Rusko o mír nestojí. Proč taky? Je přesvědčeno, že vyhrává

Rusko o mír nestojí. Proč taky? Je přesvědčeno, že vyhrává
Ukrajinští vojáci / X, @DefenceU (Zvětšit)

Zatímco současné Putinovy „nabídky jednání“ jsou jen vábničkou na západní užitečné idioty, nově odhalené dokumenty ukazují, že mír na Ukrajině byl při vyjednáváních před dvěma lety možná blíže, než jsme si mysleli. Nyní je naopak mír v nedohlednu.

V Rusku momentálně probíhá ne zcela překvapivá reorganizace vlády; při inauguraci prezidenta celá vláda formálně rezignuje a prezident si vybírá nové ministry, což mu dává možnost v klidu „odejít“ její nejméně efektivní, avšak nejvíce loajální členy, aniž by vzbudil mezi svými bojary pozdvižení. Ministr obrany Sergej Šojgu byl zjevně za hranicí svojí kompetentnosti, pro svou neochvěnou loajalitu si však vysloužil vyhazov směrem nahoru a na jeho místo nastoupil technokratický ekonom Andrej Bělousov. Ten už před nástupem s podporou Kremlu v zádech zahájil na ministerstvu obrany čistku; na obraně se podle ruských vlastních vládních odhadů dlouhodobě rozkrádalo až 40 % všech prostředků, což je příliš i na Rusko, tedy alespoň po dvou a půl letech intenzivních bojů.[1],[2]

Kreml o žádné vyjednávání nestojí

V každém případě nic z toho nesignalizuje změnu politického směřování. Spíše naopak: Putin se dlouhodobě zakopává na pozicích a „speciální vojenská operace“ je nyní hlavním organizačním principem jeho režimu, takže angažuje technokraty, aby udržel svou válečnou mašinérii v chodu. Cílem tedy není mír, ale efektivnější vedení války. Vzhledem k tomu, že v letošním rozpočtu bylo na obranu vyčleněno 11 bilionů rublů (tedy asi 2,8 bilionu korun), může být jakékoliv zkrocení kleptokracie velkým přínosem a Bělousovovi účetní tak mohou vážně přispět k válečnému úsilí.

V tomto světle je třeba vnímat zprávu agentury Reuters z minulého týdne, podle které je prý Putin ochoten vyjednávat o příměří na současné linii fronty.[3] Rozpoznatelným znakem neupřímné propagandy je odkazování „ruských vládních zdrojů” na údajnou Putinovu frustraci z toho, „co považuje za vměšování Západu do pokusů přivést Kyjev a Moskvu k jednacímu stolu.”

Rusko má v současné době na bojišti iniciativu a několik výhod plynoucích z početní převahy, zpoždění západních dodávek a neochoty Západu dovolit Ukrajincům použít západní zbraně na ruský nástupní prostor za hranicí okupovaných území. Západní výrobní kapacity munice však pomalu nabíhají a Ukrajina dostane některé kritické zbraně, které postupně pomůžou situaci přiblížit materiální rovnováze. Jelikož současné minimální válečné cíle Ruska, vyplývající neoddiskutovatelně z jeho nové ústavy, zahrnují dobytí zbytku Donbasu a dalších území, je extrémně nepravděpodobné, že by Rusko letos usilovalo o příměří, zvlášť pokud evidentně věří v dosažení dalších zisků na bojišti.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Teroristické útoky v Moskvě. Putin přestává být ochráncem Ruska

V pátek večer se v koncertní hale Crocus City Hall v Krasnogorsku na severozápadním předměstí Moskvy ...

Rusko není ráj konzervativců, ale fašistický policejní stát

V minulém článku jsem rozebíral proč ze sebe dělá Tucker Carlson tupce, který oslavuje Rusko jako ...

PREMIUM Putin: Ruského cvičení s taktickými jadernými zbraněmi se zúčastní i Bělorusko

Cvičení zaměřeného na přípravu taktických jaderných zbraní se spolu s Ruskem zúčastní a Bělorusko. ...

PREMIUM Na Ukrajině bojuje na 700.000 ruských vojáků, prohlásil Putin

Rusko do války proti Ukrajině nasadilo téměř 700.000 vojáků, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.