Rusko nemá munici. Záchranu našlo v Severní Koreji

Rusko nemá munici. Záchranu našlo v Severní Koreji
Severní Korea podporuje Rusko v jeho invazi na Západ / depositphotos.com (Zvětšit)

Před měsícem se Kim Čong-un v Rusku setkal s prezidentem Putinem. Dojednal s ním vojenské dodávky pro ruskou válku na Ukrajině a další vojenskou spolupráci. Nyní přichází zprávy o velkých dodávkách severokorejského materiálu v rámci této dohody.

Podle americké Rady pro národní bezpečnost NSC (National Security Council) v posledních týdnech Severní Korea Rusku poskytla až 1000 kontejnerů s vybavením a municí. Na zveřejněných satelitních snímcích[1] je vidět přibližně 300 kontejnerů sestavených v severokorejském přístavu ve městě Rason, postupně dopravených po moři a železnici do muničního skladu v jihozápadním Rusku poblíž Tichorecka v Krasnodarském kraji.

Od poloviny srpna 2023 satelitní snímky s vysokým rozlišením ukazují rychlou modernizaci tohoto muničního skladu. Bagry vyhloubily více než 100 nových muničních jam oddělený valy z navršené zeminy, které mají v případě výbuchu oddělit jednotlivé kontejnery. Nejnovější snímky[2] z 28. září rovněž ukazují vlaky přivážející desítky kontejnerů stejné velikosti a barvy jako ty, které se nakládaly v Severní Koreji. Na těchto snímcích jsou vidět kontejnery umístěné vedle nově vykopaných muničních jam, do kterých se pravděpodobně vykládají bedny s municí.

Zprávy o summitu obou diktátorů následovalo[3] odhalení severokorejské ponorky s potenciálem nést jadernou výzbroj. Podle severokorejských státních médií je cílem vybavit všechny stávající středně velké dieselové ponorky schopností jaderného útoku a v budoucnu vyvinout ponorky s jaderným pohonem.

Pchjongjang pracuje na vývoji robustní jaderné triády: Stacionárních a mobilních raket odpalovaných ze země, raket odpalovaných z ponorek a raket odpalovaných z letadel, ačkoli tento poslední vektor zůstává poměrně málo rozvinutý. Právě zde se kruh uzavírá, protože takový vývoj je bez externí expertízy jen velmi obtížný. Obě strany po letech nedůvěry a vzájemného oťukávání mají něco, co druhá strana chce a potřebuje. Začněme však velmi stručnou rekapitulací.

Historie vztahů posledních let

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ruská severní cesta: Nové spojení mezi Evropou a Asii

Tání severní polární čepičky by mohlo zkrátit cestu mezi Evropou a Asií o deset až dvanáct dní. ...

Severní teritoria: Invaze na Ukrajinu znovu otevírá Japonsko-Ruský konflikt

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu japonská vláda přehodnocuje svůj postoj vůči Rusku. Po ...

Summit Putin – Kim: vymění Rusko stíhačky za munici?

Po více než třech letech izolace v souvislosti s pandemií COVID-19 se severokorejský vůdce ...

PREMIUM Severní Korea a Rusko. Společné zájmy na pozadí paranoie a nedůvěry

V posledních dnech se do centra zájmu světových médií dostala návštěva Kim Čong-una v Rusku a jeho ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.