Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy

Foto: Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo
Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo

Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je podle ruského serveru Sputnik International z dovozu a jejich import se zastavil kvůli současným sankcím. Ruští vývojoví inženýři proto hledají různá náhradní řešení.

Ruská vojenská modernizace trpí sankcemi

Ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov podle Sputnik International doslova uvedl, že nebude možné v letošním roce realizovat nákupy pro armádu v takovém míře, jak bylo původně plánováno.

Ambice navýšit letošní armádní nákupy ve srovnání s minulým rokem o dvacet procent se proto možná nepodaří naplnit a jedinou možností je hledat pro zahraniční bojové systémy či jejich komponenty alternativu v podobě dílů z domácího trhu, což není vždy snadné. 

Problém je poměrně závažný i z toho důvodu, že otázka modernizace je pro ruskou armádu velice závažným tématem. Jen třicet procent techniky odpovídá současným trendům a nárokům.

Zbytek tvoří často velice zastaralé vybavení mnohdy pamatující časy bývalého SSSR. Poměrně ambiciózní plány počítaly s tím, že do roku 2020 bude zhruba 70 % veškeré armádní techniky odpovídat současným technickým požadavkům.

Ukázka techniky na Krymu

I když jsme například při obsazování Krymu viděli v televizním zpravodajství ruské vojáky vybavené moderní technikou, šlo pouze o elitní jednotky, které jsou v případě přezbrojování u každé armády na prvním místě.

Ruská armáda se snaží demonstrovat po světě svou sílu a mnohdy k tomu využívá techniku z dob SSSR. Takovým typickým a doslova globálním přízrakem je například bombardér Tu-95, který pravidelně již několik let testuje vzdušnou obranu různých zemí – zejména členských států NATO.

Přestože se jedná o nosič jaderných zbraní, jde o jednu z mnoha ukázek zastaralé techniky, představující nostalgické vzpomínky na časy studené války, kdy mělo vyzbrojování zelenou – a dá se říci, že sovětská ekonomika se tehdy doslova uzbrojila ke kolapsu.

I když mnozí Rusové při pohledu na techniku z dob zašlé slávy sovětského impéria vzpomínají s nostalgií jako na časy své největší slávy, v mnoha dalších zemích vzbuzuje pohled na tuto techniku jiné asociace. Ať už jde například o Maďarsko v roce 1956 či Československou v roce 1968.

Techniku, kterou jsme viděli při odsunu sovětských vojsk začátkem devadesátých let u nás, jsme pak vídali jen o několik let později na záběrech televizního zpravodajství z konfliktu v Čečensku. Zastaralé vybavení ruské armády pak bylo pomalu jedinou úsměvnou věcí na celé události a ilustrovalo minimálně technologický úpadek kdysi nejmocnější armády světa.

Po čečenském konfliktu pak aktivity ruské armády začaly plnit titulní strany novin v souvislosti s konfliktem v Jižní Osetii. Nicméně ani tam nebylo vidět, že by se ruská vojenská technika dočkala výraznější obměny.

O to větším překvapením byly zmíněné televizní záběry z obsazovaní strategicky důležitého Krymu. Doslova v přímém přenosu jsme měli možnost vidět tu část pozemních sil, která již modernizací prošla.

Několik paralelních Krymů

Moskva chce být připravená a dostatečně vyzbrojená tak, aby mohla řešit hned několik „Krymů" zároveň. Takovým počtem moderní techniky však současná ruská armáda nedisponuje. A protože nový Krym může být v Severním ledovém oceánu, u hranic s Čínou či kdekoli jinde, nestačí jen modernizovat pozemní síly.

Navíc armádní analytici se v Moskvě domnívají, že někdy v letech 2020 – 2025 by mohl vypuknout možná i nový globální konflikt, tedy jakási 3. světová válka, kterou jsme očekávali již v časech RVHP při naprosto jiné situaci.

Někdejší převážně bipolární uspořádání světa se změnilo a jedním z milníků bylo nepochybně 11. září 2001, i když to se Ruska primárně netýkalo, svět se jednoduše po tomto termínu změnil.

Kromě útoku na newyorská dvojčata také anexe Krymu, využití dronů nejen v Iráku či v Afghánistánu nebo expanze Islámského státu jsou jakousi hořkou ochutnávkou toho, jakou esenci by mohly mít budoucí vojenské konflikty včetně těch s globálními důsledky.

To vše jednoduše ukazuje, na jaké typy bojových situací musejí být moderní bezpečnostní síly připraveny a požadavky na technologicky vyspělé zbraňové systémy se jednoduše stupňují.

To si nepochybně uvědomují vojenští analytici kdekoli na světě včetně těch, kteří sedí v Kremlu.

Současné sankce je přitom možné ve vyzbrojování považovat za nikoli nepřekonatelnou překážku ve snaze Ruska vybudovat jednu z nejmodernějších armád světa (mezi nejsilnější vojenská uskupení nepochybně nepřestala patřit ani po pádu železné opony).

Závody ve zbrojení Rusko nevyhrává

Současná míra zbrojení v Rusku představuje podle SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) za rok 2013 4,1 % HDP. Pokud bychom měli ale porovnat výdaje na zbrojení v poměru k výši HDP u různých zemí světa, je Rusko v tomto směru až na deváté pozici.

Rusko loni podle SIPRI vydalo na armádu 87,8 miliardy dolarů. Tato částka byla poměrně nízká i ve srovnání s Čínou, která je obávaným sousedem Ruska na východních hranicích. Obranný rozpočet Pekingu byl ve stejném období víc než dvojnásobný a dosáhl částky 188 miliard dolarů.

V Rusku tedy mají, co dohánět, ale každý dolar, nebo spíše rubl vydaný na obranu, bude nutné ubrat někde jinde. Rovněž hrozí, že se ruská ekonomika jednoduše uzbrojí jako před koncem studené války.

Peníze přidané obraně mohou pochopitelně způsobit například různé sociální nepokoje atd. A aby situace nebyla tak jednoduchá, vedle chybějících komponentů ze zahraničí se Rusko musí potýkat s dalším problémem – poměrně nízké vývozní ceny ropy znamenají výrazný výpadek exportních příjmů.

Jenže války si jednoduše nevybírají, v jaké ekonomické situaci se ta či ona země zrovna nachází. Navíc se války často vedou kvůli špatné ekonomické situaci – ukázat na konkrétního nepřítele spolehlivě odvede pozornost od nespokojenosti s vlastní vládou.

Řada válek se také vede za účelem zvýšení národního bohatství – typickou ukázkou takového potenciálního konfliktu je oblast okolo severního pólu s nevídanými zásobárnami ropy, kde se Rusko hlásí a bude vedle dalších států hlásit o slovo i nadále.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A poprvé ve vzduchu

Před pár dny se dostalo poprvé do vzduchu ruské dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A. Jedná se o ...

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...

Berjev A-100 Premier: Nový ruský AWACS na obzoru

V letošním roce ruské letectvo, resp. Státní letecké testovací centrum v Achtubinsku, začne s ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • KOLT
  23:18 26.01.2015

  fenri, potěšení na mé straně.

 • Moogwi
  22:51 26.01.2015

  Zajímavá debata zakončená imaginárním potřesením rukou, takže máte oba palec nahoru. Takhle to má vypadat :)

 • fenri
  21:54 26.01.2015

  Máte pravdu, že jsme v komunikaci "šuměli" a moje psaní z mobilu tomu taky mnoho nepomohlo. Bylo mi ctí a příjemnou zkušeností vést s Vámi debatu.

 • KOLT
  19:57 26.01.2015

  fenri, mám dojem, že nedorozumění vznikla spíš vinou nedokonalosti písemné komunikace a mé neschopnosti se jednoduše a srozumitelně vyjádřit. Rozhodně nejsme ve sporu ohledně AK vs. Sa. 58 – AK-47 byla o deset let starší, přesto progresivnější konstrukce, díky zamykání rotačním závorníkem a tělu z lisovaného kovu. Ohledně délky chodu pístu je to o preferencích, každý má své výhody a nevýhody.

 • fenri
  08:15 26.01.2015

  KOLTE, z této věty: "Prvním je snížení hmotnosti zbraně, druhým je lepší vyváženost – zbraň tolik nepřepadává na předek, třetím je ona přesnost." jsem se domníval, že to vztahute k dělenému pístu. Je fakt, že to píšete k dlouhému pohybu. Gro zůstává: proč by píst spojený s nosičem závorníku a dlouhým chodem měl vážit více než dělené zařízení (v podstatě materiálu tam může být stejně, jen tam chybí vratná vzpruha pístu. Píst je bez ohledu na koncepci v různém těžišti zbraně. Jinak vyvažený je "kanadský" Sa58 (858), jinak standard, jinak krátký Novohradský a úplně jinak ultrakrátký Sporter ("Charlie Hebdo"). Prostě tohle nemá vliv, resp. je to jeden z mnoha vlivů. Mně spíš zaujalo, že píšete o tom spojení jako o zastaralém, přičemž vlastně není zřejmé, proč by mělo být zastaralé.
  Já spíš vnímám jako nevýhodu, že Sa má zastaralé zamykání do těla zbraně, které kvůli tomu musí být brutálně robustní a náročné na materiál a obrábění (což si Československo mohlo dovolit), aniž by to přineslo jedinou výhodu. Naopak, kdvůli robustnímu tělu bylo vše ostatní uděláno dost subtilní. Díky kvalitní výrobě to (kromě hlavně) celkem nikde nevadí - ale je to znak vyspělé konstrukce? Vždyť je to dělané dekádu po AK. Přasnost AK-74 či Berylu jsem uvedl jen proto, že přesnost zbraně je dána mnoha parametry a spojení nosiče závorníku s pístem je možná to poslední. V dávce se drží lépe AK (je těžší, hlavně na čumák) a na míženku je teoreticky přesnější sa, v praxi hodně udělá spoušť a ta u sa není výhrou. Prostě jsem rozporoval to, co přibližně zaznělo ve Vašem a Todově přízpěvku - že AK je zastaralá kopie Stg. Není a co by potom byl Sa?

 • KOLT
  22:23 25.01.2015

  fenri: Ohledně uzamykání naprostý souhlas. Mmchd, ono uzamčení Sa 58 není ani zdaleka tak naddimenzované jako u většiny zbraní s rotačním závorníkem.

  Ohledně děleného pístu – nějak si nejsem jist, že bych tvrdil, že tohle má vliv na vyvážení. Vliv má dlouhý chod pístu, protože to znamená více materiálu blíž u ústí hlavně. Dělení na to skutečně vliv nemá. To má vliv leda na horší rozborku, ale zas má výhodu méně součástí, čili je to spíš otázka preferencí. Ohledně zvládnutelnosti je to složitější – zbraň s větší hmotností na předku je teoreticky lépe zvládnutelná při dávce, jenže tady je v kombinaci s větší vahou pohybující se hmoty, což vede k horší přesnosti. Nehledě na to, že střelba dávkou je v dnešní doktríně hodně potlačovaná na úkor rychlých jednotlivých výstřelů.

  Spoušť nehodlám nikterak rozporovat, zjevně máte mnohem větší zkušenosti a znalosti než já.

  Přesnost jsem neřešil ani tak v přímém srovnání AK a Sa (mimochodem srovnávat AK-74 s Sa 58 je trochu nefér, neb jiná ráže; navíc nepřesnost Sa je daná jinými věcmi než zrovna pístem). Myslel jsem tím obecné srovnání zbraní s dlouhým a krátkým zdvihem pístu. Nebo dokonce bez pístu :-) Chtě nechtě téměř všechny moderní pístové útočné pušky používají krátký zdvih (výjimkou je rodina AK, zmiňovaný SIG 550 a tuším Tavor), takže své výhody mít bude. A tou hlavní je právě přesnost. Řekněme, že se obětuje část spolehlivosti za přesnost, protože v dnešní doktríně je na přesnost ÚP kladen poměrně velký důraz. A spolehlivost by měla u takové pušky být dostatečná, což u většiny je (pokud politici nepředvedou to, co u nás nebo v Británii). Ale jak jsem psal, plně chápu, proč Kalašnikov použil dlouhý i proč u něj do dnes firma zůstává.

 • fenri
  21:25 24.01.2015

  KOLTE, fakt nemám čas projíždět desítky fór. V jednom foru, kam jsem ani nepřispěl mě Todo častoval kriply či něčím podobným (už fakt nevím), brzdil to i pan Grohman. To je fuk. Spíš mi přijde legrační, že jsem od Todo nikdy neslyšel nic, co by zavánělo nějakou znalostí (naposledy ta ropa, bóže...).
  Ke zbraním: nejde o frézování - Sa musí mít extra pevné pouzdro, protože do něj zamyká a tudíž dostává šlehy. Prostě je blbost zamykat do rámu, když jde zamykat k hlavní - v tom je zastaralost Sa.
  Co se týče vyvážení - píst dělený či nedělený nemá na tohle přeci vliv. Pořád je potřeba mít před těžištěm píst a jestli je spojený nebo na to nemá vliv. Nosič závorníku přeci nejede přes nábojovou komoru. Navíc je zbraň těžší na předek lépe zvládnutelná, byť se s ní hůř přenáší.
  Sa je lehká ze dvou důvodů - oproti Ak má tenoučkou hlaveň a velmi subtilní spoušťové ústrojí i píst. Při drsném nasazení to není výhoda. Aktuálně mám polského Beryla v 5.56 a má PODSTATNĚ robustnější spoušťák, než Kosa a jeho hlaveň v 5.56 je silná jak v Kose v 7.62. Prošlo mi rukama dost AK zbraní a všechny měly zásadně lepší chod spouště, než Sa. Co se spolehlivost týče - Kosa je v pořádku, ale kolik Kos prošlo srovnatelným nasazením, údržbou...jako různá AK? Prostě to nelze porovnat.
  Spojení píst-nosič - proč by zbraň měla být lehčí? Oba díly v obou zbraních jsou, jen v jednom případě jsou svařené a v druhém je tam díra a péro navíc. Rozdíl je možná v tom, že u AK je to robustnější. Tím pádem to pojme více tepla a déle vydrží.
  No a přesnost - nastřílel jsem s různými AK i Kosou dost a rozhodně zde rozdíl nevidím (nejsem ale žádný Hayha). Nicméně troufnu si bezpečně tvrdit, že Ak-74 a Beryl (oboje spojený píst a nosič), jsou ZÁSADNĚ PŘESNĚJŠÍ než Kosa. Beryl nemá problém na 100m mít konzistentně mezi 6-5sm, což je pod 2 MOA. Kosa je na tom hůř. Ale jak píšu - obě zbraně jsou pro svůj účel dostatečně přesné.
  Výhoda dlouhého pohybu je prostě ve větší spolehlivost extrakce náboje a přebití (prostě vetší síly, "nucený" pohyb). No a kultivovanost - Kosa je vyhlášený rozbíječ optik. Co se kvality týče - detailně mohu porovnat jen Kosu, Beryla a Dragunov Tigr (protože je mám před sebou) a nemohu říct, že bych na jediné z těch zbraní viděl něco, co by signalizovalo horší úroveň. Možná Beryl je technologicky nejdál (teniferovaná hlaveň, čisté provedení). Všem těm zbraním bych svůj kejhák svěřil. Věřím jim.
  Na Kose se mi líbí dvě věci - že jí pan Čermák vyvinul za pouhé dva roky a jistá uhlazenost a elegance té zbraně. Subjektivní, ale mě se líbí :-)

 • KOLT
  15:06 24.01.2015

  fenri: Ono s tou Sa-58 to není tak jednoduché. Výroba frézováním skutečně byla anachronismem. Zřejmě souvisela s tím, jak píšete, že pro nás byla takto nákladná výroba ekonomicky snesitelná. Ona je totiž otázka, jak nákladné by bylo vyřešit výrobu lisováním, tou dobou to sice nebyla až tak horká novinka, ale také ne zcela všude zavedená technologie. A protože frézovat uměla každá zbrojovka i kdejaká dílna, bylo jednodušší zůstat u zavedené metody. Nehledě na to, že to bylo jednodušší asi i pro konstruktéry. V tomhle byl AK skutečně pokrokovější. Zajímavé je, že ač technologie výroby pouzdra měla vést k těžší zbrani, není tomu tak, Sa 58 je naopak velmi lehká, důvodů k tomu je víc. Nicméně ani přes sníženou váhu není nikterak zásadněji méně spolehlivá naž AK. Mně se u ní nelíbí především způsob vyhazování nábojnic, to mi moc hlava nebere, proč je řešený takto.

  Ohledně pístu je to složitější. Důvod, proč AK používá dlouhý zdvih, je jasný a nezpochybnitelný – počítalo se s použitím nepříliš vzdělanými branci, kteří nejsou zrovna pověstní příkladnou péčí o zbraň (většina z nich klidně vymění vytěrák za vodku, bez urážky). Když si k tomu připočtete přírodní podmínky Ruska a ne zrovna kvalitní výrobu, má velká pohybující se hmota své opodstatnění. V čem ale nesouhlasím je, že by měl krátký zdvih pístu jen malou přidanou hodnotu. Má tři, všechny jsou dle mého důležité. Prvním je snížení hmotnosti zbraně, druhým je lepší vyváženost – zbraň tolik nepřepadává na předek, třetím je ona přesnost. V době zavedení AK byly tyto výhody skutečně eliminovány vyšší spolehlivostí řešení dlouhého chodu, jenže dnes to již rozhodně neplatí. Obecně je kvalita výroby u renomovaných zbrojovek (kam neřadím CZUB) zcela jinde než tehdy v SSSR, tím odpadá jeden důvod k masivní pohybující se hmotě. Váha zbraně je také dosti podstatná, především s ohledem na stále se zvyšující počet serepetiček, které se na zbraň věší. Především je ovšem dnes mnohem vyšší tlak na přesnost pušek. Je to dáno doktrinálními změnami ve vední boje, používáním optiky atd.

  Nehaním tím ani AK ani StG ani jinou zbraň s dlouhým zdvihem pístu. Ve své době měly opodstatnění. Ovšem dnes jednoznačně převládají pušky z krátkým chodem pístu*, což mi docela dává za pravdu :-)

  *) Výjimkami jsou AR, která píst vůbec nemá, což má z hlediska přesnosti a kultivovanosti zbraně také výhodu, nicméně u ní je daň ve formě snížené spolehlivosti už dosti velká. Druhou výjimkou je AK, ale tam jde do značné míry o tradici. A také o tom, že moc dobře vědí, že z jejich zbraní budou střílet jiní uživatelé než z HK či SIGů (a tím nemyslím jen Rusy), takže tomu je třeba přizpůsobit konstrukci zbraně.

 • KOLT
  14:22 24.01.2015

  Todomatch: Fakt si nemůžete tu politiku odpustit? :-/

  Odkaz na ty vulgárnosti bych od fenriho také rád viděl, protože zrovna tohle jsem vážně nezaznamenal. Vaše hádky s ním ano, ty přehlédnout nelze :-)

 • KOLT
  14:11 24.01.2015

  z.a.p: Uf, teď neví, jak si ten začátek mám přebrat :-) Kolťak podle vzoru Kožak? :-))) To neee ;-)

  Ohledně SIG-550 těžko co říct, puška je to pěkná, měla by snad být i spolehlivá. Osobně se mi SIGy celkově líbí, klidně bych si nějakou domu pořídil, ale není ča$. Hodně mě zklamalo, že je nakonec AČR nepořídila jako DMR (to tedy měla být 716). Nějaké SIG-516 snad někde po OS ČR pobíhají, měli jsme je dostat v rámci pomoci spojencům z USA.

  Jedině snad ještě, že přesvědčení, že SIG 550 je variace na AK ve fraku není pravda :-) Tenhle názor je hodně rozšířený hlavně na amerických fórech. Jenže oni to vnímají tak, že všechno, co má píst, je klon AK ;-) Ve skutečnosti je to s těmi puškami asi tak, jako se zmiňovanou dvojicí StG-44 a AK-47 – stejný typ zbraně, některé stejná, jiná zásadně odlišná konstrukční řešení.

 • Todomatch
  12:57 24.01.2015

  Clintonová ukázala složitý ruský volební systém v desti vteřinách (video ve stránce):
  http://goo.gl/YjaqK2...

 • Todomatch
  16:40 23.01.2015

  Fenri, mohl byste mi ty moje vulgárnosti ukázat?

 • fenri
  15:14 23.01.2015

  Kolte, Todo byl celkem vulgární pár diskuzí zpět. Od té doby si nesedíme a navzájem nerozonujeme. Je pravda že od té doby jsme se snad žádných excesů nedopustili. Uznávám, že mé přízpěvky působily asi zmateně z pohledu toho, komu jsou určeny. Byly nadepsány Vám, s Vámi jsem řešil techniku a zároveň rozporoval Todovy ideo nesmysly. Nebylo z toho zřejmé, komu to bylo. psaní na telefonu je někdy vražda. Omluva.
  Bez konfliktu: můžete uvést, proč by nosič závorníku spojený s pístem byl pro útočnou pušku pro masové nasazení v poli měl být zásadní nevýhodou? Ono to prostě je spolehlivější řešení a vliv na přesnost pro účely útočné pušky není tak velký. Do těch 400m se s tím dá trefovat celkem spolehlivě, dál je to loterie.DMR už pochopitelně vyžaduje dělený píst či plynovku.
  Samozřjemě, že zamykání StG a Sa je jinak řešeno, ale prostě snad oba cítíme tu zjevnou principitelní a "filosofickou" blízkost zamykání LK26, SVT-40, StG, SKS a Sa, oproti AK, který je hodně jiný. Sa58 mám moc rád, ale v době jeho konstruování byl anachronismem, kde to mohlo vyvážit jen to, že si Československo mohlo dovolit náročnou výrobu (cenou, materiálem, technologií i lidským potenciálem). Zároveň to ale žádnou přidanou hodnotu nemělo.

 • z.a.p
  11:30 23.01.2015

  No pane Kolt'aku,

  Vy se tu blejskate, jen co je Pravda.

  Mohl by jste mi rici, jak vidite SIG 550? To je prece take AK, ale jen ve fraku, neni to tak? Me osobne se velmi zamlouva. Ale nejak mizi ze sceny; proc?
  http://en.wikipedia.org/wiki/S...

 • KOLT
  11:21 23.01.2015

  PS: V reakci na mne jste právě zmínil "říct, že AK je kopií STG je kolosální nesmysl", tak se nedivte, že jsem to bral tak, že i toto platilo pro mne. Jinak Todomatch nikoho vulgárně neuráží, na to jsou tu jiní specialisté jako supreme a strikehawk (se kterým jsem si vás kdovíproč spletl a na to konto reagoval podrážděně, za což se ještě jednou omlouvám). A teď si jdu zamést před vlastním prahem!

 • KOLT
  11:16 23.01.2015

  Teď k té odbornější stránce, protože mám o zbraních skutečně větší povědomí než čtenářka časopisu Vlasta ;-)

  Dlouhý chod pístu, nerozebiratelnost soustavy píst/nosič závorníku a velká hmotnost pohyblivých částí je z dnešního pohledu zastaralý systém i pro útočnou pušku. Tehdy to bylo OK. Můžeme to dál rozebírat, ale asi to patří do jiné debaty. Podstatné je totiž to, že nikterak nerozporuji, že AK i StG byly dobře provedené pušky ve své době a pro své účely. Dnes už není vyhovující ani jedna, a ani Sa 58.
  Navíc mi opět podsouváte něco, co jsem nenapsal – že to AK zkopíroval od StG. Napsal jsem pouze, že to mají společné a liší se tím od Sa 58. Dokonce jsem dodal, že to Němci do značné míry obšlehli od Rusů.

  Zamykání Sa 58 se od zamykání StG zásadně liší, za tím si stojím. Právě, že stačí kouknout na rozebrané zbraně a je to jasné. Ano, oba mechanizmy jsou si principem blíže, než mají k rotačnímu závorníku AK, což jsem také napsal. To nic nemění na tom, že výkyvný závorník je jiná technologie než kyvná závora, ale to víte sám moc dobře.

  Ohledně německých konstruktérů, tohle jsem ale opět nikde nerozporoval! Navíc ovlivnění jednotlivých zbraní v době 2. světové a těsně po ní fungovalo všemi směry (jen amíci si drželi dost vlastní linii, což se později obrátilo proti nim), Němci v Rusku skutečně asi spíš řešili technologie, maximálně pomáhali s laděním jednotlivých konstrukčních uzlů. Nutno ovšem podotknout, že skutečnost, že kupříkladu lisování kovu v Rusku ani přes tuto pomoc nezvládali v patřičné kvalitě ještě několik let, o lecčems svědčí. Zvlášť s ohledem na to, že v Německu to dokázali i s naprosto rozvrácenou průmyslovou základnou v takové kvalitě, že si o tom v SSSR mohli nechat zdát ještě hodně dlouho. To je dle mého totiž dost typické – Rusům nechybí dobré nápady, ani dnes, ale jejich dovedení do praxe prostě často pokulhává, ať už z důvodu malého průmyslového zázemí či nekvalitní výroby.

  Kde jsem se sakra povyšoval nad kvérem blbého Rusáka? To myslíte: "Naopak považuji tuto jejich "školu" za jednu z nejlepších."? Nedivte se, že pak ta debata začíná být z mé strany podrážděná.

 • KOLT
  10:25 23.01.2015

  Tak, a teď se musím omluvit, protože jsem spletl dohromady uživatele strikehawk a fenri! Rovnou si dám palec dolů.

 • KOLT
  10:22 23.01.2015

  strikehawk: Uznávám, že jsem na vás reagoval trochu podrážděně, za což se zpětně omlouvám. Problém je, že vy ve všech diskusích ostatní urážíte, shazujete a máte furt pravdu. Dost mi to už leze na nervy, což mě ale pochopitelně neomlouvá. Když k tomu připočtu vaše podsouvání věcí, které oponent nikdy neřekl, neschopnost uznat chybu a poučit se, tak se nedivte, že na vás lidé reagují trochu, řekněme přednasraně.

 • strikehawk
  08:38 23.01.2015

  fenri

  díky za skvělý příspěvek. Sám jsem se chystal napsat příspěvek o genezi útočné pušky od prvních pionýrských konstrukcí. Udělal jste to rychleji a lépe.

 • z.a.p
  02:33 23.01.2015

  Jako priklad k tomu predchozimu bych dal toto:

  na Shot Show 2015 vzbudila krome jinych vyrobku pozornost navstevniku a reporter pistole z Turecka od fy Canik. Reknete si Turecko.... ti nas budou ucit......hohohoho.

  No dobre. A vite co? Hned se nasli znalci, kteri maji za to, ze je to 'kopie' Walther 99.

  Jenomze, pistole je velmi dobra, ne-li vynikajici a stoji nejakych US$ 400, zatimco Watther jde kolem 1k. Tak kdo bude ted prvni v prodeji? Je to velmi tezke uhadnout.

 • z.a.p
  01:50 23.01.2015

  Nekonecne a futilni debaty o tom, zda to bylo kure nebo vejce; kdo byl 'prvni'....atd.
  Myslite, ze je to dulezite? A kdyby bylo - k cemu?

  Vzpominam si na knihu s titulem "Vynalezeno v Rusku". Byla to snaha dolozit, ze mnoho, ne-li vsechny prumyslove vynalezy pochazi z Ruska. Hotovy nesmysl. Dnes je tu ten samy ale s obracenym kabatem

  Co jeste schazi je vynalez "zdraveho rozumu"...... a hned si ho nechte patentovat, nez ho zase nekdo 'zcizi' !

 • Todomatch
  01:45 23.01.2015

  to fenri:

  Já tu někoho vulgárně urazil?

 • fenri
  00:56 23.01.2015

  To Jura99 - souhlasím s Vámi v řadě věcí, snad jen dva rozdíly. Za vynálezce útočné pušky lze považovat rovným dílem Schmeissera a Fedorova. Schmeisser přidal zásobník a dokopal tu věc do výroby (to se Feodorovovy kvůli revoluci nepovedlo). Fedorov měl koncept náboje střední výkonnosti - jen nechtěl vyvíjet nový, tak chtěl použít náboj z Arisaki, který je vedle 7.62x54R relativně čajíček a v kontextu doby (+/- 1916) ho lze chápat jako vzor střeliva pro útočnou pušku. Myšlenku, že plnotučný náboj je pro budoucí útočnou pušku zbytečně silný měl už Fedorov, ne Schmeisser jako první.

 • fenri
  00:48 23.01.2015

  to KOLT: začnu od konce - používat trochu slušnosti - nezlobte se na mně, ale Vy napíšete, že machruji, vidím to ideologicky a přitom o tom vím prd a jedním dechem napíšete kolosální nesmysl, který Vás usvědčí z neznalosti vyššího řádu, než je mé prohlášení k něčemu, které je spíše diskutabilní. Vrátím Vám pouze stejnou měrou, co jste Vy začal šít do mne. Skutečně bych uvítal, kdybyste mi uvedl, kde konkrétně jsem se k oponentovy choval příkřeji, než on ke mně.
  K tomu že "říct, že AK je kopií STG je kolosální nesmysl" to nebylo na Vás, ale na Todo, který zpravidla má velmi radikální názory, velmi vyhraněné vidění světa, oponenta v diskuzi rád vulgárně uráží a přitom jeho reálné znalosti prostých fakt jsou často velmi vetché.
  Zpět ke zbraním:
  -AK i StG používají dlouhý pohyb pístu, to máte pravdu, ale neoznačil bych to jako zaostalejší řešení oproti krátkému pohybu (Sa58, Dragunov...) a už vůbec ne z nějakého primitivismu či kopírování. StG je jednoznačně v řadě kostrukčních prvcích inspirován SVT-40. Takže pokud AK používá tyto prvky, je hloupé zdůrazňovat, že je Rusové kopírují od Němců. Ono to bylo obráceně. Pro ryze útočnou pušku je dlouhý pohyb nosiče závorníku spíše výhodou - prostě je spolehlivější. Teoretický nepatrně negativní vliv na přesnost zbraně (větší pohybující se hmoty) se v praxi použití útočné pušky nekoná. Jednak je to jen jeden z mnoha parametrů, (problém Sa je třeba tenounká trubička nazývaná hlaveň) a za druhé přesnost obou zbraní je pro jejich účel zcela OK. Krátký pohyb a dělený píst/závorník Rusové použili až u SVD, které je DMR puškou, je zásadně přesnější než Sa či AK a zde tato tehchnologie dává smysl. AK je lepší v dávce než Sa, Sa v jednotlivých a oboje je zanedbatelně rozdílné. Takže máme přebíjecí cyklus, který je spolehlivější a přesnost ovlivňuje zanedbatelně. Je horší? Na druhou stranu zamykání je důležitá věc a zde má Sa58 rozhodně blíže k StG, než AK. Stačí ty zbraně rozebrat a není třeba dále plýtvat znaky. A zase StG zamyká podobně jako Bren či SVT. AK má zásadně lepší spoušť, silnější hlaveň, menší náročnost na výrobu a mírně spolehlivější přebíjecí princip. Opravdu je důvod povyšovat se nad kvérem blbého Rusáka, který vznikl deset před naší Sa58? Zamykání do těla a ne k hlavni je krokem zpět. Stejně tak výrobně náročnější konstrukce Sa. to přeci není výhoda - naopak,
  K Německým inženýrům v Rusku - vemte Kalašnikovovy (Simonovovy, Sudajevovy...) první kousky, vzniklé před příchodem Němců do Ruska a zkuste mi najít zásadní změny, které se objevily po 45 a teoreticky by mohly být spojeny s Německými konstruktéry. Oni tam reálně byli spíš jako technologové a ze zcela pochopitelných důvodů se snažili Rusům mnoho nepomoct.

 • z.a.p
  00:43 23.01.2015

  Jojo, to To-do-match,

  ale nasledkem vsudepritomneho kapitalismu (i v Rusku se jim ho zachtelo, panackum) se VSE (tedy krome.... vsak vy vite) ziskava za PENIZE.

  Jest znamo, ze CCCP ve svych pocatcich zive obchodoval se svym tridmi nepritelem (za vydatne asistance New-Yorskych bank) a dopravoval platby vlakem pres Finsko do neutralniho Svedska - vse ve zlatych cihlach. Tak byl postaven Forduv zavod na traktory a zajisteny licence pro letecke motory BMW a Wright.

  "Za prachy, kazdy muze, co chce si udelat..." zpiva se v jedne staroprazske odrhovacce.

 • Todomatch
  00:19 23.01.2015

  to z.a.p:

  Co se dá najít a vykopat ze země, toho má Rusko vždycky dost. Ve zlatě jsou tuším třetí nebo druzí v objemu těžby na světě a diamantů mají tolik, že je ani nemohou dát na trh všechny, protože by to trh s diamaty zničilo.

 • z.a.p
  00:11 23.01.2015

  Ooo jaaa,

  a abych se dotkl reality..... moje oblibene cteni je DailyPaul, coz je misto kde je mnoho tech .... jak se rika "nekonformnich", ale o to vice vlasteneckych Americanu.
  http://www.dailypaul.com/33248...

  Takze, dle toho co ctu, je Rasha v hroznem srabu. Dobre jim tak!

 • Todomatch
  23:53 22.01.2015

  to Superme:

  Já problém se zásahem pořádkových sil na Majdanu proti militantům s molotovy neměl. Potíž začala až se střelbou ze zálohy a prvními mrtvými. Jinak musím říct, že jste mě trošku zaskočil vašim obdivem k španělským, převáženě levicovým až anarchistickým a komunistickým demonstrantům.

  Oni taky umí zatopit pod kotlem:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Superme
  23:32 22.01.2015

  Todomatch - Na Majdanu podpalovali policisty zápalnými lahvemi, rabovali, atd.! A přesto měli policisté zákaz jakkoliv zasáhnout! Oproti tomu ve Španělsku poklidně demonstrovali a na videu můžete vidět, jak to dopadlo. Ten rozdíl je obrovský! Ale chápu.. ti ve Španělsku nebyli placení z USA. Jak by jste to pak také mohl odsoudit, navíc když to bylo v té EVROPSKÉ liberální demokracii...

 • Todomatch
  23:29 22.01.2015

  Pro milovníky ruských letadel:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • z.a.p
  23:27 22.01.2015

  No panove/ soudruzi (nehodici se skrtnete),

  to ziram: 183 prispevku na tema "vyzbrojovani kolosu na hlinenych nohou". Tak je prece Rusko tradicne mineno, ne? Nu vsak, troche problem je dobre k nove motivaci, neni-liz Pravda? Staroceske rceni o tom, jak bida naucila Dalibora housti tu tez pripada v uvahu.

  Otazka v me makuvce jest tato: co vede 'maleho' (v relativnim smyslu, ja jim do kalhot nekoukam) Cecha k takovym uvaham? Je to zbytek Kollarismu (...prichyl k tomu tam se dubisku, jez odolava bourim casu) ? V kazdem pripade se dovidam, ze Opolcenci vymlaskli Majdanisty na letisti v Donbase - jedna dobra domu! A to je pote co je S.S. 'dozbrojili a dali jim odvahu k novemu utoku..... fujky-fujky.

  Co by melo byt na mysli lidi dle meho soudu, je ta skutecnost, ze to nejsou samy zbrane kdo bojuje NYBRZ jejich pouzivatele. Hlavne pak - jejich motivace (pamatujete husity?). Toto se na tomto, jinak skvelem foru, valne pozapomina.

  Cest a silu!

 • Todomatch
  23:15 22.01.2015

  V počítačových animacích mají Rusové vonačejsí zbraně:

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...


  ... akorát, že realita je spíš ten nahastrošenej pomalujedoucí jednoruký kyborg na čtyřkolce.

 • Todomatch
  23:02 22.01.2015

  to Superme:

  No jo, ale co kdyby ti španělští demonstranti svrhli regulérně zvolenou vládu a prezidenta? To by pak byli úplně jako ti na Majdanu v Kyjevě! A o Majdanu vždycky říkáte, že byl protizákonný a nelegální.

 • Todomatch
  22:50 22.01.2015

  to Deortc:

  Jednoruký robot na čtyřkolce. To nejde, to fakt nejde. Ach jo. Je to divný, když je člověk sám a směje se nahlas, ale to fakt nejde. Ještě jsem odečetl Putinovi ze rtů, když mu něco ukazují "Я вижу " ... "jo vidím" .... možná si říkal "ty vole to snad nemyslí vážně, nebo jo?".

 • KOLT
  22:13 22.01.2015

  Mmchd, nechtěli byste přestat řešit, kde víc mlátí černochy a kde vypijou víc vodku, a vrátit se k tématu? Čest výjimkám...

 • KOLT
  22:11 22.01.2015

  Aby mě někdo špatně nepochopil, nikterak se nehodlám navážet do sovětských a ruských pěchotních zbraní! Naopak považuji tuto jejich "školu" za jednu z nejlepších. Především v období kolem druhé světové války se jim povedlo skoro všechno, na co sahli :-) A ani poté je neminuly povedené konstrukční záležitosti, třeba PK.

 • Deortc
  22:07 22.01.2015

  to Luky: ....ale že na toho Vodkonátora Putin čuměl.... nepochybně byl na tu růskuju balšóju ťéchniku ak se patří pyšnej. Kam se na ten ruský fištrón brabe ňáká DARPA, že? :D

 • KOLT
  22:03 22.01.2015

  fenri: "Takže prohlásit, že AK je kopií Sturmgewehru je blábolivé."
  Proč mi podsouváte něco, co jsem nikdy nenapsal ani nenaznačil? Psal jsem o inspiraci, ta tam nepochybně byla, stejně jako v případě všech moderních zbraní, které prostě nevznikají v izolaci, všechny jsou do jisté míry inspirované předchozími zbraněmi.

  Sice se nepovažuju za odborníka, ale o zbraních něco málo vím. Nicméně se musím omluvit, máte naprostou pravdu ohledně toho, že StG-44 skutečně nemá rotační závorník, nevím, proč jsem to měl zafixované. Tím víceméně končí správnost vašich tvrzení. Nechce se mi to zbytečně rozebírat, tak v rychlosti:
  1) StG nemá závoru, používá výkyvný závorník, což je ještě jiný způsob uzamykání komory než má Sa 58. Je pravda, že princip je blíž kyvné závoře než rotačnímu uzamčení, ale má to k sobě furt dost daleko.
  2) Minimálně pístový mechanizmus má AK s StG velmi podobný – monolitický kus pístu a závorníku, dlouhý chod pístu. Tím se od Sa 58 výrazně odlišují, protože ta je konstrukčně o kus dál, píst a závorník jsou oddělené, chod pístu krátký. Oboje progresivní prvky (taky je mladší a nesázela tolik na levnou produkci). Tím neříkám, že AK tento konstr. prvek z StG okopírovala! Oni ho totiž v Německu do značné míry obšlehli od sovětských zbraní... jen Němci to v klidu přiznají.
  3) Hugo Schmeisser není jediný inženýr pracující na ručních pěchotních zbraních, který byl do Svazu "pozván". Údaje se liší, ale mělo jich být několik desítek, možná přes stovku. Z významných konstruktérů kupříkladu Horn.

  Lisování kovů se tou dobou skutečně Sovětům nedařilo, a to přes výraznou pomoc německých inženýrů a techniků. Proto, jak správně píšete, se po krátké sérii přešlo k frézování. Nicméně po několika letech zvládli patřičné technologické postupy do té míry, že bylo možné přistoupit k modernizaci AK-47, která je známá jako AKM.

  Jen tak mimochodem, sám Kalašnikov přiznal, že vzorem k jeho návrhu karabiny (se kterou v předchozí soutěži neuspěl) byla M1-Garand, a do jisté míry i M1-Carabine. A jelikož AK-47 do značné míry vychází z oné karabiny, je vlastně předchůdcem slavného AK jednak německá zbraň (principem doktrinálním) a americká (principem technickým). Obě tyto zbraně zase měly své předchůdce atd. až k vrhači oštěpů :-)

  A jinak obecně, co takhle trochu slušnosti? To se vás moc netýká, že? I jinde v diskusi... :-(

 • Luky
  21:47 22.01.2015

  uff......ještě, že nám Amerika na ulici vychová Johna Connora a ten nás před Vodkonátorem ochrání, že?

 • Deortc
  21:22 22.01.2015

  K tomu vyzbrojování a technologické vyspělosti Ruska.
  Právě jsem našel video k věci - je to ze zdroje nejpovolanějšího - z Hlasu Ruska - a je to o vývoji ruských bojových robotů.

  http://czech.ruvr.ru/2015_01_2...

  Musím se přiznat, že jsem se tomu docela zasmál. Jestli to není myšleno pouze jako vtip, ale jedná se o vážně míněnou zprávu, tak je na tom Rusko ještě podstatně hůř než jsem se domníval. :-)

 • Superme
  20:46 22.01.2015

  No obhajovat zde Pussy Riot, to může opravdu pouze Todomatch. Ještě, že nejenom mnoho lidí v ČR, ale také v Evropě nespadlo takto morálně na dno. Obhajovat děvky, co šukaj těhotný? Co dělají bordel v kostele a podobné věci? Je škoda, že je v tom Rusku opravdu nezavřeli natvrdo!

  Todomatchu, pozorně sledujte, jaká je v té Vaší " EVROPSKÉ liberální demokracii" svoboda slova!

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Todomatch
  19:46 22.01.2015

  Ano video souložících Pussy Riot je dobře známé, i video s maraženým kuřetem. Za tyhle akce však odsouzeny nebyly. Ty jsou staršího data a v jejich případě se to obešlo s napomentím, možná pokutou. Na Sibiř byly poslány za akci v kostele, tam byly sice oblečené od hlavy k patě, ale padlo tam ono "Bohorodičko vyžeň Putina".

  Ruská přesilovka na olympiádě v Soči:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Luky
  19:36 22.01.2015

  Tak to jste asi viděl nějakou soft akci - mě můj požární preventista poslal jejich veřejné grupáče a hardcore onanii.
  Co se týče skokových přerodů společnosti ala vzkříšený panslavismus, nebo návrat ke křesťanství - určitě to není tak směšné, jako strojeně spisovná mluva, případně afektované omlování se za neslušné výrazivo u odpůrců prezidenta Zemana poté, co použil pár jadrných výrazů. To se najednou mohli všichni dlaždiči přetrhnout.... :D

 • Todomatch
  19:23 22.01.2015

  to Echo:

  Viděl jste vůbec originální video? Ne to ozvučené a sestříhané do klipu, ale to reálné z místa? Ta akce trvala +/- 60 vteřin a vůbec nic tam nestihly provést, natož zneuctít. Veřejnost pobouřil až následně vytvořený a nazpívaný klip.

  Tady je originální záznam akce:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Echo
  18:56 22.01.2015

  Todomatch: Vy mate ocividne patent na pravdu. Nepovazujem sa za nejakeho extra krestana, ale vystupenie piciek v kostole uz zdvihlo tlak aj mne. Su iste hranice moralky. Tu nejde o to ci je niekto ateista, zid, krestan, ale niektore veci jednoducho slusny clovek nespravi. Ak by toto spravili v Izraeli v synagoge tak by sedeli este doteraz. Ak by sa o to pokusili v mesite tak by zrejme uz nezili. Velmi dobre dokazem pochopit nasratost Rusov a teraz myslim obycajnych Rusov. Je mi to ukradnute a nemam v umysle Vas nejako urazat, ale zrejme ste ateista.

 • Todomatch
  18:40 22.01.2015

  to Vrata:

  To jste trefil přesně s tím náboženstvím! Kolik se na diskuzích po performanci Pussy Riot náhle vyrojilo tradicionalistů, obhájců svatostánků a obdivovatelů hluboké ruské pravoslavné duchovnosti. K nevíře! Totéž se slovanstvím, furt to tu byla samej kelt a germán a najednou jsou všichni Slovani. Fascinuje mě - jak jsem dnes někde četl - že NATO nás údajně zatahuje do války proti Slovanům a drobný fakt, že ruští Slované už nějaký ten měsíc mastí Slovany ukrajinské, zabíjejí je, zabírají jim zem a zpochybňují vůbec legitimitu jejich státnosti je netrkne. O vztahu ruských Slovanů k těm polským nemluvě. Nebo náhlé dovolávání se židovsko-křesťanských kořenů naší kultury vůči Islámu, z úst těch samých, co za vším vidí židovské spiknutí a Vatikán je pro ně ta nejhorší nadávka. Děs běs. Mimochodem dnes jsem si četl programové body Pegidy a nevěřil jsem vlastním očím, oni tam mají požadavek na rovnoměrné a spravedlivé rozmisťování běženců a uprchlíků do všech zemí EU, tedy přesně to co si radikální odpůrci Islámu nepřejí a z čeho obviňují EU, ač ta to nečiní.

 • Vrata
  18:24 22.01.2015

  K hanobeni svatostanku zpivanim pisne a naslednym kriminalem v mnoha zemich. Jo, to jo.
  V islamske zemi vas za to mozna/nejspis zabijou, v Rusku leta kriminalu a v Evrope mozna pokuta. To Rusko je holt mentalne nekde mezi Evropou a islamem.

  Je zajimave, jak se v poslednich mesicich puvodne ateisticti rusofilove zacinaji stavat obhajci nabozenstvi. Ovsem jenom mimo Cesko, v Cesku rada z nich bojuje proti cirkevnim restitucim a zlocinne katolicke cirkvi udajne upalujici krestany na potkani.

 • Todomatch
  17:47 22.01.2015

  to fenri:

  V následném příspěvku jsem to snad dostatečně vysvětlil:

  "Divíte se, že mnozí Ukrajinci přebíhají k Rusům? To je důkaz že je ruská strana dobrá? Spousty Syrských a iráckých vojáků přece přebíhá k IS? Je to snad taky něčeho důkaz? Ale to je hraní se slovíčky, tahle analogie samozřejmě kulhá, jako všechny ostatní, včetně těch vašich.

  Šlo mi o to, že přebíhání není úplně směrodatný argument.

 • fenri
  17:14 22.01.2015

  Přirovnal jste UA a Rusy k IS a Jezidum. Což je prostě kolosální kravina. IS Jezidy de facto vyhlazují. Představa, že by Jezídé utíkali ze svého státu je přitažená za vlasy. Naproti tomu Ukrajinci odchází a odcházely celé rodiny do Ruska. Opět neporovnatelné s tím, když k IS přecházejí kombatanti.
  Mimochodem ta vaše přepálená vyhraněnost je únavná. Když napíšu, že rusko se k ukrajincům nechoval jako IS k Jezídům a že k nim Ukrajinci utíkají (což je jasny fakt), tvrdím v té větě, že je rusko super? Ne, tvrdím jen, že pro mnoho Ukrajinců je lepší než Ukrajina. Když vyvrátím zjevnou a faktickou lež o Rusku, jsem tím nutně přívrženec Ruska?
  K PR: pokud budete hanobit svatostánek, v mnoho zemích se tím snadno dostanete za mříže. Co je na tom k nepochopení?

 • RiMr71
  17:04 22.01.2015

  Jon McCain: „Rusko je benzinová pumpa, která si hraje na stát.“

  No ale v americe zase bijou černochy...


  Já hlavně doufám, že Sojuz zvládne obrovský nárust muslimské populace (a nejsou to imigranti!). Raději stát nametených mužiků, vedených pevnou (třeba diktátorovou, tam to nejspíš jinak nejde) rukou s kontrolou jaderného arzenálu, než stát abstinujících muSlimáků vyhlašujících jadernou fatvu na nevěřící dekadentní západ a snažící se realizovat masový odchod do ráje...

 • Todomatch
  16:37 22.01.2015

  to Vestly:

  Američané netrénují bojovníky IS ani jim nedodávjí a ani nedodávaly zbraně. I těm umírněným nebo sekulárním dodávali přístroje pro noční vidění, komunikační prostředky, lékařský materiál apod. ale ti už asi nežijí, bez americké pomoci podlehli až na malé výjimky Islámskému státu, neboť zůstali ve svém boji všemi opuštěni. Z jedné strany na ně útočil Assad a z druhé dorážel IS. A co dělá Rusko? Nic, mastí si kapsy na dodávkách zbraní.

 • Todomatch
  16:32 22.01.2015

  to fenri:

  Divíte se, že mnozí Ukrajinci přebíhají k Rusům? To je důkaz že je ruská strana dobrá? Spousty Syrských a iráckých vojáků přece přebíhá k IS? Je to snad taky něčeho důkaz? Ale to je hraní se slovíčky, tahle analogie samozřejmě kulhá, jako všechny ostatní, včetně těch vašich.

  Pokud to s mešitou měla být analogie k Pussy Riot, tak jejich "představení v kostele" neobsahovalo žádné ničení a zneuctívání onoho svatostánku - aktérky si dokonce klekaly, křižovaly se a celý vtip byl jen a pouze v refrénu písně v níž volaly aby bohorodička (Panna Marie) vyhnala Putina. Analogie by byla, kdyby se někdo teatrálně modlil v mešitě, aby Alláh rozprášil IS a to se možná někde i modlí, byť bez kytar.

  Vy si opravdu myslíte, že vystoupení čtyř holek v kostele má být trestáno Sibiří? Ano je to drzé, troufalé a neuctivé, ale někoho snad ty holky zabily, něco ukradly, rozbily? Nic. Zazpívaly protistátní píseň. Když vidím na videu kozáky v Soči jak je bijí a snaží se je švihnou svými biči, tak si říkám, že to je minimálně trapné a je to hlavně ostuda těch kozáků jako mužů. Kromě nich totiž ženy bičují opravdu jen ti islamisté.

 • Jura99
  16:13 22.01.2015

  K tomu sporu Stg44 vs. AK47. H. Schmeisser nepochybně jako první stvořil další novou kategorii zbraní (automatická funkce, náboj středního výkonu, kapacitní zásobník, levná výroba lisováním, ergonomie úchopu) Hitlerem nazvanou útočná puška a bůhví proč takto dosud nazývanou, ačkoliv technicky se jedná o automatickou karabinu. Na okraj lze poznamenat, že o podobou filozofii (mimo náboj středního výkonu a snadnou výrobu) se pokoušel už Fedorov v 1916.
  Spor o to, která zbraň je čí kopií nemá smysl, např. opakovací pušky z první světové též "vypadají velmi podobně", přitom je každá konstrukčně jiná, ale filozofii mají stejnou. Takže pokud Kalašnikov něco okopíroval, tak nikoliv konstrukci, ale filozofii. To nic nemění na tom, že Rus kopíroval kdeco, např, proudové motory pro Mig15 (Rolls-Royce Nene) nebo rakety A4.

 • Vestly
  15:43 22.01.2015

  Todomatch:
  Ak by USA (USA nieje jediny stat, ktory ich podporuje, ale podporuje ich asi v najvacsej miere) netrenovala povstalcov, nedavala im zbrane atd, tak by v Syrii uz davno mier bol. Cast bojovnikov, ktorich vycvicia aj tak pocase prejde k IS a zasoby, ktore povstalcom davaju sa casto dostavaju do ruk IS.

 • fenri
  15:41 22.01.2015

  Rusové na potkání střílí Ukrajince? A proč tolik Ukrajinců utíká do Ruska? To nedával smysl.
  Myslíte si, že když přijdu do mešity, zleju jí prasečí krví, budu vykřikovat, že Mohammed byl pedofil a kozošuk, budu to dělat opakovaně a dávat na web, že mne ve vetšině "našich" zemí nezavřou? A ani u nás není zdaleka dovoleno říkat vše. Můžete přijít do vězení, můžete přijít o děti...

 • Todomatch
  15:37 22.01.2015

  to Vestly:

  A proto je dnes v Sýrii mír. Mír který se pomalu rozlévá do Iráku a dál. Mír, který už čítá na sto tisíc obětí. A to bez amerického bombardování, jenom díky ruskému a čínskému vetu, které právě tohle bombardování zatrhlo.

 • Todomatch
  15:34 22.01.2015

  to JosefŠ:

  Rusko a například ani Islámský stát mě osobně nic hrozného neudělaly. Všímám si ale, že to dělají jiným, těm co mají po ruce. Tuším, že kdybych byl Ukrajinec nebo Jezíd, neváhali by mě zmínění odprásknout. IS střílí jako rouhače kluky, co se dívají na fotbal, Rusko posílá náctileté holky, co se chovají přisprostle a v písních se posmívají prezidentovi na Sibiř.

  Teď konkrétněji, Rusko se opakovaně a to ústy svých nejvyšších představitelů (nejčastěji Putin a Rogozin s Lavrovem) vyjadřují s despektem a pohrdáním o západu. Líčí ho jako špinavý a zkažený a dávají najevo, že s ním nechtějí mít nic společného. Jako by byl západ prašivý a Rusko svaté. Zmíněný Rogozin má vysloveně rasistické a výhružné kecy o tom, kam příště přiletí bombardérem místo civilního letadla. Nejvyšší představitelé neváhají mluvit o svých sousedech (typicky Polsko a Ukrajina) jako o zbytečných a umělých státech. Putin dokonce v jednom hovoru zmínil, že to bylo Polsko, kdo rozpoutal svým neústupným postojem k Německu druhou světovou válku. Dále vidím, že v Rusku je opozice nejen potlačována, ale v případě těch opravdu vlivných i vězněna a například nepohodlní novináři jsou vraždění a nejedná se o jeden nebo dva případy, jedná se o desítky případů. Z toho všeho si mohu učinit obraz velmi nezdravé společnosti, kde vládnou klany oligarchů, jež jsou jakousi prodlouženou rukou státní správy. Mimochodem rozvrácená a zkorumpovaná Ukrajina je taková právě proto, že sousedí s Ruskem a dlouho byla součástí SSSR. Ukrajinci (milovníci Ukrajiny prominou) se v tomhle zase až tak moc od Rusů neliší.

  Vděk za osvobození v roce 45 do značné míry smazala okupace v roce 68. Vděk za odstranění komunismu a zrušení vedoucí role KSSS včetně ustátí puče starých struktur (za to vděčíme Jelcinovi) do značné míry smazalo následné zvolení komunisty a agenta KGB V. Putina jako jeho nástupce. Následné stesky Putina, že rozpad SSSR byla největší geopolitická katastrofa 20. století mě v tom jen utvrdily. Podobně nervózní bych byl, kdyby u nás byl za prezidenta zvolen kapitán Minařík. Hůl (tedy osobní hůlčičku) jsem nad Ruskem definitvně zlomil po Krymu. Tam jsme totiž viděli během jeho obsazování Šojgu, Lavrova a Putina zcela otevřeně lhát do televizních kamer v přímém přenosu a to bez nejmenšího uzardění. Od té doby jsem si jist, že činí zcela něco jiného než říkají a že oficiální vyhlášení Kremlu mají stejnou váhu, jako ono dávné desítky let omílané tvrzení, že v Katyni zabíjeli Němci.

 • Vestly
  15:22 22.01.2015

  Deortc:
  Mozete mi napisat kolko statov napadlo Rusko a kolko statov napadlo USA?
  Nebyt Ruska, Syria a Iran by si uzili "humanitarne" bombardovanie tak, ako nedavno Irak.

  Sankcie proti Rusku sa coskoro zrusia, kedze neskodia iba Rusku, ale aj statom v Europe.

 • fenri
  15:03 22.01.2015

  Psal jste o "zaostalé rozvojové zemi", zní to spíše jako dolní část spektra...
  V kterých parametrech podle Vás Indie předstihuje Rusko? V životní úrovni, sociálním systému, zdravotnictví, školství...?

 • Deortc
  14:51 22.01.2015

  to "fenri": I mezi rozvojovými zeměmi jsou pochopitelně rozdíly a zrovna příklad typu "Kongo"....
  No, ale pokud tedy Rusko mám pro názornost srovnat s nějakou jinou zemí, tak co se rozvoje týče, je na tom dle mého názoru pochopitelně podstatně lépe než Kongo, ale zase na druhé straně hůř než třeba Indie.

 • fenri
  14:30 22.01.2015

  Pardon za překlepy, ty dotykáče...

 • fenri
  14:29 22.01.2015

  Deortc: takže podle vás je Rusko něco jako Kongo nebo Somálsko?
  Domníváte de, že de Rusko angažovalo ve více zahraničních konfliktech, než jiné, podobně silné země?

 • Deortc
  14:17 22.01.2015

  to "Luky": Přiznám se, že i já jsem radši pokud je Rusko slabé a špatně vyzbrojené, protože pak aspoň nemá choutky napadat své bližší příp. i širší okolí a snažit se na úkor napadených zemí rozšiřovat. A ty tyhle choutky opravdu v Rusklu neustále doutnají, to si snad nebudeme namlouvat, že tomu tak není. Tahle zastaralá imperiální "diplomacie" vojenských výbojů je v Rusku stále přítomná a bohužel oni nás stále považují za součást svého impéria ze kterého nás byli nuceni dočasně propustit.
  Kdyby Rusko spolu se svou okupací na dobyté území aspoň přinášelo nějaké benefity typu vysoké životní úrovně, kvalitního a stabilního právního řádu, apod.... tak by se to snad ještě dalo akceptovat, ale Rusko nic z toho nabídnout nedokáže. Rusko je zaostalá rozvojová krajina třetího světa žijící z prodeje svých nerostných surovin a tedy nemá nic pozitivního, co by nám mohlo nabídnout.

 • Luky
  13:51 22.01.2015

  JosefŠ:
  To je pravděpodobně poslání shora. Už jsem o tom také přemýšlel a zavrhl jsem, že by mohl být placený. Na to má občas příliš zábavné příspěvky :)

  Onehdá jsem viděl v televizi film z Irského venkova. Jen prázdný kopce, jednou za X kilometrů kamennej barák se stodolou. Všichni dělali to samý - pěstovali kapustu. Motto filmu bylo, že muž roste skrze svého protivníka. Všechno to byli stejní burani a měli stejný hov**. Vzájemně se udržovali v osobnostním růstu ničením úrody tomu druhému....často na film vzpomínám.

 • Deortc
  13:48 22.01.2015

  to "JosefŠ": Že jsem tak smělý, kde konkrétně "Todomatch" tvrdí to, co mu podsouváte? Buď neumím chápat čtený text já, nebo vy, ale já v jeho příspěvcích nic z toho, co se mu snažíte podsouvat, nevidím.

  Také přeji příjemné odpoledne

 • JosefŠ
  13:16 22.01.2015

  Todomatch

  Smím se zeptat, co Vám ten zlý Rus tak hrozného udělal? Že musí být destabilizován, rozvrácen, ekonomicky udolán, nakonec vojensky přemožen, územě přerozdělen a nejspíš i populačně vyhlazen?

  Nechápejte mě špatně, rád žiji v západní sféře vlivu a užívám si výdobytky civilizace a pohodlí. Jen mi přijde úsměvné vidět svět tak, jak mi to připadá, že ho vidíte Vy... USA dobro X Rusko Zlo...

  Přeji příjemné odpoledne

 • fenri
  12:52 22.01.2015

  Kolte, pokud zbraním rozumíte asi jako čtenářka Vlasty, buďte tak hodný a neosočujte ostatní z machrování či ideového přístupu. Stg44 zamyká závorou (inspirováno naším LK26 či ruskou SVT40), nikoliv rotačním závorníkem, jako AK. Konstrukcně je tím bližší Sa58 než AK. Takže prohlásit, že AK je kopií Sturmgewehru je blábolivé. Hugo Schmeisser pod Dragunova s vývojem moc nepomohl, protože byl v té době už moc nemocný. Měl spíš pracovat na technologii lisování kovů. To se mu ale moc nezadařilo, takže kromě počátečních serií bylo AK47 frézované.

 • Todomatch
  11:02 22.01.2015

  I kdyby Rusko vyrábělo kopie německých zbraní 1:1, nebylo by na tom nic divného, ani špatného - byla to válečná kořist a proč by se nemohli zhojit na nepříteli a jeho technologiích. Jde o to, že dnes se už jaksi nemají kde hojit a jsou nuceni makat sami. Nejnovější ruské plány na obnovu zbrojního arzenálu, byly jistě ukovány ve chvíli ideálního stavu ruské ekonomiky, kurzu rublu a stavu devizových zásob. S finančními prostředky prostě není problém koupit haldu třeba i průměrných zařízení pro noční vidění, protože pokud žádné své nemáte, je to plus. Jednak je získáte okamžitě a už druhý den si užíváte zelené postavičky a jednak je do posledního šroubku rozeberete a necháte své odborníky posoudit, jestli je to vyrobitelné v domácích podmínkách. Pokud budou sankce trvat déle - tím míním další rok nebo dva, ještě se to plně neprojeví. Pokud se z nich ovšem stane základ západního přístupu k Rusku bude situace radikálně jiná. Rusko zklamalo všechny západní naděje a ukázalo, že analýzy o demokratizačním procesu v Rusku a o odklonu od starých způsobů byly jen zbožným přáním a ve skutečnosti se Rusko nezměnilo vůbec a to že tam stojí McDonaldy, fungují jim bankomaty a v ulicích jezdí západní auta jsou jen moderní kulisy pro staré ruské divadelní představení. Pokud tedy sankce týkající se zbrojního průmyslu potrvají třeba deset let a více, pak je vymalováno. Rusko bude během těch 10 let nuceno dohánět svými silami současný stav západních technologií – a bezpochyby jej dožene. Jenže západ se za těch deset let posune zase dál. K těm novým západním technologiím se už ale Rusko nedostane a bude muset jen spekulovat, co asi západ má a s pomocí špionáže získávat info jak to dělá. A nůžky se budou rok co rok více rozevírat. Současně nastoupí Rusko cestu svých vychytávek a nápadů, které zase budou zajímat západní rozvědku. Obávám se ale, že v takovém případě Rusko nebude vyvíjet nějaké elektronické zbraně, ale mnohem spíš obnoví tajnou výrobu chemických a bakteriologických zbraní plus se opět pustí do inovace jaderných zbraní. Tak to bylo za socíku, kdy měli nulový přístup k cizím technologiím. Vojáčci běhali v půllitrech a s onucema v kabátcích, pláštích a blembácích jak z druhé světové, ale bylo to fuk, protože za zády jim trčely k nebi SS-20.

 • KOLT
  09:23 22.01.2015

  Mmchd, z té M1 Garand si toho AK vzal víc, dále se inspiroval také u Remington osmičky. Tím vším ale nechci nikterak snižovat zásluhy pana Kalašnikova a jeho kolegů, vytvořili zbraň vskutku legendární.

 • KOLT
  09:11 22.01.2015

  fenri: Uf, zkuste někdy míň machrovat, když o věci moc nevíte ;-) Sa 58 nemá s StG44 prakticky nic společného, myšleno s ohledem na to, že jsou to obě zbraně stejné kategorie. Kosa má uzamykání pomocí závory, StG a AK pomocí rotačního závorníku. Kosa používá systém krátkého pístu, "konkurence" dlouhého. Kosa má úplně jiný systém vyhazování nábojnic. A mohli bychom pokračovat. Že je AK velmi inspirovaný StG není žádné tajemství (stejně jako G43 byla silně inspirována SVT-40). Jednak je StG44 inspirací pro všechny útočné pušky (proč se tak asi daná kategorie jmenuje ;-) ). Dále si SSSR odvezlo poměrně značné množství jejích konstruktérů a při vývoji AK-47 je využilo, to není nic neznámého, jen se to v SSSR z pochopitelných důvodů tajilo. Zkuste ten svět nevidět tak ideologicky.

  A ohledně toho rotačního závorníku – nevím z hlavy, která první poloautomatická puška jej využívala, ale první hromadně zavedená ve významné armádě byl M1 Garand. Tolik k tomu "kradení".

 • fenri
  08:31 22.01.2015

  Todo: měl jste nemkdy v ruce Sturmgewehr a AK? Sturmgewehru je mnohem podobnější Sa58, než AK. Zkuste si ty zbranem někdy rozebrat a pak pište moudra. Chcete-li ruskou zbraň konstrukčně bližší SturmGewehru, tak je to spíš SVT-40, SKS45. Nejblíž ovšem náš Sa. Trochu nepříjemné je, že rusové ukradli zamykání SturmGewehru z roku 44 už v roce 40.

 • Todomatch
  08:04 22.01.2015

  Vliv sankcí se v ruském zbrojním průmyslu prostě projevit musí. Alespoň v tom moderním. Ruské zbrojní programy běžely i v dobách tíživé ekonomické situace Sovětského svazu naplno. Částečně proto, že vlastně celý SSSR byl jedna velká zbrojovka a lidé byli státní mocí udržováni v pocitu, že se musí zřeknout všemožných výhod ve prospěch obranyschopnosti před zákeřným západní nepřítelem. Západní nepřítel zbrojil také, ale jeho lid se v ničem omezovat nemusel. Vysoká produktivita práce západu zvládla jak zbrojní, tak civilní výrobu, bez obětí, pracovních sobot , brigád socialistické práce a vymožeností ve stylu Akce-Z. Jenže to byla doba relativně primitivních zbraní. Legendární ruská modifikace německé Sturmgewehr 44 http://goo.gl/24sCom... známá později jako Kalašnikov AK-47 se chrlila v milionových sériích (vyzbrojit všechny teroristy světa od Palestiny po německou RAF si žádá své) a i náročnější výrobky jako slavná kopie Focke-Wulfu Ta 183 http://goo.gl/Z2JkOg,... kterou sovětští konstruktéři použili jako základ pro přelomový Mig-15 ještě pořád nebyly tak složité, aby se nedaly vyrábět i v poměrně primitivním prostředí ruských zbrojovek doslova na koleně. Jenže dnes je všechno jinak. Konstrukce jsou tak náročné, že jsou nerealizovatelné bez speciálních materiálů, nástrojů, strojů a technologických postupů. Ono tradičně ruské "mít nápad" nebo "převzít něčí nápad" nestačí. I když víte jak funguje Raptor i když si dáte do hromady zevrubnou představu o konstrukci F-117 nebo B-2, prostě je tak snadno nevyrobíte. K realizaci takových projektů už jen nápad nestačí. Potřebujete obrovské technologické zázemí v mnoha oborech. A tohle Rusku chybí. Doposud to nebylo znát, protože na globálním světovém trhu opravdu koupíte cokoliv a jestliže nějaké sůčko potřebuje takové a makové čidlo a plánovaná série je třeba 500 ks, tak takový počet čidel prostě v pohodě seženete. Ovšem když je najednou koupit nemůžete, tak vytvořit kvůli blbejm 500 čidel průmyslový podnik s laboratořemi a výzkumem, který po téhle sérii nebude mít do čeho píchnout už problém je. Něco takového se dá opravdu jen když máte peněz, že nevíte co s nimi. Již někým zmíněná výhra Rusů ve Sportce v podobě nafty a plynu, který Rusko nemusí vymýšlet ani vyrábět, je velkou pomocí, ale i hrozbou. Rusko se v tomhle podobá Íránům a Irákům víc než by si přálo.

 • Jura99
  04:54 22.01.2015

  fenri: žádná studie Vám neodpoví na otázku co by kdyby. Podobně nám nikdo neodpoví, jak by vypadala válka, kdyby se ČSR nepodvolila Mnichovu...Nicméně, podobně jako u Mnichova můžeme na základě čísel téměř s určitostí odhadnout, že by to pro nás nedopadlo vítězně, tak i u SSSR můžeme na základě čísel říct, jak zásadní byla materiálová pomoc západu.
  Docela zásadní je fakt, že dodávky pomohly zejména v kritickém roce 1942 a v bitvách pod Moskvou či u Stalingradu byl jazýček na vahách doslova jen "pár gramů". Spojenci mj. dodali 2,5mil tun oceli (stačila asi na 80tis tanků T34), 250tis tun hliníku (pokryl leteckou výrobu i výrobu tankových motorů), strojní vybavení rafinérií, 350.000 nákladních aut (!! ohromné číslo), miliony tun potravin, 15mil párů obuvi, desetitisíce tanků, letadel, lokomotiv a mnoho dalšího. Člověk se až diví, jak museli mít Němci dobře zorganizovanou výrobu surovin (mimo jiné i v protektorátu), že mohli takové síle relativně úspěšně vzdorovat. Rusko se dodávkami technologicky zmodernizovalo i na poválečná léta (spolu s ukořistěním německých patentů, strojů a vybavení). Je také zajímavé, že Rusko často sahalo k zahraničním licencím, např. leteckých motorů.

 • fenri
  02:38 22.01.2015

  To Pavel: ne, koukám do monitoru smontovaném v Plzni z čínských dílů, poháněných počítačem z převážně thaiwanských dílů sestavených v severních Cechách na v Německu napsaném OS s finskými kořeny a proprietárním SW nemálo vyvíjeným v ČR.
  Co máte dál?
  Opakovaně žádám o studii jednoznačně prokazující, že bez LL by si rusko nemohlo dovolit válku na svém území a s Němci by bez pochyb prohrálo, bylo zcela obsazeno a porobeno. Díky.

 • semtam
  00:08 22.01.2015

  Ať naše počítače mají součástky vyvinuté v USA, Rusku, Papui-Nové Guinei tak je to víceméně jedno. Je podstatné, že prozatím to nenabořuje světovou bezpečnost. I pokud by USA klekly na kolena (což si nepřeji), tak se vývoj nezastaví a poběží vesele dál. USA má jen nejvíc peněz pro placení mozků. Pokud by neplatili, zaplatil by je někdo jiný.

  K tématu, doufám, že současný stav RF nijak zvlášt nezasáhne a to neříkám kvůli lásce k Rusku, ale kvůli bezpečnosti jako takové. Pokud se Rusko oslabí, může začít jeho dělení (jak vnitřní, tak vnější) a to si může přát vědomě jen apokaliptik.

  Jak řekl Henry Kissinger: Důležitá je rovnováha sil!
  Jakmile někdo získá jakýsi světový monopol tím pádem dělá vše proto, aby se cítil pokud možná co nejbezpečněji, tak ostatní se automaticky cítí ohroženi. A to není jen Rusko. Pokud tohle nepochopíme, nebo spíš to nepochopí ti nahoře, tak se potom nemůžem divit, že všude možně po světě vzniká to zlo, které vidíme.

  Teď možná někoho naštvu ale o něčem takovém mluví Rusko již dlouhou dobu. Nevím zda je to taktika slabých aby skrytě předehnali ty silnější (zda vůbec by tato strategie fungovala...), ale na druhou stranu není o tomhle nic slyšet od současných špiček USA či EU.

 • Pavel1
  21:56 21.01.2015

  Myslíte smontovaný v Plzni, z dílů vyrobených v USA s nainstalovaným operačním systémem a dalšími programy vyvinutými rovněž v USA.
  Petrohrad se udržel protože Hitler nepovažoval za nutné jej dobývat. Je zcela evidentní, že bez amerického jídla by se rudá armáda rozpadla jako domeček z karet. Nemluvě o dalších okolnostech, viz další články, které předcházejí a navazují na ten odkazovaný. Doporučují přečíst - velmi dobrá metoda na sundávání očních klapek.

 • fenri
  21:52 21.01.2015

  Jura99: mění to jediné písmeno na tom, co jsem napsal?
  V raketách Rusko na UA již nezávisí. Vrtulníkové motory mají UA super a Rusku je dodávají. A věřte, že nepřestanou. Rusové věří, že Klimov to brzo nahradí, odborníci jsou lehce skeptičtí.

 • fenri
  21:46 21.01.2015

  Pravděpodbně by nevychcípal. Zažil by hladomor, jako tolikrát. Hladomorem decimovaný Leningrad se udržel.
  Čumím standardně na výrobek vyrobený v Plzni na základě mnoha mezinátodních patentů (Dell).

 • Pavel1
  21:05 21.01.2015

  fenri: Bez spojenecké pomoci by sovětský svaz pravděpodobně vychcípal hlady.
  http://www.valka.cz/clanek_133...
  A bez amerického výrobku, byste místo do monitoru čuměl do zdi a nevypisoval ty evidentní bláboly.

 • perunBB
  21:03 21.01.2015
 • perunBB
  21:02 21.01.2015

  Tu je niečo o motoroch do vrtuľníkov...Keby prestali vyrábať tak 30.000 zamestnancov asi dokáže spraviť ktovie koľký Majdan.Áno,určite je kopec komponentov čo musia kupovať v zahraničí ale zasa po tomto všetkom je Rusku jasné že do budúcna sa zariadi ináč.

 • TF_HU
  19:23 21.01.2015

  Že by fakt Putin zachránil ekonomiku Ruska skrze zbrojení ;-)

 • Jura99
  19:14 21.01.2015

  fenri: Rusko si po první světové nevzalo území zpět, ale jen těžilo výhodu z porážky svých pokořitelů, Německa a R-U, kdy brestlitevský mír mohlo přestat uznávat. Přesto nezvládlo pokus o dobytí Polska a velké oblasti na západě mohlo opět usurpit až po druhé světové válce. K tomu Norsku, v minulosti patřilo spíš k chudším zemím, ropa je dovedla na špici Evropy, ovšem místo rozkrádání a investic do zbrojení a dobyvačných výpadů budují infrastrukturu a zejména se jistí na dobu, až nebude ropa.
  krystofomaz: v mnoha sektorech není ani ruský zbrojní průmysl soběstačný a je závislý překvapivě na dodávkách z UA. Zejména pokud jde vrtulníkové motory a některé rakety. V automobilní technice zas hojně využívá západní komponenty, viz, Kamaz a motory Cummins atd..

 • hovorka11
  19:04 21.01.2015

  Nechápu, odkud berou diskutující názor o "ose zla" Rusku a "Íránu".
  Myslím, že všechno to co se děje se sankcem vůči Rusku, Íránu, Nástupem ISIL,
  Ukrajinskou krizí imediální explozí okolo atentátu v Paříži má společné kořeny. Účelem je oslabit silné nedolarové země a oslabit je tak i vojensky. Vedlejší zájem je tomu pomoci i odstřižením dodávaných paliv z těchto zemí a udělat tím EU zcela závislou na dodávkách ze saudských despocií a vlivu USA. Že nás to vede z kopce dolů zdražením energií za dopravu např ruského plynu z Německa je snad každému jasné.
  Teď už rusové nemůžou nikam před tisknutým dolarem couvnout- USA zadlužení cca 103%, Rusko možná okolo 20%. Proto musí jít do kryté měny, kde se nedá machinovat s virtualitními penězi a zlatem, jinak budou vysáváni přes dolar jak doposud.
  Pokud vím, tak největší vojenské trumfy Ruska jsou nové ponorky třídy BOREI s raketami Bulava chráněnými clonou zřejmě hliníkových částic ve fázi počátečního startu, protilodními střelami Yakhont (dodány Sýrii a zřejmě bombardovány Izraelem) před pokusem USA s GB napadnout Sýrii z moře tomahavky a otevřít tak cestu islamistům. Ještě, že jim 2 tomahawky "spadly" do moře a tak to britové zabalili a po nich odpluli letadlové lodě, které nemohli na velkou vzdálenost zasáhnout (jinak by už islamisté táhli na Evropu).
  Rusko má 1/11 výroby EU+USA., což je bůči nim velmi málo. Je tak závislá na spojenectví s Čínou, která postupně investuje dolarové přebytky, postupně přechází na nedolarový obchod a má velmi podporovanou vědeckou základnu.
  Po událostech na Ukrajině a svědectvích o sestřelení malajsijského letounu si myslím, že je nereálné udělat převrat v Rusku. Vojensky jsou na tom již dnes dostatečně dobře, tak aby překonali za pomocí Číny i nejhorší finanční těžkosti.
  Dovoz potřebné techniky se jim přes překupníky zdraží, ale nejde zastavit, Ani Francie to nestopne.

  http://pravdu.cz/syrie/odkud-p...

 • krystofmraz
  18:52 21.01.2015

  Obávám se, že zbrojní průmysl je z celého ruského průmyslu to jediné relativně soběstačné. Vlastně je jeden z nejsamostatnějších na světě. Jistě, sankce mu nepřispějí, ale není to v podstatě problém co se týká přímo zbraní. Co se týká technologií které jsou potřeba pro výrobu, skutečně si myslíte že se do Ruska nedostanou? Kde je ochota zaplatit, tam se prodává a sankce maximálně přidávají prostředníka.

 • peter123x
  18:50 21.01.2015

  Deorc. Ja som tu Kubu skor parafrazoval v suvislosti na tu Koreu co ste uviedol.Inak co sa tyka toho Iranu. Pozrite sa, Usa je tiez velky spojenec Saudskej Arabie, kde americania vyvazaju vojensku techniku za desiatky miliard dolarov. A, ze ma Iran na zapade zlu povest? No v poriadku, nejdem rozoberat ze preco. Ale potom, ked zoberieme do uvahy rovnaky meter, tak ani Saudska Arabia by tiez nemala byt zaco vykreslovana v pozitivnom svetle. Silne konzervativna islamska krajina, podpora tych najextremnejsich odnozi islamu, preukazatelne donorstvo terorismu,potlacenie arabskej jari, atd. Je toho vskutku dost, ze preco by mohla byt demonizovana SA, a zobrazena ako nedoverihodna krajina. Napriek tomu je prezentovana skor v duchu orientalneho romantizmu, a ako velky a dolezity spojenec...

 • fenri
  18:48 21.01.2015

  Mimochodem třeba u Norska je podíl vytěžených surovin na vývozu více než poloviční. Je Norsko zaostalá země?

 • fenri
  18:36 21.01.2015

  To Jura99: myslím, že o 1. sv. válce vím dost, ale Vy máte problém pochopit text. Napsal jsem, že Rusko si vzhledem ke svým geografickým rozměrům může dovolit vést válku na svém území, což většina zemí dost dobře nemůže. A že ho reálně nejde dobýt. A Vy tu argumentujete tím, že jednou Rusko schvácené revolucí podepsalo kapitulaci. Kdy se vzdalo území, které si většinou velmi rychle vzalo zpět. Chápete ten jemný rozdíl?
  Nějak postrádám Vaše studie dokazující, že SSSR by "zcela nepochybně" bez LL válku prohrálo a bylo obsazeno Německem.
  To o bohatých nalezištích plynu u Krymu tvrdí Ukrajinci, když povídají o co vše přišli Ruským zabráním Krymu. A Ukrajinci jsou ti hodní a pravdomluvní, takže o tom nepochybujte, jinak budete kremlofil;-)
  Ruských výrobků vidím v obchodě asi jako Amerických a více než Ukrajinských. Co Vy? Osobně mám z Ruska jen pušku a trička a oboje je bezva. Prodávají se u nás i dobré hodinky, nože a vodka (některá). Z Ukrajiny nemám nic a většina výrobků amerických firem co mám, je z PRC. Ono v našich obchodech je problém najít jiné, než české, polské či čínské zboží.
  S tím rozkrádáním jste mě rozesmál Ukrajina je zcela nepochybně rozkrádána podstatně více, než Rusko a funguje hůře. Putin našel s oligarchy plus mínus modus vivendi, kdy oligarchové se se státem musí dělit a zhruba hrát podle jeho pravidel. Je to srab, ale vedle Ukrajiny je to luxus. Ukrajina je stát vlastněný oligarchy a žádná (a už vůbec ne ta poslední) revoluce na tom nic nezměnila. Prezidentem je zloděj č. 1., pilíř hospodářské moci předchozího prezidenta a nástroj jeho kradení. Oligarchové si budují soukromé armády, které centrální vládu neposlouchají a kupují si gubernátorské úřady, kde si vytvářejí víceméně státy ve státech.To je ten úspěšný boj s oligarchy? Nicméně tohle je plané teoretizování a já myslím, že ukrajinské hlasování nohama má větší vypovídací hodnotu, než naše internetové blábolení.

 • Jura99
  17:58 21.01.2015

  perunBB: V Rusku nic moc nefunguje, Rusko pouze čerpá velké peníze ze země. Je to jako "prosperita" výherce ve sportce. Ovšem když se výhra probendí (světová cena ropy klesne), tak je najednou nouze i o chleba. Rusko nic nevyrábí, kdy naposledy jste viděl ruský výrobek v obchodě ?

 • Deortc
  17:20 21.01.2015

  to peter123x: No jo, ale to přece vůbec nejde srovnávat. Tohle jsou kvalitativně naprosto rozdílné záležitosti. Sám jsi poznamenal, že sankce vůči Kubě už byly spíš jen folklorem. Navíc, USA jen ruší sankce, ale nezaplétá se do vojensko-politických dohod o spolupráci s Kubou proti někomu konkrétnímu.
  Naproti tomu Rusko-Iránská spolupráce, to je zcela jiná káva. To si troufám nazvat jako skutečnou koalici zla.

 • peter123x
  16:50 21.01.2015

  Deorc.Ale aj Usa prehodnocuje vztahy a chce zacat novu spolupracu s nenavidenou Kubou, a Obama rusi sankcie, ktore boli da sa povedat uz folklorom.

 • perunBB
  16:27 21.01.2015

  Jura99napísal ". Rozkrádání a oligarchie je vlastní kromě UA zejména Rusku. Rozdíl je v tom, že Ukrajinci se to už nejméně od roku 2004 snaží změnit, proto ty oranžové revoluce a majdan."
  A výsledok...pôvodných oligarchov vystridali iný a ten čo to má pod palcom si bez US súhlasu ani neškrtne.To teda nie je žiadna výhra.V Rusku ten systém funguje a systém západnej demokracie asi nie je vhodný pre každého.

 • Deortc
  16:26 21.01.2015

  Mimochodem, co říkáte na tuhle zprávu?
  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Když se k tomu vezme v úvahu i ten fakt, že Putin do Moskvy pozval toho otylého severokorejského diktátorského chlapečka, tak pokud je ta zpráva skutečně pravdivá, tak se zdá, že se proti západní liberální demokracii formuje opravdová osa zla.
  Kolektiv doktora Zlouna jako když vyšije. :D

  to "Superme": Řeči producentů ropy bych nebral vážně, protože tam je to evidentně "přání otcem myšlenky". Jak si vysvětlit úvahy analytiků Goldman Sachs, to netuším. Každopádně američtí břidlicoví producenti se údajně lámou někde na padesáti dolarech, Rusové na Sibiři potřebují aspoň 70 a Saudská Arábie má náklady někde kolem 5 dolarů na barel... no a Saudové prý prohlásili, že cenu stlačí klidně i na 20.

 • Jura99
  16:08 21.01.2015

  fenri: To samozřejmě takto nemůžete najít. Zkuste nejdřív hledat, kdo proti komu v první světové bojoval a jak vypadala mapa Ruska v roce 1913 a pak v 1918. Proč by měla Rusko dobývat Anglie, USA a Francie, když byly spojenci Ruska ? Bohatě stačilo, že Rusko bylo poraženo Německem a R-U a že Rusko muselo požádat o mír. Ztratilo velkou část území západu země (mj. dnešní Polsko, UA, Bělorusko, Finsko, Pobaltí, část Kavkazu i mj. Krym) mírovou smlouvou uzavřenou v Brestu-Litevském....Jinak výnos z těžby a prodeje surovin dnes tvoří přes polovinu ruského rozpočtu, je potřeba k tomu něco dodat ? UA prakticky nemá žádnou ropu ani plyn, co bylo na západě UA, vytěžil ještě SSSR. Uhlí je ve velkých hloubkách a těžba moc rentabilní není. Rozkrádání a oligarchie je vlastní kromě UA zejména Rusku. Rozdíl je v tom, že Ukrajinci se to už nejméně od roku 2004 snaží změnit, proto ty oranžové revoluce a majdan. Mnoho Ukrajinců pracuje v zahraničí a vidí, jak to funguje jinde a chtějí se západu aspoň přiblížit. To je celý důvod odmítnutí Janukovyče, není potřeba hledat vliv agentů z wall streetu.

 • fenri
  15:08 21.01.2015

  To Jura99: můžete mi připomenout, které jednotky vítězných velmocí z I. světové války dobyly Rusko? A zůstaly tam, využili ho atd.? Které francouzské, britské či americké divize obsadili Moskvu, Jekatěrinburg, Irkutsk? Nemohu to najít. Děkuji.
  Poprosím Vás ještě o nějaké hodnověrné studie o tom, že bez LL by SSSR Německu nepochybně kapitulovalo. Němci byli zastavení po půlroce pod Moskvou a v té době bylo z LL dodáno celkem zanedbatelné množství techniky. Cituji z fronta.cz:
  "Zda by Sovětský svaz válku s Německem vyhrál i bez přímé západní materiální pomoci, je vysoce spekulativní otázka. Pravděpodobně ano, i když by si to vyžádalo ještě větší oběti a válka by asi trvala déle. Prvního strategického obratu na východě - zastavení Němců před Moskvou v prosinci 1941 - Rudá armáda dosáhla v podstatě bez západní pomoci, která se teprve rozbíhala (do konce roku 1941 bylo do SSSR dodáno 669 letadel a 445 tanků z Británie, z nichž se bitvy u Moskvy účastnilo malé množství."
  Zásadní mi přijde jen podíl 58% v náklaďácích.
  Pokud SSSR/Rusko nikdy technologicky nesedělo ani ve stejném vlaku jako západ, je mi záhadou, proč se utrácely za vývoj technologií proti VS tak obrovské sumy. Podle toho co píšete, by Sabre měl stačit nejméně do počátku 70. tých let a Phantom dodnes. Přiznám se, že jsem ani netušil, že Rusko je tak zoufale na chvostu třeba v oblastech protiletadlových, protilodních či protiraketových systémů (což jsou IMHO věci technologicky docela náročné) či jaderných střel. Na tyhle věci prostě technologie, matematiku a součástkovou základnu mít musíte.
  Nerostné zásoby Ukrajiny jsou (vztaženo na plochu, počet obyvatel) velmi dobré. Mrznou jim zadky, protože nemají plyn, přitom celou dobu seděli na (podle jejich slov) úžasných nalezištích plynu u krymu, který nebyli ani schopní těžit. Přitom jsou přírodní podmínky Ukrajiny v průměru mnohem příznivější, než v Rusku. Nejsou tam obrovské vzdálenosti, klimaticky je to v průměru mnohem mírnější prostředí než Rusko (z toho plynou menší náklady na provoz a údržbu infrastruktury), země je v průměru podstatně úrodnější. Přesto je Ukrajina totálně rozkradená a velká většina Ukrajinců utíká do ciziny, zejm. do toho strašného Ruska.

 • peter123x
  14:34 21.01.2015

  Supreme. Co som cital, tak svojho casu jeden rusky predstavitel vyhlasil, ze najspravodlivejsia cena jedneho barela ropy by sa mala pohybovat okolo 70 az 75 dolarov. Vtedy, ze nieje privelmi draha ani pre odberatelov a ani zas na tom niesu stratovy producenti. A to bolo v obdoby, ked ceny ropy vyleteli hodne vysoko az okolo 130 dolarov za barel...

 • Kozlus
  12:59 21.01.2015

  Pokud by ta ropa opravdu takhle vzrostla a zaroven by se povedlo udrzet rubl dole, bylo by to pro Rusko dost super :-D

 • Superme
  12:29 21.01.2015

  Jan Grohmann - Nesouvisí sankce i s Krymem?

  Jinak Rusové se začali zaměřovat ohledně těžby ropy a plynu na jiné země, než ty západní. Je to např. China National Petroleum Corporation. viz. zde: http://www.investicniweb.cz/zp...

  A k ceně ropy. Tohle je celkem dost zajímavé.
  "Producenti ropy očekávají oživení a analytici s nimi souhlasí a odhadují růst ceny Brentu o 35 % na 82 dolarů za barel do konce roku 2015."
  "Sami analytici z Goldman Sachs jsou ještě optimističtější, když očekávají, že cena ropy Brent postupně vzroste až na 85 dolarů za barel."

  http://www.kurzy.cz/zpravy/375...

 • Echo
  11:38 21.01.2015

  Jura99: Ruska vojenska elektronika je od roku 2008? uplne nezavisla na cudzich suciastkach. Vyuzivaju napr. ruske procesory Elbrus. Tvrdenie, ze Rusko ( ZSSR ) v oblasti elektroniky je v dobe kamennej je uplne scestne. Vyvoj v ZSSR isiel inou cestou ako na zapade, ale vysledky boli porovnatelne, "netradicne" ruske riesenia sa dokonca casto ukazali ako efektivnejsie. Skus mi vysvetlit ako "zaostaly, vecne opity, rusky muzik v zemlanke" dokazal zbuchat napr. plne automaticky system riadenia raketoplanu Buran.

 • Jorlas
  11:15 21.01.2015

  Nechci podceňovat Ruskou federaci, ale fascinuje mě ta představa (mnoha diskutujících a Putina), jak bude ve všem samostatné. To snad v dnešním světě ani nejde… snad kromě Severní Koreji, ale i ta bere z Číny.
  Představa, že si Rusko oslabené rozpadem SSSR dokáže vyrobit nejlepší tanky, letadla, lodě, rakety, vrtulníky … to mi přijde šílené. Korunku tomu dodávají řečmi, že budou samostatní a na špici i v ostatních oborech: těžba, strojírenství, potraviny,….
  Podívejte se na Rusko, jeho HDP a počet obyvatel! Rusko již není SSSR s hromadou satelitů! Modernizace bude probíhat, ale její tempo dostává vážné trhliny. Jedinou šancí je kupovat zboží s Číny a platit surovinami. Jenže při stávajících cenách ropy i tato varianta dostává trhliny. Spíše Čína využije situace a vytahá z Ruska technologie. Což vnímám jako riziko pro Rusko i „západní“ svět.

 • Jan Grohmann
  09:48 21.01.2015

  Pánové, blokuji hned ze startu jakoukoliv diskuzi o Krymu. Pokud to nemůžete vydržet, jděte na fórum, kde můžete šířit své světonázory.
  Téma je, jak západní sankce ovlivňuji schopnost ruského vojenského průmyslu dodávat moderní zbraně ruské armádě.

  Jinak téma to diskuze. Věděli jste, že Rusko vyrábí pouze třetinu obráběcích strojů (NC frézy, soustruhy ..atd.), co Česká republika? Případně, že Rusko nevyrábí vlastní techniku na těžení ropy a plynu, ale využívá zahraniční, zejména americkou?

 • Superme
  09:17 21.01.2015

  cit1zen - Vy říkáte a teď Vás cituji: " podľa mňa sú protesty hlavným predstavitelom vôle ľudu". S tím se dá samozřejmě souhlasit. Ale myslíte si, že 100 000 reprezentuje více než 40 000 000 národ? Myslíte si, že je správné, že 100 000 lidí má právo svrhnout legálně zvoleného prezidenta, kteří ještě k tomu byli placeni ze zahraničí? Vždyť to potvrdila jak EU, tak USA, že Janukovič byl zvolen demokraticky! A najednou je to diktátor? Není na tom něco divného? Že by neuposlechl co hoši z White house nařídily?

  A jelikož říkáte, že protesty jsou představitelem vůle lidu, tak musíte uznat Krymské připojení k Rusku. Nejenom, že tam demonstrovali ty desetitisíce lidí, ale dokonce měli i referendum! Svobodné referendum a to, že to tam chránily ruští vojáci přeci nic neznamená. Tam přeci stáli stometrové fronty! A vojáci nikomu nevyhrožovali nebo neříkali, jak mají ti lidé volit. Každý kdo někdy na Krymu byl Vám potvrdí, že tomu výsledku věří, protože se tam lidé vždy cítily být Rusi.

  Východ je to samé. Na tom východě volily hlavně Janukoviče. Jak byste reagoval, kdyby Vámi zvoleného prezidenta svrhlo 100 000 lidí ze 40 000 000 země? Přijal by jste to? Jak by jste reagoval, kdyby jejich představitelé hovořily o vystřílení rusky mluvících občanů a Vy byste byl jeden z nich? Neříkejte mi, že by jste opustil svůj celoživotní domov a vzdal se ho bez boje.

 • Jura99
  08:51 21.01.2015

  fenri: Netvrdil bych, že Rusko nikdo nedobyl. Rusko prohrálo např. první světovou a jeho kapitulace zle zamotala hlavu západním spojencům, mj. když se zajatci centrálních mocností vrátili z Ruska a mohli se zapojit do bojů na západě. Tam sehrály poměrně nedoceněnou roli naše legie, když blokovali přepravu zajatců ze Sibiře. Druhou světovou by Rusko bez LL zcela jistě rovněž prohrálo, ale to ještě neznamená, že by tam Němci zavedli nové Německo. Deprese z nekonečné roviny a nekonečného nepořádku a středověké zaostalosti by je nejspíš vyhnala zpátky domů. Rusko je zaostalejší než si myslíme, naprosto chybí sjízdné silnice mimo větší města. Pokud jde o výrobu zbraní, tak v elektronických systémech zbraní je Rusko zcela závislé na zahraniční součástkové základně a vývoj vlastních součástek nemůže technologicky zvládnout ani ufinancovat. Rusku ujel vlak (ve kterém navíc nikdy nesedělo) a nebýt prodeje nerostů, bylo by ve větším marasmu než UA.

 • fenri
  08:13 21.01.2015

  To citizen - on je možná rozdíl mezi masovými protesty, vyjadřujícími vůli lidu (fuj, tohle slovní spojení se mi nelíbí) a poměrně úzkým protestem militarizovaných složek, kterých se účastní pár procent obyvatel hlavního města a zbytek země k tomu přistupuje velmi různě. Od podpory, přes zmatenost až po nesouhlas. Vezmete-li počet obyvatel Kijeva, počet obyvatel Ukrajiny, odečte-li od počtu účastníků majdanu počet účastníků anitmajdanu, tak se o nějak velkém procentu lidí nedá mluvit. Ale čert to vem. Kradoucího prezidenta nahradil jeho kradoucí ministr zahraničí a hospodářství a tomu se říká pokrok. Vůle lidu byla naplněna a uvidíme, jak si povedou.

 • fenri
  08:01 21.01.2015

  Todomachu - opět - buďte tak hodný a zkuste nepřekrucovat, co jsem napsal.
  Napsal jsem, že z geografických důvodů (geografie je zeměpis, kdybyste to nechápal), si Rusko může snáz dovolit boj na svém území, než jiné země. Třeba Izrael. Ještě zjednoduším: izrael je malý, Rusko velké. Už chápete? Nehledejte v tom žádnou vědu, nebo ideologii. Stačí pohled do mapy.
  Obávám se, že myšlenka, že by bez L&L Německo v Rusku vyhrálo je poměrně odvážná a svoje krejcary by na ní nevsadil asi nikdo. Za další - představte si, že Rusko mělo na svém území válku ve více případech, než je I.IWW. A jaksi je zatím nikdo nedobyl. Ale chápu, že v rámci vaší ideové vyhraněnosti je třeba tvrdit, že Rusko má rozlohu srovnatelnou s krajem Vysočina a je závislé na čečenské ropě. Hlavičko.

 • Nemo
  02:19 21.01.2015

  Ani se nedivím že s tou modernizací jsou problémy. V úvahu se musí vzít že jde nejen o klasické přezbrojení které v normálních státech probíhá kontinuálně ale dlouhou dobu trvalo než se RF která předtím byla vnitřním státem Svazu vůbec nějak vojensky stabilizovala. V historii snad není podobná situaci kdy by impérium ztratilo nejen nárazníkové pásmo partnerských států, ale i nejdůležitější nástupiště z vlastního území s významnou částí průmyslu. Z OS zůstaly fakticky jen druhořadé jednotky plus obrovská demoralizace. A tohle se nedá do kupy za pár let s pár miliardama. To je doslova titánský úkol.
  Taktéž se dobrých deset let neinvestovalo do nové techniky, takže současné výsledky jsou více než dobré.
  A reakce USA a EU se dala očekávat. Dlouhá léta se žilo v přesvědčení že je po všem a stačí pobrat jen kořist. A Putin byl brán jen jako obtížný hmyz jehož sílící hlas byl tvrdošíjně ignorován. A pak jim došlo že se může RF rozvíjet jako Čína, ba i rychleji díky dobré technologické základně z pozůstalosti Svazu. A jestliže jsou s ČLR potíže, co pak s obrozeným Ruskem se zdroji na svém území. Tam nějaká blokáda není možná. Takže se věci daly do pohybu....

 • semtam
  01:41 21.01.2015

  cit1zen

  haha dobrej forek :)

  Vim, naaranžovat se dá vše, ale víte jak to bylo v 68. Kdyby byl odpor, tak aranžování je pomalu nemožné.

 • cit1zen
  01:37 21.01.2015

  semtam

  Mne to skôr pride ako akcia z nejakého románu Toma Clancyho, ale zaujimavý pohlaď na vec

  A ono to vítanie je osemetná vec, vždy sa nájdu ludia ktorý by zamávali komukoľvek, kdo zrovna územie obsadil, a v telke môžeš naaranžovať co chceš, je jedno komu daná správa nadrživa

 • semtam
  01:25 21.01.2015

  cit1zen

  Hlavní vůle lidu se v demokratické zemi odvíjí od voleb. Představte si, kdyby zvolili třeba u vás nebo u nás prezidenta (to už je jedno) a jak to bývá je to vždy tak 60 ku 40. Opozice by byla dobře organizovaná a vzápětí by prezidenta masovými protesty svrhla. Je to demokratické? Podle mě ani omylem. Váš názor ale beru.

  No právě aby to bylo čisté a UA army to nebrala jako útok nebo spíš celý svět. Nebojte obyvatelé je vítali. To je hlavní.

  Jednak dle Ruska byl vyvolán z USA a EU, navíc NATO se dlouhodobě k RF přátelsky nestaví a třeba z geopolitického hlediska UA zasahuje na nejužší místo RF. Plus Krym je strategické místo v Černém moři. kdo má Krym má Černé moře.

  Ještě upozorním, že admin má z pochopitelných důvodů plné zuby rozebírání krize na UA. Tak asi dostaneme pojeb...

 • cit1zen
  01:09 21.01.2015

  semtam
  Máte pravdu že bol totalitný, ale bol zvrhnutý protestami, a podľa mňa sú protesty hlavným predstavitelom vôle ľudu, teda nemôžu byť nedemokratické, ale je to len môj osobný názor

  A vôbec nejde o to či je alebo nie je nejaká autonómna oblasť, keby to bolo také čisté, tak sa netvári RF, že žiadne vojská tam nemá, a že v Doneckej oblasti bojujú "turisti z ruskými pasmi"

  A akú bezpečnostnú hrozbu predstavoval prevrat na Ukrajine?

 • semtam
  01:08 21.01.2015

  A propo, když jse u těch ruso a amofilů, chybí mi tu jeden podstatný prvek a to je evrofil. Ne eurofil ale evrofil :-)

 • semtam
  01:08 21.01.2015

  A propo, když jse u těch ruso a amofilů, chybí mi tu jeden podstatný prvek a to je evrofil. Ne eurofil ale evrofil :-)

 • Kozlus
  00:51 21.01.2015

  Me by zase zajimalo, proc tady vsichni lezou do zadku zapadu po tom, co za valky predvedlo Nemecko a jak nas Francie s Anglii zradili.

 • semtam
  00:50 21.01.2015

  cit1zen

  V roce 1989 tu byl totalitní režim. Na UA byla vláda demokraticky zvolená. Jih Slovenska nemá vytyčenou ani administrativní zónu. Nebo tam snad máte Madarskou autonomní republiku? A navíc, pokud by na Slovensku byl převrat, který by mohl ohrozit bezpečnost Maďarska, tak máte na válku zaděláno.

  Jinak RF neplést s SSSR a komunismus neznamená Rusko.

 • cit1zen
  00:42 21.01.2015

  semtam
  Podobnou logikou mohlo Maďarsko po 89 napadnúť CSFR kvôli juhu Slovenska, však to bol tiež nedemokratický prevrat ( lebo masový protest nie je forma demokracie), tiež sme ho dostali v podstate náhodou, a žije tam početná maďarská menšina

  Najviac ma zaráža koľko sa tu nájde rusofilov, napriek tomu že ich okupačné vojská opustili naše krajiny pred niečo cez 20 rokmi

 • semtam
  00:26 21.01.2015

  Todomatch

  Nene Turecko a další bohatě investují do infrastruktury včetně velmi důležitých mešit.

 • semtam
  00:25 21.01.2015

  Todomatch

  Jestli myslíte, tu Autonomní republiku tak ano. Pokud by v té zemi nebyl jasně nedemokratický převrat, tak by nemohli nic. A navíc toto území měla Ukrajina jen náhodou.

  Toto vlákno končim, jsme mimo téma.

 • Todomatch
  00:24 21.01.2015

  to semtam:

  Tak to je teď v Kosovu pořád tma, když už nepatří Srbsku.

 • Todomatch
  00:20 21.01.2015

  to fenri:

  Ano tak to bylo, svět si myslel že Rusko nebo zaskočený Sovětský svaz ustupuje nepříteli a prohrává, ale to si jen Rusko "bralo nepřítele k sobě". Vy ste hlavička. Pak USA a Anglie musely první rok sovětského vojáka komplet sytit, oblékat a vyzbrojovat aby se SSSR vůbec udržel. A to už přitom Británie dávno hořela, když Stalin ještě s Hitlerem kšeftoval. A přesto mu pomohli.

 • Todomatch
  00:15 21.01.2015

  to Vestly:

  Ano, tak vypadá poučený pohled. Rusko i když útočí a zabírá cizí území tak se brání.

 • Todomatch
  00:12 21.01.2015

  to Kozulus:

  Rusko skončilo v plusu s bilionem rublů. A vzhledem k tomu, že už jdou nějakej měsíc dolů a jediné, co se oproti roku 2014 změnilo, je zákaz exportu západních technologií do Ruska, zákaz půjčování západních peněz Rusku a nízká cena ropy - je jasné, že za tím původním úspěchem stálo totéž, ale v opačném gardu tj. vysoká cena ropy a přísun západních technologii a přísun západních investic. Takže tam mohl bejt klidně Jelcin a dařilo by se stejně. S Putinem to zjevně nesouvisí. Ten jenom některé z negativních faktorů - sankce + finanční stopku - pro Rusko zařídil.

 • semtam
  00:12 21.01.2015

  Matesaax

  Mě osobně vcelku nic, až na přírodu. Kolem Bajkalu to musí být nádhera. Jediné, na co poukazuju je to, že si neopodstatněně děláme zbytečného nepřítele a přitom skutečného nepřítele přehlížíme.

 • Matesaax
  00:09 21.01.2015

  Co vás na tom Rusku pořád tak fascinuje,jako by vám nestačilo těch 40 let pod jejich vlivem.A i tak se najdou lidé,kteří jim lezou do p....

 • semtam
  00:05 21.01.2015

  Todomatch

  Kdyby byli samostatný a šli třeba po Osetech, nebylo by to poprvé.

  S těmi devianty se nemáte čeho bát, USA opět vede, nic horšího v Rusku nemaj.

 • Todomatch
  00:04 21.01.2015

  to otecko:

  "To Jelcin ..." další ruská výmluva, kterou budou používat asi tak tisíc let.

 • Todomatch
  00:01 21.01.2015

  to semtam:

  Proč by je mělo Rusko napadat? Udělali by si referendum a Rusko by ho uznalo. Rusko je velký fanda do referend.

 • Todomatch
  00:00 21.01.2015

  to Moogwi:

  Díky za odkaz. Četl jsem toho Kotrbu. Zřejmě je mezi Rusy opravdu neobyvklé množství deviantů a všelijak duševně vyšinutých jedinců, že už musí přijímat taková opatření. To je varování pro Evropu, abychom nedopadli jako oni.

 • semtam
  23:57 20.01.2015

  Todomatch

  Rusku by se možná ulevilo, ale vzhledem k výbojné povaze Čečenců by jsme zase slyšeli od nějakého politika se slzami v očích, že Rusko napadalo suveréní stát.

 • Todomatch
  23:52 20.01.2015

  to fenri:

  No tak to aspoň Rusku nebude líto, až o Čečnu přijde.

 • semtam
  23:33 20.01.2015

  Dobře popsal situaci Vestly. Díky
  Budu se zde opakovat, ale musím uznat, že média činní svoji práci opravdu precizně. Njn bulvár vede. Ona stále omílaná ruská agrese je utopie, blud. Jediný její pozitivní dopad vidím ten, že konečně jsme začali rozhoupávat modernizaci armády. A to je z globálního pohledu docela málo.
  Evropa jako taková má vnitřní problémy (islám), Rusko také, ale jaksi jen na Kavkaze. Zbytek muslimské populace převážně u hranic s Kazachstánem má k víře jakýsi evropský vztah. Tak tam není vidět takový radikalismus.

  Je jen chyba Evropy, že Rusko proti sobě obrací. Můžem se tu pohoršovat nad některými věcmi v Rusku, ale mohamedáni jsou pro nás 100x horší a navíc mají chut v Evropě vládnout. Je až ironií, že toto přehlížíme a bojíme se toho, kdo to v plánu nemá.


  Todomatch

  S tím Kosovem je to o něco lepší, ale stále to není ono. I když kousek pravdy už máte. V dobách čistek UCK byl na Kosovu a Metohiji takový vtip nebo spíš suché konstatování Srbských a Albánských obyvatel: Funguje proud Srbové přišli.
  S americkou přítomností ve Vámi zmiňovaných zemí bych nic neměl, pokud by nepřispěli k destabilizaci těchto zemí. Pokud třeba pomůžou syrské armádě, tak proč ne.
  S tím jazykem nemáte úplně pravdu. V RF používají snad všichni ruštinu a některé národy si ponechali svůj jazyk (jsou vlastně dvojjazyčný). V USA spousta "španěláků" neumí ani anglicky.
  V Číně není zajímavostí, že některé menšiny mají desítky milionů a to už není nepodstatné číslo.

 • Superme
  22:36 20.01.2015

  Bankrot Ruska podle mého nepřichází v úvahu. Nevím, co by se muselo stát, aby tomu tak bylo. Jsou v BRICS, je tedy v zájmu minimálně těchto zemí, aby bylo Rusko v pohodě.

  Navíc si myslím, že EU brzy sankce zruší. Poškozuje to všechny. Nejenom Rusko, ale také EU samotnou. Rakousko, Francie, Maďarsko nebo třeba Itálie už mají názor, že by bylo dobré ty sankce zrušit, že nejsou potřeba. Nebude tedy podle mě moc dlouho trvat a ty sankce zruší.

  Co se týče stavu Ruské armády a jejich zbrojení. Osobně si myslím, že Rusko se stane opravdu co nejvíce soběstačné i kdyby se sankce zrušily. Nevšiml jsem si, že by se nějaké projekty rušily. Všechny ty hlavní projekty probíhají podle plánu a myslím si, že pokud něco nezískají ze západu, řeknou Číně nebo jiným. Rusové nejsou hlupáci...

 • peter123x
  22:27 20.01.2015

  Inak je skoda,ze sa to tu zas zvrha na vychod vs zapad. A miestnych prispievatelov, ktorych nazor v istych technickych veciach si vazim, sklzavaju do tychto zabomysich vojen. Inak na druhej strane, som vsak rad, pokial toto vsetko ostane iba pri prudeni v diskusiach. Urcite by som ja a ani oni sami nechceli byt pri tom ako sa potvrdi ci vyvrati ich stanovisko a nazor v realite.

 • Kozlus
  22:01 20.01.2015

  Vestly:
  Ta takzvana UA vlada je totiz podporovana zapadem, takze o tomhle se prece mluvit nebude.

 • fenri
  22:00 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  S nakouslým EMPem - ona se výhoda technologicky vyspělejší součástkové základny může stát rychle nevýhodou. Čím méně mikronů, tím větší náchylnost na EMP (ano, brutálně zjednodušuji, ale rámcově +/- to tak je). V případě EMP budou dálkově ovládané a zasíťovaně (a de facto ko-pilotované) F-35 apod. v poměrně ošemetné situaci.
  Nezapomínejte, že Rusko v případě krizí často nešlo cestou standardního technologického závodu, ale udělalo krok stranou a trochu změnilo šachovnici. Doporučoval bych např. knížku o úniku MiGu-25 do Japonska a jeho následných testech. Prvotní výsměch se měnil v uznalý údiv. Oni si věci nakonec vždy ubastlí tak, aby jim v Rusku fungovali. A zatímco každá normální armáda dělá vše proto, aby si války vybojovala na nepřítelově území, Rusko si nepřitele klidně "vezme k sobě" a spolu s generály zimou, bahnem aspol. začne psát jiná pravidla. Oni si to geograficky mohou dovolit a nárazníková pásma kolem sebe potřebují v podstatě jen pro mobilizaci a přesun průmyslu. Když nejsou v krizi, jejich průmysl a vývoj se ospale poflakuje v lehkém vodkovém oparu. Nicméně se umí rychle oklepat a pak předvádí psí kusy.

 • Vestly
  21:59 20.01.2015

  Treba si uvedomit jednu vec a to je, ze Ruskym cielom nieje sa vyrovnat celemu NATO. Im ide iba o to, aby sa vedeli branit. Je ich moc malo a maju velke uzemie. Maju vsetko nerastne bohatstvo, ktore potrebuju, nemaju jediny dovod zautocit na krajiny NATO. To co vidime na Ukraine je ich obranna politika. Ak by sa Krym dostal do ruk NATO, boli by odpisani. Vdaka obsadeniu Krymu dostali cele Cierne more pod kontrolu a vyhli sa podobnemu konfliktu aky vidime na Donbase. Je jasne, ze Rusko nepriamo podporuje separatistov, tak isto, ako Europa a USA dotuje Ukrainu. Zaujimave je to, ako vsetci vidia Rusko ako najvacsieho agresora a popritom si nevsimaju nacistov v Ukrajinskom parlamente a zlociny proti ludskosti pachane Ukrajinskymi silovymi zlozkami.

 • Moogwi
  21:57 20.01.2015

  mates: jenže jakou ruskou propagandu máte na mysli ? Když vlezete třeba na czech ruvr nebo si koupíte halo noviny, můžete očekávat (nebudu říkat propagandu) ale pro-rusky laděné zprávy a jaksi víte o co gou, jenže když si večer pustíte třeba zprávy, tak očekáváte objektivní vyvážené zpravodajství, jenže ono není, tam je to vyloženě-pro západní a právě v tomto je daleko nebezpečnější, protože nad tím lidi nepřemýšlí a ta "propaganda" je tu skrytá daleko lépe.

 • ILoveDaring
  21:53 20.01.2015

  Už když jsem si přečetl nadpis, došlo mi že to bude naprosto nesmyslná diskuze. Stejně sankce za rok skončej a pak se uvidí.

 • Kozlus
  21:51 20.01.2015

  AD rozklad Ruske armady:
  Nezapomente, ze po rozpadu bylo Rusko v opravdu spatnem stavu. NAsledne se tam nakyblovala tuna ekonomickych a politickych poradcu ze zapadu a vysledek? 1998 byl bankrot. Situace nejen v armade tehdy byla opravdu katastrofalni a musite pripustit, ze rusko se jako celek zvedlo sakra znatelne. Rok 2014 skoncil rozpocetpres bilion rublu v plusu i pres vsechny ty modernizacni programy armady, pad ceny ropy i rublu...

 • mates
  21:48 20.01.2015

  Nesher
  myslím, že v něčem se shodneme. To že Rusko se snaží ovlivňovat svoje bývalé satelity a podrývat další západní státy – o tom žádná. Jsem toho názoru, že naše BIS má pravdu a rusové jsou u nás rozlezlí až hamba. Stačí se mrknout na některé diskuze například na Novinkách.cz a oči lezou z důlku :-) Dokonce mě rozesmál jeden z příspěvků, myslím k hokejovému turnaji v Soči, kdy nějaká zasvěcená dáma radostně a dojatě frkajíc do červeného kapesníčku psala, že „sborná vítězí jenom díky podpoře a metodickému vedení Vladimíra Vladimíroviče“ a u toho 50 kladných hlasů.

  Zpět k věci – jenom to ale jenom náš problém, že si jejich propagandu necháme naočkovat a moc nad tím nepřemýšlíme. Sami lezem Rusům do chomoutu.

  I přes to vidím spíš větší nebezpečí od těch „ručníkářů“.

 • fenri
  21:44 20.01.2015

  To Todomach: tradiční bláboly - čečenská těžba ropy je zcela zanedbatelná. Jde sice o velmi kvalitní ropu, ale je jí málo a její podíl na ruské těžbě je poměrně velmi malým zlomkem jednoho procenta. Navíc je prakticky kompletně spotřebovávána na místě. Vetěšina geohospodářských článků těžbu ropy v čečeně ani nezmiňujeZkuste si o tom něco přečíst, a pak piště. třeba zde:
  http://www.valka.cz/clanek_143...
  http://www.e-polis.cz/clanek/b...
  nebo zde:
  http://www.petroleum.cz/ropa/v...

  Celá Tersko-Sunženská ropná provincie (z níž část leží v Čečně) je odhadována na 1.5 mld. tun ropy. Zásoby jen těch hlavních ruských nalezišť jsou odhadovány na významně více, než 500 mld. tun. Tj. Čečna potenciálně obsahuje mezi 0.25 až 0.0000nic zásob ruské ropy.
  Ve skutečnosti Rusko na Čečensko těžce doplácí (resp. si Čečence kupuje). Skutečně si myslíte, že nové paláce, centrum a mešity Grozného byly postaveny za peníze z vývozu ovčích střev či kozích štětin, či to tak Čečenci mohou nabídnout k vývozu?

 • Kozlus
  21:43 20.01.2015

  Tady je problem, ze za ruskou opozici se oznacuji prvotridni gauneri, kterym vadi, ze uz si nemuzou krast jak za slabyho Jelcina. Navic mam dojem ,ze cim vic se v rusku/na Ukrajine nekdo stavi do pozice zachrance a velkyho opozicnika, tim vetsi je to svine. Podivejte se na atomovou Julcu.

 • otecko
  21:42 20.01.2015

  To: Todomatch- v Rusku nesmí řídit sexuální devianti, ne homosexuálové, to máte špatně.

  A ruská armáda na tom byla hodně špatně, snad přímo v rozkladu, za Jelcina, ovšem změnit to chvíli trvá. Podívejte se nekriticky například k nám.

  Ovšem, pokud sám vojenský šéf NATO prohlásí, že do 4 let budou Rusové schopni vést až 4 podobné konflikty jako na Ukrajině, tak na tom zase až tak špatně nebudou.

 • Moogwi
  21:40 20.01.2015

  Todo, Nesh: Já Putina nijak neobhajuji, pouze bych mírnil kritiku na jeho adresu. To, co se u nás napíše, je z 99% zaměřeno anti Putinovsky a o tom dobrém či pozitivním se tu nedočteme, to bychom tam museli přímo žít a mít to z první ruky. Řidičáky, zvláštní.. našel jsem odkaz třeba na reflex http://www.reflex.cz/clanek/zp... kde píšou, že se to chystá, stejný článek převzalo echo, kde píšou, že už to platí, jinak na tom reflexu je dobrý komentář od nějakého štěpána kotrby hned nahoře, doporučuji přečíst. No, jestli mají pro-putinovci v dumě většinu, tak je to asi jasné, že mu to schvalují. U Rusů má největší popularitu, tak mi to nepřijde zvláštní. Opozice v televizi .. koho nebo co myslíte tou opozicí ? Která bude vysílat opačné zprávy než ty hlavní, bude kritizovat Putina, nebo bude dělat objektivní zpravodajství, nebo co si představujete pod tou opozicí? Já se na ruské zprávy nedívám, ale nepochybuji o tom, že budou pro - rusky laděné, stejně tak jako ty naše jsou pro-západně laděné a ty americké pro-americky a objektivní nebudou ani jedny. No a ano, můžeme u nás kritizovat Zemana, u nich Putina nejspíš ne, tak sme to vyhráli.

 • Nesher
  21:31 20.01.2015

  Ano, slabé Rusko není žádná výhra, to máte recht.
  Nicméně agresivní, revanšistické a nedemokratické též ne. A pro režim v naší zemi, je podlemého názoru, takové Rusko víc nebezpečné než pár šílenců s hadrem na hlavě a AK-47 v ruce. Ti mohou maximálně připravit pár lidí o život, masivní ruský vliv též přípraví hezkých pár lidí o život a ten zbytek o svobodu.

 • Kozlus
  21:29 20.01.2015

  KOLT:
  Jo, kopu do druhe strany, protoze uz mam fakt plne zuby tech lzi, co na nas propaganda ze vsech stran vali. To neni zadna zurnalistika, to je obycejna lziva propaganda.

  Elektromagneticke zbrane. Nejaky vyvoj EMP generatoru sice predpokladam, ale myslel jsem elektromagneticke dela a podobne. Nedavno tu byl clanek o testovani tech del na lodich.

  Protiraketovy destnik. Ano, o Evropu vubec nejde, ta se celkem na nejakou obranu vakaslala. USA svoji protiraketovou obranu zlepsuje a stejne tak pracuje na hypersonickych zbranich - maji byt schopny uderu kdekoliv na planete behem pul hodiny. Podivejte se, jak nadherne funguje destnik nad Izraelem. Ano, je to podstatne mensi stat. Vazne si nekdo mysli, ze technologie proudi pouze z USA do Izraele? Ono vzajemne zarucene zniceni "MAD" celou studenou valku funguvalo prave proto, ze nikdo nemel vyrazny naskok. Ted obe strany pracuji na vyvoji protiopatreni i na vylepseni prunikovych prostredku, ale spatne je jen Rusko, ze?

 • Todomatch
  21:28 20.01.2015

  Ruská armáda potřebuje modernizaci. O tom není pochyb. Víme to od Šojgu a slyšíme to od Putina. Když už to takhle otevřeně přiznávají, tak to musí být alarmující stav, protože jestli Rusku něco vždycky chybělo, tak je to přiznání chyb a slabosti. Proto je absurdní, že od nejvyšších ruských představitelů oficiálně víme, že armáda je ve špatném stavu, ale obdivovatelé Ruska nám budou pořád tvrdit, že mají stejně všechno lepší než Spojené státy a NATO. Od pušek a samopalů, přes tanky až po letadla. Tak co tedy vlastně potřebují modernizovat, hrome?

 • mates
  21:24 20.01.2015

  Nesher
  Pochopil jsem Vás dobře. Jenom tak trochu špičkuju :-) Máte pravdu v tom, že metody Ruska při potírání teroristů si moc nezadají právě s jejich metodami (viz Čečensko). Myslím však, že i přes jiné chápání jistých hodnot v Rusku a v západní Evropě nám nic jiného než spolupráce nezbude. I když to bude třeba ad hoc nebo spolupráce dlouhodobá s přimhouřením očí nad postoji toho druhého. Stále ti třetí jsou nám ještě víc vzdálenější a jejich postoje ještě rozdílnější. Slabé Rusko rozhodně nebude pro Evropu žádná výhra. Jde o to, aby i Evropa nebyla jenom tím stále žvanícím a moralizujícím poseroutkou schovávající se Američanům za sukni.

 • Nesher
  21:24 20.01.2015

  Todomatch
  Kdyby jen průkaz, to se zatím chystá.
  Ale nedávno proběhla médii zpráva o tom, že v Petrohardu byl odstraněn pomník Steva Jobse, a to proto, že jeho nástupce ve funkci je homosexuál a tím pádem by to byla progace homosexuality. Myslím, že další komentář netřeba

 • Todomatch
  21:20 20.01.2015

  Moogwi a už někdy ruská Státní duma Putina zatlačila do kouta a prosadila něco proti jeho vůli? Ne? Tak, to bude určitě tím, že vládne tak dobře a moudře, že s ním lze jenom souhlasit. A je zvláštní, že v USA mají fašismus, jak píšete, a v Rusku nikoliv a přitom tam homosexuálové nesmí mít řidičský průkaz.

 • Nesher
  21:20 20.01.2015

  Kolt
  Ohledně atomovek, jednou jsem četl docela zajímavou analýzu a ty atomovky mají z ruského pohledu dvě kouzla. Jednak, jak už to někdo napsal, jen díky atomovkám má Rusko ještě stále status globální velmoci. A druhak, atomové zbraně v souvislosti s jejich ničivou schopností jsou vlastně velice levné. Např. kolik stíhaček či tanků potřebujete, abyste dosáhl stejného účinku jako jedna taktická hlavice. Navíc, hlavici můžete vyrobit, strčit do skladu a 40 na ní provádět jen běžnou údržbu a pořád nic neztratí na svém účinku. Pokud tohle uděláte s tankem, tak máte po 40 letech bezcenný šrot, nebo mustíe každých cca 10 let platit drahou modernizaci. Tedy ten masivní důraz na atomové zbraně je spíše ukázka slabosti než síly.

 • odler
  21:16 20.01.2015

  Moogwi:

  Ruský parlament udělá přesně to, co nařídí Putin. Několika "opozičním" poslancům je dovoleno pyskovat a hlasovat proti, aby to nevypadalo tak blbě, ale ani o milimetr víc. Pokud si někdo z vlivných Rusů dovolí nějaký protiputinovský exces, jeho majetek a příjmy bryskně prozkoumá finanční a daňový úřad, obviní ho z korupce a s velkým halasem zadupe do země - viz Chodorkovskij, Navalnyj a další. V Rusku platí: "Můžeš krást, jak chceš, ale jen do té doby, dokud sloužíš Putinovi."

 • Moogwi
  21:15 20.01.2015

  Až to nějaký autor napíše, tak to stejně nezjistíme, protože rusky já a nejspíše ani vy neumíme, a u nás to stejně neotisknou :D

 • Nesher
  21:14 20.01.2015

  Moogwi
  Nezlobte se, ale ruský parlament vždy byl, je a asi v dohledné době i bude stafáž pro vůdce (ať je to kdokoli).
  V Rusku žádná demokracie není a nikdy nebyla. Zda jednou bude je jen na Rusech, my (tím myslím Západ) jim v tom můžeme jen trochu pomoci.
  Např. do ruské televize (největších kanálů) nemá opozici přístup, opozice má problém i při registraci kandidátů k volbám, soudní systém je fraška, stačí přání prezidenta či nějakého lokálního satrapy a rozsudek se tomu přizbůsobí.
  Kdy např. ruský parlament neschválil Putinovi nějaká zákon? Odpověď je nikdy.
  O kultu osobnosti, včetně jakého si Putin jungend ani nemluvě. Rusko ještě není diktatura, ale nemá k ní daleko.

 • Todomatch
  21:11 20.01.2015

  Pořád čtu, že západ potřebuje a bude potřebovat silné a stabilní Rusko. Tak si říkám, že důkazem pro to, že samo Rusko nastoupilo správnou cestu a vstoupilo už konečně do 21. století poznáme podle toho, až nějaký ruský autor napíše, že Rusko potřebuje silný a stabilní západ a Evropu a nějaký český fanoušek Ruska to opíše do diskuze na Novinkách.

 • Moogwi
  21:04 20.01.2015

  Nesher: globalizace je potvora, a tak si vážně dokážu představit, že i na ruském ropném poli budou spousta strojů a zařízení z ciziny, pokud si můžou to nejkvalitnější koupit jinde, proč ne. Náhradu výrobou vlastními se v tomto sektoru samozřejmě nepovede najít za rok ani za dva, není to dovoz hovězího. Navíc situace, kdy se do Ruska nebude smět vyvézt ani šroubek určitě nenastane.

  Čím dál více absolustický režim v RF... a přitom se schovávat za pozlátko zvané liberální demokracie .. Jestli se nemýlím, tak je tam demokracie a parlament má daleko větší pravomoce než Putin, přičemž má uplně stejné pravomoce jako například americký či jiný prezident. Není to spíše taková ta umělá pravda tvořená a živená především žurnalisty, kteří pod pojmem Rusko automaticky vidí Putin, a můžeme se dočíst články stylu Putinovi tanky a bla bla, Putin sem, Putin tam..? Nevšiml jsem si, že by se naopak psalo Obamovi letadla, Obamovi vojáci atd .. takže zpátky k tomu našemu zlatému režimu, jestli chcete nazývat věci pravými jmény, tak rovnou napišme, že v USA to není liberální demokracie nýbrž korporátní a lobistický fašismus či v Evropě Bruselský byrokratismus atd .. Navíc vždycky platilo, pokud byl nějaký absolustický režim či osamocený panovník, vždycky bylo jednoduché porovnat jejich výsledky vládnutí, ať už dobré, nebo špatné, protože tam nebylo na koho svalit vinu. Na rozdíl od té naši slavné liberální demokracie, kde každý pojebe všechno, ale nikdo za nic nemůže, protože to ta opozice, a pak ti koaliční partneři, a to ta vláda minulá.. a tak si příště tu stranu přejmenujme.. :)

 • KOLT
  21:04 20.01.2015

  Ohledně atomovek je to nejspíš tak, že RF moc dobře ví, že v konvenční technice na NATO nemá a asi těžko kdy mít bude, čili se "jistí" velkým množstvím hlavic a moderními raketami. Zároveň jim to pomáhá udržet si statut velmoci, kterou z ekonomického hlediska nejsou, ze strategického ovšem ano (a zdaleka ne jen díky ZHN, nicméně i ty k tomu přispívají). Nepřijde mi na tom nic nepochopitelného. A vcelku se Rusku nedivím – když tu možnost mají, proč ji nevyužít. Většina států by se na jejich místě zachovala podobně, ne-li hůř.

  Kozlus: Sice do jisté míry souhlasím ohledně toho zbytečného kopání do Ruska, jenže vy děláte to samé, jen druhým směrem. Nevím, jak souvisí laserové zbraně (minimálně jejich provedení v nejbližších desetiletích, nedojde-li k převratnému věděcko-technickému vývoji) s mezikontinentálními raketami nesoucími JZ. A jak s tím souvisí EM zbraně (pominu-li fakt, že výbuch JZ v určitých vrstvách atmosféry je asi nejsilnější známá EM zbraň)? A co s tím má dělat protiraketový deštník USA mi také není moc jasné. Jestli si vážně myslíte, že byl určen proti Rusku, tak doporučuji nastudovat jeho parametry. Pokud by se RF rozhodla Evropu smazat z povrchu zemského, neměla by s tím problém, deštník-nedeštník. S USA by měla větší problémy, nicméně to je spíš rozlohou a vzdáleností. Evropa, a dokonce ani USA, na druhé straně takovou schopnost vlastně nemá! Počet JZ, které vlastní VB a Franci je neporovnatelný s RF. USA jich má hodně, ale zdaleka ne tolik je schopna poslat mezikontinentální raketou (nehledě na to, že v tomto ohledu je technika RF o poznání modernější).

 • Nesher
  21:04 20.01.2015

  Mates
  Vy si to vykládáte úplně špatně, já neříkám, že by se domluvili, jen poukazuji, že některé, věřím, že zásadní hodnoty, mají evropské země a dnešní Rusko dosti odlišné, tím pádem je nějaká dlouhodobá kooperace spíše vyloučena.
  A rozhodně je fakt, že Islám např. na Kavkaze byl mnohem dříve než nějací Rusové vůbec spatřili světlo světa. A zrovna v teroru si Rusové s muslimy s Kavkazu nemají naprosto co vyčítat. Nicméně aby mě někdo nebral za slovo, tím nepodporuji terorismus (jakýkoli), jen poukazuji na to, že ruské a evropské problémy s muslimskou populácí jsou jiného rázu a mají i jiné řešení. Tím pádem je prostor pro kooperaci značně omezen.

 • mates
  20:48 20.01.2015

  Nesher
  Nechci polemizovat o svobodě slova nebo o tom, kde jsou muslimové víc doma. Dost pochybuju, že by se Rusové víc domluvili s IS jenom proto, že mají bližší názor na svobodu slova. A je úplně jedno jestli „ruští“ muslimové se narodili na území RF nebo nikoliv, když některým z nich nevadí terorizovat jiné Rusy. To že v Moskvě dlouho nevybouchla bomba neznamená, že je všechno v pořádku. Radikální muslimové na hranicích Ruska nebo uvnitř jsou jednoznačně hrozbou. Například postoj Ruska k situaci v Sýrii radikálům moc nenahrává, takže nevím kde by hledali společnou řeč.

 • Nemo
  20:43 20.01.2015

  Zajimavá debata co se týče subjektů RF a zejména muslimské části.
  Jen bych doplnil že je třeba se dívat na kavkazko-ruskou historii od počátku kdy se moskevská říše rozšířila k hranicím Kavkazu. Tehdy byly čečenci loupežnící tyjící z přepadů karavan a prodeje žen jakožto otrokyň. A konflikt s mladou ruskou říší nastal kvůli přepadům obchodníků a narušováním cest. To nemohlo zůstat bez odezvy a vedlo k dlouhým konfliktům které zadusil až vznik SSSR a po jeho rozpadu díky velkopanské politice Moskvy znovu vzplanuly. Až příchod současného ruského prezidenta obnovil pořádek díky dohodě s Kadyrovci - a samozřejmě zaplacení obnovy poničené Čečny. Jak pevné je toto nové pouto ví jen jeho účastníci.
  Ovšem je téměř jisté že v případě odchodu rusů z čečny by tu byla variace na IS mnohem dříve a tahle rakovina by přesáhla hranice Kavkazu. RF je důležitým činitelem držícím tyhle pronárody v klidu. A hlavně oni uznávají jen silné vůdce, takže je otázka co bude kdyby Putin náhle zmizel, takhle respektovaný totiž nikdo není aby ho mohl nahradit.

 • Nesher
  20:42 20.01.2015

  moogwi
  Náhodou jsem měl možnost Rusko služebně několikrát navštívit (firma kde pracuji dodává komponenty jedné holandské firmě, která vyrábí zařízení pro těžbu ropy a plynu) a dostal jsem se i na ropná pole, ruského tam bylo opravdu pomálu. A i to málo know-how co měli, v posledních 20 letech ztratili, západní import byl nejen levnější, ale podstatně kvalitnější. Je naprosto vyloučené, aby se 140 mil. země izolovala od světa, jak tady o tom někteří sní.

 • Nesher
  20:36 20.01.2015

  Mates
  Problém je ovšem v tom, že např. společný názor na svobodu slova by spíše nalezli Rusové s vedením IS než s představiteli evropských zemích.
  A i ty Ruské problémy s mulimy jsou trochu jiného druhu, jak už dole někdo poznamenal, zatímco do evropských zemích se muslimové přistěhovali, tedy by měli respektovat místní kulturu, do muslimských oblastí dnešního Ruska se "přistěhovali" Rusové. Tedy žádný velký průnik zájmů mezi liberálně-demokratickými státy Evropy a čím dál více absolutistickým režimem RF nevidím.

 • Moogwi
  20:34 20.01.2015

  Nesher: ve strojírenství je to bída, ale třeba konkrétně co se týče toho těžařského průmyslu, tak v tomhle bych je moc nepodceňoval, v tomhle mají zkušeností asi jako málokdo. Zvládají výrobu i jednošvových trubek o největším průměru na světě které se používají na ropovody a plynovody z vnitřní i vnější izolací takže to můžou hodit do hloubky oceánu i do arktidy.
  Todomatch: abych vás opravil, tak konvence z Montreux toto sice nepovoluje, ale také nezakazuje. Navíc je tato konvence zaměřena především na státy "zvenčí", poněvadž Rusko je u Černého moře, taže je to stejně jako u Turecka trošku jiná situace než u států, které u Černého moře nejsou.

 • mates
  20:29 20.01.2015

  Je to hezká diskuze na téma „co umí či neumí rusové“, jestli jsou schopni se účastnit závodů ve zbrojení nebo jestli jsou to větší sympaťáci něž amíci nebo naopak větší zlobivci.

  Nicméně si myslím, že bez ohledu na současné kočkování ohledně Ukrajiny a jiných zájmů Ruska a bez ohledu na sympatie k tomu či onomu je i v našem (západním) zájmu, aby Rusko bylo silné a schopné akce. Evropa a Rusko nakonec budou muset spolupracovat na obraně společných zájmů. Stejně jako my má Rusko problém s muslimy (možná větší než si myslíme) a navíc mají za zády nevyzpytatelnou Čínu, která se roztahuje převážně zatím „jenom“v Africe.

  Takže klid a nohy v teple a nekoukejme na sebe jako Pažout s Horáčkem na Macha a Šebestovou.

 • Kozlus
  20:23 20.01.2015

  "Deortc Datum: 20.01.2015 Čas: 19:18

  dusan: "..... Dosť ma prekvapuje, že si tak Rusi zakladajú na jadrových zbraniach .... .."

  Já si myslím, že odpověď je docela jednoduchá a není možno ji hledat mezi žádnými racionálními a logickými důvody. "

  Proste do ruska si kopnu, ikdyz ze sebe udelam vola, ze?
  Protiraketovej destnik USA nic? Elektromagneticke zbrane nic? Laserove zbrane nic? Ale jo, je to uplne nelogicke a neracionalni vylepsovat raketovou techniku dorucovani atomovek. Jen jim to dela dobre a pripadaji si silni.

 • Todomatch
  20:16 20.01.2015

  Sovětský svaz letadlové lodě stavěl a Rusko se pokusilo navázat - nedávno jsem tu dával odkaz na video o nejnovějšího ruském počinu a sice letadlové lodi Vikramaditya (někdy se uvádí kratší název Vikran) pro indické námořnictvo. Je to sice přestavěná starší ruská letadlová loď Admiral Gorškov (co zmiňuje Luky), ale do služby ji Indie po generální rekonstrukci uvedla v roce 2013 a to včetně ruských palubních letounů MiG-29K/KUB a vrtulníků Kamov 31. Rusko však nikdy nepoužívalo pro taková plavidla označení "letadlová loď", takové označení sovětská média důsledně používala jen pro ty americké imperialistické. Samy své lodě označovali jako letadlový křižník. Důvod k tomu měli ještě jeden a zásadnější, potřebovali totiž obcházet mezinárodní konvenci z Montreaux, zakazující proplouvání letadlových lodi tureckými úžinami Bospor a Dardanely. Kdyby své lodě označili jako letadlové, nemohli by vyplout z Černého moře. Tak to vyřešili tak nějak rusky, řekli že to letadlové lodě nejsou.

  Tady je přehled sovětských a ruských letadlových lodí: https://goo.gl/...

 • Nesher
  20:08 20.01.2015

  Moogwi
  Ohledně sankcí, vidíte to příliš jednoduše. Rusko ani v dobách SSSR se bez západních technologií pro svůj nejdůležitější segment ekonomiky (exploataci přírodních zdrojů, hlavně ropy a plynu) neobešlo. A to bylo značně větší a navíc si udělalo z půlky Evropy své kolonie. Zvlášť pro těžbu oblastech jako je Sibiř a oblasti u Severního ledového oceánu potřebuje to nejlepší, to vám Čína nedá, tohle je o naprosto hi-tech přesném strojírenství. A Rusové to nikdy, a ni v dobách podstatně větší síly, jak výrobní, tak vědecké nedokázali. Tohle dovede vyrobit několik málo firem, a všechny jsou ze Západu (USA, Kanada, EU, Japonsko). Pokud byste měl možnost podívat se na ruská ropná či plynová pole, tak ruského tam nenajdete prakticky nic. Jen pro příklad, v roce 2013 se v mil. ČR vyrobilo více přesných obráběcích strojů (o kvalitě ani nemluvě) než ve 140 mil. Rusku.

 • Luky
  20:02 20.01.2015

  TF_HU:
  K RU letadlovkám.
  Tak za letadlovky by se daly označit už těžké nosiče třídy Gorškov. Ty byly tuším 3. Tato plavidla by bylo možno označit i za nosiče raket. Jeden prošel repasí a jako letedlovou loď (bez raket) ho nyní používá Indie.
  Skutečnou letadlovkou byl až Kuzněcov. Tam byly myslím zpočátku střely také, ale brzy byly odstraněny. Pak to sloužilo už jen letadlům a vrtulníkům. Byly myslím zařazeny dva. Kuzněcova Rusko stále provozuje. Druhý slouží v Číně jako spíš školní loď, ale použitelná bojově.
  Pak ještě založili kýl opravdové veliké letadlovky, pokud se pamatuji i s návrhem parních katapultů. Tu už nestihly do kolapsu SSSR dodělat. V devadesátých letech projekt zrušili a myslím, že na kýl namontovali špionážně výzkumnou nástavbu. Ta loď pak sloužila na severu a nakonec ji zakotvili v Leningradu, kde nějaký čas elektrifikovala město, jako plovoucí jaderná elektrárna. Píšu to z hlavy, nepřesnost možná.
  Mám totiž pocit, že v některých pramenech o téhle lodi se třemi kulovými kryty aparatur (myslím, že tomu přezdívali kapusta, nebo tak) bylo psáno, že kýl je projektu battlecruiseru třídy Petr Veliký. Jinde ale bylo, že je to z té nedokončené letadlovky. Asi 2 roky dozadu proběhla zpráva, že by letadlovku vzkřísili, ale jako přepracovaný návrh....

 • Karel
  19:55 20.01.2015

  re shal, dusan: No já bych z těch Rusů zase takové opičáky nedělal. Samozřejmě některé zbraně začali Rusové vyvíjet ve spolupráci se západními státy. Což teď samozřejmě skončí. Pokud jde o nové zbraně, tak jestli Rusové vyvíjí zbraně, jejichž výroba se v případě války neobejde bez součástkové základny západních zemí, tak to skutečně moc moudré není a já si myslím, že to tak asi ani nebude. Pokud jde o poslední výkřiky High-tek systémů je to na velkou diskuzi - ne vždy to nejmodernější musí být do jediné účinné v případě války. Teď nemám samozřejmě na mysli zbraně z druhé světové. Viz již zmíněný příklad již zastaralého ale stále platného bombardéru TU-95. V případě ruské armády vidím problém spíše v tom jak chytře tato modernizace probíhá, protože v současné době půjde spíše a to jak dobře se podařilo nastavit mix staré, starší a nové techniky. A na závěr. Prostě se musíme smířit s tím, že Rusko se rozhodlo svoji armádu dát do pořádku a zmodernizovat ji. Pisálkové, kteří se léta ubohé ruské armádě vysmívali, tak teď zase budou moci psát o ruské hrozbě a že Rusko chce dobít celý svět. Anebo něco podobného, hlavně když to bude proti Rusku. No je to teda prča.

 • Moogwi
  19:54 20.01.2015

  TF-HU: Rusko mělo vždycky jiný přístup k letadlovým lodím než USA a bylo to určeno jejich vojenskou strategií i geografickou polohou státu. Rusko (SSSR) se zaměřovalo spíše na Evropu to znamená suchou zemi a pobřežní vody, nemělo potřebu vozit x letadel na druhý konec světa. Navíc pokud USA vsadilo na tuto kartu, stavět tyto monstra za x miliard dolarů, tak není jednodušíí odpověď, než se zaměřit na x krát levnější ponorky a křižníky, takže k tomu přistupovali také pragmaticky. Když už nějakou letadlovku postavili (mimochodem kromě té číny jednu vlastní i indie), tak zde uplatnili jinou filozofii než USA, zastávali názor, že sama letadlová loď se musí umět bránit proti všem hrozbám, proto na ni narvali první poslední a vznikl z toho takový mix letadlové raketové lodě. Nevýhodu bych viděl především v tom, že uveze méně letadel, výhodou je pak menší počet doprovodných plavidel. Objevují se zprávy o stavění nových letadlovek v Rusku, upřímně doufám, že do toho nepůjdou a nezačnou je stavět. Jedna je dle mého názoru vůbec nepotřebují, spolkne to neskutečnej balík peněz, provoz taky není zadarmo a ve světě na to nemají potřebné základny a zázemí. Zatímco USA tyto nosiče potřebuje pro své dobrodružství ve světě, Rusko by si mělo spíše soustředit na své vlastní hranice.

 • Moogwi
  19:40 20.01.2015

  A teď si položme otázku, jestli s těma sankcema nejsme tak trochu proti sobě .. Můžeme se sice plácat po ramenou, jak sme jim to natřeli tím, že jsme zakázali vývoz toho a onoho, ale jaký to bude mít výsledek? Rusku to přinese v následujících letech zdržení v určitých vojenských programech či jiných sektorech ekonomiky, jenže zároveň je donutíme soustředit se více na jejich vlastní výzkum, vývoj a soběstačnost, což by mimochodem mělo být snahou každého státu. Zatím to vypadalo tak, že pro Rusko bylo pohodlnější některé věci nakoupit jinde, jenže když to nepůjde, vyrobí si svoje vlastní, nebo se porozhlédne jinde. Takže v krátkodobém hledisku sankce určitě uškodí, jenže pak se to otočí a výhoda se přikloní na stranu Ruska, protože pak už nás nebude potřebovat vůbec. Jinak s tou technologickou převahou západu, neřekl bych, že by Rusové byli pozadu technologicky, jejich problém je, že nemají dost peněz na to, vyrábět tuto techniku masově.

 • TF_HU
  19:31 20.01.2015

  Rusko se o letadlové lodě již pokusilo ;-) byl to spíše nosič raket ;-) a jak dopadly? Jednu má myslím i Čína...jednu ;-)

 • Deortc
  19:18 20.01.2015

  dusan: "..... Dosť ma prekvapuje, že si tak Rusi zakladajú na jadrových zbraniach .... .."

  Já si myslím, že odpověď je docela jednoduchá a není možno ji hledat mezi žádnými racionálními a logickými důvody.

  Podle mého názoru - obrovské množství jaderných zbraní, to je jediný parametr, který opravňuje Rusko zvrdit, že je světovou velmocí. Bez těchto jaderných zbraní by Rusko bylo jen dalším rozvojovým státem, mělo by postavení podobné jako má např. Brazile, Indie, Pakistán, apod... tedy postavení silného velkého státu, ale rozhodně né nějaké supervelmoci.
  No a Rusové si rádi namlouvají, že do té první ligy supervelmocí kromě USA a Číny patří také i oni. Jediným parametrem o který se mohou opřít, je právě útočný potenciál obrovského množství jaderných zbraní.
  Proto si myslím, že se Rusko toho svého jaderného arzenálu jen tak nevzdá. Rusům evidentně nevadí jejich vlastní bída, nejspíš důležitější je pro ně pocit, že jsou velmocí, které se ostatní státy bojí.
  No a ti ruští občané, kteří tyto hodnoty nesdílejí, Rusko prostě opouštějí a emigrují do EU, USA, či Izraele.

 • dusan
  19:05 20.01.2015

  Na armádu treba peniaze .. peniaze .. a zasa len peniaze ...

  Z tohoto matemetického pohľadu je vec jasné ... Rusko je momentálne 8 x slabšie ako USA, tak isto i voči EÚ ....

  Samozrejme má výhodu jednotnej výzbroje či jazyka .. ale, že by mohlo dobehnúť západné krajiny je ilúzia i v horizonte desiatok rokov ...

  Samozrejme nie je to len o peniazoch ... ale napr. o technológiách ... a tu je na tom znovu Rusku úplne deklasované ...

  Jednoducho ruská ekonomika nemôže ponúknuť to čo omnoho silnejšie krajiny ...

  Sice formálne ruská armáda je zástancom domáceh produkcie a oficiálne toho veľa nedováža .. ale to je len klasická "potemkinova dedina" ...

  Je verejným tajomstvom, že mnohé "ruské" produkty sú len montované celky z prietelených krajín ... resp. často i zo západu ...

  Doteraz toto "divadielko" nikomu nevadilo ... ale dnes sa môže naplno prejaviť ...

  Značná časť dodávok bola z Ukrajiny ... a to sa nemusíme baviť, že s tým môžu byť problémy ...

  Veľa sa o tom nehovorí, ale ešte väčší problém to môže byť pre export .... dnes je ruská technika úplne bežne vybavovaná komponetmi zo západu ... a bez nich sa mnoho trhov pre Rusov zatvorí ...

  Čo sa týka "legendárnej" Armaty ... ak by bola i takým "zázrakom" ako sa prezentuje ... tak môže už skončiť na embargu ... a keby i nemala "problematické" komponenty ... tak i tak pre finančnú situáciu bude rodina T-72/90 ešte dlho základom ruských obrnených jednotiek, lebo na masovú výrobu Rusi jednoducho nebudú mať ....

  Tu-95 je trochu zlý práklad ... lebo jako "nosič" striel stačí ... a žiadne zázraky od neho nik nečaká ....jako ju Rusi vybavia elektronikou je už druhá vec ...ale ako platforma určite stačí ...

  Dosť ma prekvapuje, že si tak Rusi zakladajú na jadrových zbraniach ....

  Vzhľadom na ich ekonomickú silu (či skôr slabosť) by človek čakal, že by práve Putin (a nie Obama) mal navrhovať znížiť počty jadrových zbraní vo svete ....

  Či už bude mať Rusko o pár sto jadrových hlavíc viac či menej .... nič to na princípe "vzájemného zaručeného zničenia" nemení ... v praxi samozrejme, že jadrové zbrane sú nepoužiteľné ...

  Ušetrené miliardy by mohli Rusi radšej vraziť do konvenčnej armády, kde majú modernzičný deficit dosť značný ....a ktorá je reálne využitelná ....

 • shal
  19:04 20.01.2015

  Karel: A navíc to vyjde sakra draho. Bude Rusko ochotné investovat tolik času a mraky peněz do něčeho, co mohli koupit? No asi bude muset, protože jim nic jiného nezbývá. Ale jak říkám může to trvat desetiletí. Musíte začít od univerzit, masivních investic v průmyslu a čekat. A dlouho.

 • shal
  19:01 20.01.2015

  Karel: Rusku z pravidla chybí High-tek systémy. Tedy něco, pro co potřebujete základní výzkum, roky nákladného vývoje a neustálé modernizace. To není něco co si zfušujete za víkend jenom proto že to Putin rozkázal. Vytvoření domácí výroby těchto technologií může trvat i desetiletí.

 • Karel
  18:42 20.01.2015

  re Deortc. Proto Rusko neustále zdůrazňuje, že se žádných zbrojních závodů účastnit nebude. Rusko pouze dává do pořádku svoji armádu, která je a hlavně byla po letech perestrojky skutečně v katastrofálním stavu. Nevím teď v jakém roce (asi za Jelcina) to bylo, ani si již nedokáži vybavit zdroj, někdo napsal, že v určitém roce, kdy Američané (rozuměj Usáci) do silových rezortů nalily obligátních 1000 miliard dolarů (slovy tisíc miliard dolarů za rok) tak do ruské armády doteklo něco přes 8 miliard dolarů na všechno. U bojových útvarů se chovaly slepice. Proto si myslím, že se Rusové poučily a výsledky svého výzkumu zohlední i někde jinde minimálně při vývozu své zbrojní produkce. Že západ SSSR uzbrojil je fikce a v podstatě nesmysl. Příčin pádu Sovětského svazu byla celá řada a těžko říci, která byla ta hlavní.

 • KOLT
  18:28 20.01.2015

  Deortc: Amen

 • Deortc
  18:15 20.01.2015

  KOLT:
  Ještě jedna věc, která byla typická v dobách SSSR a dnes to určitě nebude jiné. Rusko mělo řadu státních firem, které vyráběly pouze vojenskou speciální výrobu - patřičně utajovanou. Nic z produkce těchto firem nešlo na běžný civilní trh, který a) trpěl nedostatkem zboží a b) produkce těchto firem pouze spotřebovávala státní finance, ale nic nevracela zpět do státní kasy. Naopak US firmy, např. Intel, IBM, apod.... většinou měly/mají převážně civilní výrobní program a pouze malá část byly utajované vojenské zakázky pro stát. Finance investované do vývoje se tedy těm firmám vracely ve formě tržeb z běžného civilního trhu. - V Rusku to takhle nefungovalo.

  Já věc vidím nějak takto.
  Příklad počítačových procesorů. Rusko má výrobní linky na výrobu těchto součástek, ale protože se ve srovnání s lídry oboru jedná o zastaralá zařízení, tak tyto procesory by díky konkurenci byly na civilním trhu neprodejné. Ruská vláda tedy financuje celou výrobu pouze pro své zbrojní účely. Naproti tomu americké a čínské firmy produkují zejména procesory pro civilní trh - z toho pramení většina zisků těchto firem ze kterého ty firmy následně samy financují další výzkum a vývoj. Část produkce pak provádějí jako státní zakázky pro své vlády. Ruský výrobce procesorů ale tento příjem z civilního trhu nemá a tak ruská vláda, pokud chce udržet soběstačnou výrobu, je nucena kompletně celý provoz dotyčných továren od AdoZ sama financovat....

  Tím svým zdlouhavým feuilletonem chci naznačit, že jsem toho názoru, že pokud Rusko opět rozjede financování pouze tajného vojenského výzkumu a tajné vojenské výroby jejichž plody nebudou v žádné formě k dispozici na běžném civilním trhu, tak opět bude jen rvát peníze ze své slabé ekonomiky do něčeho, co ty peníze nebude vracet zpět.... a opět, podobně jako Sovětský svaz nakonec zákonitě z toho klekne do kolen.

 • KOLT
  18:09 20.01.2015

  Fous: Dobře že končíte, s lidmi jako jste vy je skutečně zbytečné diskutovat. Tak jen pro jistotu, kdyby to tu někdo četl a nevěděl o tématu příliš, raději zkoriguji několik vámi uvedených nesmyslů:
  1) Ani modernizovaná T72 nemá šanci proti moderním tankům jako M1A2, Leopard 2 A7 ap. T-90 už je na tom lépe, ale těch RA rozhodně nemá nikterak velké počty, několik málo set.
  2) Letadlové lodě jsou podstatné v tom, že umožňují přenést boje z vlastního území na území protivníka.
  3) Drony RF jsou buď velmi dobře utajené, nebo ve vývoji, nebo se jedná o lehčí průzkumné typy. Nic, co by bylo schopné skutečně zasahnout do boje, Rusko nezveřejnilo. A počty jsou také nesrovnatelné.
  4) T-160 vskutku není nepovedená kopie B1, je pouze odpovědí, a ne špatnou. Nicméně pokud se rozčilujete, že někdo tuto myšlenku napsal (nevím kdi, RiMr71 rozhodně ne), tak byste zároveň neměl psát takové nesmysly, že není potřeba obdoba B2 když je k dispozici Tu-160. Vždyť jsou to dva zcela rozdílné stroje!
  5) F-22 létají v málo kusech, protože je Obama pitomec, ne proto, že byly moc drahé. Mmchd,T-50 bude pravděpodobně ještě dražší.

  Tolik k té technice, politiku komentovat nehodlám.

 • Karel
  17:55 20.01.2015

  Fascinuje mě kolik rozporuplných informací o Rusku a ruské armádě v našich médiích lítá a vždy se vytáhnou takové, které jsou v dané chvíli pro Rusko nevýhodné a podpoří ten či onen negativní názor na tuto zemi. Je to skutečně někdy až úsměvné.
  Pokud jde o přezbrojování ruské armády tak si myslím, že po přechodných problémech cca 2-3 roky Rusko situaci zvládne (třeba i ve spolupráci s Čínou). Rusové jsou dnes schopni produkovat vlastními silami celou řadu zdrojních systémů a tak zvládnou jistě i ten zbytek. Ostatně zajistit výrobu zbraní pro svou armádu vlastními silami měli již v úmyslu před západními sankcemi. Snad i běloruské zbrojovky mají z tohoto důvodu problémy do Ruska dodávat.
  Pokud jde o soběstačnost Sovětského svazu tak si myslím, že alespoň ve zbrojní výrobě tato země soběstačná byla. Některé zbraně, které v té době byly vyrobeny slouží s minimálními modernizaci i dnes - po tolika letech.
  A ještě k TU-95. Samozřejmě jedná se dnes o již zastaralý, byť fascinující letoun. Například současné rekordní oblety arktických oblastí - tuším 22000 km bez mezipřistání - pochopitelně s dotankováním během letu. Zároveň nemám dojem, že by Rusové udržovali tyto stroje v provozu, pokud by neměli představu o jejich reálném využití v případném konfliktu. Tyto stroje nesou 6 raket s plochou dráhou letu s dostřelem 2500+ a jsou průběžně modernizovány. Ve válce by stačilo nad Běloruskem tyto rakety odpálit. Pokud vím ruské strategické letectvo bez strojů TU-22M je schopno jednorázově odpálit cca 500 raket s plochou dráhou letu s jadernými hlavicemi aniž by se stroje dostali do aktivní zóny protiletadlové obrany zemí NATO. Lety těchto strojů nad světovými oceány jsou samozřejmě více propagandistické a jsou odpovědí na permanentní provokace bojových flotil USA, které si mezinárodní vody jaksi přivlastnily.

 • KOLT
  17:46 20.01.2015

  RiMr71: Je to marný, je to marný, je to marný ;-) Prostě nesmíte zapomenout, že M1A2 Abrams či Leopard 2-A7 jsou stejně jako T72-B3 jen modernizované tanky z dob studené války, takže při střetu by byly zhruba rovnocenné :-) Co na tom, že by to bylo rovnocenné asi jako střet mercedesu a škodovky z osmdesátých let....

  Někteří lidé prostě nevidí, že Rusko ve vývoji vojenských systémů (s několika výjimkami jako např. PVO) zaostalo o dvě až tři desetiletí (už ke konci socialismu to nebylo nijak valné). Teď se to snaží co nejrychleji dohnat, naprosto jej chápu a nemám s tím v principu problém. Jenže to prostě nejde přes noc. Vývoj moderních zbraní je hodně drahá a hodně složitá věc. Navíc se Rusko potýká s odlivem těch nejlepších mozků, což je při takovéhle snaze dost průšvih. V tuto chvíli k tomu přibyly sankce většiny vyspělého světa, takže další problém. Obecně věřím, že se přes to Rusko dokáže dostat. Ale v tuhle chvíli jsou konvenční zbraňové síly Ruska proti většině "starých" států NATO zastaralé. To není ideologie, to je prostě realita.

 • KOLT
  17:45 20.01.2015

  Fous: Nikdo vás tady za podporu Ruska hatit nebude. Už jen proto, že nejde někoho hatit, to se dá jen s plány, úmysly, akcemi ap. Nicméně jsem si nějak nevšiml, že by komentáře pod články byly čistě proamerické či obecně prozápadní. Je tu spousta lidí, kteří mají vůči politice Západu menší (já) či větší (třeba semtam nebo Lucky) výhrady, dokonce jsou tu i přesvědčení zastánci Ruska (třeba Nemo nebo supreme). Přesvědčený amerikanofil Todomach je spíš výjimka ;-) Ano, dost často se do sebe někteří jedinci takříkajíc "pustí". Ale i díky panu Grohmannovi se diskusi vcelku daří udržet na slušné úrovni.

  Prostě za proruský postoj vás někdo zhaní jiný pochválí, nic dramatického. Ovšem za ty nesmysly ohledně techniky vás asi pochválí jen zaslepený ruský patriot... protože to je fakt snůška nesmyslů, RiMr71 to vcelku vystihl.

 • Fous
  17:32 20.01.2015

  Oproti Abramsu má RF velké počty T-90 a modernizovaných T-72, navíc narozdíl od USA se alespoň k něčemu rozhoupali a dovedli to i do konce. Dále se ptám k čemu by byly Rf letadlové lodě? Rf si nahraje na šerifa celého světa a nepotřebuje se montovat do zemí, které jsou vzdáleny přes celou planetu, tak na co sakra letadlové lodě? Dále drony...Pokud vím, tak se na jejich vývoji a používání neustále pracuje, ale narozdíl od těch US, které jsou určeny k zabíjení na cizích území, kde defacto nemají co dělat jsou ty RF koncipovány spíš na obranu velkých zařízení a boji proti armádě. Dále na co B2, když mají Tu-160? Pokud si ho dokáží zabezpečit, tak není problém, on totoiž dnes ten mýtický B2 už také nebude tam neviditelný jak si myslíme. To že tu někdo žbleptnul o tom, že je Tu-160 nezdařilá kopie B1 to radši ignoruju, jelikžo bych se musel nad neznalostí a hloupostí toho člověka velice naštvat...Dále F22 létají v jedné letce, jelikož byli moc drahé a F-35 ještě také nemají vychytané všechny chyby a neustále někde čtu co se na nich zase podělalo (Už pomalu jak MV-22 to neustále také někde kolísá a pade a že už je tu nějaký ten pátek). Ano BRICS není plnohodnotnou aliancí, ale co aliancí je je spojenectví RF a Číny, což je spolek schopný rozdrtit kohokoliv na světě, ovšem narozdíl od našich kamarádů z USA a NATO nemá zájem montovat se do zybtku světa pod záštitou míru a demokracie...A ano, po páru SSSR bylo Rusko ve velice špatném stavu a právě dnešní president V.V.Putin ho z toho vytáhl a postavil ho na nohy.O Dombasse se bavit nehodlám, jelikož mi tu stejně nikdo invazi RF nepodloží (Ono jak také koneckonců), samozřejmě, že fašisti a válečné zločiny ze strany UA nikoho nezajímají, protože je to vše mířeno na Novorusko/Rusko...Tímto tu končím tuto krátkou debatu, jelikož tu očividně nemá cenu o ničem diskutovat s lidmi co si budou obhajovat North Atlantic Terrorist Organization a Jůesej až do zblbnutí...

 • lentak37
  17:26 20.01.2015

  nejdem sa púšťať veľmi do diskusie, len by som rád poznamenal jeden dôležitý fakt, na ktorý aj zabudol autor článku, aj viacerí diskutujúci. Jedna krajina z hľadiska západnej kultúry neuvalila sankcie na RF a tou je Izrael. Prajem všetkým pekný deň.

 • Deortc
  17:16 20.01.2015

  Rusko a kompletní samostatnost a soběstačnost....zajímavé názory, které tady v diskuzi zaznívají, ale obávám se, že je dost v rozporu s realitou. Rusko totiž něco takového nedokázalo ani když ovládalo obrovský sovětský východní blok. Dnešní Rusko je už jen slabým stínem tehdejšího Sovětského svazu, potažmo celého sovětského bloku. Myslím si, že když to nedokázalo tehdy, tak dnes, kdy je menší a celkově slabší, tím méně.

 • RiMr71
  17:09 20.01.2015

  A kolik ž etěch Armat s ukončeným vývojem letos rusové vychrlí? Aby jich tedy bylo aspoň tolik co těch nemoderních a zastaralých M1A2, Leopardů, LecClarků a já nevím čeho...
  A kolik T-50 už lítá proti F-22 s už ukončenou výrobou?
  Kolik nových letadlových lodí RF postavila?
  Kolik nových bombardérů třídy B-2 RF v současnosti používá?
  Kolik vyzbrojených dronů řízených z druhé strany planety denně číhá nad ruskými zónami zájmu?


  Proboha, tohle není o nějakém spiknutí, ale jak můžete říct, že technologická úroveň výzbroje je na tom v USA "podobně"...
  A ještě pak napsat "lidé píší o tématech o kterých lautr nic neví".

  Už jsem se zařekl že na podobné zmaty prostě nebudu reagovat, ale někdy je to těžké..

  To vytahování novinek (občas i idnes) se stává jakousi módou...

 • dusan
  17:02 20.01.2015

  to Fous

  BRICS je voľným záujmovým zoskupením ... nie je to žiany ekonomický či nebodaj vojenským zoskupením ....

  Takže nič "nezniči" ... to je mýtus, ktorý nemá nič společné s realitou .. a samozrejme nemá vodcu .. a už vôbec nie Rusko ... lebo i to sa často objavuje ..

  Nechcem tu rozoberať vojnu na východnej Ukrajine ... ale to, že je to de facto rusko-ukrajinská vojna je neoddiskutovateľný fakt ....

 • Fous
  16:39 20.01.2015

  Boha lidi, jako já souhlasím, že má armáda RF ještě co vylepšovat a modernizovat, ale koukněme se třeba na USA, ty jsou na tom s technikou podobně, aneb tanky, IFV a APC ze studené války atd, tak nevím co to tu melete za hovadiny...Naopak letectvo a pěchota jsou vylepšovány na obou stranách, ale třeba v obrněné technice se tento rok dočkáme tanku Armata, který už jen dobou výroby a technologií Abrams předčí, tak si to uvědomte a koukněte se i na druhou stranu karty...Navíc ono se špatně shání peníze na modernizaci, když se proti vám spikne půlka světa a snaží se vás ekonomicky zničit (Přičemž BRICS jehož je RF součástí by celé NATO i USA ekonomicky zničil jak nic), navíc ta obivinění o Dombasse jsou naprosto směšná, ono co byste chtěli od fašouna a vraha Porošenka a jeho bandy? Armáda Ukrajiny byla už dlouho ve špatném stavu, takže není divu, že prohrává (I když nám mass média směle tvrdí svou), ale somazřejmě za vše obviníme neviditelnou armádu RF, že?....Opravdu tadyta komentářová sekce mi začíná až moc připomínat Novinky, kde také lidé píší o tématech o kterých lautr nic neví jelikož se zajímají o druhou stranu....Samozřejmě mě nezapomeňte zhatit za vše co jsem napsal, ono koneckonců co jsem si to vůbec dovolil napsat na pro-západní stránce něco dobrého o RF, že? Samozřejmě, že NATO vždy mluví jen a jen pravdu viz Kosovo....A samozřejmě je tu tuna lidí co prostě nepochopí, že Rusko NENÍ SSSR....

 • Todomatch
  16:33 20.01.2015

  to otecko:

  Ta narážka na Tu-95 je na místě, taky jsem vždy nevěřícně zíral s čím to lítají provokovat. B-52 je sice taky stará, ale povedenější, opakovaně modernizovaná a hlavně proudová. I když na provokace je to tůčko asi dobrý a v případě pádu žádná ztráta - tedy pokud zachrání piloty. na druhou stranu Tu-95 je i nosič jaderných zbraní a snad si ruští stratégové nemyslí, že s tím někam v reálném konfliktu doletí. To aby kolem kroužila stovka migů a sůček. Navíc mají přece Tu-160 proudový pokus o ruskou B-1. A to už i Blackjack sami považují za zastaralý a usilují o PAK-DA. Tu-95 je jistě ohromující a spolehlivý letoun, ale myslím že je fakt za zenitem. Obzvlášť, když se jedná o ryze vojenský stroj.

 • Vrata
  16:33 20.01.2015

  Poznamka ke koloniim. Dival jsem se shodou okolnosti pred par dny na WIKI na heslo"kolonie"ci "kolonialismus"a mam pocit, ze pod kolonii se radi i cela Sibir. Jinak ke koloniim USA - tam patrily tusim Filipiny, i kdyz pomerne kratkou dobu.

  Dodnes maji nektere Evropske staty a USA urcite plosne male zbytky kolonii (dejme tomu Francouzska Guayana, Britsky Diego Garcia a ostrovy na sever od nej, USA maji nekolik malych ostrovu v Karibiku a Tichem oceanu - nepatri tam Havaj, ktera je regulerni stat USA). Jinak, zda se, ze obyvatelstvo techto ostrovu prilis netouzi po samostatnosti i kdyz nejaci predstavitele techto snah se tam urcite najdou.

 • Todomatch
  16:15 20.01.2015

  to peter 123x:

  Kavkaz je národnostně velice pestrý, uvádí se až několik desítek národností. Čečensko má něco přes milion obyvatel (takže to včera na náměstí v Grozném byli asi protestovat všichni) koneckonců pod taktovkou Kadyrova a Putina s při některých příležitostech schází i více než 100% obyvatelstva. Dagestán má něco přes 2 miliony. Ingušsko půl milionu. Tak tihle tři by dali cca. 3,5 milionu. Ale republika Kavkaz by už dohromady pár milionů dala, ale co chudáci Gruzie a Arménie, těm by se tam asi nelíbilo. Pokud jde o ropu tak nejde jen o to co se těží přímo v Čečensku, ale i o ropu v přilehlém Kaspickém moři a té je údajně 130 miliard barelů, což řadí daná naleziště mezi největší ropné flusance na světě.

 • otecko
  15:48 20.01.2015

  Nerozumím v čláku tu ironii na TU 95, ano, je sice o 60 let staré éro, ale.... jak je na tom B52, pane Horváthe? A proč do článku o současných problémech s ruskými zbraněmi taháte ˇ68 už nechápu vůbec. A s našimi výdaji na obranu v úžasné výši 1,2% HDP bych raději šoupal nohama...

  Jako dříve narozený říkám, že dnes se moc nepíše o tom, co je ruský občan (ruskij čelavěk) schopen vydržet, sice je to již 73 roků, ale zavzpomínejte na blokádu Leningradu...ne, Rus nebude jíst, ale svou "ródinu" nevydá... jsou chybné úvahy, že rusové vymění svou hrdost za blahobyt. Dosud je nic nenutilo technologii, kterou nemají, vymýšlet, za ropu a plyn si jí na Západě koupili, teď to bude jiné, už letos to začne, v zemědělství - aby nemuseli kupovat potraviny z EU, a také v průmyslu, obávám se, že bude platit, pořekadlo o tom, že kdo e směje naposled....

  Ovšem, to nic nemění na tom, že sankce v nějaké formě být musí, a Rusové by měli z Donbasu odejít..

 • Todomatch
  15:38 20.01.2015

  to strikehawk:

  Rusko odmítá snahy okolních zemí o připojení se k němu? Tzn. že existují země, které se chtějí k Rusku připojit. Mohl byste mi uvést dvě tři, které se o to sanží a jsou Putinem odháněny?

 • Todomatch
  15:35 20.01.2015

  to semtam:

  Už si vzpomínám, bylo to jinak, Srbové Kosovské Albánce milovali a nešli spát, dokud jim nesplnili, co jim na očích viděli. Kosovští Albánci - nikdo neví, co to do nich vjelo - si z ničeho nic řekli, ne a dost, už jsme toho šťastného života zcela syti, chceme něco horšího a uzavřeli se v Kosovu a dodnes hořce litují a vzpomínají, jak se měli hezky, když jim Srbové dělali první poslední. Na Kavkaze je možná přítomnost Ruska žádoucí (kvůli stabilitě a bezpečí), pak je tedy asi žádoucí také přítomnost třeba USA v Iráku, Íránu. Libyi. Sýrii a jinde. Jinak USA na rozdíl od evropských mocností nikdy kolonie neměla a jejich federace je tvořena státy se stejným jazykem, stejným většinovým náboženstvím a stejnými kulturními návyky. Čína by vašemu tvrzení odpovídala lépe, ale je národnostně homogennější než Ruská federace i největší etnické menšiny tam vůči té čínské nemají více než 1,5%.

 • peter123x
  15:02 20.01.2015

  Tondomach. V Rusku sice ziju pocetne etnika,narody ci narodnosti. Ale zoberte do uvahy velkost jednotlivych populacii. Cukcovia, evenkovia,karelski fini,atd. No kolko ich asi je? Par tisic,desiatok tisic, ci stoviek tisic? To by mohli vytvorit max. neaky mestsky stat. Neberuc do uvahy dalsie aspekty. Ako je napr. to, zeby taketo ministatiky na vychode Sibiry v blizsej ci vzdialenejsej buducnosti mohla pohltit Cina. Jedina pocetna mensina su cecenci. A ty to aj davaju patricne najavo. Ine narodnosti si myslim, by nemali sancu dlhodobejsej samostatnej existencie, kedze maju pomerne nizku porodnost, ako aj priemerny vek dozitia.To by bolo za neaky cas zem nikoho.Takze jediny problem z dlhodobejsieho hladiska budu skor cecenci, ktory maju navrch s porodnostou.
  Inak s tou ropou ci plynom v okoli Cecenska, by som to nevidel az tak ruzovo. V porovnani zo Sibirou je to len taky flusanec...

 • strikehawk
  14:26 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  Jste úplně mimo realitu. Nejenže většina obyvatel vašich "odpadlých kolonií" např. ze střední Asie sní o znovuobnovení ekonomicko-politického rámce bývalého SSSR ale Rusko samo aktivně odmítá podobné pokusy o připojení aby nemuselo své bývalé republiky opětovně živit. Rusko je totiž dnes opravdu jinde a kromě snad pobaltských států neexistuje nástupnický stát bývalého SSSR kde by se obyvatelé měli lépe než v Rusku a to platí i o občanských svobodách. Ukrajina je příklad par excellence.
  Prosím nezaměňovat s EAU , která je postavena výlučně na ekonomické spolupráci a nikoliv na dorovnávání životní úrovně resp. platových standartů.

 • semtam
  14:21 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  Todomatch

  Zdravím Vás, u Vašeho komentáře máte mnoho nepřesností. Státy, který existují nadále na své koloniálním podstatě je nejen Rusko, ale i USA, Čína, atd. Tu kolonii samozřejmě berte s rezervou. Narážíme zde opět na častý mýtus, že RF chce něco obnovovat ve smyslu území. Pokud si přečtete různé analýzi a nebo lépe použijete svůj všeobecný přehled. Zjistíte, že se jedná o klam. Pokud narážíte na minulý rok, tak toto bylo způsobeno pocitem ohrožení než pocitem vlastnit a to je diametrální rozdíl. Vaše znalost kosovského problému je docela nedostatečná a proto doporučuji si ji osvěžit.
  Máte pravdu o neklidném kavkazu a pro celkovou bezpečnost regionu je ruská přítomnost docela žádoucí, pokud se na to díváte s humálního pohledu. Kavkaz je kraj mnohonárodnostní a války na severním Kavkaze i mezi národy Kavkazu zastaveny díky Rusku. Jinak by jsme byli svědky jakéhosi chalífátu se znaky IS. No a když jste zmínil EU, tak zrovna na rovnosti se nezakládá.

 • strikehawk
  14:01 20.01.2015

  odler

  výroční zpráva naší BIS o průmyslové špionáži ? To snad má být vtip ne? Mohl byste alespoň naznačit co by tady tak unikátního asi mohli okopírovat? Snad se zase dobře zasměju.........

 • Todomatch
  13:56 20.01.2015

  Rozpad Ruska si můžeme, nebo nemusíme přát, může nám to také být úplně fuk. Ono vůbec slovní spojení "Rozpad Ruska" zní divně. Proč by se mělo Rusko vlastně rozpadat? No ono se taky nebude rozpadat Rusko, ale Ruská federace, tedy poslední koloniální velmoc ve světě. Všechny ostatní koloniální říše se už dávno rozpadly. Tenhle moloch stále přežívá. Při rozpadu Sovětského svazu o některé kolonie přišel, jiné si udržel a některé by rád získal zpět. To je ale nemožné. Je to jako by Rakousko chtělo získat zpět Čechy a Slovensko a třeba i Maďarsko s tím, že přece Rakousko-Uhersko bylo fajn. Jo bylo, ale jen pro ně. Ruská federace je relikt, něco jako ryba "Latimérie podivná", která pochází snad až z období Devonu. Je tedy pravděpodobné, že Rusko zůstane Ruskem, ale zcela neruské državy ovládané Rusy přestože s ním nemají nic společného, ani kulturu, ani jazyk, ani náboženství se dřív nebo později od Ruska odtrhnou. Bude to jako s Kosovem. Srbové Kosovskými Albánci vždycky pohrdali a byly to pro ně špinavci druhé kategorie, zároveň jim ale chtěli vládnou a nutili je, aby Srbsko milovali, platili mu daně a sloužili v jeho armádě. S Dagestánem a Čečenskem je to podobné. Rusové lidmi "kavkazského vzhledu" hluboce pohrdají a v Rusku je pronásledují, šikanují, napadají a nezřídka i zabíjejí. Také je chtějí donutit, aby - ač jsou občané Ruské federace - nejezdili do Ruska a aby vůbec v rámci Ruské federace necestovali. Došlo to tak daleko, že SE dokonce sám Medveděv „vzepřel“ Putinově ruské nacionalistické rétorice a prozíravě proti těmto tendencím vystoupil a odmítl je s tím, že když jsou Čečenci občany Ruské federace, můžou se v jejím rámci pohybovat jak chtějí. Většina Rusů si to ale nemyslí, domnívají se že Čečenci mají držet hubu, sedět v Čečně, makat na Rusko a nechat si jím pod zadkem ukrást všechnu ropu. Čečenská ropa Rusům na rozdíl od Čečenců nevadí. Dagestán je to samé. Situace je navíc natolik vyhrocená, že ve vojenském okruhu kam spadá právě Čečna a Dagestán je v armádě tak protiruské klima, že se ruští branci děsí, že by je vojenská služba zavála právě tam. Dagestánci a Čečenci ruské nováčky všemožné šikanují a ponižují. Na webu jsou fotky zbitých ruských námořníků, kteří museli ze svých těl vyskládat na palubě vojenské lodi nápis DAG jako Dagestán. Nebo jim podobný nápis načmárali Dagestánci na hlavu jako zde http://goo.gl/8RFWe4.... Může to být fake, ale problémy tohoto typu tam prostě jsou. A různých oblastí a podoblastí, nad kterými Rusko drží moc je mnohem víc. Rusko by mělo být Ruskem a Rusové by měli žít a vládnout na svém území, ale to by přišli o obrovskou část území své momentální říše a také o obrovské nerostné bohatství, které si nyní uzurpují. Takže nemá smysl mluvit o rozpadu Ruska, ale Ruské federace. Evropská metoda, kdy se země rozejdou a zase sejdou v rámci Evropské unie v Rusku fungovat asi nebude. Evropské národy jsou si jakž takž blízké a do EU chtějí, neruské národy se asi sjednocovat kolem Ruska chtít nebudou, navíc vědí, že by pro Rusko nebyly rovnocennými partnery, ale jeho podřízení. Těžko říct, jak to bude Rusko řešit. Silou už to asi nepůjde. V Čečensku je dnes u moci muslim Kadyrov, který sice drží promoskevskou linii a odměnou mu za to je, že je vlastně neomezeným vládcem nad životem a smrtí Čečenců. Rusko-kavkazská nevraživost má však staletou tradici a z nových přátel se mohou stát staří nepřátelé doslova přes noc.

 • David
  13:54 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  K těm vojenským výdajům - ona ruská 4% HDP nejsou nijak výjimečná.USA vydávají zhruba podobné procento. Ovšem ruský HDP je stále velice nízký - a to především po přepočtu na obyvatele. Ostatně, za éry Sovětského svazu se ty výdaje pohybovaly kolem 20%! Mnohem vyšší procento HDP vydává třeba Saúdská Arábie či Omán, nemluvě o státech typu Severní Koreje. Nicméně je nutno podotknout, že ekonomiky s etatistickými prvky a atypickými příjmy (ropa atd), snadněji koncentrují prostředky na zbrojení.
  A co se přezbrojení ruské armády týče - většina přezbrojovacích programů již byla zahájena, většina i dotažena do konce. Takže lze předpokládat, že ruská armáda se přezbrojí, ale ne v tak velkých počtech, jak bylo plánováno. Jsem docela zvědav, jak se to dotkne např. tanku Armata. A v omezené míře bude používána i dnešní technika, často s modernizačním potenciálem.
  Je třeba si uvědomit, že spolu s modernizací Rusko plánovalo omezení počtu početních stavů

 • JirkaM
  13:28 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  Nikdy jsem nepochopil, jak dobře funguje strašení Ruskem. Rusové opravdu mají zastaralou armádu jak se píše v článku a na její obnovu věnují jen malý zlomek toho co země NATO.

  Shrnuté to je tady:
  http://armata.cz/ruska-hrozba-...

  Na druhou stranu, napadnout Rusko s jeho jadernými zbraněmi a k vzhledem tomu jak si Rusové vedli zatím ve všech obranných válkách by mohl jen šílenec.

 • odler
  13:15 20.01.2015

  Co se týče diskutované technologické soběstačnosti Ruska , tak to vidím jako naprostou sci-fi. Například počet podaných patentů v přepočtu na milion obyvatel je v Rusku asi 100x nižší než v EU nebo USA. Dokonce je na tom lépe i Bulharsko:

  http://www.mmspektrum.com/cont...

  Podmínky pro vědu a výzkum v Rusku jsou takové, že kdo něco umí, ostošest utíká na západ. Omezené prostředky, byrokracie a šlendrián brání i v pouhém zavádění nových technologií, předpokládám, že ruský vývoj - ať už na poli vojenském nebo civilním - je víceméně jen "kosmetickou" záležitostí, od které ani v Rusku nikdo nic moc nečeká. A i když něco vyvinou, na západě už to dávno mají. Podle mě spíše sázejí na průmyslovou špionáž, ta je vyjde levněji - viz například poslední výroční zpráva BIS.

  Co se týče potravinové soběstačnosti, tak mlhavě si vybavuji, že Rusko dováží snad polovinu svých potravin a drtivou většinu zemědělských strojů. To nemohou nahradit vlastními zdroji, pokud si nechtějí hrát na "soběstačnou" KLDR a vrátit se do doby kamenné.

 • semtam
  13:03 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  peter123x

  JJ na to máme talent. Z menšího nepřítele ho dokážeme přeměnit na devíti hlavou saň.

 • semtam
  13:00 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  Jestliže RF dává "jen" 4% HDP, tak to není ještě tak závratné číslo aby to mělo na ekonomiku vyčerpávající vliv. I když slabá ekonomika si moc vyskakovat nemůže. Dle článku 10% nově vyráběné techniky pro armádu má díly z dovozu. Mezi nimi i západní systémy.
  U toho se pozastavím, proč by Rusko kupovalo od zemí vojenský materiál s kterými chtějí vést válku jak někteří propagandisté tvrdí?

  Sankce zpomalí zbrojení, ale nabízí se otázka jak Rusko dožene v čem zaostávalo? Jedna věc je ta, že osloví ostatní země jako je třeba BRICS i když jejich technologie nedosahuje západu. Jako alternativa by tyto země mohlay posloužit. Dále se nabízí čínské řešení kopírky, což dokáže přinést také své ovoce. Poslední je cesta vlastního vývoje, ale ten bez injekce know-how bude pozadu. Typoval bych něco mezi kopírkou a vlastním vývojem plus menší akvizice ze zemí BRICS, apod.

 • peter123x
  12:47 20.01.2015

  No rozpad Ruska by nam mohol priniest problemy este z jednej strany, ktora sa celkom opomina. Netreba zabudat, ze Rusko ma najvacsiu populaciu moslimov z nemoslimskych krajin. Odhaduje sa az 20 mil. Ved aj na minulej demonstracii v Groznom proti karilaturam, bolo zevraj okolo 1 mil ludi. Ak sa teda Rusko rozpadne tak s urcitou pravdepodobnostou vznikne jeden pomerne velky a cisto moslimsky stat,priamo na hraniciach Europy,a este aj celkom dobre vyzbrojeny,dokonca s moznostou vlastnictva jadrovych zbrani. A to si myslim nezela asi nikto. Cecenci su jeden z najmilitantnejsich etnik v sirokej oblasti. Vyse 1000 ich momentalne bojuje v IS, co je najpocetnejsia cudzokrajna entita, a este aj medzi ostatnymi tamojsimi bojovnikmi maju povest velmi odhodlanych a obavanych bojovnikov . Dokonca sa jeden cecen uz vypracoval az na popredneho vodcu IS. Takze aby sme nakoniec zanikom jedneho nepriatela zaroven neziskali dalsieho minimalne rovnako tak nebezpecneho a este nevypocitatelnejsieho.

 • Argonaut.CZ
  12:33 20.01.2015

  Náš export do Ruska se v posledních letech pohyboval kolem 6 000 mil. USD (tedy kolem 6 miliard dolarů). Což zas není tak málo, aby to nebolelo.

 • liberal shark
  12:09 20.01.2015

  A ještě dodám jedno - náš export do Ruska není nijak významný (pár procent), takže jeho ztráta by nebyla nijak fatální.

 • liberal shark
  12:08 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  Přát si úplný rozpad Ruska asi není rozumné protože a) možná nestabilita, konflikty, proliferace ZHN, b) zmizí jeden z faktorů, které spoluvytváří světovou rovnováhu, ostatní velké státy by se mohly tím více utrhnout ze řetězu.

  Zbrojní autarkie není v zájmu Ruska protože zmizí tlak na cenu a technický vývoj. Ruské MNO bude nevolníkem tamního vojensko-průmyslového komplexu.

 • Argonaut
  11:47 20.01.2015

  Ruský zbrojní průmysl: přehnaná očekávání?

  http://www.sekuritaci.cz/rusky...

 • Kozlus
  11:39 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  Pro Rusko je to samozrejme dalsi impulz ke kompletni samostatnosti v teto oblasti. Nezapominejte, ze uz ta smlouva na Mistraly se v dobe podepsani moc nelibila. Slo ale o import technologii. Uz peknych par let se Rusko o tu nezavysloat na EU/zapadu snazi a postupuje v tom. A presne jak pise Deutschmann, se Rusko postupne stane sobestacnym, coz samozrejme bude skoda pro nase technologicke firmy. A myslite, ze nase firma jen tak najde jine odbytiste? To uz by tam ta firma asi dodavala davno, ne? Ten narust Ruske sobestacnosti bude znamenat sirsi nabidku jejich exportnich zbranovych technologii - to nasim firmam opet nepomuze.

  Jen me tak napadlo: K cemu bude EU levna pracovni sila, kdyz uz takhle jsou tady spousty nezamestnanych?? Co to je za blbost? To jako budeme opakovat tu sebevrazednou politiku s pristehovalcema?

 • Firefighter
  11:35 20.01.2015

  No, Ziggy, zajímavej názor až na jedno malé opomenutí.
  Ruský národ, a to je známé a lehce dokladovatelné, se nesesype ani v největší bídě, protože s krátkými přestávkami žijí v bídě téměř pořád. Za to my jsme až zhoubně navyklí na luxus a pohodlí, kterého se sami nesmyslnými sankcemi zbavíme. A když se podívám na historii jakýchkoliv sankcí, tak jediné, co vyvolaly byla válka. V žádném případě nepodceňovat Rusa, a už vůbec ne v jejich soběstačnosti. V tomhle nesaháme rusům ani po kotníky. Sami bychom měli problém při globální mimořádné události dovážet potraviny a jiné zboží. Zatímco rus bude na bramborech klidně vodce dalších sto let, stejně jako do teď.

 • Deutschmann
  11:08 20.01.2015

  Ziggy, zajímavý názor.
  Podle vašeho názoru jste zapomněl zmínit že by Evropa získala část jaderných zbraní. Zbytek by někdo výhodně prodal nespolehlivým státům, nebo snad dokonce i teroristům. Otázka je zda by to ve finále Evropa vyhrála.

  Napadá mě ještě jedno řešení.
  Rusové by se nesesypali a stal bych se z nich naprosto soběstačný stát. Evropa by neměla kam vyvážet. Takže nakonec by na tom vydělal rus a Evropa by ostrouhala.

 • Kozlus
  10:52 20.01.2015
  Oblíbený příspěvek

  Zajimalo by me, kam lidi jako Ziggy na tyhle fantasmagorie chodi. To musi byt dobrej matros:)

 • Ziggy
  10:48 20.01.2015

  No jo, celkom prijemne citanie, ako sa niekto topy v problemoch. Inak by podla mna bolo vhodne ponechat uz uvalene sankcie v platnosti aj potom ak by sa eventualne rusaci stiahli z Ukrajiny a odovzdali aj Krym. A nechat ich vykrvacat az do zdarneho konca( uplneho rozpadu Ruska)A to nemusi byt otazka niekolkych rokov, ale skor mesiacov. A potom z jednotlivymi fragmentami co by ostali, a boli by ochotne,tak neako zaclenit do spoluprace v ramci EU. A tie casti, ktore by sa neako priecili tak jednoducho izolovat, ved hlad by ich naucil a prisli by nakoniec i tak s prosikom o spolupracu. Takto by sa Europa dostala lacno k nerastnym surovinam a pracovnej sile a zaroven by sa zbavila zakerneho nepriatela na vychodnych hraniciach...

 • liberal shark
  09:15 20.01.2015

  Realistický článek. Například senzory ruských systémů pro noční vidění se dováží z Francie. Myslím, že embargo na jejich vývoz by ruskou produkci zbraní poškodilo více, než zmrazená dodávka lodí Mistral.