Ruské letadlové lodě: Vojenská nutnost nebo drahý rozmar?
- 12. 12. 2017
- 132 komentářů
- Jan Buchar
Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova na veletrhu Armija 2015 představilo model budoucí ruské letadlové lodě. Projekt 23000E Štorm se ve zmenšené podobě objevil i na dalších vojenských výstavách. Neobešel se bez něj ani letošní ročník mezinárodního veletrhu námořní vojenské techniky v Petrohradě.
Projektovaná ruská letadlová loď o výtlaku 95 000 tun by měla být 330 metrů dlouhá, 42 metrů široká a její ponor má dosahovat 11 metrů. Plánovaný dosah Štormu je neomezený a předpokládá se, že bude schopen přepravovat až 90 letounů. Projekt 23000E ale nadále zůstává pouze předběžným a soukromým návrhem výzkumného střediska, k jehož dalšímu zpracování vůbec nemusí dojít.
Výstavbě ruských letadlových lodí brání několik složitých překážek:
-
nedostatek kvalifikovaného personálu pro stavbu těchto plavidel
-
neschopnost průmyslové základny vyrábět všechny potřebné součásti
-
potřeba vývoje nových palubních letounů a to především tankovacích a včasné výstrahy
-
nutnost vybudovat nové námořní základny pro kotvení a údržbu
-
chybějí doprovodná plavidla a ponorky s jaderným pohonem
-
vysoké náklady na vybudování moderních letadlových lodí
Na veletrhu letecké a kosmické techniky MAKS 2017 náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov uvedl, že v roce 2025 (současný vyzbrojovací plán 2018-2027 se stavbou nepočítá) bude zahájena stavba nové letadlové lodi. Na její palubě by se podle Borisova mohly nacházet i letouny se schopností vertikálního vzletu a přistání.
V průběhu veletrhu Armija 2017 Borisov naznačil, že se vývojem takových letounů zabývá společnost Jakovlev. Výzkumné práce ovšem nezačnou zcela od nuly. Společnosti Jakovlev se totiž krátce před rozpadem SSSR podařilo vyvinout Jak-141, který již tehdy dokázal vzlétat i přistávat na svislé ploše.
Ve druhé polovině letošního roku se objevilo několik zpráv o ruském úmyslu vytvořit koncept lehké letadlové lodi. Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova tato plavidla považuje za možnost, jak zlevnit a zrychlit výstavbu ruských letadlových lodí. Podle informací z minulého měsíce by měl jejich výtlak dosahovat 30 až 40 tisíc tun a operovat by z nich mohlo 40 až 50 letounů. Prozatím se počítá s palubními letouny Su-33 a MiG-29K.
Stavbu lehkých letadlových lodí je možné uskutečnit buď v severodvinských loděnicích Sevmaš, nebo v kerčských loděnicích Zaliv. O pohon těchto plavidel by se z důvodu vysoké ceny pravděpodobně nestaraly jaderné reaktory. Pohonné jednotky na fosilní palivo (plynové turbíny) s dostatečným výkonem se v Rusku ale nevyrábí.
Pokud se Moskva nakonec rozhodne investovat astronomické částky do vývoje a stavby letadlových lodí, k čemu by je vlastně mohla využít? Rusko není námořní zemí, podobně jako Spojené státy, Čína nebo Indie. Jmenované země staví letadlové lodě zejména kvůli ochraně námořních hospodářských tras nebo hospodářských zájmů.
Na ruském území se ale nachází dostatek nerostných surovin, takže ochrana hospodářských zájmů nedává příliš smysl. Navíc obnažující se námořní trasa na ruském dalném severu je pohodlně letecky dosažitelná z ruského území.
Projekt ruské letadlové lodě v obrazech.
Proč tedy Rusku má letadlové lodě stavět? Kvůli soupeření s Američany? Teoreticky mohou Rusové letadlové lodě využít k vytváření pružné obrany u svého pobřeží, před případným útokem útočných svazů amerických letadlových lodí. Ostatně podobný úkol plnily všechny ruské letadlové lodě.
V případné konfrontaci mezi Ruskem a státy NATO ale ruské letadlové lodě zahrají pouze zanedbatelnou roli. Skutečnou hrozbou v rukách Moskvy jsou ponorky. Moderní ruská podvodní plavidla s jaderným i konvenčním pohonem na sebe mohou vázat značné množství nepřátelských sil.
Potřebuje tedy ruské námořnictvo letadlové lodě? Ano, ovšem nemusí je mít hned. Na začátku je možné začít se stavbou jednodušších, ale o to nezbytnějších plavidel – výsadkových vrtulníkových lodí. Jde tedy o lodě třídy Mistral, které mělo Rusko získat od Francie, ale Paříž prodej lodí po ruské anexi Krymu zrušila.
Působení ruských ozbrojených sil v Sýrii ukázalo, jak důležité jsou velké výsadkové lodě, které dokáží přepravovat munici, vybavení a zbraně. Některá ruská plavidla tohoto typu mají za sebou již několik desetiletí aktivní služby a potřebují nahradit.
Navrhovaná výsadková vrtulníková loď třídy Priboj. / Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova
Staré výsadkové lodě by mohla nahradit nová víceúčelová plavidla Priboj s výtlakem 23 000 tun, o délce 200 metrů, šířce 34 metrů a dosahem okolo 10 000 km. Kromě přepravy 500-900 příslušníků námořní pěchoty a obrněných vozidel může paluba Priboje sloužit jako základna pro 15 vrtulníků. Po dokončení vývoje letounů se schopností vertikálního vzletu a přistání by mohly vzlétat také z Pribojů.
Cena lodě třídy Priboj je “pouze” 675 milionů dolarů. Podle ruské agentury TASS stavba lodě potrvá pět let a ruské námořnictvo plánuje zavedení prvních dvou jednotek před rokem 2025.
Přidaná hodnota takových lodí spočívá v možnosti jejich nasazení v konfliktech s nízkou intenzitou, při přepravě techniky a za účelem vojenských návštěv (vojensko-hospodářská zahraniční politika).
Víceúčelové výsadkové lodě se stávají nezbytnou součástí námořních sil různých států po celém světě. Kromě USA je využívá také Austrálie, Španělsko, Japonsko, Jižní Korea, Turecko, atd. Zanedlouho se objeví i první plavidla čínské výroby.
Zdroje: Nězavisimaja gazeta, TV Zvezda
Související články
Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020
Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...
- 12.11.2017
- 100 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí
Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací ...
- 27.11.2017
- 68 komentářů
- Jan Buchar
Čínské letadlové lodě Type 002 získají inovativní vzletový systém
Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva, Type 002, bude pravděpodobně vybavena ...
- 28.11.2017
- 27 komentářů
- Jan Buchar
Ruské bezpilotní letouny na syrském bojišti
Během války s Gruzií v roce 2008 ruské jednotky využívaly jen několik primitivních, těžkopádných a ...
- 07.12.2017
- 42 komentářů
- Jan Buchar
Ty prekazky ktere jsou uvedeny v clanku nevidim tak cerne. Rusove v 60,70 a 80 let uvedly do provozu 7 letadlovych resp. vrtulnikovych ledi, takze ze by to nemely umet je kravina. ...Zobrazit celý příspěvek
Ty prekazky ktere jsou uvedeny v clanku nevidim tak cerne. Rusove v 60,70 a 80 let uvedly do provozu 7 letadlovych resp. vrtulnikovych ledi, takze ze by to nemely umet je kravina. Letadla na ll uz maji ted, ze v souvislosti s prirozenym vyvojem vzniknou nove je normalni vec. Ponorky maji uz ted a dalsi stavi. To same plati i u namornich lodi. Je treba si uvedomit ze nejdrive by rusove novou ll daly do provozu tak za 8 let . ze to stoji hodne penez je fakt ale rozhosne to nebude stat 13 mld USD tak jako v US.Skrýt celý příspěvek
To je právě problém těch co to naplno žerou. Asi před rokem mi jedna teta poslala obrázek nové ruské letadlové lodi s měnitelnou šípovitostí křídel - budiž jí ke cti, že si ještě ...Zobrazit celý příspěvek
To je právě problém těch co to naplno žerou. Asi před rokem mi jedna teta poslala obrázek nové ruské letadlové lodi s měnitelnou šípovitostí křídel - budiž jí ke cti, že si ještě pamatuje, že jsem měl k lodím a technice vztah...
Co se týče modelů a projektů - je dobré mít vizi a něco rozkreslovat. I příprava zabere čas a tolik to zase nestojí. A když projektanti nebudou mít zakázky, nebudou mít co žrat a odejdou. Čili projekty OK, modely a prezentace domácím OK a zbytek je problém bulváru.Skrýt celý příspěvekLuky: jistě, Sputnik a další média rozšíří zprávy o desítkách nových letadlových lodích a obyčejní lidé i mimo Rusko, ondlí úžasem nad velikostí ruského národa... to je to co jim ...Zobrazit celý příspěvek
Luky:
jistě, Sputnik a další média rozšíří zprávy o desítkách nových letadlových lodích a obyčejní lidé i mimo Rusko, ondlí úžasem nad velikostí ruského národa... to je to co jim stačí. Je to mnohem levnější než skutečná stavba nových lodí a na špinavou práci stačí Kuzněcov. Když bude nejhůř, tak nějaký grafik vypomůže s retuší :DSkrýt celý příspěvekAle Stirlingu, doma to dají na každou výstavu a posměch určitě nesklidí. Já vím, že tvůj respekt by získali, kdyby se cele odevzdali. Takoví pitomci ale nejsou...a tvůj respekt ...Zobrazit celý příspěvek
Ale Stirlingu, doma to dají na každou výstavu a posměch určitě nesklidí.
Já vím, že tvůj respekt by získali, kdyby se cele odevzdali. Takoví pitomci ale nejsou...a tvůj respekt mají v turbíně.Skrýt celý příspěvekPokiaľ rusi vyhodnotia, že potrebujú lietadlovú loď, tak si na nu peniaze nájdu. Ale rusko klasické lietadlové lode nikdy nepotrebovalo, nestavalo a myslím že ani stavať nebude. ...Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ rusi vyhodnotia, že potrebujú lietadlovú loď, tak si na nu peniaze nájdu. Ale rusko klasické lietadlové lode nikdy nepotrebovalo, nestavalo a myslím že ani stavať nebude. Rusko prakticky nemá otvorený prístup na oceány, preto pre nich stavba veľkých jednotiek nemá veľký zmysel. Čo doteraz stavalo bola reakcia na konkrétne hrozby. Veľké nosiče vrtulníkov Moskva na vyhľadávanie strategických ponoriek a raketové krížniky/nosiče lietadiel Kiev a Kuznecov proti zvazkom lietadlových lodí. Tam ale lietadlá neslúžili ako utočná zbraň ale na obranu perimetru.Keď má Granit dosah asi 700 km tak je nosič v dosahu lietadiel z lietadlových lodí. Preto im stačia skokanské mostíky, nepotrebovali štartovať s plnou nosnosťou zbraní, stačila im AA konfigurácia. To čo je prezentované sú len projekty firiem, ktoré sa snažia presadiť na trhu. Nič viac. Niektorý ľudia sa stále nezobudili z doby pred 25 rokmi. Každý názor, každú správu z Ruska berú ako "rusi chcú, rusi urobili" čo je nezmysel. Nejaký bloger na ruskom vebe napíše že okupácia v 68 zachránila slobodu v ČSR a česi už idú písať demarše...Skrýt celý příspěvek
Rusové těma plánama vždy na sebe stáhnou posměch a dělají si to jen oni právě tím, že plánují naprosté blbosti. Něco jako, najednou budem mít vše. Není to jen tím, že plánují ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové těma plánama vždy na sebe stáhnou posměch a dělají si to jen oni právě tím, že plánují naprosté blbosti. Něco jako, najednou budem mít vše. Není to jen tím, že plánují letadlovky, které nemají ani kde postavit, ale i např. t-14,15 atd. a chvástáním o zavedení v nesmyslných počtů. Jak je současné vedení ruska pragmatické tak naopak v tomhle jsou jak děti a neuvědomují si, že to image ruska vlastně škodí.
Souhlas, že tento příklad krásně ukazuje jak jim nedodání Mistralů narušilo plány a jak dlouho jim bude trvat (a jestli vůbec), aby dokázali podobnou loď zavést. Přitom když se to zrušilo, tak se z ruska dělal vítěz co vlastně dostal vše a ted si "jen" udělá šmahem vlastní výsadkové lodě.Skrýt celý příspěvekOčividně by se jim ony Mistraly opravdu hodily. Přeči jen Priboje se teprve mají stavět, jestli vůbec, a zařazení do služby je v nedohlednu. Tento typ vrtulníkových výsadkových ...Zobrazit celý příspěvek
Očividně by se jim ony Mistraly opravdu hodily. Přeči jen Priboje se teprve mají stavět, jestli vůbec, a zařazení do služby je v nedohlednu. Tento typ vrtulníkových výsadkových plavidel je ale dle mého dostatečný státy jako Itálie, Španělsko atd. myslím že je tedy i v pohodě i pro Rusko. Přeci jen pokud si chtějí hrát na mocnost a mít těžkou letadlovou loď, tak na to zkrátka nemají - leda že by si nechali postavit pár kousků od Číňanů... třeba za palmový olej, ropu nebo stíhačky :))Skrýt celý příspěvek
Je otázka, zda potřebují na ochranu vlastních vod velké jednotky. Pro operace na druhé straně planety nepochybně ano. Tam možná dává smysl oprava Petra Velikého aspol., varianta ...Zobrazit celý příspěvek
Je otázka, zda potřebují na ochranu vlastních vod velké jednotky. Pro operace na druhé straně planety nepochybně ano. Tam možná dává smysl oprava Petra Velikého aspol., varianta superGorškova či snění o Liděru.
Ale na obranu vlastních vod bohatě stačí kombinace Bujanů s ponorkami, letectvem a pobřežními systémy.
Myslím, že ve svých pobřežních vodách si dokáží vynutit své scénáře.Skrýt celý příspěvekTo, že na stavbu té lodi nemají peníze je jedna věc. Ale ten hlavní problém je v tom, že postrádají eskortní lodě potažmo větší hladinové jednotky na ochranu vlastních vod ...Zobrazit celý příspěvek
To, že na stavbu té lodi nemají peníze je jedna věc. Ale ten hlavní problém je v tom, že postrádají eskortní lodě potažmo větší hladinové jednotky na ochranu vlastních vod obecně.
V poslední době sice staví malé těžce vyzbrojené fregaty. A že jsou malé i ve srovnání s těmi, které staví ostatní. Jenže od roku 93 zavedli do výzbroje méně hladinových lodí než třeba Německo. Postrádají téměř vše, torpédoborce, velké oceánské fregaty, transportní lodě (do Sýrie museli poslat například ukradenou Ukrajinskou loď).
Kraviny jako je CV si prostě v současné době nemůžou dovolit. Už jen, to že oživují druhý křižník v době, kdy nemají dost peněz na pořádnou opravu toho prvního a jediné letadlové lodě je prostě hloupost.Skrýt celý příspěvekObří Strorm je pro Rusy dle mého zcela k ničemu....Takový hračky můžou stavět, až bude ropa na 250 $ a roupama nebudou mít co dělat... Dokázal bych si u nich ale představit 2-4 ...Zobrazit celý příspěvek
Obří Strorm je pro Rusy dle mého zcela k ničemu....Takový hračky můžou stavět, až bude ropa na 250 $ a roupama nebudou mít co dělat...
Dokázal bych si u nich ale představit 2-4 menší plavidla max. do velikosti Kuzněcova (i to už je moc) pro pár desítek strojů, ideálně i průzkumných a bojových dronů, aby zachovali (bo špíše obnovili) schopnost působit i daleko od svých hranic.Skrýt celý příspěvekNa svislé ploše dokáže přistát moucha, ale zcela jistě ne Jak-141, ani jakékoliv jiné letadlo. ------------------ Priboj smysl dává (pokud nebude na úkor jaderných ponorek), ...Zobrazit celý příspěvek
Na svislé ploše dokáže přistát moucha, ale zcela jistě ne Jak-141, ani jakékoliv jiné letadlo.
------------------
Priboj smysl dává (pokud nebude na úkor jaderných ponorek), Štorm bych bral pouze jako (vcelku povedené) designérské cvičení soukromé firmy.
Námořnictvo by mělo soustředit na Jaseně, coby absolutní prioritu. V klidném tempu stavět Boreje, semtam Gorškova. Zvýšit transportní kapacity a to klidně na bázi civilních lodí, čili levně a rychle. Zatím zapomenout na Liděra a zaimprovizovat superGorškovem. .Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...