ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 2.

Ruské zbrojní dodávky do Sýrie 2
Britské odstřelovací pušky AWM dodalo syrské armádě Rusko. / YouTube

Druhý článek o ruských zbrojních dodávkách do Sýrie se tentokrát věnuje ručním palným zbraním. Zdokumentování všech dodávek nebylo zcela možné, tudíž v přehledu nenaleznete rozepsané zbraně jako SR-3 Vikhr, 9A-91 a VSK-94, které do Sýrie dodané byly, ale nepodařilo se mi o jejich použití v konfliktu objevit podrobnější informace.

Ruské ruční palné zbraně pro Sýrii

V polovině 90. let se Rusové pokusili navázat na bývalé sovětsko-syrské zbrojní kontrakty a do Sýrie dodali zásilku zbraní obsahující menší počty AKS-74U, AK-74M, RPG-29, střely PG-7VR pro RPG-7, protitankové střely 9M113M Konkurs a také z hlavně tanků odpalované střely 9M117M Bastion, které byly určeny pro upravené syrské tanky T-55MV.

Nicméně rozčarování Syřanů nad výši ceny za jednotlivé zbraně a jejich neschopnost splatit staré dluhy z dob studené války další dodávky zastavili.

S počátkem války Syrská arabská armáda SyAA (Syrian Arab Army) zahájila modernizační program v rámci něhož byly mimo jiné pořízeny nové uniformy, ochranné prostředky pro vojáky, přístroje nočního vidění a začala hledat náhradu za stárnoucí AK-47, AKM a Type-56.

Syřané o přezbrojení začali uvažovat už v roce 2008, kdy testovali dvě zbraně, a sice AK-74M a KH-2002 Kheybar íránské provenience v rážích 5,45×39 mm a 5,56×45 mm. KH-2002 se v testech projevila jako velmi poruchová a vítězem se stal AK-74M, nicméně k objednávkám velkých počtů AK-74M nedošlo.

AK-74M

AK-74M / Kalashnikov Concern

AK-74M

Jak už bylo řečeno, tak první AK-74M a AKS-74U byly do Sýrie dodány už v průběhu 90. let a byly určeny primárně pro speciální jednotky a ostrahy důležitých vládních a vojenských objektů.

Původně byly objednány pouze malé počty těchto zbraní, ale jakmile začal konflikt sílit, Syřané začali nakupovat ve větším množství AK-74M a spolu s útočnými puškami objednali také další doplňky, jako jsou laserové značkovače, optické zaměřovače, a také 40mm granátomety GP-30M.

Postupně se AK-74M dostal do pozice jedné z nejpopulárnějších zbraní na syrském bojišti, a to jak mezi vládními vojsky, tak povstalci.

AK-104

AK-104 / Kalashnikov Concern

AK-104

Dokladů o dodávkách útočných pušek AK-104 ráže 7,62×39 mm není příliš mnoho, ale je jisté, že určitý počet byl syrským silám doručen. Obecně se má za to, že Sýrie byla prvním zahraničním uživatelem AK-104, které měla v neznámém množství nakoupit na konci 90. let.

Na rozdíl od AK-74M, které používá SyAA a Revoluční gardy, se menší množství AK-104 dostalo do výzbroje pořádkových jednotek, které potlačovaly první demonstrace proti vládě prezidenta Asada.

Zájem Sýrie o další AK-104 se poprvé objevil na počátku roku 2012, kdy se syrská delegace o zbraň velmi zajímala na ruské zbrojní výstavě. Následně Syřané zakoupili neznámý počet těchto útočných pušek.

Svými rozměry je to zbraň ideální pro boj v městské zástavbě a mnoho jejich uživatelů v Sýrii bylo viděno, jak vyměnilo původní plastové zásobníky za kovové od AKM.

Vepr-12 Foto: Vepr-12 / Molot Oruzhie

Vepr-12

V SyAA, jejíž doktrína nikdy nepočítala s rozsáhlejšími boji v zastavěných oblastech, neměly brokovnice širší zastoupení. Teprve po vypuknutí občanské války a krvavých městských bitvách byla roku 2012 vyslána delegace do Ruska, kde měla opatřit odpovídající zbraně pro takový konflikt.

Tato delegace se na zbrojní výstavě v Rusku kromě už zmiňované útočné pušky AK-104 zajímala také o samonabíjecí brokovnice Vepr-12. Následoval nákup neznámého počtu kusů a jejich dodávka do Sýrie.

Je zajímavé, že téměř žádné z dodaných brokovnic se nedostaly k bojovým jednotkám, ale byly rozděleny mezi důležité osoby podporující režim, armádní činitele a provládní milice.

SyAA sice získala vhodnou zbraň pro boj na krátké vzdálenosti, která by našla své uplatnění například v bojích o Deir ez-Zor, ale nejspíše díky korupci a klientelismu byla dodána lidem, kteří pro ni nemají vhodné využití.

PKP "Pecheneg" PKP Pecheneg / TsNIITochMash

PKP Pecheneg

Kulomety PKP Pecheneg ráže 7,62x54 mm jsou v ruské armádě označené jako 6P41. Kusy označené 6P41N jsou vybavené montáží pro umístění zaměřovače s nočním viděním. Tento kulomet je pokračovatelem úspěšné řady kulometů PK/PKM.

O přítomnosti zbraní v Sýrii je jen velmi málo důkazů a obecně se má za to, že 100 ks bylo dodáno na základě objednávky z roku 2013. Dosud se objevilo pouze jedno video na kterém je PKP zachycen v boji. Jedná se o reportáž ruské televize z 27. září tohoto roku z bojů v damašské čtvrti Harasta (více o videu níže).

Nedostatek důkazů o jejich použití v boji naznačuje, že tyto zbraně byly dodány pouze speciálním jednotkám syrské armády, jejichž operace zůstávají utajené a nejsou mediálně prezentované.

O kulomety PKP projevili Syřané velký zájem na zbrojní výstavě v Rusku roku 2012 a na základě zkušeností z ní pak byly Sýrií objednány útočné pušky AK-104 a brokovnice Vepr-12.

Kord-12.7 mm 6P50 KORD / Degtyarev

6P50 KORD

Na fotografiích z bojů v damašské čtvrti Jobar v říjnu 2014 byly v rukou vládních vojáků k vidění také těžké kulomety KORD. Kulomet má ráži 12,7x108 mm a účinný dostřel 2000 m.

KORD je velmi podobný svému předchůdci, kulometu NSV, se kterým je často zaměňován.

Tyto kulomety byly poptávány dle uniklé zbrojní objednávky z roku 2013 v počtu 500 ks a dodány byly nejspíše někdy během roku 2014.

MTs-116M MTs-116M / Tula

MTs-116M

Dalším typem ruských zbraní, které se dostaly do Sýrie, jsou opakovací odstřelovačské pušky MTs-116M. Tyto zbraně nejsou obecně příliš známé a v syrské válce si odbyly svůj křest ohněm.

Poprvé byly k vidění na režimním propagačním videu z února tohoto roku, na kterém je zachycen ženský oddíl Republikánských gard při bojích v damašské čtvrti Jobar.

První Mts-116M byly do Sýrie doručeny nejspíše na přelomu let 2014 a 2015 a brzy se dostaly k bojovým jednotkám, kde vyplňují mezeru mezi velkorážními odstřelovačskými puškami jako OSV-96 a KVSK (o kterých ještě bude řeč) a staršími typy odstřelovačských pušek jako SVD či optickými zaměřovači osazenými zbraněmi ráže 7,62x51 mm jaké G3 nebo FN FAL.

Puška MTs-116M vychází z civilní verze pušky MTs-116, která se ukázala díky své přesnosti jako vhodná pro použití v ozbrojených složkách. Zbraň je standardní ruské ráže 7,62x54 mm a může využívat zásobníky na pět ran nebo desetirané zásobníky shodné s puškami SVD.

MTs-116M je možné osadit širokou paletou optických zaměřovačů ruské výroby. Efektivní dostřel s použitím optických zaměřovačů je 800 m.

OSV-96 OSV-96 / KBP

OSV-96

Prvním typem antimateriálních odstřelovačských pušek dodaných do Sýrie z Ruska je OSV-96. Samonabíjecí puška OSV-96 je ráže 12,7×108 mm a používá zásobníky na pět ran.

Efektivní dostřel zbraně je až 2500 m. OSV-96 je po íránských puškách AM.50 druhou nejrozšířenější velkorážní odstřelovačskou puškou syrské války. OSV-96 je k vidění i u mnoha povstaleckých skupin.

Malý počet OSV-96 byl do Sýrie dodán krátce před propuknutím občanské války v rámci plánu na modernizaci SyAA. Sýrie projevila o další zbraně zájem na počátku roku 2013, kdy Syřané v Rusku poptávali mimo jiné 100 ks odstřelovačských pušek ráže 12,7mm spolu s nočními optickými zaměřovači a 10 000 nábojů ráže 12,7 mm.

Tato informace byla potvrzena díky úniku objednávky zásobovacího oddělení velení syrské armády určené ruské společnosti Rosoboronexport.

KSVK KSVK / Degtyarev

KVSK

Další ze zbraní dodaných do Sýrie u Ruska je antimateriální odstřelovačská puška KVSK, známá také pod označením 6S8, nebo AVSK. Zbraň konfigurace bullpup je ráže 12,7×108 mm a používá zásobník na pět ran a efektivní dostřel je obdobný jako u OSV-96, tedy až 2500 m.

KVSK není v Sýrii příliš rozšířená a vypadá to, že jí byly vyzbrojeny pouze elitní jednotky syrských ozbrojených sil. Pušky byly dodány během roku 2014 poté, co v Rusku proběhl výcvik několik syrských odstřelovačů v používání této zbraně.

Reportáž ruské televize o SyAA, kde lze vidět zbraně PKP Pecheneg a AWM. / YouTube

Accuracy International Arctic Warfare Magnum (AWM)

Ač je to k nevíře, tak i tyto britské odstřelovací pušky se dostaly do Sýrie nejspíše z Ruska. Na videu ruské televize z 27. září tohoto roku, kde je zaznamenáno i použití kulometu PKP Pecheneg, je zachycen jeden syrský odstřelovač, jak při boji v damašské čtvrti Harasta používá právě pušku Accuracy International AWM.

Vojáci zachycení na videu jsou syrské speciální jednotky. Používají západní balistické helmy, vesty a oblečení neodpovídající běžným vojákům SyAA.

Podle webu Oryx Blog odpovídá puška AWM zobrazená na videu puškám AWM, které si objednalo v minulosti Rusko pro své speciální jednotky. Jedná se zejména o úpravu pažby s pistolovou pažbičkou, které je odlišná od běžného provedení a podle dostupných zdrojů je Rusko jediným uživatelem takto upravených pušek AWM.

Stejně tak je puška syrského odstřelovače opatřena raily nad hlavní poblíž úsťové brzy, které odpovídají provedení používané na ruských AWM.

Závěr

Jak je vidět, Rusko dodalo do Sýrie mnoho rozličných typů palných zbraní. Konec syrské války se zdá být v nedohlednu a je tudíž jisté, že další dodávky zbraní budou pokračovat. SyAA se vynasnaží nahradit zejména poměrně značné ztráty obrněné techniky z posledních let.

Dá se očekávat, že Rusko v rámci podpory ofenzívy SyAA další pozemní techniků a zbraně dodá. S největší pravděpodobností nepůjde o nejmodernější ruské stroje, ale spíše o techniku, kterou syrští vojáci bez nutnosti většího zaškolování okamžitě využijí v boji.

Další dodávky zbraní budou pro SyAA v následujících měsících klíčové, neboť Asadovi muži i přes leteckou podporu Ruska, stále ponesou největší tíhu dalších pozemních bojů.

Zdroj: ARESOryx Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

POLEMIKA: Ďábel proti Ďáblu - Islámský stát proti Al-Qaidě

Na přelomu srpna a září byly v médiích zveřejněny dva články, které prezentovaly názory amerického ...

Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent ...

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 1.

Toto je první článek s krátké série, která se pokusí zmapovat ruské zapojení do syrského konfliktu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  18:08 26.10.2015

  Bezva článek, díky za něj! Jen mě trošku tahají za oči ty angločeské názvy zbraní jako "Vikhr" nebo "Pecheneg". Proč nepoužít prostě název Vichr a Pečeneg? Kdyby tam jezdily ...Zobrazit celý příspěvek

  Bezva článek, díky za něj!
  Jen mě trošku tahají za oči ty angločeské názvy zbraní jako "Vikhr" nebo "Pecheneg".

  Proč nepoužít prostě název Vichr a Pečeneg?

  Kdyby tam jezdily vozy Škoda Jeti, taky by taky byly v tomto článku označeny jako Skoda?Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  18:05 26.10.2015

  ale jasne ze na tom videu je specnaz alebo gru :) len na konci zacapili jedneho syrcana v kukle aby to nebolo take ocividne :D preco ine jedna skupina vyzera ako banda bradatych ...Zobrazit celý příspěvek

  ale jasne ze na tom videu je specnaz alebo gru :) len na konci zacapili jedneho syrcana v kukle aby to nebolo take ocividne :D preco ine jedna skupina vyzera ako banda bradatych hipsterov v tielkach na plazi (chybali im uz len trenky^^), a druha ako specnaz? :D

  ostatne si myslim ze tam operuju mensie skupiny specnaz a gru uz ovela dlhsiu dobu(a rusky profesioanalny zoldnieri si robia koléčka krym, dombas,syria)
  po ruskej vzdusnej intervencii sa vsak museli pocty vyrazne zvysit, ocividne ruskych strategov musela popudit ta islamisticka koalicia.

  ta vojna je uplna katastrofa, rusi aj tu prekliatu pust premenia v prach, je to neuveritelne ale stale to moze byt este horsie a asi aj bude...

  dakujem za dobre clankySkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:57 26.10.2015

  ujo Marek: a co tak sa pozriet na Rusmi zverejnene zabery a identifikovat co za municiu to zhadzuju? Su-24 tam lietaju hlavne s FAB-250 a Su-25 pouzivaju hlavne neriadene rakety..

  ujo Marek: a co tak sa pozriet na Rusmi zverejnene zabery a identifikovat co za municiu to zhadzuju? Su-24 tam lietaju hlavne s FAB-250 a Su-25 pouzivaju hlavne neriadene rakety..

 • Superme
  16:32 26.10.2015

  madrabbit . Tak pokud zvýšily výrobu tak předpokládám, že pokud doteď ty firmy nestíhala, tak teď by stíhat již měli. Spíše by mě zajímalo, zda Rusům dochází zásoby a zbrojovky ...Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit . Tak pokud zvýšily výrobu tak předpokládám, že pokud doteď ty firmy nestíhala, tak teď by stíhat již měli.

  Spíše by mě zajímalo, zda Rusům dochází zásoby a zbrojovky je prostě do teď nestačily "dozásobovat", nebo jsou skoro na nule a pak by to asi byl problém. Ale spíše si myslím, že je to ta první možnost. Rusové by si tohle těžko dovolily.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  15:37 26.10.2015

  Jestli je tam nekdo "skoro dobrovolne" tak si myslim, ze v dnesni dobe si muze obstarat jakekoli vybaveni, hlavne to nesmrtici...at uz americke, nebo ruske. Zajima me jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli je tam nekdo "skoro dobrovolne" tak si myslim, ze v dnesni dobe si muze obstarat jakekoli vybaveni, hlavne to nesmrtici...at uz americke, nebo ruske.

  Zajima me jak probihaji opravdove boje, jestli specialni jednotky SAA provadeji nocni utoky pomoci thermooptik/nocniho videni, jake k tomu pouzivaji zarizeni, jaka je uspesnost a jak se s tim perou "teroristi". Ale chapu, ze se k temto informacim asi spatne dostava :-)Skrýt celý příspěvek

 • vkopecky
  15:16 26.10.2015

  Jindřich: Taky jsem o tom při psaní článku uvažoval, výstroj zmíněných vojáků je úplně odlišná od toho co běžně syrské jednoty mají. Jen mi přišlo divné, že v reportáži ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  Jindřich: Taky jsem o tom při psaní článku uvažoval, výstroj zmíněných vojáků je úplně odlišná od toho co běžně syrské jednoty mají. Jen mi přišlo divné, že v reportáži ruské televize o Sýrii se objevují ruští speciálové, když Rusko odmítlo vyslání pozemních sil, bylo by to trochu kontraproduktivní. Nicméně je to možné. Samotné zbraně a výstroj nemusí nutně pocházet z Ruska, ale můžou být koupené na černém trhu v Libanonu, nebylo by to nic neobvyklého.Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  15:09 26.10.2015

  to Jindrich: Skvělý rozbor a díky moc za něj! Pár fotek kruci a co se z toho dá vyčíst když tomu člověk rozumí. :-)

  to Jindrich: Skvělý rozbor a díky moc za něj! Pár fotek kruci a co se z toho dá vyčíst když tomu člověk rozumí. :-)

 • Jindrich
  14:44 26.10.2015

  Nechci tu rozvíjet konspirační teorie, ale ty zprávy o dodání britských AWM bych bral s rezervou, jelikož na uvedeném videu se spíše než o syrské jednotky jednalo o ruské speciální ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci tu rozvíjet konspirační teorie, ale ty zprávy o dodání britských AWM bych bral s rezervou, jelikož na uvedeném videu se spíše než o syrské jednotky jednalo o ruské speciální jednotky (pravděpodobně měli Syřany cvičit?), které byly vydávány za Syřany.
  Sice je fakt, že Rusové Syřany vybavují i balistickou ochranou (Helmy 6B7-1M od Armokomu a vesty 6B45 od Techinkomu s potahy v ruském maskovacím vzoru EMR). Nicméně výstroj vojáků na videu je dosti specifická a atypická, shrňme si ji tedy...
  S reportéry jsou vidět vojáci, kteří bojují společně, ale zároveň se od sebe dost odlišují.
  První skupina používá maskovací uniformy zpravidla ve vzoru podobném WDL, povětšinou jen kalhoty s trikem, bez balistik a kukel.
  Druhá skupina na sobě má uniformy ve vzoru multicam od amerického výrobce Crye Precision, který je dosti oblíben u ruských specek, otázkou však je, kde by se vzal v Sýrii a hlavně, kde by na něj vzali Syřani peníze :-)). Tato skupina dále používá ruské balistické vesty Defender od výrobce FORT a balistické helmy tvarově podobné OPS-CORE FAST (nicméne dle montáže na NVG se pravděpodobně jedná o ruské deriváty LŠZ-1+ od Armokomu).
  Mezi další "perličky" patří:
  Jeden z vojáků v druhé skupině používá v Rusku tak oblíbené sedáky, které jsou opravdu takovou ruskou specialitkou.
  Běžící sniper má černý batoh Alfa od ruskéh výrobce ANA Tactical
  Boty - až nápadně připomínají boty od běloruského Garsingu
  Syřan v multicamech na konci videa s kuklou - má na sobě střihově úplně jinou uniformu než ti z bojových scémSkrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  14:34 26.10.2015

  jj284b...ešte že ste tu, odborník vášho kalibru...ja som bol doteraz v tom, že SU24M2 a SU-25SM, ktoré sú nasadené v Sýrii dokážu niesť presne navádzanú muníciu...no od vás viem, ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b...ešte že ste tu, odborník vášho kalibru...ja som bol doteraz v tom, že SU24M2 a SU-25SM, ktoré sú nasadené v Sýrii dokážu niesť presne navádzanú muníciu...no od vás viem, že sú to vlastne primitívy, ktorý zhadzujú na cicilistov hlúpe, železné bombySkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:03 26.10.2015

  madrabbit: Americania uvadzali ze pocas prvej vojny v Zalive z celkoveho mnozstva pouzitych leteckych bomb bolo 10% laserom navadzanych, no tie sa podielali az na 75% zasahoch. ...Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit: Americania uvadzali ze pocas prvej vojny v Zalive z celkoveho mnozstva pouzitych leteckych bomb bolo 10% laserom navadzanych, no tie sa podielali az na 75% zasahoch. Ked si vezmeme ze z 50 lietadiel co tam Rusi maju su presnych utokov schopne len tie styri Su-34, a zvysne tam sypu obycajne nenavadzane bomby, tak tych civilnych obeti tam musi byt obrovske mnozstvo..

  tiez to ale znamena ze Rusi ani z daleka nie su az tak pripraveny na modernu vojnu, ak 4 Su-34 za mesiac minuli zasoby navadzanych leteckych bomb...Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  13:16 26.10.2015

  dakujem za zaujimavy clanok, bolo by mozne v niektorom dalsom clanku podrobnejsie rozobrat optické vybavenie - puskohlady, noktorvizory, koliminatory, ktorými su zbrane osadene?

  dakujem za zaujimavy clanok, bolo by mozne v niektorom dalsom clanku podrobnejsie rozobrat optické vybavenie - puskohlady, noktorvizory, koliminatory, ktorými su zbrane osadene?

 • madrabbit
  12:51 26.10.2015

  Mírně OT,ale podle http://www.novinky.cz/zahranic... (ano zdroj ...Zobrazit celý příspěvek

  Mírně OT,ale podle http://www.novinky.cz/zahranic...

  (ano zdroj jako stehno:-)) - zajímavé, že by po relativně krátké době spotřebovali "inteligentní munici" a nestíhali vyrábět?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2