Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Foto: V sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0
V Sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy protivzdušné obrany. Rusové svou přítomnost v Sýrii vysvětlují bojem proti Islámskému státu (IS). Američané však o úmyslech Rusů pochybují.

Stíhací letadla i protivzdušná obrana

Podle satelitních snímků ruská armáda do Sýrie na letiště Latakia dopravila 28 bojových letadel - 4 víceúčelové stíhačky Su-30SM, 14 bitevních Su-24 a 14 bitevních Su-25. Podle deníku The Jerusalem Post, který se odvolává na ruské a západní zdroje, Rusko do Sýrie přivezlo také vlastní protivzdušné systémy Pancir-S1 (v kódu NATO "SA-22 Greyhound).

Podle deníku The Guradian, odolávající se na zdroje z americké vlády, plánuje Rusko na letiště Latakia vyslat 2000 vojáků. Na ruské námořní základně blízko syrského města Tartus je přítomno 1700 ruských vojáků. Ruský list Kommersant napsal, bez bližšího upřesnění, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

Rusko rozsah své přítomnosti v Sýrii oficiálně nekomentuje. „Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme," pouze uvedl včera pro americkou televizní stanici CBS Vladimír Putin.

Nečitelnost ruské strany však tvoří živnou půdu pro pochyby západních států.

Izrael na pozoru

Nejvíce znepokojený je Izrael, který se Sýrii má dlouhodobě vyostřené vztahy. Sýrie před občanskou válkou podporovala teroristické hnutí Hizballáh. Například při libanonské válce v roce 2006 Hizballáh prováděl raketové útoky na civilní cíle v Izraeli díky íránským raketám. Převoz raket umožnila Sýrie.

Izrael proto ruskou přítomnost u svého protivníka bedlivě sleduje. Internetový magazín The Avionist upozornil na výzvědné lety izraelský průzkumných letadel G.550 Eitam CAEW (Conformal Airborne Early Warning) a G.550 Shavit ELINT (Electronic Intelligence) "kolem" (nad Středozemním mořem) syrských hranic. Izraelské letouny měly údajně monitorovat jak ruská letadla, tak i syrská, která ruské stroje doprovázela na letiště Latakia.

Izraelský premiér Natanjahu přiletěl před týdnem do Moskvy vyjasnit si pozice obou států. Izrael se obává, že ruská přítomnost naruší izraelské akce proti Hizballáhu nad Sýrii, případně dojde k nechtěnému střetu mezi izraelskými a ruskými letadly.

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít."

"Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před izralesko-ruskou schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

Putin i Natanjahu řešili rovněž otázku identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia. / AFP/ Getty Images
Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia; větší foto / AFP/ Getty Images

NATO Rusko pdezírá

Současná nedůvěra mezi Západem a Ruskem se také odráží v rozdílném pohledu na ruskou přítomnost v Sýrii. Podle generála Philip Breedlovho, vrchního velitele NATO, jde Rusku ve skutečnosti o posílení vojenského vlivu v Sýrii a o vojenské omezení zemí NATO v regionu.

Breedle upozorňuje, že Rusko si do Sýrie dovezlo také stíhací letadla určená pro vzdušný boj (Su-30). Stejně tak nedůvěru vzbuzuje rozmísťováni ruských protivzdušných systémů Pancir-S1. Jelikož Islámský stát letectvo nemá, otázkou je, proti komu, nebo pro jaký případ, jsou podobné zbraňové systémy určeny.

Podle Breedleho Rusko strategicky v zájmových oblastech rozvíjí schopnosti označované jako A2 / AD (Anti-Access/Area-Denial) - jde o schopnost získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusko schopnosti A2 / AD rozvíjí v Kaliningradu, Krymu a vypadá to, jak uvádí generál Breedle, i v Sýrii. Například protivzdušné systémy v Kaliningradu mohou efektivně ohrozit letadla NATO mířící v případě konfliktu zemím Pobaltí na pomoc.

"Kaliningrad je velká platforma pro schopnost A2 / AD. Po okupaci Krymu Rusko vyvinulo silné A2 / AD schopnosti v Černém moři. V podstatě jejich protilodní střely s plochou dráhou letu kontrolují celou oblast Černého moře a jejich proti-letecké a proti-raketové systémy obsáhnou 40 až 50 % Černého moře," vysvětluje obavy Američanů Breedle.

"Nyní vidíme, že tyto velmi schopné systémy protivzdušné obrany se začínají objevovat v Sýrii a my máme trochu strach o vytváření další A2 / AD bubliny ve východním Středomoří. Vidíme některé velmi sofistikované systémy protivzdušné obrany na těchto letištích. Vidíme také některé velmi sofistikované stíhací letadla pro vzdušný boj na těchto letištích," uvedl Breedle.

"Tyto velmi sofistikované schopnosti protivzdušné obrany nejsou o Islámském státu," tvrdí Breedle.

Podle mínění generála Breedleye, je hlavní prioritou ruského angažmá v Sýrii vojenské zajištění letišť a "teplovodních" přístavů (většina ruských přístavů během zimy zamrzá) v oblasti Středozemního moře. V druhém sledu je podpořit přátelský režim Bašára Asada a následně pro legitimizaci své přítomnosti provádět "nějaké" údery na pozice Islámského státu.

Jak uvádí Breedle Aliance musí začít masivněji investovat do schopností překonávat "bublající" ruské A2 / AD zóny.

Zdroj: Breaking Defense, The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Centrum 2015: Ruská armáda předvedla svou sílu

Největší letošní cvičení ruské armády Centrum 2015 skončilo. Poslední manévry proběhly v neděli. V ...

Historický průlom: Syrský Kurdistán bude mít své pešmergy – s podporou USA

Jedná se o historický průlom. Nejen pro Kurdy, ale pro stabilizaci celého Blízkého východu. Mezi ...

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Argonaut.CZ
  18:01 29.09.2015

  osobně bych si tipl, že je cílem Ruska stejný status quo, jako má USA s Guantánamem na Kubě.

  osobně bych si tipl, že je cílem Ruska stejný status quo, jako má USA s Guantánamem na Kubě.

 • Wenet01
  17:58 29.09.2015

  Američané mají holt problém, že chtějí vyměnit Syrský režim za nějaký "demokratický" tedy přesnij jim nakloněný nebo na nich závislý (řeči i zlých diktaturách zabírají na čím dál ...Zobrazit celý příspěvek

  Američané mají holt problém, že chtějí vyměnit Syrský režim za nějaký "demokratický" tedy přesnij jim nakloněný nebo na nich závislý (řeči i zlých diktaturách zabírají na čím dál méně lidí a pro těm co tomu ještě věří by měla k zamyšlení pomoci třeba Saudská Arábie), bohužel se z povstalců vyklubali islámští hrdlořezové příliš brzo, což by se možná ještě překlenout dalo, ale oni ti povstalci okamžitě navíc zaútočili na proamerickou vládu v Iráku, geografie je prostě někdy sviňa a podporovat v sousedních zemích dvě sekty naráz je problématické.
  USA tak nyní z donucení vede zvláštní válku proti těm co mají Syrský režim svrhnout a chtějí tak zlikvidovat Syrskou vládu i aktivní Syrské povstalce a zároveň podporovat Iráckou vládu (spojence té Syrské) a neexistující umírněné povstalce. Opravdu příliš problémů najednou a jak je to těžké v reálu tak je to těžké i zabalit do keců. Rus oproti tomu žádné takové potíže neřeší, podporuje toho kdo je u vesla jak v Sýrii tak i v Iráku, teroristé jsou pro něj teroristé a vztahy má s legitimní vládou - má tak o dost snažší pozici.
  Co se týká Izreale, tak jeho velká starost je aktuální ukončení beztrestných výletů jeho letectva k bombardování pozic Syrské vládní armády, nedivím se, že si s Rusy potřeboval mnohé vyjasnit, protože mrtví ruští vojáci by mohli mít za následek kompletní upgrade Syrské PVO v lepším případě a Ruskou odpověď (na Syrském území samozřejmě) v tom horším. Osobně nevěřím ,že bude RF nějak spěchat s vyřešením IS - čím déle to trvá tím více USA vypadají tak jak vypadají. Tedy jako někdo kdo podporuje teroristy kdykoli se to hodí a kdo není schopen po sobě ani uklidit. Ono za jak dlouho by se dal vojensky porazit celek, který má dle odhadů do 30 000 válečníků arabských kvalit?? USA tak nečiní patrně záměrně a Rus se nepřerazí, protože by pak musel v Sýrii dělat pořádek kompletně a to stojí peníze. Něco ovšem dělat musí, narozdíl od američanů mu islamisté klepají na Kavkaz, kde se Kadyrovem podařilo už kdysi odvrátit vznik něčeho podobného Islámskému státu na Kavkaze, ale může se to vrátitSkrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:55 29.09.2015

  Myslim si ,ze presne to Putin chce aby si vsichni mysleli, ze sou tam kvuli islamistum ,ale nejsou. Jsou tam aby prudili a aby zabranili pripadne intervenci spojencu do Syrie . ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim si ,ze presne to Putin chce aby si vsichni mysleli, ze sou tam kvuli islamistum ,ale nejsou. Jsou tam aby prudili a aby zabranili pripadne intervenci spojencu do Syrie . Rusum uprchlici nemile hraji do karet ,je to jeden s faktoru, ktery Putin vyuziva k rozkladu Evropy. Bordel se mu zkratka hodi. Podle me nema nejmensi zajem tamnejsi situaci nejak resit. Staci mu udrzovat chaos. Podle me mu nejde ani o Asada ,chce proste zapadu zpusobit co nejvetsi bolehlav.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:54 29.09.2015

  semtam Já vím co je SU 30, ale Rusové ho používají primárně jako stíhačku. Ohledně Asada, tak prozápadní vůdce by byl pro islamisty problém, kdežto pro ruský a proíránský Asad ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  Já vím co je SU 30, ale Rusové ho používají primárně jako stíhačku.
  Ohledně Asada, tak prozápadní vůdce by byl pro islamisty problém, kdežto pro ruský a proíránský Asad jim vadit nebude? To ttrochu kulhá na obě strany.
  Sunitské země rozhodně IS nepodporují (tím neříkám, že to třeba v munulosti nedělaly), ale těžko by Jordánsko, SAE .... někoho podporovaly, aby ho vzápětí mohly bombardovat. Nebo si myslíte, že IS vnímá arabské monarchie jako přátele? Pokud by IS v této oblasti vyhrál, jsou představitelé místních režimů adepty na podříznutí v přímém přenosu. A nemyslím, že by 30 000 členů saudské královské rodiny mělo o něco takového zájem.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:53 29.09.2015

  Nesher tak IS bude už mít brzy Alky... :D Ale vážněji - minimálně na air policing jsou ty stíhačky vhodné. Všichni se dohodnou, rozdělí si letové zóny, příp. dohodnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  tak IS bude už mít brzy Alky... :D
  Ale vážněji - minimálně na air policing jsou ty stíhačky vhodné.

  Všichni se dohodnou, rozdělí si letové zóny, příp. dohodnou časování...ale najednou se něco blíží. Pancíř může sestřelovat spoustu věcí, ale až na poslední chvíli a s nevalnou identifikací. Neví, jestli tam letí zbloudilý syrský Albík s prostřelenou vysílačkou, Tomahawk US NAVY, dron CIA, Rafale, Turecká F-16 nebo něco z IDF či letoun/dron dalších 5ti států/frakcí, co mě z fleku napadnou. Když tam budou mít vhodný stíhač, můžou preventivně reagovat a nemusí vše hned sestřelovat. V tak nepřehledným konfliktu mi to přijde jako samozřejmost a Brídlaf to moc dobře ví.

  Kdyby tam třeba sám letěl Seahawkem US NAVY na nějaké tajné jednání, určitě by ho doprovázela Cobra (pominu jaký by měl krytí shora)...a já bych mu řekl, že tam letí na agresivní AT misi a kdyby měla Sidewinder, tak u toho ještě provozuje CAP a SWEEP. :)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:48 29.09.2015

  Nesher SU-30 je víceúčelový stroj. To znamená, že se dá použít jak proti vzdušným i proti pozemním či dokonce námořním cílům. A k čemu by byl v zemi prozápadní vůdce, když by ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  SU-30 je víceúčelový stroj. To znamená, že se dá použít jak proti vzdušným i proti pozemním či dokonce námořním cílům.

  A k čemu by byl v zemi prozápadní vůdce, když by ho islamisté moc dlouho nenechali vládnout. Ale ty země které jste jmenoval vlastně už něco takového dělají a to je IS.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:42 29.09.2015

  semtam Jak chcete zkoušet stíhačku proti neexistujícímu letectvu? Vztahy Izraele a Ruska bych nepřeceňoval. Hlavní izraelský nepřítel je Irán a jeho protegé Hizbaláh. A Irán je, ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  Jak chcete zkoušet stíhačku proti neexistujícímu letectvu?
  Vztahy Izraele a Ruska bych nepřeceňoval. Hlavní izraelský nepřítel je Irán a jeho protegé Hizbaláh. A Irán je, alespoň co se Sýrie týče, spojenec Ruska.
  Opravdu si myslím, že je to určeno vůči IDF nebo koalici, případně proti oběma. A ani to Rusové nemusí chtít použít, je to takový vzkaz "umíme i kousat když to bude nutné, dejte si pozor" Každopádně tím Rusové ničemu nepomohou, Asada zachrání jen těžko, to by musela nastoupit přímá invaze a nemyslím, že si mohou dovolit takovéto dobrodružství.
  Ideální by byla nějaká dohoda USA + Turecko + sunitské arabské země na invazi spojené s instalováním nového diktátora (v těchto zemích to asi jinak nejde). Třeba nějakého Asadova generála, který by převzal současné struktury syrského režimu (neopakovat iráckou chybu), ale nastolil by prozápadní kurz a hlavně ukončil to šílenství. A jako třešničku na dortu bychom se zbavili ruské základny.
  Nicméně to je v současném politickém nastavení EU + USA utopie.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:29 29.09.2015

  Nesher O tom se dá velmi sině pochybovat a navíc vztahy Izrael a RF nejsou nijak vyostřeny. Už i jejich schoda o působení v Sýrii... SU-30 je tu spíš jako zbraň na odzkoušení. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  O tom se dá velmi sině pochybovat a navíc vztahy Izrael a RF nejsou nijak vyostřeny. Už i jejich schoda o působení v Sýrii... SU-30 je tu spíš jako zbraň na odzkoušení.

  xStiX

  A kde máte záruku, že válka nebude i bez Assada trvat déle? Navíc Nejsilnější složka se jeví IS. Tak tam má vládnout? RF má asi 2000 občanů ze Severního Kavkazu (Čečenci) v řadách IS. Tudíž pro Rusko je i IS hrozba. Ale jak víme IS vyhovuje více zemím, tak Rusko možná ani kdyby chtělo by IS nemohlo zničit. Ne jen kvůli USA, ale hlavně Turecku. Ruská přítomnost spíš má za účel stabilizovat západní Sýrii, aby nepadla do rukou IS či jiným organizacím.
  Ať už bude Assad vádnout či nikoliv, jeho přívrženci a další náboženské skupiny budou vést tak či tak boj proti islamistům. A jenom zopakuji, kdyby IS apod. neměl podporu, tak si moc nezaválčí.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:26 29.09.2015

  Luky
  Ale před kým? IS žádné letectvo nemá, nemá ani PVO.
  Tedy zbývá USA,GB, FR, Turci, IDF.

  Luky
  Ale před kým? IS žádné letectvo nemá, nemá ani PVO.
  Tedy zbývá USA,GB, FR, Turci, IDF.

 • palo satko
  17:23 29.09.2015

  "já na bráchu, brácha na mě" ak budu mat Rusi v Syrii poriadne radary, môže Izrael zabudnut na nejake "korekcie" iranskeho jadroveho programu. Na oplátku Iran pomože Rusom s niečim ...Zobrazit celý příspěvek

  "já na bráchu, brácha na mě" ak budu mat Rusi v Syrii poriadne radary, môže Izrael zabudnut na nejake "korekcie" iranskeho jadroveho programu. Na oplátku Iran pomože Rusom s niečim iným.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:22 29.09.2015

  Je to tak divný, že když někam pošlu čtyři roje podzvukových bitevníků a čtyři roje stíhacích bombardérů, tj. stroje v podstatě bez AA výzbroje a s omezenou rychlostí příp. ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to tak divný, že když někam pošlu čtyři roje podzvukových bitevníků a čtyři roje stíhacích bombardérů, tj. stroje v podstatě bez AA výzbroje a s omezenou rychlostí příp. manévrovatelností, tak k nim ještě přidám JEDEN roj stíhací ochrany...když tam nebudu mít ani PVO středního a delšího dosahu..?

  Podle mě jsou tam ty SU-30 pro ochranu bombardérů a letiště.Skrýt celý příspěvek

 • xStiX
  17:19 29.09.2015

  Hlavně podporou Asada tu válku zcela jistě prodlouží. A stejně pochybuji, že ho udrží u moci. Vždyť značnou vinu na tom, co tam dnes je má i on.

  Hlavně podporou Asada tu válku zcela jistě prodlouží. A stejně pochybuji, že ho udrží u moci. Vždyť značnou vinu na tom, co tam dnes je má i on.

 • Vestly
  17:17 29.09.2015

  Tie stroje ani nemusia robit nalety. Uz len to, že tam Rusi su je velka moralna pomoc pre Assadove vojska.

  Deadog, tie rozpravky sa ucis na spamät?

  Tie stroje ani nemusia robit nalety. Uz len to, že tam Rusi su je velka moralna pomoc pre Assadove vojska.

  Deadog, tie rozpravky sa ucis na spamät?

 • Nesher
  17:04 29.09.2015

  semtam
  Já tím nemyslím permanetní válku, ale spíš útok na letadla IDF při nějaké konekrétní a omezené akci. Navíc nikdo neví, zda jich Rusové nepošlou víc než ty 4.

  semtam
  Já tím nemyslím permanetní válku, ale spíš útok na letadla IDF při nějaké konekrétní a omezené akci. Navíc nikdo neví, zda jich Rusové nepošlou víc než ty 4.

 • semtam
  17:01 29.09.2015

  Nesher To myslíte vážně? 4 SU-30 proti IDF. To snad ne. SU-30 mají stejný smysl jako SU-24 a 25. Deadog S tím lhaním bych byl opatrný. Ani bych se nedivil, kdyby situace ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  To myslíte vážně? 4 SU-30 proti IDF. To snad ne. SU-30 mají stejný smysl jako SU-24 a 25.

  Deadog

  S tím lhaním bych byl opatrný. Ani bych se nedivil, kdyby situace bez Ruska vyhovovala USA. Všichni se perou, tudíž nikdo nemůže chystat síly na USA. A USA může krásně to či onoho podporovat a vlastně získává moc.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:55 29.09.2015

  Dalsi ruska maskirovka. Jen rozptyluje pozornost. Rusko je nevypocitatelne, ulhane a v zadnem pripade a to garantuji, jim nejde o boj proti terorismu. Rusko je nejvetsi hrozba ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalsi ruska maskirovka. Jen rozptyluje pozornost. Rusko je nevypocitatelne, ulhane a v zadnem pripade a to garantuji, jim nejde o boj proti terorismu. Rusko je nejvetsi hrozba dnesniho sveta a to jen diky slabému Obamovi, laureatovi Nobelovy ceny miru , hruza.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:50 29.09.2015

  juggy Zcela jednoduše, syrská PVO (F22 se používají pro průzkum). Nicméně tenhle argument jaksi neplatí pro ruské stroje, ty se sysrké PVO obávát nemusí a IS žádnou nemá. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

  juggy
  Zcela jednoduše, syrská PVO (F22 se používají pro průzkum).
  Nicméně tenhle argument jaksi neplatí pro ruské stroje, ty se sysrké PVO obávát nemusí a IS žádnou nemá.
  Takže jediné možné použití SU 30 je proti IDF či koalici.Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  16:43 29.09.2015

  Problém je v tom, že USA nechce v Sýrii Bašára Asada. Rusku zase Bašár vyhovuje. Prostě USA by chtělo v Sýrii svobodu a demokracii po jejich a nebo možná ani to ne, ale chtějí mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém je v tom, že USA nechce v Sýrii Bašára Asada. Rusku zase Bašár vyhovuje. Prostě USA by chtělo v Sýrii svobodu a demokracii po jejich a nebo možná ani to ne, ale chtějí mít v Sýrii režim nakloněný na jejich stranu. To znamená věc nemožnou. Silně pochybuji o tom, že hlavní jádro bojovníků IS se přikloní na stranu USA, když to jsou většinou bývalí přívrženci Sadáma Husajna, kteří před Američany utekli z Iráku, posilněni jádrem z Afghánistánu. Teď možná s jejich experty na oko kamarádí, ale potom to začne. Protože ti kamarádí s každým, kdo nese peníze. Sýrie = Afghánistán, kde po marných bojích vyklízí koalice NATO pozice, hlavně USA a VB. Komicky na mě působí filmy z konce let 80 tých, kdy tam bojovali Rusové a Američané se tam vydávali jako pomahatelé v cestě za svobodou lidu, kterým je Afghánský lid vděčný.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  16:34 29.09.2015

  Vystavování letadel na letišti v Latakii vypadá spíše jako PR akce s cílem morálně podpořit Syrskou armádu a zabránit tak jejímu zhroucení a stejně tak nahnat strach IS, že jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Vystavování letadel na letišti v Latakii vypadá spíše jako PR akce s cílem morálně podpořit Syrskou armádu a zabránit tak jejímu zhroucení a stejně tak nahnat strach IS, že jeho dny jsou sečteny.

  Množství letadel je příliš velké a dalo by se vysvětlit snad tím, že k jednomu stroji přilétly 2 ks na náhradní díly :-) Kdyby měla všechna tato letadla intenzivně létat, tak budou potřeba desítky tun munice a paliva denně.

  PVO letiště mi ale připadá adekvátní - nemá smysl čekat na to, až Izrael usoudí, že Rusko překročilo meze, a opět letecky zasáhne. Stejně tak by se letiště mohlo "omylem" stát cílem náletu někoho z koalice proti IS - např. SA, na syrském nebi je rušno.

  Izrael je schopen nalézt s Ruskem společnou řeč - ruskojazyčná menšina v Izraeli je velmi výrazná a má pochopení pro ruský pohled na věc, stejně tak Putin se této karty nebude chtít zbavit tím, že by umožnil zneužití vojenské pomoci proti Izraeli.Skrýt celý příspěvek

 • Juggy
  15:50 29.09.2015

  Vtipné je že keď chcú vysvetliť na čo tam majú SU 30? Tak ako vysvetlia svoje F 22 lietajúce nad Sýriou ?

  Vtipné je že keď chcú vysvetliť na čo tam majú SU 30? Tak ako vysvetlia svoje F 22 lietajúce nad Sýriou ?

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7