Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Směr a cíl hackerských útoků, jak je v reálném čase zaznamenává antivirus Kaspersky; ilustrační foto / Kaspersky

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ozbrojených sil a zejména jejich vyhlídky pro rok 2017. Kromě nových letadel, vozidel a lodí došla řeč i na založení zvláštní vojenské jednotky pro informační operace.

Šojgu během svého projevu mluvil především o ruské reformě ozbrojených sil a jejich modernizaci. Tento rok mají ruské ozbrojené složky získat 170 nových/modernizovaných letadel, 905 tanků a obrněných vozidel a 17 námořních plavidel.

Tři pluky ruských raketových vojsk strategického určení mají také letos získat nové interkontinentální balistické střely RS-28 Sarmat. Jejich nasazení bylo plánované mezi lety 2018-2021, nicméně vzhledem k údajným problémům v závodě Krasmaš s jejich vývojem či produkcí je nasazení tento i příští rok spíše nesplnitelnou ambicí. Zatím neexistují ani potvrzené informace o testu střely.

Pokud jsou čísla opravdu reálná, bude zajímavé sledovat, zda budou mít ruské síly dostatečné kapacity k obsluze nového vybavení. Šojgu při svém projevu zmínil i nábor 1 300 nových pilotů, což může být pro ruské náboráře poměrně výzva.

Ruská armáda se tradičně potýká s problémem získat dostatečně kvalitní rekruty pro obsluhu sofistikovaných systémů. Prestiž a výhody ruských pilotů mohou být silným podnětem, ale 1300 je stále velmi vysoké číslo.

Oznámeno bylo také vytvoření tří nových divizí na západě, jihozápadě a na dálném východě. Poslední zmíněná divize má být umístěna na Kurilských ostrovech, o které vede Rusko spor s Japonskem. Toto oznámení v Tokiu přirozeně vzbudilo silné rozladění.

Je samozřejmě otázkou, zda se zmiňované počty promění v realitu, Potěmkinovy vesnice nebo jsou jen produktem dezinformační kampaně.

Největší pozornost médií však vzbudila zmínka Šojga o vytvoření zvláštní vojenské jednotky pro informační operace. Kromě několika komentářů dalších vysokých ruských představitelů se o této jednotce příliš neví.

“Jsou to odborníci, kteří konfrontují cizí narušování v elektronických, tisknutých a televizních médií,” uvedl bez dalších podrobností Franc Klincevič, místopředseda výboru pro obranu.

Za zmínku stojí některé názory Klinceviče, které dokreslují ruské (resp. části ruských politických/vojenských elit) chápaní informační války - v roce 2016 Klincevič uvedl, že Rusko by mělo bojkotovat Eurovision Song Contest 2017, protože na Eurovision Song Contest 2016 vyhrála Ukrajina, která ale vítězství “získala z politických důvodů a ukradla vítězství Rusku.”

Média spekulují o tom, zda se tyto „informační síly" stanou novou samostatnou složkou ruských ozbrojených sil, nicméně to se zatím jeví jako nepravděpodobné.

Není jasné, kdy byla jednotka vytvořena, nicméně o tvorbě jednotky podobného charakteru se hovořilo už od války s Gruzií v roce 2008. Je zcela možné, že existuje již řadu let, ale teprve nyní byla poprvé oficiálně zmíněna či organizačně ukotvena.

Proměnu lze sledovat i na vrcholné úrovni. Na sociální sítě se zaměřilo i ruské Ministerstvo obrany, které je zejména od intervence v Sýrii velmi aktivní na Twitteru i Facebooku.

Informační válka - činnost, jejímž cílem je získání výhody nebo převahy nad soupeřem v oblasti řízení a využívání komunikačních a informačních kanálů nebo technologií;
Kybernetická válka - opatření prováděné národním státem s cílem proniknout do počítačů nebo počítačových sítí jiného národa za účelem způsobení škody nebo narušení počítačů/sítí; 
Radioelektronická válka - sledování nebo napadání nepřátelských elektronických systémů a bránění systémů vlastních;
Psychologická operace -cílem je předat zahraniční veřejnosti informace a ukazatele, které mají ovlivnit jejich emoce, motivy, uvažování a konečně chování zahraničních vlád, organizací, skupin a jednotlivců

Na rozdíl od západního konceptu informační války Rusové k této problematice přistupují více holisticky. Informační boj je v ruském pojetí kombinaci vojenského i nevojenského řádu, stejně jako technologického i sociálního. Zatímco Američané se soustřeďují na kybernetický prostor, Rusové v konceptu informační války integrují kybernetické, informační, radioelektronické, psychologické i kinetické operace.

Evropští politici, jejichž země jsou v první linii ruské informační kampaně, si tuto skutečnost postupně uvědomují. Během letošního ročníku Mnichovské bezpečnostní konference Angela Merkelové prohlásila, že není tajemstvím, že Rusko bere hybridní válku jako formu obrany.

Merkel by téma kybernetických útoků a falešných zpráv ráda dostala na pořad jednání Rady NATO-Rusko.

Rostoucí obavy evropských státníků z kyber útoků a dezinformačních kampaní se objevují s blížícími se federálními volbami v Německu (21.9.), prezidentskými ve Francii (23.4.) nebo parlamentními v Nizozemsku (15.3.). Důvod ke zvýšené opatrnosti má také Česká republika. Zde se parlamentní volby uskuteční 20.-21.10.

Zdroj: IHS Jane´s

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století

Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...

Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě

Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...

Česká strategie kybernetické bezpečnosti 2015-2020

Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2015-2020 je jedním z velmi ...

Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem

Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pjek
  12:00 08.03.2017

  ->KOLT: Máte selektivní brýle, že nevidíte mnoho jiných agentů než ruských na našem území? Jo, ten pán, co se směje na všechny, hraje si s dětmi a dává jim bombóny, to že je ...Zobrazit celý příspěvek

  ->KOLT: Máte selektivní brýle, že nevidíte mnoho jiných agentů než ruských na našem území? Jo, ten pán, co se směje na všechny, hraje si s dětmi a dává jim bombóny, to že je agent??? Agent jako činitel je nepodstatný, podstatné je, kdo činitele vysílá co činit. Diplomatické krytí svých agentů používá naprosto každý, kdo má na tom zájem a prostředky...Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:55 08.03.2017

  Pokud vím já, tak se propojila pracoviště REB s hackery (ve smyslu znalců IT) a to je přímo napojené na (kontra)rozvědku. Proto utajení a pro ty, co nerozumí hackingu nedostatek ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím já, tak se propojila pracoviště REB s hackery (ve smyslu znalců IT) a to je přímo napojené na (kontra)rozvědku. Proto utajení a pro ty, co nerozumí hackingu nedostatek informací, což dokumentuje autor. Šojgu vypustí balónek s drobnou informací a místo kvalitní analýzy je tu jen slaboučký článeček projevující závislost na selektivních datech bez schopnosti data kombinovat.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  11:20 05.03.2017

  V článku je písané - Rastúce obavy európskych štátnikov z kyber útokov a dezinformačných kampaní v súvislosti s volbami v Nemecku atď.? Fejky o rusku sú bežné v našich ...Zobrazit celý příspěvek

  V článku je písané - Rastúce obavy európskych štátnikov z kyber útokov a dezinformačných kampaní v súvislosti s volbami v Nemecku atď.?

  Fejky o rusku sú bežné v našich médiách..

  Jedným z fejkov bola informácia nemeckých tzv. "serióznych" médií o zapojení Moskvy do kybernetických útokov na routery spoločnosti Deutsche Telekom.

  Spolkový kriminálny úrad Nemecka (BKA) a prokurátor v Kolíne potvrdili, že hacker, ktorý je zodpovedný za vniknutie do nemeckej spoločnosti, bol zatknutý v Londýne. Bolo zistené, že to bolo dielo jedného Brita.

  Nemecké médiá nadšene tvrdili, že Rusi (a dokonca sám putin) sú zodpovední za počítačové útoky a že to bolo generálkou pred voľbami do Spolkového snemu v roku 2017.

  Netreba očakávať ospravedlnenie od nemeckých propagandistických orgánov za fejkové správy. A zvlášť potom, čo v poslednej dobe opäť bez dôkazov obvinili Rusko z rádioaktívneho ožiarenia Európy.

  A tieto propagandistické médiá tak rady kričia - ruská propaganda. Mali by si najskôr pozametať pred vlastným prahom a samy prestať šíriť propagandu !!!Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:03 04.03.2017

  Jirosi pravděpodobně narážel na vaše tvrzení: "ČR je naprosto na okraji zájmu rozvědných služeb." Což zjevně není, protože Rusko má u nás skutečně velikou skupinu svých agentů, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi pravděpodobně narážel na vaše tvrzení: "ČR je naprosto na okraji zájmu rozvědných služeb." Což zjevně není, protože Rusko má u nás skutečně velikou skupinu svých agentů, kterou pravděpodobně využívá jakožto centrálu pro práci ve střední a části západní Evropy. Že se používá diplomatické krytí k práci agentů, to je přece každému jasné. Koneckonců to Jirosi i psal.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  20:48 04.03.2017

  Vážený, diplomatické krytí dnes používají všichni a všude. Dělají to i tajné služby ČR. Naprosto běžně poskytuje MZV ČR diplomatické pasy (krytí) agentům. viz ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený, diplomatické krytí dnes používají všichni a všude. Dělají to i tajné služby ČR.
  Naprosto běžně poskytuje MZV ČR diplomatické pasy (krytí) agentům.
  viz zde:
  http://zpravy.idnes.cz/stat-ne...

  Víte, agentovi s dipl. pasem nehrozí nic více při provalu, než vyhoštění a nějaká ta diplomatická nóta. Některé státy recipročně vypovědí diplomaty.

  Než "něco " vypustíte, chvilku přemýšlejte. Zeptejte se VZ, ÚZSI a MZV ČR, proč tak činí a kolik takových kryjí. Aby jste dostal odpověď doporučuji požádat o poskytnutí informace dle zák. 106/99Sb.
  A dejte vědět....Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  08:27 04.03.2017

  Larry: Tak se zeptej Rusáků proč tady drží skoro 400 agentu. A to jsou jen ti oficiální přihlášení na ambasádě.

  Larry: Tak se zeptej Rusáků proč tady drží skoro 400 agentu. A to jsou jen ti oficiální přihlášení na ambasádě.

 • Larry
  21:01 03.03.2017

  Každý stát, který má nějaké mocenské ambice, má kromě rozvědky i kontrarozvědnou složku, která se snaží "odhalit nepřítele ve vlastních řadách" Tak jako se snaží infiltrovat SVR do ...Zobrazit celý příspěvek

  Každý stát, který má nějaké mocenské ambice, má kromě rozvědky i kontrarozvědnou složku, která se snaží "odhalit nepřítele ve vlastních řadách" Tak jako se snaží infiltrovat SVR do US zpravodajských složek, stejně tak se snaží US zpravodajci ze CIA infiltrovat do FSB, GRU atd.... zavázat si kohokoliv ke spolupráci, není problém. Je to otázka peněz, tedy kolik nabídnout...
  Dnes do toho vstupuje i hospodářsko- průmyslová a technologická špionáž.
  Tady se daří Číňanům.
  ČR je naprosto na okraji zájmu rozvědných služeb. Protože kde nic není, ani smrt nebere :-))) A pokud se v ČR teroristé či zpravodajci objeví, jsou v klidu. Dobře znají "akceschopnost " bezp. složek ČR.

  pokud umíte alespoň základy ruštiny
  www.agentura.ru...
  P.S. Můžete se přihlásitSkrýt celý příspěvek

 • Blake
  07:42 03.03.2017

  tak to je uz bohuzial druha vec. Tam je asi jedine vychodisko rovnaka profesionalna manipulacia zo strany statu. Poskytnutie alternativy vacsine, marginalizacia 'vlastizradcov', ...Zobrazit celý příspěvek

  tak to je uz bohuzial druha vec. Tam je asi jedine vychodisko rovnaka profesionalna manipulacia zo strany statu. Poskytnutie alternativy vacsine, marginalizacia 'vlastizradcov', znizi ich pocet (dovod a ochotu sa nimi stat). Nikdy to nebude dokonale, vzdy budu nejaki sialenci mavat cudzimi vlajkami na vecne casy a nikdy inak, ale daju sa vytesnit 'spolupracou' skolskeho systemu (ktory im zoberie podporu beznych ludi) a trestneho zakona (nie nutne paragrafom o vlastizrade).Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:51 03.03.2017

  astor: Až na to že nikde tam není uvedené jakou zemi musíš považovat za svou vlast. Blake: Tak já stále čekám kdy nám někdo vysvětlí jak je pro ČR/SR prospěšná hybridní válka ...Zobrazit celý příspěvek

  astor: Až na to že nikde tam není uvedené jakou zemi musíš považovat za svou vlast.

  Blake: Tak já stále čekám kdy nám někdo vysvětlí jak je pro ČR/SR prospěšná hybridní válka která utočí přímo na jejich jednotu. A pokud vedeš debatu z někým kdo je profesionálně zmanipulován dost těžko ho dokážeš jako laik přesvědčit.Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  00:41 03.03.2017

  Jirosi, o tom ale prave hovorim, ze clovek moze byt presvedceny, ze co je najlepsie pre nejaku cudziu velmoc bude nepriamo to najlepsie pre jeho krajinu. S takymto clovekom je ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, o tom ale prave hovorim, ze clovek moze byt presvedceny, ze co je najlepsie pre nejaku cudziu velmoc bude nepriamo to najlepsie pre jeho krajinu. S takymto clovekom je ale rovnako nutne viest dialog, ako s kymkolvek inym, neexistuje lepsi sposob ako jeho konanie zastavit, alebo zmenit, nez sa s nim dohodnut.

  A paragrafom by som sa neohanal, paragraf je tiez len produkt dialogu - a jeho pouzitie nastava v pripadoch, kedy bol dialog odmietnuty, a/alebo nahradeny silovym, alebo postihovym riesenim.

  Ti zatknuti oficiri to asi nerobili bezdovodne..Skrýt celý příspěvek

 • astor
  23:05 02.03.2017

  Tak čtu ten §309 a nevím, jestli jsem něco nespáchal.Dám už si na hubu zámek, když je tady to volnější prostředí pro dialog než v kdejaké východní satrapii. Příjemnou zábavu, hoši. Zobrazit celý příspěvek

  Tak čtu ten §309 a nevím, jestli jsem něco nespáchal.Dám už si na hubu zámek, když je tady to volnější prostředí pro dialog než v kdejaké východní satrapii. Příjemnou zábavu, hoši.Skrýt celý příspěvek

 • astor
  22:57 02.03.2017

  Chápu-li to správně, tak když někdo pracuje v prospěch našeho pojetí demokracie a přitom zrazuje vlastní zem, je to v pořádku. V našem pojetí demokracie nemá člověk právo řídit se ...Zobrazit celý příspěvek

  Chápu-li to správně, tak když někdo pracuje v prospěch našeho pojetí demokracie a přitom zrazuje vlastní zem, je to v pořádku. V našem pojetí demokracie nemá člověk právo řídit se vlastním svědomím a přesvědčením,protože tady máme volnější pojetí svobody.Bezva názor.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  22:46 02.03.2017

  Nemusíte být právníci, ale platí NOZ zákon 40/2009Sb. Doporučuji § 309 -322. Docela prima dobrodružné čtení.... § 309 Vlastizrada (1) Občan České republiky, který ve spojení ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemusíte být právníci, ale platí NOZ zákon 40/2009Sb.
  Doporučuji § 309 -322. Docela prima dobrodružné čtení....

  § 309 Vlastizrada
  (1) Občan České republiky, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312) nebo sabotáže (§ 314), bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, nebo výjimečným trestem.
  (2) Příprava je trestná.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:07 02.03.2017

  Blake: Já nejsme zastáncem toho označovat lidi za vlasti zrádce. Ale pokud někdo jásá nad tím že v někde vyhazují lidi z práce a důvodem je práce pro cizí stát(vlastizrada), tak by ...Zobrazit celý příspěvek

  Blake: Já nejsme zastáncem toho označovat lidi za vlasti zrádce. Ale pokud někdo jásá nad tím že v někde vyhazují lidi z práce a důvodem je práce pro cizí stát(vlastizrada), tak by jsi pak měli uvědomit že jejich jednání v zájmu jiných států(mocností) v rámci ČR/SR, je vlastizrada přinejmenším stejná. Jen u nás máme zatím volnější pojetí svobody, na rozdíl od jimi propagovaných.

  Sem taky pro dialog ale ne o tom co je nejlepší pro jiné ale co je nejlepší pro nás(ČR), vás(SR).Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:52 02.03.2017

  rad by som pripomenul, ze drviva vacsina vami definovanych vlastizradcov je presvedcenych, ze pre svoju vlast robia to najlepsie. Oznacovat niekoho vlastizradcom by mala byt jedina ...Zobrazit celý příspěvek

  rad by som pripomenul, ze drviva vacsina vami definovanych vlastizradcov je presvedcenych, ze pre svoju vlast robia to najlepsie. Oznacovat niekoho vlastizradcom by mala byt jedina vec povazovana za vlastizradu, kedze jedine, co sposobuje, je prevencia dialogu.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:19 02.03.2017

  astor: Bud pracujete v zajmu své vlasti nebo jste vlastizrádce. Larry: To co navrhujete zhroutí ekonomiku vás ne cíle který se snažíte zasáhnout. Protože zboží firmy která ...Zobrazit celý příspěvek

  astor: Bud pracujete v zajmu své vlasti nebo jste vlastizrádce.

  Larry: To co navrhujete zhroutí ekonomiku vás ne cíle který se snažíte zasáhnout. Protože zboží firmy která tohle umožní se ze dne na den stane neprodejné a celkem bych jsi tipnul že by se to přeneslo i na ostatní výrobce v daném státě.Takže by došlo ke krachu této firmy a odlivu jejich mozků tam kde je zaplatí.

  Zrovna Čína potřebuje západ více než západ Čínu.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  20:30 02.03.2017

  To Jirosi. AVG, ESET nebo Avast je vám k ničemu, když je děravý operační systém. viz Windows. proč asi firma dělá "záplaty"??? a přitom vznikají další díry. Analytici dokáží ...Zobrazit celý příspěvek

  To Jirosi.
  AVG, ESET nebo Avast je vám k ničemu, když je děravý operační systém. viz Windows. proč asi firma dělá "záplaty"??? a přitom vznikají další díry.
  Analytici dokáží najít "backdoors" systému, slídí po otevřených portech scannery. O spolehlivosti a kvalitách systému Windows se přesvědčili i v německu. tamní státní správa má zakázáno používat vyšší OS než Win 7. IT tam te´d řeší co bude po r. 2020. už se hlásí firmy, které nabízí pokračování podpory.
  Víte, s tou raketou a nějakým bunkrem.... to je myšlení 50let zpět. Proč by nás dnes např. Německo (Rusko, Čína....dosaďte dle libosti ) likvidovalo tanky, když nás může zlikvidovat a ovládat ekonomicky. Nejsou mrtví, nejsou politické problémy v OSN.
  Proč likvidovat raketou komunikační centrum nebo bunkr někde v Evropě?? Záležitost se vyřeší sofistikovaným útokem po síti. To odstaví státní správu, efektivně způsobí chaos a paniku mezi obyvatelstvem.
  Rakety si necháte na likvidaci ISIL. Tam světová veřejnost protestovat nebude.Skrýt celý příspěvek

 • astor
  20:05 02.03.2017

  Jarosi:nevím, z čeho jsi vyvodil,co jsi vyvodil. Když někdo pracuje pro jinou velmoc, je to vlastizrádce.Ať je to v Rusku, nebo u nás. Problém je v tom, že podle BIS tady řádí ...Zobrazit celý příspěvek

  Jarosi:nevím, z čeho jsi vyvodil,co jsi vyvodil. Když někdo pracuje pro jinou velmoc, je to vlastizrádce.Ať je to v Rusku, nebo u nás. Problém je v tom, že podle BIS tady řádí ruští agenti a žádní zatčení. Jen plytké vypovědění ruských diplomatů bez uvedení důvodu. To přinejmenším vzbuzuje podezření. A láska k cizí velmoci? Dokud má Rusko kapacity k obraně svých zájmů, je důvod k optimismu, že válka nevypukne. NATO chápu jako spolek agresivních raplů. S odpuštěním...Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:34 02.03.2017

  astor: Je zvláštní napřed se vyznat z lásky k cizí mocnosti a pak jsi pochvalovat že se za to jinde trestá. Todomatch: Tohle bývá v totalitních státech často jen záminka k ...Zobrazit celý příspěvek

  astor: Je zvláštní napřed se vyznat z lásky k cizí mocnosti a pak jsi pochvalovat že se za to jinde trestá.

  Todomatch: Tohle bývá v totalitních státech často jen záminka k odvolaní nepohodlných lidi.

  Larry: Ve všech moderních konfliktech je narušení komunikací klíčovým prvkem boje. Povětšinou se tak neděje pomoci veřejného internetu ale velice primitivně pomocí bomby/rakety, té je totiž jedno jak chytrý router v tom bunkru máte.

  Jen v naší kotlině vznikly firmy světových jmen v zabezpečení internetu AVG, Eset.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:41 02.03.2017

  Rusko si už po r.2008, po válce s Gruzií vše vyhodnotilo a vytvořilo představu bojiště pro 21 století. V rámci rozsáhlých reorganizací a redislokací kyberbrigády vznikly. domnívám ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko si už po r.2008, po válce s Gruzií vše vyhodnotilo a vytvořilo představu bojiště pro 21 století. V rámci rozsáhlých reorganizací a redislokací kyberbrigády vznikly. domnívám se, že utajovaně. Utajit existenci kyberbrigády lze velice efektivně. Třeba jako firmu nebo výzkumné centrum. Vojáci mohou chodit v civilu....
  To, že US army pracovali na síti arpanet, kterou považují za předchůdce internetu ještě neznamená že nezaspali. Zaspali a veškerou technologii vývoje si rozpracovali firmy jako Microsoft a Google. Mezitím Pentagon přestal rozvíjet síť. Zřejmě si to špatně vyhodnotili. Vývoj a výroba SW a HW síťových prvků se zadávala do Číny a tam se nejvíce naučili. (huawei a spol)
  Dokonce tam amíci dodali technologie.
  Pokud by nezaspala EU + NATO, včas by si státní složky uvědomili, že kritická datová infrastruktura nemůže sdílet sítě veřejného internetu.
  Ale protože to bylo kouzelně "levné" řešení, nikdo neprotestoval. Příklad myšlení EU....
  Osobně jsem měl jistou smlouvu jako spolupracovník jisté firmy v oboru radiokomunikací a významným zákazníkem byli státní silové složky.
  Když se chlubili zákazníci, jaké mají hezké routery a switche od Huawei nikdo z nich nevěděl že ty konkretní vyžadují k chodu časovou synchronizaci (time stamps) "po síti"
  tuhle časovou synchronizaci, pokud někdo v Číně vypne "kdo zmáčkl to červené tlačítko" ??? se datové spojení ve st. správě do cca 120min rozpadne.

  Zcela jistě pochopíte, proč slušné firmy používají Linux distra jako operační systém a SW "třetích stran"
  Zkuste se zeptat některých IT odborníků ze státní správy co jim říká norma EN/ISO 27000, 27001 a 27002.
  odpovědí vám bude kroucení hlavou, krčení rameny a dojde vám, že to lepší nebude....je to bída. Tady by se mělo začít.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2