Rusko připravuje stavbu gigantického torpédoborce

Foto: Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0
Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0

Ruská Spojená loďařská korporace (USC) v nejbližší době očekává podpis dohody na stavbu 12 gigantických torpédoborců Project 23560 Liděr. Předběžný design nového torpédoborce byl dokončen na konci minulého roku.

Masivní loď, masivní výzbroj

"V současnosti předběžný design Project 23560 Liděr posuzuje ministerstvo obrany," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti Igor Ponomarev, viceprezident USC. "Po kladném přijetí očekáváme podpis dohody o vývoji a konstrukci lodi za podmínek ministerstva obrany."

Ponomarev minulý rok uvedl, že stavba může být zahájena již v roce 2018. Reálně se však očekává zahájení stavby o několik let později s tím, že první loď ruské námořnictvo převezme po roce 2025.

Pro srovnání - od zahájení vývojových prací na americkém torpédoborci třídy Zumwalt, až po jeho spuštění na vodu, uběhlo deset let.

V každém případě jsou parametry torpédoborce Project 23560 Liděr skutečně impozantní. Nový ruský torpédoborec bude mít výtlak 17 500 tun pří délce 200 m a šířce 20 m. Svými rozměry a výtlakem tak překonává i těžké křižníky z druhé světové války.

Torpédoborce třídy Liděr budou po křižnících třídy Kirov (výtlak 28 000 tun) druhými největšími bojovými loděmi Ruské federace, pokud však nepočítáme letadlovou loď Admirál Kuzněcov.

Americké torpédoborce třídy Arleigh Burke mají přitom výtlak "pouze" 9000 tun a nejnovější torpédoborce třídy Zumwalt téměř 15 000 tun. Dlužno ale dodat, že americké námořnictvo má ve výzbroji již 62 torpédoborců Arleigh Burke ze 76 objednaných.

Torpédoborec Liděr ponese masivní výzbroj v podobě 200 řízených střel. Zatím není jasné, jaký mix střel nový torpédoborec ponese. Nabízí se například střely 3M-54 Klub, které dokáží útočit na hladinové i pozemní cíle. Pomocí těchto střel například ruské námořnictvo z Kaspického moře zasáhlo cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km.

Dalším adeptem je vyvíjená hypersonická protilodní střela Zirkon. Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován na 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.

Ochranu proti letadlům a raketám na dlouhou vzdálenost zajistí na nových torpédoborcích navalizované verze protivzdušných systémů S-400 nebo S-500.

Velkou otázkou je pohonný systém. Očekává se však, že Liděr, podobně jako křižníky Kirov, získá jaderný reaktor. Maximální rychlost plavidla se odhaduje na 30 uzlů a délka nasazení na moři až 90 dnů.

Posádku bude tvořit 250 až 300 námořníků. Podle ruského tisku torpédoborec v ruském námořnictvu nahradí hned trojici lodí - raketové torpédoborce Projekt 956 Saryč, protiponorkové raketové torpédoborce Projekt 1155 Fregat a raketové křižníky Projekt 1164 Atlant.

V současné době nejmodernější lodě v ruském námořnictvu jsou fregaty třídy Admirál Gorškov; ilustrační video

Loď globálních ambicí Ruska

"V závislosti na pohonném systému může mít loď výtlak 8000 až 18 000 tun. Loď bude kombinovat vlastnosti torpédoborce a křižníku, a získá robustní schopnosti ve vedení letecké, pozemní a ponorkové války, stejně jako schopnost boje proti raketám. Rusko plánuje vybudovat šest lodí pro Severní i Pacifickou flotilu (12 celkově)," napsala v reportu na konci minulého roku americká námořní zpravodajská kancelář ONI (Office of Naval Intelligence).

"První jednotka nebude pravděpodobně vybudována dříve než v polovině 20. let 21. století. Zprávy tisku mluví o tom, že pohon pro tuto třídu, ať už konvenční plynová turbína nebo jaderný reaktor, nebyl ještě vybrán. Rozhodnutí může ještě ovlivnit stavba nové ruské letadlové lodi, která jestliže bude postavena, bude poháněná jáderným reaktorem," dočteme se dále ve zprávě ONI.

V březnu letošního roku velitel ruského námořnictva admirál Viktor Chirkov nicméně v prohlášení oznámil, že Rusko skutečně pracuje na torpédoborci s jaderným pohonem. Dotkl se také problematiky stavby nové ruské letadlové lodě.

“Kromě stavby víceúčelových korvet a fregat v současné době námořnictvo provádí konstrukční práce nad novou generací torpédoborců s jaderným reaktorem. Tento torpédoborec bude mít mnohem větší schopnosti než jeho předchůdci Projektu 956. Význam nového torpédoborce bude srovnatelný s křižníky… Nepřestáváme pracovat na dlouhodobém projektu nové letadlové lodě. Letadlová loď bude. Práce provádí příslušné výzkumné organizace,” uvedl v březnu Chirkov.  

Jestliže Rusové torpédoborce třídy Liděr postaví, získají do rukou velmi silný nástroj projekce síly po celém světě. Liděr ponese dvojnásobek střel jako torpédoborce třídy Arleigh Burke a atomový reaktor umožní torpédoborci operovat po celém světě bez nutnosti podpůrných lodí (jako například tankerů).

Rusko rovněž připravuje exportní variantu torpédoborce Liděr označovanou jako Projekt 23560E Škval. Vývoj torpédoborců Liděr i Škval má na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.

"V rámci pracovní dohody s ruským námořnictvem centrum Krylov navrhne pokročilý projekt nového torpédoborce Liděr pro národní námořnictvo a Škval (Projekt 23560E) pro export. Celý soubor plánů a výpočtu byl již předán zákazníkovi (ruské námořnictvo - pozn. red.)," uvedl na začátku roku Valery Poljakov, zástupce generálního ředitele centra Krylov.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...

Americké námořnictvo zvětšuje počet bojových lodí

Americké námořnictvo (U.S. Navy) v následujících pěti letech výrazně zvýší počet bojových lodí. ...

Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím

Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

UPOZORNĚNÍ: Zeleně budou vždy označeny nejnovější příspěvky za 24 hodin. Podobu diskuze stále ladíme a snažíme se vyjít vstříc všem konstruktivním připomínkám.

Stránka 1 z 3
 • mastodont
  11:50 12.06.2016

  Zkrátka - jestli roku 2025 zavedou tento torpédoborec, tak já jsem Putin.

  Tak takýchto chytrálkov už tu bolo dosť, aj Putinov ako ty. A vždy sa ukázalo že ani jeden z vás neodhadol čo Putin v budúcnosti urobí. Ste len drobné šváby ktoré majú plnú hubu tliachania...

 • Strategist
  12:44 08.06.2016

  madrabid: neuvěříš, ale my jsme se na toto téma dostali skrz řešení lodí v článku :D

 • madrabbit
  11:50 08.06.2016

  Navrhuji diskuzi pod tímto článkem uzavřít. Kromě uživatele SVANG tu kecáte těžce OT.

 • svang
  22:02 07.06.2016

  No snad Rusove nedopadnou s Liderem jako Royal Navy s torpedoborcem tridy Daring. Jejich nejvetsi, nejmodernejsi a nejnicivejsi raketove torpedoborce Type 45 v cene jedne miliardy dolaru za kus nemohou operovat pri vyssich teplotach. V teplejsich vodach Perskeho zalivu jim opakovane selhavaji plynove turbinove motory Rolls-Royce WR-21 a lode zustanou bez pohonu a energie pro provoz zbranovych systemu.

  http://www.dailyrecord.co.uk/news/uk-world-news/royal-navy-hot-water-engines-8128618#YFX0CyXJcAbKMPFB.97

 • dejmal
  16:47 07.06.2016

  Zbláznili jste se všichni či co ? Te´d už mě je o tom torpédoborci jasný úplně všechno... :-)

 • crusader
  16:33 07.06.2016

  KOLT
  Máte zvláštní pohled na svět. Gaunta a jeho pohled na Čínu vidíte jako propagaci hnutí potlačující práva jiných a Charlieho výzvy k deportacím Vám nevadí. Čím se tedy lišíte od těch proklínaných komunistů z 50 let? Nedostatkem moci?

  A další věc. Ti co nejvíc označují ostatní za bolševiky, mají většinou sami nejvíc másla na hlavě (to se samozřejmě netýká studentů a mladší generace, ti mají ten "jediný" správný názor ze školy a správných "historických" knih).

  Pro admina.
  Navrhuji tuhle nesmyslnou debatu smazat, nemá nic společného s původním tématem článku.

 • Mattauch
  16:17 07.06.2016

  Arasuil:
  Komuniskus je jako každé jiné náboženství. Není to o logice a argumentech ale o víře. :)

  Však mají i svoji vlastní svatou trojici. Marx je duch svatý, Lenin bůh otec a Stalin bůh syn... :)

  Takže buď nechme Gauntovi jeho víru, nebo ho v duchu nejlepších tradic upalme, ale argumentovat smysl nemá... :D

 • KOLT
  15:36 07.06.2016

  pro gaunt: Nikde jsem neschvaloval masakry domorodců. Na rozdíl od vás, protože vámi vychvalované režimy jich zmasakrovaly milióny. Stejně jako desítky milionů vlastních obyvatel.

  crusader: Ani nezkoušejte psát, co jsem chtěl nebo nechtěl udělat! Komunismus v Číně jednoznačně je hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod. Hlavní chyba demokracie v dnešním podání je, že se nedokáže zbavit takových, kteří ji chtějí zrušit.

  Čímžto za sebe končím debatu, protože ztrácet čas s bolšány je zbytečnost, jdu dělat něco užitečnějšího.

 • gaunt
  15:36 07.06.2016

  Blake: ok, tu pochybnou sektu beru zpět. Psal jsem, že o nich nic nevím. S tím znečištěním si stojím za svým. Proč by se měli omezovat víc než Češi? Navíc Čínská vláda to znečištění opravdu řeší.

 • Blake
  15:07 07.06.2016

  Znečistenie primerané počtu obyvateľov je v poriadku? Keby malo teda Česko povedzme 50 miliónov obyvateľov, bolo by päťnásobné znečistenie úplne v poriadku?

  Stavbou priehrady sa zredukujú emisie (na miniatúrnom území), iste, ale sú emisie z uhoľných elektrární jediná miera znečistenia prostredia?

  No a nazvať pochybnou sektou sa dá čokoľvek, od skutočných sekt po povedzme katolícke kresťanstvo. Znie to potom strašidelne, ale to je tak všetko. Falun Gong samotné nijak neohrozuje nikoho a nič, ide o systém meditácií a cvičení, napriek tomu sa v Číne zatýka za meditáciu na verejnosti.

  No a potom sú tu takéto srandy
  https://en.wikipedia.org/wiki/Organ_harvesting_from_Falun_Gong_practitioners_in_China

  A nejde o jedinú, ako vravíte, "ušľachtilú" vec, ktorou čínsky režim ctí svojich občanov.

 • Arassuil
  14:55 07.06.2016

  gaunt: Mě udivuje, jak tady rubete do lidí, co schvalují kolonialismus, ale přitom smrt 70 milionů lidí (zaviněnou vlastní vládou!) považujete za nutné zlo, které povede k společnosti světlých zítřků. To máme 70 milionů v Číně, dalších 30-40 milionů v Rusku... Jestli je tohle nevyhnutelnou součástí zavádění socialismu, tak to raději tvrdý kapitalismus.

 • crusader
  14:47 07.06.2016

  gaunt
  KOLT chtěl určitě nahlásit Charlieho, ten tu vyzývá k hubení komunistů a k deportacím, což přesně odpovídá danému paragrafu.

  Charlie
  Vy budete asi velký "demokrat" že? Přesně takoví byli v padesátých letech v čele KSČ. Jako by ve vašich slovech byl slyšet Gottwald. Všechny je zavřeme, deportujeme nebo vyhubíme. Máte pravdu, komunistů jsme se skutečně nezbavili, na Vás je to dobře vidět

 • gaunt
  14:19 07.06.2016

  Chtěl jsem napsat "Já zde nic nepropaguji". Od lidí co schvalují masakry domorodců je takové pohoršení zbytečné.

 • gaunt
  14:00 07.06.2016

  KOLT: Běž mě udat. Já zde propaguji. Jen popisuji situaci v ČLR.

 • gaunt
  13:58 07.06.2016

  Stranger: Nevhodně jsem se vyjádřil. Neslavím, ale připomínám si výročí zatýkání českých studentů a zavření vysokých škol. Stejné výročí si připomínali demonstrující v roce 1989, než je provokatéři dovedli na Národní třídu.

 • KOLT
  13:53 07.06.2016

  NTMPSR. Není náhodou propagace hnutí směřujících k potlačení práv člověka trestná?

 • Stranger
  13:45 07.06.2016

  gaunt: "Já 17. listopadu slavím výročí událostí z roku 1939. To zrežírované divadlo z roku 89 za oslavu nestojí."

  Co slavíte? 17 září 1939 kdy zaůtočilo rusko na polsko a rozpoutalo spolu s něměckem 2 sv.? Nebo snad Katyňský masakr kde rusko povraždilo 25 000 lidí? Ten se sice neudál 1939, ale vám to určitě nevadí.

  Jinak, to že ruští agenti a lide placení ruskou ambasádou za propagaci neslaví pád komunismu nikoho nepřekvapuje. Normální občané ve všech postkomunistických státech hojně slaví.

 • Charlie
  13:31 07.06.2016

  Ty woe já se poseru, kovanej bolševik... sou jak potkani, hubíš je vším možným a stejně odněkaď vylezou noví.

  Nejlepší by fakt bylo deportovat je všecky do Severní Koree nebo do Číny, ať můžou , kapitalismem nerušeni, budovat ty svoje světlý zítřky dle libosti. Myslím, že my sme si s jejich blahodárným působením ve formě nejrůznějšího teroru užili dost.

  Navíc, je jich plnej Brusel.

 • gaunt
  12:25 07.06.2016

  Arassuil: Já 17. listopadu slavím výročí událostí z roku 1939. To zrežírované divadlo z roku 89 za oslavu nestojí.

 • Strategist
  12:22 07.06.2016

  Úměrné neúměrné, ale v mnoha čínských městech se nedá vidět na krok, nedávno to bylo aji v pekingu, jejich řeky jsou znečištěné a podnebí na tom taky není dobře, jestli něco bude úpadek číny tak toto. Čína, že se stará o své obyvatele? Myslím, že si opoměl takové důležité figury jejich historie jako Velká hospodářská a kulturní revoluce, tam padlo přes 70 milionů lidí, v porovnání s tím zlatá druhá světová. Čína používá své lidi pouze jako prac sílu pro postup svého komunismu a své moci, mají kontrolované porodnictví a taky jsem někde četl, že lidi co ročně popraví, což není málo přesné počty nevím, tak potom jejich orgány rozprodávají do jiných států pro další zisk. Jestli je nějaká země kde bych fakt žít nechtěl tak je to čína a severní korea.

 • Arassuil
  12:20 07.06.2016

  gaunt: Za selhání by se dalo považovat třeba to, že ve všech těch zemích je den, kdy tam padl socialismus, považován na národní svátek a pravidelně se takové dny vydatně slaví (a přitom si účast nikdo neodškrtává).

 • gaunt
  12:15 07.06.2016

  Arassuil: "Já jen jestli se životní úroveň v Číně nezvedla proto, protože posledních 40 let tam pracují na zavádění "dočasného, nutného zla" jménem kapitalismus - minimálně v oblasti hospodářství?" - Ano, máte pravdu. Díky této politice do Číny západní kapitalisté přelili velké množství kapitálu a za své peníze v Číně postavili průmysl. Ten průmysl už v Číně zůstane. Západním kapitalistům z něho nezůstane nic.

  "Proč jsi nezabrousil do historie ještě o 20 let na zpět a nevysvětlíš nám, jak to bylo s tím velkým hladomorem?" - hladomory v Číně nastávaly odjakživa. Ta země byla přelidněná a každá neúroda měla hrozivé následky. Tento hladomor byl poslední. Ano, Mao dělal chyby. To dnešní vedení uznává. Ale udělal i spoustu správných rozhodnutí. V roce 1989 Číňané demonstrovali proti tržním reformám a za návrat maoismu.

  "Že by to byla opět jen nutná mezifáze při zavádění lepšího společenského řádu?" - přesně tak. Říkají tomu v angličtině primary stage socialism.

  "Proč socialismus tak šeredným způsobem selhal v polovině světa?" - záleží na tom, co považujete za selhání.

 • gaunt
  11:46 07.06.2016

  Blake: "A tiež by ma zaujímalo, čo znamená "úmerné znečistenie"." - znečištění v poměru k počtu obyvatel a množství průmyslové produkce. ČR produkuje v přepočtu na obyvatele víc emisí než ČLR. Zajímavé je, že když se snaží snižovat emise stavbou přehrad, tak se vám to také nelíbí.

  Budhisté tam nikomu nevadí. Po celé Číně se staví nové budhistické chrámy. Mluvím o budhismu jako náboženství. Nemluvím o bývalé tibetské teokracii. Pokusy o její obnovení je třeba tvrdě potírat. O Falun Gong nic nevím. Nezajímám se o pochybné sekty.

 • Arassuil
  11:37 07.06.2016

  Sakra, to mi tady nikdo nemohl říct rovnou, že gaunt je komunista a komunisté mají podle něj "dlouhodobé a ušlechtilé cíle"? Jsem si mohl ušetřit hodiny a hodiny rozčilování se. B-)

  gaunt: Já jen jestli se životní úroveň v Číně nezvedla proto, protože posledních 40 let tam pracují na zavádění "dočasného, nutného zla" jménem kapitalismus - minimálně v oblasti hospodářství? Proč jsi nezabrousil do historie ještě o 20 let na zpět a nevysvětlíš nám, jak to bylo s tím velkým hladomorem? Že by to byla opět jen nutná mezifáze při zavádění lepšího společenského řádu?

  Proč se Severní Korea už dávno nedokopala k dokonalé beztřídní společnosti, když na komunismu tam nerušeně pracují 70 let? Není ta nutná mezifáze poněkud dlouhá? Proč socialismus tak šeredným způsobem selhal v polovině světa? Co všechno ty vlády dělaly blbě (a stejně), když všechno dělaly jen pro blaho svých občanů?

  A podle tebe Čína nekolonizuje, ale "rozvíjí tam průmysl a šíří svůj vliv?" No já se poseru, co jiného než tohle je podle tebe kolonizace?

  Spíš věřím tomu, že v Číně s tím hraním na komunismus jednou přestanou, než tomu, že v Africe bude silná dělnická třída. Ta je možná v JARu a nebude to proto, že JAR je socialistický stát.

 • Blake
  11:35 07.06.2016

  Gaunt,:
  "Co dělá Čína svým občanům? Za posledních 40 let se jejich životní úroveň zvýšila možná 50-ti násobně."

  jedine, že by ste povedzme praktizovali Falun Gong. Alebo boli obyčajný sedliak a chceli od života viac, než ho celý stráviť drinou na poli, alebo tibetský budhista. Treba pokračovať?
  Čínsky režim je represívny voči čomukoľvek, čo by od neho potom mohlo niečo chcieť, čo je na tom ušľachtilé?

  A tiež by ma zaujímalo, čo znamená "úmerné znečistenie".

 • Pepos
  11:34 07.06.2016

  Čína -Afrika
  taký istý vzťah ako USA,Európa zvyšok sveta.Silnejší chce mať navrch.
  KOLT -Čína robí presne to čo robia američania ,europania . Rozdiel momentálne je v tom ,že tzv. vyspelému svetu dochádza para a im nie. Sú hladní po surovinách ,lebo ich potrebujú. Európa a amerika už taky tlak nevyvíja nakoľko väčšinu zdrojov už má zabezpečených. Nové sú už na príťaž.Skôr sa orientujú na tzv. virtuálny biznis.
  Čína si to zatiaľ nemôže dovoliť musí sa orientovať na reálny biznis.

 • gaunt
  10:50 07.06.2016

  Strategist: V Číně žije miliarda lidí. Většina žije na hustě osídleném východě země. Úměrně tomu znečišťují životní prostředí. Co dělá Čína svým občanům? Za posledních 40 let se jejich životní úroveň zvýšila možná 50-ti násobně. Samozřejmě současný kapitalistický systém není dokonalý. Podle oficiální ideologie Komunistické strany Číny je to jen dočasný stav. Vycházejí z Marxistické ideologie, podle které je kapitalismus nutný vývojový mezistupeň. Už teď tam jsou všechny zahraniční továrny z poloviny vlastněné státem. Zestátnit je bude maličkost. Čína Afriku nekolonizuje, ale rozvíjí tam průmysl šíří svůj vliv. Až tam bude existovat silná dělnická třída, rozšíří se tam revoluce. Komunisté nejsou nenasytní. Mají dlouhodobé a ušlechtilé cíle.

 • Strategist
  10:29 07.06.2016

  gaunt: Čína kolonizuje Afriku a jestli si myslíš, že to dělají, aby je zachraňovali tak se šeredně mýlíš. Jde jim jenom o to levně získat suroviny a zadlužit si místní vlády, aby je měli na provázku. A jestli si myslíš, že Čína je nějaký spasitel tak si nejdřív najdi, co Čína dělá svým občanům a životnímu prostředí a pak něco o tom říkej.

 • KOLT
  20:49 06.06.2016

  pro Charlie: Ačkoliv souhlasím s tím, že kolonie nebyly vždy jen špatné, nesouhlasím s tím, že by na takové chování měla impéria nárok, protože byla vyspělejší. S touhle logikou by celé Evropě mohli vládnout Švýcaři, možná prostřednictvím Němců (ne, že by to bylo na škodu :-) ). Je to asi jako když se nácek ohání tím, že bílá rasa má větší IQ než černá, tak jí může vládnout. Fajn, v tom případě nechť nám vládnou askenázští Židé :-D

  Jediné právo, které kolonialismus umožňovalo, bylo právo silnějšího. A souhlasím s vámi, že tohle právo vládlo vždy, vládne do značné míry i dnes. A bude vládnout, tu více tu méně, i v budoucnu.

 • KOLT
  20:41 06.06.2016

  pro gaunt: Kdybyste si místo plkání na internetu raději zjistil něco o tom, jak se ta spasitelská Čína v Africe skutečně angažuje, udělal byste lépe.

 • gaunt
  20:17 06.06.2016

  skelet: "Nechť žije ČLR! Spasitel vší Afriky!" - aspoň na tomhle se shodneme.

 • skelet
  17:51 06.06.2016

  Ale neodstranit pomník někoho, kdo terorizoval, týral a ponižoval indický lid? A ještě ho opravovat a udržovat. Tak tomu se říká otevřené srdce tyranům :)

  Nechť žije ČLR! Spasitel vší Afriky! :)

 • gaunt
  16:33 06.06.2016

  skelet: v jiných zemích není zvykem bourat pomníky tak jako u nás.

  ČLR nepůjčuje peníze ale investuje do infrastruktury a průmyslu. Neklade si vyděračské podmínky jako MMF.

 • skelet
  16:20 06.06.2016

  Gaunt nejde o to kdo to postavil, ale ze tam i po 70letech je. A to vcetne jejiho manzela apod. Proste si ji tam ti Indove nechali a celou dobu od dekolonizace s Brity maji velmi dobre vztahy.
  Zkratka.teorie o zlem bilem.muzi v mnoha koloniich kulha na obe nohy.

  Pujcky od CLR jsou na stejne bazi, jako od MMF. Ucinit stat zavisly na veriteli. Ten stat z toho malokdy neco ma. Stavi to Cina, spravuje to Cina a pracuji tam Cinane. A to nemluvr o cinskych poradcich v oblasti.

 • gaunt
  15:54 06.06.2016

  skelet: bez půjček se chudé země nikdy neindustrializují. Čína také v minulosti potřeboval západní kapitál. Rozdíl je v tom, že oni investují i do projektů s dlouhodobou návratností. Západní korporace v Africe investují jen do plantáží a do těžby. MMF přinesl rozvojovým zemím jen bídu. Sami to už přiznali http://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2016/06/pdf/ostry.pdf . Čína jim přináší rozvoj.

  skelet: "A to nemluvě o tom, že ta zlá Viktora, která nechala zmasakrovat tisíce Indů má stále svůj památník v Kalkatě. " - ten pomník tam postavili Britové. V Praze je také pomník císaře Františka. Byl postaven za Rakouska.

  Charlie: Je rozdíl mezi vojenským obsazením a tím, když čínská firma vyhraje zakázku.

 • Charlie
  15:22 06.06.2016

  gaunt: jenže metody kolonizace se dneska trochu posunuly, ačkoliv v jádru zůstaly pořád stejné.

  Dneska už nemáte v oblasti svého zájmu posádku a guvernéra, který občas zajde za místním monarchou, aby mu promluvil do duše. Majoritní páku dnes představují hospodářské smlouvy, skupování podniků a bank tak, abychom mohli místní vládu potichoučku vydírat "když neuděláte to a to, zavřeme u vás támhletu fabriku a přestěhujeme jí k sousedovi".

  Jak myslíte, že Američani prosazují svůj vliv u Saudů a dalších? Proč asi Čína buduje infrastrukturu a podniky v Africe (mimochodem, infrastrukturu budovali i Angličani a všechny další koloniální velmoci, akorát vy to tady tak nějak nezmiňujete) - tím, že tohle mají ve vlatnictví, mají vládu, která je slabá, totálně v hrsti. A výměnou za to získají pro čínské firmy výhodné koncese na těžbu surovin, které se za nízké ceny budou dovážet do Číny. Čína skupuje různě po planetě obrovská kvanta rýže a zároveň skupuje pěstební plochy, takže místní pomalu nemají co do huby.

  Mimochodem Čína nám tu už infrastrukturu stavět chtěla (čínská firma byla ve hře při plánované stavbě dálnice u nás) a někde v Evropě tuším chtěli budovat maglevy (které jim předtím prodal Siemens).

  U vás mám dojem, že si kolonii představujete jako zemi plnou zakovaných otroků, kteří do úmoru dřou na plantážích bohatých obtloustlých Evropanů a na všechno dohlíží nějaký evropský guvernér zaštítěný armádou, která na sebemenší známku odporu reaguje střelbou, jenže takhle to nikdy nefungovalo. Snahou bylo vždycky navázat obchodní vztahy (koneckonců tu byla slavná Východoindická společnost) a to prosazování vlivu mocností spočívalo hlavně v tom, aby suroviny a produkty z té které kolonie plynuly správným směrem a zisky z obchodu do správných bank.

 • Arassuil
  15:19 06.06.2016

  gaunt: Ale prosím tě. Zatím mám pocit, že Sokrates a já jsme tady jediní lidé, kteří ohledně kolonizací přečetli nějakou odbornou literaturu. Zmínil jsem ti tady dobře 5 nebo 6 světově uznávaných historiků na téma kolonizace. Pochybuji, že ty jsi přečetl jediného z nich (pokud ano tak kterého?), tak mi netvrď, že víš, jaké pasáže si z jejich knih vybírám. Sokrates se alespoň pokusil argumentovat knihou Richarda Gotta - no sám uznal, že je to extrémní levičák a sám si na onu knihu našel ne zrovna pozitivní odbornou recenzi. Co jsi udělal ty? Zmohl jsi se na to, že si zkopíruješ stránku z wikipedie a zpochybníš kompetentnost člověka na základě toho, že to je Žid. Bravo.

  Můžeš mi tady ocitovat jedinou větu některého mého příspěvku, kde tvrdím, že zvěrstva kolonistů byla O.K.?

 • skelet
  15:14 06.06.2016

  Mimochodem proč vlastně bývalé kolonie Velké Británie jsou stále členy Commonwealthu? Proč bývalé kolonie Francie okamžitě volají svého kolonizátora o pomoc, když to samy nezvládají apod.?
  A to nemluvě o tom, že ta zlá Viktora, která nechala zmasakrovat tisíce Indů má stále svůj památník v Kalkatě.

  Že by to nebylo až tak horké, jak nám vesměs levicoví humanisté vykládají?

 • skelet
  15:05 06.06.2016

  jo, já zapomněl :) oni jen staví infrastrukturu, za své peníze, vlastními dělníky a tamní vlády drží u moci půjčkami na zbraně, které jim sami dodávají.
  A klid a láska vládne tamní krajinou. Nech´t zhyne bílý muž :)

 • gaunt
  15:03 06.06.2016

  skelet: Nikoho nekolonizují. Jen tam investují a pomáhají jim se rozvíjet. ČLR má v rozvojových zemích mnohem lepší pověst než západ.

 • skelet
  14:58 06.06.2016

  tak ČLR Afriku kolonizuje tak jako tak :)
  Neb dle přísloví "silnější pes *", prostor po západu okamžitě vyplnil východ.

 • gaunt
  14:43 06.06.2016

  Charlie: Takže z nás Čína nebo Japonsko teď mohou udělat kolonii a nastavět nám tu pořádnou infrastrukturu když to sami nedokážeme. Bude to podle Tebe ok.

  Arassuil: Jmenovat díla nemá cenu. Sokrates jmenoval. Ty považuješ za seriozní jen díla, která se ti hodí a vybereš z nich jen pasáže které se ti hodí. Navíc to co já považuji za zvěrstva je podle tebe ok.

  "Kdyby v Japonsku neproběhlo období Meidži, tak tam dodnes panuje feudalismus, podobně v Číně. " - Čína se začala rozvíjet až když se zbavila západního vlivu v roce 1911. Období Meidži v Japonsku proběhlo právě proto, aby se ubránili kolonialistům.

  Za lidi jako vy tady se stydím.

 • Strategist
  10:44 06.06.2016

  Charlie: naprostý souhlas ve všech bodech hlavně v tom prvním a posledním. Kdyby jsme zachovali ty kolonie dodnes a neměli tu špínu(aktivisty), kteří žerou prachy a stejně k ničemu nejsou tak problém terorismu je mnohem menší a evropa je mnohem bohatší a mocnější, bohužel druhá světová válka vyčerpala evropu a japonci zlikvidovali kolonie v Asii :(, a teď místa naších bývalých kolonií zabírá Čína :(. Na tyto země se musí pevnou rukou a musí vládnout někdo kdo to má v hlavě v pořádku.

 • madrabbit
  08:12 06.06.2016

  Charlie - souhlas.

  Dneska je móda toho, že Evropa je špatná a všichni ostatní jsou utlačovaní. Ano, Evropa nevybíravě ekonomicky ovládala větší část známého světa, ale jak píšeš. To, co se tam dělo před kolonizací nebyl piknik. Problém se ukazuje naopak - po odchodu kolonizátorů se ty země složily (Zimbabwe jako obilnice Afriky leží na mordě přičiněním pouze místních).
  A druhý výborný zvyk je posuzování minulosti pravidly dneška, což je dost mimo mísu. Holt musíme být politicky korektní a házet si na hlavu popel.

  P.S. Armádní noviny, kašleme na články, stejně se pod nimi kecá o úplně něčem jiném :-D

 • Charlie
  07:16 06.06.2016

  Sice už sme totálně offtopic, ale budiž...

  Vůbec by mě zajímalo, kde se v evropanech tohle sebemrskačství vzalo. Kolonie byly v pořádku z jakého chcete úhlu pohledu se podíváte.

  1) většina kolonií díky evropské nadvládě konečně čuchla k civilizaci, ať už z hlediska průmyslu a obchodu (železnice, továrny, státní správa), tak z hlediska kultury (takoví Zuluové byli třebas banda hrdlořezů a co náčelník, to krvelačnej tyran)

  2) Evropa díky nim zažila období nevídaného rozkvětu (a zase - jak v průmyslu a ochodu, tak kulturně)

  3) Značná část kolonií byla v místní správě - veškerou činnost vykonávali místní vládci a jejich úřednictvo s tím, že nad místními byl guvernér kolonie, který se zodpovídal svojí domácí vládě. Takže ony ty vzpoury a povstání často řešili místní.

  A ono se místo toho řeší, jestli náhodou evropská mocnost někde postřílela grupu domoroců? Předně - bavíme se o době mezi 16-19 stoletím, kdy se běžně do davů střílelo všude, doba byla trošku jinde než dneska, kdy se brečí kvůli jednomu utopenýmu hošíkovi, tkerýmu to notabene spískal jeho fotr.

  Dále - domorodci se vesele mordovali i před příchodem kolonialistů, a mnohdy v ještě větším měřítku. O různejch bohulibejch zvycích jako je žraní mrtvejch nepřátl, upalování vdov a jinejch kratochvílích se tu snad nemusíme rozepisovat. Sranda je, že být to dneska, tak tu máme celou hromadu aktivistů, kteří by nejspíš to upalování vdov obhajovali jako místní zvyk, do kterýho jim nemáme co kecat.

  No a co je nejdůležitější - bylo to (kolonializace) naprosto poprávu. Faktem je, že evropská civilizace byla nadřazená všem ostatním prakticky ve všech oblastech - měli sme lepší průmysl, efektivnější státy, silnější armády, takže prostě ať sme přišli kam sme přišli, domorodci tahali za kratší konec provazu, takže sme je prostě porazili a buď místnímu vládci vysvětlili, že bude lepší, když bude tancovat jak královna píská (a zachová si postavení a palách), nebo se prostě zavřel do kobky a převzal to po něm nějakej Evropan. A když se to místním po čase zase začlo eklovat, tak se jim skrzeva olověnou spršku vysvětlilo, že tady velíme my.

  Mimochodem, takhle fungovaly dějiny už od počátku věků...

 • Pavel1
  21:43 05.06.2016

  "Mozno nemozete zniest pravdu, ze im zapad priniesol iba hladomor, otroctvo, genocidu, choroby"
  Je zajímavé, jak se ten srandovní "historik amatér" vystupující pod názvem sorge227 nemůže nabažit kydání špíny na koloniální mocnosti na západě ale jaksi zapomíná na tu stále existující koloniální mocnost na východě, která se s vyvražďování domorodců taktéž nepárala (viz třeba https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Sitka) a na rozdíl od Anglie nebo Francie, které mnohdy své bývalé kolonie dotáhly z neolitu do průmyslové revoluce (a na infrastruktuře tam kolonialisty vybudované ty země žijí často dodnes) se rusko omezilo jen na to vykořisťování.

 • madrabbit
  21:33 05.06.2016

  OK, kašleme na lodě :-)
  K přínosu kolonizace doporučuji scénu z Life of Brian, jak probírají, co jim hrozní Římané dali.

 • Strategist
  21:17 05.06.2016

  Sorge-227: Jak píše arassuil mělo to své pozitiva i negativa, ale ty kmeny co tam byly mnohdy byli i kanibalové a dělali i další hrůzné věci a jak jinak chcete potlačit povstání takových stvoření než silou. Stejně jak píše arassiul koloniální velmoci zavedli v koloniích různé zdravotní, právní a taky výstavbu mnohých budov. Ano nebylo to idealní období, ale mnohdy tam bylo líp než dnes. A taky za ty suroviny a peníze, které z toho velmoci získaly dokázaly vyvinout mnohé vynálezy esenciální pro dnešní dobu, jako např parní stroj, motory aj. Tyto věci by se v koloníích např v Africe nevyvinuly ani za tisíc let a velmoci je tam dovezly, takže se nejednalo o jednostranné vykořisťování, ale mnohdy to přineslo i výhody.

 • Arassuil
  20:47 05.06.2016
  Oblíbený příspěvek

  Sorge-227: Už po 150x tento den. Já netvrdím, že kolonizace znamenala jen to, že v Africe, jižní Americe nebo Blízkém východě bylo všechno růžové a všichni se měli rádi. Naopak, nijak tady nepopírám, že se kolonisté chovali s nebývalou brutalitou, ale snažím se zároveň ukázat, že do kolonií nepřicházeli pouze s úmyslem vyvražďovat, znásilňovat a plenit.

  Já ty knihy četl, sice ne všechny, ale četl - proto vím, jaké názory v nich jednotliví historici zastávají. Možná kdybyste už místo toho věčného osočování na internetu zvedl zadek, vyrazil do knihovny a jednu jedinou z mnou zmiňovaných knih jste si půjčil, tak zjistíte, co je tam napsané.

  Asie je na vzestupu především proto, že tam působily koloniální mocnosti. Kdyby v Japonsku neproběhlo období Meidži, tak tam dodnes panuje feudalismus, podobně v Číně.

  Kolonialismus přinesl třeba zdravotní péči (protože je lepší mít jednoho kvalifikovaného zaměstnance, než každé tři měsíce zaučovat nového), přinesl západní systém vzdělání (bylo potřeba se s těmi lidmi domluvit, mnoho afrických národů vděčí za své první jazykové příručky a slovníky kolonizátorům), přinesl západní právní systém, celý váš slavný asijský průmysl je založený na prvních parních strojích, které tam doputovaly z Anglie. Zlepšilo se postavení žen - jistě, ani v Evropě to v téhle době nebyla žádná sláva, ale díky šíření křesťanství se žena přestávala považovat za kus hovězího dobytka. Města v koloniích se přestavovala podle západního stylu - s kanalizací, rovnými ulicemi... V zemědělství se zaváděly nové plodiny, resp. se mechanizací a hnojením zlepšovala produkce.

  Pořád vás to nepřesvědčí? Jak si vlastně představujete, že taková kolonie fungovala? Že angličtí důstojníci tam bydleli v chatrčích a s místními se dorozumívali posuňky? Nebo že se každé druhé ráno rozhodli, že jen tak z plezíru vyvraždí polovinu své plantáže? To by jim toho v těch koloniích moc nevyrostlo... A opět - nijak nezpochybňuji brutální chování kolonistů vůči domorodému obyvatelstvu. Ani neříkám, že pozitiva převažují nad negativy - jen říkám, že pozitiva tam byla.

 • Slavoslav
  20:30 05.06.2016

  Sorge a co o tom vies ty?

  Kym tebe a Gauntovi vasi oponenti davaju logicke argumenty, dokazu si ich odzdrojovat a podobne co ste v tejto diskusii ponukli vy?

  Len vase nicim, pripadne pochybnymi zdrojmi podlozene dojmy kde ak sa mi dobre zda prianie je otcom myslienky a zrejme o tej dobe nemate ziadne hlbsie znalosti presahujuce uroven dejepisu pre ZS.

Stránka 1 z 3