Rusko není ráj konzervativců, ale fašistický policejní stát
- 4. 4. 2024
- 71 komentářů
- Stanislav Vítek
V minulém článku jsem rozebíral proč ze sebe dělá Tucker Carlson tupce, který oslavuje Rusko jako ráj konzervativismu. V dnešním pokračování se podíváme na to, jak to je se stavem konzervativních hodnot v Rusku doopravdy.
„Zítra opustím tuto zemi naděje a vrátím se do našich západních zemí – zemí zoufalství,“ prohlásil irský literát a dramatik George Bernard Shaw při svém rozloučení se Stalinem a odjezdu ze SSSR v roce 1931. Vyznění Carlsonovy reportáže z Moskvy bylo totožné. Jak jsem psal minule, jedná se primárně o autoimunitní reakci na prohnilost západních elit – tu však doplňuje hluboké a zcela zásadní nepochopení Ruska.
Stanice gulag
Moskevské metro, které Carlson ve své reportáži tak obdivoval, je vskutku triumfem jak hromadné dopravy, tak moderní institucionální architektury. Stanice Komsomolská, kterou Carlson navštívil, dokonce není ani obecně považována za tu nejhezčí stanici v Moskvě, ve které je asi 30 „výstavních“ stanic. Co divákům Carlson už nesdělil bylo, že podobně úžasné stanice metra se nachází v Kyjevě, Dnipru nebo Charkově. A také v Minsku, Baku, Taškentu nebo Jerevanu. Jak předvádí tato krásná kniha[1], stavba metra byla jednou z velmi mála oblastí, ve které se Sovětský svaz dokázal dostat na světovou špičku. Pomohla mu v tom otrocká práce politických vězňů, transfer západních technologií a prostý fakt, že bylo stavěno na zelené louce na nehodnotných pozemcích, k nimž v sovětském systému neexistovala žádná individuální majetková práva. Nebylo také třeba brát ohledy na životy dělníků či životní prostředí a nemuselo se šetřit na materiálu či výzdobě, protože občané státu neměli možnost ve volbách ovlivňovat rozdělování zdrojů ve společnosti a bránit se megalomanským pomníkům diktátorů, zatímco chleba byl na příděl a maso vůbec. Oproti tomu metro ve Spojených státech, zejména v New Yorku a Washingtonu vznikalo za zcela opačných podmínek a to ještě před 120 lety, z dnešního pohledu v pravěku, což je na něm vidět.
Další otázkou je čistota, a i zde Moskva vítězí na plné čáře. Z vlastní zkušenosti vím, že newyorské metro umí být špinavé, zastaralé a lze v něm narazit na roztodivné charaktery. Přesto se nejedná o nebezpečné místo či nefunkční kus infrastruktury, jak o něm lživě tvrdí Carlson, kterým jím pravděpodobně už roky nejel. Těžko však může v čistotě soutěžit s policejním státem, kde na každém kroku hlídkují polovojenské jednotky a kde vám při průchodu turniketem do metra systém na rozpoznání obličejů automaticky strhne peníze z účtu, jak je tomu v Moskvě. Víte, kde mají taky čisté metro? V Teheránu, Pchjongjangu nebo v Perském zálivu. Můžeme hrubě nesouhlasit šílenými politikami radikálních demokratických administrativ v městech typu San Francisco, kde starostové nechávají řádit gangy, propouští těžké zločince s výmluvou na systematický rasismus a kde odmítají dodržovat federální legislativu ohledně nelegální migrace, přesto však nemusíme dojít k závěru, že řešením je zavedení fašistického policejního státu.
Kritici Ruska musí uznat, že Moskva je dynamické, na americké poměry čisté, relativně bezpečné, kosmopolitní a fungující město. Zároveň je třeba říct si i to, že tomu tak není díky Putinovi a jeho kleptokracii, ale navzdory systematickému rozkrádání státu, jemuž Putin předsedá. Nikoho s IQ vyšším než číslo jeho bot snad nemůže překvapit, že v zemích, kde existují jen minimální individuální práva a kde vládám chrčí peníze ze země v podobě ropy a dalších komodit, existuje dostatek prostředků a minimum překážek pro prioritní výstavbu vývěsních štítů pro vládnoucí elitu.
Jak levné je levné jídlo a kdo má problém s inflací?
O řád méně odpustitelná je Carlsonova fixace na zdánlivou levnost Ruska. V supermarketu například prohlásil, že ho „zradikalizovalo“, že hypotetický měsíční nákup potravin by stál čtvrtinu toho, co on a jeho tým vypočítali na základě amerických cen v dolarech. Tento cenový rozdíl jednak zkresluje fakt, že rubl od začátku války ztratil přes čtvrtinu svojí hodnoty, což dělá největší rozdíl právě na cenách potravin, protože Rusko je třeba narozdíl od Číny potravinově soběstačné. Ruské zboží je tak pro držitele tvrdé měny ve velké slevě. Ale výrazně důležitějším faktorem je, že Rusko je narozdíl od USA v průměru velice chudou zemí. Rusko disponuje bohatými metropolemi a disproporční vrstvou milionářů přisátou na národní bohatství, ale kromě Moskvy a Petrohradu je v Evropě chudým příbuzným. Průměrný americký plat je asi 53 000 dolarů ročně, zatímco v Rusku je to zhruba 15 000 dolarů, tedy cca čtvrtina. V Rusku je navíc z výše jmenovaných důvodů větší nerovnost v příjmech a mediánový příjem je tak oproti průměru opět poměrně nižší, než v USA. To je také důvod, proč obyčejní Rusové i přes nízkou úroveň cen denominovaných v rublech utrácejí za jídlo zhruba polovinu celého svého disponibilního příjmu, zatímco v USA je to jen asi 10 %. Většina obyčejných Rusů přišla o veškeré úspory a život chudších amerických vrstev je pro ni nedostižným snem.
Carlson jistě není tak hloupý, aby si nedokázal spočítat, že jídlo je pro obyčejné Rusy mimo Moskvu extrémně drahé. Ostatně mohl se na to zeptat přímo Vladimira Putina, který se musel v televizním přenosu omlouvat[2] ze neúnosnou cenu vajec a kuřecího, ke kterým se chudí Rusové upnuli jako ke zdroji bílkovin po tom, co si z většiny už nemůžou dovolit červené maso ani ve svátek. Stačilo by vystrčit nos z luxusních čtvrtí Moskvy a i toto by se Carlson mohl dozvědět. Mezi Moskvou a většinou zbytku země je větší rozdíl v kvalitě života než například mezi New Yorkem a vybydleným Detroitem. Celá pětina Rusů nemá doma tekoucí vodu a dvě třetiny obyvatel venkova nemá doma toaletu a připojení na kanalizaci, zatímco žijí v sídlech bez zpevněných cest. Rusko se cítí být třetím Římem[3], ale 35 milionů jeho obyvatel chodí na kadibudku. V USA je to asi desetina procenta.
Rusové vlastní méně automobilů na obyvatele než lidé v Lesothu a průměrná délka života v Rusku byla už před válkou o šest let kratší než v USA, přičemž průměr USA je na bohatou západní zemi velice nízký.[4]
Další z Carlsonových lží se týkala inflace, kdy v Rusku pranýřoval americkou vládu za nehorázný růst spotřebitelských cen, kterou by Putin jistě nestrpěl. Jenže i oficiální ruské statistiky hovoří o inflaci téměř 12 % v roce 2022 a 7,4 % v roce minulém, tedy zhruba o dvojnásobku inflace v USA.
Bašta tradičních hodnot? Leda ve snu
Proruská klika na Západě s Carlsonem a jinou rajchlovskou lůzou v čele opakovaně staví na narativu, podle kterého je Rusko mytickým bastionem křesťanství a ochráncem tradičních hodnot, ze kterých by si korodující Západ měl vzít příklad. Západ sice postihl intenzivní civilizační rozklad, Rusko nám však nemá být v čem příkladem.
Carlson například rád tvrdí, že Maďarsko a Rusko jsou autentické demokratické a ryze křesťanské země, pročež je Západ nenávidí. Jedná se však o naprostý nesmysl a idiotské přežvykování kremelské propagandy. Realita je taková, že ve Spojených státech chodí pravidelně do kostela 31 % lidí[5], zatímco v Rusku je to 15% [6]. Jen 29 %[7] Američanů o sobě tvrdí, že jsou ateisty či bez vyznání, zatímco v Rusku je to 42% [8] obyvatel na rychle rostoucí křivce. Jestli je nějaká velká země baštou křesťanství, tak jsou to od svého založení právě Spojené státy, jak ostatně pozoroval Alexis de Tocqueville už v roce 1840[9], na kterého navázal[10] o 170 let později historik Niall Ferguson. Konspirátoři často také spílají Ukrajině za to, že ze země vyhnala ruskou ortodoxní církev. Její patriarcha je však bývalým agentem KGB a jeho církev více ministerstvem státu[11], něž organickou komunitou věřících. Mezitím ukrajinská církev je stejně ortodoxní jako ta ruská, ovšem s tím rozdílem, že ji neřídí stát a jeho tajné služby a že se jejích bohoslužeb poměrově účastní dvojnásob obyvatel, než kolik chodí do kostela v Rusku.
Ani ostatní statistiky nenaznačují, že by Rusko bylo nějak konzervativní. Počet sezdaných párů je v Rusku a USA obdobný, ale Ruská rozvodovost je 73 %, zatímco americká je podobně jako ta česká na 45 %. V Rusku připadá na 1000 živě narozených dětí přibližně 480 potratů (!), zatímco ve Spojených státech je to přibližně 200.[12] Evropský průměr je pak ještě výrazně nižší. Porodnost je ve Spojených státech podobně jako u nás 1,7 dětí na ženu, v Rusku 1,5, tedy hluboko pod počtem potřebným k udržení populace (ten činí minimálně 2,1). Zatímco do USA se hrnou zástupy hispánských katolíků a jejich počet obyvatel nadále roste, do Ruska přichází muslimští migranti z postsovětských zemích, ale většina z nich v rasistickém Rusku nezůstává a vrací se s penězi domů, takže Rusko pomalu vymírá.
Když se tak vloni ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško ohrazoval proti „zvrácené praxi"[13], kdy se ženy snaží získat vzdělání najít si práci, než začnou přemýšlet o dětech, možná by mohl uvážit, že pro zemi v demografické krizi by mělo být prioritou nerozpoutávat nedůvodné války a posílat do ní umírat své muže.
O skutečném stavu konzervativních hodnot leccos napověděl i umělý skandál ohledně tzv. nahé párty[14], kdy Putin dal jasně najevo, že ho nehodlá řešit. To se zdálo u státníka tolik dbajícího na umělý obraz ochránce konzervativních hodnot nečekaně liberální. Stačí si však vzpomenout, že Putin se ve vlastní autobiografii otevřeně hlásil k velké oblibě striptýzů a k tomu, že s manželkou chodili v Německu do sex klubu. Ostatně byl to sám Putin, kdo v roce 2014 prolomil tabu, když veřejně oznámil rozvod s manželkou Ljudmilou. Manželé v té době žili již několik let odděleně, Putin své ženě dokonce „dohodil“ o generaci mladšího milence, sportovce a podnikatele Artura Očeretného, a nechal dvojici koupit velkorysý příbytek.[15] Putin sám žije ve špatně utajovaném konkubinátě s o 30 let mladší gymnastkou Alinou Kabajevovou, se kterou má podle ruských médií čtyři nemanželské děti, některé narozené ve Švýcarsku, kde Kabajevová tráví většinu času.
Děti elit a prohnilý Západ
Kremelské špičky si prezidentem omílané křesťanské hodnoty představují stejně jako Putin sám; většina z nich žije jako orientální paša tak, že mají hned několik paralelních rodin, kdy často vydržují bývalou manželku a udržují s ní přátelské vztahy, dokonce ji navštěvují s milenkami a početnou družinou dětí od různých konkubín. (Pokud ctěné čtenáře zajímají podobné střípky ze života ruských elit, doporučuji sledovat blog[16] publicistky Lucie Sulovské). Když tedy ruské elity hřímají o kulturní erozi ze Západu, což později papouškují jejich slabomyslní západní obdivovatelé, jedná se o čistě performativní signalizování konzervativních hodnot v kontrastu s poněkud jinou odhalovanou preferencí. Nejlepší barevnou ilustraci nám v tomto případě pak může nabídnout italská mafie v kulturních milnících typu Goodfellas nebo Sopranos, kde se děje to samé, ovšem s tím rozdílem, že v Rusku obdobná mafie řídí celý stát.[17]
Manželstvím to však nekončí, to nejparadoxnější ze všeho je kontrast[18] putinovské propagandy o prohnilém Západu s tím, že kompletní elita ruského státu poslala svoje děti žít a studovat právě na onen prohnilý Západ. Ryba smrdí od hlavy a jsou to samozřejmě Putinovy děti, které strávily většinu svého života v zahraničí. Ty legitimní ve Švýcarsku, Francii, Německu a Nizozemsku – a ty nelegitimní ve Švýcarsku a Monaku. Ve Švýcarsku žijí také děti Michaila Mišustina, předsedy ruské vlády a studuje tam také dcera místopředsedy ruské Dumy Sergeje Železnjaka, zatímco jeho druhé dvě dcery studují v Londýně. Mezi Švýcarsko a Londýn rozdělil svoje děti také blízký Putinův přítel z KGB (a také přítel Miloše Zemana) Vladimir Jakunin. Londýn je pak vůbec nejoblíbenější destinací pro děti vrcholných ruských představitelů; na studija tam poslal děti ministr spravedlnosti Čujčenko, šéf Putinovy pretoriánské gardy Zolotov, ministr financí Siluanov nebo ministr zahraničí Lavrov.
Tiskový mluvčí Kremlu Peskov pak poslal svoji dceru na francouzskou Ecole des Roches, která stojí na poplatcích asi tolik, co jeho oficiální plat.[19] Rusové se rádi vysmívají Spojeným státům za to, že mají pouze krátké dědictví institucionalizované kultury, ale zároveň si asi také uvědomují, že americký Harvard je i přes to téměř o sto let starší než nejstarší univerzita v Rusku. Přesto, Rusko má svoje kvalitní školy a akademiky a pro jejich nedostatek děti ruských elit jistě západnímu civilizačnímu úpadku čelit nemusí.
Výše uvedené je samozřejmě pouhá špička ledovce, jenom politické nuly, co nedokáží v systému chodit, drží svoje děti v Rusku a to samozřejmě platí desetinásobně o elitě byznysu, která žije v “Londongradu”[20], Luganu[21] nebo na Lago di Como. V Rusku to navíc není nic nového, děti Chruščova[22], Stalina[23] a Jelcina také utekly na onen prohnilý Západ, i když v posledním případě už v předzvěsti putinismu s nakradenými miliardami.
Uprostřed první vlny ruské mobilizace a velkého exodu mladých profesionálů Putin označil ty, kdo opouštějí Rusko, za „spodinu a zrádce své vlasti“, což neustále papouškovala ruská média. V březnu dštil síru na „zrádce, kteří vydělávají peníze tady, ale žijí tam [na Západě]“. Ale jak jsme si ukázali, tím by obsáhl drtivou většinu vládnoucí vrstvy, kterou si sám vybral, což tím asi říct nechtěl. Co tím asi říct chtěl, bylo, že pokud chcete v Rusku krást, musíte taky opakovat kremelské lži, nebo si alespoň v době mobilizace nastavit profil na instagramu jako soukromý. Tak musela učinit dcera ministra zahraničí Lavrova, která si v Londýně ve 21 letech koupila byt za 130 milionů korun v hotovosti a neustále sdílela se světem radosti ruské zlaté mládeže na Západě právě prostřednictvím této sociální sítě.[24] Mediální linii „vybombardujeme dekadentní Západ jadernými bombami“ (doslova) a „všichni musíme přinést oběť pro válečné cíle“ a „kdo se vyhýbá své povinnosti vůči vlasti je zbabělec“ vzal na svá bedra vrchní propagandista Vladimir Solovjov.[25] Jehož zženštilý syn však v mezičase studoval v Londýně a brázdil mola módních přehlídek.[26]
Když kupodivu tento apel nesolidárních elit, které o principu noblesse oblige patrně v životě ani neslyšely, nezabral a intenzivní válečná propaganda[27] nedokázala do armády přilákat dostatek dobrovolníků, přešel režim na uplácení chudých, pro které je válka finanční příležitostí, o které by se jim jinak ani nesnilo.[28] Emblematickou pro tento stav materialistické ruské společnosti se stala oficiální náborová reklama armády, ve které si holčička neváží vlastního otce, protože jí nedokáže koupit nejnovější smartphone.[29] Otec se pochopitelně zastydí a přihlásí se obratem na frontu.
Rusko má také jednu z nejvyšších měr sebevražd mužů na světě a zaujímá v tomto tohoto smutném žebříčku místo v první desítce mezi Středoafrickou a Jihoafrickou republikou. Výsledkem je, že třetinu všech ruských rodin tvoří matky samoživitelky s dětmi. Nevím jak vy, ale takto si ochranu rodinných hodnot nepředstavuji. Fanoušci Ruska rádi upozorňují na naprosto gigantický problém Spojených států s drogami, což je neoddiskutovatelný fakt, ale úplně stejným faktem je, že Rusko je nejvíce drogami promořeným státem v Evropě.
High-endové drogy jako kokain jsou mezi bohatými Rusy minimálně stejně časté jako na dekadentním Západě, zatímco u low-endových drog, které ničí chudou Ameriku, je ruská spotřeba a s ní spojená úmrtí sice výrazně nižší než v USA, ale pořád asi pětkrát vyšší než v EU.[30] K tomu je potřeba přičíst tradiční alkoholismus obřích proporcí, díky kterému je ve výsledku v Rusku nižší průměrný věk dožití, než v drogami zamořené Americe, která nemá univerzální zdravotní pojištění. Ruku v ruce s drogami a korupcí v bezpečnostních složkách státu v Rusku navíc probíhá v Evropě naprosto nevídaná epidemie[31] AIDS. Tato nemoc je v Rusku podle statistik dokonce rozšířenější než v afrických výspách HIV jako jsou Libérie, Sierra Leone, rovníková Guinea, Čad nebo Mali.
Tragickou absenci rodinných hodnot ve státě se tak ruští propagandisté musí snažit dohánět náhražkou. Sám rozhodně nejsem příznivcem radikální duhové propagandy tlačené předškolním dětem, ale to neznamená, že se k sexuálním menšinám nemůžeme chovat civilně. A už vůbec to neznamená, že útoky kremelské propagandy na homosexuály představují nějakou ochranu konzervativních hodnot. Naopak se jedná o vynikající ukázku ruského ersatz konzervativismu. Šidítka, nahrazujícího opravdové rodinné hodnoty, které v rozkradeném státě ovládaném nezřízenými bojary zoufale chybí. Přecejen, pokud prezidenta Macrona pranýřuje[32] za jmenování homosexuála ministrem Dmitrij Kiseljov – toho času po osmé ženat – a ještě na základě toho, že jsou podle něj mezi homosexuály dlouhodobé svazky velmi vzácné, nemůžeme to brát jako vážně míněný projev ochrany konzervativních hodnot. A pokud se domníváte, že se jedná o pouhý náhodný výstřelek, vyvedu vás z omylu.
Jedním z nejvýznamnějších architektů obratu ruského státu proti sexuálním menšinám a směrem k intenzivnímu předstírání konzervativismu od třetího funkčního období Vladimira Putina v roli prezidenta je totiž Vjačeslav Volodin. Jeden z Putinova vnitřního kruhu, jeho bývalý poradce, generálním tajemník jeho strany, místopředseda ruské vlády, zástupce ředitele kanceláře prezidentské administrativy, poslanec…a podle celého Ruska také skrytý homosexuál.[33] Stejně tak státem inscenovanou opozici zprava vedl od rozpadu SSSR až do roku největší „bijec západní dekadence“ a nejznámější představitel agresivního ruského nacionalismu Vladimir Žirinovskij, který byl úplně stejně znám pro své nesčetné sexuální eskapády s mladými muži. Další mocným člověkem z Putinova blízkého okolí, který je všeobecně znám jako skrytý gay, je Herman Gref, bývalý ministr obchodu a současný generální ředitel největší státem ovládané banky Sberbank. Tito dva jsou jen jedněmi z mnoha mezi ruskými elitami, kteří se schovávají za papírová manželství a vystupují v souladu s propagandistickou linií o konzervativních hodnotách, ale ve skutečnosti žijí zcela jinak.[34]
Putin sám to samozřejmě ví – a je mu to hluboce jedno. Pokud můžeme soudit, tak sám anti-gay propagandě nevěří, osobně se jí nijak aktivně neúčastní a ve veřejných vyjádřeních svoje vztahy s homoseuxály v Rusku prohlašuje za zcela normální a gaye za zcela plnoprávné. Měli bychom tedy performativní ruskou „obranu tradičních hodnot” vidět v její nahotě – jako čistě instrumentální propagandu pro slabomyslné, podle které v Rusku nežijí ani jeho páni, ani většina jejich poddaných.
Zachrání Rusko civilizaci před „hordami islámu“?
Tucker Carlson při své návštěvě obdivoval čistotu a bezpečnost Moskvy (ze které však natáčel[35] pouze v jejích výstavních čtvrtích) a kritizoval americkou vládu za zločinnost ve Spojených státech. Taková kritika je naprosto legitimní, otázkou však je, jestli na tom Rusko opravdu o tolik lépe. A suchá čísla říkají, že nikoliv.
Co se zločinu týče, počet vražd na obyvatele je v Rusku přes existenci policejního státu a přes výrazné zlepšení situace oproti válkám gangů devadesátých let, zhruba stejně vysoký jako v USA. O ruských statistikách navíc existují velké pochybnosti[36], protože od nástupu Putina k moci došlo vedle statistického snížení počtu vražd k téměř inverzně proporčnímu zvýšení výskytu neidentifikovaných těl a zmizelých osob. Udělat si závěry na základě lepších čtvrtí v Moskvě by bylo jako dělat si závěry na základě bohatých předměstí amerických měst a tvrdit, že americká čísla zločinnosti přece nemohou být v tak čistém a bohatém státě pravdivá.
Posledním argumentačním trumfem obdivovatelů Ruska tak zůstává tvrzení, že se jedná o etnicky a kulturně homogenní stát, který „ochraní civilizaci před hordami islámu”. To je však opět velice paradoxní, protože hlavním městem islámu v Evropě není Londýn nebo Paříž, ale Moskva. Pětina obyvatel Ruska se vůbec nepovažuje[37] za Rusy a zatímco v Rusku žije asi 14 % muslimů[38], ve Francii je to 9 %, ve Velké Británii nad a v Německu pod 6 %. Moskva o ramadánu vypadá[39] jako Mekka a ruská armáda je pak zhruba ze čtvrtiny muslimská. Putin patrně nesdílí silně zakořeněný ruský rasismus a naopak se rád chlubí, že Rusko je multikulturní říší.
Proto má Rusko také zákony proti hanění náboženského cítění, které jsme nedávno mohli vidět v praxi, když náctiletý kluk spálil ve Volgogradu Korán. Stát se z něj rozhodl udělat exemplární příklad a odeslal ho k soudu téměř tisíc kilometrů do Čečenska, kde ho očekávalo šedesát tisíc lidí, kteří mu provolávali smrt. Stát se pak na sociálních sítích pochlubil tím, že ho na celu přišel surově zmlátit osobně syn místního warlorda Ramzana Kadyrova. Mladík nakonec dostal tři a půl roku natvrdo[40] a pokud chce mít nějakou naději na přežití trestu ve zdraví, bude se muset přihlásit na frontu. Když v Moskvě propukly protesty proti výstavbě nové obrovské mešity, začali protestujícím vyhrožovat ruští muslimští vojáci a stát protesty zatrhnul, zatímco vojáky nepotrestal.
A pokud kritizujeme islámské no-go zóny v západních městech, což sám činím třeba zde[41], měli bychom zároveň mít na zřeteli, že v Rusku existuje celá „no-go provincie”. V Čečensku totiž nominálně platí ruské právo, ale ve skutečnosti má přednost islámská zvyklost, včetně polygamie, čarodějnických procesů nebo občasného bití žen, které se odmítnou zahalovat a zákazu jejich přístupu do veřejných budov.
Vztah Kadyrova s Putinem spočívá ve vzájemné rovnováze závislosti[42] – Kadyrov musí držet pod pokličkou natlakovaný papiňák antiruského sentimentu, separatismu a islámského radikalismu, zatímco Putin musí držet na uzdě svůj bezpečnostní aparát, který by nejradši Kadyrova viděl v neoznačeném hrobě. Nic nekřičí do světa Putinovu roli „ochránce křesťanských hodnot” víc než to, že se nechá dojit muslimským emírem, který z daní ruského lidu v přímém přenosu krade stovky milionů dolarů a k carově hanbě nechává beztrestně vraždit svoje oponenty v ulicích Moskvy.
S rolí ochránce křesťanských hodnot také nejde dohromady fakt, že Rusko vojensky napadlo dva ze tří států s největším procentem praktikujících křesťanů na Euroasijském kontinentu (Ukrajina a Gruzie) a ten třetí ponechalo napospas jejich muslimským nepřátelům navzdory obranné smlouvě (Arménii v boji s turkickým Ázerbajdžánem v konfliktu o Náhorní Karabach[43]). A nakonec pokud je průměrný důchod v nejbohatší zemi na nerostné suroviny na světě asi 5400 Kč, zatímco bohatí Rusové vlastní půl Londýna, je evidentní, že křesťanské hodnoty se přes veškeré proklamace někde zatoulaly.
Vzpomeňte si na to, až vám zase bude někdo typu Tuckera Carlsona nebo Jindřicha Rajchla vykládat, že Rusko je obráncem tradičních hodnot proti západním kulturním elitám nebo podobné bláboly. Je jistě zcela v pořádku mít konzervativní názory na některá společenská témata, jako je například problematika stejnopohlavních manželských svazků, nebo náboženství. Je v pořádku být kritický k radikálním sociálně inženýrským teoriím, které infikovaly západní vzdělávací systémy a sdělovací prostředky. Je v pořádku být kritický k přenosu pravomocí od národních do nadnárodních institucí jako je Evropská Unie. Je v pořádku kritizovat politiku těchto nadnárodních institucí. Ale co v pořádku není, je z nenávisti k výše uvedenému předstírat, že Rusko nám v čemkoliv nabízí funkční alternativu, ve které by byli konzervativci jako v ráji.
Související články
Rusko v roce 2024: Čekání na volby v USA a rozhádání Západu
Díky ekonomické mobilizaci a „military keynesiánství“[1] se ruské ekonomice daří překvapivě dobře a ...
- 27.12.2023
- 1 komentářů
- Stanislav Vítek
PREMIUM Komunistická totalita v akci: Čistky v čínské armádě
Nedávné čistky mezi špičkami čínské armády poukazují na překážky, kterým čelí čínský vůdce Si ...
- 06.02.2024
- 6 komentářů
- Stanislav Vítek
Teroristické útoky v Moskvě. Putin přestává být ochráncem Ruska
V pátek večer se v koncertní hale Crocus City Hall v Krasnogorsku na severozápadním předměstí Moskvy ...
- 27.03.2024
- 15 komentářů
- Stanislav Vítek
PREMIUM Užitečný idiot Tucker Carlson aneb fenomén západních levicových a pravicových intelektuálů obdivujících diktátory
Bizarní reportážní turné americké mediální mluvící hlavy (o novinařině se v tom případě opravdu ...
- 02.04.2024
- 21 komentářů
- Stanislav Vítek
Kým že sa Putin inšpiruje. Namiesto iljiča je to Iljin. Filozof tvrdý nacionalista a ...Zobrazit celý příspěvek
Kým že sa Putin inšpiruje. Namiesto iljiča je to Iljin. Filozof tvrdý nacionalista a etátista.
https://zpravy.aktualne.cz/zah...
Zásadně odmítal západní pluralitní demokracii. Budoucnost Ruska viděl v osvícené autoritářské vládě. Doslova psal o "národním diktátorovi, kterému bude lid ve volbách rituálně vzdávat úctu". Věřil v ruskou výjimečnost a vyvolenost. V to, že Rusko je něčím zvláštním mezi Evropou a Asií, že je povoláno ukazovat ostatním cestu. Tu viděl kromě jiného v pevném sepětí diktátora s pravoslavnou církví.
Lídr bude zodpovědný za každý aspekt politického života. Bude zákonodárcem, vykonavatelem spravedlnosti a velitelem vojska. Demokratické volby stavějí do popředí zlo individuality," psal Iljin. Svobodu pro Rusko nechápal jako svobodu individuálních občanů, ale jako "organickou duchovní jednotu mezi vládou a lidem".
A co je podstatné pro současnost: Iljin byl zastáncem takové podoby ruského impéria, která kategoricky vylučuje existenci ukrajinského národa, natož nezávislost ukrajinského státu, a dokonce - nedejbože - Ukrajiny nepřátelské vůči Rusku.Skrýt celý příspěvekPutin je maximálně povrchní člověk. Ten člověk nosí podpadky aby se zdál vyšší! Na místo patriarchy posadil KGBáka, protože ve skutečnosti nemá žádné mylné představy o kulturní ...Zobrazit celý příspěvek
Putin je maximálně povrchní člověk. Ten člověk nosí podpadky aby se zdál vyšší!
Na místo patriarchy posadil KGBáka, protože ve skutečnosti nemá žádné mylné představy o kulturní misi ruska.
Na historii hledí pouzje jako na nástroj vlády, který je možno předělávat jak se mu zlíbí.Skrýt celý příspěvekVynikajúci článok. Ďakujem za veľký sumár informácií vytiahnutých z množstva rôznych zdrojov. Ale ten počet ateistov v Rusku určite nie je 42%. V tom zdroji je jasne uvedené, že ...Zobrazit celý příspěvek
Vynikajúci článok. Ďakujem za veľký sumár informácií vytiahnutých z množstva rôznych zdrojov.
Ale ten počet ateistov v Rusku určite nie je 42%. V tom zdroji je jasne uvedené, že išlo o prieskum na úzkej skupine ľudí od 18 do 24 rokov.
Reálne číslo je niekde na úrovni 13%.
https://orthochristian.com/105... Skrýt celý příspěvektohle je krasny :) https://www.understandingwar.o... ackoliv ...Zobrazit celý příspěvek
tohle je krasny :)
https://www.understandingwar.o...
ackoliv predpokladam, ze historie ortodoxnich cirkvi bude plna analogickych vyhlaseni... a teda jeste mi to pripomnelo, co na tema ruskych volel psal Bruno Macaes:
Western mainstream media still chose to speak of an election and to give it pride of place on their newscasts, web pages and print editions. Why?
What I found absurd is the use of the term election. The event on its own was newsworthy, but not as an election result. It demonstrated not Putin’s popularity or political legitimacy but the extent of his control over the Russian populace. The need to demonstrate that control is why neither he nor many other autocrats will want to get rid of these public displays. Their purpose, however, is the exact opposite of an election. They are meant to be an exercise of power rather than its source. What happened over three days from Friday to Sunday was not an election but an acclamation, a public ceremony allowing the ruler to showcase the extent to which his subjects accept his rule.
In the Byzantine Empire acclamations took a formal and pompous character: the Emperor would enter to worship in the Church and the assembled congregation would sing the Polychronism. The Emperor would gently waive the kerchief. Then they would sing again: “may God prolong your rule” and other wishes of the same kind. Of course, in a country as populous as Russia and without the same strict hierarchy, acclamation takes a different form, which includes pieces of paper and ballot boxes, but the purpose is the same.Skrýt celý příspěvekhttps://youtu.be/kHdiGpcxxpE?s... Ceny v bežnom Ruskom supermarkete, je to Český youtuber, zaujímavé pre tých čo si myslia, že v Rusku je to teraz ako niekde v ...Zobrazit celý příspěvek
https://youtu.be/kHdiGpcxxpE?s...
Ceny v bežnom Ruskom supermarkete, je to Český youtuber, zaujímavé pre tých čo si myslia, že v Rusku je to teraz ako niekde v 50tych rokoch....Skrýt celý příspěvekZieba... no jo... Tak to už chápu, že si myslíš, že rusko je vlastně úplně v pohodě a vypadá to tam vlastně jako u nás. Zieba je člen SPD. Té SPD, která říká ústy svého předsedy, ...Zobrazit celý příspěvek
Zieba... no jo... Tak to už chápu, že si myslíš, že rusko je vlastně úplně v pohodě a vypadá to tam vlastně jako u nás. Zieba je člen SPD. Té SPD, která říká ústy svého předsedy, že Ukrajinci jsou náckové. Tenhle člověk je takový Český Tuck Carlson...Skrýt celý příspěvek
Hoši,já vás naprosto chápu.V době,kdy Rusko vítězí,i přez sankce,vojenskou, finanční,zpravodajskou podporu UA ze západu,je soběstačné v řadě komodit, některé vyváží i právě na ten ...Zobrazit celý příspěvek
Hoši,já vás naprosto chápu.V době,kdy Rusko vítězí,i přez sankce,vojenskou, finanční,zpravodajskou podporu UA ze západu,je soběstačné v řadě komodit, některé vyváží i právě na ten západ,tak za této situace vás dozajista podobný blábol dokáže přivézt do extáze.Skrýt celý příspěvek
Náš obľúbený troll. Tak ako Voloďo, ide tá 3dňová špeciálna operacia stale podla planu?
Náš obľúbený troll. Tak ako Voloďo, ide tá 3dňová špeciálna operacia stale podla planu?
Nečekal jsem takovou míru originality.
Ale jo,vedeme si celkem dobře, což tě asi irituje.Nečekal jsem takovou míru originality.
Ale jo,vedeme si celkem dobře, což tě asi irituje.Jistě. To že se opět po třiceti letech ozývá a ze všech koutů vylézá taková špína mě opravdu irituje. Znamená to velmi zlé časy pro tenhle stát.
Jistě. To že se opět po třiceti letech ozývá a ze všech koutů vylézá taková špína mě opravdu irituje. Znamená to velmi zlé časy pro tenhle stát.
Rusko by sa malo vrátiť ku konštitučnej monarchii a zvoliť si panovníka z rešpektovaného Európskej dynastie. Znie to ako utópia, ale je to možno jediné riešenie. Potom môžu byť ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko by sa malo vrátiť ku konštitučnej monarchii a zvoliť si panovníka z rešpektovaného Európskej dynastie. Znie to ako utópia, ale je to možno jediné riešenie. Potom môžu byť slobodné voľby do parlamentu. V Afganistane mali USA podobnú príležitosť mohli zvoliť túto cestu, len zvolili republiku a do istej miery chaos," kto zvíťazí v ďalších voľbách". Historicky netreba Rusko utápať. Sú dve veci do r 1917 a potom... Do roku 1917to bol spojenec západu a USA. A to by sa dalo ešte povedať, že to bolo zo strany Ruska ako veľké gesto, keďže bolo zradené zopár krát západom. Nechcem používať tento výraz východ - západ ale prečo bola Krymská vojna? Alebo ako sa postavilo Rakúsko k Rusku , ktoré mu zachránilo zadok v 1848 a Rakúsko na oplátku nepomohlo pri Kryme. Veď vďaka Rusku je Rumunsko a veľká časť Balkánu bez Turkov a bol by aj Istambul nebyť Krymskej vojny, čo bol z haľadiska európsko-kresťanského dedičstva úplný podraz.Skrýt celý příspěvek
Nebo od něj oddělit Petrohradskou republiku, beztak jsou tam nejvíc kultivovaní lidi, a zkusit ji nějak vstřebat do EU. Desetimilionový stát bychom dokázali zcivilizovat. Bez ...Zobrazit celý příspěvek
Nebo od něj oddělit Petrohradskou republiku, beztak jsou tam nejvíc kultivovaní lidi, a zkusit ji nějak vstřebat do EU. Desetimilionový stát bychom dokázali zcivilizovat.
Bez Petrohradu je Rusko něco jako větší Kazachstán, tamní univerzity a další instituce nedokáže nahradit.
Navíc, když má Putin tak rád tu historii, tímto by se napravila historická škoda, když primitivnější a autokratické Moskevské velkoknížectví porazilo a přivtělilo daleko civilizovanější Novgorodskou republiku.Skrýt celý příspěvek
Zdravím autora. Mám upřímný dotaz. Při vší úctě ale úplně nechápu smysl takového textu, případně na jaké publikum cílí a co mu má sdělit? Nemám pocit, že by na AN chodil ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím autora. Mám upřímný dotaz. Při vší úctě ale úplně nechápu smysl takového textu, případně na jaké publikum cílí a co mu má sdělit?
Nemám pocit, že by na AN chodil kdokoli, kdo Rusko považuje za "strážce konzervativních hodnot", právní stát, demokracii, nositele alternativního zřízení, konzumoval ruskou propagandu a věřil jí, případně zbožně naslouchal povídání Rajchla nebo nějaké jiné obdobné trubky (přece jen házet Rajchla a Carlsona do jednoho pytle mi přijde trochu moc).
Relativně malá skupina lidí, která přejímá lacinou ruskou propagandu určenou pro nejnižší sociální vrstvy, tak nečiní z nějakého ideologického přesvědčení. Je to pro ně pouze šance vyjádřit nesouhlas s mainstreamem, elitami, vybít svou frustraci. Takoví lidé nebudou patrně schopni text tohoto rozsahu nejen přečíst, ale už vůbec ne přežvýkat. Navíc se těžko objeví na AN, které mají celkem jednoznačnou orientaci.
Pro seriózní diskusi zase text příliš klouže po povrchu a lehce manipulativně vyzobává hodící se fakta. Bohužel, bez souvislostí, časové řady, trendů, porovnání se situací např. ve Střední Asii, Turecku. Jednotlivé domény jsou vybrány a provázány tak, aby spíše vytvářely emoční náboj, než komplexní obraz.
Jak je vidět z diskuse níže, např. z reakcí na Jergi, který se snaží lehce zracionalizovat diskusi na téma dostupnost zboží a služeb je vidět, že naprostá většina zdejších diskutérů nadšeně přijímá story o loupežích praček na těžbu čipů, krádežích záchodových mís ruskými vojáky, budou nadšeně a nekriticky konzumovat jakýkoli bizár, který bude potvrzovat představu mordoru, bez tekoucí vody, silnic, hlad, špínu, mor a neštovice, neschopnost, vychlastané mozky a absenci kultury, nebo vůbec čehokoli lidského. Takže ty text taky úplně neuspokojí.
Navíc je na mediálním trhu velká konkurence autorů, kteří se na tuto tématiku zahnanou do extrémů specializují.
Úplně na závěr. Efekt Carlson jsem relativně krátce před válkou zažil také. V té době už jela celkem stabilní mediální masáž (zpackaná olympiáda, nic nefunguje, ekonomika se hroutí, drsný útlak, policejní stát atd...), takže jsem byl na návštěvu Ruska správně ideově připraven.
Bohužel, náraz na realitu, která byla poměrně značně vzdálena tomu, na co jsem se chystal (stav infrastruktury, služeb, chování lidí na ulici, kontakt se státními orgány, dostupnost zboží, kvalita potravin, stav krajiny a nějaká péče o životní prostředí, absence avizovaných checkpointů a kontrol na cestách atd...), to vše ve mě zanechalo jistý stín nedůvěry i k té dobře míněné propagandě a pocit, že když se to přehání, má to kontra efekt.Skrýt celý příspěvekTy články ti hodně leží v žaludku, že? Ale děláš svou práci líp než všichni ti hlupáci, co jich tu bylo.
Ty články ti hodně leží v žaludku, že? Ale děláš svou práci líp než všichni ti hlupáci, co jich tu bylo.
Ani ne, Torongu. Některé jsou docela zajímavé a čtivé, to platí i pro text víše. Jiné trochu nudné a otravné a je znát, že je kaše už mnohokrát nastavovaná. U části, jako je např. ...Zobrazit celý příspěvek
Ani ne, Torongu. Některé jsou docela zajímavé a čtivé, to platí i pro text víše. Jiné trochu nudné a otravné a je znát, že je kaše už mnohokrát nastavovaná. U části, jako je např. zde v odkazu - https://plus.rozhlas.cz/alexan... (doporučuji poslechnout audio verzi s velmi dynamickým přednesem) se již mírně obávám o zdraví autora.
Za kompliment děkuji, zahřál u srdíčka.Skrýt celý příspěvek
Holt současný (doufejme že už jen dočasný) ultralevicový mainstream zoufale hledá jakékoli zdůvodnění svého všestranného neúspěchu a prudce klesajících preferencí, tak se snaží ...Zobrazit celý příspěvek
Holt současný (doufejme že už jen dočasný) ultralevicový mainstream zoufale hledá jakékoli zdůvodnění svého všestranného neúspěchu a prudce klesajících preferencí, tak se snaží dokazovat, že jejich oponenti jsou hlupáci, kteří obdivují Rusko. Ukázkový slaměný panák.
Úplný extrém demagogie a lži je například toto:
https://www.irozhlas.cz/zpravy...
Všichni, kdo netrpí pokročilým rudozeleným zákalem, tak dochází k závěru, že Energiewende, GD, ESG a další neomarxistické agendy fatálně oslabily celý Západ a v konečném důsledku slouží zájmům Putina a Si. Jen soudružka Tubiana se to na poslední chvíli pokouší otočit.Skrýt celý příspěvekJistě. Úplně stejně jako jim slouží lidé myslící si, že AfD, Orbán, Trump a podobní fašounci jsou pravicoví a konzervativní jen proto, že se staví proti těmto levičákům a nevidí, ...Zobrazit celý příspěvek
Jistě. Úplně stejně jako jim slouží lidé myslící si, že AfD, Orbán, Trump a podobní fašounci jsou pravicoví a konzervativní jen proto, že se staví proti těmto levičákům a nevidí, že ta rétorika je jen populismus a má zakrýt touhu po moci. Když vidím, kolik lidí je zpitomělých jako vy, přepadá mě beznaděj a začínám se připravovat na to, že si prostě zopakujeme historii a uvažuji, kolik milionů mrtvých to bude tentokrát.Skrýt celý příspěvek
Munice pro opinion makery. Třeba.
Munice pro opinion makery. Třeba.
Opinion maker může být i člověk, co klábosí s kámoši v hospodě...
Opinion maker může být i člověk, co klábosí s kámoši v hospodě...
Asi tak to: Těžko se to bude chápat někomu, kdo tam nebyl. Kdo to nezažil na vlastní kůži. Jasně; najdou se jedinci, kteří mi vpálí do tváře: „Co ty mi budeš povídat, já byl v ...Zobrazit celý příspěvek
Asi tak to:
Těžko se to bude chápat někomu, kdo tam nebyl. Kdo to nezažil na vlastní kůži. Jasně; najdou se jedinci, kteří mi vpálí do tváře: „Co ty mi budeš povídat, já byl v Rusku pětkrát…“ No, třeba i byl. V Moskvě jste chodil s kamarády po barech… Já navštívil místa, která by většina Rusů ani nedokázala najít na mapě.
https://cnn.iprima.cz/normalni... Skrýt celý příspěvekNo, já byl jak v těch barech v Moskvě, tak na moskevských předměstích, tak v úplných dírách. Doprava výlučně hromadnou dopravou a strava i ubytování úmyslně low cost. Problem je, ...Zobrazit celý příspěvek
No, já byl jak v těch barech v Moskvě, tak na moskevských předměstích, tak v úplných dírách. Doprava výlučně hromadnou dopravou a strava i ubytování úmyslně low cost. Problem je, že mám taky projete i jiné země, včetně Asie a Afriky. Takze jediné, co mě v Rusku překvapilo je, že jsem ani nic šokujícího nenarazil, i když jsem to hledal. To třeba nemůžu říct napr. o Indii. Překvapivě nejen s ohledem na čistotu a životní úroveň, ale právě z oblasti lidských práv, chování policie atd...Skrýt celý příspěvek
Jinými slovy, vlastně jsi byl úplně všude a oponovat ti nemá smysl, že? Taková ultimátní argumentace. Hezký trolling. Sem tam to proložit něčím pravdivým, sem tam říct, že je rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Jinými slovy, vlastně jsi byl úplně všude a oponovat ti nemá smysl, že? Taková ultimátní argumentace. Hezký trolling. Sem tam to proložit něčím pravdivým, sem tam říct, že je rusko agresor... Ale stále vést vytrvale linii zpochybňování schopností a úspěchů Ukrajiny a západu, vyzdvihovat sebemenší úspěch rusů a jako úspěchy předkládat i to co rusům těžce nevyšlo.Skrýt celý příspěvek
Nechcete už s tím stíhováním dát pokoj? Já s Dannym názorově úplně nesouzním, ale vážím si ho i jako oponenta. Ty vaše hony na trolly nedávají smysl. Nemusíme být všichni kamarádi, ...Zobrazit celý příspěvek
Nechcete už s tím stíhováním dát pokoj? Já s Dannym názorově úplně nesouzním, ale vážím si ho i jako oponenta. Ty vaše hony na trolly nedávají smysl. Nemusíme být všichni kamarádi, ale stojíme víceméně na jedné straně, ne?Skrýt celý příspěvek
Kalessin: https://twitter.com/MatyasZrno...
Kalessin: https://twitter.com/MatyasZrno...
Torong: Oponentura je super, občas ji schválně provokuji, když na věc nemám názor. Ale neodkývu tvrzení, že Molenbeek je místo, kde tě hned po vstupu okradou a podříznou, když tam ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: Oponentura je super, občas ji schválně provokuji, když na věc nemám názor. Ale neodkývu tvrzení, že Molenbeek je místo, kde tě hned po vstupu okradou a podříznou, když tam při návštěvách Bruselu chodím na kebab, čaj a vlastně odtamtud nemám jedinou negativní zkušenost, ani že jsou všichni Arabové (muslimové) agresivní, nenávistní, líní nevím co. Protože se to prostě rozchází s mou osobní zkušeností napříč různými komunitami napříč Severní Afrikou a Středním východem. Stejně tak se mi těžko akceptuje povídání o Rusku, protože se řada tvrzení rozchází s mou osobní zkušeností. Jasně, není to ekonomicky Švýcarsko, ale standardní rozvojová země. Se vším, co k tomu patří. Co se týče korupce, chování policie, základních svobod atd... tak zase, průměrná země s autoritářským režimem/diktaturou. Vlastně moc nerozumím těm emocím, které vyvolává (jak poblblí vyznavači, co si ho představují jako ráj na zemi, tak lidi šílící nenávistí, co v něm vidí totální stoku).
Svůj světonázor jsem tady deklaroval celkem jasně a opakovaně:
Nevidím jako rozumné pouštět se do jakéhokoli konfliktu, pokud nevím, čeho přesně chci dosáhnout, a zda jsem připraven nést náklady.
Existenci Ukrajiny a Běloruska na pomezí ruské sféry vlivu jsem nepovažoval za ohrožení EU, ani Západu celkově. Nepovažoval jsem za úplně rozumné Ukrajině slibovat, že ji někdo někam vezme, když k tomu, kromě řečí, není moc vůle. Právě proto, že bylo celkem jasné, že to skončí konfliktem bolestivým pro všechny.
Ten konflikt je v současnosti realitou. Žiju na Západě, takže si logicky přeji, aby "moje" strana vyhrála, prohra by měla reputační a ekonomické dopady + ztrátu vlivu. A právě proto se stavím kriticky k politikám, které šanci na vítězství nabourávají. Samozřejmě, že jsem kritičtější k chybám mě bližšího "projektu", protože ty budou mít dopad na můj život. Pochybení ruského režimu mě nechávají celkem klidným, jak jsou obyvatelé Ruska odolnější vůči nepohodlí, o to méně dopady chybné ruské politiky trhají žíly mě.
Co se týče hodnocení úspěchů x neúspěchů, tak prostě těžko mohu jásat nad dočasným odstavením 15% kapacity ruských rafinerií, když jako odveta přijde likvidace 70% produkční kapacity ukrajinských tepelných elektráren. Ten směnný kurz mi nepřipadá jako něco, nad čím by se mělo jásat. To samé u ztrát živé síly, obrněné techniky atd... Pokud si dělám prostou extrapolaci, tak to nevypadá na oslavy a ať počítám jak počítám, na vítězství mi to nevychází.Skrýt celý příspěvek
dobry den, pro koho ma text byt je ve skutecnosti dobra otazka, ale asi vas prekvapim, protoze uplne primarne je pro me. text necili na nikoho, ve skutecnost vlastne ani nevim kdo ...Zobrazit celý příspěvek
dobry den,
pro koho ma text byt je ve skutecnosti dobra otazka, ale asi vas prekvapim, protoze uplne primarne je pro me.
text necili na nikoho, ve skutecnost vlastne ani nevim kdo vlastne jsou ctenari AN, ackoliv samozrejme mam nejakou velice obecnou predstavu.
primarni duvod proc pisu je, ze mi to pomaha si zorganizovat a utridit vlastni premejsleni na dany tema a pokud na nej pak nekdy narazim znovu, muzu se k tomu vratit a pouzit to jako zdroj pro dalsi praci nebo nejakou debatu z osobniho nebo profesniho zajmu..
(plus me to bavi az uplne na konci je, ze je z toho par drobnejch na pivo)
takze napriklad kdyz pred spanim procitam twitter, napadne me pet ruznejch veci a ty me pak obtezujou v hlave, dokud je nejak nezpracuju.. nakonec se ukazalo ze z toho pak muzou mit prospech i ostatni, nebo pres to jsou schopni objevit dalsi zdroje atd. atd. takze z toho co vznika za ucelem toho, abych si ja pomohl, muze pomoc i nekomu dalsimu, nebo treba vyvolat nejakou debatu a vest ka daslimu premejsli o tom co a proc se deje atd, coz je vzdycky pozitivni
nedavno jsem narazil na jeden starsi text Noaha Smithe, coz je jeden z autoru co sleduji v oblasti politicke ekonomie a velice uspesny blogger a on popisuje v textu o vlastnim psani uplne stejny nutkani a tomu co dela rika "opinion writer as public-domain CIA analyst" coz se mi velice libi a hodlam to od ted pouzivat :)
https://www.noahpinion.blog/p/...
---
obecne je to je to reakce na to, ze na Zapade existuje myslenkovy smer, ktery si do Ruska projektuje vlastni frustrace z nasi spolecnosti a cilem nebylo vykreslit Rusko jako mordor, ale na datech a jinych stripcich mozaiky vysvetlit, proc je tato projekce zcela chybna.. to si myslim ze je zcela relevantni a dulezity, kazdej nema cas a znalost relevantnich zdroju si vsechno vyhledavat sam a co jsem tak pochopil z reakci, tak i tady to spousta ctenaru povazuje za uzitecny, z cehoz mam radost..
pokud me obvniujete z toho ze si manipulatne vyzobavam fakta, tak mi je dejte priklad, neivm co tim myslite.. jinak text byl o srovnani Zapadu a Ruska, se kterym pracuje ten prokremelsky narativ na Zapade, takze nevidim duvod v tomto konkretnim pripade psat o tom, ze Rusko je vic civilizovana zeme nez jeho jizni sousede.. krome toho o Rusku jako o mordoru ja nemluvim, tak uplne nevim jestli to je relevantni kritikaSkrýt celý příspěvekZdravím, díky moc za reakci. Vaše vysvětlení je mi mentálně hodně blízké a hlavně velmi sympatické. Díky za odkaz na Smithe, pár textu jsem od něj se zájmem přečetl. Do Vašeho ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím, díky moc za reakci. Vaše vysvětlení je mi mentálně hodně blízké a hlavně velmi sympatické. Díky za odkaz na Smithe, pár textu jsem od něj se zájmem přečetl. Do Vašeho konceptu (ostatně mi to ve zkratce výše vysvětlil JG) to dobře zapadá.
Obecně neberu jakýkoli směr, který si idealizuje kteroukoli zemi, jako směroplatný, tudíž obvykle postrádám motivaci s ním vůbec polemizovat. Na druhou stranu se mi párkrát stalo, že jsem neuvěřitelně chytrá a progresivní řešení našel tam, kde bych to vůbec nečekal (např. díky vynechání éry počítačů,internetu, klasických web stránek mají země ve střední Africe spoustu geniálně propracovaných řešení v oblasti mobile banking a Smart státní správy, atd...). Ale to že ocením konkrétní řešení neznamená, že danou zemi adoruji nebo naopak dané řešení odsoudim, protože např. nesouhlasím s tím, jak tam řeší ochranu mladistvých.
Za použití termínu manipulatovni se omlouvám, v oblasti datové analytiky, kde se pohybuji profesně, jej často používám bez emočního zabarvení. Prostě pokud vím, jak má analyza dopadnout, vždy to motivuje vidět kauzality i tam, kde jsou jen náhodné korelace.
Kde se mi konkrétně kroutí prsty u nohou, tak je porovnávání velkých čísel, jako inflace, dostupnost masa, porodnosti v různých sociodemo skupinách, penetrace HIV a AIDS atd... Tam mě vždy extrémně zajímají zdroje, metodiky pro sběr dat, metodika pro napocet konkretnich ročníků, trendy, k tomu nějaký kvalitativní sample. Prostě, profesionální deformace. Nic ve zlém.Skrýt celý příspěvekja prave rad predchazim obvineni z manipulace tim, ze na zdroje odkazuju vetsinou rovnou, takze se muzeme podivat na to ci ono konkretni tvrzeni a zhodnotit zdroj z jakeho ...Zobrazit celý příspěvek
ja prave rad predchazim obvineni z manipulace tim, ze na zdroje odkazuju vetsinou rovnou, takze se muzeme podivat na to ci ono konkretni tvrzeni a zhodnotit zdroj z jakeho vychazeji a priapadne nad nim polemizovat...
zrovna co se treba toho AIDS tyce, tak si nemyslim ze je o epidemii v Rusku jakakoliv pochybnost. pochybovat lze naopak o tom, jestli jsou data kompletni, precejen v autoritarskych zemi je jeste vetsi tendence je ohybat nez ve svobodnych zemich, popr. je systemticky nesbirat, jako napriklad data o etnickem pozadi zlocincu ve Svedsku, aby z toho nahodou nevypadl obrazek nehodici se dlouhodbe politicke reprezentaci do kramu..
zaroven oficialni cisla rikaji, ze v Rusku je vetsi epidemie nez v Liberii atd a tady teda mam jistou pochybnost o tom, jestli jsou ta africka cisla alespon tak dobra jako ta ruska, takze ten relativni stav kdo vi, ale u tech absolutnich cisel bych to bral jako pomerne spolehlivou spodni hranici
stykam se tu s nekolika Rusama a ti vsichni teda utekli sem za lepsim zivotem a vetsi svobodou uz roky pred valkou a ti mi vetsinou rikaji, ze nejsem dostatecne kritickej, ze to uz pred pet-deseti lety bylo horsi nez si myslim.. jakoze v Mosvke se meli materialne celkem dobre, v takovym Izevsku to uz bylo o poznani horsi, ale ze treba ten statni gangsterismus, kdy se pomoci policie a soudu kradly funkcni firmy byl mnohem rozsirenejsi, nez bych si myslel, stejne tak verejny neporadek mimo "vystavni" prostory mest atd atdSkrýt celý příspěvekTo je dobrá poznámka, problém je většinou už na úrovni primárních zdrojů. Znovu opakuji, že mé komentáře nebyly myšleny nijak kriticky a dotazy nebyly provokace, ale opravdu mě ...Zobrazit celý příspěvek
To je dobrá poznámka, problém je většinou už na úrovni primárních zdrojů. Znovu opakuji, že mé komentáře nebyly myšleny nijak kriticky a dotazy nebyly provokace, ale opravdu mě zajímalo, jak to máte postavené. Z pracovní komunikace jsem zvyklý, že si s kolegy hypotézy, závěry analýz, interpretace atd... zkoušíme rozbít (povoleno je vše, včetně argumentačních faulů), aby šlo ven pouze to, co přežije interní obhajobu. Tak se ještě jednou omlouvám, pokud něco znělo příliš nevybíravě.
Když si zadáváme průzkumy externím agenturám, vždy po shlédnutí výsledků pečlivě procházím callskript, metodiku sběru odpovědí, vylučovací pravidla, počty dovolávání, časové rozložení, kdy dotazování probíhá atd... Každý detail ve formulaci otázek nebo podmínkách sběru determinuje výsledky a jejich interpretaci. I u takových institucí jako je Eurostat je zajímavé porovnat drobné rozdíly v metodikách jednotlivých zemí (např. velmi často se trend reportovaných ukazatelů posune pozitivním směrem po úpravě metodiky) a následné harmonizační úpravy a dopočty, které se na úrovni Eurostatu provádějí.
K uvedenému příkladu - zrovna v případě epidemiologických dat beru ruské statistiky jako jedny z nejlepších na světě. Tohle měli, překvapivě, velmi kvalitní už za Stalina, krátce po bolševickém převratu. Jak ta kontrola veřejného zdraví měla dost blízko k vězeňské správě a organizaci kolchozů, tak v tom mají celkem pořádek. Úplně vynechali éru rodinných lékařů, drobných klinik atd..., rovnou spadli do centrálně řízeného systému veřejného zdraví. Jsou jiné ruské statistiky, které zase nemají cenu ani papíru, na kterém byly vytištěny. A přesně jak říkáte, je otázka, nakolik kvalitní jsou ta referenční data. Opět přidám jednu osobní zkušenost - z mě blízké skupiny cca 30 osob v jedné středoafrické zemi prošli všichni v prvním půlroce covidu závažnými příznaky infekčního onemocnění - kašel, dušnost, ztráta čichu, silné bolesti hlavy. Většina z nich navštívila místní zdravotní zařízení, test na covid negativní, paralen, případně infuze vitamínů a samoléčba. Tato země vykazovala pouhé desítky, max. stovky výskytů covidu za celé trvání akutní fáze epidemie a chlubila se perfektním zvládnutím epidemie. Mám o tom jisté, odůvodněné pochyby.
S posledním odstavcem opět nemám důvod polemizovat, plně souhlasím. O ničem z uvedených jevů nepochybuji, také přátelím s pár Rusy, kteří z podobných důvodů v rodné zemi žít nechtějí, argumentují obdobně, jako Vaši přátelé. O to víc je mrzí současná vlna nenávisti, které jsou aktuálně vystaveni. Pouze to opět doplním z pohledu turisty. K orgánům veřejné správy mám vždy nekonfliktní a uctivý přístup, a možná jsem měl i štěstí. Takže jsem se v Rusku potkal opakovaně se vstřícným přístupem, jako pomoc ze strany policie při hledání ubytování, cesty, opatřením jízdenky, jednou mě svezli do civilizace, když jsem zabloudil v úplném zapadákově. Z Balkánu, Afriky a Asie mám zkušenost s velmi nevybíravým nátlakem při snaze vybrat výpalné, včetně jemného popohánění samopalem nebo zadržování věcí a cestovních dokladů, předepisování nesmyslných pokut, cel atd..., byť se dané země oficiálně hlásí k demokratickým principům. Ano, uznávám, že to není reprezentativní statistický vzorek, že jsem měl prostě jen štěstí a kdyby příslušný policista zrovna neměl dobrou náladu, byla by má individuální zkušenost odlišná. Ale mé vnímání to ovlivňuje.Skrýt celý příspěvek
V Rusku sú hlavne lacné energie, palivo, elektrina atd. Zdravotnícka starostlivosť je dobrá. Stredná vrstva samozrejme pocítila vojnu, napríklad obmedzením cestovania a zlým ...Zobrazit celý příspěvek
V Rusku sú hlavne lacné energie, palivo, elektrina atd. Zdravotnícka starostlivosť je dobrá. Stredná vrstva samozrejme pocítila vojnu, napríklad obmedzením cestovania a zlým kurzom, ale mnohé produkty sú pre nich stále dostupné. Tým nechcem obhajovať režim, ale treba sa pozrieť aj na túto stránku aby sa dali lepšie chápať nálady Rusov.Skrýt celý příspěvek
Čo hovoríte o zdravotnej starostlivosti, som prepočul asi. Má to vyzerať tak že bratova priateľka ušla z nemocnice v Moskve, dostala tam otravu krvi, keby sa nevrátila na SK tak ...Zobrazit celý příspěvek
Čo hovoríte o zdravotnej starostlivosti, som prepočul asi. Má to vyzerať tak že bratova priateľka ušla z nemocnice v Moskve, dostala tam otravu krvi, keby sa nevrátila na SK tak tam s tou zdravotnou starostlivosťou skape. A to bola prosím Moskva, zahraničný občan o vidieku nebudem ani hovoriť. Netárajte aspoň. Spýtajte sa starších a dôchodcov o aké lacné ceny energii ide.Skrýt celý příspěvek
Zde k tématu i nějaká čísla: https://www.google.com/amp/s/w... Ve zkratce - 50% ...Zobrazit celý příspěvek
Zde k tématu i nějaká čísla:
https://www.google.com/amp/s/w...
Ve zkratce - 50% zdravotnických zařízení nemá teplou vodu, třetina nemá tekoucí vodu vůbec, 40% nemá centrální vytápění.Skrýt celý příspěvekhttps://yandex.com/maps/org/gb... To je mesto 280.000 na Rusko malé mesto, len taký príklad, že nieje to až ...Zobrazit celý příspěvek
https://yandex.com/maps/org/gb...
To je mesto 280.000 na Rusko malé mesto, len taký príklad, že nieje to až tak zlé. A stačí sa len pozrieť na google earthe ako vyzerajú ich nemocnice a polikliniky a veľký rozdiel so Slovenskom nevidím , no v ČR to je asi lepšie.Skrýt celý příspěvekTy čísla jsou ze zprávy ruské Auditorské komory, oficiální parlamentní komise pro kontrolu financí v Rusku. Mimochodem, jsou prakticky stejná, jako v roce 2016. Tolik v pokroku v ...Zobrazit celý příspěvek
Ty čísla jsou ze zprávy ruské Auditorské komory, oficiální parlamentní komise pro kontrolu financí v Rusku. Mimochodem, jsou prakticky stejná, jako v roce 2016. Tolik v pokroku v Rusku. A to jak vypadá barák z vnějšku neříká nic o tom, jaké je to uvnitř. Zvláště v rodné zemi knížete Potěmkina...Skrýt celý příspěvek
Ja netvrdím ešte raz, že je to ideálne ani super, ale ani katastrofálne. Na Yandexe je plno fotiek z vnútra aj plno reakcií bežných ľudí , ok pre niekoho sú to možno fejky a booty ...Zobrazit celý příspěvek
Ja netvrdím ešte raz, že je to ideálne ani super, ale ani katastrofálne. Na Yandexe je plno fotiek z vnútra aj plno reakcií bežných ľudí , ok pre niekoho sú to možno fejky a booty , ale ten kto nechce toho nepresvedčím. V každej krajine keď sa chce sa najdú extrémy, si spomínam ako slovenskí študenti medicíny na Slovensku nafotili plesne v nemocniciach.
Ja verím, že ta správa je pravdivá ale nevieme aké zariadenia mali na mysli, pravdepodobne v mnohom to mohli byť nejaké malé kliniky a pod. Stále porovnávame Rusko s Európou kde je dedina a malé mesto pár km tam sú to stovky úplne iný svet. Áno bol som v Rusku zopár krát nie som expert, ale napríklad mali tam už pred 15rokmi úrad kde si pri jednom okienku všetko vybavil a nepotreboval si behať ako pako po x úradoch ako na Slovensku. Ja chcem len povedať, že neni to tam katastrofálne ako za Stalinizmu, alebo v 90 rokoch.Skrýt celý příspěvek
To táranie si nechajte na domáci slovník. Mám tam známych a dobre viem o čom píšem. Zdravotníctvo neporovnávam so západnou Európou ale s nami. Napríklad tam detský lekár chodí ...Zobrazit celý příspěvek
To táranie si nechajte na domáci slovník. Mám tam známych a dobre viem o čom píšem. Zdravotníctvo neporovnávam so západnou Európou ale s nami. Napríklad tam detský lekár chodí domov a u nás? Ja netvrdím že je to štandart všade ale na mnohých miestach je. Čo sa týka zanedbania starostlivosti nebudem ani rozprávať čo sa tu deje. Áno energie sú tam lacné. Netvrdím, že tam dôchodcovia žijú ako v Švajčiarsku, ale nie sú to 90te roky. Áno vidiek je iná kapitola, ale to sa nedá porovnať s EU, lebo tie fyzické vzdialenosti sú extrémne.A na SK to je ako? Opýtajte sa dôchodcov ...Mnohé veci v Ruských mestách sú zadarmo( kluby,centrá voľného času a pod). A to nehovorím o podpore viacpočetných rodín,. Ešte raz ja neobhajujem režim, ale nie všetko je ako sú predstavy.Skrýt celý příspěvek
Fašistický policejní stát,no ty vole to je jako z Rakušanova manuálu. Nikdo přece netvrdí, že Rusko je vzorem demokracie.Je to především věc samotných Rusů.Divím se, že autor ...Zobrazit celý příspěvek
Fašistický policejní stát,no ty vole to je jako z Rakušanova manuálu.
Nikdo přece netvrdí, že Rusko je vzorem demokracie.Je to především věc samotných Rusů.Divím se, že autor zcela vynechal volby,tedy pokud jsem četl pozorně.Skrýt celý příspěvekTak hele jo,volby tam proběhly,říkali to na ČT. V rámci eurovoleb vidíme jak jsou někteří kandidáti vládní koalice demokraticky nuceni opustit kandidátky,to jen mimochodem. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek
Tak hele jo,volby tam proběhly,říkali to na ČT.
V rámci eurovoleb vidíme jak jsou někteří kandidáti vládní koalice demokraticky nuceni opustit kandidátky,to jen mimochodem.
Jinak je celý článek sesmolen z desítek zdrojů mimo jiné Twitter,FB, Wiki.Takže jediný autorův počin je úderný titulek.Skrýt celý příspěvekProběhlo tam znovu"zvolení" Putina nebo taky potvrzení diktátora. Nic jiného. Obsazení kandidátek je čistě vnitřní věc politických stran. Stejně tak způsob výběru kandidujících ...Zobrazit celý příspěvek
Proběhlo tam znovu"zvolení" Putina nebo taky potvrzení diktátora. Nic jiného.
Obsazení kandidátek je čistě vnitřní věc politických stran. Stejně tak způsob výběru kandidujících politiků. Na to mají strany svoje vnitřní stanovy.Skrýt celý příspěvek
Tak si říkám, zda Jste dokladem rčení „slepému neukážeš, hluchému nepovíš, hlupákovi nevysvětlíš“, nebo zda to jen hrajete?
Tak si říkám, zda Jste dokladem rčení „slepému neukážeš, hluchému nepovíš, hlupákovi nevysvětlíš“, nebo zda to jen hrajete?
Tesilečku, žádné volby v rusku nebyly. To byla korunovace.
Tesilečku, žádné volby v rusku nebyly. To byla korunovace.
Cha,cha,ale teď vážně.Chápu,že jsi neslyšel rčení: Opakovaný vtip přestává být vtipem.
Ale to se dalo čekat.Cha,cha,ale teď vážně.Chápu,že jsi neslyšel rčení: Opakovaný vtip přestává být vtipem.
Ale to se dalo čekat.Tesilečku, to je ten rozdíl mezi gumou a důstojníkem. Hodně tě sere, že zradil, že? Musí tě to hodně žrát. On dosáhl na nejvyšší mety, má úspěch, slávu a lidi ho mají rádi. Ty ...Zobrazit celý příspěvek
Tesilečku, to je ten rozdíl mezi gumou a důstojníkem. Hodně tě sere, že zradil, že? Musí tě to hodně žrát. On dosáhl na nejvyšší mety, má úspěch, slávu a lidi ho mají rádi. Ty nemáš nic, musel jsi odejít a jsi ostatním pro smích a opovrhují tebou.Skrýt celý příspěvek
To je ten projev inteligence co tesilečku.... Děkuji za potvrzení, že mám pravdu. Takových gum jako ty byla v ČSLA hodně velká spousta.
To je ten projev inteligence co tesilečku.... Děkuji za potvrzení, že mám pravdu. Takových gum jako ty byla v ČSLA hodně velká spousta.
Bez komentáře:
https://www.ceskenoviny.cz/zpr...Bez komentáře:
https://www.ceskenoviny.cz/zpr...Pozoruji, že se na tomto fóru vyskytuje 5 latentních fašistů.
Oprava: už je jich 7 :-)
Oprava: 9Pozoruji, že se na tomto fóru vyskytuje 5 latentních fašistů.
Oprava: už je jich 7 :-)
Oprava: 9Pre mňa si vytvorte kolonku "imperialista".
Pre mňa si vytvorte kolonku "imperialista".
A to už prečo? Hádam si nebudujete dajaké impérium?
A to už prečo? Hádam si nebudujete dajaké impérium?
Načítám diskuzi...