Rusko-francouzské bojové vozidlo ATOM

Vozidlo ATOM
Foto: Rusko-francouzské bojové vozidlo ATOM s 57mm rychlopalným kanónem. / YouTube

Ruská firma UralVagonZavod a francouzská Renault Trucks Defense spojily síly při vývoji nového kolového bojového vozidla. Stroj označovaný jako ATOM si může veřejnost prohlédnout na právě probíhající ruské vojenské výstavě Russian Arms Expo 2013 ve městě Nižnij Tagil.

ATOM vs. BTR-82

ATOM 8 x 8 je těžce opancéřované kolové vozidlo, které se chce utkat jak o zakázky ruské armády, tak i zahraniční. ATOM má stejný podvozek jako francouzské bojové vozidlo pěchoty VBCI Nexter.

UralVagonZavod se tak pustil do křížku s tradičními výrobci kolové obrněné techniky. ATOM může s přehledem konkurovat jednak nově vznikající rodině kolových obrněných vozidel Kamaz, jednak – a to především – ruskému hegemonu v této oblasti, firmě KBU, která produkuje pověstná vozidla BTR-82.

Zajímavé je už jen to, že se státem kontrolovaná firma UralVagonZavod pustila do vývoje kolového obrněného vozidla, jež by přímo konkurovalo posledně zmiňovaným BTR-82. Vojenští analytici soudí, že ruská vláda chce tímto aktem vytvořit na domácím trhu s tímto produktem větší konkurenční prostředí a vyvinout tlak na firmu KBU.

BTR-82 čelí palbě kritiky jako koncepčně zastaralé vozidlo, které neodpovídá potřebám moderního bojiště, jelikož i ten nejnovější BTR-82 vychází ze 60 let staré koncepce vozidla BTR-60. Do současné doby se KBU jako jediný výrobce kolových obrněných vozidel nemusela příliš trápit vývojem nového typu. S nástupem vozidla ATOM se však situace na ruském trhu obrací.

KBU má v plánu představit v nejbližších letech zcela nové obrněné vozidlo 6 x 6 a 8 x 8. Přesto nepadla na probíhající výstavě Russian Arms Expo 2013 o tomto projektu ani zmínka.

Video: ATOM / YouTube

Rusko-francouzské vozidlo ATOM

Základní vlastností a předností 30 tun těžkého vozidla, podobně jako všech jeho moderních soukmenovců, je vysoký stupeň modularity. UralVagonZavod zamýšlí vyvinout obrněný transportér, velitelské vozidlo, vozidlo inženýrské nebo pro elektronický boj.

Kromě toho se pochopitelně počítá s instalací rozmanité výzbroje, např. ruského rychlopalného 57mm kanonu či 120mm kanonu pro vozidlo palebné podpory. Bude-li to přání zákazníka, lze na vozidlo umístit prakticky kteroukoli věž s libovolným zbraňovým systémem.

Na výstavě Russian Arms Expo 2013 jsme mohli vidět vozidlo ATOM vyzbrojené právě oním automatickým 57mm kanonem. Rychlost střelby je 120–140 ran za minutu a účinný dostřel se pohybuje na hranici 6000 metrů. Kanon má okamžitě k dispozici až 100 nábojů. S tímto kanonem se bude vozidlo ATOM řadit k nejlépe vyzbrojeným bojovým vozidlům pěchoty.

Bezesporu výhodné je i to, že věž nezasahuje do vnitřního prostoru vozidla, proto vznikne ve výsledku velký vnitřní prostor s objemem 10,7 m3..Posádce je navíc zajištěna větší bezpečnost v případě  zasažení věže.

Posádku tvoří tři vojáci – velitel, střelec a řidič. V zadní části se nachází prostor pro osmičlenný výsadek, jenž má k dispozici čtyři střešní průlezy a sklopné dveře.

ATOM má vynikající taktickou i strategickou mobilitu. Vozidlo je obojživelné, maximální rychlost je 100 km/h a dojezd s interními nádržemi 750 km. Pakliže je to nezbytné, lze stroj přepravovat dopravním letounem Il-76.

"Dnes jsme představili prototyp budoucího bojového vozidla pěchoty," oznámil agentuře RIA Novosti Oleg Sienko, generální ředitel firmy UralVagonZavod. "Francouzská strana dodala podvozek, motor a systém řízení palby. Jsme si jisti, že po něm bude značná poptávka na trhu pro jeho manévrovací schopnosti a palebnou sílu."

Zdroj: RIA Novosti , Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský Kamaz představil obrněná vozidla Tajfun

Před pár dny navštívil ruskou automobilku Kamaz prezident Tatarstánu Rustam Miňnechanov. Při této ...

Nový ruský protiletadlový systém S-350E

Na letošní vojenské výstavě MAKS 2013 v Moskvě firma Almaz-Antej představila nejnovější derivát ...

Rusko pracuje na stíhačce šesté generace

Ruský vojenský průmysl v současné době dokončuje vývoj stíhačky 5. generace T-50. Podle ruské ...

Ruský tank Armata na scéně

Vývoj nové ruské pásové platformy Armata směřuje do cílové rovinky. Již dnes ji poprvé spatří na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • lorgarius
  18:02 30.09.2013

  ano nexter bol testovany ruskou armadou, ale rovnako bol testovany aj boxer a centauro, preto si myslim ze rusi pockaju na boomerang. Inak tiez ma zaskocilo, ze rusi upustaju od ...Zobrazit celý příspěvek

  ano nexter bol testovany ruskou armadou, ale rovnako bol testovany aj boxer a centauro, preto si myslim ze rusi pockaju na boomerang.
  Inak tiez ma zaskocilo, ze rusi upustaju od vyzbroje aku mame moznost vidiet na bmp3 teda 100mm kanon + 30mm kanon, v prospech 57mm kanonu.Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:47 30.09.2013

  Tak on ten VBCI byl již v Rusku testován - a hovořilo se o plánu zavést jej do výzbroje. Ale teď je situace trochu jiná. Podle mne je trochu nešťastné, když akvizice zahraniční ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak on ten VBCI byl již v Rusku testován - a hovořilo se o plánu zavést jej do výzbroje. Ale teď je situace trochu jiná. Podle mne je trochu nešťastné, když akvizice zahraniční techniky je až příliš závislá na osobě ministra obrany - jeden ji preferuje až neúměrně, druhý by chtěl mít pokud možno vše z domácích zdrojů. Ale možná toto vozidlo může být zamýšleno skutečně jako ryze exportní typ
  zajímavá podle mne je i rezignace na 100 mm nízkotlaký kanon, převzatý z BMP-3 (testován byl i na BTR-90), ten jsem vždy považoval za největší devizu ruské školySkrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  09:46 30.09.2013

  celkom zaujimava je tato stale sa rozsirujuca spolupraca francuzskych a ruskych firiem, skor predpokldam ze ide o spolocne usilie vyvinut exportne vozidlo, ako to ze by si ho ...Zobrazit celý příspěvek

  celkom zaujimava je tato stale sa rozsirujuca spolupraca francuzskych a ruskych firiem, skor predpokldam ze ide o spolocne usilie vyvinut exportne vozidlo, ako to ze by si ho zakupila ruska armada. Predsa len rusi dost investovali do boomerangu. Mysim si, ze toto vozidlo sa budu firmy snazit predat tam kde ma ruska a francuzska technika dobre meno, napr Saudska Arabia, kde pokial osm zachytil spravne informacie maju byt dodane francuzske transportery, osadene ruskou vezou z bmp3.Skrýt celý příspěvek

 • David
  07:07 30.09.2013

  Tak Rusové chtějí jak pásové BVP, tak i kolové BVP/obrněný transportér. O další dodávky BMP-3 není zájem - a vyvíjejí nový typ Kurganec-25. I někde tady se o tom píše. A kolový ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Rusové chtějí jak pásové BVP, tak i kolové BVP/obrněný transportér. O další dodávky BMP-3 není zájem - a vyvíjejí nový typ Kurganec-25. I někde tady se o tom píše.
  A kolový typ - ruský průmysl vyvíjí vozidlo Boomerang. Faktem ale je, že ony ty moderní kolová BVP si jsou velice podobná. Tady je zajímavý ten atypický kanon 57 mmSkrýt celý příspěvek

 • Jakub Mareš
  14:13 29.09.2013

  Nepochopil sem z clanku uplne jesli ruska armada ma zajem o verzi ot nebo o provedeni bvp, ale pokud by se jednalo o nahradu bvp, nebylo by pro rusko vhodnejsi pasove vozidlo?

  Nepochopil sem z clanku uplne jesli ruska armada ma zajem o verzi ot nebo o provedeni bvp, ale pokud by se jednalo o nahradu bvp, nebylo by pro rusko vhodnejsi pasove vozidlo?

 • Laci
  02:29 28.09.2013

  ..i ve videu označují vozidlo jako ATOM ;)

  ..i ve videu označují vozidlo jako ATOM ;)

 • Jan Grohmann
  21:05 27.09.2013

  Dobrý večer, jméno Atom používá i jeden z nejprestižnějších vojenských magazínů Janes IHS - http://www.janes.com/article/2...

  Dobrý večer, jméno Atom používá i jeden z nejprestižnějších vojenských magazínů Janes IHS - http://www.janes.com/article/2...

 • JiriTintera
  19:59 27.09.2013

  Vážení, nejsem si jistý tím, že zde popisované BVP nese označení "Atom". Protože některé ruské i-stránky mluví o dělu ráže 57mm ATOM, které bylo usazeno na rusifikovaný podvozek ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážení,
  nejsem si jistý tím, že zde popisované BVP nese označení "Atom". Protože některé ruské i-stránky mluví o dělu ráže 57mm ATOM, které bylo usazeno na rusifikovaný podvozek VBCI.

  Pěkné fotografie naleznete na http://otvaga2004.ru/fotorepor... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...