Rusko modernizuje bojová vozidla BMP-2 a BMD-2

Věžový modul Berežok na BMP-2; větší foto / YouTube

Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov a generální ředitel Tulské konstrukční kanceláře přesného strojírenství (KBP; člen Rostec) Sergej Chemezov podepsali smlouvu na modernizaci 540 bojových vozidel BMP-2 a BMD-2. Hlavním prvkem modernizace je instalace věžového bojového modulu B05Ja01 Berežok (BMP-2) a Bereg (BMD-2).

Modernizace BMP a BMD

Přestavba proběhne v novém závodě KBP o rozloze 5000 m2. Podle ruského webu BMPD Journal, neoficiálního blogu moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST), je závod vybaven nejmodernějším strojním vybavením pro obrábění, svařování, tepelné zpracování, montáž a lakování. V závodě najde práci 240 lidí.

Závod bude klíčovým ruským zařízením pro modernizaci bojových vozidel pěchoty (BVP) BMP-2 a výsadkových bojových vozidel BMD-2. Podepsaná smlouva je prvním schváleným modernizačním projektem nedávno schváleného ruského státního vyzbrojovacího programu pro roky 2018 až 2025. Přestavba všech 540 vozidel je naplánována na deset let. Nová továrna dokáže ale přestavět až 15 BMP nebo BMD měsíčně.

“Jako voják mohu říci, že modernizace BMP-2 je opravdu naléhavá a vojáky vyhlížená. Jako hlava regionu jsem zase rád, že se otevřela nová továrna, která přinese finanční prostředky do rozpočtu,” uvedl generálporučík Alexej Dumin, guvernér Tulské oblasti.

Přesný rozsah modernizace BMP-2/BMD-2 není znám. V tulském závodě dojde k sestavení vozidel, osazení novým bojovým modulem Berežok/Bereg, testování a předání vylepšených strojů zákazníkovi. Samotný podvozek bude repasován v Kirovském závodě v Krasnodarském kraji.

Zprávy nezmiňují, zda podvozek projde “pouze” generální opravou, částečnou modernizací nebo dokonce dojde k obměně pohonné jednotky a dalších klíčových mechanických částí podvozku. Podle blogu Below The Turret Ring je však nepravděpodobné, vzhledem k vývoji nových BVP Kurganěc-25, že ruská armáda do modernizace BMP-2 a BMD-2 přesune větší množství peněz.


Nová výrobní hala KBP. / KBP Tula

Berežok

Základní výzbroj věže B05Ja01 Berežok tvoří známý automatický kanón 2A42 ráže 30 mm. Věž má nejnovější stabilizátor střelby, nejnovější systém řízení palby (SŘP), protitankové řízené střely (PTŘS) Kornet a 30mm automatický granátomet. Díky stabilizátoru a SŘP dokáže vozidlo s věží Berežok za pohybu efektivně ničit stojící i pohybující se cíle, včetně nízko letících vrtulníků.

Berežok má dva nezávislé pozorovací přístroje (pro velitele a střelce). Senzor střelce má zorné pole široké 4° až 20° – podle velikosti zvětšení. Senzor obsahuje také termovizní kameru, ale její parametry nejsou známy. Podle blogu Below The Turret Ring většina modernizací ruských vozidel využívá běloruskou termovizi, která využívá francouzský termovizní modul Catherine (Thales). Dá se tedy očekávat vysoká kvalita termovizního senzoru věžového modulu Berežok.

Integrovaný laserový dálkoměr/značkovač má minimální dosah 200 m a maximální 10 000 m. Laser umístěný v senzoru střelce (i velitele) je využíván k navádění PTŘS Kornet.

Velitel má vlastní pozorovací přístroj s celokruhovým odměrem a náměrem -15 ° až + 60 °. Stejně jako optika střelce optika velitele má různé stupně zvětšení, termovizní kameru a laserový dálkoměr/značkovač s dosahem až 10 000 m.

Elektronika, balistický počítač, stabilizátor a pozoravací přístroje střelce a velitele bojového modulu Berežok. / KBP Tula

Nový SŘP obsahuje digitální displeje, balistický počítač využívající data z různých senzorů (např. meteorologických) i automaticky digitální sledovač cíle. Podle KBP Tula Berežok dosahuje třikrát až šestkrát lepší přesnost palby, než dosahuje střelec v klasickém BMP-2.  

Zvláštností je instalace 30mm granátometu s vertikální stabilizací. Granátomet je umístěn v zadní části věže a nelze s ním otáčet nezávisle na věži (podobně jako u klasických dálkově ovládaných věží). Instalace granátometu je poněkud zvláštní, protože vysoce explozivní tříštivá (HEF) munice 30mm kanónu má podobný efekt jako 30mm granát. Granátomet ale byl pravděpodobně přidán pro možnost vést palbu proti cílům ležícím mimo přímou viditelnost.

Pro 30mm kanón je standardně k dispozici 160 ks průbojné a 40 ks HEF munice, pro granátomet 300 ks munice a pro koaxiální kulomet ráže 7,62 mm 2000 ks munice.

PTŘS Kornet

Po stranách věže jsou dva kontejnery pro čtyři PTŘS Kornet (další čtyři jsou uvnitř vozidla). Z kontejnerů lze odpalovat střely Kornet verze 9M133-1, 9M133F-1, 9M133M-2 a 9M133FM-3.

Model 9M133-1 je vybaven tandemovou bojovou hlavicí pro boj s těžce obrněnými vozidly. Verze 9M133-1 dokáže dokonce probíjet i čelní pancíř moderních tanků. Penetrace pancíře se pohybuje od 1000 do 1200 mm válcovaného ocelového pancíře (RHAe) a tandemová hlavice si dokáže poradit i s přídavným reaktivním pancířem.

Střela 9M133F-1 je zase vybavena termobarickou hlavicí se sílou ekvivalentu 10 kg TNT. Obě tyto rakety mají účinný rozsah od 100 m do 5500 m.

Foto: Bojový modul Berežok. / KBP Tula

9M133M-2 (Kornet-EM) je vylepšená verze s dosahem až 8000 m s proklamovanou penetrací až 1300 mm RHAe. K dispozici je také termobarická hlavice.

Střely 9M133FM-3 jsou vybaveny výkonnějším raketovým motorem a časovou rozbuškou. Úkolem 9M133FM-3 s doletem až 10 000 m je ničit vzdušné cíle, především bitevní vrtulníky. 9M133FM-3 je vybavená termobarickou hlavicí (7 kg TNT). Všechny zmíněné střely mohou být vypáleny v salvě kvůli překonání aktivního obranného systému (APS).

Bereg

BMD-2 získá odlehčenou věž Bereg. Ideově jsou obě věže podobné, ale Bereg má hmotnost pouze 1800 kg a Berežok 3250 kg. Hlavní rozdíl je dán tím, že ve věži Berežok je pracovní prostor pro velitele a střelce, zatímco v Beregu pouze pro střelce – velitel sedí uvnitř vozidla. Bereg tak nemá nezávislý pozorovací přístroj pro velitele a postrádá tedy i funkci “hunter-killer” (velitel hledá, střelec ničí) a “killer-killer” (velitel hledá/ničí, střelec hledá/ničí) jako Berežok.

Bereg má pouze jeden kontejner pro dvojici PTŘS a postrádá granátomet. Počet nábojů pro 30mm kanón je snížen na 200 kusů.


Reportáž ruské televize se záběry na BMP-2 s věží Berežok.

Modernizace BMP-2 a BMD-2 výrazně zvýší bojovou hodnotu obou vozidel, zejména proti jejich západním konkurentům. Původní BMP-2 a BMD-2 proti západním BVP, s moderními termovizními senzory a nejmodernějšími SŘP, mají v teoretickém boji jeden na jednoho jen pramálo šancí.

Naopak díky věži Berežok mohou modernizované BMP-2 některé západní BVP technicky převyšovat. Zejména klasické modely BVP ASCOD a CV90 (s výjimkou nejnovější verze pro norskou armádou), bez nezávislých senzorů velitele, mají značnou bojovou nevýhodu proti vozidlům s věží Berežok.

Nicméně pouze výměna věžičky neodstraňuje nedostatky BMP-2 a BMD-2, zejména nízkou balistickou ochranu. Kromě přední strany BMP-2 není chráněn dokonce ani proti munici ráže 12,7 mm (těžké kulomety a odstřelovací pušky). Boční pancíř BMP-2 může penetrovat i čím dál rozšířenější munice ráže 8,6 mm používaná v odstřelovacích puškách.

Zdroj: BMPD JournalBellow the Turret

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

Ruská superlehká brigáda: Stepní a pouštní válečníci

Podle webu Russian Defense Policy, který se odvolává na článek ruského vojenského deníku Krasnaja ...

Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní

Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  07:32 06.10.2017

  Tecka - 73 tony - 80 amerykańskich ton krótkich Nie, rosyjski BMP-2 to był dobry wóz... Ale w latach 70 i 80... Wóz był projektowany przeciwko wozom uzbrojonym w M2 oraz ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - 73 tony - 80 amerykańskich ton krótkich

  Nie, rosyjski BMP-2 to był dobry wóz...
  Ale w latach 70 i 80...
  Wóz był projektowany przeciwko wozom uzbrojonym w M2 oraz działka 20mm Rh 202 (przednia płyta wytrzyma). Gdy pojawiły się Bushmastery pojawiły się kłopoty...

  Problem rosyjskiego przemysłu polega na tym że nowa generacja = zupełnie nowe technologie...Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  23:31 05.10.2017

  Takto nejak by tie modernizácie BVP-2M / BVP-M2 mohli vypadať buď s Berežok / Bereg a v našom prípade s TURRA-30 / DVK-30.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Takto nejak by tie modernizácie BVP-2M / BVP-M2 mohli vypadať buď s Berežok / Bereg a v našom prípade s TURRA-30 / DVK-30.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Tecka
  20:38 05.10.2017

  https://m.imgur.com/WX2t5Vg... Grubo! Ponad metr i prawie 80 ton robi swoje, chociaż.... ASOP tez ale ? ;) Masz racje Lukas,nie robili nic dobrego ale bratnie narody twardej UE ...Zobrazit celý příspěvek

  https://m.imgur.com/WX2t5Vg...
  Grubo! Ponad metr i prawie 80 ton robi swoje, chociaż.... ASOP tez ale ? ;)
  Masz racje Lukas,nie robili nic dobrego ale bratnie narody twardej UE ,robiły co mogli dopóki wujek zza wielkiej wody nie powiedzial ,stop!
  Bumerang cierpi na bule poporodowe a kurganiec co niby lubi wode sie wzdryga :)))Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:52 05.10.2017

  dusan U verze BVP-2M je montován výkonnější motor a má zesílený podvozek. No,ale určitě nelze očekávat zázraky.Na druhou stranu jsou tu i přednosti-nízká silueta,průchodnost ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  U verze BVP-2M je montován výkonnější motor a má zesílený podvozek.
  No,ale určitě nelze očekávat zázraky.Na druhou stranu jsou tu i přednosti-nízká silueta,průchodnost terénem,snadná údržba atd.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:55 05.10.2017

  Tesil Všetko sa dá .... BMP-1/2 sa dá balisticky vylepšiť. Ale problém je v tom, že aby sa zvýšila balistická ochrana k úrovni moderných typov tak to bude príliš ťažké ... ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil

  Všetko sa dá ....

  BMP-1/2 sa dá balisticky vylepšiť. Ale problém je v tom, že aby sa zvýšila balistická ochrana k úrovni moderných typov tak to bude príliš ťažké ... tým pádom sa degradujú jazdné vlastnosti a zvýši opotrebenie ... a teda by bola potreba zosilniť podvozok, zvýšiť výkon pohonnej jednotky ... a potom to stráca zmysel .... bolo by to príliš nákladné a novému BVP-čku by sa to aj tak nevyrovnalo.

  Jednoducho sovietske BMP-čka boli koncepčne navrhované inak ako dnešné stroje.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:44 04.10.2017

  Jedna vec by ma zaujímala - o koľko predĺži táto modernizácia životnosť týchto vozidiel? U Šakala bolo písaných 20 rokov. Ale to je hĺbkovejšia modernizácia. Priemerný vek BMP-2 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedna vec by ma zaujímala - o koľko predĺži táto modernizácia životnosť týchto vozidiel? U Šakala bolo písaných 20 rokov. Ale to je hĺbkovejšia modernizácia.
  Priemerný vek BMP-2 ruskej armády je takých 31-32 rokov.
  Priemerný vek BMD-2 odhadujem tak na 29-30 rokov
  KBP má dokázať modernizovať ročne maximálne 180ks BMP-2 a BMD-2
  Hypotetická modernizácia aktívnych vozidiel ruskej armády by tak trvala 19 rokov.
  Toľko samozrejme nevydrží v službe ani nemodernizovaná technika a možno ani prvá várka modernizovaných.
  Za 15 rokov by hypoteticky stihli modernizovať 2700 vozidiel, čo je iba 70% aktívneho vozového parku.
  To znamená, že do 15 rokov by bolo treba minimálne 30% vozového parku nahradiť novovyrobenými vozidlami. Je to časovo možné?
  V prípade náhrady vozidiel BMP by to (vrátane BMP1) znamenalo asi 1400 ks.
  BMP-3 sa doteraz vyrábalo priemernou rýchlosťou 70-75ks ročne.
  To je za 15 rokov 1050-1250 vozidiel.
  Rozdiel je rádovo niekoľko sto kusov, čo by sa dalo zaplátať, napr. pri súčasnej výrobe T-15.
  .......... Lenže! .........
  V tom samom závode, ktorý vyrába BMP3 sa plánuje v roku 2021 spustiť výroba vozidla Kurganec-25 a nepokladám za pravdepodobné, že zvládnu súčasnú výrobu dvoch typov vozidiel.
  Ale vozidlo Kurganec-25 je určené aj na náhradu zhruba 1500ks MT-LB!

  Z toho je podľa mňa vcelku zrejme, že v prípade snahy o náhradu dvoch rôznych typov vozidiel jedným typom pri takýchto počtoch bola úplne zásadná logistická chyba a Rusko bude musieť v dohľadnom čase prísť s programom modernizácie MT-LB a hľadať iný typ na jeho následnú náhradu. Inak by o 20 rokov nemusela mať prinajmenšom 1/3 ruských mechanizovaných jednotiek na čom jazdiť.

  Podotýkam, že, čo som písal, je optimistický scenár, kde všetko šliape ako hodinky a výrobné kapacity sú využité na maximum a je na to dostatok peňazí. Inak s Pánom Bohom.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:50 04.10.2017

  Tak, ale Rosjanie nie będą instalować dodatkowych pancerzy - to ma być tania modernizacja Czysta arytmetyka Ani Kurganiec ani Bumerang nie będzie seryjnie produkowany przed ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak, ale Rosjanie nie będą instalować dodatkowych pancerzy - to ma być tania modernizacja

  Czysta arytmetyka

  Ani Kurganiec ani Bumerang nie będzie seryjnie produkowany przed 2020 rokiem
  Jaka będzie seryjna produkcje - średnio 120 maszyn rocznie to niezły wynik
  Czyli 1 brygada motostriełków / rok

  W 20 lat przezbroją 20 brygad
  A maja ich 60... (gdzie rezerwy i zapasy mobilizacyjne? )
  A będzie ich więcej... (Może nie brygad ale dywizja które są reaktywowane powstają z 2 starych brygad + nowe jednostki )

  Jak widać Rosja jest zmuszona modernizować stary sprzęt bo ten nawet w optymistycznym scenariuszu będzie służył 25 lat.

  Ja nie będę zdziwiony gdy po 2020 roku do armii rosyjskiej będą trafiać zarówno nowe Bumerangi i Kurgańce jak i nowe BMP-3M Dragun i BTR-87

  Po prostu jeden Kurganiec może kosztować dwa BMP-3M, a Bumerang - trzy BTR-87Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:57 04.10.2017

  Stále se zdůrazňuje nízká balistická ochrana BVP,nic proti.Ale už v Afganistánu se u BVP-1 používalo přídavné pancéřování.
  K BVP-2 se vyrábí v několika verzích plus zesílení dna.

  Stále se zdůrazňuje nízká balistická ochrana BVP,nic proti.Ale už v Afganistánu se u BVP-1 používalo přídavné pancéřování.
  K BVP-2 se vyrábí v několika verzích plus zesílení dna.

 • Flader
  19:22 04.10.2017

  Tak potom by som povedal že sa nie zároveň modernizujú staré kusy, ale sa len modernizujú ... Vyzerá to na minimálne podobný scenár ako T-14, resp. ako som už písal aby jedno aj ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak potom by som povedal že sa nie zároveň modernizujú staré kusy, ale sa len modernizujú ... Vyzerá to na minimálne podobný scenár ako T-14, resp. ako som už písal aby jedno aj druhé neskončili ako SU-57.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:11 04.10.2017

  Ne a cert vi, kdy bude. A to je dalsi duvod, proc modernizovat.

  Ne a cert vi, kdy bude. A to je dalsi duvod, proc modernizovat.

 • Flader
  17:14 04.10.2017

  Asi má´m nepresné info., ale Kurganec sa už vyrába sériovo?

  Asi má´m nepresné info., ale Kurganec sa už vyrába sériovo?

 • Kozlus
  17:09 04.10.2017

  Rusove te techniky maji moc a nejde to nahradit vsechno za 5 let. Kolik potrebujou tech BVP? 3000? 5000? To se ted okamzite postavit neda a tak se zaroven modernizujou i stare ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusove te techniky maji moc a nejde to nahradit vsechno za 5 let. Kolik potrebujou tech BVP? 3000? 5000? To se ted okamzite postavit neda a tak se zaroven modernizujou i stare kusy.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:58 04.10.2017

  Aby nakoniec vôbec bol. Kľudne sa môže zopakovať scenár s SU-57.

  Aby nakoniec vôbec bol. Kľudne sa môže zopakovať scenár s SU-57.

 • dante1
  16:50 04.10.2017

  Příjde mi to jen jako dočasné řešení aby ty stroje zůstaly alespon trochu konkurenceschopné do doby než je nahradí Kurganěc-25 .Ten totiž asi hned tak rychle nebude,rozhodně ne v ...Zobrazit celý příspěvek

  Příjde mi to jen jako dočasné řešení aby ty stroje zůstaly alespon trochu konkurenceschopné do doby než je nahradí Kurganěc-25 .Ten totiž asi hned tak rychle nebude,rozhodně ne v nějakých významných počtech .Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  11:21 04.10.2017

  To nie jest dziwne jeśli weźmiesz pod uwagę kontekst Kiedy ostatnio Rosja zaprojektowała dobry KTO? Nigdy - SKOT był lepszy od BTR-60/70/80 Z BVP jest lepiej ale trudno ...Zobrazit celý příspěvek

  To nie jest dziwne jeśli weźmiesz pod uwagę kontekst

  Kiedy ostatnio Rosja zaprojektowała dobry KTO?
  Nigdy - SKOT był lepszy od BTR-60/70/80

  Z BVP jest lepiej ale trudno BMP-3 nazwać udaną konstrukcją (układ z silnikiem z tyłu to "wada genetyczna" tego ciekawego konceptu). BMP-2 jest całkiem udaną konstrukcją - ale to jest tylko rozwojowa (dopracowana) wersja BMP-1

  T-90 to w zasadzie pamiątka po projektach z lat 80tych + zastrzyk technologi z zachodu (termowizja)

  To było proste i tanie do wprowadzenia. (i opracowania)
  Teraz przy nowych - zupełnie nowych konstrukcjach okazuje się
  - że nie tak łatwo wszystko skoordynować (Zaprojektować nową wieże do starego kadłuba jest łatwiej niż nową wieże,i nowy kadłub )
  - Rosną koszty. Okazuje się że sprzęt nowej generacji będzie równie drogi jak ten zachodni
  A Rosjanie nie mogą pozwolić sobie by zredukować armie do wielkości armii włoskiej czy francuskiej

  Pamiętajmy że Rosja ma jednostki "podwójnego bazowania" - które korzystają z baz przechowywania sprzętu.

  Taka brygada zmotoryzowana stacjonująca na Syberii ma drugi komplet takich samych czołgów i transporterów gdzieś w magazynie na zachodniej granicy Rosji" lub też na południu czy Kaukazie...

  Rosja może mieć na przykład 60 brygad, ale sprzętu "musi mieć" dla 100 czy 120...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:55 04.10.2017

  Celé mi to přijde jakési divné. Pořád se mluví o "Armatě" nových transportérech, tancích atd. tady to ale skončilo jen u ověřovací předsérie. Reálně se ale modernizují T-72, T-90, ...Zobrazit celý příspěvek

  Celé mi to přijde jakési divné. Pořád se mluví o "Armatě" nových transportérech, tancích atd. tady to ale skončilo jen u ověřovací předsérie. Reálně se ale modernizují T-72, T-90, T-80, teď i BMP-2 a BMD-2. Už bývá jen zmodernizovat BTRka nebo zavést typ BTR-90 (ta věž je fakt asi stejná).Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  03:53 04.10.2017

  Není to ta samá věž ,co byla na BTR90?
  Nedá se fouknout třeba i na BTR80??

  Není to ta samá věž ,co byla na BTR90?
  Nedá se fouknout třeba i na BTR80??

 • Cenzor
  21:56 03.10.2017

  PavolR: Jak už tady někde padlo, není to nová věž, ale původní věž doplněná o nové prvky...takže zcela jistě to bude 160+340. Munice pro granátomet je v té ploché krabici na ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:

  Jak už tady někde padlo, není to nová věž, ale původní věž doplněná o nové prvky...takže zcela jistě to bude 160+340. Munice pro granátomet je v té ploché krabici na střeše.

  Ten granátomet je dost důkladně zakapotovaný a střílí skrz dlouhou trubku většího průměru, proto mě to mátlo. Zřejmě jim při střelbě mátl ten senzor větru co je před ním a takhle dostali vystupující plyny z hlavně až před něj.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  14:24 03.10.2017

  Lukas

  Co z bumerangiem nie tak? A kurganiec dalej sie topi?

  Lukas

  Co z bumerangiem nie tak? A kurganiec dalej sie topi?

 • danny
  12:26 03.10.2017

  Rase: předpokládám, že za podpisem této modernizace budou zkušenosti ze Sýrie. Proti protivníkovy vybaveným starou sovětskou technikou a militarizovanými pick-upy je to posun o ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: předpokládám, že za podpisem této modernizace budou zkušenosti ze Sýrie. Proti protivníkovy vybaveným starou sovětskou technikou a militarizovanými pick-upy je to posun o dimenzi. Pokud je těch zásahů do věže víc, může být levnější vyrobit novou a z původní jen kanibalizovat vybrané díly, než provádět složitou přestavbu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3