Rusko se NATO nebojí. To je třeba změnit

Rusko se NATO nebojí. To je třeba změnit
Lotyšští vojáci na cvičení Namejs 2021 v hlavním městě Riga. / Foto: Armīns Janiks, Latvijas armija (Zvětšit)

Americký expert na zahraniční vztahy Wess Mitchell napsal pro portál The National Interest zajímavý článek A Bold New Baltic Strategy for NATO. Jde zřejmě o první realistický strategický koncept toho, jak střední a východní Evropa může vojenskými prostředky čelit ruské územní expanzi.

Republikán Mitchell, dřívější člen administrativy Donalda Trumpa a podporovatel střední a východní Evropy, ve svém článku představuje originální strategický koncept teritoriální obrany zemí střední a východní Evropy. Článek je ale „jen“ teoretickou úvahou – nemá nic společného se současnou zahraniční politikou administrativy Joe Bidena.

V americkém strategickém establishmentu se vedou mimo jiné diskuse o přístupu k našemu regionu, zjednodušeně řečeno o tom, zda úroveň suverenity jednotlivých zemí střední a východní Evropy vyžaduje jistou revizi.

Některé úvahy jsou pro nás méně příznivé – přisuzují Rusku právo politický penetrovat náš region. Tedy právo, aby Rusko mohlo využívat zdroje střední a východní Evropy pro svůj vlastní rozvoj. Důvod těchto amerických úvah je pragmatický – Rusko nemá sílu ovládnout Evropu, takže Američané se nebojí obnovení nového „Sovětského svazu“. Jisté ústupky Rusům, například vůči Ukrajině nebo Pobaltí, tak mocenskou pozici Spojených států nijak neohrozí.

Mitchell naopak navrhuje zachovat tradičnější přístup – udržovat úzké transatlantické vztahy, posilovat země střední a východní Evropy a vytlačovat Rusko z Evropy.

I když není jasné, jak moc je názor Mitchella ve Spojených státech rozšířen, přesto stojí za pozornost. Ať už Spojené státy zvolí k našemu regionu jakýkoliv přístup, názory Mitchella lze využít k naší vnitřní diskusi o podobě našich ozbrojených sil. Nyní k samotnému článku:

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM New World Order: Washington může obětovat okrajové spojence

Michael Mazarr, starší analytik think-tanku RAND Corporation, dřívější profesor na US National War ...

Litva převzala první taktická vozidla JLTV

V litevské Rukle zástupci litevského ministerstva obrany slavnostně převzali první americká obrněná ...

PREMIUM Ruské elity: Střední Evropa nezná své místo

Polský historik, novinář, autor a odborník na ruský svět Marek Budzisz napsal článek „Východní ...

Bomber Task Force: Bombardéry B-2 Spirit poprvé na Islandu

Americké letectvo (USAF) v rámci misí Bomber Task Force (BTF) vůbec poprvé poslalo tři stealth ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.