Rusko v roce 2018 vyvezlo zbraně za 15 miliard dolarů

Rusko v roce 2018 vyvezlo zbraně za 15 miliard dolarů
Nejúspěšnějším ruským vojennským výrobkem je systém PVO S-400. / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Vedoucí ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci (FSVTS) Dmitrij Šugajev v rozhovoru pro deník Kommersant obsáhle komentoval rozsah, strukturu a trendy ruského vojenského vývozu v roce 2018. Celkově Rusko v roce 2018 vyvezlo zbraně za 15 miliard dolarů. Největší dovozci ruské vojenské techniky zůstavají tradičně Čína, Egypt, Indie, Alžírsko a Vietnam.

Podle Šugajeva stejně jako v letech 2016 a 2017 Rusko v roce 2018 vyvezlo zbraně v hodnotě 15 miliard dolarů, a to do 50 zemí světa. Celková výše nasmlouvaných kontraktů přitom představuje dalších 55 miliard dolarů.

Rusko vyváželo především dlouhodobě prodejně úspěšné zbraně, které navíc prokázaly své schopnosti v Sýrii. Jde například o protitankové přenosné raketové komplety (PPRK) Kornet. Populární jsou dále lehké cvičně-bojové letouny Jak-130, vrtulníky řady Mi a Kamov nebo prostředky protivzdušné obrany (PVO) Pancir-S1. Zákazníci také nakupují z ramene odpalované protiletadlové střely Igla nebo známé prostředky PVO středního dosahu S-400. Populární jsou dále ruské ruční palné zbraně, střelivo, obrněná vozidla nebo tanky T-90.

Dle Šugajeva se naopak tradičně nedařilo loďařskému průmyslu. Nicméně v minulém roce Indie objednala dvě fregaty třídy Admiral Grigorovič (Projekt 11356) za 950 milionů dolarů, které se budou stavět v indických loděnicích Goa Shipyard Limited. Součástí kontraktu je i modernizace indické loděnice Goa Shipyard Limited a přenos ruského know-how. Dále Rusko s Indií údajně připravuje společný vývoj ponorky s elektrickým pohonem.

Kommersant se dále Šugajeva ptal na jeho názor na protiruské sankce. V Rusku údajně nikdo nepředpokládá brzký konec sankcí, sle spíše naopak ‒ sankce potrvají a přibudou další. Šugajev označuje sankce „za otevřený boj bez pravidel“ a stěžuje si na  „nekalé praktiky“ zahraničních firem. S tím souvisí snaha Ruska se zcela odprostit od využívání dolaru jako univerzálního světového platidla.

„Současně budeme bojovat s obtížemi, kterým čelíme již dlouhou dobu, například s porušováním našeho duševního vlastnictví. Není žádným tajemstvím, že v některých zemích, zejména ve východní Evropě, se stále nabízejí produkty, které jsou jasnou kopií sovětského nebo ruského vývoje,“ uvádí Šugajev s tím, že se to týká zejména zbraní a střeliva.

Problém je údajně také s tím, že „firmy ze zemí bývalého Sovětského svazu a Varšavské smlouvy se účastní výběrových řízení na opravu ruského vybavení v zemích jihovýchodní Asie a v Africe bez jakýchkoliv zákonných osvědčení.“ Šugajev se v rozhovoru navezl například do ukrajinské firmy Motor Sič, která měla provádět necertifikované opravy indonéských Mi-17.

Šugajev uznává, že jde o indonéské rozhodnutí ale zároveň varuje nad údajnou provozní nespolehlivostí takto opravených vrtulníků. „Mimochodem, často v takových situacích naši konkurenti křičí, že sovětské nebo ruské vybavení je nespolehlivé. Ale ve skutečnosti využívají necertifikované opravy, aby mohli zdiskreditovat naše vybavení ‒ to je nejvíce nekalá konkurence a nedá se s tím nic dělat,“ myslí si Šugajev.

Dále v rozhovoru se řešila geografie vývozu ruských zbraní, která se dle Šugajeva nezměnila. Rusko provádí vojensko-technickou spolupráci (VTS) se 107 zemí světa a nově v roce 2018 navázalo VTS s Jihoafrickou republikou. Dalším důležitým trendem je fakt, že 10 až 15 % objemu ruského vývozu v roce 2018 připadal na poprodejní servis. Tato položka má dále růst, protože si „nelze představit, aby jsme kohokoliv přesvědčili koupit jakýkoliv výrobek, zvláště high-tech, pokud nezajistíme řádnou poprodejní podporu.“

Šugajev se v rozhovoru obsáhle věnoval Indii. Za Armádní noviny dodejme, že Indie je jasně největším odběratelem ruských zbraní ‒ v roce 2017 Indie odebrala ruské zbraně za 1,9 miliardy dolarů.

Indie nakoupila z Ruska například komplety S-400, zmíněné fregaty třídy Admiral Grigorovič, prostředky PVO Igla a objednala si u ruských firem opravy ponorek. Indie za ruské pomocí vyrábí na svém území střely pro PPRK Konkurs a připravuje se společná výroba lehkých vrtulníků Ka-226 a zbraní Koncernu Kalašnikov.

Za Armádní noviny dodejme, že Indie plánuje svou armádu přezbrojit dvěma typy zbraní ‒ švýcarské karabiny CAR816 CQB (5,56×45 mm) a ruské pušky AK-203 (7,62×39) nahradí v indické armádě zbraně 1B1 a AKM. Šugajev odhaduje zájem Indie na „několik stovek tisíc zbraní.“ Zajímavé je, že podobnou cestou se vydává úhlavní nepřítel Indie Pákistán, kde se nejčastěji spekuluje o nákupu zbraní SCAR-L (5,56×45 mm) a CZ 807 BREN (7,62×39 mm).

Klíčovým ruským zbrojním projektem v Indii je provoz letadlové lodi INS Vikramaditya (R33) (ex-sovětská Admiral Gorškov), na které operuje 40 palubních stíhaček MiG-29K a MiG-29KUB. Šugajev uvedl, že od roku 2017 Indie vznesla požadavek na vyšší spolehlivost obou typů MiGů-29, a to zejména v oblasti pohonné jednotky, radiolokátorů a dalších systémů, které trpí drsnými podmínkami provozu na letadlové lodi (vysoké přetížení). V současné době se proto jedná o vzniku technického střediska podpory v Indii a také o modernizaci letounů MiG-29.

Šugajev však z nízké spolehlivosti nepřímo obvinil i indické piloty, resp. zdůraznil, že problémy s provozem MiGů-29 neleží jen na ruské straně. Problémy způsobují údajně i „provozní zvláštnosti indických pilotů“ a potřeba „vyšších dovedností nutných k provozu palubních letadel“.

Kromě v úvodu zmíněných pěti klíčových zemí se Rusko dále soustředí na spolupráci s Indonésii, se zeměmi Blízkého východu a severní Afriky. Otázkou je budoucnost spolupráce s krizí zmítanou Venezuelou, protože na konci ledna opoziční politik Gustavo Briceno, nejnovější zástupce Venezuely v Organizaci amerických států OAS (Organizace amerických států), uvedl, že Venezuela přezkoumá vojenskou spolupráci s Ruskem.

Šugajev k tomu dodal, že od roku 2005 Rusko do Venezuely dodalo vrtulníky Mi-17 a Mi-35, bojová letadla Su-30MK2, ruční zbraně, obrněná vozidla a prostředky PVO Antej-2500, Buk-M2E a Igla. V současnosti jsou již všechny tyto zbraně dodány a Rusko nyní s Venezuelou pracuje na vytvoření servisních center a na poprodejní podpoře. Zároveň Rusko chce do Venezuely přenést výrobu pušek AK-103. Za Armádní noviny můžeme říci, že budoucnost venezuelsko-ruské spolupráce samozřejmě záleží na tom, kdo z nynější venezuelské krize vyjde vítězně, zda proamerické nebo proruské síly.

Stejně tak má Rusko zájem spolupracovat s další zemí „u dvorku“ Spojených států, a to Kubou. Rusko poskytlo Kubě půjčku ve výši 38 milionů euro, především na podporu rozvoje kubánského vojenského průmyslu a na opravy sovětské a ruské vojenské techniky.

Hlavní zájmy Ruska ale leží v Asii. Zmiňovaná Indonésie provozuje letadla Su-27, Su-30 a čeká na dodávky nejnovějších Su-35. Za dodávky Su-35 chce Indonésie Rusku zaplatit částečně dodávkou zemědělských produktů. Další projekty, jako dodávka diesel-elektrických ponorek Projekt 636 zatím uvízla na mrtvém bodě.

Do Číny míří 10 až 15 % ruského vývozu zbraní. Podle Šugajeva Čína od navázání spolupráce v roce 1992 nakoupila ruské zbraně za sedm miliard dolarů, především se jednalo o několik stovek letounů Suchoj. V Číně také probíhá licencovaná výroba stíhaček Su-27.

Mezi další klíčové projekty rusko-čínské spolupráce patří dodávky kompletů PVO S-300 a S-400, ponorek Projektů 877 a 636, lodí, vrtulníků a dalších lodních systémů. Šugajev opět zdůraznil význam poprodejního servisu ‒ v Číně vzniklo servisní středisko pro servis kompletů PVO Tor. Vzniknout mají také střediska pro podporu provozu kompletů S-300, S-400, vrtulníků a leteckých motorů.

Vojenská spolupráce probíhá také s Íránem, kde ale vlivem sankcí OSN Rusko nevyváží (minimálně do roku 2020) komplety PVO, jako například S-300PMU-2, o které má Teherán zájem. Šugajev však naznačil, že po roce 2020 bude zahájena nová fáze vojenské spolupráce s Íránem, včetně možných dodávek moderních systémů PVO. 

Do Iráku Rusko dodalo zejména komplety PVO Pancir-S1 a bitevní vrtulníky Mi-28NE, probíhají také dodávky tanků T-90. Celkově Irák objednal ruské zbraně a vybavení za jednu miliardu dolarů.

Zajímavou zemí je Pákistán, kde Rusko chce také dodávat zbraně. Pákistán je však úhlavním nepřítelem Indie. Rusko do Pákistánu dodalo například malé množství bitevních vrtulníků Mi-35 a probíhají dokonce jednání o dodávkách stíhaček Su-35. Podmínkou prodeje Su-35 je ale podle Šugajeva „splnění řady podmínek, včetně podepsání určitých mezivládních dohod.“

O Su-35 se podle Šugajeva zajímá řada zemí, a není divu ‒ pokud nejste členy „západního společenství“, jde o nejmodernější bojové letadlo, které můžete koupit. O Su-35 se zajímají také Spojené arabské emiráty (SAE), mluvilo se dokonce o vytvoření „rusko-arabského“ stíhače na základě Su-35, ale zatím tento projekt stojí na místě a čeká se na další krok SAE.

Do Sýrie Rusko dodává různé zbraně a munice jak komerční cestou, tak v rámci vojenské pomoci. Zároveň Rusko pomáhá Sýrii servisovat zbraně sovětské a ruské výroby. Naopak v roce 2017 dohodnutý prodej stíhaček MiG-29 a Jak-130 kvůli špatné finanční situaci Sýrie uvízl na mrtvém bodě.

Rusko se samozřejmě snaží navazovat vojenskou spolupráci v rámci svého civilizačního prostoru, což jsou zejména státy bývalého Sovětského svazu a především země, které jsou členy Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), tedy Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán. Do těchto zemí směřuje 3 až 5 % ruského vývozu zbraní, v minulém roce například Bělorusko získalo jednu baterií systému PVO Tor a Kazachstán osm vrtulníků Mi-35.

Pikantní je spolupráce Ruska s Tureckem, jakožto členským státem NATO. Navíc v roce 2015 turecká stíhačka F-16 sestřelila ruský úderný letoun Su-24. Před sestřelem, v průběhu i poté navíc Rusko vládu prezidenta Erdogana obviňovalo ze spolupráce s Islámským státem (IS) a vyhrožovalo ekonomickou odvetou.

Erdogan u moci zůstal, ale zdá se, že je vše odpuštěno a Turecko s IS nespolupracuje, protože v roce 2017 Turecko podle Šugajeva objednalo v Rusku zbraně za jednu miliardu dolarů, včetně systémů S-400. Dodávky kompletů S-400 do Turecka proběhnou na konci letošního roku. Dále se počítá s vývojem společných turecko-ruských zbraňových systémů. Podle Šugajeva přitom neexistuje nebezpečí přenosu nebo kopírování citlivé ruské technologie.

Na závěr rozhovoru Šugajev označil systém PVO S-400 jako „klenot ruské protiletecké obrany“ a uvedl, že o S-400 se zajímá asi 10 zemí, především ze Středního východu.

Zdroj: Kommerstant

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

Prudký pokles ceny ropy a jeho efekt na exportní země

Již po několik měsíců rapidně klesá cena ropy. Jestliže se v roce 2013 cena jednoho barelu ropy na ...

Strategický profil čínského vývozu zbraní

Globální geopolitické úsilí Číny, podpořené rostoucím ekonomickým vlivem, udává směr a povahu ...

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • danny
  10:21 13.02.2019

  Je to poněkud OT, ale stejně mi při pohledu na úvodní fotografii pořád vrtají hlavou ty toi-toiky naskládané v pozadí:-)

  • givicz
   11:33 13.02.2019

   mě ta panelová cesta se žlutou čárou připadá jako plocha pro nácvik tradičního Den vítězství 9. května v Moskvě .... :)
   https://www.youtube.com/watch?...

   Jinak velmi zajímavý dokument hlavní ruské televize .. třeba to někdo otitulkuje pro neruštináře... velmi zajímavé

   https://www.youtube.com/watch?...

   "Dokumentární vyšetřování Arkady Mamontova.
   Jiný maršál Žukov řekl ve své době: "Země, která nemá dobrou obranu, je odsouzena k zkáze, pokud ji napadne silný agresor." Jak moderní je Rusko připraveno čelit potenciálnímu protivníkovi? Máme silnou a spolehlivou leteckou obranu? Jaký je vojenský prostorový štít Ruska, nejnovější vývoj C-400, C-500? Co je "vzduchový deštník" a jak funguje tzv. Červené tlačítko?"

   • Czertik
    12:41 13.02.2019

    Tak givitz dal odkaz na vide ktere nesmrdi politikou ci propagandou (to prvni)..asi se dam na modleni :).

    K tomu druhemu - tak automaticke titulky tam jdou dat, dokonce nastavit i cestina/anglictina - a obcas preklad je celkem kvalitni a nekdy hodne otresny, kdy sem vic zmateny nez z te rustiny :).

  • Czertik
   12:37 13.02.2019

   Asi je to v duchu toho co se rika - az uvidis ruskou techniku tak se z ni po****.

   Ted vazne - pripada me to, ze je to fotka z prehlidky , takze vojaci uz tam musi byt nejakou dobu pred, ale i po, nemluve o cililech co ji chteji videt.
   A to by bezne verejne zachody asi jen tak nezvladly, zvlast pokud je to jak v cesku, kdy abys je pomalu hledal pomoci gps :).

   • danny
    11:04 15.02.2019

    jo, to tak nějak chápu. ale jako kompozice promo fotky mi to příjde dokonalé. Autor záběru se přesně řídil pokyny s příručky Začínáme fotografovat - kromě objektu zájmu si vždy dávejte pozor na pozadí (jen si to asi blbě vyložil:-))

 • Econ
  20:12 12.02.2019

  Drobnou poznámku. ČR za rok vyveze auta za více než 40 miliard dolarů, skoro třikrát více.

  • Czertik
   12:33 13.02.2019

   Jenze auta nejsou tak prestizni jako zbrane, nemluve o pridane hodnote a podstatnem rozdilu, kdo ze to vlastni ony firmy - a tudiz komu plyne zisk.
   Jestli ruskym zbrojovkam a ruskemu statu, nebo nemeckym koncernum a nemeckem u statu.
   Jen pro tvoje info - odhaduje se ze z cr odtece na zapad kolem 290-400 mld kc. Kazdorocne.

   • Econ
    20:56 13.02.2019

    No, pro mě je výroba aut prestižnější, protože víc vydělává. :-)
    Přidaná hodnota a zisk je u automobilového průmyslu v globálu samozřejmě vyšší (ale liší se samozřejmě firma od firmy). Je potřeba si uvědomit, že automobilky dále živí spoustu subdodavatelů, z nichž je řada hi tech. Ale o tom ta moje poznámka nebyla.

    Chtěl jsem, trochu provokativně, poukázat na prostý fakt, že orientace celého ruského státu na zbrojní průmysl (a k tomu suroviny) není dobrá dlouhodobá strategie. Protože zbrojní průmysl zemi prostě neuživí. Je moc malý (celosvětově, i když v posledních letech zase svižně roste). A také je málo ziskový, velmi fragmentovaný, s množstvím omezení. Asi těžko budou rusové vyvážet letadla do USA (nebo naopak).

    Co se týká zisku, myslím že i z pohledu laika, bez výročních zpráv je možné vidět rozdíl, kde jsou peníze. Ale pozor, to neznamená, že se výroba zbraní nevyplácí. Ne, jen je v průměru méně výnosná.

    • danny
     12:40 14.02.2019

     Econ: ale tady jsi na AN, tak se překvapivě řeší export zbraní. Pokud chceš statistiky automotive, tak například tady: https://tradingeconomics.com/r...
     http://www.oica.net/category/p...
     Tady celkově k automobilovému průmyslu: https://en.wikipedia.org/wiki/...

    • Czertik
     20:00 14.02.2019

     Budes se divit, ale automotive cesku moc nevydelava, protoze jedine zisky z automotive co ma cesky stat sou dane co sebere lidem z vyplat, a ceska ekonomika z platu zamestnancu.
     A to je tak vse - dane ze zisku apod, se prave diky stukture firem, peneznim tokum apod plati prave vsude jinde nez v cesku.
     A ano, skutecne, mezi prinosy pro ceksou ekonomiku pocitam prave to jak lidi cestuji a musi utracet za benzin/mhd apod - ale to je vse obsazeno uz v jejich platu, protoze aby penize mohly utratit si je musi napred vydelat :).
     A ano jiste, muzes argumentovat tim ze v schade maji lidi prumerny plat 40k..jenze kolik ze to v te skodovce lidi pracuje 2,5k ? Jenze v ceskych automotive subdodavatelu kde plati pomalu minimalni mzdi, ci torsku nad tak tech lidi co tam pracuje je asi 8x vic.
     Takze v prumeru v automotive mas min nez je v cesku prumerny plat.
     A muzem me rict co ze na te vyrobe plastu/plechariny v cesku je high-tech ?
     Jo, co se tyka ridici jednotky, apod - to jiste ze je high tech, ale jaksi si zapomel ze tohle vsechno se do ceska taha z ciziny.

    • Czertik
     20:07 14.02.2019

     Ano, jiste ze mas pravdu v tom, ze celkovy objem penez v army a civilu bude u civilu vzdy daleko vyssi (viz kdy treba jej gugl a mrkvosoft maji vetsi jak objem(prijem) tak i zisk nez cely vojenky komplex v usa dohromady - a to jde jen o 2 firmy).
     Souhlas v tom, ze rusove by se meli daleko vice soustredit na vyvoj a prodej civilnich vyrobku , ktere by jim umoznily jak pozvednout ekonomiku, tak i platit armadu.

     Neni to tak davno, co sem cetl studii ktera tvrdila, ze celosvetove by behem 20 let by se prinejlespim prodalo kolem 60 vojenskych verzich mi-26 - jo one krasne, velke, kravy, ale u civilnich uzivatelu je prostor pro 200-400.
     Coz by dokazalo zcela zaplatit vyvoj/modernizace obou verzi. A rusove ke sve skode nejsou schopni ten projekt ucine rozhybat.

    • Jirosi
     06:49 15.02.2019

     Ve skutečnosti je to trošku jinak. Průmysl jako celek vydělává má přidanou hodnotu kolem 530kc. Jenže největší zamestnavaltel je průymsls svařovaných konstrukci 1,2 milionu lidi kde je přínos jen 350kc, proti tomu Automotive má 1,1mil obyv. a výdělky 750kc. Pro představu průměr za programátory je 850kc. Byl na to téma krásný článek na E15.cz, jen ho nemohu dohledat.

     Danny: jenže to přesně popisuje to chtěl Econ naznačit. Tedy že je podstatně výhodnější soustředit se na to kde jsou peníze, a zbraně koupit. Místo lití peněz do vývoje a výroby v armádě.

     • Jirosi
      09:38 15.02.2019

      Nikdy nebudeme vývozní dvojkou ve světě výroby asi čehokoliv podstatného...
      Rusko lije do armády 57 miliard UDS, vývozem se mu vrací 15.

      CR má výdaje mezi 50-60mil Kc, a vývozem se bohybuje taky na těch 15.
      https://www.euro.cz/byznys/exp...

     • danny
      11:14 15.02.2019

      Z toho srovnání, které jsi použil, vychází ČR stejně nebo hůře - "Rusko lije do armády 57 miliard UDS, vývozem se mu vrací 15. CR má výdaje mezi 50-60mil Kc, a vývozem se bohybuje taky na těch 15."
      Poměr výdajů na obranu / export zbraní je stejný, jen objemově jednou v korunách, podruhé v dolarech. Při bližším pohledu z toho vychází, že v případě Ruska jde naprostá většina výdajů do domácího průmyslu s veškerými sekundárními dopady - udržení zaměstnanosti, know-how, investice do strojů a vybavení, odvody daní, sociálního a zdravotního. Plus nezapomeň, že je rozdíl v nakupování za rubly a vývozu za dolary.
      V případě ČR je podíl domácí produkce na investicích podstatně menší.

     • Jirosi
      12:28 15.02.2019

      Danny: Kolik z toho jsou investiční výdaje a kolik provozní..

      V CR jsou to právě výdaje provozní, nová technika se skoro nenakupuje. Ale ty právě "vojáci" opět otočí v ekonomice podstatně rychleji, než ty podniky v Rusku. Sice získají "know-How", ale to nepřináší ty očekávané zisky.

      CR za skoro minimálními náklady na investice, dosahujeme stejného poměru vývozu! A máš pravdu, kdyby se to počítalo v Rublech vychází to pro Rusko ještě hůře..

     • danny
      13:02 15.02.2019

      Jirosi: promiň, ale vždyť to, co píšeš, nedává vůbec žádný smysl. Ty mícháš náklady na obranu s náklady na export zbraní.
      Já říkám, že pro stát je v součtu výhodnější, pokud je schopna akvizice armády uspokojit z nabídky domácích podniků (protože mzdy, know-how, technologie atd... zůstanou doma), které nabízejí produkty s exportním potenciálem.
      A ty mi na to hodíš argument, že je vlastně mnohem lepší, když armáda všechny peníze prožere v provozních výdajích, protože se to protočí v ekonomice rychleji, než když to projde přes polostátní podniky. To mi fakt hlava nebere.

     • Jirosi
      14:43 15.02.2019

      Zbrojovky všude na světě jsou přímo závislé na objednávkách svojí vlády.
      Takže pokud nehodláš budovat velkou armádu, nebo nepočítáš z velkým exportem. Tak to z ekonomického pohledu je jen žrout peněz. Většina po tom co nedostala zakázku od vlády, zkrachovala.

   • Econ
    21:12 13.02.2019

    Ještě poznámku k odtoku financí do zahraničí. Tyhle názory často vídám. Nicméně, platební bilance je kladná, proto koruna neoslabuje navzdory přeprodané koruně (pozůstatek intervencí ČNB). Lidově řečeno, z ČR se více zboží a služeb vyveze, než doveze (o cca 270 mld). Tyto peníze se v ČR nehromadí do pyramidy v nějakém trezoru. Proto je logicky naopak odtok důchodů z ČR (asi 250 mld, o něco). Tyto prostředky jdou např. do investic a také do dividend. Ale je dobré si uvědomit, že to nejsou jen dividendy, ale i investice českých subjektů, které se snaží expandovat.
    Platební bilance je tak lehce přebytková.

    A teď je potřeba si uvědomit, co to znamená dividenda. Když někdo v ČR investuje (a je jedno zda čech, nebo němec) a vydělá a pak si vyplatí ze zisku dividendy, je to normální a v pořádku. Podobně, když subjekt z ČR investuje v zahraničí a vydělá, také si vyplatí dividendy. Kdyby všechny podniky u nás patřily čechům, stejně by bilance byla podobná (nebudete peníze ukládat do trezoru).
    Vůbec uvažování o tom, kdo kam posílá dividendy je takové hodně teritoriální uvažování, ve světě bez hranic již zastaralé. Vždyť jaký rozdíl mám, jestli pracuju pro němce ve Škodovce, nebo pro Babiše v Agrofertu? V obou případech dostane zaměstnanec mzdu a jejich zisk ne. Ziskové firmy se snaží expandovat do zahraničí, to je normální, ale to znamená nejdříve odtok peněz a později možná naopak rentu v podobě dividend. Takže to, že se platí dividendy je vlastně dobře, protože to znamená zisk vytvořený a zdaněný u nás. A neznamená to, že chudneme, protože přebytek odtoku dividend je díky přebytku obchodní bilance.
    Když vzroste zisk, ČR na tom vydělá díky vyššímu zdanění a současně vzroste výplata důchodů (dividend, mezd) do zahraničí.

    • Jirosi
     22:19 13.02.2019

     "Vždyť jaký rozdíl mám, jestli pracuju pro němce ve Škodovce, nebo pro Babiše v Agrofertu?"

     Jen ten, že ve škodovce dostane kolem 40 000Kc a v Agro 14000Kc...

    • danny
     12:55 14.02.2019

     Osobně vůbec nemám problém s tím, co popisuješ, tedy odvod zisku. To je právo investora. Co mi ale vadí, je vývoz přidané hodnoty a její danění v mimo území, kde byla vytvořena. Když to hodně zjednoduším, vypadá to takto: dceřiná společnost zahraničního koncernu vyrobí sofistikovaný, technicky vyspělý produkt v ČR. ten se následně za cenu materiálu + náklady práce + režijní náklady + 1,5 zisku vyveze jako polotovar např. do Německa. Tam na něj dělnice z Rumunska nalepí etiketu mateřské společnosti a vloží do krabice, kterou jde výrobek k zákazníkovi. Tentokrát s účetně realizovanou přidanou hodnotou a 80% obchodní marží.
     U nás tudíž zůstanou odvody za zaměstance a zdanění jejich příjmů + korporátní daň z toho 1,5% zisku. Z toho pak majitel odvádí dividendu. V Německu se daň odvádí z koncové ceny. Ve statistikách ti pak mimo jiné vychází velmi nízká produktivita práce v ČR.
     Takže porovnávání, zda je pro stát výhodnější výroba zbraní v polostátním podniku nebo automobilů pro zahraniční koncern (byť v mnohem větším objemu) není tak úplně jednoduché. To nemluvím o tom, že s vývozem zbraní se vždy exportuje i vliv.

     • Econ
      20:54 14.02.2019

      Kde se účetně odvede zisk z výrobku souvisí s daňovou optimalizací. A ČR na tom není tak úplně zle, viz výše zmíněný přebytek obchodní bilance. Nízká produktivita práce (relativní v porovnání s Německem) souvisí s celou strukturou ekonomiky.
      Když se vrátím k vývoji a výrobě zbraní. Jasně, že jakákoli výroba je pro ekonomiku přínosem. Jen ten trh se zbraněmi není tak velký. A také je specifický. Na jedné straně řada státních firem (= obvykle neefektivní), na druhé státní podpora některým firmám, proměnlivý trh...
      Jinými slovy, zdá se mi, že např. Rusko, které se snaží podporovat průmysl podporou výroby zbraní dosahuje a dosáhne z pohledu vývoje a budoucího potenciálu ekonomiky horších výsledků, než kdyby podporovalo (i) jiná odvětví.

      Současná situace vede k aktuálnímu relativně velkému zbrojnímu průmyslu a zbrojení Ruska, které je ale na úkor ostatních částí ekonomiky a z dlouhodobého hlediska znamená ztrátu. A proto se říká: "čas není na straně Ruska".

     • Jirosi
      22:24 14.02.2019

      Danny: Společnosti z CR to dělají úplně stejně, jen značka vyrobeno v CR není dost prestižní, případně jsou produkty ještě vstupem do těch Německých...

     • danny
      11:28 15.02.2019

      Econ: pleteš víc věcí dohromady. Nemluvil jsem o daňové optimalizaci ale o prováděcích předpisech a metodice pro výpočet dańového základu. Zkus si můj příspěvek přečíst ještě jednou, snažím se to podat co nejjednodušeji.
      Se vším, co píšeš o specifikách trhu se zbraněmi máš pravdu, vyjma tvrzení, že státní nebo polostátní firmy jsou z principu neefektivní. Tak to nemusí být a speciálně ve vybraných oborech to vůbec není pravidlem.
      A další věc, Rusko se samozřejmě intenzivně snaží o diverzifikaci ekonomiky. Někde se to povedlo (agro a potravinářství), v jiných oborech je to podstatně méně úspěšné (high-tech, elektronika). Jinde se střídavými úspěchy. Podívej se na kompletní restrukturalizaci AvtoVazu, nové závody Gazu, které vyrábějí pro Škodu i Mercedes, velké investice tureckého výrobce bílé techniky Beko atd... Ale musíš brát v úvahu, že to je běh na dlouhoou trať a navíc naráží na stále vysokou míru korupce, právní jistoty, svéráz národního lovu a na politiku. Nezapomeň, že Rusko je pod tvrdými sankcemi a při pokusu tam investovat narážejí zahraniční subjekty na velmi ostrý a nevypočitatelný tlak ze strany USA. Málo která firma má koule na to stát se klackem v kolech ekonomické války.

     • Jirosi
      12:36 15.02.2019

      "Ale musíš brát v úvahu, že to je běh na dlouhoou trať a navíc naráží na stále vysokou míru korupce, právní jistoty, svéráz národního lovu a na politiku. "

      Jenže tohle právě má na starosti vláda, ale právě tenhle systém ji drží umožňuje vládnout. Proto se za celou dobu vlády Putina, odehrála jediná ekonomická reforma! A to v době největšího růstu z pohledu západu.
      Stejně tak tlak ze strany USA, kdyby se chovali normálně, nikdo by na ně netlačil. Jenže tohle chování opět udržuje vládnoucí kliku u moci.

 • StandaBlabol
  17:48 12.02.2019

  Givi,

  ruská ekonomika v roce 2017 plus 1,6%. 2018 růst 2,3%. Odhad ruského ministerstva hospodářství na 2019 je 1,3%. Tvůj komentář:
  "Naštěstí i přes sankce začíná šlapat i ekonomika.."

  Naše ekonomika bude mít za ty 3 roky průměrný růst přes 3% a ty tu maluješ katastrofické scénáře.
  "tak to vypadá, že mejdan v České republice končí... propouští Tatra, propouští Aero, propouští Zetor, zkrachovala Avia... snižuje se odhad růstu za rok 2018 ale i 2019.. zřejmě už začíná mít čísla i ministerstvo financí ... začínají škrty ... "

  Tak nějak to vypadá, že používáš dvojí metr...

  • givicz
   18:36 12.02.2019

   tak na Ruskou ekonomiku jsou uvaleny sankce .... i přes toto opatření ruská ekonomika v roce 2017 rostla o 1,6% v roce 2018 o 2,3% (na mě to působí, že se na sankce začíná adaptovat) ... co bude za rok 2019 nebudu předjímat.. 2019/2020 mají nabíhat mega projekty typu Severní proud 2, Turkish stream, Síla Sibiře, což když si člověk uvědomí jakou tyto projekty mají velkou kapacitu a jaké velké finance z toho mohou plynout tak se to dle mého názoru musí pozitivně projevit v Ruské ekonomice..

   Nejenom naše ekonomika začíná zpomalovat, kdy to letos vypadá na 2.5 % finance začínají škrtat .. České průmyslové podniky začínají mít problémy ... Německá vláda snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,0 procenta (a víme jak je Česká montovna závislá na Německu)

   Čísla eurozóny jsou následující :
   "Analytici EK snížili poměrně výrazným způsobem své odhady pro letošní růst ekonomiky eurozóny z původních 1,9 až na 1,3%. V roce 2020 by se měl růst zvednout na 1,6%
   Výhled pro širší EU27 se snížil ze 2 na 1,5%. Pro rok 2020 se počítá s růstem o 1,8%."

   • logik
    19:16 12.02.2019

    Takže ty přičítáš to, že Rusko místo nějakých 7%, jak by měla rozvojová země (dle HDP na hlavu) růst a jak např. Rusko rostlo po roce 2000, roste jen dejme tomu 2%, sankcím?

    Takže sankce snižují výkon ruské ekonomiky o celých 5% HDP - anebo jsou tak neúčinné, jak se nás snaží přesvědčovat Zeman? Anebo jsou účinné či neúčinné podle toho, o čem se zrovna bavíme....

    A znovu připomínám - v absolutních číslech odpovídá 1% růst EU cca 4% růstu Ruska. Takže nůžky se pořád rozevírají....

    • givicz
     19:37 12.02.2019

     Ne já konstatuji, že i přes názory některých zdejších odborníků, kteří prezentovali predikci, že Rusko díky sankcím půjde do kopru ono světe div se roste .. :) dále konstatuji, že Rusko je na prahu spuštění velkých projektů, které jsou důležité pro budoucnost....

     Nový rekord v dodávkách ruského plynu do Evropy představuje dle Gazpromu "novou realitu"
     https://oenergetice.cz/wp-cont...
     https://oenergetice.cz/plyn/no...


     Dále konstatuji, že Evropa potažmo Česká republika začíná zpomalovat, kdy při pohledu na predikci vývoje Eurozóny potažmo Německa z toho může být opět pěkná recese..

     • logik
      19:45 12.02.2019

      Jinými slovy, když už není nic reálného, za co by šlo Rusko chválit, tak je nutno vymyslet imaginární "hatery", a vyvracet aspoň je....

      "dále konstatuji, že Rusko je na prahu spuštění velkých projektů"
      To je. Jako každý rok za posledních sto let.... :-)

     • Jirosi
      20:10 12.02.2019

      Pokud je Rusko závislé na dovozu surovin do EU, jaký bude dopad když mu díky recesi poklesnou prodeje, cena?

     • givicz
      20:40 12.02.2019

      tak shodou okolností jsem se dnes díval na pořad 60 minut v Ruské televizi... tématem byla panika Ukrajiny, že jim díky Severnímu proudu 2 a Tureckému proudu stopnou tranzit přes Ukrajinu.... :)
      https://www.youtube.com/watch?...

      přesně v čase 00:20 je tam krásná mapka (doporučuji tipnout) kde je vidět po dokončení přes jakou trubku kolik poteče plynu k evropským zákazníkům (síla plynovodu v miliardách m3 plynu) jestli to správně čtu tak pro zprovoznění Severního proudu 2 a Tureckého proudu se zvýší kapacita do Evropy POMALU jednou tolik .. takže lze celkem přesně odhadnout kolik to přinese do ruské pokladny ... :) (a to nepočítám plynovod Síla Sibiře, který spojí Rusko s největším spotřebitelem plynu Čínou.... nepočítám nové ruské terminály LNG co jsou uváděny do provozu ty mají zvednou prodeje Ruského LNG ve světě také jednou tolik )

      Co se týče ceny plynu v době krize a v době konjunktury tak je dobré se podívat na graf co ukazuje dlouhodobou cenu plynu jak to dlouhodobě osciluje kolem nějaké hodnoty, kdy podle mě je spíše důležité pro producenta kolik toho je schopen udat na trh...
      https://www.kurzy.cz/komodity/...

     • Jirosi
      21:23 12.02.2019

      givicz: Maximální kapacita a reálný provoz jsou dvě zcela jiné věci...

      Ty popíráš i základní zákony ekonomiky...

     • givicz
      21:38 12.02.2019

      Tak už jsem to sem dával... dodávky plynu od státního Gazpromu do Evropy trhají rekordy.... pokud se budou brát v potaz pouze ekonomické (nikoliv politické) aspekty tak cena ruského plynu je bezkonkurenční.... kdyby se nestavěly nové kapacity tak se brzo narazí na strop....
      https://oenergetice.cz/plyn/no...

      "Leitner zdůraznil význam ruských dodávek do Evropy a vyzval Evropskou komisi, aby podnikla, co je nezbytné pro udržení stabilního vztahu s Ruskem. OMV je dle něj přesvědčena, že pro zajištění, že budoucí poptávka po zemním plynu v Evropě bude pokryta, neexistuje jiná alternativa než Nord Stream II"

      jinak plynovody typu Síla Sibiře nebo nové terminály LNG Rusko staví protože má pomoci Rusku snížit závislost na evropském trhu..... prostě diverzifikovat odběratele...

     • StandaBlabol
      22:23 12.02.2019

      Givi,

      "tak na Ruskou ekonomiku jsou uvaleny sankce .... i přes toto opatření ruská ekonomika v roce 2017 rostla o 1,6% v roce 2018 o 2,3% (na mě to působí, že se na sankce začíná adaptovat)"

      A proč to tak na tebe působí, když samo ruské ministerstvo hospodářství přiznává, že loňský růst podpořili jednorázové faktory a není pro další rok udržitelný?

      Odhady růstu HDP v Rusku se ti nehodí do krámu, tak "co bude za rok 2019 nebudu předjímat" a ve stejném postu dáváš predikce růstu EU až do 2020. Jinak ta "bídná" čísla za EU pořád znamenají, že poroste rychleji než Rusko. Jinými slovy to znamená, že Rusko bude dál zaostávat. Promiň, ale říkají to data, která sem dáváš.:)

      Tak ty nové plynovody mají připravit Ukrajinu o transit nebo mají zvýšit kapacitu na dvojnásobek? Mohou jedno z toho, ale opravdu ne obojí.

     • Czertik
      19:51 13.02.2019

      Givi
      Ano, kdyz se zprovozni turkstream a nordstream 2, tak kapacita ruskeho plynu se zdvojnasobi.
      Zakladni problem je v tom, ze se ve stejny okamzik nezdvojnasobi i ruska producke plynu :).
      Takze ano, pres sever a jin pujde plyn, ale logicky pres ukrajinu o to min :).
      Takze jedine na cem muze o neco vic vydelat sou poplatky, resp jejich eliminace (bez ukrajiny, polska, slovenska apod) - a tudiz pri stejne finalni cena pro finalniho zakaznika budou mit vetsi prodejni cenu.
      Jiste ze muzou zvysit tezbu plynu, zvlast hlad nemecka po plynu v blizkychj letech hodne poroste, ale kromne nemecka - moc prostoru pro rust neni.

     • givicz
      21:43 13.02.2019

      Czertik ty nově stavěné plynovody kromě toho, že pomalu jednou tolik navýší kapacity dodávek ruského plynu do evropy mají ještě jeden nezanedbatelný účinek... rusko má zájem na dalším tranzitu plynu přes Ukrajinu (i dodávkách) nicméně za výhodných podmínek pro rusko, kdy díky těmto novým produktovodům na ně bude mít slušnou páku, když nebudou souhlasit tak tranzit půjde mimo Ukrajinu... již teď se snižuje...

     • Jirosi
      22:26 13.02.2019

      Givicz: Čím více něčeho je, tím více klesá cena daného zboží. Pokud "Gazpron" zdvojnásobí dodávky do Evropy. Úměrně tomu poklesne cena, pokud se v Evropě nezvedne i spotřeba.
      Porovnej si graf ceny a nárůst objemu do Evropy. Objem stoupá, cena klesá.

   • Nikdo
    21:27 12.02.2019

    Rusko má vnitřní deficit. Ekonomika byla dotována z https://cs.wikipedia.org/wiki/... a v současnosti je dotována z penzijního systému ...

    • givicz
     22:13 12.02.2019

     Vnější dluh Ruské federace v roce 2018 poklesl o 12,4% zřejmě na to má vliv cena ropy, kdy rozpočet v roce 2018 byl stavěn na 40 usd za barel...
     https://www.interfax.ru/busine...
     "Zahraniční dluh Ruska se v roce 2018 snížil o 64,354 miliardy dolarů, což je o 12,4% na 453,749 miliardy dolarů z 518,103 miliardy dolarů. Podle informací zveřejněných na internetových stránkách centrální banky Ruské federace."

     rostou i rezervy Ruska ... data z centrální banky Ruska...
     http://cbr.ru/hd_base/mrrf/mrr...
     k 01.02.2019 jsou již na 477,7 mld. USD...

     • Czertik
      19:59 13.02.2019

      Jenze vnejsi a vnitni dluh sou dva obrovske rozdily.
      Nedelas ty babisovy ekonomickeho poradce ?
      je sice pekne ze babis tim, ze skrl vydaje na nove stavby na infra snizil deficit rozpoctu, resp ho dostal do plusu (snizil vnejsi dluh) - a vydaval to za to, jak ceska ekonomika slape a bude slapat, ale zaroven zvysil tim vnitrni dluh vuci infra (co je nutne opravit/postavit).
      S tim, ze na spatny stav infra doplati cr snizenim rustu hdp. A v cim horsim bude stavu, tim to s rustem hdp bude o to horsi a horsi.

      A jak to souvisi s ruskem a putinem ? )krome toho ze to sou oba prohnili oligarchove?).
      Treba tim ze oba opticky snizuji vnejsi dluh, za cenu zvyseni vnitriho dluhu. Prvni "tunelovanim" dopravy, druhy penzijniho fondu.

     • Czertik
      20:47 13.02.2019

      Ano, a ted me napadli jeste dalsi vec co maji spolecneho. To ze oba byly tajni agenti tajynch sluzeb stb/kgb.
      Jen by me zajimalo, kdyz maji stejnou skolu, jestli v rizeni statu jeden od druheho opsiuji nebo maji stejneho ridiciho agenta.

     • givicz
      21:31 13.02.2019

      Czertik... takže přes sankce rusku roste HDP, rostou rezervy ruska, rostou zásoby zlata, snižuje se vnější dluh, stavějí obří energovody, které zvýší v podíl na světovém trhu ale dle tebe to vedou špatně .. tak to jo.. :)

     • Jirosi
      22:36 13.02.2019

      HDP jim roste méně než v EU = Pokles výkonu
      Zlaté rezervy rostou = investují peníze co by mohly využít v ekonomice, zlato peníze(hdp) neprodukuje...
      Snížení vnějšího dluhu = to je opravdu pozitivní údaj. Jen se jaksi zjistilo, že je výhodnější investovat na dluh a z budoucích zisků ten dluh splácet.
      Obří energovody = jsou opět pozitivní, jen ještě umocní závislost Ruska na transportu komodit. Zvýší jejich dostupnost a tím pádem dojde k pádu ceny. Jako u ropy, po tom co se začala těžit z břidlic.

     • logik
      00:21 14.02.2019

      givitz: "dle tebe to vedou špatně..."
      Svět není černobílý. Není to 0 nebo 1, špatně nebo dobře. To, co píšeš, jsou (alespoň v některých případech) pozitivní ukazatele, ale nejde o to, že jsou, ale jak jsou velké.
      (Dle složení exportu a výkonu ekonomiky na hlavu) rozvojová země má potenciál růst podstatně rychleji, než roste Rusko. Podpobnou GDP na hlavu má Čína. Ta přitom nemá takové extra příjmy z investic. A roste cca 7%. To je potenciál, které rusko mělo a má, a který např. letech 2000-2008 (do krize) naplňovalo. Teď ho nenaplňuje ani zdaleka.

      To, že roste v průměru pomaleji než EU prostě není nijak extra dobrý výsledek - a to, že na tom bylo v minulých letech relativně podstatně hůře, na tom nic nemění.

   • Klimesov
    08:08 13.02.2019

    givicz: Růst HDP v procentech je nic neurčující číslo pokud ho nedoplníte o růst inflace.

    • givicz
     21:27 13.02.2019

     Klimesov v roce 2018 byla inflace v Rusku rekordně nízká ... :)

     • Jirosi
      22:29 13.02.2019

      Rekordně nízká na poměry vyspělého světa (USA+EU) nebo na poměry Ruska?

     • givicz
      17:03 17.02.2019

      inflace v roce 2018 byla velmi nízká i na poměry světa...

      Inflace v Rusku klesla na rekordní minimum 2,2 procenta. Roste i ruská ekonomika
      https://www.byznysnoviny.cz/20...

 • givicz
  07:55 12.02.2019

  Už se to zmiňuje v článku nicméně ještě doplním z Ruského zdroje informace o ruské exportní hvězdě :

  Rusko dodá Turecku S-400 do podzimu (ještě letos)
  https://ria.ru/20190206/155044...
  Rusko poskytne Turecku protilietadlové raketové systémy S-400 na podzim tohoto roku, řekl Dmitrij Shugaev, šéf Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci...Smlouva také stanoví technologickou spolupráci.

  "Jsme připraveni lokalizovat výrobu jednotlivých prvků tohoto systému. Zároveň nebude nebezpečí přenosu nebo kopírování citlivé technologie pro nás," řekl."

  Podle něj se vedle Turecka, Číny, Indie a dalších deset zemí spoléhá na získání S-400.
  "Především je to Blízký východ, ale existují a až do doby, než je nazývám, zcela nečekané partnery," dodal Shugaev."

  V prosinci roku 2017 podepsaly Rusko a Turecko smlouvu o půjčování protiletadlových raketových systémů. Podle dohody bude mít Ankara čtyři divize C-400 ve výši 2,5 miliardy dolarů.
  Taková dohoda vyvolala obavy ze strany Spojených států, která opakovaně kritizovala Ankaru kvůli dohodě s ruskou stranou a hrozila sankcemi.
  Zejména smlouva o koupi C-400 se stala překážkou v otázce dodávky amerického F-35 do Turecka.

  • Jirosi
   10:14 12.02.2019

   Tento systém existuje už 12.let a objednali si ho 4 státy! To mi jako skvělí exportní úspěch nepřijde. Už jen pomalost dodávek dost naznačuje...

   • Pauli
    10:40 12.02.2019

    No bodéť, když si ho primárně odebírala ruská armáda

    • Jirosi
     11:12 12.02.2019

     Tedy za 12 let nedokázali navýšit kapacitu výroby? Teď nebudu řešit peníze, zákazníci ho přece chtějí. Problém bude výrobní složitost. Ale tu se jedná o systém na jedno použití, tedy jeho rychlá výroba je celkem podstatná...

     • givicz
      15:20 12.02.2019

      Tak ono je třeba si uvědomit, že zcela novou továrnu koncernu Алмаз-Антей, kde se vyrábí S 400 otevřeli před 2 roky..
      https://www.youtube.com/watch?...

     • Jirosi
      19:53 12.02.2019

      Děkuji za informaci, opravuji tedy z 12, na 10. let...

     • Kozlus
      21:16 12.02.2019

      Co to melete, vy dva yntelygenty? 10-12 let zpatky na tom cele Rusko a tedy ani armada, nebylo stale nijak valne a armada byla rada, ze neco dostala. Aspon tech par systemu. A prodej do zahranici? S-400 byl novej, spickovej a drahej system, takze si to spousta statu nemohla dovolit. K tomu si pripoctete politicke hledisko. Vzpomente na prodej S-300 Kypru a jak okamzite zacal ten slavnej zapad vysilovat. To odezene spoustu dalsich zakazniku.

     • givicz
      21:47 12.02.2019

      Kozlus tak ono je to známo, že zbrojní trh není férový... je to o sférách vlivu a prosazování svých výrobců... viz sankce USA na země co odebírají ruskou vojenskou techniku (Čína, Turecko atp.)
      Indie koupí od Ruska protiraketový systém S-400 za miliardy. Dillí hrozí sankce
      Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/...

      Kdyby se zbraně nakupovaly podle parametru cena/výkon tak jsou na tom Rusové hodně dobře ....

     • Jirosi
      23:38 12.02.2019

      "S-400 byl novej, spickovej a drahej system, takze si to spousta statu nemohla dovolit."

      A co z toho dnes už neplatí?

     • Czertik
      20:45 13.02.2019

      "A co z toho dnes už neplatí?"

      Ze je novej a spickovej :)))))))))).

 • Martin23
  17:54 11.02.2019

  Tak jsem se dověděl, že na Venezuelu jsou sankce ze strany USA, EU a dalších US vazalů uvaleny dva měsíce a to mi stačí.

  Je úplně jedno, že ty sankce jsou uvaleny od roku 2015.

  Někteří diskutéři prostě nemají ani špetku sebeúcty.

  • Shania
   18:15 11.02.2019

   Je to ještě horší, sankce jsou od roku 2011!!!

   In 2011, the United States sanctioned Venezuela's state-owned oil company Petróleos de Venezuela. But according to executives within the company as well as the Venezuelan government they were mostly symbolic and had little effect (if at all) on Venezuela's trade with the U.S since the company's sale of oil to the US and the operations of its US-based subsidiary Citgo were unaffected.

   On March 9, 2015, Barack Obama signed and issued an executive order declaring Venezuela a national security "threat" and ordered sanctions against Venezuelan officials. Again the sanctions had not affected Venezuela's oil company and trade relations with the U.S which continued.

   In 2017, Donald Trump's administration imposed more economic sanctions on Venezuela.
   "It's the fourth round of U.S. sanctions this year on Maduro and his inner circle, 30 of whom have had their U.S. assets seized".

   In 2019, former UN rapporteur Alfred de Zayas asserted that US sanctions on Venezuela were illegal as they constituted economic warfare and could amount to “crimes against humanity” under international law.[195] The report in turn was criticized by the Latin America and Caribbean programme director for the Crisis Group for neglecting to mention the impact of a difficult business environment in the country, which the director said was a symptom of “Chavismo” and the socialist governments’ failures, and would have meant that "Venezuela could not recover under current government policies even if the sanctions were lifted."

   Sfině americky rozlozili Venezuelu okradaním jejich vznesenych vudcu, kterym pak nezbylo nic jineho jak pokryt ztraty znarodnovanim...

   • Jan Padesátýpátý
    07:37 12.02.2019

    Zákeřné ovšem od USA byly právě sankce mířené proti jednotlivým venezuelským vůdcům, kteří se pak nemohli plně soustředit na práci pro venezuelský lid.
    Další ranou pro Venezuelu byl zákaz nakupovat venezuelské státní dluhopisy. Přitom miliony spořivých Američanů se těšily právě na bezrizikové Madurovy dluhopisy, zajištěné inflací v milionech procent.

    "Again the sanctions had not affected Venezuela's oil company and trade relations with the U.S which continued."

    Zastavit obchod s Venezuelou už nebylo třeba, výše uvedené sankce srazily Venezuelu na kolena.

    • Czertik
     13:44 12.02.2019

     "Zákeřné ovšem od USA byly právě sankce mířené proti jednotlivým venezuelským vůdcům, kteří se pak nemohli plně soustředit na práci pro venezuelský lid. "

     Proc me jen naskocil jisty slovak a jeho " je to ucelofka".

   • danny
    10:29 12.02.2019

    Shania: mám respekt k tvým znalostem programu F-35 a pod., ale v případě závěrů, které činíš kolem Venezuely ti budu oponovat. Nemáš komplexní informace a závěr, kterým shrnuješ citaci je tak trochu pod tvou úroveň.

    V citátu, který jsi použil, je několik nesmyslů a polopravd, byť většina informací sedí. Není např. pravda, že sankce z r. 2011 byly neúčinné. Naopak, z Petróleos udělaly subjekt tak na úrovni firmy pod nucenou správou. Jak níže píše Jan Padesátýpátý, zamezit státu a státním firmám přístup na kapitálové trhy je zaručený způsob, jak zlikvidovat jakýkoli subjekt téměř libovolné velikosti.
    Co se týče venezuelské ropy, je potřeba trochu se orientovat v tom, jak vlastně tohle odvětví funguje. Není možné surovinu z libovolného zdroje dodávat kamkoli. Byť se cena ropy nějak promítá do ceny ropy na burze, konkrétní kontrakty vypadají zcela jinak a jejich podmínky jsou podstatně složitější. Každá rafinerie je také technicky uzpůsobena pro zpracování suroviny jen z vybraných zdrojů a např. Slovnaft v Bratislavě není schopen zpracovávat ropu ze Severní Afriky. Stejně tak rafinerie vybudované pro zpracování suroviny z Perského zálivu nemohou zpracovávat supertěžkou ropu z Venezuely.
    Pro její zpracování jsou uzpůsobeny vybrané závody v Severní a částečně Latinské Americe. Celý proces od těžby po dopravu a zpracování byl ale vždy plně závislý na naprosto monopolním postavení dodavatelů a aditiv z USA. Do nedávné doby, kdy do vývoje alternativních technologií začaly investovat ruské podniky tak byl venezuelský ropný průmysl od chvíle, kdy začaly být ekonomické nástroje používány jako zbraň tak trochu v pozici zajatce, který musí přijmout jakékoli podmínky.
    Nemám žádné přehnaně optimistické představy o schopnostech Chavezových ekonomických expertů a už vůbec ne o inteligenci nejvyššího autobusáka, ale občas je potřeba koukat na věci trošku v kontextu.

    • Jirosi
     13:39 12.02.2019

     Ropa z Venezuely je příliš těžká, a proto se ředí tou ropou z "USA".
     Jenže USA jim i přes dloudobou vládu místních "celebrit", jim tu ropu dodávali!

    • Czertik
     13:56 12.02.2019

     Dany, mylis se - jan 55, praveze ten zaver "ze sankce srazili venezuelu na kolena" byl myslen ironicky - tak jako prakticky cely jeho post.
     Ano jiste, tim ze zamezis nkomu pristu na kapitalovy trh mu muzes hodne zkomplikovat zivot, za PREDPOKLADU ze nekdo o tvoje dluhopisy nekdo stoji, ci mas cokoliv onomu kapitalovemu trhu nabidnout.
     A to venezuela (i bez sankci, za madura) vyjma ropy nemela. A ropy se ty sankce nijak nedotkly.
     To ze nekomu zmrazis pristup na kapitalovy trh neznamena ze mu znemoznis sahnout na penize, co uz ma na kontech ci provadet jakekoliv obchody, i se zahranicim.
     Jen to znamena ze si proste nemuzes PUJCIT.
     A pokud je firma zdrava, tak kdyz si nebude moci pujcovat, tak ji to vaz zlomit nemuze, jen by rostla pomaleji.

     Co se tyka technologie zpracovani ropy, a specializaci na geografii mas zcela pravdu, ale opet ti unika to podstatne - proti venezuelske rope zadne sankce uvaleny nebyly (vyjma tech uplne poslednich, kdy uz jde o to aby madure sel od valu, misto tohy aby prisel k rozumu, k cemuz nedoslo).

     • danny
      16:05 12.02.2019

      Czertik: venezuelské státní dluhopisy se celkem čile obchodovaly. Ony sice mají blbej rating, ale zase slušnou rizikovou přirážku, a když jich rozumně přimícháš do portfolia, tak to není taková sebevražda. Obchodují se i horší tituly. Ale pokud bondy jakéhokoli státu nepustíš na burzu, tak mu zamezíš financovat státní dluh. Špatný vzkaz pro investory a rána na solar pro cash flow.
      Ropu jsem zmiňoval proto, že naprostou většinu odebíraly USA, případně ji zpracovávaly pro další obchodní partnery. A ve chvíli, kdy Venezuele odmítly dodávat aditiva, tak byl Petróleos bez šance nejen prodat alternativnímu odběrateli, ale vůbec ji vytáhnout ze země nebo naložit na tanker. Prostě dopad stejného opatření např. vůči Iránu je podstatně menší, protože jejich produkci koupí kdokoli připravený na surovinu ze Zálivu. Venezuela je v kleštích (že si pak nemá tolik vyskakovat, je jiná věc). Ale nemůžu přijmout zjednodušení, že je v loji, protože tam vládne blbej autobusák (byť jeho zásluhy na stavu země jsou neoddiskutovatelné).

     • Czertik
      17:47 12.02.2019

      Dany
      podle tohodle
      https://countryeconomy.com/rat...
      KAZDY kdo by si koupil venezuelsky dluhopis po 2015 ci 16 by byl uplny idiot, protoze horsi rating dluhopisy ani mit nemuzou.

     • Jirosi
      20:12 12.02.2019

      Danny: USA nemají jedinou burzu na světě, a pokud by to bylo tak super výhodné určitě by tam nalila peníze "čína" místo kupování bezcenných dluhopisu USA,

     • danny
      10:54 13.02.2019

      Czertik: jasně, v tebou uváděném období (no a vlastně historicky vždycky a to samé platí pro většinu Latinské Ameriky) to byla velmi riziková investice. Ale v souvislosti o státními bondy vždy uvažuju spíše o pěti a víceletých tenorech. A to tvrzení umisťování celkem slušných objemů i v průběhu vyostřování vztahů a zavádění sankcí platí.
      Pokud se budeme bavit o spekulativních operacích, jsou právě ty turbulentní a nejistá období nejzajímavější. Ale je to ruleta a sázka na červenou. Buď to vyjde, nebo máš smůlu.
      Jirosi: Doufal jsem, že se mi povedlo vysvětlit dostatečně jednoduše, jak to s tím "přimícháváním" té ropy z USA je (směs se používá pro výrobu produktů pro domácí Venezuelský trh). Ale asi se mi to nepovedlo. Snažil jsem se vysvětlit, že a) Venezuelský ropný průmysl je 100% závislý na USA. Vyváží tam většinu produkce, výměnou dovážel stroje a aditiva, bez kterých není ropu schopen vytěžit a naložit na tanker. Rafinerie v USA dosud byly prakticky jediný subjekt, který tuto ropu uměl zpracovat. Takže když vláda rozhodla, že výrobce aditiv unikátní výrobek vyvinutý jen pro ropu z Venezuely nesmí prodat, tak si může Maduro ukousnout ruku, ale miliony barelů pod zemí jsou mu k ničemu. V současné době USA dodávají jen pokud potřebují vykrýt vlastní potřebu a Maduro ještě musí políbit nohu, která ho nakopne.
      Nyní hrozí nebezpečí, že by se mopslík mohl díky alternativnímu řešení Rosněftu trošku utrhnout ze řetězu (nějaké odběry + investice do infrastruktury slíbili také Číńani), což se, z pochopitelných důvodů nelíbí a dá se pochopit, že tím prudce vzrostla potřeba demokratizačního procesu.
      Zkus pochopit, že přes mnohem lepší situaci ČR po všech stránkách, tak když naštveme Němce, tak si nás zvládnou taky hezky povodit a za rok-dva jsme na tom jako Rumuni. Venezuela díky drzému poštěkávání skončila tam, kde je. Ale s nějakým volným trhem atd... to nemá nic společného.

     • Jirosi
      16:05 13.02.2019

      Danny: Socialismu nebudují od včera, a přesto celou dobu jim USA podporují vývoz ropy. Pokud by jim ho stoply co tu naznačuješ ty, tak by už dávno žrali trávu a kameny.

      Nikdo nenutil jejich "prezidenta" porušit ústavu.

     • Czertik
      20:21 13.02.2019

      Ano, mas pravdu v tom, ze staty afriky ci jizni ameriky byla vzdy jista sazka do loterie, ale u nekterych statu (pod jistou vladou) rizikovejsi nez jine.
      Kdyz budes hledat hledat, dokonce najdes zeme s lepsim ratingem nez melo a ma pred i po zbankrotovane recko.
      A ze jich neni zrovna malo.
      A to tvoji ruskou ruletu s pujckami nechapy - to by zadny zodpovedny stat nedelal.
      Jo jasne, proc nepujcit 100 mld usd statu, kdy za 5 let na tom muzeme 10mld..ale s 90% jistotou ze svoje penize nidky neuvidime, resp po bankrotu dostaneme zpet jen 30 mld. Co to je prijit o 70 mld.
      Urcite do toho pujdem, protze, proc pujcit stejnych 100 mld statu ktery nam sice slibuje ze nam vydela jen 2 mld, ale mame 99,9% jistotu ze to splati.
      Mit jisou miliardu nebo spekulovat mezi ziskem 20 mld a ztatou 70 mld..neni co premyslet - jdeme do rulety.
      Tak takoveho bankere bych si ja osobne nikdy nenajal.
      A nejak ti blbne i casova osa, venezula se dostala do nejhorsiho ratingu PRED tim, nez byly zavedeny sankce ktere jakoviv mohly ovlivnovat ekonomiku venezuely.
      Nebo ty povazujes to, ze zabavis zahranicni konto oligarchovi co k nim prisel okradanim statu, a nemuze je proto vyuzivat pro vlastni blahobyt, za utok na venezuelskouu ekonomiku ?
      Stat sem ja (vyrok ludvika tusim 14) , dnes skutecne neplati, zvlast v ekonomice.

     • Czertik
      20:43 13.02.2019

      A k te tvoji rope a navazujici ekonomice.
      Na jedne strae pises, ze ruske investice do ropy (ktere se zacaly uskutecnovat v poslednich 2 letech) zacinaji ohrozovat amickou nadvladu nad venezuelou a tudiz je "potreba rychle jednat" a madura svrhnout co nejdriv, nez k tomu dojde.
      Cili ruske reseni by muselo prinest vysledku uz velmi drzo - klidne napisu ze za 2 roky (byt je to neralne, maduro padne daleko driv).
      Takze to sou 4 roky na to, nez by amici ztratily nadvladu nad venezuelou.
      A v tom samem prispevku se nezdrahas tvrdit, ze amicke sankce zacaly drdit jejich ekonomiku - export ropy - uz od 2011.... cili i pri mojich caeech maduro mel minimalene roky 11-14 kdy mohl zcela beztresne jednat a mel by jistotu, ze by dnes byl zcela imuni pred amickym zhoubnym ropnym vlivem a nadvladou.
      tak bud soudruh madruro z venezuely udelal nekde obrvskou chybu, nebo ty sankce nebyly strasne od doby kdy tvrdis, a nebo prestavba venezuelskeho ropneho prumyslu neni tak snadna a rychle jak nam tu malujes.
      Ci libovolna kombinace predchoziho.
      A nebo proste jen fabulujes :).

     • Jirosi
      22:41 13.02.2019

      Kluci socialismu budoval ve Venezuele Hugo..

      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  • givicz
   08:19 12.02.2019

   Toto je osobní pohled na korespondenta dnešního života Caracasu.
   https://www.zerohedge.com/news...

   Video cvičení Venezuelského letectva a námořnictva...:)
   https://www.youtube.com/watch?...
   https://www.youtube.com/watch?...

   NicolasMaduro inspecting Venezuela army 9K338 Igla-S (SA-24)
   https://twitter.com/Mansourtal...

   Venezuelský Su-30MK2
   https://twitter.com/Cmdte_Avia...

   • Czertik
    14:02 12.02.2019

    Tak u jednoho videa se pise v nazvu o bolivii ale neva :)
    Jinak, proc me s tim knirkem maduro velmi pripomina sadama ?

    • givicz
     15:09 12.02.2019

     Czertik je to dobře na všech videích je Venezuelská armáda... oni velmi často Venezuelskou armádu nazývají Bolivarská armáda Venezuely...

   • Czertik
    15:06 12.02.2019

    a jak se prokousavam onim clankem onoho rusa, tak jde jasne videt ze on sam je velmi silne protiamericky zamereny.
    Je vtipne ze na jedne strane pise o tom, ze vseichni se maji dobre, a jak je teda spatna propaganda o tom, jak sou tam lidi chudi, jak se maji spatne..atd...a pak o neco dal se ani nepozastavi jak je mozne ze v zeni, kde pokud se maji tak dobre, je mozna tak obrovska kriminilita, drzi zlodeji a dokonce i to ze te okradaji policajti.

    Ale pri premysleni by se asi ta idea idealniho komunistickeho statu ponekud rozpadla.

    Hlavne ta jeho konverzace s demonstrujicimi.
    Je sice pekne, ze jim rekl jak to bylo kdyz ono meli proamerickeho prezidnta...jen by me zajimalo jak by ve stejnych kriteriich dopadl maduro (az na ten utek a strileni).

    A ze si vybral jako demonstraci toho, kam amici zavadeli demokracii jako irak, apod..misto treba ceska, polska apod. To taky lecos naznacuje.

    A to v jakem duchu se nese jeho reportaz nadherne demonstuje to, jak maduro vladne - vsecno vsem zdarma. Penize rostou na stromech (tecou z ropy).
    Jenze jak bylo krasne poznamenano - to muze fungovat kdyz ropa stoji 150 a ne pri soucasnych cenach, ktere sou zas o neco vyssi nez byly byl drivejsi prumer.

    • givicz
     15:51 12.02.2019

     tak minimálně ten článek toho reportéra dokazuje, že ve Venezuele není hladomor jak prezentují naše/vaše CT24 a jiná česká média... jsou na tom tak špatně, že Venezuela v těchto dnech poslala 100 tun humanitární pomoci na Kubu postiženou tornádem........ :) :) :)

     https://www.analitica.com/actu...

     Také je dobré se podívat jak vypadají demonstranti ve Venezuele ... vůbec to nevypadá, že je tam hladomor.... ten je dle mého názoru např. v Jemenu ale ten nemá ropu tak to západ nijak netankuje... :)

     • Czertik
      17:56 12.02.2019

      No tak posilani humanitarni pomoci kdyz tvuj lid hladovi, aby ses blysknul neni nic noveho.
      Staci si vzpomenou na 1947? kdy sssr vyvazel obili aby pomohl hladomoru ktery vypukl kdesi ve svete a pritom sami soveti nemeli co jist.

      Byt jo, nerikam, ze ve venezuele je haldamoro, ale minimalne ta jeho reportaz ukazuje ze venezuela je na tom ekonomicky velmi bidne.

   • Czertik
    15:07 12.02.2019

    A samozrejme, zapomel sem dopsat, ze je s podivem, ze onen rus nedopsal logicky zaver - ze vse zadarmo nemuze fungovat.
    na to zkrachovalo jak csr, tak hlavne sssr.

 • givicz
  16:07 11.02.2019

  Je vidět, že Ruské zbrojovky šlapou.. :)

  Rusi sú svetovou dvojkou vo výrobe zbraní za USA, predbehli Britániu
  https://spravy.pravda.sk/ekono...
  "Rusko sa vlani stalo druhým najväčším výrobcom zbraní za Spojenými štátmi merané tržbami zbrojoviek. Zosadilo tak na tretiu priečku Britániu, ktorá si pozíciu svetovej dvojky držala od roku 2002."

  Naštěstí i přes sankce začíná šlapat i ekonomika..

  Ruská ekonomika rostla nad očekávání rychle
  https://www.e15.cz/zahranicni/...
  "Ruská ekonomika rostla loni rychleji, než se čekalo, hlavně díky stavebnictví. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 2,3 procenta po růstu o 1,6 procenta předloni. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad. "

  Překvapení? Ruská ekonomika v roce 2018 dosáhla růstu 2,3 %
  http://casopisargument.cz/2019...

  • dusan
   16:29 11.02.2019

   Ruská ekonomike je na tom stále biedne ... tak ako doteraz ..

   Minuloročný rast svetovej ekonomiky bol 3 % ... takže Rusko je "brzda" ... .a i ten "veľký rast" (na pomery ruskej ekonomiky posledných rokov) je dosť spochybňovaný, lebo "zázračne" narástlo to stavebníctvo, takže je silné podozrenie, že Rusi si len vylepšujú štatistiku ...

   Sankcie na to nemajú až taký vplyv .... príčinou je zaostalá surovinová ekonomika, ktorá "dýcha" podľa cien energetických komodít na svetovom trhu a teraz ceny stagnujú ...

   Nie náhodou šéf Rosneftu verejne !!!! apeluje na Putina nech kašlú na OPEC a nech ťažia čo sa dá, lebo im Amíci obsadia trhy ....

   ´Čo sa týka štruktúry ruského exportu, tak sú to energetické suroviny cca 60 % + ostatné suroviny cca 75 % .
   https://atlas.media.mit.edu/en...

   • Larry
    16:36 11.02.2019

    Světová ekonomika. A kolik udělají třeba státy v Africe??
    Až přijde krize v automobilovém průmyslu, tak bude ČR a SR víte kde... a ještě se nám bude o 2,3% růstu HDP zdát. "nemusí pršet, stačí když kape...."
    Rusko má suroviny a tady v ČR a SR montovny. Kdo je na tom lépe??

    • logik
     17:10 11.02.2019

     My. Protože
     a) ty "montovny" mají nezřídka (Škodovka, Plzeňská škodovka, ....) vlastní vývoj
     b) přeorientovat "montovnový" průmysl na jiné odvětví není tak těžké, jako přeměnit hospodářství založené na exportu surovin

     A co se týče s porovnáním Ruska s jinými státy - tak především problém Ruska je nízký růst GDP na hlavu v absolutních číslech. Rusko musí mít čtyřnásobný procentuelní růst, aby se rozdíl v GDP na hlavu v absolutních číslech mezi EU a Ruskem nezvyšoval.

     • Larry
      19:52 11.02.2019

      Protože výzkum a vývoj je právě ta "přidaná hodnota" To se dělá v Německu a ve Francii, starých Unijních zemích.
      Na východě, jsou montovny, kde se seriově vyrábí, protože tak levně by to na Západě nikdo nevyrobil.
      To vaše b) je přesně obráceně. Zkuste zrušit montovny. V ten moment máte stáda nekvalifikovaných lidí na ÚP. viz firma A.... electronic která vyrábí elektroniku do aut. vývoj v Německu a tady v montovně baby 40+ vyučené švadleny, kuchařky..... Rumuni, Bulhaři....
      Měl jsem od nich 2 zakázky a s odstupem cca 1 roku. A bylo to spíš horší.
      Chce to kolego něco dělat a nesedět celé dny u kompu na armadninoviny.cz

     • Jirosi
      20:46 11.02.2019

      Larry: protože si měl možnost jednat z jedinou firmou(2x), tak žádná jiný tu nemá vývoj. Trošku krátkozraká úvaha.

      Dokud bude demografické rozložení populace co se týká mentálních schopností, tak vždy bude většina populace dělat manuálně. Bud v továrnách(montovny), nebo v službách... To neohneš ať chceš nebo ne. Tedy ohneš, můžeš tu mít armády nezaměstnaných. To vždy bylo ku prospěchu těm státům.

     • logik
      21:02 11.02.2019

      Tak nevím, jestli úmyslně lžeš, anebo jen kecáš do věcí, o kterých nic nevíš. Např. v české Škodovce je V ČECHÁCH vývojové centrum.

      "V ten moment máte stáda nekvalifikovaných lidí..."
      Viz a. Jestli si myslíš, že v českém průmyslu pracují pouze nekvalifikovaní lidé, tak jsi totálně mimo. Ono i v těch "montovnách" jsou třeba lidé, co umějí nastavit CNC stroje, co umí pracovat s výrobními roboty atd.... A to OBZVLÁŠŤ v automobilovém průmyslu, kde je velká část činností automatizovaná.
      Jestli si myslíš, že ten průměrnej plat 45.000, co maj např. ve Škodovce, je za nekvalifikovanou práci, tak jsi fakt mimoˇň.

     • Slavoslav
      08:51 12.02.2019

      logik

      este horsie, on je lampasak vo vysluzbe a jeden z tych kvoli ktorym vznikaju vtipy o zelenych gumach

     • Larry
      16:44 12.02.2019

      To Jirosi,
      fakt po mě nechtějte, aby jsem vám napsal seznam všech zákazníků pro které jsem v oboru průmyslové automatizace něco dělal. Uvedl jsem jeden příklad, to stačí. Netvrdím, že tady neexistuje vývoj a kusová výroba " zákaznická řešení" Existuje a docela zajímavý , třeba kosmické technologie pro ESA atd... samo, v takové firmě můžete pracovat, ale pod podmínkou, že něco umíte. Já neumím nic, jsem hlupák který nikdy nic neviděl a nezažil proto se živím sám.
      A také nebudu ani nemohu popisovat kde a co jsem dělal pro MO ČR. Tam jsem vázán 10ti letou mlčenlivostí.

     • Jirosi
      17:42 12.02.2019

      "fakt po mě nechtějte, aby jsem vám napsal seznam všech zákazníků pro které jsem v oboru průmyslové automatizace něco dělal."

      Kde se děla průmyslová automatizace na vývoj... Nikde... Takže, pokud pracuješ v automatizaci, těžko tě budou zvát na vylepšovaní "vývojových" pracovišť. Vývoj je ta část kde se nejvíce utajuje, tedy pokud s těmi firmami neděláš přímo ten vývoj. Těžko ti ho někdo bude ukazovat...

   • givicz
    17:14 11.02.2019

    tak to vypadá, že mejdan v České republice končí... propouští Tatra, propouští Aero, propouští Zetor, zkrachovala Avia... snižuje se odhad růstu za rok 2018 ale i 2019.. zřejmě už začíná mít čísla i ministerstvo financí ... začínají škrty ...

    Začíná boj o úspory. Vláda cítí, že hospodářství ochabuje
    https://www.idnes.cz/ekonomika...

    Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu ekonomiky. Výkon vyspělých zemí i růst světového obchodu zpomaluje, říká prognóza
    https://byznys.ihned.cz/c1-664...
    Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro rok 2018 na 2,8 procenta.

    EK výrazně snížila odhad letošního růstu eurozóny na 1,3%
    https://www.kurzy.cz/zpravy/48...

    • vojta
     17:20 11.02.2019

     Super příspěvek k ruskému zbrojnímu exportu.

     • Jan Padesátýpátý
      07:48 12.02.2019

      Naše média šíří prolhanou západní propagandu, pravdu přinášejí pouze nezávislé weby jako sputniknews nebo protiproud.
      Většina naši politiků jsou poskoci USA, jedině Miloš Zeman, SPD a komunisté dělají vlasteneckou politiku podporující zájmy Ruska a Číny.

    • Jirosi
     18:12 11.02.2019

     Evidentně zase nezvládá "domácí stříbro", ale "montovny" stále jedou...

     Krom toho Avia, nikdy plnohodnotně výrobu neobnovila. Těch 30ks za rok....
     Tatra celou dobu žije jen ze zakázek od státu. Aero se rozhodlo soustředit na vlastní produkci, ale ta má skluz...

    • Czertik
     15:24 12.02.2019

     No vidis givicku..
     tak rust ceske ekonnomiky ZPOMALUJE...a presto roste VIC nez ruska ekonomika, u ktere se hlavne spekuluje ze one rust je hlavne zpusoben ucetnim figlem.

   • danny
    10:40 12.02.2019

    Dusan: tvrdit, že sankce nemají až takový vliv, je pitomost. Speciálně dusí inovace, import technologií. Sankce taky prakticky blokují příliv zahraničních investic, takže vlastně vše, co by mohlo přispět k transformaci ruského hospodářství.
    Co se týče toho zázračného růstu stavebnictví, tak se řešilo, do které kapitoly zařadit Jamal SPG, jestli investice nebo stavebnictví. Nakonec bylo rozhodnuto o stavebnictví. Což vylepšuje číslo za daný obor, ale na celková čísla by to nemělo vliv.

  • Larry
   16:30 11.02.2019

   2,3% jsou fantastický úspěch vzhledem k sancím z EU. Naopak sankce EU podporují podnikání a rozvoj domácích firem. to co by dovezly do Ruska, by museli stejně zaplatit, takhle peníze zůstanou doma. Zato v ČR se ekonomika, značně zpomaluje.

   To Czertik: nevím kam chodíte na ty kecy o T-72
   http://www.panzernet.net/php/i...

   tady je snímek zaměřovače Attilla z T-72M4CZ
   http://galerie.palba.cz/displa...

   Zde generačně novějšího Rusko-Běloruského SOSNA-U
   https://commons.wikimedia.org/...

   Víte jaké jsou TTD, kdo od koho co okopíroval???
   Systém řízení palby dělala v půli 90tých let italská firma Galileo Oficine, nebo jak se to jmenovalo. Dnes tahle firma už neexistuje. Lidé jsou z firmy kdoví-kde a bez nich nelze dále modernizovat elektroniku tanku. Prostě si to know-how nechali (neznáme smlouvu, asi byla blbě napsaná pro MO ČR) a možná i výsledky rozprodali po světě jiným uživatelů T-72 na východě.

   • dusan
    17:56 11.02.2019

    Však o tom tie ruské sankcie sú : )

    Ruské sankcie sú len o protekcionizme a "ochrane" vybraných domácich podnikateľských skupín. Samozrejme, že ak Rusi zakážu dovoz syrov, tak to pomôže domácim výrobcom. Ale to nie je žiadna výhra ani pre zákazníkov, ani dlhodobo pre domácu ekonomiku.

    Sankcie EÚ sú naozaj dosť obmedzené, väčší problém je nestabilita ruského trhu, ktorý je závislý od cien surovín na svetových trhoch. A samozrejme najväčším problémom ostáva astronomická korupcia. Dosť ma pobavila poznámka jedného podnikateľa zo Slovenska, ktorý nadšene opisoval "modernizáciu ruskej ekonomiku" napríklad tým, že dnes už väčšína firiem platí ľuďom oficiálne ..... pred krízou to bolo väčšinou na čierno "na ruku" ... fakt "pokrok" : )

    • danny
     10:46 12.02.2019

     Samozřejmě to byla vítaná možnost k provedení reformy a svedení porodních bolestí na nepřátelský Západ. V rámci objektivity je ale nutno dodat, že se za poslední cca tři roky kvalita salámů, sýrů atd... posunula o ohromný kus a když příjdeš v Moskvě do obchoďáku, tak ta nabídka nijak nekulhá ani šíří, ani senzorickými vlastnostmi. Když jsem ochutnával první pokusy někdy koncem 2015, tak to bylo utrpení

   • Jan Padesátýpátý
    07:51 12.02.2019

    Jaký úspěch? Růst/pokles ruské ekonomiky prostě kopíruje vývoj ceny ropy.

   • Czertik
    15:28 12.02.2019

    Larry, umis CIST ??
    Asi ne, protoze normalniho cloveka by napadlo ze kdyz pisi o CESKOSOVENSKU..tak skutecne nemam na mysli dobu modernizace na m4cz :).
    Ale dobu ponekud drivejsi.

    • Czertik
     15:34 12.02.2019

     No tak teda oprava, skutecne sem napsal cesi, ale naspal sem SOVETI a hlavne to ze ona verze nakonec BYLA ZAVEDENA (tj ta sovetska).
     Cili z logiky vec vypliva, ze o zadnou porevolucni modernizaci jit nemohlo.

     A zdroj kde sem to cetl, ti uz nereknu, v pameti me vyskakuje kniha od lubomira popelinskeho putovani za zbranemi, ale klidne to mohlo byt i nekde uplne jinde.

  • logik
   16:41 11.02.2019

   No, vzhledem k tomu, že našich 2.4% vedou Babiše k tomu, že najednou nemá na své sociální experimenty a musí škrtat, tak nevím, co je na tom za skvělý výsledek. Obzvlášť, když už v roce 2017 měli jedno čtvrletí růst 2,5%
   https://www.investicniweb.cz/n... ,
   když furt ještě doháněj propad hospodářství po roce 2013, a když mají inflaci nad 4%, takže reálný růst v konstatních cenách je spíše pokles:
   https://tradingeconomics.com/r...

   Také je dobré nečíst z článků jen titulek:
   "Vysvětlení se stalo terčem kritiky ekonomů, kteří míní, že údaje týkající se projektu Jamal SPG patří do kolonky investice, nikoliv stavebnictví. Jiní spojují růst ekonomiky spíše s koncentrací zásob, především v oblasti zvláštního zboží.
   Článek připomíná, že se vyšší růst neprojevil na kupní síle. Výdaje na koncovou spotřebu vzrostly jen o 2,2 %, i když během prvních devíti měsíců byly na 2,5 % růstu."
   - jinými slovy, růst HDP může být klidně účetní trik.

   Takže Ok, Rusko nekrachuje, ale že by to byl skvělej hospodářskej výsledek....

 • Czertik
  15:20 11.02.2019

  "„Současně budeme bojovat s obtížemi, kterým čelíme již dlouhou dobu, například s porušováním našeho duševního vlastnictví. Není žádným tajemstvím, že v některých zemích, zejména ve východní Evropě, se stále nabízejí produkty, které jsou jasnou kopií sovětského nebo ruského vývoje,“ uvádí Šugajev s tím, že se to týká zejména zbraní a střeliva."

  Velmi vtipne, zatimco kdyz to bylo opacane, tak s tim nemel sebemensi problem.
  proc nevzpomenout to, jak cesi chteli modernizovat t-72 a u svoji modernizace navrhli novy zamerovac a sly to porovnavat s ruskou modernizaci t-72, aby zjistili ze v necem je lepsi, v necem horsi.
  Aby pak v definitivni, "zcela" sovetske verzi ktera byla odsouhlasena nasli zamerovac (a ted si skutecne nevzpomenu jesli slo jen o pocitac, nebo k tomu byl i zamerovac atd) se daleko vice pdobal te ceske verzi, nez one puvodni ruske.

  • Larry
   15:53 11.02.2019

   Mě to moc vtiphttps://email.seznam.cz/logout... nepřipadá, pan Šugajev má pravdu. viz zde:
   https://explosia.cz/produkty/m...

   Račte vidět, na snímku dvě spalitelky ráže 152mm. Na pravo origo ex SSSR r. v. 1988.
   Na vlevo přesná kopie Explosia.
   Označení prachů
   Ž40CZ, Ž52, Ž62 je původní ruské, doslova převedené z azbuky do latinky
   Fakt si myslíte, že mají souhlas s licenční výrobou od původního výrobce.
   Jeden případ z mnoha.

   • Larry
    15:55 11.02.2019

    Mě to opravdu moc vtipné nepřipadá.... sorry za překlep.
    L.

   • Jirosi
    18:08 11.02.2019

    https://www.gunbroker.com/item...

    Když se na tomto odkazu podívám na detailní zobrazení té 546. Tak mí tedy nepřijde moc srovnatelná. To, že mají stejný název po překladu ještě neznamená porušení licenčního ujednání, patentu!

    • Larry
     19:42 11.02.2019

     Bavíme se o spalitelce, ne o projektilu. Jinak tahle je školní, tedy na snímku ve vašem linku.
     Což bývá většinou redukovaná prachová náplň. když je postavíte vedle sebe s "konkurenční" jsou samozřejmě stejné. Eplosie obvykle jhako jiní, udělají delaboraci aby zjistili co je "uvnitř" . včetně změření a zvážení komponentů. U dalších kousků se nastřelí aby se zjistili termodynamické vlastnosti. Zejména dosažení tlaku, u raketových motorů i tahu. měří se i intenzita záblesku - světelný efekt. provádí se to vícekanálovým osciloskopem. Má to svůj SW a říká se tomu balistický analyzátor. Rozměry budou stejné, musí být stejné... barva stříbrná, i to zkopírovali....
     V elektronice existuje podobný postup. Říká se tomu reverse engineering.
     A když Explosii to samé udělala firma z Balkánu, mohli se po......

     • Jirosi
      20:40 11.02.2019

      Tak znova, buď mají platnou právní ochranu pro ČR, nebo stát kam to ČR prodává nebo mají smůlu. Říká se tomu ochrana duševního vlastnictví, ale to stojí peníze.
      A ty v 90.letech určitě kluci neměli.
      A spalitelka do stejného děla, vyloženého stejným materiálem(povrch úprava), překvapivě bude ze stejného materiálu. Tedy minimálně povrchová úprava.

   • darkstyle
    20:49 11.02.2019

    Zabudas, ze patent plati 20 rokov..

    Takze uz je davno po patente a kazdy bo moze vyrabat ako sa mu zachce..

    Šugajev aj ty plačete na cudzom hrobe..

   • Starlight
    00:48 12.02.2019

    @Larry

    Předpokládám, že u PVO jste dělostřeleckou munice neměli. Ta tvoje sovětská originální nábojka z roku 1988 (https://explosia.cz/produkty/m... ) byla ve skutečnosti vyrobená v Československu.

    I munice vyráběná u nás měla šablonování v ruštině. Řádek označení klibru a vzoru děla 152-SPG-77 je označení ShKH vz.77 DANA. Na dalším řádku informace 3/88 NMA označuje 3. sérii prachu z roku 1988 , NMA je kód výrobce Syntehsia Pardubice-Semtín (dnes Explosia). Poslední řádek 11-88-GTS označuje 11.sérii nábojek z roku 1988, GTS je kdo výrobce, který nábojku kompletoval – v tomto případě Závody všeobecného strojárstva Dubnica nad Váhom.

    Tedy Explosia nic kopírovat nemusela. Ona je původní výrobce prachu a nové nábojky P750 se opět kompletují na Slovensku v ZVS (MSM Group) v Dubnici nad Váhom.

    • Czertik
     15:51 12.02.2019

     Starlight, ty ses kruty, takhle nicit larrymu sny o uzasnem sssr a o tom co sme mu kradli :).
     Na okamzik sem si te spletl se shaniou.

   • Czertik
    15:49 12.02.2019

    larry, a muzes ukazat i neco jineho nez jen tohle ?
    navic znacne nejisteho, laboraci pri stejnych pozadavcich jde dojit k velmi podobnym slozenim, zvlast pokud jde o tak specificky produkt jako sou hnaci naplne.

    Coz ale u technickeho reseni, jakou sou tankove zamerovace, uz tak moc pouzit nejde, protoze tam je kopirovani daleko snaze dokazatelne.

    nemluve o spouste jinych technologickych reseni, ktere zmizeli ve chratnu sssr aby se nikdy v zemi puvodu neobjevily.
    Je to tak pul roku, mozna dyl, kdy sem cetl clanek o prevratnem lekarskem pristroji (nebo si to spis mysleli) ktery mel "lechtat" jakysi nerv a umoznit teoretickou zachranu, jak naseho prvniho delniceho prezidenta, tak tusim ze i stalina.
    A hadej co se stalo - poristroj sebrali, dokumentaci sebrali..a uz nikdy nevratili, a cesi si ho pak museli zcela znova od zakladu postavit novy kousek.
    A o tom, kolik jinych veci tam zmizelo, nikdo nevi a navic uz by bylo absolutne nepodstatne to dohledavat.

 • dusan
  11:40 11.02.2019

  Su-27 sa v Číne vyrába bezlicenčne .... ˇČíňania totiž prišli po čase na to, že po úpravách je J-11 vlastne "čínske lietadlo" a odmietli platiť licenčné poplatky : )

  Čína bude v budúcnosti skôr konkurent pre Rusov ako zákazník.

  Venezuela bude pre Rusko problém tak či tak. Nech to tam dopadne akokoľvek, tak ťažko čakať, že v krajine, kde ľudia hladujú budú prioritou masívne zbrojné nákupy ..... skôr budú radi ak dostanú naspäť svoje peniaze, lebo Venezuela kupovala značnú časť zbraní na ruské pôžičky.

  • danny
   12:39 11.02.2019

   Venezuela se řeší kvůli investicím Rosněftu do ropného průmyslu, díky nímž by mohla vyklouznout z faktické izolace, ve které je díky účinně nastaveným sankcím. Rusy bude určitě mnohem víc bolet, pokud tam přijdou o investice v civilním sektoru (ropa, energetika, potravinářství), než o zbrojní kontrakty.

   • Jirosi
    14:59 11.02.2019

    Danny: Venezuela prodává ropu jen protože jim zlý kluci z USA prodávají tu svoji. Aby to mohli ředit.

   • Czertik
    15:13 11.02.2019

    1. rusove do venezuelske ropy zacaly investovat teprve potom, co se jeji produkce zacala povazlive propadat a hrozilo ze venezuela nebude mit penize na splatky za ruske nakupy.
    2. o jake fakticke izolaci venezuely to mluvis ? myslis ty sankce od amiku apod, ktere zacaly posledni mesic ci dva , presto ze venezuela je v ekomomicke krizi pres 3 roky ?

    • Jirosi
     17:30 11.02.2019

     Vezezuela začala cestu ekonomického úpadku už v roce 2008-9, svým programem vyvlastňování.

    • Slavoslav
     17:51 11.02.2019

     myslim, ze hovori o izolacii Ruskeho ropneho priemyslu

  • darkstyle
   20:51 11.02.2019

   Su-27 sa moze vyrabat bezlicenzne, kedze preslo 20 rokov a kazdy patent je len na 20 rokov, pozri si datum prveho vzletu su-27..

   Preco by mali platit, za nieco licencne poplatky? Za chvilu to caka su-30..

   • Charlie
    08:08 12.02.2019

    Motáte dohromady ochranu patentů a licence... oboje je něco "trochu" jinýho.

 • infi
  11:10 11.02.2019

  Penize az na prvnim miste...tak jak to plati u vsech :-)

 • Jirosi
  11:02 11.02.2019

  Zajímavé, že zákaznický úspěch ze Syrie je jen pro "ruční zbraně".
  Žádná velká technika...

  • Miroslav
   11:13 11.02.2019

   A čím by tá zbedačená Sýria platila? Pieskom alebo sýrčanmi?

   • vojta
    12:48 11.02.2019

    Rusko pomohlo Asadovi a Sýrie teď zprostředkovává Ruský vliv v oblasti. No a velkou techniku tam mají na zkoušku Rusové.
    Rusko-SSSR vždy uplácelo zbraněmi a hospodářskou pomocí své spojence. I my jsme platili za úžasné přátelství s Libyí, Sýrií, Kubou, KLDR, atp. Údajně se to v nezanedbatelné míře podepsalo na ekonomickém úpadku SSSR.
    Dokud kupují zbraně Čína a Indie, je to pro Rusko dobré, ale prodávají tím pozvolně své know-how. Čína se emancipuje hodně rychle, Indie asi chvíli vydrží, Jižní Amerika má krizi. K tomu nepříliš vstřícná (někdy vyloženě otřesná) ruská obchodní politika a narůstající konkurence. Moc by mě zajímalo, jestli mají Rusové promyšlenou strategii, nebo to zkouší jak se zrovna dá?

    • Miroslav
     13:50 11.02.2019
     Oblíbený příspěvek

     Veď ti je jasné, že Sýria môže zaplatiť len dvoma spôsobmi:

     1/ Zapredaním sa ako ruský satelit v oblasti
     2/ Ako poligon pre testovanie zbraní v reálnom konflikte.

     Nerobím si ilúzie, že Rusku ide o Sýriu a blaho jej obyvateľov. Rusko na to ani nemá ekonomické kapacity aby si mohlo dovoliť živiť rozvrátenú vojnou rozvrátenú krajinu. Rusko akurát využíva fakt, že ak sa chce prezentovať ako mocnosť, potrebuje aspoň niekoľko vazalov a Sýria si veľmi vyberať nemôže. Takže je to relatívne lacné nakupovanie spojencov.

     • Jirosi
      14:57 11.02.2019

      Vzhledem k tomu, že se tam bojuje taky o zisky "gazpronu", na úkor Syřanu a států zálivu. Tak si tam Rusko kope za vlastní, jen učet vystavuje Asadovy.

    • Jirosi
     14:58 11.02.2019

     SSSR - nepadl na hubu protože rozdával zbraně, ale protože nedokázali pracovat dostatečně efektivně. I CSR, proti tomu byla vzorem efektivity...

 • HEKTOR
  10:26 11.02.2019

  zaujimavé že nespomenul napr. čínu, keď už bola reč o kopírovaní...

  • Czertik
   15:22 11.02.2019

   To je jejich dulezity zakaznik a do nich kopat nemuzou.

 • Argonaut.CZ
  09:17 11.02.2019

  Doporučuji si poslechnout tento rozhovor:
  https://www.kupredudominulosti...

  Každopádně ty objemy zahraničního obchodu nejsou moc velké, když jenom Trump s SAE dohodl kšefty za 100 miliard USD (samozřejmě rozložené ve více letech).

  • Jirosi
   10:53 11.02.2019

   U toho doporučeného článku sem se hezky zasmál.

   Už jen ten název.... Pokud vezmu 200. let zpět pak má článek pravdu. Pokud to rok šířím na 250. tak najednou vykoukne pošuk v "Francii", ale to přece nebudeme připomínat ... Prostě ohýbáme historii jak potřebujeme dle zadání.

   Zbytek se nese v podobném trendu.

   • cernakus
    11:10 11.02.2019

    Jirosi:

    Dějiny Evropy jsou ale doopravdy dějinami Německa. Respektive Svaté říše římské. A od znovuzrození Ruska pak jejich vzájemné interakce. Francie, Británie, Španělsko to byly epizodky trvající obvykle jedno až dvě století. SŘŘ a Carské Rusko jsou kontinuální dominance Evropské politiky 1000 respektive 600 let.

    Jakýkoliv vzdor této dominanci u tří výše zmíněných (toho času světových) supervelmocí se pak počítal doslova na dekády (asi nejdéle se dařilo vzdorovat za 30ti leté války a pak v období mezi rozdělením a sjednocením Německa po WW2).

    Největší noční můra Američanů není koalice Ruska a Číny, ale Německa a Ruska. Proto tak aktivně vystupují proti jakékoliv spolupráci těchto dvou národů.

    • PavolR
     12:52 11.02.2019

     Vzhľadom na skúsenosti z posledných storočí by to mala byť aj naša najväčšia nočná mora ...

     • cernakus
      13:32 11.02.2019

      Vzhledem ke zkušenosti z čeho? Dvou epizod? Kdy jedna byla vcelku problém (potenciální zánik českého plémě) a druhá bezvýznamná etuda?

      V globálním pohledu a zejména tom celkovém časovém úseku prostě víme, že jak Germáni, tak Slovani nás považují za své malí bratry. Mají tak sice značné tendence nám kecat do všeho, ale jsme "jejich".

      Američané k nám mají vztah asi jako k uhlí. Jsme pro ně jen surovina. Takže podtrženo sečteno, největší strach mám právě z Američanů a jejich potenciálním reakcím k našim "bráchům", protože až začnou lítat atomovky ať na Rusko nebo Německo, tak to, že jsme Češi a je tady tak třetina RAŽů a polovina národa je USA friendly, nám pomůže asi tak jako deštník při povodni. Šoupnou nám to sem s radostí taky.

     • Miroslav
      14:17 11.02.2019

      Cernakus: O Tom, čo by bolo kedy Nemecko vyhralo vojnu je dnes zbytočné polemizovať. To, čo prišlo po vojne by som však za ,,bezvýznamnú etudu" rozhodne nenazval. Táto podľa teba ,,epizódka" výrazne ovplyvnila svet a jej dôsledky budú citeľné ešte celé desaťročia. Mimochodom, ak by ZSSR nepadol ekonomicky na hubu, tak dodnes by si zdobil okná, nástenky a so súdruhmi pripíjal na slávu Československo-Sovietského priateľstva.

     • PavolR
      14:26 11.02.2019

      Cernakus:
      Je toho viac - spolupráca N a R priniesla mnoho nešťastia nielen pre naše krajiny ,ale celý priestor medzi nimi: Strata Sliezka (Rusi ukončili vojnu s Prusmi), delenia Poľska, zjednotenie Nemecka a ako protislužba revízia statusu quo po 1. Krymskej vojne, marxizmus-leninizmus ;-p , 2. svetová vojna ...

      Naopak, pokiaľ sa Američania práve zaujímajú o náš priestor, sú naše záujmy vždy zhodné s ich záujmami - vznik ČSR, porážka 3.R, rozvrat Východného bloku. Zle sa nám vodilo, keď prenechali pole Nemcom alebo Rusom.

      Nevylučujem, že sa v budúcnosti môže geopolitický priestor a naše záujmy zmeniť (napr. definitívnym vyradením Ruska z hry, alebo začlenením aspoň jeho európskej časti do spoločného európskeho politického a kultúrneho priestoru -zánik delenia na východ a západ), a/alebo zásadným oslabením USA v globálnom konflikte s Čínou, ktorý EU obíde, no dovtedy sa je treba držať Američanov.

     • RiMr71
      14:38 11.02.2019

      ...tak hlavně bacha na ulici, aby ti to tam nějaký americký big black John nešoupnul...

     • Jirosi
      15:01 11.02.2019

      USA nám už 3x vybojovalo samostatnost. A jsou tu stále "lidé" co si myslí, že jim jinde bude lépe....
      Ale to ještě neznamená, že nám budou platit celý život naše účty.

     • Czertik
      15:51 11.02.2019

      A kdy ze nam to amici 3x vybojovali samostatnost ?

      Jedine kdy jim to muzu uznat je studena valka.
      Za prvni svetove to byly legie v rusku co ji vybojovaly (byt amici jako nejsilnejsi clen dohody s vytvorenim csr souhlasilo a tim dalo mustr zbytku).
      Za druhe svetove, at se ti to libi nebo ne, tak nejvetsi zasluhu na sovobozeni csr meli rusove, rumuni a ceske jednotky. Tech par amiku co se dostalo do plzne, nemelo zadny podstatny vliv - jen pro info, "blbych" rumunu poadlo v csr daleko vic nez amiku vubec do csr vkrocilo (a to i v povalecne dobe).
      Jo kdyby amici osvobodily prahu - a ze meli realne na to aby se tam dostaly pred rusi - tak by to bylo jinak.
      Ale historie na coby kdyby nehraje.

     • Jirosi
      17:26 11.02.2019

      Po WW1, byli USA státem co měl hlavní slovo a jeho prezident podpořil rozložení R-U. Bez jeho požehnání bychom tu žádnou CSR neměli. Legie sice bojovali v Rusku, ale to už nebojovalo rok v WW1 ! A jejich činnost tam ukončením WW1, neskončila. Legie jako takové klidně mohli opětovně přejít pod zprávu R-U.

      Bez pomoci USA, UK, je otázkou zda by to vůbec SSSR ustál. Tedy i ti kluci z východu přijeli na amerických tancích, botách, konzervách, logistickém zabezpečení atd. UK by bez logistických dodávek z USA, také jen těžko odolávala 3. říší sama.

      To, že dokázali ekonomicky porazit v SSSR. A ten pak pustil svoje satelity, protože měl problém vůbec udržet sám sebe, je opět jen jejich zásluha.

     • Shania
      18:25 11.02.2019

      Czertik: je to jako kdyby jsi napsal nejlepsi hrac nam vyhral mistrovstvi sveta a zcela ignoroval praci zbytku teamu, treneru, manazeru, masera, roztleskavacek a maskota... A to ještě nejlepsi hrac vsemozne skodil zbytku teamu.

      WW2 vyhrala spoluprace a ani US a nebo SSSR by to sami nezvladli, natoz ti ostatní.

     • Cpt. Morgan
      01:03 12.02.2019

      Shania - WWII ako taku vyhrala spolupraca, ale iba v globalnom meritku vsetci proti Hitlerovcom. Cervena armada by bez vacsich problemov vycistila od Hitlerovcov celu Europu. Cela nemecka obrnena armada padla v Rusku. To bol hlavny obrat a zlom vo WWII. Odvtedy uz CA hnala ustupujuce nemecke vojska coraz vacsim tempom a USA sa vylodili v Normandii az 1 rok po tom zlome a ked sa bali, ze celkom stratia vplyv v Europe.

      Hypoteticky, ak by aj Sovietsky zvaz znicil Hitlerovcov v celej Europe, nemal by schopnost udrzat si priamy vplyv na Zapade aky mal vo vychodnej Europe, pretoze to bol iny civilizacny okruh a nepodarilo by sa mu nikdy nanutit narodom Zapadu svoje politiky. Zapad by sa dostal pravdepodobne iba do pozicie, kedy by zostal sam na seba, a SSSR by s nim mal iba aktivne (hlavne obchodne) vazby, ale nebol by schopny si ho podmanit a zaclenit k sebe. Rozdielna historia sa jednoducho neda vymazat.

      Co by vsak bola velka zmena je vplyv USA v Europe, ktory by bol ovela slabsi, lebo SSSR by vdaka oslobodneiu mal na zapade Europy pozitivne obchodne vztahy a Europa by cez tieto vzaby mohla volne rozhodovat o vybere formy spoluprace s USA podla svojho suverenneho zaujmu a nie ako defacto vazal cez NATO. USA by zostal iba ten Albion, z ktoreho by si urobili lietadlovu lod a mega US vojensku zakladnu. Nemecko by preslo obnovou, na ktorej by sa SSSR podielal zdrojmi a rozvinute institucie by zapadu by sa znova postavili na nohy ako vzdy po krize a know how by sa prelieval do SSSR a s tym a rast zivotnej urovne rusov.
      Z takej pozicie nieco riesit v globalnom svete by bolo pre USA dost blbe. Stratili
      by poziciu svetovej supervelmoci, lebo vztahy zapadnej Europy a na suroviny bohateho Ruska by boli vyhodnejsie ako ideologicke lakanie spoza Atlantiku. O buducom raste uz vtedy obrovskej Ciny sa vedelo davno a ak by do sveta, kde spolupracuju Europske institucie a Ruske zdroje prisla este Cinska pracovna sila s vyhladom na dalsie potencialy africkeho kontinentu a nasledne by cela zemska a ludska masa spolocne prosperovala, co by sa asi pisalo v dokumentoch ako je Project for New American Century? Mozno ako postavit alianciu USA s Argentinou proti Brazilii..

      USA si zasahom v WWII zachranili miesto za globalnym stolom a prisli az vtedy, ked vacsina krvi bola v zemi, co nakoniec dobre dokumentuje pomer strat na zivotoch 26 milionov vs 200 tisic (cca 130:1).
      Ved snazia sa sebe dobre, to sa da chapat, ale preco europania maju zo seba a svojich krajin robit pre ich potrebu kanonenfutter proti ich geopolitickym rivalom?

     • Shania
      07:51 12.02.2019

      US v 41 mela prakticky neexistujici armadu... A zbrojni prumysl se teprve rozjizdel... Takze predpokladat, ze za dva roky dokazi zabezpecit operaci o rozsahu overlorda je trochu mimo. Mimo to tu mas Afriku, italii, jizni francii, a bombardovani.. A pacifik, kde i presto ze japonsko znamenalo vetsi hrozbu, tak evropa dostala prednost... A pri tim zasobovat svoje spojence.

      Soveti bez pomoci zapadu by neprezili, to bezproblemove vycisteni evropy se nestalo ani v nasi realite... Pomalejsi postup by jim zlomil vaz, jen lidska sila z osvobozenych uzemi jim umoznovala doplnovat ztraty...

      Jak dopadlo vychodni nemecko snad vime ne, znicili by i to zapadni a v cele evrope by vyhrali komuniste... Nejspis i postupne po celem svete s dalsimi miliony mrtvych.

      Bez Marshallova planu a pristupu US zapomen na nejakou prosperitu evropy ... Kde by jsme dnes nohli byt jako "vazal" USA s marshalovym planem a bez komancu... A to jsme na tom lip jak jini...

      Jak pro osvobozene, tak porazene staty byl pristup US a SSSR zcela rozdilny... A bylo jasne videt ktery je pdstatne lepsi...

      US v 41 mela prakticky neexistujici armadu... A zbrojni prumysl se teprve rozjizdel... Takze predpokladat, ze za dva roky dokazi zabezpecit operaci o rozsahu overlorda je trochu mimo. Mimo to tu mas Afriku, italii, jizni francii, a bombardovani.. A pacifik, kde i presto ze japonsko znamenalo vetsi hrozbu, tak evropa dostala prednost... A pri tim zasobovat svoje spojence.

      Soveti bez pomoci zapadu by neprezili, to bezproblemove vycisteni evropy se nestalo ani v nasi realite... Pomalejsi postup by jim zlomil vaz, jen lidska sila z osvobozenych uzemi jim umoznovala doplnovat ztraty...

      Jak dopadlo vychodni nemecko snad vime ne, znicili by i to zapadni a v cele evrope by vyhrali komuniste... Nejspis i postupne po celem svete s dalsimi miliony mrtvych.

      Bez Marshallova planu a pristupu US zapomen na nejakou prosperitu evropy ... Kde by jsme dnes nohli byt jako "vazal" USA s marshalovym planem a bez komancu... A to jsme na tom lip jak jini...

      Jak pro osvobozene, tak porazene staty byl pristup US a SSSR zcela rozdilny... A bylo jasne videt ktery je podstatne lepsi...

     • Jirosi
      10:09 12.02.2019

      "Cela nemecka obrnena armada padla v Rusku. To bol hlavny obrat a zlom vo WWII. Odvtedy uz CA hnala ustupujuce nemecke vojska coraz vacsim tempom a USA sa vylodili v Normandii az 1 rok po tom zlome a ked sa bali, ze celkom stratia vplyv v Europe. "

      První kdo skutečně zastavil bojové jednotky byli Rusové, ale tam se dojelo spíše na zimu a logistiku. Tedy to na co by z druhé strany zase dojeli Rusové pokud by jim ji celou nedodali "USA".
      Ve stejné chvíli kdy Rusové dělali obrat na východě, jednokty UK-USA poráželi jednotky v Africe(250 000). Tedy plně strovnatelný úspěch.

      Vylodění v Italii znamenalo odsun klíčových jednotek z Kurska, stejně jako příprava na vylodění v Normandii. A tyhle odsuny značně ulehčily postup CA.

     • Czertik
      16:07 12.02.2019

      jirosi
      Skutecne si dopn info o historii.
      Ano, amici meli hlavni slovo - ale to sem nikde nepopiral (viz to jak sem napsal ze amici dali must zbytku), ale zapomel si na nekolik podstatnych veci
      a) legie bojovy proti r-u v rusku uz i za ww1.
      b) jejich cilem nebylo se angazovat v rusku, ale naopak se z nej co nejdriv dostat, aby mohli bojovat na zapadni fronte, to ze tam zkejsli na dlouho nebylo jejich prani.
      c) cesi bojovali i na fracouzke a daleko pocetneji na italske fronte
      d) ne ceske legie, skutecne nemohli prejit pod veleni r-u kdyb to valku nejakym zazrakem vyhralo, pro ne by byla jedina moznost - exil nebo smrt v zemi puvodu (stejne jako napr. pro bile v rusku).

      Popiral sem nekde valecne usili spojencu ?

      shania
      CERT TKVI V DETAILECH :)
      Plny souhlas s tvoji primerou masera, trenera apod a pak valecnym prispevkem usa, britu a spol.
      Ale ty pises o celkovem prispevku vsech statu k porazce osy zla ( sorry, nedalo se odolat).
      Ja sem psal jen o bojich (mistne a cosove omezenem) , ktere se odehravali na velmi malem kousku uzemi ve srovnani s celkovym bojistem :).

     • Jirosi
      17:58 12.02.2019

      To, že bojovali proti R-U, sem nepopíral. Ale bojovali za stát co nemusel vzniknout. Oni by prostě ostrouhali jako "kurdové". Maximálně by dostali možnost se vrátit do vlasti za podmínku "lojálnosti". Což by se týkalo hlavně mužů v Rusku. Což byla jediná váha co CSR měla ve chvíli konference.
      Uvědom si, že CSR vznikla až jejím vyhlášením!

     • Czertik
      20:47 14.02.2019

      Ano jirosti, zcela mas pravdu ze legie bojovaly za stat co vziknout nemusel.
      Ale po tom, co ovladli sibir a predvedli na italske/francouzke fronte dohoda uznala, ze nema jinou moznost nez proste jim tu republiku dat.
      To, ze to zapadalo do jejich planu demontaze r-u a nemecka bylo vyhodne pro obe strany.
      a ti tvoji kurdove - holt ti sehrali, a stale hraji, roli uzitecneho idiota. Mocnosti maji zajem na to, aby odvadeli spinavou praci za ne, ale uz nemaji zajem na tom, aby jim dali cokoliv z jejich aspirace.
      A k jejich smule ani nemaji silu, na to aby se pokudli to prosadit proti vuli jejich sponzoru.
      Srovnej si to uz se vzpominanym vznikem csr - kdyby to dohoda neodsouhlasila, a cesi by se vzbourili a proste by vytvorila csr , tak by dohoda poslala vojska aby cechy uklidnila a de fakto se montovala do r-u obcanske valky ?
      Nebo by proste jen cekala jak to dopadne.
      Holt kurdove nemaji zadnou silu na to, aby si to mohli rozdat s asadem na ferovku a sami to velmi dobre vedi.
      A to jak zapad prodava kurdy, aby uplatil turky je vrcholem nechutnosti.

    • Jirosi
     14:52 11.02.2019

     "SŘŘ a Carské Rusko jsou kontinuální dominance Evropské politiky 1000 respektive 600 let."

     Z Ruskem se počítá v Evropské politice až od porážky Napoleona(1815). Tedy něco přes 200 .let.
     SŘŘ- sice trvala 1000. let jenže si zapomněl odečíst ty roky, kdy byli ti dominance jiných říší dominanci vzala. To už tak krásně nevypadá.

     Ve skutečnosti, jsou dějiny Německa srovnatelné z vlivem ostatních států jako UK, FRA, Ita, SPA, GRE, Ru...

     Jen protože dnes máme opět období dominance Německo-Ruska neznamená, že to tak bude na vždy.

     • vlasto
      15:35 11.02.2019

      A to 1000 rokov dominantné Nemecko dokázali v svetovej expanzii stáročia porážať také štáty ako Portugalsko a Holandsko. Divná dominancia.

     • Cpt. Morgan
      01:22 12.02.2019

      Vlasto - Holandsko a Portugalsko ziskali vplyv, ked sa globalizacia opierala o transport lodami, co bol po stredoveku obrovsky narast schopnosti projektovat vplyv na dovtedy nedostupne vzdialenosti a kapacity. To su zlate casy zapadnej kolonialnej moraplavby. Potom vsak prisla industrialna revolucia a stvorila vlaky a produktovody ako kapacitne neporovnatelne vykonnejsiu formu transportu a odvtedy je vplyv lodi na vyvoj dejin ovela slabsi a odsudeny na upadok. Preto rastie v globalnom meradle vplyv novych mocnosti na kontinente Europa-Azia a upadaju sily byvalych lodiarskych mocnosti. USA si osvojili britske imperium a postavili tam zakladne, aby si cim dlhsie udrzali vplyv, ale voci kapacitam kontinentalnych mocnosti (3/4 pevniny, 4/5 ludskych zdrojov) nemaju dlhodobo dobre moznosti. Preto musia zasahovat za oceanom a sirit svoj sposob zivota, aby nezostali len regionalnou silou. Preto podpora nacistickeho Nemecka americkym byznisom nie je az tak nepochopitelna, lebo vdaka nej maju dnes USA na svetovom superkontinente hlavne slovo.

     • Jirosi
      09:56 12.02.2019

      " To su zlate casy zapadnej kolonialnej moraplavby. Potom vsak prisla industrialna revolucia a stvorila vlaky a produktovody ako kapacitne neporovnatelne vykonnejsiu formu transportu a odvtedy je vplyv lodi na vyvoj dejin ovela slabsi a odsudeny na upadok. Preto rastie v globalnom meradle vplyv novych mocnosti na kontinente Europa-Azia a upadaju sily byvalych lodiarskych mocnosti."

      Jako vtip dobry... bohužel námořní přeprava vozí stále největší objemy světového obchodu. A železnice ji nemá šanci nahradit.

    • vlasto
     15:39 11.02.2019

     Sa snažím si spomenúť, aká významná kultúrna epocha vznikla v tom 1000 rokov dominantnom Nemecku a potom sa rozšírila do celej Európy. Románske obdobie, gotika, baroko, renesancia - šírilo sa z nedominantného (vtedajšieho) Francúzska a (vtedajšej obdoby) Talianska. Kapitalizmus vynašli Holanďania a usilovne šírili Briti.. Aha, už mi napadlo - Marxizmus vznikol v Nemecku! :D

    • logik
     16:48 11.02.2019

     cernakus, prosím, něpřekrucuj dějiny.
     Německo jako takové, které by bylo Evropským hráčem, je otázka posledních dvě stě let. Předtím bylo rozdrobené na mnoho států, kdy pravda mělo císařský titul, ale většinu času se zabejvalo vnitřníma rozporama a na nějakou evropskou politiku mělo jen občas a na světovou už vůbec....
     Oproti Španělsku, Portugalsku, VB nebo Francii to byl malej rozhádanej regionální hráč.

   • Czertik
    15:44 11.02.2019

    A tim francouzklym posukem myslis koho ? Napoleona ? A ten prinesl spatneho presne co ?
    resp v cem se jeho valky lisili od jinych evropskych roztrzek predchozich dekad ?
    Vyjma toho, ze dokazal, narozil od vsech ostatnich, vyhravat a dostat moc francie na uroven na jake nikdy pred nim, ani po nem, nebyla ?
    A budes se divit, ale napoleon prinesl i hodne noveho a dobreho - treba zakonik co sespal ve francii plati dodnes, byt pozmenovany.
    A ideje francouzke revoluce, ktere roznasel po svete se staly vzorem pro moderni demokracie.

    A co chces rict pozitivniho o hitlerovi ?

    • raziel87
     16:54 11.02.2019

     Tak například měl rád psy :-) a pes je nejlepší přitel člověka, no ne? Teď vážně, obliba Hitlera bude v Německu a nejen v Německu v určitých kruzích zase růst. A nemluvím jen o neonacistech. Rodiče maji penzion v 1. zoně Národního parku, často jezdí do Německa na nákupy, protože jsou tam levnější a kvalitnější potraviny než dole v Sušici.

     Divil by ses, kolik němců si na stará kolena kupuje domy v pošumaví, divil by ses kolik z nich proklína "Frau Merkel", že jim ničí jejich zemi, to co budovali. Vůbec bych se nedivil, kdyby se postupem let v následujících dekádách objevil zase nějakej šílenec, který bude chtít dát do pořádku germánskou rasu.

     • Czertik
      16:34 12.02.2019

      To ze roste obliba adly..nic neznamena. To o jeho zasluznych cinech nic nevypovida.
      Staci se podivat na oblibu stalina - a to byl srovnatelny zlocinec non plus ultra jako adla.

      A tu vsuvku o posumavi uz vubec nechapu. Ze tu kupuji chajdy. To ma byt pozitivum pro zemana , babise nebo nekoho jineho ?
      A ze se jezdi na nakupy do rachju ? To neni nic noveho, zvlast kdyz v nemecku mas jistotu daleko kvalitnejsich potravin nez v cesku, navic za srovnatelne ceny.

     • raziel87
      17:07 12.02.2019

      Czertik

      ?? máš "zajímavé" myšlenkové pochody, nějak netuším, co do toho cpeš Zemana s Babišem, moc nerozumím proč do toho vůbec taháš české politiky. Pro tvé info v OT, nemám rád Babiše a moc nemusím Zemana.

      Důvod je prozaický. Chtějí na stará kolena dožít v klidném pošumaví, kde je vcelku pěkná krajina, zatím tu nejsou arabové (u nich jich je víc a víc) budou čerpat německé důchody a za něměcká eura žit superlevně v Čechách. To je asi tak vše, co jsem chtěl sdělit. Víc v tom nehledej. Můžu poprosit, aby si neodpovídal na každý příspěvek, který v diskuzi čteš? tady vůbec nejde o mě, ale tak nějak mi subjketivně přijde, že se vyjadřuješ všude a ke všemu. Je to samozřejmě tvoje věc, dělej jak uznáš za vhodné, ale mám právo napsat ti na tvé věčné datlování svůj názor.

    • Jirosi
     17:19 11.02.2019

     Ano, myslel se Napoleona. Tak ona zrovna celo Evropská válka není nic extra pozitivního. Ale šíření myšlenek Francouzské revoluce má určitě k dobru.

     • Czertik
      16:27 12.02.2019

      Jiste ze zadna celoevrska valka neni nic dobreho, ale kdyz uz si ho oznacil za "zlosyna¨" tak by me skutecne zajimalo v cem to jeho zlo spocivalo.
      Vzdyt ti napoleonske valky prinesly daleko MENE mrtvych, nez treba 30 leta valka (diky niz vymrela 1/3!!! evropske populace).
      Nebo treba valka o spanelske nastupnictvi a jine.

      Pokud chces stavet na tom, ze napoleon byl zlosin jek kvuli poctu mrtvych a valkam co vedl...tak to by potom byl zlosinem prakticky jakykoliv kral/ovna az do 1918.
      A pokud bys k tomu pridal i lidi mimo slechtu..tak mas zlosiny v politice dodnes. A ne zrovna malo.

     • Jirosi
      19:49 12.02.2019

      Máš pravdu, válka byl normální způsob existence králu. Jenže Napoleon toho hodně udělal, ale z vojenského hlediska po něm mnoho nezbylo. Vice méně se vše vrátilo tam kde bylo.

      I ta 30.letá válka přinesla konec náboženských válek!

     • Czertik
      20:50 14.02.2019

      Ze z vojenskeho hlediska po napoleonovi moc nezbylo ? A co zbylo z vojenskeho hlediska po hitlerovi, stalinovi, ci marii terezii ?
      Valky se nevedou pro valky samotne, ale aby zamichali politikou zadanym smerem.

  • Jan Padesátýpátý
   07:58 12.02.2019

   stačilo mi toto:
   "Podívejte, jaká dnes probíhá propaganda ze Spojených států, nebo ze Západu, proti Rusku. Z Ruska se znovu dělá Sovětský svaz."

   Autor asi netuší, že Rusové včetně Putina SSSR oslavují a jeho zánik považují za největší katastrofu minulého století
   Z Ruska dělá SSSR Putin - viz ruské vojenské výpady do Gruzie a na Ukrajinu.

   • raziel87
    09:11 12.02.2019

    Jane,

    když šel "západ" hájit a šířit svoje zájmy do Afghanistanu, Iráku, tak ti to nevadilo.
    Vzpomeň, co se dělo v Gruzinsko-Abcházkem konfliktu, než do Jižní Osetie vlítlo Rusko,
    tam ti to svinstvo na civilech nevadí a rus je špatný? ty prasata se tam řezaly v podstatě 100 let, vygradovalo to začátkem 21. století.

    Ukrajinu tu řešit nechci, protože Váš názor na ruskou intervenci nezměním, i kdybych napsal cokoliv. Na druhou stranu už mě znáte a víte, že vcelku souhlasím s názorem, že východ Ukrajiny je stejně z demografického hlediska převážně ruskojazyčný, ruské imperium ho anektovalo v roce 1783 a Ukrajinskému lidu ho v roce 1954 daroval raketový Nikit, sám ukroš.

    Když si Izrael osvojil ze strategických důvodů Golany, nemáte s tím žádný problém. Když si Rus vezme zpátky to, co mu 200 let patřilo, z důvodu, že reálně smrdělo, že tam NATO+USA začne stavět vojenské základny a raketová sila, tak je to špatně. Chlapi, proč jste pořád tak zaujatí? Jsme češi, ne rusáci, ne amíci, tak buďte ve svých názorech alespoň trochu "v nadhledu" a koukejte na věc pohledem nekonečného boje západu a východu, nehýkejte jako pěšáci. Stačilo, že jsme hýkali 40 let pro východ....

    • raziel87
     09:14 12.02.2019

     Proč USA nezpucovalo i Saudskou Arábii, když bylo prokázáno, že celá jednotka teroristů, která to napálila do dvojčat byli Saudi? Proč je nezpucujou, když shazujou buzeranty z minaretů? no, víme proč. Chlapi ten Váš dvojí metr mě vždycky tak rozčílí.

     • Jan Padesátýpátý
      11:34 14.02.2019

      Ze stejného důvodu, proč USA nezpucovalo Rusko za pobití desítek tisíc civilistů v Čečensku a za srovnání Grozného se zemí.

    • Jirosi
     09:54 12.02.2019

     "že východ Ukrajiny je stejně z demografického hlediska převážně ruskojazyčný, ruské imperium ho anektovalo v roce 1783 a Ukrajinskému lidu ho v roce 1954 daroval raketový Nikit, sám ukroš."

     Myslíš asi Krym...

     "Když si Izrael osvojil ze strategických důvodů Golany, nemáte s tím žádný problém."

     Pokud by Ukrajina vojensky napadla Rusko, nebo se na to mohla chystat v nejbližších 100.letech pak ano. Ať si Rus vytváří nárazníkové pásmo. Jenže oni ty invaze jaksi chodí z východu.

     • raziel87
      10:50 12.02.2019

      Jirosi

      "Jenže oni ty invaze jaksi chodí z východu."

      Máš na mysli pochod na Reichstag? hlouběji do historie nechoďme, nebo se tu za chvíli začneme mlátit lopatkama kvůli bitvě u Thermopyl. Souhlas s násilným potlačením demonstrací v 56, souhlas s 68 (souhlas jako Čech, z pohledu SSSR těžko něco rozporovat) Já bych spíše řekl, že to Evropa neustále táhne na východ, nebo snad ne? ale budu rád, když s Czertikem a Logikem necháte můj příspěvek bez povšimnutí. Váš světonázor je mi dobře známý, netřeba chlapi, abyste mi ho znovu prezentovali.

     • Jirosi
      13:49 12.02.2019

      "Evropa táhne na východ"
      Mohl by si nám to osvětlit co považuješ za tažení na východ?

      Neměl sem na mysli pochod na "reich", ale spíše chování Rusku a jeho snahy o reikarnaci SSSR(východního bloku). Tedy to čemu se snaží státy kterých se to týká bránit, právě vstupem do těch západních struktur "NATO, EU".
      Tedy jejich vstup je výsledkem snahy Ruska ovládat, nikoliv cílem západu Rusko oslabovat.

      Je vidět, že pokud se jim nepodařilo v čas vstoupit ... jsou na ráně.

     • raziel87
      13:58 12.02.2019

      nerad, ale můžu - Napoleonovo tažení v roce 1812, Hitlerova Barbarossa v roce 1941. Vyjmenuj mi, kdy Rusko útočilo frontálně na Evropu? nenajdeš nic, Polskou taškařici si strč za klobouk, to je v porovnání s mnou zmíněnými operacemi vcelku bezvýznamné. Rusko-Finská válka budiž, ale co, rus dostal vcelku na hubu a pak už měl plné ruce práce s Wehrmachtem. Pokud ti vadí poválečné uspořádání Evropy (mě osobně ano, taky bych byl býval raději, kdybychom po roce 45 zůstali se západem) tak jdi plakat na hroby Churchillovi, Attleemu, Trumanovi, Stalinovi, Rooseveltovi, Edenovi, Molotovovi atd. atd.

      Mimochodem vůbec nevím ,co si svým zmatečným příspěvkem chtěl vlastně sdělit, ale vlastně mě to ani nezajímá...

     • Jirosi
      14:45 12.02.2019

      Jen ten detail, že kdyby v 90. letech vstoupila Ukrajina stejně jako pobaltské státy do NATO, dnes by měla stále Krym a nemusela řešit občanskou válku.

      Jistě, že historii nezměním. Ale mohu se z ní poučit. A tažení Napoleona do Ruska začalo až po tom co Car vypověděl mírovou smlouvu. Ale to máš jedno...

      Barbarosa je ale důsledkem právě té taškařice v Polsku. Bez příčiny není následek.

      Stejně jako bez "1938" by nebyl ani ten další vývoj. Proto ani dnes není dobré odepisovat státy co jsou na "hranici"(Ukrajinu). Jak to děláš ty, schvalováním invaze "říše"(Ruska).

     • raziel87
      15:01 12.02.2019

      2 Jirosi

      ty si normálně praštěnej. Co to plácáš, že Barbarossa byla reakcí na obsazení Polska? Hitler by šel na východ tak jako tak, na tom se shodne úplně každej historik, bohudík to podělal a nevyšel Seelowe.

      Kdyby, kdyby......o Ukrajinu západ v 90. letech v žádném případě nestál!! himlhergot - tady už by fakt měla zasáhnout "vyšší moc", vždyť tohle se nedá číst......

     • Czertik
      16:40 12.02.2019

      raziel
      hahaha...tak evropana to stale casteji tahne na vychod.
      Tak proto, si sssr2 neustale poslednich 30 let posouva k jeho hranicim.
      A kdyz hrozilo ze tam chysta i ua, tak tam zorganizoly par "srandicek" a obsadily krym a zajistili si tak, ze vstup ua do nato se prinejmensin o dalsich 30 let odlozil.

     • Jirosi
      18:08 12.02.2019

      Raziel87:
      Psát něco do knihy a uskutečnit jsou dvě zcela jiný věci.
      Na východ šel protože si zajistil západ, a západ si zajistil protože mu SSSR kryl východ... atd. Prostě historie je sledem následujících událostí. Kdyby ho spojenci donutily dodržovat dohody už při obsazení "poryní" nemusela být WW2.
      Jenže to by tu takový jako ty nadávali, že je to jako když USA "rozesralo" Irák. To bylo taky jen na základě dodržovaní dohod z první války.

      Jistě že západ o Ukrajinu nestál... a kde sem psal že stál ???
      Psal sem, že pokud by se jí podařilo vstoupit do NATO v 90. letech, tak by si na ni Rusko netrouflo zaútočit.
      Což je ten důvod proč ty státy do toho NATO šly...
      Do "ukrajiny" si mohl hlásat to jak se zlý západ šíří na východ a že Rusko nikoho neohrožuje, po "ukrajině" to píše jen hlupák.

      Ale to, že Rusko jen využilo situace a je to logické jednání z jeho strany aby se znovu mohlo tvářit jako velmoc, není předmětem této diskuze. Předmětem bylo proč ty státy okolo se snaží bránit tomu, aby u nich nastávala taková situace kterou je možné zneužít. A jednou z těchto možnosti je překvapivě vstup do západních struktur.

     • Czertik
      18:09 12.02.2019

      raziel
      Asi nehcapes souvislosti, ale skutecne kyby nebyla poslka taskarice tak by skutecne nemohla byt barbarosa.
      Protoze pokud ruzne politicke kolotoce co by se udaly, pokud by se v 39 reklo sssr hitlerovi na poslko nesahej, a pridalo by se tim k vb taj jestli by adla polso vubec napadl.
      A i kdyby se zadne politicke kolotoce nedeli, a vse zustalo pro starem, tak by barbarosa STALE byla nemozna ?
      Z toho prosteho duvodu ze by mezi nemeckem a sssr jaksi existovalo polsko.

    • Jan Padesátýpátý
     11:29 14.02.2019

     Zaujatost vidím u Vás. Píšete jak kremlobot, bez urážky. Nevidím u vás snahu o objektivní posouzení věcí.
     Vysvětlím:

     Západ v Afghanistánu nebo Iráku dělá policejní akce. Můžeme se bavit o tom, jestli je to podle mezinárodního práva, na hraně, nebo za ní, ale jsou to policejní akce. A jsou to časově omezené akce, nikoli anexe.
     Viz příklad Iráku - na žádost Iráku se USA z Iráku stáhly v roce 2011, a vrátily se až na žádost Iráku, který se hroutil pod náporem IS.

     Naproti tomu, ruské akce na Ukrajině nebo v Gruzii jsou totéž, co dělal Hitler před válkou v Rakousku nebo v Sudetech - zábor území slabším sousedů.
     Opravdu nevidíte rozdíl mezi anexí a policejní akcí?

     Pokud by mělo Rusko nárok na Krym z historických důvodů, pak by Rakousko mělo stejný nárok na Česko.
     Ale to je samozřejmě nesmysl, historie se nepočítá, to by platné mezinárodní smlouvy přestaly mít jakýkoli význam. Opravdu nevidíte, k čemu by vedl Váš princip, kdy by historie byla nadřazena mezinárodním smlouvám?

     Izrael si osvojil Golany poté, co vyhrál válku, ve které bojoval o svou existenci. Ukrajina Rusko nikdy nenapadla a ani to neplánovala. Opravdu nevidíte ten rozdíl, nebo jej moc dobře vidíte a jste kremlobot?