Rusko oživuje uskladněné tanky T-80BV

Foto: T-80BV s reaktivním pancířem Kontakt-1; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0
T-80BV s reaktivním pancířem Kontakt-1; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovat a opět zavést do výzbroje tanky T-80BV. Hlavním cílem modernizace je snížit spotřebu plynové turbíny, zvýšit balistickou ochranu a zvýšit palebnou sílu tanku T-80BV.

Ruská armáda v budoucnu nakoupí pouze nejnovější tanky T-14 Armata. Nicméně vývoj tanku T-14 zabere ještě několik let, stejně tak několik let potrvá dokončení technologie sériové výroby a vyladění výrobní linky výrobce UralVagonZavod (UVZ).

Tank T-14 Armata je složitý zbraňový systém a potrvá celé následující desetiletí, než rozhodným způsobem zvedne bojovou efektivitu ruských tankových jednotek.

Ruské ministerstvo obrany se proto rozhodlo k poměrně nečekanému kroku - vrátit tanky T-80 do služby a nechat je modernizovat. Tanky T-80 byly přitom vyřazeny z výzbroje ruské armády v roce 2015 s tím, že je v budoucnu nahradí právě T-14 Armata.

Jedním z důvodů oživení T-80BV je jejich vynikající schopnost fungovat za velmi nízkých teplot. Plynová turbína T-80BV funguje až do -50°C, což je důležité pro nasazení tanků na Sibiři nebo v Arktidě. V současné době je právě Arktida v hledačku velmocí z důvodu tajícího ledu, který v oblasti zpřístupňuje ropu, plyn a další suroviny.

Upravené T-80BV (verze T-80 s reaktivním pancířem Kontakt-1) získají především nový systém řízení palby, novou balistickou ochranu (náhrada za Kontakt-1) a vylepšenou pohonnou jednotku. První upravené tanky T-80BV ruská armáda obdrží v příštím roce. Přesný počet modernizovaných tanků a detailní rozsah modernizace ale prozatím není znám.

Středobodem nového systému řízení palby bude kulový senzor Sosna-U s denní kamerou, pasivní infračervenou kamerou 2. generace běloruské výroby (detekce tanku na 5 km), laserovým dálkoměrem nebo vysílacím kanálem pro navádění řízených střel. Stejný senzor má například modernizovaný tank T-72B3.

“V současné době přípravné práce na modernizaci prvních T-80BV jsou ve finální fázi. Ve spolupráci s Omskou transportní strojírnou (Omsktransmaš - pozn. red.) a naší konstrukční kanceláři dopravního strojírenství (KBTM - pozn. red.) repase a modernizace T-80BV ministerstva obrany začne v příštím roce. Všechny práce proběhnou v Omském závodě,” vysvětluje Alexander Umanskim, šéfkonstruktér rodiny tanku T-80 v KBTM. Dodejme, že Omsktransmaš a KBTM jsou dceřiné společnosti UVZ.

Ruský tank T-80 (s reaktivním i bez reaktivního panceřování)

T-80 původně vstoupil do služby ruské armády v roce 1976 (T-80BV v roce 1985). Na rozdíl od ruských tanků s dieselovým motorem (T-72, T-90) T-80 získal, podobně jako americký tank M1 Abrams, plynovou turbínu.

Turbína poskytuje vysoké manévrovací schopnosti, vysokou rychlost, akceleraci a dobré ovládaní tanku. Výhodou je i možnost používat různá (i nekvalitní) paliva (naftu, benzín i letecký benzín). Plynová turbína také není citlivá na nízké teploty a dobře startuje i při vysokých mrazech.

Nicméně tyto přednosti sráží vysoká spotřeba paliva - T-80BV v terénu na každý kilometr jízdy spáli 8 litrů paliva, ruské tanky T-72 a T-80 pouze 2 až 4 litry na každý kilometr. Dojezd tanku T-80BV je tak pouze 285 km i s přídavnými nádržemi. Modernizovaný T-80BV má mít spotřebu údajně výrazně nižší.

Podle generálplukovníka ve výslužbě Sergeje Majeva, bývalého hlavního šéfa Ředitelství pro automobily a obrněná vozidla na ruském ministerstvu obrany, ruská armáda v T-80BV získá moderní tank schopný operovat v nejnáročnějších klimatických podmínkách.

“Dříve tanky T-80 hrály v ozbrojených silách důležitou roli. Snaha modernizovat asi 3000 uskladněných tanků T-80 se datuje do roku 2002, nicméně nakonec z toho sešlo. Od té doby průmysl vyvinul unifikované tankové bojové systémy, nové tankové dělo s efektivnější municí, pokročilé reaktivní pancéřování, atd. V důsledku toho modernizovaný T-80, včetně spotřeby paliva, je porovnatelný s tankem T-90,” uvedl Majev pro ruský deník Izvestija.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský voják budoucnosti Ratnik 3

Ruský Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství (CNIITočMaš) představil na ...

Bitva o Mosul: M1 Abrams vs. ruská střela Kornet

Před několika dny ruskými médií proběhla zpráva o zničení iráckého tanku M1 Abrams ruskou střelou ...

NÁZOR: Tank T-14 Armata jako nástroj propagandy

Nový ruský tank T-14 Armata není zajímavý jen svými technickými parametry ale především tím, jak je ...

Nejnovější čínské tanky a obrněná vozidla

Čínský státní zbrojní gigant Norinco na letecké výstavě u města Ču-chaj (Zhuhai Air Show) ukázal ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • raziel87
  17:02 25.11.2016

  Dávám si pár facek...až teď jsem si přečetl ten článek. Mea Culpa. To je když si jdete rovno číst diskuzi

  Dávám si pár facek...až teď jsem si přečetl ten článek. Mea Culpa. To je když si jdete rovno číst diskuzi

 • raziel87
  16:57 25.11.2016

  Dusane, spíš se neosvědčil provoz modernizovaných T-72B v arktických podmínkách - zkusili to a evidentně to nebylo pravé ořechové. Na Sibiři ta turbína prostě podává vyšší a ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusane, spíš se neosvědčil provoz modernizovaných T-72B v arktických podmínkách - zkusili to a evidentně to nebylo pravé ořechové.

  Na Sibiři ta turbína prostě podává vyšší a stabilnější výkon, než diesel. Byly modernizovány až na hodnotu cca 1 400koní (na nezpevněném povrchu 60-63km/h). Přidání Sosna-U a modernizovaného Reliktu z toho tanku dělá (vzhledem k jejich současnému tankovému parku) dobře použitelný stroj - PRÁVĚ pro podmínky s teplotou -60C. Ten tank má také rozměrnější věž a víc místa v prostoru nabíjecího automatu - než řada 72/90. Budou tak moci použít modernizované verze podkaliberní munice. Prostě přišli na to, že ten tank má větší vývojový potenciál, než 72/90Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:58 25.11.2016

  Skúsim niečo o tej Ukrajine .. ale západnej: http://military-informant.com/... I Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

  Skúsim niečo o tej Ukrajine .. ale západnej:

  http://military-informant.com/...

  I Ukrajina reaktivuje svoje tanky T-80 (už asi 70 ks) a snaží sa ich i zmodernizovať.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  15:36 25.11.2016

  Jan Grohmann
  Vyborne konecne rozumna vec!

  Jan Grohmann
  Vyborne konecne rozumna vec!

 • dusan
  15:30 25.11.2016

  Pokiaľ viem, tak bola len PLÁN na vyradenie tankov T-80 a nahradenie ich modernizáciu tankov T-72B do podoby T-72B3 resp. T-72B4 - ale časť ostala v službe. Osobne si myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ viem, tak bola len PLÁN na vyradenie tankov T-80 a nahradenie ich modernizáciu tankov T-72B do podoby T-72B3 resp. T-72B4 - ale časť ostala v službe.
  Osobne si myslím, že ide skôr o lopni záujmových skupín stojacich za firmami, ktoré sa budú podieľať na modernizácii T-80.
  Rusi celkom logicky začali zjednocovať základný typ na T-72 (90) a výhľadove ich mali doplniť Armaty.
  Udržiavať iný typ tanku mi nedáva žiadnu logiku. Tankov T-72B majú na skladoch určite dosť ... však ich bez problémov dosť i zo skladov exportujú.
  Argument o "najnáročnejších klimatických podmienkach" je trošku úsmevný ... to je snáď jasná podmienka pre každú techniku v Rusku. To ako iná technika je len pre "nenáročné klimatické podmienky" ? : )Skrýt celý příspěvek

 • ramboA
  15:16 25.11.2016

  Pánové, moc Vás prosím, nikomu to zatim neříkejte, no rusáci začali oživovat Lenina.
  A na Stalinovi se intenzivně pracuje! Putin je prý reinkarnovanej Borodin.

  Pánové, moc Vás prosím, nikomu to zatim neříkejte, no rusáci začali oživovat Lenina.
  A na Stalinovi se intenzivně pracuje! Putin je prý reinkarnovanej Borodin.

 • Jan Grohmann
  14:54 25.11.2016

  Pánové, aby diskuze měla nějaký smysl, tak s východní Ukrajinou to utínám a jakékoliv příspěvky na to téma budu mazat. Díky za pochopení. Poprosím témata T-14, T-80 a budoucnost ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, aby diskuze měla nějaký smysl, tak s východní Ukrajinou to utínám a jakékoliv příspěvky na to téma budu mazat. Díky za pochopení. Poprosím témata T-14, T-80 a budoucnost ruského tankového vojska.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:23 25.11.2016

  2 Jakub2 ano, byly tam T-72B3. Ví to každý, kdo se o ten konflikt zajímal. Na aktualnikonflikty.eu si měl každý den aktuální fotky, náčrty rozmístění jednotek atd......z první ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Jakub2
  ano, byly tam T-72B3. Ví to každý, kdo se o ten konflikt zajímal. Na aktualnikonflikty.eu si měl každý den aktuální fotky, náčrty rozmístění jednotek atd......z první ruky a nemusel si čekat na to, co ti naservírujou v 19.30 na TV Nova - proto jeho kousavou poznámku moc nechápu. Kdo měl všech pět pohromadě, velmi brzy si dal dohromady, že na území Ukrajiny operuje Ruská armáda - moc se jim nedivím. Ještě že jim (západu) ten převrat nevyšel. To už by smrdělo horkou válkou a to snad nechce žádnej civil - ani "modrokabátník", ani "červenokabátník"Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:15 25.11.2016

  2 jarpe. klíííd nekrm trolla :) on tu Apačík jednou žvanil něco o tom, že je z ČVUT. Být může, ale jeho znalosti vojenské techniky a současné historie jsou tristní. Něco jako Dzin ...Zobrazit celý příspěvek

  2 jarpe.
  klíííd nekrm trolla :) on tu Apačík jednou žvanil něco o tom, že je z ČVUT. Být může, ale jeho znalosti vojenské techniky a současné historie jsou tristní. Něco jako Dzin na Palba....taky pořád mele, mele, mele a nic rozumného z něj nikdy nevypadneSkrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:04 25.11.2016

  Jarpe: Nějak jsem nepostřehl, že by Apache měl něco dokazovat. Podle mne narážel na fakt, že na Donbase se objevily v bojích T-72B3, což je modifikace vyráběná výhradně pro ruskou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jarpe: Nějak jsem nepostřehl, že by Apache měl něco dokazovat. Podle mne narážel na fakt, že na Donbase se objevily v bojích T-72B3, což je modifikace vyráběná výhradně pro ruskou armádu.

  http://www.armadninoviny.cz/du... Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  13:59 25.11.2016

  Napadlo ma, že jedným z diečich dovodov može byť zaistenie výroby pre tu Omskou transportní strojírnu, predsalen ruska štátna vojenska výroba stále z velkej časti pracuje na báze ...Zobrazit celý příspěvek

  Napadlo ma, že jedným z diečich dovodov može byť zaistenie výroby pre tu Omskou transportní strojírnu, predsalen ruska štátna vojenska výroba stále z velkej časti pracuje na báze planovanej ekonomiky, a ak nechcú továreň zatvoriť tak jej musia nejakú výrobu vymyslieť.

  Neviete náhodou niekto, čo okrem tejto zákazky v tom závode vyrábajú?Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  13:43 25.11.2016

  Apache: Problém je ten, že jste zatím ani nedokázal, že tam nějaká T-80 byla.

  Apache: Problém je ten, že jste zatím ani nedokázal, že tam nějaká T-80 byla.

 • Jakub2
  13:30 25.11.2016

  To je ruská propaganda.... jakýkoliv počet jí udávaný je nutno dělit 10 a poté odečíst 20%, abyste dostal reálné číslo.

  To je ruská propaganda.... jakýkoliv počet jí udávaný je nutno dělit 10 a poté odečíst 20%, abyste dostal reálné číslo.

 • Strategist
  13:19 25.11.2016

  Promiňte ale musím si rýpnout :D
  Neměli náhodou už v roce 2020 mít 2000 nových Armat?

  Promiňte ale musím si rýpnout :D
  Neměli náhodou už v roce 2020 mít 2000 nových Armat?

 • Jakub2
  13:10 25.11.2016

  Jaký "nečekaný krok"??? O zpoždění zavedení Armaty do výzbroje se píše aspoň rok. Ruská armáda nechce T-90 z novovýroby (jsou moc drahé), zásoby rezervních T-72 pro upgrade na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaký "nečekaný krok"??? O zpoždění zavedení Armaty do výzbroje se píše aspoň rok. Ruská armáda nechce T-90 z novovýroby (jsou moc drahé), zásoby rezervních T-72 pro upgrade na verzi B4 taky nejsou nekonečné.

  Aha, zdroj "Izvestija"... Já o upgrade T-80BV četl už v létě:

  http://defence-blog.com/army/r... Skrýt celý příspěvek

 • apache
  13:09 25.11.2016

  A má to ještě jednu výhodu - můžete je poslat na Ukrajinu a spolehnout se, že rusofilové budou svorně tvrdit, že jde o ukrajinské T-80, přičemž slabší duchem tomu uvěří.

  A má to ještě jednu výhodu - můžete je poslat na Ukrajinu a spolehnout se, že rusofilové budou svorně tvrdit, že jde o ukrajinské T-80, přičemž slabší duchem tomu uvěří.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3