohle nemá vliv, resp. je to jeden z mnoha vlivů. Mně spíš zaujalo, že píšete o tom spojení jako o zastaralém, přičemž vlastně není zřejmé, proč by mělo být zastaralé.
  Já spíš vnímám jako nevýhodu, že Sa má zastaralé zamykání do těla zbraně, které kvůli tomu musí být brutálně robustní a náročné na materiál a obrábění (což si Československo mohlo dovolit), aniž by to přineslo jedinou výhodu. Naopak, kdvůli robustnímu tělu bylo vše ostatní uděláno dost subtilní. Díky kvalitní výrobě to (kromě hlavně) celkem nikde nevadí - ale je to znak vyspělé konstrukce? Vždyť je to dělané dekádu po AK. Přasnost AK-74 či Berylu jsem uvedl jen proto, že přesnost zbraně je dána mnoha parametry a spojení nosiče závorníku s pístem je možná to poslední. V dávce se drží lépe AK (je těžší, hlavně na čumák) a na míženku je teoreticky přesnější sa, v praxi hodně udělá spoušť a ta u sa není výhrou. Prostě jsem rozporoval to, co přibližně zaznělo ve Vašem a Todově přízpěvku - že AK je zastaralá kopie Stg. Není a co by potom byl Sa?

 • KOLT
  22:23 25.01.2015

  fenri: Ohledně uzamykání naprostý souhlas. Mmchd, ono uzamčení Sa 58 není ani zdaleka tak naddimenzované jako u většiny zbraní s rotačním závorníkem.

  Ohledně děleného pístu – nějak si nejsem jist, že bych tvrdil, že tohle má vliv na vyvážení. Vliv má dlouhý chod pístu, protože to znamená více materiálu blíž u ústí hlavně. Dělení na to skutečně vliv nemá. To má vliv leda na horší rozborku, ale zas má výhodu méně součástí, čili je to spíš otázka preferencí. Ohledně zvládnutelnosti je to složitější – zbraň s větší hmotností na předku je teoreticky lépe zvládnutelná při dávce, jenže tady je v kombinaci s větší vahou pohybující se hmoty, což vede k horší přesnosti. Nehledě na to, že střelba dávkou je v dnešní doktríně hodně potlačovaná na úkor rychlých jednotlivých výstřelů.

  Spoušť nehodlám nikterak rozporovat, zjevně máte mnohem větší zkušenosti a znalosti než já.

  Přesnost jsem neřešil ani tak v přímém srovnání AK a Sa (mimochodem srovnávat AK-74 s Sa 58 je trochu nefér, neb jiná ráže; navíc nepřesnost Sa je daná jinými věcmi než zrovna pístem). Myslel jsem tím obecné srovnání zbraní s dlouhým a krátkým zdvihem pístu. Nebo dokonce bez pístu :-) Chtě nechtě téměř všechny moderní pístové útočné pušky používají krátký zdvih (výjimkou je rodina AK, zmiňovaný SIG 550 a tuším Tavor), takže své výhody mít bude. A tou hlavní je právě přesnost. Řekněme, že se obětuje část spolehlivosti za přesnost, protože v dnešní doktríně je na přesnost ÚP kladen poměrně velký důraz. A spolehlivost by měla u takové pušky být dostatečná, což u většiny je (pokud politici nepředvedou to, co u nás nebo v Británii). Ale jak jsem psal, plně chápu, proč Kalašnikov použil dlouhý i proč u něj do dnes firma zůstává.

 • fenri
  21:25 24.01.2015

  KOLTE, fakt nemám čas projíždět desítky fór. V jednom foru, kam jsem ani nepřispěl mě Todo častoval kriply či něčím podobným (už fakt nevím), brzdil to i pan Grohman. To je fuk. Spíš mi přijde legrační, že jsem od Todo nikdy neslyšel nic, co by zavánělo nějakou znalostí (naposledy ta ropa, bóže...).
  Ke zbraním: nejde o frézování - Sa musí mít extra pevné pouzdro, protože do něj zamyká a tudíž dostává šlehy. Prostě je blbost zamykat do rámu, když jde zamykat k hlavní - v tom je zastaralost Sa.
  Co se týče vyvážení - píst dělený či nedělený nemá na tohle přeci vliv. Pořád je potřeba mít před těžištěm píst a jestli je spojený nebo na to nemá vliv. Nosič závorníku přeci nejede přes nábojovou komoru. Navíc je zbraň těžší na předek lépe zvládnutelná, byť se s ní hůř přenáší.
  Sa je lehká ze dvou důvodů - oproti Ak má tenoučkou hlaveň a velmi subtilní spoušťové ústrojí i píst. Při drsném nasazení to není výhoda. Aktuálně mám polského Beryla v 5.56 a má PODSTATNĚ robustnější spoušťák, než Kosa a jeho hlaveň v 5.56 je silná jak v Kose v 7.62. Prošlo mi rukama dost AK zbraní a všechny měly zásadně lepší chod spouště, než Sa. Co se spolehlivost týče - Kosa je v pořádku, ale kolik Kos prošlo srovnatelným nasazením, údržbou...jako různá AK? Prostě to nelze porovnat.
  Spojení píst-nosič - proč by zbraň měla být lehčí? Oba díly v obou zbraních jsou, jen v jednom případě jsou svařené a v druhém je tam díra a péro navíc. Rozdíl je možná v tom, že u AK je to robustnější. Tím pádem to pojme více tepla a déle vydrží.
  No a přesnost - nastřílel jsem s různými AK i Kosou dost a rozhodně zde rozdíl nevidím (nejsem ale žádný Hayha). Nicméně troufnu si bezpečně tvrdit, že Ak-74 a Beryl (oboje spojený píst a nosič), jsou ZÁSADNĚ PŘESNĚJŠÍ než Kosa. Beryl nemá problém na 100m mít konzistentně mezi 6-5sm, což je pod 2 MOA. Kosa je na tom hůř. Ale jak píšu - obě zbraně jsou pro svůj účel dostatečně přesné.
  Výhoda dlouhého pohybu je prostě ve větší spolehlivost extrakce náboje a přebití (prostě vetší síly, "nucený" pohyb). No a kultivovanost - Kosa je vyhlášený rozbíječ optik. Co se kvality týče - detailně mohu porovnat jen Kosu, Beryla a Dragunov Tigr (protože je mám před sebou) a nemohu říct, že bych na jediné z těch zbraní viděl něco, co by signalizovalo horší úroveň. Možná Beryl je technologicky nejdál (teniferovaná hlaveň, čisté provedení). Všem těm zbraním bych svůj kejhák svěřil. Věřím jim.
  Na Kose se mi líbí dvě věci - že jí pan Čermák vyvinul za pouhé dva roky a jistá uhlazenost a elegance té zbraně. Subjektivní, ale mě se líbí :-)

 • KOLT
  15:06 24.01.2015

  fenri: Ono s tou Sa-58 to není tak jednoduché. Výroba frézováním skutečně byla anachronismem. Zřejmě souvisela s tím, jak píšete, že pro nás byla takto nákladná výroba ekonomicky snesitelná. Ona je totiž otázka, jak nákladné by bylo vyřešit výrobu lisováním, tou dobou to sice nebyla až tak horká novinka, ale také ne zcela všude zavedená technologie. A protože frézovat uměla každá zbrojovka i kdejaká dílna, bylo jednodušší zůstat u zavedené metody. Nehledě na to, že to bylo jednodušší asi i pro konstruktéry. V tomhle byl AK skutečně pokrokovější. Zajímavé je, že ač technologie výroby pouzdra měla vést k těžší zbrani, není tomu tak, Sa 58 je naopak velmi lehká, důvodů k tomu je víc. Nicméně ani přes sníženou váhu není nikterak zásadněji méně spolehlivá naž AK. Mně se u ní nelíbí především způsob vyhazování nábojnic, to mi moc hlava nebere, proč je řešený takto.

  Ohledně pístu je to složitější. Důvod, proč AK používá dlouhý zdvih, je jasný a nezpochybnitelný – počítalo se s použitím nepříliš vzdělanými branci, kteří nejsou zrovna pověstní příkladnou péčí o zbraň (většina z nich klidně vymění vytěrák za vodku, bez urážky). Když si k tomu připočtete přírodní podmínky Ruska a ne zrovna kvalitní výrobu, má velká pohybující se hmota své opodstatnění. V čem ale nesouhlasím je, že by měl krátký zdvih pístu jen malou přidanou hodnotu. Má tři, všechny jsou dle mého důležité. Prvním je snížení hmotnosti zbraně, druhým je lepší vyváženost – zbraň tolik nepřepadává na předek, třetím je ona přesnost. V době zavedení AK byly tyto výhody skutečně eliminovány vyšší spolehlivostí řešení dlouhého chodu, jenže dnes to již rozhodně neplatí. Obecně je kvalita výroby u renomovaných zbrojovek (kam neřadím CZUB) zcela jinde než tehdy v SSSR, tím odpadá jeden důvod k masivní pohybující se hmotě. Váha zbraně je také dosti podstatná, především s ohledem na stále se zvyšující počet serepetiček, které se na zbraň věší. Především je ovšem dnes mnohem vyšší tlak na přesnost pušek. Je to dáno doktrinálními změnami ve vední boje, používáním optiky atd.

  Nehaním tím ani AK ani StG ani jinou zbraň s dlouhým zdvihem pístu. Ve své době měly opodstatnění. Ovšem dnes jednoznačně převládají pušky z krátkým chodem pístu*, což mi docela dává za pravdu :-)

  *) Výjimkami jsou AR, která píst vůbec nemá, což má z hlediska přesnosti a kultivovanosti zbraně také výhodu, nicméně u ní je daň ve formě snížené spolehlivosti už dosti velká. Druhou výjimkou je AK, ale tam jde do značné míry o tradici. A také o tom, že moc dobře vědí, že z jejich zbraní budou střílet jiní uživatelé než z HK či SIGů (a tím nemyslím jen Rusy), takže tomu je třeba přizpůsobit konstrukci zbraně.

 • KOLT
  14:22 24.01.2015

  Todomatch: Fakt si nemůžete tu politiku odpustit? :-/

  Odkaz na ty vulgárnosti bych od fenriho také rád viděl, protože zrovna tohle jsem vážně nezaznamenal. Vaše hádky s ním ano, ty přehlédnout nelze :-)

 • KOLT
  14:11 24.01.2015

  z.a.p: Uf, teď neví, jak si ten začátek mám přebrat :-) Kolťak podle vzoru Kožak? :-))) To neee ;-)

  Ohledně SIG-550 těžko co říct, puška je to pěkná, měla by snad být i spolehlivá. Osobně se mi SIGy celkově líbí, klidně bych si nějakou domu pořídil, ale není ča$. Hodně mě zklamalo, že je nakonec AČR nepořídila jako DMR (to tedy měla být 716). Nějaké SIG-516 snad někde po OS ČR pobíhají, měli jsme je dostat v rámci pomoci spojencům z USA.

  Jedině snad ještě, že přesvědčení, že SIG 550 je variace na AK ve fraku není pravda :-) Tenhle názor je hodně rozšířený hlavně na amerických fórech. Jenže oni to vnímají tak, že všechno, co má píst, je klon AK ;-) Ve skutečnosti je to s těmi puškami asi tak, jako se zmiňovanou dvojicí StG-44 a AK-47 – stejný typ zbraně, některé stejná, jiná zásadně odlišná konstrukční řešení.

 • Todomatch
  12:57 24.01.2015

  Clintonová ukázala složitý ruský volební systém v desti vteřinách (video ve stránce):
  http://goo.gl/YjaqK2...

 • Todomatch
  16:40 23.01.2015

  Fenri, mohl byste mi ty moje vulgárnosti ukázat?

 • fenri
  15:14 23.01.2015

  Kolte, Todo byl celkem vulgární pár diskuzí zpět. Od té doby si nesedíme a navzájem nerozonujeme. Je pravda že od té doby jsme se snad žádných excesů nedopustili. Uznávám, že mé přízpěvky působily asi zmateně z pohledu toho, komu jsou určeny. Byly nadepsány Vám, s Vámi jsem řešil techniku a zároveň rozporoval Todovy ideo nesmysly. Nebylo z toho zřejmé, komu to bylo. psaní na telefonu je někdy vražda. Omluva.
  Bez konfliktu: můžete uvést, proč by nosič závorníku spojený s pístem byl pro útočnou pušku pro masové nasazení v poli měl být zásadní nevýhodou? Ono to prostě je spolehlivější řešení a vliv na přesnost pro účely útočné pušky není tak velký. Do těch 400m se s tím dá trefovat celkem spolehlivě, dál je to loterie.DMR už pochopitelně vyžaduje dělený píst či plynovku.
  Samozřjemě, že zamykání StG a Sa je jinak řešeno, ale prostě snad oba cítíme tu zjevnou principitelní a "filosofickou" blízkost zamykání LK26, SVT-40, StG, SKS a Sa, oproti AK, který je hodně jiný. Sa58 mám moc rád, ale v době jeho konstruování byl anachronismem, kde to mohlo vyvážit jen to, že si Československo mohlo dovolit náročnou výrobu (cenou, materiálem, technologií i lidským potenciálem). Zároveň to ale žádnou přidanou hodnotu nemělo.

 • z.a.p
  11:30 23.01.2015

  No pane Kolt'aku,

  Vy se tu blejskate, jen co je Pravda.

  Mohl by jste mi rici, jak vidite SIG 550? To je prece take AK, ale jen ve fraku, neni to tak? Me osobne se velmi zamlouva. Ale nejak mizi ze sceny; proc?
  http://en.wikipedia.org/wiki/S...

 • KOLT
  11:21 23.01.2015

  PS: V reakci na mne jste právě zmínil "říct, že AK je kopií STG je kolosální nesmysl", tak se nedivte, že jsem to bral tak, že i toto platilo pro mne. Jinak Todomatch nikoho vulgárně neuráží, na to jsou tu jiní specialisté jako supreme a strikehawk (se kterým jsem si vás kdovíproč spletl a na to konto reagoval podrážděně, za což se ještě jednou omlouvám). A teď si jdu zamést před vlastním prahem!

 • KOLT
  11:16 23.01.2015

  Teď k té odbornější stránce, protože mám o zbraních skutečně větší povědomí než čtenářka časopisu Vlasta ;-)

  Dlouhý chod pístu, nerozebiratelnost soustavy píst/nosič závorníku a velká hmotnost pohyblivých částí je z dnešního pohledu zastaralý systém i pro útočnou pušku. Tehdy to bylo OK. Můžeme to dál rozebírat, ale asi to patří do jiné debaty. Podstatné je totiž to, že nikterak nerozporuji, že AK i StG byly dobře provedené pušky ve své době a pro své účely. Dnes už není vyhovující ani jedna, a ani Sa 58.
  Navíc mi opět podsouváte něco, co jsem nenapsal – že to AK zkopíroval od StG. Napsal jsem pouze, že to mají společné a liší se tím od Sa 58. Dokonce jsem dodal, že to Němci do značné míry obšlehli od Rusů.

  Zamykání Sa 58 se od zamykání StG zásadně liší, za tím si stojím. Právě, že stačí kouknout na rozebrané zbraně a je to jasné. Ano, oba mechanizmy jsou si principem blíže, než mají k rotačnímu závorníku AK, což jsem také napsal. To nic nemění na tom, že výkyvný závorník je jiná technologie než kyvná závora, ale to víte sám moc dobře.

  Ohledně německých konstruktérů, tohle jsem ale opět nikde nerozporoval! Navíc ovlivnění jednotlivých zbraní v době 2. světové a těsně po ní fungovalo všemi směry (jen amíci si drželi dost vlastní linii, což se později obrátilo proti nim), Němci v Rusku skutečně asi spíš řešili technologie, maximálně pomáhali s laděním jednotlivých konstrukčních uzlů. Nutno ovšem podotknout, že skutečnost, že kupříkladu lisování kovu v Rusku ani přes tuto pomoc nezvládali v patřičné kvalitě ještě několik let, o lecčems svědčí. Zvlášť s ohledem na to, že v Německu to dokázali i s naprosto rozvrácenou průmyslovou základnou v takové kvalitě, že si o tom v SSSR mohli nechat zdát ještě hodně dlouho. To je dle mého totiž dost typické – Rusům nechybí dobré nápady, ani dnes, ale jejich dovedení do praxe prostě často pokulhává, ať už z důvodu malého průmyslového zázemí či nekvalitní výroby.

  Kde jsem se sakra povyšoval nad kvérem blbého Rusáka? To myslíte: "Naopak považuji tuto jejich "školu" za jednu z nejlepších."? Nedivte se, že pak ta debata začíná být z mé strany podrážděná.

 • KOLT
  10:25 23.01.2015

  Tak, a teď se musím omluvit, protože jsem spletl dohromady uživatele strikehawk a fenri! Rovnou si dám palec dolů.

 • KOLT
  10:22 23.01.2015

  strikehawk: Uznávám, že jsem na vás reagoval trochu podrážděně, za což se zpětně omlouvám. Problém je, že vy ve všech diskusích ostatní urážíte, shazujete a máte furt pravdu. Dost mi to už leze na nervy, což mě ale pochopitelně neomlouvá. Když k tomu připočtu vaše podsouvání věcí, které oponent nikdy neřekl, neschopnost uznat chybu a poučit se, tak se nedivte, že na vás lidé reagují trochu, řekněme přednasraně.

 • strikehawk
  08:38 23.01.2015

  fenri

  díky za skvělý příspěvek. Sám jsem se chystal napsat příspěvek o genezi útočné pušky od prvních pionýrských konstrukcí. Udělal jste to rychleji a lépe.

 • z.a.p
  02:33 23.01.2015

  Jako priklad k tomu predchozimu bych dal toto:

  na Shot Show 2015 vzbudila krome jinych vyrobku pozornost navstevniku a reporter pistole z Turecka od fy Canik. Reknete si Turecko.... ti nas budou ucit......hohohoho.

  No dobre. A vite co? Hned se nasli znalci, kteri maji za to, ze je to 'kopie' Walther 99.

  Jenomze, pistole je velmi dobra, ne-li vynikajici a stoji nejakych US$ 400, zatimco Watther jde kolem 1k. Tak kdo bude ted prvni v prodeji? Je to velmi tezke uhadnout.

 • z.a.p
  01:50 23.01.2015

  Nekonecne a futilni debaty o tom, zda to bylo kure nebo vejce; kdo byl 'prvni'....atd.
  Myslite, ze je to dulezite? A kdyby bylo - k cemu?

  Vzpominam si na knihu s titulem "Vynalezeno v Rusku". Byla to snaha dolozit, ze mnoho, ne-li vsechny prumyslove vynalezy pochazi z Ruska. Hotovy nesmysl. Dnes je tu ten samy ale s obracenym kabatem

  Co jeste schazi je vynalez "zdraveho rozumu"...... a hned si ho nechte patentovat, nez ho zase nekdo 'zcizi' !

 • Todomatch
  01:45 23.01.2015

  to fenri:

  Já tu někoho vulgárně urazil?

 • fenri
  00:56 23.01.2015

  To Jura99 - souhlasím s Vámi v řadě věcí, snad jen dva rozdíly. Za vynálezce útočné pušky lze považovat rovným dílem Schmeissera a Fedorova. Schmeisser přidal zásobník a dokopal tu věc do výroby (to se Feodorovovy kvůli revoluci nepovedlo). Fedorov měl koncept náboje střední výkonnosti - jen nechtěl vyvíjet nový, tak chtěl použít náboj z Arisaki, který je vedle 7.62x54R relativně čajíček a v kontextu doby (+/- 1916) ho lze chápat jako vzor střeliva pro útočnou pušku. Myšlenku, že plnotučný náboj je pro budoucí útočnou pušku zbytečně silný měl už Fedorov, ne Schmeisser jako první.

 • fenri
  00:48 23.01.2015

  to KOLT: začnu od konce - používat trochu slušnosti - nezlobte se na mně, ale Vy napíšete, že machruji, vidím to ideologicky a přitom o tom vím prd a jedním dechem napíšete kolosální nesmysl, který Vás usvědčí z neznalosti vyššího řádu, než je mé prohlášení k něčemu, které je spíše diskutabilní. Vrátím Vám pouze stejnou měrou, co jste Vy začal šít do mne. Skutečně bych uvítal, kdybyste mi uvedl, kde konkrétně jsem se k oponentovy choval příkřeji, než on ke mně.
  K tomu že "říct, že AK je kopií STG je kolosální nesmysl" to nebylo na Vás, ale na Todo, který zpravidla má velmi radikální názory, velmi vyhraněné vidění světa, oponenta v diskuzi rád vulgárně uráží a přitom jeho reálné znalosti prostých fakt jsou často velmi vetché.
  Zpět ke zbraním:
  -AK i StG používají dlouhý pohyb pístu, to máte pravdu, ale neoznačil bych to jako zaostalejší řešení oproti krátkému pohybu (Sa58, Dragunov...) a už vůbec ne z nějakého primitivismu či kopírování. StG je jednoznačně v řadě kostrukčních prvcích inspirován SVT-40. Takže pokud AK používá tyto prvky, je hloupé zdůrazňovat, že je Rusové kopírují od Němců. Ono to bylo obráceně. Pro ryze útočnou pušku je dlouhý pohyb nosiče závorníku spíše výhodou - prostě je spolehlivější. Teoretický nepatrně negativní vliv na přesnost zbraně (větší pohybující se hmoty) se v praxi použití útočné pušky nekoná. Jednak je to jen jeden z mnoha parametrů, (problém Sa je třeba tenounká trubička nazývaná hlaveň) a za druhé přesnost obou zbraní je pro jejich účel zcela OK. Krátký pohyb a dělený píst/závorník Rusové použili až u SVD, které je DMR puškou, je zásadně přesnější než Sa či AK a zde tato tehchnologie dává smysl. AK je lepší v dávce než Sa, Sa v jednotlivých a oboje je zanedbatelně rozdílné. Takže máme přebíjecí cyklus, který je spolehlivější a přesnost ovlivňuje zanedbatelně. Je horší? Na druhou stranu zamykání je důležitá věc a zde má Sa58 rozhodně blíže k StG, než AK. Stačí ty zbraně rozebrat a není třeba dále plýtvat znaky. A zase StG zamyká podobně jako Bren či SVT. AK má zásadně lepší spoušť, silnější hlaveň, menší náročnost na výrobu a mírně spolehlivější přebíjecí princip. Opravdu je důvod povyšovat se nad kvérem blbého Rusáka, který vznikl deset před naší Sa58? Zamykání do těla a ne k hlavni je krokem zpět. Stejně tak výrobně náročnější konstrukce Sa. to přeci není výhoda - naopak,
  K Německým inženýrům v Rusku - vemte Kalašnikovovy (Simonovovy, Sudajevovy...) první kousky, vzniklé před příchodem Němců do Ruska a zkuste mi najít zásadní změny, které se objevily po 45 a teoreticky by mohly být spojeny s Německými konstruktéry. Oni tam reálně byli spíš jako technologové a ze zcela pochopitelných důvodů se snažili Rusům mnoho nepomoct.

 • z.a.p
  00:43 23.01.2015

  Jojo, to To-do-match,

  ale nasledkem vsudepritomneho kapitalismu (i v Rusku se jim ho zachtelo, panackum) se VSE (tedy krome.... vsak vy vite) ziskava za PENIZE.

  Jest znamo, ze CCCP ve svych pocatcich zive obchodoval se svym tridmi nepritelem (za vydatne asistance New-Yorskych bank) a dopravoval platby vlakem pres Finsko do neutralniho Svedska - vse ve zlatych cihlach. Tak byl postaven Forduv zavod na traktory a zajisteny licence pro letecke motory BMW a Wright.

  "Za prachy, kazdy muze, co chce si udelat..." zpiva se v jedne staroprazske odrhovacce.

 • Todomatch
  00:19 23.01.2015

  to z.a.p:

  Co se dá najít a vykopat ze země, toho má Rusko vždycky dost. Ve zlatě jsou tuším třetí nebo druzí v objemu těžby na světě a diamantů mají tolik, že je ani nemohou dát na trh všechny, protože by to trh s diamaty zničilo.

 • z.a.p
  00:11 23.01.2015

  Ooo jaaa,

  a abych se dotkl reality..... moje oblibene cteni je DailyPaul, coz je misto kde je mnoho tech .... jak se rika "nekonformnich", ale o to vice vlasteneckych Americanu.
  http://www.dailypaul.com/33248...

  Takze, dle toho co ctu, je Rasha v hroznem srabu. Dobre jim tak!

 • Todomatch
  23:53 22.01.2015

  to Superme:

  Já problém se zásahem pořádkových sil na Majdanu proti militantům s molotovy neměl. Potíž začala až se střelbou ze zálohy a prvními mrtvými. Jinak musím říct, že jste mě trošku zaskočil vašim obdivem k španělským, převáženě levicovým až anarchistickým a komunistickým demonstrantům.

  Oni taky umí zatopit pod kotlem:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Superme
  23:32 22.01.2015

  Todomatch - Na Majdanu podpalovali policisty zápalnými lahvemi, rabovali, atd.! A přesto měli policisté zákaz jakkoliv zasáhnout! Oproti tomu ve Španělsku poklidně demonstrovali a na videu můžete vidět, jak to dopadlo. Ten rozdíl je obrovský! Ale chápu.. ti ve Španělsku nebyli placení z USA. Jak by jste to pak také mohl odsoudit, navíc když to bylo v té EVROPSKÉ liberální demokracii...

 • Todomatch
  23:29 22.01.2015

  Pro milovníky ruských letadel:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • z.a.p
  23:27 22.01.2015

  No panove/ soudruzi (nehodici se skrtnete),

  to ziram: 183 prispevku na tema "vyzbrojovani kolosu na hlinenych nohou". Tak je prece Rusko tradicne mineno, ne? Nu vsak, troche problem je dobre k nove motivaci, neni-liz Pravda? Staroceske rceni o tom, jak bida naucila Dalibora housti tu tez pripada v uvahu.

  Otazka v me makuvce jest tato: co vede 'maleho' (v relativnim smyslu, ja jim do kalhot nekoukam) Cecha k takovym uvaham? Je to zbytek Kollarismu (...prichyl k tomu tam se dubisku, jez odolava bourim casu) ? V kazdem pripade se dovidam, ze Opolcenci vymlaskli Majdanisty na letisti v Donbase - jedna dobra domu! A to je pote co je S.S. 'dozbrojili a dali jim odvahu k novemu utoku..... fujky-fujky.

  Co by melo byt na mysli lidi dle meho soudu, je ta skutecnost, ze to nejsou samy zbrane kdo bojuje NYBRZ jejich pouzivatele. Hlavne pak - jejich motivace (pamatujete husity?). Toto se na tomto, jinak skvelem foru, valne pozapomina.

  Cest a silu!

 • Todomatch
  23:15 22.01.2015

  V počítačových animacích mají Rusové vonačejsí zbraně:

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...


  ... akorát, že realita je spíš ten nahastrošenej pomalujedoucí jednoruký kyborg na čtyřkolce.

 • Todomatch
  23:02 22.01.2015

  to Superme:

  No jo, ale co kdyby ti španělští demonstranti svrhli regulérně zvolenou vládu a prezidenta? To by pak byli úplně jako ti na Majdanu v Kyjevě! A o Majdanu vždycky říkáte, že byl protizákonný a nelegální.

 • Todomatch
  22:50 22.01.2015

  to Deortc:

  Jednoruký robot na čtyřkolce. To nejde, to fakt nejde. Ach jo. Je to divný, když je člověk sám a směje se nahlas, ale to fakt nejde. Ještě jsem odečetl Putinovi ze rtů, když mu něco ukazují "Я вижу " ... "jo vidím" .... možná si říkal "ty vole to snad nemyslí vážně, nebo jo?".

 • KOLT
  22:13 22.01.2015

  Mmchd, nechtěli byste přestat řešit, kde víc mlátí černochy a kde vypijou víc vodku, a vrátit se k tématu? Čest výjimkám...

 • KOLT
  22:11 22.01.2015

  Aby mě někdo špatně nepochopil, nikterak se nehodlám navážet do sovětských a ruských pěchotních zbraní! Naopak považuji tuto jejich "školu" za jednu z nejlepších. Především v období kolem druhé světové války se jim povedlo skoro všechno, na co sahli :-) A ani poté je neminuly povedené konstrukční záležitosti, třeba PK.

 • Deortc
  22:07 22.01.2015

  to Luky: ....ale že na toho Vodkonátora Putin čuměl.... nepochybně byl na tu růskuju balšóju ťéchniku ak se patří pyšnej. Kam se na ten ruský fištrón brabe ňáká DARPA, že? :D

 • KOLT
  22:03 22.01.2015

  fenri: "Takže prohlásit, že AK je kopií Sturmgewehru je blábolivé."
  Proč mi podsouváte něco, co jsem nikdy nenapsal ani nenaznačil? Psal jsem o inspiraci, ta tam nepochybně byla, stejně jako v případě všech moderních zbraní, které prostě nevznikají v izolaci, všechny jsou do jisté míry inspirované předchozími zbraněmi.

  Sice se nepovažuju za odborníka, ale o zbraních něco málo vím. Nicméně se musím omluvit, máte naprostou pravdu ohledně toho, že StG-44 skutečně nemá rotační závorník, nevím, proč jsem to měl zafixované. Tím víceméně končí správnost vašich tvrzení. Nechce se mi to zbytečně rozebírat, tak v rychlosti:
  1) StG nemá závoru, používá výkyvný závorník, což je ještě jiný způsob uzamykání komory než má Sa 58. Je pravda, že princip je blíž kyvné závoře než rotačnímu uzamčení, ale má to k sobě furt dost daleko.
  2) Minimálně pístový mechanizmus má AK s StG velmi podobný – monolitický kus pístu a závorníku, dlouhý chod pístu. Tím se od Sa 58 výrazně odlišují, protože ta je konstrukčně o kus dál, píst a závorník jsou oddělené, chod pístu krátký. Oboje progresivní prvky (taky je mladší a nesázela tolik na levnou produkci). Tím neříkám, že AK tento konstr. prvek z StG okopírovala! Oni ho totiž v Německu do značné míry obšlehli od sovětských zbraní... jen Němci to v klidu přiznají.
  3) Hugo Schmeisser není jediný inženýr pracující na ručních pěchotních zbraních, který byl do Svazu "pozván". Údaje se liší, ale mělo jich být několik desítek, možná přes stovku. Z významných konstruktérů kupříkladu Horn.

  Lisování kovů se tou dobou skutečně Sovětům nedařilo, a to přes výraznou pomoc německých inženýrů a techniků. Proto, jak správně píšete, se po krátké sérii přešlo k frézování. Nicméně po několika letech zvládli patřičné technologické postupy do té míry, že bylo možné přistoupit k modernizaci AK-47, která je známá jako AKM.

  Jen tak mimochodem, sám Kalašnikov přiznal, že vzorem k jeho návrhu karabiny (se kterou v předchozí soutěži neuspěl) byla M1-Garand, a do jisté míry i M1-Carabine. A jelikož AK-47 do značné míry vychází z oné karabiny, je vlastně předchůdcem slavného AK jednak německá zbraň (principem doktrinálním) a americká (principem technickým). Obě tyto zbraně zase měly své předchůdce atd. až k vrhači oštěpů :-)

  A jinak obecně, co takhle trochu slušnosti? To se vás moc netýká, že? I jinde v diskusi... :-(

 • Luky
  21:47 22.01.2015

  uff......ještě, že nám Amerika na ulici vychová Johna Connora a ten nás před Vodkonátorem ochrání, že?

 • Deortc
  21:22 22.01.2015

  K tomu vyzbrojování a technologické vyspělosti Ruska.
  Právě jsem našel video k věci - je to ze zdroje nejpovolanějšího - z Hlasu Ruska - a je to o vývoji ruských bojových robotů.

  http://czech.ruvr.ru/2015_01_2...

  Musím se přiznat, že jsem se tomu docela zasmál. Jestli to není myšleno pouze jako vtip, ale jedná se o vážně míněnou zprávu, tak je na tom Rusko ještě podstatně hůř než jsem se domníval. :-)

 • Superme
  20:46 22.01.2015

  No obhajovat zde Pussy Riot, to může opravdu pouze Todomatch. Ještě, že nejenom mnoho lidí v ČR, ale také v Evropě nespadlo takto morálně na dno. Obhajovat děvky, co šukaj těhotný? Co dělají bordel v kostele a podobné věci? Je škoda, že je v tom Rusku opravdu nezavřeli natvrdo!

  Todomatchu, pozorně sledujte, jaká je v té Vaší " EVROPSKÉ liberální demokracii" svoboda slova!

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Todomatch
  19:46 22.01.2015

  Ano video souložících Pussy Riot je dobře známé, i video s maraženým kuřetem. Za tyhle akce však odsouzeny nebyly. Ty jsou staršího data a v jejich případě se to obešlo s napomentím, možná pokutou. Na Sibiř byly poslány za akci v kostele, tam byly sice oblečené od hlavy k patě, ale padlo tam ono "Bohorodičko vyžeň Putina".

  Ruská přesilovka na olympiádě v Soči:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Luky
  19:36 22.01.2015

  Tak to jste asi viděl nějakou soft akci - mě můj požární preventista poslal jejich veřejné grupáče a hardcore onanii.
  Co se týče skokových přerodů společnosti ala vzkříšený panslavismus, nebo návrat ke křesťanství - určitě to není tak směšné, jako strojeně spisovná mluva, případně afektované omlování se za neslušné výrazivo u odpůrců prezidenta Zemana poté, co použil pár jadrných výrazů. To se najednou mohli všichni dlaždiči přetrhnout.... :D

 • Todomatch
  19:23 22.01.2015

  to Echo:

  Viděl jste vůbec originální video? Ne to ozvučené a sestříhané do klipu, ale to reálné z místa? Ta akce trvala +/- 60 vteřin a vůbec nic tam nestihly provést, natož zneuctít. Veřejnost pobouřil až následně vytvořený a nazpívaný klip.

  Tady je originální záznam akce:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Echo
  18:56 22.01.2015

  Todomatch: Vy mate ocividne patent na pravdu. Nepovazujem sa za nejakeho extra krestana, ale vystupenie piciek v kostole uz zdvihlo tlak aj mne. Su iste hranice moralky. Tu nejde o to ci je niekto ateista, zid, krestan, ale niektore veci jednoducho slusny clovek nespravi. Ak by toto spravili v Izraeli v synagoge tak by sedeli este doteraz. Ak by sa o to pokusili v mesite tak by zrejme uz nezili. Velmi dobre dokazem pochopit nasratost Rusov a teraz myslim obycajnych Rusov. Je mi to ukradnute a nemam v umysle Vas nejako urazat, ale zrejme ste ateista.

 • Todomatch
  18:40 22.01.2015

  to Vrata:

  To jste trefil přesně s tím náboženstvím! Kolik se na diskuzích po performanci Pussy Riot náhle vyrojilo tradicionalistů, obhájců svatostánků a obdivovatelů hluboké ruské pravoslavné duchovnosti. K nevíře! Totéž se slovanstvím, furt to tu byla samej kelt a germán a najednou jsou všichni Slovani. Fascinuje mě - jak jsem dnes někde četl - že NATO nás údajně zatahuje do války proti Slovanům a drobný fakt, že ruští Slované už nějaký ten měsíc mastí Slovany ukrajinské, zabíjejí je, zabírají jim zem a zpochybňují vůbec legitimitu jejich státnosti je netrkne. O vztahu ruských Slovanů k těm polským nemluvě. Nebo náhlé dovolávání se židovsko-křesťanských kořenů naší kultury vůči Islámu, z úst těch samých, co za vším vidí židovské spiknutí a Vatikán je pro ně ta nejhorší nadávka. Děs běs. Mimochodem dnes jsem si četl programové body Pegidy a nevěřil jsem vlastním očím, oni tam mají požadavek na rovnoměrné a spravedlivé rozmisťování běženců a uprchlíků do všech zemí EU, tedy přesně to co si radikální odpůrci Islámu nepřejí a z čeho obviňují EU, ač ta to nečiní.

 • Vrata
  18:24 22.01.2015

  K hanobeni svatostanku zpivanim pisne a naslednym kriminalem v mnoha zemich. Jo, to jo.
  V islamske zemi vas za to mozna/nejspis zabijou, v Rusku leta kriminalu a v Evrope mozna pokuta. To Rusko je holt mentalne nekde mezi Evropou a islamem.

  Je zajimave, jak se v poslednich mesicich puvodne ateisticti rusofilove zacinaji stavat obhajci nabozenstvi. Ovsem jenom mimo Cesko, v Cesku rada z nich bojuje proti cirkevnim restitucim a zlocinne katolicke cirkvi udajne upalujici krestany na potkani.

 • Todomatch
  17:47 22.01.2015

  to fenri:

  V následném příspěvku jsem to snad dostatečně vysvětlil:

  "Divíte se, že mnozí Ukrajinci přebíhají k Rusům? To je důkaz že je ruská strana dobrá? Spousty Syrských a iráckých vojáků přece přebíhá k IS? Je to snad taky něčeho důkaz? Ale to je hraní se slovíčky, tahle analogie samozřejmě kulhá, jako všechny ostatní, včetně těch vašich.

  Šlo mi o to, že přebíhání není úplně směrodatný argument.

 • fenri
  17:14 22.01.2015

  Přirovnal jste UA a Rusy k IS a Jezidum. Což je prostě kolosální kravina. IS Jezidy de facto vyhlazují. Představa, že by Jezídé utíkali ze svého státu je přitažená za vlasy. Naproti tomu Ukrajinci odchází a odcházely celé rodiny do Ruska. Opět neporovnatelné s tím, když k IS přecházejí kombatanti.
  Mimochodem ta vaše přepálená vyhraněnost je únavná. Když napíšu, že rusko se k ukrajincům nechoval jako IS k Jezídům a že k nim Ukrajinci utíkají (což je jasny fakt), tvrdím v té větě, že je rusko super? Ne, tvrdím jen, že pro mnoho Ukrajinců je lepší než Ukrajina. Když vyvrátím zjevnou a faktickou lež o Rusku, jsem tím nutně přívrženec Ruska?
  K PR: pokud budete hanobit svatostánek, v mnoho zemích se tím snadno dostanete za mříže. Co je na tom k nepochopení?

 • RiMr71
  17:04 22.01.2015

  Jon McCain: „Rusko je benzinová pumpa, která si hraje na stát.“

  No ale v americe zase bijou černochy...


  Já hlavně doufám, že Sojuz zvládne obrovský nárust muslimské populace (a nejsou to imigranti!). Raději stát nametených mužiků, vedených pevnou (třeba diktátorovou, tam to nejspíš jinak nejde) rukou s kontrolou jaderného arzenálu, než stát abstinujících muSlimáků vyhlašujících jadernou fatvu na nevěřící dekadentní západ a snažící se realizovat masový odchod do ráje...

Stránka 1 z 5