Rusko a Japonsko se stále přou o Kurilské ostrovy

Rusko a Japonsko se stále přou o Kurilské ostrovy
Ruská armáda na Kurilských ostrovech / Foto: TASS (Zvětšit)

Na pozadí „viditelných“ konfliktů v Africe nebo na Středním a Blízkém východě probíhá spíše diplomatický, ale o to důležitější konflikt mezi Japonskem a Ruskem o Kurilské ostrovy. Spor trvá od konce druhé světové války a významně ovlivňuje a nadále bude významně ovlivňovat geopolitickou a s ní související bezpečnostní situaci v severovýchodní Asii.

Kurilské ostrovy přímo navazují na ruský poloostrov Kamčatka a nachází se přibližně 1200 km od ostrova Sachalin. Jako Kurilské ostrovy označujeme celkem 56 menších ostrovů. V 17. – 18. století je původně osídlili Rusové, nicméně na konci 19. převzali kontrolu nad celým pásem ostrovů Japonci. V roce 1875 došlo mezi Ruskem a Japonskem k dohodě, na jejímž základě Rusko natrvalo získalo ostrov Sachalin a Japonci Kurilské ostrovy. Během rusko-japonské války na začátku 20. století Japonci znovu získali kontrolu nad významnou částí Sachalinu a během Velké říjnové revoluce v roce 1917 ho ovládli celý.

Následně jej Japonci v roce 1924 opustili. Na konci druhé světové války ovládl Sovětský svaz jak ostrov Sachalin, tak všechny Kurilské ostrovy. Sovětští představitelé nechali posléze ostrovy vysídlit a přesunuli sem sovětské občany. Sovětský svaz považoval Kurilské ostrovy za důležitou součást „obranného valu“ Ochotského moře, kde se v sovětských dobách nacházely ponorkové základny sovětského námořnictva. Vzhledem k tomu, že se od konce druhé světové války nepodařilo vyřešit tzv. Kurilský problém, nepodepsaly spolu Rusko a Japonsko dodnes mírovou smlouvu.

Na sporné ostrovy lze dohlédnout z ostrova Hokkaidó, a i v historických mapách jsou tyto sporné ostrovy označeny jako japonské teritorium. Právě tyto argumenty používá Japonsko jako podporu svých nároků. Japonsko se po konci druhé světové války však vzdalo nároků a Kurilské ostrovy včetně čtyř sporných ostrovů nejblíže japonskému území.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ruské stíhačky nad Japonskem opět rozvířily diskuzi o Kurilských ostrovech

Japonsko nemá dlouhodobé územní spory jen s Čínou, Jižní a Severní Koreou, ale také s Ruskem. Z toho ...

Vojenské výdaje Japonska stále rostou

Země vycházejícího slunce plánuje navýšit obranné výdaje již sedmý rok po sobě. Plánované investice ...

Japonsko se loučí se stíhačkami Phantom

V japonských sebeobranných silách JSDF (Japan Self-Defense Forces) pomalu končí slavné taktické ...

Tanky, houfnice a stíhače tanků pro japonskou armádu

Japonské ministerstvo obrany letos nakoupí nové tanky Typ 10, kolové stíhače tanků Typ 16 a ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.