Rusko: Není maršál jako maršál, není generál jako generál

Rusko: Není maršál jako maršál, není generál jako generál
Pavel Batickij a Georgij Žukov / Volné dílo (Zvětšit)

Nažehlená uniforma, naleštěné kožené holínky a vojenská vyznamenání hrály v carském Rusku a v bývalém Sovětském svazu samozřejmě velkou roli. I v nynější Putinově říši je armáda mimořádně důležitá. Na rozdíl od českých zemí byla v Rusku přítomnost vysokého armádního důstojníka v lepší společnosti vždy považována za prestižní událost.

Carští maršálové či generálové, Alexandr Suvorov, Michail Kutuzov, Pjotr Bagration a jejich pozdější sovětští kolegové Georgij Žukov, Boris Šapošnikov, Kirill Moskalenko a Ivan Koněv, se těšili všeobecné úctě.

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, i smutně proslulý zločinec Lavrentij Berija se rovněž chlubil maršálskou hodností. Přitom je známo, že se přímo s rozkoší osobně zúčastnil při výsleších mučení a také zabíjení tzv. nepřátel sovětské moci. Berijovy zásluhy v boji proti zahraničnímu nepříteli se přitom na rozdíl od jmenovaných armádních osobností rovnaly nule. Maršálem Sovětského svazu se Berija stal 9. července 1947. Není náhodou, že si s tímto patologickým vrahem, který se nesmazatelným způsobem podepsal na čistkách v Rudé armádě, významní sovětští velitelé v prosinci 1953 vyřídili účty.

Psychopat Lavrentij Berija rád „lovil“ v moskevských ulicích 

Kromě svých zálib ve vraždění a v divokých večírcích měl Lavrentij Berija rád krásné ženy. Vojenský historik Viktor Suvorov, ostrý kritik komunistického systému, popisuje Berijovy „spanilé jízdy“, kdy společně se svým řidičem a členy ochranky posilněn alkoholem nasedl do automobilu a jel „lovit“ mladé Moskvanky. Na ulici si „lovci“ vyhlídli pohlednou dívku, kterou násilím zatáhli do auta. Pokud jim žena nebyla po vůli, byla pak v následujících dnech nalezena na okraji Moskvy mrtvá.

„Zásluhy“ maršála Beriji na upevnění sovětské moci měly kromě znásilňování mladých moskevských žen především podobu bezuzdného vraždění skutečných či domnělých nepřátel komunismu. Podle britského politologa Archie Browna byl Berija otcem myšlenky zavraždění tisíců polských zajatců, kteří se ocitli na sovětském území po přepadení Polska Hitlerovým Německem, k němuž se po třech týdnech připojil Stalinův SSSR.


Lavrentij Pavlovič Berija / Volné dílo

„Náčelník NKVD Berija v dopise Stalinovi z  5. března 1940 navrhuje zastřelit přibližně 25 700 polských vězňů, většinou důstojníků,“ uvádí mj. ve své knize Vzestup a pád komunismu Archie Brown. Stalin osobně Berijův návrh, aby byli všichni zastřeleni, schválil. Podle Browna se pod tento „rozsudek“ podepsali také členové politbyra KSSS Klement Vorošilov, Vjačeslav Molotov a Anastáz Mikojan.  

Když se po Stalinově smrti v březnu 1953 rozhořel v Sovětském svazu boj o moc, využil Nikita Chruščov elitu sovětské armády k zúčtování s Berijou a jeho klikou. Vhodné spojence pro spiknutí našel právě v armádních kruzích. Sovětští vojevůdci měli totiž s „architektem strachu“, jak se Berijovi přezdívalo, vlastní nevyřízené účty. 

Dne 27. července 1953 se sešlo plénum ústředního výboru KSSS, na němž byl Berija podroben neúprosné kritice a následně i zatčen. Koncem roku 1953 ho generální prokurátor Sovětského svazu Roman Ruděnko obžaloval. Ve dnech 18. až 23. prosince probíhal proces s Berijou a s některými jeho spolupracovníky. V čele poroty stanul maršál Ivan Koněv a jejím členem byl rovněž maršál Kirill Moskalenko. 

Jeden z nejodpornějších zjevů sovětského komunistického systému Lavrentij Berija byl odsouzen za zradu, špionáž a protistátní činnost k smrti zastřelením. Jako oficiální datum jeho popravy se uvádí 23. prosinec 1953. Existují ale indicie, že byl zastřelen již před konáním procesu. První měl na Beriju vystřelit hrdina boje proti nacismu a pozdější velitel protivzdušné obrany SSSR generál Pavel Batickij. Podle nepotvrzených informací se měl Berija před smrtí před svými vojenskými soudci plazit po zemi a prosit o milost.


Vasilij Blochin / Volné dílo

Generálové Blochin a Vorobjov neměli kromě generálské uniformy nic společného   

Tyto dvě zcela odlišné postavy sovětské armády nemají nic společného kromě generálské uniformy, kterou navíc nosili v různé době. Jejich osobní historie nám však výborně poslouží jako ilustrace toho, jaké protikladné osobnosti může vygenerovat ruská či sovětská armáda.

Generálmajor Vasilij Blochin byl neoficiálním katem, který vlastní rukou zastřelil tisíce lidí Na přímý příkaz diktátora Stalina likvidoval všechny, kdo se nějak protivili komunistickému režimu. Během masakru v Katyni, v roce 1940, prý zastřelil kolem sedmi tisíc lidí za měsíc. Odhaduje se, že vlastnoručně tímto způsobem zavraždil až 50 000 lidí. Během vraždění nosil koženou kapuci, řeznickou zástěru a kožené rukavice. To bylo údajně jeho pracovní oblečení, které si bral před popravami. Byl to profesionál, zabíjel celý život.

„Blochin potřeboval na popravu jednoho vězně méně než dvě minuty,“ tvrdí v knize Scorched Earth: Stalin's Reign of Terror německý historik Jörg Baberowski. Blochin zabíjel střelou do krku tak, aby přerušil míchu a zároveň tak eliminoval krvácení. Doba jeho řádění skončila záhy po Stalinově smrti, v roce 1953. Zemřel ve věku šedesáti let, o dva roky později, přesně 3. února 1955.

Absolvent prestižní Frunzeho vojenské akademie Eduard Vorobjov, který se narodil v roce 1938, nemá se zrůdným generálem Blochinem vůbec nic společného. Jeho život je na rozdíl od Blochina, který se kromě likvidace vlastního národa zaměřil zejména na Poláky, poměrně úzce spjat s bývalým Československem. Jeho vztah k bratské zemi měl však docela jiné rysy, přestože i on se k nám poprvé dostal v roli agresora, jako příslušník armády, která v počtu pěti set tisíc mužů napadla Československo v roce 1968.

Srpnové invaze se Vorobjov zúčastnil jako profesionální voják v hodnosti kapitána. Pobýval u nás celkem třikrát. Podruhé, v roce 1987, převzal velení Střední skupiny sovětských vojsk a v roce 1991 jako poslední sovětský voják ze země odcházel. Potřetí přijel do Prahy na prezentaci knihy Josefa Pazderky Invaze 1968 - ruský pohled, kterou vydalo nakladatelství Torst společně s Ústavem pro studium totalitních režimů. 


Eduard Vorobjov / Volné dílo

„V roce 1968 jsem vstoupil do Československa jako mladý kapitán, jako nositel pokrokových myšlenek socialismu a domníval jsem se, že plním úkoly, které prospějí bratrskému československému lidu. V roce 1989 jsem se ale cítil jako okupant. Sovětské politické vedení uznalo vstup do ČSSR jako chybný a neopodstatněný krok a mnozí vojáci to nemohli pochopit,“ vysvětloval v jednom z rozhovorů poslední velitel střední skupiny vojsk generál Vorobjov.

Eduard Vorobjov opustil v roce 1994 armádu poté, co kritizoval vojenskou kampaň zaměřenou na potlačení snahy o nezávislost Čečenska a odmítl velet ruské vojenské intervenci v této malé republice v severním Kavkazu. Z našeho hlediska je zajímavé, že Vorobjov připustil, že k tomuto rozhodnutí dospěl mimo jiné i pod vlivem svého působení v Československu.

Mezi sovětskými maršály a generály najdeme výrazné velitelské osobnosti, jakými byli například Georgij Žukov nebo Kirill Moskalenko. Stejné hodnosti však náležely také vyloženým lidským zrůdám, jakými byli Berija a Blochin. Na opačném pólu je naopak generál Pavel Batickij, který se v roce 1953 aktivně zúčastnil spiknutí a zastřelil Beriju.

Generálskou hodnost měl například rovněž přítel Československa a odpůrce sovětského režimu Pjotr Grigorenko, který byl za své aktivity vězněn a v roce 1987 zemřel v americkém exilu. Je přitom nutno konstatovat, že i muži v generálských uniformách mohou projít vývojem a ujasnit si své postoje. Z našeho pohledu k nejsympatičtějším sovětským generálům patřil již zmíněný poslední okupační velitel v Československu Eduard Vorobjov, který sám připustil, že již jako mladý důstojník, záhy po násilném obsazení naší země v roce 1968 pochopil, že se jedná o zločin sovětského vedení vůči malé spřátelené zemi.

Armádu reprezentují její důstojníci, její vedení, a uvnitř armády, stejně jako v každém jiném mocenském soukolí, se setkáváme s pestrým kaleidoskopem osobností. Tito lidé pak hrají rozhodující roli v dění celé země. Pokud je touto zemí rozlohou největší stát světa s početným obyvatelstvem, je o to důležitější, aby těmito vysokými armádními či policejními činiteli byli lidé s integritou osobnosti, a nikoliv zločinci jako Berija a jemu podobní. Vše ale především závisí na politickém zřízení konkrétní země. Lavrentij Berija a Vasilij Blochin se svých zločinů dopouštěli v době tvrdé stalinistické diktatury a s požehnáním nejvyššího vládce.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dva spojenečtí vojevůdci, kteří mohli stát proti sobě

Československo se od roku 1944, kdy na jeho území vstoupily jednotky Rudé armády, stalo důležitým ...

KOMENTÁŘ: Ruský člověk a jeho nevyzpytatelná duše

Ruským lidem můžete být okouzleni i zklamáni, můžete od něj očekávat neočekávané, je schopen k sobě ...

KOMENTÁŘ: Klíč k ruské duši a pravoslaví

Přes mimořádně tvrdé represe proti pravoslavné církvi a jejím představitelům za komunismu zažívá ...

Che Guevara a Arnaldo Ochoa byli spolubojovníky s tragickým koncem

Kuba, ostrovní stát v Karibském moři, který se nachází přibližně 150 kilometrů od břehů USA, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  11:46 19.01.2021

  Povedal by som, že tento článok pod túto tému perfektne sadne: https://svet.sme.sk/c/22576634...

  Povedal by som, že tento článok pod túto tému perfektne sadne: https://svet.sme.sk/c/22576634...

 • Tango23
  09:26 27.06.2020

  https://youtu.be/EpwWGmNacNM... Taky jeden z novodobých "válečných hrdinů"... myslím, že solidní odstrašující příklad pro naše přešlapující "elity" ,jak správně dlouhodobě pracovat ...Zobrazit celý příspěvek

  https://youtu.be/EpwWGmNacNM...
  Taky jeden z novodobých "válečných hrdinů"... myslím, že solidní odstrašující příklad pro naše přešlapující "elity" ,jak správně dlouhodobě pracovat na demoralizaci armády.
  Z 8:25 pohled Turčinova k událostem z roku 2014 a okolnosti "snadné" anexe Krymu.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:42 25.06.2020

  Jistě,Berija byl psychopat.O tom nikdo nepochybuje. Ovšem při současném dění ve světě,kdy se ničí desítky soch budou někteří jedinci překvapeni např.zločiny Leopolda II. Suvorov ...Zobrazit celý příspěvek

  Jistě,Berija byl psychopat.O tom nikdo nepochybuje.
  Ovšem při současném dění ve světě,kdy se ničí desítky soch budou někteří jedinci překvapeni např.zločiny Leopolda II.
  Suvorov stejně jako Sudoplatov patří do žánru spy-fiction případně politikal-fiktion.Ne do seriozní odborné literatury nebo debaty.Skrýt celý příspěvek

  • kosa2668
   09:24 26.06.2020

   Dal som Vam palec hore pretoze mate zo Suvorovom pravdu Jeho knihy som hltal ked som bol decko ale su totalne hluposti a vypovedajuca hodnota sa rovna nule Berija a Poliaci Ked ...Zobrazit celý příspěvek

   Dal som Vam palec hore pretoze mate zo Suvorovom pravdu
   Jeho knihy som hltal ked som bol decko ale su totalne hluposti a vypovedajuca hodnota sa rovna nule
   Berija a Poliaci
   Ked clenov Polskej armady zavreli do gulagu nikdy sa ich nepodarilo zlomiť (asi preto ich radšej strieľali)
   Fungovali tam ako zomknuty celok a s uplnou ľahkostou tam dali do late ostatnych väzňov (vrahov zlodejov atď)Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  10:09 25.06.2020

  Niektorým ľuďom v najvyššom vedení ZSSR sa po smrti Stalina /05.03.1953/ strašne hodilo, že všetky prechmaty, hlavne z obdobia "Veľkej čistky" v r. 1936-1939 sa hodili na Stalina ...Zobrazit celý příspěvek

  Niektorým ľuďom v najvyššom vedení ZSSR sa po smrti Stalina
  /05.03.1953/ strašne hodilo, že všetky prechmaty, hlavne z obdobia "Veľkej čistky" v r. 1936-1939 sa hodili na Stalina a
  Beriju. A to hlavne Chruščovovi, ktorý bol veľmi aktívny v
  organizovani čistiek na Ukrajine.
  Je známy telegram Chruščovova Stalinovi, kde hlási, že popravili
  na Ukrajine 40 000 nepriateľov ľudu a ďalši budú následovať.
  Na čo mu Stalin odpovedal: "Ukľudni sa hlupák".Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:13 25.06.2020

   Ukľudni sa hlupák.

   Ukľudni sa hlupák.

  • Jan Grohmann
   10:37 25.06.2020

   Nestudujete náhodou na filozofické fakultě?

   Nestudujete náhodou na filozofické fakultě?

   • Magister_Peditum
    13:26 25.06.2020

    Ehm, a na kterém oboru? Co si pamatuju, tak ještě pár let zpátky byl historický ústav ba ffuk docela konzervativní instituce. Proto mě poslední dobou vytáčí, když ho někdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ehm, a na kterém oboru? Co si pamatuju, tak ještě pár let zpátky byl historický ústav ba ffuk docela konzervativní instituce. Proto mě poslední dobou vytáčí, když ho někdo automaticky hází do jednohodinových pytle s různými "trendy" sociálními obory... Které dělají univerzitě jenom ostudu...Skrýt celý příspěvek

    • Magister_Peditum
     06:12 26.06.2020

     Sorry za chyby. Automatické opravy na mobilu... :)

     Sorry za chyby. Automatické opravy na mobilu... :)

  • logik
   10:48 25.06.2020

   Víš, normální slušnej člověk neřeší, jestli Berija mohl za všechny čistky, nebo jen za nějaké. Pro slušného člověka stačí, že se těch čistek aktivně účastnil.

   Víš, normální slušnej člověk neřeší, jestli Berija mohl za všechny čistky, nebo jen za nějaké. Pro slušného člověka stačí, že se těch čistek aktivně účastnil.

   • danny
    12:13 25.06.2020

    logik: to je možná příliš kategorické. Jakákoli práce, která popisuje historické události, by měla mít ambici popsat skutečnosti exaktně, zaznamenat všechny relevantní detaily a ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: to je možná příliš kategorické. Jakákoli práce, která popisuje historické události, by měla mít ambici popsat skutečnosti exaktně, zaznamenat všechny relevantní detaily a poskytnout ucelený obraz událostí. Zjednodušující soudy typu "za všechno zlo může Hitler, Stalin a pár dalších zrůdiček, všichni ostatní byli oběti" nebo "každý, kdo žil na daném území v dané době a neemigroval, nespáchal sebevraždu nebo nezahynul v boji, režim podporoval" sice spoustě slušných lidí stačí, ale nepomáhá to pochopení komplexních jevů a nebezpečných společenských trendů.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:13 25.06.2020

     No, právě, tak s Kostrínem nepřekrucujte. Článek nikde netvrdí, že za vše zlé může Berija. Tvrdí, že může za velké množství zla, a to je prostě pravda. Stejně jako může za obrovské ...Zobrazit celý příspěvek

     No, právě, tak s Kostrínem nepřekrucujte. Článek nikde netvrdí, že za vše zlé může Berija. Tvrdí, že může za velké množství zla, a to je prostě pravda. Stejně jako může za obrovské množství zla jak Stalin, Hitler.

     Vaše pokusy nejsou nic jiného, než pokus bagatelizovat to zlo, které udělali, tím, že se je snažíte omlouvat, že nemohou za všechno zlo na světě, nebo že udělali i něco dobrého. No, to sice opravdu nemohou a určitě udělali i něco dobrého , ale to jsou tvrzení naprosto irelevantní k tomu, co se zde řeší.

     To, že možná najdeš ještě horšího vraha než Berija nijak nemění fakt, že Berija byl vrah výjimečného rozsahu, a jako takového je ho třeba hodnotit. A to, že na něm najdeš i kladné stránky? Na kom ne? I Hitler byl prý v osobním styku milý a charismatický člověk. Furt to byl ale masový vrah.

     ====

     " pochopení komplexních jevů a nebezpečných společenských trendů."
     Oni ty jevy a trendy, které vedou k takovýmto totalitám, zas tak komplexní nejsou. Začínají vždy právě větší tolerancí k násilí a oklešťování svobod pod zámiňkou pragmatismu, přesně, jak tu předvádí Kostrin v předchozím postu
     ("..... Berija to v ťažkých vojnových časoch zvládol a tieto závody začali už ....").
     Doporučuju na toto téma knihu Tymothy Snyder: "Tyranie – 20 lekcí z 20. století".

     To nejlepší, co můžeme udělat, aby se takové věci nevrátili, je pojmenovat bílou bílou a černou černou. To, že tam bude vždy nějaké ALE? No samozřejmě, že ano, vždyť právě tyto ale jsou to, na co se lidi na totalitní myšlenky chytají. Nikdo nepodporuje totalitu jen tak. Každý má to své ALE. (Já vím, že komunisti používají násilí, ale buržoazie si to zaslouží. Já vím, že Hitler likviduje židy, ale Německý národ potřeboval Lebensraum, já vím, že se Berija účastnil čistek, ale přesunul v kritické době továrny, atd....).

     To, co je právě důležité je mít hranici, za kterou prostě žádné ALE neplatí. Prostě když někdo vraždí, je to vrah, nezávisle na tom, jestli to např. pomáhá národu nebo třeba proletariátu.

     PS: A nejde o černobílé vidění světa. Nijak neříkám, hodnoťte všechno jednou optikou, nebo "komunismus je špatný, ánooo". Jen, že má člověk rozlišovat podstatné od nepodstatného, a nezdůrazňovat nepodstatné věci tak, aby bagatelizoval ty podstatné.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      13:41 25.06.2020

      logik: ty jsi fakt dobře mimo. Asi jsi nečetl mé příspěvky v diskusi a vlastně ani ten, na který reaguješ. Vyjadřoval jsem se pouze k tvému tvrzení, že "slušný člověk neřeší ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: ty jsi fakt dobře mimo. Asi jsi nečetl mé příspěvky v diskusi a vlastně ani ten, na který reaguješ. Vyjadřoval jsem se pouze k tvému tvrzení, že "slušný člověk neřeší detaily a stačí mu, že se někdo něčeho účastnil".
      Na to jsem ti napsal, že samo studium detailů není projevem ne-slušnosti. A že poctivé, detailní a fakticky přesné zmapování libovolné události je důležité pro její pochopení.
      Takže tvému výlevu a obviňování mě z překrucování, mě fakt uráží.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:44 25.06.2020

      Danny: "Asi jsi nečetl mé příspěvky v diskusi a vlastně ani ten, na který reaguješ. Vyjadřoval jsem se pouze k tvému tvrzení, " To právě platí pro Tebe. :-) Protože jestli řešíš ...Zobrazit celý příspěvek

      Danny:
      "Asi jsi nečetl mé příspěvky v diskusi a vlastně ani ten, na který reaguješ. Vyjadřoval jsem se pouze k tvému tvrzení, "
      To právě platí pro Tebe. :-) Protože jestli řešíš jen toto izolované vyjádření, pak
      jsi moji reakci vytrhl z kontextu a tím překroutil.

      Tím "neřeší" není samozřejmě míněno, že se ty detaily nesmí studovat. Ale to, že nemají dávat do opozice k těm podstatným věcem, a že je má smysl řešit pouze v případě, že jsou ty podstatné věci vyřešeny a je na nich shoda: což tady v diskusi evidentně není.

      Ty jsi přitom svým příspěvkem - možná nezamýšleně, ale prostě to tak v kontextu jasně vyznívá - takové "řešení detailů a stavění do opozice vůči věcem podstatným" prostě hájil.

      Samozřejmě, že studium detailů je v případě, že chce člověk popsat situaci opravdu přesně a bez zjednodušení nutné. Ale

      a) ty detaily pořád zůstanou detaily. Mohou lépe osvětlit motivace lidí, mohou lépe vysvětlit, proč se daná myšlenka prosadila atd... A neudělají z dobra zlo a naopak. Zjednodušení "za vše může Stalin" je samozřejmě špatně. Ale zjednodušení "pokud se někdo chová jako Stalin, tak je to zlo" je naprosto správné a lidi jako Kostrín, kteří taková tvrzení bagatelizují a relativizují, tak pomáhají totalitním ideologiím se prosadit.

      b) ty detaily jsou tedy v tomto konkrétním případě nepodstatné k stanovení toho, jestli byl Berija odsouzeníhodná postava, nebo ne - a to byl smysl mé reakce

      c) a tedy, POKUD NEJSOU USPOKOJIVĚ VYŘEŠENY VĚCI PODSTATNÉ, tak "nimrání v detailech" nepřispívá k "pochopení nebezpečných společenských trendů". Naopak právě takové vytahování méně podstatných detailů ve skutečnosti zamlžuje skutečné příčiny a skutečně nebezpečné jevy.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:58 25.06.2020

      PS: Jinak teď jsem si přečetl Tvůj post v jiném threadu a ten 100% podepisuji. Takže to snad opravdu bylo jen nepochopení - ale IMHO v daném kontextu dosti "neštastné".

      PS: Jinak teď jsem si přečetl Tvůj post v jiném threadu a ten 100% podepisuji. Takže to snad opravdu bylo jen nepochopení - ale IMHO v daném kontextu dosti "neštastné".

  • PetrTechnik
   12:05 25.06.2020

   Souhlasím s Vámi, že Berija, je používán, jako universální představitel sovětského zla. Jako on jich tam bylo více, ale nikdo z nich neměl přímo podřízenou NKVD,. Berija je masový ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím s Vámi, že Berija, je používán, jako universální představitel sovětského zla. Jako on jich tam bylo více, ale nikdo z nich neměl přímo podřízenou NKVD,. Berija je masový vrah a o tom není pochyb.Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  06:53 25.06.2020

  Berija byl sociopat, který za cenu strašlivých lidských obětí přesunul válečnou výrobu za Ural. Něco tak obludněho, co ten člověk prováděl nemá obdoby. Na jeho rozkaz NKVD ...Zobrazit celý příspěvek

  Berija byl sociopat, který za cenu strašlivých lidských obětí přesunul válečnou výrobu za Ural. Něco tak obludněho, co ten člověk prováděl nemá obdoby. Na jeho rozkaz NKVD odchytávala mladé ženy , kdekoliv , a deportovala je do továren postavených doslova na zelené louce tisíce km daleko. Příbuzní a nebo rodiče nevěděli i několik měsíců kam jejich dcera zmizela. Něco takového nedělali ani Němci, tam alespoň totálně nasazení dostali papír předem. Zatímco Stalin , je v Rusku vnímán celkem dobře, Berija je za zrůdu a zrůda to byla.Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  21:24 24.06.2020

  K tomuto vyslovene propagandistickému článku na tému sovietských maršálov len toľko: - keď nastúpil Lavrentij Berija po Ježovovi na čelo NKVD tak počet odsúdených ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomuto vyslovene propagandistickému článku na tému
  sovietských maršálov len toľko:
  - keď nastúpil Lavrentij Berija po Ježovovi na čelo NKVD
  tak počet odsúdených klesol na 1 percento oproti časom
  "ježovčiny" a bola zahajená aj čiastočná rehabilitácia
  nevinne odsúdených.
  - po zahájení Veľkej vlasteneckej vojny dostal Berija za
  úlohu presunúť strategicky dôležité závody z Európskej
  časti ZSSR za Ural. Jednalo sa o niekoľko tisíc závodov aj so
  zamestnancami. Berija to v ťažkých vojnových časoch
  zvládol a tieto závody začali už v zime 1941/42 vyrábať tanky
  lietadlá, delá, ktoré potom viedli k porážke fašistov.
  - V roku 1945 dostal Berija za úlohu zorganizovať výskum a
  výrobu sovietskej atómovej bomby. Sovietská atómová
  bomba bola odskúšaná v r. 1949 a neskôr aj vodíková v
  r. 1952.
  Lavrentij Berija sa pri plnení týchto úloh ukázal byť ako vysoko schopný organizátor- manager.
  Pred napísaním takéhoto článku doporučujem autorovi preštudovať si historické materiály a nie spoliehať sa propagandistické pamflety.Skrýt celý příspěvek

  • Sidon
   22:01 24.06.2020

   No, obdivovat organizacni schopnosti individua, ktere ma na rukou tolik krve, je jako obdivovat produktivitu prace v Alabame pred obcanskou valkou - tam museli byt taky "vysoko ...Zobrazit celý příspěvek

   No, obdivovat organizacni schopnosti individua, ktere ma na rukou tolik krve, je jako obdivovat produktivitu prace v Alabame pred obcanskou valkou - tam museli byt taky "vysoko schopni organizatori - manageri", co?Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   23:20 24.06.2020

   Kostrin. Berija zvládnul houbeles, pohrozil všem mučením a smrtí včetně jejich rodin a oni už se o vše postarali. Pár jich bylo pro výstrahu umučeno nebo odesláno do gulagů a ...Zobrazit celý příspěvek

   Kostrin. Berija zvládnul houbeles, pohrozil všem mučením a smrtí včetně jejich rodin a oni už se o vše postarali. Pár jich bylo pro výstrahu umučeno nebo odesláno do gulagů a zbytek už se snažil jedna radost. Jeho schopnosti byly vyhrožovat, mučit a vraždit.
   Ono to ale v Rusku takto fungovalo normálně, vydal se příkaz a pohrůžka, i takový Koroljov nebo Mikojan (a další) byli zavření a jejich rodiny byly rukojmí.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   01:16 25.06.2020

   Takže vlastně když zavraždím jen dva tři lidi, tak je to úplně v pořádku, protože Jack Rozparovač zabil lidí více??? To jako vraždění omlouvá to, že někdo byl ještě výkonnější ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže vlastně když zavraždím jen dva tři lidi, tak je to úplně v pořádku, protože Jack Rozparovač zabil lidí více???
   To jako vraždění omlouvá to, že někdo byl ještě výkonnější vrah????Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   08:14 25.06.2020

   Tady je názorně vidět, že Rusko je stále stejné jako za dob SSSR. Obhajovat Beriju je stejné jako obhajovat Himmlera. Ruští trollové na diskuzích obhajují Beriju, Ruská státní ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady je názorně vidět, že Rusko je stále stejné jako za dob SSSR. Obhajovat Beriju je stejné jako obhajovat Himmlera.
   Ruští trollové na diskuzích obhajují Beriju, Ruská státní televize vysílá pořady o tom jak hrdinná Ruská armáda zabránila v Československu kontrarevoluci... A tady budou stále pomatenci, kteří budou tvrdit, jak je to ubohé nepochopené Rusko mírumilovné a jak ho všichni chtějí zničit...Skrýt celý příspěvek

   • stronger.p
    10:05 26.06.2020

    Proč musíte hned každého nálepkovat. Třeba jen četl knihu, která u nás vyšla, od Luboše Koláčka, Berija, druhý muž Stalinovy diktatury, kde je tato zrůda vykreslena jako schopný ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč musíte hned každého nálepkovat. Třeba jen četl knihu, která u nás vyšla, od Luboše Koláčka, Berija, druhý muž Stalinovy diktatury, kde je tato zrůda vykreslena jako schopný manažer a bůh ví, co ještě a tuto zrůdu si idealizoval ..Já jsem také někde na valka.cz kdysi dávno četl v diskuzi pod článkem (když se tam ještě zobrazovala), že Nikita na něho nakydal víc špíny, než na sobě skutečně měl. Mnoho informací máme jen od stejných zrůd, jako byl on, jak moc jsou relevantní.
    Vezměte si třeba z druhé strany von Mansteina, odsouzený válečný zločinec na 18 let a jak je mnohými obdivován...
    V RF asi Berija moc oblíbený nebude, tak proč by ho měli ti, jak je neustále a hloupě nálepkujete, adorovat?Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:21 25.06.2020

   Kostrin: článek jednoznačně poukazuje na morální rozměr při hodnocení sovětských špiček. Takže použít jako protiargument odlidštěné hodnocením hrubého výkonu je nepatřičné a ...Zobrazit celý příspěvek

   Kostrin: článek jednoznačně poukazuje na morální rozměr při hodnocení sovětských špiček. Takže použít jako protiargument odlidštěné hodnocením hrubého výkonu je nepatřičné a irelevantní. Ano, statisticky počty zavražděných a přesídlených za Berijova působení proti Ježovovi rapidně klesly, vztaženo k jednotce času. Přesto zdaleka překračovaly jakoukoli myslitelnou mez.

   Mezi německým správci koncentračních táborů, osobami starajícími se o účelné vytěžování vězňů a nuceně nasazených nebo správci dobytých území najdeš řadu psychopatických sviní, ale také spoustu schopných manažerů, kteří z vězněných osob dokázali dostat poslední joul práce s vynikajícím poměrem k nákladů na stravu a ubytování. Lidské zdroje vyřazené z výrobního procesu uměli efektivně zpracovat na druhotné suroviny využitelné pro blaho Říše.
   Přestože takoví schopní hospodáři vykazovali výrazně menší procento úmrtnosti na jednotku času a skvělé ekonomické výsledky, je jakýkoli pokus o jejich omlouvání v morální rovně zvrhlý a stejně úchylný, jako hájení Beriji. Popis nezpochybnitelných manažerských úspěchů je užitečný pro demonstraci toho, jak schopnosti nekorelují s lidskými kvalitami.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    11:40 25.06.2020

    Naprosto souhlasím.

    Naprosto souhlasím.

 • Sidon
  19:35 24.06.2020

  Predstava, ze kdyz nekdo vlastnima rukama nestrilel desetitisice lidi z nej dela vlastne pozitivni figuru, je licha relativizace. V sovetskem Rusku meli od obcanske valky vsichni ...Zobrazit celý příspěvek

  Predstava, ze kdyz nekdo vlastnima rukama nestrilel desetitisice lidi z nej dela vlastne pozitivni figuru, je licha relativizace. V sovetskem Rusku meli od obcanske valky vsichni velmi dobre povedomi o povaze vladnouciho rezimu z bezpoctu vlastnich zkusenosti a vojenske spicky musely mit prehled o sirsich souvislostech - tj. ze Leninova, posleze Stalinova doktrina udrzeni moci prostrednictvim teroru je skutecnosti v rozsahu vymykajicim se lidske predstavivosti. Presto se tito lide rozhodli tomuto rezimu slouzit a podporovat jeho zverstva primo ci neprimo. A to, ze vedle tohoto abolutniho lidskeho selhani, meli nejake dalsi schopnosti, muze byt pozoruhodne, ale porad jen druhotna informace. Ceho si lze cenit, je pokud nekdo dosahne sebereflexe, ale obavam se, ze takovych pripadu je velmi malo, pokud vubec existuji. Jako sebereflexi totiz nelze brat postoj typu: Nemeli jsme vas v 68 okupovat, pokud nasledujici veta je napriklad - byla chyba se po WWII z vaseho uzemi stahnout.
  Doufam, ze dalsi clanek bude na tema "hodni naciste". Jak byl ten ci onen general uzasny vojevudce a sam zadneho Zida, Cecha, Francouze, ci nesympatizujiciho Nemce nezastrelil. A protoze se na jakesi party vyjadril ve smyslu, ze Untermenschen maji byt ne vyhlazeni, ale udrzovani v pracovnich koloniich, byl vlastne umirneny, takze je to vsechno v poradku.Skrýt celý příspěvek

 • TvojTatko
  16:12 24.06.2020

  "v nynější Putinově říši" - bodaj by vam pukla od tolkej nenavisti zilka :)

  "v nynější Putinově říši" - bodaj by vam pukla od tolkej nenavisti zilka :)

  • Torong
   16:15 24.06.2020

   A co jiného Rusko v současnosti je?

   A co jiného Rusko v současnosti je?

   • TvojTatko
    17:04 24.06.2020

    Federacia

    Federacia

   • TvojTatko
    17:08 24.06.2020

    Merkelova vladne Nemecku od novembra 2005. Je to teda "v sucasnej Merkelovej risi" ?

    Merkelova vladne Nemecku od novembra 2005. Je to teda "v sucasnej Merkelovej risi" ?

    • Torong
     08:16 25.06.2020

     A taky si jako Putin měnila ústavu a před každým volbami zatýkala představitelé opozice?

     A taky si jako Putin měnila ústavu a před každým volbami zatýkala představitelé opozice?

     • TvojTatko
      10:52 25.06.2020

      Aj keby si menili ustavu 10x za rok, tak co nas do toho, pokial to ludia v plebiscite odobria? Pokial predstavitelia opozicie umyselne provokativne porusuju zakony, nemaju byt ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj keby si menili ustavu 10x za rok, tak co nas do toho, pokial to ludia v plebiscite odobria?
      Pokial predstavitelia opozicie umyselne provokativne porusuju zakony, nemaju byt potrestani? Ved to je ich jedina agenda, ako na seba dokazu pred zapadnym publikom upozornit a ako vedia okadit Rusko. Aku podporu medzi ludmi maju "predstavitelia opozicie"? Ja mam pocit, ze zapadnemu publiku lepsie posluzia mrtvi ako zivi, ked o nich inak nikto ani hrdzavy bicykel neoprie, ani nikto nevie, ze nejaky Nemcov existuje, kym neposluzil ako obet. A dnes vasi pohrobkovia Vlasovcov premenovavaju namestia a osadzaju pamatne cedule, aby podkurili Rusom. Rovnaki podpindosnici su vsade po svete, ktorych jedinym blahom je posluzit panickovi za velkou mlakou, aj na ukor "Tejto krajiny", ktorej su rezidentami. Kym bude existovat jednotna ideologicka linia zapadneho sveta, vychod bude vykreslovany vzdy ako zaostaly postkomunisticky, chudobny, skorumpovany, prehnity, nanichodny a zbytocny bordelistan. Ak sa neviete povzniest nad vsetky ideologicke zvasty a brat informacie z nadhladu, stavate sa pesiakom v hre niekoho ineho. Je lepsie nenavidiet a nicit (zapadna civilizacia) alebo spolupracovat a koexistovat (vychodna civilizacia)?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:38 25.06.2020

      "Aj keby si menili ustavu 10x za rok, tak co nas do toho, pokial to ludia v plebiscite odobria?" Děkuji za potvrzení, že Rusko je skutečně Putinova říše. V Rusku je stále carismus. ...Zobrazit celý příspěvek

      "Aj keby si menili ustavu 10x za rok, tak co nas do toho, pokial to ludia v plebiscite odobria?"
      Děkuji za potvrzení, že Rusko je skutečně Putinova říše. V Rusku je stále carismus. Jen se carovi postupně říkalo nejvyšší sovět a prezident (jedno volební období vlastně i premiér...)
      " Pokial predstavitelia opozicie umyselne provokativne porusuju zakony, nemaju byt potrestani? Ved to je ich jedina agenda, ako na seba dokazu pred zapadnym publikom upozornit a ako vedia okadit Rusko."
      A že je porušují vždycky před volbami...
      "Aku podporu medzi ludmi maju "predstavitelia opozicie"? Ja mam pocit, ze zapadnemu publiku lepsie posluzia mrtvi ako zivi, ked o nich inak nikto ani hrdzavy bicykel neoprie, ani nikto nevie, ze nejaky Nemcov existuje, kym neposluzil ako obet."
      Tak proč teda tu opozici likvidují, když vlastně neznamená žádný problém? Jestli ono to nebude tím, že neznamená žádný problém právě proto, že je likvidovaná...
      " A dnes vasi pohrobkovia Vlasovcov premenovavaju namestia a osadzaju pamatne cedule, aby podkurili Rusom."
      Myslíš připomenutí faktu, že to skutečně nebyli Rusové, kdo osvobodil Prahu?
      "ktorych jedinym blahom je posluzit panickovi za velkou mlakou, aj na ukor "Tejto krajiny",
      Tady nevím koho tím myslíš, zato tady znám několik paramilitárních skupin, které vyhrožoval pučem a jsou napojené na Rusko...
      "Je lepsie nenavidiet a nicit (zapadna civilizacia) alebo spolupracovat a koexistovat (vychodna civilizacia)?"
      Ano? A proč tedy Rusko v roce 2014 vyhlášením nové vojenské doktríny zvolilo cestu konfrontace místo spolupráce? Až do té doby byla že strany západu snaha o spolupráci s Ruskem a to včetně vojenské oblasti. No a když tedy Rusko tak buduje, popiš nám tady jakou Rusko vybudoval pro své lidi infrastrukturu, lékařskou péči a jakou životní úroveň tam lidé mají. Samozřejmě mimo Petrohrad nebo Moskvu.Skrýt celý příspěvek

     • TvojTatko
      22:44 25.06.2020

      "Děkuji za potvrzení, že Rusko je skutečně Putinova říše. V Rusku je stále carismus. Jen se carovi postupně říkalo nejvyšší sovět a prezident (jedno volební období vlastně i ...Zobrazit celý příspěvek

      "Děkuji za potvrzení, že Rusko je skutečně Putinova říše. V Rusku je stále carismus. Jen se carovi postupně říkalo nejvyšší sovět a prezident (jedno volební období vlastně i premiér...) " - co bluznis, o akom potvrdeni? Sam si si nieco potvrdil a este sa duplom hecujes, ze mas pravdu.

      "A že je porušují vždycky před volbami... " - bojkoty, verejne histericke prehlasenia, schvalne organizovanie neohlasenych demonstracii/hromadnych podujati... co ine to je ako provokacia s cielom za kazdu cenu uputat pozornost a urobit zo seba obet, utlacaneho chudacika, ktoreho na zapade vyzdvihuju ako "vodcov" opozicie? Najlepsie posluzil Nemcov, este lepsie ako zivy. A nie, Putinovi urcite nepomoze, ked da nejaku nulu odkraglovat. Naopak, pomoze to jeho zapadnemu panovi, ktori z neho vytazi posmrtneho mucenika a dokaz pred zapadnym publikom o "Putinovom rezime".

      "Tak proč teda tu opozici likvidují, když vlastně neznamená žádný problém? Jestli ono to nebude tím, že neznamená žádný problém právě proto, že je likvidovaná..." - co keby si skusil pochopit, ze svet moze fungovat aj trochu inak, nez si ty predstavujes ako funguje? Spytal si sa seba niekedy, komu to pomoze, ked na verejnosti mafianskym sposobom popravia nejakeho bezvyznamneho (v politickom zmysle slova) Nemcova, nulu, ktory nema na to viest opoziciu a ani vyhrat volby? Urcite to pomoze Putinovi alebo skor zapadu, pre ktory pracoval "do posledneho dychu" a ktoremu posluzil lepsie mrtvy ako zivy?

      "Myslíš připomenutí faktu, že to skutečně nebyli Rusové, kdo osvobodil Prahu?" - aky fakt teraz myslis? Ze Vlasovci neboli Rusi? Kto teda oslobodil Prahu?

      "Tady nevím koho tím myslíš, zato tady znám několik paramilitárních skupin, které vyhrožoval pučem a jsou napojené na Rusko... " - tak tu neviem argumentovat, ake paramilitarne skupiny ohrozuju vasu narodnu bezpecnost. Ale z medii viem, ze Putinov rezim poslal agenta/diplomata letecky do Prahy aj s ricinom. A zo slovenskych medii viem, ze Rusi nam poslali nejake krasne agentky, ktore maju kontaktnym sposobom realizovat spionaz. A teraz este tu o karkulke, prosim.

      "Ano? A proč tedy Rusko v roce 2014 vyhlášením nové vojenské doktríny zvolilo cestu konfrontace místo spolupráce? Až do té doby byla že strany západu snaha o spolupráci s Ruskem a to včetně vojenské oblasti " - to myslis vazne? Nikdy Rusko nebrali ako partnera, nikdy nebudu a budu ho nenavidiet a ponizovat a okydavat, kym bude existovat. Spolupracou zapadu s Ruskom urcite myslis, ked teta Nulandova rozdavala kolaciky na Majdane v Kyjeve, zapadnarski polotici tam jazdili na tribuny ako na hodiny klavira a vrchol blaha bol, ked sa mozu poklonit nejakemu americkemu uradnikovi alebo niekomu na americkej ambasade... Kto zvolil cestu konfrontacie, povedz mi to este raz? Ved svet stal na prahu 3. svetovej vojny vdaka "spolupraci" zapadu s Ruskom.

      "No a když tedy Rusko tak buduje, popiš nám tady jakou Rusko vybudoval pro své lidi infrastrukturu, lékařskou péči a jakou životní úroveň tam lidé mají. Samozřejmě mimo Petrohrad nebo Moskvu." - nech sa paci: https://sdelanounas.ru/... Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:11 24.06.2020

    No, je to složitá otázka. Ale třeba dle wikipedie je Rusko (rusky Россия, Rossija), oficiálním názvem také Ruská federace (rusky Российская Федерация, Rossijskaja ...Zobrazit celý příspěvek

    No, je to složitá otázka. Ale třeba dle wikipedie je Rusko (rusky Россия, Rossija), oficiálním názvem také Ruská federace (rusky Российская Федерация, Rossijskaja feděracija).
    Hlavním následnickým státem Sovětského svazu (SSSR),[8] který se rozpadl roku 1991. Převzala místo SSSR jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN s právem veta. Je vůdčím členem Společenství nezávislých států. Je členem G20, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), OSKB, Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), APEC a dalších mezinárodních organizací.
    Z hlediska politického systému je Ruská federace zastupitelská demokracie s poloprezidentským systémem.Skrýt celý příspěvek

   • Americký brouk
    00:32 25.06.2020

    Současné rusko je postsovětská opričnina, kleptokracie šmrncnutá stalinistickým satanismem a šovinistickým pravoslavím.

    Současné rusko je postsovětská opričnina, kleptokracie šmrncnutá stalinistickým satanismem a šovinistickým pravoslavím.

    • TvojTatko
     10:39 25.06.2020

     aby ti nepukla zilka z tych ideologickych rusofobnych chcaniek.

     aby ti nepukla zilka z tych ideologickych rusofobnych chcaniek.

     • Torong
      10:52 25.06.2020

      Furt jsi nám neřekl co je na faktech nenávistného...

      Furt jsi nám neřekl co je na faktech nenávistného...

     • TvojTatko
      21:52 25.06.2020

      Furt si nam nepredlozil ziadne fakty, len domnienky a ideologicke rusofobne chcanky. Aby ti z toho nepukla zilka.

      Furt si nam nepredlozil ziadne fakty, len domnienky a ideologicke rusofobne chcanky. Aby ti z toho nepukla zilka.

  • palo satko
   17:41 24.06.2020

   Ale no, nebudte precitlively, žijeme v demokracii. Autor ma iste nachystany članok aj o Trumpovom Bordelistane.

   Ale no, nebudte precitlively, žijeme v demokracii. Autor ma iste nachystany članok aj o Trumpovom Bordelistane.

   • Miroslav
    20:10 24.06.2020

    Teraz to nazývate bordelistan ale ja si veľmi dobre pamätám čo písali ľudia tvojho razenia pred voľbami v USA po všetkých fórach. Vraj Trump je Putinov kamarát a spolu držiac sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Teraz to nazývate bordelistan ale ja si veľmi dobre pamätám čo písali ľudia tvojho razenia pred voľbami v USA po všetkých fórach.

    Vraj Trump je Putinov kamarát a spolu držiac sa za ruky zmenia svetové poriadky. Trump stiahne vojakov z Európy a rozpustí NATO. Ešte dnes sa smejem.

    A dnes keď to niekomu z nich pripomenieš akí boli naivní, tak sa zmôžu akurát k nadávkam.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     09:08 25.06.2020

     Miroslav, opät bluzniš. vymysliš si že som niečo tvrdil a potom sa sa so mnou hadaš. Uprimne mne boli americke volby ukradnute, rovnako ako slovenske. Ja som sa len vytešil, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav, opät bluzniš. vymysliš si že som niečo tvrdil a potom sa sa so mnou hadaš. Uprimne mne boli americke volby ukradnute, rovnako ako slovenske. Ja som sa len vytešil, že všetci ti idioti zo Sme, Deeeenka, Aktualit a webu dostali poriadnu po kotrbe s tymi svojimi mudrostami, ked v USA nerozhodli slniečkari ale "opalene krky" v ich slovniku "biela socka".Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     12:34 25.06.2020

     Ouuuuuuuu. Tak tohle byla podpásovka :D :D :D

     Ouuuuuuuu. Tak tohle byla podpásovka :D :D :D

   • TvojTatko
    21:57 25.06.2020

    "žijeme v demokracii" - tak to si nemyslim. Resp. z pohladu "slobody vyjadrovania" sme na tom stale este lepsie ako liberalizmom obohateny zapad, kde predtym, nez nieco povedia, ...Zobrazit celý příspěvek

    "žijeme v demokracii" - tak to si nemyslim. Resp. z pohladu "slobody vyjadrovania" sme na tom stale este lepsie ako liberalizmom obohateny zapad, kde predtym, nez nieco povedia, musia najskor porozmyslat, ci sa to niekoho nedotkne. A ak ano, su za nazor perzekuovani - vyhadzov z prace, verejne zlyncovanie a ponizenie... Co je ale demokracia v sucasnom, modernom ponimani?Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   20:49 24.06.2020

   Pukni si sám ty Tatko všehomíra, kdyby si byl můj tak tě šoupnu asi do starobince. D

   Pukni si sám ty Tatko všehomíra, kdyby si byl můj tak tě šoupnu asi do starobince. D

   • TvojTatko
    22:03 25.06.2020

    Aby ti nepukla zilka (v prdeli) z tych sr**ciek a z nenavisti.

    Aby ti nepukla zilka (v prdeli) z tych sr**ciek a z nenavisti.

 • otecko
  15:04 24.06.2020

  Dost dobře nechápu smysl tohoto článku, ale, pane Chalupo, rád bych vás ubezpečil, že tato věta:"Na rozdíl od českých zemí byla v Rusku přítomnost vysokého armádního důstojníka v ...Zobrazit celý příspěvek

  Dost dobře nechápu smysl tohoto článku, ale, pane Chalupo, rád bych vás ubezpečil, že tato věta:"Na rozdíl od českých zemí byla v Rusku přítomnost vysokého armádního důstojníka v lepší společnosti vždy považována za prestižní událost." je váš blábol. Od vzniku Československé armády byla přítomnost vysokého důstojníka, natož generála, ve společnosti brána jako pocta a akci dodala na vážnosti. Teď nemyslím návštěvu prvorepublikových bordelů, jak vidíme v některých tzv. historických filmech.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   17:06 24.06.2020

   Poznám veľa vojakov vo výslužbe. Dokonca aj podplukovníka ktorý po odchode do civilu šiel robiť pomocníka na stavbu a nikdy nikomu nepovedal, čo robil celý život. Nie, žeby sa tým ...Zobrazit celý příspěvek

   Poznám veľa vojakov vo výslužbe. Dokonca aj podplukovníka ktorý po odchode do civilu šiel robiť pomocníka na stavbu a nikdy nikomu nepovedal, čo robil celý život. Nie, žeby sa tým nechcel chváliť, skôr sa za to hanbil by som povedal...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:08 24.06.2020

    otecko chtěl asi říct, že ještě za první republiky měli důstojníci ve společnosti skutečně vysokou prestiž a nikdo nepochyboval o důležitosti armády. Teprve od padesátých let se ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko chtěl asi říct, že ještě za první republiky měli důstojníci ve společnosti skutečně vysokou prestiž a nikdo nepochyboval o důležitosti armády. Teprve od padesátých let se důstojníkem mohl stát i někdo, kdo neuměl do pěti počítat a v době normalizace byly nábory na vojenské školy už vyloženě terčem skrytého posměchu.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     06:55 25.06.2020

     jo, díky za doplnění, tak jsem to myslel, příště budu polopatičtější. Rudé dělnické oficíry jsem fakt na mysli neměl. Tak pardon.

     jo, díky za doplnění, tak jsem to myslel, příště budu polopatičtější. Rudé dělnické oficíry jsem fakt na mysli neměl. Tak pardon.

   • stronger.p
    18:17 24.06.2020

    Hodnosti podplukovníka se v ČSLA dosahovalo až "dalece" po padesátce, to si alespoň myslím. Při mé ZVS tuto hodnost měli jen "staří dědkové". To měl potřebu např v pětapadessáti ...Zobrazit celý příspěvek

    Hodnosti podplukovníka se v ČSLA dosahovalo až "dalece" po padesátce, to si alespoň myslím. Při mé ZVS tuto hodnost měli jen "staří dědkové". To měl potřebu např v pětapadessáti jít dělat přidavače na stavbu, když už měl určitě přiznaný důchod a výsluhu? Přijde mi to divný, ale možná se nechtěl doma štěkat s polovičkou, pokud nějakou měl...Skrýt celý příspěvek

    • fotr
     19:00 24.06.2020

     stronger.p Ty hodnosti s tehdy většina musela vysedět protože neměli často potřebné vzdělání, kdo ho měl a byl dobrý, mohl být teoreticky pplk ještě před čtyřicítkou. Teď neberu v ...Zobrazit celý příspěvek

     stronger.p Ty hodnosti s tehdy většina musela vysedět protože neměli často potřebné vzdělání, kdo ho měl a byl dobrý, mohl být teoreticky pplk ještě před čtyřicítkou. Teď neberu v potaz ty co měli vysoce postavené kamarády. Znal jsem jednoho a ten dostal pplk v 38 letech a v nějakých 42-43 letech zemřel na infarkt. Vím to jistě protože to byl otec mého kamaráda.
     PS. pravdou ale je že mezi pplk a plk byla kosmická mezera a myslím že je i dnes.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     20:20 24.06.2020

     Myslím, že ti ušla podstata. To je jedno kedy dostal pplk. A tiež je jedno prečo šiel do práce keď mal slušný výsluhový dôchodok. Mne šlo v prvom rade o to, že dnes byť vojakom, ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že ti ušla podstata. To je jedno kedy dostal pplk. A tiež je jedno prečo šiel do práce keď mal slušný výsluhový dôchodok.

     Mne šlo v prvom rade o to, že dnes byť vojakom, aj keď dôstojníkom nie je v spoločnosti nijak zvlášť cenené.

     Môj najlepší kamarát s ktorým som vyrastal od plienok sa v armáde naučil akurát piť. Ešte sa mi chválil, že nič nerobia, len pijú každý deň. Z armády ho vyhodili, prišiel o ženu, deti a nakoniec aj o domov. Dnes je z neho troska ktorá už síce nepije, ale to mu zachránilo akurát život a nie zdravie.

     Preto dnes ľudia vnímajú vojakov ako ožranov a príživníkov.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      06:59 25.06.2020

      Tak pomalu se to snad mění, bohužel média dávají těm druhým názorům větší prostor. Na druhé straně, nevím jak u vás na Slovensku ale v ČR má Armáda snad největší důvěru spolu s ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak pomalu se to snad mění, bohužel média dávají těm druhým názorům větší prostor. Na druhé straně, nevím jak u vás na Slovensku ale v ČR má Armáda snad největší důvěru spolu s hasiči. A to se na vojáky furt nadává.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:20 25.06.2020

     Na vojenské katedře jsme měli podplukovníka a tomu bylo tak 40. Takže to možné bylo. I když fakt, že nebyl u bojových jednotek, ale na civilní VŠ na vojenské katedře, kde se toho ...Zobrazit celý příspěvek

     Na vojenské katedře jsme měli podplukovníka a tomu bylo tak 40. Takže to možné bylo.

     I když fakt, že nebyl u bojových jednotek, ale na civilní VŠ na vojenské katedře, kde se toho fakt nedalo moc podělat, asi o něčem svědčí.Skrýt celý příspěvek

 • Carter
  13:07 24.06.2020

  Armádne noviny ospevuju Mašinovcoch a Vlasovcov a kydajú na dôstojníkov SSSR. Pán Chalupka, ak ste tak nestranný novinár a profesionálny historik rád si od Vás prečítam aj články o ...Zobrazit celý příspěvek

  Armádne noviny ospevuju Mašinovcoch a Vlasovcov a kydajú na dôstojníkov SSSR. Pán Chalupka, ak ste tak nestranný novinár a profesionálny historik rád si od Vás prečítam aj články o zverstvách USA armáde, ktoré sa konali celým svetom ako napríklad Chile, Vietnam, Guatemala, Somálsko, Kambodža .... nebudem tu predsa vypisovať všetky krajiny. V USA boli zriadene koncentračné tábory pre indiánov (neskôr sa im Hitler priúčal, ako riešiť túto problematiku) Koľko indiánov tam skapalo? Bolo ich viac ako v Katynskom lese Poliakov? Koľko černochov vyhodili cez palubu kolonizátori do Atlantiku? Ktorý režim je bez viny, nech hodí kameňom. Teším sa na článok o Vietname a napalme.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   13:16 24.06.2020

   já jsem si tedy nevšimnul kydání na sovětské důstojníky, tedy pouze na jednoho, na Beriju, který byl spíš politikem než důstojníkem. Paradoxně je v článku v dobrém světle zmíněn ...Zobrazit celý příspěvek

   já jsem si tedy nevšimnul kydání na sovětské důstojníky, tedy pouze na jednoho, na Beriju, který byl spíš politikem než důstojníkem. Paradoxně je v článku v dobrém světle zmíněn dnes kritizovaný Koněv, že předsedal porotě, která odsoudila Beriju.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:24 25.06.2020

    Zajímavou informací je, že Berija nebyl souzen za zločiny, kterých se dopustil, ale za klasické totalitní pseudoskutky, za zradu, špionáž a protistátní činnost. Nic z toho určitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavou informací je, že Berija nebyl souzen za zločiny, kterých se dopustil, ale za klasické totalitní pseudoskutky, za zradu, špionáž a protistátní činnost. Nic z toho určitě neudělal.
    A předsedal tomu Koněv. Aparátčík jak z čítanek.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   13:40 24.06.2020

   Ale no tak... Když už zniňuješ Americké indiány, co takhle zmínit ty Ruské? Jak dopadly kmeny původních obyvatel Sibiře a dálného východu? Jo vlastně... Oni žádní nebyli, že... No ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale no tak... Když už zniňuješ Americké indiány, co takhle zmínit ty Ruské? Jak dopadly kmeny původních obyvatel Sibiře a dálného východu? Jo vlastně... Oni žádní nebyli, že... No a koncentrační tábory se Hitler neučil v USA, ale v Rusku podle gulagů. To byly ty, ve kterých velmi krutou smrtí končily statisíce těch, kteří se znelíbili režimu. Rusů, Ukrajinců, Litevců... I několik tisíc Čechů a Slováků.
   Už by jste se tam v Petrohradu mohli naučit, kdy je lepší mlčet...Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:11 24.06.2020

    Ďalší pseudoochranca indiánov... To je to najodpornejšie, že v skutočnosti na tých indiánov prdia. Len zneužívajú ich životný príbeh aby mohli nadávať na Ameriku. Zaujímavé, že iné ...Zobrazit celý příspěvek

    Ďalší pseudoochranca indiánov... To je to najodpornejšie, že v skutočnosti na tých indiánov prdia. Len zneužívajú ich životný príbeh aby mohli nadávať na Ameriku. Zaujímavé, že iné indiánske komunity mimo USA ich nejak nezaujímajú.Skrýt celý příspěvek

   • Sidon
    19:52 24.06.2020

    Jo jo, staci si precist Souostrovi gulag, jak probihaly procesy na Sibiri a Dalnem vychode. Parafrazuji: Ke komisari privedli dalsiho zadrzeneho (Cukcu, nebo Nence, proste mistni ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo jo, staci si precist Souostrovi gulag, jak probihaly procesy na Sibiri a Dalnem vychode. Parafrazuji: Ke komisari privedli dalsiho zadrzeneho (Cukcu, nebo Nence, proste mistni etnikum). Polozili mu otazku, ktera puska je lepsi, jestli ruska nebo winchestrovka. Cukca rekne, ze winchestrovka, komisar v nem odhali zradce a necha ho popravit, rozsudek je vykonan okamzite.Skrýt celý příspěvek

   • TvojTatko
    23:13 25.06.2020

    "Jak dopadly kmeny původních obyvatel Sibiře a dálného východu?" - ako dopadli? Nejake fakty alebo zase len domnienky, nazory a rusofobne chcanky? "Už by jste se tam v Petrohradu ...Zobrazit celý příspěvek

    "Jak dopadly kmeny původních obyvatel Sibiře a dálného východu?" - ako dopadli? Nejake fakty alebo zase len domnienky, nazory a rusofobne chcanky?

    "Už by jste se tam v Petrohradu mohli naučit, kdy je lepší mlčet..." - bacha na zilku...Skrýt celý příspěvek

   • Marek1944
    09:51 06.04.2023

    Tohle je ale hloupost. Nemusel se nic učit, stačil Žraločí ostrov.

    Tohle je ale hloupost. Nemusel se nic učit, stačil Žraločí ostrov.

  • liberal shark
   14:25 24.06.2020

   Ta propagandistická škola GRU musí být na hodně nízké úrovni :-)).

   Ta propagandistická škola GRU musí být na hodně nízké úrovni :-)).

  • fotr
   15:06 24.06.2020

   Já tedy skutečně nevím o žádném vysokém důstojníkovi USA který by se choval třeba právě jako zmíněný Berija a navíc jsem si nějak nevšiml že by článek nějak obecně kydal špínu na ...Zobrazit celý příspěvek

   Já tedy skutečně nevím o žádném vysokém důstojníkovi USA který by se choval třeba právě jako zmíněný Berija a navíc jsem si nějak nevšiml že by článek nějak obecně kydal špínu na důstojníky SSSR. Zřejmě jsi nějaký ublížený, ne? Sranda je že máš nick Carter, když tak nesnášíš amíky a neříkáš si třeba Ivan? To by ti slušelo, DD. No a když se budeme bavit kdo koho a kolik vyhubil, uvedu pár čísel. Celkový počet indiánů žijících na území dnešních USA se v 18 století odhaduje max na nějakých 500 tisíc, kolik jich bylo zabito se přesně neví, odhaduje se to až na 300 tisíc ale kolik lidí nechal zabít Lenin a Stalin za svou éru se uvádí na desítky milionů. Kdo tedy byl horší? Pokud se to tak vůbec dá říci a měřit?
   PS: Kolumbovskou a před Kolumbovskou dobu nepočítám.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    16:27 24.06.2020

    Carter je správně. Znamená to pošťák.
    Takže v tomto případě to není jméno, ale hodnost.

    Carter je správně. Znamená to pošťák.
    Takže v tomto případě to není jméno, ale hodnost.

    • Sidon
     22:49 24.06.2020

     Nechci stourat, ale doted jsem si myslel, ze postak je postman, mailman, mail carrier (ten, co fyzicky roznasi, dnes spis rozvazi). Carter - Mozna se to ma psat Car-ter, jako maji ...Zobrazit celý příspěvek

     Nechci stourat, ale doted jsem si myslel, ze postak je postman, mailman, mail carrier (ten, co fyzicky roznasi, dnes spis rozvazi).

     Carter - Mozna se to ma psat Car-ter, jako maji v Rusku car-pusku, car-kolokol, car-bombu. Car-dehet nebo Car-asfalt by asi neznelo tak dobre. Ale co to ma znamenat, to netusim. Jako ze po nejvetsim trpaslikovi a nejrychlejsich hodinkach maji v Rusku i nejvetsi vyasfaltovanou plochu v celom mire? Cartere, pomozte nam s dekodovanim vaseho kryciho jmena! Nebo vam bylo prideleno vasim ridicim dustojnikem a vy neznajete?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:09 25.06.2020

      Není to anglicky, ale španělsky. Úplně správně je to tedy CARTERO.

      Není to anglicky, ale španělsky. Úplně správně je to tedy CARTERO.

   • palo satko
    18:08 24.06.2020

    mam taku zaujimavu knihu. vola sa Genocide, War Crimes and the West, History and Complicity.https://www.amazon.com/Genocid... Editoval ju by ...Zobrazit celý příspěvek

    mam taku zaujimavu knihu. vola sa Genocide, War Crimes and the West, History and Complicity.https://www.amazon.com/Genocid... Editoval ju by Adam Jones a autorov je tam dost, lebo obsahuju vojnove zločiny od cisarskeho Nemecka v Afrike, až po dnešny Afganistan. Vela udalostoi a konani, napr. sankcie voči Iraku sa daju plne chapat ako vojnove zločiny. Napr. americky generalny prokurator Ramsey Clark https://en.wikipedia.org/wiki/... obvinuje medzi inymi aj malu drobnu byvalu ministerku zahraničia USA českeho pôvodu Madeleine Albright zo zabitia 1 500 000 Iračanov a z toho 700 000 deti v dôsledku uplatnovania genocidnych sankcii. Ta nakoniec ten čin ani nepoprela, ked vralela že smrt 500 000 deti stalo za to. Ono to je značne zložite sudit konatelov velmoci, ked sa u nich neobjavi ani len naznak sebareflexie. Citat: To which Ambassador Albright responded, “I think that is a very hard choice, but the price, we think, the price is worth it.” https://www.youtube.com/watch?...
    Takže ak by si naozaj chel zoznam americkych lotrov, z tej knihy ti ich môžem vypisat. Podotykam, že nikdy neodsudenych lotrov, lebo nielen vitazi ale ani Američania nepodliehaju sudom, ako dokazuju celkom čerstve Trumpove sankcie voči sudu v Haagu. https://www.nbcnews.com/news/w... Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:11 25.06.2020

     Není mi jasné, jakým duševním pochodem lze dospět k tomu, že neobchodovat s někým je zločin.

     Není mi jasné, jakým duševním pochodem lze dospět k tomu, že neobchodovat s někým je zločin.

     • palo satko
      09:13 25.06.2020

      To sa chod spytat do Norimbergu. Tam aj za protižidovske zakony (ich sučastou bolo aj zakazane obchodovanie), zopar velmi doležitych nackov obesili.

      To sa chod spytat do Norimbergu. Tam aj za protižidovske zakony (ich sučastou bolo aj zakazane obchodovanie), zopar velmi doležitych nackov obesili.

     • GlobeElement
      10:02 25.06.2020

      palo, jinak doma všechno v pořádku?

      Blbější přirovnání už jsi fakt vymyslet nemohl. Podle tebe je kupříkladu zákaz prodeje cigaret mladistvým hrdelní zločin.

      palo, jinak doma všechno v pořádku?

      Blbější přirovnání už jsi fakt vymyslet nemohl. Podle tebe je kupříkladu zákaz prodeje cigaret mladistvým hrdelní zločin.

     • palo satko
      18:15 26.06.2020

      Globe, a skusil si niekedy čo je americka sankcia. To nie je že zakažeš vlastnym obchodovat, ale že zakažeš aj druhym obchodovat a ich za obchodovanie trestaš. Ten americky obušok ...Zobrazit celý příspěvek

      Globe, a skusil si niekedy čo je americka sankcia. To nie je že zakažeš vlastnym obchodovat, ale že zakažeš aj druhym obchodovat a ich za obchodovanie trestaš. Ten americky obušok bucha aj do neameričanov. Napr. Američania nestavaju Nord stream 2, ani plyn don nedaju ale v pohode zabavia aktiva firiem a bank, ktore sa na stavbe podielaju a to ta stavba ani len nahodou nie zločinom. Zločinom su sankcie.Skrýt celý příspěvek

  • Americký brouk
   00:28 25.06.2020

   Carter. Že by Jimmy? Kolik indiánů v Americe povraždili rusáci? Černochy na americký kontinent opravdu nenatahaly USA. A Vietnam? Kdyby rusáci nevyváželi tu svoji zvrácenou, ...Zobrazit celý příspěvek

   Carter. Že by Jimmy? Kolik indiánů v Americe povraždili rusáci? Černochy na americký kontinent opravdu nenatahaly USA. A Vietnam? Kdyby rusáci nevyváželi tu svoji zvrácenou, nevolnickou až otrokářskou ideologii do světa, nemuselo k žádným konfliktům vůbec dojít.
   Ano, bez viny není žádný režim. Jen ten rusácký si to stále nechce připustit a pořád má pocit nějaké výjimečnosti.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:28 25.06.2020

   Během tzv. indiánských válek bylo zabito asi 30 000 indiánů. A asi 20 000 bílých Američanů. Indiáni umírali na nemoci a jiná strádání, ale populární představa, že byli vyhubeni ve ...Zobrazit celý příspěvek

   Během tzv. indiánských válek bylo zabito asi 30 000 indiánů.
   A asi 20 000 bílých Američanů.

   Indiáni umírali na nemoci a jiná strádání, ale populární představa, že byli vyhubeni ve vojenských střetech s kavalerií je mýtus. Ztráty byly na obou stranách velmi podobné.Skrýt celý příspěvek

   • TvojTatko
    23:19 25.06.2020

    "Během tzv. indiánských válek bylo zabito asi 30 000 indiánů." - asi nema vyznam sa pytat na zdroj tejto chcanky. Uz chyba len dokaz, ze behom indianskych vojen sa rodilo viac ...Zobrazit celý příspěvek

    "Během tzv. indiánských válek bylo zabito asi 30 000 indiánů." - asi nema vyznam sa pytat na zdroj tejto chcanky. Uz chyba len dokaz, ze behom indianskych vojen sa rodilo viac indianskych deti, takze vlastne populacia Indianov sa zvacsila z povodne celej oblasti Ameriky na par rezervacii v ramci sucasnych SSA.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:51 24.06.2020

  prý zastřelil, To bylo údajně, Existují ale indicie, Podle nepotvrzených informací, ..... myslim, že pri tych lotroch by sa dalo uplne vystačit s overenymi faktami, tak načo tato ...Zobrazit celý příspěvek

  prý zastřelil, To bylo údajně, Existují ale indicie, Podle nepotvrzených informací, ..... myslim, že pri tych lotroch by sa dalo uplne vystačit s overenymi faktami, tak načo tato beletria?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   13:18 24.06.2020

   popravčí v Katyni se asi nepodepsal pod seznam svých obětí, takže ověřeným faktem je pouze to, že polští důstojníci byli zmasakrováni NKVD. Osoby katů jsou pak ty nepotvrzené ...Zobrazit celý příspěvek

   popravčí v Katyni se asi nepodepsal pod seznam svých obětí, takže ověřeným faktem je pouze to, že polští důstojníci byli zmasakrováni NKVD. Osoby katů jsou pak ty nepotvrzené informace, i když v ruském archivu klidně může existovat nějaký dobový dokument, který zúsčastněné jmenuje.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    16:57 24.06.2020

    Jura99: existuje řada dokumentů nejen k popraveným v Katyni, ale i v Charkově a na dalších místech. Část je přístupná v ruských archívech, část přímo v muzeu Katyňského masakru. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: existuje řada dokumentů nejen k popraveným v Katyni, ale i v Charkově a na dalších místech. Část je přístupná v ruských archívech, část přímo v muzeu Katyňského masakru. Kopie dalších předával již v r. 92 Jelcin Walesovi. Další část předával na Putinův příkaz Medveděv Komorovskému v r. 2010 po havárii ve Smolensku. Katyňský masakr kvalitně zpracovává několik ruských historiků, jako mnou níže uvedený Nikita Petrov. U toho najdeš seznamy osob které seznamy a postupy napsali, předložili, četli, schválili, vykonali.

    Pokud chceš pátrat sám, spousta materiálů je dostupná online. Např. v ruském federálním archívu: http://archives.ru... . Případně je velmi podnětné zajet se podívat přímo do pamětního komplexu a na polský vojenský hřbitov v Katyňském lese: https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:30 24.06.2020

  Pane Chalupo, je fakt nutné hned do perexu plácnout "v nynější Putinově říši"? Jsme na armádním webu, ne na Forum24 nebo v Blesku... Jinak považuji za poněkud nešťastné míchání ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Chalupo, je fakt nutné hned do perexu plácnout "v nynější Putinově říši"? Jsme na armádním webu, ne na Forum24 nebo v Blesku...

  Jinak považuji za poněkud nešťastné míchání maršálů a generálů "politických" s vojáky. Pak Vám totiž ve výčtu zrůdiček chybí i Stalin. Ten sám sebe na maršála povýšil v r. 43. Beriju pak za věrné služby až v r. 45 (o tom, že tuto funkci vůbec zavedla Rada lidových komisařů v r. 35).
  Berija byl povýšen ve výkonu funkce šéfa NKVD (předtím náčelník státní bezpečnosti.

  Zvláštní je také porovnávání vojáka Vorobjova s Blochinem. Blochin nebyl voják, ale čekista, posléze šéf pobočky NKVD Kommandatura, tedy útvaru vytvořeného za účelem provádění "mokré práce". Blochin byl Stalinův popravčí (byť čísla vlastnoručně provedených poprav považuji za poněkud nadsazená. V Katyni se mu např. připisuje 7 tis. obětí, ale např. Nikita Petrov, ruský historik, který katyňský masakr roky mapuje a hledá dokumenty v archívech NKVD, identifikoval asi 120 členný tým, který měl popravy na starosti. Včetně řidičů, pomocného perzonálu, administrativy. Samotné popravy vykonávali minimálně tři, kromě Blochina ještě Michail Krivenko a Nikolaj Sinegubov, ale to je detail).
  Podstatné je, že Blochin nebyl Generál, ale Generál-major, což byla v SSSR nižší funkce. Podle standardů NATO stupeň OF-6, ne OF-7.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   13:35 24.06.2020

   já jsem si např. všimnul mezititulku "Generálové Blochin a Vorobjov neměli kromě generálské uniformy nic společného", takže mi porovnávání zvláštní nepřišlo. Naopak, je dobré si ...Zobrazit celý příspěvek

   já jsem si např. všimnul mezititulku "Generálové Blochin a Vorobjov neměli kromě generálské uniformy nic společného", takže mi porovnávání zvláštní nepřišlo. Naopak, je dobré si uvědomit, že přestože je armáda totalitního státu vnímána jako jedno homogenní zlo, tak jednotlivci, kteří armádu tvoří, mají své osobní vlastnosti na škále dobro až zlo. Například v ČSR také ne všichni souhlasili s krutostmi z počátku padesátých let a někteří, kterým to nebylo jedno, dokázali některé pachatele odstavit, přestože chyběla odvaha to nazvat pravým jménem (že šlo o zločince proti lidskosti) a skrylo se to za různé smyšlené právní kvalifikace. Takto skončil Reicin, Myslík, Vaš i menší ryby jako Pich-Tůma, Pergl a mnozí další. Pravým důvodem jejich odstavení byla jejich svinstva páchaná na vyšetřovaných.Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    14:58 24.06.2020

    Já souhlasím s Dannym, je to jako srovnávat generála whermachtu s generálem SS. Prostě jeden je voják, druhý -při hodně mírumilovném pohledu- tajný policajt. Nebo generál od StB ...Zobrazit celý příspěvek

    Já souhlasím s Dannym, je to jako srovnávat generála whermachtu s generálem SS. Prostě jeden je voják, druhý -při hodně mírumilovném pohledu- tajný policajt. Nebo generál od StB a generál ČSLA. Prostě nebe a dudy!Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     15:46 24.06.2020

     A oba jsou vrcholní představitelé ozbrojené moci v dané zemi.

     A oba jsou vrcholní představitelé ozbrojené moci v dané zemi.

     • otecko
      07:00 25.06.2020

      Tak to tam ještě patří vězeňská služba, to je tam jsou také generálové :)

      Tak to tam ještě patří vězeňská služba, to je tam jsou také generálové :)

   • danny
    11:25 26.06.2020

    Jura99: jenže Blochin a Vorobjov neměli společnou ani tu uniformu. Vorobjov dosáhl hodnosti Generálplukovníka (ekvivalent západního Generála v r. 88) v armádě. Blochin nebyl voják ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: jenže Blochin a Vorobjov neměli společnou ani tu uniformu. Vorobjov dosáhl hodnosti Generálplukovníka (ekvivalent západního Generála v r. 88) v armádě. Blochin nebyl voják ale profesionální kat ve službách NKVD. Do pozice Generál-majora (tedy nižší, než generálské) by povýšen za války, v době stalinského režimu. V té době Vorobjov čůral do plenek. Takže tito dva neměli společného vůbec nic.

    Souhlasím s tím, co píšeš - je dobré si uvědomit, že přestože je armáda totalitního státu vnímána jako jedno homogenní zlo, tak jednotlivci, kteří armádu tvoří, mají své osobní vlastnosti na škále dobro až zlo -, ale takové uvědomění mi spíš sedne na stránky life stylového nebo dámského magazínu, na armádním webu jej považuji za poněkud nadbytečné.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:51 24.06.2020

  Slovo důstojník je odvozeno od slova důstojnost. Tedy každý důstojník by měl být nositelem důstojenství a chovat se především důstojně.

  Slovo důstojník je odvozeno od slova důstojnost. Tedy každý důstojník by měl být nositelem důstojenství a chovat se především důstojně.

  • apache
   18:06 24.06.2020

   Měl by. Podobně byste čekal, že rytíř by se měl chovat rytířsky. Ale dle toho co jsem četl, ve skutečnosti byli rytíři jen cháskou privilegovaných buranů, mnohdy i vyložených ...Zobrazit celý příspěvek

   Měl by. Podobně byste čekal, že rytíř by se měl chovat rytířsky. Ale dle toho co jsem četl, ve skutečnosti byli rytíři jen cháskou privilegovaných buranů, mnohdy i vyložených primitivů, a to pozitivní a vznešené vystupování je mýtem, založeným jen na několika výjimečných osobnostech, které ale nereprezentovaly typického příslušníka rytířského stavu.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:17 25.06.2020

    Slovo rytíř je ovšem odvozeno od slova ritter, jezdec (podobně kavalír od slova cavallero, jezdec na koni). Samotné slovo tedy vyžaduje koně, ne galantní chování, ta souvislost je ...Zobrazit celý příspěvek

    Slovo rytíř je ovšem odvozeno od slova ritter, jezdec (podobně kavalír od slova cavallero, jezdec na koni). Samotné slovo tedy vyžaduje koně, ne galantní chování, ta souvislost je zde opačná.

    Slovo důstojník není odvozeno od slova důstojný, ale od slova dostát, zasloužit si, vydržet. I zde je tedy vztah naopak - a jak víme z praxe, ne každý důstojník má svou důstojnost. Jsou i takoví, kteří si své povýšení vyseděli....Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  09:36 24.06.2020

  Ve zrůdném režimu vyrůstají zrůdní lidé. Kdo se trochu zajímá o dějiny Ruska, ví že Berija nebyl jediný kdo se takto choval. Lenin a Stalin podobným zrůdám dovolil ,,vyrůst,, a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve zrůdném režimu vyrůstají zrůdní lidé. Kdo se trochu zajímá o dějiny Ruska, ví že Berija nebyl jediný kdo se takto choval. Lenin a Stalin podobným zrůdám dovolil ,,vyrůst,, a naplňovat si zvrhlé choutky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...