Ruské letadlové lodě: Vojenská nutnost nebo drahý rozmar?

Model navrhované ruské letadlové lodě Projekt 23000E Štorm. /  Artem Tkachenko, CC BY-SA 4.0

Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova na veletrhu Armija 2015 představilo model budoucí ruské letadlové lodě. Projekt 23000E Štorm se ve zmenšené podobě objevil i na dalších vojenských výstavách. Neobešel se bez něj ani letošní ročník mezinárodního veletrhu námořní vojenské techniky v Petrohradě.

Projektovaná ruská letadlová loď o výtlaku 95 000 tun by měla být 330 metrů dlouhá, 42 metrů široká a její ponor má dosahovat 11 metrů. Plánovaný dosah Štormu je neomezený a předpokládá se, že bude schopen přepravovat až 90 letounů. Projekt 23000E ale nadále zůstává pouze předběžným a soukromým návrhem výzkumného střediska, k jehož dalšímu zpracování vůbec nemusí dojít.

Výstavbě ruských letadlových lodí brání několik složitých překážek:

 • nedostatek kvalifikovaného personálu pro stavbu těchto plavidel

 • neschopnost průmyslové základny vyrábět všechny potřebné součásti

 • potřeba vývoje nových palubních letounů a to především tankovacích a včasné výstrahy  

 • nutnost vybudovat nové námořní základny pro kotvení a údržbu

 • chybějí doprovodná plavidla a ponorky s jaderným pohonem

 • vysoké náklady na vybudování moderních letadlových lodí

Na veletrhu letecké a kosmické techniky MAKS 2017 náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov uvedl, že v roce 2025 (současný vyzbrojovací plán 2018-2027 se stavbou nepočítá) bude zahájena stavba nové letadlové lodi. Na její palubě by se podle Borisova mohly nacházet i letouny se schopností vertikálního vzletu a přistání.

V průběhu veletrhu Armija 2017 Borisov naznačil, že se vývojem takových letounů zabývá společnost Jakovlev. Výzkumné práce ovšem nezačnou zcela od nuly. Společnosti Jakovlev se totiž krátce před rozpadem SSSR podařilo vyvinout Jak-141, který již tehdy dokázal vzlétat i přistávat na svislé ploše.

Ve druhé polovině letošního roku se objevilo několik zpráv o ruském úmyslu vytvořit koncept lehké letadlové lodi. Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova tato plavidla považuje za možnost, jak zlevnit a zrychlit výstavbu ruských letadlových lodí. Podle informací z minulého měsíce by měl jejich výtlak dosahovat 30 až 40 tisíc tun a operovat by z nich mohlo 40 až 50 letounů. Prozatím se počítá s palubními letouny Su-33 a MiG-29K.

Stavbu lehkých letadlových lodí je možné uskutečnit buď v severodvinských loděnicích Sevmaš, nebo v kerčských loděnicích Zaliv. O pohon těchto plavidel by se z důvodu vysoké ceny pravděpodobně nestaraly jaderné reaktory. Pohonné jednotky na fosilní palivo (plynové turbíny) s dostatečným výkonem se v Rusku ale nevyrábí.

Pokud se Moskva nakonec rozhodne investovat astronomické částky do vývoje a stavby letadlových lodí, k čemu by je vlastně mohla využít? Rusko není námořní zemí, podobně jako Spojené státy, Čína nebo Indie. Jmenované země staví letadlové lodě zejména kvůli ochraně námořních hospodářských tras nebo hospodářských zájmů.

Na ruském území se ale nachází dostatek nerostných surovin, takže ochrana hospodářských zájmů nedává příliš smysl. Navíc obnažující se námořní trasa na ruském dalném severu je pohodlně letecky dosažitelná z ruského území. 


Projekt ruské letadlové lodě v obrazech.

Proč tedy Rusku má letadlové lodě stavět? Kvůli soupeření s Američany? Teoreticky mohou Rusové letadlové lodě využít k vytváření pružné obrany u svého pobřeží, před případným útokem útočných svazů amerických letadlových lodí. Ostatně podobný úkol plnily všechny ruské letadlové lodě.

V případné konfrontaci mezi Ruskem a státy NATO ale ruské letadlové lodě zahrají pouze zanedbatelnou roli. Skutečnou hrozbou v rukách Moskvy jsou ponorky. Moderní ruská podvodní plavidla s jaderným i konvenčním pohonem na sebe mohou vázat značné množství nepřátelských sil.

Potřebuje tedy ruské námořnictvo letadlové lodě? Ano, ovšem nemusí je mít hned. Na začátku je možné začít se stavbou jednodušších, ale o to nezbytnějších plavidel – výsadkových vrtulníkových lodí. Jde tedy o lodě třídy Mistral, které mělo Rusko získat od Francie, ale Paříž prodej lodí po ruské anexi Krymu zrušila

Působení ruských ozbrojených sil v Sýrii ukázalo, jak důležité jsou velké výsadkové lodě, které dokáží přepravovat munici, vybavení a zbraně. Některá ruská plavidla tohoto typu mají za sebou již několik desetiletí aktivní služby a potřebují nahradit.


Navrhovaná výsadková vrtulníková loď třídy Priboj. / Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova

Staré výsadkové lodě by mohla nahradit nová víceúčelová plavidla Priboj s výtlakem 23 000 tun, o délce 200 metrů, šířce 34 metrů a dosahem okolo 10 000 km. Kromě přepravy 500-900 příslušníků námořní pěchoty a obrněných vozidel může paluba Priboje sloužit jako základna pro 15 vrtulníků. Po dokončení vývoje letounů se schopností vertikálního vzletu a přistání by mohly vzlétat také z Pribojů.   

Cena lodě třídy Priboj je “pouze” 675 milionů dolarů. Podle ruské agentury TASS stavba lodě potrvá pět let a ruské námořnictvo plánuje zavedení prvních dvou jednotek před rokem 2025.

Přidaná hodnota takových lodí spočívá v možnosti jejich nasazení v konfliktech s nízkou intenzitou, při přepravě techniky a za účelem vojenských návštěv (vojensko-hospodářská zahraniční politika).

Víceúčelové výsadkové lodě se stávají nezbytnou součástí námořních sil různých států po celém světě. Kromě USA je využívá také Austrálie, Španělsko, Japonsko, Jižní Korea, Turecko, atd. Zanedlouho se objeví i první plavidla čínské výroby.

Zdroje:  Nězavisimaja gazeta, TV Zvezda

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020

Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...

Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí

Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací ...

Čínské letadlové lodě Type 002 získají inovativní vzletový systém

Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva, Type 002, bude pravděpodobně vybavena ...

Ruské bezpilotní letouny na syrském bojišti

Během války s Gruzií v roce 2008 ruské jednotky využívaly jen několik primitivních, těžkopádných a ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  19:42 13.12.2017

  Mimochodem zpět k tématu: myslím, že schopnost stavět velké jaderné lodě neztratili. Nedávno spustili v Pitěru na vodu druhý úplně nově vyvinutý jaderný ledoborec (Sibir, předtím ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem zpět k tématu:
  myslím, že schopnost stavět velké jaderné lodě neztratili. Nedávno spustili v Pitěru na vodu druhý úplně nově vyvinutý jaderný ledoborec (Sibir, předtím Arktika).
  Co je zajímavé, tak je slušné tempo stavby i vývoje a pohonný systém, který by po posílení (jde o civilní verzi), či zvýšení počtu jednotek (je hodně malý) v pohodě stačil na loď velikosti Štormu. Už protypová loď byla spuštěna bez nějakého zpoždění.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:25 13.12.2017

  Stando: fajn,. tak to porovnejte se ztratami na Enterprise, Forrestalu a dalších. Už vám to tak nesedí, co? Stovky mrtvých... Ono je legrační, vybrat si jendo krátké období (cca ...Zobrazit celý příspěvek

  Stando: fajn,. tak to porovnejte se ztratami na Enterprise, Forrestalu a dalších. Už vám to tak nesedí, co? Stovky mrtvých...
  Ono je legrační, vybrat si jendo krátké období (cca měsíc), srovnat ho s pečlivě vybraným jiným krátkým obdobím a z toho vyvozovat Blábolivé závěry. Myslím, že na škole byste vyletěl z prvního semestru úvodu do statistiky.
  Kuzněcov měl prostě vadný záchytný systém. Celé. Ta loď stála dvacet let na špalkách a teď se s ní (víceméně) nováčkové učí. Co na tom nechápe váš ostrovtip?Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  19:14 13.12.2017

  Fenri, Kuzněcov s Sýrii 420 vzletů, 2 nebojové ztráty. U.S. Navy (a U.S. Marines) v 1. válce v zálivu cca. 25.000 vzletů a 3 nebojové ztráty: A-6, F/A-18, Harrier. U.S. ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  Kuzněcov s Sýrii 420 vzletů, 2 nebojové ztráty.

  U.S. Navy (a U.S. Marines) v 1. válce v zálivu cca. 25.000 vzletů a 3 nebojové ztráty: A-6, F/A-18, Harrier.

  U.S. Navy v 2. válce v zálivu 8.945 vzletů a 2 nebojové ztráty: F-14 a Viking.

  Je to dost srovnatelné? Je to ve VÁLCE a z LETADLOVÉ lodi, ve vysokém provozním tempu.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:12 13.12.2017

  Blake KOLT: druhé letadlo kroužilo při čekání na opravu záchytného systému, až mu došlo palivo (jasná chyba řizení letového provozu na Kuzněcovu). Nicméně nespadlo. Ve smyslu ...Zobrazit celý příspěvek

  Blake KOLT: druhé letadlo kroužilo při čekání na opravu záchytného systému, až mu došlo palivo (jasná chyba řizení letového provozu na Kuzněcovu). Nicméně nespadlo. Ve smyslu poruchy. Myslím, že to nejlíp vystihl Luky.

  Mimochodem s Eurofightery jsem to nesrovnával. Ale přijde mi korektní, že když řeknu A (ve válečném a testovacím nasazení nových letadel selže záchytný systém a letecká skupina přijde o dvě éra) a považuji ho za fiasko, je korektní říct B, že podobné a horší věci se dějí i jiným, údajně o tolik lepším, méně opilým, zaostalým... armádám. A s dovolením ty pády Eurofighterů je fakt ostuda. A Logikova argumentace je krajně pitomá. Sorvnávat mírový provoz zavedených strojů na pevnině s válečným nasazením nových letadel na lodi je trochu mimo. Navíc EF spadly vinou EF a ještě to piloti nepřežili. Že se utrhne lano a že nechají kroužit letadlo v blbé naději, že to na poslední chvíli spraví a dojde mu palivo je prostěn něco jiného.

  KOLT: podle KAPO už svařovat titan na Tu-160 zase umí. Ale určitě lžou a nové Tu-160 budou mít drak z limby.Skrýt celý příspěvek

 • Potizista
  18:57 13.12.2017

  To Rase Žádné takové úvahy o půjčování letadloflovych lodi..... tady vymyslet opravdu nebudu ani jsem opravdu nechtěl srovnavat UK navýšit s ruským. Jen jsem upozornil na to ze ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase
  Žádné takové úvahy o půjčování letadloflovych lodi..... tady vymyslet opravdu nebudu ani jsem opravdu nechtěl srovnavat UK navýšit s ruským. Jen jsem upozornil na to ze není na místě se tady Rusům vysmívat.
  Problémy s obnovou loďstva mají i spojenci a obzvlášť Uk navy a důvod je jednoduchý a není to o schopnostech průmyslu ale o penězích.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  18:52 13.12.2017

  ATM 12/2017 je opravdu velmi zajímavé. Skoro to vypadá jako , že se v USA někdo zbláznil a začal stavět letadlovku aniž by vůbec věděl k čemu to plavidlo má sloužit. Rusové a ...Zobrazit celý příspěvek

  ATM 12/2017 je opravdu velmi zajímavé. Skoro to vypadá jako , že se v USA někdo zbláznil a začal stavět letadlovku aniž by vůbec věděl k čemu to plavidlo má sloužit.

  Rusové a Briti mají daleko víc rozumu , že spoléhají na skokánky. Nakonec pokud chci šetřit peníze a prostor a pokud chci něco téměř 100% spolehlivého co nenaruší bojové nasazení, tak skokánek je nejlepší volba.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:47 13.12.2017

  Už si to nepamatuju, ale nedošlo mu palivo poté co se taky přetrhlo záchytné lano a opravu tak rychle nestihli? Takže vlastně dvakrát to samé, o spolehlivosti MiG-29K by to ...Zobrazit celý příspěvek

  Už si to nepamatuju, ale nedošlo mu palivo poté co se taky přetrhlo záchytné lano a opravu tak rychle nestihli?

  Takže vlastně dvakrát to samé, o spolehlivosti MiG-29K by to říkalo jen, že má bezpečnou katapultáž.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:45 13.12.2017

  Potizista: krom toho že Britové jsou součástí NATO, tak nemusí operovat sami, mají i dohodu s Holanďany, jejichž loďě by operovaly přímo s britským svazem. To už je ve výsledku ...Zobrazit celý příspěvek

  Potizista:
  krom toho že Britové jsou součástí NATO, tak nemusí operovat sami, mají i dohodu s Holanďany, jejichž loďě by operovaly přímo s britským svazem. To už je ve výsledku slušná síla. Teď asi můžeš říct, že Rusové by asi taky nepotřebovali letadlové lodě, když jím je může půjčit Čína, ale... :))
  Co vím, tak HMS Ocean ještě nikomu neprodali, byť Brazílie je horký kandidát, není ale sama a nic není podepsané. prodej menších plavidel rověž dementovala britská vláda. Tedy britové plavidla přirozeně nahrazují, jelikož by na víc plavidel neměli ani osádky. Porovnávat jednotlivá evropská námořnictva s Ruským sice jde, ale výsledek je poněkud nepřesný. Pokud Rusku stačí že má lepší námořnictvo než Polsko, nebo třeba Itále, tak asi fajn, ale když porovnáš Evropská loďstva s tím Ruským, výsledek bude dost jiný.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  18:45 13.12.2017

  Podle mě není nová ruská letadlová loď ani tak drahý rozmar jako spíše zbožné přání.

  Podle mě není nová ruská letadlová loď ani tak drahý rozmar jako spíše zbožné přání.

 • KOLT
  18:44 13.12.2017

  fenri, problém je, že to blbé přirovnání jste jako první použil vy, logik ho jen převrátil na druhou stranu. Prostě je to takhle neporovnatelné. Tečka. Jinak letadlo jim ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, problém je, že to blbé přirovnání jste jako první použil vy, logik ho jen převrátil na druhou stranu. Prostě je to takhle neporovnatelné. Tečka.

  Jinak letadlo jim buchlo, jak píše Blake. A Tu-160M měl roll-out, jenže postavený na již hotovém draku. S výrobou nových draků to není tak růžové, protože jim skutečně některé technologie buď chybí nebo k jejich obsluze nemají dostatečně kvalifikovaný personál. A to se týká technologií, které už měli zvládnuté, ale holt díky těm dvaceti letům nečinnosti...Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  18:35 13.12.2017

  fenri, ak si spravne spominam, jedno z tych lietadiel skutocne spadlo, vysadili mu oba motory ked kruzil nad lodou v holding patterne po tom, ako sa pod nim pri pristavani roztrhlo ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, ak si spravne spominam, jedno z tych lietadiel skutocne spadlo, vysadili mu oba motory ked kruzil nad lodou v holding patterne po tom, ako sa pod nim pri pristavani roztrhlo lano.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:16 13.12.2017

  Logiku, srovnávějte srovnatelné. Píšete o MÍROVÉM provozu čtvrtstoletí zavedeného typu z POZEMNÍCH letišť a srovnáváte to s novými éry, provozovanými ve VÁLCE a operující z ...Zobrazit celý příspěvek

  Logiku, srovnávějte srovnatelné.
  Píšete o MÍROVÉM provozu čtvrtstoletí zavedeného typu z POZEMNÍCH letišť a srovnáváte to s novými éry, provozovanými ve VÁLCE a operující z LETADLOVÉ lodi v nesrovnatelně větším provozním tempu a zároveň ve fázi testování. Soudnost člověče.
  A nespadlo ani jedno letadlo.

  Mohu se zeptat o jaké STABILNÍ frekvenci průšvihů na Kuzněcovu píšete? Já vím o jediném průšvihu, kdy byla vadná záchytná lana a v důsledku toho došlo ke ztrátě dvou strojů a beze ztrát na životech.

  K technologiím: ačkoliv o ně podle vás přišli, tak Tu-160 začali přestavovat rychleji, než se dokončily diskuze o výměně motorů na B-52. První Tu-160M už měl roll-out. Takže ano, samozřejmě mají problémy, a zatraceně velké, ale prostě jsou schopni je překonat.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:38 13.12.2017

  Jinak tahle maketa říká o skutečném stavu výkresové dokumentace, případně kvalitě návrhu naprosto kulové. Podobný model si udělá každý slušný modelář doma sám. Vážně tu někdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tahle maketa říká o skutečném stavu výkresové dokumentace, případně kvalitě návrhu naprosto kulové.

  Podobný model si udělá každý slušný modelář doma sám.

  Vážně tu někdo srovnával mise amerických CVN, tedy třeba ty u Vietnamu, atd. S misí Kuzněcova u Sirie?Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  17:37 13.12.2017

  Nespadli I’ve letadla z Kuznetsova jen kvuli nekvalitnim zachytnym lanum?

  Nespadli I’ve letadla z Kuznetsova jen kvuli nekvalitnim zachytnym lanum?

 • Potizista
  17:26 13.12.2017

  StandaBlabol To by mě zajímalo kdo to rozhod když UK’s MoD rozhodlo o vyřazeni v 2018 ?? A ty lehký protiletadlový střely , který maj byt v roce 2020 jsou jen pro lxnxy. V roce ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol
  To by mě zajímalo kdo to rozhod když UK’s MoD rozhodlo o vyřazeni v 2018 ??
  A ty lehký protiletadlový střely , který maj byt v roce 2020 jsou jen pro lxnxy.
  V roce 2030 nejsilnější za padesát let ?? To je hodně vlhký sen když maj velký nedostatek penez a s brexitem půjde rozpočet razantně doluSkrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:22 13.12.2017

  Potižista: No on je trochu rozdíl mezi průběžnou obnovou námořnictva, které bude dva, tři roky postrádat nějakou ze svých složek a námořnictvem, které je v podstatě budováno celé ...Zobrazit celý příspěvek

  Potižista: No on je trochu rozdíl mezi průběžnou obnovou námořnictva, které bude dva, tři roky postrádat nějakou ze svých složek a námořnictvem, které je v podstatě budováno celé znovu. Podívej se na wiki na seznam aktivních lodí u obou zemí. Hlavně na roky zavedení do služby a výtlak jednotlivých plavidel.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:14 13.12.2017

  Navíc s těma Harpoonama už to asi stejně není pravda. Na Janes tvrdí: Boeing Harpoon heavy anti-ship missiles will remain in service on Royal Navy (RN) Type 23 frigates after ...Zobrazit celý příspěvek

  Navíc s těma Harpoonama už to asi stejně není pravda. Na Janes tvrdí:

  Boeing Harpoon heavy anti-ship missiles will remain in service on Royal Navy (RN) Type 23 frigates after the UK Ministry of Defence deferred a decision to retire the weapon in 2018 without replacement. .... Harpoon Block 1C missiles would remain in service at least until 2020.

  Ve zkratce: Rozhodli se je nevyřazovat a nechají je ve služby minimálně do roku 2020.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:00 13.12.2017

  to Potizista, ten článek byl o Rusku, tak nevím, proč sem taháš U.K. Ale když už, tak buď přesný. - Staré fregaty nedosluhují a nejsou vyřazovány bez náhrady. Výroba Fregat ...Zobrazit celý příspěvek

  to Potizista,

  ten článek byl o Rusku, tak nevím, proč sem taháš U.K. Ale když už, tak buď přesný.

  - Staré fregaty nedosluhují a nejsou vyřazovány bez náhrady. Výroba Fregat Type 23 skončila až po roce 2000 a jejich vyřazování začne v roce 2023. Nový Type 26 vstoupí do služby v roce 2025. Ano, nebudou nahrazovány jedna k jedné, ale díky dvěma letadlovým lodím síla U.K. flotily velmi výrazně vzroste.
  - Harpoonům dojde životnost až příští rok a lehké protilodní střely budou zavedeny v roce 2020. Takže ta doba bez raket bude výrazně kratší, než tu tvrdíš.

  Ale hlavně, U.K. má spojence na které se může po dobu těch dvou let spolehnout. Takže dočasná ztráta nějakých schopností je nepříjemná, v případě U.K. Navy je to asi ostuda, ale nepředstavuje to pro zemi bezprostřední hrozbu. Hlavně když ve střednědobém horizontu budou schopní postavit dva svazy letadlových lodím, tzn. kolem roku 2030 budou asi nejsilnější za posledních 50 let.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:45 13.12.2017

  Logik: četl jsi poslední ATM? Je tam zajímavý článek o nenaplněných očekáváních USS Gerald Ford. Musím říct, že to kvantum a typ popsaných průserů mě zarazilo. Polovina je přesně o ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: četl jsi poslední ATM? Je tam zajímavý článek o nenaplněných očekáváních USS Gerald Ford. Musím říct, že to kvantum a typ popsaných průserů mě zarazilo. Polovina je přesně o tom, co říkáš - sladit x věcí, aby fungovaly dohromady. Co tam popisují jako slušný průšvih, tak poddimenzované brzdy (musí se komplet překonstruovat), které jsou navíc stejně, jako EMALS a výtahy výtahy zapojené do série, takže při nutnosti opravy jednoho z daného typu zařízení se musí odpojit všechny. Prostě fakt úspora na nesprávném místě. Stejně totálně podceněné nezbytné počty obsluh některých systémů, a s tím chybějící ubytovací kapacity. Lůžka se sice přidat dají, problém je v tom, že sociálky na celé lodi jsou dělány jako genderově neutrální, tudíž žádné pisoáry, ale prostorově náročnější kabinky s mísou a tam je prostě obtížné kapacitu doplnit.
  A to mají se stavbou a provozem spoustu zkušeností a téměř neomezené zdroje...Skrýt celý příspěvek

 • Potizista
  16:41 13.12.2017

  Ačkoli tady jsou pořad tendence Rusy podceňovat tak v Sýrii a Ukrajině předvedli, za ač se nám to líbí nebo ne jejich armáda je na vysoké úrovni schopna akce. Narozdíl od armad ...Zobrazit celý příspěvek

  Ačkoli tady jsou pořad tendence Rusy podceňovat tak v Sýrii a Ukrajině předvedli, za ač se nám to líbí nebo ne jejich armáda je na vysoké úrovni schopna akce. Narozdíl od armad NATO bohužel !Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7