Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Ruští výsadkáři v akci; ilustrační foto / Kremlin.ru

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year Perspective – 2016 popsala vojenské schopnosti Ozbrojených sil Ruské federace. V rozhovoru pro ruský deník Izvestija jeden z autorů publikace Johan Norberg uvedl, že ruská armáda dokáže vést současně dvě velké bojové operace.

Podle Norberga jsou Ozbrojené síly Ruské federace schopny provádět minimálně jednu velkou bojovou operaci se zapojením 100 000 až 150 000 vojáků. Zhruba stejný počet vojáků ze všech složek ruských ozbrojených sil se účastnil velkých strategických cvičení - Východ, Střed a Kavkaz.

Do cvičení Východ se v roce 2014 zapojilo 100 000 až 155 000 vojáků. Během cvičeni byly provedeny tři hlavní a 15 menších překvapivých prověrek bojové připravenosti. V roce 2015 se cvičení Střed účastnilo 95 000 vojáků a v následujícím roce cvičení Kavkaz 125 000 vojáků.

Norberg v rozhovoru pro deník Izvestija zdůraznil, že vzhledem k obrovské rozloze Ruska je pro ozbrojené síly zásadní, aby byly schopny přenášet sílu na dlouhé vzdálenosti. Za tímto účelem Rusko buduje a cvičí vysoce mobilní jednotky schopné se přesouvat (i po vlastní ose) na velké vzdálenosti - cílem je, aby jednotky z jednoho konce Ruska se efektivně dokázaly zúčastnit bojových operací na druhé straně země.

Organizační struktura ruských ozbrojených sil umožňuje vést ještě druhou velkou bojovou operaci se zapojením pozemních, leteckých, námořních i výsadkových sil. Podle Norberga však bude druhá operace v menším měřítku. Schopnosti bojovat na dvou frontách odpovídá výcvik ozbrojených sil - kromě jednoho velkého cvičení je současně prováděno další menší vojenské cvičení, převážně s využitím pozemních sil, někdy i za účasti letectva a námořnictva.

Kromě vedení jedné nebo dvou větších bojových operací jsou ruské ozbrojené síly (pozemní síly, letectvo, výsadkové jednotky, námořnictvo) schopny provádět jednu malou bojovou operaci v každém ze čtyř ruských vojenských okruhů.

Deník Izvestija také zajímalo, jaké jsou vyhlídky ruských ozbrojených sil v krátkodobém a střednědobém horizontu.

“To bude záviset na celé řadě vzájemně propojených faktorů, jako je velikost obranného rozpočtu, schopnost přilákat (a udržet) kvalifikované odborníky, na schopnostech ruského vojensko-průmyslového komplexu dodávat potřebný vojenský materiál, na postupu vytváření mobilizačních stránek, a tak dále…,” uvedl v rozhovoru Norberg.

Norberg také zdůraznil, že schopnost ozbrojených sil vést bojové operace nesmí být hodnoceny jen na základě určitých typů zbraní. Vždy se je nutné dívat na celkové schopnosti ozbrojených sil a je také nutné vzít v úvahu kvalitu výcviku.

Nicméně Norberg dodal, že Rusko výrazně zvýšilo počet zbraňových systémů dlouhého dosahu (přes 300 km), a to jak s klasickou, tak i s jadernou bojovou hlavicí.

Operativní použití vysoce přesných zbraní dlouhého doletu je však silně závislé na schopnostech najít a zaměřit cíl. “Podle našeho názoru má Rusko v současné době málo systémů, které umožňují detekovat cíle na velké vzdálenosti a vyhodnotit výsledky útoku,” uvedl Norberg.

Švédský vojenský analytik se také vyjádřil k ruským vojenským operacím v Sýrii. Podle Norberga je ruské angažmá v Sýrii poměrné malé (ve srovnání s každoročním strategickým cvičením). Problém je logistika - tedy přesun techniky a zásobování. Norberg soudí, že nepřátelské síly mohou mít negativní vliv na námořní a letecké zásobování ruských sil v Sýrii, což omezuje logistické možnosti ruské armády v Sýrii. “Proto tato operace poskytuje málo informací o schopnostech ruských ozbrojených sil čelit rovnocennému soupeři,” říká Norberg.

Norberg se rovněž vyjádřil k hlavním výzvám, kterým musí ruské ozbrojené síly čelit. Rusko buduje nové brigády i divize - pro tyto jednotky je však nutné najít desítky tisíc nových vojáků. “To vyžaduje buď nárůst počtu ozbrojených sil oproti stávajícímu jednomu miliónu (počet profesionálních vojáků je kolem 300 000) nebo vytvoření plnohodnotného mobilizačního systému,” vysvětluje Norberg.

Druhou velkou otázkou je, zda ruský průmysl dokáže spustit skutečnou sériovou výrobu nejnovějších typů zbraní, jako jsou tanky T-14 Armata, stíhačky Su-57 (T-50), nové strategické bombardéry PAK-DA nebo torpédoborce a větší bojové lodě.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM ...

PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57

Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Ženy v kokpitu jako příznak demografické krize ruské armády

Poprvé od druhé světové války se ženy v ruských ozbrojených silách budou moci stát bojovými ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  16:18 22.08.2017

  palo satko: Smernice sú pekná vec, ale prax dvoch svetových vojen zatiaľ ukázala, že nie je dôležité, s akými silami USA do vojny vstupujú, ale s akými silami ju končia. Je to ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  Smernice sú pekná vec, ale prax dvoch svetových vojen zatiaľ ukázala, že nie je dôležité, s akými silami USA do vojny vstupujú, ale s akými silami ju končia. Je to dané ich bezkonkurenčnou polohou, ktorá sťažuje komukoľvek priamo napadnúť ich územie a brutálnou hospodárskou silou. Naťahovaním sa konvenčného konfliktu sa ich prevaha voči protivníkovi spravidla zväčšuje.
  Pravda, doteraz sa im podarilo pred každým vstupom do globálneho konfliktu poriadne nabaliť predajom vojenského materiálu a surovín počas rokov neutrality, čo je faktor, ktorý sa už nemusí opakovať.

  Naproti tomu Rusom ich geografická poloha síce tiež poskytuje nemálo výhod v podobe možnosti udolania protivníka veľkými vzdialenosťami a predlžovaním jeho zásobovacích trás, no aj sami môžu mať problémy s logistikou a nemôžu si za každých okolností dovoliť sústrediť sily na jednom fronte. A hospodárska sila ich obmedzuje k tomu, aby sa akýkoľvek konflikt skončil čo najrýchlejšie.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:22 22.08.2017

  USA mali kedysi smernicu, že maju byt schopne viest dva vyznamne konflikty vo svete. Pravdepodobne proti ZSSR v Europe a Čine pri obrane Formozy. Ukazalo sa v tychto rokoch, že su ...Zobrazit celý příspěvek

  USA mali kedysi smernicu, že maju byt schopne viest dva vyznamne konflikty vo svete. Pravdepodobne proti ZSSR v Europe a Čine pri obrane Formozy. Ukazalo sa v tychto rokoch, že su schopne viest dve vojny v rozvojovom svete. O vyhre v tych vojnach sa radšej ani nebudeme bavit.
  Rusi su podla članku schopni viest dve operacie na vlastnom uzemi, čo je naročnosť o dva stupne nižšia, než aku si naložili Američania. Otazkou je, či je aj o dva stupne nižšia schopnosť.
  Ak to nakoniec v Syrii Asad s pomocou Rusov a s "koaliciou lumpov" zvladne, ukaže sa, že čo Rusi nemožu dosiahnut vojensky, dorovnaju rozumnejšou politikou. Takže sa lahko môže stat, že o par rokov bude mat USA problem ubranit Europu aj Formozu (Taiwan) naraz, aj ked bude mat stale vojensku dominanciu.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  09:57 22.08.2017

  ja vam neviem co je na tom clanku svetoborneho. je naozaj prekvapujuce ze ruska armada, dokaze presuvat relativne pocetne jednotky po vlastnom teritoriu a zabezpecit ich pohonnymi ...Zobrazit celý příspěvek

  ja vam neviem co je na tom clanku svetoborneho. je naozaj prekvapujuce ze ruska armada, dokaze presuvat relativne pocetne jednotky po vlastnom teritoriu a zabezpecit ich pohonnymi hmotami a zasobami pocas niekolko dnovych/tyzdennych cviceni v dobe mieru?Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:34 22.08.2017

  Pánové, zvládnete se nebavit o jazykovém zákoně na Ukrajině ale o bojových možnostech ruské armády?

  Pánové, zvládnete se nebavit o jazykovém zákoně na Ukrajině ale o bojových možnostech ruské armády?

 • PavolR
  09:05 22.08.2017

  Flanker: Udalosti v Odese boli skôr podobné nedávnym zrážkam v USA. Dve skupiny na seba vybehli, jedna z nich získala navrch a využila to tak, ako to využila. Ostatného ...Zobrazit celý příspěvek

  Flanker:
  Udalosti v Odese boli skôr podobné nedávnym zrážkam v USA. Dve skupiny na seba vybehli, jedna z nich získala navrch a využila to tak, ako to využila. Ostatného obyvateľstva mesta (žije tam takmer 300000 Rusov) sa to nedotklo, čiže to sotva môže byť nazvané pogromom. Pogromom by bolo, keby sa rozbehli po meste a začali cielene plieniť obchodíky, o ktorých sa vie, že patria Rusom, alebo by sa vlámali do bytov Rusom, bili ich a pod ...

  Ak si odmyslíte džihádistické pozadie, samovražedné útoky a verejné masové popravy, tak je ta podobnosť s Daišom priam desivá. V prvom rade, ani v jednom prípade nejde o separatistov. V oboch prípadoch militanti využili (v približne rovnakom čase) nespokojnosť s ústrednou vládou v určitej oblasti, ovládli ju a vyhlásili si na území iného štátu "vlastný štát" ktorý chcú ďalej rozširovať - z právneho hľadiska skôr no go zónu. Zdôvodnenie sa točí okolo revízie minulosti. Popri určitej podpore domácich sa grupujú prevažne zo zahraničných bojovníkov a majú materiálnu podporu nejakej regionálnej mocnosti. Obe skupiny sa vymedzujú viac menej proti rovnakému "nepriateľovi" a disponujú globálnou sieťou ideologicky motivovaných sympatizantov (na rozdiel od skupín ako IRA, ETA a pod. ...).Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:58 22.08.2017

  Taky by me zajimalo z ceho prameni to presvedceni o tom jak by, nebyt povstani na vychode, etnicti ukrajicni neco oplaceli rusum. Tohle muze tvrdit jen nekdo kdo na Ukrajine nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky by me zajimalo z ceho prameni to presvedceni o tom jak by, nebyt povstani na vychode, etnicti ukrajicni neco oplaceli rusum. Tohle muze tvrdit jen nekdo kdo na Ukrajine nikdy nebyl. Nejdrive zjev, rozeznat ukrajince od evropskeho rusa dle me nelze. Nesvedu to od pohledu ja a potvrdili mi to i ukrajinci co znam. Ale ta jeste podstatnejsi vec je jazyk, predstava, ze Rusove jsou hlavne vychod a tam se mluvi rusky a ukrajinci hlavne zapad a tam se mluvi ukrajinsky je uplne zcestna. Znam desitky ukrajincu z cele zeme, ale prevazne ze zapadu a vetsina mluvi Rusky ikdyz se pri slovu Ukrajina bijou v hrud. Trochu mensi cast pak mluvi mixem rustiny a ukrajinstiny a ciste ukrajinsky mluvi malokdo. Jednoduse jsou si ty jazyky tak blizke, ty dva narody, jejich propojeni behem poslednich staleti tak silne, ze ikdyz clovek i dnes koukne na ukrajinskou televizi na nejaky porad kde vystupuji zname osobnosti (obdoba Novotnych, Bohdalove atd. co zname od nas) tak prevazuje rustina, ve statni televizi. A publikum tleska, lidi se bavi... zadne plameny v pozadi, zadny lincujici dav pred studiem... nedelejme z toho kovbojku. Ano, na ukrajine se schvalil jazykovy zakon, ale jazykovy zakon je i na Slovensku a zadne bojuvky cechu nebo madaru co se ted citi byt strasne ohrozeni nepozoruju.

  Takze ne, pozar nezalozila Ukrajinska strana, urcite ne jazykovym zakonem. Ze tam nejake vnitrni pnuti ve spolecnosti bylo neni pochyb, ale chtelo to az opolceneckou pomoc zvenci aby se to zvrhlo v to ceho nasledky vidime dodnes.
  Tolik k OT.

  Ad Ruska schopnost vest dve velke operace ve stejny cas. Rusove mozna maji nejvetsi trpasliky, mozna neustale posouvaji sve velkohube projekty, ktere casto nezrealizuji nikdy (letadlove lode atd.), ale pokud jde o pozemni sily a zvlastne pak v poslednich letech pod aktualnim vedenim mam v Rusko duveru stejnou jako v USA. Oba jsou toho schopni, oba jsou toho schopni v kvalite a sile na jakou se nezmuze ani evropa, ani cina, nikdo. Rusove vedi ze si tuto schopnost musi udrzovat, ani ne tak kvuli evropske casti NATO vuci ktere se neustale vymezuji, ale kvuli cine. Jen silna konvencni armada zabezpeci dlouhodobe vychodni hranici Ruska pred stale se rozpinavejsi Cinou, to Rus moc dobre vi a podle toho cini.

  PS: Chtel bych videt takovy Bundeswehr pokusit se udelat (budme vlidni, treba s mesicnim planovanim) dve cviceni o sile 20tis muzu kazde na dvou ruznych koncich nemecka. Vsevojskove. Mam takovy pocit ze pri dobrem cernobilem zfilmovani a s kabaretni klavirni hudbou by to byl hit.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  08:09 22.08.2017

  Jaj zas nesmysly o jazykovém zákoně. Ano zákon, který se ovšem projednával už za vlády Janukoviče, byl sice 23. února (myslím) přijat, ovšem tehdejší prozatimní prezident Oleksandr ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaj zas nesmysly o jazykovém zákoně. Ano zákon, který se ovšem projednával už za vlády Janukoviče, byl sice 23. února (myslím) přijat, ovšem tehdejší prozatimní prezident Oleksandr Turčynov přesně 28. února tohle zbrklé přijetí zákona vetoval. Takže žádný zákon zaveden nebyl.
  Je to stejný nesmysl jako o údajných důkazech plánované výstavby námořních základen NATO nebo USA na Krymu.

  GAVL: To bychom jako národ museli změnit náš náhled na naši vlastní historii a hlavně přehodnotit vztah k bývalému Rakousko - Uhersku.
  Ovšem pomalu se objevují lidé, kteří nahlížejí na historii z nezaujetím, takže se časem dočkáme a budou se připomínat i úspěchy českých vojáků :-)

  Co se týče ruské armády a jejich schopnostech vést dvě operace: Divil bych se kdyby toho nebyly schopni. Důležitou otázkou pro nás je spíše né to zdalipak to ruská armáda zvládne, ale jestli to zvládne i mimo své území nebo jen v blízkosti svého území.Skrýt celý příspěvek

 • Flanker
  08:07 22.08.2017

  Slavoslav S tym faklovym pochodom (mimochodom v Kyjeve a Lvove su dost popularne) som sa nechal uniest. Boli uz dve hodiny rano. Rovnako mi ulietal aj pravopis ako tak teraz ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  S tym faklovym pochodom (mimochodom v Kyjeve a Lvove su dost popularne) som sa nechal uniest. Boli uz dve hodiny rano. Rovnako mi ulietal aj pravopis ako tak teraz citam. :) Na kazdy pad sa zapad Ukrajiny k vychodu choval ako k obcanom druhej kategorie. Udalosti v Odese by uz oznacenie pogrom asi zniesli.

  PavolR
  Akokolvek vzdialene prirovnavat separatistov na vychode a Dais mi pride dost uletene. Na to treba silnu predstavivost a zaludok.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:47 22.08.2017

  Slavoslav: Áno, ten jazykový zákon bola blbosť, ale išlo o rozbehnutý vlak, ktorý sa dal do pohybu už za Janukoviča. Už za jeho "vlády" existovali obmedzenia voči menšinám ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:
  Áno, ten jazykový zákon bola blbosť, ale išlo o rozbehnutý vlak, ktorý sa dal do pohybu už za Janukoviča. Už za jeho "vlády" existovali obmedzenia voči menšinám prijímané navidomoči kvôli ruskej menšine (napr. zákaz dvojitého občianstva a pod.).

  Technická otázka: možno ich po akcii Malorusko ešte nazývať separatistami? Už pred tým sa z ich strana tu a tam ozývalo, že by v Ukrajine vládli oni ako alternatíva k odtrhnutiu sa. Ich deklarované ciele voči Ukrajine i prostriedky, ktorými ich chcú dosiahnuť, sú jedna k jednej totožne s cieľmi Daišu voči Iraku a Sýrii - a tých predsa separatistami nikto nenazýva ...

  dusan:
  Áno, bojuje sa, ale technicky ide momentálne o konflikt nízkej intenzity, zatiaľ čo v článku sa podľa mňa píše o možnosti zasahovať v konfliktoch vysokej intenzity.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:14 22.08.2017

  Flanker na Kievom kontrolovanom uzemi zostalo mnozstvo Rusov a ziadne pogromy sa nekonaju takze fabulacie o faklovych sprievodoch si nechaj pre seba. I ked ano ten jazykovy ...Zobrazit celý příspěvek

  Flanker

  na Kievom kontrolovanom uzemi zostalo mnozstvo Rusov a ziadne pogromy sa nekonaju takze fabulacie o faklovych sprievodoch si nechaj pre seba. I ked ano ten jazykovy zakon bol pekna blbost v tej dobe.

  Ale ine som chcel. Ohladom ekonomiky Donbasu. Jej problemom je aj to, ze Kievu sa podarilo udrzat Avdvijku kde je velka koksovna predstavujuca moznost ako zhodnotit vytazene uhlie.

  Nie nahodou boli posledne vacsie boje a porusovanie primeria tento rok hlasene prave z tejto oblasti a i ked sa to snazili hodit na Ukrajincov pri otazke cui bono to vychadza na separatistov ktory by k tejto koskovni potrebovali pristup prave z ekonomickych dovodov.Skrýt celý příspěvek

 • Flanker
  02:11 22.08.2017

  dusan Ten clanok o 50 mrtvych hladom ma teda vobec nepresvedcil. Aj ked netvrdim, ze to nemoze byt pravda. O tom cisle vsak velmi pochybujem. Co sa tyka Ruskej podpory, tak nie ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Ten clanok o 50 mrtvych hladom ma teda vobec nepresvedcil. Aj ked netvrdim, ze to nemoze byt pravda. O tom cisle vsak velmi pochybujem.
  Co sa tyka Ruskej podpory, tak nie som naivny. Bez Ruskej podpory by uz vychodom pochodovali mlady Ukrajinci svoje faklove pochody.
  Vratme sa ale na zaciatok. Majdan a zvrhnutie prezidenta ktory bol sice zlodej (ako jeho predchodcovia aj nastupca), ale na vychode mal podporu. Potom prisiel jazykovy zakon a protesty, ktore Kyjev potlacal ako vzburu vo vezeni. Jasne, ze musel vypuknut ohen a Rusko do neho rado prilialo. Ale stale my vychadza, ze ten ohen zalozila Ukrajina, jej nove vedenie a sposob akym prevzala moc. Bolo by priam divne keby to Rus nevyuzil...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  01:42 22.08.2017

  Čo sa týka humanitárne situácie na východnej ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka humanitárne situácie na východnej Ukrajine:

  https://aktualne.atlas.sk/zdrv...
  https://www.clovekvtisni.cz/cs...

  No "zásobovanie" cez mimovádky funuje ... to zabraňuje úplne najhoršiemu ... ale i tie majú problémy ...

  Kozlus - práve české mimovládky dosť kričali o ťažkej situácii na východnej Ukrajine, keď ich "opolčenci" vyhadzovali ... nevšimnúť si to je v celku "výkon" .... a na vašom mieste by som sa svojou nevedomosťou nechválil ....

  Čo sa týka dôkazov o ovplyvňovaní volieb:

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Oficiálne to pripustil Putin ... samozrejme, že to nebol on .. .ale "vlastenci" ... no to musí byť človek dosť naivný aby takým báchorkám uveril ....Skrýt celý příspěvek

 • Flanker
  00:31 22.08.2017

  dusan Prosim ta odkial beries tie nezmysli o tom ako ludia na Donbase umieraju hladom? Vies to nejak dolozit? Ake neziskovky to hlasili? Priloz nejaky odkaz. Na vychode vcelku ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Prosim ta odkial beries tie nezmysli o tom ako ludia na Donbase umieraju hladom? Vies to nejak dolozit? Ake neziskovky to hlasili? Priloz nejaky odkaz.

  Na vychode vcelku funguje zasobovanie, zaujimave ze sa stale tazi v baniach aj ked ich uz Kyjev "nedotuje" a urcite im nechyba odhodlanie ani municia. Je otazka casu kedy to tam znovu prepukne, pretoze podla info co rozne citam ma Kyjev na linii dotyku cca. 5 nasobnu prevahu.

  A este k tym 30.000 ruskym vojakom co tam vraj bojuju, alebo bojovali. Nerob z Ruskych obcanov Ruskych vojakov.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:00 21.08.2017

  Zajimavy je, ze podobny zaruceny a alarmisticky zpravy, jako ted o mrtvych hlady, se vzdycky dozvime jen od pochybne existence, ale jinde si o tom clovek neprecte. A ze zapadni ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajimavy je, ze podobny zaruceny a alarmisticky zpravy, jako ted o mrtvych hlady, se vzdycky dozvime jen od pochybne existence, ale jinde si o tom clovek neprecte. A ze zapadni media nenechaji na Rusku nit suchou a lzou co muzou. Co nejaky dukazy? Nic? Asi jako ted posledne se rok lze o ovlivnovani voleb v USA Ruskem a nepredlozi se jedinej dukaz. Jen se provali, ze CIA ma hackovaci program, kterej dokaze zamaskovat puvod toho primarniho hackingu. Posledni vyjadreni z USA byla o tom, ze veskere to strasne ovlivnovani bylo v tom, ze nekdo v RF rekl, koho by si pral za prezidenta. Sakra, to by mela dostat EU podstatne prisnejsi sankce, po tom jak tady vsichni lezli do zadku Clintonove.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:49 21.08.2017

  Marthy Ako už spomenul Slavoslav, bane boli zúfalo neefektívne už pred vojnou. Jediným faktorom, ktorým ich držal pri živote boli sociálne aspekty. Teoreticky je Kijev v pohode, ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy
  Ako už spomenul Slavoslav, bane boli zúfalo neefektívne už pred vojnou. Jediným faktorom, ktorým ich držal pri živote boli sociálne aspekty. Teoreticky je Kijev v pohode, lebo sa len zbavil ťažkého balvanu ... prakticky má problém, že mnohé teplárne a podniky boli nastavené na spaľovanie tohto uhlia, keď už sa tešilo. Ale to je dočasný problém. Dá sa zmeniť palivo, dodávateľ, zavrieť neefektívna prevádzka. To, že tam fungujú tie bane je o tom, že ukrajinský oligarchovia "polooficiálne" t..j cez korupciu zabezpečili vývoz uhlia na Ukrajinu pre podniky čo to potrebujú. Nemusím hovoriť kto na tom zarobí najviac ... a kto je na tom najhoršie ...
  I táto zúfalá "slamka" je v ohrození, lebo nacionalisti na Ukrajine to samozrejme neradi vidia a blokujú obchod. Už i oficiálne sa preorientováva Ukrajina inde.... takže padne i tento zdroj príjmov.
  Neziskovky hlásia zúfalú podvýživu v "novorusku" a je dosť zaujímavé, že Rusi na Ukrajinu vytiahnu kadečo, ale toto nie .... asi je dosť blbé vysvetľovať ako je možné, že "opolčenci" sú evidentne živení dobre .. pokým mnohí domáci umierajú od hladu (nie len obrazne !!!)
  Čisto teoteticky by pre Rusko nebol problém pritiahnuť ekonomicky to "novorusko" k Rusku cez masívnu ekonomickú pomoci ... na to však evidentne Moskva nemá ... 2 mil. územie je jednoduducho príliš veľké na obnovu. Zato však stačí na destabilizáciu Ukrajiny ...

  PavolR
  Ono sa na Ukrajine bojuje stále ... len to nie je už "in" pokým sa niečo väčšie nestane. Okrem toho tí "opolčenci" cvičia evidentne ostošesť ... naša armáda o tom môže len snívať ... a to nie je vôbec zadarmo ... údržba, palivo, munícia ...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:41 21.08.2017

  a mimochodom na Ukrajine (okrem Krymu) sa malo vystriedat cca 30 000 Rusov. Aspon tak to tvrdi rusky poslanec Tetekin ked predkladal do dumy zakon ktorym by zlegalizovali ich ucast ...Zobrazit celý příspěvek

  a mimochodom na Ukrajine (okrem Krymu) sa malo vystriedat cca 30 000 Rusov. Aspon tak to tvrdi rusky poslanec Tetekin ked predkladal do dumy zakon ktorym by zlegalizovali ich ucast aj pred zakonom (niezeby im hrozilo stihanie) a udelil statut veterana aj s prislusnymi vyhodami.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:35 21.08.2017

  Marthy nemaju takmer nic. Odberatelom tych bani boli elektrarne ktore su teraz pod kontrolou Kieva a ten momentalne nakupuje uhlie inde, prednedavnom uzavreli zmluvu s ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  nemaju takmer nic. Odberatelom tych bani boli elektrarne ktore su teraz pod kontrolou Kieva a ten momentalne nakupuje uhlie inde, prednedavnom uzavreli zmluvu s USA.

  Ono uz pred majdanom boli tie bane stratove a dotovane Kievom v ramci zachovania zamestnanosti (ostatne na Slovensku tiez, Cesko netusim).

  A Rusko tazi vlastne uhlie lacnejsie takze nemaju ziadneho odberatela. Z Donbasu sa stala ekonomicka cierna diera skade uteka kazdy kto moze. Presne ako prednedavnom povedal nejaky minister z polska. Sice Kiev proklamuje snahu pripojit nazad Donbas, ale ekonomicky by to neutiahol a bola by to pren katastrofa.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:20 21.08.2017

  Dusan-nejsou na východě Ukrajiny uhelné doly,pod kontrolou separatistů a v provozu?Neříkám že zisky s nich utáhnou výdaje separatistů,ale přecijen něco mají.

  Dusan-nejsou na východě Ukrajiny uhelné doly,pod kontrolou separatistů a v provozu?Neříkám že zisky s nich utáhnou výdaje separatistů,ale přecijen něco mají.

 • PavolR
  21:16 21.08.2017

  dusan: Neviem nakoľko by som to pokladal za plnohodnotné fronty, na dôvažok sa na väčšine menovaných miest plnohodnotne nebojuje. Otázkou podľa mňa ani nie je tak, či Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  Neviem nakoľko by som to pokladal za plnohodnotné fronty, na dôvažok sa na väčšine menovaných miest plnohodnotne nebojuje.

  Otázkou podľa mňa ani nie je tak, či Rusko popri všetkom, čo má rozohrané dokáže bojovať ešte na nejakom plnohodnotnom fronte (to myslím vcelku v pohode), ale skôr že ako dlho, kým sa mu rozpadať hospodárske zázemie.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:55 21.08.2017

  Rusko už dnes je v dvoch frontoch ... Ukrajina. Ruských vojakov tam asi nie je zrejme viac ako sto .... ale celý ten opolčenecký "cirkus" plne platí, vyzbrojuje a zásobuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko už dnes je v dvoch frontoch ...

  Ukrajina.
  Ruských vojakov tam asi nie je zrejme viac ako sto .... ale celý ten opolčenecký "cirkus" plne platí, vyzbrojuje a zásobuje Rusko. Síce to je relatívne lacné ... lebo však nájsť platených "povstalcov" v oblasti, kde nič nie je a ľudia nemajú z čoho žiť nie je problém ... ale i pri žolde pár sto dolárov mesačne stojí udržiavanie ruského "povstania" na východe Ukrajine mesačne Rusko minimálne niekoľko desiatok miliónov dolárov mesačne.

  Sýria
  Tam sú tisíce vojakov v boji, tisíce zabezpečujú letecké operácie, tisíce sú žoldáci ... ale všetkých platí Rusko. Tak isto platí i asadov režim i keď Putin očakáva návratnosť po skončení konfliktu .... v čo veľmi neverím. Že to je pre Mosku drahé svedčí to, že už pár krát krotili Asada, ktorý síce je sám o sebe dosť slabý . ... s podporou Iránu a Ruska (ale i napr. Egypta, Číny) sa však cíti na dosť komické vyhlásenia o "vyčistení" celej Sýrie.
  Rusi evidentne chcú ukončiť "rozumne" vojnu tak aby si chránili svoje záujmy (základne, vplyv) a aby sa im vrátili náklady a to sa môže len keď sa Sýria rozdelí a "problémových" oblastí sa Asad zbaví.

  Okram toho sú tu "maličkosti" ako Podnestersko, Južná Osetia, Abchádzko, kde Rusko utráca desiatky miliónov mesačne bez šance na ekonomickú návratnosť ... a že je to zlé svedčí to, že Rusko zrušilo podporu pre dôchodcov v Podnestersku .... inak najchudobnejšia oblasť biedneho Moldavska, vo výške desať !!!! dolárov mesačne ... a odmieta dať domácim ruské pasy ....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2