Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy

Foto: Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo
Ruská armáda potřebuje nutně modernizaci. / Volné dílo

Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je podle ruského serveru Sputnik International z dovozu a jejich import se zastavil kvůli současným sankcím. Ruští vývojoví inženýři proto hledají různá náhradní řešení.

Ruská vojenská modernizace trpí sankcemi

Ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov podle Sputnik International doslova uvedl, že nebude možné v letošním roce realizovat nákupy pro armádu v takovém míře, jak bylo původně plánováno.

Ambice navýšit letošní armádní nákupy ve srovnání s minulým rokem o dvacet procent se proto možná nepodaří naplnit a jedinou možností je hledat pro zahraniční bojové systémy či jejich komponenty alternativu v podobě dílů z domácího trhu, což není vždy snadné. 

Problém je poměrně závažný i z toho důvodu, že otázka modernizace je pro ruskou armádu velice závažným tématem. Jen třicet procent techniky odpovídá současným trendům a nárokům.

Zbytek tvoří často velice zastaralé vybavení mnohdy pamatující časy bývalého SSSR. Poměrně ambiciózní plány počítaly s tím, že do roku 2020 bude zhruba 70 % veškeré armádní techniky odpovídat současným technickým požadavkům.

Ukázka techniky na Krymu

I když jsme například při obsazování Krymu viděli v televizním zpravodajství ruské vojáky vybavené moderní technikou, šlo pouze o elitní jednotky, které jsou v případě přezbrojování u každé armády na prvním místě.

Ruská armáda se snaží demonstrovat po světě svou sílu a mnohdy k tomu využívá techniku z dob SSSR. Takovým typickým a doslova globálním přízrakem je například bombardér Tu-95, který pravidelně již několik let testuje vzdušnou obranu různých zemí – zejména členských států NATO.

Přestože se jedná o nosič jaderných zbraní, jde o jednu z mnoha ukázek zastaralé techniky, představující nostalgické vzpomínky na časy studené války, kdy mělo vyzbrojování zelenou – a dá se říci, že sovětská ekonomika se tehdy doslova uzbrojila ke kolapsu.

I když mnozí Rusové při pohledu na techniku z dob zašlé slávy sovětského impéria vzpomínají s nostalgií jako na časy své největší slávy, v mnoha dalších zemích vzbuzuje pohled na tuto techniku jiné asociace. Ať už jde například o Maďarsko v roce 1956 či Československou v roce 1968.

Techniku, kterou jsme viděli při odsunu sovětských vojsk začátkem devadesátých let u nás, jsme pak vídali jen o několik let později na záběrech televizního zpravodajství z konfliktu v Čečensku. Zastaralé vybavení ruské armády pak bylo pomalu jedinou úsměvnou věcí na celé události a ilustrovalo minimálně technologický úpadek kdysi nejmocnější armády světa.

Po čečenském konfliktu pak aktivity ruské armády začaly plnit titulní strany novin v souvislosti s konfliktem v Jižní Osetii. Nicméně ani tam nebylo vidět, že by se ruská vojenská technika dočkala výraznější obměny.

O to větším překvapením byly zmíněné televizní záběry z obsazovaní strategicky důležitého Krymu. Doslova v přímém přenosu jsme měli možnost vidět tu část pozemních sil, která již modernizací prošla.

Několik paralelních Krymů

Moskva chce být připravená a dostatečně vyzbrojená tak, aby mohla řešit hned několik „Krymů" zároveň. Takovým počtem moderní techniky však současná ruská armáda nedisponuje. A protože nový Krym může být v Severním ledovém oceánu, u hranic s Čínou či kdekoli jinde, nestačí jen modernizovat pozemní síly.

Navíc armádní analytici se v Moskvě domnívají, že někdy v letech 2020 – 2025 by mohl vypuknout možná i nový globální konflikt, tedy jakási 3. světová válka, kterou jsme očekávali již v časech RVHP při naprosto jiné situaci.

Někdejší převážně bipolární uspořádání světa se změnilo a jedním z milníků bylo nepochybně 11. září 2001, i když to se Ruska primárně netýkalo, svět se jednoduše po tomto termínu změnil.

Kromě útoku na newyorská dvojčata také anexe Krymu, využití dronů nejen v Iráku či v Afghánistánu nebo expanze Islámského státu jsou jakousi hořkou ochutnávkou toho, jakou esenci by mohly mít budoucí vojenské konflikty včetně těch s globálními důsledky.

To vše jednoduše ukazuje, na jaké typy bojových situací musejí být moderní bezpečnostní síly připraveny a požadavky na technologicky vyspělé zbraňové systémy se jednoduše stupňují.

To si nepochybně uvědomují vojenští analytici kdekoli na světě včetně těch, kteří sedí v Kremlu.

Současné sankce je přitom možné ve vyzbrojování považovat za nikoli nepřekonatelnou překážku ve snaze Ruska vybudovat jednu z nejmodernějších armád světa (mezi nejsilnější vojenská uskupení nepochybně nepřestala patřit ani po pádu železné opony).

Závody ve zbrojení Rusko nevyhrává

Současná míra zbrojení v Rusku představuje podle SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) za rok 2013 4,1 % HDP. Pokud bychom měli ale porovnat výdaje na zbrojení v poměru k výši HDP u různých zemí světa, je Rusko v tomto směru až na deváté pozici.

Rusko loni podle SIPRI vydalo na armádu 87,8 miliardy dolarů. Tato částka byla poměrně nízká i ve srovnání s Čínou, která je obávaným sousedem Ruska na východních hranicích. Obranný rozpočet Pekingu byl ve stejném období víc než dvojnásobný a dosáhl částky 188 miliard dolarů.

V Rusku tedy mají, co dohánět, ale každý dolar, nebo spíše rubl vydaný na obranu, bude nutné ubrat někde jinde. Rovněž hrozí, že se ruská ekonomika jednoduše uzbrojí jako před koncem studené války.

Peníze přidané obraně mohou pochopitelně způsobit například různé sociální nepokoje atd. A aby situace nebyla tak jednoduchá, vedle chybějících komponentů ze zahraničí se Rusko musí potýkat s dalším problémem – poměrně nízké vývozní ceny ropy znamenají výrazný výpadek exportních příjmů.

Jenže války si jednoduše nevybírají, v jaké ekonomické situaci se ta či ona země zrovna nachází. Navíc se války často vedou kvůli špatné ekonomické situaci – ukázat na konkrétního nepřítele spolehlivě odvede pozornost od nespokojenosti s vlastní vládou.

Řada válek se také vede za účelem zvýšení národního bohatství – typickou ukázkou takového potenciálního konfliktu je oblast okolo severního pólu s nevídanými zásobárnami ropy, kde se Rusko hlásí a bude vedle dalších států hlásit o slovo i nadále.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A poprvé ve vzduchu

Před pár dny se dostalo poprvé do vzduchu ruské dopravní letadlo Iljušin Il-76MD-90A. Jedná se o ...

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...

Berjev A-100 Premier: Nový ruský AWACS na obzoru

V letošním roce ruské letectvo, resp. Státní letecké testovací centrum v Achtubinsku, začne s ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • perunBB
    21:02 21.01.2015

    Tu je niečo o motoroch do vrtuľníkov...Keby prestali vyrábať tak 30.000 zamestnancov asi dokáže spraviť ktovie koľký Majdan.Áno,určite je kopec komponentov čo musia kupovať v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tu je niečo o motoroch do vrtuľníkov...Keby prestali vyrábať tak 30.000 zamestnancov asi dokáže spraviť ktovie koľký Majdan.Áno,určite je kopec komponentov čo musia kupovať v zahraničí ale zasa po tomto všetkom je Rusku jasné že do budúcna sa zariadi ináč.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    19:23 21.01.2015

    Že by fakt Putin zachránil ekonomiku Ruska skrze zbrojení ;-)

    Že by fakt Putin zachránil ekonomiku Ruska skrze zbrojení ;-)

  • Jura99
    19:14 21.01.2015

    fenri: Rusko si po první světové nevzalo území zpět, ale jen těžilo výhodu z porážky svých pokořitelů, Německa a R-U, kdy brestlitevský mír mohlo přestat uznávat. Přesto nezvládlo ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Rusko si po první světové nevzalo území zpět, ale jen těžilo výhodu z porážky svých pokořitelů, Německa a R-U, kdy brestlitevský mír mohlo přestat uznávat. Přesto nezvládlo pokus o dobytí Polska a velké oblasti na západě mohlo opět usurpit až po druhé světové válce. K tomu Norsku, v minulosti patřilo spíš k chudším zemím, ropa je dovedla na špici Evropy, ovšem místo rozkrádání a investic do zbrojení a dobyvačných výpadů budují infrastrukturu a zejména se jistí na dobu, až nebude ropa.
    krystofomaz: v mnoha sektorech není ani ruský zbrojní průmysl soběstačný a je závislý překvapivě na dodávkách z UA. Zejména pokud jde vrtulníkové motory a některé rakety. V automobilní technice zas hojně využívá západní komponenty, viz, Kamaz a motory Cummins atd..Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    19:04 21.01.2015

    Nechápu, odkud berou diskutující názor o "ose zla" Rusku a "Íránu". Myslím, že všechno to co se děje se sankcem vůči Rusku, Íránu, Nástupem ISIL, Ukrajinskou krizí imediální ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu, odkud berou diskutující názor o "ose zla" Rusku a "Íránu".
    Myslím, že všechno to co se děje se sankcem vůči Rusku, Íránu, Nástupem ISIL,
    Ukrajinskou krizí imediální explozí okolo atentátu v Paříži má společné kořeny. Účelem je oslabit silné nedolarové země a oslabit je tak i vojensky. Vedlejší zájem je tomu pomoci i odstřižením dodávaných paliv z těchto zemí a udělat tím EU zcela závislou na dodávkách ze saudských despocií a vlivu USA. Že nás to vede z kopce dolů zdražením energií za dopravu např ruského plynu z Německa je snad každému jasné.
    Teď už rusové nemůžou nikam před tisknutým dolarem couvnout- USA zadlužení cca 103%, Rusko možná okolo 20%. Proto musí jít do kryté měny, kde se nedá machinovat s virtualitními penězi a zlatem, jinak budou vysáváni přes dolar jak doposud.
    Pokud vím, tak největší vojenské trumfy Ruska jsou nové ponorky třídy BOREI s raketami Bulava chráněnými clonou zřejmě hliníkových částic ve fázi počátečního startu, protilodními střelami Yakhont (dodány Sýrii a zřejmě bombardovány Izraelem) před pokusem USA s GB napadnout Sýrii z moře tomahavky a otevřít tak cestu islamistům. Ještě, že jim 2 tomahawky "spadly" do moře a tak to britové zabalili a po nich odpluli letadlové lodě, které nemohli na velkou vzdálenost zasáhnout (jinak by už islamisté táhli na Evropu).
    Rusko má 1/11 výroby EU+USA., což je bůči nim velmi málo. Je tak závislá na spojenectví s Čínou, která postupně investuje dolarové přebytky, postupně přechází na nedolarový obchod a má velmi podporovanou vědeckou základnu.
    Po událostech na Ukrajině a svědectvích o sestřelení malajsijského letounu si myslím, že je nereálné udělat převrat v Rusku. Vojensky jsou na tom již dnes dostatečně dobře, tak aby překonali za pomocí Číny i nejhorší finanční těžkosti.
    Dovoz potřebné techniky se jim přes překupníky zdraží, ale nejde zastavit, Ani Francie to nestopne.

    http://pravdu.cz/syrie/odkud-p... Skrýt celý příspěvek

  • krystofmraz
    18:52 21.01.2015

    Obávám se, že zbrojní průmysl je z celého ruského průmyslu to jediné relativně soběstačné. Vlastně je jeden z nejsamostatnějších na světě. Jistě, sankce mu nepřispějí, ale není to ...Zobrazit celý příspěvek

    Obávám se, že zbrojní průmysl je z celého ruského průmyslu to jediné relativně soběstačné. Vlastně je jeden z nejsamostatnějších na světě. Jistě, sankce mu nepřispějí, ale není to v podstatě problém co se týká přímo zbraní. Co se týká technologií které jsou potřeba pro výrobu, skutečně si myslíte že se do Ruska nedostanou? Kde je ochota zaplatit, tam se prodává a sankce maximálně přidávají prostředníka.Skrýt celý příspěvek

  • peter123x
    18:50 21.01.2015

    Deorc. Ja som tu Kubu skor parafrazoval v suvislosti na tu Koreu co ste uviedol.Inak co sa tyka toho Iranu. Pozrite sa, Usa je tiez velky spojenec Saudskej Arabie, kde americania ...Zobrazit celý příspěvek

    Deorc. Ja som tu Kubu skor parafrazoval v suvislosti na tu Koreu co ste uviedol.Inak co sa tyka toho Iranu. Pozrite sa, Usa je tiez velky spojenec Saudskej Arabie, kde americania vyvazaju vojensku techniku za desiatky miliard dolarov. A, ze ma Iran na zapade zlu povest? No v poriadku, nejdem rozoberat ze preco. Ale potom, ked zoberieme do uvahy rovnaky meter, tak ani Saudska Arabia by tiez nemala byt zaco vykreslovana v pozitivnom svetle. Silne konzervativna islamska krajina, podpora tych najextremnejsich odnozi islamu, preukazatelne donorstvo terorismu,potlacenie arabskej jari, atd. Je toho vskutku dost, ze preco by mohla byt demonizovana SA, a zobrazena ako nedoverihodna krajina. Napriek tomu je prezentovana skor v duchu orientalneho romantizmu, a ako velky a dolezity spojenec...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    18:48 21.01.2015

    Mimochodem třeba u Norska je podíl vytěžených surovin na vývozu více než poloviční. Je Norsko zaostalá země?

    Mimochodem třeba u Norska je podíl vytěžených surovin na vývozu více než poloviční. Je Norsko zaostalá země?

  • fenri
    18:36 21.01.2015

    To Jura99: myslím, že o 1. sv. válce vím dost, ale Vy máte problém pochopit text. Napsal jsem, že Rusko si vzhledem ke svým geografickým rozměrům může dovolit vést válku na svém ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jura99: myslím, že o 1. sv. válce vím dost, ale Vy máte problém pochopit text. Napsal jsem, že Rusko si vzhledem ke svým geografickým rozměrům může dovolit vést válku na svém území, což většina zemí dost dobře nemůže. A že ho reálně nejde dobýt. A Vy tu argumentujete tím, že jednou Rusko schvácené revolucí podepsalo kapitulaci. Kdy se vzdalo území, které si většinou velmi rychle vzalo zpět. Chápete ten jemný rozdíl?
    Nějak postrádám Vaše studie dokazující, že SSSR by "zcela nepochybně" bez LL válku prohrálo a bylo obsazeno Německem.
    To o bohatých nalezištích plynu u Krymu tvrdí Ukrajinci, když povídají o co vše přišli Ruským zabráním Krymu. A Ukrajinci jsou ti hodní a pravdomluvní, takže o tom nepochybujte, jinak budete kremlofil;-)
    Ruských výrobků vidím v obchodě asi jako Amerických a více než Ukrajinských. Co Vy? Osobně mám z Ruska jen pušku a trička a oboje je bezva. Prodávají se u nás i dobré hodinky, nože a vodka (některá). Z Ukrajiny nemám nic a většina výrobků amerických firem co mám, je z PRC. Ono v našich obchodech je problém najít jiné, než české, polské či čínské zboží.
    S tím rozkrádáním jste mě rozesmál Ukrajina je zcela nepochybně rozkrádána podstatně více, než Rusko a funguje hůře. Putin našel s oligarchy plus mínus modus vivendi, kdy oligarchové se se státem musí dělit a zhruba hrát podle jeho pravidel. Je to srab, ale vedle Ukrajiny je to luxus. Ukrajina je stát vlastněný oligarchy a žádná (a už vůbec ne ta poslední) revoluce na tom nic nezměnila. Prezidentem je zloděj č. 1., pilíř hospodářské moci předchozího prezidenta a nástroj jeho kradení. Oligarchové si budují soukromé armády, které centrální vládu neposlouchají a kupují si gubernátorské úřady, kde si vytvářejí víceméně státy ve státech.To je ten úspěšný boj s oligarchy? Nicméně tohle je plané teoretizování a já myslím, že ukrajinské hlasování nohama má větší vypovídací hodnotu, než naše internetové blábolení.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    17:58 21.01.2015

    perunBB: V Rusku nic moc nefunguje, Rusko pouze čerpá velké peníze ze země. Je to jako "prosperita" výherce ve sportce. Ovšem když se výhra probendí (světová cena ropy klesne), tak ...Zobrazit celý příspěvek

    perunBB: V Rusku nic moc nefunguje, Rusko pouze čerpá velké peníze ze země. Je to jako "prosperita" výherce ve sportce. Ovšem když se výhra probendí (světová cena ropy klesne), tak je najednou nouze i o chleba. Rusko nic nevyrábí, kdy naposledy jste viděl ruský výrobek v obchodě ?Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    17:20 21.01.2015

    to peter123x: No jo, ale to přece vůbec nejde srovnávat. Tohle jsou kvalitativně naprosto rozdílné záležitosti. Sám jsi poznamenal, že sankce vůči Kubě už byly spíš jen folklorem. ...Zobrazit celý příspěvek

    to peter123x: No jo, ale to přece vůbec nejde srovnávat. Tohle jsou kvalitativně naprosto rozdílné záležitosti. Sám jsi poznamenal, že sankce vůči Kubě už byly spíš jen folklorem. Navíc, USA jen ruší sankce, ale nezaplétá se do vojensko-politických dohod o spolupráci s Kubou proti někomu konkrétnímu.
    Naproti tomu Rusko-Iránská spolupráce, to je zcela jiná káva. To si troufám nazvat jako skutečnou koalici zla.Skrýt celý příspěvek

  • peter123x
    16:50 21.01.2015

    Deorc.Ale aj Usa prehodnocuje vztahy a chce zacat novu spolupracu s nenavidenou Kubou, a Obama rusi sankcie, ktore boli da sa povedat uz folklorom.

    Deorc.Ale aj Usa prehodnocuje vztahy a chce zacat novu spolupracu s nenavidenou Kubou, a Obama rusi sankcie, ktore boli da sa povedat uz folklorom.

  • perunBB
    16:27 21.01.2015

    Jura99napísal ". Rozkrádání a oligarchie je vlastní kromě UA zejména Rusku. Rozdíl je v tom, že Ukrajinci se to už nejméně od roku 2004 snaží změnit, proto ty oranžové revoluce a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99napísal ". Rozkrádání a oligarchie je vlastní kromě UA zejména Rusku. Rozdíl je v tom, že Ukrajinci se to už nejméně od roku 2004 snaží změnit, proto ty oranžové revoluce a majdan."
    A výsledok...pôvodných oligarchov vystridali iný a ten čo to má pod palcom si bez US súhlasu ani neškrtne.To teda nie je žiadna výhra.V Rusku ten systém funguje a systém západnej demokracie asi nie je vhodný pre každého.Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    16:26 21.01.2015

    Mimochodem, co říkáte na tuhle zprávu? http://www.novinky.cz/zahranic... Když se k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem, co říkáte na tuhle zprávu?
    http://www.novinky.cz/zahranic...

    Když se k tomu vezme v úvahu i ten fakt, že Putin do Moskvy pozval toho otylého severokorejského diktátorského chlapečka, tak pokud je ta zpráva skutečně pravdivá, tak se zdá, že se proti západní liberální demokracii formuje opravdová osa zla.
    Kolektiv doktora Zlouna jako když vyšije. :D

    to "Superme": Řeči producentů ropy bych nebral vážně, protože tam je to evidentně "přání otcem myšlenky". Jak si vysvětlit úvahy analytiků Goldman Sachs, to netuším. Každopádně američtí břidlicoví producenti se údajně lámou někde na padesáti dolarech, Rusové na Sibiři potřebují aspoň 70 a Saudská Arábie má náklady někde kolem 5 dolarů na barel... no a Saudové prý prohlásili, že cenu stlačí klidně i na 20.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    16:08 21.01.2015

    fenri: To samozřejmě takto nemůžete najít. Zkuste nejdřív hledat, kdo proti komu v první světové bojoval a jak vypadala mapa Ruska v roce 1913 a pak v 1918. Proč by měla Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: To samozřejmě takto nemůžete najít. Zkuste nejdřív hledat, kdo proti komu v první světové bojoval a jak vypadala mapa Ruska v roce 1913 a pak v 1918. Proč by měla Rusko dobývat Anglie, USA a Francie, když byly spojenci Ruska ? Bohatě stačilo, že Rusko bylo poraženo Německem a R-U a že Rusko muselo požádat o mír. Ztratilo velkou část území západu země (mj. dnešní Polsko, UA, Bělorusko, Finsko, Pobaltí, část Kavkazu i mj. Krym) mírovou smlouvou uzavřenou v Brestu-Litevském....Jinak výnos z těžby a prodeje surovin dnes tvoří přes polovinu ruského rozpočtu, je potřeba k tomu něco dodat ? UA prakticky nemá žádnou ropu ani plyn, co bylo na západě UA, vytěžil ještě SSSR. Uhlí je ve velkých hloubkách a těžba moc rentabilní není. Rozkrádání a oligarchie je vlastní kromě UA zejména Rusku. Rozdíl je v tom, že Ukrajinci se to už nejméně od roku 2004 snaží změnit, proto ty oranžové revoluce a majdan. Mnoho Ukrajinců pracuje v zahraničí a vidí, jak to funguje jinde a chtějí se západu aspoň přiblížit. To je celý důvod odmítnutí Janukovyče, není potřeba hledat vliv agentů z wall streetu.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    15:08 21.01.2015

    To Jura99: můžete mi připomenout, které jednotky vítězných velmocí z I. světové války dobyly Rusko? A zůstaly tam, využili ho atd.? Které francouzské, britské či americké divize ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jura99: můžete mi připomenout, které jednotky vítězných velmocí z I. světové války dobyly Rusko? A zůstaly tam, využili ho atd.? Které francouzské, britské či americké divize obsadili Moskvu, Jekatěrinburg, Irkutsk? Nemohu to najít. Děkuji.
    Poprosím Vás ještě o nějaké hodnověrné studie o tom, že bez LL by SSSR Německu nepochybně kapitulovalo. Němci byli zastavení po půlroce pod Moskvou a v té době bylo z LL dodáno celkem zanedbatelné množství techniky. Cituji z fronta.cz:
    "Zda by Sovětský svaz válku s Německem vyhrál i bez přímé západní materiální pomoci, je vysoce spekulativní otázka. Pravděpodobně ano, i když by si to vyžádalo ještě větší oběti a válka by asi trvala déle. Prvního strategického obratu na východě - zastavení Němců před Moskvou v prosinci 1941 - Rudá armáda dosáhla v podstatě bez západní pomoci, která se teprve rozbíhala (do konce roku 1941 bylo do SSSR dodáno 669 letadel a 445 tanků z Británie, z nichž se bitvy u Moskvy účastnilo malé množství."
    Zásadní mi přijde jen podíl 58% v náklaďácích.
    Pokud SSSR/Rusko nikdy technologicky nesedělo ani ve stejném vlaku jako západ, je mi záhadou, proč se utrácely za vývoj technologií proti VS tak obrovské sumy. Podle toho co píšete, by Sabre měl stačit nejméně do počátku 70. tých let a Phantom dodnes. Přiznám se, že jsem ani netušil, že Rusko je tak zoufale na chvostu třeba v oblastech protiletadlových, protilodních či protiraketových systémů (což jsou IMHO věci technologicky docela náročné) či jaderných střel. Na tyhle věci prostě technologie, matematiku a součástkovou základnu mít musíte.
    Nerostné zásoby Ukrajiny jsou (vztaženo na plochu, počet obyvatel) velmi dobré. Mrznou jim zadky, protože nemají plyn, přitom celou dobu seděli na (podle jejich slov) úžasných nalezištích plynu u krymu, který nebyli ani schopní těžit. Přitom jsou přírodní podmínky Ukrajiny v průměru mnohem příznivější, než v Rusku. Nejsou tam obrovské vzdálenosti, klimaticky je to v průměru mnohem mírnější prostředí než Rusko (z toho plynou menší náklady na provoz a údržbu infrastruktury), země je v průměru podstatně úrodnější. Přesto je Ukrajina totálně rozkradená a velká většina Ukrajinců utíká do ciziny, zejm. do toho strašného Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • peter123x
    14:34 21.01.2015

    Supreme. Co som cital, tak svojho casu jeden rusky predstavitel vyhlasil, ze najspravodlivejsia cena jedneho barela ropy by sa mala pohybovat okolo 70 az 75 dolarov. Vtedy, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Supreme. Co som cital, tak svojho casu jeden rusky predstavitel vyhlasil, ze najspravodlivejsia cena jedneho barela ropy by sa mala pohybovat okolo 70 az 75 dolarov. Vtedy, ze nieje privelmi draha ani pre odberatelov a ani zas na tom niesu stratovy producenti. A to bolo v obdoby, ked ceny ropy vyleteli hodne vysoko az okolo 130 dolarov za barel...Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    12:59 21.01.2015

    Pokud by ta ropa opravdu takhle vzrostla a zaroven by se povedlo udrzet rubl dole, bylo by to pro Rusko dost super :-D

    Pokud by ta ropa opravdu takhle vzrostla a zaroven by se povedlo udrzet rubl dole, bylo by to pro Rusko dost super :-D

  • Superme
    12:29 21.01.2015

    Jan Grohmann - Nesouvisí sankce i s Krymem? Jinak Rusové se začali zaměřovat ohledně těžby ropy a plynu na jiné země, než ty západní. Je to např. China National Petroleum ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann - Nesouvisí sankce i s Krymem?

    Jinak Rusové se začali zaměřovat ohledně těžby ropy a plynu na jiné země, než ty západní. Je to např. China National Petroleum Corporation. viz. zde: http://www.investicniweb.cz/zp...

    A k ceně ropy. Tohle je celkem dost zajímavé.
    "Producenti ropy očekávají oživení a analytici s nimi souhlasí a odhadují růst ceny Brentu o 35 % na 82 dolarů za barel do konce roku 2015."
    "Sami analytici z Goldman Sachs jsou ještě optimističtější, když očekávají, že cena ropy Brent postupně vzroste až na 85 dolarů za barel."

    http://www.kurzy.cz/zpravy/375... Skrýt celý příspěvek

  • Echo
    11:38 21.01.2015

    Jura99: Ruska vojenska elektronika je od roku 2008? uplne nezavisla na cudzich suciastkach. Vyuzivaju napr. ruske procesory Elbrus. Tvrdenie, ze Rusko ( ZSSR ) v oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Ruska vojenska elektronika je od roku 2008? uplne nezavisla na cudzich suciastkach. Vyuzivaju napr. ruske procesory Elbrus. Tvrdenie, ze Rusko ( ZSSR ) v oblasti elektroniky je v dobe kamennej je uplne scestne. Vyvoj v ZSSR isiel inou cestou ako na zapade, ale vysledky boli porovnatelne, "netradicne" ruske riesenia sa dokonca casto ukazali ako efektivnejsie. Skus mi vysvetlit ako "zaostaly, vecne opity, rusky muzik v zemlanke" dokazal zbuchat napr. plne automaticky system riadenia raketoplanu Buran.Skrýt celý příspěvek

  • Jorlas
    11:15 21.01.2015

    Nechci podceňovat Ruskou federaci, ale fascinuje mě ta představa (mnoha diskutujících a Putina), jak bude ve všem samostatné. To snad v dnešním světě ani nejde… snad kromě Severní ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechci podceňovat Ruskou federaci, ale fascinuje mě ta představa (mnoha diskutujících a Putina), jak bude ve všem samostatné. To snad v dnešním světě ani nejde… snad kromě Severní Koreji, ale i ta bere z Číny.
    Představa, že si Rusko oslabené rozpadem SSSR dokáže vyrobit nejlepší tanky, letadla, lodě, rakety, vrtulníky … to mi přijde šílené. Korunku tomu dodávají řečmi, že budou samostatní a na špici i v ostatních oborech: těžba, strojírenství, potraviny,….
    Podívejte se na Rusko, jeho HDP a počet obyvatel! Rusko již není SSSR s hromadou satelitů! Modernizace bude probíhat, ale její tempo dostává vážné trhliny. Jedinou šancí je kupovat zboží s Číny a platit surovinami. Jenže při stávajících cenách ropy i tato varianta dostává trhliny. Spíše Čína využije situace a vytahá z Ruska technologie. Což vnímám jako riziko pro Rusko i „západní“ svět.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 11