Rusko modernizuje bojová vozidla BMP-2 a BMD-2

Věžový modul Berežok na BMP-2; větší foto / YouTube

Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov a generální ředitel Tulské konstrukční kanceláře přesného strojírenství (KBP; člen Rostec) Sergej Chemezov podepsali smlouvu na modernizaci 540 bojových vozidel BMP-2 a BMD-2. Hlavním prvkem modernizace je instalace věžového bojového modulu B05Ja01 Berežok (BMP-2) a Bereg (BMD-2).

Modernizace BMP a BMD

Přestavba proběhne v novém závodě KBP o rozloze 5000 m2. Podle ruského webu BMPD Journal, neoficiálního blogu moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST), je závod vybaven nejmodernějším strojním vybavením pro obrábění, svařování, tepelné zpracování, montáž a lakování. V závodě najde práci 240 lidí.

Závod bude klíčovým ruským zařízením pro modernizaci bojových vozidel pěchoty (BVP) BMP-2 a výsadkových bojových vozidel BMD-2. Podepsaná smlouva je prvním schváleným modernizačním projektem nedávno schváleného ruského státního vyzbrojovacího programu pro roky 2018 až 2025. Přestavba všech 540 vozidel je naplánována na deset let. Nová továrna dokáže ale přestavět až 15 BMP nebo BMD měsíčně.

“Jako voják mohu říci, že modernizace BMP-2 je opravdu naléhavá a vojáky vyhlížená. Jako hlava regionu jsem zase rád, že se otevřela nová továrna, která přinese finanční prostředky do rozpočtu,” uvedl generálporučík Alexej Dumin, guvernér Tulské oblasti.

Přesný rozsah modernizace BMP-2/BMD-2 není znám. V tulském závodě dojde k sestavení vozidel, osazení novým bojovým modulem Berežok/Bereg, testování a předání vylepšených strojů zákazníkovi. Samotný podvozek bude repasován v Kirovském závodě v Krasnodarském kraji.

Zprávy nezmiňují, zda podvozek projde “pouze” generální opravou, částečnou modernizací nebo dokonce dojde k obměně pohonné jednotky a dalších klíčových mechanických částí podvozku. Podle blogu Below The Turret Ring je však nepravděpodobné, vzhledem k vývoji nových BVP Kurganěc-25, že ruská armáda do modernizace BMP-2 a BMD-2 přesune větší množství peněz.


Nová výrobní hala KBP. / KBP Tula

Berežok

Základní výzbroj věže B05Ja01 Berežok tvoří známý automatický kanón 2A42 ráže 30 mm. Věž má nejnovější stabilizátor střelby, nejnovější systém řízení palby (SŘP), protitankové řízené střely (PTŘS) Kornet a 30mm automatický granátomet. Díky stabilizátoru a SŘP dokáže vozidlo s věží Berežok za pohybu efektivně ničit stojící i pohybující se cíle, včetně nízko letících vrtulníků.

Berežok má dva nezávislé pozorovací přístroje (pro velitele a střelce). Senzor střelce má zorné pole široké 4° až 20° – podle velikosti zvětšení. Senzor obsahuje také termovizní kameru, ale její parametry nejsou známy. Podle blogu Below The Turret Ring většina modernizací ruských vozidel využívá běloruskou termovizi, která využívá francouzský termovizní modul Catherine (Thales). Dá se tedy očekávat vysoká kvalita termovizního senzoru věžového modulu Berežok.

Integrovaný laserový dálkoměr/značkovač má minimální dosah 200 m a maximální 10 000 m. Laser umístěný v senzoru střelce (i velitele) je využíván k navádění PTŘS Kornet.

Velitel má vlastní pozorovací přístroj s celokruhovým odměrem a náměrem -15 ° až + 60 °. Stejně jako optika střelce optika velitele má různé stupně zvětšení, termovizní kameru a laserový dálkoměr/značkovač s dosahem až 10 000 m.

Elektronika, balistický počítač, stabilizátor a pozoravací přístroje střelce a velitele bojového modulu Berežok. / KBP Tula

Nový SŘP obsahuje digitální displeje, balistický počítač využívající data z různých senzorů (např. meteorologických) i automaticky digitální sledovač cíle. Podle KBP Tula Berežok dosahuje třikrát až šestkrát lepší přesnost palby, než dosahuje střelec v klasickém BMP-2.  

Zvláštností je instalace 30mm granátometu s vertikální stabilizací. Granátomet je umístěn v zadní části věže a nelze s ním otáčet nezávisle na věži (podobně jako u klasických dálkově ovládaných věží). Instalace granátometu je poněkud zvláštní, protože vysoce explozivní tříštivá (HEF) munice 30mm kanónu má podobný efekt jako 30mm granát. Granátomet ale byl pravděpodobně přidán pro možnost vést palbu proti cílům ležícím mimo přímou viditelnost.

Pro 30mm kanón je standardně k dispozici 160 ks průbojné a 40 ks HEF munice, pro granátomet 300 ks munice a pro koaxiální kulomet ráže 7,62 mm 2000 ks munice.

PTŘS Kornet

Po stranách věže jsou dva kontejnery pro čtyři PTŘS Kornet (další čtyři jsou uvnitř vozidla). Z kontejnerů lze odpalovat střely Kornet verze 9M133-1, 9M133F-1, 9M133M-2 a 9M133FM-3.

Model 9M133-1 je vybaven tandemovou bojovou hlavicí pro boj s těžce obrněnými vozidly. Verze 9M133-1 dokáže dokonce probíjet i čelní pancíř moderních tanků. Penetrace pancíře se pohybuje od 1000 do 1200 mm válcovaného ocelového pancíře (RHAe) a tandemová hlavice si dokáže poradit i s přídavným reaktivním pancířem.

Střela 9M133F-1 je zase vybavena termobarickou hlavicí se sílou ekvivalentu 10 kg TNT. Obě tyto rakety mají účinný rozsah od 100 m do 5500 m.

Foto: Bojový modul Berežok. / KBP Tula

9M133M-2 (Kornet-EM) je vylepšená verze s dosahem až 8000 m s proklamovanou penetrací až 1300 mm RHAe. K dispozici je také termobarická hlavice.

Střely 9M133FM-3 jsou vybaveny výkonnějším raketovým motorem a časovou rozbuškou. Úkolem 9M133FM-3 s doletem až 10 000 m je ničit vzdušné cíle, především bitevní vrtulníky. 9M133FM-3 je vybavená termobarickou hlavicí (7 kg TNT). Všechny zmíněné střely mohou být vypáleny v salvě kvůli překonání aktivního obranného systému (APS).

Bereg

BMD-2 získá odlehčenou věž Bereg. Ideově jsou obě věže podobné, ale Bereg má hmotnost pouze 1800 kg a Berežok 3250 kg. Hlavní rozdíl je dán tím, že ve věži Berežok je pracovní prostor pro velitele a střelce, zatímco v Beregu pouze pro střelce – velitel sedí uvnitř vozidla. Bereg tak nemá nezávislý pozorovací přístroj pro velitele a postrádá tedy i funkci “hunter-killer” (velitel hledá, střelec ničí) a “killer-killer” (velitel hledá/ničí, střelec hledá/ničí) jako Berežok.

Bereg má pouze jeden kontejner pro dvojici PTŘS a postrádá granátomet. Počet nábojů pro 30mm kanón je snížen na 200 kusů.


Reportáž ruské televize se záběry na BMP-2 s věží Berežok.

Modernizace BMP-2 a BMD-2 výrazně zvýší bojovou hodnotu obou vozidel, zejména proti jejich západním konkurentům. Původní BMP-2 a BMD-2 proti západním BVP, s moderními termovizními senzory a nejmodernějšími SŘP, mají v teoretickém boji jeden na jednoho jen pramálo šancí.

Naopak díky věži Berežok mohou modernizované BMP-2 některé západní BVP technicky převyšovat. Zejména klasické modely BVP ASCOD a CV90 (s výjimkou nejnovější verze pro norskou armádou), bez nezávislých senzorů velitele, mají značnou bojovou nevýhodu proti vozidlům s věží Berežok.

Nicméně pouze výměna věžičky neodstraňuje nedostatky BMP-2 a BMD-2, zejména nízkou balistickou ochranu. Kromě přední strany BMP-2 není chráněn dokonce ani proti munici ráže 12,7 mm (těžké kulomety a odstřelovací pušky). Boční pancíř BMP-2 může penetrovat i čím dál rozšířenější munice ráže 8,6 mm používaná v odstřelovacích puškách.

Zdroj: BMPD JournalBellow the Turret

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

Ruská superlehká brigáda: Stepní a pouštní válečníci

Podle webu Russian Defense Policy, který se odvolává na článek ruského vojenského deníku Krasnaja ...

Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní

Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  07:32 06.10.2017

  Tecka - 73 tony - 80 amerykańskich ton krótkich

  Nie, rosyjski BMP-2 to był dobry wóz...
  Ale w latach 70 i 80...
  Wóz był projektowany przeciwko wozom uzbrojonym w M2 oraz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - 73 tony - 80 amerykańskich ton krótkich

  Nie, rosyjski BMP-2 to był dobry wóz...
  Ale w latach 70 i 80...
  Wóz był projektowany przeciwko wozom uzbrojonym w M2 oraz działka 20mm Rh 202 (przednia płyta wytrzyma). Gdy pojawiły się Bushmastery pojawiły się kłopoty...

  Problem rosyjskiego przemysłu polega na tym że nowa generacja = zupełnie nowe technologie...
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  23:31 05.10.2017

  Takto nejak by tie modernizácie BVP-2M / BVP-M2 mohli vypadať buď s Berežok / Bereg a v našom prípade s TURRA-30 / DVK-30.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Takto nejak by tie modernizácie BVP-2M / BVP-M2 mohli vypadať buď s Berežok / Bereg a v našom prípade s TURRA-30 / DVK-30.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Tecka
  20:38 05.10.2017

  https://m.imgur.com/WX2t5Vg...
  Grubo! Ponad metr i prawie 80 ton robi swoje, chociaż.... ASOP tez ale ? ;)
  Masz racje Lukas,nie robili nic dobrego ale bratnie narody twardej UE ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://m.imgur.com/WX2t5Vg...
  Grubo! Ponad metr i prawie 80 ton robi swoje, chociaż.... ASOP tez ale ? ;)
  Masz racje Lukas,nie robili nic dobrego ale bratnie narody twardej UE ,robiły co mogli dopóki wujek zza wielkiej wody nie powiedzial ,stop!
  Bumerang cierpi na bule poporodowe a kurganiec co niby lubi wode sie wzdryga :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:52 05.10.2017

  dusan
  U verze BVP-2M je montován výkonnější motor a má zesílený podvozek.
  No,ale určitě nelze očekávat zázraky.Na druhou stranu jsou tu i přednosti-nízká silueta,průchodnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  U verze BVP-2M je montován výkonnější motor a má zesílený podvozek.
  No,ale určitě nelze očekávat zázraky.Na druhou stranu jsou tu i přednosti-nízká silueta,průchodnost terénem,snadná údržba atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:55 05.10.2017

  Tesil

  Všetko sa dá ....

  BMP-1/2 sa dá balisticky vylepšiť. Ale problém je v tom, že aby sa zvýšila balistická ochrana k úrovni moderných typov tak to bude príliš ťažké ... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil

  Všetko sa dá ....

  BMP-1/2 sa dá balisticky vylepšiť. Ale problém je v tom, že aby sa zvýšila balistická ochrana k úrovni moderných typov tak to bude príliš ťažké ... tým pádom sa degradujú jazdné vlastnosti a zvýši opotrebenie ... a teda by bola potreba zosilniť podvozok, zvýšiť výkon pohonnej jednotky ... a potom to stráca zmysel .... bolo by to príliš nákladné a novému BVP-čku by sa to aj tak nevyrovnalo.

  Jednoducho sovietske BMP-čka boli koncepčne navrhované inak ako dnešné stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:44 04.10.2017

  Jedna vec by ma zaujímala - o koľko predĺži táto modernizácia životnosť týchto vozidiel? U Šakala bolo písaných 20 rokov. Ale to je hĺbkovejšia modernizácia.
  Priemerný vek BMP-2 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna vec by ma zaujímala - o koľko predĺži táto modernizácia životnosť týchto vozidiel? U Šakala bolo písaných 20 rokov. Ale to je hĺbkovejšia modernizácia.
  Priemerný vek BMP-2 ruskej armády je takých 31-32 rokov.
  Priemerný vek BMD-2 odhadujem tak na 29-30 rokov
  KBP má dokázať modernizovať ročne maximálne 180ks BMP-2 a BMD-2
  Hypotetická modernizácia aktívnych vozidiel ruskej armády by tak trvala 19 rokov.
  Toľko samozrejme nevydrží v službe ani nemodernizovaná technika a možno ani prvá várka modernizovaných.
  Za 15 rokov by hypoteticky stihli modernizovať 2700 vozidiel, čo je iba 70% aktívneho vozového parku.
  To znamená, že do 15 rokov by bolo treba minimálne 30% vozového parku nahradiť novovyrobenými vozidlami. Je to časovo možné?
  V prípade náhrady vozidiel BMP by to (vrátane BMP1) znamenalo asi 1400 ks.
  BMP-3 sa doteraz vyrábalo priemernou rýchlosťou 70-75ks ročne.
  To je za 15 rokov 1050-1250 vozidiel.
  Rozdiel je rádovo niekoľko sto kusov, čo by sa dalo zaplátať, napr. pri súčasnej výrobe T-15.
  .......... Lenže! .........
  V tom samom závode, ktorý vyrába BMP3 sa plánuje v roku 2021 spustiť výroba vozidla Kurganec-25 a nepokladám za pravdepodobné, že zvládnu súčasnú výrobu dvoch typov vozidiel.
  Ale vozidlo Kurganec-25 je určené aj na náhradu zhruba 1500ks MT-LB!

  Z toho je podľa mňa vcelku zrejme, že v prípade snahy o náhradu dvoch rôznych typov vozidiel jedným typom pri takýchto počtoch bola úplne zásadná logistická chyba a Rusko bude musieť v dohľadnom čase prísť s programom modernizácie MT-LB a hľadať iný typ na jeho následnú náhradu. Inak by o 20 rokov nemusela mať prinajmenšom 1/3 ruských mechanizovaných jednotiek na čom jazdiť.

  Podotýkam, že, čo som písal, je optimistický scenár, kde všetko šliape ako hodinky a výrobné kapacity sú využité na maximum a je na to dostatok peňazí. Inak s Pánom Bohom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:50 04.10.2017

  Tak, ale Rosjanie nie będą instalować dodatkowych pancerzy - to ma być tania modernizacja

  Czysta arytmetyka

  Ani Kurganiec ani Bumerang nie będzie seryjnie produkowany przed ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak, ale Rosjanie nie będą instalować dodatkowych pancerzy - to ma być tania modernizacja

  Czysta arytmetyka

  Ani Kurganiec ani Bumerang nie będzie seryjnie produkowany przed 2020 rokiem
  Jaka będzie seryjna produkcje - średnio 120 maszyn rocznie to niezły wynik
  Czyli 1 brygada motostriełków / rok

  W 20 lat przezbroją 20 brygad
  A maja ich 60... (gdzie rezerwy i zapasy mobilizacyjne? )
  A będzie ich więcej... (Może nie brygad ale dywizja które są reaktywowane powstają z 2 starych brygad + nowe jednostki )

  Jak widać Rosja jest zmuszona modernizować stary sprzęt bo ten nawet w optymistycznym scenariuszu będzie służył 25 lat.

  Ja nie będę zdziwiony gdy po 2020 roku do armii rosyjskiej będą trafiać zarówno nowe Bumerangi i Kurgańce jak i nowe BMP-3M Dragun i BTR-87

  Po prostu jeden Kurganiec może kosztować dwa BMP-3M, a Bumerang - trzy BTR-87
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:57 04.10.2017

  Stále se zdůrazňuje nízká balistická ochrana BVP,nic proti.Ale už v Afganistánu se u BVP-1 používalo přídavné pancéřování.
  K BVP-2 se vyrábí v několika verzích plus zesílení dna.

  Stále se zdůrazňuje nízká balistická ochrana BVP,nic proti.Ale už v Afganistánu se u BVP-1 používalo přídavné pancéřování.
  K BVP-2 se vyrábí v několika verzích plus zesílení dna.

 • Flader
  19:22 04.10.2017

  Tak potom by som povedal že sa nie zároveň modernizujú staré kusy, ale sa len modernizujú ... Vyzerá to na minimálne podobný scenár ako T-14, resp. ako som už písal aby jedno aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak potom by som povedal že sa nie zároveň modernizujú staré kusy, ale sa len modernizujú ... Vyzerá to na minimálne podobný scenár ako T-14, resp. ako som už písal aby jedno aj druhé neskončili ako SU-57.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:11 04.10.2017

  Ne a cert vi, kdy bude. A to je dalsi duvod, proc modernizovat.

  Ne a cert vi, kdy bude. A to je dalsi duvod, proc modernizovat.

 • Flader
  17:14 04.10.2017

  Asi má´m nepresné info., ale Kurganec sa už vyrába sériovo?

  Asi má´m nepresné info., ale Kurganec sa už vyrába sériovo?

 • Kozlus
  17:09 04.10.2017

  Rusove te techniky maji moc a nejde to nahradit vsechno za 5 let. Kolik potrebujou tech BVP? 3000? 5000? To se ted okamzite postavit neda a tak se zaroven modernizujou i stare ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusove te techniky maji moc a nejde to nahradit vsechno za 5 let. Kolik potrebujou tech BVP? 3000? 5000? To se ted okamzite postavit neda a tak se zaroven modernizujou i stare kusy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:58 04.10.2017

  Aby nakoniec vôbec bol. Kľudne sa môže zopakovať scenár s SU-57.

  Aby nakoniec vôbec bol. Kľudne sa môže zopakovať scenár s SU-57.

 • dante1
  16:50 04.10.2017

  Příjde mi to jen jako dočasné řešení aby ty stroje zůstaly alespon trochu konkurenceschopné do doby než je nahradí Kurganěc-25 .Ten totiž asi hned tak rychle nebude,rozhodně ne v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Příjde mi to jen jako dočasné řešení aby ty stroje zůstaly alespon trochu konkurenceschopné do doby než je nahradí Kurganěc-25 .Ten totiž asi hned tak rychle nebude,rozhodně ne v nějakých významných počtech .
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  11:21 04.10.2017

  To nie jest dziwne jeśli weźmiesz pod uwagę kontekst

  Kiedy ostatnio Rosja zaprojektowała dobry KTO?
  Nigdy - SKOT był lepszy od BTR-60/70/80

  Z BVP jest lepiej ale trudno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To nie jest dziwne jeśli weźmiesz pod uwagę kontekst

  Kiedy ostatnio Rosja zaprojektowała dobry KTO?
  Nigdy - SKOT był lepszy od BTR-60/70/80

  Z BVP jest lepiej ale trudno BMP-3 nazwać udaną konstrukcją (układ z silnikiem z tyłu to "wada genetyczna" tego ciekawego konceptu). BMP-2 jest całkiem udaną konstrukcją - ale to jest tylko rozwojowa (dopracowana) wersja BMP-1

  T-90 to w zasadzie pamiątka po projektach z lat 80tych + zastrzyk technologi z zachodu (termowizja)

  To było proste i tanie do wprowadzenia. (i opracowania)
  Teraz przy nowych - zupełnie nowych konstrukcjach okazuje się
  - że nie tak łatwo wszystko skoordynować (Zaprojektować nową wieże do starego kadłuba jest łatwiej niż nową wieże,i nowy kadłub )
  - Rosną koszty. Okazuje się że sprzęt nowej generacji będzie równie drogi jak ten zachodni
  A Rosjanie nie mogą pozwolić sobie by zredukować armie do wielkości armii włoskiej czy francuskiej

  Pamiętajmy że Rosja ma jednostki "podwójnego bazowania" - które korzystają z baz przechowywania sprzętu.

  Taka brygada zmotoryzowana stacjonująca na Syberii ma drugi komplet takich samych czołgów i transporterów gdzieś w magazynie na zachodniej granicy Rosji" lub też na południu czy Kaukazie...

  Rosja może mieć na przykład 60 brygad, ale sprzętu "musi mieć" dla 100 czy 120...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:55 04.10.2017

  Celé mi to přijde jakési divné. Pořád se mluví o "Armatě" nových transportérech, tancích atd. tady to ale skončilo jen u ověřovací předsérie. Reálně se ale modernizují T-72, T-90, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celé mi to přijde jakési divné. Pořád se mluví o "Armatě" nových transportérech, tancích atd. tady to ale skončilo jen u ověřovací předsérie. Reálně se ale modernizují T-72, T-90, T-80, teď i BMP-2 a BMD-2. Už bývá jen zmodernizovat BTRka nebo zavést typ BTR-90 (ta věž je fakt asi stejná).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  03:53 04.10.2017

  Není to ta samá věž ,co byla na BTR90?
  Nedá se fouknout třeba i na BTR80??

  Není to ta samá věž ,co byla na BTR90?
  Nedá se fouknout třeba i na BTR80??

 • Cenzor
  21:56 03.10.2017

  PavolR:

  Jak už tady někde padlo, není to nová věž, ale původní věž doplněná o nové prvky...takže zcela jistě to bude 160+340. Munice pro granátomet je v té ploché krabici na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:

  Jak už tady někde padlo, není to nová věž, ale původní věž doplněná o nové prvky...takže zcela jistě to bude 160+340. Munice pro granátomet je v té ploché krabici na střeše.

  Ten granátomet je dost důkladně zakapotovaný a střílí skrz dlouhou trubku většího průměru, proto mě to mátlo. Zřejmě jim při střelbě mátl ten senzor větru co je před ním a takhle dostali vystupující plyny z hlavně až před něj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  14:24 03.10.2017

  Lukas

  Co z bumerangiem nie tak? A kurganiec dalej sie topi?

  Lukas

  Co z bumerangiem nie tak? A kurganiec dalej sie topi?

 • danny
  12:26 03.10.2017

  Rase: předpokládám, že za podpisem této modernizace budou zkušenosti ze Sýrie. Proti protivníkovy vybaveným starou sovětskou technikou a militarizovanými pick-upy je to posun o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: předpokládám, že za podpisem této modernizace budou zkušenosti ze Sýrie. Proti protivníkovy vybaveným starou sovětskou technikou a militarizovanými pick-upy je to posun o dimenzi. Pokud je těch zásahů do věže víc, může být levnější vyrobit novou a z původní jen kanibalizovat vybrané díly, než provádět složitou přestavbu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:10 03.10.2017

  cenzor:
  Informácia, že vo veži iba 160/40 kusov munície pre 30mm kanón sa zakladá na údajoch výrobcu. Okrem toho je tam ešte 300 ks munície do granátometu. Keď si zoberieme, koľko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cenzor:
  Informácia, že vo veži iba 160/40 kusov munície pre 30mm kanón sa zakladá na údajoch výrobcu. Okrem toho je tam ešte 300 ks munície do granátometu. Keď si zoberieme, koľko miesta môžu zaberať tie granáty, tak by to aj dávalo zmysel.
  Pravda na inom mieste (details...) píšu o 500 ks munície pre kanón ... no majú v tom zmätky .... buď na jednom alebo druhom mieste sa preklepli.
  http://www.kbptula.ru/index.ph...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:06 03.10.2017

  To jest bardzo "budżetowa" modernizacja - jak T-72B3

  Zwiększono wyłącznie siłę ognia - nowa amunicja - stabilizacja 2E52 (0,3-0,5 mrad) i bardzo ważne panoramiczny przyrząd ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jest bardzo "budżetowa" modernizacja - jak T-72B3

  Zwiększono wyłącznie siłę ognia - nowa amunicja - stabilizacja 2E52 (0,3-0,5 mrad) i bardzo ważne panoramiczny przyrząd dowódcy

  AGS -30 to tani ersatz na pociski odłamkowe (Zachód ma ABS - Rosjanie woleli inaczej)

  Generalnie w ostatnich latach widać "odwród" od koncepcji Sierdiukowa (generalnie zasada "jakość - nie ilość" - stąd samodzielne brygady) na rzecz "ilość i gotowość"
  Stąd powrót dywizji i masowa (ale tania) modernizacja sprzętu z zapasów.
  OT - widać ze w FR także są walki bulldogów (frakcji "betonu" i "reformatorami")

  Inna sprawa to problemy z Bumerangiem...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:06 03.10.2017

  juhelak:
  Pre Sýriu (a krajiny tretieho sveta celkovo) by stačila aj povrchnejšia modernizácia, obzvlášť keď Asad sotva zaplatí za niečo, o čom vie, že mu to musia dať hoci aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  Pre Sýriu (a krajiny tretieho sveta celkovo) by stačila aj povrchnejšia modernizácia, obzvlášť keď Asad sotva zaplatí za niečo, o čom vie, že mu to musia dať hoci aj zadarmo. Sýria je klasická studenovojnová čierna diera s platobnou disciplínou blízkou nule (čs. zbrojovky by vedeli hovoriť).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:05 03.10.2017

  juhelak:
  asi i jediný rozumný důvod, pro tuto modernizaci. Přeci jen i Rusku jde o ochranu pěchoty, tak cokoliv horšího než Kurganěts je akorát tak pro druhosledové jednotky (nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  asi i jediný rozumný důvod, pro tuto modernizaci. Přeci jen i Rusku jde o ochranu pěchoty, tak cokoliv horšího než Kurganěts je akorát tak pro druhosledové jednotky (nebo na export)

  semtam:
  Finové nechali věž původní, stejně tak výzbroj. V jejich případě se jednalo o minimalistické řešení, které chápu a líbí se mi. Hlavně tam šlo o termokamery, nějakou další elektroniku a multispektrální maskovací síť. Pokud Rusové nechají původní věž a jen ji doupraví, tak proč ne OK. Pokud se jedná o novou věž, tak mi to přijde divné (zbytečně drahé), byť i Slováci se dali touto cestou s věží Turra 30.

  Cenzor:
  tak záleží na tom, zda tady použijí kanón nový, nebo nechají ten původní
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:57 03.10.2017

  cakal by som ze modernizacia zasiahne aj motor a balisticku ochranu a nie len zbranovy komplex. na druhej strane obdobnu vyzbroj prezentuju aj na kurgantsovi /aj ked si stale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cakal by som ze modernizacia zasiahne aj motor a balisticku ochranu a nie len zbranovy komplex. na druhej strane obdobnu vyzbroj prezentuju aj na kurgantsovi /aj ked si stale myslim, ze by mu viac pasoval nejaky rychlopalny kanon 40-50mm, ved kazda generacia bmp prisla s novou vyzbrojnou filozofiou/, takze mozno ide "iba" o unifikaciu vyzbroje a po par rokoch bmp odpredaju niekde na blizky vychod, pripadne do afriky.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  06:27 03.10.2017

  mozna se to nasledne chystaji přenechat nebo preprodat Sýrii Iránu atd..Až Asad rozjede těžbu ropy a plynu naplno..tak bude chtit rychle a levne nakupovat..

  mozna se to nasledne chystaji přenechat nebo preprodat Sýrii Iránu atd..Až Asad rozjede těžbu ropy a plynu naplno..tak bude chtit rychle a levne nakupovat..

 • Arthur
  23:17 02.10.2017

  ad PavolR (02.10.2017, 17:47) "Aby si teraz na MO nepovedali, že čo je dobré Rusom, to je dobré aj nám a vojaci dostanú Šakalov."

  18ks slovenských BVP-čok (BPsV) s najväčšou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad PavolR (02.10.2017, 17:47) "Aby si teraz na MO nepovedali, že čo je dobré Rusom, to je dobré aj nám a vojaci dostanú Šakalov."

  18ks slovenských BVP-čok (BPsV) s najväčšou pravdepodobnosťou prešlo podobnou modernizáciou pričom aj podľa prílohy č. 1 bod 1.4 verejného dokumentu (materiálu) LP/2017/665 Návrh Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 sa dozvedáme že pojem modernizované bojové vozidlo pechoty je modernizované bojové prieskumné vozidlo na pásovom podvozku zabudovaním bezposádkovej veže TURRA-30 s použitím 30 mm kanóna a využitím systému riadenia paľby, systémom detekcie ožiarenia laserovým lúčom a GPS navigácie. Tieto vozidlá budú využiteľné pre prápor ISTAR a mechanizované prápory.

  http://www.mbpo.mil.sk/data/at...
  http://www.mbpo.mil.sk/data/at...
  http://www.mbpo.mil.sk/72824/?...
  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  https://www.slov-lex.sk/legisl...

  Takže od IFV Šakal (Mexa) to má ďaleko tak ako táto ruská modernizácia od pôvodne tiež komplexnejšej БМП 2М:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Škoda, že pri nedostatku podrobnejších informácii z oboch akvizícii (slovenská aj ruská) nateraz nie je možné objektívne posúdiť čí je/bola tá ktorá modernizácia efektívna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  22:27 02.10.2017

  Rase:

  V čem je tento kanón špatný? Existuje nějaký výrazně lepší v ráži 30x165?


  Jinak v článku je chyba v počtu munice. Není to 160+40, ale 160+340.

  Rase:

  V čem je tento kanón špatný? Existuje nějaký výrazně lepší v ráži 30x165?


  Jinak v článku je chyba v počtu munice. Není to 160+40, ale 160+340.

 • semtam
  21:47 02.10.2017

  Rase

  Pokud se nepletu (vycházím z kontraktu pro Alžír), tak Berežok pro BMP-2 je právě sada zbraní a elektroniky pro montáž na původní věž.

  Alžír snad v první fázi nakoupil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Pokud se nepletu (vycházím z kontraktu pro Alžír), tak Berežok pro BMP-2 je právě sada zbraní a elektroniky pro montáž na původní věž.

  Alžír snad v první fázi nakoupil jen berežok a na podvozek nesáhl. Nevím, jestli se dále podvozek modernizoval.

  Podobně to provedlo i Finsko u svých BMP-2. Ty opravdu stojí za samostatný článek.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:38 02.10.2017

  dusan

  Že by Rusko zaspalo ohledně BVP si nemyslím. Přechodný typ znamená opět nový typ a s tím spojený vše co k novému vozidlu patří. Obměnit několika tisícový park BVP není nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Že by Rusko zaspalo ohledně BVP si nemyslím. Přechodný typ znamená opět nový typ a s tím spojený vše co k novému vozidlu patří. Obměnit několika tisícový park BVP není nic snadného. Potýká se s tím mnoho velkých armád. Modernizace BMP-2 byla v plánu již dlouho, protože se vědělo, že než se zavede plně Kurganěc, tak to potrvá ještě dlouho.

  BMP-3 si troufnu říci, že prostor pro výsadek je na lepší úrovni než u BMP-1/2 asi jste myslel spíš onen vstup.

  Ukažte mi BVP, které bez aktivní ochrany odolá PTŘS a RPG. Obě zbraně jsou stále nebezpečné pro všechna současná BVP (Izrael BVP nemá). Tím samozřejmě nechci říci, že BMP-2 má dobrou ochranu. Nemá a hlavně z boku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:30 02.10.2017

  Výsledkem této modernizace bude jistě výrazný nárůst bojových schopností vozidel, ale... tak nějak se zapomíná na vezený výsadek. Pokud zůstane prostor výsadku beze-změn, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výsledkem této modernizace bude jistě výrazný nárůst bojových schopností vozidel, ale... tak nějak se zapomíná na vezený výsadek. Pokud zůstane prostor výsadku beze-změn, tak většina problémů přetrvává. Navíc zcela nová věž mi přijde zbytečná, ono věž je dnes prakticky nejdražší část moderních IFV. Osazení nové věže na zastaralý podvozek je poněkud divné. Chápal bych tuto modernizaci, pokud by se jednalo o hloubkově překopanou původní věž, s původním kanónem (přidané PTŘS a elektronika). Takhle je to ale divné. Jak říkám, pancéřování původní (nedostatečná odolnost dna i boků), motor původní, obecně nevyhovující prostor výsadku je očividně rovněž původní. On původní je očividně i kanón, tak teď jen bude mít větší šanci se trefit + PTŘS.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:28 02.10.2017

  Podľa webovej stránky výrobcu ide o AG-30M ;-)
  http://www.kbptula.ru/index.ph...

  Podľa webovej stránky výrobcu ide o AG-30M ;-)
  http://www.kbptula.ru/index.ph...

 • semtam
  21:13 02.10.2017

  Cenzor

  Všechny zdroje uvádí AG-30 či málo přesněji AGS-30. Dle mého názoru se jedná skutečně o AG-30, což bude upravený AGS-30 pro vezenou verzi. A ano, hlaveň je pravděpodobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor

  Všechny zdroje uvádí AG-30 či málo přesněji AGS-30. Dle mého názoru se jedná skutečně o AG-30, což bude upravený AGS-30 pro vezenou verzi. A ano, hlaveň je pravděpodobně delší i tělo granátometu. Princip bude nejspíš stejný jako u AGS-30.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:04 02.10.2017

  PavolR

  Indie sice BMP-2 také modernizuje, ale prozatím není známo, že budou vybavena Berežokem, informací je pomálu.

  Je běžné, že armáda RF nakupuje od domácích výrobců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Indie sice BMP-2 také modernizuje, ale prozatím není známo, že budou vybavena Berežokem, informací je pomálu.

  Je běžné, že armáda RF nakupuje od domácích výrobců zbraně za nižší sazbu, než je běžná tržní. Výrobce dostane zaplaceno stále (pokud to výrobek dovoluje) stejně v rublech, ale pro zahraniční zákazníky je cena stále vázaná na dolar. Kdyby tomu tak nebylo, tak cena ruské techniky by spadla o cca 30% nebo o kolik rubl toho času oslabil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:59 02.10.2017

  MALI, semtam:

  Když se podíváte na video v článku a porovnáte si, kde vstupují náboje do pouzdra závěru a délku hlavně, tak to AG.30 být nemůže...

  MALI, semtam:

  Když se podíváte na video v článku a porovnáte si, kde vstupují náboje do pouzdra závěru a délku hlavně, tak to AG.30 být nemůže...

 • PavolR
  20:52 02.10.2017

  Inak, ide o podobnú konfiguráciu ako modernizácia pre indickú armádu a ak som správne pochopil, tam malo ísť o modernizáciu 263 ks BMP-2 za cenu 375M ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak, ide o podobnú konfiguráciu ako modernizácia pre indickú armádu a ak som správne pochopil, tam malo ísť o modernizáciu 263 ks BMP-2 za cenu 375M $:
  http://defenceforumindia.com/f...
  ... a ešte jedna vec - tam sa vymieňal aj motor.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:51 02.10.2017

  BMP-čka boli vo svojej dobe pokrokom ... problém je, že okrem zásadne zmenenej výzbroje sú to prakticky tie isté vozidlá ako pred 50-timi !!! rokmi.
  Logicky už dnes sú moderné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BMP-čka boli vo svojej dobe pokrokom ... problém je, že okrem zásadne zmenenej výzbroje sú to prakticky tie isté vozidlá ako pred 50-timi !!! rokmi.
  Logicky už dnes sú moderné BVP-čka úplne inde. Síce majú Rusi i BMP-3 ale tie sú riešením výsadku ešte horšie ako staré BMP-1/2 ...
  Skrátka pokým v tankoch cez modernizácie Rusi pomerne "stíhajú" zo svetom (viac či menej, vec názoru) tak v prípade moderných osemkolesových OT-čiek i BVP-čiek im ušiel vlak.
  Už mali mať minimálne "prechodné" BVP-čko, ktoré by dopĺňalo pripravované nové BVP-čka, ktorých zavedenie bude trvať desiatky rokov ...
  Z BMP-2 už žiadny zázrak nebude .... i keď na niektoré úlohy samozrejme stále bude stačiť, hlavne po tej modernizácii. Ale také "chatrné" vozidlo už dnes nemôže podporovať moderné či modernizované tanky .... v Sýrii či Ukrajine sa jasne ukázala veľmi malá odolnosť týchto vozidiel ktoré boli zväčša totálne zlikvidované jediným zásahom RPG-čka či PT strely.
  Ešte ma zaujalo, že Rusi sú stále závisí od dodávok licenčne vyrábanej západnej elektroniky ... napriek neustálemu "dokazovaniu", že ju nepotrebujú ....
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:47 02.10.2017

  Cenzor

  Jedná se o AGS-30, přesněji AG-30 (nemá stojan).

  PavolR

  Asi mi nerozumíte. Je jasné, že cena výrobku se nemění. jen orientační cena za dolar. Navíc i když nakupují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor

  Jedná se o AGS-30, přesněji AG-30 (nemá stojan).

  PavolR

  Asi mi nerozumíte. Je jasné, že cena výrobku se nemění. jen orientační cena za dolar. Navíc i když nakupují část komponentů z Běloruska neznamená, že za ně platí v dolarech (přímo). Tam bych spíš tipoval, že ne.

  Navíc ceny, které uvádíte platí pro BMP-1 což je trošku jinde (věž). Ani nevim, z kterého roku jsou. Spíše se jedná o data pro Alžír. Ten Berežokem modernizoval BMP-2 a také BMP-1.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  20:44 02.10.2017

  To Cenzor:
  mělo by jít o AGS-30, což je následník AGS-17, který je již mnoho let zaveden v AČR. Má s ním také shodné některé díly a používá stejnou munici. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Cenzor:
  mělo by jít o AGS-30, což je následník AGS-17, který je již mnoho let zaveden v AČR. Má s ním také shodné některé díly a používá stejnou munici.
  link:
  https://www.armyrecognition.co...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:25 02.10.2017

  semtam:
  K výraznejšiemu pádu rubla došlo už dosť dávno na to, aby si to výrobcovia vedeli zakalkulovať do výsledných cien. Hodnota tovaru sa nemení. Nútiť strategických domácich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  K výraznejšiemu pádu rubla došlo už dosť dávno na to, aby si to výrobcovia vedeli zakalkulovať do výsledných cien. Hodnota tovaru sa nemení. Nútiť strategických domácich výrobcov ísť pod cenu je síce možné, ale nakoniec ich straty aj tak bude treba nejako vyrovnať (napr. pomocou dotácií), čiže to v konečnom dôsledku vyjde na rovnako ...
  Na dôvažok sú tam aj nie práve najlacnejšie komponenty zo zahraničia (z Bieloruska).
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:17 02.10.2017

  Zajímalo by mě, co je to za granátomet...má nezvykle dlouhou hlaveň?

  Zajímalo by mě, co je to za granátomet...má nezvykle dlouhou hlaveň?

 • semtam
  19:46 02.10.2017

  PavolR

  "Povedal by som, že pod 1M $ (pri dnešnej hodnote dolára) to potom asi sotva bude. "

  Spíš naopak ne? Jinak přepočítávání na dolary je jen orientační. Určitě platí v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  "Povedal by som, že pod 1M $ (pri dnešnej hodnote dolára) to potom asi sotva bude. "

  Spíš naopak ne? Jinak přepočítávání na dolary je jen orientační. Určitě platí v rublech a protože rubl spadl tak přepočtená nákupní hodnota vůči dolaru je nižší.

  Redakce

  Někdy by se tu mohl objevit článek ohledně finské modernizace BMP-2MD, jedná se celkem o zajímavé řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:52 02.10.2017

  Turra 30 má tuším vyvinutý pozorovací prístroj veliteľa. Ten vo VTSÚ ho dokonca má mať osadený. Takže ak MO bude chcieť Turru aj s ním, tak by to nemal byť problém.
  Mne skôr ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turra 30 má tuším vyvinutý pozorovací prístroj veliteľa. Ten vo VTSÚ ho dokonca má mať osadený. Takže ak MO bude chcieť Turru aj s ním, tak by to nemal byť problém.
  Mne skôr ako Turru pripomínajú DVK, len tú som ešte s PTRS nikde nevidel. Aj keď podľa http://forum.valka.cz/topic/vi... by mali byť osaditeľné aj an túto vežu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:48 02.10.2017

  Argonaut.cz:
  Na militari-quotes.com som našiel nasledujúce ceny pre modernizácie BMP-1:
  * BMP-1P: $600,000 as an upgrade of existing stocks. Adds a 9P13M Konkurs launcher on an ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.cz:
  Na militari-quotes.com som našiel nasledujúce ceny pre modernizácie BMP-1:
  * BMP-1P: $600,000 as an upgrade of existing stocks. Adds a 9P13M Konkurs launcher on an exposed pintle.
  * BMP-1PG: $350,000 as an upgrade of existing stocks. Adds an AGS-17 auto grenade launcher.
  * BMP-1MS: $920,000 as an upgrade of existing stocks. Adds a new turret with 2 2A42 30mm autocannons, 1 Kornet launcher and 1 PKTM coax machine gun.

  Povedal by som, že pod 1M $ (pri dnešnej hodnote dolára) to potom asi sotva bude. Zvlášť pre tú novú vežu a elektroniku ... Je síce pravda, že sa to nemusí realizovať za trhovú cenu, ale potom sa to aj tak vyrovná na štátnych dotáciách pre podnik ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:28 02.10.2017

  K té odolnosti - podle mě 12,7 neustojí ani Pandur.

  Mě to přijde vcelku smysluplná modernizace. Nenašel jsem tam jednotkovou cenu, která to celé může shodit.

  K té odolnosti - podle mě 12,7 neustojí ani Pandur.

  Mě to přijde vcelku smysluplná modernizace. Nenašel jsem tam jednotkovou cenu, která to celé může shodit.

 • PavolR
  18:24 02.10.2017

  Turra 30 je rozmerovo a váhovo skôr v jednej kategórii s Beregom, ktorý má tiež iba jeden pozorovací prístroj. Neviem, či absencie druhého prístroja nesúvisí práve s tým.

  Turra 30 je rozmerovo a váhovo skôr v jednej kategórii s Beregom, ktorý má tiež iba jeden pozorovací prístroj. Neviem, či absencie druhého prístroja nesúvisí práve s tým.

 • Karlos73
  18:02 02.10.2017

  No ale Rusi aspoň nerobia takú chybu ako pri slovenskej Turra 30, kde "Berežok" má samostatné pozorovacie prístroje strelca a aj veliteľa. Ak sa má niekedy montovať Turra 30 na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ale Rusi aspoň nerobia takú chybu ako pri slovenskej Turra 30, kde "Berežok" má samostatné pozorovacie prístroje strelca a aj veliteľa. Ak sa má niekedy montovať Turra 30 na slovenské vozidlá, potom by mali tento nedostatok odstrániť.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:47 02.10.2017

  Aby si teraz na MO nepovedali, že čo je dobré Rusom, to je dobré aj nám a vojaci dostanú Šakalov.

  Pochybujem, že by vozidlo vybavené APS neustálo salvu 4 PTRS vypálených z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby si teraz na MO nepovedali, že čo je dobré Rusom, to je dobré aj nám a vojaci dostanú Šakalov.

  Pochybujem, že by vozidlo vybavené APS neustálo salvu 4 PTRS vypálených z jedného miesta na jeden cieľ. Naopak oni by nerozdýchali odvetný útok.
  Skôr by som povedal, že to tam majú v nádeji, že narazia na protivníka bez APS, keďže ich hlavňová výzbroj je proti moderným západným BVP brutálne neúčinná.
  Skrýt celý příspěvek