Rusko se obává anglosaské kolonizace Měsíce a Marsu

Rusko se obává anglosaské kolonizace Měsíce a Marsu
Vize raket SpaceX a základny na Měsíci / SpaceX (Zvětšit)

Z Ruska čím dál častěji a intezivněji přichází kritika americké společnosti SpaceX. Čelní představitelé ruské kosmonautiky obviňují SpaceX z dumpingových cen. Jako ohrožení národní bezpečnosti Rusko vnímá také budovanou satelitní síť Starlink. V širším smyslu se Rusko obává anglosaské vesmírné expanze a kolonizace Měsíce a Marsu.

Levné lety do vesmíru

Elon Musk a SpaceX jsou trnem v oku nejen Rusku, ale také dalším firmám ze Spojených států a Evropy. Zdrojem rozepří jsou agresivní ceny SpaceX. Naopak z Číny žádná kritika nepřichází. Ostatně čínské a americké vesmírné ambice a technologická dravost jsou plně srovnatelné (viz dále).

SpaceX cenu startů svých raket Falcon 9 a Falcon Heavy neudává. Neoficiálně jeden start Falcon 9 vyjde pouze na 50 milionů dolarů (při opakovaném použití prvního stupně), resp. 60 milionů při startu nově vyrobené rakety. Vypuštění Falcon Heavy, nejsilnější rakety současnosti, stojí 90 milionů dolarů. SpaceX si tak za vynesení jednoho kilogramu nákladu účtuje výrazně, násobně nebo dokonce řádově méně než konkurenční firmy z celého světa.

Zatímco evropské, americké a čínské firmy spíše pracují na nových projektech znovupoužitelných (či částečně znovupoužitelných) raket, Rusko přistoupilo k agresivnější kritice SpaceX. Není se čemu divit. Před příchodem SpaceX ruský kosmický průmysl díky nízkým cenám dominoval na komerčním trhu s vynášením satelitů. Navíc po vyřazení amerických raketoplánů získával tučné provize za vynášení amerických kosmonautů na mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Za každého amerického kosmonauta Rusko požadovalo 70 milionů dolarů. Od roku 2010 Rusové vynesli 43 amerických astronautů, což dělá více než tři miliardy dolarů. Mimochodem vývoj znovupoužitelných raket SpaceX stal údajně jen jednu miliardu dolarů.

Po nástupu raket Falcon 9 a Falcon Heavy, navíc s nástupem amerických pilotovaných lodí Orion, Dragon a Starliner, ruský kosmický průmysl každoročně přichází nebo v nejbližších letech bude přicházet o stovky milionů dolarů. Rusku v minulosti patřila téměř polovina trhu komerčních startů, ale v posledních letech podíl klesl téměř na nulu. Nyní reálně hrozí, že o ruské vesmírné služby nebude mít nikdo zájem.

Trh s vypouštěním raket (nemluvíme o výrobě satelitů, poskytování satelitních služeb, vesmírné turistice atd.) navíc dále poroste. V roce 2019 firmy vypouštějící rakety inkasovaly 9,88 miliardy dolarů, v roce 2027 to má být již více než 32 miliard dolarů. SpaceX se svými znovupoužitelnými raketami si může ukousnout většinu tohoto koláče.


VZLUSAT-2 má rozměry 10×10×30 cm a ponese mimo jiné experimentální kameru pro průzkum Země. / VZLÚ

Ostatně také nejnovější český satelit VZLUSAT-2 od Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) ještě před koncem letošního roku vynese právě raketa Falcon 9. VZLUSAT-2 a hned následující VZLUSAT-3 ověří technologie pro připravovanou českou družicovou síť THEA.

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmu, ale veřejně prohlásil, že SpaceX nasadila na komerčním trhu dumpingové ceny s cílem zničit konkurenci. Rogozin tvrdí, že NASA a Pentagon platí SpaceX za vynášení 1,5 až čtyřikrát více, než jsou ceny pro komerční zákazníky SpaceX. V reakci na to Rogozin začátkem letošního dubna oznámil snížení cen startů ruských raket o 30 %.

Podobně se v roce 2018 vyjádřil Alain Charmeau, šéf evropské společnosti Ariane Group, podle kterého jsou starty raket SpaceX dotovány americkou vládou. Argumenty jsou stejné ‒ ceny pro komerční zákazníky jsou mnohem nižší než starty pro NASA a Pentagon.

Elon Musk se nedávno na Twitteru ke kritice vyjádřil lakonicky: „Rakety SpaceX jsou z 80 % znovupoužitelné, jejich jsou z 0 %. To je celý problém.“ Evropské a ruské kosmické firmy si nemají na co stěžovat, jejich existence je závislá výhradně na zaručených vládních kontraktech. Podrobně se o této problematice rozepisuje web ElonX.


Každá raketa Falcon 9 umí vynést 60 satelitů Starlink.

Protiruská superzbraň Starlink

Ruská kritika SpaceX je ale mnohem komplexnější a hlubší. Nejnověji je Rusům trnem v oku budování satelitní síť Starlink. Ruské obavy zhmotnil Alexej Leonkov, redaktor vojenského časopisu Arsenal vlasti, v článku Nový Buchenwald: 5G zdarma! na webu Zvezda, který spadá pod ruské ministerstvo obrany. Článek následně převzala další média z Ruska (Gazeta, Lenta) i ze světa.

Článek Leonkova se dá shrnout následovně ‒ Pentagon chce pomocí SpaceX srazit ruský průmysl na kolena a vytváří proti Rusku superzbraň.

Na začátku článku Leonkov mluví o nastupující technologii 5G, zmiňuje americko-čínský spor o 5G a poté připomíná životopis Elona Muska, „rodáka z jihoafrického města Pretoria.“ Následně se Leonkov pustil do SpaceX. Podle ruského autora není možné, aby americká firma sama o sobě předehnala ostatní velmoci a získala snadný přístup k americkým vojenským základnám (odkud někdy vypouští své rakety).

Opravdu někdo věří, že Pentagon ‚z laskavosti‘ poskytl málo známé společnosti odpalovací rampu na vojenské základně Vandenberg, hangáry pro uložení raket, jakož i celý kontrolní systém pro let kosmické lodi? Nevěřím,“ napsal Leonkov.

„Paradoxem ‚pohádkového příběhu‘ je to, že ekonomiky zemí, jako je Japonsko, Jižní Korea, Indie a Evropská unie, nebyly schopny dosáhnout podobných výsledků jako soukromá vesmírná společnost SpaceX. Kosmické lety jsou nákladným potěšením, které je z ekonomického hlediska nerentabilní (kvůli vysokým nákladům za vynesení užitečného zatížení na oběžnou dráhu). Ze stejného důvodu se kosmický průmysl nemůže rozvíjet a existovat bez stálé podpory státu a armády,“ uvedl ve svém článku Leonkov.


Kolona 60 satelitů Starlink

Leonkov dále připoměl americký zákon Secure 5G a Beyond Act, který 23. března 2020 podepsal Donald Trump. Cílem zákona je mimo jiné zamezit penetraci čínských komunikačních systémů do klíčových amerických institucí a firem. Stejně tak Američané tlačí na své spojence, aby zavrhli čínské řešení 5G a přijali americké. V opačném případě hrozí, že spojenci nebudou moci využívat (minimálně ne k vojenským účelům) americké komunikační systémy (Starlink).

Ruský autor dále v článku varuje, že technologie 5G a sítě Starlink mohou poskytnout americkým ozbrojeným silám značnou výhodu. 5G umožňuje například na kilometr čtvereční provozovat až milion nezávislé připojených přístrojů, které mohou pomocí sítě Starlink kdekoliv z planety vysílat a přijímat velké objemy dat, navíc s nízkou latencí.

Za Armádní noviny uveďme, že Starlink umožní vytvořit velitelsko-průzkumné systémy nové generace C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).

Kvalitní C4ISR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejúčinněji, a s co nejmenšími prostředky. Po zavedení nových systémů C4ISR se násobně zkrátí doba od objevení do zničení cíle a výrazně se rozšíří použití přesně naváděné munice. Vše ještě urychlí nástup prvků umělé inteligence, které zautomatizují třídění obrovského množství dat (např. obrazových informací z tisíce senzorů). 

V takovém světě budou mít například drony z hlediska komunikace nekonečný dosah a zároveň mohou v reálném čase zaměřovat cíle pro přesné zbraně dlouhého dosahu. Skutečně, vojenský potenciál sítě Starlink je obrovský.

Leonkov dále varuje, s odvolaním na nejmenované americké odborníky, že potenciál ozbrojených sil Spojených států díky síti Starlink vzroste desetkrát. Podle Leonkova nesmí Rusko tento nástup datových sítí nové generace, systémů 5G a umělé inteligence promeškat. Nutné je tak posílit vlastní ruskou satelitní komunikační síť.


Nedávno NASA vybrala tři společnosti, které budou pracovat na měsíčních přistávacích modulech. Vítězné řešení se dozvíme v únoru 2021; větší foto / NASA

Anglosaská vesmírná expanze

Leonkov není jediný ruský autor, který s obavami hledí na americkou vesmírnou expanzi. Jurij Selivanov, historik a bývalý důstojník sovětské armády, rovněž na portále Zvezda napsal článek Vesmírní dobyvatelé 21. století. V článku Selivanov označuje počínání SpaceX za skrytý manévr Pentagonu pro chystanou vesmírnou expanzi.

Ve zkratce ‒ Spojené státy, resp. anglosasové, chtějí kolonizovat Měsíc a Mars a Rusko proti tomu musí bojovat. Jak je tento článek odrazem reálných obav vrcholných ruských představitelů a jak moc jde o „ideologický bulvár“, nedokážeme říct. Zvezda je sice oficiální kanál ruského ministerstva obrany, ale například oba zmíněné články nemají žádné příspěvky od čtenářů. Rozhodně to ale nejsou jediné články portálu Zvezda útočící na americké vesmírné ambice.

Nicméně dle vyjádření Rogozina se dá usoudit, že ruské obavy z americké vesmírné expanze se nacházejí někde mezi nervozitou a zděšením z ruského zaostávání ve vesmírných závodech.

Dodejme, že podle současných plánů Američané přistanou znovu na Měsíci v roce 2024. Tentokrát chtějí na našem nebeském souputnikovi již zůstat. V roce 2022 má navíc raketa Falcon Heavy vynést první díl měsíční vesmírné stanice Gateway.


Měsíční program pomůže Američanům osvojit si technolgie pro let k Marsu.

Selivanov se odvolává na mezinárodní Kosmickou smlouvu přijatou v roce 1967. Smlouva mimo jiné zakazuje zřizovat na vesmírných tělesech vojenské základny nebo přivlastňovat si kosmické objekty nebo území na kosmických objektech.

Selivanov spekuluje, že to je pravý důvod, proč Američané přesunuli vesmírné aktivity ze státních institucí do soukromých firem. Soukromé firmy nejsou údajně tak silně vázany Kosmickou smlouvou.

„Lze tak učinit dva předpoklady. Zaprvé, že průzkum Marsu je praktickým cílem americké politiky. A za druhé, že rozvinutá povaha kamuflážních opatření [SpaceX jako údajná pobočka Pentagonu] naznačuje značnou míru připravenosti na skutečný marťanský program,“ uvádí Selivanov a obává se, že anglosasové chtějí opakovat éru „velkých geografických objevů“, kdy Evropané ovládli většinu známého světa. Tentokrát je cílem dobývání a kolonizace vesmír.

Za Armádní noviny na závěr uveďme, že jako před několika stoletími, nejúspěšnější bude ten, kdo má odhodlání, zdroje a technologie.

Mimochodem včera čínská raketa Dlouhý pochod 5B vynesla kosmickou loď nové generace. Čínská šestimístná loď zatím nemá žádné jméno, ale bude testovat řadu technologií určených k letu do hlubokého vesmíru. Loď se také bude do atmosféry vracet rychlostí, která odpovídá návratové rychlosti lodě mířící z Měsíce.

Čína dále připravuje stavbu již třetí vesmírné stanice Nebeský palác 3 (dokončení 2022) a hodlá vybudovat stálou měsíční základnu do konce tohoto desetiletí.

Zdroj: Zvezda, 2, ElonX, Phys.org

Nahlásit chybu v článku


Související články

Podoba válek v 21. století: Boj o zdroje ve vesmíru

Předchozí článek série pojednávající o možných válkách budoucnosti se soustředil na geopolitické ...

Space Forces: Pentagon buduje vesmírné síly

Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil ...

Starlink: Revoluční satelitní datová síť pro armádu

Americký vizionář Elon Musk a jeho společnost SpaceX začíná pomalu budovat revoluční gigantickou síť ...

Americké letectvo otestuje satelitní konstelaci Starlink od SpaceX

Americké letectvo 8. dubna provede velké cvičení s cílem otestovat budovaný systém řízení boje ABMS ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Lukash
    17:31 06.05.2020

    Rusko sa obáva? Veď ich môže predbehnúť a kolonizovať skôr, vesmírna veľmoc :) hneď ako dokončí armaty, Kuznecova, su 57...

    Rusko sa obáva? Veď ich môže predbehnúť a kolonizovať skôr, vesmírna veľmoc :) hneď ako dokončí armaty, Kuznecova, su 57...

  • CVN69
    17:25 06.05.2020

    Jen upřesním - start SpaceX Crew Dragon mise DM-2 s posádkou k ISS je naplánován na 27.5. a záložní datum je 30.5. Takže už za 21 dní. A výnosné taxikaření Rusů, kdy jim Američani ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen upřesním - start SpaceX Crew Dragon mise DM-2 s posádkou k ISS je naplánován na 27.5. a záložní datum je 30.5. Takže už za 21 dní. A výnosné taxikaření Rusů, kdy jim Američani platili komplet celý start i s ruským kosmonautem a ještě zbylo na luxusní rozkrádání, tímto končí. Rusové výnosy rozkradli a prožrali, do budoucnosti neinvestovali takřka nic (loď Federace je v nedohlednu stejně jako bájný modul k ISS Nauka, který matlají asi od roku 2008) a zřejmě si mysleli, že udržování Sojuzů z minulého století jim bude snášet zlatá vejce donekonečna.
    Zatímco Američani těch 9 let přestávky využili ke stavbě hned 3 moderních kosmických lodí - Crew Dragon a Boeing Starliner na orbitu k ISS a loď Orion na cesty k Měsíci.

    Holt kdo chvíli stál, stojí již opodál. Celý ten slavný ruský vesmírný program se tím zcvrkává do komerčního vynášení družic a i s tím mají, jak je v článku zmíněno, těžké problémy, protože se stávají nekonkurenceschopnými. A kontrolní otázka - víte kdy naposledy Rusko úspěšně poslalo něco dál, než na zemskou orbitu? Odpověď na tuhle otázku vás jistě dost překvapí...Skrýt celý příspěvek

    • Horny
      00:22 07.05.2020

      Říkám si, jestli by nestálo zato navrhnout Muskovi nebo Bridenstinovi aby volací znak lodi byl "trampolína". Ale to už by asi byla pro ivany až moc hořká pilulka...

      Říkám si, jestli by nestálo zato navrhnout Muskovi nebo Bridenstinovi aby volací znak lodi byl "trampolína". Ale to už by asi byla pro ivany až moc hořká pilulka...

  • PetrTechnik
    17:19 06.05.2020

    Rusko se pořád finančně nevzpamatovalo z chaosu 90tých let. V té době to byl pro západní zlatokopy a místní oligarchy ráj. Kradlo se v desítkách miliard dolarů. Putin mohl jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko se pořád finančně nevzpamatovalo z chaosu 90tých let. V té době to byl pro západní zlatokopy a místní oligarchy ráj. Kradlo se v desítkách miliard dolarů. Putin mohl jen spoléhat na ceny surovin, což bohužel je podnik velice nejistý. Navíc v Rusko pořád platí ,že car je dalo a bůh vysoko. Putinova moc není neomezená, pořád z Ruska mizí peníze, i když už mnohonásobně méně. Navíc Putin musí před voliči hrát hru na světovou velmoc, aby se udržel u moci.
    Jestli někdo čtete rádi kvalitní americkou sci-fi, tak se všimněte ,ž pokud v těch knihách je nějaký protivník USA, tak je to vždy Čína. Rusko už často není ani zmíněné a autoři tohoto žánru mívají dobrou intuici.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
      17:30 06.05.2020

      Akože nič v zlom ale autori sci-fi splietajú fantasmagórie piate cez deviate. A to aj tí vzdelaní v prírodných vedách. Keď chcete predpoveď do budúcnosti, čítajte názory ...Zobrazit celý příspěvek

      Akože nič v zlom ale autori sci-fi splietajú fantasmagórie piate cez deviate. A to aj tí vzdelaní v prírodných vedách. Keď chcete predpoveď do budúcnosti, čítajte názory najlepších svetových vedcov. Sám som bol ohromený ako ďakeko do budúcnosti videli ľudia ako von Neumann, Feynman, Poincaré, Wiener , Heisenberg a mnoho iných. Naopak, pri čítaní sci-fi sa len smejem naivite infantilných pisálkov. Umelci nikdy nestáli nohami na zemi, s vynimkou Da Vinciho to platí stale. Skutoční vizionári majú hlavu v oblakoch a nohy na zemi, umelci len to prvé .Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:04 06.05.2020

        Tak si něco přečtěte po sobě. :-)

        Tak si něco přečtěte po sobě. :-)

      • PetrTechnik
        19:32 06.05.2020

        Nechápete o čem píši - prostě USA s Ruskem jako technologickým konkurentem už nepočítají. Nepředpovídám nějakou vzdálenou budoucnost.

        Nechápete o čem píši - prostě USA s Ruskem jako technologickým konkurentem už nepočítají. Nepředpovídám nějakou vzdálenou budoucnost.

      • vixl
        19:58 06.05.2020

        Sci-fi nejsou jen Star wars a Star trek, rozšiř si vzdělání. Existuje spousta opravdu kvalitních sci-fi. Je ale třeba přemýšlet a zachytit podstatu. Ke schopnosti odhadování ...Zobrazit celý příspěvek

        Sci-fi nejsou jen Star wars a Star trek, rozšiř si vzdělání. Existuje spousta opravdu kvalitních sci-fi. Je ale třeba přemýšlet a zachytit podstatu.

        Ke schopnosti odhadování budoucnosti - najeď si na čas 23:50.
        https://video.aktualne.cz/dvtv...

        Co konkrétně předpověděli tebou zmínění vědci?Skrýt celý příspěvek

    • logik
      23:01 06.05.2020

      Za to tě platěj?
      Nebo to fakt děláš z přesvědčení?

      Jasně Rusko za nic nemůže, a Putin už vůbec ne...

      Za to tě platěj?
      Nebo to fakt děláš z přesvědčení?

      Jasně Rusko za nic nemůže, a Putin už vůbec ne...

      • PetrTechnik
        09:23 07.05.2020

        Já píšu někde, že Rusko za nic nemůže?
        Opět tvoje imbecilní demagogie v plné kráse.
        Omlouvám se imbecilům....

        Já píšu někde, že Rusko za nic nemůže?
        Opět tvoje imbecilní demagogie v plné kráse.
        Omlouvám se imbecilům....

  • Roland
    17:11 06.05.2020

    Ač jsem hodně elon pozitivní, tak ruského kosmického programu je mi fakt líto. To si nezasloužil

    Ač jsem hodně elon pozitivní, tak ruského kosmického programu je mi fakt líto. To si nezasloužil

    • Roland
      17:13 06.05.2020

      Myslel jsem dopadnout jak dopadl - ale není to vina Elena, nasa, esa, Číny ani nikoho dalšího. Jen Ruska jako takového...

      Myslel jsem dopadnout jak dopadl - ale není to vina Elena, nasa, esa, Číny ani nikoho dalšího. Jen Ruska jako takového...

    • Miroslav
      17:19 06.05.2020

      Majú 1/7 rozpočtu NASA a to aj po navýšení. Aj ESA má takmer dvojnásobok

      Majú 1/7 rozpočtu NASA a to aj po navýšení. Aj ESA má takmer dvojnásobok

  • pavel rampir
    16:22 06.05.2020

    Rusko pláče nad nesprávným hrobem. Vsadili na pouze na udržování technologie 60tých a 70tých let. Napadat někoho že má dumpingové ceny když ten má vícenásobně použitelný nosič je ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko pláče nad nesprávným hrobem. Vsadili na pouze na udržování technologie 60tých a 70tých let. Napadat někoho že má dumpingové ceny když ten má vícenásobně použitelný nosič je směšné. NASA udělala obrovský krok v použití Shuttle - splnilo se vše až na náklady . Mask se k tomu dopracoval a je jedno zda soukromě nebo s podporou státu.
    Nejúspěšnější bude ten,kdo má odhodlání, zdroje a technologie. Rusko se může o to pokusit, nikdo mu nebrání.Skrýt celý příspěvek

    • Jecchus
      21:14 06.05.2020

      Ten dumping a státní podpora nejsou spatřovány v použité technologii, ale v údajném násobném rozdílu v ceně pro vládu a pro soukromý sektor...

      Ten dumping a státní podpora nejsou spatřovány v použité technologii, ale v údajném násobném rozdílu v ceně pro vládu a pro soukromý sektor...

      • Horny
        00:18 07.05.2020

        Těžko říct, jestli lze považovat cenový rozdíl cca 90 mil. státní vs. cca 50 mil. soukromý start za násobný (technicky snad). A hlavně; pomocí státních zakázek dotují svůj ...Zobrazit celý příspěvek

        Těžko říct, jestli lze považovat cenový rozdíl cca 90 mil. státní vs. cca 50 mil. soukromý start za násobný (technicky snad). A hlavně; pomocí státních zakázek dotují svůj kosmický program všichni.

        Rozdíl je v tom, že:

        a) Amerika si může dovolit zaplatit ročně cca 30 startů (a tak napumpovat do své kosmonautiky podstatně víc peněz), zatímco ostatní (Evropa, Rusko) se "zmůžou" sotva na 2-8 "erárních" startů ročně.

        b) USA díky komerčním programům "cpe" peníze do soukromých firem (množně číslo !!), které pracují efektivněji a posouvají obor vpřed; zatímco evropa s ruskem financují zkostnatělé státní/polostání společnosti (bez konkurence), které většinou neposunou vpřed ani list papíru, už jen z principu.Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    16:09 06.05.2020

    Rusko je zaostalá zdegenerovaná diera ale treba povedať veci jasne: vesmírny program si môže dovoliť len krajina pre ktorú pár desiatok mld USD ročne nie je problem. Nejde podľa ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko je zaostalá zdegenerovaná diera ale treba povedať veci jasne: vesmírny program si môže dovoliť len krajina pre ktorú pár desiatok mld USD ročne nie je problem. Nejde podľa úrovne vesm. programu porovnavať ekonomiku a politickú silu štatu. Čo by sme napr. povedali o Švajčiarsku na základe ich úspechov v dobývaní kozmu ?
    Skrátka a dobre, Mercedes triedy S sa nedá prevádzkovať za korunu. Nemáš 20 mld. USD ročne na vesmírny program, tak sa o to ani nepokúšaj, lebo to nikam nedotiahneš a budeš na smiech.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    15:31 06.05.2020
  • Arccos
    15:22 06.05.2020

    Rusové si za úpadek vlastního průmyslu a v tomto případě kosmického průmyslu mohou jedině sami. Oblast, ve které patřil SSSR k nejlepším, ne-li vůbec nejlepším, nechali Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusové si za úpadek vlastního průmyslu a v tomto případě kosmického průmyslu mohou jedině sami. Oblast, ve které patřil SSSR k nejlepším, ne-li vůbec nejlepším, nechali Rusové rozkrást, vedoucí míst obsadit politiky a jejich kamarádíčky. V důsledku nedostatku peněz a všeobecného chaosu skuteční odborníci odešli, od manažerů až po inženýry. Zvlášť ti posledně jmenovaní se nahradit nedají. A zrovna Rogozin u tohoho úpadku zdatně asistuje už mnoho let.
    Všechno, co je dnes v Rusku v kosmonautice používáno, je dědictví staré desítky let. Skoro žádný větší projekt od pádu SSSR nezvládli, zbyly jenom velkohubé postoje a ubožácká prohlášení.
    Dění v kosmonautice sleduji, ale jákékoliv plány ruské agentury už čtu jenom jako zajímavost. Zkušenost mě už dávno naučila, že co naplánují dnes, se zítra změní, pozítří odsune a popozítří potichu zruší.Skrýt celý příspěvek

    • hurvo
      22:04 06.05.2020

      Pamatame si kauzu sabotaz kozmickej stanice, kde to nakoniec bol klasicky rusky slendrian. Serjozovi sa smyklo pri vrtani , nikomu nic nepovedal a zalepil dieru zivicou.

      Pamatame si kauzu sabotaz kozmickej stanice, kde to nakoniec bol klasicky rusky slendrian. Serjozovi sa smyklo pri vrtani , nikomu nic nepovedal a zalepil dieru zivicou.

  • RiMr71
    15:01 06.05.2020

    ...já tomu nerozumím.... Rusácké zbraně jsou ty nejlepší na celém světě a nět zapádnovo analóga k ruským téčkům, sučkům, protonům... tak čeho se bát? Nanejvýš se může zaostalý ...Zobrazit celý příspěvek

    ...já tomu nerozumím.... Rusácké zbraně jsou ty nejlepší na celém světě a nět zapádnovo analóga k ruským téčkům, sučkům, protonům... tak čeho se bát? Nanejvýš se může zaostalý západ přiblížit, ne?
    Celé to na mě působí jako potvrzení mé osobní měrné jednotky ki vyjadřující oprávněnost a správnost skutku, přístupu, věci. Ta jednotka má název "kvičící Ivan".
    A tohle vypadá na událost odpovídající 6-8 ki... to je hodně. Třeba pražský Koněv má jen 2,3 ki...Skrýt celý příspěvek

    • alexa123
      15:35 06.05.2020

      ... a tohle vypadá na událost odpovídající 6-8 ki... to je hodně. Třeba pražský Koněv má jen 2,3 ki...

      Sorry, ale čo znamená 6-8 ki... resp. 2,3 ki...

      ... a tohle vypadá na událost odpovídající 6-8 ki... to je hodně. Třeba pražský Koněv má jen 2,3 ki...

      Sorry, ale čo znamená 6-8 ki... resp. 2,3 ki...

      • achi67
        16:32 06.05.2020

        Řekl bych že to Rimr vysvětluje docela srozumitelně, 1 ki je jednotka podrážděnosti, která udává hodnotu reakce na skutečnou nebo domnělou křivdu spáchanou na Největší A ...Zobrazit celý příspěvek

        Řekl bych že to Rimr vysvětluje docela srozumitelně, 1 ki je jednotka podrážděnosti, která udává hodnotu reakce na skutečnou nebo domnělou křivdu spáchanou na Největší A Nejslavnější Zemi Na Celým Široširým Světě, včera, dnes i zítra.Skrýt celý příspěvek

      • moryk
        16:33 06.05.2020

        ki = kvičící ivan

        RiMr to pise na 4. radku ;-)

        ki = kvičící ivan

        RiMr to pise na 4. radku ;-)

    • alexa123
      15:49 06.05.2020

      ...já tomu nerozumím.... Rusácké zbraně jsou ty nejlepší na celém světě a nět zapádnovo analóga k ruským téčkům, sučkům, protonům... tak čeho se bát? Nanejvýš se může zaostalý ...Zobrazit celý příspěvek

      ...já tomu nerozumím.... Rusácké zbraně jsou ty nejlepší na celém světě a nět zapádnovo analóga k ruským téčkům, sučkům, protonům... tak čeho se bát? Nanejvýš se může zaostalý západ přiblížit, ne?

      Podľa mňa si to Ruska technická a ekonomicko-manažerska elita a politická "verchuška" určite uvedomuje - až takí blbí predsa nie sú. Ale ich problém je, že nevedia ako z toho von. Titanic sa potápal cca dve hodiny. Rusko sa reálne s prestávkami potápa od cca 1990 r. Od nástupu Putina sa nadýchol iba vďaka vysokej ceny ropy ale kde by Putin bol, keby cena ropy bola počas celého jeho vládnutia napr. polovičná. Ak bude cena ropy ďalšie dva-tri roky cca 30-40 USD/barel, Rusko sa vráti do Jelcinových čias, ktorý mal smolu v tom, že cena ropy bola cca 15-20 USD/barel (nechce sa mi hľadať prsné čísla).Skrýt celý příspěvek

    • logik
      17:06 06.05.2020

      Teda běžně považuju Tvoje příspěvky spíš za zbytečnou prudu, než konstruktivní diskusi, ale jednotka ki mně pobavila :-).

      Teda běžně považuju Tvoje příspěvky spíš za zbytečnou prudu, než konstruktivní diskusi, ale jednotka ki mně pobavila :-).

  • PetrTechnik
    14:13 06.05.2020

    No jo to Rusům dost pozdě dochází, že žít navždy z jednoho nebo dvou raketových motorů, kterými předběhli svět asi nepůjde. To ,že je vojenský výzkum v USA financován pomocí ...Zobrazit celý příspěvek

    No jo to Rusům dost pozdě dochází, že žít navždy z jednoho nebo dvou raketových motorů, kterými předběhli svět asi nepůjde. To ,že je vojenský výzkum v USA financován pomocí dumpingových cen i soukromých firem, to je také objevili kolo. Je to totiž ten nejefektivnější způsob.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    14:12 06.05.2020

    SpaceX je síce najviditeľnejšou, ale len jednou z mnohých komerčných firiem, ktoré sa vrhli do tohto segmentu, donedávna vyhradeného len štátnym firmám. Nové firmy prinášajú nové ...Zobrazit celý příspěvek

    SpaceX je síce najviditeľnejšou, ale len jednou z mnohých komerčných firiem, ktoré sa vrhli do tohto segmentu, donedávna vyhradeného len štátnym firmám. Nové firmy prinášajú nové myšlienky, technológia a samozrejme sa od začiatku pozerajú na cenu. Lebo kto chce zarábať na vynášaní nákladov do kozmu, tak musí i prijateľné ceny pri vysokej spoľahlivosti. Spoľahlivosťou už SpaceX prekonal i ruské legendárne Vostoky a náklady má cez úsporu recyklovaných častí obrovské.

    https://www.youtube.com/watch?...

    Samozrejme, že po počiatočnej opatrnosti sa začali i dovtedy nedôverujúce vládne agentúry a vojaci zazmluvňovať komerčné firmy a zatiaľ je to dobrý obchod pre obe strany.

    Samozrejme, že s tým majú problém "tradiční" dodávatelia na celom svete a hlavne Rusko, ktorému rýchlo v kozmonautike uteká vlak a stráca jednu pozícu za druhou. Rusi majú zatiaľ šťastie v tom, že všetci chcú mať i "zadné dvierka" a ich technológie sú síce "praveké" ale spoľahlivé, čo sa vysoko cení hlavne pri pilotovaných letoch. Ale už i tam sa tlačí pár komerčných firiem - SpaceX má mať premiéru s posádkou tento rok, Boeing budúci .... a tak sa táto potreba pomaly stráca ....Skrýt celý příspěvek

    • logik
      17:08 06.05.2020

      Právě, že poslední dobou už ani ta spolehlivost není taková, jako dřív. Rusko doteď jelo na tom, že poměrně umělo jako jeden z mála dostat na IS lidi, protože ostatním se to za ...Zobrazit celý příspěvek

      Právě, že poslední dobou už ani ta spolehlivost není taková, jako dřív.

      Rusko doteď jelo na tom, že poměrně umělo jako jeden z mála dostat na IS lidi, protože ostatním se to za Ruský ceny nechtělo dělat. Což už neplatí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2