Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Foto: V sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0
V Sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy protivzdušné obrany. Rusové svou přítomnost v Sýrii vysvětlují bojem proti Islámskému státu (IS). Američané však o úmyslech Rusů pochybují.

Stíhací letadla i protivzdušná obrana

Podle satelitních snímků ruská armáda do Sýrie na letiště Latakia dopravila 28 bojových letadel - 4 víceúčelové stíhačky Su-30SM, 14 bitevních Su-24 a 14 bitevních Su-25. Podle deníku The Jerusalem Post, který se odvolává na ruské a západní zdroje, Rusko do Sýrie přivezlo také vlastní protivzdušné systémy Pancir-S1 (v kódu NATO "SA-22 Greyhound).

Podle deníku The Guradian, odolávající se na zdroje z americké vlády, plánuje Rusko na letiště Latakia vyslat 2000 vojáků. Na ruské námořní základně blízko syrského města Tartus je přítomno 1700 ruských vojáků. Ruský list Kommersant napsal, bez bližšího upřesnění, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

Rusko rozsah své přítomnosti v Sýrii oficiálně nekomentuje. „Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme," pouze uvedl včera pro americkou televizní stanici CBS Vladimír Putin.

Nečitelnost ruské strany však tvoří živnou půdu pro pochyby západních států.

Izrael na pozoru

Nejvíce znepokojený je Izrael, který se Sýrii má dlouhodobě vyostřené vztahy. Sýrie před občanskou válkou podporovala teroristické hnutí Hizballáh. Například při libanonské válce v roce 2006 Hizballáh prováděl raketové útoky na civilní cíle v Izraeli díky íránským raketám. Převoz raket umožnila Sýrie.

Izrael proto ruskou přítomnost u svého protivníka bedlivě sleduje. Internetový magazín The Avionist upozornil na výzvědné lety izraelský průzkumných letadel G.550 Eitam CAEW (Conformal Airborne Early Warning) a G.550 Shavit ELINT (Electronic Intelligence) "kolem" (nad Středozemním mořem) syrských hranic. Izraelské letouny měly údajně monitorovat jak ruská letadla, tak i syrská, která ruské stroje doprovázela na letiště Latakia.

Izraelský premiér Natanjahu přiletěl před týdnem do Moskvy vyjasnit si pozice obou států. Izrael se obává, že ruská přítomnost naruší izraelské akce proti Hizballáhu nad Sýrii, případně dojde k nechtěnému střetu mezi izraelskými a ruskými letadly.

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít."

"Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před izralesko-ruskou schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

Putin i Natanjahu řešili rovněž otázku identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia. / AFP/ Getty Images
Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia; větší foto / AFP/ Getty Images

NATO Rusko pdezírá

Současná nedůvěra mezi Západem a Ruskem se také odráží v rozdílném pohledu na ruskou přítomnost v Sýrii. Podle generála Philip Breedlovho, vrchního velitele NATO, jde Rusku ve skutečnosti o posílení vojenského vlivu v Sýrii a o vojenské omezení zemí NATO v regionu.

Breedle upozorňuje, že Rusko si do Sýrie dovezlo také stíhací letadla určená pro vzdušný boj (Su-30). Stejně tak nedůvěru vzbuzuje rozmísťováni ruských protivzdušných systémů Pancir-S1. Jelikož Islámský stát letectvo nemá, otázkou je, proti komu, nebo pro jaký případ, jsou podobné zbraňové systémy určeny.

Podle Breedleho Rusko strategicky v zájmových oblastech rozvíjí schopnosti označované jako A2 / AD (Anti-Access/Area-Denial) - jde o schopnost získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusko schopnosti A2 / AD rozvíjí v Kaliningradu, Krymu a vypadá to, jak uvádí generál Breedle, i v Sýrii. Například protivzdušné systémy v Kaliningradu mohou efektivně ohrozit letadla NATO mířící v případě konfliktu zemím Pobaltí na pomoc.

"Kaliningrad je velká platforma pro schopnost A2 / AD. Po okupaci Krymu Rusko vyvinulo silné A2 / AD schopnosti v Černém moři. V podstatě jejich protilodní střely s plochou dráhou letu kontrolují celou oblast Černého moře a jejich proti-letecké a proti-raketové systémy obsáhnou 40 až 50 % Černého moře," vysvětluje obavy Američanů Breedle.

"Nyní vidíme, že tyto velmi schopné systémy protivzdušné obrany se začínají objevovat v Sýrii a my máme trochu strach o vytváření další A2 / AD bubliny ve východním Středomoří. Vidíme některé velmi sofistikované systémy protivzdušné obrany na těchto letištích. Vidíme také některé velmi sofistikované stíhací letadla pro vzdušný boj na těchto letištích," uvedl Breedle.

"Tyto velmi sofistikované schopnosti protivzdušné obrany nejsou o Islámském státu," tvrdí Breedle.

Podle mínění generála Breedleye, je hlavní prioritou ruského angažmá v Sýrii vojenské zajištění letišť a "teplovodních" přístavů (většina ruských přístavů během zimy zamrzá) v oblasti Středozemního moře. V druhém sledu je podpořit přátelský režim Bašára Asada a následně pro legitimizaci své přítomnosti provádět "nějaké" údery na pozice Islámského státu.

Jak uvádí Breedle Aliance musí začít masivněji investovat do schopností překonávat "bublající" ruské A2 / AD zóny.

Zdroj: Breaking Defense, The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Centrum 2015: Ruská armáda předvedla svou sílu

Největší letošní cvičení ruské armády Centrum 2015 skončilo. Poslední manévry proběhly v neděli. V ...

Historický průlom: Syrský Kurdistán bude mít své pešmergy – s podporou USA

Jedná se o historický průlom. Nejen pro Kurdy, ale pro stabilizaci celého Blízkého východu. Mezi ...

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  14:40 02.10.2015

  Shania: rusove tam jsou jako podpora Asada, utoci na cile, na ktere on potrebuje... samozdrejme ze informace na co utocit maji od jeho ozbrojenych slozek, co jineho by tam asi tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: rusove tam jsou jako podpora Asada, utoci na cile, na ktere on potrebuje... samozdrejme ze informace na co utocit maji od jeho ozbrojenych slozek, co jineho by tam asi tak delali....


  Utocí obyčejnými hloupými bombami, nejspíš těmito
  http://www.cat-uxo.com/#/ofab-...

  shazují to po šesti, takže mají pořádný rozptyl ve směru letu.

  uvidíme jestli tohle budou shazovat i ve mestech.
  http://www.liveleak.com/view?i... Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:56 02.10.2015

  Jak jim cile zadava syrska armada? Posle souradnice a ni tam neco fouknou? To asi tezko, ze? Da se predpokladat, ze uz od zacatku konfliktu se to tam monitoruje satelitama. Uz ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak jim cile zadava syrska armada? Posle souradnice a ni tam neco fouknou? To asi tezko, ze? Da se predpokladat, ze uz od zacatku konfliktu se to tam monitoruje satelitama. Uz nejako dobu probiha 3D mapovani terenu. Jestli jste si vsimli, tak to nejsou zabery z letadla, ale nad kazdym cilem je UAV a to monitoruje situaci pred a po utoku. Cim utoci, to netusim, ale je tam videt primej zasah zakladny.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:41 02.10.2015

  ratataarmata: ne jen shazuji 6 hloupych bomb najednou, to co dela ty male dopady jsou strepiny. Takze aby to shodili musi jit nizko. Rusove moc PGM nemaji.

  ratataarmata: ne jen shazuji 6 hloupych bomb najednou, to co dela ty male dopady jsou strepiny. Takze aby to shodili musi jit nizko. Rusove moc PGM nemaji.

 • ratataarmata
  11:08 02.10.2015

  Taky mě to překvapilo, to je šílenej rozptyl. To skoro vypadalo jako varování před hlavním útokem. Pokud útočili na tu proamerickou část bojovníků a ne na IS, jak hlásili ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky mě to překvapilo, to je šílenej rozptyl. To skoro vypadalo jako varování před hlavním útokem. Pokud útočili na tu proamerickou část bojovníků a ne na IS, jak hlásili Francouzi, tak by to i dávalo smysl. Nejdřív mě napadlo, jestli to nebyla nějaká munice, která ničí prostor hloub v zemi, jestli tam byly vydlabaný nějaký sklady.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:56 02.10.2015

  Kozlus: civilni ztraty: 1) cíle jim zadava syrská armada... 2) civilni ztraty urcite budou vetsi, pokud se podivas cim rusove bombarduji a jaka je jich presnost. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: civilni ztraty:
  1) cíle jim zadava syrská armada...
  2) civilni ztraty urcite budou vetsi, pokud se podivas cim rusove bombarduji a jaka je jich presnost.
  https://www.youtube.com/watch?...
  http://www.telegraph.co.uk/new...

  Nechapu ze to ti tupci jeste sami zverejni.

  SU-25 dostalo zasah, nejspis mampadem, ale asi se dokazalo vratit.
  Pokud budou litat v tehle vyskach, tak je to jen otazka casu, nez neco sestreli.Skrýt celý příspěvek

 • Irving
  10:03 02.10.2015

  to jj824b - To s tim procentualnim rozlozenim obyvatel je pravda, coz ale prinasi dalsi zajimavou otazku - Asad stale kontroluje uzemi s vyznamou vetsinou populace Syrie, coz ...Zobrazit celý příspěvek

  to jj824b - To s tim procentualnim rozlozenim obyvatel je pravda, coz ale prinasi dalsi zajimavou otazku - Asad stale kontroluje uzemi s vyznamou vetsinou populace Syrie, coz znamena, ze bude i nemalo sunnitu, kteri ziji ve vladou kontrolovanych oblastech. Coz trochu odporuje tomu, ze by dochazelo k nejake likvidaci sunnitu alawity. Nehadam se o tom, ze exitovala nabozenska diskriminace hlavne v pristupu k mistum ve statni zprave a armade a ve vlivu na deni v zemi, ale uprimne - radsi bych dnes byl sunnitou ve vladou kontrolovanych oblastech nez jakoukoliv mensinou na uzemi pod kontrolou ostatnich skupin v Syrii, a to vcetne Kurdskych. Porad ale koncime u toho sameho - jedina frakce, kterou je dnes mozne a rozumne podporovat je Syrska armada, coz znamena jednat s Asadem - bez toho se proste konflikt nema sanci nikam posunout...Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:32 01.10.2015

  Uz se nam nekdo snazi podstrcit falesny video, ze prej sestrel ruske SU-25. https://www.youtube.com/watch?... Proc je teda to video tak blbe sestrihany? Na zacatku to ...Zobrazit celý příspěvek

  Uz se nam nekdo snazi podstrcit falesny video, ze prej sestrel ruske SU-25.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Proc je teda to video tak blbe sestrihany? Na zacatku to ma dve smerovky a strili to z podvesnych komtejneru a pak je strih na SU-25, ktery taky strili. Je videt neco jako zasah, okamzite nad letadlem zablesk, jakoby od prekrytu kabiny a letadlo dal leti a konec. Kde je videt padak, kde je videt ten prekryt kabiny jak pada, kde je sedacka? Kde je naraz do zeme, trosky, pilot? Urcite se katapultoval ve stejne vterine, co dostal zasah. Ani nezjistoval, co se vlastne stalo, jestli se mu nepovede dostat z dosahu tech silencu dole. Proste se hned vystrelil a uz se tesi na zajeti a pratelskej pokec behem muceni a popravy. Podobna blbost, jako to vecny rvani novinaru, ze si Rusko dovoluje zautocit i na nekoho jinyho, nez na IS. BTW, zda se, ze prvni info o obetech bombardovani se uverejnilo jeste pred bombardovanim :)Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:13 01.10.2015

  Sunnitské státy v oblasti prozatím podporovali islámský stát, díky nemuž se do Evropy valí statisíce uprchlíků - na nichž si jistě brzy ukážeme jací jsou to sekulární a ...Zobrazit celý příspěvek

  Sunnitské státy v oblasti prozatím podporovali islámský stát, díky nemuž se do Evropy valí statisíce uprchlíků - na nichž si jistě brzy ukážeme jací jsou to sekulární a prodemokratičtí lidé - a nejsou s to seš vypořádat ani s mizerně zásobovanými povstalci v Jemenu, takže už úplně vidím jak napřímo vyřídí Syrskou armádu podporovanou Ruskem, jediné co dokážou a co dělat nikdy nepřestanou je podpora wahábistických sunnitských skupin.
  Zkuste pochopit, že bez ohledu na nějaké přetlačky mezi USA-EU-RF, jsou sunnité nebezpečím pro náš svět a podporovat je kdekoliv a v čemkoliv je čiré šílenství. Není příklad kde by na blízkém východě podpora rebelů vyšla v něco lepšího než tam bylo před tím, opakovaně se z umírněných stávají radikálové a pokud tam nějací umírnění vůbec jsou, budou dříve nebo později odstaveni těmi co mají cíl a program uchopitelný pro běžný lid a ten program není demokracie a prozápadní styl života. V dnešním článku na AN máte nádherný rozbor takového šíleného uvažování - podpoříme Nusru proti IS - jeden prostě nevěří, že to pořád ještě někdo může zkoušet, najdeme mezi nimi sekulární bojovníky a ty podpoříme atd. atd. Nicméně i takový mozek přiouští, že FSA je prakticky Al-Kajda a odlišit to je velmi složité.
  To co nabízíte Vy, tedy za západní peníze a krev předat stát wahábistům, jenom proto, aby tam náhodou nevládl diktátor, který je spojencem jakési druhé západní (ano- ve srovnání se Sýrií, je Ruská kultura čistě západní) říši, je pro mne nepřijatelné.
  A pokud ta situace byla neudržitelná kvuli složení obyvatelstva je velmi zvláštní, že ani po čtyřech letech není těch 75% schopno nějakého zvratu i přes masivní pomoc ze zahraničí a žoldáky.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:08 01.10.2015

  Takze je lepsi nechat, at Sunite zlikvidujou ty ostatni? Trochu na palicu, ne? A co asi tak ty okolni Sunitske staty udelaji? Zautoci na Syrii a v cele budou Saudi? Vidime, jak jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Takze je lepsi nechat, at Sunite zlikvidujou ty ostatni? Trochu na palicu, ne? A co asi tak ty okolni Sunitske staty udelaji? Zautoci na Syrii a v cele budou Saudi? Vidime, jak jim to jde v Jemenu. Popravde, obcas si rikam, ze nejlepsi by to tam bylo cely preorat, dokud na to ma jeste EU a USA vojensky moznosti a novy staty at si udelaji podle narodnosti.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:41 01.10.2015

  Wenet01: V Syrii zije 75% Sunitov, 16% Siitov, 8% Krestanov a cca 1% Druzov... Situacia, kde 16% Siitov kontroluje cely stat bola neudrzatelna, a Sunitskej vacsine sa nepaci ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: V Syrii zije 75% Sunitov, 16% Siitov, 8% Krestanov a cca 1% Druzov... Situacia, kde 16% Siitov kontroluje cely stat bola neudrzatelna, a Sunitskej vacsine sa nepaci ze stali na okraji.. Podobne tvrdit ze vsetky Sunitske skupiny su fanatici a Al-kaida je nezmysel. Ano, cast umiernenych sa nakoniec pridalo k An Nusre, no ako pise clanok hore, bolo to skor z nudze ako z presvedcenia.. No podporovat Alawitov pri likvidacii Sunitov v Syrii je cesta k ovela vacsej vojne, kedze Sunitske staty v oblasti cosi take asi sotva dopustia...Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  14:16 01.10.2015

  Vlastní skupinu, jistě...divize 30 či jak se to vlastně jmenovalo, začleněnou do Al-kajdy okamžitě po vypuštění - sekulární opozice je hezký pojem, stejně jako samotná FSA, píšu ...Zobrazit celý příspěvek

  Vlastní skupinu, jistě...divize 30 či jak se to vlastně jmenovalo, začleněnou do Al-kajdy okamžitě po vypuštění - sekulární opozice je hezký pojem, stejně jako samotná FSA, píšu pojem. Osobně nevěřím na existenci sekulární opozice a všechny tyto nápady považuji za hazard, navíc hodně nebezpečný hazard. Navíc mohu říci, že mi vývoj dává bohužel za pravdu. Kdyby totiž existovala ještě nějaká šance, západ by vyzbrojoval a cvičil FSA jako o život, ale ono se prakticky nedá rozlišit mezi Al-kajdou, dalšími islamisty a svobodnou Syrskou armádou, jediný kdo se vyděluje je Islámský stát, ale ten zbytek si po krku evidentně nejde a úzce spolupracuje. Proto je mi bližší tvrzení rusů, že každý kdo momentálně bojuje proti Syrské vládě je islámský terorista než opakovaně selhávající pokusy nalézt nějakou sekulární opozici, kterou by bylo možno podporovat z USA. Je to samozřejmě zevšeobecnění, ale méně škody vznikne vybombardováním sekulárních skupinek (pokud tam nějaké jsou) než podporou sekulárních armád, které se za týden změní na islamiský stát 2 nebo 3Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:03 01.10.2015

  Wenet01: Americania FSA nikdy necvicili.. oni cvicili vlastnu skupinu ktora mala bojovat s ISIS a ludia co sa do vycviku prihlasili, museli suhlasit s tym ze nebudu bojovat proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: Americania FSA nikdy necvicili.. oni cvicili vlastnu skupinu ktora mala bojovat s ISIS a ludia co sa do vycviku prihlasili, museli suhlasit s tym ze nebudu bojovat proti Assadovi... co velka vacsina zaujemcov odmietla.. az cely plan vycviku zkolaboval po vicviceni cca 200 ludi z ktorych aj tak vacsina presla k opozicii (sekularnej alebo islamistickej)

  Rusi na druhej strane otvorene vystupuju na Assadovej strane proti vsetkym. v podstate hraju v Syrii vabank, s tym ze ak padne Assad, pridu o vsetko. Problem je ze Assad sa hlavne koncentruje v boji proti (relativne) umiernenej opozicii, s ktorou bola mozna aka taka dohoda, no ISIS a ostatnych fanatikov si v podstate nevsimal a nechal ich ziskavat uzemia na severe... to ale znamena ze ked pride cas na rokovania,nebude mat s kym rokovat...Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  10:25 01.10.2015

  OK. tak ještě jednou. Pokud věříte na umírněnou opozici, fajn. Já už nevěřím, každý muslim jistě není teroristou, byť téměř každý terorista je muslimem. Každopádně svobodná Syrská ...Zobrazit celý příspěvek

  OK. tak ještě jednou. Pokud věříte na umírněnou opozici, fajn. Já už nevěřím, každý muslim jistě není teroristou, byť téměř každý terorista je muslimem. Každopádně svobodná Syrská armáda, kterou už necvičí ani USA pro kontakty s Al-kajdou, která nazývá teroristy svými bratry a předává jim zbraně, není to co bych rusům při bombardování vyčítal, po čtyřech letech, soustavných opětovných zjištěních, že umírnění se přes noc stávají radikály, je pro mne jediná možnsot na obnovení normality Sýrie pouze momentální vláda, ostatní varianty jsou výstřely do velmi hluboké tmy - budou z nich radikálové, nové muslimské bratrstvo nebo to bude první výjímka na blízkém východě a zavedou demokracii nebo sekulární vládu?? Tu současnou a jedinou legitimní podporuje Rusko a to jediné má oficiální žádost. Zbytek zemí nemá ani mandát OSN, ani žádost vlády, pokud bereme v potaz, že bojují proti teroristům na nikým nekontrolovaném území dokážu ten chybějící mandát (narozdíl od Lybie, Iráku, Srbska, nebo Jemenu, pochopit. Ale vybírat si z tlup neoznačených bojovníků ty se smýlšením neislamistickým považuji za stupidní západní hazard, navíc jak se ukazuje na imigrační vlně, za hazard s vlastní civilizacíSkrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  10:12 01.10.2015

  No teda, posuzovat taktiku po par naletech, na to uz je potreba opravdovej genius. Nasi slavni novinari uz zacinaji rvat o civilnich obetech a jsou natolik mimo, ze uz zase ...Zobrazit celý příspěvek

  No teda, posuzovat taktiku po par naletech, na to uz je potreba opravdovej genius.
  Nasi slavni novinari uz zacinaji rvat o civilnich obetech a jsou natolik mimo, ze uz zase absolutne bez kontroly pouzivaji cokoliv, co nejak rucnikar povesi na socialni site. Ze jsou to nekolikrat pouzity obrazky a videa je nezajima.
  Najdete rozdil.
  http://jpeg.cz/images/2015/10/... a http://jpeg.cz/images/2015/10/...
  Ale jiste, po naletech RF jsou stovky mrtvych deti, tehotnych zen a celych skolek na vylete.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:56 01.10.2015

  Wenet01: tak este raz... to ze niekto zvola "Allah Akbar" este neznamena ze je prislusnik ISIS ci islamista. znamena to ze je Moslim. tak si o tom nieco zistite... Rusi v Syrii ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: tak este raz... to ze niekto zvola "Allah Akbar" este neznamena ze je prislusnik ISIS ci islamista. znamena to ze je Moslim. tak si o tom nieco zistite... Rusi v Syrii uplatunju svoju klasicku taktiku, kedy su vsetci naokolo teroristi a likviduju vsetko hlava nehlava, nech si ich ten hore potom preberie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 10