Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Foto: V sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0
V Sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy protivzdušné obrany. Rusové svou přítomnost v Sýrii vysvětlují bojem proti Islámskému státu (IS). Američané však o úmyslech Rusů pochybují.

Stíhací letadla i protivzdušná obrana

Podle satelitních snímků ruská armáda do Sýrie na letiště Latakia dopravila 28 bojových letadel - 4 víceúčelové stíhačky Su-30SM, 14 bitevních Su-24 a 14 bitevních Su-25. Podle deníku The Jerusalem Post, který se odvolává na ruské a západní zdroje, Rusko do Sýrie přivezlo také vlastní protivzdušné systémy Pancir-S1 (v kódu NATO "SA-22 Greyhound).

Podle deníku The Guradian, odolávající se na zdroje z americké vlády, plánuje Rusko na letiště Latakia vyslat 2000 vojáků. Na ruské námořní základně blízko syrského města Tartus je přítomno 1700 ruských vojáků. Ruský list Kommersant napsal, bez bližšího upřesnění, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

Rusko rozsah své přítomnosti v Sýrii oficiálně nekomentuje. „Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme," pouze uvedl včera pro americkou televizní stanici CBS Vladimír Putin.

Nečitelnost ruské strany však tvoří živnou půdu pro pochyby západních států.

Izrael na pozoru

Nejvíce znepokojený je Izrael, který se Sýrii má dlouhodobě vyostřené vztahy. Sýrie před občanskou válkou podporovala teroristické hnutí Hizballáh. Například při libanonské válce v roce 2006 Hizballáh prováděl raketové útoky na civilní cíle v Izraeli díky íránským raketám. Převoz raket umožnila Sýrie.

Izrael proto ruskou přítomnost u svého protivníka bedlivě sleduje. Internetový magazín The Avionist upozornil na výzvědné lety izraelský průzkumných letadel G.550 Eitam CAEW (Conformal Airborne Early Warning) a G.550 Shavit ELINT (Electronic Intelligence) "kolem" (nad Středozemním mořem) syrských hranic. Izraelské letouny měly údajně monitorovat jak ruská letadla, tak i syrská, která ruské stroje doprovázela na letiště Latakia.

Izraelský premiér Natanjahu přiletěl před týdnem do Moskvy vyjasnit si pozice obou států. Izrael se obává, že ruská přítomnost naruší izraelské akce proti Hizballáhu nad Sýrii, případně dojde k nechtěnému střetu mezi izraelskými a ruskými letadly.

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít."

"Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před izralesko-ruskou schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

Putin i Natanjahu řešili rovněž otázku identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia. / AFP/ Getty Images
Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia; větší foto / AFP/ Getty Images

NATO Rusko pdezírá

Současná nedůvěra mezi Západem a Ruskem se také odráží v rozdílném pohledu na ruskou přítomnost v Sýrii. Podle generála Philip Breedlovho, vrchního velitele NATO, jde Rusku ve skutečnosti o posílení vojenského vlivu v Sýrii a o vojenské omezení zemí NATO v regionu.

Breedle upozorňuje, že Rusko si do Sýrie dovezlo také stíhací letadla určená pro vzdušný boj (Su-30). Stejně tak nedůvěru vzbuzuje rozmísťováni ruských protivzdušných systémů Pancir-S1. Jelikož Islámský stát letectvo nemá, otázkou je, proti komu, nebo pro jaký případ, jsou podobné zbraňové systémy určeny.

Podle Breedleho Rusko strategicky v zájmových oblastech rozvíjí schopnosti označované jako A2 / AD (Anti-Access/Area-Denial) - jde o schopnost získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusko schopnosti A2 / AD rozvíjí v Kaliningradu, Krymu a vypadá to, jak uvádí generál Breedle, i v Sýrii. Například protivzdušné systémy v Kaliningradu mohou efektivně ohrozit letadla NATO mířící v případě konfliktu zemím Pobaltí na pomoc.

"Kaliningrad je velká platforma pro schopnost A2 / AD. Po okupaci Krymu Rusko vyvinulo silné A2 / AD schopnosti v Černém moři. V podstatě jejich protilodní střely s plochou dráhou letu kontrolují celou oblast Černého moře a jejich proti-letecké a proti-raketové systémy obsáhnou 40 až 50 % Černého moře," vysvětluje obavy Američanů Breedle.

"Nyní vidíme, že tyto velmi schopné systémy protivzdušné obrany se začínají objevovat v Sýrii a my máme trochu strach o vytváření další A2 / AD bubliny ve východním Středomoří. Vidíme některé velmi sofistikované systémy protivzdušné obrany na těchto letištích. Vidíme také některé velmi sofistikované stíhací letadla pro vzdušný boj na těchto letištích," uvedl Breedle.

"Tyto velmi sofistikované schopnosti protivzdušné obrany nejsou o Islámském státu," tvrdí Breedle.

Podle mínění generála Breedleye, je hlavní prioritou ruského angažmá v Sýrii vojenské zajištění letišť a "teplovodních" přístavů (většina ruských přístavů během zimy zamrzá) v oblasti Středozemního moře. V druhém sledu je podpořit přátelský režim Bašára Asada a následně pro legitimizaci své přítomnosti provádět "nějaké" údery na pozice Islámského státu.

Jak uvádí Breedle Aliance musí začít masivněji investovat do schopností překonávat "bublající" ruské A2 / AD zóny.

Zdroj: Breaking Defense, The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Centrum 2015: Ruská armáda předvedla svou sílu

Největší letošní cvičení ruské armády Centrum 2015 skončilo. Poslední manévry proběhly v neděli. V ...

Historický průlom: Syrský Kurdistán bude mít své pešmergy – s podporou USA

Jedná se o historický průlom. Nejen pro Kurdy, ale pro stabilizaci celého Blízkého východu. Mezi ...

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kozlus
  17:46 02.10.2015

  Shania: "uvidíme jestli tohle budou shazovat i ve mestech" RF by mela vyzobavat cile mimo mesta. Prave pro ten shitstorm, co by nasi slavni a ulhani novinari strhli, v pripade ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: "uvidíme jestli tohle budou shazovat i ve mestech"
  RF by mela vyzobavat cile mimo mesta. Prave pro ten shitstorm, co by nasi slavni a ulhani novinari strhli, v pripade nejakyho prusvyhu, kterej ostatnim mileradi odpusti.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:17 02.10.2015

  Full-HD verzia.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Klasicka KAB-500S, ako som vravel..

  Full-HD verzia.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Klasicka KAB-500S, ako som vravel..

 • Shania
  17:05 02.10.2015

  Vestly: to se mi prave nezda, nema kridelka na cumaku a jinou zadní část, ale mozna to je jen rozlisenim videa.

  http://www.ausairpower.net/VVS...

  Vestly: to se mi prave nezda, nema kridelka na cumaku a jinou zadní část, ale mozna to je jen rozlisenim videa.

  http://www.ausairpower.net/VVS...

 • Vestly
  17:00 02.10.2015

  Inak, video o zostrelenej Su-25 je fejk.
  Typek to tu celkom dobre ukaze:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ani nemusis vediet po Rusky, aby si tomu pochopil.

  Inak, video o zostrelenej Su-25 je fejk.
  Typek to tu celkom dobre ukaze:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ani nemusis vediet po Rusky, aby si tomu pochopil.

 • Vestly
  16:55 02.10.2015

  Je to KAB-500S.

  Je to KAB-500S.

 • Shania
  16:51 02.10.2015

  Vestli: tady je vidět http://www.liveleak.com/view?i... přistávající kachna s jednou bombou, vypada to jako KAB-500, ale není to satelitem nebo laser navadena ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestli:

  tady je vidět http://www.liveleak.com/view?i...

  přistávající kachna s jednou bombou, vypada to jako KAB-500, ale není to satelitem nebo laser navadena verze (nema senzor na čůmáku ani kridelka)Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:05 02.10.2015

  Su-34 by mali pouzivat KAB-500. Neviem presne ktora verzia Su-24 tam je, ale ak pouzivaju Su-24M2, tak dokazu celkom presne bombardovat aj s hlupymi bombami.

  Su-34 by mali pouzivat KAB-500. Neviem presne ktora verzia Su-24 tam je, ale ak pouzivaju Su-24M2, tak dokazu celkom presne bombardovat aj s hlupymi bombami.

 • RiMr71
  16:01 02.10.2015

  ...no ale to není možné...! Gospodin Lavrov (a to je pravdomluvný člověk, několikrát už to prokázal - i náš president na něj dá spíš než na západní výzvědné služby) uvedl, ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no ale to není možné...! Gospodin Lavrov (a to je pravdomluvný člověk, několikrát už to prokázal - i náš president na něj dá spíš než na západní výzvědné služby) uvedl, že:
  "Velmi dbáme na to, aby údery byly přesné a zasáhly pouze pozice a objekty ozbrojených teroristických uskupení".Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:48 02.10.2015

  Vestly: ty take nesou hloupe bomby, jeste jsem nevidel fotku/video, kde by meli PGM.

  Je to docela zajimave, asi jich maji velmi malo.

  Vestly: ty take nesou hloupe bomby, jeste jsem nevidel fotku/video, kde by meli PGM.

  Je to docela zajimave, asi jich maji velmi malo.

 • Vestly
  15:21 02.10.2015

  Na presnejsie udery tam maju Su34/Su30SM.

  Na presnejsie udery tam maju Su34/Su30SM.

 • Shania
  14:40 02.10.2015

  Shania: rusove tam jsou jako podpora Asada, utoci na cile, na ktere on potrebuje... samozdrejme ze informace na co utocit maji od jeho ozbrojenych slozek, co jineho by tam asi tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: rusove tam jsou jako podpora Asada, utoci na cile, na ktere on potrebuje... samozdrejme ze informace na co utocit maji od jeho ozbrojenych slozek, co jineho by tam asi tak delali....


  Utocí obyčejnými hloupými bombami, nejspíš těmito
  http://www.cat-uxo.com/#/ofab-...

  shazují to po šesti, takže mají pořádný rozptyl ve směru letu.

  uvidíme jestli tohle budou shazovat i ve mestech.
  http://www.liveleak.com/view?i... Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:56 02.10.2015

  Jak jim cile zadava syrska armada? Posle souradnice a ni tam neco fouknou? To asi tezko, ze? Da se predpokladat, ze uz od zacatku konfliktu se to tam monitoruje satelitama. Uz ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak jim cile zadava syrska armada? Posle souradnice a ni tam neco fouknou? To asi tezko, ze? Da se predpokladat, ze uz od zacatku konfliktu se to tam monitoruje satelitama. Uz nejako dobu probiha 3D mapovani terenu. Jestli jste si vsimli, tak to nejsou zabery z letadla, ale nad kazdym cilem je UAV a to monitoruje situaci pred a po utoku. Cim utoci, to netusim, ale je tam videt primej zasah zakladny.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:41 02.10.2015

  ratataarmata: ne jen shazuji 6 hloupych bomb najednou, to co dela ty male dopady jsou strepiny. Takze aby to shodili musi jit nizko. Rusove moc PGM nemaji.

  ratataarmata: ne jen shazuji 6 hloupych bomb najednou, to co dela ty male dopady jsou strepiny. Takze aby to shodili musi jit nizko. Rusove moc PGM nemaji.

 • ratataarmata
  11:08 02.10.2015

  Taky mě to překvapilo, to je šílenej rozptyl. To skoro vypadalo jako varování před hlavním útokem. Pokud útočili na tu proamerickou část bojovníků a ne na IS, jak hlásili ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky mě to překvapilo, to je šílenej rozptyl. To skoro vypadalo jako varování před hlavním útokem. Pokud útočili na tu proamerickou část bojovníků a ne na IS, jak hlásili Francouzi, tak by to i dávalo smysl. Nejdřív mě napadlo, jestli to nebyla nějaká munice, která ničí prostor hloub v zemi, jestli tam byly vydlabaný nějaký sklady.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:56 02.10.2015

  Kozlus: civilni ztraty: 1) cíle jim zadava syrská armada... 2) civilni ztraty urcite budou vetsi, pokud se podivas cim rusove bombarduji a jaka je jich presnost. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: civilni ztraty:
  1) cíle jim zadava syrská armada...
  2) civilni ztraty urcite budou vetsi, pokud se podivas cim rusove bombarduji a jaka je jich presnost.
  https://www.youtube.com/watch?...
  http://www.telegraph.co.uk/new...

  Nechapu ze to ti tupci jeste sami zverejni.

  SU-25 dostalo zasah, nejspis mampadem, ale asi se dokazalo vratit.
  Pokud budou litat v tehle vyskach, tak je to jen otazka casu, nez neco sestreli.Skrýt celý příspěvek

 • Irving
  10:03 02.10.2015

  to jj824b - To s tim procentualnim rozlozenim obyvatel je pravda, coz ale prinasi dalsi zajimavou otazku - Asad stale kontroluje uzemi s vyznamou vetsinou populace Syrie, coz ...Zobrazit celý příspěvek

  to jj824b - To s tim procentualnim rozlozenim obyvatel je pravda, coz ale prinasi dalsi zajimavou otazku - Asad stale kontroluje uzemi s vyznamou vetsinou populace Syrie, coz znamena, ze bude i nemalo sunnitu, kteri ziji ve vladou kontrolovanych oblastech. Coz trochu odporuje tomu, ze by dochazelo k nejake likvidaci sunnitu alawity. Nehadam se o tom, ze exitovala nabozenska diskriminace hlavne v pristupu k mistum ve statni zprave a armade a ve vlivu na deni v zemi, ale uprimne - radsi bych dnes byl sunnitou ve vladou kontrolovanych oblastech nez jakoukoliv mensinou na uzemi pod kontrolou ostatnich skupin v Syrii, a to vcetne Kurdskych. Porad ale koncime u toho sameho - jedina frakce, kterou je dnes mozne a rozumne podporovat je Syrska armada, coz znamena jednat s Asadem - bez toho se proste konflikt nema sanci nikam posunout...Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:32 01.10.2015

  Uz se nam nekdo snazi podstrcit falesny video, ze prej sestrel ruske SU-25. https://www.youtube.com/watch?... Proc je teda to video tak blbe sestrihany? Na zacatku to ...Zobrazit celý příspěvek

  Uz se nam nekdo snazi podstrcit falesny video, ze prej sestrel ruske SU-25.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Proc je teda to video tak blbe sestrihany? Na zacatku to ma dve smerovky a strili to z podvesnych komtejneru a pak je strih na SU-25, ktery taky strili. Je videt neco jako zasah, okamzite nad letadlem zablesk, jakoby od prekrytu kabiny a letadlo dal leti a konec. Kde je videt padak, kde je videt ten prekryt kabiny jak pada, kde je sedacka? Kde je naraz do zeme, trosky, pilot? Urcite se katapultoval ve stejne vterine, co dostal zasah. Ani nezjistoval, co se vlastne stalo, jestli se mu nepovede dostat z dosahu tech silencu dole. Proste se hned vystrelil a uz se tesi na zajeti a pratelskej pokec behem muceni a popravy. Podobna blbost, jako to vecny rvani novinaru, ze si Rusko dovoluje zautocit i na nekoho jinyho, nez na IS. BTW, zda se, ze prvni info o obetech bombardovani se uverejnilo jeste pred bombardovanim :)Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:13 01.10.2015

  Sunnitské státy v oblasti prozatím podporovali islámský stát, díky nemuž se do Evropy valí statisíce uprchlíků - na nichž si jistě brzy ukážeme jací jsou to sekulární a ...Zobrazit celý příspěvek

  Sunnitské státy v oblasti prozatím podporovali islámský stát, díky nemuž se do Evropy valí statisíce uprchlíků - na nichž si jistě brzy ukážeme jací jsou to sekulární a prodemokratičtí lidé - a nejsou s to seš vypořádat ani s mizerně zásobovanými povstalci v Jemenu, takže už úplně vidím jak napřímo vyřídí Syrskou armádu podporovanou Ruskem, jediné co dokážou a co dělat nikdy nepřestanou je podpora wahábistických sunnitských skupin.
  Zkuste pochopit, že bez ohledu na nějaké přetlačky mezi USA-EU-RF, jsou sunnité nebezpečím pro náš svět a podporovat je kdekoliv a v čemkoliv je čiré šílenství. Není příklad kde by na blízkém východě podpora rebelů vyšla v něco lepšího než tam bylo před tím, opakovaně se z umírněných stávají radikálové a pokud tam nějací umírnění vůbec jsou, budou dříve nebo později odstaveni těmi co mají cíl a program uchopitelný pro běžný lid a ten program není demokracie a prozápadní styl života. V dnešním článku na AN máte nádherný rozbor takového šíleného uvažování - podpoříme Nusru proti IS - jeden prostě nevěří, že to pořád ještě někdo může zkoušet, najdeme mezi nimi sekulární bojovníky a ty podpoříme atd. atd. Nicméně i takový mozek přiouští, že FSA je prakticky Al-Kajda a odlišit to je velmi složité.
  To co nabízíte Vy, tedy za západní peníze a krev předat stát wahábistům, jenom proto, aby tam náhodou nevládl diktátor, který je spojencem jakési druhé západní (ano- ve srovnání se Sýrií, je Ruská kultura čistě západní) říši, je pro mne nepřijatelné.
  A pokud ta situace byla neudržitelná kvuli složení obyvatelstva je velmi zvláštní, že ani po čtyřech letech není těch 75% schopno nějakého zvratu i přes masivní pomoc ze zahraničí a žoldáky.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:08 01.10.2015

  Takze je lepsi nechat, at Sunite zlikvidujou ty ostatni? Trochu na palicu, ne? A co asi tak ty okolni Sunitske staty udelaji? Zautoci na Syrii a v cele budou Saudi? Vidime, jak jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Takze je lepsi nechat, at Sunite zlikvidujou ty ostatni? Trochu na palicu, ne? A co asi tak ty okolni Sunitske staty udelaji? Zautoci na Syrii a v cele budou Saudi? Vidime, jak jim to jde v Jemenu. Popravde, obcas si rikam, ze nejlepsi by to tam bylo cely preorat, dokud na to ma jeste EU a USA vojensky moznosti a novy staty at si udelaji podle narodnosti.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:41 01.10.2015

  Wenet01: V Syrii zije 75% Sunitov, 16% Siitov, 8% Krestanov a cca 1% Druzov... Situacia, kde 16% Siitov kontroluje cely stat bola neudrzatelna, a Sunitskej vacsine sa nepaci ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: V Syrii zije 75% Sunitov, 16% Siitov, 8% Krestanov a cca 1% Druzov... Situacia, kde 16% Siitov kontroluje cely stat bola neudrzatelna, a Sunitskej vacsine sa nepaci ze stali na okraji.. Podobne tvrdit ze vsetky Sunitske skupiny su fanatici a Al-kaida je nezmysel. Ano, cast umiernenych sa nakoniec pridalo k An Nusre, no ako pise clanok hore, bolo to skor z nudze ako z presvedcenia.. No podporovat Alawitov pri likvidacii Sunitov v Syrii je cesta k ovela vacsej vojne, kedze Sunitske staty v oblasti cosi take asi sotva dopustia...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7