Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy

Foto: Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo
Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo

Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je podle ruského serveru Sputnik International z dovozu a jejich import se zastavil kvůli současným sankcím. Ruští vývojoví inženýři proto hledají různá náhradní řešení.

Ruská vojenská modernizace trpí sankcemi

Ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov podle Sputnik International doslova uvedl, že nebude možné v letošním roce realizovat nákupy pro armádu v takovém míře, jak bylo původně plánováno.

Ambice navýšit letošní armádní nákupy ve srovnání s minulým rokem o dvacet procent se proto možná nepodaří naplnit a jedinou možností je hledat pro zahraniční bojové systémy či jejich komponenty alternativu v podobě dílů z domácího trhu, což není vždy snadné. 

Problém je poměrně závažný i z toho důvodu, že otázka modernizace je pro ruskou armádu velice závažným tématem. Jen třicet procent techniky odpovídá současným trendům a nárokům.

Zbytek tvoří často velice zastaralé vybavení mnohdy pamatující časy bývalého SSSR. Poměrně ambiciózní plány počítaly s tím, že do roku 2020 bude zhruba 70 % veškeré armádní techniky odpovídat současným technickým požadavkům.

Ukázka techniky na Krymu

I když jsme například při obsazování Krymu viděli v televizním zpravodajství ruské vojáky vybavené moderní technikou, šlo pouze o elitní jednotky, které jsou v případě přezbrojování u každé armády na prvním místě.

Ruská armáda se snaží demonstrovat po světě svou sílu a mnohdy k tomu využívá techniku z dob SSSR. Takovým typickým a doslova globálním přízrakem je například bombardér Tu-95, který pravidelně již několik let testuje vzdušnou obranu různých zemí – zejména členských států NATO.

Přestože se jedná o nosič jaderných zbraní, jde o jednu z mnoha ukázek zastaralé techniky, představující nostalgické vzpomínky na časy studené války, kdy mělo vyzbrojování zelenou – a dá se říci, že sovětská ekonomika se tehdy doslova uzbrojila ke kolapsu.

I když mnozí Rusové při pohledu na techniku z dob zašlé slávy sovětského impéria vzpomínají s nostalgií jako na časy své největší slávy, v mnoha dalších zemích vzbuzuje pohled na tuto techniku jiné asociace. Ať už jde například o Maďarsko v roce 1956 či Československou v roce 1968.

Techniku, kterou jsme viděli při odsunu sovětských vojsk začátkem devadesátých let u nás, jsme pak vídali jen o několik let později na záběrech televizního zpravodajství z konfliktu v Čečensku. Zastaralé vybavení ruské armády pak bylo pomalu jedinou úsměvnou věcí na celé události a ilustrovalo minimálně technologický úpadek kdysi nejmocnější armády světa.

Po čečenském konfliktu pak aktivity ruské armády začaly plnit titulní strany novin v souvislosti s konfliktem v Jižní Osetii. Nicméně ani tam nebylo vidět, že by se ruská vojenská technika dočkala výraznější obměny.

O to větším překvapením byly zmíněné televizní záběry z obsazovaní strategicky důležitého Krymu. Doslova v přímém přenosu jsme měli možnost vidět tu část pozemních sil, která již modernizací prošla.

Několik paralelních Krymů

Moskva chce být připravená a dostatečně vyzbrojená tak, aby mohla řešit hned několik „Krymů" zároveň. Takovým počtem moderní techniky však současná ruská armáda nedisponuje. A protože nový Krym může být v Severním ledovém oceánu, u hranic s Čínou či kdekoli jinde, nestačí jen modernizovat pozemní síly.

Navíc armádní analytici se v Moskvě domnívají, že někdy v letech 2020 – 2025 by mohl vypuknout možná i nový globální konflikt, tedy jakási 3. světová válka, kterou jsme očekávali již v časech RVHP při naprosto jiné situaci.

Někdejší převážně bipolární uspořádání světa se změnilo a jedním z milníků bylo nepochybně 11. září 2001, i když to se Ruska primárně netýkalo, svět se jednoduše po tomto termínu změnil.

Kromě útoku na newyorská dvojčata také anexe Krymu, využití dronů nejen v Iráku či v Afghánistánu nebo expanze Islámského státu jsou jakousi hořkou ochutnávkou toho, jakou esenci by mohly mít budoucí vojenské konflikty včetně těch s globálními důsledky.

To vše jednoduše ukazuje, na jaké typy bojových situací musejí být moderní bezpečnostní síly připraveny a požadavky na technologicky vyspělé zbraňové systémy se jednoduše stupňují.

To si nepochybně uvědomují vojenští analytici kdekoli na světě včetně těch, kteří sedí v Kremlu.

Současné sankce je přitom možné ve vyzbrojování považovat za nikoli nepřekonatelnou překážku ve snaze Ruska vybudovat jednu z nejmodernějších armád světa (mezi nejsilnější vojenská uskupení nepochybně nepřestala patřit ani po pádu železné opony).

Závody ve zbrojení Rusko nevyhrává

Současná míra zbrojení v Rusku představuje podle SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) za rok 2013 4,1 % HDP. Pokud bychom měli ale porovnat výdaje na zbrojení v poměru k výši HDP u různých zemí světa, je Rusko v tomto směru až na deváté pozici.

Rusko loni podle SIPRI vydalo na armádu 87,8 miliardy dolarů. Tato částka byla poměrně nízká i ve srovnání s Čínou, která je obávaným sousedem Ruska na východních hranicích. Obranný rozpočet Pekingu byl ve stejném období víc než dvojnásobný a dosáhl částky 188 miliard dolarů.

V Rusku tedy mají, co dohánět, ale každý dolar, nebo spíše rubl vydaný na obranu, bude nutné ubrat někde jinde. Rovněž hrozí, že se ruská ekonomika jednoduše uzbrojí jako před koncem studené války.

Peníze přidané obraně mohou pochopitelně způsobit například různé sociální nepokoje atd. A aby situace nebyla tak jednoduchá, vedle chybějících komponentů ze zahraničí se Rusko musí potýkat s dalším problémem – poměrně nízké vývozní ceny ropy znamenají výrazný výpadek exportních příjmů.

Jenže války si jednoduše nevybírají, v jaké ekonomické situaci se ta či ona země zrovna nachází. Navíc se války často vedou kvůli špatné ekonomické situaci – ukázat na konkrétního nepřítele spolehlivě odvede pozornost od nespokojenosti s vlastní vládou.

Řada válek se také vede za účelem zvýšení národního bohatství – typickou ukázkou takového potenciálního konfliktu je oblast okolo severního pólu s nevídanými zásobárnami ropy, kde se Rusko hlásí a bude vedle dalších států hlásit o slovo i nadále.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A poprvé ve vzduchu

Před pár dny se dostalo poprvé do vzduchu ruské dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A. Jedná se o ...

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...

Berjev A-100 Premier: Nový ruský AWACS na obzoru

V letošním roce ruské letectvo, resp. Státní letecké testovací centrum v Achtubinsku, začne s ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  14:30 22.01.2015

  Pardon za překlepy, ty dotykáče...

  Pardon za překlepy, ty dotykáče...

 • fenri
  14:29 22.01.2015

  Deortc: takže podle vás je Rusko něco jako Kongo nebo Somálsko?
  Domníváte de, že de Rusko angažovalo ve více zahraničních konfliktech, než jiné, podobně silné země?

  Deortc: takže podle vás je Rusko něco jako Kongo nebo Somálsko?
  Domníváte de, že de Rusko angažovalo ve více zahraničních konfliktech, než jiné, podobně silné země?

 • Deortc
  14:17 22.01.2015

  to "Luky": Přiznám se, že i já jsem radši pokud je Rusko slabé a špatně vyzbrojené, protože pak aspoň nemá choutky napadat své bližší příp. i širší okolí a snažit se na úkor ...Zobrazit celý příspěvek

  to "Luky": Přiznám se, že i já jsem radši pokud je Rusko slabé a špatně vyzbrojené, protože pak aspoň nemá choutky napadat své bližší příp. i širší okolí a snažit se na úkor napadených zemí rozšiřovat. A ty tyhle choutky opravdu v Rusklu neustále doutnají, to si snad nebudeme namlouvat, že tomu tak není. Tahle zastaralá imperiální "diplomacie" vojenských výbojů je v Rusku stále přítomná a bohužel oni nás stále považují za součást svého impéria ze kterého nás byli nuceni dočasně propustit.
  Kdyby Rusko spolu se svou okupací na dobyté území aspoň přinášelo nějaké benefity typu vysoké životní úrovně, kvalitního a stabilního právního řádu, apod.... tak by se to snad ještě dalo akceptovat, ale Rusko nic z toho nabídnout nedokáže. Rusko je zaostalá rozvojová krajina třetího světa žijící z prodeje svých nerostných surovin a tedy nemá nic pozitivního, co by nám mohlo nabídnout.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:51 22.01.2015

  JosefŠ: To je pravděpodobně poslání shora. Už jsem o tom také přemýšlel a zavrhl jsem, že by mohl být placený. Na to má občas příliš zábavné příspěvky :) Onehdá jsem viděl v ...Zobrazit celý příspěvek

  JosefŠ:
  To je pravděpodobně poslání shora. Už jsem o tom také přemýšlel a zavrhl jsem, že by mohl být placený. Na to má občas příliš zábavné příspěvky :)

  Onehdá jsem viděl v televizi film z Irského venkova. Jen prázdný kopce, jednou za X kilometrů kamennej barák se stodolou. Všichni dělali to samý - pěstovali kapustu. Motto filmu bylo, že muž roste skrze svého protivníka. Všechno to byli stejní burani a měli stejný hov**. Vzájemně se udržovali v osobnostním růstu ničením úrody tomu druhému....často na film vzpomínám.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  13:48 22.01.2015

  to "JosefŠ": Že jsem tak smělý, kde konkrétně "Todomatch" tvrdí to, co mu podsouváte? Buď neumím chápat čtený text já, nebo vy, ale já v jeho příspěvcích nic z toho, co se mu ...Zobrazit celý příspěvek

  to "JosefŠ": Že jsem tak smělý, kde konkrétně "Todomatch" tvrdí to, co mu podsouváte? Buď neumím chápat čtený text já, nebo vy, ale já v jeho příspěvcích nic z toho, co se mu snažíte podsouvat, nevidím.

  Také přeji příjemné odpoledneSkrýt celý příspěvek

 • JosefŠ
  13:16 22.01.2015

  Todomatch Smím se zeptat, co Vám ten zlý Rus tak hrozného udělal? Že musí být destabilizován, rozvrácen, ekonomicky udolán, nakonec vojensky přemožen, územě přerozdělen a ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch

  Smím se zeptat, co Vám ten zlý Rus tak hrozného udělal? Že musí být destabilizován, rozvrácen, ekonomicky udolán, nakonec vojensky přemožen, územě přerozdělen a nejspíš i populačně vyhlazen?

  Nechápejte mě špatně, rád žiji v západní sféře vlivu a užívám si výdobytky civilizace a pohodlí. Jen mi přijde úsměvné vidět svět tak, jak mi to připadá, že ho vidíte Vy... USA dobro X Rusko Zlo...

  Přeji příjemné odpoledneSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:52 22.01.2015

  Kolte, pokud zbraním rozumíte asi jako čtenářka Vlasty, buďte tak hodný a neosočujte ostatní z machrování či ideového přístupu. Stg44 zamyká závorou (inspirováno naším LK26 či ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolte, pokud zbraním rozumíte asi jako čtenářka Vlasty, buďte tak hodný a neosočujte ostatní z machrování či ideového přístupu. Stg44 zamyká závorou (inspirováno naším LK26 či ruskou SVT40), nikoliv rotačním závorníkem, jako AK. Konstrukcně je tím bližší Sa58 než AK. Takže prohlásit, že AK je kopií Sturmgewehru je blábolivé. Hugo Schmeisser pod Dragunova s vývojem moc nepomohl, protože byl v té době už moc nemocný. Měl spíš pracovat na technologii lisování kovů. To se mu ale moc nezadařilo, takže kromě počátečních serií bylo AK47 frézované.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:02 22.01.2015

  I kdyby Rusko vyrábělo kopie německých zbraní 1:1, nebylo by na tom nic divného, ani špatného - byla to válečná kořist a proč by se nemohli zhojit na nepříteli a jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  I kdyby Rusko vyrábělo kopie německých zbraní 1:1, nebylo by na tom nic divného, ani špatného - byla to válečná kořist a proč by se nemohli zhojit na nepříteli a jeho technologiích. Jde o to, že dnes se už jaksi nemají kde hojit a jsou nuceni makat sami. Nejnovější ruské plány na obnovu zbrojního arzenálu, byly jistě ukovány ve chvíli ideálního stavu ruské ekonomiky, kurzu rublu a stavu devizových zásob. S finančními prostředky prostě není problém koupit haldu třeba i průměrných zařízení pro noční vidění, protože pokud žádné své nemáte, je to plus. Jednak je získáte okamžitě a už druhý den si užíváte zelené postavičky a jednak je do posledního šroubku rozeberete a necháte své odborníky posoudit, jestli je to vyrobitelné v domácích podmínkách. Pokud budou sankce trvat déle - tím míním další rok nebo dva, ještě se to plně neprojeví. Pokud se z nich ovšem stane základ západního přístupu k Rusku bude situace radikálně jiná. Rusko zklamalo všechny západní naděje a ukázalo, že analýzy o demokratizačním procesu v Rusku a o odklonu od starých způsobů byly jen zbožným přáním a ve skutečnosti se Rusko nezměnilo vůbec a to že tam stojí McDonaldy, fungují jim bankomaty a v ulicích jezdí západní auta jsou jen moderní kulisy pro staré ruské divadelní představení. Pokud tedy sankce týkající se zbrojního průmyslu potrvají třeba deset let a více, pak je vymalováno. Rusko bude během těch 10 let nuceno dohánět svými silami současný stav západních technologií – a bezpochyby jej dožene. Jenže západ se za těch deset let posune zase dál. K těm novým západním technologiím se už ale Rusko nedostane a bude muset jen spekulovat, co asi západ má a s pomocí špionáže získávat info jak to dělá. A nůžky se budou rok co rok více rozevírat. Současně nastoupí Rusko cestu svých vychytávek a nápadů, které zase budou zajímat západní rozvědku. Obávám se ale, že v takovém případě Rusko nebude vyvíjet nějaké elektronické zbraně, ale mnohem spíš obnoví tajnou výrobu chemických a bakteriologických zbraní plus se opět pustí do inovace jaderných zbraní. Tak to bylo za socíku, kdy měli nulový přístup k cizím technologiím. Vojáčci běhali v půllitrech a s onucema v kabátcích, pláštích a blembácích jak z druhé světové, ale bylo to fuk, protože za zády jim trčely k nebi SS-20.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:23 22.01.2015

  Mmchd, z té M1 Garand si toho AK vzal víc, dále se inspiroval také u Remington osmičky. Tím vším ale nechci nikterak snižovat zásluhy pana Kalašnikova a jeho kolegů, vytvořili ...Zobrazit celý příspěvek

  Mmchd, z té M1 Garand si toho AK vzal víc, dále se inspiroval také u Remington osmičky. Tím vším ale nechci nikterak snižovat zásluhy pana Kalašnikova a jeho kolegů, vytvořili zbraň vskutku legendární.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:11 22.01.2015

  fenri: Uf, zkuste někdy míň machrovat, když o věci moc nevíte ;-) Sa 58 nemá s StG44 prakticky nic společného, myšleno s ohledem na to, že jsou to obě zbraně stejné kategorie. Kosa ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Uf, zkuste někdy míň machrovat, když o věci moc nevíte ;-) Sa 58 nemá s StG44 prakticky nic společného, myšleno s ohledem na to, že jsou to obě zbraně stejné kategorie. Kosa má uzamykání pomocí závory, StG a AK pomocí rotačního závorníku. Kosa používá systém krátkého pístu, "konkurence" dlouhého. Kosa má úplně jiný systém vyhazování nábojnic. A mohli bychom pokračovat. Že je AK velmi inspirovaný StG není žádné tajemství (stejně jako G43 byla silně inspirována SVT-40). Jednak je StG44 inspirací pro všechny útočné pušky (proč se tak asi daná kategorie jmenuje ;-) ). Dále si SSSR odvezlo poměrně značné množství jejích konstruktérů a při vývoji AK-47 je využilo, to není nic neznámého, jen se to v SSSR z pochopitelných důvodů tajilo. Zkuste ten svět nevidět tak ideologicky.

  A ohledně toho rotačního závorníku – nevím z hlavy, která první poloautomatická puška jej využívala, ale první hromadně zavedená ve významné armádě byl M1 Garand. Tolik k tomu "kradení".Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:31 22.01.2015

  Todo: měl jste nemkdy v ruce Sturmgewehr a AK? Sturmgewehru je mnohem podobnější Sa58, než AK. Zkuste si ty zbranem někdy rozebrat a pak pište moudra. Chcete-li ruskou zbraň ...Zobrazit celý příspěvek

  Todo: měl jste nemkdy v ruce Sturmgewehr a AK? Sturmgewehru je mnohem podobnější Sa58, než AK. Zkuste si ty zbranem někdy rozebrat a pak pište moudra. Chcete-li ruskou zbraň konstrukčně bližší SturmGewehru, tak je to spíš SVT-40, SKS45. Nejblíž ovšem náš Sa. Trochu nepříjemné je, že rusové ukradli zamykání SturmGewehru z roku 44 už v roce 40.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  08:04 22.01.2015

  Vliv sankcí se v ruském zbrojním průmyslu prostě projevit musí. Alespoň v tom moderním. Ruské zbrojní programy běžely i v dobách tíživé ekonomické situace Sovětského svazu naplno. ...Zobrazit celý příspěvek

  Vliv sankcí se v ruském zbrojním průmyslu prostě projevit musí. Alespoň v tom moderním. Ruské zbrojní programy běžely i v dobách tíživé ekonomické situace Sovětského svazu naplno. Částečně proto, že vlastně celý SSSR byl jedna velká zbrojovka a lidé byli státní mocí udržováni v pocitu, že se musí zřeknout všemožných výhod ve prospěch obranyschopnosti před zákeřným západní nepřítelem. Západní nepřítel zbrojil také, ale jeho lid se v ničem omezovat nemusel. Vysoká produktivita práce západu zvládla jak zbrojní, tak civilní výrobu, bez obětí, pracovních sobot , brigád socialistické práce a vymožeností ve stylu Akce-Z. Jenže to byla doba relativně primitivních zbraní. Legendární ruská modifikace německé Sturmgewehr 44 http://goo.gl/24sCom... známá později jako Kalašnikov AK-47 se chrlila v milionových sériích (vyzbrojit všechny teroristy světa od Palestiny po německou RAF si žádá své) a i náročnější výrobky jako slavná kopie Focke-Wulfu Ta 183 http://goo.gl/Z2JkOg,... kterou sovětští konstruktéři použili jako základ pro přelomový Mig-15 ještě pořád nebyly tak složité, aby se nedaly vyrábět i v poměrně primitivním prostředí ruských zbrojovek doslova na koleně. Jenže dnes je všechno jinak. Konstrukce jsou tak náročné, že jsou nerealizovatelné bez speciálních materiálů, nástrojů, strojů a technologických postupů. Ono tradičně ruské "mít nápad" nebo "převzít něčí nápad" nestačí. I když víte jak funguje Raptor i když si dáte do hromady zevrubnou představu o konstrukci F-117 nebo B-2, prostě je tak snadno nevyrobíte. K realizaci takových projektů už jen nápad nestačí. Potřebujete obrovské technologické zázemí v mnoha oborech. A tohle Rusku chybí. Doposud to nebylo znát, protože na globálním světovém trhu opravdu koupíte cokoliv a jestliže nějaké sůčko potřebuje takové a makové čidlo a plánovaná série je třeba 500 ks, tak takový počet čidel prostě v pohodě seženete. Ovšem když je najednou koupit nemůžete, tak vytvořit kvůli blbejm 500 čidel průmyslový podnik s laboratořemi a výzkumem, který po téhle sérii nebude mít do čeho píchnout už problém je. Něco takového se dá opravdu jen když máte peněz, že nevíte co s nimi. Již někým zmíněná výhra Rusů ve Sportce v podobě nafty a plynu, který Rusko nemusí vymýšlet ani vyrábět, je velkou pomocí, ale i hrozbou. Rusko se v tomhle podobá Íránům a Irákům víc než by si přálo.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  04:54 22.01.2015

  fenri: žádná studie Vám neodpoví na otázku co by kdyby. Podobně nám nikdo neodpoví, jak by vypadala válka, kdyby se ČSR nepodvolila Mnichovu...Nicméně, podobně jako u Mnichova ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: žádná studie Vám neodpoví na otázku co by kdyby. Podobně nám nikdo neodpoví, jak by vypadala válka, kdyby se ČSR nepodvolila Mnichovu...Nicméně, podobně jako u Mnichova můžeme na základě čísel téměř s určitostí odhadnout, že by to pro nás nedopadlo vítězně, tak i u SSSR můžeme na základě čísel říct, jak zásadní byla materiálová pomoc západu.
  Docela zásadní je fakt, že dodávky pomohly zejména v kritickém roce 1942 a v bitvách pod Moskvou či u Stalingradu byl jazýček na vahách doslova jen "pár gramů". Spojenci mj. dodali 2,5mil tun oceli (stačila asi na 80tis tanků T34), 250tis tun hliníku (pokryl leteckou výrobu i výrobu tankových motorů), strojní vybavení rafinérií, 350.000 nákladních aut (!! ohromné číslo), miliony tun potravin, 15mil párů obuvi, desetitisíce tanků, letadel, lokomotiv a mnoho dalšího. Člověk se až diví, jak museli mít Němci dobře zorganizovanou výrobu surovin (mimo jiné i v protektorátu), že mohli takové síle relativně úspěšně vzdorovat. Rusko se dodávkami technologicky zmodernizovalo i na poválečná léta (spolu s ukořistěním německých patentů, strojů a vybavení). Je také zajímavé, že Rusko často sahalo k zahraničním licencím, např. leteckých motorů.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  02:38 22.01.2015

  To Pavel: ne, koukám do monitoru smontovaném v Plzni z čínských dílů, poháněných počítačem z převážně thaiwanských dílů sestavených v severních Cechách na v Německu napsaném OS s ...Zobrazit celý příspěvek

  To Pavel: ne, koukám do monitoru smontovaném v Plzni z čínských dílů, poháněných počítačem z převážně thaiwanských dílů sestavených v severních Cechách na v Německu napsaném OS s finskými kořeny a proprietárním SW nemálo vyvíjeným v ČR.
  Co máte dál?
  Opakovaně žádám o studii jednoznačně prokazující, že bez LL by si rusko nemohlo dovolit válku na svém území a s Němci by bez pochyb prohrálo, bylo zcela obsazeno a porobeno. Díky.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:08 22.01.2015

  Ať naše počítače mají součástky vyvinuté v USA, Rusku, Papui-Nové Guinei tak je to víceméně jedno. Je podstatné, že prozatím to nenabořuje světovou bezpečnost. I pokud by USA ...Zobrazit celý příspěvek

  Ať naše počítače mají součástky vyvinuté v USA, Rusku, Papui-Nové Guinei tak je to víceméně jedno. Je podstatné, že prozatím to nenabořuje světovou bezpečnost. I pokud by USA klekly na kolena (což si nepřeji), tak se vývoj nezastaví a poběží vesele dál. USA má jen nejvíc peněz pro placení mozků. Pokud by neplatili, zaplatil by je někdo jiný.

  K tématu, doufám, že současný stav RF nijak zvlášt nezasáhne a to neříkám kvůli lásce k Rusku, ale kvůli bezpečnosti jako takové. Pokud se Rusko oslabí, může začít jeho dělení (jak vnitřní, tak vnější) a to si může přát vědomě jen apokaliptik.

  Jak řekl Henry Kissinger: Důležitá je rovnováha sil!
  Jakmile někdo získá jakýsi světový monopol tím pádem dělá vše proto, aby se cítil pokud možná co nejbezpečněji, tak ostatní se automaticky cítí ohroženi. A to není jen Rusko. Pokud tohle nepochopíme, nebo spíš to nepochopí ti nahoře, tak se potom nemůžem divit, že všude možně po světě vzniká to zlo, které vidíme.

  Teď možná někoho naštvu ale o něčem takovém mluví Rusko již dlouhou dobu. Nevím zda je to taktika slabých aby skrytě předehnali ty silnější (zda vůbec by tato strategie fungovala...), ale na druhou stranu není o tomhle nic slyšet od současných špiček USA či EU.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  21:56 21.01.2015

  Myslíte smontovaný v Plzni, z dílů vyrobených v USA s nainstalovaným operačním systémem a dalšími programy vyvinutými rovněž v USA. Petrohrad se udržel protože Hitler nepovažoval ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslíte smontovaný v Plzni, z dílů vyrobených v USA s nainstalovaným operačním systémem a dalšími programy vyvinutými rovněž v USA.
  Petrohrad se udržel protože Hitler nepovažoval za nutné jej dobývat. Je zcela evidentní, že bez amerického jídla by se rudá armáda rozpadla jako domeček z karet. Nemluvě o dalších okolnostech, viz další články, které předcházejí a navazují na ten odkazovaný. Doporučují přečíst - velmi dobrá metoda na sundávání očních klapek.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:52 21.01.2015

  Jura99: mění to jediné písmeno na tom, co jsem napsal? V raketách Rusko na UA již nezávisí. Vrtulníkové motory mají UA super a Rusku je dodávají. A věřte, že nepřestanou. Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: mění to jediné písmeno na tom, co jsem napsal?
  V raketách Rusko na UA již nezávisí. Vrtulníkové motory mají UA super a Rusku je dodávají. A věřte, že nepřestanou. Rusové věří, že Klimov to brzo nahradí, odborníci jsou lehce skeptičtí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:46 21.01.2015

  Pravděpodbně by nevychcípal. Zažil by hladomor, jako tolikrát. Hladomorem decimovaný Leningrad se udržel. Čumím standardně na výrobek vyrobený v Plzni na základě mnoha ...Zobrazit celý příspěvek

  Pravděpodbně by nevychcípal. Zažil by hladomor, jako tolikrát. Hladomorem decimovaný Leningrad se udržel.
  Čumím standardně na výrobek vyrobený v Plzni na základě mnoha mezinátodních patentů (Dell).Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  21:05 21.01.2015

  fenri: Bez spojenecké pomoci by sovětský svaz pravděpodobně vychcípal hlady. http://www.valka.cz/clanek_133... A bez amerického výrobku, byste místo do monitoru čuměl do zdi ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Bez spojenecké pomoci by sovětský svaz pravděpodobně vychcípal hlady.
  http://www.valka.cz/clanek_133...
  A bez amerického výrobku, byste místo do monitoru čuměl do zdi a nevypisoval ty evidentní bláboly.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 11