Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Foto: V sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0
V Sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy protivzdušné obrany. Rusové svou přítomnost v Sýrii vysvětlují bojem proti Islámskému státu (IS). Američané však o úmyslech Rusů pochybují.

Stíhací letadla i protivzdušná obrana

Podle satelitních snímků ruská armáda do Sýrie na letiště Latakia dopravila 28 bojových letadel - 4 víceúčelové stíhačky Su-30SM, 14 bitevních Su-24 a 14 bitevních Su-25. Podle deníku The Jerusalem Post, který se odvolává na ruské a západní zdroje, Rusko do Sýrie přivezlo také vlastní protivzdušné systémy Pancir-S1 (v kódu NATO "SA-22 Greyhound).

Podle deníku The Guradian, odolávající se na zdroje z americké vlády, plánuje Rusko na letiště Latakia vyslat 2000 vojáků. Na ruské námořní základně blízko syrského města Tartus je přítomno 1700 ruských vojáků. Ruský list Kommersant napsal, bez bližšího upřesnění, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

Rusko rozsah své přítomnosti v Sýrii oficiálně nekomentuje. „Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme," pouze uvedl včera pro americkou televizní stanici CBS Vladimír Putin.

Nečitelnost ruské strany však tvoří živnou půdu pro pochyby západních států.

Izrael na pozoru

Nejvíce znepokojený je Izrael, který se Sýrii má dlouhodobě vyostřené vztahy. Sýrie před občanskou válkou podporovala teroristické hnutí Hizballáh. Například při libanonské válce v roce 2006 Hizballáh prováděl raketové útoky na civilní cíle v Izraeli díky íránským raketám. Převoz raket umožnila Sýrie.

Izrael proto ruskou přítomnost u svého protivníka bedlivě sleduje. Internetový magazín The Avionist upozornil na výzvědné lety izraelský průzkumných letadel G.550 Eitam CAEW (Conformal Airborne Early Warning) a G.550 Shavit ELINT (Electronic Intelligence) "kolem" (nad Středozemním mořem) syrských hranic. Izraelské letouny měly údajně monitorovat jak ruská letadla, tak i syrská, která ruské stroje doprovázela na letiště Latakia.

Izraelský premiér Natanjahu přiletěl před týdnem do Moskvy vyjasnit si pozice obou států. Izrael se obává, že ruská přítomnost naruší izraelské akce proti Hizballáhu nad Sýrii, případně dojde k nechtěnému střetu mezi izraelskými a ruskými letadly.

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít."

"Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před izralesko-ruskou schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

Putin i Natanjahu řešili rovněž otázku identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia. / AFP/ Getty Images
Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia; větší foto / AFP/ Getty Images

NATO Rusko pdezírá

Současná nedůvěra mezi Západem a Ruskem se také odráží v rozdílném pohledu na ruskou přítomnost v Sýrii. Podle generála Philip Breedlovho, vrchního velitele NATO, jde Rusku ve skutečnosti o posílení vojenského vlivu v Sýrii a o vojenské omezení zemí NATO v regionu.

Breedle upozorňuje, že Rusko si do Sýrie dovezlo také stíhací letadla určená pro vzdušný boj (Su-30). Stejně tak nedůvěru vzbuzuje rozmísťováni ruských protivzdušných systémů Pancir-S1. Jelikož Islámský stát letectvo nemá, otázkou je, proti komu, nebo pro jaký případ, jsou podobné zbraňové systémy určeny.

Podle Breedleho Rusko strategicky v zájmových oblastech rozvíjí schopnosti označované jako A2 / AD (Anti-Access/Area-Denial) - jde o schopnost získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusko schopnosti A2 / AD rozvíjí v Kaliningradu, Krymu a vypadá to, jak uvádí generál Breedle, i v Sýrii. Například protivzdušné systémy v Kaliningradu mohou efektivně ohrozit letadla NATO mířící v případě konfliktu zemím Pobaltí na pomoc.

"Kaliningrad je velká platforma pro schopnost A2 / AD. Po okupaci Krymu Rusko vyvinulo silné A2 / AD schopnosti v Černém moři. V podstatě jejich protilodní střely s plochou dráhou letu kontrolují celou oblast Černého moře a jejich proti-letecké a proti-raketové systémy obsáhnou 40 až 50 % Černého moře," vysvětluje obavy Američanů Breedle.

"Nyní vidíme, že tyto velmi schopné systémy protivzdušné obrany se začínají objevovat v Sýrii a my máme trochu strach o vytváření další A2 / AD bubliny ve východním Středomoří. Vidíme některé velmi sofistikované systémy protivzdušné obrany na těchto letištích. Vidíme také některé velmi sofistikované stíhací letadla pro vzdušný boj na těchto letištích," uvedl Breedle.

"Tyto velmi sofistikované schopnosti protivzdušné obrany nejsou o Islámském státu," tvrdí Breedle.

Podle mínění generála Breedleye, je hlavní prioritou ruského angažmá v Sýrii vojenské zajištění letišť a "teplovodních" přístavů (většina ruských přístavů během zimy zamrzá) v oblasti Středozemního moře. V druhém sledu je podpořit přátelský režim Bašára Asada a následně pro legitimizaci své přítomnosti provádět "nějaké" údery na pozice Islámského státu.

Jak uvádí Breedle Aliance musí začít masivněji investovat do schopností překonávat "bublající" ruské A2 / AD zóny.

Zdroj: Breaking Defense, The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Centrum 2015: Ruská armáda předvedla svou sílu

Největší letošní cvičení ruské armády Centrum 2015 skončilo. Poslední manévry proběhly v neděli. V ...

Historický průlom: Syrský Kurdistán bude mít své pešmergy – s podporou USA

Jedná se o historický průlom. Nejen pro Kurdy, ale pro stabilizaci celého Blízkého východu. Mezi ...

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Deadog
  16:55 29.09.2015

  Dalsi ruska maskirovka. Jen rozptyluje pozornost. Rusko je nevypocitatelne, ulhane a v zadnem pripade a to garantuji, jim nejde o boj proti terorismu. Rusko je nejvetsi hrozba ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalsi ruska maskirovka. Jen rozptyluje pozornost. Rusko je nevypocitatelne, ulhane a v zadnem pripade a to garantuji, jim nejde o boj proti terorismu. Rusko je nejvetsi hrozba dnesniho sveta a to jen diky slabému Obamovi, laureatovi Nobelovy ceny miru , hruza.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:50 29.09.2015

  juggy Zcela jednoduše, syrská PVO (F22 se používají pro průzkum). Nicméně tenhle argument jaksi neplatí pro ruské stroje, ty se sysrké PVO obávát nemusí a IS žádnou nemá. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

  juggy
  Zcela jednoduše, syrská PVO (F22 se používají pro průzkum).
  Nicméně tenhle argument jaksi neplatí pro ruské stroje, ty se sysrké PVO obávát nemusí a IS žádnou nemá.
  Takže jediné možné použití SU 30 je proti IDF či koalici.Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  16:43 29.09.2015

  Problém je v tom, že USA nechce v Sýrii Bašára Asada. Rusku zase Bašár vyhovuje. Prostě USA by chtělo v Sýrii svobodu a demokracii po jejich a nebo možná ani to ne, ale chtějí mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém je v tom, že USA nechce v Sýrii Bašára Asada. Rusku zase Bašár vyhovuje. Prostě USA by chtělo v Sýrii svobodu a demokracii po jejich a nebo možná ani to ne, ale chtějí mít v Sýrii režim nakloněný na jejich stranu. To znamená věc nemožnou. Silně pochybuji o tom, že hlavní jádro bojovníků IS se přikloní na stranu USA, když to jsou většinou bývalí přívrženci Sadáma Husajna, kteří před Američany utekli z Iráku, posilněni jádrem z Afghánistánu. Teď možná s jejich experty na oko kamarádí, ale potom to začne. Protože ti kamarádí s každým, kdo nese peníze. Sýrie = Afghánistán, kde po marných bojích vyklízí koalice NATO pozice, hlavně USA a VB. Komicky na mě působí filmy z konce let 80 tých, kdy tam bojovali Rusové a Američané se tam vydávali jako pomahatelé v cestě za svobodou lidu, kterým je Afghánský lid vděčný.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  16:34 29.09.2015

  Vystavování letadel na letišti v Latakii vypadá spíše jako PR akce s cílem morálně podpořit Syrskou armádu a zabránit tak jejímu zhroucení a stejně tak nahnat strach IS, že jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Vystavování letadel na letišti v Latakii vypadá spíše jako PR akce s cílem morálně podpořit Syrskou armádu a zabránit tak jejímu zhroucení a stejně tak nahnat strach IS, že jeho dny jsou sečteny.

  Množství letadel je příliš velké a dalo by se vysvětlit snad tím, že k jednomu stroji přilétly 2 ks na náhradní díly :-) Kdyby měla všechna tato letadla intenzivně létat, tak budou potřeba desítky tun munice a paliva denně.

  PVO letiště mi ale připadá adekvátní - nemá smysl čekat na to, až Izrael usoudí, že Rusko překročilo meze, a opět letecky zasáhne. Stejně tak by se letiště mohlo "omylem" stát cílem náletu někoho z koalice proti IS - např. SA, na syrském nebi je rušno.

  Izrael je schopen nalézt s Ruskem společnou řeč - ruskojazyčná menšina v Izraeli je velmi výrazná a má pochopení pro ruský pohled na věc, stejně tak Putin se této karty nebude chtít zbavit tím, že by umožnil zneužití vojenské pomoci proti Izraeli.Skrýt celý příspěvek

 • Juggy
  15:50 29.09.2015

  Vtipné je že keď chcú vysvetliť na čo tam majú SU 30? Tak ako vysvetlia svoje F 22 lietajúce nad Sýriou ?

  Vtipné je že keď chcú vysvetliť na čo tam majú SU 30? Tak ako vysvetlia svoje F 22 lietajúce nad Sýriou ?

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 10