Rusko na orbitě Země otestovalo protisatelitní kinetickou zbraň

-
30. 7. 2020
-
65 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké velitelství pro vesmír SPACECOM (Space Command) je přesvědčeno o tom, že Rusko na nízké oběžné dráze Země otestovalo protisatelitní zbraň. Není se ale čemu divit. V kosmickém prostoru řada zemí celého světa rozšiřuje své vojenské schopnosti. Militarizace kosmického prostoru je tak jen otázkou času.
Technologicky nejvyspělejší armády světa se čím dál větší měrou spoléhají na nejrůznější vesmírná aktiva. Satelity na oběžné dráze Země hrají naprosto klíčovou roli jak v armádním průzkumu, sledování a zpravodajství, tak také v systémech včasného varování, komunikaci, navigaci, precizním měření času a navádění přesných zbraní. Bez vojenských satelitů je nemyslitelné vést a vyhrát moderní válku.
Navíc význam vesmírného prostoru nadále poroste. Jednou z výhod nejrůznějších oběžných drah v soustavě Země-Měsíc, ale také přímo na Měsíci, je velká anonymita. Vesmírné objekty jsou mimo dosah jakýchkoliv kontrol, ať už protivníků, nebo různých úřadů, institucí nebo občanských hnutí. Spekuluje se například o tom, že Měsíc může být ideální platformu k testování různých biologických, jaderných (raketové jaderné motory) a chemických experimentů, které jsou na Zemi naprosto nemyslitelné. Představa, že na Měsíci nemusíte řešit žádné ekologické, zdravotnické a bezpečnostní předpisy, je nepochybně pro armádní výzkum velmi lákavá.
Proto státy (zejména ty, s globálním ambicemi) po celém světě vyvíjejí schopnosti s cílem omezit konání protivníků ve vesmíru. Takové schopnosti pochopitelně vyvíjí i Rusko. „Rusko vyvíjí schopnosti na oběžné dráze, které se snaží zneužít naší závislosti na kosmických systémech,“ uvedl generál John Raymond, velitel SPACECOM.
Dle amerického vesmírného velitelství Rusko dne 15. července provedlo další z testů protisatelitní zbraně. Podle Američanů se z útrob ruského satelitu Kosmos 2543 uvolnilo nemánevrující těleso rychlostí 700 km/h. K uvolnění došlo ve chvíli, kdy Kosmos 2543 míjel jiný ruský satelit.
„Je to další důkaz ruských přetrvávajících snah o vývoj a zkoušky kosmických systémů, které jsou v souladu s armádní doktrínou publikovanou Kremlem. Ta počítá s vývojem zbraní, které by dokázaly ohrozit americké a spojenecké kosmické prostředky,“ napsalo v tiskovém prohlášení SPACECOM .
K situaci se vyjádřilo i americké ministerstvo zahraničí: „Tato událost zdůrazňuje pokrytecké obhajování ruské kontroly zbraní ve vesmíru, kterým se Moskva snaží omezit možnosti Spojených států, aniž by zjevně neměla v úmyslu zastavit svůj vlastní program pro vesmírný boj – ať už jde o pozemní protidružicové zbraně tak i to, co se zdá být skutečnou protidružicovou zbraní na oběžné dráze.“
Existuje řada možností, jak působit na jiné satelity / DIA
Znepokojení nad ruským testem vůbec porpvé vyjádřila i Velké Británie. „Znepokojuje nás způsob, jakým Rusko otestovalo jednu ze svých družic tím, že vypustilo projektil s vlastnostmi zbraně,“ uvedl Harvey Smith, šéf britského kosmického ředitelství (UK Space Directorate).
Podle ruské strany naopak o žádný zbraňový test nešlo a nedošlo k ohrožení žádného jiného objektu. Tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko nadále podporuje demilitarizaci vesmíru. „Rusko vždy bylo a zůstává zemí, která se zavázala k úplné demilitarizaci kosmického prostoru a nerozmístění jakéhokoli druhu zbraní ve vesmíru,“ uvedl Peskov.
Kosmos 2543 podle ruského ministerstva obrany slouží výhradně k inspekčním kontrolám jiných ruských družic. Základním konstrukčním rysem podobných „inspekčních“ družic ale je velká zásoba pohonných látek a tedy schopnost měnit oběžné dráhy. Lze se tak nejen přiblížit k vlastním, ale pochopitelně i k cizím satelitům. Podobnou schopnost manévrovat na oběžné dráze má i americký raketoplán X-37B.
Podle americké zpravodajské agentury DIA (Defense Intelligence Agency) lze na cizí satelity působit prostředky elektronického boje, pomocí mikrovln, laserů, chemických látek, ale i kinetických zbraní nebo pomocí různých robotických manipulátorů.
Samotný Kosmos-2543 se přitom uvolnil z jiné ruské armádní družice Kosmos-2542, kterou 25. listopadu 2019 vynesla na oběžnou dráhu raketa Sojuz-2-1 z kosmodromu Pleseck. Podle Rusů optické systémy Kosmos-2542 umožňují jak inspekci jiných ruských satelitů, tak pozorování povrchu Země.
Neoficiální skica amerického satelitu KH-11; větší foto / Giuseppe De Chiara 1968,CC BY-SA 3.0
Američané upozorňovali na nejasné poslání satelitu Kosmos 2542 již počátkem tohoto roku. Tehdy se ruská družice přiblížila k americkému průzkumnému satelitu USA-245 na vzdálenost 150 až 300 km. USA-245 (NROL-65) je velký průzkumný satelit rodiny KH-11. Technické detaily nejsou známy, ale v podstatě jde něco jako o Hubbleův teleskop, ale určený pro pozorování povrchu Země a zřejmě i jiných vesmírných objektů. Délka USA-245 se odhaduje na 20 metrů a průměr zrcadla až na tři metry. Rozlišení na povrchu Země je údajně pouze centimetrů a satelit je schopen pořizovat snímky každých několik sekund.
Podobnou satelitní operaci přitom Rusové vykonali již v roce 2017. Tehdy v červnu 2017 z kosmodromu Pleseck odstartoval Kosmos-2519, z kterého se uvolnil menší satelit Kosmos-2521 a z něho ještě třetí menší objekt Kosmos-2523. Není divu, že Pentagon tyto satelity nazývá podle tradičních ruských dutých panenek Matrjoška.
V každém případě Rusko v militarizaci vesmíru nestojí osamoceno. Umísťování zbraní do vesmíru je prostě jen otázkou času. Nyní se vede pouze mediální bitva o to, kdo bude označen za „agresora“ a kdo se bude muset „chtě nechtě“ bránit.
Například Japonsko v květu založilo „kosmickou letku“ a oznámilo práce nad bojovými satelity. Japonské ozbrojené síly na orbitě využívají 16 komunikačních a průzkumných satelitů. Podle Tokia jsou přitom tyto satelity proti akcím protivníka zcela bezbranné. Také Francie v červenci minulého roku oznámila plány na výstavbu konstelace malých bojových satelitů a lasery. Protisatelitní zbraně a „bojová vesmírná aktiva“ testuje Čína i Indie.
Připomeňme, že stále platí Kosmická smlouva (Outer Space Treaty) z roku 1967 o mírovém využívání kosmického prostoru a Měsíce. Smlouva ale nezakazuje umísťování konvenčních zbraňových systémů na oběžnou dráhu kolem Země. Smlouva ale omezuje použití Měsíce a jiných nebeských těles výhradně pro mírové účely a výslovně zakazuje jejich použití pro testování zbraní všeho druhu, provádění vojenských manévrů nebo zřizování vojenských základen.
Související články
US Space Corps: Militarizace vesmíru je otázkou času
Na webu War IS Boring autor MV “Coyote” Smith, bývalý plukovník amerického letectva a současný ...
-
01.03.2017
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Space Forces: Pentagon buduje vesmírné síly
Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil ...
-
12.08.2018
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
Kopečný: Geopolitické soupeření o vesmír už běží. A Češi jsou u toho
Mocnosti soupeří o nové geopolitické rozložení sil a ze Země se soutěžení přesouvá do vesmíru. Státy ...
-
23.06.2020
-
3 komentářů
-
Jana Poncarová
Vojenská vesmírná stanice pro Pentagon
Americké ministerstvo obrany má zájem o dlouhodobou přítomnost v kosmickém prostoru. Udělilo proto ...
-
21.07.2020
-
9 komentářů
-
Radek John
jednoduše no a co? Přece když má jeden stát tak velkou dominanci v pozorovacích družicových systémech tak je přirozené že konkurence chce mít prostředky na omezení této výhody. A ...Zobrazit celý příspěvek
jednoduše no a co? Přece když má jeden stát tak velkou dominanci v pozorovacích družicových systémech tak je přirozené že konkurence chce mít prostředky na omezení této výhody. A fakt je že Rusové tohle nezačali, takže nářky z Pentagonu zní směšně ve stylu "co si to dovolují nás omezovat?"
Krátce a jasně, zvětšení bezpečnosti jedné mocnosti jde vždy na úkor dalších které ji mají menší tudíž musí reagovat a opět svoji zvětšit - a ta původní se zmenšení svých možností opět obává takže se rozjíždí nekonečný gradující kolečko...Skrýt celý příspěvekRusko se ve vesmíru ocitá na vedlejší koleji. Technologicky už je pozadu, a i kdyby se zázrakem zmátořilo, bude mu chybět ekonomická síla na dražší projekty. Jsem ale zvědavý na ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko se ve vesmíru ocitá na vedlejší koleji. Technologicky už je pozadu, a i kdyby se zázrakem zmátořilo, bude mu chybět ekonomická síla na dražší projekty.
Jsem ale zvědavý na Čínu. I ta je zatím technologicky pozadu, ekonomickou sílu ale má.Skrýt celý příspěvekDávám sice palec nahoru, ale dovolím si reagovat. Finance a ekonomika je sice důležitá, ale není to všechno. SpaceX nám ukázala, že jde konstruovat revoluční a moderní rakety s ...Zobrazit celý příspěvek
Dávám sice palec nahoru, ale dovolím si reagovat.
Finance a ekonomika je sice důležitá, ale není to všechno. SpaceX nám ukázala, že jde konstruovat revoluční a moderní rakety s minimem financí (když si porovnáme např. budget SpaceX a Roscosmosu před několika lety).
Důležité je umět tyto finanční prostředky EFEKTIVNĚ využít. A ruským problémem je korupce. Důvodem korupce jsou dva faktory: státní podnik (státní peníze se nejlépe kradou) + neefektivita řízení (nekompetentní lidi nahoře). Né, že by rusové neměli špatné inženýry, oni mají světové špičky. Ale museli by je konkurenceschopně zaplatit, poskytnout jim kvalitní zázemí a né rozkrádat stovky milionu dolarů na stavbu kosmodromu Vostočnyj, nebo finanční prostředky investovat na stavbu nových honosných sídel Roscosmosu. Nechápu taky, proč Rogozin má několikanásobně vyšší plat než šéf NASA. Nebo nechápu, proč rusové promrhali obrovským potenciálem i financemi, když měli monopol na dopravu lidí na ISS (budget Roscosmosu v roce 2014: 5 miliard dolarů, budget pro rok 2020: 1,7 miliard dolarů)...
Až rusové vypráskají ty prašivé zkorumpované psy, co v Roscosmosu sedí už od devadesátek (není to jenom o Rogozinovi), poskytnou konkurence schopné prostředí (nejlépe na bázi soukromých firmem jako kontraktorů) a můžou opět hrát nejvyšší ligu i s menším rozpočtem, než má USA/Čína. Ale pokud to udělají příliž pozdě, ujede jim natrvalo vlak.Skrýt celý příspěvekTo ale není o změně ve vedení Rosskosmosu, ani o změně fungování té firmy. To je o změně fungování celého státu. V tom prostředí nemůže Rosskosmos fungovat jinak. Rogozin má ...Zobrazit celý příspěvek
To ale není o změně ve vedení Rosskosmosu, ani o změně fungování té firmy. To je o změně fungování celého státu. V tom prostředí nemůže Rosskosmos fungovat jinak.
Rogozin má vysoký plat protože v tom systému umí chodit, a na své židli se udrží pravděpodobně ještě dlouho. Totéž platí o Putinovi.
A dokud bude u moci Putin, bude stát reformován stejně, jak byl reformován posledních posledních 20 let - tedy nijak.
https://www.forum24.cz/rusko-k... Skrýt celý příspěvekJak to bylo za Jelcina ? Proč se za něho.Rusko.nestalo ekonomickou raketou?
Jak to bylo za Jelcina ? Proč se za něho.Rusko.nestalo ekonomickou raketou?
a taky proto, že systém byl stejný jako za Putina: otěže držela/drží skupina lidí (oligarchové, silové struktury, státní aparát), která hrabe pod sebe, a ne ve prospěch celku.
a taky proto, že systém byl stejný jako za Putina: otěže držela/drží skupina lidí (oligarchové, silové struktury, státní aparát), která hrabe pod sebe, a ne ve prospěch celku.
K Jelcinovi pozor,všechna nová naleziště plynu a ropy která jsou v Rusku v současné době exploatována ,byla otevřená ve spolupráci se zahraničními společnostmi v době vlády ...Zobrazit celý příspěvek
K Jelcinovi pozor,všechna nová naleziště plynu a ropy která jsou v Rusku v současné době exploatována ,byla otevřená ve spolupráci se zahraničními společnostmi v době vlády Jelcina.Od te doby neotevřeli źadné nové pole a když tak to bylo maximálně na pár kýblů.Skrýt celý příspěvek
Proč by muselo být první. Ekonomický buduje obranu.
Proč by muselo být první. Ekonomický buduje obranu.
No spíš se dostávají do fáze, kdy nechtějí ztratit stopu...
No spíš se dostávají do fáze, kdy nechtějí ztratit stopu...
USA v posledních několika desítkách let využívalo satelity k vedení válek prakticky všude ve světě. Takže, abych to správně dle článku pochopil: 1) satelity USA neslouží ...Zobrazit celý příspěvek
USA v posledních několika desítkách let využívalo satelity k vedení válek prakticky všude ve světě.
Takže, abych to správně dle článku pochopil:
1) satelity USA neslouží vojenským účelům
2) když ale Rusko vyvíjí nějaké zbraně vůči těmto satelitům, tak už je to brutální militarizace vesmíru a porušování dohodSkrýt celý příspěvekDoporučil bych přečíst víc než jenom nadpis a pak teprve komentovat: Hned v perexu je: "Americké velitelství pro vesmír SPACECOM (Space Command) je přesvědčeno o tom, že Rusko na ...Zobrazit celý příspěvek
Doporučil bych přečíst víc než jenom nadpis a pak teprve komentovat:
Hned v perexu je:
"Americké velitelství pro vesmír SPACECOM (Space Command) je přesvědčeno o tom, že Rusko na nízké oběžné dráze Země otestovalo protisatelitní zbraň. Není se ale čemu divit. V kosmickém prostoru řada zemí celého světa rozšiřuje své vojenské schopnosti."
a dále v textu je odkaz na článek Armádních novin "Vojenská vesmírná stanice pro Pentagon", a zmíněny jsou i přípravvy na militarozaci vesmíru ze strany dalších zemí
O žádném porušování dohod ze strany Ruska se v článku nemluví. Rusko je kritizováno za něco jiného:
"Tato událost zdůrazňuje pokrytecké obhajování ruské kontroly zbraní ve vesmíru, kterým se Moskva snaží omezit možnosti Spojených států, aniž by zjevně neměla v úmyslu zastavit svůj vlastní program pro vesmírný boj"
Za mě výborný článek, až na češtinu (dvojí zápor) v poslední citaci.Skrýt celý příspěvekNiekedy na začiatku mudrovania o vesmire padla v celku racionalna požiadavka nedavat do vesmiru zbrane, ktore budu utočit na pozemne ciele. Nap. "nazaparkovat" 5 mega vodikovu ...Zobrazit celý příspěvek
Niekedy na začiatku mudrovania o vesmire padla v celku racionalna požiadavka nedavat do vesmiru zbrane, ktore budu utočit na pozemne ciele. Nap. "nazaparkovat" 5 mega vodikovu bombu nad Moskvou alebo Nevadou. To je ta hlavna a podstatna myšlienka neširenia zbrani do vesmiru.
Druha oblast je mat v kozme zbrane, ktore budu použite v kozme (aj ked zneschopnenie napr. vystražnej družice bude mat strategicky dopad na zeemi). Či už to bola myšlienka Star Wars, ale rozne satellite-killers. Zbrojenie v tychto oblastiach podla mna nie až tak neprijatelne.Skrýt celý příspěvekChechtat jsem se začal už při představě, jak parkuješ atomovku nad dané místo.
Chechtat jsem se začal už při představě, jak parkuješ atomovku nad dané místo.
Co si představuješ? Že když bouchneš pár megatun na GEO, tak to nějak zamává místem pod ním? Nebo že je snadné zařídit, aby ti z GEO spadnul šutr dolů a ještě navíc na místo přímo ...Zobrazit celý příspěvek
Co si představuješ? Že když bouchneš pár megatun na GEO, tak to nějak zamává místem pod ním? Nebo že je snadné zařídit, aby ti z GEO spadnul šutr dolů a ještě navíc na místo přímo pod ním?Skrýt celý příspěvek
Nie že ju odpališ vo vesmire, ale že ju z vesmiru pošleš na ciel napr. Moskvu. Jednoducho z vesmiru stielaš nie po inych družiciach ale po strategickych cieloch na zemskom ...Zobrazit celý příspěvek
Nie že ju odpališ vo vesmire, ale že ju z vesmiru pošleš na ciel napr. Moskvu. Jednoducho z vesmiru stielaš nie po inych družiciach ale po strategickych cieloch na zemskom povrchu.Skrýt celý příspěvek
To je trochu rozdíl proti té hovadině, se kterou jsi začal. Ale pořád dost hloupé. Jaderné zbraně na orbitě nejsou moc praktické řešení. A na druhou stranu... Kesslerův syndrom ...Zobrazit celý příspěvek
To je trochu rozdíl proti té hovadině, se kterou jsi začal.
Ale pořád dost hloupé.
Jaderné zbraně na orbitě nejsou moc praktické řešení. A na druhou stranu... Kesslerův syndrom jako následek nějakého střílení "jen" po družicích by byla katastrofa nedozírných následků.Skrýt celý příspěvekK tomu konsenzu nedavat atomovky na obežnu drahu došlo na začiatku kozmickych letov. Myslim, že dnes by družica s bojovymi hlavica vybavena prislušnymi senzormi a umelou ...Zobrazit celý příspěvek
K tomu konsenzu nedavat atomovky na obežnu drahu došlo na začiatku kozmickych letov. Myslim, že dnes by družica s bojovymi hlavica vybavena prislušnymi senzormi a umelou inteligenciou bola velmi nezpečnou zbranou.Skrýt celý příspěvek
Co se vám zdá nesmyslné na jaderných zbraních ve vesmíru?? Víte vůbec, jak fungují balistické rakety jaderné? Nebo z jaké výšky si myslíte, že nakoenc na Zemi padají jaderné ...Zobrazit celý příspěvek
Co se vám zdá nesmyslné na jaderných zbraních ve vesmíru?? Víte vůbec, jak fungují balistické rakety jaderné? Nebo z jaké výšky si myslíte, že nakoenc na Zemi padají jaderné hlavice z balistických raket?? Aby jste byl v obraze, běžně létají 500-1000km+ vysoko, což jistě nebudete zpochybnovat, že se jedná o vesmír. A teprve odsud útočí ... a zasjité také víte, že balistická raketa je nezranitelnější systémy PRO první minuty po startu, protože je pomalá, nabírá na výšce. jakmile vystoupá na nízkou orbitu, je v podstatě nezranitelná! Systém PRO ji musí sestřelit DO této doby! Pak úspěšnost zásahu rapidně klesá ...
Takže pokud budu mít jaderné hlavice na oběžné dráze, jakýkoliv start velké rakety ze Země není nutný, tedy PRO je poměrně z velkého % eliminován!
Navíc, moderní ICBM mají těch bojových hlavic cca 10ks ( Satan, Bulava ... Minuteman... ) takže PRO nebude chytat v obrovské rychlosti 1 cíl, ale několik desítek cílů, což je zcela jistě mimo jeho kapacity ... nehledě na skutečnost, že na detekci a sestřel cílů mají opravdu jen minuty.Skrýt celý příspěvek@KojaKCZE Podle mne (nejsem odborník, píšu na základě selského rozumu a znalostí ze základní školy) stejně tak raketa vystřelená z vesmíru bude zranitelná v první fázi po ...Zobrazit celý příspěvek
@KojaKCZE
Podle mne (nejsem odborník, píšu na základě selského rozumu a znalostí ze základní školy) stejně tak raketa vystřelená z vesmíru bude zranitelná v první fázi po vystřelení.
Ale na rozdíl od odpalovacího zařízení na zemi/v oceánu není možné odpalovací zařízení ve vesmíru skrýt. Navíc vesmírný prostor v blízkosti je "veřejný" a snadno přístupný. Je tedy mnohem jednodušší připravit zničení odpálené střely nebo dokonce odpalovacího satelitu.Skrýt celý příspěvek- ve vesmíru není stealth (boomers rulezzz!) - dostat něco z orbity do Moskvy není zas taková sranda a může to chvíli trvat (hlavně pokud to chceš mít možnost hodit jak na Moskvu ...Zobrazit celý příspěvek
- ve vesmíru není stealth (boomers rulezzz!)
- dostat něco z orbity do Moskvy není zas taková sranda a může to chvíli trvat (hlavně pokud to chceš mít možnost hodit jak na Moskvu tak na Peking)
- na orbitě jsou ty zbraně zranitelnéSkrýt celý příspěvekJan Padesátýpátý, čo je demaskujucim znakom pri štarte balistickej strely? Teplo vznikajuce pri spalovani pohonnych hmôt raketoveho motora. Nazorne je to vidiet na starte rakety ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Padesátýpátý,
čo je demaskujucim znakom pri štarte balistickej strely? Teplo vznikajuce pri spalovani pohonnych hmôt raketoveho motora. Nazorne je to vidiet na starte rakety ktora vynaša napr. posadku v orbitalnej stanici. Lenže ked sa posadka vracia na zem, žiadne dramaticke priznaky sprevadzajuce jej zniženie drahy a brzdenie nie su. Ani nahodou to nie taky rozoznatelny "cirkus" ako štart.
Takže odpalit so satelitu ktory važi napr. 10 ton bojovu hlavicu, ktora važi napr. 400 kg (W88 važi podobne) z vysokej obežnej drahy na zemsky povrch ani nahodou nevyžaduje velke množstvo energie a okrem toho da sa to riešit nehorlavym procesom.Skrýt celý příspěvek@palo satko
Pokud si zagoogluješ "stealth in space", zjistíš, že všichni tvá tvrzení popírají: ve vesmíru nelze schovat teplo.
Nevím, co myslíš "nehořlavým procesem".@palo satko
Pokud si zagoogluješ "stealth in space", zjistíš, že všichni tvá tvrzení popírají: ve vesmíru nelze schovat teplo.
Nevím, co myslíš "nehořlavým procesem".Tak vyhoda orbitalnych bombarderov je zemozu utocit prakticky z ktorehokolvek smeru a hocikedy. Takze moznosti obrany su prakticky nulove. Predstavte si ze vam nad hlavou kruzia ...Zobrazit celý příspěvek
Tak vyhoda orbitalnych bombarderov je zemozu utocit prakticky z ktorehokolvek smeru a hocikedy. Takze moznosti obrany su prakticky nulove. Predstavte si ze vam nad hlavou kruzia desiatky dtuzic a vy neviete ci niektora z nich nieje jadrovou zbranou. Preto sa dohodol zakaz jadrovych zbrani vo vesmire.Skrýt celý příspěvek
@gangut Pokud bude ke každé z desítek ruských družic přiřazena jedna americká, která bude tu ruskou "hlídat" a ponese protiraketu, nebude to problém. Problém to může být naopak, ...Zobrazit celý příspěvek
@gangut
Pokud bude ke každé z desítek ruských družic přiřazena jedna americká, která bude tu ruskou "hlídat" a ponese protiraketu, nebude to problém.
Problém to může být naopak, pokud by 50000 amerických družic mělo být hlídáno několika desítkami ruských družic.
Na druhou stranu, Rusko žádné zbraně ve vesmíru nebude potřebovat, protože bude brzy mít zázračné jaderné zbraně odpalované ze Země, proti kterým neexistuje obrana.Skrýt celý příspěvek
Možná vám uniklo, jak se vede politika. Pokud vidím, že domělý "nepřítel", chcete-li konkurent, vyvíjí, vlastní, používá systémy, které se dají považovat za vojenské ( již znmíněný ...Zobrazit celý příspěvek
Možná vám uniklo, jak se vede politika. Pokud vidím, že domělý "nepřítel", chcete-li konkurent, vyvíjí, vlastní, používá systémy, které se dají považovat za vojenské ( již znmíněný bezpilotní X-37B ), budu aktivně protestovat, ale armáda si nemůže dovolit ČEKAT!!! Tedy paralerně s protesty budu vyvíjet protizbraně ( když může jedna strana, proč ne druhá ) ... a tak to taky je! O X-37B a jeho misích se veřejěn vůbec nic neví!! Jen se spekuluje! A podle chování jiných velmocí jeho mise příliš mírové nebudou a pochopitelně protistrany jistě mají své informace o tom, co tam dělá ...
Takže Američané ať si zametou před vlastním prahem a nekvičí tady jako podsvinče ned nějakým ruským satelitem, který vlastě prokazatekně umí měnit orbitu ( jako X-37B ) umí vést náklad ( jako X-37B ) a poměrně neověřeně údajně dle američanů vypustil další objekt údajně rychlostí 700km/h v době, kdy prolétal okolo jiného RUSKÉHO satelitu ... takže, je to vlastně ruský ekvivalent X-37B ... takže by spíše mělo USA mlčet, než kvičet!
Apropo, vesmír už dávno ozbrojený je min. 3 -4 velmocemi ( USA, Rusko, Čína a snad Indie ) ... proto mě docela baví ta hra na "nemilitarizujme vesmír" :))Skrýt celý příspěvekJediní kdo tu kvičí jsou milci těch holých zadků na východě, když jim někdo jakkoliv zaútočí na obraz božskébo Sovětského Ruska... My, zastánci "západu" (i s jeho obrovskými ...Zobrazit celý příspěvek
Jediní kdo tu kvičí jsou milci těch holých zadků na východě, když jim někdo jakkoliv zaútočí na obraz božskébo Sovětského Ruska...
My, zastánci "západu" (i s jeho obrovskými problémy stále ještě mnohem lepšího místa k žití než ten východní polofeudální mafiánský středověk) tady ty výkřiky sledujeme pobaveně a z povzdálí.
K ranní potřebě dobrý, asi jako dva roky starý časák kde už chybí spousta listů...
Ruský kosmický průmysl padá volným pádem, už nedokáží spolehlivě vytěžovat ani to dědictví SSSR.
I "pitomá" soukromá firma SpaceX dokáže v případě potřeby "nastřílet" nahoru větší množství nákladu než celý sojuz. A to je jen jedna soukromá firma...
Ale ovšem, zapomněl jsem na Rogozinovu grampolínu...!Skrýt celý příspěvekAmeričané nikde "nekvičí" ani nezpochybňují ruské právo na militarizaci vesmíru. To se děje jenom ve vlhkých snech ruských trolů. Ohledně amerických zbraní ve vesmíru naopak ...Zobrazit celý příspěvek
Američané nikde "nekvičí" ani nezpochybňují ruské právo na militarizaci vesmíru. To se děje jenom ve vlhkých snech ruských trolů.
Ohledně amerických zbraní ve vesmíru naopak "kvičí" Rusové, přitom ale sami vesmírné zbraně vyvíjejí a zkoušejí. Američané jenom upozorňují na toto ruské pokrytectví (viz článek)Skrýt celý příspěvekUSA ani Briti nekvicia - oni len davaju Rusom najavo, ze si vsimli co sa stalo. No a Rusi su radi, ze si ich este niekto vobec vsimol... Ze je vesmir uzasne miesto pre posobenie ...Zobrazit celý příspěvek
USA ani Briti nekvicia - oni len davaju Rusom najavo, ze si vsimli co sa stalo.
No a Rusi su radi, ze si ich este niekto vobec vsimol...
Ze je vesmir uzasne miesto pre posobenie armady je jasne od zaciatku.
Vsetky "vedecke mierove vesmirne programy" z pociatkov kozmonautiky mali stavnate financne zdroje hlavne od armad. Ked armady ziskali dostatocne silne rakety, nastali financne suchoty. To sa silno odrazilo na vesmirnych programoch az dodnes, ked ich opat zacina pomaly rozhybavat sukromny sektor.
Slavny superdrahy dlho neprekonatelny Hubblov teleskop je v podstate "civilnym" odvarom v clanku spominanych spionaznych druzic KH-11 (Nasadenych 16 kusov?).
Dohody o zbraniach vo vesmire, su dohody vyslovene technicko-bezpecnostneho charakteru stavane na USA a Rusko studenej vojny. I v clanku sa vyslovene uznava, ze vesmir bol, je a bude pre moderne armady nepostradatelny.
Reci o "demilitarizovanom vesmire" su diplomaticky slovny zvrat, poukazujuci na to, ze su tu staty, ktore tieto pravidla a zmluvy nastavuju :)Skrýt celý příspěvek
To je stejný HALO jako s 5G sítí ůplně stejný podsouvání falešných informácí.Holt amerika byy ráda prodávala jen to svoje a všem by velela a ostatní si polib.e zadnici.Četník světa ...Zobrazit celý příspěvek
To je stejný HALO jako s 5G sítí ůplně stejný podsouvání falešných informácí.Holt amerika byy ráda prodávala jen to svoje a všem by velela a ostatní si polib.e zadnici.Četník světa se nezapře.Jo ale , že už 2 rokem lítaj v malým raketoplánu kolem země a kdoví-co s tím pachají to je jiná věc!Kdepak od doby co svrhly atomové bomby na civilisty tak jim nevěřím ani nos mezi očima!Skrýt celý příspěvek
Tak to si budeš rozumět s Lukym. To je místní expert na Velkého Satana a konspirační teorie. Posledně přitáhl Chazarskou mafii a Babylonský dluh...
Tak to si budeš rozumět s Lukym. To je místní expert na Velkého Satana a konspirační teorie. Posledně přitáhl Chazarskou mafii a Babylonský dluh...
Soudruhu, zabloudil jsi.
Zpátky na Novinky musíš třídou Tomia Okamury, pak tunelem Miloše Zemana, za ruským velvyslanectvím prudce vlevo kolem Klausovy čistírny a jsi tam!Soudruhu, zabloudil jsi.
Zpátky na Novinky musíš třídou Tomia Okamury, pak tunelem Miloše Zemana, za ruským velvyslanectvím prudce vlevo kolem Klausovy čistírny a jsi tam!To je uzasne, otvoril si nam oci! (I ked mnohym asi trocha na vrub prudkeho zuzenia cievok - to sa ale casom trocha vypiluje...) PS: Si robot? kremlobot v. 1979? Ja som to vedel, ...Zobrazit celý příspěvek
To je uzasne, otvoril si nam oci!
(I ked mnohym asi trocha na vrub prudkeho zuzenia cievok - to sa ale casom trocha vypiluje...)
PS: Si robot? kremlobot v. 1979? Ja som to vedel, ze UNIX je dodnes neprekonatelny!
PS2: Este ze ta studena vojna skoncila - sa trasem strachom, ked si uvedomym, co Rusi vedeli vyrobit v 79-tom!
Jan_rok_1979@kremlo_root:~$ exitSkrýt celý příspěvek
Jen dalsi politicko-ekonomicka hra. Americane zvelicuji bojeschopnost protivniku, aby jim prochazely zvysene naklady na zbrojeni. To same v opacnem gardu delaji cinane i rusaci. I ...Zobrazit celý příspěvek
Jen dalsi politicko-ekonomicka hra. Americane zvelicuji bojeschopnost protivniku, aby jim prochazely zvysene naklady na zbrojeni. To same v opacnem gardu delaji cinane i rusaci. I ostatni zeme se tak chovaji. Lobby vyrobcu zbrani je neskutecne mocne a silne.Skrýt celý příspěvek
Ruska výstavba Kosmických sil není asi jenom bezvýznamné placani do vzduchu, když to vyvolává reakce. Na jednom z videí s GŘ Almaz Antey Bylo téma S-500. Tam doslova zmínil že ...Zobrazit celý příspěvek
Ruska výstavba Kosmických sil není asi jenom bezvýznamné placani do vzduchu, když to vyvolává reakce. Na jednom z videí s GŘ Almaz Antey
Bylo téma S-500. Tam doslova zmínil že systém je schopen působit proti satelitum LEO.
O detailech že nemůže hovořit.
Krátce poté Čína veřejné prezentovala zničení vyslouzileho meteo satelitu. Ve výšce 870km nad zemským povrchem. To tak trochu vyděsilo Pentagon. Rusko a Čína umějí nejenom inteligentně rušit satelity pokročilými systémy EW, ale i zničit hrubou sílou. Zavádění systému Starlink jen urychlí vyvoj protisatelitnich systémů.
Dnešní systémy EW a radio elektronického průzkumu jsou zejména o sledování satelitních komunikaci. Doporučuji přečíst knihy o monitoringu spectra od Dipl. ING. Roland Proesch.Skrýt celý příspěvekDajme tomu, že všetko čo si napísal je pravda. Aj keď v skutočnosti neoveriteľná. Položme si otázku, čo je finančne a technicky náročnejšie. Vyniesť satelit alebo ho zničiť. ...Zobrazit celý příspěvek
Dajme tomu, že všetko čo si napísal je pravda. Aj keď v skutočnosti neoveriteľná.
Položme si otázku, čo je finančne a technicky náročnejšie. Vyniesť satelit alebo ho zničiť. Osobne si myslím, že v súčasnosti je omnoho náročnejšie ničiť satelity. Momentálne je (podľa môjho názoru) prakticky nemožné paralizovať satelitný systém nepriateľa.
Inštalovať povedzme 40 satelitov na obežnú dráhu bude rozhodne rýchlejšie a lacnejšie ako vystreliť 40 rakiet schopných ich zničiť.Skrýt celý příspěvekTo nemusí být nezbytně pravda, protože satelit je celkem široký pojem. I obyčejný telekomunikační satelit stojí pořádný balík a výroba rozhodně není triviální, nebo levná. Stačí ...Zobrazit celý příspěvek
To nemusí být nezbytně pravda, protože satelit je celkem široký pojem.
I obyčejný telekomunikační satelit stojí pořádný balík a výroba rozhodně není triviální, nebo levná. Stačí aby přestal oscilovat krystal, střetl se s miniaturním fragmentem, elektromagnetické vlnění, ... sebemenší porucha, nedokonalost a je konec. Obvykle se začíná válcem ze složitých uhlíkových vláken, pryskyřice a voštinových panelů, které tvoří základní konstrukci. To je ještě relativně dobře vyrobitelné, ale skutečné problémy nastávají s nádržemi (nejvýbušnější a nejtoxičtější látky ...), motory, izolací apod. Stačí tisícina milimetru a anténní reflektor přestane správně fungovat (změní se pokrytí). Nejde jen o přesnost, ale také o teploty, radiaci, ... vesmír je totiž velice, ale velice nehostinné prostředí.
Měsíce zaberou jen zkoušky jednotlivých zařízení, zpravidla 5000 - 30 000 kroků. Křemíkové rezonátory - oscilující krystaly se musí pěstovat, veškerá elektronika (křemíkové čipy, spoje tvořené nejčistším zlatem, keramické destičky), to všechno se dělá a navrhuje pro vesmírné prostředí. Teplo se nedá odvádět, izolace musí odolávat -270°C +150°C ... sám kapton nestačí, kombinují se stříbrná zrcadla, chladící systémy generované elektronikou (standardní heatpipe opravdu nestačí), čpavkové odpařovače, ...
Nemyslím si, že by to bylo "rozhodně levnější a rychlejší".Skrýt celý příspěvekPo byla pravda před Starlinkem ... Dnes vynášejí 60 komunikačních satelitů 2 až 3 krát za měsíc, životnost 5 let, deorbitace bez zásahu zvenčí (pokud přestane fungovat tak do 2 ...Zobrazit celý příspěvek
Po byla pravda před Starlinkem ...
Dnes vynášejí 60 komunikačních satelitů 2 až 3 krát za měsíc, životnost 5 let, deorbitace bez zásahu zvenčí (pokud přestane fungovat tak do 2 měsíců shoří v atmosféře ...) . Oproti předchozím technologiím (satelitům) je každý ten kus za 1/100 ceny při 1/10 schopností ...
To je prostě revoluční přístup, podobně jako rakety Falcon.
Takže ano, je to levnější a rychlejší.Skrýt celý příspěvek
@ Miroslav dost zalezi ze aky satelit. pokusat sa znicit dake starlinky a podobne by sa urcite neoplatilo, ale napriklad ten KH-11, co sa spomina v clanku stoji 2,5 mld dolarov, ...Zobrazit celý příspěvek
@ Miroslav
dost zalezi ze aky satelit. pokusat sa znicit dake starlinky a podobne by sa urcite neoplatilo, ale napriklad ten KH-11, co sa spomina v clanku stoji 2,5 mld dolarov, jeho stavba trva roky a maju ich momentalne len 4. to by len tak bez povsimnutia nenahradili. dalsia vec je, ze na nizsich orbitoch by tych satelitov asi stacilo znicit par a trosky by si uz casom nasli tie ostatne satelity a par rokov by nizsie orbity boli uplne nepouzitelne, ako pre nepriatela, tak aj pre utocnika...Skrýt celý příspěvek
Vyděsit Pentagon by to mohlo za jednoho předpokladu - že Čína a Rusko jsou jediní, kteří to dokážou. Což si myslím že nejsou. Základní otázkou je, kdo je schopen dříve vážně ...Zobrazit celý příspěvek
Vyděsit Pentagon by to mohlo za jednoho předpokladu - že Čína a Rusko jsou jediní, kteří to dokážou. Což si myslím že nejsou. Základní otázkou je, kdo je schopen dříve vážně narušit nebo zničit protivníkovu družicovou síť, respektive jak rychle je kdo schopen ztráty nahrazovat a kompenzovat. I u satelitů a protisatelitních zbraní platí, že jedna vlaštovka jaro nedělá a hlavně - když se to jednou povedlo, kolikrát se to nepovedlo? Kolik zdrojů jsem na musel vynaložit? Je to standardní, nebo laboratorní řešení? Pokud tohle není známo, rozhodně to Pentagon neděsí...Skrýt celý příspěvek
Asi tak a platí to nejen u satelitních zbraní. I kdyby bylo Su-57 třeba 10x lepší než F-35 (jako že si to laicky nemyslím) tak je to furt 1:535 ... Jak někdo psal: Rusové jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Asi tak a platí to nejen u satelitních zbraní.
I kdyby bylo Su-57 třeba 10x lepší než F-35 (jako že si to laicky nemyslím) tak je to furt 1:535 ...
Jak někdo psal: Rusové jsou velice dobří ve stavbě (neuvěřitelně drahých a schopných) prototypů, ale vyrábět, vyrábět finální produkt neumí - pokud teda nejsou lisované z ocelových plechůSkrýt celý příspěvek
To že sa testovali zbrane nestojí ani za zmienku.testuje každý. Bohužiaľ, to čo je dôležite, teda koľko úlomkov vygenerovali rusi tymto testom, a či môžu ohroziť cudzie satelity ...Zobrazit celý příspěvek
To že sa testovali zbrane nestojí ani za zmienku.testuje každý. Bohužiaľ, to čo je dôležite, teda koľko úlomkov vygenerovali rusi tymto testom, a či môžu ohroziť cudzie satelity sme sa nedozvedeli.Skrýt celý příspěvek
Když Goebbels Peskov řekne něco takového: „Rusko vždy bylo a zůstává zemí, která se zavázala k úplné demilitarizaci kosmického prostoru a nerozmístění jakéhokoli druhu zbraní ve ...Zobrazit celý příspěvek
Když Goebbels Peskov řekne něco takového:
„Rusko vždy bylo a zůstává zemí, která se zavázala k úplné demilitarizaci kosmického prostoru a nerozmístění jakéhokoli druhu zbraní ve vesmíru,“
tak je opak naprostou jistotou... :)
Tím ovšem netvrdím, že např. X-31 nahoře testuje vliv kosmického záření na chuť gumových medvídků...Skrýt celý příspěvek„Umisťování zbraní do vesmíru je jen otázkou času.” Chápu, že autor pouze překládá a problematice nemusí rozumět, ale Spojené státy i Sovětský svaz ve vesmíru zbraně, tím spíše ...Zobrazit celý příspěvek
„Umisťování zbraní do vesmíru je jen otázkou času.”
Chápu, že autor pouze překládá a problematice nemusí rozumět, ale Spojené státy i Sovětský svaz ve vesmíru zbraně, tím spíše protisatelitní, rozmisťují už od 60. let.
Pokud byste chtěli zjistit víc o projektu Istrebitěl Sputnikov, o laserovém výzkumném centru Terra-3 v Sary-Šagan v sovětském Kazachstánu a o tom, jak jej v roce 1989 navštívili Američané, o vojenském využití amerických raketoplánů a o jejich ozařování sovětskými lasery ze Země, o letounech MiG-31 s obřími raketami 79M6 nebo o lodních či leteckých raketách, které používají k sestřelování satelitů Američané, přečtěte si můj starší článek o protisatelitních zbraních, který vyšel v 30. čísle časopisu Zbraně.
https://drive.google.com/file/... Skrýt celý příspěvekTo by som zase nepreceňoval.... Reagan vymyslel projekt ,,Hviezdnych vojen" ako najväčšiu ,,kachnu století" na základe ktorej sa nakoniec ZSSR uzbrojil k smrti. Americká ...Zobrazit celý příspěvek
To by som zase nepreceňoval....
Reagan vymyslel projekt ,,Hviezdnych vojen" ako najväčšiu ,,kachnu století" na základe ktorej sa nakoniec ZSSR uzbrojil k smrti. Americká administratíva nakoniec sama priznala, že v tej dobe šlo vyslovene o nerealizovateľný projekt. A ťažko realizovateľný aj dnes.
Zatiaľ to berme tak, že zopár krajín zvláda na experimentálnej úrovni zostreliť satelit na nízkej obežnej dráheSkrýt celý příspěvekA to ještě tehdy, když se satelit nesnaží uhnout. Spíš mne zaujala věta, že Američani poznali, že se ze satelitu uvolnilo nemanévrující těleso, aby letělo k jinému satelitu. Jak ...Zobrazit celý příspěvek
A to ještě tehdy, když se satelit nesnaží uhnout.
Spíš mne zaujala věta, že Američani poznali, že se ze satelitu uvolnilo nemanévrující těleso, aby letělo k jinému satelitu. Jak podrobně asi sledují všechny družice?Skrýt celý příspěvekTo sa môžeme akurát tak dohadovať ale podľa môjho názoru sú satelity zmapované pomerne dobre. Ono nie je ani tak problém utajiť satelit vo vesmíre, ako jeho štart do vesmíru ...Zobrazit celý příspěvek
To sa môžeme akurát tak dohadovať ale podľa môjho názoru sú satelity zmapované pomerne dobre.
Ono nie je ani tak problém utajiť satelit vo vesmíre, ako jeho štart do vesmíru :-)
Dnes proste neutajíš štart rakety a ani cieľ jej cesty. NASA má pomerne dobre zmapované aj trosky do jedného metra ktorých je rádovo tisíce. Nevidím dôvod aby im unikali fungujúce satelity ktoré musia vysielať / prijímať signál ktorý sa dá zachytiť.Skrýt celý příspěvekSledovat satelity není zase tak moc velký problém, nad horizontem tráví relativně dost času, třeba takový radart TIRA vidí i dost detailů, proto se na vojenské družice snyží ...Zobrazit celý příspěvek
Sledovat satelity není zase tak moc velký problém, nad horizontem tráví relativně dost času, třeba takový radart TIRA vidí i dost detailů, proto se na vojenské družice snyží všichni aplikovat i stealth technologie.
https://fas.org/spp/military/p... Skrýt celý příspěvekTak oni sledují i kosmické smetí ... a upozorňují např. ISS na možné srážky ... U družic to tak velký problém není jsou velké, u smetí mají rozlišení snad 1 cm na orbitě do 1200 ...Zobrazit celý příspěvek
Tak oni sledují i kosmické smetí ... a upozorňují např. ISS na možné srážky ...
U družic to tak velký problém není jsou velké, u smetí mají rozlišení snad 1 cm na orbitě do 1200 km, tak asi tak ...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...