Rusko si oficiálně nárokuje Arktidu a Severní pól

Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

Moskva 3. srpna předložila OSN oficiální požadavek na přičlenění Arktidy včetně Severního pólu k území Ruské federace. Celkově jde o 1,2 milionu kilometrů čtverečních, kde se podle odhadů nachází až čtvrtina světových zásob ropy.

Poprvé Moskva předložila OSN požadavek na přičlenění Arktidy ke svému území v roce 2002. Tehdy byl požadavek zamítnut. Nyní Moskva tvrdí, že má dostatek vědeckých důkazů dokazující nároky Moskvy na Arktidu a Severní pól.

"Abychom ospravedlnili ruská práva na tuto oblast, předložili jsme dostatek vědeckých údajů shromážděných během mnoha let výzkumů Arktidy," stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

V roce 1982 byla přijata Úmluva Organizace spojených národů o mořském právu. Podle úmluvy si mohou státy nárokovat "výlučnou ekonomickou zónu" až do vzdálenosti 200 námořních mil od svého pobřeží. V případě, že kontinentální šelf přesahuje za tuto hranici, tak si země může nárokovat výlučnou zónu sahající až 350 námořních mil od svého pobřeží.

Podle Ruska se však hranice 350 mil nevztahuje na případ Arktidy, protože mořské dno a nerostné suroviny jsou "přirozenou součástí ruského území", bez ohledu na to, jak daleko jsou od pobřeží. Podle Moskvy by se OSN ruským návrhem mohla zabývat již letos. Komise OSN o hranicích kontinentálního šelfu se však podle mluvčího OSN Farhqan Haqa nesejde dříve než v roce 2016.

Ruské nároky nejsou žádnou novinkou. Již Josef Stalin si nárokoval pro Sovětský svaz obrovská území Severního ledového oceánu. Vzhledem k drsnému klimatu však takové nároky nikdo nebral vážně. Až s tajícím ledem se začaly severské země zajímat o arktickou oblast bohatou na nerostné zdroje.

Kromě Ruska si různě velké oblasti Arktidy nárokují Kanada, Dánsko, Norsko a Spojené státy. Minulý rok Dánsko například vzneslo u OSN nárok na 895 000 kilometrů čtverečních Arktidy, dvacetkrát většího území, než je území Dánska.

Ruské snahy o získání nerostných surovin v Arktidě jsou vysoce logické. Rusko má osmé největší zásoby ropy, ale patří mezi největší producenty ropy. Podle zprávy OPEC z roku 2011 (OPEC Share of World Oil Reserves 2010) může Rusko vyčerpat zásoby, resp. výrazně omezit těžbu, ropy již za 22 let.

Například Saudská Arábie při stávající rychlosti těžby dokáže dodávat ropu na trh přes 80 let. Současné sankce navíc nutí Rusko rychleji těžit ropu a tak snižovat své zásoby.

Ruská ekonomika, a tedy i politická a vojenská moc, je přitom silně závislá na vývozu ropy. Prodej ropy a zemního plynu tvoří zhruba dvě třetiny ruského vývozu. Vývoz palivově-energetických surovin (ropa, plyn, nerosty) dosahuje dokonce 75 % veškerého vývozu.

Polovina příjmů do ruského federálního rozpočtu je závislá z vývozu ropy. Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliard dolarů na straně daňových příjmů.

Pokud Rusko nechce ztratit svou politickou a vojenskou moc, nezbývá nic jiného, než o Arktidu bojovat.

Zdroj: Business Insider

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polar Growl: Americké bombardéry nad Arktidou

Před několika dny vyslalo americké letectvo na arktické cvičení Polar Growl dva páry strategických ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze ...

Nová obrněná technika ruských výsadkových vojsk

Vzdušné výsadkové vojsko Ruské federace je na počátku široké modernizace své obrněné techniky. V ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Blake
  11:08 13.08.2015

  KOLT, historky o viacerych profiloch, oznacovanie diskuterov vsetkymi moznymi menami od suchych po stavnate, "odhalenia" platenych diskuterov (aj ked teda sam som presvedceni, ze minimalne traja sa tu objavili, len to oznacenie sa pouziva omnoho viac a na ludi, ktori by pri obsahu a dlzke svojich prispevkov len tazko stihali pracu plateneho diskutera). Vrcholom je potom akakolvek reakcia na hodnotiaci system (palce hore a dole), ktory by podla mojho skromneho nazoru nemal byt implementovany na akomkolvek diskusnom fore, kde je ziadana diskusia a nie flame (chapem, ze je na to, aby nemusel kazdy, kto chce vyjadrit suhlas napisat "suhlas", ale to samo o sebe ma nulovu diskusnu hodnotu a akurat to podnecuje emocne reakcie)

  Su to vsetko dosledky toho blbeho pocitu nutnosti dodat svojmu prispevku nejaku emocnu hodnotu, povedal by som, ze obvykle preto, lebo maju pocit, ze cisto argumentacne toho druheho "chudaka blbecka" nepresvedcia - typicky prejav citlivosti na socialny status kvoli neregulovanemu testosteronu (nachadza sa vo vsetkych primatoch, ked niekedy pojdete do zoo a uvidite, ako na seba simpanzy kricia a robia skarede ksichty, spomente si na internetove diskusie).

  A je to naozaj skoda, lebo keby sa prispevky niektorych pravidelne diskutujucich vycistili od takychto neziaducich doplnkov, ta diskusia by bola prehladnejsia a neodradzala by od diskusie tych, ktori nemaju zaujem na emocne ladenej diskusii.

 • fenri
  09:56 13.08.2015

  Nedá se: na logikovo puber'tácké blábolení (hm, prázdniny na wifině, to by se mělo dětem zakázat a nahnat je do lesa, do přírody) jsem už přestal reagovat. Nicméně jeho samochvála nad vysokou technickou úrovní jeho příspěvků mi připomněla jeho perlení u diskuzi o balistice. "Průmět projektilu", "zákluz = úsťová energie", ignorace dějů vnitřní balistiky....Chlapče, co kdybys využil prázdnin k tomu, aby sis místo tapetování fór něco přečetl. Pak třeba bude brát tvé texty někdo i jinak, než jako roztomilou zábavu.

 • KOLT
  17:52 10.08.2015

  Je to mimo téma, ale fakt by mě zajímalo, co že jsou zač ty podvodné profily, kterými se tady někteří ohání kolem logica (a ne poprvé). Já s ním sice ne ve všem souhlasím, ale nezaznamenal jsem jediného dalšího přispěvatele, který by měl podobný psaný projev, takže si o tom myslí svoje. O spoustě proruských uživatelů, kteří se tu mihnou, zanechají nějaký canc, zpravidla opakující stokrát vyvrácenou lež, o tom nikdo z vás nanapíše. Njn., ti se vám hodí do krámu.

  K tomu tvrdit, že logic nemá co říci k technice, to není chucpe, to je buď drzost nebo blbost (nebo, nejpravděpodobněji, obojí). Zkuste si přečíst jeho příspěvky v oblasti kupříkladu radarů. Typické příspěvky technického neználka.... ;-)

 • Wenet01
  17:49 10.08.2015

  Rusové nejsou jediní kdo je na Ukrajině a vojska jsou trochu silné slovo, protože kdyby tam byla vojska už by byli ne v Kyjevě, ale v Užhorodu...Co s UA udělala prozápadní vláda bych Všem majdanovským nadšencům přál vidět na vlastní oči včetně možnosti porovnat ukrajinské reálie třeba i s těmi ruskými. Rusko je velmoc a pokud hrozí ,že se mu nepřátelská aliance usadí na hranicích, dělá vše proto, aby tomu zabránilo. Abych předešel povyku, že NATO není nepřátelské vůči RF, tak upozorňuji, že nepřátelská je každá vojenská aliance, která se k Vám blíží a jíž nejste členem - Geopolitika se narozdíl od propagandy totiž nemění. Že je angažmá v cizím státě nemorální - jistěže ano, ale válka je nemorální už samou podstatou a když jí dělají druzí musí pak všichni. Co se týká příkladů, tak člen NATO Turecko již léta vojensky okupuje člena EU Kypr, krom toho podporuje Islámský stát, USA bez povolení rady bezpečnosti napadly Irák například, stříleli zcela nedávno na Jemen a mimochodem v čem se lišila podpora Syrských muslimských fanatiků a jiných rebelů zbraněmi a výcvikem od toho co provádí Rusko. Morálku do geopolitiky tahá jen blázen - tohle je vojenský server a ne sluníčkový a podstatnější by měla být fakta a ne předsudky, doměnky a hledání satana největšího. Všem je jistě známo, že Kuba několikrát vypověděla USA Guantanámo a jaksi nic - je to něco jiného než okupace části Kuby?? Níže ke svému překvapení zjišťuji, že si TODOMACH plete Antarktidu s Arktidou, neb na severu jaksi žádná úmluva o vědecké činnosti neexistuje, že RF okupuje severní pól, přičemž jenž vznáší nárok v OSN a totéž za chvíli učiní i další státy - jeden se nestíhá divit. Taky mne překvapuje ta invaze do Gruzie, člověk nemusí být zrovna historik, aby věděl, že se Sakašvili jen pokusil obnovit územní integritu dle Stalinovi tužky, protože Osetie a Abcházie patří Gruzii jen díky komunistům a jejich neskonalé moudrosti. Osetinci se pokoušili o vlastní republiku celá léta, pak si jí vystříleli za války a status quo řešily ruské jednotky v souladu s OSN - palbu zahájila Gruzie a to i podle vyšetřovací komise OSN, takže plácání o útoka Ruska na Gruzii v době olymipády chce hodně silnou neznalost nebo silný žaludek. Rusové mohli mimochodem celou Gruzii (s odvoláním na napadení vlastních jednotek) poslat za mlčení celého světa zpět do doby kamenné, ale neučinili tak - satanáši jedni..

 • Luky
  17:43 10.08.2015

  že ti to není trapný se tu vytahovat s pojmem "lofted", který si vytáhl vzápětí poté, co jsem ho už potřetí použil...a ty nejen, že sis to ani nepřečetl, ale ještě jsi mi to "vysvětlil"...a pak to ještě zmíníš, jako svůj technický vrchol...

  Jediný co umíš je průměrně s googlem....ale nahodile hledat informace nestačí, chce to i zpracovávat (ale to přijde až na druhým stupni ZŠ)

 • logik
  16:57 10.08.2015

  Lopoz fakt, že jsou Ruská vojska na Ukrajině tady bylo doložen v samostatném článku. Jestli to chcete zas vyvracet, tak tady nechte noticku a pojďte debatovat pod ten článek, ať nejsme OT.

  Nic se samozřejmě nestane vždycky stejně - nicméně historie učí, že na státy chovající se agresivně je třeba dávat pozor. A u Ruska nejde jen o Ukrajinu: stejný problém s Ruskem má i Gruzie a Moldávie, místopředseda ruského parlamentu vyhrožoval zničením Pobaltí a Polsku, velikost každoročních vojenských cvičení v Rusku se také naprsoto vymyká standardům civilizovaných zemí atd...

 • Lopoz
  16:37 10.08.2015

  Logik: Nic na světě se nestane dvakrát úplně stejně.
  Ano je vidět že jste po sto padesáté zkopíroval příměr který se oběvuje ve všech diskuzích hitler to hitler ono. Vite už je to celkem ohrané. konflikt na ukrajině si způsobili ukrajinci sami (chci tomu věřit) tím že rozjeli ten svůj mejdan. Navíc sem si nevšiml že by ruská vojska byla v Kyjevě. Takže asi jediný kdo tady straší nějakou válkou budete vy. Ten kdo umí do pěti napočítat ví , že rusko evropu klasickou vojenskou cestou ohrozit nemůže. Přeji vám pěkný den , končím s příspěvky v tomto vlákně a přeji antarktiě co nejčistší budouctnost.

 • logik
  15:58 10.08.2015

  Lopoz: Přirovnával jste anexi Izraele k Palestýně - jak je vidět, je to příměr naprosto mylný.

  Ohledně připojení Krymu pak přesně stejně argumentoval Hitler ohledně Rakouska a Sudet (všichni chtěj ke mě, v Rakousku bylo i ex post referendum) a následně Chamberlain, když jel z Mnichova (vlastně se nic tak hrozného nestalo a zachránil jsem mír). A za cvhíli byla válka. Na Krymu to také nezůstalo jen u Krymu, naštěstí je ten konflikt zatím jen lokální.

  Kolos: Jsou prázdniny, bavím se :-) A jestli jsi si nevšiml, tak často mluvím k technice, např. o pojmu lofted trajectory jsem začal ve vedlejší diskusi já. Zároveň mě sejřej lži, který tu někdo posílá, tak je vyvracím. Relaxuju tak během práce.

 • otecko
  15:51 10.08.2015

  Pro RiMr71.. otevřel jsem si ty katastrofy celé, těch barbarů je tam více, bohužel. člověk se chová k okolí dost přehlíživě.

 • Kolos
  15:23 10.08.2015

  logiku, co ty chlape vůbec děláš???
  Krom toho, nonstop šíříš propagandu a polopravdy na AN? spamuješ tu ráno odpoledne, večer, ve 4 ráno, normální pracující človek na to opravdu nemá čas. Sice ty profily občas střídáš, hazíš palce nahoru, dolu, ale i tak je to dost nápadné.

  Úroveň diskuzí zde opravdu poklesla, lidi, kteří mají, co říci k problematice, technice, co tu psali, už zde ani nepíší, ani se jim nedivím, rozumní lidi nemají za potřebí se zde dohadovat s trolama.

 • Lopoz
  15:14 10.08.2015

  Logik: No pokud jste si nevšiml tak přes 90 procent ukrajinců na Krymu (jestli se jim spíš neříká ukrajinští rusové) chtělo být připojeno k Rusku. Určitě by jste mi v další reakci oponoval příběhy o útisku krymských tatarů, ale ty zprávy byly vesměs jen srdceryvnými příběhy jedinců kterými media krmila evropské diváky. Ohledně anexe jako takové netvrdím že byla správná, ale vzhledem k situaci musím říct že na světě se dějí daleko horší věci nad kterými se zavírají oči.
  Moralizujete tady nějakou anexí ale to že denně zabijí drony a letadla na blízkém východě stovky nevinných lidí ale už neřešíte. Ačkoliv jsem ze srdce proti organizacím jako je IS nebo Taliban tak chápu motivaci lidí se k nim přidat. Dalším skvělým příkladem je nedávná šarvátka SA vs Jemen to by jste obhájil jak?

  A k druhé části. To mi chcete tvrdit že ostatní státy i velmoci nemají podobné ekologicky postižené oblasti? Vy jste akorát našel jednu co se vám hodí a automaticky ohodnotil daný stát barbarstvím. Velice objektivní.

  A už bych na toto téma nerad pokračoval odchyluje se od článku

 • logik
  14:39 10.08.2015

  Lopoz - a ukrajinští občané pravidelně stříleli z Krymu na Rusko rakety?

  A Rusko je rozvojová země? Já měl za to, že aspiruje na to být velmoc...

 • Lopoz
  13:57 10.08.2015

  Logik: Co třeba Izrael vs Palestina? Jenže to nikomu ne,vadí protože Izrael je spojenec. Proto nemám rád když se někomu měří dvojím metrem. Na světě nejsou Zlé a hodné státy. Jsou jen ty s nimiž přátelíme a s nimiž ne.

  RiMr71: Každá rozvojová země. Copak my jsme taky v minulosti neměly ropné laguny a podobné věci? Například každý kritizuje čínu za ekologii ale v číně přišel rozmah těžkého průmyslu později než u nás tudíš eště nejsou ve stádiu kdy mají vyřešenou ekologgii jako my. Ale časem se tam dostanou tak nemluvte o barbarech. Navíc z podibných ekologických neduhů žijeme i my. Copak nepoužíváte věci s číny a spol?

 • RiMr71
  13:48 10.08.2015
  Oblíbený příspěvek

  ...která jiná země má na svém území něco takovéhoto:
  http://vtm.e15.cz/karacaj-je-j...
  ?

  Nejsem žádný ekologista, ale toto můžou spáchat jen barbaři...

 • logik
  13:10 10.08.2015

  Lopoz: Která z ostatních státních mocností v blízké době anektovala kus svého souseda?

 • Lopoz
  12:37 10.08.2015

  Todomatch: a A už je to tu zase. Další jednostranný pohled. Děláte jako by Rusko dělalo něco jiného než všechny ostatní mocnosti. O co největší kus arktidy se nakonec porvou všichni co dotoho mají co mluvit podle pravidla penize jsou vždy až na prvním místě, a nějaká ekologie či neutralita bude každému ukradená. A pokud jde o to uchvácení tak akorát předložily návrh OSN tak nevím co tím myslíte. A co se týče vašeho otravování cizích zemí, tak pokud vím, tak vždy byly jejich letouny ve vlastním nebo mezinárodním letovém prostoru. To akorát dramatizace událostí na portálech jako idnes a spol tomu dává nádech nějakého ohrožení.

 • jancz
  09:44 10.08.2015

  proč se tu řeší kolik procent si RF nárokuje a na kolik má a nemá právo, všichni víme proč to chtějí a už kvůlli tomu by jim to nikdo neměl dovolit, za chvíli by si nárokovali úplně celou Zeměkouli jako nějakej viRus, jakoby nestačilo podívat se co udělali s přírodou na svém vlastním území, Rusové nemají absolutně žádné zásady co se týče vztahu k přírodě, ve vztahu k přírodě představují to nejhorší z lidské povahy, většina moderních států už si dávno uvědomila, že takovým přístupem k přírodě si akorát kopeme vlastní hrob ale Rusové jsou stále o několik generací pozadu, pokud to území dostanou tak za chvíli bude z Arktidy jenom mastná skvrna kde nic nepřežije

 • Todomatch
  22:33 09.08.2015
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  Arktida? A je to tu zase! Rusko opět zneužívá situace, kdy se svět dívá jinam. Invazi do Gruzie naplánovali na den přesně na termín začátku letní olympiády v Pekingu, vojenskou operaci k zabrání Krymu zase zahájili v den ukončení zimní olympiády v Soči. Nyní, kdy se celý svět (včetně většiny Arabů) snaží zatočit s Islámským státem a hledá recept na mezinárodní uprchlickou krizi, chce Rusko uchvátit celou Arktidu i se Severním pólem? Militarizují území jež bylo až doposud netknutné a nedotknutelné a sloužilo jen pro badatelské účely. Místo aby pomáhali v boji s terorem, plýtvají Rusové silou na demonstrativní výsadky za polárním kruhem, otravují s ponorkami u Švédska, s letadly u Anglie, Španělska, Finska, Norska, Kanady a USA vyhrožují pobaltským zemím a Polsku. To je tak těší škodit všem okolo? A divím se obyčejným Rusům, že si to po staletí nechávají líbit. Stovky let policejního teroru za sebemenší neposlušnost zjevně udělaly své. Teď vydal prezident Putin dekret na zničení všech západních potravin dovezených do Ruska. Humanitární organizace žádaly, aby byly potraviny rozdány chudým Rusům, ale kdepak - sýry, ovoce a zelenina byly demonstrativně rozjezděny buldozery. No popravdě, všem nám je jasné, jak to teď vypadá doma u příslušných ruských úředníků - ledničky nacpané sýry k prasknutí. Pravou rukou hrdě položenou na srdci, kde se třepotá svatojiřská stužka a levá za zády žmoulá Camembert. Ale čemu se divit - nikdo odvážný už v Rusku nezůstal, jen poslušní kývači hlavou. Tři generace osobností si vyvraždili. Tři generace. Přežili jen shrbení a poslušní. Ani ruská opozice není to, co tím slovem označujeme v Evropě. Putin má podporu obyvatelstva srovnatelnou jen s Kim Čong-unem. Žádný jiný národ není tak servilní ke svým mocným. Přečtěte si Dějiny Ruska 20. století (má dva díly 1894 - 1939 a 1940 - 2007), autor je Andrej Zubov. První díl má přes 900 stran druhý přes 700. Pekelné čtení. Tedy dobré čtení o pekelném Rusku. Nedivím se, že jsou Rusové tak ustrašený národ, vždyť my bychom takovou děsivou sebegenocidu asi ani nepřežili.

  Anotace
  "Dvousvazková, moderně pojatá a na oficiální prokremelské propagandě nezávislá práce kolektivu ruských autorů, vedená profesorem Andrejem Borisovičem Zubovem, představuje jedinečný pokus o syntetický výklad dějin Ruska 20. století. Autoři se v ní pokoušejí odpovědět na otázku, proč se ruské dějiny po pádu carismu ubíraly cestami vedoucímu k vytvoření totalitního, nelidského, cynického, navenek však modernizačního režimu, jenž ve svém důsledku vedl téměř ke zničení ruské duše a svébytné ruské civilizace."

 • belkin
  16:11 08.08.2015

  m 164, díky, o takovém postupu jsem nevěděl.

 • belkin
  16:08 08.08.2015

  Já čerpal z dokumentární rekonstrukce sportovního výkonu Františka Němce, s podpůrným logistickým pražským týmem (kde i přes komunikační nedorozumnění s členem zásobovacího týmu) zdárně ,,dobily " severní pól.
  Zdroj: autentické poznámky pana Cimrmana

 • m164
  11:55 08.08.2015

  belkin:

  Existujú rôzne plávajúce plošiny, schopné buď samostatnej, alebo asistovanej plavby, ktoré v prípade zlého počasia odpájajú vrt a plávajú do pokojnejších vôd, aby nedošlo k poškodeniu vrtu alebo plošiny. V podstate sa len jedná o prerastenú, atypickú loď. Zariadenie pod hladinou zas zima príliš neovplyvňuje.

  Viacero vrtov už ale v Arktíde pôsobí, takže vieme, že je to možné.

  http://www.offshoreenergytoday...
  http://www.offshore-mag.com/co...
  http://cdn.exxonmobil.com/~/me...

  Ruská ťažba v Arktíde je životne závislá na západných technológiách, no jedná sa o dlhodobé projekty a o 10, 20, 30 rokov, kedy by ťažba bližšie k Severnému pólu bola relevantná, sa môže veľa zmeniť.

 • belkin
  09:15 08.08.2015

  By mě zajímalo, jestli je v současnosti možné v arktidě ukotvit plošinu a vrtat.
  Co to udělá v zimě?

 • Muhaha
  09:10 08.08.2015

  Opět budou odmítnuti.
  Za pár let vznesou své nároky znova.
  Zase budou odmítnuti.
  A po několika letech předstoupí před OSN ...
  Nakonec jim ten největší kus Arktidy přiklepnut bude.
  Samozřejmě, že ne vše, co si nárokují. Ale s tím oni vůbec nepočítají.

 • Magister_Peditum
  08:27 08.08.2015

  Rase: R-U Země F. J. nikdy nepatřily. Sice je objevila expedice, ale nebyla oficiální a tak je jen pojmenovali a dál nic. Ze stejného důvodu mají na Novém Zélandu zase ledovec F. J.

 • Rase
  00:28 08.08.2015
 • flanker.jirka
  23:24 07.08.2015

  jsem zvědav jakými materiály to podloží, zda alespoň nějakými geologickými mapami dna, kde bude vidět nějaký pobřežní šelf, nebo spíše podmořský masiv mající spojitost se stávajícím ruským územím.
  Každopádně budou chtít určitě licitovat o případném dělení zájmových území. V případě úspěchu Ruska, z toho stejně budou profitovat i těžaři ze západu, Rusko nemá tak dobré technologie na podmořskou těžbu, tak že oni se zase nějak dohodnou :-D

 • belkin
  22:52 07.08.2015

  Rase: přesně tak rak.uhersko se opravdu podílelona výzkumu arktidy
  (A nesmíme zapomínat na dobití severního pólu Čechem! Františkem Němcem!!. Potvrdit to může Běhounek:-)

 • Rase
  21:52 07.08.2015

  Přemýšlím zda má ruský nárok větší váhu než nárok na území ze strany Dánů. Přeci jen pozice obou států je obdobná (Dánové to mají z Grónska na Severní pól kousek). Pokud jde jen o hašteření zbraněmi tak je to věc jiná. Máme vojáky a nebojíme se je použít...
  Možná by bylo vhodné aby i ČR a SR přidaly své oficiální požadavky na část Severního a Jižního pólu - právně na ně asi máme nárok - tak jako každý stát.
  Pokud by Rakousko vzneslo nárok na Severní Pól z důvodu že R-U dříve patřila Země Františka Josefa (která je také dost blízko severnímu pólu - nyní patří rusku) tak se třeba také dostane do výběrového řízení a uždibne si kousek ropných nalezišť.

 • Petr M
  21:36 07.08.2015

  Jsem spletl, myslím Arktidu, hledám info o Antarktidě... Arktida má rozlohu 21,18 mil. km², Rusové chtějí 1/19 území, ale celkem mě překvapuje, že se tam nachází 1/4 zásob ropy. to si nárokují jednotný kus plochy nebo více parcel, kde jsou pravděpodobně velká naleziště?

 • blah
  20:25 07.08.2015

  mapka narokovaneho uzemi:
  http://www.zerohedge.com/sites...
  Ropa a plyn opravdu tvori okolo 70% ruskeho exportu, ale vzhledem k duvodu kvuli kteremu je to v clanku citovano, by asi bylo vhodnejsi zminit prijem statniho rozpoctu, kde ropa a plyn zaujima asi okolo poloviny....

 • Takeda
  19:57 07.08.2015

  Petr M: Bavime se o Arktidě, Antarktida je na jižní polokouli... A patří všem národům nebo tak nějak...

 • kubo4747
  19:57 07.08.2015

  Prečo tu spomínate Antarktídu, keď Arktída je úplne niečo iné? Antarktída je na južnom póle. ;)

 • Petr M
  19:31 07.08.2015

  Rozloha Antarktidy je 14,1milionů km, Rusko si nárokuje 1,2 milionu kilometrů čtverečních, což je asi 8,5% území..
  Dánsko 895 000 kilometrů čtverečních, což je jen o 1/4 méně než Rusko, další státy je budu nejspíše následovat.

  Možná by nebyl špatný nápad vyčlenit část území Antarktidy pro muslimské imigranty z Afriky a středního východu, valící se do EU.

 • Lopoz
  18:57 07.08.2015

  Samozdřejmně sem přirodou myslel hlavně vodní organismy. Pokud led rozmrzne a začne se tam vrtat tak to bude jen otázkou času než se tam něco stane. Podobně jako když se tenkrat u alijašky ptopil Exxon Valdez a ty škody byly enormni.
  Jinak tady jsem našel nějakou mapku
  http://www.athropolis.com/grap...

 • KOLT
  18:12 07.08.2015

  belkin: A myslíte si, že příroda jsou jen ostrovy?

 • belkin
  17:14 07.08.2015

  Zapoměl jsem na zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (oficiální webové stránky)

 • belkin
  17:09 07.08.2015

  Export ruska 2011: nerostné suroviny 69,2%

 • belkin
  16:59 07.08.2015

  Jelikož pan Grohmann píše že si nárokují i severní pól tak to je mazec.
  Příroda v arktidě? nevím, ale těch pár ostrovů v oblasti je snad rozebraných nebo ne? Nevím.

  stetula: promiňte, já nevím a zajímaloby mně, šlo by prosím stručně popsat co rusko
  Hlavně vyváží? Já žil v domnění že hlavně ropu,plyn a zbraně.

 • Lopoz
  16:27 07.08.2015

  Chtělo by to nějakou mapu. Nějak z článku nechápu jestli si rusko nárokuje celou antarktidu nebo jen nějakou větší část. Dál si myslím že OSN stejně nic nevyřeší, protože na tak bohatou půdu si určitě se stejným apetitem brousí zuby i ostatní státy kterých se to týká. Podle mě by arktida měla být zakázané území kde by se měla uchovat netknutá příroda.

 • Jan Grohmann
  15:27 07.08.2015
  Oblíbený příspěvek

  http://www.eia.gov/beta/intern...

  Pane Stetula, už dříve jste tady dával podobné proruské hysterické komentáře. Pokud máte nějaký link, který čísla zpochybňuje, tak ho zveřejněte.

 • stetula
  15:06 07.08.2015
  • (10)

  můžete nám vysvětlit kde berete ty blbosti, že polovina příjmů ruského státní rozpočtu pochází z ropy !!!!!!!

  pokud chcete uvádět nějaká ekonomická data tak si to nastudujte nejdříve na stránkách MMF nebo WBG

  pokud budete chtít je ke stažení na WBG struktura Ruského státního rozpočtu kde se dozvíte kolik pěněz jde do rozpočtu z prodeje ropy ( a až si to přečtete tak se asi budete hódně divit )