Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí

Ruský Su-34 při bombardovací akci v Sýrii; / Kreml.ru

Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací v Sýrii. V říjnu letošního roku se arabsko-kurdským jednotkám podařilo, s podporou USA, dobýt Rakku, hlavní město Islámského státu. Ruskem podporovaná syrská armáda dosáhla podobného úspěchu, když před několika týdny osvobodila důležitou baštu radikálních muslimů, východosyrský Dajr az-Zaur. Bojovníci Islámského státu v Sýrii se zdají být na ústupu.

USA: spojenci a vyzkoušená technika

Americká intervence v Sýrii zahrnovala leteckou podporu a působení několika stovek vojáků na zemi. Vojenské operace řídilo kuvajtské koaliční velitelství, jehož součástí byly síly z více než třiceti zemí světa.

Začátkem letošního roku se velitelství podařilo dokončit vytvoření sítě základen na severu Sýrie, jež mají velmi důležitou roli z hlediska zásobování. Součástí této sítě se například stala přistávací dráha nedaleko Rakky, kterou koalice pod vedením USA využívá pro přistávání strategických transportních letounů C-17 Globemaster III a taktických transportních letounů C-130J Super Hercules.

V Sýrii působilo 900 příslušníků amerických ozbrojených sil, kteří byli jako poradci přiděleni k místním jednotkám a kteří se starali o předsunuté řízení letového provozu.

Hlavní součást americké intervence představovala letecká síla, jež sloužila jak k neustálému sledování bojiště, tak i k útokům proti Islámskému státu. Koordinaci amerických a koaličních leteckých operací v Sýrii měla na starosti letecká základna Al Udeid v Kataru.

Země NATO a jejich spojenci v průběhu konfliktu nenasadily žádné nové a překvapivé zbraně. Jedinou pozoruhodnou novinkou se stalo bojové využití stíhacího letounu F-22 Raptor. První vstup do syrského vzdušného prostoru a první útoky vůči cílům Islámského státu tyto letouny uskutečnily 22. září 2014.  

Za zmínku stojí také nasazení amerického konvertoplánu V-22 Osprey s překlopnými rotory. Americké speciální jednotky se díky němu mohly rychle dostat ze základen v Iráku a v Perském zálivu do severní Sýrie. V-22 Osprey totiž může startovat a přistávat vertikálně, což z něj, v kombinaci s jeho vysokou rychlostí a doletem, učinilo ideální dopravní prostředek pro syrské bojiště.  

Ruské premiéry

Hlavní vojenské velitelství Ruska pro kontrolu a koordinaci vojenských operací v Sýrii, ze kterého jsou řízeny ostatní vojenské základny v zemi, se nachází v Damašku. Největší a nejvýznamnější z nich je letecká základna Hmímín, ze které startují ruské víceúčelové letouny Su-30 a Su-35, taktické bombardovací letouny Su-24, stíhací bombardéry Su-34 a letouny blízké palebné podpory Su-25.

Hmímín také poskytovala zázemí bezpilotním letounům Forpost, průzkumným letounům Tu-214 a letounům včasné výstrahy Berijev A-50. Ze základen blízko frontových linií se do bojů zapojovaly též bitevní vrtulníky Mi-28, Mi-24 a Ka-52.

Po sestřelení bombardovacího letounu Su-24 tureckým stíhacím letounem F-16 v listopadu předloňského roku Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-400. K jejich využití ovšem ještě nedošlo. Na mnoha místech byl také spatřen systém protivzdušné obrany Pancir-S1.

Významnou roli při operacích v Sýrii hrály ruské pozemní síly. Speciální jednotky, podobně jako ty americké, zastávaly funkci vojenských poradců a v odlehlých oblastech se podílely na řízení letového provozu.

Na několika místech také působily dělostřelecké jednotky vybavené samohybnými houfnicemi 2S65 MSTA-B, dělostřeleckými raketomety BM-27 Uragan, raketomety TOS-1A a bezpilotními letouny Orlan-10. Na základně Hmímín byly na počátku roku 2016 spatřeny i takticko-operační komplety 9K720 Iskander, avšak jejich použití v boji nebylo zaznamenáno.

Na ruské straně došlo k premiérovému využití různých druhů vojenské techniky. Značná mediální pozornost byla věnována jak řízeným střelám Kalibr, tak i střelám typu vzduch-země Ch-55 a Ch-101, strategickým bombardérům Tu-95 a Tu-160, letounům Su-30, Su-33, Su-34 a Su-35, bitevním vrtulníkům Ka-52 a Mi-28 či letadlové lodi Admiral Kuzněcov.  

Přestože Rusko v Sýrii nasadilo komplety protivzdušné obrany S-300 a S-400, efektivita jejich využití, ke kterému v bojových podmínkách prozatím nedošlo, zůstává nadále neznámá. Systému Pancir-S1 se na druhé straně, podle informací zveřejněných v průběhu vojenského veletrhu Armija-2017, podařilo sestřelit dvanáct nepřátelských bezpilotních letounů, včetně třech izraelských IAI Heron.  

Síla přesnosti

Při porovnávání výkonu amerických a ruských sil v Sýrii je zajímavé sledovat přesnost nasazených zbraní. Koalice pod vedením USA kladla velký důraz na velmi přesné údery, jejichž prostřednictvím se snažila minimalizovat civilní ztráty.

Nepřetržitý dohled nad syrským bojištěm Spojeným státům zajišťovaly bezpilotní letouny MQ-1 a MQ-9, které jim navíc umožnily identifikovat cíle a po útoku vyhodnit úspěšnost úderu. Ruské letectvo využívalo naváděnou munici pouze v případě nasazení stíhacích bombardérů Su-34. Starší letouny Su-24 a Su-25 se musely spoléhat na přesné bombarování pomocí "hloupých" pum.

Přesnost západních zbraní, naváděných pomocí laseru nebo satelitního systému GPS, je velmi vysoká a průměrná odchylka oproti zadání dosahuje obvykle jen pár metrů. U letounů Su-24 a Su-25, jak potvrzují videozáznamy ruského ministerstva obrany, je to 10-25 metrů.

Taková míra přesnosti nehraje velkou roli při bombardování budov a dělostřeleckých pozic, ale mnohem problematičtější může být při útocích proti jednotlivcům nebo vozidlům. V průběhu plnění takových úkolů vzrůstá riziko zásahu civilních objektů.

Jak americké, tak i ruské ozbrojené síly vyzkoušely na syrském bojišti něco nového. Své první bojové nasazení si odbyl americký stíhací letoun páté generace F-22 Raptor. Moskva konflikt v Sýrii také využila k testování zbraní, z čehož velmi pravděpodobně bude těžit ruský vojenský průmysl. Nedávno uzavřenou dohodu s Tureckem o prodeji systému S-400 by mohly následovat další zakázky, jejichž hodnota bude dosahovat řádově miliard amerických dolarů.

Zdroj: BMPD, IHS Janes
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko vypustilo salvu čtyř mezikontinentálních raket

Ruská raketová vojska strategického určení minulý týden provedla rozsáhlý test, během kterého ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dusan
  19:32 27.11.2017

  Marthy https://www.liveleak.com/view?... Žiadny "zlom" príchodom Rusov neprišiel ... aspoň nie čo sa týka IS ... to Rusko dlho veľmi neriešilo ..... čiže je ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  https://www.liveleak.com/view?...

  Žiadny "zlom" príchodom Rusov neprišiel ... aspoň nie čo sa týka IS ... to Rusko dlho veľmi neriešilo ..... čiže je evidentné, že Rusi rozlišovali .... IS nebola priorita.
  Samozrejme po trapase v Palmýre to je iné ....Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:27 27.11.2017

  Argel Nesrandujte ..... žiadna "demokraticky zvolená vláda" v Sýrii už veľmi dlho nebola ... Pred vojnou Asad nemal protikandidátov a tak "šokujúco" vyhral .... v roku 2014 ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel

  Nesrandujte ..... žiadna "demokraticky zvolená vláda" v Sýrii už veľmi dlho nebola ...

  Pred vojnou Asad nemal protikandidátov a tak "šokujúco" vyhral .... v roku 2014 boli "voľby" fraška, ktorú mimo pár štátov v rátane Ruska nik neuznáva.Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  19:12 27.11.2017

  Flader Myslím tu vládu, která byla demokraticky zvolená. Tam je i nějaká jiná vláda? Možná mluvíte o těch teroristech(opozici), kteří nějak jsou velcí kamarádičci s Al-Nusrou a ...Zobrazit celý příspěvek

  Flader
  Myslím tu vládu, která byla demokraticky zvolená. Tam je i nějaká jiná vláda? Možná mluvíte o těch teroristech(opozici), kteří nějak jsou velcí kamarádičci s Al-Nusrou a nerozeznáš je mezi sebou, protože jejich členové jeden měsíc patří k tomto a další měsíc k těm druhým?Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:09 27.11.2017

  Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov?

  Myslíš tej vlády, ktorá zabíja vlastných občanov?

 • Argel
  19:05 27.11.2017

  Určitě tady dostanu hromadu mínusu, ale i tak to napíši. ------------------------------------------------------------------ Škoda, že není v článku zmíněno, že USA a další země, ...Zobrazit celý příspěvek

  Určitě tady dostanu hromadu mínusu, ale i tak to napíši.
  ------------------------------------------------------------------
  Škoda, že není v článku zmíněno, že USA a další země, které tam přišli porušují mezinárodní právo. Vstoupili na území Sýrie bez mandátu OSN nebo bez svolení tamní vlády. Jediné Rusko tam je se svolením tamní vlády(a myslím, že i Irán).Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:05 27.11.2017

  Marthy: Jaké mělo NATO úspěchy? Daleko větší, než Rusko. IS začal prohrávat cca od dubna 2015 , přičemž Rusové začali intervenovali až někdy v září. Přičemž na frontě IS - Asad ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Jaké mělo NATO úspěchy? Daleko větší, než Rusko. IS začal prohrávat cca od dubna 2015 , přičemž Rusové začali intervenovali až někdy v září. Přičemž na frontě IS - Asad došlo k nějakejm podstatnějším ztrátám území IS teprv až poté, co Rusko své nejtěžší nálety ukončilo - v době, kdy IS prohrával na všech frontách.

  A v tu dobu měl IS na ostatních frontách, především pak na té Irácké, kde se NATO angažovalo nejvíce, ztráty v řádu desítek procent původně ovládaného území.

  Jinak souhlasím, že Turecko se chová jak se chová. Také si všimni, že ovšem už mluví i o opuštění NATO, zatímco s Ruskem má teď ty nejlepší vztahy....

  Co se týče ropy, tak největšího odběratele ropy od Islámského státu - Asada - jaksi Rusko fakt od ropy neodstřihlo...Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:43 27.11.2017

  V Sýrii se opět ukázalo že válka se jen nálety vyhrát nedá.Jaké úspěchy měli proti IS koalice v čele s USA?Než se tam vrhli Rusové,tak nulové-za dobu náletů USA na IS v Sýrii se ...Zobrazit celý příspěvek

  V Sýrii se opět ukázalo že válka se jen nálety vyhrát nedá.Jaké úspěchy měli proti IS koalice v čele s USA?Než se tam vrhli Rusové,tak nulové-za dobu náletů USA na IS v Sýrii se těm podařilo své území rozšířit.Zlom nastal až když se do toho obuly Rusové.
  Důvod je jasný,nejde tam o to jestli ta či ona bomba je přesnější,ale o přesnost informací z místa bojiště,a hlavně o spolupráci letectva s pozemními jednotkami.Rusko přímo podporovalo pozemní síly Syrské armády,kromě toho se nebáli odříznout zásobovací trasy teroristů,zastavily prodej kradené ropy do Turecka a podobně,to je to čeho se USA neodvážily.Kromě toho Rusko nerozlišovalo mezi "umírněnými"teroristy a "zlými"teroristy,smetli vše co se postavilo Asadovu vojsku do cesty.Prostě ukázali západu jak se vede opravdová válka.
  A protiteroristická aliance v čele s USA?Ti si tak trhli leda ostudu-např.letouny USA podporují kurdské jednotky,kdežto letouny Turecka stejné koalice je bombardují...za takovou podporu teda pěkně děkuji.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:31 27.11.2017

  Ajajaj! Tady to pojede - du se vylulat, koupim popcorn a.... můžem! :) ___ Myslím, že je ale nadevší pochybnost, že Sýrie posloužila jako zk. polygon nejen Rusku a USA, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Ajajaj! Tady to pojede - du se vylulat, koupim popcorn a.... můžem! :)
  ___


  Myslím, že je ale nadevší pochybnost, že Sýrie posloužila jako zk. polygon nejen Rusku a USA, ale Hizballáhu...
  Tipuju, že nejvíc nervózní je Izrael. Posílení Iránu a jeho masivní přiblížení k Izraeli je očividné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4