Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Foto: V sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0
V Sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy protivzdušné obrany. Rusové svou přítomnost v Sýrii vysvětlují bojem proti Islámskému státu (IS). Američané však o úmyslech Rusů pochybují.

Stíhací letadla i protivzdušná obrana

Podle satelitních snímků ruská armáda do Sýrie na letiště Latakia dopravila 28 bojových letadel - 4 víceúčelové stíhačky Su-30SM, 14 bitevních Su-24 a 14 bitevních Su-25. Podle deníku The Jerusalem Post, který se odvolává na ruské a západní zdroje, Rusko do Sýrie přivezlo také vlastní protivzdušné systémy Pancir-S1 (v kódu NATO "SA-22 Greyhound).

Podle deníku The Guradian, odolávající se na zdroje z americké vlády, plánuje Rusko na letiště Latakia vyslat 2000 vojáků. Na ruské námořní základně blízko syrského města Tartus je přítomno 1700 ruských vojáků. Ruský list Kommersant napsal, bez bližšího upřesnění, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

Rusko rozsah své přítomnosti v Sýrii oficiálně nekomentuje. „Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme," pouze uvedl včera pro americkou televizní stanici CBS Vladimír Putin.

Nečitelnost ruské strany však tvoří živnou půdu pro pochyby západních států.

Izrael na pozoru

Nejvíce znepokojený je Izrael, který se Sýrii má dlouhodobě vyostřené vztahy. Sýrie před občanskou válkou podporovala teroristické hnutí Hizballáh. Například při libanonské válce v roce 2006 Hizballáh prováděl raketové útoky na civilní cíle v Izraeli díky íránským raketám. Převoz raket umožnila Sýrie.

Izrael proto ruskou přítomnost u svého protivníka bedlivě sleduje. Internetový magazín The Avionist upozornil na výzvědné lety izraelský průzkumných letadel G.550 Eitam CAEW (Conformal Airborne Early Warning) a G.550 Shavit ELINT (Electronic Intelligence) "kolem" (nad Středozemním mořem) syrských hranic. Izraelské letouny měly údajně monitorovat jak ruská letadla, tak i syrská, která ruské stroje doprovázela na letiště Latakia.

Izraelský premiér Natanjahu přiletěl před týdnem do Moskvy vyjasnit si pozice obou států. Izrael se obává, že ruská přítomnost naruší izraelské akce proti Hizballáhu nad Sýrii, případně dojde k nechtěnému střetu mezi izraelskými a ruskými letadly.

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít."

"Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před izralesko-ruskou schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

Putin i Natanjahu řešili rovněž otázku identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia. / AFP/ Getty Images
Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia; větší foto / AFP/ Getty Images

NATO Rusko pdezírá

Současná nedůvěra mezi Západem a Ruskem se také odráží v rozdílném pohledu na ruskou přítomnost v Sýrii. Podle generála Philip Breedlovho, vrchního velitele NATO, jde Rusku ve skutečnosti o posílení vojenského vlivu v Sýrii a o vojenské omezení zemí NATO v regionu.

Breedle upozorňuje, že Rusko si do Sýrie dovezlo také stíhací letadla určená pro vzdušný boj (Su-30). Stejně tak nedůvěru vzbuzuje rozmísťováni ruských protivzdušných systémů Pancir-S1. Jelikož Islámský stát letectvo nemá, otázkou je, proti komu, nebo pro jaký případ, jsou podobné zbraňové systémy určeny.

Podle Breedleho Rusko strategicky v zájmových oblastech rozvíjí schopnosti označované jako A2 / AD (Anti-Access/Area-Denial) - jde o schopnost získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusko schopnosti A2 / AD rozvíjí v Kaliningradu, Krymu a vypadá to, jak uvádí generál Breedle, i v Sýrii. Například protivzdušné systémy v Kaliningradu mohou efektivně ohrozit letadla NATO mířící v případě konfliktu zemím Pobaltí na pomoc.

"Kaliningrad je velká platforma pro schopnost A2 / AD. Po okupaci Krymu Rusko vyvinulo silné A2 / AD schopnosti v Černém moři. V podstatě jejich protilodní střely s plochou dráhou letu kontrolují celou oblast Černého moře a jejich proti-letecké a proti-raketové systémy obsáhnou 40 až 50 % Černého moře," vysvětluje obavy Američanů Breedle.

"Nyní vidíme, že tyto velmi schopné systémy protivzdušné obrany se začínají objevovat v Sýrii a my máme trochu strach o vytváření další A2 / AD bubliny ve východním Středomoří. Vidíme některé velmi sofistikované systémy protivzdušné obrany na těchto letištích. Vidíme také některé velmi sofistikované stíhací letadla pro vzdušný boj na těchto letištích," uvedl Breedle.

"Tyto velmi sofistikované schopnosti protivzdušné obrany nejsou o Islámském státu," tvrdí Breedle.

Podle mínění generála Breedleye, je hlavní prioritou ruského angažmá v Sýrii vojenské zajištění letišť a "teplovodních" přístavů (většina ruských přístavů během zimy zamrzá) v oblasti Středozemního moře. V druhém sledu je podpořit přátelský režim Bašára Asada a následně pro legitimizaci své přítomnosti provádět "nějaké" údery na pozice Islámského státu.

Jak uvádí Breedle Aliance musí začít masivněji investovat do schopností překonávat "bublající" ruské A2 / AD zóny.

Zdroj: Breaking Defense, The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Centrum 2015: Ruská armáda předvedla svou sílu

Největší letošní cvičení ruské armády Centrum 2015 skončilo. Poslední manévry proběhly v neděli. V ...

Historický průlom: Syrský Kurdistán bude mít své pešmergy – s podporou USA

Jedná se o historický průlom. Nejen pro Kurdy, ale pro stabilizaci celého Blízkého východu. Mezi ...

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • semtam
    07:52 30.09.2015

    Tak k dnešnímu dni má Rusko v Sýrii 6 SU-34, 4 SU-30 a po 12-ti SU-24 a SU-25 plus ještě pár kusů MI-24. To je už poměrně velká síla na provádění významných leteckých operací. ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak k dnešnímu dni má Rusko v Sýrii 6 SU-34, 4 SU-30 a po 12-ti SU-24 a SU-25 plus ještě pár kusů MI-24. To je už poměrně velká síla na provádění významných leteckých operací.

    Deadog

    Ale prosím Vás, kdyby Rusku vyhovoval tamější chaos, tak nemá žádný smysl zasahovat. Stačilo by dělat mrtvého brouka a sem tam posílat zbraně. Jinak Evropa si za příliv uprchlíků může sama a její nepřipravenost jak vůbec má s tímto problémem naložit Rusko nijak neovlivní. Od toho máme moloch v Bruselu a zdatné mocné země EU. Ale jinak Vás chápu, že Vaším úkolem je přesvědčovat o tom, že vše špatné hraje do karet Rusku. I když Rusko je současnou geopolitickou situací dost postiženo... Naopak zatím profitují jen USA. Řekl bych, že USA změnili po skončení studené války taktiku. Není řešení někam dosadit politika či autokrata, který bude proamerický. Takovéto řešení není dlouhodobé a několikrát se vymstilo . Daleko lepší je poštvat proti sobě různé státy či skupiny a jedna z nich či dokonce i obě se z logiky věci obrátí na USA. Tím pádem USA získává spojence a vlastně bohužel vazala, který se stává na USA závislý a s jeho nepřítelem vede válku. Tudíž obě strany konfliktu se oslabují a USA jen v oblasti může sílit.Skrýt celý příspěvek

  • Lukyi
    01:36 30.09.2015

    Jinak nove krom SU34 jsou v Latakií údajně i raketomety SMERČ http://defence-blog.com/army/i...

    Jinak nove krom SU34 jsou v Latakií údajně i raketomety SMERČ http://defence-blog.com/army/i...

  • Lukyi
    01:33 30.09.2015

    Hlavně se modlete,aby to IS nevyhrál.Kdyby mu vybombardovali cestu do Damašku stejně jako těm cvokům v Libyi,tak by byl se všema křestanama,šíítama,Kurdama,Alávítama apod. ámen.A ...Zobrazit celý příspěvek

    Hlavně se modlete,aby to IS nevyhrál.Kdyby mu vybombardovali cestu do Damašku stejně jako těm cvokům v Libyi,tak by byl se všema křestanama,šíítama,Kurdama,Alávítama apod. ámen.A že jich v Sýrii žije požehnaně.To bychom tu pak v EU měli půlku Syrské populace :D A možná i půlku IS s nima.Skrýt celý příspěvek

  • Atlan
    00:19 30.09.2015

    prskají - protože tyto prostředky definitivně zaráží variantu "rychlé noční kovbojské akce". Taková pojistka proti náhlým nepředloženostem. Je pochopitelné že než by tam byli ...Zobrazit celý příspěvek

    prskají - protože tyto prostředky definitivně zaráží variantu "rychlé noční kovbojské akce". Taková pojistka proti náhlým nepředloženostem. Je pochopitelné že než by tam byli Rusové rozmístěni a USA provedli útok, tak by si mohli stěžovat leda na lampárně.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    23:27 29.09.2015

    Samozrejme, tym interceptnutim som nemyslel, že sa ju bude snazit zostrelit, ale že sa k nej priblizi kvoli ziskaniu udajov o stealthe F-22.

    Samozrejme, tym interceptnutim som nemyslel, že sa ju bude snazit zostrelit, ale že sa k nej priblizi kvoli ziskaniu udajov o stealthe F-22.

  • Vestly
    23:24 29.09.2015

    jj284b, nieje tazke zistit, na ktorom letisku (v Turecku) su tie F-22 odstavene a ich odlet zo zakladne si vsimne hociaky habibi. Preto aj 4 Su-30 na F-22 stacia. Dajme tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b, nieje tazke zistit, na ktorom letisku (v Turecku) su tie F-22 odstavene a ich odlet zo zakladne si vsimne hociaky habibi.

    Preto aj 4 Su-30 na F-22 stacia.
    Dajme tomu, že F-22 pojde na ground strike misiu.
    1)Su-30 bude mat moznost ich interceptnut a tym si vyskusat "stealth" F-22
    2)F-22 sa im vyhne, respektive ani nevzlietne zo zakladne aby utajili "stealth" a tym nesplnia misiu

    Ale to je aj tak od veci, Suchoje tam urcite niesu kvoli prerusovaniu naletov na ISIL.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:23 29.09.2015

    Sučka jsou tam "pro jistotu" a jako demonstrace síly. Z pohledu Ruska logický krok, stejně jako se dalo čekat, že bude NATO prskat. Každý si hájí svůj píseček, nikomu netřeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Sučka jsou tam "pro jistotu" a jako demonstrace síly. Z pohledu Ruska logický krok, stejně jako se dalo čekat, že bude NATO prskat. Každý si hájí svůj píseček, nikomu netřeba nasazovat psí hlavu.

    Ovšem ten nápad s "osaháním" F-22 je fakt vtipný :-)) Vážně si myslíte, že USAF pošle takovéhle stroje kamkoliv, kde by je mohla zachytit ruská technika? Jedině snad, že by jim chtěli dát falešnou "stopu", něco ve smyslu: "Koukněte, přecijen nejsme tak neviditelní." Pokud Rusko ví, kde mají F-22 mateřskou základnu, což je téměř jisté, neznamená to, že ví, kudy a kam létají. Zatímco Američané pochopitelně vědí, kde jsou Ruské lodě, pozemní základny i kde jsou Su-30. Takže pro USAF není problém se vyhnout čemukoliv, co by mohlo F-22 jakkoliv identifikovat. To už je větší pravděpodobnost, že ji náhodou potkala nějaká Tu-160 někde nad Arktidou ;-)Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    22:07 29.09.2015

    Arccos: to mi je jasne ze na dogfight by urcite nedoslo.. no aj na to aby si si mohol vyskusat detekciu niecoho, najprv musis vediet kde sa nachadza.. no a F22 bude vediet o ...Zobrazit celý příspěvek

    Arccos: to mi je jasne ze na dogfight by urcite nedoslo.. no aj na to aby si si mohol vyskusat detekciu niecoho, najprv musis vediet kde sa nachadza.. no a F22 bude vediet o bliziacej sa Su-30 ovela skor ako naopak, takze bude schopna takemuto "osahaniu" zabranit...

    vestly: par lodi z tichomorskej flotily? na detekciu F22 na velke vzdialenosti potrebujes L-band radary, no tie ti este nezarucuju pozitivnu identifikaciu ciela a su dost nepresne.. no a posielat Su-30 voci comusi co nevies identifikovat tiez nie je ziadna vyhra.. moze to byt F-22, no kludne aj dron, navyse, akonahle F-22 vo vzduchu uvidi Su-30 tak sa jej skratka vzdiali a Su-30 s tym nebude vediet nic spravit (F-22 vie supercruise rychlostou mach 1.78...) takze, ak F-22 nebude chciet sa nechat osahat, tak sa Su-30 k nej ani nedostane... detekcny dosah AESA radaru u F-22 je 240nm co je cca 450km...Skrýt celý příspěvek

  • Rošťák
    20:21 29.09.2015

    Omlouvám se, letectvo není úplně můj šálek kávy, je možné že tu budu psát bludy. Ale v nasazení SU 30 vidím 3 linie. 1) Prostorová PVO v rozsahu nasazení ruských sil a to spíše ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se, letectvo není úplně můj šálek kávy, je možné že tu budu psát bludy. Ale v nasazení SU 30 vidím 3 linie.
    1) Prostorová PVO v rozsahu nasazení ruských sil a to spíše než proti koalici, tak proti případné hrozbě IS a pod. nikdy nevíte kdy se jim do rukou dostane nějaký dron, či kdy si naloží nějaké malé civilní letadlo nečím a budou s ním chtít někam praštit.
    2) Plnění AG misí na které Su - 24 a SU - 25 nestačí (letový profil, sofistikované zbraně)
    3) Získání zkušeností pilotů v bojové zóně, operaci mimo vlastní území (v případě točení kontingentů)Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    20:18 29.09.2015

    jj284b, staci ak tam poslu par lodi z tichomorskej flotily a cele pobrezie budu mat pokryte. F-22 niesu neviditelne, Rusi presne vedia, kde sa nachadzaju, ci uz kvoli satelitom, ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b, staci ak tam poslu par lodi z tichomorskej flotily a cele pobrezie budu mat pokryte. F-22 niesu neviditelne, Rusi presne vedia, kde sa nachadzaju, ci uz kvoli satelitom, alebo spionom.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    20:16 29.09.2015

    Ale no tak! Když napíšu "ošahat", tak to opravdu neznamená dogfight navrch s nějakým tím sestřelem. Znamená to možnost prověření možností detekce a elektronického boje, navíc v ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale no tak! Když napíšu "ošahat", tak to opravdu neznamená dogfight navrch s nějakým tím sestřelem. Znamená to možnost prověření možností detekce a elektronického boje, navíc v prostředí s pokrytím prostoru i pozemními radary a dalšími prostředky. A výstupem opravdu může být jenom "nekecali, fakt je nevidíme". Nebo něco konkrétnějšího, těžko říct. Ale jiná příležitost pro takové prověření se jen tak znovu nemusí naskytnout.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    20:04 29.09.2015

    Ještě dodám k té motivaci obyvatelstva- tady je velký rozdíl v tom, že se nebojuje za přežití politické, kdy stačí šéfa vyměnit nebo zamordovat, otočit turban a dát se k ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě dodám k té motivaci obyvatelstva- tady je velký rozdíl v tom, že se nebojuje za přežití politické, kdy stačí šéfa vyměnit nebo zamordovat, otočit turban a dát se k povstalcům. Alavité, Křesťané nebo Šiité dostanou v případě porážky nožem přes krk a nic jiného než bojovat jim tak nezbývá a jedinou relevantní silou, kterou je drží pohromadě je vláda. Proto se také Sýrie pořád ještě drží.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    20:01 29.09.2015

    Různé povstalecké skupiny (měnili se spíše jejich názvy v médiích než ony samotné) jsou pár km od Damašku od začátku války, Assad stále ovládá 60% obyvatelstva, což když odpočítám ...Zobrazit celý příspěvek

    Různé povstalecké skupiny (měnili se spíše jejich názvy v médiích než ony samotné) jsou pár km od Damašku od začátku války, Assad stále ovládá 60% obyvatelstva, což když odpočítám Sunnity a Kurdy, je stále +- dlouhodobě stejně. Samozřejmě nemůže bez přímé podpory ze zahraničí čelit islamistům kteří ji mají, jak přílivem teroristů z EU a Ruska tak z dalších Arabských států (finanční podporu počítám, že mají Assad i islamisté zvenčí podpobnou), ale nečekám že padne Damašek, ani ,že Rusové budou muset vytvářet nějaký protektorát. Syrie se časem asi rozpadne a pak bude zajímavé pozorovat zděšení Turecka, když mu namísto Assada, kterého chtěli sejmout vyroste na hranicích svobodný Kurdistán, ale i přes rozpad počítám, že pobřežní Sýrie zůstane v obdobné podobě, kterou Assad drží součástí Sýrie nové...Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    20:00 29.09.2015

    radek 3057, vyzera to tak, že si dnes dali "priletiet 6 kuskov Su 34 http://theaviationist.com/2015...

    radek 3057, vyzera to tak, že si dnes dali "priletiet 6 kuskov Su 34 http://theaviationist.com/2015...

  • jj284b
    19:50 29.09.2015

    Arcoos: sanca ze by sa Su-30 dostala do blizskeho kontaktu s F-22 je asi taka ako keby si sa so zaviazanymi ocami snazil chytit niekoho co vidi na futbalovom stadione... ak sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Arcoos: sanca ze by sa Su-30 dostala do blizskeho kontaktu s F-22 je asi taka ako keby si sa so zaviazanymi ocami snazil chytit niekoho co vidi na futbalovom stadione... ak sa chytit nechce dat, tak nemas sancu.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    19:48 29.09.2015

    Arccos: to by sa k nim museli dostat... F-22 zisti pritomnost Su-30 okamzite a tak sa im moze bez problemov vyhnut ak chce... jedine ze by F-22 lietali s radarovymi odrazacmi, ako ...Zobrazit celý příspěvek

    Arccos: to by sa k nim museli dostat... F-22 zisti pritomnost Su-30 okamzite a tak sa im moze bez problemov vyhnut ak chce... jedine ze by F-22 lietali s radarovymi odrazacmi, ako to robia pri patrolovani nad Aljaskou.. no to budu asi sotva robit pri prieskumnych misiach...Skrýt celý příspěvek

  • radek3057
    19:40 29.09.2015

    Arccos Spíše zastaralé Su-24/25 nemůžou nosit tak sofistikované zbraně a avionické systémy jako Su-30 ... stejně tak je logické že pokud někam posíláš vojenský kontigent tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Arccos

    Spíše zastaralé Su-24/25 nemůžou nosit tak sofistikované zbraně a avionické systémy jako Su-30 ... stejně tak je logické že pokud někam posíláš vojenský kontigent tak pošleš i pár letadel na ochranu vzdušného prostoru + pár kousků protiletadlové techniky např proti dronům atd,stejně tak posíláš tanky na ochranu letiště a latrýny pro vojáky :)Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    19:15 29.09.2015

    Klidně tam ty Su-30 můžou být už jenom proto, aby si zkusily ošahat F-22. Syrská oblast představuje pro takové testy jedinou a vyjímečnou příležitost.

    Klidně tam ty Su-30 můžou být už jenom proto, aby si zkusily ošahat F-22. Syrská oblast představuje pro takové testy jedinou a vyjímečnou příležitost.

  • radek3057
    18:48 29.09.2015

    Nesher Vzhledem k tomu že Různé Islamistické skupiny jsou asi 2km od letiště v Damašku bych to viděl spíše na tuto cestu... ostatně tady máš třeba pár dní zpátky starý útok na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher

    Vzhledem k tomu že Různé Islamistické skupiny jsou asi 2km od letiště v Damašku bych to viděl spíše na tuto cestu... ostatně tady máš třeba pár dní zpátky starý útok na přistávající civilní 747 v Damašku.

    Assad to bohužel/bohudík už nedává a je to otázka času,nějaké Rusko na tom nic moc nezmění,maximálně si ukousne kus Sýrie a vytvoří nějaký protektorát,každopádně Damašek brzy padne,Syrská armáda je v rozkladu,veřejné mínění na bodu mrazu a i když ho údajně všichni podporují do armády se nikomu nechceSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:25 29.09.2015

    Nesher jo a to jsem úplně zapomněl v seznamu základních možných cílů uvést civilní letadlo, které by tam třeba někdo "omylem" navedl... Argonaut Udržení základny je určitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    jo a to jsem úplně zapomněl v seznamu základních možných cílů uvést civilní letadlo, které by tam třeba někdo "omylem" navedl...

    Argonaut
    Udržení základny je určitě silným motivem. Zejména pokud by se dohodli se západem na novém vedení. Líp se udrží to, v čem sedíte.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 7