Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy
- 20. 1. 2015
- 215 komentářů
- Ivo Horváth
Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je podle ruského serveru Sputnik International z dovozu a jejich import se zastavil kvůli současným sankcím. Ruští vývojoví inženýři proto hledají různá náhradní řešení.
Ruská vojenská modernizace trpí sankcemi
Ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov podle Sputnik International doslova uvedl, že nebude možné v letošním roce realizovat nákupy pro armádu v takovém míře, jak bylo původně plánováno.
Ambice navýšit letošní armádní nákupy ve srovnání s minulým rokem o dvacet procent se proto možná nepodaří naplnit a jedinou možností je hledat pro zahraniční bojové systémy či jejich komponenty alternativu v podobě dílů z domácího trhu, což není vždy snadné.
Problém je poměrně závažný i z toho důvodu, že otázka modernizace je pro ruskou armádu velice závažným tématem. Jen třicet procent techniky odpovídá současným trendům a nárokům.
Zbytek tvoří často velice zastaralé vybavení mnohdy pamatující časy bývalého SSSR. Poměrně ambiciózní plány počítaly s tím, že do roku 2020 bude zhruba 70 % veškeré armádní techniky odpovídat současným technickým požadavkům.
Ukázka techniky na Krymu
I když jsme například při obsazování Krymu viděli v televizním zpravodajství ruské vojáky vybavené moderní technikou, šlo pouze o elitní jednotky, které jsou v případě přezbrojování u každé armády na prvním místě.
Ruská armáda se snaží demonstrovat po světě svou sílu a mnohdy k tomu využívá techniku z dob SSSR. Takovým typickým a doslova globálním přízrakem je například bombardér Tu-95, který pravidelně již několik let testuje vzdušnou obranu různých zemí – zejména členských států NATO.
Přestože se jedná o nosič jaderných zbraní, jde o jednu z mnoha ukázek zastaralé techniky, představující nostalgické vzpomínky na časy studené války, kdy mělo vyzbrojování zelenou – a dá se říci, že sovětská ekonomika se tehdy doslova uzbrojila ke kolapsu.
I když mnozí Rusové při pohledu na techniku z dob zašlé slávy sovětského impéria vzpomínají s nostalgií jako na časy své největší slávy, v mnoha dalších zemích vzbuzuje pohled na tuto techniku jiné asociace. Ať už jde například o Maďarsko v roce 1956 či Československou v roce 1968.
Techniku, kterou jsme viděli při odsunu sovětských vojsk začátkem devadesátých let u nás, jsme pak vídali jen o několik let později na záběrech televizního zpravodajství z konfliktu v Čečensku. Zastaralé vybavení ruské armády pak bylo pomalu jedinou úsměvnou věcí na celé události a ilustrovalo minimálně technologický úpadek kdysi nejmocnější armády světa.
Po čečenském konfliktu pak aktivity ruské armády začaly plnit titulní strany novin v souvislosti s konfliktem v Jižní Osetii. Nicméně ani tam nebylo vidět, že by se ruská vojenská technika dočkala výraznější obměny.
O to větším překvapením byly zmíněné televizní záběry z obsazovaní strategicky důležitého Krymu. Doslova v přímém přenosu jsme měli možnost vidět tu část pozemních sil, která již modernizací prošla.
Několik paralelních Krymů
Moskva chce být připravená a dostatečně vyzbrojená tak, aby mohla řešit hned několik „Krymů" zároveň. Takovým počtem moderní techniky však současná ruská armáda nedisponuje. A protože nový Krym může být v Severním ledovém oceánu, u hranic s Čínou či kdekoli jinde, nestačí jen modernizovat pozemní síly.
Navíc armádní analytici se v Moskvě domnívají, že někdy v letech 2020 – 2025 by mohl vypuknout možná i nový globální konflikt, tedy jakási 3. světová válka, kterou jsme očekávali již v časech RVHP při naprosto jiné situaci.
Někdejší převážně bipolární uspořádání světa se změnilo a jedním z milníků bylo nepochybně 11. září 2001, i když to se Ruska primárně netýkalo, svět se jednoduše po tomto termínu změnil.
Kromě útoku na newyorská dvojčata také anexe Krymu, využití dronů nejen v Iráku či v Afghánistánu nebo expanze Islámského státu jsou jakousi hořkou ochutnávkou toho, jakou esenci by mohly mít budoucí vojenské konflikty včetně těch s globálními důsledky.
To vše jednoduše ukazuje, na jaké typy bojových situací musejí být moderní bezpečnostní síly připraveny a požadavky na technologicky vyspělé zbraňové systémy se jednoduše stupňují.
To si nepochybně uvědomují vojenští analytici kdekoli na světě včetně těch, kteří sedí v Kremlu.
Současné sankce je přitom možné ve vyzbrojování považovat za nikoli nepřekonatelnou překážku ve snaze Ruska vybudovat jednu z nejmodernějších armád světa (mezi nejsilnější vojenská uskupení nepochybně nepřestala patřit ani po pádu železné opony).
Závody ve zbrojení Rusko nevyhrává
Současná míra zbrojení v Rusku představuje podle SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) za rok 2013 4,1 % HDP. Pokud bychom měli ale porovnat výdaje na zbrojení v poměru k výši HDP u různých zemí světa, je Rusko v tomto směru až na deváté pozici.
Rusko loni podle SIPRI vydalo na armádu 87,8 miliardy dolarů. Tato částka byla poměrně nízká i ve srovnání s Čínou, která je obávaným sousedem Ruska na východních hranicích. Obranný rozpočet Pekingu byl ve stejném období víc než dvojnásobný a dosáhl částky 188 miliard dolarů.
V Rusku tedy mají, co dohánět, ale každý dolar, nebo spíše rubl vydaný na obranu, bude nutné ubrat někde jinde. Rovněž hrozí, že se ruská ekonomika jednoduše uzbrojí jako před koncem studené války.
Peníze přidané obraně mohou pochopitelně způsobit například různé sociální nepokoje atd. A aby situace nebyla tak jednoduchá, vedle chybějících komponentů ze zahraničí se Rusko musí potýkat s dalším problémem – poměrně nízké vývozní ceny ropy znamenají výrazný výpadek exportních příjmů.
Jenže války si jednoduše nevybírají, v jaké ekonomické situaci se ta či ona země zrovna nachází. Navíc se války často vedou kvůli špatné ekonomické situaci – ukázat na konkrétního nepřítele spolehlivě odvede pozornost od nespokojenosti s vlastní vládou.
Řada válek se také vede za účelem zvýšení národního bohatství – typickou ukázkou takového potenciálního konfliktu je oblast okolo severního pólu s nevídanými zásobárnami ropy, kde se Rusko hlásí a bude vedle dalších států hlásit o slovo i nadále.
Související články
Ruská armáda modernizuje tanky T-72
V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...
- 02.01.2015
- 128 komentářů
- Jan Grohmann
Dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A poprvé ve vzduchu
Před pár dny se dostalo poprvé do vzduchu ruské dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A. Jedná se o ...
- 05.01.2015
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy
Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...
- 13.01.2015
- 74 komentářů
- Jan Grohmann
Berjev A-100 Premier: Nový ruský AWACS na obzoru
V letošním roce ruské letectvo, resp. Státní letecké testovací centrum v Achtubinsku, začne s ...
- 14.01.2015
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Nikdy jsem nepochopil, jak dobře funguje strašení Ruskem. Rusové opravdu mají zastaralou armádu jak se píše v článku a na její obnovu věnují jen malý zlomek toho co země ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdy jsem nepochopil, jak dobře funguje strašení Ruskem. Rusové opravdu mají zastaralou armádu jak se píše v článku a na její obnovu věnují jen malý zlomek toho co země NATO.
Shrnuté to je tady:
http://armata.cz/ruska-hrozba-...
Na druhou stranu, napadnout Rusko s jeho jadernými zbraněmi a k vzhledem tomu jak si Rusové vedli zatím ve všech obranných válkách by mohl jen šílenec.Skrýt celý příspěvekCo se týče diskutované technologické soběstačnosti Ruska , tak to vidím jako naprostou sci-fi. Například počet podaných patentů v přepočtu na milion obyvatel je v Rusku asi 100x ...Zobrazit celý příspěvek
Co se týče diskutované technologické soběstačnosti Ruska , tak to vidím jako naprostou sci-fi. Například počet podaných patentů v přepočtu na milion obyvatel je v Rusku asi 100x nižší než v EU nebo USA. Dokonce je na tom lépe i Bulharsko:
http://www.mmspektrum.com/cont...
Podmínky pro vědu a výzkum v Rusku jsou takové, že kdo něco umí, ostošest utíká na západ. Omezené prostředky, byrokracie a šlendrián brání i v pouhém zavádění nových technologií, předpokládám, že ruský vývoj - ať už na poli vojenském nebo civilním - je víceméně jen "kosmetickou" záležitostí, od které ani v Rusku nikdo nic moc nečeká. A i když něco vyvinou, na západě už to dávno mají. Podle mě spíše sázejí na průmyslovou špionáž, ta je vyjde levněji - viz například poslední výroční zpráva BIS.
Co se týče potravinové soběstačnosti, tak mlhavě si vybavuji, že Rusko dováží snad polovinu svých potravin a drtivou většinu zemědělských strojů. To nemohou nahradit vlastními zdroji, pokud si nechtějí hrát na "soběstačnou" KLDR a vrátit se do doby kamenné.Skrýt celý příspěvekJestliže RF dává "jen" 4% HDP, tak to není ještě tak závratné číslo aby to mělo na ekonomiku vyčerpávající vliv. I když slabá ekonomika si moc vyskakovat nemůže. Dle článku 10% ...Zobrazit celý příspěvek
Jestliže RF dává "jen" 4% HDP, tak to není ještě tak závratné číslo aby to mělo na ekonomiku vyčerpávající vliv. I když slabá ekonomika si moc vyskakovat nemůže. Dle článku 10% nově vyráběné techniky pro armádu má díly z dovozu. Mezi nimi i západní systémy.
U toho se pozastavím, proč by Rusko kupovalo od zemí vojenský materiál s kterými chtějí vést válku jak někteří propagandisté tvrdí?
Sankce zpomalí zbrojení, ale nabízí se otázka jak Rusko dožene v čem zaostávalo? Jedna věc je ta, že osloví ostatní země jako je třeba BRICS i když jejich technologie nedosahuje západu. Jako alternativa by tyto země mohlay posloužit. Dále se nabízí čínské řešení kopírky, což dokáže přinést také své ovoce. Poslední je cesta vlastního vývoje, ale ten bez injekce know-how bude pozadu. Typoval bych něco mezi kopírkou a vlastním vývojem plus menší akvizice ze zemí BRICS, apod.Skrýt celý příspěvekNo rozpad Ruska by nam mohol priniest problemy este z jednej strany, ktora sa celkom opomina. Netreba zabudat, ze Rusko ma najvacsiu populaciu moslimov z nemoslimskych krajin. ...Zobrazit celý příspěvek
No rozpad Ruska by nam mohol priniest problemy este z jednej strany, ktora sa celkom opomina. Netreba zabudat, ze Rusko ma najvacsiu populaciu moslimov z nemoslimskych krajin. Odhaduje sa az 20 mil. Ved aj na minulej demonstracii v Groznom proti karilaturam, bolo zevraj okolo 1 mil ludi. Ak sa teda Rusko rozpadne tak s urcitou pravdepodobnostou vznikne jeden pomerne velky a cisto moslimsky stat,priamo na hraniciach Europy,a este aj celkom dobre vyzbrojeny,dokonca s moznostou vlastnictva jadrovych zbrani. A to si myslim nezela asi nikto. Cecenci su jeden z najmilitantnejsich etnik v sirokej oblasti. Vyse 1000 ich momentalne bojuje v IS, co je najpocetnejsia cudzokrajna entita, a este aj medzi ostatnymi tamojsimi bojovnikmi maju povest velmi odhodlanych a obavanych bojovnikov . Dokonca sa jeden cecen uz vypracoval az na popredneho vodcu IS. Takze aby sme nakoniec zanikom jedneho nepriatela zaroven neziskali dalsieho minimalne rovnako tak nebezpecneho a este nevypocitatelnejsieho.Skrýt celý příspěvek
Náš export do Ruska se v posledních letech pohyboval kolem 6 000 mil. USD (tedy kolem 6 miliard dolarů). Což zas není tak málo, aby to nebolelo.
Náš export do Ruska se v posledních letech pohyboval kolem 6 000 mil. USD (tedy kolem 6 miliard dolarů). Což zas není tak málo, aby to nebolelo.
Přát si úplný rozpad Ruska asi není rozumné protože a) možná nestabilita, konflikty, proliferace ZHN, b) zmizí jeden z faktorů, které spoluvytváří světovou rovnováhu, ostatní velké ...Zobrazit celý příspěvek
Přát si úplný rozpad Ruska asi není rozumné protože a) možná nestabilita, konflikty, proliferace ZHN, b) zmizí jeden z faktorů, které spoluvytváří světovou rovnováhu, ostatní velké státy by se mohly tím více utrhnout ze řetězu.
Zbrojní autarkie není v zájmu Ruska protože zmizí tlak na cenu a technický vývoj. Ruské MNO bude nevolníkem tamního vojensko-průmyslového komplexu.Skrýt celý příspěvekRuský zbrojní průmysl: přehnaná očekávání?
http://www.sekuritaci.cz/rusky...Ruský zbrojní průmysl: přehnaná očekávání?
http://www.sekuritaci.cz/rusky...Pro Rusko je to samozrejme dalsi impulz ke kompletni samostatnosti v teto oblasti. Nezapominejte, ze uz ta smlouva na Mistraly se v dobe podepsani moc nelibila. Slo ale o import ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Rusko je to samozrejme dalsi impulz ke kompletni samostatnosti v teto oblasti. Nezapominejte, ze uz ta smlouva na Mistraly se v dobe podepsani moc nelibila. Slo ale o import technologii. Uz peknych par let se Rusko o tu nezavysloat na EU/zapadu snazi a postupuje v tom. A presne jak pise Deutschmann, se Rusko postupne stane sobestacnym, coz samozrejme bude skoda pro nase technologicke firmy. A myslite, ze nase firma jen tak najde jine odbytiste? To uz by tam ta firma asi dodavala davno, ne? Ten narust Ruske sobestacnosti bude znamenat sirsi nabidku jejich exportnich zbranovych technologii - to nasim firmam opet nepomuze.
Jen me tak napadlo: K cemu bude EU levna pracovni sila, kdyz uz takhle jsou tady spousty nezamestnanych?? Co to je za blbost? To jako budeme opakovat tu sebevrazednou politiku s pristehovalcema?Skrýt celý příspěvekNo, Ziggy, zajímavej názor až na jedno malé opomenutí. Ruský národ, a to je známé a lehce dokladovatelné, se nesesype ani v největší bídě, protože s krátkými přestávkami žijí v ...Zobrazit celý příspěvek
No, Ziggy, zajímavej názor až na jedno malé opomenutí.
Ruský národ, a to je známé a lehce dokladovatelné, se nesesype ani v největší bídě, protože s krátkými přestávkami žijí v bídě téměř pořád. Za to my jsme až zhoubně navyklí na luxus a pohodlí, kterého se sami nesmyslnými sankcemi zbavíme. A když se podívám na historii jakýchkoliv sankcí, tak jediné, co vyvolaly byla válka. V žádném případě nepodceňovat Rusa, a už vůbec ne v jejich soběstačnosti. V tomhle nesaháme rusům ani po kotníky. Sami bychom měli problém při globální mimořádné události dovážet potraviny a jiné zboží. Zatímco rus bude na bramborech klidně vodce dalších sto let, stejně jako do teď.Skrýt celý příspěvekZiggy, zajímavý názor. Podle vašeho názoru jste zapomněl zmínit že by Evropa získala část jaderných zbraní. Zbytek by někdo výhodně prodal nespolehlivým státům, nebo snad dokonce ...Zobrazit celý příspěvek
Ziggy, zajímavý názor.
Podle vašeho názoru jste zapomněl zmínit že by Evropa získala část jaderných zbraní. Zbytek by někdo výhodně prodal nespolehlivým státům, nebo snad dokonce i teroristům. Otázka je zda by to ve finále Evropa vyhrála.
Napadá mě ještě jedno řešení.
Rusové by se nesesypali a stal bych se z nich naprosto soběstačný stát. Evropa by neměla kam vyvážet. Takže nakonec by na tom vydělal rus a Evropa by ostrouhala.Skrýt celý příspěvekNo jo, celkom prijemne citanie, ako sa niekto topy v problemoch. Inak by podla mna bolo vhodne ponechat uz uvalene sankcie v platnosti aj potom ak by sa eventualne rusaci stiahli ...Zobrazit celý příspěvek
No jo, celkom prijemne citanie, ako sa niekto topy v problemoch. Inak by podla mna bolo vhodne ponechat uz uvalene sankcie v platnosti aj potom ak by sa eventualne rusaci stiahli z Ukrajiny a odovzdali aj Krym. A nechat ich vykrvacat az do zdarneho konca( uplneho rozpadu Ruska)A to nemusi byt otazka niekolkych rokov, ale skor mesiacov. A potom z jednotlivymi fragmentami co by ostali, a boli by ochotne,tak neako zaclenit do spoluprace v ramci EU. A tie casti, ktore by sa neako priecili tak jednoducho izolovat, ved hlad by ich naucil a prisli by nakoniec i tak s prosikom o spolupracu. Takto by sa Europa dostala lacno k nerastnym surovinam a pracovnej sile a zaroven by sa zbavila zakerneho nepriatela na vychodnych hraniciach...Skrýt celý příspěvek
Realistický článek. Například senzory ruských systémů pro noční vidění se dováží z Francie. Myslím, že embargo na jejich vývoz by ruskou produkci zbraní poškodilo více, než ...Zobrazit celý příspěvek
Realistický článek. Například senzory ruských systémů pro noční vidění se dováží z Francie. Myslím, že embargo na jejich vývoz by ruskou produkci zbraní poškodilo více, než zmrazená dodávka lodí Mistral.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...