Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Foto: Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain
Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon nových zbraňových systémů. Ruská armáda dosud v Sýrii nasadila jak zbraně, které má ve výzbroji mnoho let, tak úplné novinky.

Bombardéry a řízené střely

Nasazení nových zbraňových systémů je z ruské strany mediálně propagováno a využíváno k posilování ruské pozice na mezinárodní scéně. Některé vojenské akce jsou zaměřené čistě propagandisticky, neboť z vojenského hlediska je jejich efektivnost diskutabilní.

Jelikož Rusko v Sýrii zapojilo do akcí zejména letectvo, je tedy nejvíce propagováno nasazení nových typů letadel, nové letecké munice a raket. Svou bojovou premiéru v Sýrii prodělaly bombardéry Su-34 a jejich posádky zde získávají cenné zkušenosti. medializováno bylo také využívání přesně naváděné munice.

Bylo zaznamenáno použití laserem naváděných bomb Ch-25 a bomb KAB-500 naváděné satelitním systémem Glonass. Nutno však podotknout, že Rusko tuto přesnou munici, respektive její starší varianty, používalo např. už za války v Čečensku, tudíž se nejedná zase o tak významný milník v historii ruských ozbrojených sil, jak je to často předkládáno.

Rusko do akcí proti syrským povstalcům nasadilo také dálkové bombardéry operující ze základem na Ruském území. Toto nasazení je značně diskutabilní. Na jednu stranu plánování a koordinace operací z několika ruských základen, zajištění tankování během letu a spolupráce s Íránem, přes jehož vzdušný prostor je většina letů vedena, jsou cennými zkušenostmi pro ruskou armádu.

Na druhou stranu je sporné, zda má nasazení bombardérů z vojenského hlediska smysl, neboť všechny cíle napadené těžkými bombardéry jsou v dosahu ruských letadel operujících ze syrské Latakie.

Ruský Tu-22M3 shazuje bomby OFAB-250/270 na cíle v Sýrii. / YouTube

Do akce se zapojily například bombardéry Tu-22M3, operující ze základny Mozdok v Severní Osetii. Bombardéry provedly nálet na Deir ez-Zor „hloupými" tříštivo-trhavými bombami OFAB-250/270 o váze 266 kg.

Ruské letectvo kromě běžné munice využilo bombardéry jako nosiče nejnovějších variant střel s plochou dráhou letu Ch-55 (v kódu NATO AS-15 'Kent'). Konkrétně se jednalo o střely Ch-101 a Ch-555.

Dne 18. listopadu byly tyto střely vypuštěny z bombardérů Tu-95MS a Tu-160 a jejich cílem byly komunikační a velící centra povstalců, muniční sklady a ropná infrastruktura. Bombardéry Tu-160 během dvanácti letů vypustily 50 střel Ch-101 a bombardéry Tu-95MS provedly čtyři operační lety při nichž vypustily 15 střel Ch-555.

V minulosti se objevily zprávy, že u tohoto nového typu střel docházelo k technickým komplikacím, současné ostré použití však bylo bezproblémové a lze tedy předpokládat, že problémy byly odstraněny.

Nejdelší operační let podnikly dva bombardéry T-160, které vzlétly ze základny na poloostrově Kola, oblétly Evropu a přes Gibraltar a Středozemní moře přelétly nad Sýrii, kde provedly útok, a následně se přes Irák, Írán a Kaspické moře se vrátily zpět na základnu v Saratovské oblasti v Rusku. Během letu dvakrát dotankovaly palivo a uletěly na 13 000 km.

Tímto dálkovým letem sice ruské letectvo demonstrovalo své schopnosti, nicméně střely Ch-101 mají dolet až 5000 km, tudíž by pro ruské letadla nebyl problém střely odpálit v ruském vzdušném prostoru a nepodnikat složité mnohahodinové lety. Stejně tak je otázkou, jestli využití střel s plochou dráhou letu a dálkových bombardérů proti povstaleckým cílům má smysl, neboť cena střel a celé akce daleko převyšují hodnotu zasažených cílů.

Ruská ponorka Projekt 636 Rostov na Donu odpaluje řízené střely na cíle v Sýrii.

Ponorky v akci

Rusko v Sýrii rovněž demonstrovalo své schopnosti vypouštět střely z plochou dráhou letu z plavidel. První takovou ukázkou bylo odpálení střel 3M-14 Kalibr (v kódu NATO 'SS-N-27 Klub') z ruských plavidel v Kaspickém moři v říjnu tohoto roku. Jednalo se o třely Klub-N určené k odpalování z hladinových plavidel.

Dne 8. prosince tohoto roku byly vypuštěny další střely, tentokrát ve variantě Klub-S z dieselelektrické ponorky Projekt 636 Rostov na Donu. Střely byly použity proti skladům zbraní a ropné infrastruktuře Islámského státu. Tento typ zbraní opět nebyl z největší pravděpodobností nutný k likvidaci cílů, ale Rusko podle všeho chtělo vyzkoušet střely v akci a demonstrovat své schopnosti v této oblasti.

Ponorky typu Projekt 636 (třída Varšavjanka) jsou vylepšenou variantou ponorek Projekt 877 (v kódu NATO třída 'Kilo'). Jedná se o jedny z nejtišších dieselelektrických ponorek současnosti. Rostov na Donu je druhou z šesti modernizovaných ponorek třídy Kilo.

Ponorky jsou stavěny v petrohradských loděnicích pro ruskou černomořskou flotilu. První ponorkou této třídy je Novorosijsk, který operuje v Černém moři. Další dvě ponorky této třídy v současné době procházejí testováním a zbývající dvě jsou stavěny.

Ruské zbraňové testy se nezaměřují jen na letectvo a rakety. Do Sýrie byly dodány také moderní protiletadlové systémy a systémy pro elektronický boj. Syrská arabská armáda (SyAA) je také zásobována ruskou pozemní technikou.

Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské intervenci a zapojily se do bojů v Aleppu a Damašku. Tanky T-90A jsou zařazeny do výzbroje 4. Obrněné divize syrských Republikánských gard, které velí generál Alí Máhir Asad, mladší bratr prezidenta Bašára Asada.

Je jisté, že v budoucnu se dočkáme ze strany Ruska k nasazení dalších zbraňových systémů a k dalším zbrojním dodávkám damašskému režimu. Rusko se bude snažit nasadit v Sýrii další zbraně, otestovat dosud nevyzkoušené zbrojní systémy v bojových situacích a předvést novinky v akci i potenciálním zahraničním zájemcům.

Zdroj: James Town
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Západní koalice proti Islámskému státu získává další země

Německá spolková vláda v úterý 1. prosince schválila nasazení armády do operací proti Islámskému ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Shania
  19:09 14.12.2015

  Pokud by někoho zajímal podrobnější pohled na situaci v Sýrii, doporučuji pročíst všechny příspěvky od Toma Coopera, má dost dobrý přehled o situaci: Tady je přehled jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by někoho zajímal podrobnější pohled na situaci v Sýrii, doporučuji pročíst všechny příspěvky od Toma Coopera, má dost dobrý přehled o situaci:
  Tady je přehled jeho knih:
  https://www.goodreads.com/auth...


  Diskuze začíná zde: http://www.f-16.net/forum/view...

  Pak další dobré forum je zde:

  http://www.acig.info/forum/ind... Skrýt celý příspěvek

 • Peteer
  19:08 14.12.2015

  Shania...klamstva, klamstva a len klamstva...ten Mig 23 tam nema Ruska armada...

  Shania...klamstva, klamstva a len klamstva...ten Mig 23 tam nema Ruska armada...

 • Shania
  19:02 14.12.2015

  Vestly: nikdo není takový expert jako ty, tak se neboj že o tu pozici přijdeš. “We’ve got a radar track showing a Backfire bomber flying directly over the town that the Syrians ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: nikdo není takový expert jako ty, tak se neboj že o tu pozici přijdeš.

  “We’ve got a radar track showing a Backfire bomber flying directly over the town that the Syrians named a few minutes before the first claims that we killed some Syrian troops,”

  http://www.nytimes.com/2015/12...

  To je vše co se oficiálně o incidentu dozvíš.

  Předpokládá se, že po tak dlouhém letu INS mělo menší odchylku a náklad shodili trochu jinam než chtěli. Pokud tedy nemyslíš, že to bylo schválně/dostali špatné informace o pozici cíle. A nebo Amici lžou a udělali to oni.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:59 14.12.2015

  Nasadenie TU-22 a TU-160 v Sýrii je absolútne to isté, ako nasadenie B-1 a B-2 v Afganistane, ktorý mal nulovú protivzdušnú obranu. Nech mi niekto reálne zdôvodní, že to tak nie ...Zobrazit celý příspěvek

  Nasadenie TU-22 a TU-160 v Sýrii je absolútne to isté, ako nasadenie B-1 a B-2 v Afganistane, ktorý mal nulovú protivzdušnú obranu. Nech mi niekto reálne zdôvodní, že to tak nie je. Suma sumárum - v obidvoch prípadoch bolo resp. to je bežné cvičenie strategického letectva oboch veľmocí. Takže o čom sa tu "Vážení" diskutujúci bavíme? Opodstatnenie nasadenie ťažkých strategických bombardérov v oboch prípadoch je iba v prípade, ak sa jedná o použitie bômb s hmotnosťou nad 1000kg. A to bol prípad Američanov pri bombardovaní jaskynného systému (neviem si spomenúť ako sa volá), kde sa mali skrývať špičky Al-Kajdy. Ale nie Rusov v Sýrii.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  18:19 14.12.2015

  jjb, to mas odkial? Do Sýrskeho vzdusneho priestoru F-22 ani nepáchnu. shania, tak este raz, mozes sem dat zdroje na to zlyhanie Tu-22? Alebo to mas od dalsieho "experta" z ...Zobrazit celý příspěvek

  jjb, to mas odkial? Do Sýrskeho vzdusneho priestoru F-22 ani nepáchnu.

  shania, tak este raz, mozes sem dat zdroje na to zlyhanie Tu-22? Alebo to mas od dalsieho "experta" z f-16.net?Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  17:52 14.12.2015

  V tomhle kontextu se dá dobře věřit ruským prohlášením že náklady moc nevzrostou. Když se vlastně kombinuje cvičení s válkou, kde je hranice dosti neostrá tak se část nákladů ...Zobrazit celý příspěvek

  V tomhle kontextu se dá dobře věřit ruským prohlášením že náklady moc nevzrostou. Když se vlastně kombinuje cvičení s válkou, kde je hranice dosti neostrá tak se část nákladů započte z rozpočtu pro plánovaná cvičení. Snaha neplýtvat penězi kterých není nazbyt je zřejmá, tak to dělají hodně chytře.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:48 14.12.2015

  este dodam - F22 tam nelietaju same.. AESA radary tam maju viacere stroje, dost by ma zaujimalo ako chcu rozlisovat ktore signaly pochadzaju z F22 a ktore od ostatnych lietadiel v ...Zobrazit celý příspěvek

  este dodam - F22 tam nelietaju same.. AESA radary tam maju viacere stroje, dost by ma zaujimalo ako chcu rozlisovat ktore signaly pochadzaju z F22 a ktore od ostatnych lietadiel v oblasti...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:41 14.12.2015

  Vestly: nezmysel.. F22 nadalej nad Syriou lietaju, momentalne je tam letka (6 strojov) povodne dislokovana v Japonsku ktora vystriedala predoslu. info sa objavilo v ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: nezmysel.. F22 nadalej nad Syriou lietaju, momentalne je tam letka (6 strojov) povodne dislokovana v Japonsku ktora vystriedala predoslu. info sa objavilo v novinach..

  navyse, F22 je schopna fungovat aj v pasivnom mode, primat info z ALR-94, ci preberat info od ostatnych strojov v oblasti.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:40 14.12.2015

  Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské ... Aby sa využil potencial týchto tankov , na to treba kvalitne vycvičenú ...Zobrazit celý příspěvek

  Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské ...

  Aby sa využil potencial týchto tankov , na to treba kvalitne vycvičenú posádku. To nie je ako presadnuť z Felicie do Oktávie. Takže by ma zaujímalo, kto v skutočnosti sedí v týchto tankoch? Sýrčania z T-72 po "niekoľkohodinovom" preškolení alebo vysokokvalifikované Ruské posádky?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:33 14.12.2015

  Najednou je ten MiG-23BN Asaduv? To ti ale nebrani v tom napsat neco jako: "Před třemi dny začalo RuAF s Tu-22M3, Su-24s and MiG-23BN kobercově bombardovat" a tim tvrdit, ze to byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Najednou je ten MiG-23BN Asaduv? To ti ale nebrani v tom napsat neco jako: "Před třemi dny začalo RuAF s Tu-22M3, Su-24s and MiG-23BN kobercově bombardovat" a tim tvrdit, ze to byl rusky MiG. Bylo tam aspon to Su-24 nebo Tu-22?
  Mistni toho nahlasi spoustu a obcas si zahrajou na herce. https://www.youtube.com/watch?... Staci polit auto benzinem, zapalit a hned mame leteckej utok, ze?Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  17:30 14.12.2015

  Fuj, Rusové by se měli stydět. Reklamní kampaň na ruské zbraně běží v hlavním vysílacím čase všech světových médií a je zaplacená krví nevinných civilistů a umírněné ...Zobrazit celý příspěvek

  Fuj, Rusové by se měli stydět.

  Reklamní kampaň na ruské zbraně běží v hlavním vysílacím čase všech světových médií a je zaplacená krví nevinných civilistů a umírněné demokratické opozice, které jde jen o její náboženské svobody.

  Je to odporně neetické! EU by měla vydat směrnici, aby se do zpravodajství takové informace nedostaly a když, tak jen o selhání těchto zbraní.

  ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:25 14.12.2015

  Peteer: neletá? https://www.youtube.com/watch?... Asad ještě pár letadel má. Počty mrtvých: můžeš jim věřit nebo nemusíš, to je to co ti nahlásí místní. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Peteer: neletá? https://www.youtube.com/watch?...

  Asad ještě pár letadel má.

  Počty mrtvých: můžeš jim věřit nebo nemusíš, to je to co ti nahlásí místní.
  Ale podívej se jak to tam hází:

  http://syria.liveuamap.com/en/...

  90 mrtvých je nic, budou tam stovky raněných a zmrzačených lidí.

  Navíc když používají kazetovou munici...Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:21 14.12.2015

  RF nechce jen ukazovat a dělat si PR, ale také prodávat - tedy nic překvapivého. Ohledně diskutabilního prospěchu toho či onoho po vojenské stránce, to se snad dalo čekat, kdyby se ...Zobrazit celý příspěvek

  RF nechce jen ukazovat a dělat si PR, ale také prodávat - tedy nic překvapivého. Ohledně diskutabilního prospěchu toho či onoho po vojenské stránce, to se snad dalo čekat, kdyby se nepředváděli byli by hloupí a pokud to NATO neanalyzuje pak to samé. Osobně doufám, že se po US tisku a psaní o papírovém tygrovi, kvuli jednomu sestřelenému bombarodérů, zase všichni uklidní a vzájemným sledováním dojde většina veřejností tady i tam k závěru, že dvě světové války stačilySkrýt celý příspěvek

 • Peteer
  17:04 14.12.2015

  Shania...zdroj informacii SOHR...jeden kekot co byva v Londyne a pise o Syrii klamlive informacie, hodiace sa pre slnieckovo pravdolaskove media...MIG 23 v Syrii ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania...zdroj informacii SOHR...jeden kekot co byva v Londyne a pise o Syrii klamlive informacie, hodiace sa pre slnieckovo pravdolaskove media...MIG 23 v Syrii nelieta...citujem...Před třemi dny zabili 30 a včera 60 lidí, většina při zásahu základní školy...odkedy sa vyucuje v nedelu...viac k vasim klamstvam netrebaSkrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:50 14.12.2015

  Dni F-22 v Syrii sa skoncili, ked tam prisli Rusi. Ak by ich tam nechali poletovat, Ruske radary by zistili vsetko co potrebuju o ich radarovej "signatúre", co by im pomohlo v ...Zobrazit celý příspěvek

  Dni F-22 v Syrii sa skoncili, ked tam prisli Rusi.
  Ak by ich tam nechali poletovat, Ruske radary by zistili vsetko co potrebuju o ich radarovej "signatúre", co by im pomohlo v pripadnom konflikte.

  Lietadla NATO mali s S-300 viacero cviceni. Okrem nás ich majú aj Gréci, takze v tomto nemajú co získat.

  Shania, nebol by odveci zdroj na zlyhanie systemov Tu-22 .Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:26 14.12.2015

  CerVus: koalice ale neutočí na stejné cíle (ani frakce) jako RuAF, takže nevím čemu se jako divíš? Zvýšená intenzita náletů koalice ISIS by nijak neulehčilo práci RuAF, spíš by ji ...Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: koalice ale neutočí na stejné cíle (ani frakce) jako RuAF, takže nevím čemu se jako divíš? Zvýšená intenzita náletů koalice ISIS by nijak neulehčilo práci RuAF, spíš by ji ztížilo.

  Jen pro představu jak vypada to testovaní zbraní:

  TU-22 a selhání jejich INS má být zodpovědný za ten noční nálet na Asodovi muže z kterého obviňovali koalici. Není to jediná přátelská palba (celkem víc jak 100 mrtvých asadovců)

  Před třemi dny začalo RuAF s Tu-22M3, Su-24s and MiG-23BN kobercově bombardovat město Douma, dokonce za použití kazetové munice.

  http://www.acig.info/forum/dow...

  Před třemi dny zabili 30 a včera 60 lidí, většina při zásahu základní školy

  https://twitter.com/dyia91/sta...

  https://twitter.com/AEJKhalil/...

  Takhle nějak vypadá ten vymyšlený boj proti ISIS kterým se tu Rusové, západ a všichni komu se to hodí pořád ohání a označování všech kteří jsou proti nim jako teroristy.Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  16:22 14.12.2015

  Nejen Rusko testuje. Je to zároveň zajímavá příležitost pro naše spojence očuchat si zbraně našich nepřátel, jak to jen jde. Sice Rusko nenasadilo nic z opravdu nových nebo dosud ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejen Rusko testuje. Je to zároveň zajímavá příležitost pro naše spojence očuchat si zbraně našich nepřátel, jak to jen jde. Sice Rusko nenasadilo nic z opravdu nových nebo dosud neviděných typů, ale ruské rakety s plochou dráhou letu nejsou na obloze k vidění každý den. Sledovat testy těchto zbraní lze jistě i z vesmíru, ale tady jde spíš o možnost otestovat reálné schopnosti třeba F-22 a jejich senzorů. Je to nebývalá příležitost pohybovat se relativně bazstarostně tam, kde by se za války pohybovali jen velmi obezřetně. Pokud Rusko instalovalo a plně zprovoznilo S-300, je to chvíle pro test nakolik je F-22 probudí či nikoliv. A i starší letadla není špatné prozkoumat skrz na skrz, protože jejich potenciál může spočívat v inovovaných senzorech, radarech a vůbec pokroku v elektronických systémech. Na aerodynamice a motorech se toho, třeba u takového SU-24 jistě mnoho nezměnilo, ale v elektronice možná ano. Byť tomu sestřel tureckou F-16 moc nenapovídá.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:15 14.12.2015

  Včera nebo předevčírem jsem četl článek o útocích spojenců předchozího dne a dostalo mě, že se klidně pochlubí, jak jeden z útoků zničil kulometné hnízdo. To snad i ta bomba co to ...Zobrazit celý příspěvek

  Včera nebo předevčírem jsem četl článek o útocích spojenců předchozího dne a dostalo mě, že se klidně pochlubí, jak jeden z útoků zničil kulometné hnízdo. To snad i ta bomba co to zničila měla větší cenu, nehledě na náklady spojené s její dopravou.
  Pak se člověk nemůže divit, že Rusové létají na nálety přes půl světa, když i spojenci používají Sýrii jen jako cvičební střelnici.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:52 14.12.2015

  ...asi tak, byli by blbí, kdyby toho nevyužili.. Nále zajímalo by mě, když je PakFa "rovnoceným a v podstatě nasazení schopným, minimálně vyrovnaným ekvivalentem F-22" (jak jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  ...asi tak, byli by blbí, kdyby toho nevyužili..

  Nále zajímalo by mě, když je PakFa "rovnoceným a v podstatě nasazení schopným, minimálně vyrovnaným ekvivalentem F-22" (jak jsem se tu kdysi v diskuzi dočetl), proč teda nad Sýrií nelétá (když F-22 jo)?Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  15:21 14.12.2015

  Každý ozbrojený konflikt je testovací polygon.

  Každý ozbrojený konflikt je testovací polygon.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4