Rusko-americké vztahy po Trumpovi a Putinovi

Vladimír Putin při výroční řeči o stavu státu. / RIA Novosti 

„Nikdo nám nenaslouchal. Poslouchejte nás teď.“ Tato slova z březnového projevu Vladimira Putina o stavu státu patří západním zemím. Jejich logika je zřejmá. NATO nebralo Moskvu vážně, když byla slabá. Zemi s rozsáhlým arzenálem jaderných zbraní a s pokročilými vojenskými technologiemi ovšem není možné nadále ignorovat.

Rusko vnímá rozšiřování NATO a budování vojenské infrastruktury nedaleko vlastních hranic jako hrozbu. Stejným způsobem nahlíží i na rozšiřování americké protiraketové obrany a vývoj schopnosti rychlého globálního úderu. Ruská zahraniční politika se soustředí na přesvědčování západních zemí o zbytečnosti vojensko-politického a vojensko-technologického zadržování a tlačí USA k jednání o zásadách vzájemných strategických vztahů.

 

 

„Každoročně se blízko našich západních hranic odehrává více než 30 cvičení, jejichž scénář je založen na ozbrojeném konfliktu s Ruskem, uvedl na konci února letošního roku Vladimír Šamanov, předseda Komise pro obranu ruské Státní dumy.
 

Prezidentský tým Donalda Trump se podle článku Dmitrije Trenina pro think-tank Carnegie rozhodl s Moskvou o geopolitických otázkách nevyjednávat. Namísto toho pokračuje v rozšiřování vojenské části americké zahraniční politiky. Bílý dům v minulém roce navýšil výdaje na ozbrojené síly o 10 %. Tato suma přibližně odpovídá ruskému ročnímu armádnímu rozpočtu.

 

Současné Rusko čelí otázce, jak se za této situace nenechat vtáhnout do závodů ve zbrojení, jež způsobily značné potíže sovětskému hospodářství. „[Novou verzi americké obranné a jaderné doktríny] hodnotíme jako otevřenou ‚pozvánku‘ naší zemi a dalším geopolitickým oponentům USA k novým závodům ve zbrojení, řekl Vladimir Šamanov.
 

Mediální obraz Ruska v USA

Jak uvádí Trenin, budoucnost rusko-amerických vztahů spíše ovlivní změna vnímání Ruska ze strany Američanů než hrozba závodů ve zbrojení. Obraz Kremlu se změnil z důležitého geopolitického hráče na vnitropolitický nátlakový prostředek v rukách Trumpových politických oponentů. Jejich konečný cíl představuje odvolání prezidenta prostřednictvím podání ústavní žaloby a obvinění z velezrady. Pokud se to nepodaří, Trumpovi má být v roce 2020 přinejmenším znemožněno znovuzvolení.    

 

Z této analýzy vyplývá, že politická elita stojící proti americkému prezidentovi na příštích 5-10 let blokuje zlepšení rusko-amerických vztahů. Pokud se Trump rozhodne jednat s Ruskem, jeho odpůrci pravděpodobně zahájí proces impeachmentu, což může vést ke konci jeho politické kariéry. V případě výhry demokratického kandidáta v příštích prezidentských volbách se tato situace možná změní. V případě výhry Trumpa se tak ovšem stane až po roce 2024. Demokratická strana bude následně potřebovat čas k návratu mediálního obrazu Ruska jako zahraničněpolitického, nikoliv vnitropolitického aktéra.

 


Ruský provládní novinář Nikolaj Starikov vysvětluje rozdíly mezi americkým a ruským pohledem na geopolitiku.

 

I pokud v roce 2020 do Bílého domu vstoupí nový prezidentský tým, nelze automaticky počítat s normalizací rusko-amerických vztahů. Většina vrcholných představitelů USA stejně stojí za liberálním světovým řádem a je nepravděpodobné, že přistoupí na kompromisní jednání s mediálně démonizovaným Kremlem. Naopak, v dlouhodobém časovém horizontu lze očekávat, že se hospodářský, informační, politický a vojenský tlak na Rusko bude zvyšovat. Až na pořad dne přijde otázka nástupnictví po Vladimíru Putinovi, Washington se pokusí jeho výběr téměř jistě ovlivnit.

 

Pohled Bílého domu na Rusko a mezinárodní vztahy také ovlivňují etické hodnoty, které mnoho Američanů považuje za univerzální. Dle jejich názoru USA stojí na takové morální úrovni, že je nelze srovnávat s žádnou další zemí na světě. I v době studené války uznával Washington rovnost se SSSR pouze v několika oblastech, k nímž např. patřily jaderné zbraně a některé geopolitické otázky.
 

Dnes a v dohledné budoucnosti USA nemají a nemohou mít díky své ekonomické, politické a vojenské síle skutečně rovnocenný vztah s nikým, Čínu nevyjímaje bez ohledu na její rostoucí hospodářství. Spojenci Bílého domu zaujímají nanejvýše postavení juniorních partnerů, zatímco protivníci se stávají terčem informačního a psychologického nátlaku.

 

Pohled amerického geopolitika Jacoba Shapira na rusko-americké vztahy 

 

Rozhodne vnitrostátní vývoj

Jedinečnost Ruska spočívá ve vytrvalém odmítání cizí nadvlády a, navzdory jeho menšímu bohatství, síle a vlivu, ambici rovného jednání s nejmocnějšími státy světa. Zahraničněpolitická suverenita a schopnost bránit se tvoří základ ruské státnosti.

 

V 90. letech minulého století a na počátku toho současného se Moskva snažila přizpůsobit se americké dominanci. Ruské politické elity předpokládaly, že se jim podaří získat určitou autonomii v bezpečnostním systému pod vedením USA. Dalším krokem by se býval stal pokus dosáhnout rovného postavení v rozhodovacích procesech, včetně využívání plánovaného společného systému protivzdušné obrany Rusko-NATO. Definitivní odmítnutí ze strany Washingtonu, zřejmě v roce 2011, zastavilo další pokus o rusko-západní bezpečnostní integraci.

 

V časovém horizontu 10-15 let Trenin očekává, že Rusko a USA budou čelit vážným politickým a společenským změnám, které ovlivní i mezinárodní vztahy. Výsledek rusko-amerického soupeření tak nerozhodne konflikt na Ukrajině, občanská války v Sýrii, anonymní operace v kyberprostoru či konečná převaha ve vesmíru. Důležitější bude americký a ruský společenský a vnitrostátní vývoj.

 

Právě proto má úspěch či neúspěch domácí politiky rozhodující význam. Jak ve své řeči uvedl Putin: Otázka není, jestli někdo přijde a obsadí či zničí naší zemi. Ne, v tom to vůbec není. Největší hrozbou a naším největším nepřítelem je zaostalost.“         


Zdroje: Carnegie, Pervyj Kanal, Krasnaja Zvezda

Nahlásit chybu v článku


Související články

Přehodí Lotyšsko po letošních volbách koleje režimu?

Litva, Lotyšsko a Estonsko mají jedinečnou historickou zkušenost. Zatímco před třiceti lety bylo ...

Návrat ruského vlivu do Latinské Ameriky?

Jižní Amerika je tradičně plně pod politickým a ekonomickým vlivem Spojených států. Avšak během ...

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. ...

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Citatel666
  13:26 24.03.2018

  Prečo sa po prečítaní príspevkov o Rusku musí z človeka, ktorý na vypichu pri sledovaní zápasu ČSSR - ZSSR v hokeji reval SKU.r.veni rusaci staťt jednoducho rusofil??? Pre toto.." ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prečo sa po prečítaní príspevkov o Rusku musí z človeka, ktorý na vypichu pri sledovaní zápasu ČSSR - ZSSR v hokeji reval SKU.r.veni rusaci staťt jednoducho rusofil??? Pre toto.."
  Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na tomto obrovském území žije pouze 146 milionů obyvatel, z toho je jen 116 milionů Rusů.

  A pre Dušana, napr. Naštudujte si históriu pobaltských štátov a internationalnu agresiu demokratických štátov počas občianskej vojny, kedy boli podporene "narodnoorientovane" snahy pobaltských štátov v zmysle každý národ má nárok....ono, to platí vždy len pre niekoho.že? to potom Rusi šmahom ruky anektovalo späť??? Aj v karelii ostali na čiare pôvodných hraníc...ale jednoducho rusaci...keby ten Lenin dodržal slovo za tie prachy iba zhodil Románovcov, bolo dnes všetko inak...smejem sa
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:38 23.03.2018

  dusan Turkméni, kteří společně s Tureckou armádou masakrují kurdy na severu Sýrie jsou také domácí .. jinak Kurdové doplatili na to, že američanům dělali užitečné idioty a USA se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan Turkméni, kteří společně s Tureckou armádou masakrují kurdy na severu Sýrie jsou také domácí .. jinak Kurdové doplatili na to, že američanům dělali užitečné idioty a USA se na ně vy.... a ještě doplním, že Kurdové z Afrínu a okolí utíkají na území ovládané vládou Syrského prezidenta Bašára al-Asada...

  Dobytí Afrínu? Kurdové spoléhali na USA, celý svět je zradil, Turecko je okupuje, říká Klicperová
  https://zahranicni.ihned.cz/c1...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  12:01 22.03.2018

  fenri
  "Sorry jako", to je dnes opravdu používané úsloví a jak jsme pochopil, má to být konečný argument. :-)

  Vážněji, ne protikomunistické zaměření, ale kritické zaměření. To, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  "Sorry jako", to je dnes opravdu používané úsloví a jak jsme pochopil, má to být konečný argument. :-)

  Vážněji, ne protikomunistické zaměření, ale kritické zaměření. To, že byla takto vedena rozhodně napovídá o tom, že nebyla nijaký skalní podporovatel režimu. Mohu sice napadat to, že neměla odvahu emigrovat nebo otevřeně vystoupit k odporu, ale to je asi tak vše. Ikdyž z hlediska vyššího principu mravního ji samozřejmě můžeme odsoudit stejně jako všechny obyvatele komunistických zemí, že nedokázali aktivně vystoupit proti režimům, které zde vládly.

  Samozřejmě, onen popis Merkelové co si předvedl je její analýza. Byť dost povrchní a málo faktická, ale stále je to analýza. Či přesněji "analýza".

  Stalin prováděl nacionální politiku podobnou té za carského Ruska už v době před WW2. Opravdu doporučuji si o tom něco přečíst, o provádění etnických čistek, prosazování ruského (slovanského) elementu atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:41 22.03.2018

  givicz:
  V tomto kontexte môže byť nakoniec Putinova podpora Trumpa ešte fatálnejším rozhodnutím než invázia na Krym.

  givicz:
  V tomto kontexte môže byť nakoniec Putinova podpora Trumpa ešte fatálnejším rozhodnutím než invázia na Krym.

 • fenri
  01:20 22.03.2018

  Radovan:
  -když z vašeho textu škrtnu dojmologii a zápal Pavlika Morozova^1 nezůstane nic. Je mi líto.


  Dušan: překvapujete mě. Nesouhlasím s vámi v cca 30-40%, což je tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan:
  -když z vašeho textu škrtnu dojmologii a zápal Pavlika Morozova^1 nezůstane nic. Je mi líto.


  Dušan: překvapujete mě. Nesouhlasím s vámi v cca 30-40%, což je tak polovina, co dříve. Snižujete tím fun factor AN o desítky procent. Abyste se nedostal do hledáčku... Jasně, teď přijde sebekritika a katarze, ale...:-)
  Mimochodem v ČR a v SR začínají na Zakarpatské Ukrajině/Podkarpatské Rusi lidé vidět hodnoty typu "skvělá krajina, čisté potraviny, víceméněvlídný lid, úžasná příroda...", aby to brzy nebylo víc, nežnropa a diamanty...
  Skrýt celý příspěvek

 • Husita
  23:16 21.03.2018

  Současné rusko je jen postsovětská opričnina, kleptokracie šmrncnutá šovinistickým pravoslavím a stalinskym satanismem.

  Současné rusko je jen postsovětská opričnina, kleptokracie šmrncnutá šovinistickým pravoslavím a stalinskym satanismem.

 • dusan
  22:36 21.03.2018

  givicz

  Samozrejme nič nie je čierno-biele - len vysvetľujem, že tie "dohody" sú len figovým listom - reálne nič neznamenajú, nebola to žiadna dohoda.

  Čo sa týka Sýrie tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Samozrejme nič nie je čierno-biele - len vysvetľujem, že tie "dohody" sú len figovým listom - reálne nič neznamenajú, nebola to žiadna dohoda.

  Čo sa týka Sýrie tak určite súhlasím, že sú to sporné veci. I keď zas sú obe akcie dosť odlišné. Kurdi sa určite na Amíkov nesťažujú .... a oni sú tam domáci. Pre Kurdov je okupant Assad. Momentálne "manželstvo z rozumu" s asadovým režimom na tom nemení nič.

  To by sme sa museli vrátiť do prvej svetovej vojny a krátko po nej, kedy sa formovali hranice regiónu a na Kurdov sa "zabudlo".

  Vždy hovorím, že my Slováci sme sa v poslednej chvíli prešmykli uchom malej ihly a zachránili si existenciu. Hlavne vďaka Vám i keď ani z Vašej strany to nebola charita, lebo i Česi potrebovali vybalansovať silnú nemeckú menšinu na svojom území pomocou "čechoslovakizmu", ktorý bol v princípe nezmyselný, ale v danom čase bol užitočný pre obe strany.

  Ak sa vrátime k Rusku, resp. Sojuzu je dosť zaujímavé, že v podstate "ukradnutá" Zakarpatská Ukrajina dnes v ČR ani v SR nikomu nechýba, dokonca ani našim národovcom nie. No možno, keď tam nájdu nejakú ropu či diamanty ...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:03 21.03.2018

  Jak zamaskovat vlastní průšvihy? Nejlépe válkou ve jménu ideálů
  https://zpravy.tiscali.cz/jak-...
  Vlastně to celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak zamaskovat vlastní průšvihy? Nejlépe válkou ve jménu ideálů
  https://zpravy.tiscali.cz/jak-...
  Vlastně to celé vypadá, jako by si to vycucal z prstu režisér nějakého béčkového politického dramatu. Prezident země X vyvolá pod praporem humanity a údajné ochrany lidských práv válku proti zemi Y a svrhne tamní režim jenom proto, aby zlikvidoval hlavního svědka pochybného a nelegálního financování své partaje. A celé to ještě udělá tak diletantsky (anebo naopak tak mazaně?), že zemi rozbombarduje, celá oblast následně upadne do totálního chaosu, stát se rozpadne, zavládne v něm islamistický teror a do pohybu se dá mohutná uprchlická vlna.

  Když Sarkozy v roce 2011 tak tvrdě prosazoval mezinárodní vojenskou akci proti libyjskému vůdci, oháněl se při tom vedoucí rolí Francie jako ochránkyně lidských práv ve světě. Měl plná ústa masakrů ve Srebrenici a ve Rwandě, které uváděl jako hrůzné případy selhání světového společenství, a požadoval ochranu libyjského obyvatelstva před krvelačným Kaddáfího režimem. Čím hlasitěji křičel, tím jasnější byla jeho snaha zakrýt fakt, že jako čerstvě zvolený prezident přijal v prosinci 2007 diktátora Kaddáfího v Elysejském paláci se všemi poctami a s trapnou devótností..

  Novináři ale nedali pokoj a v průběhu let nacházeli stále nové a nové svědky, dokumenty a důkazy. Sám Kaddáfí v březnu 2011, tedy půl roku před svou smrtí, která vypadala jako lynč a nebyla nikdy pořádně objasněna, prohlásil, že dal Sarkozymu peníze, aby mu pomohl stát se prezidentem. To později potvrdil i Kaddáfího syn Sajf Islám.

  Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur. Dojednáno to prý bylo v říjnu 2005 při rozhovorech obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Libyi tehdy Sarkozy navštívil ještě jako ministr vnitra.

  Oficiální vyšetřování případu začalo v dubnu 2013 na základě svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea a bývalých libyjských vysoce postavených činitelů. Takieddin tvrdí, že osobně předal Sarkozymu tři kufry s pěti miliony eur z Tripolisu.

  První, kdo byl v případu vyslýchán a zadržován, byl bývalý generální tajemník Elysejského paláce Claude Guéant, který byl obviněn z padělání a používání falešných dokumentů a z daňových podvodů. Letos v lednu zadržela policie v Londýně na základě francouzského zatykače podnikatele Alexandra Djouhriho, který údajně sloužil jako zprostředkovatel pro převod podezřelých peněz a který je označován za klíovou osobu ve vyšetřování.

  Libyjská aféra by navíc mohla znovu otevřít nejen vyšetřování záhadné Kaddáfího smrti, ale i ještě záhadnější smrti jeho ministra pro ropu Šukrího Ghaníma, jehož mrtvolu vylovili v roce 2012 ve Vídni z Dunaje. Mediapart v roce 2016 zveřejnil ministrovy nahrávky, které svědčily o milionových platbách, které putovaly z Libye do Francie.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:12 21.03.2018

  dusan Turci dnes okupují sever Sýriie .. Američané okupují východ Sýrie .. budou sankce ?? já ti řeknu co bude .. bude kulový :)

  dusan Turci dnes okupují sever Sýriie .. Američané okupují východ Sýrie .. budou sankce ?? já ti řeknu co bude .. bude kulový :)

 • flanker.jirka
  18:56 21.03.2018

  jj284b: rusové mají tu smůlu, že v celé historii měli demokracii možná dva dny, musí prostě společenským vývojem projít, tak jako muslimové, číňani a jiné rádoby rozvinuté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: rusové mají tu smůlu, že v celé historii měli demokracii možná dva dny, musí prostě společenským vývojem projít, tak jako muslimové, číňani a jiné rádoby rozvinuté společnosti. Specifikum Ruska je závislost na ikonách v podobě cara, stalina, nyní Putina. A to si myslím, že máme štěstí, že tomu tam nevelí třeba Žirinovskij. Putina zajímá byznys, to je možná cesta k lepším vztahům.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:56 21.03.2018

  theo

  V Moldavsku i Gruzínsku (Južná Osetia) boli vojská na základe dohôd, ale to boli také "mníchovské" dohody, jednoducho Moskva nadiktovala. Formálne sú to dohody, v praxi je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  theo

  V Moldavsku i Gruzínsku (Južná Osetia) boli vojská na základe dohôd, ale to boli také "mníchovské" dohody, jednoducho Moskva nadiktovala. Formálne sú to dohody, v praxi je to čistá okupácia. Ak Vám niekto položí na krk nôž, tak sa rýchlo "dohodnete" - mimochodom presne takto sa "dohodlo" ešte ZSSR s pobaltskými štátmi v roku 1940 a následne ich i tak okupovalo.

  Krajiny sa môžu rozhodnúť a aj sa rozhodli - zaujímavé, že hranica chudoby ide prakticky po hranici rozdelenia toho západného a východného bloku. Pobaltie či i my sme na západe. Také Bielorusko, Ukrajina, Moldavsko to ďaleko nedotiahli. Ukrajina si "dovolila" sa len ekonomicky viac priblížiť k EÚ a už tam "zablúdili" ruskí vojaci ....

  Čo sa týka toho Putina. Zákaz informovania o jeho majetku jasne dokladá jeho "veľkú starostlivosť" o jeho národ : )
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:13 21.03.2018

  jarpe: to je za deset bodů:-)

  Jinak to tady zase vypadá na zákopovou válku dvou nesmiřitelných táborů, kterou nemůže nikdo vyhrát. A čím ostřejší výměna názorů, tím blbější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: to je za deset bodů:-)

  Jinak to tady zase vypadá na zákopovou válku dvou nesmiřitelných táborů, kterou nemůže nikdo vyhrát. A čím ostřejší výměna názorů, tím blbější šrapnely budou z obou stran létat... Zajímavý bod k diskusi, jak je to s tím ruským přínosem k pokroku a tradiční zaostalostí. Doporučuji ke studiu, ten rozhovor je podnětný: https://www.bostonglobe.com/id...

  Jinak děkuji AN za super analýzu. Opět článek, který o kus převyšuje běžnou produkci. A samozřejmě také díky za tuto wrestlingovou arénu, kde si to mohou různé názorové proudy pěkně vyříkat. Přece jen, přes všechny občasné úlety je úroveň zdejší diskuse o řády jinde, než je standard v jiných médiích. Respekt!
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  11:05 21.03.2018

  fenri - vyjádřil jsem se dost jasně s přesným přirovnáním. To jak současníci vnímali okupující mocnost je také silné vykreslení doby a souvislostí. Vy pod tíhou důkazů napadáte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - vyjádřil jsem se dost jasně s přesným přirovnáním. To jak současníci vnímali okupující mocnost je také silné vykreslení doby a souvislostí. Vy pod tíhou důkazů napadáte cokoliv pod záminkou sebemenších blbostí. Brežněv byl Rus jako poleno, tak jako Hitler je brán za představitele Německa, i když se narodil v Rakousku.
  Ostatní viz. můj minulý příspěvek, už na vás nereaguji.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:32 21.03.2018

  Radovan: ehm, ptát se Čechů na to, jak říkali okupační armádě z roku 68 a považovat to za "důkaz" něčeho je skutečně mentálně pronikavé. Okupaci nejvíc chtěl Bulhar s Němcem a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan: ehm, ptát se Čechů na to, jak říkali okupační armádě z roku 68 a považovat to za "důkaz" něčeho je skutečně mentálně pronikavé. Okupaci nejvíc chtěl Bulhar s Němcem a Polákem. Spustil jí Ukrajinec, vojenské plánování a realizaci akce měl na starosti Ukrajinec, před OSN jí hájil Ukrajinec a většina těch vojáků byla docela šikmookých.
  To jak se kde mluví je celkem jedno, jde o komunikační platformu. USA nebo Singapur také nejsou Anglie, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:26 21.03.2018

  Dzin: člověk s protikomunistickým zaměřením nevstoupí do FDJ a pokud tam vstoupí, nebude tam dělat kariéru stranického funkcionáře. Sorryjako. A nepozve si dlouholetou agentku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin: člověk s protikomunistickým zaměřením nevstoupí do FDJ a pokud tam vstoupí, nebude tam dělat kariéru stranického funkcionáře. Sorryjako. A nepozve si dlouholetou agentku Stasi k dohledu nad cenzurou v Německu.

  Mimochodem - já jsem psal nějakou analýzu?

  Stalin se na "matičku Rus" začal odvolávat až když Němci frčeli šírou stepí. Pak správně zavětřil, že boj nacismus vs. bolševismus nikoho zas tak nebere, zatímco (internacionální ideologie stranou) Vlastenecká válka v lidech budí větší ajfr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  10:26 21.03.2018

  Samozdřejmě že SSSR byl ruským impériem. Jen byl z vrchu jinak organizován a jinak se jmenoval oproti carské říši. Mluvilo se v něm rusky, rozhodovalo se v Moskvě, Rusko je jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozdřejmě že SSSR byl ruským impériem. Jen byl z vrchu jinak organizován a jinak se jmenoval oproti carské říši. Mluvilo se v něm rusky, rozhodovalo se v Moskvě, Rusko je jeho nástupnickým státem. Rusové se hlásí k úspěchům SSSR, vítězství ve Velké vlastenecké berou za své (jak jiná situace je dalších státech bývalé SSSR).
  I v ruské carské armádě umírali Ukrajinci, Litevci a další národy a nikdy jsem neslyšel, že by v roce 1905 s Japonskem bojovala jiná než ruská armáda. To že se nějaký hlavoun jako Brežněv narodil na Ukrajině neznamená že nebyl a necítil se Rusem. Tak jako neznamená že se car Mikuláš necítili Rusem, přestože jeho rod po mužské linii pocházel z Německa.
  Zeptejte se předků pokud nepamatujete rok 1968, jak se mluvilo o té okupační armádě. Jako o Sovětech? Ne o Rusácích. Hokej jsme hráli také s Rusákama.
  Rusko je o dost odlišné než Evropa a některé věci se tam chápají a dělají jinak než u nás. Přesto je jedna věc, která mi vždy připomene že Rusko nemůže být normální zemí a že tam něco hnije. V centru Moskvy totiž veřejně hnije už skoro 100 let nabalzamovaná mumie Lenina. A to prostě není normální..
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  10:16 21.03.2018

  Málo se to ví, ale Stalin měl pohlavní chorobu, která způsobovala chorobnou paranoiu a posléze paralízu mozku. To samé měl i Gotwald. Opravdu to nebyli zlí lidé. Jen neměli na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Málo se to ví, ale Stalin měl pohlavní chorobu, která způsobovala chorobnou paranoiu a posléze paralízu mozku. To samé měl i Gotwald. Opravdu to nebyli zlí lidé. Jen neměli na vybranou. Nemoc řídila jejich myšlení. Z toho vyplívá, že sex s lidmi, o kterých nic nevíte, může mít dalekosáhlé následky. Proto používejte ochranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  09:05 21.03.2018

  fenri
  A uvědomuješ si při své "analýze" Merklové, že odmítla spolupráci se Stasi a že v její složce u této organizace má "kádrové kaňky" ve formě kritického přístupu ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  A uvědomuješ si při své "analýze" Merklové, že odmítla spolupráci se Stasi a že v její složce u této organizace má "kádrové kaňky" ve formě kritického přístupu ke komunistickému režimu a podpoře polské Solidarity?

  Jinak doporučuji si načíst něco o SSSR a jeho návaznost jako pokračovatele ruské carské říše. Je daleko větší, než by se mohlo zdát. A to včetně i takových paradoxů, jako když Gruzínec Stalin prosazoval ruský nacionalismus resp. nedělalo mu problémy etablovat národní cítění do základů komunistické ideologie.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:26 21.03.2018

  jj284b - tak s kritikou komunistických zločinů se začalo za Chruščeva (samozřejmě ve spojení se Stalinem) a žádná kritika tam komunistických zločinů (včetně těch páchaných za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b - tak s kritikou komunistických zločinů se začalo za Chruščeva (samozřejmě ve spojení se Stalinem) a žádná kritika tam komunistických zločinů (včetně těch páchaných za Chruščeva) tam zakázaná není. To, že hlavně u starší generace s tím většinově mít úspěch mít nebudete je věc druhá (ale u nás je to v soft verzi podobné). A pokud se nepletu, tak nové pomníky rudým šmejdům se tam nestaví a nesjezdí se jim klanět vrcholný představitel státu. Na rodíl od EU. V Trevíru bude velká show...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  06:54 21.03.2018

  Z dlouhodobého hlediska je pro obě strany jen jeden nepřítel: Čína. Stejně tak i pro další státy včetně EU, tedy i nás, nebo 3/4 Asie včetně Indie, Japonska nebo Austrálie. Rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z dlouhodobého hlediska je pro obě strany jen jeden nepřítel: Čína. Stejně tak i pro další státy včetně EU, tedy i nás, nebo 3/4 Asie včetně Indie, Japonska nebo Austrálie. Rusové i Američané se budou muset v budoucnu chtě nechtě usmířit.

  Trump nedávno podepsal zákon, který umožňuje Americkým představitelům oficiálně jednat s těmi Tchajwanskými. Čína samozřejmě kvičela, ale stejný krok by měla udělat i EU a jiné demokratické státy.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  06:45 21.03.2018

  hlavny problem Ruska je ich schizofrenia a neschopnost priznat si chyby. Dodnes obdivuju masoveho vraha Stalina, zakazuju akukolvek kritiku komunistickych zlocinov, nepripustaju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hlavny problem Ruska je ich schizofrenia a neschopnost priznat si chyby. Dodnes obdivuju masoveho vraha Stalina, zakazuju akukolvek kritiku komunistickych zlocinov, nepripustaju ziadnu diskusiu o chybach ktore v minulosti spravili.. tak sa potom nemozu cudovat ako ich ostatny svet vnima..
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  06:26 21.03.2018

  Argumenty hoc logické , ale odporujúce zdravému rozumu. Chybná logika namiesto faktov.
  Po rozpade SSSR sa vo viacerých bývalých krajinách SSSR ozvali tam žijúce
  menšiny , nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argumenty hoc logické , ale odporujúce zdravému rozumu. Chybná logika namiesto faktov.
  Po rozpade SSSR sa vo viacerých bývalých krajinách SSSR ozvali tam žijúce
  menšiny , nie len etnický rusi , a chceli zostať vo zväzku , poprípade samostatnosť.
  Príkladom Gruzínsko (abcházko , Osetsko) , moldavsko atd. Boli tam konflikty , ktoré sa ani časom nevyriešili. Aj Krym ako autonómna oblasť UKR mal tú snahu, aj
  keď bez konfliktu . Nakoniec v Gruzínsku a Moldavsku , boli rozmiestnene vojska
  RF (na základe dohod) . To že počase sa tieto krajiny chceli zbaviť vojsk RF a
  znova ovládnuť dané územia je fakt , ale viedlo by to len k dalším konfliktom na
  daných územiach . To že Gruzínci povzbudený západom zaútočili a Osetsko
  je fakt uznaný aj medzinárodným spoločenstvom . Áno RF o tom vedela a
  bola pripravená zareagovať , no a Gruzínci dostali po držke. Neviem
  čo by medzinárodné spoločenstvo hovorilo , ked by ich RF humanitárne preškolila
  ako NATO humanitárne vybombardovalo Srbsko.
  Len sa hovorí RF okupuje Gruzínsko , Moldavsko a UKR.
  Všeobecná tendencia meniť následok za príčinu je problémom našej doby.
  Áno rozšírenie NATO je príčinou napätia medzi RF a NATO. Áno tieto krajiny mali
  právo sa slobodne rozhodnúť . Ale nejaké sľuby RF sú nepodstatné , ide predsa
  o demokraciu . Tak ako na záujmy USA a ich vazalov sa musí pozerať ako na
  prvoradé a záujmy RF sú nám v riti. Logika USA , že sa všetci podriadia žandárovi
  a kto nie tak ho zničíme ekonomicky , ak nepomôže tak ho humanitárne vybombíme , pardón priučíme demokracii . Koľko obetí to musí stáť kým nám to dôjde a je na čase sa zamyslieť ako ďalej , nakoľko Čína a RF už nebudú bezhlavo
  ustupovať.
  A ešte tú s prepáčením volovinu o nedodržiavaní zmlúv o odzbrojení.
  To že sa USA rozhodli vypovedať zmluvu o PRO bolo závažným porušením
  dohôd a rovnováhy síl odstrašenia . To že nejaký americký predstaviteľ bez
  dôkazov obviní RF z porušovania dohôd neznamená , že ich RF aj porušila.
  USA dodržuje zbrojné dohody, len ak je to v ich záujme a kľudne ma za tento fakt
  ukameňujte je mi to jedno, ale je to tak. A to pominieme fakt , za akej doby sa
  tieto dohody v prospech nás uzatvárali , čo boli Gorbi z Jeľcinom zač .
  Strategická rovnováha síl bola narušená a bude trvať dlho ,pokiaľ vôbec sa
  rovnováha prinavráti .
  Umiestnením PRO v Rumunku a Poľsku a permanentná prítomnosť krížnikov
  s architektúrou PRO v čiernom mori je akože príspevok ku stabilite.
  A ešte sú naši politici schopní všetkým tvrdiť , nie proti RF ale proti Iránu a KLDR.
  Pokiaľ si USA neosvojí normálnu konštruktívnu diplomaciu , namiesto diktátu
  z pozície sily , neveští to pre svet nič dobré.

  A staronový prezident RF len zastupuje záujmy vlastného národa , čo by mali aj naši politici , či už ho nenávidíme alebo nekriticky obdivujeme.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  01:16 21.03.2018

  Barry gold: lidem z obou zemí ovládaných oligarchy chybí zájem o bližší poznání toho druhého, po rozpadu východního bloku je možnost vycestovat do obou zemí a podívat se kde se jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Barry gold: lidem z obou zemí ovládaných oligarchy chybí zájem o bližší poznání toho druhého, po rozpadu východního bloku je možnost vycestovat do obou zemí a podívat se kde se jak žije. Bez toho budou obě strany udržovány v mediálních prostorách, tak jak to vyhovuje lobby zbrojního průmyslu.

  Putin se kdysi o SSSR vyjádřil i jinak, ono z ekonomického pohledu rozpad byl problém, nástupnické uskupení SNS mohlo lépe využít dohromady se z toho ekonomického srabu dostat lépe, i ve spojování v rámci EU je to vidět.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ke krymu jen asi tolik, že bez majdanu by nejspíše anexe nebyla, etnická situace je tam taková, že obsazení byla de facto cesta domů. Když to srovnáte se zahraničními zájmy USA v perském zálivu, tak Irák stál přes milion mrtvých přímo či nepřímo způsobeno napadaním Iráku, ale koho tu zajímá milion iráčanů. Když se podíváte co vše způsobil etnický problém v sudetách u nás a němců v polsku, tak Krym je oproti tomu zlatý, proběhlo tam i referendum, o tom zda bylo nějak manipulované se nedozvíme, protože se odmítlo tam jet podívat. To že za Kučmy po rozpadu SSSR byla snaha mít vlastní krymskou republiku je také fakt. Když nám tu někdo naproti tomu uměle vytvoří kukaččí hnízdo v podobě Kosova, tak to se můžeme přetrhnout z toho referenda, které tam proběhlo.
  A podívejte se jak je situace vrtkavá, z teroristické organizace UCK jsou kamarádi poskytující srbské lignitové doly v kosovu, čečenští bojovníci za svobodu se po 11. září 2001 stali i pro USA teroristy.
  Zajímavě se Putin vyjádřil už na summitu NATO v roce 2008
  https://www.unian.info/world/1...
  Historie těch všech států nezačala a neskončila v době SSSR, rusové tam různě žili za carského ruska, tak že tam své zájmy logicky mají a řešili je násilím pouze až když nebylo zbytí, Gruzie, Ukrajina tomu všemu předcházela angažovanost amerických poradců a "finanční pomoci místním politikům"
  Jak tu můžeme soudit reálně situaci v Osetii a Abcházii? To jsou staré národy, které dostaly po rozpadu SSSR šanci se přihlásit o své práva, když je přiznáváme Albáncům s jiným náboženstvím v rámci srbského kosova, tak proč ne jim, kteří tam celou dobu existovali vedle Gruzínců?
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  00:00 21.03.2018

  Co tvrdil Putin o Krymu v roce 2008:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Co tvrdil Putin o Krymu v roce 2008:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • BarryGold
  23:57 20.03.2018

  Současný stav vztahů Rusko-Západ se v podstatě odvíjí od ruské anexe Krymu. Na odtržení Abcházie a Jižní Osetie Západ ještě nereagoval, ale po Krymu si vzpomněl. Od té doby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Současný stav vztahů Rusko-Západ se v podstatě odvíjí od ruské anexe Krymu. Na odtržení Abcházie a Jižní Osetie Západ ještě nereagoval, ale po Krymu si vzpomněl. Od té doby to jde samospádem. Výsledkem jsou i takovéto úvahy:
  Politický analytik Max Boot v komentáři pro server Washington Post uvádí, co by měl Západ s Ruskem dělat. Říká, že s Ruskem by se mělo přestat zacházet jako s legitimním státem. Putin a jeho spolupracovníci mají na Západě ukryté miliardy dolarů, takže zmrazit, stejně jako byly zmrazeny KLDR, která také použila nervový plyn k atentátu v zahraničí. Putin byl již vykázán ze summitů G8, tudíž může být vykázán i ze skupiny G20. Rusko může být vyloučeno z bankovního systému SWIFT, což tamním peněžním ústavům znemožní přístup k mezinárodním transakcím. Prázdná slova nestačí. Je třeba tvrdší akce, aby ruský autoritář zjistil, že tuto nevyhlášenou válku nemůže vyhrát bez boje.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:55 20.03.2018

  Pavel1: tak ještě jednou: pokud vzdušný prostor jiných států narušují i státy NATO (USA? Turecko atd.), proč se čílit nad tím, že totéž dělají Rusové? Prostě to není jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1: tak ještě jednou: pokud vzdušný prostor jiných států narušují i státy NATO (USA? Turecko atd.), proč se čílit nad tím, že totéž dělají Rusové? Prostě to není jejich specialita. Přesně, jak píše článek - prostě holt chtějí dělat a dělají, co ostatní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  23:52 20.03.2018

  Host: Jinými slovy se jak autor článku tak ty žádná reálná fakta nepředkládáte a jen se oháníte z prstu vycucanými dojmy.
  Fenri: Ještě jsi zapomněl připomenout Garyho Powerse. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host: Jinými slovy se jak autor článku tak ty žádná reálná fakta nepředkládáte a jen se oháníte z prstu vycucanými dojmy.
  Fenri: Ještě jsi zapomněl připomenout Garyho Powerse. Nebyl jsi to ty kdo tvrdil, že Rusko není SSSR? Ergo není mi jasné, proč používáš dvojí metr a oháníš se 60. léty. Ovšem to, že například Bulhaři tvrdí, že jejich vzdušný prostor byl jen v roce 2016 ruskými letouny narušen 10x je nepopiratelný, SOUČASNÝ a snadno dohledatelný fakt.
  Tak, tak, dává to hluboký smysl, vždyť Hitler byl rakušák, takže i ti Němci byli vlastně nevinní. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:48 20.03.2018

  Host

  Ono s tým zadĺžením štátu to nie je pre Rusko také ružové. Ako štát má síce Rusko dlhy malé, na rozdiel od nás. Ale má veľké dlhy štátnych firiem, ktoré bude splácať zas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host

  Ono s tým zadĺžením štátu to nie je pre Rusko také ružové. Ako štát má síce Rusko dlhy malé, na rozdiel od nás. Ale má veľké dlhy štátnych firiem, ktoré bude splácať zas len ruský štát. Takže v tomto bod Rusko nie je na tom vôbec tak dobre ako sa prezentuje.

  Netvrdím, že Rusko nemá xy-vynikajúcich produktov, i keď s tým kozmickým programom to vyzerá stále horšie a horšie, ale faktom je, že Rusko stále prevažne živí export ropy a zemného plynu - cca 60 % exportu. Ak prirátame ostatné suroviny, tak sme na 75 % exportu.

  A i ten ostatný export je čiastočne previazaný na sektor vývozu surovín - napr. nižšími cenami týchto komodít na ruskom trhu, de facto dotovaných.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:54 20.03.2018

  Pavel1: ehm, lety U2 nebo SR-71 nebyly narušování vzdušného prostoru? Jaksi na to nemají Rusové patent...
  Jo, SSSR byl Ruské imperium a proto v něm zařvalo několik (hodně) milionů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1: ehm, lety U2 nebo SR-71 nebyly narušování vzdušného prostoru? Jaksi na to nemají Rusové patent...
  Jo, SSSR byl Ruské imperium a proto v něm zařvalo několik (hodně) milionů Rusů, Ruské imperium přišlo o obrovská území, vládli v něm nerusové a to jenom proto, že to bylo Rusko. Jo, to fakt dává hluboký smysl :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  22:52 20.03.2018

  Pavel1 Kdy konkrétně a jakým způsobem se někdo pokoušel o "cizí nadvládu" v Rusku, kterou bylo třeba odmítnout?
  ...
  A to si predstavujete akoze nejaky zapadny politik vystupi z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1 Kdy konkrétně a jakým způsobem se někdo pokoušel o "cizí nadvládu" v Rusku, kterou bylo třeba odmítnout?
  ...
  A to si predstavujete akoze nejaky zapadny politik vystupi z prejavom v parlamente ze: Dobry den, damy a pani je nacase ovaldnut Rusko tym a tym sposobom...tvl
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  22:42 20.03.2018

  Blábol a mnohdy vyložená lež.
  Když Ukrajina odmítla cizí nadvládu navzdory svému menšímu bohatství, skončilo to ruskou agresí na východě Ukrajiny a okupací Krymu.
  Kdy konkrétně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blábol a mnohdy vyložená lež.
  Když Ukrajina odmítla cizí nadvládu navzdory svému menšímu bohatství, skončilo to ruskou agresí na východě Ukrajiny a okupací Krymu.
  Kdy konkrétně a jakým způsobem se někdo pokoušel o "cizí nadvládu" v Rusku, kterou bylo třeba odmítnout?
  Realita je taková, že jak Bush junior tak Obama se pokoušeli o zlepšování vztahů s Ruskem. Marně.
  Rusko si může vnímat co chce, zrovna tak NATO může vnímat jako ohrožení porušení odzbrojovacích dohod Ruskem a narušování vzdušného prostoru. Nemluvě o tom, že snaha Ruska zasahovat do rozhodování suverénních států do jakého politického, ekonomického či vojenského uskupení budou patřit se nedá označit jinak než jako pokus Ruska uplatňovat svou nadvládu nad danými zeměmi.
  Za to, jak se dnes nahlíží na Rusko je zodpovědná jen a pouze agresivní politika Kremlu. Reálné výsledky této politiky (např. přibližování se Finska a Švédska k NATO) jsou v příkrém rozporu s tím co deklaruje článek.
  A na závěr. SSSR nebyl nikdy nic jiného než Ruské impérium nakažené zrůdnou ideologií.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:20 20.03.2018

  Jirosi: přijde mi komické, že Rusa Mendělejeva nepovažujete za Rusa (bavíme se o přínosu Rusů), zatímco židovského Němce Levyho, šijícího z francouzské látky považujete za triumf ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: přijde mi komické, že Rusa Mendělejeva nepovažujete za Rusa (bavíme se o přínosu Rusů), zatímco židovského Němce Levyho, šijícího z francouzské látky považujete za triumf američanů. tomu říkám myšlenková a argumentační konzistentnost.
  Pokud se bavíme o "zakomplexovaných" a nepřínosných Rusech, je asi namístě bavit se o Rusech, ne SSSR. Rusové jsou národ, SSSR je mnohonárodnostní svazek, ovládaný zločinnou ideologií.

  Barry: no, umíte pěkně papouškovat kecy mainstreamu, ale zkuste to citovat v celém kontextu.
  Mimochodem co říkáte na to, že agentka Gestapa NDR Stasi je dnes vrchní cenzorkou a dohližitelkou nad "svobodou slova" v Německu a že funkcionářka Hitlerjugend NDR je dnes premiérka v Německu? To mě osobně trápí mnohem víc. Jsou to bližší komouši.
  Svět není černobílý, milý Barry.
  Mimochodem čečenská válka začalo dávno předtím, že RF vydělala nějaké prachy na ropě, ale tím už vás nebudu trápit. V roce 1994 fakt nebyla RF v balíku z ropy. Ropa byla tenkrát pod 20 dolarů za barel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  22:07 20.03.2018

  Barry Cecensko uz ohrozovalo priamo integritu toho co po rozpade cccp bolo chapane ako Rusko... na ziadny zo svojich satelitov nezautocili dokonca opustili Nemecko.. v kontextu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Barry Cecensko uz ohrozovalo priamo integritu toho co po rozpade cccp bolo chapane ako Rusko... na ziadny zo svojich satelitov nezautocili dokonca opustili Nemecko.. v kontextu toho co zazili za WW2.... Amerika je na Kube uz 70 rokov a to KUba rozhodne nesposobila USA straty clej jednej generacie..
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  22:00 20.03.2018

  Host: Ten rozpad byl proto, že SSSR neměl prachy vůbec na nic. Jakmile Rusko vydělalo nějaké peníze za drahou ropu, Čečensko rychle poznalo, že rozpad SSSR již skončil.

  Host: Ten rozpad byl proto, že SSSR neměl prachy vůbec na nic. Jakmile Rusko vydělalo nějaké peníze za drahou ropu, Čečensko rychle poznalo, že rozpad SSSR již skončil.

 • BarryGold
  21:57 20.03.2018

  Fentri: Proč agent sovětského Gestapa - KGB Vladimír Putin považuje rozpad SSSR za největší tragédii 20. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fentri: Proč agent sovětského Gestapa - KGB Vladimír Putin považuje rozpad SSSR za největší tragédii 20. století.
  https://www.lidovky.cz/putin-r...
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  21:57 20.03.2018

  tvl to tu fakt chcete rozoberat Jeany?????
  Co prinieslo Rusko od 90 do 13?? napr. to ze svet neskoncil.. ukazte mi inu zrovnatelnu silu ktora sa rozpadla takmer bez kapky krvy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tvl to tu fakt chcete rozoberat Jeany?????
  Co prinieslo Rusko od 90 do 13?? napr. to ze svet neskoncil.. ukazte mi inu zrovnatelnu silu ktora sa rozpadla takmer bez kapky krvy. Britania bola pre svoje ambicie a v casch ked slabnul jej vyznam ochotna nadopovat opiom celu civilizaciu a este kvoli jeho zakazu zacat vojnu.. to je vam malo??? tvl rifle tu budem riesit..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:53 20.03.2018

  Fenri: "SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy.
  A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), tak co třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: "SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy.
  A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), tak co třeba periodická soustava prvků? "

  Republiky Ruské federace není SSSR, pak ale ani Carské Rusko. Kde byl roku 1869 publikován "periodickým zákonem" . Podle vaší definice co je Rusko a na čí odkaz navazuje.
  Takže klidně jmenuji něco co v od roku 1991 Rusko přineslo.
  Třeba od roku 2013, tu máme skvělí termín hybridní válka, zelení mužíčci, zajímavé řetězení mandátu prezidenta, atd. Prostě samá pozitiva.

  "Důležitější věc, než rifle, které jsou mimochodem z Francie"
  Materiál je možná z Francie, ale pracovní kalhoty(oblečení) z něj začal šít přistěhovalec Německého původu v USA. Tedy takové, které se vybaví skoro všem lidem na světe když se řekne "Jeans".
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  21:30 20.03.2018

  Pěkný článek. Palec nahoru. (Tohle mi snad snad projde)

  Pěkný článek. Palec nahoru. (Tohle mi snad snad projde)

 • Host
  21:29 20.03.2018

  Dusan na silu ekonomiky sa da tiez pozerat kdejako, od percenta zadlzenia, vojenskeho potencialu ekonomiku posilovat, az po realnu sebestacnost tej ci onej krajiny. Ekonomika ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan na silu ekonomiky sa da tiez pozerat kdejako, od percenta zadlzenia, vojenskeho potencialu ekonomiku posilovat, az po realnu sebestacnost tej ci onej krajiny. Ekonomika postavena na vyvoze je v podstate trend v celej vychodnej europe. Je hold malo krajin ktore si konzumom vystacia same. Nasou vyhodou a je to vyhoda ktora vela problemov prikryje je to ze patrime k ekonomicky stale silnejsej strane, inak ziadna slava..Ambicie ruska su len malovanie certa na stenu, rusko je svetovou velmocou, ci uz sa to niekomu paci alebo nie, je krajinou s odstrasujucim jadrovym arzenalom, s vesmirnym programom, s vojenskou technikou pomerne konkurencne schopnou zapadnej a v maximalnej moznej miere samostatnou a to vsetko za podmienok a s kartami nezrovnatelne horsima ako ma zapad (prepad zivotnej urovne po rozpadu cccp, 90 roky,rezervna mena, ludsky potencial, sankcie...) cim nijak nepopieram problemy Ruska a predosvsetkym Rusov. Ale prave marginalizovanie vyznamu Ruska dnes z velkej miery doviedlo svet pred brany velkeho konfliktu (kua ja som poetik) a nie jeho akesi vybajene ambicie.. btw. ake ambicie ma Turek? nemali by sme sa bat?? pred viednou raz uz stal, a ejhle bol to prave Rus a Poliak ktory ho hnal..
  Vlasto ... a neni to malo antone pavlovici?? co tak miliardy?? este vam tam chyba o vrahoch z wolstritu a dokonale 50 roky,,..
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:15 20.03.2018

  Ježiš tyhle kecy (vlasto)...
  SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy.
  A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ježiš tyhle kecy (vlasto)...
  SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy.
  A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), tak co třeba periodická soustava prvků? Důležitější věc, než rifle, které jsou mimochodem z Francie (zkuste si zjistit co znamená denim).
  Ještě štěstí, že Slováci nejsou zakomplexovaní a vždy se umí přidat na stranu vítěze, což, vlasto?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:06 20.03.2018

  Na silu a vplyv toho či oného štátu sa dá pozerať kadejako, ale základom je vždy ekonomika. Bez funkčnej vyspelej ekonomiky nemôže byť žiadna veľmoc. A tým je povedané všetko - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na silu a vplyv toho či oného štátu sa dá pozerať kadejako, ale základom je vždy ekonomika. Bez funkčnej vyspelej ekonomiky nemôže byť žiadna veľmoc. A tým je povedané všetko - Rusko so svojou zaostalou ekonomikou postavenou na vývoze energetických surovín jednoducho nemôže konkurovať žiadnemu vyspelému štátu. Ambície Ruska byť svetovou vojnou sú jednoducho za súčasných podmienok mimo reality. Jadrové zbrane a silná armáda tento základný nedostatok síce politicky zmierňujú, ale v konečnom dôsledku pre odčerpávanie finančných zdrojov a ľudských zdrojov ešte zhoršujú.
  V Rusku sa síce ekonomika po dvoch rokoch pádu stabilizovala, a obnovil sa rast ekonomiky sa obnovil, ale treba si uvedomiť, že je to v podmienkach silného ekonomického rastu celého západného sveta, čo pomáha i ruskej ekonomike - priamo, ale rastom ceny ropy i nepriamo. Putinove sankcie ani neboli o politike, ale skôr ochranárske opatrenie, ktoré pomohlo mnohým ruským výrobcom, ktorý by na otvorenom trhu nemali šancu.
  Ruská hybridná vojna sa stala síce strašiakom, ale tie reálne výsledky nie sú až takú úžasné ako sa prezentujú. V EÚ ako takej síce majú Rusi celkom úspech, ale čistý debakel vo Francúzku to viac menej anuloval. Slovensko či Česko s jej proruskými politikmi síce Putina potešia, ale náš reálny vplyv na svetovú ekonomiku je minimálny - skôr nulový. VB sa prezentovala, ako ľahká korisť ruskej snahy o rozbitie jednoty západného sveta a výsledok je ešte horší ako pri Francúzku. USA s Trumpom tiež určite neskončili úspechom.
  Sýria je určite ruským úspechom, ale hlavne preto, že ich súperi jednoducho z rôznych dôvodov skôr vycúvali z "ringu" a nechali Rusom ich pomerne lacné víťaztvo. Východná Ukrajine neskončila ruským úspechom napriek tomu, že sa celý západ na Ukrajinu v podstate vykašlal- embargo na dovoz zbraní na Ukrajinu v čase ruskej okupácie bol od začiatku absurdný vtip, . ktorý mimochodom mimo výnimiek stále pokračuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  20:55 20.03.2018

  ZSSR vyvraždil desiatky miliónov vlastných občanov, zatváral ich do lágrov, okupoval strednú Európu, chystal a niekoľkokrát zrealizoval vojenský vpád do strednej Európy. Likvidoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ZSSR vyvraždil desiatky miliónov vlastných občanov, zatváral ich do lágrov, okupoval strednú Európu, chystal a niekoľkokrát zrealizoval vojenský vpád do strednej Európy. Likvidoval svoje elity, ktoré nesúhlasili s oficiálnym stanoviskom režimu, až sa obraz Ruska zmenil na obraz alkoholikov kšeftujúcich s rifľami. USA dali svetu internet, PC, GPS, jazz, rifle a coca-colu. To len na malé porovnanie. Čo z civilného života viete pomenovať, že prinieslo svetu Rusko? Rusi sú zakomplexovaní. Američania ich majú u prdele. Polovica USA ani nevie ukázať na mape, kde Rusko vlastne je. Prezentovať američanov ako moralizujúcu autoritu je smiešne. Rusko sa degraduje samo, nikoho nepotrebuje k tomu, aby ho akože "medzinárodne odsudzoval".
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:12 20.03.2018

  @PavolR
  to byl dobrý projev

  @PavolR
  to byl dobrý projev

 • Host
  20:09 20.03.2018

  PavolR to závisí na úhlu pohľadu. Ostatne na úhlu pohľadu tu nechcem začínať dalšiu flame war off topic, len by som rád podotknul že i iný pohľad ako tvoj (moj) je legitímný

  PavolR to závisí na úhlu pohľadu. Ostatne na úhlu pohľadu tu nechcem začínať dalšiu flame war off topic, len by som rád podotknul že i iný pohľad ako tvoj (moj) je legitímný

 • PavolR
  19:04 20.03.2018

  Luky:
  Gruzínsko je už reálny akt, no k druhému "stiahnutiu železnej opony" došlo 10. februára 2007 Putinovym vystúpením na konferencii v Mníchove. Od toho okamihu je úplne jedno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Gruzínsko je už reálny akt, no k druhému "stiahnutiu železnej opony" došlo 10. februára 2007 Putinovym vystúpením na konferencii v Mníchove. Od toho okamihu je úplne jedno koľkokrát by ešte Američania vytiahli červené tlačítko reštartu vzťahov s Ruskom, vždy to bude iba horšie. Putin sa snaží reflektovať moc výberom súpera.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  18:33 20.03.2018

  Nemohu uvěřit, že po těch letech propagandy, si někdo dovolí zveřejnit objektivní článek o Rusku. Za mě tedy velká pochvala pro redakci, opravdu klobouk dolů a děkuji.

  Nemohu uvěřit, že po těch letech propagandy, si někdo dovolí zveřejnit objektivní článek o Rusku. Za mě tedy velká pochvala pro redakci, opravdu klobouk dolů a děkuji.

 • Luky
  15:38 20.03.2018

  Popravdě také musím přiznat, že tento článek působí jak balzám na duši a snižuje můj pocit frustrace ze všeobecného pokrytectví. Nic sice nevyřeší, ale aspoň bez obalu pojmenovává, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Popravdě také musím přiznat, že tento článek působí jak balzám na duši a snižuje můj pocit frustrace ze všeobecného pokrytectví. Nic sice nevyřeší, ale aspoň bez obalu pojmenovává, co se ve světě děje.

  Dle mého názoru to "odmítnutí" Ruska nastalo už o pár let dříve. Nechci tím ale startovat nekonečnou debatu, zda bylo nejdřív v Gruzii ruský vejce nebo americká slepice. :)

  Každopádně boj Trumpa na domácí půdě sleduju se zanícením. Nemá to vůbec lehký. Moc jsem si od toho nesliboval, protože má velmi silné protivníky, ale jeho zvolení jsem zatím nelitoval. Kdyby tam byla ta paní, tak to hladce směřovali kam chtěli.
  Samozřejmě můžou pozítří naplno vletět do Sýrii Trump neTrump a bude to ve výsledku prašť jak uhoď.
  Teoreticky ho můžou taky oddělat, ale zas tak statečně a otevřeně jako JFK nevystupuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  14:26 20.03.2018

  pekny clanok. palec hore

  pekny clanok. palec hore