Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí

Ruský Su-34 při bombardovací akci v Sýrii; / Kreml.ru

Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací v Sýrii. V říjnu letošního roku se arabsko-kurdským jednotkám podařilo, s podporou USA, dobýt Rakku, hlavní město Islámského státu. Ruskem podporovaná syrská armáda dosáhla podobného úspěchu, když před několika týdny osvobodila důležitou baštu radikálních muslimů, východosyrský Dajr az-Zaur. Bojovníci Islámského státu v Sýrii se zdají být na ústupu.

USA: spojenci a vyzkoušená technika

Americká intervence v Sýrii zahrnovala leteckou podporu a působení několika stovek vojáků na zemi. Vojenské operace řídilo kuvajtské koaliční velitelství, jehož součástí byly síly z více než třiceti zemí světa.

Začátkem letošního roku se velitelství podařilo dokončit vytvoření sítě základen na severu Sýrie, jež mají velmi důležitou roli z hlediska zásobování. Součástí této sítě se například stala přistávací dráha nedaleko Rakky, kterou koalice pod vedením USA využívá pro přistávání strategických transportních letounů C-17 Globemaster III a taktických transportních letounů C-130J Super Hercules.

V Sýrii působilo 900 příslušníků amerických ozbrojených sil, kteří byli jako poradci přiděleni k místním jednotkám a kteří se starali o předsunuté řízení letového provozu.

Hlavní součást americké intervence představovala letecká síla, jež sloužila jak k neustálému sledování bojiště, tak i k útokům proti Islámskému státu. Koordinaci amerických a koaličních leteckých operací v Sýrii měla na starosti letecká základna Al Udeid v Kataru.

Země NATO a jejich spojenci v průběhu konfliktu nenasadily žádné nové a překvapivé zbraně. Jedinou pozoruhodnou novinkou se stalo bojové využití stíhacího letounu F-22 Raptor. První vstup do syrského vzdušného prostoru a první útoky vůči cílům Islámského státu tyto letouny uskutečnily 22. září 2014.  

Za zmínku stojí také nasazení amerického konvertoplánu V-22 Osprey s překlopnými rotory. Americké speciální jednotky se díky němu mohly rychle dostat ze základen v Iráku a v Perském zálivu do severní Sýrie. V-22 Osprey totiž může startovat a přistávat vertikálně, což z něj, v kombinaci s jeho vysokou rychlostí a doletem, učinilo ideální dopravní prostředek pro syrské bojiště.  

Ruské premiéry

Hlavní vojenské velitelství Ruska pro kontrolu a koordinaci vojenských operací v Sýrii, ze kterého jsou řízeny ostatní vojenské základny v zemi, se nachází v Damašku. Největší a nejvýznamnější z nich je letecká základna Hmímín, ze které startují ruské víceúčelové letouny Su-30 a Su-35, taktické bombardovací letouny Su-24, stíhací bombardéry Su-34 a letouny blízké palebné podpory Su-25.

Hmímín také poskytovala zázemí bezpilotním letounům Forpost, průzkumným letounům Tu-214 a letounům včasné výstrahy Berijev A-50. Ze základen blízko frontových linií se do bojů zapojovaly též bitevní vrtulníky Mi-28, Mi-24 a Ka-52.

Po sestřelení bombardovacího letounu Su-24 tureckým stíhacím letounem F-16 v listopadu předloňského roku Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-400. K jejich využití ovšem ještě nedošlo. Na mnoha místech byl také spatřen systém protivzdušné obrany Pancir-S1.

Významnou roli při operacích v Sýrii hrály ruské pozemní síly. Speciální jednotky, podobně jako ty americké, zastávaly funkci vojenských poradců a v odlehlých oblastech se podílely na řízení letového provozu.

Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, dělostřeleckými raketomety BM-27 Uragan, raketomety TOS-1A a bezpilotními letouny Orlan-10. Na základně Hmímín byly na počátku roku 2016 spatřeny i takticko-operační komplety 9K720 Iskander, avšak jejich použití v boji nebylo zaznamenáno.

Na ruské straně došlo k premiérovému využití různých druhů vojenské techniky. Značná mediální pozornost byla věnována jak řízeným střelám Kalibr, tak i střelám typu vzduch-země Ch-55 a Ch-101, strategickým bombardérům Tu-95 a Tu-160, letounům Su-30, Su-33, Su-34 a Su-35, bitevním vrtulníkům Ka-52 a Mi-28 či letadlové lodi Admiral Kuzněcov.  

Přestože Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-300 a S-400, efektivita jejich využití, ke kterému v bojových podmínkách prozatím nedošlo, zůstává nadále neznámá. Systému Pancir-S1 se na druhé straně, podle informací zveřejněných v průběhu vojenského veletrhu Armija-2017, podařilo sestřelit dvanáct nepřátelských bezpilotních letounů, včetně třech izraelských IAI Heron.  

Síla přesnosti

Při porovnávání výkonu amerických a ruských sil v Sýrii je zajímavé sledovat přesnost nasazených zbraní. Koalice pod vedením USA kladla velký důraz na velmi přesné údery, jejichž prostřednictvím se snažila minimalizovat civilní ztráty.

Nepřetržitý dohled nad syrským bojištěm Spojeným státům zajišťovaly bezpilotní letouny MQ-1 a MQ-9, které jim navíc umožnily identifikovat cíle a po útoku vyhodnit úspěšnost úderu. Ruské letectvo využívalo naváděnou munici pouze v případě nasazení stíhacích bombardérů Su-34. Starší letouny Su-24 a Su-25 se musely spoléhat na přesné bombarování pomocí "hloupých" pum.

Přesnost západních zbraní, naváděných pomocí laseru nebo satelitního systému GPS, je velmi vysoká a průměrná odchylka oproti zadání dosahuje obvykle jen pár metrů. U letounů Su-24 a Su-25, jak potvrzují videozáznamy ruského ministerstva obrany, je to 10-25 metrů.

Taková míra přesnosti nehraje velkou roli při bombardování budov a dělostřeleckých pozic, ale mnohem problematičtější může být při útocích proti jednotlivcům nebo vozidlům. V průběhu plnění takových úkolů vzrůstá riziko zásahu civilních objektů.

Jak americké, tak i ruské ozbrojené síly vyzkoušely na syrském bojišti něco nového. Své první bojové nasazení si odbyl americký stíhací letoun páté generace F-22 Raptor. Moskva konflikt v Sýrii také využila k testování zbraní, z čehož velmi pravděpodobně bude těžit ruský vojenský průmysl. Nedávno uzavřenou dohodu s Tureckem o prodeji systému S-400 by mohly následovat další zakázky, jejichž hodnota bude dosahovat řádově miliard amerických dolarů.

Zdroj: BMPD, IHS Janes
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko vypustilo salvu čtyř mezikontinentálních raket

Ruská raketová vojska strategického určení minulý týden provedla rozsáhlý test, během kterého ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Shania
  23:27 30.11.2017

  Luky: o žádný noční rychlí přechod se nejednalo,možná tak unik z Mosulu (a předpokládám že i ISI musí řešit logistiku a přesun takového počtu mužů není jen tak), už jen proto, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: o žádný noční rychlí přechod se nejednalo,možná tak unik z Mosulu (a předpokládám že i ISI musí řešit logistiku a přesun takového počtu mužů není jen tak), už jen proto, že rusové věděli o jejich příchodu minimálně 2 (a možná až 4) dní před jejich příjezdem a Palmyru ve velkém spěchu opustili (a dobře udělali)... Mosul obklíčený v té době nebyl, předpokládám, že se přesouvali přes poušť a rozptýleně... jsou doslova stovky případů, kdy ISIS provádělo ůspěšné přepady hluboko nepřátelského uzemí na všech frontách...

  Co se týká těch dohod s ISIS, možná ti křivdím, ale beru to tak, že to vidíš, že zas za to mužou US, jednak oni nemají kontrolu nad "spojenci na zemi", jak v Iraku tak Syrii, kteří mají hlavně vlastní zajmy a využívají US podporu hlavně ke svým cílům. Takže US zabere velké úsilí nasměrovat je správným směrem... ne že by Pentagon měl nejmenší párů jaký ten správný směr je...

  Měli např. obrovské problémy nasměrovat Kurdy (a i dlouho před tím) k utoku na Rakka, YPG mělo podstatně důležitější zájem na upevňování svojí moci nad syrskými Kurdy a později je ohrožovala Turecká výprava na Al-bab.


  Máš pravdu, že to není první dohoda co Kurdové s ISIS maji a na počátku, když měli praci s podrobováním si povstaleckých skupin v SV Syrii s nimi spolupracovali.. Když povstalci zastavili a vykopali ISIS z Allepa, teprve pak se obrátili proti Kurdům... kde je pak vykrváceli u bran Kobane.

  Dohody (a nebo využívají prostě situaci kdy) s ISIS tam dělají všichni, režim, IRGC a spousta povstaleckých skupin se s nimi nemá nejmenší problém dohodnout ...

  Mimochodem tady je detailní popis jedné z posledních bitev "SAA" co stojí za přečtení (chrome ti to přeloží v čitelné formě do eng, ale ne do cz)
  https://historicoblog4.blogspo...

  pjek: 1) pokud si správně pamatuji, tak rusové si moc starostí s památkami nedělají jak při prvním osvobozeni a pak později při druhém.

  2) měli několik dní času na to je zastavit po ceste, když dobývali okolní vesnice a ropná pole, nestal ose tak a ani až když byli v Palmyře, tak podpora byla minimální.

  Ale ono to není tak jednoduché, rusové na to prostě nemají prostředky (aspoň ne v té době v Syrii) a jejich činnost zahrnuje bombardování cílů, které mají vybrané 2-3 dny předem.
  A nejspíš stejně věděli, že s tím nic nedokáží udělat a byla to cesta jak dát lekci režimu a IRGC, které byl ve finální fazi dobývání Aleppa.

  -------
  Správně VKS a SyAF žádné civilní a vedlejší ztaty totiž nemá, 100% zásahy teroristů. Když nebudu počítat zasahy vlastních pozic.


  Hádej co by asi tak dnes dělali Kurdové, režim, Irácká armáda a šíitské milice bez toho ilegálního bombardování koalice...Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  18:54 30.11.2017

  ->cejkis: Na základě vlastního rozhodnutí bez jakékoli dohody. USA přece žádné mezivládní dohody k vojenské agresi nepotřebuje. Šmejdy z IS ukryté mezi památkami sice nelze ...Zobrazit celý příspěvek

  ->cejkis: Na základě vlastního rozhodnutí bez jakékoli dohody. USA přece žádné mezivládní dohody k vojenské agresi nepotřebuje.

  Šmejdy z IS ukryté mezi památkami sice nelze bombardovat, ale lze je účinně nízkokaliberně ostřelovat z vrtulníků a dronů.Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  18:51 30.11.2017

  Článek je kopilací informačně bezobsažných zahraničních zpráv. Ono je něco jiného nalétávat na čistě vojenské cíle s méně přesnou municí a nalétávat na hybridní cíle s údajně ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek je kopilací informačně bezobsažných zahraničních zpráv. Ono je něco jiného nalétávat na čistě vojenské cíle s méně přesnou municí a nalétávat na hybridní cíle s údajně přesnou municí. Sami Syřané reportují řádově větší civilní ztráty z útoků koalice vedené USA než z útoků syrského letectva a VKS RF.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:06 30.11.2017

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • dusan
  18:06 30.11.2017

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • cejkis
  19:32 29.11.2017

  Luky Opětovný útok IS na Palmýru byl promyšleným tahem. SAA neměla kapacitu a jediný, kdo je mohl ohrozit bylo ruské či syrské letectvo. Jednotky uprostřed pouště jsou snadným ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Opětovný útok IS na Palmýru byl promyšleným tahem. SAA neměla kapacitu a jediný, kdo je mohl ohrozit bylo ruské či syrské letectvo. Jednotky uprostřed pouště jsou snadným terčem. Pokud je ovšem schováte mezi historické památky, nikdo vás bombardovat nebude.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:27 29.11.2017

  Wirbelwind

  Hizballah je v Sýrii dle dohod s Damaškem. Stejně tak jsou zde Rusové či Íránci. Na základě jaké dohody jsou zde Američané ?

  Wirbelwind

  Hizballah je v Sýrii dle dohod s Damaškem. Stejně tak jsou zde Rusové či Íránci. Na základě jaké dohody jsou zde Američané ?

 • cejkis
  19:24 29.11.2017

  Luky

  To nebyl noční přejezd. Věděli o nich několik dní dopředu. Jenže SAA a jejich spojenci se v této době trápili u Aleppa.

  Luky

  To nebyl noční přejezd. Věděli o nich několik dní dopředu. Jenže SAA a jejich spojenci se v této době trápili u Aleppa.

 • flanker.jirka
  17:10 29.11.2017

  Rád bych se zeptal autora na to zda nemá bližší informace o těch "reaktivních snarjadech" které měl podle odkazu pod článkem sestřelit Pantsir S1? Zda si tam náhodou rusové ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych se zeptal autora na to zda nemá bližší informace o těch "reaktivních snarjadech" které měl podle odkazu pod článkem sestřelit Pantsir S1? Zda si tam náhodou rusové neudělali zářez v podobě schopnosti C-RAM. Officiálně tuto schopnost výrobce systému nikde neuvádí.
  Za všimnutí stojí i to, že na většinu cílů uvádí spotřebu pouze jedné rakety, pouze na cíl ve výšce 9 a 11 km potřebovali více kusů na cíl.

  Přesnost leteckých úderů bych neviděl černě, naši piloti se svými SU 25 a SU 22M4 dokázali házet ocelové pumy na 15 metrů přesně, na střelnici kde neotravuje PVO a pěchotní zbraně to šlo pěkně. A i chyba 20 metrů pro 250 kg je ve většině případů přímý zásah.
  Stejně to na zemi dodělalo vždy dělostřelectvo všech stran konfliktu takovým způsobem, že to vypadalo jako po kobercovém náletu.
  Možná se více dozvíme později, na přesnější práci tam používali vrtulníky.
  Samotné využíti naváděné munice pak je velmi podobné tomu kolik prostředků ta která země na techniku vydává. Rusové na to ekonomicky nemají, aby mohli všude používat chytrou munici.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:36 28.11.2017

  jo a ještě ten obrázek co jsem ti z lásky namaloval: https://imgur.com/a/2A8MU... --------------------- P.S. že Irácká fronta saturovala tu Syrskou dle potřeby džihádisty ...Zobrazit celý příspěvek

  jo a ještě ten obrázek co jsem ti z lásky namaloval:
  https://imgur.com/a/2A8MU...

  ---------------------
  P.S. že Irácká fronta saturovala tu Syrskou dle potřeby džihádisty nepopírám(od Mosulu šli zkraje bez boje), jen nedokážu naskočit na pohádku o nočním přejezdu, který všechny překvapil.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:32 28.11.2017

  Shania napsal: "no maximum na co se rusové zmohli bylo obvinění, že je US nevybombardovali po cestě, protože mají lepší průzkum... ale koukám že v jistých kruzích CIA ovládá celou ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania napsal:
  "no maximum na co se rusové zmohli bylo obvinění, že je US nevybombardovali po cestě, protože mají lepší průzkum... ale koukám že v jistých kruzích CIA ovládá celou západní syrii. Mimochodem přijeli z Mosulu... "

  takže tímto se opět nastolilo téma dobytí Palmyry a na požádání jsi doplnil tři zdroje.
  V tom tvým prvním kopírovaným reportu se píše, že IS přejel vládní v Huwaysis a Jazalna na severozápad od Palmyry, potom Jabal Hayan na jihozápadě od Palmyry a následně došlo k odříznutí...další odkaz jsou nějaký hrozný plky (> What are you trying to say here?+bla bla - asi špatný odkaz) a pak jsi poslal mapu, na kterou jsem se odvolával.
  No nechtěl jsem po tobě pročítat stovky odkazů, ale tohle je fakt nic moc.

  Takže jsem ti udělal obrázek s trasami z Mosulu, které jsou podloženy situací na frontě z té doby. Cesta krz Kurdy je na tu dobu až moc cynická (děje se otevřeně až v posledním půl roce), zbývá nám ta východní, dlouhá 770km, která se dá za ideálních podmínek přejet za 10,5 hodiny (případ rychlého osobáku v míru)....utajit tak velkou kolonu, tak velkou štreku asi nelze, navíc by se muselo projet Iráckým obklíčením u Mosulu, udělat objížďka pouští u Kairouan, pravděpodobně další u DairZoru, kdoví jak by to bylo průjezdný, do toho patroly a všudypřítomný US dozor (neviděné Raptory pod Su-35,Tu-22, Reapery).....no zakreslil jsem i nějaké US základny...

  To přece nejde myslet vážně.
  Jak jsem psal už dřív, pád Halabu byl jasný(nelze odpustit), Amíci + proxy udělali "deal", uvolnili hajzly z celý fronty, další hajzly od Halabu, další hajzly pravděpodobně poslali z Jordánska (jen 150 km, dělo se tak běžně už dřív, že jim zelení černali). Čili tvůj objev s Kurdy mi můj růžovoučký svět fakt neboří Plho, protože o tom se tu kurwa už rok bavíme.Skrýt celý příspěvek

 • petr9
  19:50 28.11.2017

  Nebýt rusáckých agresorů, tak v Sýrii je už dávno prosperující mír. A tedkaj to neustálé bombardování civilů a nemocnic! No fuj, rusákům!

  Nebýt rusáckých agresorů, tak v Sýrii je už dávno prosperující mír. A tedkaj to neustálé bombardování civilů a nemocnic! No fuj, rusákům!

 • Arianus
  16:08 28.11.2017

  Wirbelwind:: Stejne jde mluvit o americanech, britech, francouzich, cesich a slovacich v YPG/SDF. Ale nemluvime. Mame dvoji metr na zahranicni dobrovolniky ci expedicni sily. ...Zobrazit celý příspěvek

  Wirbelwind:: Stejne jde mluvit o americanech, britech, francouzich, cesich a slovacich v YPG/SDF. Ale nemluvime.

  Mame dvoji metr na zahranicni dobrovolniky ci expedicni sily. Jedni jsou dobri, druzi spatni. Propaganda jede a ohanime se pravem jak se komu zrovna hodi, ale pravo je jedno, stanovuje jednotny postup, jednotna pravidla.

  Jen jedna vlada muze byt opravnena a at je jakakoliv, tak zastupuje svuj stat ve Valnem Shromazdeni a jeji vlajka vlaje pred OSN.

  Jinak ano, pravne vlastni jsou, protoze jsou soucasti a pod velenim mezinarodne uznane statni autority ktera jim dala mandat pusobit na jejim uzemi.Skrýt celý příspěvek

 • Double
  16:02 28.11.2017

  shania, dohladatelne zdroje, ktore sa daju overit

  shania, dohladatelne zdroje, ktore sa daju overit

 • Superme
  15:47 28.11.2017

  Jsem rád, že v tomhle konfliktu vyhrál Assad, respektive Rusko. Nikdo netvrdí, že je to nějaký beránek, ale příklad Egypt - Libye ukazuje, že v těchto zemích na demokracii ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem rád, že v tomhle konfliktu vyhrál Assad, respektive Rusko. Nikdo netvrdí, že je to nějaký beránek, ale příklad Egypt - Libye ukazuje, že v těchto zemích na demokracii připraveni prostě nejsou. V Sýrii navíc nikdy žádná umírněná opozice nebyla - a i kdyby chvíli ano, pak neměla žádnou šanci v uspět.

  Assad bude mít do měsíce pod kontrolou celý Damašek a východní část země kontrolovanou IS. Pak už "opozici" zbydou více méně menší města v Iblibu a něco málo na jihu země. Nedokážu si představit, že by se ten konflikt mohl jakýmkoliv způsobem obrátit v jejich prospěch.Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  15:15 28.11.2017

  cejkis: a su tam vo vlastnej zemi ti Afganci, Pakistanci, Iracania, Libanonci a Palestincania pod vlajkou Hizballahu a IRGC, ktori vrazdia Syrcanov?

  cejkis: a su tam vo vlastnej zemi ti Afganci, Pakistanci, Iracania, Libanonci a Palestincania pod vlajkou Hizballahu a IRGC, ktori vrazdia Syrcanov?

 • cejkis
  14:55 28.11.2017

  klimesov Legimita zásahů v Sýrii proti IS je na základě rezolucí. Ovšem americké základny na území Sýrie jsou okupace. Stejně tak jsou směšná vyjádření US generálů, ...Zobrazit celý příspěvek

  klimesov

  Legimita zásahů v Sýrii proti IS je na základě rezolucí.

  Ovšem americké základny na území Sýrie jsou okupace.

  Stejně tak jsou směšná vyjádření US generálů, kteří tvrdí, že nikdy nepustí syrskou armádu za Eufrat. Syřané jsou tam ve vlastní zemi a nějaký Američan jim bude říkat, že je nepustí za jejich řeku ?Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  14:31 28.11.2017

  Plnym clenem je i Zimbabwe-ale o to nejde-jde prave o samotnou misi kterou si Assad narozdil od Kadafiho udrzel. Nezapominejme na to, ze Libyjsky koncil se stal reprezentativni ...Zobrazit celý příspěvek

  Plnym clenem je i Zimbabwe-ale o to nejde-jde prave o samotnou misi kterou si Assad narozdil od Kadafiho udrzel. Nezapominejme na to, ze Libyjsky koncil se stal reprezentativni vladou za Libyi jeste nez vubec Kaddafi byl sesazenSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:55 28.11.2017

  Double: co je to prosím normální zdroj co se týká sýrie?

  Double: co je to prosím normální zdroj co se týká sýrie?

 • Wirbelwind
  13:41 28.11.2017

  A plnym clenom OSN je aj DPRK. :) S ktorou Syria v minulosti rada spolupracovala. Na zamyslenie - clenovia vedeni roznych islamistickych skupin presli syrskymi vaznicami. ...Zobrazit celý příspěvek

  A plnym clenom OSN je aj DPRK. :) S ktorou Syria v minulosti rada spolupracovala.

  Na zamyslenie - clenovia vedeni roznych islamistickych skupin presli syrskymi vaznicami. Niektori sa radikalizovali az tam, mohych rezim predcasne prepustil. Zaujimave bolo, ze tych tych "demokraticky" zmyslajucich protestujuich supli v basach velmi casto prave do ciel ku kovanym islamistom. Rovnaka a overena taktika z inych rezimov - cielene likvidacia potencialnej legitimnej opozicie.

  Syria nie je len hlavne mesto a pobrezie. Cim chudobnejsi region a cim dalej od hlavneho mesta, tym horsie zivotne podmienky. Nieco o tom, ako fungovala moc rezimu v odlahlejsich regionoch - https://tcf.org/content/report...

  Nic nie je jednoduche. Perzonifikacia uspechov aj zlocinov v Assadovi je jednym z mnohych nezmyselnych zjednoduseni. Ani ten najsilnejsi diktator neriadi vsetko sam. Vzdy je tam pritomny rezim, viaczlozkovy statny aparat. Do akej miery je mozne toto zriadenie reformovat v spolocnosti zalozenej na klanoch a spleti nabozenstiev a protichodnych zaujmov inych krajin je asi nezodpovedatelna otazka,Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4