Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Foto: V sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0
V Sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy protivzdušné obrany. Rusové svou přítomnost v Sýrii vysvětlují bojem proti Islámskému státu (IS). Američané však o úmyslech Rusů pochybují.

Stíhací letadla i protivzdušná obrana

Podle satelitních snímků ruská armáda do Sýrie na letiště Latakia dopravila 28 bojových letadel - 4 víceúčelové stíhačky Su-30SM, 14 bitevních Su-24 a 14 bitevních Su-25. Podle deníku The Jerusalem Post, který se odvolává na ruské a západní zdroje, Rusko do Sýrie přivezlo také vlastní protivzdušné systémy Pancir-S1 (v kódu NATO "SA-22 Greyhound).

Podle deníku The Guradian, odolávající se na zdroje z americké vlády, plánuje Rusko na letiště Latakia vyslat 2000 vojáků. Na ruské námořní základně blízko syrského města Tartus je přítomno 1700 ruských vojáků. Ruský list Kommersant napsal, bez bližšího upřesnění, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

Rusko rozsah své přítomnosti v Sýrii oficiálně nekomentuje. „Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme," pouze uvedl včera pro americkou televizní stanici CBS Vladimír Putin.

Nečitelnost ruské strany však tvoří živnou půdu pro pochyby západních států.

Izrael na pozoru

Nejvíce znepokojený je Izrael, který se Sýrii má dlouhodobě vyostřené vztahy. Sýrie před občanskou válkou podporovala teroristické hnutí Hizballáh. Například při libanonské válce v roce 2006 Hizballáh prováděl raketové útoky na civilní cíle v Izraeli díky íránským raketám. Převoz raket umožnila Sýrie.

Izrael proto ruskou přítomnost u svého protivníka bedlivě sleduje. Internetový magazín The Avionist upozornil na výzvědné lety izraelský průzkumných letadel G.550 Eitam CAEW (Conformal Airborne Early Warning) a G.550 Shavit ELINT (Electronic Intelligence) "kolem" (nad Středozemním mořem) syrských hranic. Izraelské letouny měly údajně monitorovat jak ruská letadla, tak i syrská, která ruské stroje doprovázela na letiště Latakia.

Izraelský premiér Natanjahu přiletěl před týdnem do Moskvy vyjasnit si pozice obou států. Izrael se obává, že ruská přítomnost naruší izraelské akce proti Hizballáhu nad Sýrii, případně dojde k nechtěnému střetu mezi izraelskými a ruskými letadly.

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít."

"Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před izralesko-ruskou schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

Putin i Natanjahu řešili rovněž otázku identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia. / AFP/ Getty Images
Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia; větší foto / AFP/ Getty Images

NATO Rusko pdezírá

Současná nedůvěra mezi Západem a Ruskem se také odráží v rozdílném pohledu na ruskou přítomnost v Sýrii. Podle generála Philip Breedlovho, vrchního velitele NATO, jde Rusku ve skutečnosti o posílení vojenského vlivu v Sýrii a o vojenské omezení zemí NATO v regionu.

Breedle upozorňuje, že Rusko si do Sýrie dovezlo také stíhací letadla určená pro vzdušný boj (Su-30). Stejně tak nedůvěru vzbuzuje rozmísťováni ruských protivzdušných systémů Pancir-S1. Jelikož Islámský stát letectvo nemá, otázkou je, proti komu, nebo pro jaký případ, jsou podobné zbraňové systémy určeny.

Podle Breedleho Rusko strategicky v zájmových oblastech rozvíjí schopnosti označované jako A2 / AD (Anti-Access/Area-Denial) - jde o schopnost získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusko schopnosti A2 / AD rozvíjí v Kaliningradu, Krymu a vypadá to, jak uvádí generál Breedle, i v Sýrii. Například protivzdušné systémy v Kaliningradu mohou efektivně ohrozit letadla NATO mířící v případě konfliktu zemím Pobaltí na pomoc.

"Kaliningrad je velká platforma pro schopnost A2 / AD. Po okupaci Krymu Rusko vyvinulo silné A2 / AD schopnosti v Černém moři. V podstatě jejich protilodní střely s plochou dráhou letu kontrolují celou oblast Černého moře a jejich proti-letecké a proti-raketové systémy obsáhnou 40 až 50 % Černého moře," vysvětluje obavy Američanů Breedle.

"Nyní vidíme, že tyto velmi schopné systémy protivzdušné obrany se začínají objevovat v Sýrii a my máme trochu strach o vytváření další A2 / AD bubliny ve východním Středomoří. Vidíme některé velmi sofistikované systémy protivzdušné obrany na těchto letištích. Vidíme také některé velmi sofistikované stíhací letadla pro vzdušný boj na těchto letištích," uvedl Breedle.

"Tyto velmi sofistikované schopnosti protivzdušné obrany nejsou o Islámském státu," tvrdí Breedle.

Podle mínění generála Breedleye, je hlavní prioritou ruského angažmá v Sýrii vojenské zajištění letišť a "teplovodních" přístavů (většina ruských přístavů během zimy zamrzá) v oblasti Středozemního moře. V druhém sledu je podpořit přátelský režim Bašára Asada a následně pro legitimizaci své přítomnosti provádět "nějaké" údery na pozice Islámského státu.

Jak uvádí Breedle Aliance musí začít masivněji investovat do schopností překonávat "bublající" ruské A2 / AD zóny.

Zdroj: Breaking Defense, The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Centrum 2015: Ruská armáda předvedla svou sílu

Největší letošní cvičení ruské armády Centrum 2015 skončilo. Poslední manévry proběhly v neděli. V ...

Historický průlom: Syrský Kurdistán bude mít své pešmergy – s podporou USA

Jedná se o historický průlom. Nejen pro Kurdy, ale pro stabilizaci celého Blízkého východu. Mezi ...

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Vestly
  00:11 04.10.2015

  http://www.liveleak.com/view?i...
  0:35 - Su-30 ma zavesene ak sa nemylim 2 R-27 a 2 R-73.
  1:30 - Su-34 s dvomi KAB-500S

  http://www.liveleak.com/view?i...
  0:35 - Su-30 ma zavesene ak sa nemylim 2 R-27 a 2 R-73.
  1:30 - Su-34 s dvomi KAB-500S

 • Luky
  12:48 03.10.2015

  Ano Rusové si dovolili bombardovat spojence z organizace, která má na svědomí největší a nejzákeřnější útok v srdci Ameriky. Útok, jehož hladký průběh byl důsledkem nedostatku ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano Rusové si dovolili bombardovat spojence z organizace, která má na svědomí největší a nejzákeřnější útok v srdci Ameriky. Útok, jehož hladký průběh byl důsledkem nedostatku představivosti ozbrojených složek, a který vedl ke šňůře "odvetných" válek v zahraničí a nyní i k oficiální podpoře odnože této organizace v Sýrii.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  12:33 03.10.2015

  Prosím Vás, zprávy o civilních obětech (jakkoliv tam vždy nějaké budou) jsou samozřejmě propagandistický klacek, tentokrát všek mimořádně zoufalý...Syrské lidskoprávní organizace, ...Zobrazit celý příspěvek

  Prosím Vás, zprávy o civilních obětech (jakkoliv tam vždy nějaké budou) jsou samozřejmě propagandistický klacek, tentokrát všek mimořádně zoufalý...Syrské lidskoprávní organizace, které tvrdí 33, nebo 35 civilistů po prvním náletů by mohly klidně tvrdit 250 civilistů nebo 25, nikdo to nemá jak ověřit, jak chcete zjistit kdo je a není civilista v partyzánské válce kde se do šitských mešit posílají bombou opásnány i děti a hlavně takovou syrskou lidksoprávní organizaci "Syrská civilní obrana" nebo "bílé přilby" platí americké ministerstvo zahraničí - takže si obrázek o hodnověrnosti asi každý udělá sám.
  S tím ostatně souvisí Obamovo prohlášení (moc by mne zajímalo ktrý osel mu píše projevy) ,že Rusové nerozlišují mezi Islámským státem a umírněnými islamistickými povstalci, se kterými se dá jednat...Bravo! Tolik jsem k definitivnímu potvrzení svého názoru, že každý kdo bojuje proti Syrské armádě je terorista snad ani nechtěl slyšet. Spolu s Mccainovým dojemným přiznáním, že Rusové bombardují CIA vycvičené partyzány, které přišlo v momentě kdy Rusové rozmlátili pozice Nusry, je to další dílek do kolekce s kým se dnes USA pokouší domlouvat...a hlavně na čem. Kdybych seděl v USA bylo by to možná ještě veselé, ale uprostřed Evropy, která samozřejmě schytá utečeneckou vlnu v momentě kdy by vyhráli ti umírnění islamisté se kterými je možno jednat, mi moc do smíchu není.
  Osobně doufám, že se Iránu, Rusku, Iráku a Sýrii podaří v dohledné době docílit toho, že každý kdo v Sýrii a Iráku drží v ruce kvér bude mít na sobě vládní uniformu...to je sice utopie, ale je to cíl, který je narozdíl od pomateného plácání američanů o nutnosti měnit příliš volnomyšlenářské diktátory pomocí ne úplně zlých islamistů, alespoň čitelný, jasný a normálníSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:28 02.10.2015

  Kozlus: klidek prosimte, novinari roky psali o kazde civilni ubeti zpusobene bombardovanim NATO, USA, atd. a vyuzivalo se to uz od vietnamu k zmene verejneho mineni a k lepsi ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: klidek prosimte, novinari roky psali o kazde civilni ubeti zpusobene bombardovanim NATO, USA, atd. a vyuzivalo se to uz od vietnamu k zmene verejneho mineni a k lepsi prodejnosti, proc by to ted melo byt jinak.

  Doufam ze si ale nemyslis, ze rusove temi nalety zadneho civilisty nezabili a nebo ze je to nejak moc zajima.

  Jemen nikoho nezajima, neda se to u nas prodat, nebombardujeme je my nebo rusove.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:08 02.10.2015

  http://www.unocha.org/top-stor... 9z10 umrti a zraneni zpusobenych vybusninami v Jemenu jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.unocha.org/top-stor...
  9z10 umrti a zraneni zpusobenych vybusninami v Jemenu jsou civiliste. Co na to nasi (zapadni) novinari? Ted si par z nich vsimlo toho prusvyhu na svatbe, protoze to uz byl poradnej pruser, ale jinak? Klidek, pohodicka. Ruske nalety v Syrii? To se muzou strhat. Saudi jsou sice strasny svine, ale jsou to nase svine, ze?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:46 02.10.2015

  Shania: "uvidíme jestli tohle budou shazovat i ve mestech" RF by mela vyzobavat cile mimo mesta. Prave pro ten shitstorm, co by nasi slavni a ulhani novinari strhli, v pripade ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: "uvidíme jestli tohle budou shazovat i ve mestech"
  RF by mela vyzobavat cile mimo mesta. Prave pro ten shitstorm, co by nasi slavni a ulhani novinari strhli, v pripade nejakyho prusvyhu, kterej ostatnim mileradi odpusti.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:17 02.10.2015

  Full-HD verzia.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Klasicka KAB-500S, ako som vravel..

  Full-HD verzia.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Klasicka KAB-500S, ako som vravel..

 • Shania
  17:05 02.10.2015

  Vestly: to se mi prave nezda, nema kridelka na cumaku a jinou zadní část, ale mozna to je jen rozlisenim videa.

  http://www.ausairpower.net/VVS...

  Vestly: to se mi prave nezda, nema kridelka na cumaku a jinou zadní část, ale mozna to je jen rozlisenim videa.

  http://www.ausairpower.net/VVS...

 • Vestly
  17:00 02.10.2015

  Inak, video o zostrelenej Su-25 je fejk.
  Typek to tu celkom dobre ukaze:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ani nemusis vediet po Rusky, aby si tomu pochopil.

  Inak, video o zostrelenej Su-25 je fejk.
  Typek to tu celkom dobre ukaze:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ani nemusis vediet po Rusky, aby si tomu pochopil.

 • Vestly
  16:55 02.10.2015

  Je to KAB-500S.

  Je to KAB-500S.

 • Shania
  16:51 02.10.2015

  Vestli: tady je vidět http://www.liveleak.com/view?i... přistávající kachna s jednou bombou, vypada to jako KAB-500, ale není to satelitem nebo laser navadena ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestli:

  tady je vidět http://www.liveleak.com/view?i...

  přistávající kachna s jednou bombou, vypada to jako KAB-500, ale není to satelitem nebo laser navadena verze (nema senzor na čůmáku ani kridelka)Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:05 02.10.2015

  Su-34 by mali pouzivat KAB-500. Neviem presne ktora verzia Su-24 tam je, ale ak pouzivaju Su-24M2, tak dokazu celkom presne bombardovat aj s hlupymi bombami.

  Su-34 by mali pouzivat KAB-500. Neviem presne ktora verzia Su-24 tam je, ale ak pouzivaju Su-24M2, tak dokazu celkom presne bombardovat aj s hlupymi bombami.

 • RiMr71
  16:01 02.10.2015

  ...no ale to není možné...! Gospodin Lavrov (a to je pravdomluvný člověk, několikrát už to prokázal - i náš president na něj dá spíš než na západní výzvědné služby) uvedl, ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no ale to není možné...! Gospodin Lavrov (a to je pravdomluvný člověk, několikrát už to prokázal - i náš president na něj dá spíš než na západní výzvědné služby) uvedl, že:
  "Velmi dbáme na to, aby údery byly přesné a zasáhly pouze pozice a objekty ozbrojených teroristických uskupení".Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:48 02.10.2015

  Vestly: ty take nesou hloupe bomby, jeste jsem nevidel fotku/video, kde by meli PGM.

  Je to docela zajimave, asi jich maji velmi malo.

  Vestly: ty take nesou hloupe bomby, jeste jsem nevidel fotku/video, kde by meli PGM.

  Je to docela zajimave, asi jich maji velmi malo.

 • Vestly
  15:21 02.10.2015

  Na presnejsie udery tam maju Su34/Su30SM.

  Na presnejsie udery tam maju Su34/Su30SM.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 10