Rusko jako hrozba – historické souvislosti 2. část

Rusko jako hrozba – historické souvislosti 2. část
Rodina posledního car Mikuláše II. (2013) / Volné dílo (Zvětšit)

První světová válka, na kterou Rusko nebylo dostatečně připraveno, přinesla rozklad státu. Byla provázena miliony obětí a vyvolala nejprve únorovou revoluci (zakončenou abdikací cara) a následně ještě radikálnější říjnovou revoluci. Byť o ní původně v Petrohradě téměř nikdo nevěděl a legendu z ní udělala až bolševická propaganda s odstupem času. Například monumentální film Sergeje Ejzenštejna Deset dní, které otřásly světem z roku 1927. Ten událost vyobrazuje zcela jinak, než jak ve skutečnosti proběhla. Každopádně se po této revoluci k moci nakonec dostali bolševici v čele s Leninem. Ti přeměnili Rusko v komunistický stát a uvedli ho do občanské války s dalšími miliony obětí. Krutost přitom byla přítomna na všech stranách. Konsolidace trvala ještě velmi dlouho.

V červenci 1918 byl také bolševiky zavražděn někdejší car ruského impéria Mikuláš II. i se svojí rodinou. Etablující se Sovětský svaz a jeho vládci přes veškeré proklamace o snahách zlepšit obyvatelům těžký úděl rychle ukázali, že jejich vláda bude provázena dalšími násilnými excesy, politickými čistkami a vlnami hladomoru. Zdánlivá rovnost občanů před zákonem a rovnostářství komunistické ideologie bylo jen propagandistickým heslem. Stalin s absolutní mocí od roku 1926 a kultem osobnosti sovětské impérium alespoň v hospodářské oblasti modernizoval a podporoval těžký průmysl. Také se ale postupně čím dál intenzivněji připravoval na válku a neváhal těsně před začátkem války v srpnu 1939 uzavřít spojenectví s nacistickým Německem a rozdělit si východoevropské země mezi sebe. Právě pakt Ribbentrop-Molotov poté předurčil osud mnohých území, které bylo z Moskvy vnímáno jako jejich sféra vlivu.

Druhá světová válka, která stála SSSR životy až 26 milionů obyvatel, byla soubojem na život a na smrt dvou nelidských totalitních ideologií. Odhodlání sovětských obyvatel ubránit svoji zemi však nakonec i kvůli nacistické vyhlazovací politice převážilo. Postupně bylo nacistické Německo zatlačeno po velkých porážkách na výhodní frontě u Moskvy roku 1941, Stalingradu 1942 a Kursku 1943 zatlačeno do defenzivy a poraženo. Sovětům také v kritických momentech pomohly dodávky zbraní od západních spojenců. Závěr války také bezprostředně provázelo vměšování Sovětů do vnitřních záležitostí mnoha evropských zemí. A to včetně Československa, které bylo anexí připraveno o Podkarpatskou Rus při předem zinscenovaném průběhu. Scénáři opřeném o údajně spontánní projevy vůle místních připojit se k SSSR. Riskovat střet s rodící se sovětskou supervelmocí se však nikdo z československých politiků kvůli nejzaostalejšímu území na periferii někdejšího meziválečného státu včetně prezidenta Beneše neodvážil.

Na konci druhé světové války už můžeme vysledovat počátky války studené. Studená válka znamenala rozdělení světa do dvou hlavních ideologických bloků – komunistického a kapitalistického. Moskva také neváhala vymáhat poslušnost svých satelitů vojenskou cestou jako v roce 1956 v Maďarsku nebo 1968 v Československu. Soupeření západu a východu nikdy nepřerostlo v otevřenou konfrontaci i kvůli odstrašení jadernými zbraněmi. Přesto se odehrálo několik vyhrocených krizí (Berlínská 1962, Karibská 1962), které zakončil kompromis nejdůležitějších politiků jako Chruščova a Kennedyho. Intenzivní války – zástupné konflikty studené války jako v Koreji nebo Vietnamu si vyžádaly obrovské množství životů. Ve Vietnamu padli Američané v 60. a 70. letech svým způsobem do pasti. Konflikt přitom provázely zločinné excesy vůči civilnímu obyvatelstvu, což USA ubíralo morální kredit. Tyto zločiny a nákladnost války nakonec způsobily, že se museli Američané po protestech na domácí půdě postupně z této války stáhnout. Do podobné pasti však padl i SSSR ve válce v Afghánistánu v letech 1979 až 1989. Navíc se ukázalo, že i přes nástup reformních politiků v SSSR jako Gorbačov, není ekonomický model východního bloku udržitelný. Nespokojenost obyvatel narůstala. Středoevropské a východoevropské země se tak postupně vymanily ze sovětského područí a SSSR se v roce 1991 rozpadl.

V první moment se zdálo, že by Rusko svůj přerod v demokratickou zemi mohlo zvládnout. Tedy alespoň přeměnu v zemi, která nebude představovat pro své sousedy existenční hrozbu. Po úvodním chaosu, sociálních nepokojích a velkém poklesu životní úrovně se k moci dostal v závěru devadesátých let Vladimir Putin. Mnozí Rusové se navíc cítili rozpadem SSSR poníženi. Ponížení v ruském pojetí provází touha po odplatě a představuje kořeny další agrese. Postavení velmoci, která si prosadí svou vůli silou je něco, co mnohým Rusům vyhovuje a takovýto model založený na expanzi podpoří bez ohledu na vnitřní potíže země. Ty navíc války nejen nevyřeší, ale ještě zhorší. Podobně jako v ruské historii už mnohokrát však úspěšný expanze alespoň na čas zakryje zjevné nedostatky doma. Během Putinovy vlády jako prezidenta či premiéra se Rusko zapojilo do mnoha válek a jiných vojenských akcí, z nichž nejvýznamnější jsou druhá čečenská válka v letech 1999 až 2009, rusko-gruzínská válka roku 2008, anexe ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a bezprostředně poté i skryté, ale intenzivní angažmá ve válce na Donbase. Dále intervence v Sýrii od roku 2015 a nakonec z pohledu Evropy nejzávažnější – stále probíhající invaze na Ukrajinu s počátkem 24. února 2022.

To je navíc konflikt, který je svou intenzitou na evropském kontinentu bezprecedentní od skončení druhé světové války. Rusko navíc své nasazení zdůvodnilo natolik absurdními záminkami, ze kterých je jasné, že probíhající konflikt jen těžko najde v dohledné době racionální řešení. V ruských médiích zcela pod kontrolou státu je navíc válka podávána jako souboj s kolektivním Západem, který „Rusko ohrožuje“. Útočná válka má tedy i jakýsi ideologický a náboženský zápal, což z ruské historie již známe. Není to tedy pouze současný boj o ruské ovládnutí Ukrajiny, který navíc sám trvá již nejméně čtvrté století. Dokáže být vůbec Rusko jiné? Podpora současného ruského režimu se zdá být poměrně pevná, přičemž bez většinového akceptujícího postoje ruské společnosti by nemohla být realizovatelná. Příčina odvěké ruské agrese tedy nespočívá jen v mentalitě vládců Ruska, ale zjevně i ruské společnosti jako takové, která násilí uznává jako legitimní prostředek politiky. V minulosti to pouze významné porážky dokázaly v Rusku měnit režim. Většinou se však nakonec mocenské poměry z pohledu práv a svobod jednotlivce vyvinuly na ještě horší. Změnu podobně nebezpečné „imperiální mentality“ například u německé populace 20. století přinesla až dalekosáhlá porážka v druhé světové válce. Jestli je vůbec podobná katarze možná i u ruské společností ukáže teprve až čas.

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Stručná historie Izraele: Kdo je cizinec v Palestině? Část 1.

Navzdory názoru mnohých západních akademiků, politická historie Blízkého východu nezačala ...

PREMIUM Stručná historie Izraele: Kdo je cizinec v Palestině? Část 2.

První díl jsme zakončili židovskými válkami, které dnes nabízí poněkud paradoxní historickou ...

Rusko není ráj konzervativců, ale fašistický policejní stát

V minulém článku jsem rozebíral proč ze sebe dělá Tucker Carlson tupce, který oslavuje Rusko jako ...

Rusko jako hrozba – historické souvislosti 1. část

Rusko a jeho vládnoucí elity během posledních nejméně pěti století uplatňovaly své imperiální ambice ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jergi
  08:51 21.06.2024

  Tento článok úplne vynechal občiansku vojnu, ktorá jasne ukázala aký odpor v ruskej spoločnosti vyvolali boľševici. Asi sa to nehodí do naratívu.

  Tento článok úplne vynechal občiansku vojnu, ktorá jasne ukázala aký odpor v ruskej spoločnosti vyvolali boľševici. Asi sa to nehodí do naratívu.

 • Анатолий
  12:49 20.06.2024

  „Co sem ještě dodat?! I radikálně nevěřícímu, myšlenka o tom, že Bůh asi není, avšak Satan pravděpodobně existuje, protože existují Sověti – tato myšlenka se musí vnucovat znovu a ...Zobrazit celý příspěvek

  „Co sem ještě dodat?! I radikálně nevěřícímu, myšlenka o tom, že Bůh asi není, avšak Satan pravděpodobně existuje, protože existují Sověti – tato myšlenka se musí vnucovat znovu a znovu.
  Obrovská mocnost se zfalšovanou ideologií (nikdo v to nevěří), s falšovanou kulturou, hudbou, literaturou, vzděláním, společenským životem - všechno bylo fingováno od A do Z, tak vědomě, pod takovým tlakem represe, s takovým policejním dohledem, že se okamžitě vybaví tato myšlenka: Komu to může posloužit lépe než vládci much (Belzebubovi)?“

  Takto psal o ruské kultuře nejznámšjší polský spisovatel židovského původu, Stanislav Lem, v dopise americkému známému. V dopise také popsal rozdíl mezi německým a ruským násilím:

  „... žádná zvířata nevykazují takové, řekl bych exkrementálně divoké zapeklosti, které tito Rusové ukázali se svými exkrementy, zanášením a plněním rozbitých obývacích pokojů, nemocničních pokojů, bidetů, záchodů, sračkách na knihách, kobercích, oltářích; nasrat po celém světě mohli, jaká to byla velká věc, radost, kopat, drtit, srát a poté, co znásilnili a zavraždili - znásilnili ženy po porodu, ženy po vážných operacích, znásilňovaly ženy ležící v loužích krve, znásilněných a posraných “

  https://stowarzyszenie-rozwoju... Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   14:22 20.06.2024

   To bylo v rusku i před revolucí ...

   To bylo v rusku i před revolucí ...

 • liberal shark
  11:25 20.06.2024

  Jen technická: Spolupráce mezi SSSR a Německem je mnohem staršího data. Začala už Rapallskou smluvou z roku 1922. https://cs.wikipedia.org/wiki/... A ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen technická: Spolupráce mezi SSSR a Německem je mnohem staršího data. Začala už Rapallskou smluvou z roku 1922.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  A materiální podpora SSSR ze strany USA a GB byla ve skutečnosti obrovská. SSSR by bez ní vůbec nemohl válku s Německem vést.
  https://www.armyweb.cz/clanek/...
  Skvělý přehled je zde:
  https://www.valka.cz/13329-Eko... Skrýt celý příspěvek

  • torong1
   13:09 20.06.2024

   Nejen pomoc za války. Ve skutečnosti celá "zázračná" industrializace ruska ve 30tých letech je dílem Amerických inženýrů. Veškeré přehrady, elektrárny, hutě... Jak jinak se mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejen pomoc za války. Ve skutečnosti celá "zázračná" industrializace ruska ve 30tých letech je dílem Amerických inženýrů. Veškeré přehrady, elektrárny, hutě... Jak jinak se mohlo rusko po občanské válce a totálním rozpadu během deseti let dostat ze středověku do moderní doby?Skrýt celý příspěvek

   • markus223
    14:54 20.06.2024

    Skvěle o tom pojednává kniha "Magnetická hora". :-) https://www.databazeknih.cz/pr...

    Skvěle o tom pojednává kniha "Magnetická hora". :-) https://www.databazeknih.cz/pr...

   • Vrata
    14:55 20.06.2024

    Po precteni Souostrovi gulag mam dojem, ze valna cast industrializace CCCP neprovedli nadseni budovatele socialismu, osvobozeni od namezni prace v kapitalismu, jak to vykladala ...Zobrazit celý příspěvek

    Po precteni Souostrovi gulag mam dojem, ze valna cast industrializace CCCP neprovedli nadseni budovatele socialismu, osvobozeni od namezni prace v kapitalismu, jak to vykladala bolsevicka propaganda, ale stavebni prace byly mnohdy dilo milionu otroku z gulagu. Ti staveli treba Belomorsko-Baltsky kanal rukama, bez jakekoliv mechanizace. Rucne rubali kamen pri hloubeni kanalu. Staveli bez ohledu na polarni zimu v mrazech desitky stupnu pod nulou. Chcipali tam hladem a straslivou zimou po statisicich, podle Solzenicina az po milionech. Takhle se stavela zrejme vetsina vsech tech slavnych staveb socialismu, ruzne kanaly, zeleznice na severu Ruska, prehrady na rekach atd. A samozrejme dalsi stavby. Solzenicin popisuje, jak rubal hlinu na cihly nekde u Moskvy a dalsi otroci je formovali a vypalovali v cihelne, tusim nekde z carske doby. A z tech cihel se staveli nove bytovky, prezentovane jako uspech socialismu, jako starost o pracujici.
    Co se tyce technologii, ty opravdu dodavali treba Americani pripadne dalsi staty nekdy ve tricatych letech. A Stalin jim platil napr. obilim, ktere sebral farmarum na Ukrajine a v jiznim Rusku, cimz zpusobil zamerny hladomor a smrt cca 7 milionu lidi. Platil nerosty - treba zlatem, medi, kterou rubali gulagovsti otroci za straslivych podminek.
    Cele to slavne a uspesne budovani socialismu (ktere nam za bolsevika melo dokazat, jak je socialismus ekonomicky uspesny ve srovnani s kapitalismem) bylo v CCCP zrejme zalozeno na otrocke praci cca 15 milionu veznu z gulagu.Skrýt celý příspěvek

  • markus223
   14:59 20.06.2024

   S tím tvrzením, že by SSSR nebyl vůbec schopný vést válku s Německem bych byl opatrný. U Moskvy i Stalingradu SSSR vyhrál i bez větších dodávek od USA a GB. Ty dodávky začaly ...Zobrazit celý příspěvek

   S tím tvrzením, že by SSSR nebyl vůbec schopný vést válku s Německem bych byl opatrný. U Moskvy i Stalingradu SSSR vyhrál i bez větších dodávek od USA a GB. Ty dodávky začaly přicházet ve větších objemech až v roce 1943. Ale jsem přesvědčen, že by třeba taková operace Bagration nebyla v takovém rozsahu vůbec proveditelná, kdyby nebyla podpořena dodávkami nákladních vozidel, lokomotiv a vagonů z USA a GB. Takže ta pomoc byla rozhodně důležitá a nepochybně zkrátila válku a zachránila miliony životů, ale SSSR by jí nejspíš vyhrál i bez ní.Skrýt celý příspěvek

   • Анатолий
    15:15 20.06.2024

    Vy počítáte do pomoci jen Lend-lease. Ale hlavní pomoc SSSR, bylo to že Německo vedlo válku na několik frontů a bylo bombardované (40 Hirošim za měsíc v maximální intenzitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy počítáte do pomoci jen Lend-lease. Ale hlavní pomoc SSSR, bylo to že Německo vedlo válku na několik frontů a bylo bombardované (40 Hirošim za měsíc v maximální intenzitě bombardování). Bez toho by neměl vůbec žádnou šanci dokonce i s lend-lease.
    Stejně jako by padla i Británie 1v1 s Německem, ale Británie, na rozdíl od SSSR, se mohla teoreticky vyhnout válce, jelikož nebyla hlavním cílem Hitlera.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    05:29 21.06.2024

    Bez vagónů, lokomotiv, náklaďáků, bot a konzerv to fakt nejde.

    Bez vagónů, lokomotiv, náklaďáků, bot a konzerv to fakt nejde.

   • Swen von Walhallion
    10:04 24.06.2024

    No zrovna argumentaovat bitvou u Moskvy neni moc dobry kdyz tam cca 90% strednich a težkych tanku tvorily tanky dodany z UK. Doporucuju si precit tuhle serii ( ...Zobrazit celý příspěvek

    No zrovna argumentaovat bitvou u Moskvy neni moc dobry kdyz tam cca 90% strednich a težkych tanku tvorily tanky dodany z UK. Doporucuju si precit tuhle serii ( https://www.valka.cz/13329-Eko... on na tom SSSR nebyl zrovna dobre ani v tom 42/43 a realne mu hrozil vnitrni kolaps, kterymu pomohly zabranit prave spojenecky dodavaky potravin.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:16 20.06.2024

  Trocha vágne zhrnutie všeobecne známych faktov. Aktuálne ani nie je tak na stole otázka, či Rusko dokáže byť iné, ale aké trajektórie môže nabrať v dôsledku svojej fašistickej ...Zobrazit celý příspěvek

  Trocha vágne zhrnutie všeobecne známych faktov.

  Aktuálne ani nie je tak na stole otázka, či Rusko dokáže byť iné, ale aké trajektórie môže nabrať v dôsledku svojej fašistickej ideológie, sformovanej na ose Iljin - Dugin. Môže sa zopakovať scenár, keď po odrazení ťaženia smerom na Západ sa obráti pozornosť ruských fašistov na Východ? Hranie druhých huslí neprichádza do úvahy, čiže v určitom okamihu sa tak či onak musia obrátiť proti Číne.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   12:01 20.06.2024

   Také z rýchlika..

   Také z rýchlika..

 • Packal
  11:01 20.06.2024

  S těmi ztrátami během WWII je to dost ošemetné. Dnes se uvádí 26 mil. Ovšem nikdo to neví a rusové nikoho do archivů nepustí. Do tohoto čísla počítají i NKVD povražděné obyvatele ...Zobrazit celý příspěvek

  S těmi ztrátami během WWII je to dost ošemetné. Dnes se uvádí 26 mil. Ovšem nikdo to neví a rusové nikoho do archivů nepustí. Do tohoto čísla počítají i NKVD povražděné obyvatele pobaltí, ztráty ze Zimní války, vlastní postřílené z trestných praporů, zrádce a další. Nedávno jsem zachytil info, že po válce se Stalin nechal slyšet o 9,5mil. mrtvých, Chruščov to zvedl na 15, za Brežněva to stoupalo od 20 do 25, za Jelcina se uvádělo 25 a teď za puťky jsme již na 26... tímto tempem se do poloviny století dostaneme na součet všech padlých na všech stranách, které bude rusko přisuzovat sobě...Skrýt celý příspěvek

  • Анатолий
   15:11 20.06.2024

   Rusové obvykle zavyšují počet obětí civilistů a zanižují vojenské ztráty

   Rusové obvykle zavyšují počet obětí civilistů a zanižují vojenské ztráty

Načítám diskuzi...