Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky

Foto: Srbský MiG-29 se střelami vzduch-vzduch krátkého dosahu R-60; větší foto / Krasimir Grozev ;CC BY-SA 3.0
Srbský MiG-29 se střelami vzduch-vzduch krátkého dosahu R-60; větší foto / Krasimir Grozev ;CC BY-SA 3.0

Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet na repasování sovětské/ruské techniky ve výzbroji srbské armády. Podle srbských vládních představitelů je nákup zbraní reakcí na posilování chorvatské armády.

V současné době nejvýkonnějšími letadly srbského letectva jsou čtyři stíhačky MiG-29. Jde o pozůstatek z původně 16 MiGů-29, kterými Srbsko operovalo před leteckými údery NATO v roce 1999. Srbové mají rovněž ve výzbroji oficiálně 20 stíhaček MiG-21 a 17 útočných nadzvukových letounů J-22 Orao.

Velkou neznámou je technický stav srbských letadel a tedy i jejich operační použitelnost. Vzhledem k nutnosti servisu a oprav je nepravděpodobné, že se MiGy-29 podílejí na ochraně srbského vzdušného prostoru.

Srbské letectvo ale brzy získá další migy z Ruska. Během setkání srbské a ruské vládní delegace v Moskvě byla oznámená dohoda o dodávce šesti stíhaček MiG-29 z přebytků ruské armády.

„Toto rozhodnutí bylo skutečně učiněno, dodávka šesti MiGů-29 se odehraje v březnu nebo dubnu příštího roku poté, co bude dokončena technická část, jelikož letouny budou předány ze zásob Ministerstva obrany v rámci vojensko-technické spolupráce. Srbsko je náš strategický partner," řekl Anatolij Punčuk, zástupce ředitele ruské Federální služby vojensko-technické spolupráce

„Pokud bychom kupovali tyto letouny za tržní cenu, tak bychom potřebovali 600 milionů eur," oznámil srbský premiér Aleksandar Vučić po ukončení jednání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. Zatím není jasné, zda MiGy-29 projdou modernizací v Rusku nebo v Srbsku.

Srbsko minimálně od roku 2014 usilovalo o získání šesti nových stíhaček MiG-29M2, což je jedna z exportních variant MiGu-35. MiG-29M2 se vyznačují vyšším podílem kompozitních materiálů, moderní avionikou či vektorováním tahu motorů. Srbsko však z důvodu velké finanční náročnosti od nákupu odstoupilo.

Srbské letectvo

Navíc Srbsko  získá 30 tanků T-72 a stejný počet kolových obrněných vozidel BRDM-2. „Rovněž jsme dostali jako dárek 30 tanků T-72S a 30 BRDM-2 s kulometem ráže 14,5 mm," řekl Vučić.

Srbsko rovněž vede s Ruskem jednání o případném nákupu nebo darování kompletů protivzdušné obrany (PVO) Buk-M2 (střední dosah) a 2K22 Tunguska (krátký dosah). Dohoda o případné dodávce ruských kompletů PVO do Srbska má být podepsána v roce 2017 nebo 2018. Problém je pro Srbsko cena - tržní hodnota poptávaných ruských kompletů PVO je 500 milionů dolarů.

Zajímavý je politický rozměr nákupu. Podle ministra zahraničí Ivica Dačiće je snaha posílit srbské ozbrojené síly reakcí na vyzbrojováni Chorvatska.

„Když se Chorvatsko vyzbrojuje od NATO, říkají, že to není útočné a není to namířené proti nikomu. Ale já se ptám, proti komu to může Chorvatsko použít, když ne proti Srbsku? Chce snad střílet na Vídeň, Budapešť nebo Řím? Sporné však je, když Rusko daruje vojenskou techniku Srbsku, protože potom říkají, že se připravujeme na válku. Ale oni se prý připravují na mír. Ušetřete mě těch pohádek,“ prohlásil Dačić.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Jaká je budoucnost ruských vojenských výdajů?

Pro ruského prezidenta jsou výdaje do ruské armády absolutní prioritou. Nicméně od roku 2014 ruskou ...

Nehoda ruského Su-33. Chyba pilota?

Za nehodou ruské stíhačky Su-33 na palubě letadlové lodi Admirál Kuzněcov může údajně chyba pilota. ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  18:38 30.07.2019

  Vysvitlo, že zatiaľ dodaných 10 ks BRDM2 prepravili Rusi do Srbska cez maďarský vzdušný priestor: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vysvitlo, že zatiaľ dodaných 10 ks BRDM2 prepravili Rusi do Srbska cez maďarský vzdušný priestor: https://444.hu/2019/07/29/roma...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:30 26.07.2019

  No tak po Dunaji Rusi do Srbska tú techniku nedostanú - to im tú srandu trocha predraží (pokiaľ nebude uzatvorený aj vzdušný priestor): ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak po Dunaji Rusi do Srbska tú techniku nedostanú - to im tú srandu trocha predraží (pokiaľ nebude uzatvorený aj vzdušný priestor): https://svet.sme.sk/c/22176461...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:13 28.05.2019

  Iba tak na okraj (nenašiel som obsahovo vhodnejší článok) - čo poviete na aktuálne napínanie svalov na kosovských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba tak na okraj (nenašiel som obsahovo vhodnejší článok) - čo poviete na aktuálne napínanie svalov na kosovských hraniciach?
  https://svet.sme.sk/c/22132339...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:38 29.01.2017

  Ďalšie Migy a Buky od Bieloruska:
  https://svet.sme.sk/c/20444999...

  Ďalšie Migy a Buky od Bieloruska:
  https://svet.sme.sk/c/20444999...

 • Kubiš
  18:56 15.01.2017

  Dobrá byl bych proti, protože to je problém jednotlivých suverénních států. Okolní státy mohou pouze vyjadřovat svůj názor. Zajimalo by mě, jak by podobné referendum dopadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrá byl bych proti, protože to je problém jednotlivých suverénních států. Okolní státy mohou pouze vyjadřovat svůj názor. Zajimalo by mě, jak by podobné referendum dopadlo například na Sibiři. Myslím, ze by se Čína zaradovala. Jak by to mělo správně probíhat nám naposled ukázala Anglie, my a Slovensko...
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  12:44 31.12.2016

  Myslím, že Srbsko víc než Chorvatsko (to je spíš takové mediální dělání ramen) trápí nestabilní region na jihovýchod od něj tj. problém s Albáncema v Kosovu, jejich snahy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že Srbsko víc než Chorvatsko (to je spíš takové mediální dělání ramen) trápí nestabilní region na jihovýchod od něj tj. problém s Albáncema v Kosovu, jejich snahy rozvrátit Makedonii, slabí Řecko a islamizující se Turecko. Pak nestabilní Bosna a Hercegovina.
  Na něco jim Mig-29 v pohodě stačí, na něco ne.
  Vzhledem k tomu, že si USA a další přechytralí státy EU neuvědomují, že si v podobě Albánců hřejou hada na prsou, tak Srbům nezbyvá před tímto agresivním a fanatickým národem jiný spojenec než Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:53 28.12.2016

  Naprosto infantilně (ve stylu "o co že můj tatínek přepere tvého tatínka")se tady dohadujete co a jak. Přitom jenom googluje a omíláte známá fakta. Škoda času a energie. Více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naprosto infantilně (ve stylu "o co že můj tatínek přepere tvého tatínka")se tady dohadujete co a jak. Přitom jenom googluje a omíláte známá fakta. Škoda času a energie. Více faktů a podrobností známo není.
  Vždy se najdou zajímavá fakta. Třeba reportáž z tiskovky po skončení jednání Srbské delegace na MO RF. MO RF generál Šojgu s úsměvem prohlásil, že je ochoten se bavit o ledasčem kromě jaderných zbraní.
  Takže doufejme, že modernizace ať dopadne jakkoliv, hlavně ne jako MiG29AS .
  To je to nejhorší, co snad udělali.
  Oni totiž ruští obchodníci dají katalog a lze si vybrat např. avionika může být cejchovaná v metrickém nebo imperiálním systému. Radiostanici si lze vybrat.....
  atd.....
  Ale! Nikdy nebudete mít v katalogu klíčové přístroje a vybavení které je aktuálně používané na letadlech VKS RF.
  Jestliže je dnes standartem MiG 29OVT nebo SMT, nedostanete komplet dodávku takových strojů.
  Navíc v těchto letadlech může být i např. nový systém REBu. Tedy o tom se nikdo krom "povolaných" nedozví..... vizuálně laik není schopen takovou věc rozpoznat...
  A žádná vojenská ročenka či web o takové skutečnosti nebude psát
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  07:41 28.12.2016

  Starlight

  Vysvětlím úplně jednoduše, okolí není region a proto jsem vypsal státy se Srbskem přímo sousedící. Což by mohla být víceméně pravda, jenže je potřeba to vnímat v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Vysvětlím úplně jednoduše, okolí není region a proto jsem vypsal státy se Srbskem přímo sousedící. Což by mohla být víceméně pravda, jenže je potřeba to vnímat v kontextu s Chorvatskem.
  Ale opět rozsah modernizací neznáme, lze předpokládat, že modernizace letadla posune k F-16 C/D blok 50/52. Záměrně vynechávám verzi +, protože opět neznáme rozsah modernizace.

  Ale abych vás uklidnil i kdyby Srbsko pořizovalo třeba Migy-35 a tudíž o nejmodernějším letadlu by nebyl pochyb, tak NATO by je tak či tak smázlo z nebe.

  Nikde nepíšu, že se budou modernizovat na verzi UPG. Zmínka o UPG, vznikla, když Sokrates chtěl slyšet lepší verzi Migu než je blok15, ještě jsem zmiňoval SMT. Klidně se podívejte. Verze SMT je zhruba srovnatelná s blokem 50/52.

  Ale když už píšete o UPG a jednotkové ceně, tak je možné že modernizace pro Srbsko bude podobná. Pokud teda se dá věřit zprávám o ceně modernizace.

  Nikde F-16 a její modernizace nijak neshazuji, to je jen váš osobní pocit. Modernizace prováděné v 90. letech odpovídají své době. Kdyby byli stále aktuální, tak nevznikají modernizace nové.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:39 28.12.2016

  Sokrates > Este k rumunskej zakazke. Co ma zarazilo, tak beru 12 masin, ale zaskoluju im len 9 pilotov. Predpokladam, ze to budu zaskoleny ako instruktory a preskolenie dalsich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates > Este k rumunskej zakazke. Co ma zarazilo, tak beru 12 masin, ale zaskoluju im len 9 pilotov. Predpokladam, ze to budu zaskoleny ako instruktory a preskolenie dalsich pilotov bude v rumunskej rezii. To je asi skryte v tych dalsich 400 mil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:44 28.12.2016

  To semtam:

  Cituji „…Proto bude trochu pravdy na tom, že Srbsko bude mít v současné době nejmodernější letadla ve svém okolí. Rumunsko se staršími F-16, Chorvatsko a jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To semtam:

  Cituji „…Proto bude trochu pravdy na tom, že Srbsko bude mít v současné době nejmodernější letadla ve svém okolí. Rumunsko se staršími F-16, Chorvatsko a jejich MIG-21, Bulharsko původní MIG-29 a Maďarsko Gripen..“

  Doplním, že do balkánského regionu se tradičně počítá i Řecko se 150+ letouny F-16 včetně nejmodernějších bloků 52+. Do sil v regionu se tradičně počítá i 24 plně bojeschopných modernizovaných F-16CM/DM USAF v severoitalském Avionu, kterým to trvá nad Bělehrad 45 minut. A cestu dobře znají. Další americké posilové roje a letky se různě střídají na rumunských a bulharských základnách ať kvůli krizi s Ruskem/kvůli nácviku vzdušného boje s letouny ruské konstrukce MiG-21, MiG-29.

  Nějak jsem tedy nepochopil, jak přišel na to, že Srbsko bude mít nejmodernější letouny ve svém okolí. Můžeš to nějak detailněji vysvětlit?

  Pokud vím, startovním bodem diskuze pod článkem byl fakt, že Srbsko má dnes 28 let staré MiG-29 Izd. 9.12B/9.51., které kvůli čtvrtstoletí úpadku letectva a nedostatku peněz jen obtížně udržují alespoň v nějakém provozu. Za obrovský úspěch považují i to, že jim Rusko daruje zdarma 6 letounů. Nejlepší světové zdroje ten dar identifikovaly jako staré Izd. 9.12A/9.13S/9.51 opět s stářím okolo 25 let. Z tohoto mají za rok vydupat nějakým zázrakem nejmoderněji techniku v regionu?

  O rozsahu oprav, modernizaci těchto letounů a nově nakoupené výzbroji nikdo nic neví. Tvá hypotéza, že to bude podobné upgradu indických MIGů-29 Izd. 9-12B na verzi MiG-29UPG (Indii stála modernizace každého letounu 15 mil USD při objemu 62 letounů) je sice zajímavá, ale obávám se, že to vzít jako základ pro tvé silné tvrzení, je velmi účelové.

  A prosím tentokrát si skutečně přečti velmi dobře, co se všechno se píše o rumunské akvizici letounů F-16AM/BM a programu F-16 MLU obecně. I po několika upozorněních máš stále tendenci odmítat reálná fakta o stavu programu a možnostech těchto letounů a tvé příspěvky pak působí dost nevěrohodně a jednostranně.

  Například - první hardwarová a softwarová verze F-16AM Tape M1 měla svůj bojový debut právě nad Srbskem/Černou horou v roce 1999 a s pomocí PLŘS AIM-120 získala sestřel právě srbského MiGu-29. Nebo - přilbový displej JHMCS je realitou pro F-16AM/BM Tape M3 od roku 2003. A zejména je nespočet veřejně dostupných zahraničních zdrojů, které jasně uvedly, že ex-portugalské F-16AM/BM prošly před dodáním do Rumunska revizemi a modernizací na verzi Tape M5.2R. Mimochodem prováděla je zkušená portugalská firma OGMA (s podporou dodavatelů z USA, http://www.ogma.pt/index.php?p...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:14 27.12.2016

  semtam, Sokrates: zrovna jinde jede debata o radarech, takže ji sem hodim:
  A také detekční vzalenosti uvadene rusy nejsou porovnatelne s americkymi, kazdy to meri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam, Sokrates: zrovna jinde jede debata o radarech, takže ji sem hodim:
  A také detekční vzalenosti uvadene rusy nejsou porovnatelne s americkymi, kazdy to meri jinak...

  Zaslon vs AWG-9 (Mig-31 vs F-14)
  ------------------
  od norského operatora PVO.

  There are several reasons for why Zaslon had clearly inferior detection and tracking range performance to AWG-9 despite being newer, twice as heavy and having larger antenna.

  1. PESA antenna has significantly larger losses and lower efficiency than planar array antenna used in advanced MSA radars. Basically PESA antenna loses energy in both transmit (less energy to target) and receive (less energy to receiver). PESA antennas also have higher sidelobes meaning they lose more energy to unwanted directions and thus more power is wasted. This is true especially with old tech reciprocal ferrite phase shifters used in smaller PESA antennas. Larger PESA antennas (AWACS, large ground/sea radars) use rotary field phase shifters which were far better but would be impossible to use in fighter radars due to their far larger size.

  Btw, Soviet Union tried to make similar planar array antenna as used in most Western fighter radars from 1970s onwards, but it took until 1990s to do so. Even N001 used in Su-27 had to resort to less capable Twisted Cassegrain antenna.

  2. Soviet radar components were mostly lower quality and less capability than their Western counterparts. One important thing is the waveguide which guides the radar waves from transmitter to antenna and from antenna to receiver. It must be very exactly designed and manufactured with very high precision or performance will start to suffer. It also has to be as short as possible because any increase in length means higher losses in both transmit and receive paths. Soviet waveguides tended to be of lower quality and longer than equivalent Western ones. Soviet/Russian radar receivers were also less sensitive and had higher losses. Soviet radars were pretty much always bigger than equivalent Western radars if performance was about equal.

  3. Processing capabilities. This is interesting that despite being newer and bigger, Zaslon could only track 10 targets when AWG-9 could track 24. It's also likely that signal processing capability was similarly less and resulted in lower detection performance.

  AFAIK, Zaslon never got to level of AWG-9 in detection performance. Number of targets tracked and engaged was improved with better computing though. Larger Zaslon-M did get better range performance though and Russian AF is getting them right now with improved MiG-31BMs though. That is basically a new radar with new larger antenna and processing systems. Not that great considering that F-14 was retired 10 years ago. Not that MiG-31BM isn't a threat to bombers and capable of shooting down some cruise missiles, but it isn't very impressive these days either except for speed.

  ------
  A k aesa radarum

  Northrop Grumman designed a fighter AESA in 1985 (Ultra Reliable Radar). Then they designed a new one for ATF competition and then designed a third generation AESA for actual F-22. It took almost two decades with very high resources to get from first real working AESA to actual operational AESA. Russia is basically in late 1980s right now in comparison and it will take them a long time to develop a AN/APG-77 equivalent radar. Right now Russia doesn't have capabilities to design and especially manufacture equivalent T/R modules and other necessary components for the radars. There is also the problem of being able to manufacture large amounts of them within reasonable cost. Making one working radar doesn't mean much until you can manufacture hundred(s) of them without going bankrupt. Then there is the fact that radar is only one part. There are things like sensor fusion and networking to make the whole system and whole force work together.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:48 27.12.2016

  Sokrates

  Ono záleží co na těch 140-150 km zachytí. Tudíž rozměr letadla. Tento zdroj zase udává jiná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Ono záleží co na těch 140-150 km zachytí. Tudíž rozměr letadla. Tento zdroj zase udává jiná čísla:
  http://defence.pk/threads/rada...

  ŽUK-M2E bude vychytanější, jedná se o moderní radar a i přes kvality prvních verzích APG-66 se chtě nechtě datum vývoje počítá a ruské radary jsou v dnešní době na velmi dobré úrovni.

  Tak nakonec tam Portugalci přilbový zaměřovač hodily. MIG-29 to měl již dávno a právě díky němu se zavedl u některých starších F-16.

  Jinak letadla F-16 a MIG-29 jsou v podstatě hodně srovnatelná. Vše záleží na modernizaci. Uživatelé co plánují nadále provozovat tato letadla a mají v inventáři starší kousky jako třeba Rumunsko, Korea, Indie, tak přistupují k výrazným modernizacím. Mnozí uživatelé čekají na F-35, tudíž výrazné modernizace se F-16 již nedostává.
  Proto bude trochu pravdy na tom, že Srbsko bude mít v současné době nejmodernější letadla ve svém okolí.
  Rumunsko se staršími F-16, Chorvatsko a jejich MIG-21, Bulharsko původní MIG-29 a Maďarsko Gripen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:39 27.12.2016

  semtam:
  1. modernizované F-16 majú prilbový zameriavač
  http://www.f-16.net/f-16_users...
  2. Pri radare Žuk-M2E sa uvádza maximálny dosah pre vzdušné ciele 140 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  1. modernizované F-16 majú prilbový zameriavač
  http://www.f-16.net/f-16_users...
  2. Pri radare Žuk-M2E sa uvádza maximálny dosah pre vzdušné ciele 140 km.
  http://www.belvpo.com/ru/16837...
  Pri APG-66(V)2 je to 80 nm, čo by v prepočte malo byť 148 km.
  https://www.forecastinternatio...
  Ten dosah radarov je zhruba rovnaký a to čo bude rozhodujúce pri ich porovnaní je dosah a Pk ich rakiet (R-77 vs AIM-120).
  3. Nevedel som, že ďalších cca 400 mil. bude stáť infraštruktúra a celkové zázemie. Ak by sa to malo týkať len týchto 12 F-16, tak samozrejme máš pravdu a nemá zmysel tieto dve zákazky porovnávať. Ako však uvádza článok, rumunské letectvo plánuje obstarať celkovo 48 - 60 lietadiel. Ak sa celé to zázemie buduje už s tým, že do budúcna pribudne ešte 48 strojov, tak tá jednotková cena je síce stále vyššia, ale už zase stojí za porovnanie.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:22 27.12.2016

  SeaWolf

  Osobně si myslím, že ani nabídka F-16 zadarmo od USA by nepřiměla Srbsko tyto letadla pořídit. Jednak by automaticky přišla nabídka z Ruska na Migy a jak ukázal rumunský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf

  Osobně si myslím, že ani nabídka F-16 zadarmo od USA by nepřiměla Srbsko tyto letadla pořídit. Jednak by automaticky přišla nabídka z Ruska na Migy a jak ukázal rumunský případ, zavedení nového typu letadla leč rozšířeného vyžaduje patřičné náklady. Pro Srbsko je provoz Migů stále tou nejschůdnější cestou.

  Letadla americké provenience by hlavně byla srbskou veřejností dosti nelibě vnímána. V Srbsku je a ještě dlouho bude v paměti agrese NATO a ono uloupení Kosova.

  Co mě spíš zaráží je nenabídnutí F-16 ostatním členům aliance. Pokud by je darovali zadarmo, tak stále budou profitovat z modernizací a výzbroje. Mám malé podezření na F-35. Možná předpokládají, že tyto státy je budou horečně nakupovat. Vzhledem k zatím nenaplněné nízké nákladnosti F-35 a stále běžícímu vývoji, je možné, že F-16 a Gripen se stanou žádaným zbožím.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  20:00 27.12.2016

  Rusko má v Srbsku velký vliv už historicky nicméně Srbsko se i přes válku se západem v devadesátých letech kloní pragmaticky k západním zemím. Rusko prostě vytáhlo kartu kterou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko má v Srbsku velký vliv už historicky nicméně Srbsko se i přes válku se západem v devadesátých letech kloní pragmaticky k západním zemím. Rusko prostě vytáhlo kartu kterou mělo USA taky a kterou jak se aktuálně ukázalo promarnilo. Pokud by USA nabídly zdarma F-16 s nabídkou případné modernizace na které by se podílelo samo Srbsko ( částečně ) dnes bych tu komentoval jiný článek. Ekonomická síla a know-how USA je na jiném levelu než Ruska ( myslím tím využitelnost technologie i v jiných oblastech tím nemyslím, že Rusko nemá co nabídnout ) takže by se dalo jednat o nabídce spolupráce USA / Srbsko které by těžko někdo konkuroval.
  Podobným způsobem si Čína omotala kolem prstu část Afriky díky jednoduchému letounku K-8.
  Rusko v tomto případě ukázalo jak rozšiřovat svůj vliv za minimální cenu a ještě na tom potencionálně vydělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:17 27.12.2016

  asdf

  Často protichůdné zprávy o cenně různých kontraktů je hlavně z důvodu, že se ne všechno započítá. Celková suma je poté dost drastická s porovnáním ceny samotných letounů. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf

  Často protichůdné zprávy o cenně různých kontraktů je hlavně z důvodu, že se ne všechno započítá. Celková suma je poté dost drastická s porovnáním ceny samotných letounů. Rumunsko bude stejně za cca 10 let své stroje modernizovat, protože již nebudou stačit požadavkům, ne nadarmo vznikla verze Viper

  http://www.armadninoviny.cz/st...

  F-16, ač zdařilé letadlo tak jeho nejčastější verze již zastarávají.

  PavolR

  Dobře, tak třeba Arménie, ta pořídila S-300 a BM-30 plus Tigry a cena opět nepřesahovala běžné tržní ceny ba naopak. A to je bezpečnost Arménie na Rusku přímo závislá.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:02 27.12.2016

  semtam:
  Bielorusko nie je dobrý príklad, lebo z politických dôvodov dostáva pod cenu napr. aj ropu plyn, výhodné pôžičky ... proste dostane všetko, čo len Rusko ešte nejakej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Bielorusko nie je dobrý príklad, lebo z politických dôvodov dostáva pod cenu napr. aj ropu plyn, výhodné pôžičky ... proste dostane všetko, čo len Rusko ešte nejakej krajine ponúknuť môže, aby mu aj ono nechcelo prebehnúť na "druhú stranu".
  Nejde pritom iba o mocensko-politické, alebo historicko-citové väzby, ale vyrábajú sa tam aj niektoré systémy, bez ktorých by bola modernizácia ruskej armády - no povedzme, že dosť komplikovaná (napr. Sosna-U).
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  18:00 27.12.2016

  semtam > dik za ten odkaz. Takze rumunov nakup zavedenie 12 f-16 bude stat 600 mil euro, pricom 12 F-16 ich vyslo len na necelych 190 mil. Takze ta bizuteria okolo F-16 stala vyse ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam > dik za ten odkaz. Takze rumunov nakup zavedenie 12 f-16 bude stat 600 mil euro, pricom 12 F-16 ich vyslo len na necelych 190 mil. Takze ta bizuteria okolo F-16 stala vyse 400 mil. Otazka je co vsetko v tych 400 mil a ci je to tak uplne nevyhnute koli F-16 alebo to zobrali teraz alebo nikdy.

  Pri tychto cislach sa ta modernizacia Mig-29 nezda az taka draha ako prechod na uplne iny typ.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:48 27.12.2016

  Mohlo Srbsko koupit jiné letouny? Po roce 98 nejsou jeho vztahy se Západem příliš vřelé,a i kdyby, tak jaé letouny by mohli koupit? F-16A nebo Gripen. Ostatní stroje jsou příliš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mohlo Srbsko koupit jiné letouny? Po roce 98 nejsou jeho vztahy se Západem příliš vřelé,a i kdyby, tak jaé letouny by mohli koupit? F-16A nebo Gripen. Ostatní stroje jsou příliš drahé. Z těch nezápadních letounů připadají do úvahy jen MiG-29, JF-17 nebo J-10. Jiné letouny jako Su-27 jsou opět náročné na provoz.
  Jakýkoliv jiný nákup, než MiG-29 by znamenal vyšší náklady. A při počtech zakoupených strojů se jedná čistě jen o "air-policing", a na to MiG-29 stačí i nemodernizovaný.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:29 27.12.2016

  Sokrates

  Klidně si vem verzi 9.18., ale abychom byli objektivní po sjednocení Německa se MIG-29 z NDR testoval. Nevýhodou se ukázal radar, protože na větší vzdálenost neměl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Klidně si vem verzi 9.18., ale abychom byli objektivní po sjednocení Německa se MIG-29 z NDR testoval. Nevýhodou se ukázal radar, protože na větší vzdálenost neměl dostatečné situační povědomí. Naopak na blízký boj měl MIG-29 navrch a to díky zaměřovači a střele R-73. Na to se na západě zaměřili a přilbové zaměřovače začalo USA zavádět cca v roce 2003. Tudíž verze F-16AM přilbový zaměřovač, pokud nebyla tato verze dále modernizována nemá.

  Výhoda radaru ŽUK-ME (Indie má verzi M2E) spočívá v dosahu oproti AN/APG-66(V)2. Rozdíl 40 km pro ŽUK.

  Jinak náklady na F-16 pro Rumunsko jsou cca 600 milionů EUR.

  http://www.armadninoviny.cz/pr...

  Starlight

  Ok, ale jak s tím souvisí portugalské F-16? Tato letadla byla uskladněna, už i v době výběru nadzvuků se nám tato letadla nabízela, tak průběžná modernizace je nepravděpodobná. Uloženky se většinou nemodernizují.

  Jinak jsem si vzpomněl na vaši hlášku ohledně předražení zbraní pro země, které "musí" odebírat ruskou techniku. Jak my vysvětlíte, že Bělorusko jí získává za výhodných podmínek? Třeba TOR-M2 byl prodán pod cenou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  15:58 27.12.2016

  To semtam:

  Pokusím se, co nejpomaleji :-)

  USAF a evropské země v programu EPAF (European Participating Forces, v programu jsou dnes i neevropské země) přistupují k průběžným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To semtam:

  Pokusím se, co nejpomaleji :-)

  USAF a evropské země v programu EPAF (European Participating Forces, v programu jsou dnes i neevropské země) přistupují k průběžným modernizacím letounů F-16 jinak než je tomu například v Srbsku či v Rusku, kde mají už jednou vyrobené letouny MiG-29 praktické ve stejní konfiguraci v jaké opustily výrobní závod před 25 lety.

  Letouny F-16 USAF, včetně Block 50/52 (poslední z nich obdrželo USAF v roce 2005) a letectva EPAF letouny F-16A/B Block 15 byly a jsou průběžně modernizovány v rámci provázaných modernizačních programů. Tedy F-16 zemí EPAF a některé F-16 USAF sice pocházejí z 90. let, tak od té doby prošly rozsáhlými modernizacemi.

  Zatímco u draků se jedná spíše o zesílení a opravy, tak vývojové starší evropské letouny dostaly i modernizované motory.

  Hlavní změna se ale týká avioniky – v rámci těchto programů bylo výměno nebo modernizována prakticky všechno, hlavně u letounů F-16 EPAF. Ale i novější letouny F-16 USAF dostávají řadu nového společného hardware (nové počítače, displeje,…).

  Samostatnou kapitolou je pak nový software, který zabezpečuje integraci nových senzorů, komunikačních prostředků, výzbroje. Avionický software a klíčový hardware je pak společný i s nověji vyrobenými letouny jako jsou polské Block 52+. Ostatně pokročilost většiny F-16 je dána tím, co financuje USAF a země EPAF v rámci modernizačních programů.

  Všechny nové vychytávky pak Lockheed Martin nabízí i pro nové letouny. Ty mají ale výhodu v novějších dracích, které jsou upraveny i pro další nové schopnosti, které starší letouny nemají, jako jsou konformní palivové nádrže.

  Proto nemám cenu argumentovat tím, že dnešní F-16 jsou zastaralé jenom proto, že pocházejí někdy z 90. let. Rok výroby u nich není rozhodující pro další srovnání s konkurencí nebo protivníkem. Klíčové je naopak vědět v jaké modernizačním a softwarovém se aktuální flotila letounů nachází.

  Například software tzv. Tape M5 byl zaveden okolo roku 2008 a dílčí korekční update M5.2 je ještě mladší. Rumuni mají v letounech customizovanou verzi Tape M5.2R, která bude ještě o něco novější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  15:50 27.12.2016

  semtam: na ktorú verziu SMT sa mám pozrieť - 9.17, 9.17A alebo 9.18? Verziu 9.19 zámerne nespomínam, lebo táto nevznikla konverziou starších typov, ale ide o úplne nové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: na ktorú verziu SMT sa mám pozrieť - 9.17, 9.17A alebo 9.18? Verziu 9.19 zámerne nespomínam, lebo táto nevznikla konverziou starších typov, ale ide o úplne nové stroje.
  Treba si uvedomiť, že verzie 9.17 a 9.17A sa nikdy nedostali ďalej ako po fázu prototypov, lebo už koncom 90. rokov nepredstavovali pre ruské letectvo dostačujúcu modernizáciu. Na 9.17A nadväzovala mierne vylepšená verzia 9.18 pre Eritreu a Jemen. Poslednou modernizáciou MiG-29 je verzia UPG. Jeho najvýznamnejším upgradom je dopplerovský radar Žuk-ME, ktorý už dokáže sledovať 10 cieľov a na 4 z nich navádzať rakety. Navyše má módy vzduch-zem. V tomto smere ale vôbec nezaostáva AN/APG-66(V)2, ktorý navyše dokáže navádzať rakety na 6 cieľov súčasne. Zmenou prešiel aj kokpit MiG-29UPG, ktorý získal HOTAS, multifunkčné displeje, HUD a francúzsky prilbový zameriavač TopSight od firmy Thales. Týmto vybavením ale rumunské F-16AM/BM disponujú tiež. Mimoriadne dôležitým prvkom modernizácie verzie UPG je nepochybne výzbroj pre BVR boj, protizemné a protilodné strely. Treba ale dodať, že rakety R-77E sa nestretli v Indii s pozitívnym ohlasom a indické médiá ich pomerne slušne skritizovali. Ako už uviedol Starlight nižšie, rumunské F-16AM/BM majú integrovanú celú škálu výzbroje typu vzduch-vzduch a vzduch-zem.
  Čiže toto všetko sú argumenty, prečo si myslím, že suma 180 - 230 mil. eur je prehnaná. Hoci aj za modernizáciu 10 MiGov-29, z ktorých 3 majú kvôli absencii rádiolokátora oveľa nižšiu bojovú spôsobilosť.
  Ak už si chcú Srbi vytvoriť status ruského trójskeho koňa v Európe a budovať letectvo na základe ruskej techniky, mohli si vydupať minimálne nové SMT (9.19).
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:26 27.12.2016

  Len k tej "lacnej" prevádzke MiG-ov 29.
  Stačí sa pozrieť na Slovensko. Dostali sme "zadarmo" 14 ks MiG-ov (v rámci deblokácia - okolo bolo xy-škandálov).
  Následne sa zistilo, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len k tej "lacnej" prevádzke MiG-ov 29.
  Stačí sa pozrieť na Slovensko. Dostali sme "zadarmo" 14 ks MiG-ov (v rámci deblokácia - okolo bolo xy-škandálov).
  Následne sa zistilo, že nemáme ani na prevádzku ... a tak sa postupne vyčerpávali letové hodiny ... a potom sa počet strojov zredukoval a dalo sa cca 12 ks dohromady.
  Ale je verejným tajomstvom, že počet letuschopných strojov je tak na polovici- maximálne ...
  Inak povedané, dlhé roky reálne nemáme takmer nič - ledva máme hotovostné stroje a sem tam nie sú stroje ani na plánované vystúpenia.
  A argument o prechode na novú západnú techniku neberiem .. raz tam prejdeme, takže to je jednorázová záležitosť, ktorej sa nevyhneme tak či tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:29 27.12.2016

  Starlight

  Omluva, poslední odstavec náleží pro Sokratese.

  A jinak máte pravdu, Rumunsko získalo F-16AM/BM.

  Starlight

  Omluva, poslední odstavec náleží pro Sokratese.

  A jinak máte pravdu, Rumunsko získalo F-16AM/BM.

 • semtam
  14:27 27.12.2016

  Starlight

  Ano, stroje F-16AM/BM de-facto odpovídají verzi block 50/52. Jenže tato verze sérií C/D pochází z počátku 90. let. Proto vznikla opět pokročilejší verze C/D 50 plus, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Ano, stroje F-16AM/BM de-facto odpovídají verzi block 50/52. Jenže tato verze sérií C/D pochází z počátku 90. let. Proto vznikla opět pokročilejší verze C/D 50 plus, Tuto verzi vlastní třeba polské letectvo. Asi těžko by v roce 2006 kupovali stroje z konce studené války.

  Ak rumunské F-16 nazývaš zastarané, v čom podľa Teba môžu staré MiGy po modernizácii predčiť Block 15OCU?

  V této verzi prakticky ve všem, zkuste se podívat na verzi SMT či indickou UPG.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  14:09 27.12.2016

  semtam: Ak rumunské F-16 nazývaš zastarané, v čom podľa Teba môžu staré MiGy po modernizácii predčiť Block 15OCU? Povedz konkrétne, kde Ty vidíš ten modernizačný potenciál. Lebo ja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Ak rumunské F-16 nazývaš zastarané, v čom podľa Teba môžu staré MiGy po modernizácii predčiť Block 15OCU? Povedz konkrétne, kde Ty vidíš ten modernizačný potenciál. Lebo ja ho tam jednoducho nevidím. Preto nemusím na nič čakať. Uvedom si, že keby tam naozaj bol, všetkých cca 180 ruských MiGov-29 sa viac oplatí za zlomok ceny zmodernizovať ako ich vyraďovať.
  Mimochodom, tie zastarané F-16 už dokázali, že vedia zostreliť MiG-29 z oblohy, zatiaľ čo opak sa ešte nekonal. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  13:57 27.12.2016

  Ohledně rumunských F-16. Prosím čtěte si příspěvky ostatních. A prosím čtěte si odkazy, které tam jsou. Takto se zbytečně vysilujte nereálnými spekulacemi.

  Sokrates to sem už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně rumunských F-16. Prosím čtěte si příspěvky ostatních. A prosím čtěte si odkazy, které tam jsou. Takto se zbytečně vysilujte nereálnými spekulacemi.

  Sokrates to sem už dnes dával. Rumunsko t žádné F-16 Block15 OCU provozovat nebude. Koupili si F-16AM/BM (neboli letouny po Mid-Life Update – MLU) v jedné z nejmodernějších hardwarových a softwarových verzí označované jako Tape M5.2R (ano jiní uživatelé už mají verzi M6.x a probíhá další vývoj).

  Jednoduše řečeno tyto letouny mají schopnosti jako poslední Blocky 40/50 USAF (ostatně software je stejný) a jejich možnosti by jim záviděly nejen srbské MiGy-29, ale i JAS-39C/D českého letectva (a toho švédského taky). Například souboje mezi F-16AM s motory F100-PW-220E a švédskými JAS-39 ukázaly převahu F-16 v manévrovém vzdušném boji díky většímu poměru tahu k hmotnosti. Vliv moderní avioniky je ještě výraznější – F-16AM s přilbovým zaměřovačem a PLŘS AIM-9X nebo IRIS-T v dog-fightu doslova deklasuje JAS-39C/D.

  Rumuni budou mít 9 jednomístných F-16AM a 3 dvoumístné F-16BM. K tomu kupují:

  13 Embedded Global Positioning Systems/Inertial Navigation Systems (EGPS/INS) with GPS Security Devices, Airborne (= super přesné palubní navigační systémy s laserovou inercí kombinovanou s přesnou vojenskou GPS)
  3 AN/ALQ-131 Electronic Countermeasure Pods (radiolokační rušící kontejner)
  30 AIM-120C Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM)
  5 AIM-120C Captive Air Training Missiles (CATMs) (cvičný AMRAAM)
  60 AIM-9M Sidewinder Missiles
  4 AIM-9M CATMs (cvičný Sidewinder)
  48 LAU-129 Launchers (vypouštěcí zařízení pro PLŘS)
  10 GBU-12 Enhanced Guided Bomb Units (naváděná puma s kombinovaným inrecuálnám/GPS/laserovým naváděním)
  18 AGM-65H/KB Maverick Missiles
  4 AGM-65 CATMs (cvičný Maverick)
  15 Multifunctional Information Distribution System/Low Volume Terminals (palubní terminál NATO datlinku LINK-16)
  2 Multifunctional Information Distribution System Ground Support Systems (pozemní terminál NATO datlinku LINK-16)

  „….Also included are spare and repair parts, support equipment, tanker support, ferry services, repair and return services, software development/integration, test and equipment, supply support, personnel training and training equipment, publications and technical data, U.S. Government and contractor technical services, and other related elements of logistics and program support.

  Romania won’t have any existing stocks of these items from its upgraded, NATO-compatible Lancer fleet, either, but they may be able to transfer some of their existing RAFAEL Python 3 missiles and LITENING pods. …. implementation won’t require any additional US government or contractor representatives in Romania….„

  V publikovaných dokumentech to není, ale při slavnostním ceremoniálu měli rumuští piloti přilbové zaměřovače JHMCS (dodávají se v modulem/brýlemi pro noční vidění).

  Block 5.2 toho umí ještě více, jen to Rumuni nekoupili – řízené střely AIM-9X nebo IRIS-T, nejnovější střelecké kontejnery Litening (starší verze Rumuni mají) a Sniper, INS/GPS naváděné pumy GBU-30/31/32 JDAM, naváděné klouzavé pumy AGM-154 JSOW, řízené střely AGM-88 HARM.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:33 27.12.2016

  Vzhledem k tomu, že 7 Mi-35 chce MO prodat za odhadní cenu 25 mil./kus (tedy cca milion dolarů), tak to dělá celkem nějakých 175 milionů Kč. pokud se za tu cenu dá něco sehnat, pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že 7 Mi-35 chce MO prodat za odhadní cenu 25 mil./kus (tedy cca milion dolarů), tak to dělá celkem nějakých 175 milionů Kč. pokud se za tu cenu dá něco sehnat, pro těch zbylých 10 Mi-35 bude to v pohodě. Případně za tu cenu nakoupit něco navíc, než jen nejnutnější modernizace, která se stejně musí zaplatit. Tedy co se vydělá na prodeji Mi-35, by se mohlo dát jako bonus na modernizaci těch zbylých desíti strojů. Jiných investic by se to tedy nijak nedotklo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:00 27.12.2016

  KOLT

  Očividně jste mne nepochopil, u sofistikovaných a nákladných prostředků, je jejich doplňování zdlouhavá a nákladná činnost, jak na personál, tak na techniku.

  Pokud by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Očividně jste mne nepochopil, u sofistikovaných a nákladných prostředků, je jejich doplňování zdlouhavá a nákladná činnost, jak na personál, tak na techniku.

  Pokud by se ČR dostala do konfliktu takové intenzity, že by potřebovala doplňovat ztráty bitevních vrtulníků, tak již je pozdě. Protože ztráty ostatních druhů vojsk by byli pravděpodobně daleko palčivější.

  Bitevní vrtulníky mají v boji svoji důležitou úlohu, jenže pro tak malou armádu jako je AČR by bylo výhodnější současné stroje nejlíp v plném počtu modernizovat. Nákladnost zavádění nového typu by byla neúměrná k ostatním potřebám obrany ČR.

  Bojové ztráty vrtulníků by ČR nedokázala nahrazovat, protože pro nákladnost a potřeby ostatních zbraní by investování do bojových vrtulníků nebylo efektivní, krom nákupu zastaralých typů, jenže ty by zase nebyli efektivní proti nepříteli, jaký by nám ty moderní sundal. Tudíž doplňování vrtulníků v tak velkém konfliktu je nelogické, neekonomické.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:49 27.12.2016

  Otázkou je, co všechno bude součástí modernizace Rumunských Migů. Dokud toto nevíme, jen mlátíme prázdnou slámu. Obecně mají Falcony větší modernizační potenciál. Což ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázkou je, co všechno bude součástí modernizace Rumunských Migů. Dokud toto nevíme, jen mlátíme prázdnou slámu. Obecně mají Falcony větší modernizační potenciál. Což ale neznamená, že bych Srby nechápal.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:47 27.12.2016

  pro Rase: Nesouhlasím, modernizoval bych je právě maximálně jako Mi-171. Prostě tak, aby byly k něčemu, především ale aby posloužily k výcviku a uchování schopností pilotů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Rase: Nesouhlasím, modernizoval bych je právě maximálně jako Mi-171. Prostě tak, aby byly k něčemu, především ale aby posloužily k výcviku a uchování schopností pilotů bitevních vrtulníků. A co nejdříve bych koupil moderní stroje. Hind má prostě svá nejlepší léta za sebou, vrtulník podobné koncepce již dnes nikdo moc nepoptává (pokud má možnost koupit plnohodnotný bitevní vrtulník), nikdo jej nevyvíjí. Asi k tomu budou dobré důvody (pár bych jich vymyslel i já :-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:45 27.12.2016

  Sokrates

  Vučič dal sdělení, ale jak to bývá pro masy. Z jeho zdělení není jasné, zda projde modernizací všech 10 Migů, či jen 6. Dost se píše o 6-ti, ale nikde není počet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Vučič dal sdělení, ale jak to bývá pro masy. Z jeho zdělení není jasné, zda projde modernizací všech 10 Migů, či jen 6. Dost se píše o 6-ti, ale nikde není počet oficiálně uveden. Mluví jen o modernizaci Migů a v projevu si ještě hraje s výzbrojí.

  Proto říkám, že na konečný výsledek si musíme ještě počkat. Protože jasně neuvádí počet strojů k modernizaci a hlavně neuvádí rozsah modernizace. K tomu ještě uvádí cenu tržní aby zmínil zda se jedná o nové stroje či použité. Suma jakou uvádí tak spíš mluví o strojích z novovýroby. K tomu ještě do toho zatáhnul výzbroj.

  Cena je srovnatelná s rumunským kontrakte, jenže Rumunsko dostalo staré stroje technologicky přelom 80. a 90. let. Srbsko vzhledem k ceně modernizace pravděpodobně dostane stroje odpovídající současné době a je dosti možné, že i s výzbrojí. Rumunsko pokud se nemýlím, tak musí ještě výzbroj dokoupit.

  Zatím to vypadá, že Rumunsko koupilo za stejné peníze 12 zastaralých strojů před modernizací bez výzbroje. A Srbsko za shodnou sumu modernizuje 10 strojů na současnou úroveň a asi i s výzbrojí.

  Opět, neznáme bližší informace ohledně modernizace srbských Migů, proto všechna dnešní srovnání jsou jen dojmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:40 27.12.2016

  pro semtam: Jinak řečeno jste si odpověděl, proč není moc vhodné provozovat takovéto stroje – nejen, že by mohl být problém s doplňováním techniky, ale ještě bychom museli řešit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro semtam: Jinak řečeno jste si odpověděl, proč není moc vhodné provozovat takovéto stroje – nejen, že by mohl být problém s doplňováním techniky, ale ještě bychom museli řešit její případnou konverzi na náš standard. Takže dobré je to jen jako nouzovka k dolétání již vlastněných strojů. A jakmile to bude jen trochu možné, tak pryč od toho. Proto bych stávající Mi-24 raději moc nemodernizoval, spíš jen generálkoval + nějaké nejnutnější úpravy, nejlépe vycházející z modernizací Mi-171 prováděných u nás. Celé bych to směřoval především k zachování schopností pilotů bitevních vrtulníků, dokud se nezmůžeme na nějaké moderní stroje. Navíc si tím ušetříme peníze při nákupu menších vrtulníků, protože nebudeme muset tolik tlačit na jejich výzbroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:38 27.12.2016

  semtam:
  Mno píšou že mají být "modernizovány", ale co konkrétně to znamená netuším. Zda půjde jen něco ve stylu Mi-17 na Mi-171š, nebo rovnou o pořádný balíček jako Superhind ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Mno píšou že mají být "modernizovány", ale co konkrétně to znamená netuším. Zda půjde jen něco ve stylu Mi-17 na Mi-171š, nebo rovnou o pořádný balíček jako Superhind mk.V, to netuším, ale rozhodně by to bylo zajimavé. Samotných 10 strojů je tak malý počet, že to opravdu může být to nejlepší co je na trhu a cena by nebyla tak vysoká (cca v rámci pár miliard). Pokud by se to dobře vymyslelo, tak by to zvládl namontovat i LOM. Myslím že ty stroje by si zasloužily co nejlepší balíček a pořád by to bylo mnohem levnější než pořizovat 10 nových bitevníků.
  Ve stavu v jakém ty Mi-35 máme teď, jsou k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:28 27.12.2016

  semtam: Nemám pocit, že by som niečo účelovo vytrhol z kontextu. Navyše som predložil niekoľko celých článkov, v ktorých sa uvádza to, čo píšeš. Ja ich nemôžem na fóre celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Nemám pocit, že by som niečo účelovo vytrhol z kontextu. Navyše som predložil niekoľko celých článkov, v ktorých sa uvádza to, čo píšeš. Ja ich nemôžem na fóre celé predkladať, preto boli poskytnuté linky.
  Ja s Tebou plne súhlasím, že F-16 Block 15OCU nezodpovedá požiadavkám súčasnosti, ale plne sa vyrovná, resp. predčí, akýkoľvek MiG-29 po modernizácii. Preto je to porovnanie nanajvýš aktuálne jednak z technologického hľadiska, ale aj z hľadiska obstarávacej ceny. Až na to, že Rumunsko dostane za tú cenu o dva stroje viac.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:20 27.12.2016

  Rase

  Díky za info. Škoda, že se nerozhodlo stroje modernizovat, takto je po roce 2021 existence bitevních vrtulníků stále ohrožena a vzhledem k plánům požízení nových prostředků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Díky za info. Škoda, že se nerozhodlo stroje modernizovat, takto je po roce 2021 existence bitevních vrtulníků stále ohrožena a vzhledem k plánům požízení nových prostředků PVO a nových BVP to vypadá, že tato složka bude asi ukončena. Ale kdo ví, požadavky a plány se u nás neustále mění.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:12 27.12.2016

  Sokrates

  Pokud už něco překládáš, tak v kontextu.

  Vučič řekl: Srbsko dostane darem 6 Migů-29. Bude provedena modernizace ve 3 fázích, za kterou Srbsko zaplatí 180 až 230 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Pokud už něco překládáš, tak v kontextu.

  Vučič řekl: Srbsko dostane darem 6 Migů-29. Bude provedena modernizace ve 3 fázích, za kterou Srbsko zaplatí 180 až 230 milionů. Je to pro nás výhodnější než nákup za tržní cenu, který by stál 600 miliónů s výzbrojí jakou požadujeme.

  Dále říká: Že jsou dvě možnosti modernizace Migu-29 a to v Srbsku nebo v Rusku. A poté uvádí přibližné datumy, kdy by měli Migy-29 být Srbsku dodány podle místa modernizace.

  Tady to máš v originále
  http://www.tanjug.rs/full-view...

  Tu verzi F-16 jakou popisuješ, tak se jedná stále o verzi neodpovídající naší době. Proto uvádím F-16 z přelomu 80. a 90. let. I ČR je odmítla jako zastaralé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  11:54 27.12.2016

  semtam: Ja som nebol pri tom, keď Vučič túto informáciu poskytoval, ale médiá hovoria jasne o modernizácii.
  Citujem z článkov: "Их модернизация обойдется в 180-230 миллионов" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Ja som nebol pri tom, keď Vučič túto informáciu poskytoval, ale médiá hovoria jasne o modernizácii.
  Citujem z článkov: "Их модернизация обойдется в 180-230 миллионов" alebo "Serbia will have to spend from €180 mln to €230 mln for the planes’ modernization". V preklade: modernizácia lietadiel bude Srbsko stáť 180-230 mil. eur. To cenové rozpätie je úplne štandardné pri akejkoľvek takejto zákazke, kde sa ráta s tým, že zákazník môže svoje požiadavky aj po podpise zmluvy ešte navýšiť. Čiže predpokladám, že 180 mil. bude len za modernizáciu a zvyšok za výzbroj podľa uváženia alebo dodatočný upgrade.
  Porovnanie s F-16 prišlo do reči, keď sa asdf pýtal, koľko by stál prechod na tento typ stroja. Ale aj bez toho si myslím, že je to celkom dobrý príklad. Portugalské F-16 Block 15OCU majú porovnateľné bojové schopnosti ako Mig-29 a nie je vôbec pravda, že by nešlo o významnú modernizáciu. Je to na svoju dobu kvalitný upgrade, ktorý disponuje na rozdiel od starších typov spoľahlivejším motorom F100-PW-220, integráciou striel AGM-65 a AIM-120 AMRAAM, širokouhlým HUD, výmetnicou klamných cieľov AN/ALE-40 a systémom elektronických protiopatrení AN/ALQ-131. O tom, že u F-16 na rozdiel od Mig-29 je HOTAS a fly-by-wire štandardom asi netreba hovoriť. Vrámci modernizácie Srbi možno dohodli "prekopanie" kokpitu podľa konceptu HOTAS, ale na fly-by-wire môžu zabudnúť.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:49 27.12.2016

  Jura99

  Lepší kup v čem? V tom, že koupili stroje technologicky na úrovni 80. let či brzkých 90? Pokud je budou chtít dále provozovat, tak budou muset zaplatit za modernizaci. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Lepší kup v čem? V tom, že koupili stroje technologicky na úrovni 80. let či brzkých 90? Pokud je budou chtít dále provozovat, tak budou muset zaplatit za modernizaci.

  Srbové získali Migy za hubičku, tudíž se ani neopovažuji říkat, že udělali líp, protože nemuseli do nich vrazit ani dinár. Zaplatí jen za modernizaci a výzbroj. A modernizace se zpravidla týká i prodloužení životnosti draku. Tím pádem bude mít Srbsko Migy na vyšší úrovni, než Rumunsko Falcony. Pokud Rumunsko bude chtít mít F-16 modernizované, bude muset vynaložit částku tomu odpovídající.

  Gripen je na provoz bezkonkurenčně nejlevnější. V provozu F-16 vs Mig-29 zas tak velký rozdíl není. Zdroje uvádějící nákladnost provozu bojových letounů se často v nákladech rozcházejí. Někde vychází levnější MIG-29 a někde F-16. Asi záleží hodně na provozovateli.
  Klasický argument, že žravost Migu je vyšší než F-16 a tím pádem je jeho provoz nákladnější je diletantské. Spotřeba paliva je jen malý díl položky na provoz letadla. Letadlo není osobní automobil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:24 27.12.2016

  Rusové udělali dobrý kšeft, zbaví se zastaralých úloženek a Srbové ještě zaplatí jejich modernizaci v ruských podnicích. Srovnání s rumunskými F-16AM/BM je jasné, Rumuni se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové udělali dobrý kšeft, zbaví se zastaralých úloženek a Srbové ještě zaplatí jejich modernizaci v ruských podnicích. Srovnání s rumunskými F-16AM/BM je jasné, Rumuni se rozhodli lépe. Dostali (nejspíš) novější stroje s vyšší životností, a nižšími provozními náklady. Drak F-16 má životnost 8tis. hodin, zatímco Mig-29 jen 4tis (starší verze 2,5tis). Za pozornost stojí, že slovenský Mig-29A předaný do muzea Kbely, má nalétáno pouhých 270hod., tomu se říká hospodaření s penězi daňových poplatníků. Pro chudší malé státy velikosti Srbska je luxusem provozovat dvoumotorové a přitom zastaralé stroje. Jinak provoz Mig-29 opravdu není zadarmo, např. Slováci platí v rámci abonentní smlouvy při přepočtu na 1ks asi 2/3 ceny pronájmu Gripenu. Přitom Mig-29A je proti Gripenu zastaralý muzeální stroj a každé euro vložené do jeho provozu je marně utracené.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:54 27.12.2016

  Sokrates

  Vlastně sis odpověděl sám, ty čísla která se uvádí, tedy co řekl Vučič vůbec nemluví o tom, co se za ně utratí a znovu Vučić mluvil o cenách v kontextu s výzbrojí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Vlastně sis odpověděl sám, ty čísla která se uvádí, tedy co řekl Vučič vůbec nemluví o tom, co se za ně utratí a znovu Vučić mluvil o cenách v kontextu s výzbrojí. Tudíž cena samotné modernizace zůstává stále velkou neznámou, jako její rozsah.

  Proto srovnání s rumunským kontraktem ještě není na pořadu dne. A hlavně rumunské F-16 jsou jen omlazené, žádná významné modernizace se nedočkali.
  Je až bláhové si myslet, že by Srbové byli natolik dementní kdyby zaplatili za GO a omlazení softwaru cenu odpovídající rozsáhlé modernizaci spolu s výzbrojí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  10:20 27.12.2016

  semtam: Nevidím dôvod, prečo by sme čiastku 180 - 230 mil. eur nemali brať ako oficiálne čísla. O tejto sume informoval oficiálne srbský premiér Vučič a zhodne ju uvádzajú takmer ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Nevidím dôvod, prečo by sme čiastku 180 - 230 mil. eur nemali brať ako oficiálne čísla. O tejto sume informoval oficiálne srbský premiér Vučič a zhodne ju uvádzajú takmer všetky ruské médiá:
  http://www.mk.ru/politics/2016...
  http://www.rbc.ru/rbcfreenews/...
  http://www.vedomosti.ru/politi...
  https://ria.ru/world/20161223/...

  V angličtine dokonca oficiálna ruská tlačová agentúra TASS:
  http://tass.com/defense/921555...

  To že nejaký portál uvádza chybnú cenu 50 mil. nie je podľa môjho názoru smerodajné.

  Podrobnejšie informácie o typoch strojov, ktoré budú zmodernizované sa dajú taktiež nájsť v ruských aj anglických zdrojoch:
  http://bmpd.livejournal.com/23...
  http://www.janes.com/article/6...

  A čo je v tých článkoch až do očí bijúce je neustála argumentácia tým, že trhová cena by bola 600 mil. eur. Ja teda neviem, kedy sa nejaký kontrakt MiG-29 alebo MiG-29SMT vyšplhal na jednotkovú cenu 60 mil. eur.

  Ale ako vravíš, nemáme ešte informácie o počte rakiet RVV-AE, ktoré budú pri tejto modernizácii kľúčové.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:14 27.12.2016

  Neza¨pomínejte, že v době pořízení Mi-35 měly tyto stroje projít rozsáhlou modernizací. To že se na to ministerstvo obrany klasicky vybodlo. je jiná věc..

  Neza¨pomínejte, že v době pořízení Mi-35 měly tyto stroje projít rozsáhlou modernizací. To že se na to ministerstvo obrany klasicky vybodlo. je jiná věc..

 • Rase
  09:57 27.12.2016

  semtam:
  10 Mi-35 má být modernizováno a projít generálkou. Sloužit mají minimálně do roku 2021, zbytek strojů bude prodán. Osobně mi to přijde jako rozumné řešení a pokud by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  10 Mi-35 má být modernizováno a projít generálkou. Sloužit mají minimálně do roku 2021, zbytek strojů bude prodán. Osobně mi to přijde jako rozumné řešení a pokud by se vzala ta modernizace pořádně (nějaký balíček nabízejí i Izraelci) bylo by to hodně v pohodě. Odkaz níže (mluví se tam jak o nových vrtulnících, tak i právě o Mi-24/35):

  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:56 27.12.2016

  KOLT

  Zase čistě hypoteticky, pokud by jsme provozovali MI-35 v modernizované verzi, tj. s minimem náhradních dílů z Ruska, jak bychom mohli doplňovat techniku z Ruska, když by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Zase čistě hypoteticky, pokud by jsme provozovali MI-35 v modernizované verzi, tj. s minimem náhradních dílů z Ruska, jak bychom mohli doplňovat techniku z Ruska, když by musela být zase modernizována. Nehledě na tom, že je dosti možné, že výrobní linka bude uzavřena a to se v průběhu času stává každé technice a navíc by jsme museli doplnit i obsluhu strojů.

  U AČR je hlavní problém ten, že provozuje všeobecně svoji techniku na minimálních počtech. Pokud jste zaregistroval těžkosti Turecka u Al-Bab. Tak by jste zjistil, že naše armáda by mohla ztratit akceschopnost i při pouhé snaze obsazení města velikosti Opavy. A to ani nepřítel nedisponuje leteckou a dělostřeleckou podporou.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:41 27.12.2016

  Provozování ruské techniky má jeden "drobný" problém - v případě vážnějšího konfliktu je třeba doplňovat ztráty techniky. Jenže Rusko může docela dobře stát na opačné straně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Provozování ruské techniky má jeden "drobný" problém - v případě vážnějšího konfliktu je třeba doplňovat ztráty techniky. Jenže Rusko může docela dobře stát na opačné straně konfliktu...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:38 27.12.2016

  A ještě jedna spekulace ohledně modernizace MIG-29. Vučić hovořil o tom, že modernizace vyjde ve 3 fázích na cca 180-230 milionů a mluvil v kontextu i s výzbrojí. Pokud se bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ještě jedna spekulace ohledně modernizace MIG-29. Vučić hovořil o tom, že modernizace vyjde ve 3 fázích na cca 180-230 milionů a mluvil v kontextu i s výzbrojí. Pokud se bude modernizovat všech 10 MIGů-29 o čem se také spekuluje, tak pokud by modernizace měla stát cca 200 milionů, tak s příslušnou municí a náhradními díly se již tato částka nezdá natolik velká. Munice, zabezpečení často dosahuje ceny nových letounů. Samozřejmě záleží na objemu nákupu.

  Ale opět toto je jen pouhá spekulace.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:25 27.12.2016

  Rase

  Vážně? Tak aspoň něco, poprosil bych o oficiální odkaz, docela by mě to zajímalo.
  Osobně si myslím, že "hysterie" kolem provozu není moc oprávněná. Pokud by ČR rozhodla o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Vážně? Tak aspoň něco, poprosil bych o oficiální odkaz, docela by mě to zajímalo.
  Osobně si myslím, že "hysterie" kolem provozu není moc oprávněná. Pokud by ČR rozhodla o modernizaci, tak závislost na RF se minimalizuje. Avionika a výzbroj by prakticky nebyla již ruského původu a motory se dají sehnat na Ukrajině, to dílčí co by jsme nakupovali v Rusku by šlo nahradit z odstavených strojů, tedy už asi moc ne, protože části jsme se zbavili a nebo sehnat v jiné zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:17 27.12.2016

  semtam:
  Až na to, že dle nové koncepce Mi-35 u AČR zůstávají (jen jich bude méně) a mají projít generálkou spolu s Mi-171š. Bylo by fajn, kdy těch pár strojů prošlo přestavbou na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Až na to, že dle nové koncepce Mi-35 u AČR zůstávají (jen jich bude méně) a mají projít generálkou spolu s Mi-171š. Bylo by fajn, kdy těch pár strojů prošlo přestavbou na Superhind mk.V, ale s tím zatím nepočítejme.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:58 27.12.2016

  Sokrates

  Opět, částky pro modernizaci se liší. Údajné ceny modernizace se různí dle příslušného media. Oficiální čísla nikde nejsou. Rozsah modernizace MIG-29 pro Srbsko není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Opět, částky pro modernizaci se liší. Údajné ceny modernizace se různí dle příslušného media. Oficiální čísla nikde nejsou. Rozsah modernizace MIG-29 pro Srbsko není ani znám. Jediný čím si můžeme být prozatím jisti je to, že Srbsku bude darováno 6 Migů- 29. Naprosto se neví ani jaké verze. Varianty které by mělo Srbsko získat jsou jen spekulací medií. V jednom mediu polemizovali, že to budou verze buďto 9.12., 9.13. nebo i 9.51. V následujícím už udávali příslušné počty. V jednom mediu píšu o téměř 300 milionech EUR, v dalším o 185 milionech, někde o 50 milionech.

  Opravdu, musíme si počkat a až poté můžeme něco hodnotit. Nyní jen hodnotíme pojmy a dojmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  08:42 27.12.2016

  asdf: Najlepším a najaktuálnejším príkladom pre porovnanie je asi predaj dvanástich portugalských F-16 Rumunsku za cenu 181 mil. eur. Za zhruba tú istú cenu, ako budú mať Srbi 10 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Najlepším a najaktuálnejším príkladom pre porovnanie je asi predaj dvanástich portugalských F-16 Rumunsku za cenu 181 mil. eur. Za zhruba tú istú cenu, ako budú mať Srbi 10 zmodernizovaných MiG-29, získali Rumuni 9 jednomiestnych F-16AM a tri dvojmiestne F-16BM. V cene je zahrnutá generálka motorov, počiatočná logistická podpora, výcvik deviatich pilotov, 75 technikov a štyroch plánovačov misie. Taktiež tam spadá aktualizácia software od Lockheed Martin na štandard M5.2R.
  Portugalské F-16 budú zrejme mladšie ako ruské MiGy-29, keďže boli zavedené v roku 1994. Prevádzkové náklady pri F-16 sú rozhodne nižšie ako pri MiG-29. Preto z môjho pohľadu urobili Rumuni za rovnaké peniaze oveľa lepší obchod.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  07:58 27.12.2016

  Starlight

  Forma jak byl celý dluh RF umořen jen ukazuje neschopnost státních představitelů ČR, ale nijak nedokazuje nátlak či předražení z RF. Ruku na srdce, podobných aférek a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Forma jak byl celý dluh RF umořen jen ukazuje neschopnost státních představitelů ČR, ale nijak nedokazuje nátlak či předražení z RF. Ruku na srdce, podobných aférek a kauz je tu hojně. Nyní sice to divočejší období trochu opadlo, ale v rámci státního sektoru se to podobnými akvizicemi jen hemží.
  Zdali bylo výhodné pořizovat MI-171Š a MI-35 pro AČR je dosti sporné. U MI-171Š si myslím, že tento tah nebyl nijak zlý. Sice v době ukr. krize prosakovali zprávy o tom, že jsou problémy s náhradními díly. Faktem je, že tyto obavy vymizeli a už nijak jsem dlouho neslyšel o problematice MI-171Š, dá se říci, že umoření části dluhu skrz MI-171Š uvolnilo víc financí pro obměnu dalších druhů techniky.

  MI-35 je více obskurní z toho důvodu, že ČR již tyto stroje a potažmo tento typ zbraně nechce již provozovat. Nebo přesněji chybí koncepce. Proto pořízení v rámci deblokace je chybné, jenže opět nikoliv ze strany RF, ale z toho důvodu, že ČR měla o tyto stroje svého času zájem a výledově je chtěla modernizovat.

  Blake

  Po shlédnutí všech uživatelů jste si mohl všimnout, že mnoho států nepatří mezi ty chudé země třetího světa. MIG-29 létá jak mezi chudými, tak i mezi bohatšími státy s podílem HDP na obranu srovnatelným s našimi zeměmi a v celkové částce armádního rozpočtu také.
  Můj výrok chtěl jen poznamenat, že pokud stát chce zabezpečit obranu svého vzdušného prostoru, MIG-29 není tak nákladný, aby nemělo smysl ho provozovat. To, že slovenská vláda zanedbává obranu svého vzdušného prostoru není chyba letounu MIG-29, ale chyba v hospodaření slovenské vlády.

  Mým výrokem jsem jen zjednodušil to, co jste právě přečetl.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:43 27.12.2016

  Stale argumumentujete prevadzkovou narocnostou Mig-29. To je pravda. A teraz na druhu stranu. Kolko by stal prechod celeho srbskeho letectva na nejake starsie F-16 C/D. Nakup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stale argumumentujete prevadzkovou narocnostou Mig-29. To je pravda. A teraz na druhu stranu. Kolko by stal prechod celeho srbskeho letectva na nejake starsie F-16 C/D. Nakup lietadiel, nakup pozemneho vybavenia, vyskolenie pilotov, technikov. Nakupenie vyzbroje pre tie F-16. Nakup nahradnych dielov.
  Aka by bola navratnost prechodu na F-16 ? Nerozpadli by sa tie F-16 davno predtym, ako by sa usetrilo na prevadzkovych nakladoch ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  02:24 27.12.2016

  ok semtam, skusim to teda jasnejsie. Argument, ze mig 29 nie je nakladnejsi nez ine lietadla jeho druhu na zaklade toho, ze krajiny tretieho sveta ho dokazu prevadzkovat a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ok semtam, skusim to teda jasnejsie. Argument, ze mig 29 nie je nakladnejsi nez ine lietadla jeho druhu na zaklade toho, ze krajiny tretieho sveta ho dokazu prevadzkovat a Slovensko nie, je deravy, kedze v mnohych tychto krajinach je slusna pravdepodobnost, ze uprednostnuju armadu pred zakladnym obcianskym zabezpecenim. Nie ze by Slovensko lialo nejake velke peniaze do skolstva, ale tiez to nie je krajina s polovicnou gramotnostou.

  upozornujem, ze nehovorim nic o nakladnosti migu 29, len o nezmyselnosti toho konkretneho argumentu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:32 27.12.2016

  K tomu článku jen detail:
  http://military-informant.com/...

  Píšou, že Chorvati ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu článku jen detail:
  http://military-informant.com/...

  Píšou, že Chorvati provozují MiGy-21 ex Jugoslávské armády....žil jsem léta v domnění, že provozují ex NDR BISy, které jim dodali Němci jako pomoc po sjednocení. Oni si Chorvati s Němci už tradičně rozumí....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:27 27.12.2016

  Nějak nedokážu vnímat dodávku Mi-171 jako chybu. Dvacetčtyřka už byl trochu anachronizmus a brát se asi fakt nemusely. Když se ale kouknu, za kolik kdo bere Blackhawky a ten jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak nedokážu vnímat dodávku Mi-171 jako chybu. Dvacetčtyřka už byl trochu anachronizmus a brát se asi fakt nemusely. Když se ale kouknu, za kolik kdo bere Blackhawky a ten jejich provoz není taky žádná láce.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:58 26.12.2016

  http://military-informant.com/...

  Takže v Chorvátsku to berú vážne.
  Akurát mne pripadajú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://military-informant.com/...

  Takže v Chorvátsku to berú vážne.
  Akurát mne pripadajú úsmevné tieto zbrojárske preteky dvoch maličkých štátikov ...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:42 26.12.2016

  Larry
  O tom "legendárnom" tuku na báze veľrybieho som počul. Ale doba ide ďalej a pochybujem, že sa ešte dnes používa v Rusku, resp. už je v novej technike určite nahradený. Viem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  O tom "legendárnom" tuku na báze veľrybieho som počul. Ale doba ide ďalej a pochybujem, že sa ešte dnes používa v Rusku, resp. už je v novej technike určite nahradený. Viem, že sa používal i u obrnenej technike, napr. na ozubení hnacích kolies T-34 a nahradili sme ho zmesou tuku a oleja - čo poradil starý tankový mechanika a tank jazdil bez problémov.
  Samozrejme niektoré tuky je ťažké nahradiť, ale dnes si neviem predstaviť niečo "nenahraditeľné".
  Podobne sa dodnes rozplývajú starí údržbári o azbeste ako najlepšom materiále na tesnenia .. a predsa sa už nepoužíva a fungujeme : )
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  22:50 26.12.2016

  To semtam:

  1)
  Elbit (respektive jeho divize Elbit System Electro-Optics, ELOP Ltd.) tam byl už od počátku exportních verzí řady Su-30MK, konkrétně verze Su-30MKI pro Indii. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To semtam:

  1)
  Elbit (respektive jeho divize Elbit System Electro-Optics, ELOP Ltd.) tam byl už od počátku exportních verzí řady Su-30MK, konkrétně verze Su-30MKI pro Indii.

  Speciálně jde o HUD Typ 967. Pro malajskou verzi SU-30MKM, kde byl Thales hlavní dodavatel západní avioniky, už HUD přejmenovali jako THALES typ HUD 3022, čímž zastřeli původ. Právě citlivost některých zákazníků na izraelské produkty může být tím hlavním důvodem.

  Takže z pohledů Rusů, kteří ujišťovali Alžířany, že tam nejsou součástky izraelského původu, to mohla být i pravda. Pro ně byli dodavatelé a výrobci Francouzi.

  2)

  Díky za reakci ohledně cen. Právě proto to funguje. Zákazník má pocit, že všechno je v pořádku a netrápí ho, kolik ho to skutečně stálo. Navíc ještě bude ostatní přesvědčovat, jak je to výhodné.

  Je třeba se ale nenechat zmást malými čísly ceny za vojenskou techniku. Rusko nám dlužilo 3,6 mld. dolarů. Ve vojenské technice splatilo dle PDF článku 240 mil USD.

  Přes problematickou firmu Falcon Capital s ruským vlastníkem v pozadí splatilo 750 mil USD, k tomu 200 miliónu za dlouhodobé dodávky jaderného paliva. K tomu ještě dodávky nějakých speciálních přístrojů a šílený obchod se soukromou společností České loděnice, http://ekonomika.idnes.cz/rusk... . Celkem prý za dalších 200 miliónů USD během mnoha let (i když tomu nevěřím).

  Dohromady to dělá v nejlepším případě 1,39 mld. USD. Takže Ruská federace nejen ušetřila 2,21 mld. USD, ale má od našich vymahačů dluhů navždy pokoj. Tedy nemůžeme to na ně v budoucnu použít jako formu ekonomického nátlaku.

  Navíc většina peněz šla přes do domácích podniků a surovin, zaměstnali své lidi. Všichni odvedou daně v Rusku. Tomu se říká „nechci slevu zadarmo“. Dala by se ironicky navrhnout, že nám mohly ty vrtulníky i darovat zadarmo. Takže je vlastně jedno, kolik ten vrtulník účetně stál.

  Nicméně Rusové to nějak vyúčtovaly a je tam stále rozdíl v ceně typů Mi-24V a Mi-35 – 7 vrtulníků Mi-24V bylo po 7,1 mil USD a 10 ks Mi-35 bylo po 8,88 mil USD. Držím se oficiálního označení těchto vrtulníků v dokumentaci a naší armádní evidenci (a tím do toho nezanáším chaos). Vrtulníky jsou mírně odlišné – ale čím jsou odlišné natolik, aby byl rozdíl 1,78 mil USD za kus?
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  20:19 26.12.2016

  Re. Ruské originální díly.
  Tak samozřejmě každý výrobce vyžaduje použití "originálních dílů a příslušenství" v době záruky a nemusí to být jen letecký průmysl. Stačí se podívat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Re. Ruské originální díly.
  Tak samozřejmě každý výrobce vyžaduje použití "originálních dílů a příslušenství" v době záruky a nemusí to být jen letecký průmysl. Stačí se podívat na automobilový...

  Pod politickým tlakem přišli někteří velitelé počátkem 90tých let s "novátorskou myšlenkou" náhrady ruských olejů a smazek (typicky "ciatim"), tedy maziv v motorech pro MiG 21. Ačkoliv proběhly laboratorní zkoušky a srovnání s oleji Shell, tak se motory právě se Shelly "běžně" na zkušebním polygonu zadíraly.
  Ještě v 80tých letech mě tvrdil,jeden ruský odborník, že právě origo maziva jako ciatim obsahují velrybí tuk a v tom je "tajemství úspěchu". Vydrželi široký rozsah teplot s vysokým bodem skápnutí.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:03 26.12.2016

  Starlight

  Čo si spomínam, tak ruské vrtuľníky museli používať v dobe záruky originálne ruské palivá a mazivá ... podmienka ruskej záruky. V praxi samozrejme vyššie náklady na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Čo si spomínam, tak ruské vrtuľníky museli používať v dobe záruky originálne ruské palivá a mazivá ... podmienka ruskej záruky. V praxi samozrejme vyššie náklady na prevádzku a logistiku. Na taký "detail" evedentne českí vyjednávači zabudli.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:25 26.12.2016

  Starlight

  Ok, to co píšete je pravda. Docela otázkou je, proč součástky byli od Elbitu?

  Ale to co popisuješ nijak nesouvisí s předražením zakázek, ba naopak ještě k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Ok, to co píšete je pravda. Docela otázkou je, proč součástky byli od Elbitu?

  Ale to co popisuješ nijak nesouvisí s předražením zakázek, ba naopak ještě k tomu napíšeš, že pro Alžírsko to bylo výhodné.

  AČR obdržela 16 MI-171Š cena za kus 5.95 mil. USD
  MI-24V je MI-35 (takto se jen označuje exportní verze) a cena za kus činila 8.88 mil.USD

  Tím pádem nelze tvrdit, že technika byla předražena.

  Blake

  Dobře, dám sem odkaz na všechny uživatele MIG-29 a můžete si soukromě porovnávat úroveň školství.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  17:33 26.12.2016

  Někde jsem četl, že za "akci Alžír" a vybavení MiG 29 SMT starou a defektní avionikou a sfalšování certifikátů, byl odpovědný managment pozatýkán a zabásnut.

  Někde jsem četl, že za "akci Alžír" a vybavení MiG 29 SMT starou a defektní avionikou a sfalšování certifikátů, byl odpovědný managment pozatýkán a zabásnut.

 • Starlight
  16:04 26.12.2016

  To semtam:

  To co jde publikovat :-)

  1)
  Studijní případ č. 1 je Alžírsko, kde lze krásně ilustrovat, že jsou nabídky, které se neodmítají, a pak lze ceny nastavit monopolně. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To semtam:

  To co jde publikovat :-)

  1)
  Studijní případ č. 1 je Alžírsko, kde lze krásně ilustrovat, že jsou nabídky, které se neodmítají, a pak lze ceny nastavit monopolně. Tento model Rusové nasazují na své tradiční zákazníky.

  V roce 2006 uzavřelo s Ruskem mega zbrojní kontrakt pro všechny druhy ozbrojených sil. Rusko v rámci dohody odpustilo Alžírsku dluh z dob Sovětského svazu ve výši 4,74 miliardy USD. Na oplátku si Alžírsko vzalo u ruské státní banky úvěr (!) na nákup nových ruských zbraní ve výši až 7,5 miliardy USD a ještě umožnilo přístup ruskému GAZPROMu na alžírský trh se zdroji zemního plynu. Klasická situace win-win (tedy kromě alžírských daňových poplatníků, kteří by spíše uvítaly investice do infrastruktury).

  V takto velkých číslech se kontrakty už moc nepropitvávají do posledního šroubku a jde pouze o makro čísla. Letecká část kontaktu za údajných 3,5 mld USD zahrnovala dodávku 34 MIG-29SMT/UBT, 28 Su-30MKA, a 16 Jak-130. V podstatě ani alžírská strana úplně přesně neví, co každé letadlo přesně stojí. Zná cenu balíku za typ. Alžířani ale pochopitelně moc dobře věděli, že je to vyjde levněji než západní technika.

  Pak začaly typické problémy dané tím, že při nákupu se darovanému koni nikdo na zuby nekoukal – MiGy-29 byly nakonec vráceny a stornovány, protože se tam našly staré součástky. Místo 34 MiGů dostaly dalších 16 Su-30MKA. Teprve později přišli na to, že část avioniky od francouzské firmy Thales (letouny mají svůj původ v konfiguraci Su-30MKM do Malajsie) je ve skutečnosti od Izraelské firmy Elbit. To bylo křiku a stejně s tím nic neudělali.

  A protože pro pilota je Su-30MKA v řadě ohledů západní letadlo (symbolika je západní, jednotky jsou v imperiálních mírách, popisky a hlasový varovný systém je v angličtině), tak jim museli dodatečně softwarově upravovat i cvičné Jaky-130, aby zvládali ruský i západní standard (popisky a hlasový varovný systém jsou ale jen v angličtině), protože mají v letectvu nyní mix různých leteckých standardů.

  2)
  Studijní případ č. 2 je trochu nepřekvapivě ČR. Tam to není tak přímo viditelné, protože byla celá záležitost opět spojena se státním dluhem, tentokráte ale Ruska vůči České republice.

  Tady je spíše ukázku síly Ruska, které dokázala více čí méně nenápadným způsobem výrazně „zamést“ většinu dluhu a část zbytku nám místo tvrdé měny splatit dodávkami vojenské techniky, nad kterou bychom za jiných okolností asi ani neuvažovali. Cena techniky pochopitelně nebyla stanovena v rámci konkurenčního nabídkového boje, ale monopolně ruskou stranou.

  Je to svým způsobem danajský dar, se kterým dnes (po cca 10 letech) stále nevíme, co přesně udělat. Ale v každém případě do toho sypeme další peníze (modernizace, provoz), z nich část opět končí v Rusku.

  Ať si každý udělá úsudek sám – jednoduchý souhrnný popis českého řešení deblokace ruského dluhu je například zde (hlavně text v šedivém rámečku): http://www.denik.cz/ekonomika/...

  Geneze a souhrn dodávek ruské vojenské techniky je zde: http://www.armypoint.cz/files/...

  Raději připomínám, že v rámci deblokace jsme si nechali „vnutit“ za přispění řady českých zájmových skupin a subjektů 16 ks vrtulníků Mi-171Š ve dvou provedeních, 7ks vrtulníků Mi-24V a deset ks vrtulníků Mi-35. Vše v době, kdy už jsme byly členy NATO a kdy se naopak taktické letectvo přezbrojovalo z východní techniky na západní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  15:08 26.12.2016

  Zřejmě čerpáte z wiki. No tam každý může psát co chce...
  Pokud budeme uvažovat 212ks M-84, 61ks T-72 a 550ks T-55 potom by se vzhledem k velikosti Srbska jednalo o tankovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zřejmě čerpáte z wiki. No tam každý může psát co chce...
  Pokud budeme uvažovat 212ks M-84, 61ks T-72 a 550ks T-55 potom by se vzhledem k velikosti Srbska jednalo o tankovou velmoc. OSCE (OBSE) ovšem povoluje početní limity pro vojenskou techniku a tady by to jistě překračovali. A mobilizační "uloženky" se počítají také.
  Pro Srbsko naprosto stačí 212ks M-84. T-72 mohou být určeny na přestavbu a následný re-export do světa...
  V tomhle "dealu" šlo prioritně o letadla a pozemní technika je jen součást balíčku.
  Otázkou je, co hodlají pořizovat jako náhradu letitých J22 Orao.
  Další nezbytně nutnou investicí bude nákup nebo vývoj radarů a komunikačních a informačních systémů.
  Tak aby mohli vytvářet a sdílet jednotnou mutiradarovou informaci jak letectvo, tak PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:38 26.12.2016

  Larry:
  Těch cca 550 tanků T-55 je v podstatě vyřazeno do rezervních skladů. Stejně tak 48 tanků T-72M. Armáda provozuje ještě dalších 13 T-72M, k čemu je ale používají to netuším, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry:
  Těch cca 550 tanků T-55 je v podstatě vyřazeno do rezervních skladů. Stejně tak 48 tanků T-72M. Armáda provozuje ještě dalších 13 T-72M, k čemu je ale používají to netuším, vzhledem k malému počtu to klidně může být pro výcvik. Celkem tedy mají 61 T-72M. Využití pro těch 30 T-72S od rusů tedy je dost sporné. Podle německé Wikipedie je T-72S (S - Shilden, tedy chráněný reaktivním panířem) exportní varianta T-72B s novým motorem, zavěšením kol, noktovizorem 1K13-49 + 155 bloků reaktivního pancéřování Kontakt-1.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  12:35 26.12.2016

  Kolego, malý počet resursů platil např. pro MiG-29A tedy prvotní typy.
  protože velice dobře znám cenové relace, v r. 1996 činila letová hodina MiG-29A
  600 000CZK, zatímco MiG ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolego, malý počet resursů platil např. pro MiG-29A tedy prvotní typy.
  protože velice dobře znám cenové relace, v r. 1996 činila letová hodina MiG-29A
  600 000CZK, zatímco MiG 21 300 000CZK. To byl hlavní důvod prodeje (směna za W3A) 10ti ks do Polska kde létají dodnes.
  Rusové nemuseli řešit ekonomiku provozu protože mají trochu jiné možnosti.

  To co provozuje VKS RF dnes jsou standartně verze OVP nebo SMT kde jsou provozní náklady vzhledem ke stávajícím možnostem relativně nízké.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  12:19 26.12.2016

  Nemyslím si, že by Rusové vzali Srby na hůl, přecejenom jsou to spojenci a spojenectví prověřil čas už od doby Balkánských válek. Mig-29 je pořád konkurenceschopné letadlo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím si, že by Rusové vzali Srby na hůl, přecejenom jsou to spojenci a spojenectví prověřil čas už od doby Balkánských válek. Mig-29 je pořád konkurenceschopné letadlo, největší nevýhodu má v malém resursu motorů.

  A jestli to víc žere? to je u vojenského letadla naprosto irelevantní.

  Navíc, Srbové pořád svou zbrojní výrobu rozvíjí a myslím si, že i toto využijí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  12:04 26.12.2016

  Zaujalo mě, co psal kolega "Starlight"
  Vezmu to odzadu....
  Ex Jugoslávské tanky M84. Ano jsou ve výzbroji, technicky ve velmi dobré kondici.
  Nedávno všechny dostali např. nové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujalo mě, co psal kolega "Starlight"
  Vezmu to odzadu....
  Ex Jugoslávské tanky M84. Ano jsou ve výzbroji, technicky ve velmi dobré kondici.
  Nedávno všechny dostali např. nové radiostanice a systémy komunikace a řízení palby. Je to vlastní vývoj domácí firmy. Osobně se znám s konstruktérem, měl v ČR zajímavý "workshop"
  T-72 ??? proč ne? Mohou tak vyřadit zastaralé T-55. Obecně čím více typů, tím je náročnější a hlavně dražší logistika a hlavně provoz.

  Co se týká letadel speciálně MiG-29. Co dostanou jako dar nevíme a zjevně nebude zveřejněno, včetně detailů modernizačního programu nebo chcete-li "upgrade"
  Jugoslávie byla prvním zahraničním zákazníkem který nakoupil MiG-29.
  To bylo pouze "dočasné řešení" neboť Jugoslávie měla tehdy potenciál vyvíjet vlastní supersonic známým pod názvem "tajni avion".
  Řadu věcí si vyzkoušeli na společném projektu J22 Orao v Rumunsku známém IAR-93.
  O tom, že by Srbové nevěděli co dostanou darem, pochybuji. Proč by světu ukazovali že letadla Rusko dokáže prodávat "pod cenou" To se nedělá a jen taková persona jako byl pan Tvrdík dokázal hovořit na veletrhu o tom, že L-159 je nebezpečnější vlastnímu pilotovi než nepříteli :-))) je to o "kšeftu"
  Vždy jde o kompromis mezi potřebami které by měli vojáci definovat, systémem který je nejbližší dosažitelný se svými TTD a cenou a také "politickými riziky" Nemá smysl nakupovat u nespolehlivých států.
  Podobnou "akvizici" jsme viděli v případě F-16 pro Polsko z USA. Finální cenu neznáme za zakonzervovaný neletuschopný šrot z dob studené války.
  -----------------
  Vysmívané ztráty s tím, že si Srbské MiGy v 99 "ani "neškrtli" souvisí s tím, že měli velice omezené operační schopnosti a to kvůli embargu které vůči Jugoslávii bylo od počátku 90tých let a fatálnímu nedostatku náhradních dílů. Takže nelétali vůbec, nebo velice omezeně.

  K uvedeným zdrojům informací a nekvalifikovaných domněnek či "rádobyodborných" plků jsou plné weby napříč internetem.
  Mnohdy se jedná o uměle vytvářené dezinformace, hypotézy, lži, či ideologický boj.

  Samozřejmě se dají najít i relevantní informace. Ale zejména jsou státy kde ne vše se "vykecá" jako v ČR potažmo SR a kde platí zásady ochrany státního a služebního tajemství.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  11:35 26.12.2016

  Ktora z tychto krajin ma napriklad skolstvo, zdravotnictvo na urovni Slovenskeho?

  Ktora z tychto krajin ma napriklad skolstvo, zdravotnictvo na urovni Slovenskeho?

 • semtam
  02:27 26.12.2016

  Blake

  Na to se ptáš? Ok, tak třeba Bangladéš, Čad, Eritrea, Barma, Peru, Turkmenistán, Jemen, Súdán a další.

  Starlight

  Můžeš prosím napsat předražené zakázky z RF, docela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake

  Na to se ptáš? Ok, tak třeba Bangladéš, Čad, Eritrea, Barma, Peru, Turkmenistán, Jemen, Súdán a další.

  Starlight

  Můžeš prosím napsat předražené zakázky z RF, docela by mě to zajímalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:10 25.12.2016

  Pokud srbové z jakéhokoliv důvodu nezvládnou postavit M-84, pak by to bylo více než logické. Zkrátka T-72 od rusů poslouží jako základ M-84 na export. Aby bylo víc peněž na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud srbové z jakéhokoliv důvodu nezvládnou postavit M-84, pak by to bylo více než logické. Zkrátka T-72 od rusů poslouží jako základ M-84 na export. Aby bylo víc peněž na modernizaci vlastníc tanků. To by byl asi jediný důvod, proč by Srbové mohli chtít T-72. Akorát ty BRDM-2 jsou křáp, ať se na to koukám z jakéhokoliv úhlu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  22:05 25.12.2016

  semtam, o ktorych krajinach tretieho sveta hovoris v tom porovnani?

  semtam, o ktorych krajinach tretieho sveta hovoris v tom porovnani?

 • Starlight
  13:09 25.12.2016

  1)
  Dusan tem odkaz už sem dával http://www.janes.com/article/6... Nicméně dovolím si renomovaný zdroj opravit.

  Rusko by podle Jane’s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1)
  Dusan tem odkaz už sem dával http://www.janes.com/article/6... Nicméně dovolím si renomovaný zdroj opravit.

  Rusko by podle Jane’s mělo dodat:
  - 1 jednomístný MiG-29 Izdělije 9.12A (NATO označení Fulcrum A, Jane’s používá nepřesné označení MiG-29A)
  - 3 jednomístné MiG-29S (pravděpodobně Izdělije 9.13S / Fulcrum C s vysokým hřbetem, ale mohou to být i konvertované 9.12S Fulcrum A s nízkým hřbetem, Jane’s použil asi nepřesné označení Izdělije 9.13, což je avionicky odlišné letadlo).
  - 2 dvoumístné MiG-29UB Izdělije 9.51 (Fulcrum B).

  Všechny tyto verze Mig-29 pocházejí z 80. let až počátku let 90. Proto lze předpokládat, že dobové stáří bude okolo 25 a více let.

  Srbsko dnes má z původních 14 (12+2) letounů dodaných v letech 1987-88 do Jugoslávie následující zbytky:
  - 3 jednomístné MiG-29 (Izdělije 9.12B / Fulcrum A, Jane’s používá nepřesné označení MiG-29B). Jeden letoun má být dlouhodobě odstavený.
  - 1 dvoumístný MiG-29UB Izdělije 9.51 (Fulcrum B).

  Celkem tedy budou mít 10 MiGů-29, z toho 7 jednomístných (ve třech více nebo méně odlišných konfiguracích, hlavně v avionice) a 3 dvoumístné, které ale nemají radar. Tedy pro potřeby PVO budou mít k dispozici 7 strojů. To je minimum minim na jednu dvojici v hotovosti, záložní pár a zbytek bude běžně neletuschopný v plánované a neplánované údržbu. Tedy na žádné vyskakování to není.

  Aby to alespoň chvíli fungovalo, budou muset pořídit s letouny i náhradní díly (včetně komplikací, které způsobí rozdílní konfigurace letounů).

  Poznámka:

  MiG-29 Izdělije 9.12 byla první sériová verze MiGu-29. Verze Izdělije 9.12A byl exportní model pro státy Varšavské smlouvy (neměly například schopnost nosit jadernou pumu, méně módů radaru). Verze Izdělije 9.12B byl exportní model pro státy mimo Varšavskou smlouvu (Indie, Irák, Jugoslávie,…). Měly ještě více ořezaný radar a jiný systém odpovídače vlastní-cizí. Všechny exportní modely měly možnost nosit PLŘS typu R-27RI (jen jednomístné letouny), R-73E a R-60MK.

  Verze Izdělije 9.13 měla vyšší hřbet, ve kterém bylo více paliva, měl větší nosnost výzbroje a má i lepší systém REB s vestavěným radiolokačním (RL) rušičem. Za sovětských časů nebyla tato verze určená na export. Na export byla verze Izdělije 9.13B opět s ořezanou avionikou a bez RL rušiče.

  MiG-29S Izdělije 9.13S byl už MiG-29 1,5. generace s modernizovanou avionikou a rozšířeným sortimentem výzbroje. Pro Rusko jich ale vzniklo málo. Poslední zcela nové v roce 1993, plus nějaké vznikly přestavbou Izdělije 9.13 a některé i přestavbou Izdělije 9.12 (ty pak mají označení 9.12S). Verze na export měla označení MiG-29SE (Izdělije 9.13SE).

  2)
  Co se týče ceny, tak se objevila celá řada protichůdných správ a prohlášení. Jisté je, že 6 MiGů-29 bude darováno. Čtveřice stávajících srbských letounů je také předmětem kontraktu. Srbsko chce také k těmto letounům nakoupit a zaplatit i příslušnou výzbroj.

  Potvrzuji informaci, co publikoval semtam. Podle srbských médií (státní tisková agentura TANJUG) s odvoláním na ministra obrany by oprava a modernizace 6 migů měla stát 185 mil EUR a dojednává se splátkový kalendář na 3 roky (tedy bez úvěru na ruské straně). Je to čistě finanční odložení splátek, nebo se další „opravárenské a modernizační“ práce protáhnou až do 2019 (třeba i stávající čtveřici letounů)?

  Ve hře jsou prý dvě varianty způsobu realizace. V té první by letouny byly přepraveny do Srbska už v březnu 2017 a revize a opravy by ruští experti dělali přímo na místě (opravárenský podnik n letecké základně Batajnica u Bělehradu). Druhá varianta pak počítá s tím, že by stroje dorazily do Srbska až v listopadu 2017, zato už s novými motory a po revizích. Předpokládá se, že letouny by měly zůstat ve službě minimálně 14 let

  Částka 185 mil EUR je skutečně hrozně vysoká, i kdyby šlo o celkem 10 letounů. Nicméně budou tam zřejmě další drahé položky – náhradní díly, asi nové motory, výzbroj, možná standardizace avioniky (zda na úroveň Izd. 9.13S nebo ještě modernější?). Dojde k rozšíření flotily, tedy budou zřejmě potřebovat další pozemní vybavení a kontrolně-měřící techniku. Je otázkou, zda součástí kontraktu je i nějaký výcvik srbského pozemního a letové personálu. Rusové budou asi provádět práce v Srbsku, a tedy pravděpodobně budou muset dodat i přípravky a vybavení pro srbský opravárenský podnik. Rozložení splátek na tři roky také něco přihodí.

  Je zajímavé, že některá ruská média (VZGLJAD) mluví jen o částce 50 mil USD za opravy a modernizace darovaných letounů. Tou už bylo lepší, zejména pokud by v tom bylo zahrnuto u každého letounu – kontrola a opravy draku 25 let starých letounů, palubní systémy včetně složité avioniky, dva nové motory.

  Samozřejmě je nutno počítat s dalšími obchodními triky jako jsou „nechci slevu zadarmo“. Cena darovaného je ve skutečnosti vyúčtována jinde, ale politicky to vypadá skvěle. U nás je to zřejmě případ nákupu čtvrtého letounu CASA C-295M směnou za L-159.

  Další metodou spadající pod nástroje ekonomického nátlaku, které Ruská federace běžně aplikuje u svých tradičních zákazníků, jsou velmi předražené ceny zbrojních zakázek. Tato metody úspěšně funguje u těch, kteří mají buď spoustu nesplacených dluhů u RF (a ta by najednou mohl trvat ne jejich splácení, a jako náhodou Srbsko dluží za plyn a ropu). Nebo tam, kde zákazníci nemají jinou možnost než pokračovat s již zavedenou ruskou technikou, protože změna na jiného dodavatele je nemožná z ekonomických (bylo by to ještě dražší) nebo politických důvodů.

  3)
  Co se týče tanků T-72, tak ruský pramen skutečně píše o verzi T-72S. Což by mohlo být označení pro T-72M1M (Objekt 172M-E7/E8), neboli upgrade exportní verzi T-72M1 (Objekt 172M-E5/E6). Případně by mohlo jít o zjednodušený T-72S1 (Objekt 172M-E9) kdysi vyráběný pro Irán.

  Pokud jsem dobře pochopil produkční historii jugoslávských tanků T-84, tak do jejich výroby byly zapojeny podniky z celé bývalé Jugoslávie. Po jejím rozvratu v první polovině 90. let a zániku řady těchto firem, předpokládám, že poté již žádné zcela nové tanky řady T-84 nebyly vyrobeny a dnes už musí být velký problém udržovat v původní konfigurace v provozu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:51 25.12.2016

  Sokrates

  Zkusil jsem zjistit něco víc o daru 29.
  Tohle včera psali srbské noviny: Modernizace se bude týkat jak 6 MIGů z Ruska, tak stávajících 4 srbských. Dohromady za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Zkusil jsem zjistit něco víc o daru 29.
  Tohle včera psali srbské noviny: Modernizace se bude týkat jak 6 MIGů z Ruska, tak stávajících 4 srbských. Dohromady za modernizaci 10 MIGů by měli zaplatit 185 mil.eur

  http://iskra.co/srbija/beograd...

  Je vidět, že zprávy o tomto kontraktu se různí. Přesnější údaje se ukážou asi až v průběhu roku 2017.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:02 25.12.2016

  Nemyslím si že by Srbové vyhodily za modernizaci starých Mig-29 tolik kolik by je stál nákup nových Mig-29 SMT,které by byly po taktické a technické stránce mnohem lepší.Zase tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím si že by Srbové vyhodily za modernizaci starých Mig-29 tolik kolik by je stál nákup nových Mig-29 SMT,které by byly po taktické a technické stránce mnohem lepší.Zase tam nebudou padlí na hlavu.Možná půjde spíš o GO a mírnou modernizaci,za nevelký peníz,prostě zalepení současných problémů do doby než se najdou finance na nové stroje.Aby si Srbové udrželi nějaké stíhací piloty jakš takš v kondici než bude na nová letadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  11:59 25.12.2016

  Dusan: Vy jste pěkně naivníaž to bolí. Ty čistky dělala UCK financovaná NATO a pak se to svádělo na Srby. Taky to byl dobrý biznis. Spousta zahraničních a amerických firem se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: Vy jste pěkně naivníaž to bolí. Ty čistky dělala UCK financovaná NATO a pak se to svádělo na Srby. Taky to byl dobrý biznis. Spousta zahraničních a amerických firem se zdarma dostala v Kosově a Srbsku k obrovskému majetku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  11:22 25.12.2016

  semtam: neviem nakoľko sú informácie z Janes presné, ale podľa nich by Srbi mali dostať jeden MiG-29A (9.12), tri MiG-29S (9.13) a dva cvičné MiG-29UB (9.51), ktoré sú bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: neviem nakoľko sú informácie z Janes presné, ale podľa nich by Srbi mali dostať jeden MiG-29A (9.12), tri MiG-29S (9.13) a dva cvičné MiG-29UB (9.51), ktoré sú bez rádiolokátora. Čiže na BVR môžeš rátať len so štyrmi strojmi.
  Jednotková cena modernizácie starého Migu bude 30-38 mil. eur, čo je už suma za ktorú približne ruské letectvo nakupovalo nové MiG-29SMT.
  Táto cena by mi prišla prehnaná ešte aj keby tam nainštalovali AESA rádiolokátor, ale obávam sa, že Srbi dostanú Žuk-ME, podobne ako to bolo v prípade sýrskych Migov. Mimochodom, do sýrskych 29-tok boli integrované aj riadené bomby KAB-500. Ak by sa výzbroj srbských Mig-29 rozšírila ešte o túto výzbroj dávalo by to väčší význam.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:33 25.12.2016

  hurvo

  Srbové nezaplatí za stroje nic, zaplatí jen dílčí modernizaci. Což je naprosté nic s pořízením nových strojů či dokonce pořízením jiného typu stroje a budováním nového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo

  Srbové nezaplatí za stroje nic, zaplatí jen dílčí modernizaci. Což je naprosté nic s pořízením nových strojů či dokonce pořízením jiného typu stroje a budováním nového zázemí.
  Co by ho sundalo z oblohy záleží na pilotovy o situaci. Jinak Lancer, Alca jsou o řád níže než lehce modernizovaný MIG-29. JF-17 je nové letadlo. Tam vzhledem k vybavení by to mohlo být srovnatelné. Záleží na radaru a opět kvalitě pilota.

  Provoz MIG-29 je sice dražší, ale očividně ne natolik, aby se ho letectva co ho vlastní zbavovala. Polsko třeba své MIGy nadále provozuje a v minulosti je dokonce získalo od Německa. Slovensko sice získalo MIGy v rámci splácení ruského dluhu, ale neprovozuschopnost je následek škrtů obraného rozpočtu SR než nákladnost MIGu-29. Slovensko není natolik chudá země, aby nedokázala provozovat MIG-29 když ho dokáží provozovat mnohé země třetího světa.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  10:18 25.12.2016

  pretoze srbsko zaplati extremne vela za nic. Mig je krasne lietadlo, ale z oblohy by ho zmietla hadam este aj alca, mig-21 lancer alebo JF-17. Tie styri migy si srbi zachranili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pretoze srbsko zaplati extremne vela za nic. Mig je krasne lietadlo, ale z oblohy by ho zmietla hadam este aj alca, mig-21 lancer alebo JF-17. Tie styri migy si srbi zachranili pocas naletov nie preto ze by to boli dobre stihace, ale preto ze ich sikovne schovali, a nevytiahli cumak z podzemia. A ako bonus k tomu je prevadzka migov 29 neumerne draha.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:12 25.12.2016

  oprava:
  Pokud Srbsko obdrží iz.9.13 tak bude jisté, že tyto letouny budou sloužit v Srbsku značnou dobu.

  oprava:
  Pokud Srbsko obdrží iz.9.13 tak bude jisté, že tyto letouny budou sloužit v Srbsku značnou dobu.

 • semtam
  10:10 25.12.2016

  Sokrates

  Osobně bych si typnul, že Srbsko obdrží MIG-29S (iz.9.13). U této verze se již nabízí slušný modernizační potenciál. Pokud Srbsko obdrží iz.9.12 tak bude jisté, že tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates

  Osobně bych si typnul, že Srbsko obdrží MIG-29S (iz.9.13). U této verze se již nabízí slušný modernizační potenciál. Pokud Srbsko obdrží iz.9.12 tak bude jisté, že tyto letouny budou sloužit v Srbsku značnou dobu. Jestli obdrží iz.9.12 tak to bude znamenat, že je budou používat jen na přechodnou dobu.

  hurvo

  Proč by mělo Srbsko MIGů litovat, takto jim vytáhli trn z paty.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  09:52 25.12.2016

  Dusan: zjavne srbsko a keď sme pri tomto ani slovensko si nerobí nejaké starosti s vývozom zbraní, keďže zas a znova sa objavujú zbrane a munícia ex jugo a ex czk v rukách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: zjavne srbsko a keď sme pri tomto ani slovensko si nerobí nejaké starosti s vývozom zbraní, keďže zas a znova sa objavujú zbrane a munícia ex jugo a ex czk v rukách islamského štátu, v syrii je najrozšírenejšia ex jugo pt raketa a ex czk pechotna munícia, viď skandal so slovinskými raketami údajne zničenými v novakoch. Alebo gradmi v lybii s výrobnou značkou wxh ale novsou seriou ako bola dodávaná kadafimu.

  Migy pre srbov - sami nevedia so si uviazali na krk, teda ak naozaj neskončia v tretej krajine.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  08:35 25.12.2016

  Marthy: Modernizácia starých Migov na štandard SMT (izdelje 9.19R) nie je možná. Ak sa nemýlim, tak Rusi nad tým v 90. rokoch 20. storočia uvažovali a chceli takto zmodernizovať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Modernizácia starých Migov na štandard SMT (izdelje 9.19R) nie je možná. Ak sa nemýlim, tak Rusi nad tým v 90. rokoch 20. storočia uvažovali a chceli takto zmodernizovať všetky MiG-29, ale nakoniec od toho upustili. To, čo dnes majú vo vzdušných silách, sú novo vyrobené stroje (28 pôvodne pre Alžírsko a cca 4 zo 16 objednaných priamo pre VKS).
  Podľa toho, čo som sa dočítal, tak modernizácia by mala zahŕňať len nový rádiolokátor a integráciu rakiet RVV-AE. Súčasťou "balíčka" by mala byť aj výzbroj a náhradné diely na 3-5 rokov dopredu. V porovnaní so súčasným stavom srbského letectva dôjde samozrejme k výraznému kvantitatívnemu a kvalitatívnemu posunu ich vzdušných síl. Môj osobný názor ale je, že táto modernizácia je na dnešnú dobu už nedostačujúca a bude stáť Srbov príliš veľa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  07:21 25.12.2016

  Todomatch
  "Jen další kamínek do mozaiky ruského obkličování NATO........"
  S takovým postižením musíš být jistě na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny ve "vypolstrované ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch
  "Jen další kamínek do mozaiky ruského obkličování NATO........"
  S takovým postižením musíš být jistě na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny ve "vypolstrované cele"......to i tam jste dostali Vánoční vycházku?
  Určitě vám ale dali sebou krabici prášků a ty jako extra trouba je nebereš a už začínáš vyšilovat.
  Radím ti dobře.......raději se tam rychle vrať, než něco vyvedeš. Pak tě budou muset uklidňovat studenou vodou a budeš zase brečet, znáš se :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  22:54 24.12.2016

  Oni snad Rusove rusi nejake vojenske muzeum ?

  Oni snad Rusove rusi nejake vojenske muzeum ?

 • dusan
  21:09 24.12.2016

  ujo Marek

  Rusko si určite robí menej starostí komu dodáva zbrane ako Srbsko ... čím menší štát .. tým musí viac na to aspoň oficiálne dávať pozor.

  ujo Marek

  Rusko si určite robí menej starostí komu dodáva zbrane ako Srbsko ... čím menší štát .. tým musí viac na to aspoň oficiálne dávať pozor.

 • ujo Marek
  20:47 24.12.2016

  a nie je tu možnosť, že tá technika nakoniec ani neskončí v Srbskej armáde, ale pekne potichu skončí v nejakej rozvojovej krajine typu Mjanmarsko, kde si Rusko oficiálne nemôže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a nie je tu možnosť, že tá technika nakoniec ani neskončí v Srbskej armáde, ale pekne potichu skončí v nejakej rozvojovej krajine typu Mjanmarsko, kde si Rusko oficiálne nemôže dovoliť vyvážať techniku, ale Srbsko áno?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:57 24.12.2016

  Veselé Vánoce.

  Veselé Vánoce.

 • Todomatch
  16:21 24.12.2016

  Tesil – hackerské útoky a dezinformační kampaně jsou v dnešní době snadná věc, pokus zavraždit premiéra Černé Hory a vyvolat státní převrat je nesrovnatelně náročnější a to už taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil – hackerské útoky a dezinformační kampaně jsou v dnešní době snadná věc, pokus zavraždit premiéra Černé Hory a vyvolat státní převrat je nesrovnatelně náročnější a to už taky Moskva ani s pomocí Srbska nezvládla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  16:19 24.12.2016

  Marthy - Srbsko nezačně frontální útok na NATO, ale Rusko začne destablizovat Srbsko. Tedy začne - ono už dávno začalo. A nejen Srbsko.

  Marthy - Srbsko nezačně frontální útok na NATO, ale Rusko začne destablizovat Srbsko. Tedy začne - ono už dávno začalo. A nejen Srbsko.

 • Todomatch
  16:18 24.12.2016

  A co je na tom těžkého Tesile? To dnes zvládne víceméně každý křivácký režim včetně Severní Koreje. Proč by to nedokázalo Rusko? Brexit a volby v USA byly ovlivněny klasickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A co je na tom těžkého Tesile? To dnes zvládne víceméně každý křivácký režim včetně Severní Koreje. Proč by to nedokázalo Rusko? Brexit a volby v USA byly ovlivněny klasickou vlivovou akcí, pouze zproduktivněnou pomocí internetu. Dřív - v éře SSSR - muselo KGB své klamné informace šířit složitě. Nejprve svou dezinformaci otiskli například v malých regionálních novinách v Indii. Odtud to převzal větší regionální deník, pak listy s celostátní působností a následně indická televize, pak se zpožděním média sousedních zemí a následně světové agentury. Trvalo to týdny a měsíce a bylo to nákladné. Dnes prostřednictvím sociálních sítí je to v sekundě a všelijací Tesilové, Marthyové a další ruské bludy okamžitě šíří dál. No a pak už nějaký Superme běží s brokovnicí zkontrolovat pizzerii ve Washingtonu, zda tam Clintonová nepořádá pedofilní orgie. Díky lidem jako vy a s využitím nejmodernějších informačních technologiím, které daly USA bezplatně světu to zvládne Ivan levou zadní.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:01 24.12.2016

  Rase:
  až na to, že Chorvati jsou v NATO. Válka mezi Srby a Chorvaty by měla dopad i na Nás a Rusko.
  Toho jsem si vědom a proto píšu, je to jen politické gesto. Nepředpokládám, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  až na to, že Chorvati jsou v NATO. Válka mezi Srby a Chorvaty by měla dopad i na Nás a Rusko.
  Toho jsem si vědom a proto píšu, je to jen politické gesto. Nepředpokládám, že by Chorvatsko zaútočilo na Srbsko a ani naopak. Za Chorvaty by se při útoku NATO nepostavilo Srbové by byli blázni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  14:33 24.12.2016

  Nestačím se divit, co vše ti Rusové stihnou.Brexit,volby v USA,destabilizace Balkánu,Ukrajina,budoucí volby ve Francii, Sýrie,atentáty atd.To už je solidní paranoia.

  Nestačím se divit, co vše ti Rusové stihnou.Brexit,volby v USA,destabilizace Balkánu,Ukrajina,budoucí volby ve Francii, Sýrie,atentáty atd.To už je solidní paranoia.

 • Marthy
  13:59 24.12.2016

  Todomach-jj,tak to určitě bude.A frontální útok na NATO začne Srbsko se svými šesti Migy 29 a 30 T-72. :D

  Todomach-jj,tak to určitě bude.A frontální útok na NATO začne Srbsko se svými šesti Migy 29 a 30 T-72. :D

 • Todomatch
  13:46 24.12.2016

  Jen další kamínek do mozaiky ruského obkličování NATO, zvyšování napětí a destabilizace Balkánu. Chystá Putin další Ukrajinu? Srbsko směřuje do EU - je kandidátem na členství od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen další kamínek do mozaiky ruského obkličování NATO, zvyšování napětí a destabilizace Balkánu. Chystá Putin další Ukrajinu? Srbsko směřuje do EU - je kandidátem na členství od roku 2012. Případné členství v NATO sice není na pořadu dne - přesto Putin již v roce 2011 při návštěvě Srbska deklaroval odpor k tomu, aby se Srbsko stalo členem Aliance. A nezůstává jen u prohlášení! Rusko začíná být hysterické. Například letos v říjnu Moskva spolu se Srby plánovala vraždu premiéra Černé Hory, neboť tato země obdržela pozvánu pro členství v NATO. Ruské komando tvořené částečně hrdlořezy bojující na Východě Ukrajiny a částečně srbskými bandity z éry balkánských válek včetně někdejšího šéfa srbských zvláštních policejních sil najalo profesionálního odstřelovače na likvidaci černohorského premiéra a následně plánovalo převzít moc v zemi. Moskva chtěla akci provést letos během říjnových voleb. Moskvou vyslané komando včetně ruských operativců bylo zatčeno a deportováno. Vlastní operaci mělo provést několik desítek bojovníků a v průběhu akce mělo do Černé Hory proniknou dalších cca 500 lidí za účelem vyvolávání násilností, podobně jako na Krymu či Ukrajině. Informace o této akci pronikli na veřejnost teprve v listopadu a vše se v tichosti tutlá. Rusko samozřejmě vše popírá, ale pokud si uvědomíme že i kvůli debilním olympijským medailím tato země neváhá rozjet podvody řízené ruskou tajnou službou, můžou vykládat, co chtějí.

  Letmé info:

  http://1url.cz/dtBxo...

  http://1url.cz/ttBxN...

  http://1url.cz/ktBxH...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:27 24.12.2016

  Jura.danajský dar?Proč?Ve článku čtu že dostanou darem 6 Mig-29 a tanky T-72,a na oplátku Srbsko nechá opravit svou Ruskou a Sovětskou techniku zčásti Ruskými firmami.Co je na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura.danajský dar?Proč?Ve článku čtu že dostanou darem 6 Mig-29 a tanky T-72,a na oplátku Srbsko nechá opravit svou Ruskou a Sovětskou techniku zčásti Ruskými firmami.Co je na tom špatného?Srbsko má stejně většinu techniky z Ruska,opravit(modernizovat ji potřebují,a největší zkušenosti s touhle technikou mají stejně Rusové.Tak či tak by se na opravě/modernizaci stejně podílely.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:30 24.12.2016

  Taky bych čekal, že Srbové se budou snažit spíš od Ruska levně získat pořádné PVO. Byť vyvíjejí i vlastní PVO systémy, patrně nemají finance na jejich nákup. Ve stavu, kdy nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky bych čekal, že Srbové se budou snažit spíš od Ruska levně získat pořádné PVO. Byť vyvíjejí i vlastní PVO systémy, patrně nemají finance na jejich nákup. Ve stavu, kdy nejsou finance, je zkrátka letectvo luxus a vycucnou velkou část financí z rozpočtu (i jen údržba a provoz), což je pěkně vidět i u menších letectev jako je naše, slovenské, rakouské atd. Chorvatům se sice můžeme smát za jejich MiGy 21, ale co se týče pozemní armády, vrtulníků tak jsou na tom velice slušně + provozují námořnictvo (!)
  Poměrně dost exjugoslávské techniky, do roku 2017 mají provozovat 48 tanků M-84A5, ale mají i 126 Patrií AMV, různá technika z přebytků USA (vrtulníky a MRAPy) nebo Bundeswehru (15 PzH2000). Čekal bych tedy, že se Srbové zaměří na pozemní síly podobně a vzduch nechají na PVO (a budou v defensivě). Takhle by jim to finančně asi vyšlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:23 24.12.2016

  Jura99

  O jaké verze jde či nejde si musíme ještě počkat. I kdyby šlo o jedny z prvních verzí, tak tyto letadla poslouží k ochraně vzdušného prostoru lépe než nic. Pokud to budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  O jaké verze jde či nejde si musíme ještě počkat. I kdyby šlo o jedny z prvních verzí, tak tyto letadla poslouží k ochraně vzdušného prostoru lépe než nic. Pokud to budou opravdu staré verze, tak Srbsku poslouží k oddálení nákupu nových letadel a tím pádem bude mít Srbsko víc času sehnat si na nákup nových letounů odpovídající částku.

  Ve válce v 99. si srbské 29 nemohly škrtnout, některé šli do vzduchu dokonce bez radaru. Inu sankce a válka v Jugo k funkčnosti letectva moc nepřidaj. A mnohé z 29 byli zničeny na zemi.

  Danajský dar to rozhodně není, kdo komu jen tak daruje olétaná letadla. Rumunsko kupuje staré F-16 a to nemá ani zázemí a zkušenosti. USA má starých F-16 kopec a když jsme my vybírali nové nadzvuky, tak nám nabízeli za poměrně těžkej dolar uloženky z Mohavské pouště.

  Státy jako Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko či pobaltské země mají letectvo v katastrofálním stavu. USA by mohlo když už straší zhoršenou bezpečností v Evropě pár desítek nevyužitých F-16 také darovat klidně za modernizaci provedenou v USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:08 24.12.2016

  MRase
  Na armádu treba peniaze, peniaze a peniaze ...

  O tých MiG-och 29M2 už snívajú v Srbsku dlho ... ale problém je v prvej vete.

  Nevidím to ako "win-win".

  Aj na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MRase
  Na armádu treba peniaze, peniaze a peniaze ...

  O tých MiG-och 29M2 už snívajú v Srbsku dlho ... ale problém je v prvej vete.

  Nevidím to ako "win-win".

  Aj na Slovensku sme snívali v minulosti naivné sny o mohutnom prezbrojení letectva (okrem realizovanej dodávky 14 ks MiG-ov 29, boli v hre i dodávky strojov Su-39 a vrtuľníkov Ka-50). A skončilo to neslávne tak, že neboli peniaze na nič ... ani na prevádzku, ani na údržbu ... a technika sa masívne vyraďovala i s časťou MiG-ov 29.

  Srbsko by malo skôr riešiť iné problémy a nesnažiť sa o zbytočné preteky v zbrojení s Chorvátskom. Je trochu komické aký obrovský význam tejto dodávke v Srbsku prikladajú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:03 24.12.2016

  Danajsky dar. Srbove to meli pohorsene odmitnout. Ty darky jsou bez vyjimky stary srot, Mig29 je provozne narocny, drahy a nejspis pujde o prvni verze, tedy opet stary srot a bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danajsky dar. Srbove to meli pohorsene odmitnout. Ty darky jsou bez vyjimky stary srot, Mig29 je provozne narocny, drahy a nejspis pujde o prvni verze, tedy opet stary srot a bez sance na uplatneni, tedy vyhozene penize. Dobre to ilustruje fakt, ze v dobe valky si srbske mig29 ani neskrtly a z 20ks prezily jen 4. K obrane (proti komu?) se Srbum hodi PLŘS, vsak s nimi par americkych stroju sundali, vc. F117. Rusove by se za takove "dary" meli stydet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:58 24.12.2016

  stronger.p:
  až na to, že Chorvati jsou v NATO. Válka mezi Srby a Chorvaty by měla dopad i na Nás a Rusko.
  Kreml není dobročinná organizace, nic nedávají "zadarmo". Srbové tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  až na to, že Chorvati jsou v NATO. Válka mezi Srby a Chorvaty by měla dopad i na Nás a Rusko.
  Kreml není dobročinná organizace, nic nedávají "zadarmo". Srbové tu modernizaci "přeplatí", jen asi ne tolik, kolik by stálo pořízení nových MiGů a stroje budou mít prakticky hned (potřebují je). Rusové za to budou mít kladné body jak doma tak v Srbsku, u MiGu budou mít zakázku a práci (oproti Suchojovi moc zakázek nemají). Navíc se tím posílí závislost Srbska na náhradních dílech z Ruska. Posílí se tak obranné vazby. Prostě politika a je to promyšlený krok. Rozhodně to nebyl dárek.
  Srbové asi namítali že je to moc drahé, tak jim rusové šoupli i tu pozemní techniku jako "držhubné". Rusové jí mají dost a Srbové mají víc techniky na sklad win win situace :D
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  10:39 24.12.2016

  Z mého pohledu je to zas politické gesto. Pokud "zbrojí" proti Chorvatsku, tak proti chorvatským MiG 21 jakkoli modernizovaným bude MiG 29 silný protivník. A z ruské strany vzkaz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z mého pohledu je to zas politické gesto. Pokud "zbrojí" proti Chorvatsku, tak proti chorvatským MiG 21 jakkoli modernizovaným bude MiG 29 silný protivník. A z ruské strany vzkaz do Srbska, tenkrát jsme pomoci nemohli, dnes se za vás v případě "problémů" postavíme víc než za Asada.
  Nevím jak dalece lze některou "pomoc" "zkanibalizovat" na náhradní díly atp., ale určitě ten "dar" má pro Srby smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:29 24.12.2016

  "29" mohou provozovat okamžitě, protože jsou na ně vybaveni a proškoleni. Na nic jiného nemají peníze nebo spíše nic jiného nechtějí. Je otázkou jestli do budoucna nepočítají s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "29" mohou provozovat okamžitě, protože jsou na ně vybaveni a proškoleni. Na nic jiného nemají peníze nebo spíše nic jiného nechtějí. Je otázkou jestli do budoucna nepočítají s jiným typem (Gripen E, J-31)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:21 24.12.2016

  Rase

  Suchoj určitě není pro Srbsko vhodná volba. S pořízením Suchoje by museli měnit i zázemí, což není zrovna levná záležitost. Na MIG-29 mají zázemí, znají ho a mají i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Suchoj určitě není pro Srbsko vhodná volba. S pořízením Suchoje by museli měnit i zázemí, což není zrovna levná záležitost. Na MIG-29 mají zázemí, znají ho a mají i zkušenosti. V různých zprávách o tomto daru docela prosakuje, že Srbsko zaplatí jen modernizaci letadel. Jak rozsáhlou je opět otázka a také o jaký typ MIG-29 vlastně jde.

  J-22 Orao se již 25 let nevyrábí a nejspíš mít nástupce ani nebude.

  T-72 a BRDM-2 pro Srbsko opravdu nemají moc velké využití, spíš poslouží k prodeji do třetí země a Srbsko za ně dostane zaplaceno.

  Jinak pro Srbsko by byla asi nejlepší volba MIG-35. Jenže pokud nemají peníze, tak dar starších 29 je lepší než nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:57 24.12.2016

  Nevyšlo by pro Srby lépe, pokud by si koupili nové MiG-29M2 ? přeci jen T-72 a BRDM jsou momentálně pro Srby šrot tak nemají smysl ani jako bonus. Navíc předpokládám, že mají zájem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevyšlo by pro Srby lépe, pokud by si koupili nové MiG-29M2 ? přeci jen T-72 a BRDM jsou momentálně pro Srby šrot tak nemají smysl ani jako bonus. Navíc předpokládám, že mají zájem o MiGy jenom z důvodu, že už je provozují. Přeci jen, když budu vycházet z prodejů letounů, tak by byla logičtější volba Suchoje. Je i dost velká škoda, že se nesnaží dál rozpracovat letoun J-22 Orao, který by mohl být zajimavou obdobou JF-17. Kdyby to měl být vyrovnaný obchod, tak by rusové koupili pár nových J-22 od Srbů - oplátkou za ty Migy...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:38 24.12.2016

  Wenet01


  Ja Vás plne chápem, že je najlepšie stanoviť nejakú jednoznačnú hranicu pre zásah - t.j. súhlas OSN.

  Ale otázka .... ak sa bude v krajine, či krajinách xy-vraždiť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01


  Ja Vás plne chápem, že je najlepšie stanoviť nejakú jednoznačnú hranicu pre zásah - t.j. súhlas OSN.

  Ale otázka .... ak sa bude v krajine, či krajinách xy-vraždiť masovo ... a masovo k nám budú utekať zúfalí utečenci ... tak si povieme ... nuž čo ...OSN sa nevie dohodnúť, tak s tým nenarobíme nič ... a budeme sa na to len pozerať a "dodržiavať medzinárodné právo" ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  09:03 24.12.2016

  Ještě dodám...a nikdo by nevěděl co je vlastně pravda...Rusové by lhali, Ukrajinci by lhali, západ by lhal. TV zpravodajství by se lišilo dle přání...jedno jen z Kyjeva, další jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě dodám...a nikdo by nevěděl co je vlastně pravda...Rusové by lhali, Ukrajinci by lhali, západ by lhal. TV zpravodajství by se lišilo dle přání...jedno jen z Kyjeva, další jen z Donbasu, mrtví separatisté z kalachem byse převlékali do civilu a natáčeli...atd. atd. Prostě nic nového pod sluncem a proto jednoznačná agrese, cokoli bez mandátu
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  08:58 24.12.2016

  A nejhorší byli Iráčtí vojáci rozbíjející inkubátory, že?...Více ke srovnání s Makedonií není asi co dodat...totožní teroristé, totožný státní postup, jiná velmocenská politika. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A nejhorší byli Iráčtí vojáci rozbíjející inkubátory, že?...Více ke srovnání s Makedonií není asi co dodat...totožní teroristé, totožný státní postup, jiná velmocenská politika.
  Kosovo je dnes již prakticky etnicky vyčištěné a stafáž k tomu dělalo NATO - jednoduchý a smutný fakt... Ohledně Srbských dětí se tu nedojímám, nehodlám se specializovat a zabřednout do nekonečných debat jestli je etnická čistka v Bosně zvěrstvo a etnická čistka s Srbské Krajině v pořádku na posuzování zla dle toho kdo ho zrovna vytváří, co je lidský štít a co rukojmí tu jsou specialisté jiní. Pomocí těch dětí, poukazuji na fakt, že západní státy účastnící se té akce mají prostě proti Rusku horší pozici v rámci veřejného mínění - což je logické. Ohledně OSN, kdokoli se ohání nějakým mezinárodním právem, měl by vědět, že útočné války měly být těžší právě tím, že rada bezpečnosti je složená tak jak je složená - pokud se domluví jinak antagonistické velmoci na akci, ta je bezpochyby ku prospěchu lidstva. Nevím jak milujete historii, ale zabřednout do důvodů k válce??? To jako vážně? Etnické čistky, vysílačka v Gliwicích, Tonkinský incident, Česká zvěrstva v sudetech...skoro se ani nechce přestat...právě proto má akci schvalovat OSN, je to těžkopádné, složité, ale nic lepšího nikdo nevymyslel a bombardování a parcelování cizích zemí je jednoznačná agrese. Pokud by RF zvolilo stejný postup, tak po vytvoření mohutné mezinárodní koalice s Kubou a Běloruskem a dvouměsíčním bombardování Kyjeva, by Ukrajinské bojůvky musely vyklidit Krym i Donbas, které by vyhlásily samostatnost. My bychom tady žvanili o agresi, a Ruský svět plnil mediální scénu šťastnými osvobozenými a ukazoval hroby těch, které Ukrajinci zmasakrovali...právě proto, je tu OSN a ačkoliv chápu, že si velmoc udělá vždy co chce, tak v případě jejího obejití, nepoužívám výrazů jako je mezinárodní právo...
  A mimochodem, RF by jistě vstup Srbska do EU podpořilo...proč taky ne, je to logické diplomatické vítězství, mít co nejvíce spojenců uvnitř. EU však není co bývalo a bude to čím dál víc jedno, kdo tam je a kdo není. A vstup do NATO je z hlediska Srbska nepravděpodobný...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:46 24.12.2016

  krasne a dojimavo tu rozpravate ako sa srbske deti museli budit pri zvukoch leteckeho bombardovania. Kosovske, chorvatske ci slovinske deti preco nespominate?

  Cesi i Slovaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  krasne a dojimavo tu rozpravate ako sa srbske deti museli budit pri zvukoch leteckeho bombardovania. Kosovske, chorvatske ci slovinske deti preco nespominate?

  Cesi i Slovaci maju k Srbom velmi blizko. Sam mam kazdy rok Srbov na navsteve, ale faktom je, ze od nich odisiel kazdy jeden stat s ktorym tvorili Juhoslaviu a armadu ci hrubu silu pouzivali ako prvy Srbi. Vzhladom na vznik CSR je minimalne divne ked tu cech ci slovak obhajuje dalsi zalar narodov.

  A porovnanie s Macedonskom kriva tiez na obe nohy. Keby Srbi tak ako Macedonci zasahovali proti UCK (a ze to boli teroristi by nespochybnil nik kym ich nelegitimizovala prave SRbska cinost) a nepokusali sa Kosovo etnicky vycistit tak je este stale sucastou Srbska.

  A aby nedoslo k omylu. Nesuhlasim s vytvorenim samostatneho Kosova a bola to obrovska chyba. Albanci mali vlastny stat takze hovorit o nejakom prave na sebaurcenie je osemetne. Kosovo malo minimalne formalne zostat sucastou Srbska i ked by de fact bolo samostatne a usetrilo by to nejake problemy do buducna. Napr aj tie s Krymom.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  02:40 24.12.2016

  Wenet: lepsie by som to nenapisal.. Do Srbska tiez chodim 2x rocne, potvrdzujem.
  A rovnako som sa pred mladymi srbmi co prisli ku nam cez Erazmus hanbil ako pes, ked mi rozpravali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet: lepsie by som to nenapisal.. Do Srbska tiez chodim 2x rocne, potvrdzujem.
  A rovnako som sa pred mladymi srbmi co prisli ku nam cez Erazmus hanbil ako pes, ked mi rozpravali ako travili detstvo pri sirenach leteckych utokov NATO. A my sme za to priamo zodpovedni.. Neprial by som to ziadnemu z nasich deti.
  Obratenie sa na rusku techniku je logicke. Uz tu boli pripady ked zapadna technika pri obrade voci utoku zapadnou technikou zazracne prestala fungovat. Srbi nemaju ani naznak dovodu zapadu doverovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:14 23.12.2016

  Marthy
  Ani ruské kura zdarma nehrabe : )

  Tu je evidentné, že cena môže byť poriadne vysoká ... jednoducho Rusko evidentne a nezakryto chce blokovať vstup Srbska do NATO i EÚ. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy
  Ani ruské kura zdarma nehrabe : )

  Tu je evidentné, že cena môže byť poriadne vysoká ... jednoducho Rusko evidentne a nezakryto chce blokovať vstup Srbska do NATO i EÚ.

  Pokým NATO je určite tak či tak otázkou dlhšieho času ... tak integrácia do EÚ je pre Srbsko životne dôležitá. Legislatíve a normám EÚ sa prispôsobujú i také štáty ako Švajčiarsko ... lebo to je pre nich ekonomická nevyhnutnosť. A pre maličká Srbsko je spolupráca zásadná. I pri najlepšej vôli Rusko ani sčasti nemôže nahradiť ekonomickú silu a väzby na EÚ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:02 23.12.2016

  Však ty Migy dostanou zdarma a budou modernizované,hádám že na verzi SMT nebo podobně.Srbové zaplatí jen tu modernizaci.

  Však ty Migy dostanou zdarma a budou modernizované,hádám že na verzi SMT nebo podobně.Srbové zaplatí jen tu modernizaci.

 • Sokrates
  22:55 23.12.2016

  dusan, Marthy:
  Z ekonomického hľadiska mi to práve nepripadá príliš rozumné, keďže jednotková cena starého Migu bude 30-38 mil. eur.
  Z pohľadu logistiky by bolo samozrejme lepšie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan, Marthy:
  Z ekonomického hľadiska mi to práve nepripadá príliš rozumné, keďže jednotková cena starého Migu bude 30-38 mil. eur.
  Z pohľadu logistiky by bolo samozrejme lepšie prejsť na MiG-29SMT alebo MiG-35 (ak má Srbsko pár rokov času a počká si). Len v prípade oboch konkurentov mi Suchoj príde o dosť perspektívnejší.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:53 23.12.2016

  Wenet01
  Súhlasím s tým, že ideálne by bolo, keby sa všetky sporné veci na medzinárodnej úrovni riešili na pôde OSN ... ale to je jednoducho utópia.
  Stačí sa pozrieť na MH-17, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01
  Súhlasím s tým, že ideálne by bolo, keby sa všetky sporné veci na medzinárodnej úrovni riešili na pôde OSN ... ale to je jednoducho utópia.
  Stačí sa pozrieť na MH-17, to isté Rusko čo neustále volá po "schválení OSN" je zrazu proti - lebo mu to nevyhovuje. Ti isté platí i pre iných. Jednoducho súlad ja takmer nemožný .. a keby bol, tak stáli členovia OSN ani nepotrebujú OSN.
  Samozrejme, že nik nepovie, že zaútočil na niekoho zo zištných dôvodov, každý sa v postate len "bráni" : ) ... dokonca i Hitler "dokazoval", že vlastne nelikviduje Židov, ale "zachraňuje" Nemcov.
  Kosovo a Irak sú vďačnými "inšpiráciami" pre iných. Je to tak, bez diskusie.
  Ale čo sa týka organizovaného zločinu ... tak tu musím s veľkou ľútosťou konštatovať, že v porovnaní so Slovenskom na tom nie je Kosovo vôbec tak zle .. resp. my nie sme na tom lepšie ... to jednoducho so zúfalým faktom, že za 24 rokov samostatného Slovenska sme tu právoplatne neodsúdili žiadneho vyššie postaveného politika za kurupciu, môžem pri tému "zločineckého" Kosova, ako Slovák len tíško a zúfalo šúchať nohami ...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:39 23.12.2016

  Otázku historických nárokov nemá vôbec cenu riešiť, keďže v čase, keď bolo Kosovo centrom stredovekého srbského štátu sa na Krym mohol dostať Rus, alebo Ukrajinec najskôr ako otrok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázku historických nárokov nemá vôbec cenu riešiť, keďže v čase, keď bolo Kosovo centrom stredovekého srbského štátu sa na Krym mohol dostať Rus, alebo Ukrajinec najskôr ako otrok zajatý počas nejakého tatárskeho nájazdu. A pred 1300 rokmi v dnešnom Turecku ešte takmer nikto o nejakých Turkoch nepočul :D
  Beztak si každý vyberie práve to obdobie, ktoré mu najviac vyhovuje, ignorujúc všetko ostatné ...

  K článku: Tak jasné, Rusi z prebytkov rýchlo poskladajú nejaké Mig-29 a potom budú ryžovať na ich modernizácii a údržbe, rovnako ako v prípade slovenských deblokácií ruského dlhu. S tankmi to bude podobne. Srbi to radšej zacvakaju, aby bolo menej kriku (prípadne niekoho nenapadlo skúšať nejaký puč alebo tak), keď urobia pre zmenu krok smerom k Západu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:36 23.12.2016

  Tie tanky "T-72S" budú zrejme s malým "s" ... t.j. nepresný preklad množného čísla z angličtiny.

  Keďže by mali byť z rezervy, tak by malo ísť zrejme o tanky T-72B (T-72A by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tie tanky "T-72S" budú zrejme s malým "s" ... t.j. nepresný preklad množného čísla z angličtiny.

  Keďže by mali byť z rezervy, tak by malo ísť zrejme o tanky T-72B (T-72A by nedávalo už vôbec žiadny zmysel) a to s najväčšou pravdepodobnosťou o T-72B, resp. o T-72B1 s dynamickou ochranou Kontakt-1, možno modernizované T-72B, vzor 1989 (T-72BM) s dynamickou ochranou Kontakt-5 ... uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:36 23.12.2016

  Z hlediska mezinárodního práva, které jste zmínil..není co řešit - agrese bez mandátu OSN. Etnické čistky, chemické zbraně...klasika...naštěstí dnes nemusíme řešit kdo si začal a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z hlediska mezinárodního práva, které jste zmínil..není co řešit - agrese bez mandátu OSN. Etnické čistky, chemické zbraně...klasika...naštěstí dnes nemusíme řešit kdo si začal a obhajovat výmluvy k válce. To, že si část NATO umí důvod vymyslet (pro věřicí to mohu zjemnit, na naivně uvěřit nepravdě) nás dost jasně poučila nedávná historie, že některým členům poněkud trvá, než si uvědomí, že utlačovaný bojovník za svobodu může být terorista, taktéž...zároveň je možno se s odstupem zamyslet nad Albánským postupem v Makedonii o nějaký ten pátek později, kde již NATO kupodivu nezasáhlo, ačkoliv Makedonci začali střílet. A hlavně dnes už je možnost se podívat jak vypadá Kosovo dnes, kolik v něm žije Srbů, jaký je tento "stát" přínosem pro okolí...zatím tento neživotaschopný celek zásobuje Evropu nanejvýš utečenci, pominuli drogy a organizovaný zločin. Nepřekvapují mne lidé, kteří se domnívají, že západ dělá chyby, ale vždy mne dostane když někdo i s odstupem let věří, že postup byl správný - mimochodem tyto akce bez mandátu OSN pro mne už tehdy znamenaly jasné ohrožení budoucnosti a návrat do 19. století, protože USA nebudou jedinou velmocí navždy a až s odvoláním na Kosovo bude vytvářet mohutnou mezinárodní koalici k tvorbě nových pidistátů ke zřízení svých nových Afrických základen např. Čína, to bude křiku. Nicméně vím, tam to nebudou etnické čistky a genocida, ale čínský zástupný důvod a agrese v rozporu s mezinárodním právem
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:25 23.12.2016

  Taky na Mig-29 už mají nějaké zázemí,piloty,atd,k Su-30 by museli koupit ještě spoustu jiného.

  Taky na Mig-29 už mají nějaké zázemí,piloty,atd,k Su-30 by museli koupit ještě spoustu jiného.

 • dusan
  22:19 23.12.2016

  Sokrates
  Ono hlavný problém je v tom, že Srbi na to akosi nemajú. Ponuku na MiG-y majú od Ruska už dávno, ale "meditujú" lebo skrátka nie sú ekonomicky na tom tak dobre aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates
  Ono hlavný problém je v tom, že Srbi na to akosi nemajú. Ponuku na MiG-y majú od Ruska už dávno, ale "meditujú" lebo skrátka nie sú ekonomicky na tom tak dobre aby uživili i to málopočetné nadzvukové letectvo čo majú .. i tu musia dosť zúfalo improvizovať - napr. integrovať protilietadlové strely na MiG-21UM.
  Su-30 by srbskí generáli určite privítali ... ale ekonómom by v tej chvíli vypadali vlasy : )
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:51 23.12.2016

  S ohľadom na región, v ktorom sa Srbsko nachádza, mi príde obstaranie Migov vo verzii 9.12 a 9.13 veľmi nešťastné. Nielen, že získajú iba šesť zastaraných strojov, ale navyše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S ohľadom na región, v ktorom sa Srbsko nachádza, mi príde obstaranie Migov vo verzii 9.12 a 9.13 veľmi nešťastné. Nielen, že získajú iba šesť zastaraných strojov, ale navyše zaplatia 180 - 230 mil. eur. Pri orientácii na Rusko a zlej ekonomickej situácii Srbska by som ešte chápal nákup cca 14 kusov Su-30, ktorých jednotková cena napr. vo verzii MKI vychádza zhruba 30 mil. USD. Ale čo má byť cieľom tohto nákupu, naozaj nechápem.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:41 23.12.2016

  Larry
  Nacionalizmus je v prvom rade o pocitoch ... nie o realite. To nie je o tom či to "platí" .. to je jednoducho fakt. Každý si môže udať národnosť udať akú chce .. a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  Nacionalizmus je v prvom rade o pocitoch ... nie o realite. To nie je o tom či to "platí" .. to je jednoducho fakt. Každý si môže udať národnosť udať akú chce .. a "objektívne" to nik neskúma ... teda mimo nacionalistov pri konfliktoch ... či nacistoch počas II.SV, o tom by vedeli rozprávať napr. európsky Židia .. po ktorých v našej Európe ostali vypálené synagógy a moslimovia ich nevypálili ... boli sme to my kresťania .. takže tu by som sa veľmi s niekým radšej neporovnával, to by pre nás dopadlo veľmi zle ...na čo sa dnes zasa veľmi rado zabúda pri "dokazovaní" našej "vyspelosti".
  Kosovo pole je symbol, ktorého reálny význam je neporovnateľne nižší ako sa mu prikladá. V tom čase však ešte nebol vyformovaný nacionalizmus a o národnostiach sa nedalo hovoriť.
  Treba si spomenúť, že i nám sa podsúvali bájky o tom, že Veľkomoravská ríša bola naším prvým spoločným útvarom ...
  Od vzniku nacionalizmu je snaha vidieť "národný" rozmer i tisíce rokov dozadu .. a mnohí historici a hlavne politici vedia "dokázať" toho naozaj dosť. U nás napr. premiér básnil o "slovenských kráľoch" a vôbec mu nevadilo, že ho všetci renomovaní historici vysmiali.
  Videl som i publikáciu ktorá "dokazovala", že všetci slovania sú vlastne Slováci ... v rátane Srbov.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:24 23.12.2016

  Wenet01
  Každé zrovnanie kríva a to s Krymom dosť podstatne. Neviem o tom, že by tam niekto robil etnické čistky na Rusoch ... a etnické čistky tam robili Srbi preto, lebo sa tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01
  Každé zrovnanie kríva a to s Krymom dosť podstatne. Neviem o tom, že by tam niekto robil etnické čistky na Rusoch ... a etnické čistky tam robili Srbi preto, lebo sa tam domáci búrili ... čo akosi vyvracia tézu, že bolo "Kosovo pevnou časťou Srbska od stredoveku"
  Faktom ale je, že z medzinárodného práva je to vždy "horúca" téma. Na jednej strane majú národy právo na samourčenie, ale zároveň je garantovaná územná celistvosť existujúcich štátov. Skrátka sa to bije i pri najlepšej vôli.
  Vždy nakoniec zväčša rozhodnú veľmoci ... tak ako rozhodli na parížskej konferencii, že mnohonárodnostná Vojvodina bude patriť Srbsku, resp. Juhoslávii. Bolo to len a len o lobingu u veľmocí a neviem o tom, že by to dnes niekto riešil. Ak to nevadí obyvateľstvu, tak to ani nie je prečo riešiť.
  Tak isto ČSR vo svojich hraniciach vnikla na základe rozhodnutia veľmocí.
  Pred vznikom nacionalizmu v priebehu 18.-19.storočia bolo rozhodujúce náboženstvo .... vyzhľadom na to, že šlachta sa dohovorila latinsky, tak ani v praktickej rovine to nemusel nik riešiť.
  Ono ten vplyv nacionalizmu ide hlbšie ... ale ide o skôr z pohľadu dnešných či minulých "historikov" a politikov dokazovať tie či oné nároky na nejaké sporné územie.
  Isto sa dá uspešne napádať zásah NATO v roku 1999, ale asi nie je náhoda, že od Srbov odišli všetci ... od Slovincov a Chorvátov ... až naposledy Čierna Hora. Kosovo nebolo žiadna izolovaná vec.
  A predpokladám, že pocity ľudí, ktorí boli Srbmi etnicky "vyčistení" v Kosove asi ťažko budú mať nejaký súcit pred utrpením Srbov .... ich utrpenie nebolo menšie. Ale i tu by sa určite dalo dlho diskutovať i o násilí zo strany kosovských nacionalistov pri eskalácii konfliktu.
  Môj názor je taký, že keby Srbi riešili problémy s kosovským nacionalizmom civilizovanejšie a nie "balkánsky" ... tak by dnes bolo Kosovo srbské a mali by plnú podporu i západných štátov a o žiadnom samostatnom Kosove by sme sa dnes nebavili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  21:21 23.12.2016

  To dusan.
  Vy píšete o pocitech, já jsem v zemích bývalé fakticky služebně i soukromě byl dost dlouho a opakovaně. O pocitech si můžete vyprávět s přítelkyní.
  Tohle na mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To dusan.
  Vy píšete o pocitech, já jsem v zemích bývalé fakticky služebně i soukromě byl dost dlouho a opakovaně. O pocitech si můžete vyprávět s přítelkyní.
  Tohle na mě neplatí. :-)))
  Mimochodem nastudujte si něco o počátcích státnosti Srbů. Třeba o bitvě na Kosově Poli. Co místní název poblíž Prištiny kde bylo letiště s názvem "Slatina" To zní docela albánsky. Nemyslíte?? No nakonec v Brně v části Slatina byla LOZ. A že by tam sloužili Albánci??:-))) Máte svobodu, možnosti cestovat a je to od vás nějakých 700km, můžete vyrazit..... to se dá udělat na jeden zátah.
  A až se vrátíte, nám můžete povyprávět o vypálených křesťanských klášterech, Srbech vyhnaných z rodné hroudy, jejich domy vypálili, případně zabrali mírumilovní vyznavači Alláha. Přesně jak jim nařizuje Korán.
  A když jsme u těch kšeftů s Rusy, jeden arabáš ze severní Afriky mě spílal, že jim Rusové vždy prodávali letadla, která nikdy nedoletěli do Evropy a lodě které do Evropy nikdy nedopluli. Dnes vím, proč to dělali. Oni ti Rusové měli Evropu snad i rádi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  20:47 23.12.2016

  Předpokládám, že většina slováků v produktivním věku se nedívala do tváří zdrcených a vystrašených rodičů a nevolala každý den všem svým příbuzným jestli přežili noc...to jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Předpokládám, že většina slováků v produktivním věku se nedívala do tváří zdrcených a vystrašených rodičů a nevolala každý den všem svým příbuzným jestli přežili noc...to jsou pocity podstatně mladší než nějaké historické nepřátelství a srovnávat to je opravdu na hlavu. Fakta? Jaká fakta? Na Kosovu mne velice baví, že ti samí co ječí v případě Krymu mají na nucené dělení jiného Evropského státu povětšinou velmi zvláštně opačný názor, pokud k nim nepatříte, gratuluji. Nicméně parcelování státu tlakem zvenčí je prostě chucpe, bez ohledu na to, že to území patří podle Vás Srbsku až od Vámi stanoveného fiktivního období moderního Srbska, aby to vypadalo lépe (mimochodem i to Vámi stanovené období je delší než existennce jiných Evropských státních celků včetně Slovenska) Každopádně, na sáhodlouhé lekce z historie tu sice není prostor, nicméně už před vznikem národních států měli lidé jisté povědomí o státu i národu a kdo o tom pochybuje nechť si přečte třeba Dalimilovu kroniku. Kosovo bylo pevnou částí Srbského státu již od hlubokého středověku a ty Balkánské války prakticky znamenaly jen další vytlačování Turků z oblasti, kterou ještě drželi v případě Kosova po získání vlastní samostatnosti získání historického území. Mimochodem zamyslete se z kterého jazyka vlastně slovo Kosovo pochází
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:33 23.12.2016

  Wenet01, Larry
  Pocity sú jedna vec, fakty druhá, väčšina Slovákov stále verí v to, že nás "Maďari tisíce rokov utlačovali, alebo, že sme na Vás za socíku doplácali. Ani jedno ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01, Larry
  Pocity sú jedna vec, fakty druhá, väčšina Slovákov stále verí v to, že nás "Maďari tisíce rokov utlačovali, alebo, že sme na Vás za socíku doplácali. Ani jedno ani druhé nie je pravda ... ale väčšina Slovákov to "vie" a nepochybuje o tom.
  V prípade Kosova je to podobné. Srbsku Kosovo NIKDY nepatrilo. Ak berieme dobu vzniku národných štátov (dovtedy takéto "detaily" nik neriešil) tak Srbsko získalo Kosovo až v rámci balkánskych vojen pred prvou svetovou vojnou a domáci sa s tým nikdy nezmierili. V podstate to bola stále otvorená rana a rok 1999 bol len vyvrcholením.
  Chápem, že by som s tým u väčšiny Srbov neuspel, lebo jednoducho okrem mýtu sa to stalo i symbolom a chce to väčší odstup aby sa na to pozreli trochu s nadhľadom.
  Reálnejšia je animozita s Chorvátmi. Obe strany môžu vytiahnuť naozaj dosť z histórie na toho druhého ...pri vyvražďovaní týchto národov medzi sebou Nemci za II.SV skôr "asistovali" ... a rozpad Juhoslávie si pamätá každý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  20:01 23.12.2016

  Souhlasím s příspěvkem kolegy Wenet01. Osobně mám z 90tých let v Srbsku řadu přátel, kdy jsem na Balkáně působil "pracovně" a třeba s panem Dačićem i společné hobby.
  Na tomto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s příspěvkem kolegy Wenet01. Osobně mám z 90tých let v Srbsku řadu přátel, kdy jsem na Balkáně působil "pracovně" a třeba s panem Dačićem i společné hobby.
  Na tomto článku je jasně vidět pouze holé "kopírování". Chtěl jsem napsat plagiátorství, protože samozřejmě redakce AN stejně jako LK a řada jiných nemají zainteresované vlastní informační zdroje na Balkáně. nicméně slovo "plagiátorství" není na místě...Prvotní informaci přinesl ruský Sputnik, od něho info přebrali mainstreamové weby v CZ.
  Rusko již v polovině r.2016 darovalo Srbsku 2ks Mi17V5 které byli zařazeny do služby.
  Na letišti Batajnica nr. Beograd ICAO LYBT kde je smíšený civilní a armádní provoz se uvažovalo docela vážně o zřízení firemního servisního centra MAPO MiG.

  Osobně znám řadu důstojníků Srbské armády i JNA, dodnes se stýkáme a třeba za prezidenta Tita studovali jak "na západě" tak "na východě". A jezdili po světě v podstatě bez omezení...
  O jejich "neschopnosti" svědčí i to, že byli po r 1999, všichni zasvěcení důstojníci a praporčíci na základě mezivládní dohody penzionováni a jejich důchody jsou vypláceny Srbsku z rozpočtu MoD USA a rozpočtů NATO.
  Holdt je lépe někomu zaplatit, než s ním bojovat......
  Jugoslávci (JNA) Vždy kupovali to, co bylo dobré a výhodné. Takže LaPVOS disponovalo radiolokátory Marconi a současně letadly MiG 21.
  Spojovací techniku měli od Rohde & Schwarz atd.... .
  Ve věci ceny za "olétané MiGy" není důvod, proč by si měli kazit "kšeft" Uvedou pro media cenu, která se dá očekávat na světových trzích. Co zaplatí ve skutečnosti je věc jiná.
  To se nedozvíme...... Stejně nám zatím neřeknou jak budou modernizovány a jak bude i další technika modernizována.
  V roce 99 byl systém LaPVOS těžce poškozen. Náhrada systému středního dosahu 2K12Kub se dá očekávat. Pravděpodobně Buk-M2.
  Systém SA-3 Goa ( Něva) bude nahrazen také, otázkou je zda to bude Tunguska nebo dražší Pantsir S1. Se systémem S-300 Favorit se "zatím nepočítá"
  Ze srbské strany ochota k nákupu je. Stačí vyčkat na nějaký nerealizovaný business. Např. Vyrobený systém není zákazníkem odebrán. Otázka nabídky a ceny.
  Za slovy premiéra je potřeba hledat i zdůvodnění. Chorvatsko zcela vážně po světových trzích sonduje možnost nákupu OTR systémů s dosahem 300km.
  Vzpomeňme si, co se dělo v Polsku a střední Evropě za rámus, když RF rozmístila v Kaliningradu modernizovaný Iskander.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:58 23.12.2016

  Ja widziałem informacje o 180-230 mln Euro - jako kosztach modernizacji MiG ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja widziałem informacje o 180-230 mln Euro - jako kosztach modernizacji MiG 29.
  https://inserbia.info/today/20...

  Jestem ciekawy jaka dokładnie wersja T-72 trafi do Serbów. (Jest to dziwne gdyż M-84 mają własne, ciekawe rozwiązania techniczne - rezerwowa brygada na T-72?)

  Co do "sojuszu" Serbów z Rosją - dziwcie się im (patrz - historia)
  Z resztą popatrzcie - Rosja swoim "przyjaciołom" przekazuje sprzęt - lepszy, gorszy - ale zawsze jest to wzmocnienie.
  Czemu USA np. nie przekaże Krajom Bałtyckim za darmo 36 M196 które wycofują (wymieniają na M777)
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  18:26 23.12.2016

  Dle mého politika, nic obchodního bych za tím nehledal...jedno z nejjasnějších vyjádření toho, že jsou spojenci. A ohledně srovnávání nás a Srbů nebo o výhodnosti orientace země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého politika, nic obchodního bych za tím nehledal...jedno z nejjasnějších vyjádření toho, že jsou spojenci. A ohledně srovnávání nás a Srbů nebo o výhodnosti orientace země dle obchodních zájmů a objemu exportu, nesmíte zapomínat, že to není tak dávno co jim padaly bomby na města a co je NATO donutilo se prakticky vzdát kusu svého území, většina lidí v Srbsku si to pamatuje...jezdím tam obchodně a bavím se s lidmi a stále je to věc, která je v nich hluboko...Každá jejich vláda, která by se chtěla orientovat prozápadně tedy proamericky musí postupovat nanejvýš opatrně s ohledem na veřejné mínění, protože spojenectví s někým kdo uznává, že kus Vaší země patří někomu jinému je prostě problematické a Rusko to blokuje v OSN...krom společné kultury a historických vazeb samozřejmě. Rusko to má prostě v Srbsku velice snadné. Osobně si však myslím, že jednozančně bude podporovat vstup Srbska do EU:)))
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:02 23.12.2016

  http://www.janes.com/article/6...

  10 strojov ... a toľko verzií ?

  Nejako to nedáva zmysel - celé to modernizovať. Vzhľadom na vek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.janes.com/article/6...

  10 strojov ... a toľko verzií ?

  Nejako to nedáva zmysel - celé to modernizovať. Vzhľadom na vek strojov sú to skôr vyhodené peniaze. Rok 2030 je tak 10 rokov po tom čo to dajú Srbi dohromady .. a to už môžu pomaly hľadať nový stroj ako náhradu. V roku 2025 môžu objednávať niečo nové. Skôr čakám, že budú ešte dlho hľadať peniaze na modernizáciu ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  17:18 23.12.2016

  migy 29 T-72S a 30 BRDM-2 dostane Srbsko darem, migy si pak nechají modernizovat od rusů zmodernizovat, nevím kolik, asi za obdobnou cenu, možná o něco vyšší, co si rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  migy 29 T-72S a 30 BRDM-2 dostane Srbsko darem, migy si pak nechají modernizovat od rusů zmodernizovat, nevím kolik, asi za obdobnou cenu, možná o něco vyšší, co si rusové modernizují svoje stroje.
  600 milionů eur to jistě stát nebude, tolik by stály udajně nové stroje, ten sbský premiér nemá nejspíš vůbec přehled o ceně letounů, asi jako většina politiků.
  Např. Indie kupovala nových 45 MiG-29K za 2,2 mld usd, tj necelých 50mil usd za kus.

  Rusové modernizují PVO, třeba srbům nějaký ten zastaralý vyřazený BUK nebo S-300 za levno nechají.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:51 23.12.2016

  ...no starý Mig-29 za cenu F-35, to by mohl spáchat skutečně jen politik... :)

  ...no starý Mig-29 za cenu F-35, to by mohl spáchat skutečně jen politik... :)

 • HonzaH
  15:05 23.12.2016

  Mě spíš zaráží ta cena za 6 MiGů-29. 600 mil. Euro je při dnešním kurzu v podstatě 600 mil. USD. Jeden Mig-29 je tedy za 100 mil. USD? Co všechno tedy ta dodávka obsahuje? Protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě spíš zaráží ta cena za 6 MiGů-29. 600 mil. Euro je při dnešním kurzu v podstatě 600 mil. USD. Jeden Mig-29 je tedy za 100 mil. USD? Co všechno tedy ta dodávka obsahuje? Protože jestli to není včetně výzbroje a minimálně náhradních motorů, tak se MiG-29 v podstatě cenou rovná západním stíhačkám.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  14:56 23.12.2016

  Rase : to sa da vysvetlit len politicky .. jak pravil Kusturica ... "dis is a begining of a bjutiful frendšip" :))

  Rase : to sa da vysvetlit len politicky .. jak pravil Kusturica ... "dis is a begining of a bjutiful frendšip" :))

 • dusan
  14:43 23.12.2016

  Rase
  Do Juhoslávie sme dodali veľa tankovej techniky - konkrétne 42 ks T-55, 492 ks T-55A, 18 ks veliteľských T-55AK, 26 ks vyslobodzovacích VT-55, 98 ks mostných MT-55 a 151 ks ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Do Juhoslávie sme dodali veľa tankovej techniky - konkrétne 42 ks T-55, 492 ks T-55A, 18 ks veliteľských T-55AK, 26 ks vyslobodzovacích VT-55, 98 ks mostných MT-55 a 151 ks žeriavových JVBT-55. Ale žiadne tanky T-72.
  Ale súhlasím, že im je dádávka tankov T-72 "o ničom" a zrejme bola súčasťou "balíka" - predpokladám, že po nejakom neúspešnom kontrakte a Rusi sa chcú toho zbaviť.

  Celá dodávka mi pripadá čistá politika, lebo Srbsko jednoducho nebude mať na prevádzku tak drahej techniky. MiG-y 29 sú síce stále výkonné, ale ich údržba je nákladnejšia, takže to mi až taká "výhra" pre Srbsko nepripadá. Skôr je to výhra pre Rusko ... zbaví sa nepotrebnej techniky a zarobí na modernizácii a udržbe. A super bonus je rast politického vplyvu.

  Srbi by sa mali pozrieť na mapu .. a štatistiky svojho zahraničného obchodu. Je to zrejme podobné ako u nás. Keby človek iba počúval nášho premiéra tak si myslí, že Rusko je pre nás veľmi dôležitý trh ... reálne je na úrovni 2-3 % exportu.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:59 23.12.2016

  ...taky a to koukám jak blázen. V každém článku je popsán současný stav letectva SRbska, ale o tom co mají ve skladech za pozemní techniku nikde aniťuk. Jen se slepě s malými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...taky a to koukám jak blázen. V každém článku je popsán současný stav letectva SRbska, ale o tom co mají ve skladech za pozemní techniku nikde aniťuk. Jen se slepě s malými úpravami kopíruje text jako tento, bez nějaké hlubší analýzy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:55 23.12.2016

  Też tego nie rozumiem - może mają zostać komuś sprzedane via Serbia?

  Też tego nie rozumiem - może mają zostać komuś sprzedane via Serbia?

 • Rase
  13:17 23.12.2016

  Může mi někdo objasnit, co mají srbové dělat s 30ti tanky T-72S a 30ti BRDM-2, když sami vyrábějí a exportují vlastní tanky M-84AS. Navíc sami srbové mají původních T-84 víc než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Může mi někdo objasnit, co mají srbové dělat s 30ti tanky T-72S a 30ti BRDM-2, když sami vyrábějí a exportují vlastní tanky M-84AS. Navíc sami srbové mají původních T-84 víc než dost, jen nemají moc peněz aby je všechny vylepšili na standart M-84AS, byť to mají v plánu do roku 2020. Nejspíš je stejně přidají do skladu k těm 61 T-72M co mají ještě od československa...
  Krom 36ti BRDM-2 mají Srbové i vozidla BOV vlastní konstrukce. To je jako kdyby jim dali pár desítek BTRek, když sami mají pěkné Lazar 3.
  Skrýt celý příspěvek