Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Propagační leták cvičení Zapad-2017 / Mil.ru; CC BY 4.0

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že cvičení poslouží k posílení ruské vojenské přítomnosti v Bělorusku, v zemi s 9,5 miliony obyvatel. Moskva taková obvinění popírá.

Podle ruského magazínu Gazeta.ru, který se odvolává na informace ruského ministerstva obrany, se ruské letecké jednotky začaly z Běloruska již přesouvat na své domovské základny.

"Během cvičení, a to i přes obtížné povětrnostní podmínky, posádky vzdušně-kosmických sil a jednotky západního vojenského okruhu prakticky nacvičovaly celou škálu zamýšlených úkolů, včetně taktického výsadku, leteckou podporu pozemních sil, zachycení protivníka a letecké údery proti pozemním silám,” stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany

Poslední den cvičení se k jeho průběhu vyjádřil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Lukašenka jsou společné rusko-běloruské manévry zaměřeny výhradně na ochranu národních zájmů obou zemí a nikoho neohrožují.

“Cvičení probíhá podle schváleného plánu, jsou dosaženy stanovené cíle, tréninkové náměty jsou dobře zpracovány. Na správné úrovni byly vyřešeny úkoly společné obrany v podmínkách moderních výzev a bezpečnostních hrozeb," citovala běloruského prezidenta tisková agentura BelTA.

Ruské ministerstvo obrany opakovaně zdůrazňovalo obranný charakter cvičení a protiteroristickou orientaci cvičení. "Při práci na námětu cvičení byl určen konvenční soupeř, který nesouvisel s konkrétním regionem," uvedlo ruské ministerstvo.

Jak připomíná Gazeta.ru, západní země, a to především Pobaltské státy, měly na cvičení jiný názor:

“Pro ruského prezidenta Vladimíra Putina je důležité upevnit postavení Běloruska jako ruského satelitu, zamaskovat přítomnost ruských vojsk na území Běloruska a pozastavit pomalou normalizaci vztahů mezi Minskem a Západem,” napsal o cvičení francouzský deník La Monde.

Podobný názor vyjádřil velitel estonských obranných sil Riho Terras v rozhovoru pro estonskou veřejnoprávní televizi ERR (Eesti Rahvaringhääling). Terras je přesvědčen, že Moskva je připravena na vojenskou intervenci v Bělorusku, pokud se politická situace v Bělorusku změní pro Rusko nežádoucím směrem.

"Stejně jako v případě Ukrajiny, Rusko plánuje vojenské kroky proti Bělorusku, pokud se změní politická situace. Ruské ozbrojené síly a bezpečnostní struktury se připravují na zásah a v případě potřeby uskuteční vojenskou operaci v Bělorusku. Plánování operace začalo v roce 2014," řekl Terraz. Cílem cvičení Zapad-2017 je podle jeho názoru paralyzovat schopnost běloruské armády jednat nezávisle.

Námětem scénáře Zapad-2017, jak ve svém článku referovala Gazeta.ru, je střet mezi severní koalicí, tedy Ruskem a Běloruskem, proti západní koalicí utvořenou třemi fiktivními státy Vejšnorie, Vesbarie a Lubenie. Hlavním námětem cvičení je záměr těchto tři států vyvést z rovnováhy situaci v Bělorusku a odpudit zemi od Ruska.

Jak uvedl Washington Post, scénář cvičení Zapad-2017 odráží obavy Moskvy, že se západní vlády mohou pokoušet "vytlačit" Bělorusko z ruského vlivu, a to i podporováním “teroristů”. "Putin si uvědomuje protesty, které vedly k prozápadní vládě na Ukrajině v roce 2014," uvádí The Washington Post. Právě boj proti “teroristům” přicházející ze tří fiktivních zemí je hlavním námětem cvičení Zapad-2017.

Redaktor magazínu Bloomberg Leonid Beršidskij spojil zemi Vejšnorie se západním Běloruskem. Podle Beršidskije v tomto regionu žije největší katolická populace v Bělorusku a nejvíce lidí zde mluví Bělorusky. Tato část Běloruska také "hlasovala pro nacionalisty během posledních svobodných voleb v zemi v roce 1994".

Alexander Fomin, zástupce ruského ministra obrany, ale v rozhovoru pro německý deník Deutsche Welle vyzval západní kolegy, aby se nezabývali asociacemi. Podle něj název "Zapad-2017" neznamená západní země. "Jméno by nemělo být vnímáno v širším, politickém smyslu, jako zeměpisný pojem, včetně zemí Západu, Evropské unie nebo členů NATO. "Západ" se rozumí západ Ruska a Běloruska, který se nachází na západě," uvedl Fomin pro německý deník.

Podle názoru magazínu The Christian Science Monitor je hlavním posláním cvičení Zapad-2017 ukázat pokrok v budování ruských ozbrojených sil poté, co se zvýšily výdaje na obranu a Rusko začalo svou armádu modernizovat.

"Toto je poselství NATO: pokud budete přicházet příliš rychle, pokud ohrožujete naše hranice, máme vůli a možnost odrazit vás," uvádí se v článku na  The Christian Science Monitor.

Názor Armádních novin
Na Západě je hluboce zakořeněná nedůvěra k ruským oficiálním prohlášením. Západní nedůvěra plyne zejména z ruského zamlčování anexe Krymu.

3. března 2014, kdy se na Krymu začali objevovat tzv. “zelní mužíci”, s nejnovější ruskou výstrojí a výzbroji, jezdící v terénních automobilech Tigr a Rys (Iveco LMV) ruské armády, Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do dění na Ukrajině odmítla.

Ministr obrany Sergej Šojgu 5. března 2014 uvedl, že neví, kde přišli k ruské výzbroji lidé operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu. "Nemám ponětí," odpověděl Šojgu na dotaz, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.

"Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají," řekl. "Je to absolutní nesmysl a provokace," dodal.

O rok později Vladimír Putin v dokumentu  „Krym. Cesta do vlasti“, uvedl:

„Abychom blokovali a odzbrojili 20 000 dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty,“ uvedl Putin.

Na druhou stranu, z pohledu Ruska jde doslova o přežití Ruska jako takového, proti mocným soupeřům ze Západu a Číny. Problém Ruska je jeho obrovská rozloha, malý počet obyvatel a slabá ekonomika. Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost. Jediným nástrojem udržení územní celistvosti Ruska je tak (z pohledu Ruska) silná armáda.

Všem projevům, které vedou (byť jen k teoretickému) zpochybňování uzemní celistvosti Ruska je tak podle Moskvy nutno razantně zamezit, což se projevilo na Krymu. Avšak pro Pobaltské země, země Střední a Východní Evropy je problém, že neví, zda Rusko jejich území pokládá ze historické své a klade si na něj mocenský nárok, například jako v případě Ukrajiny, Běloruska a Krymu.

Zdroj: Gazeta.ru

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska přesune po železnici velký počet vojáků a vozidel. Země NATO se obávají, že může jít až o desítky tisíc ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. Jako každý rok i letos si mohou návštěvníci prohlédnout nejnovější výrobky ruského vojenského ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere 100 tanků T-14 Armata. Borisov tak uťal dřívější exotické spekulace o dodávkách 2300 tanků T-14 ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě vozidla série BMP, BMD, MT-LB a další typy pásových platforem. Nové BVP nabídne oproti starší generaci ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 3 z 6
 • dusan
  17:47 21.09.2017
  • (6)

  stronger.p

  Viem si to predstaviť .... v dlhodobom horizonte ... ak Rusko prestane podporovať tých "opolčencov" na východe Ukrajiny, ktorí by bez pomoci Moskvy rýchlo nie len neboli schopní bojovať .. ale od hladu ani chodiť : )
  Ale problém je, že Rusi "nežijú" svojimi problémami s katastrofálnym zdravotníctvom, ani padajúcou životnou úrovňou ...ale "zachraňovaním Ruska" ... skrátka taktika Putina s vykresľovaním vonkajšej hrozby funguje (zatiaľ) celkom dobre.
  A čo sa týka toho cvičenia ... možno hlavným adresátom bol Lukašenko .... ak nebudeš poslúchať .... máme prostriedky ....
  Inak ak by Rusi urobili "ukrajinský scenár" v Bielorusku, tak by to bolo pre Rusov peklo .... Bielorusi sú naozaj hrdí na svoju krajinu a Lukašenko to len zneužíva ....
  A keďže to Putin vie .... a ekonomika nič moc ... tak túto alternatívu zvažuje len teoreticky .... a na zastrašenie Lukašenka, ktorý je od neho napriek všetkému závislý.

 • stronger.p
  16:12 21.09.2017

  @dušan :A že ruská okupácia bude mať takú podporu v našich krajinách ..

  Mnoho lidí vnímá Ukrajinu a Rusko stále jako "jednu" zemi aka SSSR a říkají si, že by se měli mezi sebou spíše dohodnou, jako my (Slováci a Češi).
  Dnes se dá za peníze pořídit vše, proč ne Krym... Můj názor je, a už jsem to tu psal, ať si RF Krym nechá (stejně ho vracet asi nikdy nebudou), ale můžou se s Ukrajinou dohodnout, co za něj...

 • dusan
  16:04 21.09.2017
  • (10)

  K súčasnému Rusku len toľko ...

  Keby mi pred piatimi rokmi niekto tvrdil, že Rusi obsadia Krym a rozpútajú "klasickú" vojnu na Ukrajine ... smial by som sa veľmi dlho ..... že sa dotyčný "zbláznil".

  Veril by som, že ak by sa rozpútal nejaký konflikt medzi Ukrajincami a Rusmi, že sa do toho Rusi "vmontujú", ale nie, že rozpútajú konflikt sami.

  A tak isto by som neveril ako "zdvorilo" to západná krajiny prijmú ..... celý ten Minsk považujem len za šaškáreň, kde sa Rusi nemuseli zaviazať k ničomu ...
  Čo je naozaj absurdné ak si uvedomíme aké je Rusko ekonomicky slabučké .... malý vyziabnutý chudobným medveď "zatočil" s celou vypasenou bohatou Európou a USA .... čo je i vina Obamu, ktorý sa prejavil ako neschopný nie len v Sýrii, ale i na Ukrajine. Nedodávky zbraní Ukrajine aby sa "nezhoršila situácia" považujem za zlý vtip .... z ktorého sa Putin musel dobre dlho smiať.

  A že ruská okupácia bude mať takú podporu v našich krajinách ....a to je ten najväčší problém .... na nete sa niektorí ani netaja, že by privítali okupáciu Ruskom, obhajujú rok 1968 a určite to nie sú všetci trolkovia ....

 • stronger.p
  16:00 21.09.2017

  @Míša, samozřejmě hell také nálepkoval, to jsem v mém příspěvku opominul

 • Argonaut.CZ
  15:44 21.09.2017

  No tak si zacvičili, no a co? Jestli jim NATO chce ukázat odpověď, neměl by být problém přece udělat cvičení podobného rozsahu, ne? A můžou ho pojmenovat "Východ". A budou si kvit:)

  Pokud NATO podobné cvičení nezvládá, třeba proto, že na to nemá kapacity, tak je to přece taky zpráva. Zejména pro vojáky a politiky, kteří obranu financují, resp. rozhodují o její výši.

  Osobně si myslím, že Rusové akorát potřebují nárazníkové pásmo kolem svého území a všechny kroky NATO či kohokoli jiného, které by to nárazníkové území zmenšily, budou problém. Ale jsou v tom čitelní a neměl by to přece být problém. Další území nepotřebují.

  Myslím, že NATO by se spíše než na Rusko mělo zaměřit na své schopnosti a vyjasnit si, jak to vlastně je s Tureckem a jak je to se schopnostmi jednotlivých zemí. Strašení Ruskem za poslední roky v tomto směru nepřineslo nic, protože dovoz imigrantů ukázal impotenci a nedůvěryhodnost politiků. Rusům zase nahrává, že jsou čitelní a předvídatelní. Ukazují, co je pro ně ok, a co ne. Jelcinova servilní éra je zkrátka pryč...

  Představte si, co by se stalo, pokud by vypukl řekněme konvenční konflikt mezi Ruskem a NATO a západní státy musely částečně mobilizovat. Umíte si představit, jak by jejich vnitřní bezpečnost se statisíci muslimů mužského pohlaví dopadla? Syrské inženýry zmobilizovat nejde a než se původní obyvatelstvo vrátí z vojny, je zázemí už muslimské... Případně nedovede financovat jak uprchlíky, tak armádu.

  Takže podle mého názoru je Ruské cvičení jenom novinářský problém... A jsou tu důležitější body ke cvičení.

  Osobně bych uvítal cvičení, kdy AČR uzavře státní hranice s Rakouskem a Německem a bude je držet např. 6 měsíců. Jestlipak by to dali?

 • Argonaut.CZ
  15:44 21.09.2017
  • (10)

  No tak si zacvičili, no a co? Jestli jim NATO chce ukázat odpověď, neměl by být problém přece udělat cvičení podobného rozsahu, ne? A můžou ho pojmenovat "Východ". A budou si kvit:)

  Pokud NATO podobné cvičení nezvládá, třeba proto, že na to nemá kapacity, tak je to přece taky zpráva. Zejména pro vojáky a politiky, kteří obranu financují, resp. rozhodují o její výši.

  Osobně si myslím, že Rusové akorát potřebují nárazníkové pásmo kolem svého území a všechny kroky NATO či kohokoli jiného, které by to nárazníkové území zmenšily, budou problém. Ale jsou v tom čitelní a neměl by to přece být problém. Další území nepotřebují.

  Myslím, že NATO by se spíše než na Rusko mělo zaměřit na své schopnosti a vyjasnit si, jak to vlastně je s Tureckem a jak je to se schopnostmi jednotlivých zemí. Strašení Ruskem za poslední roky v tomto směru nepřineslo nic, protože dovoz imigrantů ukázal impotenci a nedůvěryhodnost politiků. Rusům zase nahrává, že jsou čitelní a předvídatelní. Ukazují, co je pro ně ok, a co ne. Jelcinova servilní éra je zkrátka pryč...

  Představte si, co by se stalo, pokud by vypukl řekněme konvenční konflikt mezi Ruskem a NATO a západní státy musely částečně mobilizovat. Umíte si představit, jak by jejich vnitřní bezpečnost se statisíci muslimů mužského pohlaví dopadla? Syrské inženýry zmobilizovat nejde a než se původní obyvatelstvo vrátí z vojny, je zázemí už muslimské... Případně nedovede financovat jak uprchlíky, tak armádu.

  Takže podle mého názoru je Ruské cvičení jenom novinářský problém... A jsou tu důležitější body ke cvičení.

  Osobně bych uvítal cvičení, kdy AČR uzavře státní hranice s Rakouskem a Německem a bude je držet např. 6 měsíců. Jestlipak by to dali?

 • Míša
  15:27 21.09.2017

  Jasně a za odměnu dostanu šnaps, já jen vracel stejnou blbost, kterou mě nálepkoval on sám. Ano klesl jsem na jeho úroveň, to je velice smutné.

 • stronger.p
  15:16 21.09.2017

  @Míša, já si myslím, že Vás hell odhadl naprosto přesně, onálepkoval jste ho a použil Sputnik

 • Míša
  14:58 21.09.2017

  @hell

  Pobavils, jasně, nemohu mít vlastní názor, ale pouze ze zdrojů, jako Pražská kavárna anebo infokanál z neziskovek. Já narozdíl od tebe nepotřebuji Sputnik news, abych správně pochopil svět.

  Jinak v té armádě jsi na pozici určitě nejmíň na plk. úrovni v gen. štábu. Akorát tento štáb je složen z osob, které by nic podobného nikdy nevyslovili ani anonymně zde. Takže díky za pěkné historky z kasáren a snaž se dobře, třeba z tebe bude i svob.

 • fenri
  14:44 21.09.2017
  • (13)

  vlasto:
  -já se vás ptal na příklad placení trollů na AN Ruskem, jak jste o tom psal.
  -Vzdor Kysuce ani Vstavaj Humenné či Krleš Medzilaborce asi nikdo neplatí (upřimně řečeno pochybuji, že podobné bandy šašků platí i Rusko, ale asi máte neprůstřelné důkazy a Rusko neví co s prachama). Na druhou stranu spousta států platí své sympatizanty ve spoustě zemí. A není to zdaleka jen Rusko. Nemusím tu rozepisovat případy, že? Ostatně zrovna ty NF jsou toho příkladem, ale zdaleka ne jediným či nejzávažnějším.
  -nevím, kdo všechno tu situaci zneužívá, myslím, že to spoustě zemí vyhovuje. Loajální levná montovna a příjemné nárazníkové pásmo. Nicméně fakt si myslím, že z lidí děláte blbce. Opravdu si myslíte, že mají nějaké názory JEN proto, že si to přeje Rus? A opravdu si myslíte, že Rusko civíčí guerillu na Horehroní (sakra já se snad začnu bát jezdit na Slovač. medvědi, teď ještě guerilla, asi hotovej FARC...:-)) s cílem, sebrat Slovákům zbraně?
  -já mám strach z Norských fondů? A japa jste na to přišel panáčku? Mě normálně a regulérně štvou.

Stránka 3 z 6