Rusko od Francie výsadkové lodě Mistral dostane

Mistral
oto: BPC Dixmude, francouzská loď třídy Mistral; ilustrační foto / Simon Ghesquiere/Marine Nationale

V souvislosti s událostmi na Krymu a Ukrajině se mluvilo o možnosti zrušení dodávek francouzských výsadkových lodí Mistral ruskému námořnictvu. Podle francouzských zdrojů však nakonec k dodání dojde. Důvod? Zrušení kontraktu více ublíží Francii než Rusku.

Francie lodě dodá

Pokud se Putin chová takhle, můžeme uvažovat o zrušení obchodu,“ řekl v březnu francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Zároveň ale dodal, že takový krok výrazně poškodí francouzskou ekonomiku.

 

Prodej lodí Mistral je již od počátku (2011) trnem v oku Spojeným státům. "Pravidelně a důsledně jsme vyjadřovali naše obavy týkající se tohoto prodeje, ještě předtím, než jsme viděli nejnovější ruské akce, a budeme tak činit i nadále ," řekla Victoria Nuland, tisková mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

 

Francie se zalekla především velkých finančních ztrát. V rámci smlouvy má Francie dodat Rusku dvojici výsadkových plavidel třídy Mistral za 1,2 miliardy euro. V smlouvě je také zakotvená klauzule o vysokém penále, pokud jedna ze strana odstoupí od smlouvy.

 

„Buď se budou držet svých závazků a dodají lodě včas, nebo vrátí peníze a části trupů těchto válečných lodí do Baltského závod u, kde byly sestaveny,“ řekl v březnu ruský místopředseda ruské vlády Dimitrij Rogozin. Takový vývoj si nepřály obě strany. Diplomatické zdroje v Paříží agentuře Reuters sdělily, že na tři roky starý kontrakt s Ruskem se sankce proti Moskvě vztahovat nebudou.

"Kontrakt je zaplacen a kdyby nebyl dodržen, přišel by finanční postih," uvedly zdroje. "Pokutu by dostala Francie. Je příliš jednoduché říct, že se má Francie toho prodeje vzdát."

Ruské lodě bez vhodného paliva

Nákup francouzských lodí Mistral není však v Rusku přijímán automaticky s nadšením a bez problémů. Například minulý rok se ukázalo, že Rusko nemá k dispozici  vhodné palivo pro použití ve francouzských lodích. Při operacích v chladných podmínkách se tak mohou zanášet vstřikovací systémy pohonného systému.

Své pochyby vyjádřil o „tepelné odolnosti“ lodí, podle magazínu Týden, i současný ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ministr Šojgu oznámil, že nechápe, proč se kupují lodě, které mohou operovat jen do mínus 7 stupňů. Nasazení lodí Mistral podél severních hranic Ruska tak bude velmi problematické.

První loď Vladivostok třídy Mistral dostane Rusko v listopadu. K ruskému námořnictvu v Pacifiku se loď připojí v listopadu 2015. Druhý Sevastopol pak dorazí o rok později.

 

Hlavní sílu ruských lodí tvoří až 16 vrtulníků - osm útočných Kamov Ka-50/52 a osm víceúčelových strojů Ka-29 Helix . Dále je na lodi prostor pro 40 tanků, 70 motorových vozidel a až 700 vojáků.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral

Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...

Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral

Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků ...

Vladivostok: Ruský Mistral s ruskou výzbroji

Francouzské loděnice DCNS v Saint-Nazaire spustily na vodu první loď třídy Mistral pro ruské ...

Ruské bombardéry Tu-160 nad Jižní Amerikou

Ruské bombardéry Tu-160 Blackjack pokračují v patrolování nad územím Jižní Ameriky a Karibiku. Podle ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Poryv
  15:33 16.05.2014

  Money talks...Nulandové se to snadno řekne, když to není "její" byznys. Pokud jím na tom tak záleží a chtějí zabránit dodávkám vojenských lodí do RF můžou třeba zaplatit to penále. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Money talks...Nulandové se to snadno řekne, když to není "její" byznys. Pokud jím na tom tak záleží a chtějí zabránit dodávkám vojenských lodí do RF můžou třeba zaplatit to penále.
  Nevím, kde všude je chce VMF provozovat, ale předtím než něco tak drahého koupím, měl bych to i v takových podmínkách testovat. Cítím z té akvizice určitou nekoncepčnost a to bude stát další peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  14:38 15.05.2014

  Je jasné, že Mistraly Francie dotáhne do konce. Ale ve skrytu duše jsem doufal, že v reakci na současnou situaci by je třeba koupila EU. Naprosto podle principu subsidiarity by EU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je jasné, že Mistraly Francie dotáhne do konce. Ale ve skrytu duše jsem doufal, že v reakci na současnou situaci by je třeba koupila EU. Naprosto podle principu subsidiarity by EU suplovala ty schopnosti, na které národní státy (jako ten náš) nemají prachy. EU by ty lodě využila buď proti pirátům u somálských břehů nebo třeba na kontrolu přistěhovalectví z Afriky (ne že by ty vrtulníky musely nutně ty chudáky na raftech potápět, ale třeba zachraňovat a vracet do Afriky, nevim), když by s nima zrovna nepotřebovala hrozit Rusku. Francouzští loďaři by se nažrali, Rusové ostrouhali a místo regulace trhu by EU dělala něco užitečného.
  Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  21:07 14.05.2014

  No je to tak. Výsadková loď je určením jednoznačně ofenzivní systém a prodávat je rusku znamená pro všechny státy v okolí jednoznačnou hrozbu. S Ukrajnou a Gruzií jsem to čekal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No je to tak. Výsadková loď je určením jednoznačně ofenzivní systém a prodávat je rusku znamená pro všechny státy v okolí jednoznačnou hrozbu. S Ukrajnou a Gruzií jsem to čekal právě až je dostanou, ale situace je nakonec předběhla. Je to jak prodat zloději sadu šperháků a namlouvat si, že to má jen pro případ zabouchnutých dveří.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  20:39 14.05.2014

  Pokud se nepletu, postavení Mistralů bylo pro odumřelý francouzský loďařský průmysl jako živá voda. A už tehdy se vědělo, že Francie, je jediný "vyspělý" stát, který by postavil a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se nepletu, postavení Mistralů bylo pro odumřelý francouzský loďařský průmysl jako živá voda. A už tehdy se vědělo, že Francie, je jediný "vyspělý" stát, který by postavil a prodal nejmodernější lodě a celý takový komplexní systém národu, který celé 20. století ukazoval, jak se lže a provádí genocida. Francouzi byli zachráněni Velkou Británií a USA za 1. světové války, za 2. světové války, pak Francouzi dokonce odmítali NATO a měli nadstandartní vztahy se SSSR. Je vidět, že to pokračuje dodnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  14:32 14.05.2014

  Francie dodává lodě bez řídících systému ty budou ruské jedině co by mohli poladit je el. řízení motoru a dalších agregátů a to už takový problém není vyřešit

  ale pokud by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francie dodává lodě bez řídících systému ty budou ruské jedině co by mohli poladit je el. řízení motoru a dalších agregátů a to už takový problém není vyřešit

  ale pokud by to udělali tak už si od nich nikdo žádný lodě nekoupí a věř že za rok UA krize odezní a znovu budou západní státy vozit zbraně do ruska
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  17:51 13.05.2014

  Hmm, ten obchod byl špatný už od začátku. Ale doufám alespoň v to, že ty lodě Frantíci trošku poladí aby je nakonec rusové nemohli používat, nebo je museli potichu rovnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, ten obchod byl špatný už od začátku. Ale doufám alespoň v to, že ty lodě Frantíci trošku poladí aby je nakonec rusové nemohli používat, nebo je museli potichu rovnou sešrotovat.
  Skrýt celý příspěvek