Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí

Ruský Su-34 při bombardovací akci v Sýrii; / Kreml.ru

Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací v Sýrii. V říjnu letošního roku se arabsko-kurdským jednotkám podařilo, s podporou USA, dobýt Rakku, hlavní město Islámského státu. Ruskem podporovaná syrská armáda dosáhla podobného úspěchu, když před několika týdny osvobodila důležitou baštu radikálních muslimů, východosyrský Dajr az-Zaur. Bojovníci Islámského státu v Sýrii se zdají být na ústupu.

USA: spojenci a vyzkoušená technika

Americká intervence v Sýrii zahrnovala leteckou podporu a působení několika stovek vojáků na zemi. Vojenské operace řídilo kuvajtské koaliční velitelství, jehož součástí byly síly z více než třiceti zemí světa.

Začátkem letošního roku se velitelství podařilo dokončit vytvoření sítě základen na severu Sýrie, jež mají velmi důležitou roli z hlediska zásobování. Součástí této sítě se například stala přistávací dráha nedaleko Rakky, kterou koalice pod vedením USA využívá pro přistávání strategických transportních letounů C-17 Globemaster III a taktických transportních letounů C-130J Super Hercules.

V Sýrii působilo 900 příslušníků amerických ozbrojených sil, kteří byli jako poradci přiděleni k místním jednotkám a kteří se starali o předsunuté řízení letového provozu.

Hlavní součást americké intervence představovala letecká síla, jež sloužila jak k neustálému sledování bojiště, tak i k útokům proti Islámskému státu. Koordinaci amerických a koaličních leteckých operací v Sýrii měla na starosti letecká základna Al Udeid v Kataru.

Země NATO a jejich spojenci v průběhu konfliktu nenasadily žádné nové a překvapivé zbraně. Jedinou pozoruhodnou novinkou se stalo bojové využití stíhacího letounu F-22 Raptor. První vstup do syrského vzdušného prostoru a první útoky vůči cílům Islámského státu tyto letouny uskutečnily 22. září 2014.  

Za zmínku stojí také nasazení amerického konvertoplánu V-22 Osprey s překlopnými rotory. Americké speciální jednotky se díky němu mohly rychle dostat ze základen v Iráku a v Perském zálivu do severní Sýrie. V-22 Osprey totiž může startovat a přistávat vertikálně, což z něj, v kombinaci s jeho vysokou rychlostí a doletem, učinilo ideální dopravní prostředek pro syrské bojiště.  

Ruské premiéry

Hlavní vojenské velitelství Ruska pro kontrolu a koordinaci vojenských operací v Sýrii, ze kterého jsou řízeny ostatní vojenské základny v zemi, se nachází v Damašku. Největší a nejvýznamnější z nich je letecká základna Hmímín, ze které startují ruské víceúčelové letouny Su-30 a Su-35, taktické bombardovací letouny Su-24, stíhací bombardéry Su-34 a letouny blízké palebné podpory Su-25.

Hmímín také poskytovala zázemí bezpilotním letounům Forpost, průzkumným letounům Tu-214 a letounům včasné výstrahy Berijev A-50. Ze základen blízko frontových linií se do bojů zapojovaly též bitevní vrtulníky Mi-28, Mi-24 a Ka-52.

Po sestřelení bombardovacího letounu Su-24 tureckým stíhacím letounem F-16 v listopadu předloňského roku Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-400. K jejich využití ovšem ještě nedošlo. Na mnoha místech byl také spatřen systém protivzdušné obrany Pancir-S1.

Významnou roli při operacích v Sýrii hrály ruské pozemní síly. Speciální jednotky, podobně jako ty americké, zastávaly funkci vojenských poradců a v odlehlých oblastech se podílely na řízení letového provozu.

Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, dělostřeleckými raketomety BM-27 Uragan, raketomety TOS-1A a bezpilotními letouny Orlan-10. Na základně Hmímín byly na počátku roku 2016 spatřeny i takticko-operační komplety 9K720 Iskander, avšak jejich použití v boji nebylo zaznamenáno.

Na ruské straně došlo k premiérovému využití různých druhů vojenské techniky. Značná mediální pozornost byla věnována jak řízeným střelám Kalibr, tak i střelám typu vzduch-země Ch-55 a Ch-101, strategickým bombardérům Tu-95 a Tu-160, letounům Su-30, Su-33, Su-34 a Su-35, bitevním vrtulníkům Ka-52 a Mi-28 či letadlové lodi Admiral Kuzněcov.  

Přestože Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-300 a S-400, efektivita jejich využití, ke kterému v bojových podmínkách prozatím nedošlo, zůstává nadále neznámá. Systému Pancir-S1 se na druhé straně, podle informací zveřejněných v průběhu vojenského veletrhu Armija-2017, podařilo sestřelit dvanáct nepřátelských bezpilotních letounů, včetně třech izraelských IAI Heron.  

Síla přesnosti

Při porovnávání výkonu amerických a ruských sil v Sýrii je zajímavé sledovat přesnost nasazených zbraní. Koalice pod vedením USA kladla velký důraz na velmi přesné údery, jejichž prostřednictvím se snažila minimalizovat civilní ztráty.

Nepřetržitý dohled nad syrským bojištěm Spojeným státům zajišťovaly bezpilotní letouny MQ-1 a MQ-9, které jim navíc umožnily identifikovat cíle a po útoku vyhodnit úspěšnost úderu. Ruské letectvo využívalo naváděnou munici pouze v případě nasazení stíhacích bombardérů Su-34. Starší letouny Su-24 a Su-25 se musely spoléhat na přesné bombarování pomocí "hloupých" pum.

Přesnost západních zbraní, naváděných pomocí laseru nebo satelitního systému GPS, je velmi vysoká a průměrná odchylka oproti zadání dosahuje obvykle jen pár metrů. U letounů Su-24 a Su-25, jak potvrzují videozáznamy ruského ministerstva obrany, je to 10-25 metrů.

Taková míra přesnosti nehraje velkou roli při bombardování budov a dělostřeleckých pozic, ale mnohem problematičtější může být při útocích proti jednotlivcům nebo vozidlům. V průběhu plnění takových úkolů vzrůstá riziko zásahu civilních objektů.

Jak americké, tak i ruské ozbrojené síly vyzkoušely na syrském bojišti něco nového. Své první bojové nasazení si odbyl americký stíhací letoun páté generace F-22 Raptor. Moskva konflikt v Sýrii také využila k testování zbraní, z čehož velmi pravděpodobně bude těžit ruský vojenský průmysl. Nedávno uzavřenou dohodu s Tureckem o prodeji systému S-400 by mohly následovat další zakázky, jejichž hodnota bude dosahovat řádově miliard amerických dolarů.

Zdroj: BMPD, IHS Janes
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko vypustilo salvu čtyř mezikontinentálních raket

Ruská raketová vojska strategického určení minulý týden provedla rozsáhlý test, během kterého ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

 • Host
  13:13 28.11.2017

  logik: tí, ktorí priamo či nepriamo financovali alebo podporaovali ozbrojený odpor legitímnej vláde (s nelegitímnosťou nezačínaj.. je niekto legitímnejší?) čo v konečnom dosledku ...Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  tí, ktorí priamo či nepriamo financovali alebo podporaovali ozbrojený odpor legitímnej vláde (s nelegitímnosťou nezačínaj.. je niekto legitímnejší?) čo v konečnom dosledku viedlo k stavu v ktorom sa nachádzame. tí.Skrýt celý příspěvek

 • Double
  13:08 28.11.2017

  Shania, Syria sa niekolko rokov nedostala k modernym zbraniam, musela si vystacit s tym co mala este pred vojnu, narozdiel od roznych "umiernencov", ktori kazdy den dostavali nove ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania, Syria sa niekolko rokov nedostala k modernym zbraniam, musela si vystacit s tym co mala este pred vojnu, narozdiel od roznych "umiernencov", ktori kazdy den dostavali nove TOWy, minomety, raketomety, obrnene transportery atd. od roznych sponzorov (Saudovia a spol.).

  To je aj jeden z dovodov, preco pouzivali barelove bomby. Lahko sa vyrobia, a za cenu, co stoja su pomerne ucinne (aj ked nepresne). Casto bombarduju miesta, na ktorych sa podla ich rozviedky nachadzaju dolezite osoby, velitelia a pod.

  Nieco podobne ako ked Saudovia v Jemene rozbombarduju kvoli jednej hladanej osobe celu svadbu, hotel, trhovisko,.. Holt, Saudovia su "nasi", takze namiesto sankcii im radsej Amici predaju dalsie zbrane za cca 100 miliard. w/e.

  Mier medzi Kurdami (ktorych Americania oficialne podporuje kvoli ich boju s ISIS) a ISIS snad nepotrebuje ani komentar.

  Máš aj nejaké normálne zdroje, alebo len jedna babka povedala, aka Tom Cooper?Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  12:54 28.11.2017

  @logik Doporucuji nastudovat knihu The Battle for Syria: International Rivalry in the New Middle East od Christophera ...Zobrazit celý příspěvek

  @logik Doporucuji nastudovat knihu The Battle for Syria: International Rivalry in the New Middle East od Christophera Phillipse...
  https://yalebooks.yale.edu/boo...
  ...ta velmi dobre dava dohromady kdo kde proc se do Syrie navezl. A kde skoncili demokrate z pocatecnich 14 dni Arabskeho Jara v Syrii.

  Jsou tam kde byli. Na vedlejsi koleji, v exilu, vysoupnuti Muslimskym Bratrstvem v ramci SNC a jejich FSA se rychle stala z armady idealu trademarkem kohokoliv kdo potreboval kalasnikov pro svuj zamer casto neslucitelny s elementarnimi zaklady principu demokracie.

  K legitimnosti Assadova rezimu lze rict jen to, ze Assadova vlajka vlaje pred budovou OSN a jeho diplomaticka mise stale v budove OSN ma svou kancelar a sve hlasovaci pravo ve Valnem Shromazdeni.
  Neni tam vlajka Kurdistanu, SNC, etc.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:48 28.11.2017

  logik, ak v Syrii hladaš nejakeho Kalouska, alebo jandu-Eurohodnotu, tak taky tam nikdy nebol. Ak hladaš takeho, čo vladu Asada považoval za viac demokraticku ako vladu ISIS, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  logik,
  ak v Syrii hladaš nejakeho Kalouska, alebo jandu-Eurohodnotu, tak taky tam nikdy nebol. Ak hladaš takeho, čo vladu Asada považoval za viac demokraticku ako vladu ISIS, tak takych su tamaj dnes miliony. No ak hladaš niekoho, komu Asad nevyhovoval, tak toho najdeš medzi utečencami. Žiadnu fintu ani genocidu v tom nehladaj. Naivny demokrat čo zostal v Syrii mimo uzemia Asada sa nutne stal z donutenia bud utečencom, alebo islamistom. Inu volbu mu ani ISIS a ani všelijako premalovana Al-Kaida neumožnovala. ked si pozrieš noviny tisice utečencov sa vracaju. K Asadovi.

  Ta kniha je presne o tom procese. Ako naivneho študenta s transparentom, vystriedal islamista s kalachom. To si naozaj myslíš, že študenti by dokazali odolavat armade, aby ta musela obsadene ulice bombardovat pomocou lietadiel? Tito amateri boli velmi rychlo vymeneni. A prečo sa ta vymena konala za podpory zatuchnitych petrodolarovych monarchii, Turecka a USA je ti asi jasne.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:04 28.11.2017

  Luky: chceš po mě zhruba to, abych si zase zpětně pročítal stovky reportů zveřejněných před rokem na několika místech.... :) Na to fakt nemám čas, tady máš aspoň něco. první ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: chceš po mě zhruba to, abych si zase zpětně pročítal stovky reportů zveřejněných před rokem na několika místech.... :) Na to fakt nemám čas, tady máš aspoň něco.

  první zmínka o utocí v okolí Palmyry
  Palmyra
  From what can be made out of various reports, it turns out the Daesh first overrun the Druze militia on Huwaysis and Jazal (NW of Palmyra), prompting Leith Fadel to literally freak out. Then they overrun the Druze positions at Jabal Hayan (SW of Palmyra), two days ago. Their next attack hit the Druze protecting the Maher Gas field, and brought the Daesh to less than 18km from Tiyas AB. With this, Palmyra is also surrounded from three sides.

  O den později report o přesunu 500 bojovníku do Palmyry a 200 do al bab z Iraku. To že přišli z Mosulu jsme musel číst v nějakém pozdějším upřesnění...

  Tady máš pak samotný průběh obsazení Palmyry: https://medium.com/@x_TomCoope...

  a tady máš i tu mapu
  https://isis.liveuamap.com/en/...

  Silnici k At Tanf držela Iránská armáda a nebo šíitské milice. Přesun po této ose je velice nepravděpodobný. Spíš jeli přes Dair Ezzor. Většinu těch vybarvených oblastí spadající pod něčí sferu vlivu na mapce nekontroluje nikdo. Kontrola končí mimo nejbližší komunikaci checkpoint, poušť nikdo nehlídá.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:48 28.11.2017

  host: Není. V současné době je tam těch (i v arabské realitě) demokratů asi poměrně málo. Ptám se, kdo za to může.

  host: Není. V současné době je tam těch (i v arabské realitě) demokratů asi poměrně málo. Ptám se, kdo za to může.

 • logik
  11:46 28.11.2017

  palo satko: 1) Došli Ti argumenty, že místo toho, co bys doložil své tvrzení něčím silnějším, než jednou knihou, tak ses začal navážet (aniž bys cokoli věděl), do mne? Zkus ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  1) Došli Ti argumenty, že místo toho, co bys doložil své tvrzení něčím silnějším, než jednou knihou, tak ses začal navážet (aniž bys cokoli věděl), do mne? Zkus prosím argumentovat znovu, a slušně.

  2) Otázka trvá. Co se s těmi demokraty, kteří podle Tebou předkládaného zdroje v Sýrii byli, tedy stalo. A kdo za to může, že tam nejsou?Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:26 28.11.2017

  No pri takomto zhodnoteni intervencii sa mohol minimalne odstavec venovat stratam na strane zapadu a Ruska. Myslim, ze hlavne pri leteckej technike by bolo dobre analyzovat vysoke ...Zobrazit celý příspěvek

  No pri takomto zhodnoteni intervencii sa mohol minimalne odstavec venovat stratam na strane zapadu a Ruska. Myslim, ze hlavne pri leteckej technike by bolo dobre analyzovat vysoke ruske straty. Ako aj efektivitu a hlavne financnu narocnost zapadnych naletov, ked kazdy nalet bol spojeny s dvoma doplnovaniami paliva za letu. Takto je ten clanok len taka sumarizacia davno znamich informacii.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:13 28.11.2017

  logik, ty si neprečital ani jednu. :) Ved si zisti kto je Samar Yazbek a kedy odišla do Paríža a kolko krat sa vratila do Syrie. A druha, konečne mi napíš nejakych demokratov čo ...Zobrazit celý příspěvek

  logik, ty si neprečital ani jednu. :) Ved si zisti kto je Samar Yazbek a kedy odišla do Paríža a kolko krat sa vratila do Syrie.
  A druha, konečne mi napíš nejakych demokratov čo žiju v Syrii. Ukaž na mape nejaku enklavu, ked je krasny sekularny demokraticky europsky hodnotny režim lasky a naboženskej tolerancie. Ani vycvikovy tabor USA taky nie je. Lebo koho vycvičia ten utečie k islamistom. :)Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:01 28.11.2017

  O "Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí" jsem se z clanku nedozvedel mnoho, z diskuse pak vubec nic. Na pretahovani se o zde jiz 1000x resenych a nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

  O "Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí" jsem se z clanku nedozvedel mnoho, z diskuse pak vubec nic. Na pretahovani se o zde jiz 1000x resenych a nikdy nevyresenych vecech ale podobny clanek poslouzi velice dobre.

  K veci, s hodnocenim Ruskych a USA vojenskych intervenci bych jeste nejakou tu dekadu pockal. Valky jak jsme je znali se na blizkem vychode uz nejaky ten patek nebojuji. Mocnosti zde vyhravaji bitvy i cele valky, ano, ale prohravaji mir a ten je zde pro oba zucastnene naprosto zasadni pro dosazeni svych cilu.
  - Rusko intervenovalo pro zachovani Asadovske Syrie, vyhranim bitev a rozprasenim IS jako vojenske hrozby, tim to pro teprve zacina. Ted pro Rusko i Asada bude dulezite nezabrednout do nekonecne serie klanovych valek a teroristickych cinu, ktere by nejen zabranili obnove zeme, ale ji dost mozna jeste vic ochromili (proti takove hrozbe sebelepsi S-400 nebo Pantsir nic nezmuze, ze).
  - A aby mistni zapadaci nejasali, stejne blbe je na tom aktualne i USA. Ze snahy odstranit diktatora, coz takto zjednodusene receno je cin slechetny, jim to nakonec prerostlo v rozvrat statu, ozbrojeni tlup zfanatizovanych, kteri se nebudou ve jmenu alaha bat otocit zbran proti komukoliv. Padli na to desitky mld USD, ktere by ozbrojene slozky urcite vedeli utratit jinde. Diktator je furt tam kde byl, u moci, jen krom teto hrozby dali vznikonout dalsim desitkam hrozeb, ktere budeme mit to stesti my, evropani, v pristich desetiletich resit.
  Nakonec svych cilu, zatim, nedosahl ani jeden. Celkovy ucet za tohle dobrodruzstvi nemuze uzavrit ani jeden a svet je dnes horsim mistem nez byl predtim. Kazdy krom evropy se tak muze utesovat max dilcimi uspechy kde u Ruska pujde o propagaci sve vojenske techniky a kontrakty z toho vzesle a u USA vycerpavani Iranu. Ani jednomu jako evropan ale nemuzu tleskat a znovu se ptam, proc jsme vojensky nehajili nase zajmy v Syrii i my, nejbohatsi region sveta. Nikdo jiny to za nas nikdy neudela a na tomhle priklade je krasne videt jak Rus i American proste kopou za sebe. Ale proc se to vubec ptam, kdyz nejsme schopni dat do poradku rozvracenou Lybii, kterou mame za humny, co bychom delali v Syrii.Skrýt celý příspěvek

 • Host
  11:00 28.11.2017

  to logik:každý protiAsadovec je teda demokrat? (rečnícka pls nechajte to bez odpovede) O demokraciu ide v Syrskom konflikte ozaj až o poslednú. Ilúzie že nie patria do rovnakého ...Zobrazit celý příspěvek

  to logik:každý protiAsadovec je teda demokrat? (rečnícka pls nechajte to bez odpovede) O demokraciu ide v Syrskom konflikte ozaj až o poslednú. Ilúzie že nie patria do rovnakého alternatívneho vesmíru v ktorom žije údajne Luky. Však Shania?? :)Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:33 28.11.2017

  palo satko: 1) Žádný nezůstal? Kam se poděli? Asad je všechny pozabíjel/vyhnal? Mávnutím proutku se ze všech demokratů stali islamisté? Všichni byli islamisté od začátku? 2) ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  1) Žádný nezůstal? Kam se poděli? Asad je všechny pozabíjel/vyhnal? Mávnutím proutku se ze všech demokratů stali islamisté? Všichni byli islamisté od začátku?

  2) Na základě jedné knihy autorky z Paříže si dovolíš tvrdit něco o 100% obyvatel jedné země? Nebyls to právě Ty, kdo kritizoval SOHR z toho, že jde o zdroj z Londýna?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:28 28.11.2017

  Už jsi druhý za krátkou dobu, který tu zmiňuje nějakou moji růžovou alternativní realitu. První byl TOP Takeda, který se cítí po volbách poněkud ukřivděně, navzdory faktu, že jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Už jsi druhý za krátkou dobu, který tu zmiňuje nějakou moji růžovou alternativní realitu. První byl TOP Takeda, který se cítí po volbách poněkud ukřivděně, navzdory faktu, že jeho strana získala pár procent, které ani nestačí pro vstup do sněmovny, ale protlačila se tam díky rozpočítání hlasů lidí, kteří nevolili. Rád bych se taky dozvěděl, zda vnitro nějak rozčíslo kauzu se ztracenými volebními lístky a ještě by mě zajímalo, co je pravdy na disproporcích mezi volebními výsledky Čechů volících v USA a tím, k čemu se tamní hlásí. Stejně je to ale dost chabé, když uvážíme, že homosexuálů je v ČR víc než obvykle udávaných 4% (reálně 10%+)...
  Moje realita není růžová, ani se v ní nežije líp.
  Tvoje řeči o nepoměru prostředků k terorizování jsou vycucané z prstu a k smíchu.
  ---------------
  Dej mi sem odkazy, ze kterých čerpáš, jak to bylo s útokem na Palmyru (bavíme se o tom jednom nočním přesunu z Mosulu). Rád si je všechny přečtu. Teď musím jet něco vytyčovat, tak ti večer odpovím (rád do toho zahrnu co od tebe zjistím).

  Když jsem psal o svém podezření, napsal jsem tenkrát, že je to dedukce a nevydával to za fakt (klidně si to vyhledej). Nic jsem nečetl na alternativních webech, jen jsem sledoval tu globalistickou UA mapu (stranila opozici).Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:27 28.11.2017

  Refael, skus si prečitat knihu v Pariži žijucej autorky Samar Yazbek: Ukradnuta revolucia, Cesta k zničeniu mojej Syrie. ...Zobrazit celý příspěvek

  Refael,

  skus si prečitat knihu v Pariži žijucej autorky Samar Yazbek: Ukradnuta revolucia, Cesta k zničeniu mojej Syrie. https://www.amazon.de/Die-gest...

  Tam maš presne opisany prechod od občianskych protestov k islamistickemu terorizmu pod plaštikom odboja voči režimu. O demokraciu tam išlo len naivnym a ti velmi rychlo dostali od dovezenych teroristov po kotrbe. Takže teror islamistov sa vytlkal terorom režimu a žiaden demokrat v Syrii nezostal. Ako sa vravi. Rusi nikdy nemohli bombardovat syrsku demokraticku opoziciu, lebo nikdy nebombardovali ani Londyn a ani Pariž.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:26 28.11.2017

  stronger.p: Středověk? Režim ne nepodobný ISIS založila naše již dávno demokratická evropská kultura v minulém století. Luky: Pokud je podle Tebe barelová bomba poměrně přesná, ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  Středověk? Režim ne nepodobný ISIS založila naše již dávno demokratická evropská kultura v minulém století.

  Luky: Pokud je podle Tebe barelová bomba poměrně přesná, o to hůř. Protože ničení infrastruktury za frontou mimo oblast bojů je zdokumentované poměrně dobře. Takže tím spíš by se nedalo okecat, že nešlo o úmysl.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  10:20 28.11.2017

  @dusan:Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich . Já si myslím, že není. Islám a arabské státy v v současné době ...Zobrazit celý příspěvek

  @dusan:Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich .

  Já si myslím, že není. Islám a arabské státy v v současné době prožívají "středověk", který "naše" civilzace prožila v tom středověku (nemohu zapomenout z pohádky pro dospělé Království nebeské na scénu Bůh si to žádá :D) a proto to "potlačení protestujících je "jiné"... Dokážu si představit v Katalánsku, kdyby nějaká svině, jedno z které strany "barikády" použila ostré místo gumových, jaký by to byl masakr a následný vývoj, viz např. Ukrajina. A pokud by Katalánsko podobné referendum udělalo např. před padesáti lety nebo dříve a nemusel by být u moci Franco, tak by to "umravnění pokojné demonstrace nebo referenda" dopadlo úplně stejně krvavě a ostrými, jak v Sýrii.

  K té kultivovanosti jakou je pouhé demokratické zmlácení občanů a obvinění ze vzpoury v 21.století s trestem "jenom" 30 let, musí společnost dospět :)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:49 28.11.2017

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp... Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp...

  Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co povstalci, USA, kdokoliv jiný udělali....

  Ano povstalci mají na svědomí celou řadu zločinu, zvěrstev, odvetných útoků, obzvlášť v situaci kdy ty zdroje mohli využít líp než jako odvetu za akce režimu.... ale stále je tu obrovský nepoměr v prostředcích které využil režim na terorizovaní opozice a toho co mohli použít povstalci...
  ----
  Jak jsi přišel na to, že je to informace od amiku a ne od rusů? SyAF se např. chlubila jak zničila celé kolony daesh při cestě k Palmyře...

  To co dělají US neschvaluji, uplně z jiných důvodů než ty samozřejmě, ale můžeš mi prosím vysvětlit, proč by měli ustupovat IRGC? Aktuálně kdo co obsadí, to taky udrží, síly bojující za režim nemají prostředky na boj na několika místech najednou, takže s tím nic neudělají, v nejbližší době....

  Spíš tě určitě bude zajímat, že si SDF dovolili uzavřít měsíční příměří s ISIS (protože je SDF vyčerpaná...), že pustili 4000 bojovníku z Rakka (proč by kurdové bojovali, když je můžou nechat jít někam jinam), jak to že v Hamma je pořád kapsa ISIS s kterou bojuje HTS, ale režim utočí místo ISIS na HTS... proč to taky nebereš jako jasný důkaz spolupráce IRGC s ISIS?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:49 28.11.2017

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp... Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: hele buď chceš vědět co se tam děje a nebo si užívej svoji verzi alternativní reality, většinou se v ní žije líp...

  Já nemám nejmenší problém poukázat na cokoliv co povstalci, USA, kdokoliv jiný udělali....

  Ano povstalci mají na svědomí celou řadu zločinu, zvěrstev, odvetných útoků, obzvlášť v situaci kdy ty zdroje mohli využít líp než jako odvetu za akce režimu.... ale stále je tu obrovský nepoměr v prostředcích které využil režim na terorizovaní opozice a toho co mohli použít povstalci...
  ----
  Jak jsi přišel na to, že je to informace od amiku a ne od rusů? SyAF se např. chlubila jak zničila celé kolony daesh při cestě k Palmyře...

  To co dělají US neschvaluji, uplně z jiných důvodů než ty samozřejmě, ale můžeš mi prosím vysvětlit, proč by měli ustupovat IRGC? Aktuálně kdo co obsadí, to taky udrží, síly bojující za režim nemají prostředky na boj na několika místech najednou, takže s tím nic neudělají, v nejbližší době....

  Spíš tě určitě bude zajímat, že si SDF dovolili uzavřít měsíční příměří s ISIS (protože je SDF vyčerpaná...), že pustili 4000 bojovníku z Rakka (proč by kurdové bojovali, když je můžou nechat jít někam jinam), jak to že v Hamma je pořád kapsa ISIS s kterou bojuje HTS, ale režim utočí místo ISIS na HTS... proč to taky nebereš jako jasný důkaz spolupráce IRGC s ISIS?Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  09:24 28.11.2017

  Rusove v Syrii pouzili stejnou taktiku jako sveho casu v Cecensku: v rychlosti pozabijeli umirnene sil(v Cecensku napr.Dudajev a spol., ktery byl ochotni s Rusy jednat u stolu ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusove v Syrii pouzili stejnou taktiku jako sveho casu v Cecensku:

  v rychlosti pozabijeli umirnene sil(v Cecensku napr.Dudajev a spol., ktery byl ochotni s Rusy jednat u stolu ohledne Cecenska, coz Rusove zpocatku konfliktu nechteli), v Syrii FSA- slozene z byvalych vojaku pravid.syrske armady, kteri odmitali pri pocatecnich demonstracich strilet do civilistu(ti byli bombardovani Rusy jako prvni, nikoliv Da'es) a pak ukazovat celemu svetu na radikaly, kteri nechteji kompromisy, ze neni jina alternativa nez boj proti nim. Samozrejme, kdyz ti umirneni byli predtim rychle eliminovani. To je typicka ruska taktika.
  V te dobe uz vrcholili amer.letecke udery na Da'es v oblast Kobani, ktere se Da'es snazil dobit na Kurdech.

  Ted obecne:
  Jak mi vysvetlite, proc pri pocatecnich proti-assadovskych demostracich pravidelne koncily desitkami mrtvych demonstrantu(v te dobe jeste neozbrojenych) a pri naopak pro-assadovskych demonstracich (svazenych assad.rezimem) zadne obeti A to nemluvim o vyse zminenych barelovych bombach.

  Z izraelskeho hlediska je velice zajimave, ze dokonce pred rokem a pul i Al Dzazira(absolutne neobjektivni u konfliktu v Gaze, Syrii i Egypte), ktera neustale v pripade konfliktu v Gaze pravidelne napada Izrael z "genocidy" kvuli smrti civilistu pri leteckych operacich, tentokrat pri jednom z rozhovoru se syrskym generalem, se zminovaneho generala ptali, proc syrska armada nedela nic pro ochranu civilistu jako napr.Izrael, coz mi pripada komicke.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:45 28.11.2017

  Barelová bomba svržená z visu nebo velmi malé rychlosti je mnohem přesnější, než "sloní rakety" a podobné humanitární vynálezy tvojí oblíbené opozice Shanio (mimochodem jak je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Barelová bomba svržená z visu nebo velmi malé rychlosti je mnohem přesnější, než "sloní rakety" a podobné humanitární vynálezy tvojí oblíbené opozice Shanio (mimochodem jak je v Trollhättanu, už se vám tam vracejí obohacovači a rozumíš si s nimi?).

  Co se týče plošného, náhodného ostřelování civilních čtvrtí (rakety, minomety), tak v tom jsou také experti opozičníci, takže nechápu, o co ti jde. To pořád ještě Bednář na svým VIP fóru ze setrvačnosti píše tyhle věci?

  Odkud přijela slavná motorizovaná IS armáda přepadnout Palmyru, tak na to nejsou žádný důkazy...a zrovna vysvětlení Amíků bych v tomhle nevěřil. Hele proč furt kempujou v Al Tanf, když už tolikrát říkali, že odcházejí? Jo, nedávno si tam zase museli vyčarovat 8 ISiláčků, abys pak mohl psát, že tam makaj proti IS. Zajímavý ale je, že na hranici s Jordánskem se právě v těch místech často rodili černí ručníkáři s pikupy...no asi z písku.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4