Současná podoba rusko-vietnamské vojenské spolupráce

Vietnamská stíhačka Su-30MK2 / vietnamské letectvo

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý týden navštívil Vietnam. Tato cesta představuje součást dlouholeté rusko-vietnamské vojenské spolupráce, jež se v následujících letech bude pravděpodobně dále rozvíjet. Připomeňme, že 22. ledna letošního roku vstoupila do aktivní služby vietnamského námořnictva čtvrtá fregata třídy Gepard (Projekt 11661) a že ve stejný den Vietnam začal v licenci vyrábět ruské antimateriální pušky OSV-96.

Počátky rusko-vietnamské vojenské spolupráce sahají hluboko do období studené války a nic nenasvědčuje tomu, že by v následujících letech měla ustat. Vietnam pokládá za jednu ze svých priorit modernizaci ozbrojených sil, s čímž mu Moskva aktivně pomáhá. Hanoj má největší zájem o leteckou a námořní techniku z důvodu pokračujícího sporu s Čínou o Paracelské a Spratlyovy ostrovy v Jihočínském moři.   

 

  

Během nedávného setkání se Sergej Šojgu setkal s nejvyššími vietnamskými představiteli, tj. ministrem obrany Ngo Xuan Lichem, prezidentem Tran Dai Quangem a generálním tajemníkem Ústředního výboru Vietnamské komunistické strany Nguyen Phu Trongem.

 

Obě strany potvrdily odhodlání pokračovat ve vzájemné vojenské spolupráci, ačkoliv nedošlo ke zveřejnění žádných detailních informací o její konkrétní podobě.    

 

Rusko-vietnamské partnerství se skládá ze tří hlavních částí. Zaprvé, Moskva a Hanoj spolupracují na vývoji a zavádění nových zbraní, např. na podzvukové protilodní střele s plochou dráhou letu Ch-35 Uran. Druhou oblast součinnosti představuje využívání přístavu Cam Ranh ruským námořnictvem.

 

V letech 1979-2002 fungoval jako sovětská, později ruská základna a Rusko se dnes snaží o její obnovu. V listopad roku 2014 byla podepsána dohoda o zjednodušeném přístupu ruských lodí do tohoto přístavu. Zdaleka nejdůležitější součástí rusko-vietnamského partnerství je ovšem obchod se zbraněmi.     

 

Hlavní ruská vojenská technika ve vietnamských ozbrojených silách (výběr)

NÁMOŘNICTVO

LETECTVO

RAKETOVÉ SYSTÉMY

Ks

Název

Ks

Název

Ks

Název

6

636-M Kilo

35

Su-30MK2

2

K-300P Bastion-P

4

Projekt 11661E Gepard

11

Su-27

12

S-300 PMU-1  

16

Projekt 1241 Tarantul

       

 

Z tabulky výše je patrné, že ruská vojenská technika má silné zastoupení v různých složkách vietnamských ozbrojených sil. Šest dieselelektrických ponorek třídy Kilo (Projekt 636-M) si Hanoj objednala v roce 2009 a poslední z nich se do Vietnamu dostala v únoru loňského roku. Součástí obchodu bylo také vybudování zázemí pro údržbu ponorek v přístavu Cam Ranh a výcvik vojáků pro jejich obsluhu.

 


Vietnamské námořnictvo

 

O první dvě fregaty třídy Gepard (Projekt 11661E) Vietnamci projevili zájem v roce 2006 a součástí jejich námořnictva se staly v roce 2011. V červenci 2013 si objednali další dvě, přičemž druhá z nich vstoupila do aktivní služby minulý týden. Vietnamské fregaty, někdy označované jako třída Gepard 3.9, jsou rozsáhle přepracovanou verzí původních plavidel Projektu 11661.

 

Jejich konstrukce obsahuje stealth technologie a k jejich vybavení patří pokročilé zbraňové systémy. Při plném výtlaku fregaty dosahují hmotnosti 2500 t a jsou schopny pojmout posádku v počtu 103 námořníků. Při maximálním 20 dní dlouhém provozu tato plavidla dokáží překonat vzdálenost 5000 námořních mil.
 

Jak uvádí internetové stránky Naval Technology, k výbavě vietnamských fregata třídy Gepard mimo jiné patří:

 řídící systém Sigma-E

 + lodní kanón AK-176M ráže 76 mm nebo A-190 ráže 100 mm

 + odpalovací zařízení a protilodní střely Ch-35

 + odpalovací zařízení a víceúčelové řízené střely Klub-N (Kalibr)

 + přehledový radiolokátor Pozitiv-ME1/ME1.2 nebo radiolokátor Fregat MAE/AE-1/AE-2

 + integrovaný navigační systém Gorizont-25E

 + víceúčelový vrtulník Ka-28 či průzkumný vrtulník Ka-31

 + pohonný systém CODOG s dieselovým motorem o výkonu 5890 kW a plynovou turbínou o výkonu 11 300 kW

 

Součástí vietnamského námořnictva jsou také korvety třídy Tarantul (Projekt 1241) a jejich vylepšené verze (např. Projekt 12418). Hanoj ještě v 90. letech minulého století zakoupila šest těchto plavidel a v roce 2005 došlo k podepsání obchodní dohody na dalších dvanáct. První dvě vyrobily ruské loděnice a ostatní si od roku 2010 Vietnamci postupně budují sami.

 

Vietnam zbrojí a připravuje se na konflikt s Čínou.

 

Vietnamské letectvo využívá několik desítek ruských letounů. Na konci minulého století si Hanoj ještě pořídila stíhací letouny Su-27, ale od roku 2003 se zajímá jen o novější typy. Mezi lety 2003-2010 Vietnam zakoupil 24 víceúčelových stíhacích letounů Su-30MK2. V roce 2013 došlo k podepsání smlouvy na dodávku dalších dvanácti kusů, jejichž předání bylo završeno v říjnu 2016. Téhož roku jeden vietnamský Su-30MK2 havaroval a skončil pod mořskou hladinou.    

 

Protiletadlový raketový systém S-300 PMU-1 získaly vietnamské ozbrojené síly na konci roku 2005. Raketové systémy pobřežní obrany K-300P Bastion-P Hanoj do aktivní služby zařadila v letech 2010-2011.
 

Jak je patrné, důležitou část vietnamské vojenské techniky tvoří zbraně ruské výroby. Hanoj má ale zájem o navázání obchodních vztahů i s dalšími zeměmi. K tomu by jí mohlo pomoci zrušení amerického embarga na dodávky zbraní, které v roce 2016 odvolal prezident Barack Obama.

 

Vietnamské snahy o diverzifikaci velmi pravděpodobně povedou k nákupům západní vojenské techniky. Hanoj projevila zájem o nizozemské fregaty třídy SIGMA 10512 či o švédské letouny Grippen. V roce 2016 získala první část zakoupených izraelských protiletadlových raketových systémů SPYDER, jež dostaly přednost před ruskými Pancir-S1.
 

Ruská dominance na vietnamském trhu se zbraněmi dlouho stavěla na zkušenostech z minulých let a na nižších nákladech. Rozšiřování vietnamských zahraničně-politických kontaktů, zrušení amerického embarga a posilování vietnamského hospodářství ovšem může vést k částečnému obratu. Jak dokládá příklad izraelských raketových systémů, šanci prosadit se dnes mají i výrobci z jiných zemí, než je Rusko.                  


Zdroj: Diplomat, Naval Technology, RUDN, Vojennyj Paritět, Defence-Blog, CAMTO  

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová ruská fregata Admirál Gorškov v roce 2018

Podle Alekseje Rachmanova, prezidenta ruské Spojené loďařské korporace (USC), první vlajková fregata ...

Životní příběh ruské stíhačky Su-35

Francouzský časopis Air & Cosmos zveřejnil článek Tout sur le Su-35 popisující “životní příběh” ...

Barmské ozbrojené síly Tatmadaw čelí několika výzvám

Ozbrojené síly Barmy (či Myanmaru) se donedávna vyznačovaly velkým počtem vojáků a malým množstvím ...

V Izraeli rostou obavy z egyptské armády

Egypt pod vedením prezidenta Abdel Fattah el-Sisiho mohutně investuje do svých ozbrojených sil. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  09:05 01.02.2018

  dusan: No tak Čiňania sa v tom konflikte nejako zvlášť nepredviedli a vlastne fakticky ani nič moc nedosiahli a celé to skončilo tak, že víťazstvo deklarovali obe strany. Z ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  No tak Čiňania sa v tom konflikte nejako zvlášť nepredviedli a vlastne fakticky ani nič moc nedosiahli a celé to skončilo tak, že víťazstvo deklarovali obe strany. Z vojenského hľadiska to bol vcelku klasický pat - a to sa doň pravidelná vietnamská armáda zapojila iba v obmedzenej miere, lebo väčšina vojska okupovala Kambodžu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:17 01.02.2018

  kubo4747 Historicky ty vyzerá presne naopak. V roku 1979 podnikla Čína "trestnú výpravu" do Vietnamu, ako trest za angažovanie sa Vietnamu v Kambodži a Laose. Vietnamci i ...Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747

  Historicky ty vyzerá presne naopak. V roku 1979 podnikla Čína "trestnú výpravu" do Vietnamu, ako trest za angažovanie sa Vietnamu v Kambodži a Laose. Vietnamci i napriek odporu nemali šancu ....Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:38 31.01.2018

  kubo: Videl by som to na akýsi "balkánsky" scenár. Teda ak sa niečo zomelie, spoja sa menší proti silnejšiemu a ak sa im podarí dosiahnuť nejaký výsledok, posekajú sa o korisť. A ...Zobrazit celý příspěvek

  kubo:
  Videl by som to na akýsi "balkánsky" scenár. Teda ak sa niečo zomelie, spoja sa menší proti silnejšiemu a ak sa im podarí dosiahnuť nejaký výsledok, posekajú sa o korisť. A v konečnom dôsledku sa nakoniec rozpúta konflikt, čo zasiahne prakticky celý ázijský kontinent s presahmi aj do niektorých iných kontinentov (primárne Afrika a Južná Amerika).Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  17:21 31.01.2018

  Som zvedavý ako sa to v Juhočínskom mori vyrieši, keď sa tam "bije" toľko hráčov. A vo veľkom zastúpení tam je prevažne rovnaká vojenská technika z Ruska, ktorá by stale proti sebe ...Zobrazit celý příspěvek

  Som zvedavý ako sa to v Juhočínskom mori vyrieši, keď sa tam "bije" toľko hráčov. A vo veľkom zastúpení tam je prevažne rovnaká vojenská technika z Ruska, ktorá by stale proti sebe na jednej a druhej strane.

  Otázkou je, že či Čína podceňuje armádu Vietnamu, vzhľadom na jeho históriu a "nedávnu" vojnu vo Vietname. Síce proti USA to bolo skôr politické víťaztvo, ale Vietnamci tiež dokázali veľmi dobre bojovať a nie len partyzánskym spôsobom.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  14:07 31.01.2018

  sanyo rovnaka trieda ako F-52 :).

  sanyo rovnaka trieda ako F-52 :).

 • Sanyo
  13:41 31.01.2018

  A ten Grippen je co za letadlo?

  A ten Grippen je co za letadlo?

 • PavolR
  11:47 31.01.2018

  Rase:
  Jedine tak ako Corsac s Turrou-30. Predsa len, pre akokoľvek cool vežu predsa nebudú zavádzať západnú muníciu ...

  Rase:
  Jedine tak ako Corsac s Turrou-30. Predsa len, pre akokoľvek cool vežu predsa nebudú zavádzať západnú muníciu ...

 • Nesher
  11:30 31.01.2018

  Spíše bych tam viděl prostor pro Aero, VAF stále používá Albatrosy, takže modernizace na variantu CW se přímo nabízí.

  Spíše bych tam viděl prostor pro Aero, VAF stále používá Albatrosy, takže modernizace na variantu CW se přímo nabízí.

 • Rase
  11:16 31.01.2018

  Třeba si vezmou inspiraci od Indonésie a nakoupí od nás Pandury. Osazené izraelskou bezosádkovou věží UT30MK2 od Elbit Systems vypadají hodně cool. Nemluvě o tom, že si na ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Třeba si vezmou inspiraci od Indonésie a nakoupí od nás Pandury. Osazené izraelskou bezosádkovou věží UT30MK2 od Elbit Systems vypadají hodně cool. Nemluvě o tom, že si na ten podvozek osadili i belgickou věž Cockerill CT-CV 105

  https://i.pinimg.com/474x/ea/9...

  https://i.pinimg.com/originals... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:34 31.01.2018

  Tak budeme mať kam ponúkať na predaj húfnice a Patrie AMVxp SK. :-D

  Tak budeme mať kam ponúkať na predaj húfnice a Patrie AMVxp SK. :-D

 • lorgarius
  10:32 31.01.2018

  branislav, skor by som povedal, ze rusi predaju kazdemu, kto zaplati. obcas sa dostavaju do situaie, ked predavaju obom stranam barikady. a to ze vyuzivaju preteky v zbrojeni ...Zobrazit celý příspěvek

  branislav, skor by som povedal, ze rusi predaju kazdemu, kto zaplati. obcas sa dostavaju do situaie, ked predavaju obom stranam barikady. a to ze vyuzivaju preteky v zbrojeni regionalnych konkurentov, je len dobre pre obchod. nakoniec ktory dodavatel/krajina to nerobi.Skrýt celý příspěvek

 • Branislav Didak
  09:59 31.01.2018

  Rusi to robia šikovne...dodávajú špičkové zbrane Číne ( SU - 35, S - 400 ) a tým zvyšujú tlak na zbrojenie krajín v tomto regióne.

  Rusi to robia šikovne...dodávajú špičkové zbrane Číne ( SU - 35, S - 400 ) a tým zvyšujú tlak na zbrojenie krajín v tomto regióne.

Načítám diskuzi...