Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Propagační leták cvičení Zapad-2017 / Mil.ru; CC BY 4.0

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že cvičení poslouží k posílení ruské vojenské přítomnosti v Bělorusku, v zemi s 9,5 miliony obyvatel. Moskva taková obvinění popírá.

Podle ruského magazínu Gazeta.ru, který se odvolává na informace ruského ministerstva obrany, se ruské letecké jednotky začaly z Běloruska již přesouvat na své domovské základny.

"Během cvičení, a to i přes obtížné povětrnostní podmínky, posádky vzdušně-kosmických sil a jednotky západního vojenského okruhu prakticky nacvičovaly celou škálu zamýšlených úkolů, včetně taktického výsadku, leteckou podporu pozemních sil, zachycení protivníka a letecké údery proti pozemním silám,” stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany

Poslední den cvičení se k jeho průběhu vyjádřil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Lukašenka jsou společné rusko-běloruské manévry zaměřeny výhradně na ochranu národních zájmů obou zemí a nikoho neohrožují.

“Cvičení probíhá podle schváleného plánu, jsou dosaženy stanovené cíle, tréninkové náměty jsou dobře zpracovány. Na správné úrovni byly vyřešeny úkoly společné obrany v podmínkách moderních výzev a bezpečnostních hrozeb," citovala běloruského prezidenta tisková agentura BelTA.

Ruské ministerstvo obrany opakovaně zdůrazňovalo obranný charakter cvičení a protiteroristickou orientaci cvičení. "Při práci na námětu cvičení byl určen konvenční soupeř, který nesouvisel s konkrétním regionem," uvedlo ruské ministerstvo.

Jak připomíná Gazeta.ru, západní země, a to především Pobaltské státy, měly na cvičení jiný názor:

“Pro ruského prezidenta Vladimíra Putina je důležité upevnit postavení Běloruska jako ruského satelitu, zamaskovat přítomnost ruských vojsk na území Běloruska a pozastavit pomalou normalizaci vztahů mezi Minskem a Západem,” napsal o cvičení francouzský deník La Monde.

Podobný názor vyjádřil velitel estonských obranných sil Riho Terras v rozhovoru pro estonskou veřejnoprávní televizi ERR (Eesti Rahvaringhääling). Terras je přesvědčen, že Moskva je připravena na vojenskou intervenci v Bělorusku, pokud se politická situace v Bělorusku změní pro Rusko nežádoucím směrem.

"Stejně jako v případě Ukrajiny, Rusko plánuje vojenské kroky proti Bělorusku, pokud se změní politická situace. Ruské ozbrojené síly a bezpečnostní struktury se připravují na zásah a v případě potřeby uskuteční vojenskou operaci v Bělorusku. Plánování operace začalo v roce 2014," řekl Terraz. Cílem cvičení Zapad-2017 je podle jeho názoru paralyzovat schopnost běloruské armády jednat nezávisle.

Námětem scénáře Zapad-2017, jak ve svém článku referovala Gazeta.ru, je střet mezi severní koalicí, tedy Ruskem a Běloruskem, proti západní koalicí utvořenou třemi fiktivními státy Vejšnorie, Vesbarie a Lubenie. Hlavním námětem cvičení je záměr těchto tři států vyvést z rovnováhy situaci v Bělorusku a odpudit zemi od Ruska.

Jak uvedl Washington Post, scénář cvičení Zapad-2017 odráží obavy Moskvy, že se západní vlády mohou pokoušet "vytlačit" Bělorusko z ruského vlivu, a to i podporováním “teroristů”. "Putin si uvědomuje protesty, které vedly k prozápadní vládě na Ukrajině v roce 2014," uvádí The Washington Post. Právě boj proti “teroristům” přicházející ze tří fiktivních zemí je hlavním námětem cvičení Zapad-2017.

Redaktor magazínu Bloomberg Leonid Beršidskij spojil zemi Vejšnorie se západním Běloruskem. Podle Beršidskije v tomto regionu žije největší katolická populace v Bělorusku a nejvíce lidí zde mluví Bělorusky. Tato část Běloruska také "hlasovala pro nacionalisty během posledních svobodných voleb v zemi v roce 1994".

Alexander Fomin, zástupce ruského ministra obrany, ale v rozhovoru pro německý deník Deutsche Welle vyzval západní kolegy, aby se nezabývali asociacemi. Podle něj název "Zapad-2017" neznamená západní země. "Jméno by nemělo být vnímáno v širším, politickém smyslu, jako zeměpisný pojem, včetně zemí Západu, Evropské unie nebo členů NATO. "Západ" se rozumí západ Ruska a Běloruska, který se nachází na západě," uvedl Fomin pro německý deník.

Podle názoru magazínu The Christian Science Monitor je hlavním posláním cvičení Zapad-2017 ukázat pokrok v budování ruských ozbrojených sil poté, co se zvýšily výdaje na obranu a Rusko začalo svou armádu modernizovat.

"Toto je poselství NATO: pokud budete přicházet příliš rychle, pokud ohrožujete naše hranice, máme vůli a možnost odrazit vás," uvádí se v článku na  The Christian Science Monitor.

Názor Armádních novin
Na Západě je hluboce zakořeněná nedůvěra k ruským oficiálním prohlášením. Západní nedůvěra plyne zejména z ruského zamlčování anexe Krymu.

3. března 2014, kdy se na Krymu začali objevovat tzv. “zelní mužíci”, s nejnovější ruskou výstrojí a výzbroji, jezdící v terénních automobilech Tigr a Rys (Iveco LMV) ruské armády, Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do dění na Ukrajině odmítla.

Ministr obrany Sergej Šojgu 5. března 2014 uvedl, že neví, kde přišli k ruské výzbroji lidé operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu. "Nemám ponětí," odpověděl Šojgu na dotaz, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.

"Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají," řekl. "Je to absolutní nesmysl a provokace," dodal.

O rok později Vladimír Putin v dokumentu  „Krym. Cesta do vlasti“, uvedl:

„Abychom blokovali a odzbrojili 20 000 dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty,“ uvedl Putin.

Na druhou stranu, z pohledu Ruska jde doslova o přežití Ruska jako takového, proti mocným soupeřům ze Západu a Číny. Problém Ruska je jeho obrovská rozloha, malý počet obyvatel a slabá ekonomika. Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost. Jediným nástrojem udržení územní celistvosti Ruska je tak (z pohledu Ruska) silná armáda.

Všem projevům, které vedou (byť jen k teoretickému) zpochybňování uzemní celistvosti Ruska je tak podle Moskvy nutno razantně zamezit, což se projevilo na Krymu. Avšak pro Pobaltské země, země Střední a Východní Evropy je problém, že neví, zda Rusko jejich území pokládá ze historické své a klade si na něj mocenský nárok, například jako v případě Ukrajiny, Běloruska a Krymu.

Zdroj: Gazeta.ru

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska přesune po železnici velký počet vojáků a vozidel. Země NATO se obávají, že může jít až o desítky tisíc ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. Jako každý rok i letos si mohou návštěvníci prohlédnout nejnovější výrobky ruského vojenského ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere 100 tanků T-14 Armata. Borisov tak uťal dřívější exotické spekulace o dodávkách 2300 tanků T-14 ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě vozidla série BMP, BMD, MT-LB a další typy pásových platforem. Nové BVP nabídne oproti starší generaci ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 2 z 6
 • Tesil
  20:58 21.09.2017

  Darkstyle
  Přece jen bylo založeno dříve NATO a teprve poté VS jako reakce na přijetí SRN do aliance.

 • hell
  20:01 21.09.2017

  To Míša
  Možná ti závidím ten zápal pro věc a hlavně v tobě vidím sebe počátkem 90-tých let, kdy jsem tehdy podepsal první roční misi na jihu Evropy. Nezastírám, že tehdy bylo skoro 1.000 USD skvělým výdělkem a v podstatě mi armáda nemohla v té době dát jiné možnosti.
  Nejhorší je ta beznaděj lidí z válečné zóny, bída, nemoci a utrpení. Nic tě nedorazí víc než těžko 5-ti letý klučina bez nohou. A můžu ti říct, že z min mám respekt dodnes.
  Pokud máš uši, posloucháš příběhy utečenců z obou stran a začneš dostávat úplně jiný obraz, než dostaneš z veřejných zdrojů.
  Bohužel se to nedá popsat, tím si musí projít každý sám. Proto i svaz veteránů působí tak nějak divně a povětšinou tak nějak nesdílí všeobecné nadšení pro další válečná tažení.

 • Míša
  19:36 21.09.2017

  @ hell

  Já spíš nemám rád škatulky, jsem pacifista, to není ostuda. Přesto, možná i právě proto jsem armádním příznivcem, někdy i strach ze síly zbraní zastaví krveprolití. Jako jaderné odstrašení, které je to nejlepší vůbec.

  Ruské obavy a nedůvěru nastartovala politika Busche, která byla snad i šílenější, jak Putina. Přesto, že zbrojení Ruska chápu, tak získávání území z jakýchkoliv příčin nazpět silou již ne. V té fázi je to pro mě již dobyvatel podobný Buschovi, též dle mého válečný lump.

 • lorgarius
  19:25 21.09.2017
  • (10)

  hm ako hovori vtip americke atomky/filcky/kvapavka/vojenske cvicenia su cisto obranne ruske cisto utocne :!. ale nebojte ruskej agresie, obranne cvicenie v polsku Dragon 17 spojeneckych armad prevysujuce poctom vojakov to ruske sa uz zacalo.

 • Tesil
  18:55 21.09.2017

  Názor Tesila
  V Rusku je hluboce zakořeněna nedůvěra v jednání západu.

 • Jan Grohmann
  18:47 21.09.2017
  • (2)

  Pánové, nejste v diskuzním chlévě. Pokud nedokážete udržet vysoký standard diskuze na AN, tak raději nepište. Děkuji

 • hell
  18:36 21.09.2017

  to Míša
  Máš pravdu, že bych tě kasárenskou historkou úplně unudil.
  Pokud jsem se nějak dotkl tvého vyznání, pak se ti omlouvám.
  Jinak v roce 2014 jsem odešel na zasloužený odpočinek po 30-ti odsloužených letech.
  Takže ti a ostatním mladým nadšencům (kteří si myslí, že budoucnost je jejich) popřeji hodně štěstí v budování světlých zítřků. Pokud za vámi zůstene méně mrtvol, než po nás, pak chvála Bohovi, Aláhovi či jinému Svatému víry boží.

 • leviathan
  18:22 21.09.2017

  Fenri: ako hlasoval cesky minister vnutra v Rade EU o smernici obmedzujucej drzanie zbrani? Lebo ten nas bol ZA!

 • Míša
  18:20 21.09.2017

  @Argel

  Směšný to rozhodně je, třeba považovat svůj pohled za objektivní.

 • Argel
  17:49 21.09.2017
  • (17)

  Člověk se tady s těmi prozápadními trolly někdy i pořádně zasměje. Kdyby se někdy zamysleli, co píši, tak zjistí, že mnoho jejich věcí nedává logiku.
  A není jedno kolik vojáku tam cvičilo? I kdyby tam rusové zavolali všechny rezervisty, tak se nemá západ čeho bát. sám Lukašenko pozval pozorovatele OBSE. Nevím, co zas německá ministryně obrany strašila, když tam byli pozorovatelé pozváni.
  Proč lidem by nevadilo být geopoliticky v "ruské sféře vlivu" je to, že lidi už nebaví diktování EU a pakt NATO, který neplní to, k čemu byl určen. Hlavně jeho největší představitel USA se roztahuje všude po světě bez mandátu OSN nebo pozvání tamní vlády. Aspoň tady na Moravě, všechny, které znám byli raději pod křídly SSSR než jsou aktuálně teď pod křídly diktátu EU. Já vím, že pár mužíčku s panem představeným hercem má strach s Ruska, ale já osobně cítím jako větší nebezpečí u krautů, u kterých se to hemží masivní muslimskou komunitou. Nezapomeňme, že krauti nás 2 války utlačovali. U druhé světové války nás osvobodila rudá armáda!(Ano, po Plzeň armáda spojenců, ale to prakticky jen projížděli městy bez odporu).
  Dost lidi tady také na Moravě by nejraději dali přes hubu těm rádoby umělcům, co ničí pomníky vojáků rudé armády nebo přemalovávají tanky na růžovou a ještě jim to projde. Maximálně dostanou pokutu.
  Také převrácení historie a společenská nauka ve školách dnešní mládeži bije do hlav, že vše ruské(resp. sovětské) = špatné a vše západní = úžasné.
  Doufám, že jsem ukončil všechny mé myšlenky a nenechal ani jednu otevřenou.
  Ještě dodám, že nechci tímto obhajovat Rusy. Snažím se dívat na věc objektivně.

Stránka 2 z 6