Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Strategický bombardér Tu-95MS vyfocený RAF nedaleko Skotska; větší foto / RAF/MOD, OGL 

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany podepsalo dohodu o vývoji modernizované verze Tu-90MS označované jako Tu-95MSM. Jde vlastně o další etapu modernizace na standard Tu-95MSM, která začala v roce 2013. 

Tu-95 slouží v ruském letectvu od 50. let minulého století, ale především díky svým nadčasovým motorům NK-12 stále představuje výkonný letecký zbraňový nosič. Tu-95 létá rychlostí 800 km/h a bez tankování ve vzduchu doletí na vzdálenost 11 000 km, nicméně tento dolet se zkracuje v závislosti na množství nesené výzbroje až na 6500 km.

V roce 2010 dva bombardéry Tu-95 provedly rekordní dálkový let, při kterém jim bylo doplněno palivo ve vzduchu. Letouny uletěly 20 000 km a vydržely ve vzduchu 24 hodin.

Většina Tu-95 operuje z letecké základny Engels nedaleko města Saratov (750 km jihovýchodně od Moskvy). Při cvičných letech překonávají vodní plochy Severního ledového a Atlantského oceánu a využívají letiště Tiksi (Jakutsko) ve východní Sibiři a Ukrajinka (Amurská oblast) na Dálném východu u hranic s Čínou. Během cvičných letů jsou bombardéry často doprovázeny tankovacími letouny Il-78.

Vylepšené Tu-95MSM první etapy se zúčastnily minimálně 3× útoků na cíle v Sýrii ‒ podle ruského ministerstva obrany od listopadu 2015 do konce roku 2017 bombardéry Tu-95 a Tu-160 provedly pomocí střel s plochou dráhou letu 66 úderů na pozemní cíle v Sýrii. Hlavní odlišností Tu-95MSM (první etapa) oproti Tu-95MS je instalace moderního navigačního zařízení a čtyř dvojitých pylonů pod křídly, kde lze umístit až osm střel s plochou dráhou letu Ch-101/102.

Ruské ministerstvo obrany nyní odsouhlasilo druhou etapu modernizace Tu-95MSM s vylepšenými motory NK-12MPM a novou avionikou. Na rozdíl od první etapy půjde o hloubokovou modernizaci všech systémů letadla. Časový harmonogram, počet modernizovaných letadel ani přesný rozsah modernizace nejsou známy. Nicméně na standard Tu-95MSM má být podle dřívějších zpráv vylepšeno maximálně 35 Tu-95MS (verze Tu-95MS-16) a první prototyp Tu-95MSM druhé etapy vzlétne na konci roku 2019.

„Smlouva o hloubkové modernizaci Tu-95MSM byla podepsána před šesti měsíci. Práce budou prováděny v leteckém závodě Taganrog (Beriev Aircraft Company),“ uvedl Aleksandr Konjuchov, generální ředitel společnosti Tupolev. „První let Tu-95MSM je naplánován na konec roku 2019.“


Tu-95MSM tankuje ve vzduchu při misi nad Sýrii.

„Tato letadla [strategické bombardéry Tu-95 a Tu-160 - pozn. red. ] jsou důležitou součástí jaderného potenciálu státu. Provádějí podle strategického plánu pravidelné lety ve vodách Arktického oceánu a Černého moře, stejně jako ve východních oblastech. Proto je prodloužení životnosti bombardérů a zvýšení jejich bojové účinnosti jednou z našich priorit,“ řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

V současné době v ruském letectvu slouží 48 Tu-95MS a 12 Tu-95MSM. Otázka je, kolik letounů je skutečně letuschopných nebo bojeschopných. Ruské ministerstvo obrany počítá s modernizací maximálně 35 Tu-95MS/MSM, ale přesný počet se rozhodne podle výsledků leteckých testů hloubokově modernizovaného Tu-95MSM.

Za tímto účelem již firma Tupolev provozuje jeden technologický demonstrátor Tu-95MS (číslo „červená 317“), kde testuje novou avioniku, zbraňový komplex i modernizované motory NK-12MPM s novými protiběžnými vrtulemi AV-60T. Letecké testování NK-12MPM skončí v letošním roce.


Tu-95MSM se střelami Ch-101 při náletu na cíle v Sýrii.

NK-12 vznikl v 50. letech a na poli turbovrtulových motorů představuje skutečné unikum, především díky kompaktně řešené převodovce, která dokáže přenést obří kroutící moment z hřídele turbíny na dvě osmilisté protiběžné vrtule. Výkon motoru dosahuje 11 033 kW a dosud se tak jedná o nejvýkonnější turbovrtulový motor vůbec.

„Testy [motoru - pozn. red. ]  probíhají úspěšně, GSI [ závěrečné státní zkoušky - pozn. red.] dokončíme do konce letošního roku,“ potvrzuje Konjuchov a dodal, že během zkoušek strategický bombardér Tu-95MS s modernizovanými motory potvrdil „deklarované vlastnosti“.

Přesný rozsah modernizace Tu-95MSM druhé etapy není znám, ale cílem je především prodloužit životnost letounů, modernizovat avioniku, elektroniku, navigační (astronavigace) a komunikační systémy a zbraňový komplex.


Prostor posádky u Tu-95MSM nepochybně projde proměnou a dá se očekávat snížení počtu členů  posádky (nyní sedm).

V ruské terminologii je strategický bombardér označován jako “raketový nosič”, a skutečně Tu-95MSM je určen především jako nosič střel s plochou dráhou letu dlouhého doletu Ch-101/102 a nových Ch-50. Cílem Tu-95MSM je dostat se před hlídaný vzdušný prostor nepřítele a pomocí střel Ch-101/102 s doletem snad až 5000 km útočit na strategické cíle.

Zároveň Rusko pracuje na menších stealth střelách Ch-50 s kratším doletem ‒ Tu-95MSM pojme až 14 těchto střel. Ch-50 je v podstatě, jak píší ruská média, alter ego americké stealth střely AGM-158 JASSM. Ch-50 má hmotnost 1600 kg a dolet až 1500 km.

Ch-101 s klasickou bojovou hlavicí váží 2400 kg je určena především pro ničení strategických cílů, ale v případě Sýrie se ukázala jako příliš naddimenzovaná (tedy drahá). Pro ničení taktických cílů má být určena především menší střela Ch-50.

Zdroj: Interfax, RT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Orion: Ruský „Predator“ poprvé spatřen se zbraněmi

Ruský deník Moskovskij komsomolec jako první ukázal fotografii ruského bezpilotního letadla Orion s ...

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Rusko dokončilo prototyp nového bombardéru Tu-22M3M

Ruská společnost Tupolev oznámila dokončení výroby prvního prototypu hloubkově modernizovaného ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • raziel87
  07:19 21.08.2018

  Škoda, že admin smazal příspěvek Kozluse. V podstatě vysvětlil, proč je nutné patlat se i s modernizacemi takových dědečků jako je Bear, ač nám to v Evropě přijde zpátečnické ...Zobrazit celý příspěvek

  Škoda, že admin smazal příspěvek Kozluse. V podstatě vysvětlil, proč je nutné patlat se i s modernizacemi takových dědečků jako je Bear, ač nám to v Evropě přijde zpátečnické (hlavně že nám to nepřijde zpáteřnické u naší, západní letecké techniky, která se taky v mnoha případech potýká s podobným problémem - čím nahradíme muly? b-21? v Americe dobře vědí, proč si nechávají Stratofortress)

  Nejsme na Sputniku, málokdo tu veří ruským prohlášením o termínech a počtech nové bojové techniky , ale první příspěvek v diskuzi "že je modernizace Tu-95 jasným signálem toho, že Rusko nikdy nezačne vyvíjet nástupce, je prostě ptákovina"

  To je stejný, jako kdybyste přijeli se třídou k zapadlému stánku s občerstvením, kde starý děda udělá 50 párků v rohlíku za den a vy po něm najednou chcete, aby Vám připravil 15 hamburgrů, 5 pizz a 4 sýry v housce pro malý vegetariány - dědouš se zcvokne a ani to nestihne naučit vnuka, protože ten hambrugr, ale matlá se s tim půl hodiny, ale těsto na pizzu zadělat neumí. Fakt už píšu jak pro základní školu, protože tu malá část diskutujících žije v prapodivném přeluduSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  03:02 21.08.2018

  Rasto123: "Malo by ísť o strategické bombardéry . O bombardéry s doletom x kilometrov, ale čo je ich ďalšou schopnosťou je niesť ťažké zbrane ďalekého dosahu. Každé lietadlo s ...Zobrazit celý příspěvek

  Rasto123: "Malo by ísť o strategické bombardéry . O bombardéry s doletom x kilometrov, ale čo je ich ďalšou schopnosťou je niesť ťažké zbrane ďalekého dosahu. Každé lietadlo s možnosťou tankovania za letu , môže mať ďaleký dosah, ale nie každé lietadlo s ďalekým dosahom je strategický bombardér.

  V prípade modernizovaných Túčiek pôjde hlavne o ničenie jej munície - rakiet. Sekundárne môžu preletieť kilometre a zhodiť tony bômb. "


  Jako, že když u USA narazí na stíhačky bránící pobřeží. Tak popoletí a hodí to třeba do Venezuely?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  01:16 21.08.2018

  "Čína je mnohem dál. To nech sa hlavne trasú iné štáty ako Rusko. Nevieme z čoho vychádza Rusko. Rusko má často "neprečítané" zdroje svojich zbraní. Pravdou je, že často čerpajú zo ...Zobrazit celý příspěvek

  "Čína je mnohem dál. To nech sa hlavne trasú iné štáty ako Rusko. Nevieme z čoho vychádza Rusko. Rusko má často "neprečítané" zdroje svojich zbraní. Pravdou je, že často čerpajú zo "zdrojov" z čias ZSSR. Neviem či to je aj pri REB, PVO.....? Len z kade čerpá Čína ?"

  Tohle je zajimava otazka. Da se predpokladat, ze po zradci Jelcinovi a jeho boys se veskera RF elektronika musela predelat na novou, kterou nedostal zapad za bednu vodky.Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:51 21.08.2018

  "Dohnat potřebujete jen odletající letoun. Na přilétající si stačí počkat až přiletí k vám, a je jedno jak rychle... Nebo sem ještě neviděl, řešit rychlost přesunu PVO, aby stihla ...Zobrazit celý příspěvek

  "Dohnat potřebujete jen odletající letoun. Na přilétající si stačí počkat až přiletí k vám, a je jedno jak rychle... Nebo sem ještě neviděl, řešit rychlost přesunu PVO, aby stihla zastavit i letouny mimo dosah xD"

  Malo by ísť o strategické bombardéry . O bombardéry s doletom x kilometrov, ale čo je ich ďalšou schopnosťou je niesť ťažké zbrane ďalekého dosahu. Každé lietadlo s možnosťou tankovania za letu , môže mať ďaleký dosah, ale nie každé lietadlo s ďalekým dosahom je strategický bombardér.

  V prípade modernizovaných Túčiek pôjde hlavne o ničenie jej munície - rakiet. Sekundárne môžu preletieť kilometre a zhodiť tony bômb.

  "Samozrejme všetky stroje sa dajú modernizovať ... ale v prípade Ruska, ktoré avizuje, že chce vyrobiť 50 nových strojov Tu-160M2 modernizácia starých strojov Tu-95 veľký zmysel nedáva ... jedine keby bol problém i s obnovením tej výroby ..."

  Cena. Vyrobia ročne možno 2-4 nové Labute a modernizujú 3-4 Medvede. Majú ročne 5 až 8 nových strat. bombardérov. A k tomu niečo od Tu-22M.

  "Stejně tak Tu-22 i kdyby měla dost paliva, tak si to jen velmi těžko pofrčí max rychlostí. Ale je fakt, že se např. na Mach 1,6 udrží dl jak cokoliv co by ji mohlo stíhat. "

  Neviem ako je to "motorovo" s novou M3M . Ale celkovo sa nebavíme o stíhaní. Bombardéry sa nestíhajú , tie sa zastavujú. Bombardér s raketou/strelou s dosahom 800km až xxxxKm sa nebude zostreľovať, ale len sa brániť pred jeho muníciou. Bombardér preletí cez pol sveta s tonami "blbej" munície, ale len tam kde je to vyčistené.


  "Když tady byla nakousnutá ta Aurora, tak nějaký čas se v USA pracuje na hypersonickém letounu, bezosádkovém, schopném dosáhnout rychlosti až mach 6. Označován je jako SR-72. Hlavním posláním je opět průzkumná činnost, ale zajímavé je, že zvažována je i výzbroj. V tomto případě by střely využívali kinetickou rychlost a motory by byly využity až k samotnému navádění na cíl. Již měl být otestován technologický demonstrátor, výroba plnohodnotného prototypu je naplánována na rok 2023 a operačního nasazení má být dosaženo kolem roku 2030. "

  Super. Počkáme si keď to bude. Lebo zatiaľ to je ,ako tie plánované Ruské "super" zbrane. Proste super vs super, ale reálne len niečo v médiách.

  "Co vím, tak Lockheed Martin teď dostal kontrakt na vývoj dvou typů hypersonických leteckých střel (ARRW a HCSW). Testy ARRW jsou stanoveny na rok 2021. Problémy jsem teď nezaznamenal, Číňané v tomhle odvětví taky dost šlapou. Uvidíme co z toho bude, ale vývoj určitě běží dál. Ani jedna velmoc si nemůže dovolit, na vývoj hypersonických střel a letounů kašlat. Bude to nářez a popravdě mě tyhle technologie docela dost děsí - víc jak atom."

  Ale no tak. Kde ste mali zachytiť problémy ? To sa my nedozvieme, pokým nám to neumožnia. Hypersonika sa stáva steathom súčastnosti.

  Nič nové. Aké mali VMF protilodné strely vo svojej "žiarivej " dobe? A ? Nič sa nestalo a teraz sú už zastaralé. Neviem posúdiť ich účinnosť, ale už tu nie sú 80. a 90. roky. Tieto super zbrane budú len proti super protivníkovi a ten nebude, lebo atom je topka.


  "je vtipné, že podle tebe SR-72 ještě není ani rozkreslen, ale už víš, že PAK-DA bude lepší než B-21 Raider. Chci vidět, jak rusové začnou vyrábět hypersonický bombardér... ti jsou rádi že obnovují výrobu starších typů, případně modernizují to co mají. Čína je v tomhle mnohem dál, minimálně tím, že mají peníze na vývoj. Rusové v tomhle oboru můžou vycházet z vývoje před koncem SSSR, je to pořád dost, ale už to přestává stačit"

  Čína je mnohem dál. To nech sa hlavne trasú iné štáty ako Rusko. Nevieme z čoho vychádza Rusko. Rusko má často "neprečítané" zdroje svojich zbraní. Pravdou je, že často čerpajú zo "zdrojov" z čias ZSSR. Neviem či to je aj pri REB, PVO.....? Len z kade čerpá Čína ?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:17 20.08.2018

  Cernakus: Neuchází ti trošku, že oni měli letadlo co léta M6 už v roce 1959. Takže opravdu nejdou do něčeho kde by byli nováčky. Jak se tu snažíš naznačovat.

  Cernakus: Neuchází ti trošku, že oni měli letadlo co léta M6 už v roce 1959. Takže opravdu nejdou do něčeho kde by byli nováčky. Jak se tu snažíš naznačovat.

 • cernakus
  23:11 20.08.2018

  Supreme, rase Na to, ze mate mizive technicke znalosti a sotva prumernou inteligenci jsem si zvykl, ale ze mate problem porozumet psanemu textu, je pro mne ...Zobrazit celý příspěvek

  Supreme, rase

  Na to, ze mate mizive technicke znalosti a sotva prumernou inteligenci jsem si zvykl, ale ze mate problem porozumet psanemu textu, je pro mne prekvapeni.

  American je hloupý. Bez nakupu mozku se diky genitalnimu skolstvi neobejde a ono neni uz kde kupovat. Povrchnost a hloupost se svetem siri jako AIDS v africe.

  Odkaz si najdi na anglicke wiki. Na rozdil od zprav z raseho zdroje, se jedna o mladsi vydani:-) ostatne, kdybyste meli jen maly ahnung co to je 6 mach u letadla, tak by vam bylo jasne, ze nejaky prototyp je jen zbozne prani. Zejmena za pouhych 10 let od prvni myslenky to pistavit. Srovnejte s tim f-35, ktery je z pohledu zakladniho vyzkumu a technologii proti SR-72 jako fabia proti F1.

  Nesrovnaval jsem pak-da s b-21. Pouze jsem rekl, ze pokud by mel byt do sedmi let prototyp, bude to to same co b-21. Koncepci. Na nic lepsiho neni cas. B-21 bude nejspise (zatim ho nikdo nevidel) low cost verze B-1, tedy nejhorsi bombarder z pohledu vykonu a pouze pasivni stealth. Něco jako Seawolf vs Virginia,akorat doufam pro dobro amigos, ze nakonec ty letadla nebudou stejne drahe. (ponorkam se to nakonec stalo).

  Rase:
  Kde to ctes? Nic z tve reakce nekoresponduje s tim co jsem napsal.

  Chapu, ze jsem te nakrkl tou urazkou americkych vedcu (ale je fakt, ze americanum nevydrzi ani hypersonicky kluzak, rusko zavadi do vyzbroje Zirkony), ale nez zareagujes, zkus se vydychat a precti si to znova. Pak budes reagovat na to co jsem napsal a ne na to, ci si myslis, že jsem napsal.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:45 20.08.2018

  cernakus: je vtipné, že podle tebe SR-72 ještě není ani rozkreslen, ale už víš, že PAK-DA bude lepší než B-21 Raider. Chci vidět, jak rusové začnou vyrábět hypersonický ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  je vtipné, že podle tebe SR-72 ještě není ani rozkreslen, ale už víš, že PAK-DA bude lepší než B-21 Raider. Chci vidět, jak rusové začnou vyrábět hypersonický bombardér... ti jsou rádi že obnovují výrobu starších typů, případně modernizují to co mají. Čína je v tomhle mnohem dál, minimálně tím, že mají peníze na vývoj. Rusové v tomhle oboru můžou vycházet z vývoje před koncem SSSR, je to pořád dost, ale už to přestává stačitSkrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:58 20.08.2018

  cernakus - Jiistě pane, Američan je totiž úplně hloupej :) Já bych se spíš nedivil, kdyby to Američané zavedli do výzbroje jako první. A poprosil bych odkaz, kde to šéf LM popřel, ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus - Jiistě pane, Američan je totiž úplně hloupej :) Já bych se spíš nedivil, kdyby to Američané zavedli do výzbroje jako první. A poprosil bych odkaz, kde to šéf LM popřel, že SR-72 existuje... v článku, který sem dal Race (a na jiných webech je to také) píšou, že prototyp s velkou pravděpodobností mají od roku 2017 a byl již testován.

  Jak můžeš vůbec srovnávat B-2/B-21 s PAK-DA, který zřejmě ani nikdy nevznikne (nebo ne v příštích 20 letech)? Bože ty to vidíš... :DSkrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:30 20.08.2018

  Shania: máš pravdu, plácal jsem blbosti bez základního ověření faktů, raider má nahradit novější béčka. Ty nejstarčí zůstanou ještě 30 let. Že raider už letěl, je velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania:

  máš pravdu, plácal jsem blbosti bez základního ověření faktů, raider má nahradit novější béčka. Ty nejstarčí zůstanou ještě 30 let.
  Že raider už letěl, je velmi pravděpodobné. Není to tvarově nijak inovační letadlo, takže drak už určitě mají. Ostatně, pokud má v sérii být za 7 let, je, vycházíme-li z F-22 a F-35, nejvyšší čas.

  Rase:
  SR-72 není ani rozkleslen, natož vyroben. Popřel to sám šéf letecké sekce LM. A specificky jmenoval problém se "znovupoužitelností". Tj. Cokoliv nyní USA mají v hypersonické oblasti, tak to nevydrží více než jeden let.

  Co se týče hypersonických střel, s ohledem na to, že se skrze zradu Viktora Kudrjavcova podařilo získat značnou část Ruského know-how ohledně ruských hypersonických střel, je možné, že to bude dostatečná injekce podřadným americkým vědcům, konečně si taky nějakou tu hypersonickou střelu, co se nerozpadne minutu po startu, vyrobit :-)

  Vraťme se laskavě na zem. Nikdo na světě nemá technologii na to vyrobit ani ten SR-72 a rozhodně ne Američané. To už bych spíše věřil Rusům nebo Číňanům. Ale i u nich bych měl důvodné pochybnosti.

  B-21 bude laciná avšak méně schopná B-2 a PAK-DA, pokud by měla poprvé letět už za 7 let, tak nebude nic jiného.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:50 20.08.2018

  Kozlus - Nemyslíte ten test z roku 2014? O ničem jiném sem neslyšel (možná jsem jen přehlédl) a za těch (teď už víc) než 4 roky si myslím, že museli pokročit. Pokud je pravda, ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus - Nemyslíte ten test z roku 2014? O ničem jiném sem neslyšel (možná jsem jen přehlédl) a za těch (teď už víc) než 4 roky si myslím, že museli pokročit.

  Pokud je pravda, že SR-72 létá a navíc se počítá v budoucnu se zbraněmi, pak by to zřejmě změnilo vojenské letectví jako takové. Přeci jen se jedná o dron, ne o střelu. Na střelu získal zakázku Lockheed a nedávno mu Pentagon přidal peníze. Hotovo by mělo být údajně v roce 2021.

  Navrhovaná ochrana proti hypersonickým střelám. Možná i proto Američané chtějí samostatné vesmírné složky: https://www.nextbigfuture.com/... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:47 20.08.2018

  Děláte z toho vědu. Tu-95 je mula, musí levně a efektivně dotáhnout moderní zbraně na jejich místo startu. To umí a dlouho bude umět. Stejně jako B-52. Jsou to náklaďáky. Proč jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Děláte z toho vědu. Tu-95 je mula, musí levně a efektivně dotáhnout moderní zbraně na jejich místo startu. To umí a dlouho bude umět. Stejně jako B-52. Jsou to náklaďáky. Proč jim nedat novou navigaci a kávovar.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:42 20.08.2018

  Co vím, tak Lockheed Martin teď dostal kontrakt na vývoj dvou typů hypersonických leteckých střel (ARRW a HCSW). Testy ARRW jsou stanoveny na rok 2021. Problémy jsem teď ...Zobrazit celý příspěvek

  Co vím, tak Lockheed Martin teď dostal kontrakt na vývoj dvou typů hypersonických leteckých střel (ARRW a HCSW). Testy ARRW jsou stanoveny na rok 2021. Problémy jsem teď nezaznamenal, Číňané v tomhle odvětví taky dost šlapou. Uvidíme co z toho bude, ale vývoj určitě běží dál. Ani jedna velmoc si nemůže dovolit, na vývoj hypersonických střel a letounů kašlat. Bude to nářez a popravdě mě tyhle technologie docela dost děsí - víc jak atom.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:49 20.08.2018

  Nebyl jeste loni/predloni nejlepsi test USA hypersonickeho motoru ukoncen(neplanovanym) znicenim cele strely po nekolika desitkach sekund letu? To by ten skok na SR-72 byl opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebyl jeste loni/predloni nejlepsi test USA hypersonickeho motoru ukoncen(neplanovanym) znicenim cele strely po nekolika desitkach sekund letu? To by ten skok na SR-72 byl opravdu obrovsky.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:30 20.08.2018

  Když tady byla nakousnutá ta Aurora, tak nějaký čas se v USA pracuje na hypersonickém letounu, bezosádkovém, schopném dosáhnout rychlosti až mach 6. Označován je jako SR-72. ...Zobrazit celý příspěvek

  Když tady byla nakousnutá ta Aurora, tak nějaký čas se v USA pracuje na hypersonickém letounu, bezosádkovém, schopném dosáhnout rychlosti až mach 6. Označován je jako SR-72. Hlavním posláním je opět průzkumná činnost, ale zajímavé je, že zvažována je i výzbroj. V tomto případě by střely využívali kinetickou rychlost a motory by byly využity až k samotnému navádění na cíl. Již měl být otestován technologický demonstrátor, výroba plnohodnotného prototypu je naplánována na rok 2023 a operačního nasazení má být dosaženo kolem roku 2030.

  https://cdr.cz/clanek/usa-uz-z...

  Jinak na obdobě B-21 pracuje i Čína, dokončeny mají být souběžněSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:12 20.08.2018

  cernakus: nechci ti brát iluze, ale F-15 s výzbrojí, není zas tak rychlá... a F-22 je nejenže prakticky s výzbrojí rychlejší, ale má při max rychlosti min. trojnásobný akční ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: nechci ti brát iluze, ale F-15 s výzbrojí, není zas tak rychlá... a F-22 je nejenže prakticky s výzbrojí rychlejší, ale má při max rychlosti min. trojnásobný akční rádius a letí výš.

  Stejně tak Tu-22 i kdyby měla dost paliva, tak si to jen velmi těžko pofrčí max rychlostí. Ale je fakt, že se např. na Mach 1,6 udrží dl jak cokoliv co by ji mohlo stíhat.

  B-21 postupně nahrazuje B-2 a B-1B, B-52 zůstává.
  Jsou náznaky, že prototypy B-21 už dávno lítají.Skrýt celý příspěvek

 • petris
  17:36 20.08.2018

  dusan Skôr je to o tom že investovali nemalé prostriedky na integráciu Ch-101/102 na Tu-95, taktiež majú nastavenú prevádzkovú, učebnú a opravárenskú infraštruktúru a postupy na ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Skôr je to o tom že investovali nemalé prostriedky na integráciu Ch-101/102 na Tu-95, taktiež majú nastavenú prevádzkovú, učebnú a opravárenskú infraštruktúru a postupy na prevádzku medveďov. Pokým tie lietadlá svojimi výkonmi postačujú a je možná ich modernizácia, zrejme ich udržanie v službe vychádza lacnejšie ako výroba a prevádzka ešte 30+ nových Tu-160M2.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:24 20.08.2018

  Stroje Tu-95 sú síce vo výzbroji ZSSR/Ruska už od cca 1955, ale dnešné stroje boli vyrobené okolo roku 1990 a pôvodný "dedovia" sú už dávno v šrote. So strojmi B-52 sa preto čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Stroje Tu-95 sú síce vo výzbroji ZSSR/Ruska už od cca 1955, ale dnešné stroje boli vyrobené okolo roku 1990 a pôvodný "dedovia" sú už dávno v šrote. So strojmi B-52 sa preto čo sa týka životnosti nedajú porovnávať. Je otázkou v akom sú technickom stave, lebo pred dvomi rokmi ich stretla séria havárií (dva stroje sa zrútili, jednému začal horieť motor na zemi). Samozrejme všetky stroje sa dajú modernizovať ... ale v prípade Ruska, ktoré avizuje, že chce vyrobiť 50 nových strojov Tu-160M2 modernizácia starých strojov Tu-95 veľký zmysel nedáva ... jedine keby bol problém i s obnovením tej výroby ...Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:50 20.08.2018

  Cermakus: "Tu-160 je už nyní jeden z nejrychlejších letounů na světě a až vyřadí F-15ky a zároveň dostane modernizované motory, tak už nebude nic, co ho dožene (vyjma raket). A ...Zobrazit celý příspěvek

  Cermakus: "Tu-160 je už nyní jeden z nejrychlejších letounů na světě a až vyřadí F-15ky a zároveň dostane modernizované motory, tak už nebude nic, co ho dožene (vyjma raket). A očividně to nikoho netankuje. "

  A proč by to někoho tankovalo... To jim jakou půjdou vynadat do kabiny, co to dělají za ptákovinu?
  Dohnat potřebujete jen odletající letoun. Na přilétající si stačí počkat až přiletí k vám, a je jedno jak rychle... Nebo sem ještě neviděl, řešit rychlost přesunu PVO, aby stihla zastavit i letouny mimo dosah xDSkrýt celý příspěvek

 • petris
  15:14 20.08.2018

  Ja to vidím tak, že Rusi idú cestou modernizácie nosičov krídlatých striel a na penetráciu nepriateľského vzdušného priestoru resp. priestoru s výskytom nepriateľských síl chystajú ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja to vidím tak, že Rusi idú cestou modernizácie nosičov krídlatých striel a na penetráciu nepriateľského vzdušného priestoru resp. priestoru s výskytom nepriateľských síl chystajú útočné drony konkrétne Ochotnik-B a vývoj niečoho podobného ohlasuje aj Kalašnikov. To sa mi zdá ako vcelku racionálna volba.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  15:06 20.08.2018

  Furt se mele o pak-da a B-21, ale co vlastně o těch letadlech víme. Respektive co o nich ví ti, co je mají zkonstruovat? Má to být laciný B-2? Nebo Tu-160 na steroidech? Protože ...Zobrazit celý příspěvek

  Furt se mele o pak-da a B-21, ale co vlastně o těch letadlech víme. Respektive co o nich ví ti, co je mají zkonstruovat?

  Má to být laciný B-2? Nebo Tu-160 na steroidech? Protože Tu-2000 a Aurora jsou ve skutečnosti jen vlhké sny. Lidstvo, záměrně nepíši jen stát, ale opravdu celé lidstvo dohromady, nemá technologii takové bombardéry vyrobit, i kdyby se na cenu nehledělo. A nové bombardéry přinesou co?

  Tu-160 je už nyní jeden z nejrychlejších letounů na světě a až vyřadí F-15ky a zároveň dostane modernizované motory, tak už nebude nic, co ho dožene (vyjma raket). A očividně to nikoho netankuje.
  B-2 má nejen vynikající pasivní stealth, ale i aktivní. A co z toho? Udělat zcela neviditelné letadlo prostě nejde a s rostoucím výkonem polovodičových součástek jsme v situaci, kdy ani extrémně drahé B-2 nelze před technologickým protivníkem schovat. Ať už ho vyčmuchají pasivní sfázované systémy typu Věra nebo si ho podá EOS systém moderních stíhaček. A jakmile o něm nepřítel ví, je B-2 ze všech sloužících bombardérů ta největší kachna na odstřel díky slaboučkým motorům (kvůli stealth) a příšerné manévrovatelnosti (kvůli stealth).

  B-21 má nahradit B-52, pro které už neexistuje linka a kdysi impozantní flotila se kanibalizací rapidně zmenšuje. Náhrada za B-1 a B-2 to prostě není a nebude. Protože to bude hybrid akcentující spíše negativní vlastnosti těch bombardérů, nežli pozitivní. Ale oproti B-52 to pokrok v rámci možností bude.
  Až půjdou B-1 a B-2 ze služby, půjdou bez náhrady.

  Rusko samozřejmě může místo modernizace Tu-22/54/160 zavést nový typ. Jenže to je dnes otázka 15-20 let vývoje a výsledek bude co? Ruský B-21? No to si tedy pomůžou...

  Až budou technologie na Tu-2000 a Auroru, tak se můžeme skuhrat. Do té doby je cesta USA i Ruska okolnostmi vynucená jediná dobrá.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3