Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí

Ruský Su-34 při bombardovací akci v Sýrii; / Kreml.ru

Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací v Sýrii. V říjnu letošního roku se arabsko-kurdským jednotkám podařilo, s podporou USA, dobýt Rakku, hlavní město Islámského státu. Ruskem podporovaná syrská armáda dosáhla podobného úspěchu, když před několika týdny osvobodila důležitou baštu radikálních muslimů, východosyrský Dajr az-Zaur. Bojovníci Islámského státu v Sýrii se zdají být na ústupu.

USA: spojenci a vyzkoušená technika

Americká intervence v Sýrii zahrnovala leteckou podporu a působení několika stovek vojáků na zemi. Vojenské operace řídilo kuvajtské koaliční velitelství, jehož součástí byly síly z více než třiceti zemí světa.

Začátkem letošního roku se velitelství podařilo dokončit vytvoření sítě základen na severu Sýrie, jež mají velmi důležitou roli z hlediska zásobování. Součástí této sítě se například stala přistávací dráha nedaleko Rakky, kterou koalice pod vedením USA využívá pro přistávání strategických transportních letounů C-17 Globemaster III a taktických transportních letounů C-130J Super Hercules.

V Sýrii působilo 900 příslušníků amerických ozbrojených sil, kteří byli jako poradci přiděleni k místním jednotkám a kteří se starali o předsunuté řízení letového provozu.

Hlavní součást americké intervence představovala letecká síla, jež sloužila jak k neustálému sledování bojiště, tak i k útokům proti Islámskému státu. Koordinaci amerických a koaličních leteckých operací v Sýrii měla na starosti letecká základna Al Udeid v Kataru.

Země NATO a jejich spojenci v průběhu konfliktu nenasadily žádné nové a překvapivé zbraně. Jedinou pozoruhodnou novinkou se stalo bojové využití stíhacího letounu F-22 Raptor. První vstup do syrského vzdušného prostoru a první útoky vůči cílům Islámského státu tyto letouny uskutečnily 22. září 2014.  

Za zmínku stojí také nasazení amerického konvertoplánu V-22 Osprey s překlopnými rotory. Americké speciální jednotky se díky němu mohly rychle dostat ze základen v Iráku a v Perském zálivu do severní Sýrie. V-22 Osprey totiž může startovat a přistávat vertikálně, což z něj, v kombinaci s jeho vysokou rychlostí a doletem, učinilo ideální dopravní prostředek pro syrské bojiště.  

Ruské premiéry

Hlavní vojenské velitelství Ruska pro kontrolu a koordinaci vojenských operací v Sýrii, ze kterého jsou řízeny ostatní vojenské základny v zemi, se nachází v Damašku. Největší a nejvýznamnější z nich je letecká základna Hmímín, ze které startují ruské víceúčelové letouny Su-30 a Su-35, taktické bombardovací letouny Su-24, stíhací bombardéry Su-34 a letouny blízké palebné podpory Su-25.

Hmímín také poskytovala zázemí bezpilotním letounům Forpost, průzkumným letounům Tu-214 a letounům včasné výstrahy Berijev A-50. Ze základen blízko frontových linií se do bojů zapojovaly též bitevní vrtulníky Mi-28, Mi-24 a Ka-52.

Po sestřelení bombardovacího letounu Su-24 tureckým stíhacím letounem F-16 v listopadu předloňského roku Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-400. K jejich využití ovšem ještě nedošlo. Na mnoha místech byl také spatřen systém protivzdušné obrany Pancir-S1.

Významnou roli při operacích v Sýrii hrály ruské pozemní síly. Speciální jednotky, podobně jako ty americké, zastávaly funkci vojenských poradců a v odlehlých oblastech se podílely na řízení letového provozu.

Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, dělostřeleckými raketomety BM-27 Uragan, raketomety TOS-1A a bezpilotními letouny Orlan-10. Na základně Hmímín byly na počátku roku 2016 spatřeny i takticko-operační komplety 9K720 Iskander, avšak jejich použití v boji nebylo zaznamenáno.

Na ruské straně došlo k premiérovému využití různých druhů vojenské techniky. Značná mediální pozornost byla věnována jak řízeným střelám Kalibr, tak i střelám typu vzduch-země Ch-55 a Ch-101, strategickým bombardérům Tu-95 a Tu-160, letounům Su-30, Su-33, Su-34 a Su-35, bitevním vrtulníkům Ka-52 a Mi-28 či letadlové lodi Admiral Kuzněcov.  

Přestože Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-300 a S-400, efektivita jejich využití, ke kterému v bojových podmínkách prozatím nedošlo, zůstává nadále neznámá. Systému Pancir-S1 se na druhé straně, podle informací zveřejněných v průběhu vojenského veletrhu Armija-2017, podařilo sestřelit dvanáct nepřátelských bezpilotních letounů, včetně třech izraelských IAI Heron.  

Síla přesnosti

Při porovnávání výkonu amerických a ruských sil v Sýrii je zajímavé sledovat přesnost nasazených zbraní. Koalice pod vedením USA kladla velký důraz na velmi přesné údery, jejichž prostřednictvím se snažila minimalizovat civilní ztráty.

Nepřetržitý dohled nad syrským bojištěm Spojeným státům zajišťovaly bezpilotní letouny MQ-1 a MQ-9, které jim navíc umožnily identifikovat cíle a po útoku vyhodnit úspěšnost úderu. Ruské letectvo využívalo naváděnou munici pouze v případě nasazení stíhacích bombardérů Su-34. Starší letouny Su-24 a Su-25 se musely spoléhat na přesné bombarování pomocí "hloupých" pum.

Přesnost západních zbraní, naváděných pomocí laseru nebo satelitního systému GPS, je velmi vysoká a průměrná odchylka oproti zadání dosahuje obvykle jen pár metrů. U letounů Su-24 a Su-25, jak potvrzují videozáznamy ruského ministerstva obrany, je to 10-25 metrů.

Taková míra přesnosti nehraje velkou roli při bombardování budov a dělostřeleckých pozic, ale mnohem problematičtější může být při útocích proti jednotlivcům nebo vozidlům. V průběhu plnění takových úkolů vzrůstá riziko zásahu civilních objektů.

Jak americké, tak i ruské ozbrojené síly vyzkoušely na syrském bojišti něco nového. Své první bojové nasazení si odbyl americký stíhací letoun páté generace F-22 Raptor. Moskva konflikt v Sýrii také využila k testování zbraní, z čehož velmi pravděpodobně bude těžit ruský vojenský průmysl. Nedávno uzavřenou dohodu s Tureckem o prodeji systému S-400 by mohly následovat další zakázky, jejichž hodnota bude dosahovat řádově miliard amerických dolarů.

Zdroj: BMPD, IHS Janes
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko vypustilo salvu čtyř mezikontinentálních raket

Ruská raketová vojska strategického určení minulý týden provedla rozsáhlý test, během kterého ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  23:27 30.11.2017

  Luky: o žádný noční rychlí přechod se nejednalo,možná tak unik z Mosulu (a předpokládám že i ISI musí řešit logistiku a přesun takového počtu mužů není jen tak), už jen proto, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: o žádný noční rychlí přechod se nejednalo,možná tak unik z Mosulu (a předpokládám že i ISI musí řešit logistiku a přesun takového počtu mužů není jen tak), už jen proto, že rusové věděli o jejich příchodu minimálně 2 (a možná až 4) dní před jejich příjezdem a Palmyru ve velkém spěchu opustili (a dobře udělali)... Mosul obklíčený v té době nebyl, předpokládám, že se přesouvali přes poušť a rozptýleně... jsou doslova stovky případů, kdy ISIS provádělo ůspěšné přepady hluboko nepřátelského uzemí na všech frontách...

  Co se týká těch dohod s ISIS, možná ti křivdím, ale beru to tak, že to vidíš, že zas za to mužou US, jednak oni nemají kontrolu nad "spojenci na zemi", jak v Iraku tak Syrii, kteří mají hlavně vlastní zajmy a využívají US podporu hlavně ke svým cílům. Takže US zabere velké úsilí nasměrovat je správným směrem... ne že by Pentagon měl nejmenší párů jaký ten správný směr je...

  Měli např. obrovské problémy nasměrovat Kurdy (a i dlouho před tím) k utoku na Rakka, YPG mělo podstatně důležitější zájem na upevňování svojí moci nad syrskými Kurdy a později je ohrožovala Turecká výprava na Al-bab.


  Máš pravdu, že to není první dohoda co Kurdové s ISIS maji a na počátku, když měli praci s podrobováním si povstaleckých skupin v SV Syrii s nimi spolupracovali.. Když povstalci zastavili a vykopali ISIS z Allepa, teprve pak se obrátili proti Kurdům... kde je pak vykrváceli u bran Kobane.

  Dohody (a nebo využívají prostě situaci kdy) s ISIS tam dělají všichni, režim, IRGC a spousta povstaleckých skupin se s nimi nemá nejmenší problém dohodnout ...

  Mimochodem tady je detailní popis jedné z posledních bitev "SAA" co stojí za přečtení (chrome ti to přeloží v čitelné formě do eng, ale ne do cz)
  https://historicoblog4.blogspo...

  pjek: 1) pokud si správně pamatuji, tak rusové si moc starostí s památkami nedělají jak při prvním osvobozeni a pak později při druhém.

  2) měli několik dní času na to je zastavit po ceste, když dobývali okolní vesnice a ropná pole, nestal ose tak a ani až když byli v Palmyře, tak podpora byla minimální.

  Ale ono to není tak jednoduché, rusové na to prostě nemají prostředky (aspoň ne v té době v Syrii) a jejich činnost zahrnuje bombardování cílů, které mají vybrané 2-3 dny předem.
  A nejspíš stejně věděli, že s tím nic nedokáží udělat a byla to cesta jak dát lekci režimu a IRGC, které byl ve finální fazi dobývání Aleppa.

  -------
  Správně VKS a SyAF žádné civilní a vedlejší ztaty totiž nemá, 100% zásahy teroristů. Když nebudu počítat zasahy vlastních pozic.


  Hádej co by asi tak dnes dělali Kurdové, režim, Irácká armáda a šíitské milice bez toho ilegálního bombardování koalice...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  18:54 30.11.2017

  ->cejkis: Na základě vlastního rozhodnutí bez jakékoli dohody. USA přece žádné mezivládní dohody k vojenské agresi nepotřebuje.

  Šmejdy z IS ukryté mezi památkami sice nelze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->cejkis: Na základě vlastního rozhodnutí bez jakékoli dohody. USA přece žádné mezivládní dohody k vojenské agresi nepotřebuje.

  Šmejdy z IS ukryté mezi památkami sice nelze bombardovat, ale lze je účinně nízkokaliberně ostřelovat z vrtulníků a dronů.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  18:51 30.11.2017

  Článek je kopilací informačně bezobsažných zahraničních zpráv. Ono je něco jiného nalétávat na čistě vojenské cíle s méně přesnou municí a nalétávat na hybridní cíle s údajně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je kopilací informačně bezobsažných zahraničních zpráv. Ono je něco jiného nalétávat na čistě vojenské cíle s méně přesnou municí a nalétávat na hybridní cíle s údajně přesnou municí. Sami Syřané reportují řádově větší civilní ztráty z útoků koalice vedené USA než z útoků syrského letectva a VKS RF.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:06 30.11.2017

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • dusan
  18:06 30.11.2017

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Aby to nebolo také jednoduché ....

  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • cejkis
  19:32 29.11.2017

  Luky

  Opětovný útok IS na Palmýru byl promyšleným tahem. SAA neměla kapacitu a jediný, kdo je mohl ohrozit bylo ruské či syrské letectvo. Jednotky uprostřed pouště jsou snadným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Opětovný útok IS na Palmýru byl promyšleným tahem. SAA neměla kapacitu a jediný, kdo je mohl ohrozit bylo ruské či syrské letectvo. Jednotky uprostřed pouště jsou snadným terčem. Pokud je ovšem schováte mezi historické památky, nikdo vás bombardovat nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:27 29.11.2017

  Wirbelwind

  Hizballah je v Sýrii dle dohod s Damaškem. Stejně tak jsou zde Rusové či Íránci. Na základě jaké dohody jsou zde Američané ?

  Wirbelwind

  Hizballah je v Sýrii dle dohod s Damaškem. Stejně tak jsou zde Rusové či Íránci. Na základě jaké dohody jsou zde Američané ?

 • cejkis
  19:24 29.11.2017

  Luky

  To nebyl noční přejezd. Věděli o nich několik dní dopředu. Jenže SAA a jejich spojenci se v této době trápili u Aleppa.

  Luky

  To nebyl noční přejezd. Věděli o nich několik dní dopředu. Jenže SAA a jejich spojenci se v této době trápili u Aleppa.

 • flanker.jirka
  17:10 29.11.2017

  Rád bych se zeptal autora na to zda nemá bližší informace o těch "reaktivních snarjadech" které měl podle odkazu pod článkem sestřelit Pantsir S1? Zda si tam náhodou rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych se zeptal autora na to zda nemá bližší informace o těch "reaktivních snarjadech" které měl podle odkazu pod článkem sestřelit Pantsir S1? Zda si tam náhodou rusové neudělali zářez v podobě schopnosti C-RAM. Officiálně tuto schopnost výrobce systému nikde neuvádí.
  Za všimnutí stojí i to, že na většinu cílů uvádí spotřebu pouze jedné rakety, pouze na cíl ve výšce 9 a 11 km potřebovali více kusů na cíl.

  Přesnost leteckých úderů bych neviděl černě, naši piloti se svými SU 25 a SU 22M4 dokázali házet ocelové pumy na 15 metrů přesně, na střelnici kde neotravuje PVO a pěchotní zbraně to šlo pěkně. A i chyba 20 metrů pro 250 kg je ve většině případů přímý zásah.
  Stejně to na zemi dodělalo vždy dělostřelectvo všech stran konfliktu takovým způsobem, že to vypadalo jako po kobercovém náletu.
  Možná se více dozvíme později, na přesnější práci tam používali vrtulníky.
  Samotné využíti naváděné munice pak je velmi podobné tomu kolik prostředků ta která země na techniku vydává. Rusové na to ekonomicky nemají, aby mohli všude používat chytrou munici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:36 28.11.2017

  jo a ještě ten obrázek co jsem ti z lásky namaloval:
  https://imgur.com/a/2A8MU...

  ---------------------
  P.S. že Irácká fronta saturovala tu Syrskou dle potřeby džihádisty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo a ještě ten obrázek co jsem ti z lásky namaloval:
  https://imgur.com/a/2A8MU...

  ---------------------
  P.S. že Irácká fronta saturovala tu Syrskou dle potřeby džihádisty nepopírám(od Mosulu šli zkraje bez boje), jen nedokážu naskočit na pohádku o nočním přejezdu, který všechny překvapil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:32 28.11.2017

  Shania napsal:
  "no maximum na co se rusové zmohli bylo obvinění, že je US nevybombardovali po cestě, protože mají lepší průzkum... ale koukám že v jistých kruzích CIA ovládá celou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania napsal:
  "no maximum na co se rusové zmohli bylo obvinění, že je US nevybombardovali po cestě, protože mají lepší průzkum... ale koukám že v jistých kruzích CIA ovládá celou západní syrii. Mimochodem přijeli z Mosulu... "

  takže tímto se opět nastolilo téma dobytí Palmyry a na požádání jsi doplnil tři zdroje.
  V tom tvým prvním kopírovaným reportu se píše, že IS přejel vládní v Huwaysis a Jazalna na severozápad od Palmyry, potom Jabal Hayan na jihozápadě od Palmyry a následně došlo k odříznutí...další odkaz jsou nějaký hrozný plky (> What are you trying to say here?+bla bla - asi špatný odkaz) a pak jsi poslal mapu, na kterou jsem se odvolával.
  No nechtěl jsem po tobě pročítat stovky odkazů, ale tohle je fakt nic moc.

  Takže jsem ti udělal obrázek s trasami z Mosulu, které jsou podloženy situací na frontě z té doby. Cesta krz Kurdy je na tu dobu až moc cynická (děje se otevřeně až v posledním půl roce), zbývá nám ta východní, dlouhá 770km, která se dá za ideálních podmínek přejet za 10,5 hodiny (případ rychlého osobáku v míru)....utajit tak velkou kolonu, tak velkou štreku asi nelze, navíc by se muselo projet Iráckým obklíčením u Mosulu, udělat objížďka pouští u Kairouan, pravděpodobně další u DairZoru, kdoví jak by to bylo průjezdný, do toho patroly a všudypřítomný US dozor (neviděné Raptory pod Su-35,Tu-22, Reapery).....no zakreslil jsem i nějaké US základny...

  To přece nejde myslet vážně.
  Jak jsem psal už dřív, pád Halabu byl jasný(nelze odpustit), Amíci + proxy udělali "deal", uvolnili hajzly z celý fronty, další hajzly od Halabu, další hajzly pravděpodobně poslali z Jordánska (jen 150 km, dělo se tak běžně už dřív, že jim zelení černali). Čili tvůj objev s Kurdy mi můj růžovoučký svět fakt neboří Plho, protože o tom se tu kurwa už rok bavíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • petr9
  19:50 28.11.2017

  Nebýt rusáckých agresorů, tak v Sýrii je už dávno prosperující mír. A tedkaj to neustálé bombardování civilů a nemocnic! No fuj, rusákům!

  Nebýt rusáckých agresorů, tak v Sýrii je už dávno prosperující mír. A tedkaj to neustálé bombardování civilů a nemocnic! No fuj, rusákům!

 • Arianus
  16:08 28.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Wirbelwind:: Stejne jde mluvit o americanech, britech, francouzich, cesich a slovacich v YPG/SDF. Ale nemluvime.

  Mame dvoji metr na zahranicni dobrovolniky ci expedicni sily. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wirbelwind:: Stejne jde mluvit o americanech, britech, francouzich, cesich a slovacich v YPG/SDF. Ale nemluvime.

  Mame dvoji metr na zahranicni dobrovolniky ci expedicni sily. Jedni jsou dobri, druzi spatni. Propaganda jede a ohanime se pravem jak se komu zrovna hodi, ale pravo je jedno, stanovuje jednotny postup, jednotna pravidla.

  Jen jedna vlada muze byt opravnena a at je jakakoliv, tak zastupuje svuj stat ve Valnem Shromazdeni a jeji vlajka vlaje pred OSN.

  Jinak ano, pravne vlastni jsou, protoze jsou soucasti a pod velenim mezinarodne uznane statni autority ktera jim dala mandat pusobit na jejim uzemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  16:02 28.11.2017

  shania, dohladatelne zdroje, ktore sa daju overit

  shania, dohladatelne zdroje, ktore sa daju overit

 • Superme
  15:47 28.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Jsem rád, že v tomhle konfliktu vyhrál Assad, respektive Rusko. Nikdo netvrdí, že je to nějaký beránek, ale příklad Egypt - Libye ukazuje, že v těchto zemích na demokracii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem rád, že v tomhle konfliktu vyhrál Assad, respektive Rusko. Nikdo netvrdí, že je to nějaký beránek, ale příklad Egypt - Libye ukazuje, že v těchto zemích na demokracii připraveni prostě nejsou. V Sýrii navíc nikdy žádná umírněná opozice nebyla - a i kdyby chvíli ano, pak neměla žádnou šanci v uspět.

  Assad bude mít do měsíce pod kontrolou celý Damašek a východní část země kontrolovanou IS. Pak už "opozici" zbydou více méně menší města v Iblibu a něco málo na jihu země. Nedokážu si představit, že by se ten konflikt mohl jakýmkoliv způsobem obrátit v jejich prospěch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  15:15 28.11.2017

  cejkis: a su tam vo vlastnej zemi ti Afganci, Pakistanci, Iracania, Libanonci a Palestincania pod vlajkou Hizballahu a IRGC, ktori vrazdia Syrcanov?

  cejkis: a su tam vo vlastnej zemi ti Afganci, Pakistanci, Iracania, Libanonci a Palestincania pod vlajkou Hizballahu a IRGC, ktori vrazdia Syrcanov?

 • cejkis
  14:55 28.11.2017

  klimesov

  Legimita zásahů v Sýrii proti IS je na základě rezolucí.

  Ovšem americké základny na území Sýrie jsou okupace.

  Stejně tak jsou směšná vyjádření US generálů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  klimesov

  Legimita zásahů v Sýrii proti IS je na základě rezolucí.

  Ovšem americké základny na území Sýrie jsou okupace.

  Stejně tak jsou směšná vyjádření US generálů, kteří tvrdí, že nikdy nepustí syrskou armádu za Eufrat. Syřané jsou tam ve vlastní zemi a nějaký Američan jim bude říkat, že je nepustí za jejich řeku ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  14:31 28.11.2017

  Plnym clenem je i Zimbabwe-ale o to nejde-jde prave o samotnou misi kterou si Assad narozdil od Kadafiho udrzel. Nezapominejme na to, ze Libyjsky koncil se stal reprezentativni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Plnym clenem je i Zimbabwe-ale o to nejde-jde prave o samotnou misi kterou si Assad narozdil od Kadafiho udrzel. Nezapominejme na to, ze Libyjsky koncil se stal reprezentativni vladou za Libyi jeste nez vubec Kaddafi byl sesazen
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:55 28.11.2017

  Double: co je to prosím normální zdroj co se týká sýrie?

  Double: co je to prosím normální zdroj co se týká sýrie?

 • Wirbelwind
  13:41 28.11.2017

  A plnym clenom OSN je aj DPRK. :) S ktorou Syria v minulosti rada spolupracovala.

  Na zamyslenie - clenovia vedeni roznych islamistickych skupin presli syrskymi vaznicami. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A plnym clenom OSN je aj DPRK. :) S ktorou Syria v minulosti rada spolupracovala.

  Na zamyslenie - clenovia vedeni roznych islamistickych skupin presli syrskymi vaznicami. Niektori sa radikalizovali az tam, mohych rezim predcasne prepustil. Zaujimave bolo, ze tych tych "demokraticky" zmyslajucich protestujuich supli v basach velmi casto prave do ciel ku kovanym islamistom. Rovnaka a overena taktika z inych rezimov - cielene likvidacia potencialnej legitimnej opozicie.

  Syria nie je len hlavne mesto a pobrezie. Cim chudobnejsi region a cim dalej od hlavneho mesta, tym horsie zivotne podmienky. Nieco o tom, ako fungovala moc rezimu v odlahlejsich regionoch - https://tcf.org/content/report...

  Nic nie je jednoduche. Perzonifikacia uspechov aj zlocinov v Assadovi je jednym z mnohych nezmyselnych zjednoduseni. Ani ten najsilnejsi diktator neriadi vsetko sam. Vzdy je tam pritomny rezim, viaczlozkovy statny aparat. Do akej miery je mozne toto zriadenie reformovat v spolocnosti zalozenej na klanoch a spleti nabozenstiev a protichodnych zaujmov inych krajin je asi nezodpovedatelna otazka,
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  13:13 28.11.2017

  logik:
  tí, ktorí priamo či nepriamo financovali alebo podporaovali ozbrojený odpor legitímnej vláde (s nelegitímnosťou nezačínaj.. je niekto legitímnejší?) čo v konečnom dosledku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  tí, ktorí priamo či nepriamo financovali alebo podporaovali ozbrojený odpor legitímnej vláde (s nelegitímnosťou nezačínaj.. je niekto legitímnejší?) čo v konečnom dosledku viedlo k stavu v ktorom sa nachádzame. tí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  13:08 28.11.2017

  Shania, Syria sa niekolko rokov nedostala k modernym zbraniam, musela si vystacit s tym co mala este pred vojnu, narozdiel od roznych "umiernencov", ktori kazdy den dostavali nove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, Syria sa niekolko rokov nedostala k modernym zbraniam, musela si vystacit s tym co mala este pred vojnu, narozdiel od roznych "umiernencov", ktori kazdy den dostavali nove TOWy, minomety, raketomety, obrnene transportery atd. od roznych sponzorov (Saudovia a spol.).

  To je aj jeden z dovodov, preco pouzivali barelove bomby. Lahko sa vyrobia, a za cenu, co stoja su pomerne ucinne (aj ked nepresne). Casto bombarduju miesta, na ktorych sa podla ich rozviedky nachadzaju dolezite osoby, velitelia a pod.

  Nieco podobne ako ked Saudovia v Jemene rozbombarduju kvoli jednej hladanej osobe celu svadbu, hotel, trhovisko,.. Holt, Saudovia su "nasi", takze namiesto sankcii im radsej Amici predaju dalsie zbrane za cca 100 miliard. w/e.

  Mier medzi Kurdami (ktorych Americania oficialne podporuje kvoli ich boju s ISIS) a ISIS snad nepotrebuje ani komentar.

  Máš aj nejaké normálne zdroje, alebo len jedna babka povedala, aka Tom Cooper?
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  12:54 28.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  @logik Doporucuji nastudovat knihu The Battle for Syria: International Rivalry in the New Middle East od Christophera ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @logik Doporucuji nastudovat knihu The Battle for Syria: International Rivalry in the New Middle East od Christophera Phillipse...
  https://yalebooks.yale.edu/boo...
  ...ta velmi dobre dava dohromady kdo kde proc se do Syrie navezl. A kde skoncili demokrate z pocatecnich 14 dni Arabskeho Jara v Syrii.

  Jsou tam kde byli. Na vedlejsi koleji, v exilu, vysoupnuti Muslimskym Bratrstvem v ramci SNC a jejich FSA se rychle stala z armady idealu trademarkem kohokoliv kdo potreboval kalasnikov pro svuj zamer casto neslucitelny s elementarnimi zaklady principu demokracie.

  K legitimnosti Assadova rezimu lze rict jen to, ze Assadova vlajka vlaje pred budovou OSN a jeho diplomaticka mise stale v budove OSN ma svou kancelar a sve hlasovaci pravo ve Valnem Shromazdeni.
  Neni tam vlajka Kurdistanu, SNC, etc.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:48 28.11.2017

  logik,
  ak v Syrii hladaš nejakeho Kalouska, alebo jandu-Eurohodnotu, tak taky tam nikdy nebol. Ak hladaš takeho, čo vladu Asada považoval za viac demokraticku ako vladu ISIS, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik,
  ak v Syrii hladaš nejakeho Kalouska, alebo jandu-Eurohodnotu, tak taky tam nikdy nebol. Ak hladaš takeho, čo vladu Asada považoval za viac demokraticku ako vladu ISIS, tak takych su tamaj dnes miliony. No ak hladaš niekoho, komu Asad nevyhovoval, tak toho najdeš medzi utečencami. Žiadnu fintu ani genocidu v tom nehladaj. Naivny demokrat čo zostal v Syrii mimo uzemia Asada sa nutne stal z donutenia bud utečencom, alebo islamistom. Inu volbu mu ani ISIS a ani všelijako premalovana Al-Kaida neumožnovala. ked si pozrieš noviny tisice utečencov sa vracaju. K Asadovi.

  Ta kniha je presne o tom procese. Ako naivneho študenta s transparentom, vystriedal islamista s kalachom. To si naozaj myslíš, že študenti by dokazali odolavat armade, aby ta musela obsadene ulice bombardovat pomocou lietadiel? Tito amateri boli velmi rychlo vymeneni. A prečo sa ta vymena konala za podpory zatuchnitych petrodolarovych monarchii, Turecka a USA je ti asi jasne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:04 28.11.2017

  Luky: chceš po mě zhruba to, abych si zase zpětně pročítal stovky reportů zveřejněných před rokem na několika místech.... :) Na to fakt nemám čas, tady máš aspoň něco.

  první ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: chceš po mě zhruba to, abych si zase zpětně pročítal stovky reportů zveřejněných před rokem na několika místech.... :) Na to fakt nemám čas, tady máš aspoň něco.

  první zmínka o utocí v okolí Palmyry
  Palmyra
  From what can be made out of various reports, it turns out the Daesh first overrun the Druze militia on Huwaysis and Jazal (NW of Palmyra), prompting Leith Fadel to literally freak out. Then they overrun the Druze positions at Jabal Hayan (SW of Palmyra), two days ago. Their next attack hit the Druze protecting the Maher Gas field, and brought the Daesh to less than 18km from Tiyas AB. With this, Palmyra is also surrounded from three sides.

  O den později report o přesunu 500 bojovníku do Palmyry a 200 do al bab z Iraku. To že přišli z Mosulu jsme musel číst v nějakém pozdějším upřesnění...

  Tady máš pak samotný průběh obsazení Palmyry: https://medium.com/@x_TomCoope...

  a tady máš i tu mapu
  https://isis.liveuamap.com/en/...

  Silnici k At Tanf držela Iránská armáda a nebo šíitské milice. Přesun po této ose je velice nepravděpodobný. Spíš jeli přes Dair Ezzor. Většinu těch vybarvených oblastí spadající pod něčí sferu vlivu na mapce nekontroluje nikdo. Kontrola končí mimo nejbližší komunikaci checkpoint, poušť nikdo nehlídá.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:48 28.11.2017

  host: Není. V současné době je tam těch (i v arabské realitě) demokratů asi poměrně málo. Ptám se, kdo za to může.

  host: Není. V současné době je tam těch (i v arabské realitě) demokratů asi poměrně málo. Ptám se, kdo za to může.

 • logik
  11:46 28.11.2017

  palo satko:
  1) Došli Ti argumenty, že místo toho, co bys doložil své tvrzení něčím silnějším, než jednou knihou, tak ses začal navážet (aniž bys cokoli věděl), do mne? Zkus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  1) Došli Ti argumenty, že místo toho, co bys doložil své tvrzení něčím silnějším, než jednou knihou, tak ses začal navážet (aniž bys cokoli věděl), do mne? Zkus prosím argumentovat znovu, a slušně.

  2) Otázka trvá. Co se s těmi demokraty, kteří podle Tebou předkládaného zdroje v Sýrii byli, tedy stalo. A kdo za to může, že tam nejsou?
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:26 28.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  No pri takomto zhodnoteni intervencii sa mohol minimalne odstavec venovat stratam na strane zapadu a Ruska. Myslim, ze hlavne pri leteckej technike by bolo dobre analyzovat vysoke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No pri takomto zhodnoteni intervencii sa mohol minimalne odstavec venovat stratam na strane zapadu a Ruska. Myslim, ze hlavne pri leteckej technike by bolo dobre analyzovat vysoke ruske straty. Ako aj efektivitu a hlavne financnu narocnost zapadnych naletov, ked kazdy nalet bol spojeny s dvoma doplnovaniami paliva za letu. Takto je ten clanok len taka sumarizacia davno znamich informacii.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:13 28.11.2017

  logik, ty si neprečital ani jednu. :) Ved si zisti kto je Samar Yazbek a kedy odišla do Paríža a kolko krat sa vratila do Syrie.
  A druha, konečne mi napíš nejakych demokratov čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik, ty si neprečital ani jednu. :) Ved si zisti kto je Samar Yazbek a kedy odišla do Paríža a kolko krat sa vratila do Syrie.
  A druha, konečne mi napíš nejakych demokratov čo žiju v Syrii. Ukaž na mape nejaku enklavu, ked je krasny sekularny demokraticky europsky hodnotny režim lasky a naboženskej tolerancie. Ani vycvikovy tabor USA taky nie je. Lebo koho vycvičia ten utečie k islamistom. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:01 28.11.2017

  O "Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí" jsem se z clanku nedozvedel mnoho, z diskuse pak vubec nic. Na pretahovani se o zde jiz 1000x resenych a nikdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O "Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí" jsem se z clanku nedozvedel mnoho, z diskuse pak vubec nic. Na pretahovani se o zde jiz 1000x resenych a nikdy nevyresenych vecech ale podobny clanek poslouzi velice dobre.

  K veci, s hodnocenim Ruskych a USA vojenskych intervenci bych jeste nejakou tu dekadu pockal. Valky jak jsme je znali se na blizkem vychode uz nejaky ten patek nebojuji. Mocnosti zde vyhravaji bitvy i cele valky, ano, ale prohravaji mir a ten je zde pro oba zucastnene naprosto zasadni pro dosazeni svych cilu.
  - Rusko intervenovalo pro zachovani Asadovske Syrie, vyhranim bitev a rozprasenim IS jako vojenske hrozby, tim to pro teprve zacina. Ted pro Rusko i Asada bude dulezite nezabrednout do nekonecne serie klanovych valek a teroristickych cinu, ktere by nejen zabranili obnove zeme, ale ji dost mozna jeste vic ochromili (proti takove hrozbe sebelepsi S-400 nebo Pantsir nic nezmuze, ze).
  - A aby mistni zapadaci nejasali, stejne blbe je na tom aktualne i USA. Ze snahy odstranit diktatora, coz takto zjednodusene receno je cin slechetny, jim to nakonec prerostlo v rozvrat statu, ozbrojeni tlup zfanatizovanych, kteri se nebudou ve jmenu alaha bat otocit zbran proti komukoliv. Padli na to desitky mld USD, ktere by ozbrojene slozky urcite vedeli utratit jinde. Diktator je furt tam kde byl, u moci, jen krom teto hrozby dali vznikonout dalsim desitkam hrozeb, ktere budeme mit to stesti my, evropani, v pristich desetiletich resit.
  Nakonec svych cilu, zatim, nedosahl ani jeden. Celkovy ucet za tohle dobrodruzstvi nemuze uzavrit ani jeden a svet je dnes horsim mistem nez byl predtim. Kazdy krom evropy se tak muze utesovat max dilcimi uspechy kde u Ruska pujde o propagaci sve vojenske techniky a kontrakty z toho vzesle a u USA vycerpavani Iranu. Ani jednomu jako evropan ale nemuzu tleskat a znovu se ptam, proc jsme vojensky nehajili nase zajmy v Syrii i my, nejbohatsi region sveta. Nikdo jiny to za nas nikdy neudela a na tomhle priklade je krasne videt jak Rus i American proste kopou za sebe. Ale proc se to vubec ptam, kdyz nejsme schopni dat do poradku rozvracenou Lybii, kterou mame za humny, co bychom delali v Syrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  11:00 28.11.2017

  to logik:každý protiAsadovec je teda demokrat? (rečnícka pls nechajte to bez odpovede) O demokraciu ide v Syrskom konflikte ozaj až o poslednú. Ilúzie že nie patria do rovnakého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to logik:každý protiAsadovec je teda demokrat? (rečnícka pls nechajte to bez odpovede) O demokraciu ide v Syrskom konflikte ozaj až o poslednú. Ilúzie že nie patria do rovnakého alternatívneho vesmíru v ktorom žije údajne Luky. Však Shania?? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:33 28.11.2017

  palo satko:
  1) Žádný nezůstal? Kam se poděli? Asad je všechny pozabíjel/vyhnal? Mávnutím proutku se ze všech demokratů stali islamisté? Všichni byli islamisté od začátku?

  2) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  1) Žádný nezůstal? Kam se poděli? Asad je všechny pozabíjel/vyhnal? Mávnutím proutku se ze všech demokratů stali islamisté? Všichni byli islamisté od začátku?

  2) Na základě jedné knihy autorky z Paříže si dovolíš tvrdit něco o 100% obyvatel jedné země? Nebyls to právě Ty, kdo kritizoval SOHR z toho, že jde o zdroj z Londýna?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:28 28.11.2017

  Už jsi druhý za krátkou dobu, který tu zmiňuje nějakou moji růžovou alternativní realitu. První byl TOP Takeda, který se cítí po volbách poněkud ukřivděně, navzdory faktu, že jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už jsi druhý za krátkou dobu, který tu zmiňuje nějakou moji růžovou alternativní realitu. První byl TOP Takeda, který se cítí po volbách poněkud ukřivděně, navzdory faktu, že jeho strana získala pár procent, které ani nestačí pro vstup do sněmovny, ale protlačila se tam díky rozpočítání hlasů lidí, kteří nevolili. Rád bych se taky dozvěděl, zda vnitro nějak rozčíslo kauzu se ztracenými volebními lístky a ještě by mě zajímalo, co je pravdy na disproporcích mezi volebními výsledky Čechů volících v USA a tím, k čemu se tamní hlásí. Stejně je to ale dost chabé, když uvážíme, že homosexuálů je v ČR víc než obvykle udávaných 4% (reálně 10%+)...
  Moje realita není růžová, ani se v ní nežije líp.
  Tvoje řeči o nepoměru prostředků k terorizování jsou vycucané z prstu a k smíchu.
  ---------------
  Dej mi sem odkazy, ze kterých čerpáš, jak to bylo s útokem na Palmyru (bavíme se o tom jednom nočním přesunu z Mosulu). Rád si je všechny přečtu. Teď musím jet něco vytyčovat, tak ti večer odpovím (rád do toho zahrnu co od tebe zjistím).

  Když jsem psal o svém podezření, napsal jsem tenkrát, že je to dedukce a nevydával to za fakt (klidně si to vyhledej). Nic jsem nečetl na alternativních webech, jen jsem sledoval tu globalistickou UA mapu (stranila opozici).
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:27 28.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Refael,

  skus si prečitat knihu v Pariži žijucej autorky Samar Yazbek: Ukradnuta revolucia, Cesta k zničeniu mojej Syrie. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Refael,

  skus si prečitat knihu v Pariži žijucej autorky Samar Yazbek: Ukradnuta revolucia, Cesta k zničeniu mojej Syrie. https://www.amazon.de/Die-gest...

  Tam maš presne opisany prechod od občianskych protestov k islamistickemu terorizmu pod plaštikom odboja voči režimu. O demokraciu tam išlo len naivnym a ti velmi rychlo dostali od dovezenych teroristov po kotrbe. Takže teror islamistov sa vytlkal terorom režimu a žiaden demokrat v Syrii nezostal. Ako sa vravi. Rusi nikdy nemohli bombardovat syrsku demokraticku opoziciu, lebo nikdy nebombardovali ani Londyn a ani Pariž.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:26 28.11.2017

  stronger.p:
  Středověk? Režim ne nepodobný ISIS založila naše již dávno demokratická evropská kultura v minulém století.

  Luky: Pokud je podle Tebe barelová bomba poměrně přesná, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  Středověk? Režim ne nepodobný ISIS založila naše již dávno demokratická evropská kultura v minulém století.

  Luky: Pokud je podle Tebe barelová bomba poměrně přesná, o to hůř. Protože ničení infrastruktury za frontou mimo oblast bojů je zdokumentované poměrně dobře. Takže tím spíš by se nedalo okecat, že nešlo o úmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  10:20 28.11.2017

  @dusan:Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich .

  Já si myslím, že není. Islám a arabské státy v v současné době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @dusan:Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich .

  Já si myslím, že není. Islám a arabské státy v v současné době prožívají "středověk", který "naše" civilzace prožila v tom středověku (nemohu zapomenout z pohádky pro dospělé Království nebeské na scénu Bůh si to žádá :D) a proto to "potlačení protestujících je "jiné"... Dokážu si představit v Katalánsku, kdyby nějaká svině, jedno z které strany "barikády" použila ostré místo gumových, jaký by to byl masakr a následný vývoj, viz např. Ukrajina. A pokud by Katalánsko podobné referendum udělalo např. před padesáti lety nebo dříve a nemusel by být u moci Franco, tak by to "umravnění pokojné demonstrace nebo referenda" dopadlo úplně stejně krvavě a ostrými, jak v Sýrii.

  K té kultivovanosti jakou je pouhé demokratické zmlácení občanů a obvinění ze vzpoury v 21.století s trestem "jenom" 30 let, musí společnost dospět :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:49 28.11.2017

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp...

  Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp...

  Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co povstalci, USA, kdokoliv jiný udělali....

  Ano povstalci mají na svědomí celou řadu zločinu, zvěrstev, odvetných útoků, obzvlášť v situaci kdy ty zdroje mohli využít líp než jako odvetu za akce režimu.... ale stále je tu obrovský nepoměr v prostředcích které využil režim na terorizovaní opozice a toho co mohli použít povstalci...
  ----
  Jak jsi přišel na to, že je to informace od amiku a ne od rusů? SyAF se např. chlubila jak zničila celé kolony daesh při cestě k Palmyře...

  To co dělají US neschvaluji, uplně z jiných důvodů než ty samozřejmě, ale můžeš mi prosím vysvětlit, proč by měli ustupovat IRGC? Aktuálně kdo co obsadí, to taky udrží, síly bojující za režim nemají prostředky na boj na několika místech najednou, takže s tím nic neudělají, v nejbližší době....

  Spíš tě určitě bude zajímat, že si SDF dovolili uzavřít měsíční příměří s ISIS (protože je SDF vyčerpaná...), že pustili 4000 bojovníku z Rakka (proč by kurdové bojovali, když je můžou nechat jít někam jinam), jak to že v Hamma je pořád kapsa ISIS s kterou bojuje HTS, ale režim utočí místo ISIS na HTS... proč to taky nebereš jako jasný důkaz spolupráce IRGC s ISIS?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:49 28.11.2017

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp...

  Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp...

  Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co povstalci, USA, kdokoliv jiný udělali....

  Ano povstalci mají na svědomí celou řadu zločinu, zvěrstev, odvetných útoků, obzvlášť v situaci kdy ty zdroje mohli využít líp než jako odvetu za akce režimu.... ale stále je tu obrovský nepoměr v prostředcích které využil režim na terorizovaní opozice a toho co mohli použít povstalci...
  ----
  Jak jsi přišel na to, že je to informace od amiku a ne od rusů? SyAF se např. chlubila jak zničila celé kolony daesh při cestě k Palmyře...

  To co dělají US neschvaluji, uplně z jiných důvodů než ty samozřejmě, ale můžeš mi prosím vysvětlit, proč by měli ustupovat IRGC? Aktuálně kdo co obsadí, to taky udrží, síly bojující za režim nemají prostředky na boj na několika místech najednou, takže s tím nic neudělají, v nejbližší době....

  Spíš tě určitě bude zajímat, že si SDF dovolili uzavřít měsíční příměří s ISIS (protože je SDF vyčerpaná...), že pustili 4000 bojovníku z Rakka (proč by kurdové bojovali, když je můžou nechat jít někam jinam), jak to že v Hamma je pořád kapsa ISIS s kterou bojuje HTS, ale režim utočí místo ISIS na HTS... proč to taky nebereš jako jasný důkaz spolupráce IRGC s ISIS?
  Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  09:24 28.11.2017

  Rusove v Syrii pouzili stejnou taktiku jako sveho casu v Cecensku:

  v rychlosti pozabijeli umirnene sil(v Cecensku napr.Dudajev a spol., ktery byl ochotni s Rusy jednat u stolu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusove v Syrii pouzili stejnou taktiku jako sveho casu v Cecensku:

  v rychlosti pozabijeli umirnene sil(v Cecensku napr.Dudajev a spol., ktery byl ochotni s Rusy jednat u stolu ohledne Cecenska, coz Rusove zpocatku konfliktu nechteli), v Syrii FSA- slozene z byvalych vojaku pravid.syrske armady, kteri odmitali pri pocatecnich demonstracich strilet do civilistu(ti byli bombardovani Rusy jako prvni, nikoliv Da'es) a pak ukazovat celemu svetu na radikaly, kteri nechteji kompromisy, ze neni jina alternativa nez boj proti nim. Samozrejme, kdyz ti umirneni byli predtim rychle eliminovani. To je typicka ruska taktika.
  V te dobe uz vrcholili amer.letecke udery na Da'es v oblast Kobani, ktere se Da'es snazil dobit na Kurdech.

  Ted obecne:
  Jak mi vysvetlite, proc pri pocatecnich proti-assadovskych demostracich pravidelne koncily desitkami mrtvych demonstrantu(v te dobe jeste neozbrojenych) a pri naopak pro-assadovskych demonstracich (svazenych assad.rezimem) zadne obeti A to nemluvim o vyse zminenych barelovych bombach.

  Z izraelskeho hlediska je velice zajimave, ze dokonce pred rokem a pul i Al Dzazira(absolutne neobjektivni u konfliktu v Gaze, Syrii i Egypte), ktera neustale v pripade konfliktu v Gaze pravidelne napada Izrael z "genocidy" kvuli smrti civilistu pri leteckych operacich, tentokrat pri jednom z rozhovoru se syrskym generalem, se zminovaneho generala ptali, proc syrska armada nedela nic pro ochranu civilistu jako napr.Izrael, coz mi pripada komicke.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:45 28.11.2017

  Barelová bomba svržená z visu nebo velmi malé rychlosti je mnohem přesnější, než "sloní rakety" a podobné humanitární vynálezy tvojí oblíbené opozice Shanio (mimochodem jak je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Barelová bomba svržená z visu nebo velmi malé rychlosti je mnohem přesnější, než "sloní rakety" a podobné humanitární vynálezy tvojí oblíbené opozice Shanio (mimochodem jak je v Trollhättanu, už se vám tam vracejí obohacovači a rozumíš si s nimi?).

  Co se týče plošného, náhodného ostřelování civilních čtvrtí (rakety, minomety), tak v tom jsou také experti opozičníci, takže nechápu, o co ti jde. To pořád ještě Bednář na svým VIP fóru ze setrvačnosti píše tyhle věci?

  Odkud přijela slavná motorizovaná IS armáda přepadnout Palmyru, tak na to nejsou žádný důkazy...a zrovna vysvětlení Amíků bych v tomhle nevěřil. Hele proč furt kempujou v Al Tanf, když už tolikrát říkali, že odcházejí? Jo, nedávno si tam zase museli vyčarovat 8 ISiláčků, abys pak mohl psát, že tam makaj proti IS. Zajímavý ale je, že na hranici s Jordánskem se právě v těch místech často rodili černí ručníkáři s pikupy...no asi z písku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  07:36 28.11.2017

  No prohlášení, že koalice vedená USA udělala pro boj s ISIL minimum je víc než zcestné. Ono totiž ISIL (Daeš) nebojovali jen v Sýrii ale také v Iráku a koaliční operace více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No prohlášení, že koalice vedená USA udělala pro boj s ISIL minimum je víc než zcestné. Ono totiž ISIL (Daeš) nebojovali jen v Sýrii ale také v Iráku a koaliční operace více směřovali do tamní oblasti, a v Sýrii byli spíše sporadické. Ono taky koalice ze začátku neměla koho reálně podporovat. Assad nepřipadal v úvahu, FSA no co si budeme nalhávat od roku 2014 nespolehlivá, navíc s průběhem války v Sýrii v ní začali převažovat různé teroristické frakce, Kurdové bohužel kvůli Turecka byla jejich podpora na začátku konfliktu silně omezena atd. Proto se koalice víc soustředila na podporu Iráku, protože tam bylo jasné koho podpoří a u Sýrie se čekalo až jak to dopadne. Zásah Ruska ovšem jaksik všechno změnil a teď už se jen bojuje o to kdo si víc ze Sýrie ukousne.
  Co se týče Assada, tak je to hlava státu to ano, ale že by byl demokraticky zvolen to opravdu ne. Ono totiž nějakým reálným demokratickým volbám brání samotná změna syrské ústavy z roku 2014. Prezidentem může být jen: Muslim, musí mít muslimskou ženu, musí žít v Sýrii víc jak 10 let atd. atd. a když si vezmem, že v té zemi nebyla reálná opozice víc jak 30 let, tak jsou všichni kandidáti automaticky vyškrtnutí a zbyde jen jeden a hádejte jaký. Ovšem mám pocit, že Syrská ústava se zas změnila nebo bude měnit, takže já vycházím z roku 2014.
  Co se týče té legitimity zásahů v Sýrii. Tak rezolucí o řešení konfliktu v Sýrii bylo hned několik, které legitimizovali zásahy koaličních letounů proti Daeš v Sýrii. Za nelegitimní se dají považovat zásahy proti Syrské armádě to ano, ale né proti Daeš.
  Takže suma sumárum. Co se týče boji proti Daeš tak tam jsou si Rusko vs. Koalice více méně kvit. Oba tyto tábory zasahovali proti Daeš a podporovali své spojence. Jedni v Sýrii a druzí v Iráku.
  Ovšem co se týče řešení Sýrie jako takové tak tam je to daleko složitější a vše ukáže až čas jak to nakonec dopadne. Momentálně je předčasné dělat nějaké širší závěry.

  Já osobně vidím základní problém v zásazích koaličních letounů i Ruska v tom, že ani jedni neřeší základní problém a jdou si tam jen za svými zájmy. Nikdo tam neřeší ochranu civilního obyvatelstva, což by mělo být prvořadým úkolem. V tom docela selhala i OSN. Ovšem na druhou stranu v Sýrii je zainteresováno tolik okolních států se svými zájmy, že nějaká ta domluva bude hodně složitá. A to i na poli OSN.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  05:06 28.11.2017

  Mohlo by vás zajímat https://www.youtube.com/watch?...

  Mohlo by vás zajímat https://www.youtube.com/watch?...

 • Shania
  00:42 28.11.2017

  Double: jo klasika, jistě dezinformace, jedna stran udělá cokoliv co ji pomůže a max zveličí civilní ztráty, hlavně žen a dětí...., MSM jim v tom s radostí pomáha, druhá zas udělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double: jo klasika, jistě dezinformace, jedna stran udělá cokoliv co ji pomůže a max zveličí civilní ztráty, hlavně žen a dětí...., MSM jim v tom s radostí pomáha, druhá zas udělá přesný opak... nic se nestalo, 100% zasah velitelství teroristů... A tak asi bude pravda někde mezi podle oblibeneho hesla nekterých zdejších diskuterů:D -NE

  A když zapomeneme na propagandu a ideologii co vše někam směřuje, tak stejně neexistuje moc lidi, co vůbec dokáží napsat informovaný článek o tom co se v syrii děje.... takže tu ještě máme navíc neschopnost, nezájem a chamtivost...

  ----

  Můžeš mi zkusit vysvětlit, jaké je využití barelové bomby* při CAS? obzvlášť svržené daleko za frontou na nějaké město/vesnici? Jaký je učel shodit improvizovanou bombu s přesnosti vic jak jeden km na nějaké město?

  Proč radši režim neinvestoval obrovské zroje a čas na něco co může takticky použít na frontě? Pokud se vůbec tomu divíš proč to neudělal a ztrácel čas shozem barelových bomb, uniká ti podstata toho konfliktu...

  *Já vím, barelovou bombu težko využiješ na cílené ničení infrastruktury(jako nemocnice, pekarny, tržiště, atd), ale mohlo by tě to navést správným směrem, když je jim jedno na koho to padne, tak proč by měl být problém ničit důležité cíle záměrně...

  Koalice se svými přesnými utoky má na svědomí stovky, tisíce vedlejších ztrát, ať už vědomých vzhledem k důležitosti cíle, omylem, vlivem špatného průzkumu atd.

  Jaké důsledky asi má podstatně intenzivnější, delší a bezohlednější bombardování SyAF a pak RuAF....

  Argel: no maximum na co se rusové zmohli bylo obvinění, že je US nevybombardovali po cestě, protože mají lepší průzkum... ale koukám že v jistých kruzích CIA ovládá celou západní syrii. Mimochodem přijeli z Mosulu...

  Marthy: pokud se nepletu, koalice bombarduje v syrii podle rezoluce OSN, ale můžeš mě vyvést z omylu... Nicméně je velká škoda, že se nemužeme podívat do alternativní vesmíru a podívat se jak by dopadl irák a syrii pokud by se US kompletně zdekovali... Ja vím, rusové je přece nepotřebují, oni už první tyden udělali víc jak celá koalice za rok/dva roky, jen už je to pár let a furt se bojuje a furt jsme blízko vítěství, ale furt se bojuje... řekneme si to za rok, dva, pět....
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  00:37 28.11.2017

  Jedna technická poznámka k článku a vlastně i jeho autorovi.
  Cituji: "Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna technická poznámka k článku a vlastně i jeho autorovi.
  Cituji: "Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, dělostřeleckými raketomety BM-27 Uragan,..."

  Má pan autor vůbec nějaké znalosti o Ruské výzbroji a technice, nebo prostě jen zkopíroval názvy techniky, co našel u fotek, na kterých byl prostě "velký raketomet 8x8" a "nějaké dělo Msta", protože o nich slyšel, že je Rusové v Sýrii použili?

  V Sýrii Rusové "zkoušeli" BM-30 Smerch a 2S19 Msta-S
  To je přece něco úplně jiného, než co píše "odborník" Jan Buchar.

  Mimochodem, BM-27 Uragan už Rusové použili před pětatřiceti lety v Afghanistanu a 2S65 Msta-B není dokonce ani samohybná houfnice, ale obyčejná tažená kolová houfnice.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:47 27.11.2017

  stronger.p

  Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich ...

  Danosť

  Isto, ak je každý "terorista" ... tak vlastne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p

  Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich ...

  Danosť

  Isto, ak je každý "terorista" ... tak vlastne nie je čo riešiť .... treba to tam vyzabíjať a je jedno kto tam je ... a koľko má rokov ... všetci sú "teroristi" .... isto jednoduché riešenia sú tie "najlepšie" ... netreba rozmýšľať nad stovkami rôznych frakcií v Sýrii ...zrazu je všetko také "jasné" ...

  cejkis

  Isto ... Asad je demokrat ... len asi pre istotu pred vojnou bol jediný kandidát : )
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  22:31 27.11.2017

  @Flader :Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov?

  Vlády (my) v EU jsou (jsme) výrazně kultivovanější, my jen vlastní občany demokraticky zmlátíme, viz Katalánsko... V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Flader :Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov?

  Vlády (my) v EU jsou (jsme) výrazně kultivovanější, my jen vlastní občany demokraticky zmlátíme, viz Katalánsko... V Sýriii k té kultivovanosti musí teprve časem dojít a tím, že jim házíme bomby na hlavy nebo zabíjíme islámem nezfanatizované piloty (viz Su-22) ten přechod k té kultivovanosti jen uspíšíme :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  22:27 27.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Hlavným cieľom Ruska bolo udržanie svojich základni v Sýrii. Rusi doslova museli intervenovať v prospech vládnucich Asádovcov. Ťažko si predstaviť, že by ISIL, či iná opozícia po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavným cieľom Ruska bolo udržanie svojich základni v Sýrii. Rusi doslova museli intervenovať v prospech vládnucich Asádovcov. Ťažko si predstaviť, že by ISIL, či iná opozícia po víťazstve akceptovala Ruské základne v Sýrii.
  Niektorí tu pripomínajú, že pomoc Ruska Asadovcom bola dosť malá a veľa im pomohol Irán, či Hizbaláh. Že rusi až tak veľmi nedôverujú Asádovcom. Tu si treba uvedomiť, že aj to mohlo by súčasťou ruskej geostrategickej diplomacii. Rusi nepotrebujú silného neposlušného Asáda. Rusi potrebujú aby boli ešte dlho Asádovci oslabení a odkázani na Rusko najmä kvôli námorným základniam v Sýrii.
  Kdesi som už nedávno čítal, že prenájom základni zadarmo im Asádovci podpísali na 49 rokov.
  Rusom v krátkom čase hrozilo, že prídu o svoje základne nielen v Sýrii, ale aj na Kryme. A USA by dominovali na blízkom východe. Hrozilo im, že Obamovci a spol dokončia rozšírený Pilsudského sanitárny koridor. To je stratégia obkľúčiť Rusko zo Západu nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierné more. Rozšírme ho o Turecko člena NATO a naraz sme sú na hraniciach Sýrie a Iraku, ktoré sa zmietajú v krvavých občianskych vojnách.
  Ak chcelo Rusko a Putinovci stále hrať svetovú veľmoc museli reagovať približne ako reagovali. Nešlo len o testovanie nových vojenských zbraní. To bol geostrategický cieľ až kdesi na treťom mieste.
  Podarilo sa im nakloniť si Erdoganovcov na svoju stranu ako strategického člena NATO v oblasti. Podľa môjho názoru Erdoganovi pomohli pred prevratom ruské tajné služby a preto prekvapivý obrat v Turecko-Ruských vzťahov.
  Predaj PVO kompletov S-400 aj Saudom nasvedčuje že diplomaticky začínajú lanáriť aj ďalšieho strategického spojenca USA. Nízke svetové ceny ropy donútili Saudov viacej spolupracovať s Ruskom.
  Jadrový islamský Pakistán bývaly veľký bývalý spojenec USA už prestúpil do Rusko - Čínskych spolkov, ako napríklad Šanghajský spolok. Oveľa už viacej rokuje s Rusmi už aj Izrael. Irán je tiež odkázany na jednania akurát tak s Rusko - Čínskymi spolkami. Irán ale bude mať veľký vplyv v Iraku. Rusi teda splnili svoje hlavné geostrategické ciele na blízkom východe. Svetové ceny ropy už stúpajú, čo vešti zostup vplyvu veľmoci ako je Rusko na svetovej scéne.
  Nuž poradil by som na Západe, aby urychlili prechod na elektromobily, dostavali potrebnú infraštruktúru. Podporovali aj zavádzanie automobilov ktoré budú riadiť čiastočne počítače kvôli väčšej úspore paliva a podobne.
  Aby Západ čo najviac znížil svoju drogovu závislosť na rope a plyne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  22:04 27.11.2017
  • (8)

  Tu sa krásne ukázalo kto za koho “kope„ a USA sa konečne ukázalo ako imperialistická veľmoc ktorá podporuje teroristov vid. výcvik, zbrane a pickupy dodané ISIS.. Dokonca aj ked ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu sa krásne ukázalo kto za koho “kope„ a USA sa konečne ukázalo ako imperialistická veľmoc ktorá podporuje teroristov vid. výcvik, zbrane a pickupy dodané ISIS.. Dokonca aj ked USA zbombardovalo a zabilo 60tich Sýrskych vojakov nasledoval útok ISIS.. Náhoda? Rusko je v Sýrií dva roky a od začiatku vie koho podporuje a proti komu bojuje, ukazuje sa že jeho taktika je správna a ISIS je v koncoch. Rozprávke o vymyslených umiernených teroristoch ktorý chcú demokraciu a USA ktoré chcú mier v Sýrií môže veriť len mentálny invalid... Keby to je podľa Fhasinktonu Sýria by skončila ako Líbya a pod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:44 27.11.2017
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  jaký má smysl hodnotit, jestli je Asad demokratický prezident? Jsou snad opozice tvořená různými odnožemi IS demokraté? Jinak demokracie není nic jiného než způsob rozhodování. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jaký má smysl hodnotit, jestli je Asad demokratický prezident? Jsou snad opozice tvořená různými odnožemi IS demokraté? Jinak demokracie není nic jiného než způsob rozhodování. Navíc, ukažte mi úspěšný export demokracie do arabské oblasti...

  Pro nás by mělo být důležité, pod kým tam bude sekulární - tedy mnohonáboženský stát. A to pod nikým jiným, než Asadem, aktuálně nebude. Pokud se dostane k moci opozice, bude to opět klon IS a bude to jako v Lybii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  21:27 27.11.2017
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Klasika, takze Asadovi vojaci namiesto CAS povolavaju letectvo/delostrelectvo na skoly, nemocnice, zverolekarne,.. a len tak zo srandy robia uraaa utoky na opevnené pozicie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klasika, takze Asadovi vojaci namiesto CAS povolavaju letectvo/delostrelectvo na skoly, nemocnice, zverolekarne,.. a len tak zo srandy robia uraaa utoky na opevnené pozicie povstalcov/isis.

  A teraz tú o karkulke :)

  Skor ci tie straty nesuvisia s tym, ze zatial co na zapade od Eufratu sa bojuje o takmer kazdy meter, na vychode Kurdovia takmer bez odporu obsadzuju desiatky kilometrov.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:23 27.11.2017
  • (7)

  V příspěvcích je vidět, kdo čte jen na západě prezentované informace a kdo hledá i jinde.

  Musím smeknout před pokrytím zpravodajství ze Sýrie v západních médiích. Vyrobit na to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V příspěvcích je vidět, kdo čte jen na západě prezentované informace a kdo hledá i jinde.

  Musím smeknout před pokrytím zpravodajství ze Sýrie v západních médiích. Vyrobit na to SOHR, vytvořit mediální kampaň na svržení Asada, udělat mu portért diktátora a krmit s tím do zblbnutí obyvatelstvo.

  Zatímco na západ od nás již kampaň skončila a SOHR pomalu mizí v zapomnění. V ČR jede pan Wollner a Fridrichová jako lokomotiva a chrlí jednu protiasadovskou perlu za druhou. Možná by jim někdo měl sdělit, že Aleppo již padlo a plynovod tudy nepovede.

  Tolik k informacím :-)

  A pokud bych si měl odhadnout další vývoj. Konflikt se přenese do Turecka. Dnes jediným garantem územní celistvosti Turecka je Rusko. Pokud bude v Rusku zvolen prozápadní prezident, tak se v Turecku odehraje další puč. A pokud zústane u moci Putin, možná to skrze kurdskou kartu zkusí globalisté také. V rámci šíření demokracie vznikne Kurdistán, který omylem zajistí plynovou trasu z Perského zálivu do Evropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:08 27.11.2017
  • (14)

  Rozdil mezi mosulem, rakka a např. Aleppem je:

  síly co koalice podporuje si přivolala leteckou a nebo palebnou podporu při jakémkoliv odporu, proto jejich ztráty jsou podstatně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozdil mezi mosulem, rakka a např. Aleppem je:

  síly co koalice podporuje si přivolala leteckou a nebo palebnou podporu při jakémkoliv odporu, proto jejich ztráty jsou podstatně menší než to co ztratil režim, Hyzbalah a IRGC v Aleppu.

  Tam žádná přesná palebná podpora neexistovala, přehraná palba urá frontální utok, protiutok, přetlačování o pozice a mezitím hazení bomb naslepo po zbytku obléhané části města.

  V podstatě strategie co režim používá a pak rusové (je to v podstatě jejich strategie používaná od Afganistanu znovu a znovu) je učinit život v nekontrolovaných oblastech neúnosným a donutit civilisty k odchodu.

  A nemají nejmenší problém rozlišit mezi lokálními povstalci a těmi zahraničními, můžete hádat kolik bomb se jim povedlo za ty roky shodit např. na HTS...

  -----

  Syrie je dnes zničená země, kde bylo uděláno vše pro podporu extremismu, bez peněz na poválečnou obnovu (pokud si nemyslíte, že Iran rekonstrukci zaplatí...., na rusko ani nemyslete), žádný z problému co zapřičinili demonstrace a povstání nebyl vyřešen, jen se prohloubili, je plná etnicky vyčištěných oblastí.

  Můžete jen hádat co to pro Evropu bude znamenat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  20:59 27.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Dusan-co se týká těch Mig-29,je jasné proč je Syřané nepoužívají k útokům na teroristy-ty letadla nejsou primárně určené k útokům na pozemní cíle,a protože teroristé nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan-co se týká těch Mig-29,je jasné proč je Syřané nepoužívají k útokům na teroristy-ty letadla nejsou primárně určené k útokům na pozemní cíle,a protože teroristé nemají letectvo tak si je raději šetří.Podle mého hlídají Damašek,vládu a prezidenta-určitě si už nejeden vlivný člověk pohrával s myšlenkou odstranit Asada a jeho vládu.Takže mám za to že letouny Mig-29 (a nejmodernější systémy PVO co Syřané mají)chrání Asada a jeho vládu.
  Jinak viděl jsem kdesy nějaké foto společných útoků Ruska a Sýrie-Syrské Mig-29 dělali Ruským SU-25/25 stíhací ochranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:48 27.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Rusko v Sýrii otestovalo takmer všetku svoju zavedenú leteckú techniku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko v Sýrii otestovalo takmer všetku svoju zavedenú leteckú techniku a výzbroj:
  http://www.leteckymagazin.sk/l...
  http://www.leteckymagazin.sk/l...

  Ruské letectvo si nepochybne precvičilo množstvo postupov a drvivá väčšina ruských pilotov získala skúsenosti z ostrého konfliktu. Aj na základe získaných poznatkov zrejme Rusko pristúpilo k modernizácii Su-30SM. Asi najväčším prínosom však bolo zistenie, že ruské presne navádzané strely vzduch-zem nie sú až také presné ako sa dovtedy predpokladalo. To umožnilo prijať nápravné opatrenia a posunúť túto výzbroj na požadovanú úroveň.
  S pomaly sa končiacim konfliktom však Rusko prichádza o jedinečnú možnosť otestovať viacero typov techniky, ktorá je takmer pred dokončením. V dôsledku omeškania vývoja sa zrejme už nepodarí nasadiť A-100 Premier, Mig-35 a viacero typov dronov, ktoré sú rozpracované. Hlavne nové stíhačky a drony by to z hľadiska marketingu potrebovali ako soľ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:41 27.11.2017

  tak nejen Mosul, ona byla na sračku i Rakka....vlastně vše, kde se vedly boje - bez rozdílu, jestli tam padaly GBU nebo FAB.....je to jen o "novinařině"

  úsměvný je, jak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak nejen Mosul, ona byla na sračku i Rakka....vlastně vše, kde se vedly boje - bez rozdílu, jestli tam padaly GBU nebo FAB.....je to jen o "novinařině"

  úsměvný je, jak se zápaďáci zuby nehty drží v Al Tanf, i když už vícekrát ohlašovali odchod...vždy se k tomu čekpointu znovu hrdě hlásí - asi se jim líbí i přechod do Jordánska a ne a ne odejít.

  Co se týče Kurdů, doporučuji nastudovat mapu oblastí s kurdským obyvatelstvem - ani zdaleka to neodpovídá územím, zabraným Američany. Jsem opravdu zvědavý na poválečné uspořádání.
  Kdoví, jestli budeme moci Bašárovi doplnit flotilu L-39, když to bude mít civilní motor.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:30 27.11.2017
  • (13)

  Argel

  Skúste si niečo pozrieť niečo o Sýrii. Asad patrí k alavitom, ktorí patria k šítom. Väčšina obyvateľstva je však sunitská. Je to ešte pozostatok kolonializmu, kedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel

  Skúste si niečo pozrieť niečo o Sýrii. Asad patrí k alavitom, ktorí patria k šítom. Väčšina obyvateľstva je však sunitská. Je to ešte pozostatok kolonializmu, kedy Francúzi uprednostňovali túto skupinu šítov.

  Preto Asad v demokratických voľbách ani nemôže vyhrať ... ani nevyhral. V roku 2007 "vyhral" .... skoro 100 % ... jeden kandidát .... skrátka fraška už na prvý pohľad. V roku 2014 nebolo možné urobiť demokratické voľby i keby Asad fakt chcel ... jednoducho to nebolo technicky možné ....už len počty ľudí ktorí sa zúčastnili je jednoducho komický ... tomu človek môže uveriť, len keby nevedel, že tam je vojna a celé územie bolo "rozparcelované" medzi súperiace strany a milióny obyvateľov už bolo mimo Sýrie ...

  A kam tí IS-isáci smerovali ? Keby sa Rusi sústredili na IS ako neustále zdôrazňovali ... tak sa im to nemôže stať, ale ako vieme vtedy "riešili" Aleppo ....

  lorgarious

  Je faktom, že Irán je ešte omnoho dôležitejší pre Asada ako Rusko ... a len v spojitosti s masívnym nasadením iránom vyslaných či platených síl bol možné, že Asad postupne obsadzoval územia späť. Sýrska armáda je dnes veľmi slabá a ani samotní Rusi by to nezvládli ...

  Sýrska armáda dostala dosť značné dodávky techniky z Ruska ... menší počet T-90A, T-72B (v rátane T-72BM) a hlavne veľkú dodávku tankov T-62M, ktoré už boli vyradené z ruskej armády. Tak isto sa nahradili veľké straty BMP-čok a delostreleckej techniky. Irán poskytol cca 10 ks Su-22, ktoré si Sýria najviac cení pri CAS ... i keď trumpov "tomahawkový" útok túto dodávku v podstate vymazal ...

  Inak je zaujímavé, že Rusi sú veľmi opatrní pri pomoci asadovi a nezdá sa, že by mu verili tak veľmi ako sa niekedy zdá. Už pár krát ho "hamovali" pri jeho veľkohubých vyhlásaniach o "obsadení zvyšku Sýrie" ... a i moderné typy sýrskeho letectva ako MiG-29 či Su-24M2 ostávajú zrejme pre nedostatok údržby na zemi hoci Rusi by ich určite boli schopní "oživiť" rýchlo a relatívne lacno.

  Zrejme chcú maximalizovať svoje zisky s tým, že sa dohodnú s ostatnými hráčmi (hlavne Turecko a Irán) bez ohľadu čo si o tom myslí Asad. Vydať sa na cestu získania kontroly nad celou Sýriou by bolo jednak drahé (či si Rusi ani nemôžu dovoliť) a hlavne by sa to mohlo skončiť "nekonečným" konfliktom ....
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  20:00 27.11.2017
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  povedal by som ze najvacsim prinosom ruska pre syrsku armadu, bolo ze im na rozdiel od Libie nepadali na hlavu bomby od koalicie prodemokratickych sil, plus nejake vybavenie a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  povedal by som ze najvacsim prinosom ruska pre syrsku armadu, bolo ze im na rozdiel od Libie nepadali na hlavu bomby od koalicie prodemokratickych sil, plus nejake vybavenie a techniku. Dodatocny kanonenfutter na zemi zabezpecil hizbalah, iran plus zoldniery.

  co sa tyka bombardovania, je len rozdiel ako bolo prezentovane. Zatial co v Allepe rusi pravidelne bombardovali posledneho pekara, instalatera, nemocnicu.USA zatial precizne bombardovalo Mosul. Ale zabery z oboch miest poukazuju na to ze obe boli rozbite ako sa hovori na sracku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  19:58 27.11.2017
  • (7)
  Oblíbený příspěvek

  No,oficiálně je v Sýrii vládnoucí strana Baas a prezident země Bašár Asad,zástupce Sýrie v OSN je Bašár Jaafari.Nikdo jiný...
  Pozval snad Assad nebo Jaafari vojáky USA do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No,oficiálně je v Sýrii vládnoucí strana Baas a prezident země Bašár Asad,zástupce Sýrie v OSN je Bašár Jaafari.Nikdo jiný...
  Pozval snad Assad nebo Jaafari vojáky USA do Sýrie?Nikoli,tedy USA porušují mezinárodní právo.Tečka.Tohle se překroutit nedá,i když mnoho tady diskutujících by si to vroucně přálo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:35 27.11.2017
  • (7)

  dusan
  A Palmýra, a víte, z jakého směru přišli ti bojovníci IS? Ze směru a oblasti, který již dávno držela v rukou koalice vedená USA

  dusan
  A Palmýra, a víte, z jakého směru přišli ti bojovníci IS? Ze směru a oblasti, který již dávno držela v rukou koalice vedená USA

 • Argel
  19:34 27.11.2017

  dusan
  Ano, a taky vy se divíte, když jsou ve válečném stavu? Vy by jste šel volit, kdyby na Vaše město útočil islámský stát? Vždyť tam byly volby, kde vyhrál Assad, potom byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Ano, a taky vy se divíte, když jsou ve válečném stavu? Vy by jste šel volit, kdyby na Vaše město útočil islámský stát? Vždyť tam byly volby, kde vyhrál Assad, potom byly volby v roce 2014, jak jste napsal. Ty byly konané pouze v části, které byly pod kontrolou a ne v rukou teroristů. Nebo váš návrh je takový, že dáme teroristům hlasovací právo? V těch volbách zase vyhrál Assad, ale tak na světě je dvojí metr běžný. Kosovo a Katalánsko/Krym. A hromada dalších dvojích metrů dále...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:32 27.11.2017
  • (14)

  Marthy

  https://www.liveleak.com/view?...

  Žiadny "zlom" príchodom Rusov neprišiel ... aspoň nie čo sa týka IS ... to Rusko dlho veľmi neriešilo ..... čiže je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  https://www.liveleak.com/view?...

  Žiadny "zlom" príchodom Rusov neprišiel ... aspoň nie čo sa týka IS ... to Rusko dlho veľmi neriešilo ..... čiže je evidentné, že Rusi rozlišovali .... IS nebola priorita.
  Samozrejme po trapase v Palmýre to je iné ....
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:27 27.11.2017
  • (14)

  Argel

  Nesrandujte ..... žiadna "demokraticky zvolená vláda" v Sýrii už veľmi dlho nebola ...

  Pred vojnou Asad nemal protikandidátov a tak "šokujúco" vyhral .... v roku 2014 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argel

  Nesrandujte ..... žiadna "demokraticky zvolená vláda" v Sýrii už veľmi dlho nebola ...

  Pred vojnou Asad nemal protikandidátov a tak "šokujúco" vyhral .... v roku 2014 boli "voľby" fraška, ktorú mimo pár štátov v rátane Ruska nik neuznáva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:12 27.11.2017
  • (7)
  Oblíbený příspěvek

  Flader
  Myslím tu vládu, která byla demokraticky zvolená. Tam je i nějaká jiná vláda? Možná mluvíte o těch teroristech(opozici), kteří nějak jsou velcí kamarádičci s Al-Nusrou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader
  Myslím tu vládu, která byla demokraticky zvolená. Tam je i nějaká jiná vláda? Možná mluvíte o těch teroristech(opozici), kteří nějak jsou velcí kamarádičci s Al-Nusrou a nerozeznáš je mezi sebou, protože jejich členové jeden měsíc patří k tomto a další měsíc k těm druhým?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:09 27.11.2017
  • (15)

  Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov?

  Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov?

 • Argel
  19:05 27.11.2017
  • (7)
  Oblíbený příspěvek

  Určitě tady dostanu hromadu mínusu, ale i tak to napíši.
  ------------------------------------------------------------------
  Škoda, že není v článku zmíněno, že USA a další země, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určitě tady dostanu hromadu mínusu, ale i tak to napíši.
  ------------------------------------------------------------------
  Škoda, že není v článku zmíněno, že USA a další země, které tam přišli porušují mezinárodní právo. Vstoupili na území Sýrie bez mandátu OSN nebo bez svolení tamní vlády. Jediné Rusko tam je se svolením tamní vlády(a myslím, že i Irán).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:05 27.11.2017
  • (16)

  Marthy: Jaké mělo NATO úspěchy? Daleko větší, než Rusko. IS začal prohrávat cca od dubna 2015 , přičemž Rusové začali intervenovali až někdy v září. Přičemž na frontě IS - Asad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Jaké mělo NATO úspěchy? Daleko větší, než Rusko. IS začal prohrávat cca od dubna 2015 , přičemž Rusové začali intervenovali až někdy v září. Přičemž na frontě IS - Asad došlo k nějakejm podstatnějším ztrátám území IS teprv až poté, co Rusko své nejtěžší nálety ukončilo - v době, kdy IS prohrával na všech frontách.

  A v tu dobu měl IS na ostatních frontách, především pak na té Irácké, kde se NATO angažovalo nejvíce, ztráty v řádu desítek procent původně ovládaného území.

  Jinak souhlasím, že Turecko se chová jak se chová. Také si všimni, že ovšem už mluví i o opuštění NATO, zatímco s Ruskem má teď ty nejlepší vztahy....

  Co se týče ropy, tak největšího odběratele ropy od Islámského státu - Asada - jaksi Rusko fakt od ropy neodstřihlo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:43 27.11.2017
  • (8)
  Oblíbený příspěvek

  V Sýrii se opět ukázalo že válka se jen nálety vyhrát nedá.Jaké úspěchy měli proti IS koalice v čele s USA?Než se tam vrhli Rusové,tak nulové-za dobu náletů USA na IS v Sýrii se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Sýrii se opět ukázalo že válka se jen nálety vyhrát nedá.Jaké úspěchy měli proti IS koalice v čele s USA?Než se tam vrhli Rusové,tak nulové-za dobu náletů USA na IS v Sýrii se těm podařilo své území rozšířit.Zlom nastal až když se do toho obuly Rusové.
  Důvod je jasný,nejde tam o to jestli ta či ona bomba je přesnější,ale o přesnost informací z místa bojiště,a hlavně o spolupráci letectva s pozemními jednotkami.Rusko přímo podporovalo pozemní síly Syrské armády,kromě toho se nebáli odříznout zásobovací trasy teroristů,zastavily prodej kradené ropy do Turecka a podobně,to je to čeho se USA neodvážily.Kromě toho Rusko nerozlišovalo mezi "umírněnými"teroristy a "zlými"teroristy,smetli vše co se postavilo Asadovu vojsku do cesty.Prostě ukázali západu jak se vede opravdová válka.
  A protiteroristická aliance v čele s USA?Ti si tak trhli leda ostudu-např.letouny USA podporují kurdské jednotky,kdežto letouny Turecka stejné koalice je bombardují...za takovou podporu teda pěkně děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:31 27.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Ajajaj! Tady to pojede - du se vylulat, koupim popcorn a.... můžem! :)
  ___


  Myslím, že je ale nadevší pochybnost, že Sýrie posloužila jako zk. polygon nejen Rusku a USA, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ajajaj! Tady to pojede - du se vylulat, koupim popcorn a.... můžem! :)
  ___


  Myslím, že je ale nadevší pochybnost, že Sýrie posloužila jako zk. polygon nejen Rusku a USA, ale Hizballáhu...
  Tipuju, že nejvíc nervózní je Izrael. Posílení Iránu a jeho masivní přiblížení k Izraeli je očividné.
  Skrýt celý příspěvek