Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí

-
27. 11. 2017
-
68 komentářů
-
Jan Buchar
Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací v Sýrii. V říjnu letošního roku se arabsko-kurdským jednotkám podařilo, s podporou USA, dobýt Rakku, hlavní město Islámského státu. Ruskem podporovaná syrská armáda dosáhla podobného úspěchu, když před několika týdny osvobodila důležitou baštu radikálních muslimů, východosyrský Dajr az-Zaur. Bojovníci Islámského státu v Sýrii se zdají být na ústupu.
USA: spojenci a vyzkoušená technika
Americká intervence v Sýrii zahrnovala leteckou podporu a působení několika stovek vojáků na zemi. Vojenské operace řídilo kuvajtské koaliční velitelství, jehož součástí byly síly z více než třiceti zemí světa.
Začátkem letošního roku se velitelství podařilo dokončit vytvoření sítě základen na severu Sýrie, jež mají velmi důležitou roli z hlediska zásobování. Součástí této sítě se například stala přistávací dráha nedaleko Rakky, kterou koalice pod vedením USA využívá pro přistávání strategických transportních letounů C-17 Globemaster III a taktických transportních letounů C-130J Super Hercules.
V Sýrii působilo 900 příslušníků amerických ozbrojených sil, kteří byli jako poradci přiděleni k místním jednotkám a kteří se starali o předsunuté řízení letového provozu.
Hlavní součást americké intervence představovala letecká síla, jež sloužila jak k neustálému sledování bojiště, tak i k útokům proti Islámskému státu. Koordinaci amerických a koaličních leteckých operací v Sýrii měla na starosti letecká základna Al Udeid v Kataru.
Země NATO a jejich spojenci v průběhu konfliktu nenasadily žádné nové a překvapivé zbraně. Jedinou pozoruhodnou novinkou se stalo bojové využití stíhacího letounu F-22 Raptor. První vstup do syrského vzdušného prostoru a první útoky vůči cílům Islámského státu tyto letouny uskutečnily 22. září 2014.
Za zmínku stojí také nasazení amerického konvertoplánu V-22 Osprey s překlopnými rotory. Americké speciální jednotky se díky němu mohly rychle dostat ze základen v Iráku a v Perském zálivu do severní Sýrie. V-22 Osprey totiž může startovat a přistávat vertikálně, což z něj, v kombinaci s jeho vysokou rychlostí a doletem, učinilo ideální dopravní prostředek pro syrské bojiště.
Ruské premiéry
Hlavní vojenské velitelství Ruska pro kontrolu a koordinaci vojenských operací v Sýrii, ze kterého jsou řízeny ostatní vojenské základny v zemi, se nachází v Damašku. Největší a nejvýznamnější z nich je letecká základna Hmímín, ze které startují ruské víceúčelové letouny Su-30 a Su-35, taktické bombardovací letouny Su-24, stíhací bombardéry Su-34 a letouny blízké palebné podpory Su-25.
Hmímín také poskytovala zázemí bezpilotním letounům Forpost, průzkumným letounům Tu-214 a letounům včasné výstrahy Berijev A-50. Ze základen blízko frontových linií se do bojů zapojovaly též bitevní vrtulníky Mi-28, Mi-24 a Ka-52.
Po sestřelení bombardovacího letounu Su-24 tureckým stíhacím letounem F-16 v listopadu předloňského roku Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-400. K jejich využití ovšem ještě nedošlo. Na mnoha místech byl také spatřen systém protivzdušné obrany Pancir-S1.
Významnou roli při operacích v Sýrii hrály ruské pozemní síly. Speciální jednotky, podobně jako ty americké, zastávaly funkci vojenských poradců a v odlehlých oblastech se podílely na řízení letového provozu.
Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, dělostřeleckými raketomety BM-27 Uragan, raketomety TOS-1A a bezpilotními letouny Orlan-10. Na základně Hmímín byly na počátku roku 2016 spatřeny i takticko-operační komplety 9K720 Iskander, avšak jejich použití v boji nebylo zaznamenáno.
Na ruské straně došlo k premiérovému využití různých druhů vojenské techniky. Značná mediální pozornost byla věnována jak řízeným střelám Kalibr, tak i střelám typu vzduch-země Ch-55 a Ch-101, strategickým bombardérům Tu-95 a Tu-160, letounům Su-30, Su-33, Su-34 a Su-35, bitevním vrtulníkům Ka-52 a Mi-28 či letadlové lodi Admiral Kuzněcov.
Přestože Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-300 a S-400, efektivita jejich využití, ke kterému v bojových podmínkách prozatím nedošlo, zůstává nadále neznámá. Systému Pancir-S1 se na druhé straně, podle informací zveřejněných v průběhu vojenského veletrhu Armija-2017, podařilo sestřelit dvanáct nepřátelských bezpilotních letounů, včetně třech izraelských IAI Heron.
Síla přesnosti
Při porovnávání výkonu amerických a ruských sil v Sýrii je zajímavé sledovat přesnost nasazených zbraní. Koalice pod vedením USA kladla velký důraz na velmi přesné údery, jejichž prostřednictvím se snažila minimalizovat civilní ztráty.
Nepřetržitý dohled nad syrským bojištěm Spojeným státům zajišťovaly bezpilotní letouny MQ-1 a MQ-9, které jim navíc umožnily identifikovat cíle a po útoku vyhodnit úspěšnost úderu. Ruské letectvo využívalo naváděnou munici pouze v případě nasazení stíhacích bombardérů Su-34. Starší letouny Su-24 a Su-25 se musely spoléhat na přesné bombarování pomocí "hloupých" pum.
Přesnost západních zbraní, naváděných pomocí laseru nebo satelitního systému GPS, je velmi vysoká a průměrná odchylka oproti zadání dosahuje obvykle jen pár metrů. U letounů Su-24 a Su-25, jak potvrzují videozáznamy ruského ministerstva obrany, je to 10-25 metrů.
Taková míra přesnosti nehraje velkou roli při bombardování budov a dělostřeleckých pozic, ale mnohem problematičtější může být při útocích proti jednotlivcům nebo vozidlům. V průběhu plnění takových úkolů vzrůstá riziko zásahu civilních objektů.
Jak americké, tak i ruské ozbrojené síly vyzkoušely na syrském bojišti něco nového. Své první bojové nasazení si odbyl americký stíhací letoun páté generace F-22 Raptor. Moskva konflikt v Sýrii také využila k testování zbraní, z čehož velmi pravděpodobně bude těžit ruský vojenský průmysl. Nedávno uzavřenou dohodu s Tureckem o prodeji systému S-400 by mohly následovat další zakázky, jejichž hodnota bude dosahovat řádově miliard amerických dolarů.
Související články
Rusko vypustilo salvu čtyř mezikontinentálních raket
Ruská raketová vojska strategického určení minulý týden provedla rozsáhlý test, během kterého ...
-
31.10.2017
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?
Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...
-
07.11.2017
-
50 komentářů
-
Jan Grohmann
Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?
Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...
-
08.11.2017
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...
-
16.11.2017
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.
No prohlášení, že koalice vedená USA udělala pro boj s ISIL minimum je víc než zcestné. Ono totiž ISIL (Daeš) nebojovali jen v Sýrii ale také v Iráku a koaliční operace více ...Zobrazit celý příspěvek
No prohlášení, že koalice vedená USA udělala pro boj s ISIL minimum je víc než zcestné. Ono totiž ISIL (Daeš) nebojovali jen v Sýrii ale také v Iráku a koaliční operace více směřovali do tamní oblasti, a v Sýrii byli spíše sporadické. Ono taky koalice ze začátku neměla koho reálně podporovat. Assad nepřipadal v úvahu, FSA no co si budeme nalhávat od roku 2014 nespolehlivá, navíc s průběhem války v Sýrii v ní začali převažovat různé teroristické frakce, Kurdové bohužel kvůli Turecka byla jejich podpora na začátku konfliktu silně omezena atd. Proto se koalice víc soustředila na podporu Iráku, protože tam bylo jasné koho podpoří a u Sýrie se čekalo až jak to dopadne. Zásah Ruska ovšem jaksik všechno změnil a teď už se jen bojuje o to kdo si víc ze Sýrie ukousne.
Co se týče Assada, tak je to hlava státu to ano, ale že by byl demokraticky zvolen to opravdu ne. Ono totiž nějakým reálným demokratickým volbám brání samotná změna syrské ústavy z roku 2014. Prezidentem může být jen: Muslim, musí mít muslimskou ženu, musí žít v Sýrii víc jak 10 let atd. atd. a když si vezmem, že v té zemi nebyla reálná opozice víc jak 30 let, tak jsou všichni kandidáti automaticky vyškrtnutí a zbyde jen jeden a hádejte jaký. Ovšem mám pocit, že Syrská ústava se zas změnila nebo bude měnit, takže já vycházím z roku 2014.
Co se týče té legitimity zásahů v Sýrii. Tak rezolucí o řešení konfliktu v Sýrii bylo hned několik, které legitimizovali zásahy koaličních letounů proti Daeš v Sýrii. Za nelegitimní se dají považovat zásahy proti Syrské armádě to ano, ale né proti Daeš.
Takže suma sumárum. Co se týče boji proti Daeš tak tam jsou si Rusko vs. Koalice více méně kvit. Oba tyto tábory zasahovali proti Daeš a podporovali své spojence. Jedni v Sýrii a druzí v Iráku.
Ovšem co se týče řešení Sýrie jako takové tak tam je to daleko složitější a vše ukáže až čas jak to nakonec dopadne. Momentálně je předčasné dělat nějaké širší závěry.
Já osobně vidím základní problém v zásazích koaličních letounů i Ruska v tom, že ani jedni neřeší základní problém a jdou si tam jen za svými zájmy. Nikdo tam neřeší ochranu civilního obyvatelstva, což by mělo být prvořadým úkolem. V tom docela selhala i OSN. Ovšem na druhou stranu v Sýrii je zainteresováno tolik okolních států se svými zájmy, že nějaká ta domluva bude hodně složitá. A to i na poli OSN.Skrýt celý příspěvekMohlo by vás zajímat https://www.youtube.com/watch?...
Mohlo by vás zajímat https://www.youtube.com/watch?...
Double: jo klasika, jistě dezinformace, jedna stran udělá cokoliv co ji pomůže a max zveličí civilní ztráty, hlavně žen a dětí...., MSM jim v tom s radostí pomáha, druhá zas udělá ...Zobrazit celý příspěvek
Double: jo klasika, jistě dezinformace, jedna stran udělá cokoliv co ji pomůže a max zveličí civilní ztráty, hlavně žen a dětí...., MSM jim v tom s radostí pomáha, druhá zas udělá přesný opak... nic se nestalo, 100% zasah velitelství teroristů... A tak asi bude pravda někde mezi podle oblibeneho hesla nekterých zdejších diskuterů:D -NE
A když zapomeneme na propagandu a ideologii co vše někam směřuje, tak stejně neexistuje moc lidi, co vůbec dokáží napsat informovaný článek o tom co se v syrii děje.... takže tu ještě máme navíc neschopnost, nezájem a chamtivost...
----
Můžeš mi zkusit vysvětlit, jaké je využití barelové bomby* při CAS? obzvlášť svržené daleko za frontou na nějaké město/vesnici? Jaký je učel shodit improvizovanou bombu s přesnosti vic jak jeden km na nějaké město?
Proč radši režim neinvestoval obrovské zroje a čas na něco co může takticky použít na frontě? Pokud se vůbec tomu divíš proč to neudělal a ztrácel čas shozem barelových bomb, uniká ti podstata toho konfliktu...
*Já vím, barelovou bombu težko využiješ na cílené ničení infrastruktury(jako nemocnice, pekarny, tržiště, atd), ale mohlo by tě to navést správným směrem, když je jim jedno na koho to padne, tak proč by měl být problém ničit důležité cíle záměrně...
Koalice se svými přesnými utoky má na svědomí stovky, tisíce vedlejších ztrát, ať už vědomých vzhledem k důležitosti cíle, omylem, vlivem špatného průzkumu atd.
Jaké důsledky asi má podstatně intenzivnější, delší a bezohlednější bombardování SyAF a pak RuAF....
Argel: no maximum na co se rusové zmohli bylo obvinění, že je US nevybombardovali po cestě, protože mají lepší průzkum... ale koukám že v jistých kruzích CIA ovládá celou západní syrii. Mimochodem přijeli z Mosulu...
Marthy: pokud se nepletu, koalice bombarduje v syrii podle rezoluce OSN, ale můžeš mě vyvést z omylu... Nicméně je velká škoda, že se nemužeme podívat do alternativní vesmíru a podívat se jak by dopadl irák a syrii pokud by se US kompletně zdekovali... Ja vím, rusové je přece nepotřebují, oni už první tyden udělali víc jak celá koalice za rok/dva roky, jen už je to pár let a furt se bojuje a furt jsme blízko vítěství, ale furt se bojuje... řekneme si to za rok, dva, pět....Skrýt celý příspěvekJedna technická poznámka k článku a vlastně i jeho autorovi. Cituji: "Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, ...Zobrazit celý příspěvek
Jedna technická poznámka k článku a vlastně i jeho autorovi.
Cituji: "Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, dělostřeleckými raketomety BM-27 Uragan,..."
Má pan autor vůbec nějaké znalosti o Ruské výzbroji a technice, nebo prostě jen zkopíroval názvy techniky, co našel u fotek, na kterých byl prostě "velký raketomet 8x8" a "nějaké dělo Msta", protože o nich slyšel, že je Rusové v Sýrii použili?
V Sýrii Rusové "zkoušeli" BM-30 Smerch a 2S19 Msta-S
To je přece něco úplně jiného, než co píše "odborník" Jan Buchar.
Mimochodem, BM-27 Uragan už Rusové použili před pětatřiceti lety v Afghanistanu a 2S65 Msta-B není dokonce ani samohybná houfnice, ale obyčejná tažená kolová houfnice.Skrýt celý příspěvekstronger.p Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich ... Danosť Isto, ak je každý "terorista" ... tak vlastne ...Zobrazit celý příspěvek
stronger.p
Asi je od veci porovnávať policajný zásah (i keď neprimeraný) od brutálneho masakrovania protestujúcich ...
Danosť
Isto, ak je každý "terorista" ... tak vlastne nie je čo riešiť .... treba to tam vyzabíjať a je jedno kto tam je ... a koľko má rokov ... všetci sú "teroristi" .... isto jednoduché riešenia sú tie "najlepšie" ... netreba rozmýšľať nad stovkami rôznych frakcií v Sýrii ...zrazu je všetko také "jasné" ...
cejkis
Isto ... Asad je demokrat ... len asi pre istotu pred vojnou bol jediný kandidát : )Skrýt celý příspěvek@Flader :Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov? Vlády (my) v EU jsou (jsme) výrazně kultivovanější, my jen vlastní občany demokraticky zmlátíme, viz Katalánsko... V ...Zobrazit celý příspěvek
@Flader :Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov?
Vlády (my) v EU jsou (jsme) výrazně kultivovanější, my jen vlastní občany demokraticky zmlátíme, viz Katalánsko... V Sýriii k té kultivovanosti musí teprve časem dojít a tím, že jim házíme bomby na hlavy nebo zabíjíme islámem nezfanatizované piloty (viz Su-22) ten přechod k té kultivovanosti jen uspíšíme :DSkrýt celý příspěvekHlavným cieľom Ruska bolo udržanie svojich základni v Sýrii. Rusi doslova museli intervenovať v prospech vládnucich Asádovcov. Ťažko si predstaviť, že by ISIL, či iná opozícia po ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavným cieľom Ruska bolo udržanie svojich základni v Sýrii. Rusi doslova museli intervenovať v prospech vládnucich Asádovcov. Ťažko si predstaviť, že by ISIL, či iná opozícia po víťazstve akceptovala Ruské základne v Sýrii.
Niektorí tu pripomínajú, že pomoc Ruska Asadovcom bola dosť malá a veľa im pomohol Irán, či Hizbaláh. Že rusi až tak veľmi nedôverujú Asádovcom. Tu si treba uvedomiť, že aj to mohlo by súčasťou ruskej geostrategickej diplomacii. Rusi nepotrebujú silného neposlušného Asáda. Rusi potrebujú aby boli ešte dlho Asádovci oslabení a odkázani na Rusko najmä kvôli námorným základniam v Sýrii.
Kdesi som už nedávno čítal, že prenájom základni zadarmo im Asádovci podpísali na 49 rokov.
Rusom v krátkom čase hrozilo, že prídu o svoje základne nielen v Sýrii, ale aj na Kryme. A USA by dominovali na blízkom východe. Hrozilo im, že Obamovci a spol dokončia rozšírený Pilsudského sanitárny koridor. To je stratégia obkľúčiť Rusko zo Západu nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierné more. Rozšírme ho o Turecko člena NATO a naraz sme sú na hraniciach Sýrie a Iraku, ktoré sa zmietajú v krvavých občianskych vojnách.
Ak chcelo Rusko a Putinovci stále hrať svetovú veľmoc museli reagovať približne ako reagovali. Nešlo len o testovanie nových vojenských zbraní. To bol geostrategický cieľ až kdesi na treťom mieste.
Podarilo sa im nakloniť si Erdoganovcov na svoju stranu ako strategického člena NATO v oblasti. Podľa môjho názoru Erdoganovi pomohli pred prevratom ruské tajné služby a preto prekvapivý obrat v Turecko-Ruských vzťahov.
Predaj PVO kompletov S-400 aj Saudom nasvedčuje že diplomaticky začínajú lanáriť aj ďalšieho strategického spojenca USA. Nízke svetové ceny ropy donútili Saudov viacej spolupracovať s Ruskom.
Jadrový islamský Pakistán bývaly veľký bývalý spojenec USA už prestúpil do Rusko - Čínskych spolkov, ako napríklad Šanghajský spolok. Oveľa už viacej rokuje s Rusmi už aj Izrael. Irán je tiež odkázany na jednania akurát tak s Rusko - Čínskymi spolkami. Irán ale bude mať veľký vplyv v Iraku. Rusi teda splnili svoje hlavné geostrategické ciele na blízkom východe. Svetové ceny ropy už stúpajú, čo vešti zostup vplyvu veľmoci ako je Rusko na svetovej scéne.
Nuž poradil by som na Západe, aby urychlili prechod na elektromobily, dostavali potrebnú infraštruktúru. Podporovali aj zavádzanie automobilov ktoré budú riadiť čiastočne počítače kvôli väčšej úspore paliva a podobne.
Aby Západ čo najviac znížil svoju drogovu závislosť na rope a plyne.Skrýt celý příspěvekTu sa krásne ukázalo kto za koho “kope„ a USA sa konečne ukázalo ako imperialistická veľmoc ktorá podporuje teroristov vid. výcvik, zbrane a pickupy dodané ISIS.. Dokonca aj ked ...Zobrazit celý příspěvek
Tu sa krásne ukázalo kto za koho “kope„ a USA sa konečne ukázalo ako imperialistická veľmoc ktorá podporuje teroristov vid. výcvik, zbrane a pickupy dodané ISIS.. Dokonca aj ked USA zbombardovalo a zabilo 60tich Sýrskych vojakov nasledoval útok ISIS.. Náhoda? Rusko je v Sýrií dva roky a od začiatku vie koho podporuje a proti komu bojuje, ukazuje sa že jeho taktika je správna a ISIS je v koncoch. Rozprávke o vymyslených umiernených teroristoch ktorý chcú demokraciu a USA ktoré chcú mier v Sýrií môže veriť len mentálny invalid... Keby to je podľa Fhasinktonu Sýria by skončila ako Líbya a pod.Skrýt celý příspěvek
jaký má smysl hodnotit, jestli je Asad demokratický prezident? Jsou snad opozice tvořená různými odnožemi IS demokraté? Jinak demokracie není nic jiného než způsob rozhodování. ...Zobrazit celý příspěvek
jaký má smysl hodnotit, jestli je Asad demokratický prezident? Jsou snad opozice tvořená různými odnožemi IS demokraté? Jinak demokracie není nic jiného než způsob rozhodování. Navíc, ukažte mi úspěšný export demokracie do arabské oblasti...
Pro nás by mělo být důležité, pod kým tam bude sekulární - tedy mnohonáboženský stát. A to pod nikým jiným, než Asadem, aktuálně nebude. Pokud se dostane k moci opozice, bude to opět klon IS a bude to jako v Lybii.Skrýt celý příspěvekKlasika, takze Asadovi vojaci namiesto CAS povolavaju letectvo/delostrelectvo na skoly, nemocnice, zverolekarne,.. a len tak zo srandy robia uraaa utoky na opevnené pozicie ...Zobrazit celý příspěvek
Klasika, takze Asadovi vojaci namiesto CAS povolavaju letectvo/delostrelectvo na skoly, nemocnice, zverolekarne,.. a len tak zo srandy robia uraaa utoky na opevnené pozicie povstalcov/isis.
A teraz tú o karkulke :)
Skor ci tie straty nesuvisia s tym, ze zatial co na zapade od Eufratu sa bojuje o takmer kazdy meter, na vychode Kurdovia takmer bez odporu obsadzuju desiatky kilometrov.Skrýt celý příspěvekV příspěvcích je vidět, kdo čte jen na západě prezentované informace a kdo hledá i jinde. Musím smeknout před pokrytím zpravodajství ze Sýrie v západních médiích. Vyrobit na to ...Zobrazit celý příspěvek
V příspěvcích je vidět, kdo čte jen na západě prezentované informace a kdo hledá i jinde.
Musím smeknout před pokrytím zpravodajství ze Sýrie v západních médiích. Vyrobit na to SOHR, vytvořit mediální kampaň na svržení Asada, udělat mu portért diktátora a krmit s tím do zblbnutí obyvatelstvo.
Zatímco na západ od nás již kampaň skončila a SOHR pomalu mizí v zapomnění. V ČR jede pan Wollner a Fridrichová jako lokomotiva a chrlí jednu protiasadovskou perlu za druhou. Možná by jim někdo měl sdělit, že Aleppo již padlo a plynovod tudy nepovede.
Tolik k informacím :-)
A pokud bych si měl odhadnout další vývoj. Konflikt se přenese do Turecka. Dnes jediným garantem územní celistvosti Turecka je Rusko. Pokud bude v Rusku zvolen prozápadní prezident, tak se v Turecku odehraje další puč. A pokud zústane u moci Putin, možná to skrze kurdskou kartu zkusí globalisté také. V rámci šíření demokracie vznikne Kurdistán, který omylem zajistí plynovou trasu z Perského zálivu do Evropy.Skrýt celý příspěvekRozdil mezi mosulem, rakka a např. Aleppem je: síly co koalice podporuje si přivolala leteckou a nebo palebnou podporu při jakémkoliv odporu, proto jejich ztráty jsou podstatně ...Zobrazit celý příspěvek
Rozdil mezi mosulem, rakka a např. Aleppem je:
síly co koalice podporuje si přivolala leteckou a nebo palebnou podporu při jakémkoliv odporu, proto jejich ztráty jsou podstatně menší než to co ztratil režim, Hyzbalah a IRGC v Aleppu.
Tam žádná přesná palebná podpora neexistovala, přehraná palba urá frontální utok, protiutok, přetlačování o pozice a mezitím hazení bomb naslepo po zbytku obléhané části města.
V podstatě strategie co režim používá a pak rusové (je to v podstatě jejich strategie používaná od Afganistanu znovu a znovu) je učinit život v nekontrolovaných oblastech neúnosným a donutit civilisty k odchodu.
A nemají nejmenší problém rozlišit mezi lokálními povstalci a těmi zahraničními, můžete hádat kolik bomb se jim povedlo za ty roky shodit např. na HTS...
-----
Syrie je dnes zničená země, kde bylo uděláno vše pro podporu extremismu, bez peněz na poválečnou obnovu (pokud si nemyslíte, že Iran rekonstrukci zaplatí...., na rusko ani nemyslete), žádný z problému co zapřičinili demonstrace a povstání nebyl vyřešen, jen se prohloubili, je plná etnicky vyčištěných oblastí.
Můžete jen hádat co to pro Evropu bude znamenat...Skrýt celý příspěvekDusan-co se týká těch Mig-29,je jasné proč je Syřané nepoužívají k útokům na teroristy-ty letadla nejsou primárně určené k útokům na pozemní cíle,a protože teroristé nemají ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan-co se týká těch Mig-29,je jasné proč je Syřané nepoužívají k útokům na teroristy-ty letadla nejsou primárně určené k útokům na pozemní cíle,a protože teroristé nemají letectvo tak si je raději šetří.Podle mého hlídají Damašek,vládu a prezidenta-určitě si už nejeden vlivný člověk pohrával s myšlenkou odstranit Asada a jeho vládu.Takže mám za to že letouny Mig-29 (a nejmodernější systémy PVO co Syřané mají)chrání Asada a jeho vládu.
Jinak viděl jsem kdesy nějaké foto společných útoků Ruska a Sýrie-Syrské Mig-29 dělali Ruským SU-25/25 stíhací ochranu.Skrýt celý příspěvekRusko v Sýrii otestovalo takmer všetku svoju zavedenú leteckú techniku a ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko v Sýrii otestovalo takmer všetku svoju zavedenú leteckú techniku a výzbroj:
http://www.leteckymagazin.sk/l...
http://www.leteckymagazin.sk/l...
Ruské letectvo si nepochybne precvičilo množstvo postupov a drvivá väčšina ruských pilotov získala skúsenosti z ostrého konfliktu. Aj na základe získaných poznatkov zrejme Rusko pristúpilo k modernizácii Su-30SM. Asi najväčším prínosom však bolo zistenie, že ruské presne navádzané strely vzduch-zem nie sú až také presné ako sa dovtedy predpokladalo. To umožnilo prijať nápravné opatrenia a posunúť túto výzbroj na požadovanú úroveň.
S pomaly sa končiacim konfliktom však Rusko prichádza o jedinečnú možnosť otestovať viacero typov techniky, ktorá je takmer pred dokončením. V dôsledku omeškania vývoja sa zrejme už nepodarí nasadiť A-100 Premier, Mig-35 a viacero typov dronov, ktoré sú rozpracované. Hlavne nové stíhačky a drony by to z hľadiska marketingu potrebovali ako soľ.Skrýt celý příspěvektak nejen Mosul, ona byla na sračku i Rakka....vlastně vše, kde se vedly boje - bez rozdílu, jestli tam padaly GBU nebo FAB.....je to jen o "novinařině" úsměvný je, jak se ...Zobrazit celý příspěvek
tak nejen Mosul, ona byla na sračku i Rakka....vlastně vše, kde se vedly boje - bez rozdílu, jestli tam padaly GBU nebo FAB.....je to jen o "novinařině"
úsměvný je, jak se zápaďáci zuby nehty drží v Al Tanf, i když už vícekrát ohlašovali odchod...vždy se k tomu čekpointu znovu hrdě hlásí - asi se jim líbí i přechod do Jordánska a ne a ne odejít.
Co se týče Kurdů, doporučuji nastudovat mapu oblastí s kurdským obyvatelstvem - ani zdaleka to neodpovídá územím, zabraným Američany. Jsem opravdu zvědavý na poválečné uspořádání.
Kdoví, jestli budeme moci Bašárovi doplnit flotilu L-39, když to bude mít civilní motor.Skrýt celý příspěvekArgel Skúste si niečo pozrieť niečo o Sýrii. Asad patrí k alavitom, ktorí patria k šítom. Väčšina obyvateľstva je však sunitská. Je to ešte pozostatok kolonializmu, kedy ...Zobrazit celý příspěvek
Argel
Skúste si niečo pozrieť niečo o Sýrii. Asad patrí k alavitom, ktorí patria k šítom. Väčšina obyvateľstva je však sunitská. Je to ešte pozostatok kolonializmu, kedy Francúzi uprednostňovali túto skupinu šítov.
Preto Asad v demokratických voľbách ani nemôže vyhrať ... ani nevyhral. V roku 2007 "vyhral" .... skoro 100 % ... jeden kandidát .... skrátka fraška už na prvý pohľad. V roku 2014 nebolo možné urobiť demokratické voľby i keby Asad fakt chcel ... jednoducho to nebolo technicky možné ....už len počty ľudí ktorí sa zúčastnili je jednoducho komický ... tomu človek môže uveriť, len keby nevedel, že tam je vojna a celé územie bolo "rozparcelované" medzi súperiace strany a milióny obyvateľov už bolo mimo Sýrie ...
A kam tí IS-isáci smerovali ? Keby sa Rusi sústredili na IS ako neustále zdôrazňovali ... tak sa im to nemôže stať, ale ako vieme vtedy "riešili" Aleppo ....
lorgarious
Je faktom, že Irán je ešte omnoho dôležitejší pre Asada ako Rusko ... a len v spojitosti s masívnym nasadením iránom vyslaných či platených síl bol možné, že Asad postupne obsadzoval územia späť. Sýrska armáda je dnes veľmi slabá a ani samotní Rusi by to nezvládli ...
Sýrska armáda dostala dosť značné dodávky techniky z Ruska ... menší počet T-90A, T-72B (v rátane T-72BM) a hlavne veľkú dodávku tankov T-62M, ktoré už boli vyradené z ruskej armády. Tak isto sa nahradili veľké straty BMP-čok a delostreleckej techniky. Irán poskytol cca 10 ks Su-22, ktoré si Sýria najviac cení pri CAS ... i keď trumpov "tomahawkový" útok túto dodávku v podstate vymazal ...
Inak je zaujímavé, že Rusi sú veľmi opatrní pri pomoci asadovi a nezdá sa, že by mu verili tak veľmi ako sa niekedy zdá. Už pár krát ho "hamovali" pri jeho veľkohubých vyhlásaniach o "obsadení zvyšku Sýrie" ... a i moderné typy sýrskeho letectva ako MiG-29 či Su-24M2 ostávajú zrejme pre nedostatok údržby na zemi hoci Rusi by ich určite boli schopní "oživiť" rýchlo a relatívne lacno.
Zrejme chcú maximalizovať svoje zisky s tým, že sa dohodnú s ostatnými hráčmi (hlavne Turecko a Irán) bez ohľadu čo si o tom myslí Asad. Vydať sa na cestu získania kontroly nad celou Sýriou by bolo jednak drahé (či si Rusi ani nemôžu dovoliť) a hlavne by sa to mohlo skončiť "nekonečným" konfliktom ....Skrýt celý příspěvekpovedal by som ze najvacsim prinosom ruska pre syrsku armadu, bolo ze im na rozdiel od Libie nepadali na hlavu bomby od koalicie prodemokratickych sil, plus nejake vybavenie a ...Zobrazit celý příspěvek
povedal by som ze najvacsim prinosom ruska pre syrsku armadu, bolo ze im na rozdiel od Libie nepadali na hlavu bomby od koalicie prodemokratickych sil, plus nejake vybavenie a techniku. Dodatocny kanonenfutter na zemi zabezpecil hizbalah, iran plus zoldniery.
co sa tyka bombardovania, je len rozdiel ako bolo prezentovane. Zatial co v Allepe rusi pravidelne bombardovali posledneho pekara, instalatera, nemocnicu.USA zatial precizne bombardovalo Mosul. Ale zabery z oboch miest poukazuju na to ze obe boli rozbite ako sa hovori na sracku.Skrýt celý příspěvekNo,oficiálně je v Sýrii vládnoucí strana Baas a prezident země Bašár Asad,zástupce Sýrie v OSN je Bašár Jaafari.Nikdo jiný... Pozval snad Assad nebo Jaafari vojáky USA do ...Zobrazit celý příspěvek
No,oficiálně je v Sýrii vládnoucí strana Baas a prezident země Bašár Asad,zástupce Sýrie v OSN je Bašár Jaafari.Nikdo jiný...
Pozval snad Assad nebo Jaafari vojáky USA do Sýrie?Nikoli,tedy USA porušují mezinárodní právo.Tečka.Tohle se překroutit nedá,i když mnoho tady diskutujících by si to vroucně přálo.Skrýt celý příspěvekdusan Ano, a taky vy se divíte, když jsou ve válečném stavu? Vy by jste šel volit, kdyby na Vaše město útočil islámský stát? Vždyť tam byly volby, kde vyhrál Assad, potom byly ...Zobrazit celý příspěvek
dusan
Ano, a taky vy se divíte, když jsou ve válečném stavu? Vy by jste šel volit, kdyby na Vaše město útočil islámský stát? Vždyť tam byly volby, kde vyhrál Assad, potom byly volby v roce 2014, jak jste napsal. Ty byly konané pouze v části, které byly pod kontrolou a ne v rukou teroristů. Nebo váš návrh je takový, že dáme teroristům hlasovací právo? V těch volbách zase vyhrál Assad, ale tak na světě je dvojí metr běžný. Kosovo a Katalánsko/Krym. A hromada dalších dvojích metrů dále...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...