Rusko západní technologie nakonec stejně dostane

Rusko západní technologie nakonec stejně dostane
Ruselectronics vyrábí 80 % ruské elektroniky / Ruselectronics (Zvětšit)

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu reagovaly Spojené státy a dalších více než třicet zemí uvalením hospodářských sankcí a vývozních omezení. Jejich efektivita se stala předmětem četných diskuzí a některé zveřejněné případy ukazují, jak západní technologie navzdory přísným kontrolám stejně končí v Rusku. Pokračující nezákonný dovoz ovšem také dokládá omezené ruské schopnosti vyrobit si analogické součástky vlastními silami.

25. února, den po zahájení ruské agrese vůči Ukrajině, omezilo americké ministerstvo obchodu vývoz polovodičů, počítačů, telekomunikačních zařízení, laserů, senzorů a zařízení pro zabezpečení informací do Ruska. Největší světový výrobce polovodičů, tchajwanská společnost TSMC (z anglického Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), téměř okamžitě zastavil dodávky ruským zákazníkům.

Podle mluvčí amerického ministerstva obrany Sue Goughové hrají především vysoce odolné čipy zásadní roli pro komunikaci, zpravodajství a sledování. „Získání technologií odolných vůči radiaci může agresivním státům s jadernými zbraněmi, jako je například Rusko, dodat odvahu k destabilizaci mezinárodní bezpečnosti,“ uvedla během rusko-ukrajinské války Goughová. „Proto je ochrana těchto čipů pro národní bezpečnost USA nesmírně důležitá.“

Začátkem března USA zveřejnily seznam s předními ruskými vývojářskými firmami z mikroelektronického průmyslu. Najdeme na něm podniky jako je Bajkal Electroniks, MCST, NTC Modul a MTC Elvis, k jejichž klíčovým výrobkům patří procesory Baikal, procesory Elbrus, počítače Neuro-B a mobilní procesory Skif. Zahraniční společnosti využívající americké technologie jsou nyní povinny žádat americké úřady o povolení ke spolupráci s těmito firmami. Standardní odpovědí bude odmítnutí, umožnění spolupráce lze očekávat jen ve výjimečných případech. Uvedená vývojářská centra proto již nemohou zadávat zakázky na výrobu procesorů korejským a tchajwanským továrnám.

Podle vyšetřovatelů z amerického úřadu HSI (z anglického Homeland Security Investigations) pro vnitřní bezpečnost v současné době narůstají snahy Ruska obcházet americká omezení týkající se vojenských a dalších pokročilých technologií. Specializovaná jednotka 25 analytiků pro odhalování podezřelých zásilek koncem února přesunula svou pozornost z Čínské lidové republiky (ČLR) na Rusko.

„Čína už nedominuje naší pozornosti tak jako dříve, a právě ve směru do Ruska jsme v poslední době zaznamenali největší nárůst,“ naznačil v rozhovoru pro Reuters Greg Slavens, bývalý vedoucí pracovník HSI, který nedávno odešel do důchodu. „Rusové se neustále pokouší získat čipy pro raketové a kosmické technologie.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Americké sankce připravily EU o obchody za miliardy eur

USA se v posledních letech odklonily od řešení obchodních sporů pomocí souboru předvídatelných ...

USA nekompromisní – jestli koupíte ruské zbraně, počítejte se sankcemi

Americké sankční seznamy obsahují jména více než 700 ruských osob a firem. Země jako Alžírsko, Egypt ...

PREMIUM Proč vypukla rusko-ukrajinská válka?

Odpověď na tuto otázku hledá celý svět. Jeden názorový proud z rozpoutání konfliktu viní ...

PREMIUM Proč se Indie nechystá odsoudit Rusko kvůli Ukrajině

Zatímco většina demokratických zemí jednohlasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině, Indie se ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.