ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 2.

Ruské zbrojní dodávky do Sýrie 2
Britské odstřelovací pušky AWM dodalo syrské armádě Rusko. / YouTube

Druhý článek o ruských zbrojních dodávkách do Sýrie se tentokrát věnuje ručním palným zbraním. Zdokumentování všech dodávek nebylo zcela možné, tudíž v přehledu nenaleznete rozepsané zbraně jako SR-3 Vikhr, 9A-91 a VSK-94, které do Sýrie dodané byly, ale nepodařilo se mi o jejich použití v konfliktu objevit podrobnější informace.

Ruské ruční palné zbraně pro Sýrii

V polovině 90. let se Rusové pokusili navázat na bývalé sovětsko-syrské zbrojní kontrakty a do Sýrie dodali zásilku zbraní obsahující menší počty AKS-74U, AK-74M, RPG-29, střely PG-7VR pro RPG-7, protitankové střely 9M113M Konkurs a také z hlavně tanků odpalované střely 9M117M Bastion, které byly určeny pro upravené syrské tanky T-55MV.

Nicméně rozčarování Syřanů nad výši ceny za jednotlivé zbraně a jejich neschopnost splatit staré dluhy z dob studené války další dodávky zastavili.

S počátkem války Syrská arabská armáda SyAA (Syrian Arab Army) zahájila modernizační program v rámci něhož byly mimo jiné pořízeny nové uniformy, ochranné prostředky pro vojáky, přístroje nočního vidění a začala hledat náhradu za stárnoucí AK-47, AKM a Type-56.

Syřané o přezbrojení začali uvažovat už v roce 2008, kdy testovali dvě zbraně, a sice AK-74M a KH-2002 Kheybar íránské provenience v rážích 5,45×39 mm a 5,56×45 mm. KH-2002 se v testech projevila jako velmi poruchová a vítězem se stal AK-74M, nicméně k objednávkám velkých počtů AK-74M nedošlo.

AK-74M

AK-74M / Kalashnikov Concern

AK-74M

Jak už bylo řečeno, tak první AK-74M a AKS-74U byly do Sýrie dodány už v průběhu 90. let a byly určeny primárně pro speciální jednotky a ostrahy důležitých vládních a vojenských objektů.

Původně byly objednány pouze malé počty těchto zbraní, ale jakmile začal konflikt sílit, Syřané začali nakupovat ve větším množství AK-74M a spolu s útočnými puškami objednali také další doplňky, jako jsou laserové značkovače, optické zaměřovače, a také 40mm granátomety GP-30M.

Postupně se AK-74M dostal do pozice jedné z nejpopulárnějších zbraní na syrském bojišti, a to jak mezi vládními vojsky, tak povstalci.

AK-104

AK-104 / Kalashnikov Concern

AK-104

Dokladů o dodávkách útočných pušek AK-104 ráže 7,62×39 mm není příliš mnoho, ale je jisté, že určitý počet byl syrským silám doručen. Obecně se má za to, že Sýrie byla prvním zahraničním uživatelem AK-104, které měla v neznámém množství nakoupit na konci 90. let.

Na rozdíl od AK-74M, které používá SyAA a Revoluční gardy, se menší množství AK-104 dostalo do výzbroje pořádkových jednotek, které potlačovaly první demonstrace proti vládě prezidenta Asada.

Zájem Sýrie o další AK-104 se poprvé objevil na počátku roku 2012, kdy se syrská delegace o zbraň velmi zajímala na ruské zbrojní výstavě. Následně Syřané zakoupili neznámý počet těchto útočných pušek.

Svými rozměry je to zbraň ideální pro boj v městské zástavbě a mnoho jejich uživatelů v Sýrii bylo viděno, jak vyměnilo původní plastové zásobníky za kovové od AKM.

Vepr-12 Foto: Vepr-12 / Molot Oruzhie

Vepr-12

V SyAA, jejíž doktrína nikdy nepočítala s rozsáhlejšími boji v zastavěných oblastech, neměly brokovnice širší zastoupení. Teprve po vypuknutí občanské války a krvavých městských bitvách byla roku 2012 vyslána delegace do Ruska, kde měla opatřit odpovídající zbraně pro takový konflikt.

Tato delegace se na zbrojní výstavě v Rusku kromě už zmiňované útočné pušky AK-104 zajímala také o samonabíjecí brokovnice Vepr-12. Následoval nákup neznámého počtu kusů a jejich dodávka do Sýrie.

Je zajímavé, že téměř žádné z dodaných brokovnic se nedostaly k bojovým jednotkám, ale byly rozděleny mezi důležité osoby podporující režim, armádní činitele a provládní milice.

SyAA sice získala vhodnou zbraň pro boj na krátké vzdálenosti, která by našla své uplatnění například v bojích o Deir ez-Zor, ale nejspíše díky korupci a klientelismu byla dodána lidem, kteří pro ni nemají vhodné využití.

PKP "Pecheneg" PKP Pecheneg / TsNIITochMash

PKP Pecheneg

Kulomety PKP Pecheneg ráže 7,62x54 mm jsou v ruské armádě označené jako 6P41. Kusy označené 6P41N jsou vybavené montáží pro umístění zaměřovače s nočním viděním. Tento kulomet je pokračovatelem úspěšné řady kulometů PK/PKM.

O přítomnosti zbraní v Sýrii je jen velmi málo důkazů a obecně se má za to, že 100 ks bylo dodáno na základě objednávky z roku 2013. Dosud se objevilo pouze jedno video na kterém je PKP zachycen v boji. Jedná se o reportáž ruské televize z 27. září tohoto roku z bojů v damašské čtvrti Harasta (více o videu níže).

Nedostatek důkazů o jejich použití v boji naznačuje, že tyto zbraně byly dodány pouze speciálním jednotkám syrské armády, jejichž operace zůstávají utajené a nejsou mediálně prezentované.

O kulomety PKP projevili Syřané velký zájem na zbrojní výstavě v Rusku roku 2012 a na základě zkušeností z ní pak byly Sýrií objednány útočné pušky AK-104 a brokovnice Vepr-12.

Kord-12.7 mm 6P50 KORD / Degtyarev

6P50 KORD

Na fotografiích z bojů v damašské čtvrti Jobar v říjnu 2014 byly v rukou vládních vojáků k vidění také těžké kulomety KORD. Kulomet má ráži 12,7x108 mm a účinný dostřel 2000 m.

KORD je velmi podobný svému předchůdci, kulometu NSV, se kterým je často zaměňován.

Tyto kulomety byly poptávány dle uniklé zbrojní objednávky z roku 2013 v počtu 500 ks a dodány byly nejspíše někdy během roku 2014.

MTs-116M MTs-116M / Tula

MTs-116M

Dalším typem ruských zbraní, které se dostaly do Sýrie, jsou opakovací odstřelovačské pušky MTs-116M. Tyto zbraně nejsou obecně příliš známé a v syrské válce si odbyly svůj křest ohněm.

Poprvé byly k vidění na režimním propagačním videu z února tohoto roku, na kterém je zachycen ženský oddíl Republikánských gard při bojích v damašské čtvrti Jobar.

První Mts-116M byly do Sýrie doručeny nejspíše na přelomu let 2014 a 2015 a brzy se dostaly k bojovým jednotkám, kde vyplňují mezeru mezi velkorážními odstřelovačskými puškami jako OSV-96 a KVSK (o kterých ještě bude řeč) a staršími typy odstřelovačských pušek jako SVD či optickými zaměřovači osazenými zbraněmi ráže 7,62x51 mm jaké G3 nebo FN FAL.

Puška MTs-116M vychází z civilní verze pušky MTs-116, která se ukázala díky své přesnosti jako vhodná pro použití v ozbrojených složkách. Zbraň je standardní ruské ráže 7,62x54 mm a může využívat zásobníky na pět ran nebo desetirané zásobníky shodné s puškami SVD.

MTs-116M je možné osadit širokou paletou optických zaměřovačů ruské výroby. Efektivní dostřel s použitím optických zaměřovačů je 800 m.

OSV-96 OSV-96 / KBP

OSV-96

Prvním typem antimateriálních odstřelovačských pušek dodaných do Sýrie z Ruska je OSV-96. Samonabíjecí puška OSV-96 je ráže 12,7×108 mm a používá zásobníky na pět ran.

Efektivní dostřel zbraně je až 2500 m. OSV-96 je po íránských puškách AM.50 druhou nejrozšířenější velkorážní odstřelovačskou puškou syrské války. OSV-96 je k vidění i u mnoha povstaleckých skupin.

Malý počet OSV-96 byl do Sýrie dodán krátce před propuknutím občanské války v rámci plánu na modernizaci SyAA. Sýrie projevila o další zbraně zájem na počátku roku 2013, kdy Syřané v Rusku poptávali mimo jiné 100 ks odstřelovačských pušek ráže 12,7mm spolu s nočními optickými zaměřovači a 10 000 nábojů ráže 12,7 mm.

Tato informace byla potvrzena díky úniku objednávky zásobovacího oddělení velení syrské armády určené ruské společnosti Rosoboronexport.

KSVK KSVK / Degtyarev

KVSK

Další ze zbraní dodaných do Sýrie u Ruska je antimateriální odstřelovačská puška KVSK, známá také pod označením 6S8, nebo AVSK. Zbraň konfigurace bullpup je ráže 12,7×108 mm a používá zásobník na pět ran a efektivní dostřel je obdobný jako u OSV-96, tedy až 2500 m.

KVSK není v Sýrii příliš rozšířená a vypadá to, že jí byly vyzbrojeny pouze elitní jednotky syrských ozbrojených sil. Pušky byly dodány během roku 2014 poté, co v Rusku proběhl výcvik několik syrských odstřelovačů v používání této zbraně.

Reportáž ruské televize o SyAA, kde lze vidět zbraně PKP Pecheneg a AWM. / YouTube

Accuracy International Arctic Warfare Magnum (AWM)

Ač je to k nevíře, tak i tyto britské odstřelovací pušky se dostaly do Sýrie nejspíše z Ruska. Na videu ruské televize z 27. září tohoto roku, kde je zaznamenáno i použití kulometu PKP Pecheneg, je zachycen jeden syrský odstřelovač, jak při boji v damašské čtvrti Harasta používá právě pušku Accuracy International AWM.

Vojáci zachycení na videu jsou syrské speciální jednotky. Používají západní balistické helmy, vesty a oblečení neodpovídající běžným vojákům SyAA.

Podle webu Oryx Blog odpovídá puška AWM zobrazená na videu puškám AWM, které si objednalo v minulosti Rusko pro své speciální jednotky. Jedná se zejména o úpravu pažby s pistolovou pažbičkou, které je odlišná od běžného provedení a podle dostupných zdrojů je Rusko jediným uživatelem takto upravených pušek AWM.

Stejně tak je puška syrského odstřelovače opatřena raily nad hlavní poblíž úsťové brzy, které odpovídají provedení používané na ruských AWM.

Závěr

Jak je vidět, Rusko dodalo do Sýrie mnoho rozličných typů palných zbraní. Konec syrské války se zdá být v nedohlednu a je tudíž jisté, že další dodávky zbraní budou pokračovat. SyAA se vynasnaží nahradit zejména poměrně značné ztráty obrněné techniky z posledních let.

Dá se očekávat, že Rusko v rámci podpory ofenzívy SyAA další pozemní techniků a zbraně dodá. S největší pravděpodobností nepůjde o nejmodernější ruské stroje, ale spíše o techniku, kterou syrští vojáci bez nutnosti většího zaškolování okamžitě využijí v boji.

Další dodávky zbraní budou pro SyAA v následujících měsících klíčové, neboť Asadovi muži i přes leteckou podporu Ruska, stále ponesou největší tíhu dalších pozemních bojů.

Zdroj: ARESOryx Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

POLEMIKA: Ďábel proti Ďáblu - Islámský stát proti Al-Qaidě

Na přelomu srpna a září byly v médiích zveřejněny dva články, které prezentovaly názory amerického ...

Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent ...

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 1.

Toto je první článek s krátké série, která se pokusí zmapovat ruské zapojení do syrského konfliktu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sorge-227
  18:29 18.12.2015

  Shania: Vďaka za info, Tak Javelin je boží

  Shania: Vďaka za info, Tak Javelin je boží

 • Shania
  17:52 18.12.2015

  TOW ATGM, pak se v oblastio ještě používají ruské Konkurs https://www.youtube.com/watch?... jsou to těžké zbraňe, tahají to minimálně dva nebo tři lidi. Tak to ...Zobrazit celý příspěvek

  TOW ATGM, pak se v oblastio ještě používají ruské Konkurs

  https://www.youtube.com/watch?...


  jsou to těžké zbraňe, tahají to minimálně dva nebo tři lidi. Tak to pak chvilku trvá, než to složí.

  Srovnej to s moderními ATG jako Javelin

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:25 18.12.2015

  Shania: z čoho to striela? Mne fascinuje ako dlho im trva poskladať tu zbraň a zamerať na ciel. Keď som videl video ako zničenili rusky vrtulnik Mi 17 na zemi. Velmi dlho to ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: z čoho to striela? Mne fascinuje ako dlho im trva poskladať tu zbraň a zamerať na ciel. Keď som videl video ako zničenili rusky vrtulnik Mi 17 na zemi. Velmi dlho to skladali, ako na strelnici.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:36 18.12.2015

  Další z moha zničených tánku, dávám to sem proto, že tentokrát posádka zareagovala a odpálila dýmovnice ve směru letu rakety, bohužel pro posádku i tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Další z moha zničených tánku, dávám to sem proto, že tentokrát posádka zareagovala a odpálila dýmovnice ve směru letu rakety, bohužel pro posádku i tak pozdě.

  http://www.liveleak.com/view?i... Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:38 28.10.2015

  http://www.ktrv.ru/files.image... Tohle by mel byt buletin KTRV a melo by se tam rikat Так, на 2015 год запланировано увеличение объёмов примерно ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.ktrv.ru/files.image...
  Tohle by mel byt buletin KTRV a melo by se tam rikat
  Так, на 2015 год запланировано
  увеличение объёмов примерно в
  1,5-1,6 раза.
  Tedy, ze na rok 2015 je planovano zvyseni vyroby na 1,5 az 1,6 nasobek predchoziho rokuSkrýt celý příspěvek

 • Vestly
  13:21 27.10.2015

  jj284b, to si kde zobral? System v Su-24M2 sleduje ciel a dava info autopilotovi, ktory navedie lietadlo do potrebnej vysky, smeru atd. a v presnom okamihu sa automaticky ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b, to si kde zobral?

  System v Su-24M2 sleduje ciel a dava info autopilotovi, ktory navedie lietadlo do potrebnej vysky, smeru atd. a v presnom okamihu sa automaticky odhodia bomby.

  Takze hej, dokaze pomerne presne bombardovat aj s hlupymi bombami.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:00 27.10.2015

  co se týká použité munice, tak Rusové používají taktiku na hrubý pytel patří hrubá záplata. Navíc bombardují cíle, kde 50 metrů vedle nepřítel ISILu nebude, a pokud ano, tak s ...Zobrazit celý příspěvek

  co se týká použité munice, tak Rusové používají taktiku na hrubý pytel patří hrubá záplata. Navíc bombardují cíle, kde 50 metrů vedle nepřítel ISILu nebude, a pokud ano, tak s uříznutou hlavou.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:26 27.10.2015

  Myslíte to obecně, nebo nad Sýrií?

  Myslíte to obecně, nebo nad Sýrií?

 • misanex
  09:06 27.10.2015

  Pokud mě paměť neklame, tak je to přesně tak. Američané používali v nejhorším případě klasické bomby s naváděcím kitem.

  Pokud mě paměť neklame, tak je to přesně tak. Američané používali v nejhorším případě klasické bomby s naváděcím kitem.

 • ujo Marek
  07:57 27.10.2015

  jj284b...ja sa s vami nepriem, že Rusi pužívajú železnú, "hlúpu" muníciu, máte pravdu, používajú ju, ale iba na adekvátne ciele a osviežte mi prosím pamäť, kedy usa viedli ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b...ja sa s vami nepriem, že Rusi pužívajú železnú, "hlúpu" muníciu, máte pravdu, používajú ju, ale iba na adekvátne ciele

  a osviežte mi prosím pamäť, kedy usa viedli mesačnú bombardovaciu kampaň, denne niekoľko desiatok vzletov a používali pri takomto masívnom nasadení výhradne riadenú muníciuSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:28 27.10.2015

  ujo Marek: to ste na velkom omyle.. USA uz dnes nepouziva ziadnu nenavadzanu municiu.. zopakujem vam to este raz.. pozrite sa na hoci aj oficialne ruske zabery z bombardovania a ...Zobrazit celý příspěvek

  ujo Marek: to ste na velkom omyle.. USA uz dnes nepouziva ziadnu nenavadzanu municiu..

  zopakujem vam to este raz.. pozrite sa na hoci aj oficialne ruske zabery z bombardovania a uvidite co za municiu pouzivaju a kde...Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  01:00 27.10.2015

  Jindrich

  Skvělý shrnutí. Jinak Garsing vyrábí obdobu co Crye Precision. Tak je možné že si multicam koupili i s botkami u jednoho výrobce.

  Jindrich

  Skvělý shrnutí. Jinak Garsing vyrábí obdobu co Crye Precision. Tak je možné že si multicam koupili i s botkami u jednoho výrobce.

 • Gloton
  22:41 26.10.2015

  skelet: přesně tak, a Su-25 nasazené v Sýrii jsou ve specifikaci schopné používat už i KB-500S

  skelet: přesně tak, a Su-25 nasazené v Sýrii jsou ve specifikaci schopné používat už i KB-500S

 • skelet
  21:14 26.10.2015

  jen taková drobná připomínka.. řízenou munici mohly nosit už Su-25 (i naše Su-25K) i Su-24.. o verzi Su-24M ani nemluvě.

  jen taková drobná připomínka.. řízenou munici mohly nosit už Su-25 (i naše Su-25K) i Su-24.. o verzi Su-24M ani nemluvě.

 • perunBB
  19:34 26.10.2015

  Trošku humoru na odlahčenie:)ale témy sa to týka...
  http://www.mojevideo.sk/video/...

  Trošku humoru na odlahčenie:)ale témy sa to týka...
  http://www.mojevideo.sk/video/...

 • ujo Marek
  19:14 26.10.2015

  jj284b...odvorník vašich kvalít samozrejme vie, že munícia sa vyberá podľa druhu cieľa...takže keď rozviedka identifikuje teroristov na nejakom skalnatom kopci, ďaleko od obývanej ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b...odvorník vašich kvalít samozrejme vie, že munícia sa vyberá podľa druhu cieľa...takže keď rozviedka identifikuje teroristov na nejakom skalnatom kopci, ďaleko od obývanej oblasti, tak tam bude postačovať koberec z FAB-250, alebo keď prieskum nájde v pústi na presune karavánu LandCruiserov, tak vyšlú Mi-24 s podvesenými B8, keď na zlikvidovanie výcvikovej základne teroristov na konci mesta bude stačiť 4x FAB-500...na takéto ciele úplne stačí "hlúpa" munícia...naopak, keď identifikujú teroristický štáb v centre mesta, alebo bunker 50 metrov od mešity, tak použijú nejakého člena rodiny KAB- alebo vyšlú niekoho z klanu CH-...ani Rusi nie sú taký bohatý,aby všetko čo sa objavý, likvidovali navádzanou muníciou, to nerobia ani vaši idoly se žvejkačmi z júesejSkrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  18:57 26.10.2015

  Fajn článek!
  Ještě by bylo určitě zajímavé udělat Americké zbrojní dodávky do Sýrie ;)

  Fajn článek!
  Ještě by bylo určitě zajímavé udělat Americké zbrojní dodávky do Sýrie ;)

 • jj284b
  18:53 26.10.2015

  vestl: kruhova odchylka 100-300m ani nahodou nesplna definiciu presnosti...

  vestl: kruhova odchylka 100-300m ani nahodou nesplna definiciu presnosti...

 • Vestly
  18:49 26.10.2015

  Nj, jj284b je znamy odbornik. O Ruskych Su-24 pocul maximalne tak z rychlika, ale uz vie, že ich jedinou naplnou je bombardovanie civilov :) Len pre doplnenie, Su-24M2 su ...Zobrazit celý příspěvek

  Nj, jj284b je znamy odbornik. O Ruskych Su-24 pocul maximalne tak z rychlika, ale uz vie, že ich jedinou naplnou je bombardovanie civilov :)

  Len pre doplnenie, Su-24M2 su pomerne presné aj s "hlúpymi" bombami.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:26 26.10.2015

  To že Rusové říkají, že v Sýrii pozemní jednotky nemají a ani nikdy mít nebudou, to už je snad skoro potvrzení toho, že tam jsou.

  To že Rusové říkají, že v Sýrii pozemní jednotky nemají a ani nikdy mít nebudou, to už je snad skoro potvrzení toho, že tam jsou.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2