Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Vznášedlo třídy Zubr / Mil.ru

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr (Projekt 1232.2). Vznášedla nahradí relativně nové, ale problémy stíhané výsadkové lodě třídy Djugoň.

Ruské námořnictvo a námořní pěchota pro obojživelné operace využívá několik typů výsadkových lodí a člunů. Dlužno dodat, že následující výčet nezohledňuje technicky stav (operační nasaditelnost, bojeschopnost) jednotlivých plavidel. 

Ruské námořnictvo provozuje čtyři 50 let staré tankové výsadkové lodě třídy Aligator (Projekt 1171; prázdný výtlak 3400 t) a 15 tankových výsadkových lodí třídy Ropucha (Projekt 775; 2200 t) - plavidla třídy Ropucha jsou stará 30 až 40 let.

Dále se ruské námořnictvo opírá o řadu menších výsadkových člunů - 12 člunů třídy Serna (Projekt 11770; 61 t), 13 člunů třídy Ondatra (Projekt 1176; 90 t) a pět nových výsadkových člunů třídy Djugoň (Projekt 21820; 280 t). Kromě toho ruské námořnictvo provozuje i dvě zmiňovaná vznášedla třídy Zubr (Projekt 1232.2; 340 t).

Původně Rusko plánovalo vyrobit 11 lodí třídy Djugoň jako náhradu za lodě třídy Serna a Ondatra. Djugoň konstrukčně vychází z třídy Serna, ale je větší a uveze mnohem více nákladu.

V roce 2013 ale velení ruského námořnictva doporučilo výrobu lodí třídy Djugoň zastavit kvůli “vážným konstrukčním chybám.” Lodě byly projektovány na rychlost až 40 uzlů, ale při takto velkých rychlostech docházelo k poškozování trupu vlivem “hydrodynamického šoku”. Rusku se také nedostává velkých dieselových motorů vhodných pro pohon lodí třídy Djugoň.

Kreml se proto rozhodl pro obnovení výroby obřích vznášedel třídy Zubr - největších vznášedel na světě. Vznášedlo dokáže unést náklad až 150 t, tj. tři tanky nebo deset kolových obrněných vozidel (BTR-82) nebo až 500 členů námořní pěchoty.

Obnovení výroby vznášedel Zubr je součástí ruského státního programu zbrojení na období 2018 – 2025. „Během Vojensko-námořního salonu (skončil 2. července - pozn. red.) bude představena řada nových projektů, včetně projektu lodí na vzduchovém polštáři, které budeme znovu vyrábět v rámci nového státního zbrojního programu,” uvedl Alexej Rachmanov, prezident Sjednocené loďařské korporace.

Stavba vznášedel Zubr je možná díky ruské anexi Krymu, kdy se Rusko zmocnilo také ukrajinských (tedy dnes již ruských) loděnic More. Závod More byl Ruskem znárodněn v květnu 2015. More je výrobcem lodí pro vojenské i nevojenské účely: lodí na ponorných křídlech, na vzdušné podušce, na vzdušné kaverně, kluzáků a také jachet a člunů s trupy ze slitin hliníku a hořčíku.

Pohon vznášedla Zubr zajišťuje pět turbovrtulových motorů Kuzněcov NK-12MV (5×8,7 MW) - dva slouží pro vytváření vzduchového polštáře, tři pro pohon lodě. Stejné motory pohání i bombardéry Tu-95.

Pohyb vpřed zajišťují tři čtyřlisté stavitelné vrtule o průměru 5,5 m, v trupu jsou dále čtyři ventilátory o průměru 2,5 m, které vytváří vzduchový polštář pod vznášedlem. Díky své konstrukci a výkonným motorům se dokáže Zubr pohybovat rychlostí až 130 km/h.

K palebné podpoře výsadku námořní pěchoty slouží dva raketové komplety, každý pro vypouštění dvaadvaceti 122mm neřízených střel. Protivzdušnou obranu zajišťují čtyři čtyřnásobné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu Igla-1M a dvě věže AK-630M, každá se šestihlavňovým 30mm rotačním kanónem.

Podle Andreje Frolova, šéfredaktora magazínu Vývoz zbraní, ruské námořnictvo plánuje vznášedla nasadit v oblastech Černého, ​​Baltského a Kaspického moře. Zubr je podle deníku Izvestija schopen přistát na 78 % světového pobřeží, klasické výsadkové lodě pouze na 14 % světového pobřeží.

Podle deníku Izvestija jde vznášedlo Zubr jen obtížně zaměřit radarem, neboť při plavbě Zubr vytváří mohutnou clonu z vodní tříště, která rozbíjí radarový odraz plavidla.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory ...

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé na moři

V úterý nová letadlová loď Královského námořnictva HMS Queen Elizabeth (R08) poprvé opustila skotské ...

Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva

Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kozlus
  19:05 08.07.2017

  KOLT: To jo, ale dovedes si predstavit, ze frantici stoji v rojnici, nechaji na sebe ze predu hazet zapalny lahve, ze zadu je hasi kolegove hasicakama a ze tam zustanou stat a ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: To jo, ale dovedes si predstavit, ze frantici stoji v rojnici, nechaji na sebe ze predu hazet zapalny lahve, ze zadu je hasi kolegove hasicakama a ze tam zustanou stat a nevymlati z tech smejdu dusi?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:03 08.07.2017

  Tesil: Ja jsem psal o tom Navalnym. Celkove tady na zapade delame strasny disidenty z lidi, co z Ruska utekli, aby neskoncili ve vezeni za tunelovani, podplaceni a podobne.

  Tesil: Ja jsem psal o tom Navalnym. Celkove tady na zapade delame strasny disidenty z lidi, co z Ruska utekli, aby neskoncili ve vezeni za tunelovani, podplaceni a podobne.

 • KOLT
  18:30 08.07.2017

  Kozlus, s lecčíms souhlasím, s lecčíms ne. Ale jednu zásadní poznámku si neodpustím k těm policajtům – jestli máte dojem, že na Západě jednají nějak zásadně razantněji, tak se ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus, s lecčíms souhlasím, s lecčíms ne. Ale jednu zásadní poznámku si neodpustím k těm policajtům – jestli máte dojem, že na Západě jednají nějak zásadně razantněji, tak se koukněte na aktuální zpravodajství z Hamburku. A zapáleného policajta ve Francii jsme měli také možnost vidět, není to víc jak dva měsíce :-(Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:21 08.07.2017

  StandaBlabol To mě jen tak napadlo. Teď tu máme Nagygate,trafiky pro politiky,nedávno Mrázek a jeho propojení na politiky,Tvrdík a ČSA,křištˇálově čistý Standa Gross ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol
  To mě jen tak napadlo.
  Teď tu máme Nagygate,trafiky pro politiky,nedávno Mrázek a jeho propojení na politiky,Tvrdík a ČSA,křištˇálově čistý Standa Gross atd.

  Kozlus
  Sládek byl poslanec a v té době kandidát na prezidenta.
  Myslím,že byl předveden za kritiku Havla a jeho omluvy sudetským Němcům.
  Jednalo se tedy o politickou záležitost.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:52 08.07.2017

  A proc pak v tom kriminale byl? Nemeli nahodou zamluvenej prostor pro tu jejich demonstraci, kde ji chteli konat, aby pak tesne pred zacatkem zacali nahanet vsechny ty pokojne ...Zobrazit celý příspěvek

  A proc pak v tom kriminale byl? Nemeli nahodou zamluvenej prostor pro tu jejich demonstraci, kde ji chteli konat, aby pak tesne pred zacatkem zacali nahanet vsechny ty pokojne demonstrujici mezi stankare kousek vedle, kde pak delali poradnej bordel. Jako jeden z organizatoru by byl zatcenej i u nas. Ono vseobecne se na rusko nadava za to, co bysme tady resili minimalne stejne. Podivej se na nektery zasahy policajtu proti demonstrantum ve Francii, nebo kdekoliv na zapade a pak si vzpomen, jak zapad nadaval tehdejsi Ukrajine za podstatne mirnejsi zakroky. Zapadni policajt by nestal v rade s ostatnima a nenechal se upalovat zaziva. Stejne tak se nadavalo Rusku za zakon o neziskovkach, kterej opsali z USA, kde platil nekdy od roku 1935.

  Dneska je poste vsechno moc zpolitizovany a lidi bohuzel uz zapomeli, jak za minuleho rezimu neverili podstatne casti zprav. Dneska se to preklopilo na druhou stranu, spatnej je vychod a zapad jedinej dobrej a o to je divnejsi, ze dneska to vsichni tak zerou a pak tady blbnou, jako nekteri zaslepenci kousek dole.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:36 08.07.2017

  Tesile, naprosto s Vami souhlasim. Ale uz to, ze jste musel vytahnout 20 let starou historku, ukazuje, ze to tady s tou demokracii neni tak hrozne. Navalneho pustili z kriminalu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesile,

  naprosto s Vami souhlasim. Ale uz to, ze jste musel vytahnout 20 let starou historku, ukazuje, ze to tady s tou demokracii neni tak hrozne. Navalneho pustili z kriminalu naposled .... vcera?Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:21 08.07.2017

  StandaBlabol Krásným příkladem demokracie u nás byla volba prezidenta v r.1998. Poslanec M.Sládek byl policisty odveden z Parlamentu aby nakonec mohla zvítězit Pravda a láska v ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol
  Krásným příkladem demokracie u nás byla volba prezidenta v r.1998.
  Poslanec M.Sládek byl policisty odveden z Parlamentu aby nakonec mohla zvítězit Pravda a láska v podání p.Havla.
  Možná si někteří z vás na tu trapárnu vzpomenou.Volbu přenášela i ČT.
  Nebyl náhodou MV kámoš Ruml?Nejsem si tím jistý.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:59 08.07.2017

  Cernakus Putin až takú podporu nemá. Volebná účasť v Rusku býva nízka a väčšina ľudí čo nesúhlasí s Putinom voliť nejde lebo nemá koho. Finta je v tom, že v Rusku sa buď každému ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus

  Putin až takú podporu nemá. Volebná účasť v Rusku býva nízka a väčšina ľudí čo nesúhlasí s Putinom voliť nejde lebo nemá koho. Finta je v tom, že v Rusku sa buď každému opozičnému lídrovi ktorý by dokázal osloviť túto masu a stáva sa populárny strane nehoda, je zavraždený, alebo je mu iným spôsobom zabrábené zúčastniť sa volieb.

  Ale áno. V tej časti ktorá ku urnám príde Putin vyhráva.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  10:55 08.07.2017

  Cernakusi, doufám, že tohle admin nesmaže, protože jsi se tu krásně ukázal. Demokracie je demokratura (ať už to znamená cokoliv, hlavně, že to zní škaredě), diktatura je ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakusi,

  doufám, že tohle admin nesmaže, protože jsi se tu krásně ukázal. Demokracie je demokratura (ať už to znamená cokoliv, hlavně, že to zní škaredě), diktatura je demokracie, "imperiální právo" je právo Ruska útočit na okolní země a rozhodovat o nich. Nádhera.

  Jen pár technických poznámek:
  - "při zákazu Strany regionů". Prosím, kdo a kdy je zakázal? Nějaký odkaz? Klidně i ze Sputniku, ani tam takovou blbost nenajdeš. Strana Regionů totiž nebyla na Ukrajině zakázána. Nejdřív tvrdili, že budou volby bojkotovat, pak kandidovali jako Opoziční blok. Dostali méně než 10% hlasů.
  - "nejortodoxnější kruhy v Japonsku by rády vrátily hranice na Portsmouthskou úroveň". Který relevantní politik to v Japonsku kdy řekl? Klidně i ze Sputniku, ani tam takovou blbost nenajdeš.
  - "nejen nacionalistické kruhy volají po napadení Ruska". Prosím, KDO v Pobaltí volá po napadení Ruska? Nějaký odkaz? Klidně i ze Sputniku, ani tam takovou blbost nenajdeš.
  - "sestřelený Sučko si pamatuješ". Ano, ale já myslel, že to bylo v Turecku. Turecko ohrožuje Rusko tím, že braní vlastní vzdušný prostor? Tak to jo.
  - "USA to vyřešila například tím, že obsadila a ovládla celý kontinent." Kanada ani Mexiko neexistují? Máš nějaké mapy, které to naznačují? Klidně i ze Sputniku:)))

  - "Čína má, stejně jako Rusko, jednu dobrou vlastnost. Dlouhodobá stabilita politického směru." Ano, to je vlastnost demokracie. Po každých volbách se může k moci dostat někdo jiný a prosazovat vlastní politiku. To v Rusku ani v Číně nedopustí:)

  Míru demokracie můžeš měřit mimo jiné třeba počtem zavražděných politiků a novinářů, počtem kandidátů, kterým bylo z různých "administrativních" důvodů zakázáno účastnit se voleb, svobodou tisku, atd. Vážně máš pocit, že tohle všechno je v Rusku lepší než u nás?Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  10:27 08.07.2017

  oprava

  místo 2014 tam má být samozřejmě 1914

  oprava

  místo 2014 tam má být samozřejmě 1914

 • cernakus
  10:24 08.07.2017

  StandaBlabol: Nic takového. Prostě jsem jen vyvrátil ideu, že "Rusko je obklopeno přáteli, tak proč tedy zbrojí?" Ano Japonsko je revanšistické. Chce zpět Kurily a ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol:

  Nic takového. Prostě jsem jen vyvrátil ideu, že "Rusko je obklopeno přáteli, tak proč tedy zbrojí?"

  Ano Japonsko je revanšistické. Chce zpět Kurily a nejortodoxnější kruhy v Japonsku by rády vrátily hranice na Portsmouthskou úroveň. A chce je zpět po dobrém (dialog) nebo po zlém (obsadí je takovým forfrem, že bude Rus postaven před hotovou věc), je jim to jedno. Proto se na to taky japonská "domobrana" připravuje. A nebo se domníváš, že výsadkové a vyloďovací síly v poslední dekádě vytváří kvůli konfliktu s Čínou?
  Kdyby dialog myslelo vážně, už dávno by přistoupilo na mírové ujednání výsledku WW2 výměnou za exkluzivní těžební a investiční smlouvy.
  Samozřejmě se čeká na příhodný okamžik, ale pokud si má tu oblast Rusko udržet, potřebuje schopnost se tam vylodit.

  Ano Pobaltské státy jsou spolu s Polskem absolutně největší hrozbou pro Rusko v Evropě a možná i na světě. Jsou otevřeně nepřátelské, nejen nacionalistické kruhy volají po napadení Ruska a zavlečení NATO do války s ním. zacházejí s ruskými menšinami jak s obyvatelstvem druhé kategorie (i proti směrnicím samotné EU). Jsou nepříjemným předmostím pro případný útok NATO. Schopnost napadnout je z moře, tedy tam, kde nejsou dobře bráněny ani bránitelné je tedy logické (a Zubři se na to skvěle hodí).

  Demokratické volby na Ukrajině při zákazu Strany regionů, veřejném lynčování jakékoliv opozice prapory banderovců a neakceptování voleb z doněcké oblasti, nasazení cizáků typu kravatožrout jako diktátora vtzpurné Oděské oblasti....? jasněěěěě :-D

  Demokratura (demokracie není ani u nás), skončila v únoru 2014 pučem. Od té doby je to naprosto normální totalitní diktatura, které je díky chaosu a nejednotnosti pučistické fronty IMHO horší, než běloruská diktatura. Spíše taková alá Podněstří.

  to že je to "naše" diktatura neznamená, že tomu budu říkat demokracie.

  Poslední referendum bylo svobodnější než volby v Rusku? to jsi se asi posral z vlaku, ne?! 50 tisíc zatčených, půl miliónu vyhozených z práce. Zakazované předvolební mýtinky, lovení hlasů v cizině (je absolutně proti demokracii, aby o státě rozhodovali lidé, kteří v něm dlouhodobě či trvale nežijí)....
  Poslední střípky demokracie zvaly za své po nepovedeném puči části armády. od té doby sultanát jak vyšitý. A co z jeho strany Rusku hrozí? sestřelený Sučko si pamatuješ nebo jsi to vytěsnil? To, že se diametrálně liší zájmy Ruska a Turecka v Sýrii, jsi také vytěsnil? to, že Turek dočasně změnil rétoriku je důsledek toho, že ten puč nejspíše podpořily USA a tím Sultán ztratil spojence proti Putinovi. Ale aktuální "soulad" mezi Tureckem a Ruskem je stejný, jako byl mezi Itálií a Rakousko-Uherskem v roce 2014.

  mimochodem, Ruské volby jsou stejně svobodné jako ty naše. Finta je v tom, že Putin má prostě podporu Rusáků ve světě velmi neobvyklou. Tak nám to halva nebere. Je to prostě stále ten "zachránce". Jenže jsem dalek toho soudit stav demokracie podle toho, jestli vyhrává ten, koho bych chtěl nebo ne. Nebo´t nejsem ani Rus, ani Američan a nemohu tedy chápat důvody, proč zvolili jak zvolili.

  A ještě něco, Putin v Rusku alespoň nevyhraje tak, že ho volí o 2 milióny méně voličů než konkurenta. Volby v USA, Británii nebo Polsku mají s demokracií tolik společného jako Pollock s Rembrandtem. Oba jsou oficiálně malíři...

  Rusko si nevytváří nepřátele. Rusko nepřátele má. Má je proto, že je velké, mocné a plné zdrojů. Je to osud všech velkých států. USA to vyřešila například tím, že obsadila a ovládla celý kontinent. To je prostě přirozená imperialistická politika.

  Rusko se v té své docela ještě krotí. Například na Ukrajině měli plné imperiální právo tam vlítnout a dosadit zpátky Janukovyče. Ale přes svou "agresivitu" se rozhodli to neudělat. USA ani Čína by tak mírné nebyly.

  Samozřejmě můžeme se tu hádat, jestli mírnost Ruska je důsledek Putinovy blahosklonnosti nebo politiko-ekonomické reality. Toto nerozlouskneme.

  PS: Čína má, stejně jako Rusko, jednu dobrou vlastnost. Dlouhodobá stabilita politického směru a držení nevynucených dohod. Proto Čína není pro Rusko nebezpečím (disputace urovnali v roce 2007 a nemají žádné potenciální jablko sváru). Navíc poslední kroky "Západu" přimykají obě supervelmoci k sobě. Společný cíl, je nakopat "Západ" vojensky do zadku. každý v jiné oblasti.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:26 08.07.2017

  Cernakusi, krásně tu předvádíš paranoiu ruského trolla. Nesmyslně onálepkuješ sousední státy, abys vytvořil pocit ohrožení a ospravedlnil vlastní agresivitu a investice do ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakusi,

  krásně tu předvádíš paranoiu ruského trolla. Nesmyslně onálepkuješ sousední státy, abys vytvořil pocit ohrožení a ospravedlnil vlastní agresivitu a investice do armády v době, v Rusové chudnou:

  - Japonsko revanšistické? A co přesně si pod tím představuješ? Jakou je hrozbou? Co po Rusku chce? Dva Kurilské ostrovy s pár obyvateli? Kvůli tomu, že by riskovalo střet s jadernou mocností? A celou dobu říká, že stojí o dialog.
  - Pobaltské státy jsou jistě velkou hrozbou. Kolik že mají dohromady atomových zbraní, tanků a nadzvukových letadel? Nula?
  - Pučistická Ukrajina? Ukrajinská vláda byla zvolena v demokratických volbách, na rozdíl od Putina. Byla Ukrajina nepřátelský stát do doby, než jí Rusko ukradlo Krym a rozpoutalo válku na východě?
  - Sultánovo Turecko? Zase, cokoliv si můžeme myslet o Erdoganovi, tak i to poslední referendum bylo mnohem svobodnější než volby v Rusku. Navíc, co z jeho strany Rusku hrozí?

  Rusko si vytváří ve svém okolí nepřátele vlastní agresivitou, ale ani jeden pro něj nepředstavuje nebezpečí. Kromě Číny, kterou jsi nejmenoval. Číňani postupně osídlují Sibiř a dříve nebo později si většinové (čínské) obyvatelstvo Sibiře začne stěžovat, že se mají v Rusku špatně a v Číně by jim bylo líp. A pak se uvidí, k čemu budou Rusku jaderné zbraně (těžko je použije proti ozbrojencům promíchaným s civilisty na vlastním území) a jak se bude stavět k referendům o připojení k Číně.Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  09:19 08.07.2017

  Hele, Kruane, ty máš vlastně minimálně jednu věc společnou s komunistama. A to je bipolární vidění světa. Za Komančů jsem denně slyšel jednoduchou tezi: "Co je na východ od nás, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Hele, Kruane, ty máš vlastně minimálně jednu věc společnou s komunistama. A to je bipolární vidění světa. Za Komančů jsem denně slyšel jednoduchou tezi: "Co je na východ od nás, je absolutní Dobro a na západ je absolutní Zlo".
  Ty evidentně máš stejně černobílé vidění - jen ty světové strany sis přehodil :-)
  Vždycky, když čtu tvoje (a některých tobě podobných lidí) příspěvky, říkám si, jestli máte opravdu takhle jednoduché uvažování, nebo jen schválně provokujete.

  BTW - je spousta lidí, kteří nemohou Putinovi přijít na jméno a nejradši by viděli Rusko na kolenou. Já se spíš obávám toho, co by se stalo potom. Nemyslím si totiž, že po pádu Putina se z RF stane mírumilovná demokratická země a bůh ví, kdo se tam dostane k moci.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  09:18 08.07.2017

  Kolt:

  a co je horší, už jsme tři :-)

  Jestli si rusofóbní verbež myslí, že se necháme bez reakce okopávat, tak se, pane, mejlí ;-)

  Kolt:

  a co je horší, už jsme tři :-)

  Jestli si rusofóbní verbež myslí, že se necháme bez reakce okopávat, tak se, pane, mejlí ;-)

 • KOLT
  08:58 08.07.2017

  Nejhorší je prý srážka s blbcem. Sledovat ale srážku dvou blbců také není žádné terno... :-/

  Nejhorší je prý srážka s blbcem. Sledovat ale srážku dvou blbců také není žádné terno... :-/

 • cernakus
  08:42 08.07.2017

  Kruan verbež: 1) ano i ne. Ruska se dlouhodobě snaží získat námořní vyloďovací schopnosti. Viz. jinak v Rusku silně kritizovaný Mistral. 2) Ano. 3) Ano, mezi ty přátelské ...Zobrazit celý příspěvek

  Kruan verbež:

  1) ano i ne. Ruska se dlouhodobě snaží získat námořní vyloďovací schopnosti. Viz. jinak v Rusku silně kritizovaný Mistral.

  2) Ano.

  3) Ano, mezi ty přátelské země jistě řadíš státy Pobaltské, Gruzii, Ázerbájdžán, pučisty ovládanou Ukrajinu, sultánovo Turecko, revanšistické Japonsko...

  Fakta jsou prostě jasná, RF rozpadem SSSR přišlo na Ukrajině o obrovské výrobní a technologické kapacity. Přitom většina toho průmyslu byla postavena systémem jako za Československa na Slovensku, za finance Ruska. To byla daň za to, že Sovětskému svazu vládli prakticky jen nerusové, po většinu času Ukrajinci.

  Obnovení výroby zubrů není tedy jen hloupé rozhodnutí, ale sleduje kontinentálně imperiální cíle RF.

  Co se podpory terorizmu týče, je Írán je velmi vlažným podpůrcem. I SSAtan je v této podpoře daleko před nimi, o jeho ne vždy poslušném mopsíkovi SA ani nemluvě.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:45 08.07.2017

  A všeobecná otázka na místní bolšouny: 1. Jedná se u výroby nového Zubra spíš o politické a ekonomické gesto, jak pomoci ekonomice Krymu? 2. Jedná se o udržení a financování ...Zobrazit celý příspěvek

  A všeobecná otázka na místní bolšouny:

  1. Jedná se u výroby nového Zubra spíš o politické a ekonomické gesto, jak pomoci ekonomice Krymu?

  2. Jedná se o udržení a financování stávajících technologií?

  3. Jedná se o přepadení nějakého státu v okolí stávajícího ruska v černomořské oblasti?


  /v oblasti Kaspiku máte jen kamarády...sice se jedná o celkem roztodivný muslimský teroristický Irán, ale ten asi napadnout nechcete, když už s ním usilovně kšeftujete/Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:24 08.07.2017

  Centaur: jo, průběh cen ropy a dalších vytěžených produktů je bezesporu nesmírně důležitý ukazatel, ale u rusáků je to zatím jinak. V jejich historii se měli nejlépe v letech ...Zobrazit celý příspěvek

  Centaur: jo, průběh cen ropy a dalších vytěžených produktů je bezesporu nesmírně důležitý ukazatel, ale u rusáků je to zatím jinak.

  V jejich historii se měli nejlépe v letech okolo 2012-13, ale rozhodli se jít cestou impéria ala CCCP a geografické expanze do chudých oblastí.

  Asi vše jede podle předpovědi Friedmana a celá ta ruská říše upadá do pozapomění.

  Zatím jim tam uklízejí jejich moskevské metro košťata z uzbekistánu, ale kdo ví, jak to bude za 5 let.Skrýt celý příspěvek

 • Centaur
  14:16 07.07.2017

  Nejpodstatnější údaj k možnosti obnovení výroby vznášedel lze nalézt např. zde: http://www.kurzy.cz/komodity/r...

  Nejpodstatnější údaj k možnosti obnovení výroby vznášedel lze nalézt např. zde: http://www.kurzy.cz/komodity/r...

 • simpanz
  16:48 06.07.2017

  to je to USA řešení
  http://reseauinternational.net...

  to je to USA řešení
  http://reseauinternational.net...

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 7