Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy

Foto: Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo
Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo

Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je podle ruského serveru Sputnik International z dovozu a jejich import se zastavil kvůli současným sankcím. Ruští vývojoví inženýři proto hledají různá náhradní řešení.

Ruská vojenská modernizace trpí sankcemi

Ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov podle Sputnik International doslova uvedl, že nebude možné v letošním roce realizovat nákupy pro armádu v takovém míře, jak bylo původně plánováno.

Ambice navýšit letošní armádní nákupy ve srovnání s minulým rokem o dvacet procent se proto možná nepodaří naplnit a jedinou možností je hledat pro zahraniční bojové systémy či jejich komponenty alternativu v podobě dílů z domácího trhu, což není vždy snadné. 

Problém je poměrně závažný i z toho důvodu, že otázka modernizace je pro ruskou armádu velice závažným tématem. Jen třicet procent techniky odpovídá současným trendům a nárokům.

Zbytek tvoří často velice zastaralé vybavení mnohdy pamatující časy bývalého SSSR. Poměrně ambiciózní plány počítaly s tím, že do roku 2020 bude zhruba 70 % veškeré armádní techniky odpovídat současným technickým požadavkům.

Ukázka techniky na Krymu

I když jsme například při obsazování Krymu viděli v televizním zpravodajství ruské vojáky vybavené moderní technikou, šlo pouze o elitní jednotky, které jsou v případě přezbrojování u každé armády na prvním místě.

Ruská armáda se snaží demonstrovat po světě svou sílu a mnohdy k tomu využívá techniku z dob SSSR. Takovým typickým a doslova globálním přízrakem je například bombardér Tu-95, který pravidelně již několik let testuje vzdušnou obranu různých zemí – zejména členských států NATO.

Přestože se jedná o nosič jaderných zbraní, jde o jednu z mnoha ukázek zastaralé techniky, představující nostalgické vzpomínky na časy studené války, kdy mělo vyzbrojování zelenou – a dá se říci, že sovětská ekonomika se tehdy doslova uzbrojila ke kolapsu.

I když mnozí Rusové při pohledu na techniku z dob zašlé slávy sovětského impéria vzpomínají s nostalgií jako na časy své největší slávy, v mnoha dalších zemích vzbuzuje pohled na tuto techniku jiné asociace. Ať už jde například o Maďarsko v roce 1956 či Československou v roce 1968.

Techniku, kterou jsme viděli při odsunu sovětských vojsk začátkem devadesátých let u nás, jsme pak vídali jen o několik let později na záběrech televizního zpravodajství z konfliktu v Čečensku. Zastaralé vybavení ruské armády pak bylo pomalu jedinou úsměvnou věcí na celé události a ilustrovalo minimálně technologický úpadek kdysi nejmocnější armády světa.

Po čečenském konfliktu pak aktivity ruské armády začaly plnit titulní strany novin v souvislosti s konfliktem v Jižní Osetii. Nicméně ani tam nebylo vidět, že by se ruská vojenská technika dočkala výraznější obměny.

O to větším překvapením byly zmíněné televizní záběry z obsazovaní strategicky důležitého Krymu. Doslova v přímém přenosu jsme měli možnost vidět tu část pozemních sil, která již modernizací prošla.

Několik paralelních Krymů

Moskva chce být připravená a dostatečně vyzbrojená tak, aby mohla řešit hned několik „Krymů" zároveň. Takovým počtem moderní techniky však současná ruská armáda nedisponuje. A protože nový Krym může být v Severním ledovém oceánu, u hranic s Čínou či kdekoli jinde, nestačí jen modernizovat pozemní síly.

Navíc armádní analytici se v Moskvě domnívají, že někdy v letech 2020 – 2025 by mohl vypuknout možná i nový globální konflikt, tedy jakási 3. světová válka, kterou jsme očekávali již v časech RVHP při naprosto jiné situaci.

Někdejší převážně bipolární uspořádání světa se změnilo a jedním z milníků bylo nepochybně 11. září 2001, i když to se Ruska primárně netýkalo, svět se jednoduše po tomto termínu změnil.

Kromě útoku na newyorská dvojčata také anexe Krymu, využití dronů nejen v Iráku či v Afghánistánu nebo expanze Islámského státu jsou jakousi hořkou ochutnávkou toho, jakou esenci by mohly mít budoucí vojenské konflikty včetně těch s globálními důsledky.

To vše jednoduše ukazuje, na jaké typy bojových situací musejí být moderní bezpečnostní síly připraveny a požadavky na technologicky vyspělé zbraňové systémy se jednoduše stupňují.

To si nepochybně uvědomují vojenští analytici kdekoli na světě včetně těch, kteří sedí v Kremlu.

Současné sankce je přitom možné ve vyzbrojování považovat za nikoli nepřekonatelnou překážku ve snaze Ruska vybudovat jednu z nejmodernějších armád světa (mezi nejsilnější vojenská uskupení nepochybně nepřestala patřit ani po pádu železné opony).

Závody ve zbrojení Rusko nevyhrává

Současná míra zbrojení v Rusku představuje podle SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) za rok 2013 4,1 % HDP. Pokud bychom měli ale porovnat výdaje na zbrojení v poměru k výši HDP u různých zemí světa, je Rusko v tomto směru až na deváté pozici.

Rusko loni podle SIPRI vydalo na armádu 87,8 miliardy dolarů. Tato částka byla poměrně nízká i ve srovnání s Čínou, která je obávaným sousedem Ruska na východních hranicích. Obranný rozpočet Pekingu byl ve stejném období víc než dvojnásobný a dosáhl částky 188 miliard dolarů.

V Rusku tedy mají, co dohánět, ale každý dolar, nebo spíše rubl vydaný na obranu, bude nutné ubrat někde jinde. Rovněž hrozí, že se ruská ekonomika jednoduše uzbrojí jako před koncem studené války.

Peníze přidané obraně mohou pochopitelně způsobit například různé sociální nepokoje atd. A aby situace nebyla tak jednoduchá, vedle chybějících komponentů ze zahraničí se Rusko musí potýkat s dalším problémem – poměrně nízké vývozní ceny ropy znamenají výrazný výpadek exportních příjmů.

Jenže války si jednoduše nevybírají, v jaké ekonomické situaci se ta či ona země zrovna nachází. Navíc se války často vedou kvůli špatné ekonomické situaci – ukázat na konkrétního nepřítele spolehlivě odvede pozornost od nespokojenosti s vlastní vládou.

Řada válek se také vede za účelem zvýšení národního bohatství – typickou ukázkou takového potenciálního konfliktu je oblast okolo severního pólu s nevídanými zásobárnami ropy, kde se Rusko hlásí a bude vedle dalších států hlásit o slovo i nadále.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A poprvé ve vzduchu

Před pár dny se dostalo poprvé do vzduchu ruské dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A. Jedná se o ...

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...

Berjev A-100 Premier: Nový ruský AWACS na obzoru

V letošním roce ruské letectvo, resp. Státní letecké testovací centrum v Achtubinsku, začne s ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Superme
  20:46 22.01.2015

  No obhajovat zde Pussy Riot, to může opravdu pouze Todomatch. Ještě, že nejenom mnoho lidí v ČR, ale také v Evropě nespadlo takto morálně na dno. Obhajovat děvky, co šukaj těhotný? ...Zobrazit celý příspěvek

  No obhajovat zde Pussy Riot, to může opravdu pouze Todomatch. Ještě, že nejenom mnoho lidí v ČR, ale také v Evropě nespadlo takto morálně na dno. Obhajovat děvky, co šukaj těhotný? Co dělají bordel v kostele a podobné věci? Je škoda, že je v tom Rusku opravdu nezavřeli natvrdo!

  Todomatchu, pozorně sledujte, jaká je v té Vaší " EVROPSKÉ liberální demokracii" svoboda slova!

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  19:46 22.01.2015

  Ano video souložících Pussy Riot je dobře známé, i video s maraženým kuřetem. Za tyhle akce však odsouzeny nebyly. Ty jsou staršího data a v jejich případě se to obešlo s ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano video souložících Pussy Riot je dobře známé, i video s maraženým kuřetem. Za tyhle akce však odsouzeny nebyly. Ty jsou staršího data a v jejich případě se to obešlo s napomentím, možná pokutou. Na Sibiř byly poslány za akci v kostele, tam byly sice oblečené od hlavy k patě, ale padlo tam ono "Bohorodičko vyžeň Putina".

  Ruská přesilovka na olympiádě v Soči:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:36 22.01.2015

  Tak to jste asi viděl nějakou soft akci - mě můj požární preventista poslal jejich veřejné grupáče a hardcore onanii. Co se týče skokových přerodů společnosti ala vzkříšený ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to jste asi viděl nějakou soft akci - mě můj požární preventista poslal jejich veřejné grupáče a hardcore onanii.
  Co se týče skokových přerodů společnosti ala vzkříšený panslavismus, nebo návrat ke křesťanství - určitě to není tak směšné, jako strojeně spisovná mluva, případně afektované omlování se za neslušné výrazivo u odpůrců prezidenta Zemana poté, co použil pár jadrných výrazů. To se najednou mohli všichni dlaždiči přetrhnout.... :DSkrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  19:23 22.01.2015

  to Echo: Viděl jste vůbec originální video? Ne to ozvučené a sestříhané do klipu, ale to reálné z místa? Ta akce trvala +/- 60 vteřin a vůbec nic tam nestihly provést, natož ...Zobrazit celý příspěvek

  to Echo:

  Viděl jste vůbec originální video? Ne to ozvučené a sestříhané do klipu, ale to reálné z místa? Ta akce trvala +/- 60 vteřin a vůbec nic tam nestihly provést, natož zneuctít. Veřejnost pobouřil až následně vytvořený a nazpívaný klip.

  Tady je originální záznam akce:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  18:56 22.01.2015

  Todomatch: Vy mate ocividne patent na pravdu. Nepovazujem sa za nejakeho extra krestana, ale vystupenie piciek v kostole uz zdvihlo tlak aj mne. Su iste hranice moralky. Tu nejde o ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: Vy mate ocividne patent na pravdu. Nepovazujem sa za nejakeho extra krestana, ale vystupenie piciek v kostole uz zdvihlo tlak aj mne. Su iste hranice moralky. Tu nejde o to ci je niekto ateista, zid, krestan, ale niektore veci jednoducho slusny clovek nespravi. Ak by toto spravili v Izraeli v synagoge tak by sedeli este doteraz. Ak by sa o to pokusili v mesite tak by zrejme uz nezili. Velmi dobre dokazem pochopit nasratost Rusov a teraz myslim obycajnych Rusov. Je mi to ukradnute a nemam v umysle Vas nejako urazat, ale zrejme ste ateista.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  18:40 22.01.2015

  to Vrata: To jste trefil přesně s tím náboženstvím! Kolik se na diskuzích po performanci Pussy Riot náhle vyrojilo tradicionalistů, obhájců svatostánků a obdivovatelů hluboké ...Zobrazit celý příspěvek

  to Vrata:

  To jste trefil přesně s tím náboženstvím! Kolik se na diskuzích po performanci Pussy Riot náhle vyrojilo tradicionalistů, obhájců svatostánků a obdivovatelů hluboké ruské pravoslavné duchovnosti. K nevíře! Totéž se slovanstvím, furt to tu byla samej kelt a germán a najednou jsou všichni Slovani. Fascinuje mě - jak jsem dnes někde četl - že NATO nás údajně zatahuje do války proti Slovanům a drobný fakt, že ruští Slované už nějaký ten měsíc mastí Slovany ukrajinské, zabíjejí je, zabírají jim zem a zpochybňují vůbec legitimitu jejich státnosti je netrkne. O vztahu ruských Slovanů k těm polským nemluvě. Nebo náhlé dovolávání se židovsko-křesťanských kořenů naší kultury vůči Islámu, z úst těch samých, co za vším vidí židovské spiknutí a Vatikán je pro ně ta nejhorší nadávka. Děs běs. Mimochodem dnes jsem si četl programové body Pegidy a nevěřil jsem vlastním očím, oni tam mají požadavek na rovnoměrné a spravedlivé rozmisťování běženců a uprchlíků do všech zemí EU, tedy přesně to co si radikální odpůrci Islámu nepřejí a z čeho obviňují EU, ač ta to nečiní.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  18:24 22.01.2015

  K hanobeni svatostanku zpivanim pisne a naslednym kriminalem v mnoha zemich. Jo, to jo. V islamske zemi vas za to mozna/nejspis zabijou, v Rusku leta kriminalu a v Evrope mozna ...Zobrazit celý příspěvek

  K hanobeni svatostanku zpivanim pisne a naslednym kriminalem v mnoha zemich. Jo, to jo.
  V islamske zemi vas za to mozna/nejspis zabijou, v Rusku leta kriminalu a v Evrope mozna pokuta. To Rusko je holt mentalne nekde mezi Evropou a islamem.

  Je zajimave, jak se v poslednich mesicich puvodne ateisticti rusofilove zacinaji stavat obhajci nabozenstvi. Ovsem jenom mimo Cesko, v Cesku rada z nich bojuje proti cirkevnim restitucim a zlocinne katolicke cirkvi udajne upalujici krestany na potkani.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:47 22.01.2015

  to fenri: V následném příspěvku jsem to snad dostatečně vysvětlil: "Divíte se, že mnozí Ukrajinci přebíhají k Rusům? To je důkaz že je ruská strana dobrá? Spousty Syrských a ...Zobrazit celý příspěvek

  to fenri:

  V následném příspěvku jsem to snad dostatečně vysvětlil:

  "Divíte se, že mnozí Ukrajinci přebíhají k Rusům? To je důkaz že je ruská strana dobrá? Spousty Syrských a iráckých vojáků přece přebíhá k IS? Je to snad taky něčeho důkaz? Ale to je hraní se slovíčky, tahle analogie samozřejmě kulhá, jako všechny ostatní, včetně těch vašich.

  Šlo mi o to, že přebíhání není úplně směrodatný argument.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:14 22.01.2015

  Přirovnal jste UA a Rusy k IS a Jezidum. Což je prostě kolosální kravina. IS Jezidy de facto vyhlazují. Představa, že by Jezídé utíkali ze svého státu je přitažená za vlasy. ...Zobrazit celý příspěvek

  Přirovnal jste UA a Rusy k IS a Jezidum. Což je prostě kolosální kravina. IS Jezidy de facto vyhlazují. Představa, že by Jezídé utíkali ze svého státu je přitažená za vlasy. Naproti tomu Ukrajinci odchází a odcházely celé rodiny do Ruska. Opět neporovnatelné s tím, když k IS přecházejí kombatanti.
  Mimochodem ta vaše přepálená vyhraněnost je únavná. Když napíšu, že rusko se k ukrajincům nechoval jako IS k Jezídům a že k nim Ukrajinci utíkají (což je jasny fakt), tvrdím v té větě, že je rusko super? Ne, tvrdím jen, že pro mnoho Ukrajinců je lepší než Ukrajina. Když vyvrátím zjevnou a faktickou lež o Rusku, jsem tím nutně přívrženec Ruska?
  K PR: pokud budete hanobit svatostánek, v mnoho zemích se tím snadno dostanete za mříže. Co je na tom k nepochopení?Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:04 22.01.2015

  Jon McCain: „Rusko je benzinová pumpa, která si hraje na stát.“ No ale v americe zase bijou černochy... Já hlavně doufám, že Sojuz zvládne obrovský nárust muslimské ...Zobrazit celý příspěvek

  Jon McCain: „Rusko je benzinová pumpa, která si hraje na stát.“

  No ale v americe zase bijou černochy...


  Já hlavně doufám, že Sojuz zvládne obrovský nárust muslimské populace (a nejsou to imigranti!). Raději stát nametených mužiků, vedených pevnou (třeba diktátorovou, tam to nejspíš jinak nejde) rukou s kontrolou jaderného arzenálu, než stát abstinujících muSlimáků vyhlašujících jadernou fatvu na nevěřící dekadentní západ a snažící se realizovat masový odchod do ráje...Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  16:37 22.01.2015

  to Vestly: Američané netrénují bojovníky IS ani jim nedodávjí a ani nedodávaly zbraně. I těm umírněným nebo sekulárním dodávali přístroje pro noční vidění, komunikační ...Zobrazit celý příspěvek

  to Vestly:

  Američané netrénují bojovníky IS ani jim nedodávjí a ani nedodávaly zbraně. I těm umírněným nebo sekulárním dodávali přístroje pro noční vidění, komunikační prostředky, lékařský materiál apod. ale ti už asi nežijí, bez americké pomoci podlehli až na malé výjimky Islámskému státu, neboť zůstali ve svém boji všemi opuštěni. Z jedné strany na ně útočil Assad a z druhé dorážel IS. A co dělá Rusko? Nic, mastí si kapsy na dodávkách zbraní.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  16:32 22.01.2015

  to fenri: Divíte se, že mnozí Ukrajinci přebíhají k Rusům? To je důkaz že je ruská strana dobrá? Spousty Syrských a iráckých vojáků přece přebíhá k IS? Je to snad taky něčeho ...Zobrazit celý příspěvek

  to fenri:

  Divíte se, že mnozí Ukrajinci přebíhají k Rusům? To je důkaz že je ruská strana dobrá? Spousty Syrských a iráckých vojáků přece přebíhá k IS? Je to snad taky něčeho důkaz? Ale to je hraní se slovíčky, tahle analogie samozřejmě kulhá, jako všechny ostatní, včetně těch vašich.

  Pokud to s mešitou měla být analogie k Pussy Riot, tak jejich "představení v kostele" neobsahovalo žádné ničení a zneuctívání onoho svatostánku - aktérky si dokonce klekaly, křižovaly se a celý vtip byl jen a pouze v refrénu písně v níž volaly aby bohorodička (Panna Marie) vyhnala Putina. Analogie by byla, kdyby se někdo teatrálně modlil v mešitě, aby Alláh rozprášil IS a to se možná někde i modlí, byť bez kytar.

  Vy si opravdu myslíte, že vystoupení čtyř holek v kostele má být trestáno Sibiří? Ano je to drzé, troufalé a neuctivé, ale někoho snad ty holky zabily, něco ukradly, rozbily? Nic. Zazpívaly protistátní píseň. Když vidím na videu kozáky v Soči jak je bijí a snaží se je švihnou svými biči, tak si říkám, že to je minimálně trapné a je to hlavně ostuda těch kozáků jako mužů. Kromě nich totiž ženy bičují opravdu jen ti islamisté.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:13 22.01.2015

  K tomu sporu Stg44 vs. AK47. H. Schmeisser nepochybně jako první stvořil další novou kategorii zbraní (automatická funkce, náboj středního výkonu, kapacitní zásobník, levná výroba ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu sporu Stg44 vs. AK47. H. Schmeisser nepochybně jako první stvořil další novou kategorii zbraní (automatická funkce, náboj středního výkonu, kapacitní zásobník, levná výroba lisováním, ergonomie úchopu) Hitlerem nazvanou útočná puška a bůhví proč takto dosud nazývanou, ačkoliv technicky se jedná o automatickou karabinu. Na okraj lze poznamenat, že o podobou filozofii (mimo náboj středního výkonu a snadnou výrobu) se pokoušel už Fedorov v 1916.
  Spor o to, která zbraň je čí kopií nemá smysl, např. opakovací pušky z první světové též "vypadají velmi podobně", přitom je každá konstrukčně jiná, ale filozofii mají stejnou. Takže pokud Kalašnikov něco okopíroval, tak nikoliv konstrukci, ale filozofii. To nic nemění na tom, že Rus kopíroval kdeco, např, proudové motory pro Mig15 (Rolls-Royce Nene) nebo rakety A4.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:43 22.01.2015

  Todomatch: Ak by USA (USA nieje jediny stat, ktory ich podporuje, ale podporuje ich asi v najvacsej miere) netrenovala povstalcov, nedavala im zbrane atd, tak by v Syrii uz davno ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch:
  Ak by USA (USA nieje jediny stat, ktory ich podporuje, ale podporuje ich asi v najvacsej miere) netrenovala povstalcov, nedavala im zbrane atd, tak by v Syrii uz davno mier bol. Cast bojovnikov, ktorich vycvicia aj tak pocase prejde k IS a zasoby, ktore povstalcom davaju sa casto dostavaju do ruk IS.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:41 22.01.2015

  Rusové na potkání střílí Ukrajince? A proč tolik Ukrajinců utíká do Ruska? To nedával smysl. Myslíte si, že když přijdu do mešity, zleju jí prasečí krví, budu vykřikovat, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusové na potkání střílí Ukrajince? A proč tolik Ukrajinců utíká do Ruska? To nedával smysl.
  Myslíte si, že když přijdu do mešity, zleju jí prasečí krví, budu vykřikovat, že Mohammed byl pedofil a kozošuk, budu to dělat opakovaně a dávat na web, že mne ve vetšině "našich" zemí nezavřou? A ani u nás není zdaleka dovoleno říkat vše. Můžete přijít do vězení, můžete přijít o děti...Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:37 22.01.2015

  to Vestly: A proto je dnes v Sýrii mír. Mír který se pomalu rozlévá do Iráku a dál. Mír, který už čítá na sto tisíc obětí. A to bez amerického bombardování, jenom díky ruskému ...Zobrazit celý příspěvek

  to Vestly:

  A proto je dnes v Sýrii mír. Mír který se pomalu rozlévá do Iráku a dál. Mír, který už čítá na sto tisíc obětí. A to bez amerického bombardování, jenom díky ruskému a čínskému vetu, které právě tohle bombardování zatrhlo.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:34 22.01.2015

  to JosefŠ: Rusko a například ani Islámský stát mě osobně nic hrozného neudělaly. Všímám si ale, že to dělají jiným, těm co mají po ruce. Tuším, že kdybych byl Ukrajinec nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  to JosefŠ:

  Rusko a například ani Islámský stát mě osobně nic hrozného neudělaly. Všímám si ale, že to dělají jiným, těm co mají po ruce. Tuším, že kdybych byl Ukrajinec nebo Jezíd, neváhali by mě zmínění odprásknout. IS střílí jako rouhače kluky, co se dívají na fotbal, Rusko posílá náctileté holky, co se chovají přisprostle a v písních se posmívají prezidentovi na Sibiř.

  Teď konkrétněji, Rusko se opakovaně a to ústy svých nejvyšších představitelů (nejčastěji Putin a Rogozin s Lavrovem) vyjadřují s despektem a pohrdáním o západu. Líčí ho jako špinavý a zkažený a dávají najevo, že s ním nechtějí mít nic společného. Jako by byl západ prašivý a Rusko svaté. Zmíněný Rogozin má vysloveně rasistické a výhružné kecy o tom, kam příště přiletí bombardérem místo civilního letadla. Nejvyšší představitelé neváhají mluvit o svých sousedech (typicky Polsko a Ukrajina) jako o zbytečných a umělých státech. Putin dokonce v jednom hovoru zmínil, že to bylo Polsko, kdo rozpoutal svým neústupným postojem k Německu druhou světovou válku. Dále vidím, že v Rusku je opozice nejen potlačována, ale v případě těch opravdu vlivných i vězněna a například nepohodlní novináři jsou vraždění a nejedná se o jeden nebo dva případy, jedná se o desítky případů. Z toho všeho si mohu učinit obraz velmi nezdravé společnosti, kde vládnou klany oligarchů, jež jsou jakousi prodlouženou rukou státní správy. Mimochodem rozvrácená a zkorumpovaná Ukrajina je taková právě proto, že sousedí s Ruskem a dlouho byla součástí SSSR. Ukrajinci (milovníci Ukrajiny prominou) se v tomhle zase až tak moc od Rusů neliší.

  Vděk za osvobození v roce 45 do značné míry smazala okupace v roce 68. Vděk za odstranění komunismu a zrušení vedoucí role KSSS včetně ustátí puče starých struktur (za to vděčíme Jelcinovi) do značné míry smazalo následné zvolení komunisty a agenta KGB V. Putina jako jeho nástupce. Následné stesky Putina, že rozpad SSSR byla největší geopolitická katastrofa 20. století mě v tom jen utvrdily. Podobně nervózní bych byl, kdyby u nás byl za prezidenta zvolen kapitán Minařík. Hůl (tedy osobní hůlčičku) jsem nad Ruskem definitvně zlomil po Krymu. Tam jsme totiž viděli během jeho obsazování Šojgu, Lavrova a Putina zcela otevřeně lhát do televizních kamer v přímém přenosu a to bez nejmenšího uzardění. Od té doby jsem si jist, že činí zcela něco jiného než říkají a že oficiální vyhlášení Kremlu mají stejnou váhu, jako ono dávné desítky let omílané tvrzení, že v Katyni zabíjeli Němci.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:22 22.01.2015

  Deortc: Mozete mi napisat kolko statov napadlo Rusko a kolko statov napadlo USA? Nebyt Ruska, Syria a Iran by si uzili "humanitarne" bombardovanie tak, ako nedavno ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc:
  Mozete mi napisat kolko statov napadlo Rusko a kolko statov napadlo USA?
  Nebyt Ruska, Syria a Iran by si uzili "humanitarne" bombardovanie tak, ako nedavno Irak.

  Sankcie proti Rusku sa coskoro zrusia, kedze neskodia iba Rusku, ale aj statom v Europe.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:03 22.01.2015

  Psal jste o "zaostalé rozvojové zemi", zní to spíše jako dolní část spektra... V kterých parametrech podle Vás Indie předstihuje Rusko? V životní úrovni, sociálním systému, ...Zobrazit celý příspěvek

  Psal jste o "zaostalé rozvojové zemi", zní to spíše jako dolní část spektra...
  V kterých parametrech podle Vás Indie předstihuje Rusko? V životní úrovni, sociálním systému, zdravotnictví, školství...?Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  14:51 22.01.2015

  to "fenri": I mezi rozvojovými zeměmi jsou pochopitelně rozdíly a zrovna příklad typu "Kongo".... No, ale pokud tedy Rusko mám pro názornost srovnat s nějakou jinou zemí, tak co ...Zobrazit celý příspěvek

  to "fenri": I mezi rozvojovými zeměmi jsou pochopitelně rozdíly a zrovna příklad typu "Kongo"....
  No, ale pokud tedy Rusko mám pro názornost srovnat s nějakou jinou zemí, tak co se rozvoje týče, je na tom dle mého názoru pochopitelně podstatně lépe než Kongo, ale zase na druhé straně hůř než třeba Indie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 11