Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Propagační leták cvičení Zapad-2017 / Mil.ru; CC BY 4.0

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že cvičení poslouží k posílení ruské vojenské přítomnosti v Bělorusku, v zemi s 9,5 miliony obyvatel. Moskva taková obvinění popírá.

Podle ruského magazínu Gazeta.ru, který se odvolává na informace ruského ministerstva obrany, se ruské letecké jednotky začaly z Běloruska již přesouvat na své domovské základny.

"Během cvičení, a to i přes obtížné povětrnostní podmínky, posádky vzdušně-kosmických sil a jednotky západního vojenského okruhu prakticky nacvičovaly celou škálu zamýšlených úkolů, včetně taktického výsadku, leteckou podporu pozemních sil, zachycení protivníka a letecké údery proti pozemním silám,” stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany

Poslední den cvičení se k jeho průběhu vyjádřil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Lukašenka jsou společné rusko-běloruské manévry zaměřeny výhradně na ochranu národních zájmů obou zemí a nikoho neohrožují.

“Cvičení probíhá podle schváleného plánu, jsou dosaženy stanovené cíle, tréninkové náměty jsou dobře zpracovány. Na správné úrovni byly vyřešeny úkoly společné obrany v podmínkách moderních výzev a bezpečnostních hrozeb," citovala běloruského prezidenta tisková agentura BelTA.

Ruské ministerstvo obrany opakovaně zdůrazňovalo obranný charakter cvičení a protiteroristickou orientaci cvičení. "Při práci na námětu cvičení byl určen konvenční soupeř, který nesouvisel s konkrétním regionem," uvedlo ruské ministerstvo.

Jak připomíná Gazeta.ru, západní země, a to především Pobaltské státy, měly na cvičení jiný názor:

“Pro ruského prezidenta Vladimíra Putina je důležité upevnit postavení Běloruska jako ruského satelitu, zamaskovat přítomnost ruských vojsk na území Běloruska a pozastavit pomalou normalizaci vztahů mezi Minskem a Západem,” napsal o cvičení francouzský deník La Monde.

Podobný názor vyjádřil velitel estonských obranných sil Riho Terras v rozhovoru pro estonskou veřejnoprávní televizi ERR (Eesti Rahvaringhääling). Terras je přesvědčen, že Moskva je připravena na vojenskou intervenci v Bělorusku, pokud se politická situace v Bělorusku změní pro Rusko nežádoucím směrem.

"Stejně jako v případě Ukrajiny, Rusko plánuje vojenské kroky proti Bělorusku, pokud se změní politická situace. Ruské ozbrojené síly a bezpečnostní struktury se připravují na zásah a v případě potřeby uskuteční vojenskou operaci v Bělorusku. Plánování operace začalo v roce 2014," řekl Terraz. Cílem cvičení Zapad-2017 je podle jeho názoru paralyzovat schopnost běloruské armády jednat nezávisle.

Námětem scénáře Zapad-2017, jak ve svém článku referovala Gazeta.ru, je střet mezi severní koalicí, tedy Ruskem a Běloruskem, proti západní koalicí utvořenou třemi fiktivními státy Vejšnorie, Vesbarie a Lubenie. Hlavním námětem cvičení je záměr těchto tři států vyvést z rovnováhy situaci v Bělorusku a odpudit zemi od Ruska.

Jak uvedl Washington Post, scénář cvičení Zapad-2017 odráží obavy Moskvy, že se západní vlády mohou pokoušet "vytlačit" Bělorusko z ruského vlivu, a to i podporováním “teroristů”. "Putin si uvědomuje protesty, které vedly k prozápadní vládě na Ukrajině v roce 2014," uvádí The Washington Post. Právě boj proti “teroristům” přicházející ze tří fiktivních zemí je hlavním námětem cvičení Zapad-2017.

Redaktor magazínu Bloomberg Leonid Beršidskij spojil zemi Vejšnorie se západním Běloruskem. Podle Beršidskije v tomto regionu žije největší katolická populace v Bělorusku a nejvíce lidí zde mluví Bělorusky. Tato část Běloruska také "hlasovala pro nacionalisty během posledních svobodných voleb v zemi v roce 1994".

Alexander Fomin, zástupce ruského ministra obrany, ale v rozhovoru pro německý deník Deutsche Welle vyzval západní kolegy, aby se nezabývali asociacemi. Podle něj název "Zapad-2017" neznamená západní země. "Jméno by nemělo být vnímáno v širším, politickém smyslu, jako zeměpisný pojem, včetně zemí Západu, Evropské unie nebo členů NATO. "Západ" se rozumí západ Ruska a Běloruska, který se nachází na západě," uvedl Fomin pro německý deník.

Podle názoru magazínu The Christian Science Monitor je hlavním posláním cvičení Zapad-2017 ukázat pokrok v budování ruských ozbrojených sil poté, co se zvýšily výdaje na obranu a Rusko začalo svou armádu modernizovat.

"Toto je poselství NATO: pokud budete přicházet příliš rychle, pokud ohrožujete naše hranice, máme vůli a možnost odrazit vás," uvádí se v článku na  The Christian Science Monitor.

Názor Armádních novin
Na Západě je hluboce zakořeněná nedůvěra k ruským oficiálním prohlášením. Západní nedůvěra plyne zejména z ruského zamlčování anexe Krymu.

3. března 2014, kdy se na Krymu začali objevovat tzv. “zelní mužíci”, s nejnovější ruskou výstrojí a výzbroji, jezdící v terénních automobilech Tigr a Rys (Iveco LMV) ruské armády, Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do dění na Ukrajině odmítla.

Ministr obrany Sergej Šojgu 5. března 2014 uvedl, že neví, kde přišli k ruské výzbroji lidé operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu. "Nemám ponětí," odpověděl Šojgu na dotaz, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.

"Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají," řekl. "Je to absolutní nesmysl a provokace," dodal.

O rok později Vladimír Putin v dokumentu  „Krym. Cesta do vlasti“, uvedl:

„Abychom blokovali a odzbrojili 20 000 dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty,“ uvedl Putin.

Na druhou stranu, z pohledu Ruska jde doslova o přežití Ruska jako takového, proti mocným soupeřům ze Západu a Číny. Problém Ruska je jeho obrovská rozloha, malý počet obyvatel a slabá ekonomika. Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost. Jediným nástrojem udržení územní celistvosti Ruska je tak (z pohledu Ruska) silná armáda.

Všem projevům, které vedou (byť jen k teoretickému) zpochybňování uzemní celistvosti Ruska je tak podle Moskvy nutno razantně zamezit, což se projevilo na Krymu. Avšak pro Pobaltské země, země Střední a Východní Evropy je problém, že neví, zda Rusko jejich území pokládá ze historické své a klade si na něj mocenský nárok, například jako v případě Ukrajiny, Běloruska a Krymu.

Zdroj: Gazeta.ru

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska přesune po železnici velký počet vojáků a vozidel. Země NATO se obávají, že může jít až o desítky tisíc ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. Jako každý rok i letos si mohou návštěvníci prohlédnout nejnovější výrobky ruského vojenského ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere 100 tanků T-14 Armata. Borisov tak uťal dřívější exotické spekulace o dodávkách 2300 tanků T-14 ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě vozidla série BMP, BMD, MT-LB a další typy pásových platforem. Nové BVP nabídne oproti starší generaci ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 4 z 6
 • Host
  14:31 21.09.2017

  nie vlasto, vhodne je tvarit sa ze je vsetko fajn a nadosmrti by svietilo slnko nebyt tych prekliatych rusov

 • vlasto
  14:25 21.09.2017
  • (10)

  fenri - opytajte sa admina, kolkokrat tu mazal trollske prispevky, ja som si to nezapisoval. ak ste si ich nevsimli, asi nieco dolezite prehliadate.

  Nepodsuvajte tu svoju relativizaciu typu "vsetky staty to robia". Ktory stat okrem Ruska financuje Slovenskych brancov, Vzdor Kysuce!, ĽSNS, Rostasa a www.hlavnespravy.sk ? Ktory, prosim?

  To, ze na Slovensku sa 10 rokov vsetko serie, je neodskriepitelny fakt. Ale opat sa pytam - zneuziva tuto situaciu Cina, Vietnam, Australia, Ukrajina..alebo Svedsko ci Francuzsko? Nie, zneuzivaju ju len Rusi. Ale vidim, ze Vy mate strach hlavne z Norskych fondov..

  Host - cize ked akcie NATO maju "siahlosiahle ďaleko" od vznesenych propagacii, tak je vhodne obratit sa automaticky na Rusko, ktore je vznesenymi propagaciami zname, ano?

 • Radovan
  14:08 21.09.2017
  • (5)

  Co je to pořád za debaty jestli Rusové můžou vojensky ohrozit i nás Čechy. Jasně že nemůžou, nesousedíme s nima, nemají na to. Museli by se nejdřív prokousat mimo Běloruska a Ukrajiny, Polskem a Slovenskem.
  Ale to přeci proboha neznamená, že nám má být úplně jedno jak se cítí a co se děje v jiných státech sousedících s Ruskem. Třeba Pobaltí má z Ruska asi oprávněný strach a to jsou státy, které jako my byly ve 20. století ovládáni jak Ruskem, tak Německem, stejně jako my. Sousední mocnosti si s nima dělaly co chtěly, nikdo se jich nezastal, stejně jako u nás. Kdo jiný má být jejich spojencem, než my se stejnou zkušeností, také menší velikosti, na koho se pak máme obrátit, až se budeme cítit zase ohrožení my silnějším sousedem?
  Jestli nám to má být jedno, tak jsme bezpáteřní hadi, co si v budoucnu nezaslouží žádného spojence a žádnou solidaritu.

 • StandaBlabol
  13:52 21.09.2017
  • (5)

  Nerozumím názoru AN:

  "Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost."

  Všechny kroky západu po roce 1990 naopak směřovali k integraci Ruska do mezinárodních a evropských struktur - WTO, G8, pozorovatelé v NATO, atd., atd. I v případě Čečenska jejich faktickou nezávislost nikdo neuznal a západ zavíral oči nad tím, co tam ruská armáda prováděla. Kdo by chtěl rozpad a chaos v zemi s obrovským jaderným arzenálem?

  Zhoršování vztahů začalo až s válkou v Gruzii, anexi Krymu a intervencí na Ukrajině. Rusko se začalo chovat agresivně a výsledkem je zhoršení vzájemných vztahů. A Moskva to jen maskuje hledáním vnějšího nepřítele. Kdo a kdy ze západních politiků zpochybnil územní celistvost Ruska? Dělají to jen Japonci v případě Kuril a i ti dávají velmi jasně najevo, že se na tom chtějí s Ruskem dohodnout.

 • fenri
  13:35 21.09.2017

  Miško, ale totéž se stalo Ukrajincům nad Černým mořem, Američanům nad Perským zálivem či Francouzům u Itálie. Vyvozujete z toho totéž? Děje se to rutinně?

 • Host
  13:34 21.09.2017

  vlasta to: Tieto zoskupenia vedu aktivnu propagandu proti NATO... ale notaaaaak. Nerobme z ľudí nesvojprávných debilov, to čo vy nazývatě propagandov má úsech práve preto že akcie NATOa a všeobecné západná politika má siahlosiahle ďaleko od vznešených proklamacii....

 • fenri
  13:31 21.09.2017
  • (10)

  ujo Marek - však já se vás jen ptám, kde Rusko vyjadřuje svůj nárok na Slovensko, či jakou formou a koho ústy na něj ten nárok vyjádřilo.

  vlasto - a myslíte, že by ti lidé bez ruských peněz byli věrní Slovensku? Na Kysuci byli chlapci vždycky odbojní, ale že by se nechali koupit za pár inflačních rublů? A věřím tomu, že než Slováci přesvědčení Ruskem dojdou k názoru, že mu zbraně odevzdají (teda to se fakt necháte takhle levně koupit chalani??), tak jim je EU stihne desetkrát sebrat. Takže bez obav. Kosy vám nesebere Rus, ale bRUSel.
  Jinak mi přijde, že všechny ty hrůzy na Slovači, co popisujete svědčí spíš o tom, že něco děláte moc špatně, než o tom, že k vám zítra přijde Rus. Přecijenom to, že máte armádu v "riadnej riti je spíš chyba vaše, než Rusa.

  U nás zase úřadují různé Norské fondy, které cpou stejně překroucenou politiku a historii do škol, ačkoliv je toto u nás zakázáno. A stejně tak jsou silně protinárodní. Děje se totéž. Musel jsem onehdá dceři vysvětlovat, že my fakt neneseme vinu na tom, že je Afrika v hajzlu.

  Dále bych se vás zeptal, kde konkrétně jsme byli svědky na AN toho, jak Rusové platí trolly. Konkrétně, díky moc.

  A konečně bych se zeptal - zda jste přesvědčen, že výše uvedené jiné státy nečiní?
  Já nevím, přijdete mi z vašich obav před půťou pod postelí jako poněkud podělánek.

 • Flader
  13:22 21.09.2017
  • (4)

  Vasto, v tom to úplný súhlas, bohužiaľ :/

 • hell
  13:21 21.09.2017
  • (11)

  To Míša:
  Ty jsi typický civil od sluníčkové neziskovky. Takhle zpracovaný mozek politickou propagandou jsem už dlouhu nepotkal.
  Co jsou válečné zločiny? Použití zakázané munice, poprava zajatců či snad vyhánění civilistů??
  Všechny uvedené způsoby jsou základy válečné taktiky a strategie mající za cíl eliminovat protivníka, ochromit jeho zázemí a obsadit zájmové území.
  Já osobně neznám žádné "humanitární" bomby, miny či munici. Každá má za úkol zabít protivníka a je jedno jakého je vyznání či má nebo nemá uniformu.
  Rusko se od "civilizovaného" západu velice rychle učí a používá stejné metody jako NATO. Proto se nám to nelíbí, protože víme, co provádíme za zvěrstva pod hlavičkou "demokracie a lidských práv" ve světě. A právem se bojíme, že nám tu "demokracii" naši soupeři chtějí vrátit.
  Mé poznatky z misí jsou opravdu jiné, než oficiální pohádky pro civil.

 • vlasto
  13:14 21.09.2017
  • (8)

  fenri - sucasni rusi financuju na SVK kvazi guerillove zoskupenia typu Slovenski branci, Skupina Vzdor Kysuce! a pod. a podla ich poziadaviek im poskytuju vojensky vycvik na uzemi Ruska. Tieto zoskupenia vedu aktivnu propagandu proti NATO, proti oficialnym predstavitelom vladnej moci (najma proti prezidentovi) a umyselne prekrucaju historicke fakty. Angazuju sa na skolach (napriek oficialnemu zakazu ministerstva skolstva ich riaditelia skol pozyvaju na "besedy") a vtlkaju sprostosti do hlav detom. Stali napriklad za iniciativou, v ramci ktorej desiatky tisic (!) mladych slovakov pisomne vopred odmietli ucast na ozbrojenom konflikte v radoch armady SR! Sucasni rusi financuju slovensku parlamentnu fasisticku stranu Kotleba - ĽSNS, ktorej hlavnym cielom je vystupenie z EU a NATO a zrusenie demokratickeho systemu na Slovensku. Sucasni rusi su infiltrovani vo vsetkych zlozkach armady SR, najhorsie vybavenej a vycvicenej armady NATO. Sucasni rusi financuju trollov, ktori hromadnymi prispevkami ovplyvnuju verejnu mienku v krajinach EU prostrednictvom elektronickych medii a socialnych sieti. Vratane tejto diskusie (ako sme boli mnoho krat svedkami). Sucasni rusi financuju na slovensku prevadzku mnohych pofidernych "spravodajskych" webov, vratane takeho ultradementa, ako je T.E.Rostas - tieto weby siria vymyslene spravy a podporuju nenavistne postoje proti NATo a liberalnej demokracii. Mnohe z tohoto sa deje aj v CR a v dalsich krajinach EU, vratane kybernetickych utokov na weby statnej a verejnej spravy a manipulacie volieb aj v takej krajine, ako je Francuzsko alebo USA. Sucasni rusi s nami vedu vojnu - aj ju sami pomenovali, nazvali ju vojnou hybridnou. Je to vo svojej kvalite aj kvantite novy druh vojny, obranu iba hladame, rusi preto uz roky uspesne postupuju. Postupuju v mysliach ludi. Tak, ze ti im budu ochotni sami odovzdat svoju zem a svoje kvery. A sami budu ochotni aj zmenit svoje etnikum - ano, na SVK fcb su tisicky profilov, ktorych drzitelia si meno pisu v azbuke, spominana slovenska ĽSNS vola po zluceni slovenskeho naroda s ruskym (!). Proti tomu je strasenie 5 milionmi imigrantov v 500 milionovej EU podla mna iba búrka v šerbli. Ano, rusov sa treba bat. Lebo hybridnu vojnu definovali iba ako prvy krok. Kto sa ich neboji (neobava), tak si nezasluzi nic ine, len aby mu Putin pekne natrhol kakáč.

Stránka 4 z 6