Rusko vyzkoušelo mezikontinentální raketu RS-12M Topol

RS-12M
Foto: RT-2PM Topol, předchůdce RS-12M Topol. / Участник:Digr

Ruská armáda v úterý otestovala na střelnici v Kazachstánu mezikontinentální raketu RS-12M Topol. Test střely byl naplánován ještě před vypuknutím krize na Ukrajině a podle dohody o snižování jaderných zbraní New START nahlášen Spojeným státům.

Střela byla vypálená ze základny Kapustin Jar v Astrachaňské oblasti a dopadla na raketovou střelnici Šary Šagan v Kazachstánu. Cvičná hlavice úspěšně zasáhla cíl.

Igor Jegorov, tiskový mluvčí ruského ministerstva obrany, uvedl, že cílem bylo otestovat nová vylepšení rakety RS-12M Topol. Na začátku ledna ruské ministerstvo obrany oznámilo rozsáhle letošní testování raket ze základy Kapustin Jar.

V tomto roce má být provedeno až 300 odpalů celkově 70 druhů raket. Půjde mimo jiné o testy taktických raket Iskander-M, raket protivzdušné obrany S-300/400 nebo raketometu Smerch.

Podle Caitlin Hayden, tiskové mluvčí americké Národní bezpečnostní rady NSC (National Security Council), Rusko o testu informovalo Spojené státy předem. Povinnost informovat o testech mezikontinentálních střel vyplývá ze smlouvy o omezování jaderných zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty).

„Bylo to oznámeno dopředu a šlo o rutinní zkoušku ICBM (mezikontinentální balistická raketa – pozn. redakce),“ řekla Hayden v prohlášení distribuovaném Pentagonem americkým médiím. „V souladu s podmínky smlouvy New START, Rusko předběžně informovalo o testu Spojené státy.“

"Takové předběžné oznámení mají za úkol zajistit transparentnost, důvěru a předvídatelnost a pomoci oběma stranám, aby nedošlo k nedorozumění," vysvětluje dále Hayden. "Rusko a Spojené státy běžně testují své ICBM a SLBM (balistická střela odpalovaná z ponorky – pozn. redakce).

 

RS-12M Topol je moderní mezikontinentální raketa s doletem až 11 000 kilometrů. Na cíl útočí jadernou hlavicí o hmotnost 550 kT s přesnosti zásahu na 200 metrů. V případě potřeby lze střelu vybavit až šesti samostatně naváděnými jadernými hlavicemi MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle).

Třístupňová raketa na tuhá paliva měří na délku 22,7 metrů a šířku 1,86 metrů. Startovací hmotnost je 47,2 tuny. RS-12M Topol je převážen na mobilním odpalovacím zařízení.

Zdroj: Defense Tech

Nahlásit chybu v článku


Související články

ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY

Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, ...

Ruské rakety Iskander-M u hranic států NATO

Rusko rozmístilo v kaliningradské oblasti taktické rakety Iskander-M. Ač je umístění Iskanderů v ...

Úspěšný test protiraketového systému Arrow 3

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel Missile Defense Organization) a Americká ...

Čína testuje hypersonické zbraně aneb Hon na americkou protiraketovou obranu

Zbrojní závody mezi Čínou a Spojenými státy začínají nabírat na obrátkách. Podle deníku The ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...