Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Propagační leták cvičení Zapad-2017 / Mil.ru; CC BY 4.0

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že cvičení poslouží k posílení ruské vojenské přítomnosti v Bělorusku, v zemi s 9,5 miliony obyvatel. Moskva taková obvinění popírá.

Podle ruského magazínu Gazeta.ru, který se odvolává na informace ruského ministerstva obrany, se ruské letecké jednotky začaly z Běloruska již přesouvat na své domovské základny.

"Během cvičení, a to i přes obtížné povětrnostní podmínky, posádky vzdušně-kosmických sil a jednotky západního vojenského okruhu prakticky nacvičovaly celou škálu zamýšlených úkolů, včetně taktického výsadku, leteckou podporu pozemních sil, zachycení protivníka a letecké údery proti pozemním silám,” stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany

Poslední den cvičení se k jeho průběhu vyjádřil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Lukašenka jsou společné rusko-běloruské manévry zaměřeny výhradně na ochranu národních zájmů obou zemí a nikoho neohrožují.

“Cvičení probíhá podle schváleného plánu, jsou dosaženy stanovené cíle, tréninkové náměty jsou dobře zpracovány. Na správné úrovni byly vyřešeny úkoly společné obrany v podmínkách moderních výzev a bezpečnostních hrozeb," citovala běloruského prezidenta tisková agentura BelTA.

Ruské ministerstvo obrany opakovaně zdůrazňovalo obranný charakter cvičení a protiteroristickou orientaci cvičení. "Při práci na námětu cvičení byl určen konvenční soupeř, který nesouvisel s konkrétním regionem," uvedlo ruské ministerstvo.

Jak připomíná Gazeta.ru, západní země, a to především Pobaltské státy, měly na cvičení jiný názor:

“Pro ruského prezidenta Vladimíra Putina je důležité upevnit postavení Běloruska jako ruského satelitu, zamaskovat přítomnost ruských vojsk na území Běloruska a pozastavit pomalou normalizaci vztahů mezi Minskem a Západem,” napsal o cvičení francouzský deník La Monde.

Podobný názor vyjádřil velitel estonských obranných sil Riho Terras v rozhovoru pro estonskou veřejnoprávní televizi ERR (Eesti Rahvaringhääling). Terras je přesvědčen, že Moskva je připravena na vojenskou intervenci v Bělorusku, pokud se politická situace v Bělorusku změní pro Rusko nežádoucím směrem.

"Stejně jako v případě Ukrajiny, Rusko plánuje vojenské kroky proti Bělorusku, pokud se změní politická situace. Ruské ozbrojené síly a bezpečnostní struktury se připravují na zásah a v případě potřeby uskuteční vojenskou operaci v Bělorusku. Plánování operace začalo v roce 2014," řekl Terraz. Cílem cvičení Zapad-2017 je podle jeho názoru paralyzovat schopnost běloruské armády jednat nezávisle.

Námětem scénáře Zapad-2017, jak ve svém článku referovala Gazeta.ru, je střet mezi severní koalicí, tedy Ruskem a Běloruskem, proti západní koalicí utvořenou třemi fiktivními státy Vejšnorie, Vesbarie a Lubenie. Hlavním námětem cvičení je záměr těchto tři států vyvést z rovnováhy situaci v Bělorusku a odpudit zemi od Ruska.

Jak uvedl Washington Post, scénář cvičení Zapad-2017 odráží obavy Moskvy, že se západní vlády mohou pokoušet "vytlačit" Bělorusko z ruského vlivu, a to i podporováním “teroristů”. "Putin si uvědomuje protesty, které vedly k prozápadní vládě na Ukrajině v roce 2014," uvádí The Washington Post. Právě boj proti “teroristům” přicházející ze tří fiktivních zemí je hlavním námětem cvičení Zapad-2017.

Redaktor magazínu Bloomberg Leonid Beršidskij spojil zemi Vejšnorie se západním Běloruskem. Podle Beršidskije v tomto regionu žije největší katolická populace v Bělorusku a nejvíce lidí zde mluví Bělorusky. Tato část Běloruska také "hlasovala pro nacionalisty během posledních svobodných voleb v zemi v roce 1994".

Alexander Fomin, zástupce ruského ministra obrany, ale v rozhovoru pro německý deník Deutsche Welle vyzval západní kolegy, aby se nezabývali asociacemi. Podle něj název "Zapad-2017" neznamená západní země. "Jméno by nemělo být vnímáno v širším, politickém smyslu, jako zeměpisný pojem, včetně zemí Západu, Evropské unie nebo členů NATO. "Západ" se rozumí západ Ruska a Běloruska, který se nachází na západě," uvedl Fomin pro německý deník.

Podle názoru magazínu The Christian Science Monitor je hlavním posláním cvičení Zapad-2017 ukázat pokrok v budování ruských ozbrojených sil poté, co se zvýšily výdaje na obranu a Rusko začalo svou armádu modernizovat.

"Toto je poselství NATO: pokud budete přicházet příliš rychle, pokud ohrožujete naše hranice, máme vůli a možnost odrazit vás," uvádí se v článku na  The Christian Science Monitor.

Názor Armádních novin
Na Západě je hluboce zakořeněná nedůvěra k ruským oficiálním prohlášením. Západní nedůvěra plyne zejména z ruského zamlčování anexe Krymu.

3. března 2014, kdy se na Krymu začali objevovat tzv. “zelní mužíci”, s nejnovější ruskou výstrojí a výzbroji, jezdící v terénních automobilech Tigr a Rys (Iveco LMV) ruské armády, Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do dění na Ukrajině odmítla.

Ministr obrany Sergej Šojgu 5. března 2014 uvedl, že neví, kde přišli k ruské výzbroji lidé operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu. "Nemám ponětí," odpověděl Šojgu na dotaz, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.

"Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají," řekl. "Je to absolutní nesmysl a provokace," dodal.

O rok později Vladimír Putin v dokumentu  „Krym. Cesta do vlasti“, uvedl:

„Abychom blokovali a odzbrojili 20 000 dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty,“ uvedl Putin.

Na druhou stranu, z pohledu Ruska jde doslova o přežití Ruska jako takového, proti mocným soupeřům ze Západu a Číny. Problém Ruska je jeho obrovská rozloha, malý počet obyvatel a slabá ekonomika. Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost. Jediným nástrojem udržení územní celistvosti Ruska je tak (z pohledu Ruska) silná armáda.

Všem projevům, které vedou (byť jen k teoretickému) zpochybňování uzemní celistvosti Ruska je tak podle Moskvy nutno razantně zamezit, což se projevilo na Krymu. Avšak pro Pobaltské země, země Střední a Východní Evropy je problém, že neví, zda Rusko jejich území pokládá ze historické své a klade si na něj mocenský nárok, například jako v případě Ukrajiny, Běloruska a Krymu.

Zdroj: Gazeta.ru

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cenek
  19:36 19.11.2017

  copak takový Krym, mě zajímají spíš mrtví civilisté v Panamě,kam si US army odskočila aby "ochránila americké občany a zájmy". Jinak Sevastopol který je smozřejmě součástí ...Zobrazit celý příspěvek

  copak takový Krym, mě zajímají spíš mrtví civilisté v Panamě,kam si US army odskočila aby "ochránila americké občany a zájmy".
  Jinak Sevastopol který je smozřejmě součástí Krymské autonomní republiky ,byl pokud vím (i přes Ukrajinskou správu) domovem až 25.000 ruských vojáků. Autonomní republiku Krym v prvních dnech obsadily jednotky GRU (podle uniforem) , tedy ne ruská armáda.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  13:13 16.10.2017

  Falko,tak se ptám,proč župan BB kraje M Kotleba má opět šanci,že vyhraje volby?

  Falko,tak se ptám,proč župan BB kraje M Kotleba má opět šanci,že vyhraje volby?

 • Falko
  08:30 27.09.2017

  Trosku OT ,ale musím zareagovať to sa neda čítať....Larry normalne som ostal zarazeny ,čo píšeš...... ja som z BB kraja a ľudia sa tu neboja (ani nikdy nebali)cestovať zo ZV do ZH ...Zobrazit celý příspěvek

  Trosku OT ,ale musím zareagovať to sa neda čítať....Larry normalne som ostal zarazeny ,čo píšeš...... ja som z BB kraja a ľudia sa tu neboja (ani nikdy nebali)cestovať zo ZV do ZH vlakom, to je fama LSNS.S tymi rómskymi getami pan župan nespravil nič ,absolutne nič.Na to jednoducho nema.Prid sa pozriet,trebars aj k nam do mesta.Tam sa človek naozaj bojí ísť....No na druhú stranu,keby si videl tie akcie,čo robia jeho spolustranici,tak ti pride naozaj zle.Napíšem priklad automobilove preteky na Ostrej Luke,len prejdeš cez vstup hrá orlik alebo niečo take obtažuju ta (doslovne)zelený muzickovia,hlásajú svoje f....e nazory.Takýchto akcii a aut oznacenych dvojkrizom pribuda. Clovek ma strach normalne povedat civilizovany nazor.Cakam ,kedy títo normálny obyčajný ,slušný ľudia,zacnu za nazory biť nas ostatnych. Už som to videl v dokumentoch s pred WW2....Mam vela rómskych slušných známych bojim sa co by s nimi spravili.Moja dcera a ja sme trošku tmavsi,lebo pra dedo pochadzal z Balkanu(druhy pradedo bol nemec) .U nich rozumny argument neexistuje.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  20:05 26.09.2017

  >> Jediný možný důvod "náhlého" vniknutí ruských vojsk do Pobaltí by se mohl odehrát v případě jakýchsi pogromů na ruskou menšinu v Pobaltí Jo jo, jakesi pogromy na Ruske ...Zobrazit celý příspěvek

  >> Jediný možný důvod "náhlého" vniknutí ruských vojsk do Pobaltí by se mohl odehrát v případě jakýchsi pogromů na ruskou menšinu v Pobaltí

  Jo jo, jakesi pogromy na Ruske mensine v Ukrajine uz tady byly a zatim stali jen 20000 mrtvych ...

  https://echo24.cz/a/wXkTQ/ukra...

  Takovych lzi o pogromech na Ruske mensine ti Kreml vyrobi 3 za den ....Skrýt celý příspěvek

 • damik
  20:00 26.09.2017

  >> Ruské obavy a nedůvěru nastartovala politika Busche To je fakt divny. V cele Vychodni Evrope politika Busche nastartovala svobodu, prosperitu a pratelstvi. V Putinistanu ...Zobrazit celý příspěvek

  >> Ruské obavy a nedůvěru nastartovala politika Busche

  To je fakt divny. V cele Vychodni Evrope politika Busche nastartovala svobodu, prosperitu a pratelstvi. V Putinistanu nastartovala neduveru, obavy, ekonomicky kolaps a napadeni Ukrajiny.

  Tak bud jsou vsichni Vychodoevropani hlupaci a Busch kouzelnik, anebo problem sedi v Kremlu ...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:14 26.09.2017

  semtam A toto nie je bizardné ? ( TV "zábava" - 39 minúta) https://www.youtube.com/watch?... Absurdný je námet "zábavy" ako i naivná ilúzia Rusov ako nás držia v ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  A toto nie je bizardné ? ( TV "zábava" - 39 minúta)

  https://www.youtube.com/watch?...

  Absurdný je námet "zábavy" ako i naivná ilúzia Rusov ako nás držia v hrsti .... oni viac potrebujú doláre ako my ich plyn ....Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:39 24.09.2017

  Vidím, že zdejší diskuze je tradičně kuriózní. Risknu to a napíši názor či kratší "analýzu". Cvičení "Západ 2017" rozbouřilo na západě silné vášně někdy i s dosti bizarními ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že zdejší diskuze je tradičně kuriózní. Risknu to a napíši názor či kratší "analýzu".

  Cvičení "Západ 2017" rozbouřilo na západě silné vášně někdy i s dosti bizarními prohlášeními. Nyní, když cvičení skončilo a armády míří zpět do kasáren si můžeme vydechnout.
  Obdobná cvičení se stejným názvem (liší se rok) nejsou nic nového, pořádají se pravidelně a určitě nepatří mezi ta největší.

  http://www.armadninoviny.cz/ob...

  Ohledně strachů v Pobaltí. Myslím, že Baltské země nemusí žít v nejistotě, zda je Rusko považuje za své území či nikoliv. Historie hovoří o tom, že Pobaltí bylo jisté doby součástí ruské říše, ale určitě nepatří mezi území, které jsou z nějakého důvodu s Ruskem ve velkém poutu.
  Chápu, že případ Krymu může vyvolat strach, aby se podobný scénář neodehrál i v Pobaltí. Jenže co platí pro Krym neplatí pro Pobaltí. Na Krymu se psala novodobá ruská historie, která je v Rusku známá a dalo by se říct, že se jedná o jakési citové pouto. Obyvatelé Krymu se po osamostatnění Ukrajiny cítili blíže RF, než Ukrajině. Proto v Rusku i na Krymu prakticky existuje jednotný názor na přičlenění Krymu k RF. Tento názor má dokonce i známý opoziční politik Alexej Navalnyj (přesněji Ukrajině by ho již nevydával, ale přičlenění považuje za chybu).

  A nyní se podívejme do Pobaltí, nevím, ale myslím si, že ruská veřejnost by nesla nelibě válku s NATO, jen kvůli tomu, že RF chce aby se tyto státy k ní přičlenili. Průměrný Rus necítí, že by jeho země měla s Pobaltím něco společného, navíc aby byla vojenskou cestou a na rozdíl od Krymu skutečně krvavou spojena s RF. Pro většinu obyvatel RF by tato válka byla myslím vnímána jako naprosto zbytečná. A z pohledu strategického či politicko-ekonomického jasný propadák.

  Jediný možný důvod "náhlého" vniknutí ruských vojsk do Pobaltí by se mohl odehrát v případě jakýchsi pogromů na ruskou menšinu v Pobaltí, ale v tomto případě by spíše dříve měla zasáhnout EU a hlavně tato varianta je opět málo pravděpodobná.

  Proto si myslím, že povyk ohledně tohoto, navíc periodického cvičení je nadnesený a je spíše cílen na širší masy, aby negativní mínění vůči RF nepolevovalo. Tím pádem strach v prohlášení od povolaných nehledejme, ale spíše je to o psychologii.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:13 22.09.2017

  To rasto12. výborně, večer, až půjdu spát, podívám se jestli pod postelí nemám Putina, nebo rotu ruských vojáků. Rozumím tomu, že v 00.47 SELČ jste došel domů z knajpy, ...Zobrazit celý příspěvek

  To rasto12.
  výborně, večer, až půjdu spát, podívám se jestli pod postelí nemám Putina, nebo rotu ruských vojáků.
  Rozumím tomu, že v 00.47 SELČ jste došel domů z knajpy, potřeboval jste si mentálně "ulevit". Nejsem si jist, jetli to zde bylo vhodné.

  Na Slovensku v Banskobystrickém kraji mám příbuzné. Nic proti ničemu, ale za pana Kotleby nastal pořádek, romy jsem neviděl, zato se lidé nemusí bát vyjít večer z domu a osamocené ženy cestovat ze Zvolena do Žiari nad Hronom vlakem.
  ----------
  A aby jsem to Vaše ego v pátek trochu nabudil, tak vězte že ty ruské mizerné protiletadlové systémy S-400 Rusové prodali do Turecka. Turecko už zaplatilo první část, podle dohody. (nic není zadarmo) To se zde ovšem nedočtete...
  A teď se jeďte podívat do Nitry, na protiletadlový scrap, západoukrajinské armády. Ještě teď slyším prohlašování pána Fica, jak se budou modernizovat slovenské S-300 o jejichž boje - neschopnosti jsem přesvědčen.
  A teď mne prosím napište jak budete chránit spojence (ČR) před invazí ruských Su-35S. Už jsou připraveny na runwayi na letišti Monino, na dálném východě na základně Engels rolují ke startu Tu-95.....Skrýt celý příspěvek

 • copy
  22:08 21.09.2017

  No, hluboká nedůvěra ve světě panuje i ke vztahu k tzv. západu. Vždyť prolhaný tam jsou politici stejně, jako na východě.

  No, hluboká nedůvěra ve světě panuje i ke vztahu k tzv. západu. Vždyť prolhaný tam jsou politici stejně, jako na východě.

 • Jakub2
  22:01 21.09.2017

  Putin a jeho lidi přišli v 2014 o to nejlepší, co měli - o pověst a důvěru. A bude trvat minimálně dalších 10 let nebo bude muset přijít nová garnitura do Kremlu, aby se ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

  Putin a jeho lidi přišli v 2014 o to nejlepší, co měli - o pověst a důvěru. A bude trvat minimálně dalších 10 let nebo bude muset přijít nová garnitura do Kremlu, aby se ekonomické vztahy EU-Rusko dostaly před rok 2013. A vztahy s NATO lepší nebudou dokud sami Rusové nepřestanou se svojí paranoiou o tom, že NATO je protivník.

  Angela Merkel to řekla naprosto jasně - ztratila důvěru ve Vladimíra Putina. Obdobná, ale diplomatičtější slova říkali i Hollande s Cameronem. Rusko se stalo v Evropě páriou a bude jím ještě dlouho. Obchod bude, ale jen v běžném měřítku, žádné rozvíjení, žádné investice nebo joint-venture.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:58 21.09.2017

  Darkstyle
  Přece jen bylo založeno dříve NATO a teprve poté VS jako reakce na přijetí SRN do aliance.

  Darkstyle
  Přece jen bylo založeno dříve NATO a teprve poté VS jako reakce na přijetí SRN do aliance.

 • hell
  20:01 21.09.2017

  To Míša Možná ti závidím ten zápal pro věc a hlavně v tobě vidím sebe počátkem 90-tých let, kdy jsem tehdy podepsal první roční misi na jihu Evropy. Nezastírám, že tehdy bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  To Míša
  Možná ti závidím ten zápal pro věc a hlavně v tobě vidím sebe počátkem 90-tých let, kdy jsem tehdy podepsal první roční misi na jihu Evropy. Nezastírám, že tehdy bylo skoro 1.000 USD skvělým výdělkem a v podstatě mi armáda nemohla v té době dát jiné možnosti.
  Nejhorší je ta beznaděj lidí z válečné zóny, bída, nemoci a utrpení. Nic tě nedorazí víc než těžko 5-ti letý klučina bez nohou. A můžu ti říct, že z min mám respekt dodnes.
  Pokud máš uši, posloucháš příběhy utečenců z obou stran a začneš dostávat úplně jiný obraz, než dostaneš z veřejných zdrojů.
  Bohužel se to nedá popsat, tím si musí projít každý sám. Proto i svaz veteránů působí tak nějak divně a povětšinou tak nějak nesdílí všeobecné nadšení pro další válečná tažení.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  19:36 21.09.2017

  @ hell Já spíš nemám rád škatulky, jsem pacifista, to není ostuda. Přesto, možná i právě proto jsem armádním příznivcem, někdy i strach ze síly zbraní zastaví krveprolití. Jako ...Zobrazit celý příspěvek

  @ hell

  Já spíš nemám rád škatulky, jsem pacifista, to není ostuda. Přesto, možná i právě proto jsem armádním příznivcem, někdy i strach ze síly zbraní zastaví krveprolití. Jako jaderné odstrašení, které je to nejlepší vůbec.

  Ruské obavy a nedůvěru nastartovala politika Busche, která byla snad i šílenější, jak Putina. Přesto, že zbrojení Ruska chápu, tak získávání území z jakýchkoliv příčin nazpět silou již ne. V té fázi je to pro mě již dobyvatel podobný Buschovi, též dle mého válečný lump.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  19:25 21.09.2017

  hm ako hovori vtip americke atomky/filcky/kvapavka/vojenske cvicenia su cisto obranne ruske cisto utocne :!. ale nebojte ruskej agresie, obranne cvicenie v polsku Dragon 17 ...Zobrazit celý příspěvek

  hm ako hovori vtip americke atomky/filcky/kvapavka/vojenske cvicenia su cisto obranne ruske cisto utocne :!. ale nebojte ruskej agresie, obranne cvicenie v polsku Dragon 17 spojeneckych armad prevysujuce poctom vojakov to ruske sa uz zacalo.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:55 21.09.2017

  Názor Tesila
  V Rusku je hluboce zakořeněna nedůvěra v jednání západu.

  Názor Tesila
  V Rusku je hluboce zakořeněna nedůvěra v jednání západu.

 • Jan Grohmann
  18:47 21.09.2017

  Pánové, nejste v diskuzním chlévě. Pokud nedokážete udržet vysoký standard diskuze na AN, tak raději nepište. Děkuji

  Pánové, nejste v diskuzním chlévě. Pokud nedokážete udržet vysoký standard diskuze na AN, tak raději nepište. Děkuji

 • hell
  18:36 21.09.2017

  to Míša Máš pravdu, že bych tě kasárenskou historkou úplně unudil. Pokud jsem se nějak dotkl tvého vyznání, pak se ti omlouvám. Jinak v roce 2014 jsem odešel na zasloužený ...Zobrazit celý příspěvek

  to Míša
  Máš pravdu, že bych tě kasárenskou historkou úplně unudil.
  Pokud jsem se nějak dotkl tvého vyznání, pak se ti omlouvám.
  Jinak v roce 2014 jsem odešel na zasloužený odpočinek po 30-ti odsloužených letech.
  Takže ti a ostatním mladým nadšencům (kteří si myslí, že budoucnost je jejich) popřeji hodně štěstí v budování světlých zítřků. Pokud za vámi zůstene méně mrtvol, než po nás, pak chvála Bohovi, Aláhovi či jinému Svatému víry boží.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  18:22 21.09.2017

  Fenri: ako hlasoval cesky minister vnutra v Rade EU o smernici obmedzujucej drzanie zbrani? Lebo ten nas bol ZA!

  Fenri: ako hlasoval cesky minister vnutra v Rade EU o smernici obmedzujucej drzanie zbrani? Lebo ten nas bol ZA!

 • Míša
  18:20 21.09.2017

  @Argel

  Směšný to rozhodně je, třeba považovat svůj pohled za objektivní.

  @Argel

  Směšný to rozhodně je, třeba považovat svůj pohled za objektivní.

 • Argel
  17:49 21.09.2017

  Člověk se tady s těmi prozápadními trolly někdy i pořádně zasměje. Kdyby se někdy zamysleli, co píši, tak zjistí, že mnoho jejich věcí nedává logiku. A není jedno kolik vojáku ...Zobrazit celý příspěvek

  Člověk se tady s těmi prozápadními trolly někdy i pořádně zasměje. Kdyby se někdy zamysleli, co píši, tak zjistí, že mnoho jejich věcí nedává logiku.
  A není jedno kolik vojáku tam cvičilo? I kdyby tam rusové zavolali všechny rezervisty, tak se nemá západ čeho bát. sám Lukašenko pozval pozorovatele OBSE. Nevím, co zas německá ministryně obrany strašila, když tam byli pozorovatelé pozváni.
  Proč lidem by nevadilo být geopoliticky v "ruské sféře vlivu" je to, že lidi už nebaví diktování EU a pakt NATO, který neplní to, k čemu byl určen. Hlavně jeho největší představitel USA se roztahuje všude po světě bez mandátu OSN nebo pozvání tamní vlády. Aspoň tady na Moravě, všechny, které znám byli raději pod křídly SSSR než jsou aktuálně teď pod křídly diktátu EU. Já vím, že pár mužíčku s panem představeným hercem má strach s Ruska, ale já osobně cítím jako větší nebezpečí u krautů, u kterých se to hemží masivní muslimskou komunitou. Nezapomeňme, že krauti nás 2 války utlačovali. U druhé světové války nás osvobodila rudá armáda!(Ano, po Plzeň armáda spojenců, ale to prakticky jen projížděli městy bez odporu).
  Dost lidi tady také na Moravě by nejraději dali přes hubu těm rádoby umělcům, co ničí pomníky vojáků rudé armády nebo přemalovávají tanky na růžovou a ještě jim to projde. Maximálně dostanou pokutu.
  Také převrácení historie a společenská nauka ve školách dnešní mládeži bije do hlav, že vše ruské(resp. sovětské) = špatné a vše západní = úžasné.
  Doufám, že jsem ukončil všechny mé myšlenky a nenechal ani jednu otevřenou.
  Ještě dodám, že nechci tímto obhajovat Rusy. Snažím se dívat na věc objektivně.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3